PDA

View Full Version : ttr600



p@nos
22/09/2010, 10:46
ρε παιδακια να σας ρωτηξω...

το ττρ εχει χειροκινητο αποσυμπιεστη?γιατι δε τον εχω δει πουθενα...

προφανως εχει σιγουρα αυτοματο...



μιλαμε για μανιβελατο δε ξερω αν υπαρχει καν μιζατο ττρ(και δε με απασχολει καθολου:D )

jimmis5
22/09/2010, 11:15
Μπα στην μανιβελα ειναι και ξερω αρκετους με σπασμενα γονατα:D Το τελευταιο εχει και μιζα βρισκεις μεχρι max 2000

notakos600
22/09/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Μπα στην μανιβελα ειναι και ξερω αρκετους με σπασμενα γονατα:D Το τελευταιο εχει και μιζα βρισκεις μεχρι max 2000


Τι είναι στη μανιβέλα, ο αποσυμπιεστής;

vaska
22/09/2010, 11:27
Ότι λέει ο Τζίμης, στη μανιβέλα είναι και θέλει τεχνική για να το βάλεις μπροστά αλλιώς το δεξί γόνατο διπλασιάζεται σε όγκο και αν έχεις και γερά κόκαλα μπορεί να χρειαστείς και τιμόνι.

Ρώτα τον παθόντα (εμουά)

:winka: :winka:

p@nos
22/09/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τι είναι στη μανιβέλα, ο αποσυμπιεστής;


nai notako ο αποσυμπιεστης ειναι αυτοματος και δουλευει μολις η μανιβελα παει τερμα κατω η τερμα πανω :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Μπα στην μανιβελα ειναι και ξερω αρκετους με σπασμενα γονατα:D Το τελευταιο εχει και μιζα βρισκεις μεχρι max 2000

οσοι εσπαγαν γονατα τα εσπαγαν γιατι δεν ηξεραν να βαζουν μπρος με μανιβελα:a01:

notakos600
22/09/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
nai notako ο αποσυμπιεστης ειναι αυτοματος και δουλευει μολις η μανιβελα παει τερμα κατω η τερμα πανω :D




οσοι εσπαγαν γονατα τα εσπαγαν γιατι δεν ηξεραν να βαζουν μπρος με μανιβελα:a01:



Και θα απαρνηθείς την άνεση της μίζας;

p@nos
22/09/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Και θα απαρνηθείς την άνεση της μίζας;


:D :D :D


κοιτα δε με ενοχλει η μανιβελα οπως ειπα αν ξερεις να το βαζεις ειναι αστεια υποθεση...απλα ψαχνω για καθημερινο μηχανακι που να μπορω να κανω ομως και την πλακα μου λιγο...να σου πω την αληθεια κατι σε 250 τυπου χρ θα ηταν ιδανικο αλλα στα λεφτα που τα ζητανε ειναι θεοπαλαβοι...
χρ400 και δρζ400 επισης ζητανε τρελα λεφτα οποτε τα ττρ ειναι μια χαρα γι αυτο που θελω και με μοτερ πολυ σκληρο για να πεθανει

jimmis5
22/09/2010, 11:36
Ρε συ καπου στο car ειχα δει ενα τετοιο με 400-500 ευρα ηθελε κανα πιστονακι νομιζω ειναι καλη ευκαιριουλα αν υπαρχει ακομα.

Οντως οι περισσοτεροι δεν ηξεραν ή ειχαν ποδια καλαμακια εχω δει και σε srx τσακισμα στο κλιπ ον:lol:

p@nos
22/09/2010, 11:37
αμα ειναι να λυσω μοτερ παιρνω lc4 που ναι και λουνα παρκ το μηχανακι :lol: :lol: :lol:

jimmis5
22/09/2010, 11:39
Τι μοτερ κυλινδροκεφαλα θα εβγαζες οχι να λυσεις το μοτερ αμα ηταν ετσι και εγω μαζι σου:winka:

p@nos
22/09/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Τι μοτερ κυλινδροκεφαλα θα εβγαζες οχι να λυσεις το μοτερ αμα ηταν ετσι και εγω μαζι σου:winka:


ναι ρε αλλα πρεπει να το κατεβασεις και αυτο βαριεμαι εγω...

:cry: :cry: :cry:

notakos600
22/09/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Ρε συ καπου στο car ειχα δει ενα τετοιο με 400-500 ευρα ηθελε κανα πιστονακι νομιζω ειναι καλη ευκαιριουλα αν υπαρχει ακομα.

Οντως οι περισσοτεροι δεν ηξεραν ή ειχαν ποδια καλαμακια εχω δει και σε srx τσακισμα στο κλιπ ον:lol:



Έχω δει τσάκισμα και σε λιφαν 110, άστα. :lol: :lol:

vaska
22/09/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
nai notako ο αποσυμπιεστης ειναι αυτοματος και δουλευει μολις η μανιβελα παει τερμα κατω η τερμα πανω :D




οσοι εσπαγαν γονατα τα εσπαγαν γιατι δεν ηξεραν να βαζουν μπρος με μανιβελα:a01:

Αχ καημένο παιδί μόλις με το καλό το πάρεις θα δεις πόσα απίδια βάζει ο σάκος. Ο αποσυμπιεστής δουλεύει όταν η μανιβέλα είναι στο τέρμα πάνω και όχι για κάθε μανιβελιά (θα μάθεις πως όταν το πάρεις) κι επειδή έχεις βγάλει γλώσσα, οι ανάποδες είναι σε ημερήσια διάταξη όταν έχεις μανιβελάτο μηχανάκι (δεν μιλάω για τα μπουρδέλα που καβαλάς αλλά για κάτι πιο σοβαρό).

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

p@nos
22/09/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αχ καημένο παιδί μόλις με το καλό το πάρεις θα δεις πόσα απίδια βάζει ο σάκος. Ο αποσυμπιεστής δουλεύει όταν η μανιβέλα είναι στο τέρμα πάνω και όχι για κάθε μανιβελιά (θα μάθεις πως όταν το πάρεις) κι επειδή έχεις βγάλει γλώσσα, οι ανάποδες είναι σε ημερήσια διάταξη όταν έχεις μανιβελάτο μηχανάκι (δεν μιλάω για τα μπουρδέλα που καβαλάς αλλά για κάτι πιο σοβαρό).

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:



ρε βασκα επειδη εγω εχω μανιβελατο μηχανακι, αναποδες βαραει μονο σε ασχετους...και ειπα...ο αποσυμπιεστης δουλευει τερμα πανω και τερμα ΚΑΤΩ, πραγμα που σημαινει οτι αν πιασει συμπιεση στο ενδιαμεσο δε φτανει τερμα ΚΑΤΩ...

μην αγχωνεσαι καποια μερα θα σου κανω μαθηματα μανιβελας να μην εχεις προβλημα:winka:
αμα τα θες αμεσα παρε τηλ τον καμεν να φερει το lc4 το οποιο δεν εχει καν αυτοματο αποσυμπιεστη το πρωτο μαθημα στο κανω δωρεαν:wave2:

vaska
22/09/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε βασκα επειδη εγω εχω μανιβελατο μηχανακι, αναποδες βαραει μονο σε ασχετους...και ειπα...ο αποσυμπιεστης δουλευει τερμα πανω και τερμα ΚΑΤΩ, πραγμα που σημαινει οτι αν πιασει συμπιεση στο ενδιαμεσο δε φτανει τερμα ΚΑΤΩ...

μην αγχωνεσαι καποια μερα θα σου κανω μαθηματα μανιβελας να μην εχεις προβλημα:winka:
αμα τα θες αμεσα παρε τηλ τον καμεν να φερει το lc4 το οποιο δεν εχει καν αυτοματο αποσυμπιεστη το πρωτο μαθημα στο κανω δωρεαν:wave2:


Ή κάπου κάνεις λάθος ή μόνο στο δικό μου ο αποσυμπιεστής (Yamaha TT600R) δούλευε μόνο τέρμα πάνω και κάθε δεύτερη μανιβελιά. Η πρώτη "έσπαγε τη συμπίεση" και η δεύτερη το έβαζε μπροστά.


Τες πα έχω πολλά όπως φαίνεται να μάθω από σένα

:wave2: :wave2:

p@nos
22/09/2010, 11:57
''γηρασκω αει διδασκομενος'' λεει μια αρχαια κινεζικη παροιμια...και αμα τρως αναποδες εχεις να μαθεις μερικα πραγματακια ακομα:winka:

dimitrish69
22/09/2010, 12:09
Από 98-2002 βγαίνει το ΤΤr 600 μανιβελάτο(με αυτόματο αποσυμπιεστή). Από 2003 βγαίνει το TTRE(μιζάτο αλλά με -4 ίππους σε σχέση με το πρώτο)
Οσο για την διαδικασία εκκίνησης είναι εύκολη και χιλιοειπωμένη.Παίρνει εύκολα μπροστά ακόμα και με το χέρι. Προσωπικά δεν μου έχει ρίξει ακόμη ανάποδη εδώ και 5 χρόνια που το έχω...

vaska
22/09/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
''γηρασκω αει διδασκομενος'' λεει μια αρχαια κινεζικη παροιμια...και αμα τρως αναποδες εχεις να μαθεις μερικα πραγματακια ακομα:winka:

Κανα δυό πραματάκια όμως όχι παραπάνω.....

Νταξ πότε αρχίζουμε? ΑΑΑ και το μηχανάκι που θα μου φέρεις για να μάθω να έχει προλάβει να ζεσταθεί λίγο εεεε???

:a19: :a19: :a23:

reinmeister
22/09/2010, 12:57
τσακωνονται τα κοριτσακια,ποια πηδαει ψηλοτερα στο λαστιχο...

τι ΤΤ και μαλακιες ρεεεε....

χτ 500 ο υπερτατος αρχηγος της αναποδης και αμεσως μετα xr 500 διβαλβιδο...


γκομενες ρπμ...

:lol: :lol: :lol:

p@nos
22/09/2010, 13:02
poio xr500 htan διβαλβιδο?

:look:

αν εχεις και φωτο θα βοηθουσε...

sapila racing
22/09/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τσακωνονται τα κοριτσακια,ποια πηδαει ψηλοτερα στο λαστιχο...

τι ΤΤ και μαλακιες ρεεεε....

χτ 500 ο υπερτατος αρχηγος της αναποδης και αμεσως μετα xr 500 διβαλβιδο...


γκομενες ρπμ...

:lol: :lol: :lol:

Τα XT500 και τα SR500 ακόμα και κοπέλλες τα βάζουν μπρός χωρίς κιχ.
Απλά πρέπει να ξέρει κανείς, δεν θέλει καν δύναμη.

byron
22/09/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
poio xr500 htan διβαλβιδο?

:look:

αν εχεις και φωτο θα βοηθουσε...

Τα ΧR 500-250 μεχρι το 1982 ήταν με δυο βαλβίδες. Το 200 ήταν μέχρι το 1983.

Αποσυμπιεστή στο τιμόνι φόραγε μόνο το ΧΤ500-400

byron
22/09/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αν εχεις και φωτο θα βοηθουσε...

Το καλύτερο μηχανάκι σούζας που ήρθε εξ ανατολών.


210772

reinmeister
22/09/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
poio xr500 htan διβαλβιδο?

:look:

αν εχεις και φωτο θα βοηθουσε...

κανενα...απλως θυμομουν το 200 το διβαλβιδο και πηρα φορα...

anyway...τα προ rfvc εννοω...

p@nos
22/09/2010, 13:12
αυτο λετε?

:D :a13:


210773

p@nos
22/09/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το καλύτερο μηχανάκι σούζας που ήρθε εξ ανατολών.



τετραβαλβιδο ειναι:smokin:

p@nos
22/09/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...τα προ rfvc εννοω...




τετραβαλβιδα ηταν

:winka:

reinmeister
22/09/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τετραβαλβιδα ηταν

:winka:

το παμε ρε μαστορα...ξανακοιτα πιο πανω...

p@nos
22/09/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το παμε ρε μαστορα...ξανακοιτα πιο πανω...


μα για τα προ rfvc λεω κι εγω...αυτο που εβαλε ο byron...και αυτο που εβαλα εγω...

byron
22/09/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τετραβαλβιδα ηταν

:winka:

πιθανότατα κάνω λάθος μιας και ειχα το 200.
ίσως τα πρωτα xr που είχαν μοτερ σχεδον ίδιο με του xls 500.

p@nos
22/09/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
πιθανότατα κάνω λάθος μιας και ειχα το 200.
ίσως τα πρωτα xr που είχαν μοτερ σχεδον ίδιο με του xls 500.


ολα παιδια 4βαλβιδα ηταν τα 500 3 κεφαλες εχω και μια 4η πανω στο μηχανακι:lol:

και εννοειται ουτε αυτο βαραει αναποδες:smokin:



τωρα αμα μου πει και καποιος μαγκας(ρειν :a13: )που θα τις παω για φτιαξιμο γιατι ουτε κουζινετα δεν ειχαν στους εκκεντροφορους, θα τον παραδεκτω γιατι οπου τις παω κοιτανε σα χανοι(ο δρακος πριν 3 χρονια μου χε πει πως δε την αναλαμβανει)

sapila racing
22/09/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
πιθανότατα κάνω λάθος μιας και ειχα το 200.
ίσως τα πρωτα xr που είχαν μοτερ σχεδον ίδιο με του xls 500.

Και το XLS 500 τετραβάλβιδο ήταν οπως και το 250. Μονο το 200ρι ηταν διβάλβιδο, μια και το μοτερ του βασιζόταν στο XL125.

gmeles
22/09/2010, 13:24
φιλε μου δεν κανει για καθημερινο μηχανακι. εκτος και αν λεγοντας καθημερινο εννοεις το βαζω μπρος, κανω καμποσα χλμ, το σβηνω και ξανα τα ιδια το μεσημερι.

ψωνια καφεδες βολτουλες κλπ ξεχνα το, η μανιβελα θα σε κουρασει συντομα

επισης, αμα βρεις το κολπο του βαζει μπρος πανευκολα. η αναποδη ειναι μεσα στο προγραμμα και θα πρεπει να την περιμενεις. δεν ειναι συχνη, αλλα οταν ερθει ποναει η πτνα.

reinmeister
22/09/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μα για τα προ rfvc λεω κι εγω...αυτο που εβαλε ο byron...και αυτο που εβαλα εγω...

φτουυυυ....ρε γκαβε...ξαναδιαβασε ΑΚΡΙΒΩΣ τι εγραψα παραπανω...

""ΚΑΝΕΝΑ...απλως θυμομουν το 200 το διβαλβιδο και πηρα φορα...

anyway...τα προ rfvc εννοω...""

p@nos
22/09/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
φτουυυυ....ρε γκαβε...ξαναδιαβασε ΑΚΡΙΒΩΣ τι εγραψα παραπανω...

""ΚΑΝΕΝΑ...απλως θυμομουν το 200 το διβαλβιδο και πηρα φορα...

anyway...τα προ rfvc εννοω...""


νταξ μωρεεεεε:lol:


για απαντα τωρα σε αυτο που ρωτησα:D




Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


τωρα αμα μου πει και καποιος μαγκας(ρειν :a13: )που θα τις παω για φτιαξιμο γιατι ουτε κουζινετα δεν ειχαν στους εκκεντροφορους, θα τον παραδεκτω γιατι οπου τις παω κοιτανε σα χανοι(ο δρακος πριν 3 χρονια μου χε πει πως δε την αναλαμβανει)

vaska
22/09/2010, 13:30
και για να 'χουμε καλό ρώτημα ποιο κοριτσάκι πηδάει ψηλότερα το λάστιχο?

:bigcry:

p@nos
22/09/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
και για να 'χουμε καλό ρώτημα ποιο κοριτσάκι πηδάει ψηλότερα το λάστιχο?

:bigcry:


εγω γιατι εχω πιο μακρυα ποδια

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
22/09/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
νταξ μωρεεεεε:lol:


για απαντα τωρα σε αυτο που ρωτησα:D

ευκολακι...αμερικη...:rotflmao: :rotflmao:

το προβλημα δεν ειναι στο γεμισμα...αυτο το κανει ο οποιοσδηποτε με αργκον ελλαδα...

οι πιπες ειναι στο line honing που χρειαζεται μετα...

θα πρεπε παντως να το εκαναν κι εδω...απο εργαλεια δεν χρειαζεται κατι extreme...

και για να μεινουμε και στο θεμα μας...

οταν μιλαμε για μηχανακια που βαρανε αναποδες,μιλαμε παντα για προσπαθειες ασχετων...

ο τροπος ειναι πανευκολος κι αν τον μαθει κανεις βαζει τα παντα μπρος,ακομη και χωρις αποσυμπιεστη...

κατεβασμα μανιβελας μεχρι να βρεθει συμπιεση...μικρα πατηματα μεχρι να σπασει (δυο τρεις ποντους το πολυ) και στην συνεχεια,πληρης επαναφορα και μια καλη μανιβελια μεχρι κατω...και τελος...

vaska
22/09/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εγω γιατι εχω πιο μακρυα ποδια

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Έτσι λοιπόν δικαιολογήται το γεγονός ότι δεν τρως ανάποδες, έχεις μακριά πόδια

:rotflmao: :bigcry:

p@nos
22/09/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ευκολακι...αμερικη...:rotflmao: :rotflmao:

το προβλημα δεν ειναι στο γεμισμα...αυτο το κανει ο οποιοσδηποτε με αργκον ελλαδα...

οι πιπες ειναι στο line honing που χρειαζεται μετα...



sto pws θα ανοιξουν τις τρυπες σκαλωνουν ολοι...αμα μπορεσεις να μου στειλεις ενα λινκ να φτιαξω τη μια κεφαλη τουλαχιστον με βοηθας παρα πολυ





Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


οταν μιλαμε για μηχανακια που βαρανε αναποδες,μιλαμε παντα για προσπαθειες ασχετων...

ο τροπος ειναι πανευκολος κι αν τον μαθει κανεις βαζει τα παντα μπρος,ακομη και χωρις αποσυμπιεστη...

κατεβασμα μανιβελας μεχρι να βρεθει συμπιεση...μικρα πατηματα μεχρι να σπασει (δυο τρεις ποντους το πολυ) και στην συνεχεια,πληρης επαναφορα και μια καλη μανιβελια μεχρι κατω...και τελος...



ουτε καν καλη μανιβελια δε θελει...μια γκεουλιδικη αρκει :smokin: με το καταλληλο priming πριν φυσικα για να παρει με την 1η

reinmeister
22/09/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
s






ουτε καν καλη μανιβελια δε θελει...μια γκεουλιδικη αρκει :smokin: με το καταλληλο priming πριν φυσικα για να παρει με την 1η

ριξε εσυ γκεουλιδικη-αργη σε κανενα διαδροματο,οπως xr 650 η husky 610 κι ελα μετα να γραψεις για την ηρεμια της απολυτης ακινησιας...:lol: :lol:

vaska
22/09/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ευκολακι...
και για να μεινουμε και στο θεμα μας...

οταν μιλαμε για μηχανακια που βαρανε αναποδες,μιλαμε παντα για προσπαθειες ασχετων...

ο τροπος ειναι πανευκολος κι αν τον μαθει κανεις βαζει τα παντα μπρος,ακομη και χωρις αποσυμπιεστη...

κατεβασμα μανιβελας μεχρι να βρεθει συμπιεση...μικρα πατηματα μεχρι να σπασει (δυο τρεις ποντους το πολυ) και στην συνεχεια,πληρης επαναφορα και μια καλη μανιβελια μεχρι κατω...και τελος...

Μα είστε σοβαροί, προσπαθείτε και οι δυό σας να μου μάθετε πως να βάζω μπροστά με μανιβέλα???

Rein περιγράφεις ακριβώς τον τρόπο που έβαζα τις μηχανές μου μπροστά και μάλιστα στο ΤΤ για δύο περίπου χρόνια ο αποσυμπιεστής ήταν σπασμένος. Οι ανάποδες δεν έρχονται μόνο από ασχετοσύνη αλλά και από αρρύθμιστο καρμπ. Και όταν εγώ καβάλαβα το DR το TT & το XR τη γνώση την είχαν λίγοι και ήταν ακριβή. Προσπαθούσαμε μόνοι μας, μιας και δεν υπήρχε το ιντερνετ που διευκόλυνε κατά πολύ τα πράγματα, και όσο να 'ναι μέχρι να μάθεις να ρυθμίζεις παπαριές κάνεις.

Καταθέτω λοιπόν δημόσια τον απόλυτο σεβασμό μου σε ανθρώπους που έχουν μανιβελάτο και το μηχανάκι δεν τους έχει κεράσει ακόμα ανάποδη.


:a19: :a19:

reinmeister
22/09/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska


Καταθέτω λοιπόν δημόσια τον απόλυτο σεβασμό μου σε ανθρώπους που έχουν μανιβελάτο και το μηχανάκι δεν τους έχει κεράσει ακόμα ανάποδη.


:a19: :a19:

το δικο μου απολυτο ρεσπεκτ,το εχει με τεραστια διαφορα ενας πιτσιρικας,που ακουγοντας με να περιγραφω το "κολπο" σε καποιους με κοροιδεψε λεγοντας μου οτι τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα...

για κακη του τυχη ,ημουν με ενα xr 500 που ειχα φτιαξει και μολις ειχα γυρισει απο δοκιμη,οποτε του λεω,"δειξε μου"...

ανεβαινει λοιπον κονιορδος πανω,με το μηχανακι στο σταντ διοτι ηταν 1.60 και 50 τιποτα κιλα και ριχνει μια...

δεν πιστευα ποτε οτι θα μπορουσε αναποδη να πεταξει ανθρωπο πανω απο μηχανακι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αλλα ναι...το εχω δει και αυτο...:lol: :lol:

byron
22/09/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


δεν πιστευα ποτε οτι θα μπορουσε αναποδη να πεταξει ανθρωπο πανω απο μηχανακι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αλλα ναι...το εχω δει και αυτο...:lol: :lol:

Ανθρωπο δεν έχω δεί. :lol: Αλλά είχα δεί ένα θείο μου που ακούγοντας οτι το ΧΤ500 του 82 που είχε ο ξάδελφος μου ήθελε αποσυμπιεστή, έκανε ένα μειδίασμα περιφρόνησης και είπε στα μουλωχτά "αποσυμπιεστής και μαλακίες...."
Ανεβηκε πάνω, και έχωσε μια σαν αυτές που έριχνε στις φλορέττες του. Ακούστηκε ένα υπόκωφο χχγλουυυκ....

Το παπούτσι απ΄το διπλανό οικόπεδο δεν θυμάμαι αν το βρήκαμε μέσα στα χόρτα. :dizzy:

vaska
22/09/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το δικο μου απολυτο ρεσπεκτ,το εχει με τεραστια διαφορα ενας πιτσιρικας,που ακουγοντας με να περιγραφω το "κολπο" σε καποιους με κοροιδεψε λεγοντας μου οτι τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα...

για κακη του τυχη ,ημουν με ενα xr 500 που ειχα φτιαξει και μολις ειχα γυρισει απο δοκιμη,οποτε του λεω,"δειξε μου"...

ανεβαινει λοιπον κονιορδος πανω,με το μηχανακι στο σταντ διοτι ηταν 1.60 και 50 τιποτα κιλα και ριχνει μια...

δεν πιστευα ποτε οτι θα μπορουσε αναποδη να πεταξει ανθρωπο πανω απο μηχανακι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αλλα ναι...το εχω δει και αυτο...:lol: :lol:

Και κάποιος άλλος πονηρούλης Πατρινός και ταξερωολααποχτες που τότε κάναμε παρέα, έξω από το φαστφουντάδιο του Ρήγα (ξέρουν οι Πατρινοί) πάνω από τα ΚΤΕΛ, προσπαθούσε να βάλει το δικό μου ΤΤ μπροστά με το ένα χέρι ενώ με το άλλο κράταγε το σάντουιτσ που είχε μόλις αγοράσει. Ώρα Ελλάδος 3η πρωινή και το αποτέλεσμα μετά από 3-4 αποτυχημένες προσπάθειες ήταν : σπασμένο χέρι στον καρπό κι εξάρθρωση του ώμου. Δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω το κλάμα και τις τσιρίδες του κατά τη διάρκεια της μεταφοράς του με το ΤΤ τρικάβαλο στο νοσοκομείο. Σε κάθε αλλαγή ταχύτητας και σε κάθε γούβα σφάδαζε.

Ο κουμπάρος μου δε 45χρονών σήμερα και φανατικός XRάκιας με πάαααρα πολλά χλμ βουνό και πέτρα, ακόμα μιλάει για την ανάποδη του XR (ήταν ξυπόλυτος ο μαλάκας). Χαρακτηριστικά λέει "δεν θυμάμαι για πόσες μέρες μετά την ανάποδη η πατούσα μου έγραφε ανάγλυφα, kick starter".

byron
22/09/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Χαρακτηριστικά λέει "δεν θυμάμαι για πόσες μέρες μετά την ανάποδη η πατούσα μου έγραφε ανάγλυφα, kick starter".

:rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :bawl:

vaska
22/09/2010, 14:37
και για να καταρριφθεί ο μύθος "ευθείας αναλογίας ανάποδης και γνώσης" σας λέω αυτό που είδα με τα μάτια μου. Επαγγελματίας ψαράς με γαΐτα που είχε ντιζελοκινητήρα από αυτούς που στο τέρμα γκάζι μπορείς και μετράς τις στροφές του, μπροστά μας έσπασε το χέρι του από ανάποδη του κινητήρα. Οι κινητήρες αυτού του τύπου (δεν το θυμάμαι σίγουρα αλλά νομίζω ήταν ελληνικής κατασκευής) παίρνουν μπροστά με πολύ συγκεκριμένο τρόπο.

1) Μιας και η μανιβέλα είναι αποσπώμενη, πρώτα κουμπώνεις τη μανιβέλα
2) Τραβάς τον αποσυμπιεστή και αρχίζεις να γυρίζεις τη μανιβέλα με πολλή δύναμη και γρήγορα
3) Μετά 4 ή 5 πλήρεις περιστροφές της μανιβέλας πέφτει ο αποσυμπιεστής νιώθεις την κόντρα και ο κινητήρας ζωντανεύει.
4) Βγάζεις τη μανιβέλα από την θέση της η οποία όταν πάρει ο κινητήρας μπρος κρέμεται σαν παράλυτη.


Τη συγκεκριμένη μέρα ο κινητήρας βάρεσε ανάποδη και ο ψαράς (20 χρόνια την ίδια γαΐτα με τον ίδιο κινητήρα είχε) προφανώς λόγω στενότητας της καμπινίτσας (είναι μόνο για στέγαση και προφύλαξη του κινητήρα) δεν τράβηξε έγκαιρα το χέρι του και του το τσάκισε σαν καλάμι.

Τώρα πείτε μου εσείς ότι ήταν άσχετος και γι' αυτό την έφαγε.



:confused: :confused:

dimitrish69
22/09/2010, 18:35
Και το δικό μου έχει ρίξει ανάποδη σε φίλο που του το έδωσα να πάει βόλτα. Το αποτέλεσμα ήταν να κουτσαίνει 3 ημέρες και να μου σπάσει το πλαινό πλαστικό πάνω από την μανιβέλα. Αλλά έκανε το μοιραίο λάθος,προσπαθούσε να το βάλει μπροστά με γκάζι....

Voliminal
11/10/2010, 10:41
Καλά.. και εγώ παλιά είχα σπάσει το πλαστικό εκεί που κουμπώνει στο υποπλαίσιο.

Αλλά ντάξει... δεν είναι τόσο τραγικό το θέμα για καθημερινό μηχανάκι.. Με το που το μάθεις το βάζεις πάρα πολύ γρήγορα μπροστά.


Πάντως απο τις ανάποδες που έχω φάει, το χειρότερο ήταν η μόνη φορά που βρήκε το γόνατο στο fatbar.... το γαμήδι... με έσκισε...


Επίσης, όταν μου λέει κάποιος να το βάλει μπροστά, πλέον του επισημαίνω πολλές φορές να έχει το γκάζι κλειστό! Γιατί την είχα πατήσει μία φορά που μου το μπούκωσε ένας και μετά μουλάρωσε...


Πάντως εγώ γουστάρω άπειρα την μανιβέλα