PDA

View Full Version : τρακαρισμα



TristanVogt
20/09/2010, 09:46
pedia gnorizei kapoios ti pezei se periptosi pou trakareis kapoion apo piso eno aytos ekane paranomi anastrofi?o asfalistis mou eipe oti borei na yparxei synaipetiotita exei tyxei se kapoion?

Bowleno
20/09/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TristanVogt
pedia gnorizei kapoios ti pezei se periptosi pou trakareis kapoion apo piso eno aytos ekane paranomi anastrofi?o asfalistis mou eipe oti borei na yparxei synaipetiotita exei tyxei se kapoion?

εαν τον τρακάρεις από ΠΙΣΩ (σε κάποιο σημείο από πίσω δεξί εως πίσω αριστερό φανάρι) φταίς και τέλος...

blackbusa
20/09/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TristanVogt
pedia gnorizei kapoios ti pezei se periptosi pou trakareis kapoion apo piso eno aytos ekane paranomi anastrofi?o asfalistis mou eipe oti borei na yparxei synaipetiotita exei tyxei se kapoion?

ρωτα το μελος bikerted...

:wave2:

INVADER
20/09/2010, 12:21
ψαξε για μαρτυρες οτι εκανε "επικινδυνους ελιγμους" μετα αναστροφης εχων ως αποτελεσμα αναποφεκτη προσκρουση

sergiosm
20/09/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
εαν τον τρακάρεις από ΠΙΣΩ (σε κάποιο σημείο από πίσω δεξί εως πίσω αριστερό φανάρι) φταίς και τέλος...

όχι πάντα

ψάξτο λίγο παραπάνω.

Τί ΑΚΡΙΒΩΣ έγινε;;

Panopticon7
20/09/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
εαν τον τρακάρεις από ΠΙΣΩ (σε κάποιο σημείο από πίσω δεξί εως πίσω αριστερό φανάρι) φταίς και τέλος...


:a013:

sergiosm
20/09/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
:a013:

Δηλαδή αν π.χ. κινούμαι στην Συγγρού στη μεσαία λωρίδα με 90χλμ/ώρα (που είναι και το όριο ταχύτητας) και ξαφνικά ο οδηγός του ΙΧ στην αριστερή ή στη δεξία κάνει ΣΦΗΝΑ και μπει μπροστά μου στο ένα μέτρο με 50χλμ/ώρα και πέσω πάνω του (πίσω του) φταίω;;;;

Panopticon7
20/09/2010, 12:56
Μονο τοτε δεν φταις κ αυτο γιατι δεν θεωρειται προπορευομενο οχημα.

aisxos
20/09/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
εαν τον τρακάρεις από ΠΙΣΩ (σε κάποιο σημείο από πίσω δεξί εως πίσω αριστερό φανάρι) φταίς και τέλος...
αυτό υπάρχει σε κάποιον νόμο?στηρίζεται κάπου? ή είναι με βάση την εμπειρία?(το ρωτάω γιατί είμαι παθών και χτύπησα στην αριστερή μερία του αυτοκινήτου στην πίσω πόρτα μέχρι μπροστά στον προφυλακτήρα,ήμουν από πίσω πήγα να το αποφύγω ενώ προσπάθησε αριστερή στροφή )

sergiosm
20/09/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Μονο τοτε δεν φταις κ αυτο γιατι δεν θεωρειται προπορευομενο οχημα.

Τότε δεν φταίω όχι όμως για το λόγο που λες.


Δεν φταίω γιατί εγώ οδηγούσα με ΣΥΝΕΣΗ όπως λέει ο ΚΟΚ, ήμουν δηλαδή συνεπής στο άρθρο 12 του ΚΟΚ και το ατύχημα ΔΕΝ προκλήθηκε λόγω δικής μου υπαιτιότητας, λόγω δικού μου λάθους.


Το "ο πίσω φταίει πάντα" είναι ένας γενικός κανόνας, γιατί συνήθως (στο 99,99% των περιπτώσεων) αν ο πίσω οδηγούσε σύμφωνα με το άρθρο 12 του ΚΟΚ δεν θα είχε γίνει το ατύχημα.
ΔΕΝ ισχύει όμως πάντα.

Αν ο πίσω αποδείξει ότι αυτός οδηγούσε σύμφωνα με τον ΚΟΚ και ότι το ατύχημα οφείλεται σε κάτι άλλο (δηλαδή στην παράβαση του ΚΟΚ από το άλλο όχημα) τότε καθάρισε.

Δύσκολο, αλλά έτσι είναι ...

Υ.Γ. το άρθρο 12 παρ. 1 του ΚΟΚ λέει τα εξής

Aυτoί πoυ χρησιμoπoιoύν τις oδoύς πρέπει να απoφεύγoυν oπoιαδήπoτε συμπεριφoρά πoυ είναι ενδεχόμενo να εκθέσει σε κίνδυνo ή να παρεμβάλλει εμπόδια στην κυκλoφoρία, να εκθέσει σε κίνδυνo πρόσωπα ή ζώα ή να πρoκαλέσει ζημιές σε δημόσιες ή ιδιωτικές περιoυσίες. Oι oδηγoί
υπoχρεoύνται να oδηγoύν με σύνεση και με διαρκώς τεταμένη την πρoσoχή, να επιδεικνύoυν ιδιαίτερη πρoσoχή στα παιδιά, στους υπερήλικες, στα Άτομα με Αναπηρίες (ΑμεΑ) και γενικώς στα πρόσωπα που χρειάζονται βοήθεια και να μην πρoκαλoύν γενικά με τη συμπεριφoρά τoυς τρόμo, ανησυχία ή παρενόχληση στoυς λoιπoύς χρήστες των oδών, στους παρόδιους ή στoυς
κατoικoύντες πλησίoν αυτών.

:wave2:

Panopticon7
20/09/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
αυτό υπάρχει σε κάποιον νόμο?στηρίζεται κάπου? ή είναι με βάση την εμπειρία?(το ρωτάω γιατί είμαι παθών και χτύπησα στην αριστερή μερία του αυτοκινήτου στην πίσω πόρτα μέχρι μπροστά στον προφυλακτήρα,ήμουν από πίσω πήγα να το αποφύγω ενώ προσπάθησε αριστερή στροφή )


Αν καταλαβα καλα δεν τρακαρες απο την πισω πορτα μεχρι μπροστα αλλα απο μπροστα μεχρι πισω.



Ναι, πρεπει να κρατας αποσταση ασφαλειας απο το προπορευομενο οχημα, φταις.
Ακομα κ αν η στροφη που παει να "ενεργησει" ειναι παρανομη.

kokkiklhs
20/09/2010, 13:13
Εάν ήταν ΗΔΗ μπροστά σου (σε μονή ή στην ίδια λωρίδα), ο νόμος λέει ότι φταις, αλλειψει τηρήσεως των περί αποστάσεως ασφαλείας, ό,τι μ@λ@κία κι αν έκανε ο άλλος κι όσο προσεκτικά κι αν οδηγούσες εσύ!
Αν όμως ΞΑΦΝΙΚΑ βρέθηκε μπροστά σου, κάνοντας επικίνδυνο και παράνομο ελιγμό από αλλού, ΚΑΙ ΑΝ έχεις κάποιον που μπορεί να βεβαιώσει ακριβώς τι έγινε ως αυτόπτης μάρτυρας, τότε τη γλιτώνεις!

aisxos
20/09/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Αν καταλαβα καλα δεν τρακαρες απο την πισω πορτα μεχρι μπροστα αλλα απο μπροστα μεχρι πισω.


όχι ήμουν απο πίσω με απόσταση 1εσ0 μέτρων περιπου με 50 χλμ γυαλί δρόμος κάτω με abs σε πόλη και έκανε απότομη στροφή αριστερά ενώ εγώ ήμουν απο πισω και προσπαθησα να τον αποφυγω κανοντας αριστερα όμως τον χτυπησα στην πίσω αριστερη πορτα μέχρι μπροστα στον μπροφυλακτηρα και μετα πηγαμε για λιγο μαζι και μετα καρθωθηκαμε η μηχανη και εγω σε κολωνα.ωστοσο υπάρχει σχετικος νόμος ο οποιος λεει οτι ο πισω πρεπει να προσέχει μπροστα αλλα υπαρχει νομος που λεει αυτος που προκειται να αλλαξει κατευθυνση πρεπει να προσεχει τον πισω και να μην θεσει σε κινδυνο κανεναν..εαν θελετε μπορω να τα παραθεσω ετσι ωστε να γινουν πιο κατανοητα,...ωστοσο οι δικηγόροι που εχω απο ασφαλιστικη και ενας δικος μου λένε οτι δεν φταιω..

Panopticon7
20/09/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
όχι ήμουν απο πίσω με απόσταση 1εσ0 μέτρων περιπου με 50 χλμ γυαλί δρόμος κάτω με abs σε πόλη και έκανε απότομη στροφή αριστερά ενώ εγώ ήμουν απο πισω και προσπαθησα να τον αποφυγω κανοντας αριστερα όμως τον χτυπησα στην πίσω αριστερη πορτα μέχρι μπροστα στον μπροφυλακτηρα και μετα πηγαμε για λιγο μαζι και μετα καρθωθηκαμε η μηχανη και εγω σε κολωνα.ωστοσο υπάρχει σχετικος νόμος ο οποιος λεει οτι ο πισω πρεπει να προσέχει μπροστα αλλα υπαρχει νομος που λεει αυτος που προκειται να αλλαξει κατευθυνση πρεπει να προσεχει τον πισω και να μην θεσει σε κινδυνο κανεναν..εαν θελετε μπορω να τα παραθεσω ετσι ωστε να γινουν πιο κατανοητα,...ωστοσο οι δικηγόροι που εχω απο ασφαλιστικη και ενας δικος μου λένε οτι δεν φταιω..

Α... νομιζα ησουν με αμαξι...

Ετσι οπως τα γραφεις δεν καταλαβα χριστο, δεν εκανε μονο αριστερα προφανω αλλα φρεναρε μαζι, αλλιως δεν θα ειχες προβλημα ε ?

aisxos
20/09/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Εάν ήταν ΗΔΗ μπροστά σου (σε μονή ή στην ίδια λωρίδα), ο νόμος λέει ότι φταις, αλλειψει τηρήσεως των περί αποστάσεως ασφαλείας, ό,τι μ@λ@κία κι αν έκανε ο άλλος κι όσο προσεκτικά κι αν οδηγούσες εσύ!
Αν όμως ΞΑΦΝΙΚΑ βρέθηκε μπροστά σου, κάνοντας επικίνδυνο και παράνομο ελιγμό από αλλού, ΚΑΙ ΑΝ έχεις κάποιον που μπορεί να βεβαιώσει ακριβώς τι έγινε ως αυτόπτης μάρτυρας, τότε τη γλιτώνεις!
ήταν ηδη μπροστα μου,μονη λωριδα κατευθυνσης με πλατος 5,5 μετρα βρισκοταν στο δεξι μερος του δρομου (δεν υπηρχαν παρκαρισμενα) και ΛΕΕΙ στην καταθεση του οτι ΕΨΑΧΝΕ τον δρομο που ηθελε να στριψει και με αυτο με δικαιωνει οτι εστριψε αποτομα μολις διαπιστωσε τον δρομο.ωστοσο ξεκινησε την αριστερη στροφη πριν την διαχωριστικη περιπου 2-3 μετρα διχως φλας.υπαρχει μαρτυρας που λεει οτι λεω και εγω αλλα μου τα μασαει λιγακι πιθανοτατα φοβαται να μην μπλεξει..και βρισκομαι σε τρελο διλλημα για το τι θα γινει..

aisxos
20/09/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Α... νομιζα ησουν με αμαξι...

Ετσι οπως τα γραφεις δεν καταλαβα χριστο, δεν εκανε μονο αριστερα προφανω αλλα φρεναρε μαζι, αλλιως δεν θα ειχες προβλημα ε ?
ε ναι...

Panopticon7
20/09/2010, 13:21
Νομικα φταις.

Οι δικηγοροι στα λενε αυτα για να μην πληρωσει αμεσα η ασφαλεια σου.

Κ καλα θα κανει, να μαθει να προσεχει.

aisxos
20/09/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7

Κ καλα θα κανει, να μαθει να προσεχει. ποιος??
εγω??
πραγματικά έτσι οπως έγιναν τα πραγματα,πιστευω οτι φερω κομματι ευθυνης μονο και μονο απο τον νομο..ηταν μια συνιθισμενη μερα οδηγουσα φυσιολογικα με περιπου 10 μετρα αποσταση,με την στολη μου στην λωριδα μου,στα επιτρεπτα ορια,διχως να προσπαθησω να κανω σφινα,και στο παραμικρο χανω τιμονια φρενα και βρισκομαι μεσα σε ενα σπιτι απο την πτωση...δεν θεωρω οτι εφταιγα,μονο και μονο γιατι γνωριζω οτι ο κυριος που εκανε την στροφη παρανομησε ,καθως δεν κοιταξε (αυτο 100%) παραβιασε διπλη διαχωριστικη,δεν εβγαλε φλας.ωστοσο γνωριζω τι παει να πει νομος και πιστευω οτι και ας εχω δικιο θα πληρωσω..

Panopticon7
20/09/2010, 13:31
Να προσεχει το αμαξι εννοω.


Δεν με απασχολει ποσα μετρα αποσταση ειχες, το αποτελεσμα παιζει ρολο.

Bowleno
20/09/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Εάν ήταν ΗΔΗ μπροστά σου (σε μονή ή στην ίδια λωρίδα), ο νόμος λέει ότι φταις, αλλειψει τηρήσεως των περί αποστάσεως ασφαλείας, ό,τι μ@λ@κία κι αν έκανε ο άλλος κι όσο προσεκτικά κι αν οδηγούσες εσύ!
Αν όμως ΞΑΦΝΙΚΑ βρέθηκε μπροστά σου, κάνοντας επικίνδυνο και παράνομο ελιγμό από αλλού, ΚΑΙ ΑΝ έχεις κάποιον που μπορεί να βεβαιώσει ακριβώς τι έγινε ως αυτόπτης μάρτυρας, τότε τη γλιτώνεις!


έτσι ακριβώς!

aisxos
20/09/2010, 14:15
οποιος διαβασει τα 3 τελευταια ποστ μου θα δει πως περιπου εγινε το τρακαρισμα..με βαση αυτα και εαν γνωριζει κατι θας πει την γνωμη του..καλοδεχουμενη..εαν θελετε το ανοιγω και σε αλλο τοπικ

TristanVogt
20/09/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
όχι πάντα

ψάξτο λίγο παραπάνω.

Τί ΑΚΡΙΒΩΣ έγινε;;

ego eimoun sthn dexia lorida kentrikou dromou kai 8elontas na prosperaso ton brostino mou bika aristera.sthn aristeri lorida htan amaxi(o malakas) sta 15 peripou metra brosta,otan ego bika aytos stamatise gia na kanei paranomi anastrofi ego prospa8isa na ton apofygo giayto kai ton xtypisa piso dexia akri akri.to oxima diladi den proporeotan kai to zoon den ftanei pou ekane malakia tora leei oti ftaio kiolas.

blackbusa
20/09/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TristanVogt
ego eimoun sthn dexia lorida kentrikou dromou kai 8elontas na prosperaso ton brostino mou bika aristera.sthn aristeri lorida htan amaxi(o malakas) sta 15 peripou metra brosta,otan ego bika aytos stamatise gia na kanei paranomi anastrofi ego prospa8isa na ton apofygo giayto kai ton xtypisa piso dexia akri akri.to oxima diladi den proporeotan kai to zoon den ftanei pou ekane malakia tora leei oti ftaio kiolas.

αν γραψει στην δηλωση οτι πηγε να κανει αναστροφη σε ενα ενδεχομενο δικαστηριο λογικα θα τον κερδισεις...δεν θα αναφερεις τιποτα για την δικη σου προσπεραση....καλη υπομονη...

Panopticon7
20/09/2010, 17:33
Χμ, χλωμο το κοβω αλλα μακαρι να τα βρεις.


Εχεις κ hornet ε, τι ζημιες επαθες ?

sergiosm
20/09/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TristanVogt
ego eimoun sthn dexia lorida kentrikou dromou kai 8elontas na prosperaso ton brostino mou bika aristera.sthn aristeri lorida htan amaxi(o malakas) sta 15 peripou metra brosta,otan ego bika aytos stamatise gia na kanei paranomi anastrofi ego prospa8isa na ton apofygo giayto kai ton xtypisa piso dexia akri akri.to oxima diladi den proporeotan kai to zoon den ftanei pou ekane malakia tora leei oti ftaio kiolas.


χμ ζώρικη κατάσταση ...

Αλλά ρε φίλε, πριν μπεις αριστερά αυτός ΔΕΝ φαινόταν;
15 μέτρα δεν είναι πολύ.

pilotos_xtreme
21/09/2010, 00:34
εγω παντος ειχα σκασει σε λαλακα που εκανε αναστροφη ,οχι παρανομη ομως,αλλα χωρις φλας τπτ κ τον χτυπησα στην πορτα του,την εβαλα ολη μεσα, κ με πληρωσε κανονικα.

TristanVogt
21/09/2010, 11:47
loipon rotisa dikigoro kai mou eipe pos an pame dikastikos to poly na mou vgei 30% synypaitiotita opote nomozo pros ta ekei pao.anyway afou den skoto8ika pali kala:lol:
thnx guys

soter3gm
21/09/2010, 11:58
Πριν αρκετά χρόνια είχα ένα ατύχημα με ένα pundo έπεσα πίσω του, αλλά με πλήρωσε, γιατί ?
Γιατί στο χαρτί της τροχαίας έγραψε πως έκανε ελιγμό από την αριστερή(χωρίς φλάς άσχετο βέβαια) και μου έκλεισε την δίοδο στη μεσαία όπου ερχόμουν εγώ.
Αυτό λέει, πως δεν πληρώνει πάντα αυτός που είναι πίσω, σε μερικές περιπτώσεις όπως απότομο φρενάρισμα χωρίς λόγο, επικίνδυνο ελιγμό, εκεί πληρώνει ο προπορευόμενος

Panopticon7
21/09/2010, 14:00
Εχεις παθει χοντρες ζημιες ?

Στο λεω γιατι μαλλον θα μου περισσεψουν μπολικα ανταλακτικα τα οποια ουσιαστικα δεν εχουν τιποτα.

Αν θελεις στειλε πμ.

Hornet_08
10/10/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Εχεις παθει χοντρες ζημιες ?

Στο λεω γιατι μαλλον θα μου περισσεψουν μπολικα ανταλακτικα τα οποια ουσιαστικα δεν εχουν τιποτα.

Αν θελεις στειλε πμ.


TristanVogt Δεν εχω πλεον το μηνυμα σου γιατι αλλαξα λογαριασμο, στειλε απο εδω αν σε ενδιαφερουν αυτα ακομα.