PDA

View Full Version : Μαζί τα φάγαμε ! (?) ...



Σελίδες : [1] 2 3

takis-kk
22/09/2010, 13:15
«Ολοι μαζί τα φάγαμε», απάντησε ωμά ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης στο ρητορικό ερώτημα «πού πήγαν τα λεφτά», χθες στη Βουλή, αιτιολογώντας ως ένδειξη αυτοκριτικής την κυβερνητική βούληση για φρένο σε ρουσφέτια και προσλήψεις από το παράθυρο.


210775

Shaolin Monk
22/09/2010, 13:19
Καλυτερα ωμος, παρα ψευτης... :yuck:

DimChios
22/09/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Καλυτερα ωμος, παρα ψευτης... :yuck:


εχμ, δε νομιζω οτι το εννοουσε οπως το καταλαβες!

ολοι μαζι, δεν λεει για τους της βουλης! Εννοει κι εμενα κι εσενα!

Εγω παντως δεν εφαγα τιποτα!

Arael
22/09/2010, 13:25
Μιλάμε για το ίδιο άτομο που ως Υπουργός Εξωτερικών στα Ίμια έλεγε να κατεβάσουν τη σημαία και να πούνε ότι την πήρε ο αέρας....πουλημένο κορμί...

Shaolin Monk
22/09/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εχμ, δε νομιζω οτι το εννοουσε οπως το καταλαβες!

ολοι μαζι, δεν λεει για τους της βουλης! Εννοει κι εμενα κι εσενα!

Εγω παντως δεν εφαγα τιποτα!


Αφησε υπονοουμενα για τους πολιτικους και ευρυτερο δημοσιο τομεα... :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
Μιλάμε για το ίδιο άτομο που ως Υπουργός Εξωτερικών στα Ίμια έλεγε να κατεβάσουν τη σημαία και να πούνε ότι την πήρε ο αέρας....πουλημένο κορμί...


Καλυτερα ο πολεμος,ε; :confused: Ή εεστω ενα θερμο επεισοδιο...

Cpt. Haddock
22/09/2010, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
[....]Εγω παντως δεν εφαγα τιποτα!

κορόιδο :p

Shaolin Monk
22/09/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κορόιδο :p


Οπως και εμεις...:lol:

Ktm.Prestige
22/09/2010, 13:31
Σιχαμερός ο τύπος!!!
Δεν μου αρέσει ρε παιδιά η φάτσα του , ούτε για cartoon!

:yuck: :yuck: :yuck:

Panopticon7
22/09/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
....πουλημένο κορμί...

Αν το πουλουσε το κορμι του με το κιλο δεν θα μας αγγιζε η οικονομικη κριση...

Απο τα μεγαλυτερα αρχιδια που υπαρχουν ειναι ο "κυριος" αυτος.


Σε ολες τις κυβερνησεις ηθελε να ειναι υπερυπουργος για να το βουλωσει.

Θυμαμαι τοτε με τον Σημιτη... Δεν του εδωσε υπουργειο κ για καμποσα χρονια πολεμουσε το κομμα του εκ των εσω...

Παλιοβοδο.

sniper
22/09/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
.....
Καλυτερα ο πολεμος,ε; :confused: Ή εεστω ενα θερμο επεισοδιο...

Από το να κατεβάσεις την σημαία απο το έδαφός σου; Χαλαρά καλύτερα....

Εσύ, αν μπεί κάποιος σπίτι σου και τον πιάσεις την ώρα που ετοιμάζεται να "κανονίσει" την γυναίκα σου, την κάνεις και λες "όταν γυρίσω πίσω να μην σε βρω εδώ" για να εκτονώσεις την κατάσταση και να μην τον πετάξεις απο το παράθυρο;

S.Nikos
22/09/2010, 13:35
Άρπα τη μ@λ@κ@ Έλληνα !!!! :rotflmao: :rotflmao:

Έτσι επειδή σε βλέπω ότι τελευταία πας να βγάλεις γλώσσα νιώσε συνένοχος και βγάλε το σκασμό...

Α, οι υπόλοιποι που δεν φάγατε είσαστε μαγάλα κορόίδα....
:rotflmao:

Arael
22/09/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk




Καλυτερα ο πολεμος,ε; :confused: Ή εεστω ενα θερμο επεισοδιο...



Εννοούσα ότι δεν είχε καν τα @@ να παραδεχθεί την υποστολή της σημαίας που έγινε...επέτρεψε μου ως Καλύμνιος να έχω προσωπική πείρα από το τι συμβαίνει εδώ κάτω. Όλα αυτά τα έζησα από κοντά...


Και αφού ο κόσμος τους ψηφίζει τόσα χρόνια και τους μεν και τους δε σου λέει "μαζι" τα φάγαμε...


Η κατάντια της εξουσίας στον ύψιστο βαθμό της...

Panopticon7
22/09/2010, 13:36
:cry: :cry: :cry:


210776

DUKASII
22/09/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Από το να κατεβάσεις την σημαία απο το έδαφός σου; Χαλαρά καλύτερα....

Εσύ, αν μπεί κάποιος σπίτι σου και τον πιάσεις την ώρα που ετοιμάζεται να "κανονίσει" την γυναίκα σου, την κάνεις και λες "όταν γυρίσω πίσω να μην σε βρω εδώ" για να εκτονώσεις την κατάσταση και να μην τον πετάξεις απο το παράθυρο; ego xero polloys pantremenoys poy plironoy kiolas gia na kanoniseis ti gynaika toys..:bawl: :lol: :rotflmao: :bawl:

Shaolin Monk
22/09/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Από το να κατεβάσεις την σημαία απο το έδαφός σου; Χαλαρά καλύτερα....

Εσύ, αν μπεί κάποιος σπίτι σου και τον πιάσεις την ώρα που ετοιμάζεται να "κανονίσει" την γυναίκα σου, την κάνεις και λες "όταν γυρίσω πίσω να μην σε βρω εδώ" για να εκτονώσεις την κατάσταση και να μην τον πετάξεις απο το παράθυρο;


Δηλαδη προτιμας να σκοτωθουν μερικες χιλιαδες νεων παιδιων, αντι της διπλωματικης οδου, απλως επειδη θιχτηκε η περηφανια μας απο μερικους ανεγκεφαλους Τουρκους;

Και το ανθρωπιστικο κομματι;

Xrider
22/09/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εχμ, δε νομιζω οτι το εννοουσε οπως το καταλαβες!

ολοι μαζι, δεν λεει για τους της βουλης! Εννοει κι εμενα κι εσενα!

Εγω παντως δεν εφαγα τιποτα!
Ποιο καθαρα δεν μπορουσε να το πει...
Τα φαγαμε μαζι σημαινει οτι ολοι αυτοι που διοριστηκαν απο καποιους βουλευτες,υπουργους,υφυπουργους,κλητηρες και γενικα επεσε βησμα σε αχρηστες προσληψεις που εγιναν ....φαγανε τα λεφτα!

Οταν καποιος ψηφιζε εναν περιμενοντας να διοσρισει τον ιδιο η συγγενεις του...ειναι τα φαγαμε...αφου κανενας πολιτικος δεν βαζει τα λεφτα απο την τσεπη του για μισθους δημωσιων υπαλληλων...τα βαζει το κρατος...και αρα οποιος εχει μπει σε δουλεια με τετοιο τροπο ακομα και αν ειναι απλος κλητηρας η καθαριστης τα εφαγε και αυτος με την μορφη μισθου.

Αν κανει κανεις τους υπολογισμους ποσοι Δ.Υ υπαρχουν ,τι μισθους παιρνουν συνολικα και ποσα ειναι τα εσοδα του Δημοσιου...βγαινει μαυρη τρυπα

Akatanomastos
22/09/2010, 13:38
κανεις δεν τα φαγε τα λεφτα


και κανεις δεν ψηφισε ν.δ. πασοκ


παντα σε τετοιες κουβεντες ολοι αυτο θα γραψουν


εξωγηινοι θα τα φαγαν:alien:

mtr
22/09/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
«Ολοι μαζί τα φάγαμε», απάντησε ωμά ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης στο ρητορικό ερώτημα «πού πήγαν τα λεφτά», χθες στη Βουλή, αιτιολογώντας ως ένδειξη αυτοκριτικής την κυβερνητική βούληση για φρένο σε ρουσφέτια και προσλήψεις από το παράθυρο.

μαλλον μονοι τους τα φαγανε και ο συγκεκριμενος πρεπει να εφαγε παααααρα πολυ εξου και η κορμαρα...

sniper
22/09/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Δηλαδη προτιμας να σκοτωθουν μερικες χιλιαδες νεων παιδιων, αντι της διπλωματικης οδου, απλως επειδη θιχτηκε η περηφανια μας απο μερικους ανεγκεφαλους Τουρκους;

Και το ανθρωπιστικο κομματι;

Με τόση ανεργία, καλό θα είναι! :rotflmao: :rotflmao:

Καλά, ακόμα στους πολέμους των χαρακωμάτων εχετε μείνει; Αλλά και πόλεμος να γινόταν (που δεν γίνεται γι άλλους λόγους που δεν είναι της παρουσης ουτε ενδιαφέρει το φόρουμ αυτό), ε κάποτε πρέπει κι η Ελλάδα να πει κι ένα όχι... Γιατί η Ήπια προσέγγιση και το αμυντικό δόγμα μας κάνει να τον αρπάζουμε και να μην τον κερνάμε ποτέ....

Δεν είμαι υπερ της βίας αλλά δεν γίνεται διαφορετικά....

sniper
22/09/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ego xero polloys pantremenoys poy plironoy kiolas gia na kanoniseis ti gynaika toys..:bawl: :lol: :rotflmao: :bawl:

Γι αυτό μου θες ΚΤΜ :lol:

TROOPER
22/09/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ego xero polloys pantremenoys poy plironoy kiolas gia na kanoniseis ti gynaika toys..:bawl: :lol: :rotflmao: :bawl:

αυτο το φαινομενο ξεκινησε αφοτου γνωρισες απο κοντα τον ντιμχιο σπυρακο?

:confused: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
22/09/2010, 13:44
που λέτε να καταλήξει το θρεντ; :lol:

SVX
22/09/2010, 13:46
:yuck: :yuck: :yuck: Παρασιτα :yuck: :yuck: :yuck:


210777

kalogeros
22/09/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
που λέτε να καταλήξει το θρεντ; :lol:

Στις αντιπαραθεσεις. :rotflmao:

DimChios
22/09/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ego xero polloys pantremenoys poy plironoy kiolas gia na kanoniseis ti gynaika toys..:bawl: :lol: :rotflmao: :bawl:


αυτο το παιδι μεσα σε ολα ειναι γι αυτο τον αγαπαω!

:smokin:


edit: τωρα ειδα αυτο που ποσταρε ο Τρουπερ!

:bawl: :bawl: :bawl:

DimChios
22/09/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
που λέτε να καταλήξει το θρεντ; :lol:


στο περιπτερο για κοκακολες!

:lol: :lol:

BELZEBOYLIS
22/09/2010, 14:17
είναι πραγματικά αστείο να βλέπεις να παίρνουν στα σοβαρά τέτοιες δηλώσεις !!! Θα μου πεις ,βέβαια, ότι είναι πιο αστείο να παίρνουν στα σοβαρά τους ανθρώπους που κάνουν τέτοιες δηλώσεις!! Και θα έχεις δίκιο :wave2:

JZER40
22/09/2010, 15:06
Παχύδερμο και από μέσα και από έξω....

Δηλαδή πτωχεύσαμε επειδή κάποιοι κακομοίρηδες διορίστηκαν στο δημόσιο...

Οι κακομοίρηδες όμως ούτε βίλες,ούτε οφσορ έχουνε....

Μαρέσει που υπάρχουν κολλημένοι που υπερασπίζονται τέτοια παράσιτα ακόμα και σήμερα...

perastikos
22/09/2010, 15:12
Ναι ΟΚ....
Είναι σαν πάμε σε μία ταβέρνα, εσύ να φας μία σαλάτα, εγώ με την παρέα μου να παραγγείλουμε δύο γουρουνόπουλα και στο τέλος να πληρώσεις εσύ τα γουρουνόπουλα και εμείς τη σαλάτα... :wacko:

Το θέμα είναι ότι ο καθένας μας ενώ μπορεί απλά να έτρωγε μία σαλάτα ή και να μην έτρωγε τίποτα, ενώ ήξερε ότι οι άλλοι τρώνε με χρυσά κουτάλια και ότι στο τέλος θα του παίξουν πουστιά δεν έκανε τίποτα για να τους σταματήσει... Ίσα ίσα τους χειροκροτούσε και από πάνω...

Panopticon7
22/09/2010, 15:22
Εγω απορω τετοια ατομα ρε σεις βγαινουν εξω ? Αν ναι.. πως... μεταμφιεζονται ?

Δευτερον, τον Παγκαλο, αυτο το παχυδερμο που κοντευει να πνιγει απο το λιπος... ΠΟΙΟΣ τον ψηφιζει...

super_toto
22/09/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Εγω απορω τετοια ατομα ρε σεις βγαινουν εξω ? Αν ναι.. πως... μεταμφιεζονται ?

Δευτερον, τον Παγκαλο, αυτο το παχυδερμο που κοντευει να πνιγει απο το λιπος... ΠΟΙΟΣ τον ψηφιζει...

Δεν μεταμφιέζονται απλά κρύβονται. Να δες εδώ φωτό από την χθεσινή έξοδο του Πάγκαλου για καφέ.


210791

alximistis
22/09/2010, 15:36
Εάν θέλουμε να πιστεύουμε ότι ένας διορισμός είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα αντιστοιχεί με 52 ακίνητα και τη γυναίκα σου υποψήφιο δήμαρχο με όλο το μηχανισμό από πίσω να στη στηρίζει τσαμπέ σε συνδυασμό με το ότι αυτό γίνεται τουλάχιστον από το 85 γι ανα μην πω από το 81 οοοκ πάω πάσο.
Για μένα όχι μόνο δεν έχει καμία σχέση αλλά είναι και βαθύτατα προσβλητικό για όσους δεν πήγαν ποτέ σε κομματικά γραφεία να χτυπήσουν πόρτες και βαθύτατα απατηλό πολιτικά αλλά άλλη κουβέντα αυτή.
Οπότε πάμε στο πιο απλοϊκό ότι εγώ δεν δέχομαι ότι έφαγα τα ίδια με τον κ. Πάγκαλο διότι απλούστατα δεν έχω την κοιλιά του!!! είναι ίσως ο μοναδικός που μ έχει στο φαί :lol:
πολύ παραπάνω η μοναδική πισίνα που είχα ποτέ στην ιδιοκτησία μου ήταν μία φουσκωτή των 3 μέτρων από τα τζάμπο :D

sergiosm
22/09/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Παχύδερμο και από μέσα και από έξω....

Δηλαδή πτωχεύσαμε επειδή κάποιοι κακομοίρηδες διορίστηκαν στο δημόσιο...

Οι κακομοίρηδες όμως ούτε βίλες,ούτε οφσορ έχουνε....

Μαρέσει που υπάρχουν κολλημένοι που υπερασπίζονται τέτοια παράσιτα ακόμα και σήμερα...


καλά για το ... κακομοίρηδες επίτρεψε μου να διαφωνήσω.

Το ότι φτάσαμε να έχουμε πάνω από 1 εκατομμύριο δημοσίους υπαλλήλους και μάλιστα να μην τους αξιοποιουμε δεν είναι πρόβλημα;

Για αυτό φταίνε ασφαλώς οι πολιτικοί, αλλά φταίνε και οι πολίτες. Και όχι μόνο επειδή τους ψήφισαν, αλλά επειδή τους ψήφισαν για να τους διορίσουν ...

it takes two to tango my friend

:wave2:

alximistis
22/09/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
καλά για το ... κακομοίρηδες επίτρεψε μου να διαφωνήσω.

Το ότι φτάσαμε να έχουμε πάνω από 1 εκατομμύριο δημοσίους υπαλλήλους και μάλιστα να μην τους αξιοποιουμε δεν είναι πρόβλημα;

Για αυτό φταίνε ασφαλώς οι πολιτικοί, αλλά φταίνε και οι πολίτες. Και όχι μόνο επειδή τους ψήφισαν, αλλά επειδή τους ψήφισαν για να τους διορίσουν ...

it takes two to tango my friend

:wave2:


αυτή είναι η ευθύνη μας! η συνδιαλλαγή!!! σωστό :)
αυτό όμως φίλε δεν εξομοιώνει την κλοπή με το διορισμό. μην πέφτουμε σε τέτοιες παγίδες :)

sergiosm
22/09/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
αυτή είναι η ευθύνη μας! η συνδιαλλαγή!!! σωστό :)
αυτό όμως φίλε δεν εξομοιώνει την κλοπή με το διορισμό. μην πέφτουμε σε τέτοιες παγίδες :)


ασφαλώς και ΔΕΝ την εξομοιώνει.

έτερον εκάτερον,
απλά καλό είναι να βλέπουμε τα πράγματα από όλες τις πλευρές και να προσπαθούμε να είμαστε αντικειμενικοί.
Εξάλλου, μόνο αν καταλάβουμε την αιτία των προβλημάτων μας θα μπορέσουμε να βρούμε λύση.

Υ.Γ. πάντως κανείς τους δεν έχει παραδεχθεί ότι έκλεψε


σίγα μην το έκανε άλλωστε

:wave2:

SVX
22/09/2010, 15:50
Ωρες-Ωρες εχω την εντυπωση πως ολα γινονται για να μπορει η Μερκελ, ο Σαρκοζι και η Εγγλεζα αδερφαρα να δειχνουν εμας με το δαχτυλο και να λεν στους δικους τους (σκλαβους)....

"-Κοιταξτε! υπαρχουν κ πολυ χειροτερα......"

:smokin:

iosif
22/09/2010, 16:05
μετα απο 40 χρονια κΥνοβουλιο ο παγκαλος ειναι γνωστος για τα ιμια και τον οτσαλαν

κατα τα αλλακαι οι πολιτευτες του 50 ελεγαν "εμεις οι πολιτικοι ειμαστε ψευτες"

"ΟΛΟΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ"
πληροφοριακα ο σπηλιωτοπουλος της νδ που το μονο επαγγελμα που εχει κανει ειναι πολιτευτης δηλωνει 800.000 καταθεσεις. μεσα σε 15 χρονια απο την πολιτικη....

hidefnick
22/09/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
καλά για το ... κακομοίρηδες επίτρεψε μου να διαφωνήσω.

Το ότι φτάσαμε να έχουμε πάνω από 1 εκατομμύριο δημοσίους υπαλλήλους και μάλιστα να μην τους αξιοποιουμε δεν είναι πρόβλημα;

Για αυτό φταίνε ασφαλώς οι πολιτικοί, αλλά φταίνε και οι πολίτες. Και όχι μόνο επειδή τους ψήφισαν, αλλά επειδή τους ψήφισαν για να τους διορίσουν ...

it takes two to tango my friend

:wave2:

:a013:

iosif
22/09/2010, 16:23
του Άρη Δαβαράκη
Με αφορμή το κείμενο του Τάσου Τέλλογλου «Με τον Καμίνη» έπιασα τον εαυτό μου να γράφει ένα σχόλιο όπου αναρωτιόμουνα γιατί ο Γ.Α.Π δεν κατέβαζε για Δήμαρχο Αθήνας την Άννα Νταλάρα π.χ, που κατά την ταπεινή μου γνώμη, και θα κέρδιζε το Δήμο για το ΠΑΣΟΚ (πράγμα που έχει να συμβεί από τον καιρό του Νώε) – και θα έβαζε γερά θεμέλια για μια άλλη Αθήνα με προοπτική και νόημα, ανθρωπιά, έσοδα, καθαριότητα, κοινωνική ευαισθησία πραγματική, ευγένεια και τάξη. Φυσικά η σκέψη μου γεννήθηκε από το «γιατί ο Καμίνης;» (ή, συγχωρέστε μου την αναίδεια, ακόμα πιο σαφώς «ποιος Καμίνης») και δεν ήταν παρά ένα παράδειγμα για το εύρος των επιλογών που είχε στην διάθεσή του ο πρωθυπουργός.

Αλλά επί της ουσίας δεν μου πέφτει λόγος, τον Καμίνη ήθελε, τον Καμίνη κατέβασε. Τώρα ας πιάσουν δουλειά τα γνωστά καθεστωτικά ΜΜΕ να «συστήσουν» στον κόσμο τον κ. Καμίνη και να τον αναγάγουν σε ίνδαλμα, προβάλλοντας (ελπίζω) το έργο του ως συνηγόρου του Πολίτη. Διότι το ίδιο το Πρόσωπο, του οποίου δεν αμφισβητώ τις πολλές ικανότητες ή την γνώση των θεμάτων που μας βασανίζουν εμάς τους Αθηναίους, (και δεν θα μπορούσα και να το κάνω χωρίς στοιχεία), η πικρή αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολα «προσβάσιμη» προσωπικότητα στους «πολλούς» κατοίκους των Αθηνών. Από την πρώτη του εμφάνιση στο δελτίο της Όλγας Τρέμη, διαπίστωσα μιαν επικοινωνιακή δυσκολία, πάρα πολύ φυσική για έναν επιστήμονα, ευαίσθητο, διακριτικό, καλλιεργημένο και σοβαρό άνθρωπο που δεν είχε ποτέ του πολλά-πολλά με τα ΜΜΕ, τους ιδιοκτήτες του, τους απλούς ψηφοφόρους – και την πολύπλοκη σχέση εξουσίας, παρακράτους και κεφαλαίου. Ίσως να είναι πολύ νωρίς, αλλά τολμώ να προβλέψω πώς αν πάρει πάνω από 25% των ψήφων στην Αθήνα ο κ. Καμίνης, θα πρέπει να κάνει ένα μεγάλο πάρτυ – σαν αυτό που είχε κάνει κάποτε ο Λουκιανός Κηλαηδόνης στη Βουλιαγμένη, ας πούμε. Και να καλέσει και τον Νταλάρα.


Ναι, ο Τέλλογλου με τον Καμίνη με οδήγησαν συνειρμικά στην Άννα. Την ξέρω πάρα πολλά χρόνια, είναι αληθινή και καλή φίλη και μου έχει πραγματικά σταθεί σε στιγμές δύσκολες. Έχουμε διασκεδάσει μαζί, έχουμε διαφωνήσει, έχουμε λυθεί στο γέλιο, έχουμε χαθεί κατά περιόδους αλλά είμαστε πάντα «εκεί», έχουμε σίγουρα κάνει «καλοπροαίρετη κριτική» ο ένας στον άλλον σε στενό κύκλο, αλλά ούτε η Άννα ούτε εγώ θα επιτρέπαμε να ακουστεί κάτι για τον άλλον απουσία του, χωρίς να σπεύσουμε να «αρπαχτούμε» κιόλας εν ανάγκη υπερασπίζοντας ο ένας τον άλλον. Με λίγα λόγια είμαστε φίλοι και αγαπιόμαστε. Αλλά δεν γράφω αυτό το κειμενάκι απλώς για να «δημοσιοποιήσω» την (από την δεκαετία του 70) πραγματική φιλία μας. Το κάνω για να της εκφράσω και δημόσια τα συγχαρητήριά μου για την υπουργοποίησή της αλλά και για έναν άλλον λόγο.


Γιατί βλέποντας την «παιδική μου φίλη» (Άννα το όνομά της το μικρό) «να στέκει και να με κοιτά» όχι από την σκοτεινή σκάλα (όπως στο Σαββοπουλικό τραγούδι ) αλλά από τον αγωνιστικό χώρο με τα μανίκια σηκωμένα, χάρηκα αλήθεια πάρα πολύ – και μπήκα σε σκέψεις. Η καριέρα του Γιώργου Νταλάρα είναι (αν την δει κανείς με καθαρή καρδιά και χωρίς μνησικακίες και κόμπλεξ), υπόδειγμα σοβαρής, στοχευμένης, έντιμης καλλιτεχνικής διαδρομής. Ξέρω, ο ένας θα πει για την Κύπρο, ο άλλος θα πει ότι είχε ζητήσει να μην φορολογηθεί σε κάποια φάση για κάποια του δραστηριότητα (ειλικρινά ούτε που θυμάμαι την υπόθεση, απλώς ένας φίλος μου είπε «πρόσεχε τι θα γράψεις θα σου επιτεθούν για μια φορολογική του υπόθεση») – το σίγουρο πάντως είναι πώς από το «Νάτανε το 21» μέχρι το 2010, ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει με μεγάλο σεβασμό στο δώρο που του χάρισε η φύση και διδάσκει και τους νεότερους σεμνότητα και ήθος. Και με την Άννα και την Γιωργιάννα φτιάξανε μια πολύ ζεστή και αγαπημένη οικογένεια που ποτέ δεν μας απασχόλησε με παρδαλά καμώματα και κέρδισε την αγάπη και τον σεβασμό όλων των καλοπροαίρετων ανθρώπων που δεν «μετράνε τις μπουκιές του διπλανού τους» (που λέει και η Ρίκα) αλλά και όλου του «καλλιτεχνικοπνευματικού» κόσμου, ασχέτως πολιτικών, αισθητικών ή άλλων παραλλαγών και αποχρώσεων.

Τώρα η Άννα είναι υφυπουργός Εργασίας. Δεν ξέρω τι θα μπορέσει να καταφέρει απ’ αυτό το πόστο, αυτό πάντως που μετράει είναι το τσαγανό, η δυναμικότητα, η κοινωνική ευαισθησία και το πραγματικό «νοιάξιμο» για τον άλλον που την χαρακτηρίζουν. Προσωπικά θα την ήθελα υποψήφια για την Δημαρχία της Αθήνας γιατί η Άννα είναι αγύριστο κεφάλι, θα μπορούσε π.χ να πάει με τη σκουπιδιάρα να μαζέψει σκουπίδια με τους εργάτες για να δει τι παίζεται και που χαλάει η δουλειά. Θα πέρναγε ώρες στην Σοφοκλέους και στην Ομόνοια, όπου συχνάζουν ναρκομανείς, έμποροι, βαποράκια, απελπισμένοι, μετανάστες. Θα πήγαινε στις εφημερίες των νοσοκομείων και θα ενημέρωνε τους αρμόδιους υπουργούς. Δεν κολλάει. Δεν κωλώνει. Και δεν εκφράζει απόψεις για πράγματα ή ανθρώπους αν δεν έχει προσωπική εμπειρία και αδιάσειστα στοιχεία.


Ας μην φλυαρήσω άλλο ασκόπως. Χαίρομαι, όπως ήδη είπα, πολύ για την Άννα και αισιοδοξώ πως και άλλοι τέτοιοι άνθρωποι θα θελήσουν να αναλάβουν ευθύνες και να βοηθήσουν να ξανασταθούμε στα πόδια μας, όσο μπορούν. Δεν μπορώ βέβαια να κλείσω το κείμενό μου χωρίς να σημειώσω πως ο πρόσφατος ανασχηματισμός είναι κατά τη γνώμη μου μια απροσδόκητα αμήχανη μουτζούρα και ότι δεν δίνει κανένα περιθώριο αισιοδοξίας. Όχι ότι δίνει ο Σαμαράς και η ΝΔ ή κάποιος άλλος. Δεν είναι κομματικό το ζήτημα. ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ένα και το αυτό.

Έχουμε ανάγκη από μια νοητική «εκτόξευση» προς την χάραξη μιας νέας πορείας – και μέχρι σήμερα πάμε από το κακό στο πολύ χειρότερο. Υπολογίζω στη Αννούλα – θα μας φέρει γούρι, θα το δείτε.


.....................................
αυτοι οι δημοσιογραφοι κυκλοφορουν αναμεσα μας

iosif
22/09/2010, 16:26
ποιοι 1 εκ. δημοσιοι υπαλληλοι ρε παιδες? ακομα τρωτε προπαγανδα?

760.000 με τους αιρετους και τους στρατιωτικους μεσα


αναλογικα ειναι 11% ενω στην βρετανια ειναι 16%. σκανδιναυια πανω απο 25% του εργατικου δυναμικου.μονο η γερμανια και η ιρλανδια εχει λιγοτερους!

απλα ειναι κακα κατανεμημενοι. πολλες υπηρεσιες υπολειτουργουν και σε πολλες οι υπαλληλοι δεν χωρανε !
(25% των εκπαιδευτικων ειναι σε γραφεια....)

madox
22/09/2010, 16:29
Μην δινετε βαση στα λογια του παχυδερμου δεινοσαυρου.Θα ερθει αργα ή γρηγορα και η σειρα του.

tsinos
22/09/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Εάν θέλουμε να πιστεύουμε ότι ένας διορισμός είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα αντιστοιχεί με 52 ακίνητα και τη γυναίκα σου υποψήφιο δήμαρχο με όλο το μηχανισμό από πίσω να στη στηρίζει τσαμπέ σε συνδυασμό με το ότι αυτό γίνεται τουλάχιστον από το 85 γι ανα μην πω από το 81 οοοκ πάω πάσο.
Για μένα όχι μόνο δεν έχει καμία σχέση αλλά είναι και βαθύτατα προσβλητικό για όσους δεν πήγαν ποτέ σε κομματικά γραφεία να χτυπήσουν πόρτες και βαθύτατα απατηλό πολιτικά αλλά άλλη κουβέντα αυτή.
Οπότε πάμε στο πιο απλοϊκό ότι εγώ δεν δέχομαι ότι έφαγα τα ίδια με τον κ. Πάγκαλο διότι απλούστατα δεν έχω την κοιλιά του!!! είναι ίσως ο μοναδικός που μ έχει στο φαί :lol:
πολύ παραπάνω η μοναδική πισίνα που είχα ποτέ στην ιδιοκτησία μου ήταν μία φουσκωτή των 3 μέτρων από τα τζάμπο :D ΚΑΠΙΤΑΛΑ


210797

el_hymador
22/09/2010, 16:46
Παγκαλε....





































αντε γ@μησου ρε...

Shaolin Monk
22/09/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
ποιοι 1 εκ. δημοσιοι υπαλληλοι ρε παιδες? ακομα τρωτε προπαγανδα?

760.000 με τους αιρετους και τους στρατιωτικους μεσα


αναλογικα ειναι 11% ενω στην βρετανια ειναι 16%. σκανδιναυια πανω απο 25% του εργατικου δυναμικου.μονο η γερμανια και η ιρλανδια εχει λιγοτερους!

απλα ειναι κακα κατανεμημενοι. πολλες υπηρεσιες υπολειτουργουν και σε πολλες οι υπαλληλοι δεν χωρανε !
(25% των εκπαιδευτικων ειναι σε γραφεια....)

760000, χωρις ΟΤΑ, ΔΕΚΟ και σωματα ασφαλειας. Κανα μυριο μαζευεται...

WebDevGr
22/09/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
τον Παγκαλο, αυτο το παχυδερμο που κοντευει να πνιγει απο το λιπος... ΠΟΙΟΣ τον ψηφιζει...

Ο λαός των Μουνούχων.... (και κυριολεκτικά και μεταφορικά)

hidefnick
22/09/2010, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
.....................................αυτοι οι δημοσιογραφοι κυκλοφορουν αναμεσα μας

Εισαγωγικά ξέχασες :wave2:

iosif
22/09/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
760000, χωρις ΟΤΑ, ΔΕΚΟ και σωματα ασφαλειας. Κανα μυριο μαζευεται...


εισαι λαθος.


οι οτα ειναι μεσα 76.000 ατομα με του αοριστου χρονου.
σωματα ασφαλειας το ιδιο.


οι δεκο (οτε δεη κλπ) δεν ειναι δημοσιο απο τη στιγμη που η μισθοδοσια τους δεν επιβαρυνει τον κρατικο προυπολογισμο (ειναι και εισηγμενες ρεεεε)


http://apografi.gov.gr/2010/07/379

WebDevGr
22/09/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
760000, χωρις ΟΤΑ, ΔΕΚΟ και σωματα ασφαλειας. Κανα μυριο μαζευεται...


Ο ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=204528

Shaolin Monk
22/09/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ο ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=204528


"Το σύνολο των υπαλλήλων που καταγράφτηκε έφτασε τους 768.009, περιλαμβάνοντας τους μόνιμους υπάλληλους, τους δικαστικούς και τους δημόσιους λειτουργούς (625.738), τους υπαλλήλους ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου (53.833), τους υπαλλήλους ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (44.811), τους συμβασιούχους έργου (14.345), τους αιρετούς (12.609) και άλλες πιο ολιγάριθμες κατηγορίες"


Βλεπεις στο αρθρο κατι διαφορετικο απο αυτο που εγραψα;

Μαλλον πανω απο μυριο θα ειναι... :lol:

WebDevGr
22/09/2010, 17:10
οι ΟΤΑ είναι μέσα 100% όσο για τις ΔΕΚΟ σου εξήγησε κι iosif

Δεν σου κάνει εντύπωση που έχουν σταματήσει τα φερέφωνα των καναλιών να πιπιλίζουν αυτή τη καραμέλα;

sergiosm
22/09/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
οι ΟΤΑ είναι μέσα 100% όσο για τις ΔΕΚΟ σου εξήγησε κι iosif

Δεν σου κάνει εντύπωση που έχουν σταματήσει τα φερέφωνα των καναλιών να πιπιλίζουν αυτή τη καραμέλα;


Γιατί ρε παιδία.

Λίγοι δηλαδή είναι 768.000 δημόσιοι υπάλληλοι;;;;

Shaolin Monk
22/09/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
οι ΟΤΑ είναι μέσα 100% όσο για τις ΔΕΚΟ σου εξήγησε κι iosif

Δεν σου κάνει εντύπωση που έχουν σταματήσει τα φερέφωνα των καναλιών να πιπιλίζουν αυτή τη καραμέλα;


ΔΕΝ ειναι οι ΟΤΑ μεσα. Ειναι αλλη κατηγορια απο μονοι τους, αλλα μια η αλλη... Οσο για τις ΔΕΚΟ, καθε φορα που απολυοντς καποιοι, εκει φαινεται πραγματικα ποιανου η πλατη πληρωνει τα σπασμενα...


Ειστε δημοσιοι υπ/λοι, ετσι δεν ειναι; :lol:

Και μην αφηνετε εξω τα σωματα ασφαλειας, ειναι πολυ κοσμος... :mad:

LsKostas
22/09/2010, 17:19
Για το μονο πραγμα που φταινε οι δημοσιοι Παγκαλε ειναι που δεν σε εχουν παρει ακομα στο κυνηγι


Παντως η λογικη του "διαιρει και βασιλευε" κυριολεκτικα παιζει νυκτα μερα ραδιο και TV


Η Τρεμη στο mega

o Xατζηνικολαου στο Alter

η ρουφιανιτσα η Σταη στον Flash ...και οι παρατρεχαμενοι τους Πρεντερηδες,Καψηδες κα


Ολη την ημερα το ιδιο τροπαριο και οταν καποιος απο το βρωμοπανελ τους μιλησει
για εργασιακα δικαιωματα η για τα σκανδαλα τοτε τον διακοπτουν με το ετσι θελω


Καλα ζωντοβολα οσοι ενημερωνονται ακομα απο τις τηλεορασεις λοιπον

ΝΑ ΠΑΡΤΕ ΔΕΙΓΜΑ , ΝΑ ΕΧΕΤΕ
http://www.youtube.com/watch?v=MOSENYikzeg


Ο ιδιος σε δευτερη version ,φυσικα δεν ξαναβγήκε on air
http://www.youtube.com/watch?v=OAlMNyYJ9EY&feature=related

WebDevGr
22/09/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
ΔΕΝ ειναι οι ΟΤΑ μεσα. Ειναι αλλη κατηγορια απο μονοι τους, αλλα μια η αλλη... Οσο για τις ΔΕΚΟ, καθε φορα που απολυοντς καποιοι, εκει φαινεται πραγματικα ποιανου η πλατη πληρωνει τα σπασμενα...


Ειστε δημοσιοι υπ/λοι, ετσι δεν ειναι; :lol:

Και μην αφηνετε εξω τα σωματα ασφαλειας, ειναι πολυ κοσμος... :mad:

Δεν είμαι δημόσιος.... για την ακρίβεια είμαι σχεδόν άνεργος.... απλά μου αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομα τους.

Μπορείτε να πιστεύετε ότι για τα χάλια μας φταίνε οι δημόσιο και να αφήνετε ατιμώρητους σαπιοκοίληδες σαν τον Πάγκαλο... μετά όμως μη σας κάνουν εντύπωση οι δηλώσεις τους!!!!!

Shaolin Monk
22/09/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Λίγοι δηλαδή είναι 768.000 δημόσιοι υπάλληλοι;;;;


Αν τους εδινε καποιος μια σκουπα και ενα φαρασι για δυο μερες, θα ειχαμε τη πιο καθαρη χωρα του πλανητη... :lol:

Shaolin Monk
22/09/2010, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Δεν είμαι δημόσιος.... για την ακρίβεια είμαι σχεδόν άνεργος.... απλά μου αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομα τους.

Μπορείτε να πιστεύετε ότι για τα χάλια μας φταίνε οι δημόσιο και να αφήνετε ατιμώρητους σαπιοκοίληδες σαν τον Πάγκαλο... μετά όμως μη σας κάνουν εντύπωση οι δηλώσεις τους!!!!!

Δεν ειπαμε οτι φταιει μονο το δημοσιο, αλλα αυτο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ δημοσιο εχει αναγκη να θραφει τωρα και ψαχνουμε για δανεια και μαλακιες, οπωε και για αυτο το λογο πινουν και τις τελευταιες σταγονες αιμα του ιδιωτικου τομεα...

Και αν μου πει καποιος οτι πρεπει να λυπηθω τον τομεα, οχι δεν το κανω, οταν υπαρχουν παιδια με οικογενειες που δουλευουν για 500 εβρο και παρακαλανε κιολας... :mad:

WebDevGr
22/09/2010, 17:33
Για ακόμη μια φορά η ίδια παγίδα....

κάποιοι τρώνε δισεκατομύρια στις πλάτες μας κι εμείς μαλώνουμε για το αν ο ένας παίρνει 500? μισθό κι ο άλλος 1000?.

Κι αντί να ζητάμε αυτός που παίρνει 500 να πάει στα 1000.... ζητάμε αυτός με τα 1000 να πεινάσει σαν και τον άλλον...


Λυπάμαι αλλά μόνος ένας Πάγκαλος μας αξίζει!!!!!!!!!

iosif
22/09/2010, 17:37
ρε σαολιν

δεν παιζεσαι


ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα
και αυτα που εδυ εγραψες

οι οτα ειναι μσα ολα τα σωματα ασφαλειας οι παπαδες κλπ


μην τρως την προπαγανδα

madox
22/09/2010, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Δεν ειπαμε οτι φταιει μονο το δημοσιο, αλλα αυτο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ δημοσιο εχει αναγκη να θραφει τωρα και ψαχνουμε για δανεια και μαλακιες, οπωε και για αυτο το λογο πινουν και τις τελευταιες σταγονες αιμα του ιδιωτικου τομεα...

Και αν μου πει καποιος οτι πρεπει να λυπηθω τον τομεα, οχι δεν το κανω, οταν υπαρχουν παιδια με οικογενειες που δουλευουν για 500 εβρο και παρακαλανε κιολας... :mad:

Μην εισαι απιστος Θωμας τα νουμερα ειναι επισημα,εχουν βγει απο την απογραφη του Ιουλιου και ειναι μεσα ολοι οι ΔΥ που πληρωνονται απο τον ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ του κρατους.
Οι ΔΕΚΟ και τα ΝΠΙΔ δεν συμμετειχαν στην απογραφη για τον απλουστατο λογο οτι δεν πληρωνονται απο το κρατος.Οι περισσοτερες ΔΕΚΟ ειναι Α.Ε εισηγμενες στο Χ.Α.
Ο ΔΤ στην Ελλαδα ειναι απο τους πιο μικρους στην Ευρωπη μην τρως αμασητη την προπαγανδα του MEGA.Διαβασε το παρακατω αρθρο του ΙΟΣ για να παρεις μια ιδεα.

http://www.iospress.gr/ios2010/ios20100919.htm

Shaolin Monk
22/09/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox


http://www.iospress.gr/ios2010/ios20100919.htm

Μακαρι να ειχατε δικιο τε παιδια αλλα... ΑΛΛΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΕ ΡΕΜΑΛΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ... Τωρα που εχω ακομη λ7... :lol:

Αληθεια, εχετε παρει χαμπαρι οτι το συγκεκριμενο κειμενο του λινκ, ειναι σε ολα τα σαϊτ; :cry:

faraway
22/09/2010, 18:05
....αυτούς τους πουσταράδες τους παπάδες γιατί τους πληρώνουμε γμτ??

να πάνε να τους πληρώσει ο άγιος πέτρος κάθε τέλος του μήνα ....

παλιοκοπρόσκυλα ....

ψευτονίντζες .....

παλιό batman .....

:evil:

fz6man
22/09/2010, 18:07
760.000 οταν η Αυστραλια εχει 100 000 :eek:

faraway
22/09/2010, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
οταν η Αυστραλια εχει 100 000 :eek:

εεε σιγά ρε ....αυτοί ένα νησάκι είναι !!! τι περιμένεις ??:lol:

Tpap
22/09/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Καλυτερα ο πολεμος,ε; :confused: Ή εεστω ενα θερμο επεισοδιο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Δηλαδη προτιμας να σκοτωθουν μερικες χιλιαδες νεων παιδιων, αντι της διπλωματικης οδου, απλως επειδη θιχτηκε η περηφανια μας απο μερικους ανεγκεφαλους Τουρκους;

Και το ανθρωπιστικο κομματι;

Ρε σαολή, μην τα σκάς έτσι τα καρότα ρε φίλε...ήμαρτον.

super_toto
22/09/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
του Άρη Δαβαράκη
Με αφορμή το κείμενο του Τάσου Τέλλογλου «Με τον Καμίνη» έπιασα τον εαυτό μου να γράφει ένα σχόλιο όπου αναρωτιόμουνα γιατί ο Γ.Α.Π δεν κατέβαζε για Δήμαρχο Αθήνας την Άννα Νταλάρα π.χ, που κατά την ταπεινή μου γνώμη, και θα κέρδιζε το Δήμο για το ΠΑΣΟΚ (πράγμα που έχει να συμβεί από τον καιρό του Νώε) – και θα έβαζε γερά θεμέλια για μια άλλη Αθήνα με προοπτική και νόημα, ανθρωπιά, έσοδα, καθαριότητα, κοινωνική ευαισθησία πραγματική, ευγένεια και τάξη. Φυσικά η σκέψη μου γεννήθηκε από το «γιατί ο Καμίνης;» (ή, συγχωρέστε μου την αναίδεια, ακόμα πιο σαφώς «ποιος Καμίνης») και δεν ήταν παρά ένα παράδειγμα για το εύρος των επιλογών που είχε στην διάθεσή του ο πρωθυπουργός.

Αλλά επί της ουσίας δεν μου πέφτει λόγος, τον Καμίνη ήθελε, τον Καμίνη κατέβασε. Τώρα ας πιάσουν δουλειά τα γνωστά καθεστωτικά ΜΜΕ να «συστήσουν» στον κόσμο τον κ. Καμίνη και να τον αναγάγουν σε ίνδαλμα, προβάλλοντας (ελπίζω) το έργο του ως συνηγόρου του Πολίτη. Διότι το ίδιο το Πρόσωπο, του οποίου δεν αμφισβητώ τις πολλές ικανότητες ή την γνώση των θεμάτων που μας βασανίζουν εμάς τους Αθηναίους, (και δεν θα μπορούσα και να το κάνω χωρίς στοιχεία), η πικρή αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολα «προσβάσιμη» προσωπικότητα στους «πολλούς» κατοίκους των Αθηνών. Από την πρώτη του εμφάνιση στο δελτίο της Όλγας Τρέμη, διαπίστωσα μιαν επικοινωνιακή δυσκολία, πάρα πολύ φυσική για έναν επιστήμονα, ευαίσθητο, διακριτικό, καλλιεργημένο και σοβαρό άνθρωπο που δεν είχε ποτέ του πολλά-πολλά με τα ΜΜΕ, τους ιδιοκτήτες του, τους απλούς ψηφοφόρους – και την πολύπλοκη σχέση εξουσίας, παρακράτους και κεφαλαίου. Ίσως να είναι πολύ νωρίς, αλλά τολμώ να προβλέψω πώς αν πάρει πάνω από 25% των ψήφων στην Αθήνα ο κ. Καμίνης, θα πρέπει να κάνει ένα μεγάλο πάρτυ – σαν αυτό που είχε κάνει κάποτε ο Λουκιανός Κηλαηδόνης στη Βουλιαγμένη, ας πούμε. Και να καλέσει και τον Νταλάρα.


Ναι, ο Τέλλογλου με τον Καμίνη με οδήγησαν συνειρμικά στην Άννα. Την ξέρω πάρα πολλά χρόνια, είναι αληθινή και καλή φίλη και μου έχει πραγματικά σταθεί σε στιγμές δύσκολες. Έχουμε διασκεδάσει μαζί, έχουμε διαφωνήσει, έχουμε λυθεί στο γέλιο, έχουμε χαθεί κατά περιόδους αλλά είμαστε πάντα «εκεί», έχουμε σίγουρα κάνει «καλοπροαίρετη κριτική» ο ένας στον άλλον σε στενό κύκλο, αλλά ούτε η Άννα ούτε εγώ θα επιτρέπαμε να ακουστεί κάτι για τον άλλον απουσία του, χωρίς να σπεύσουμε να «αρπαχτούμε» κιόλας εν ανάγκη υπερασπίζοντας ο ένας τον άλλον. Με λίγα λόγια είμαστε φίλοι και αγαπιόμαστε. Αλλά δεν γράφω αυτό το κειμενάκι απλώς για να «δημοσιοποιήσω» την (από την δεκαετία του 70) πραγματική φιλία μας. Το κάνω για να της εκφράσω και δημόσια τα συγχαρητήριά μου για την υπουργοποίησή της αλλά και για έναν άλλον λόγο.


Γιατί βλέποντας την «παιδική μου φίλη» (Άννα το όνομά της το μικρό) «να στέκει και να με κοιτά» όχι από την σκοτεινή σκάλα (όπως στο Σαββοπουλικό τραγούδι ) αλλά από τον αγωνιστικό χώρο με τα μανίκια σηκωμένα, χάρηκα αλήθεια πάρα πολύ – και μπήκα σε σκέψεις. Η καριέρα του Γιώργου Νταλάρα είναι (αν την δει κανείς με καθαρή καρδιά και χωρίς μνησικακίες και κόμπλεξ), υπόδειγμα σοβαρής, στοχευμένης, έντιμης καλλιτεχνικής διαδρομής. Ξέρω, ο ένας θα πει για την Κύπρο, ο άλλος θα πει ότι είχε ζητήσει να μην φορολογηθεί σε κάποια φάση για κάποια του δραστηριότητα (ειλικρινά ούτε που θυμάμαι την υπόθεση, απλώς ένας φίλος μου είπε «πρόσεχε τι θα γράψεις θα σου επιτεθούν για μια φορολογική του υπόθεση») – το σίγουρο πάντως είναι πώς από το «Νάτανε το 21» μέχρι το 2010, ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει με μεγάλο σεβασμό στο δώρο που του χάρισε η φύση και διδάσκει και τους νεότερους σεμνότητα και ήθος. Και με την Άννα και την Γιωργιάννα φτιάξανε μια πολύ ζεστή και αγαπημένη οικογένεια που ποτέ δεν μας απασχόλησε με παρδαλά καμώματα και κέρδισε την αγάπη και τον σεβασμό όλων των καλοπροαίρετων ανθρώπων που δεν «μετράνε τις μπουκιές του διπλανού τους» (που λέει και η Ρίκα) αλλά και όλου του «καλλιτεχνικοπνευματικού» κόσμου, ασχέτως πολιτικών, αισθητικών ή άλλων παραλλαγών και αποχρώσεων.

Τώρα η Άννα είναι υφυπουργός Εργασίας. Δεν ξέρω τι θα μπορέσει να καταφέρει απ’ αυτό το πόστο, αυτό πάντως που μετράει είναι το τσαγανό, η δυναμικότητα, η κοινωνική ευαισθησία και το πραγματικό «νοιάξιμο» για τον άλλον που την χαρακτηρίζουν. Προσωπικά θα την ήθελα υποψήφια για την Δημαρχία της Αθήνας γιατί η Άννα είναι αγύριστο κεφάλι, θα μπορούσε π.χ να πάει με τη σκουπιδιάρα να μαζέψει σκουπίδια με τους εργάτες για να δει τι παίζεται και που χαλάει η δουλειά. Θα πέρναγε ώρες στην Σοφοκλέους και στην Ομόνοια, όπου συχνάζουν ναρκομανείς, έμποροι, βαποράκια, απελπισμένοι, μετανάστες. Θα πήγαινε στις εφημερίες των νοσοκομείων και θα ενημέρωνε τους αρμόδιους υπουργούς. Δεν κολλάει. Δεν κωλώνει. Και δεν εκφράζει απόψεις για πράγματα ή ανθρώπους αν δεν έχει προσωπική εμπειρία και αδιάσειστα στοιχεία.


Ας μην φλυαρήσω άλλο ασκόπως. Χαίρομαι, όπως ήδη είπα, πολύ για την Άννα και αισιοδοξώ πως και άλλοι τέτοιοι άνθρωποι θα θελήσουν να αναλάβουν ευθύνες και να βοηθήσουν να ξανασταθούμε στα πόδια μας, όσο μπορούν. Δεν μπορώ βέβαια να κλείσω το κείμενό μου χωρίς να σημειώσω πως ο πρόσφατος ανασχηματισμός είναι κατά τη γνώμη μου μια απροσδόκητα αμήχανη μουτζούρα και ότι δεν δίνει κανένα περιθώριο αισιοδοξίας. Όχι ότι δίνει ο Σαμαράς και η ΝΔ ή κάποιος άλλος. Δεν είναι κομματικό το ζήτημα. ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ένα και το αυτό.

Έχουμε ανάγκη από μια νοητική «εκτόξευση» προς την χάραξη μιας νέας πορείας – και μέχρι σήμερα πάμε από το κακό στο πολύ χειρότερο. Υπολογίζω στη Αννούλα – θα μας φέρει γούρι, θα το δείτε.


.....................................
αυτοι οι δημοσιογραφοι κυκλοφορουν αναμεσα μας

Έτσι όπως το έγραψες, δηλαδή με το σχόλιό σου κάτω από τελίτσες, δεν διάβασα καθόλου το σχόλιο προσπερνώντας το και νομίζοντας ότι ειναι η υπογραφή σου. Έτοιμος ήμουν να ορμήξω. :p

Φαιδρότητα όσο δεν πάει.

the who
22/09/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ρε σαολή, μην τα σκάς έτσι τα καρότα ρε φίλε...ήμαρτον.

Ρε Τασο απο ποτε εγινε διπλωματικη οδος το να στηνεις κωλο?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


...θελω να ευχαριστησω την κυβερνηση των ΗΠΑ...:lol: :lol: :lol:

Panopticon7
22/09/2010, 20:16
Μην τον ακουτε, καλα λεει ο Sniper, αρματωθειτε να παρουμε την Αγιά-Σοφιά :hypnotize

gs 500 f
22/09/2010, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
....αυτούς τους πουσταράδες τους παπάδες γιατί τους πληρώνουμε γμτ??

να πάνε να τους πληρώσει ο άγιος πέτρος κάθε τέλος του μήνα ....

παλιοκοπρόσκυλα ....

ψευτονίντζες .....

παλιό batman .....

:evil:

καποτε τους πληρωνε η εκκλησια αλλα το κρατος συμφωνησε και εδωσε η εκκλησια το 70 τοις 100 της περουσιας της σε ανταλαγμα το μισθο των ιερομενων!

gs 500 f
22/09/2010, 20:38
εχουν το θρασος να λενε οτι μαζι φαγαμε τα λεφτα!και δεν τους εχουμαι παρει ακομα με τις πετρες!α ρε λαμογια πολιτικοι που θελετε ενα λοχια γιατι ο συνταγματαρχης δεν σας αξιζει να σας κατασχει τις περουσιες και οτι δεν μπορειται να δικαιολογησετς απο τα εισοδηματα σας υπερ του ελληνικου λαου και με χρυσα γραμματα να γραψουν οτι κατασχεθηκε και το λαμογιο ειναι φυλακη!να δεις για ποτε γουρουνι αδυνατιζεις!!!!!!!!!!

Panopticon7
22/09/2010, 20:53
Πες τα χρυσοστομε


Ενας μεγας αγωνιστης μας χρειαζεται να κανουμε επανασταση παλι....


Αντε να φτιαχτει κ κανας δρομος
:smokin:


210817

idomeneas
22/09/2010, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
«Ολοι μαζί τα φάγαμε», απάντησε ωμά ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης στο ρητορικό ερώτημα «πού πήγαν τα λεφτά», χθες στη Βουλή, αιτιολογώντας ως ένδειξη αυτοκριτικής την κυβερνητική βούληση για φρένο σε ρουσφέτια και προσλήψεις από το παράθυρο.

στο λαιμό να σου κάτσουνε
προδότη προσκυνημένε!

ΧΟΙΡΕ!!!


210849

Lupo
22/09/2010, 22:17
Τουλάχιστον , είμαστε αρκετά έξυπνος λαός ώστε τουλάχιστον να αναγνωρίζουμε πάντα τους φταίχτες.


Φταίνε ....... οι άλλοι.

:smokin:
http://www.youtube.com/watch?v=LUE4J-qG5ac&p=B6AE8BDB4D9342A8&playnext=1&index=51

zisisx
22/09/2010, 22:40
εγω δε μπορω να καταλαβω τι τα χρειαζονται τοσα λεφτα????!!!!!!

μια ζωη την εχουν κ αυτοι...εκτος κ αν ξερουν κατι που δε μας το λενε.......

το μονο σιγουρο ειναι οτι ολοι οι ελληνες θελαν κ θελουν να δουλεψουν στο δημοσιο.......

το θεμα δεν ειναι το αν εγω παιρνω 500 κ εσυ 1000 αλλα να μπορουμε κ οι δυο να ζουμε τιμια κ ανθρωπινα χωρις να χρειαζεται κανενας να φιλα κατουρημενες ποδιες .......

κριμα μονο........

imitrelos
23/09/2010, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
οταν η Αυστραλια εχει 100 000 :eek:

Aυτο είναι το θέμα η αναλογία πληθυσμού/δημοσίων , είναι πρόβλημα

αλλά πρόβλημα είναι και η διαφθορά αλλά για να είμαστε δίκαιοι υπάρχη τρελή διαφθορά σε χαμηλοτερα επίπεδα διοίκησης ( καλα εδώ στο ΠΕΠΑΓΝΗ στο ηράκλειο φωνάζουν για τον διοικητή και τής υπεξερέσεις και ο τύπος είναι ακόμα γιατρός χαχαχα)

ολοι φταίμε ....... κυρίος γιατί είναι ΗΛΙΘΙΟΙ ολοι που ψηφίσαμε ....
καλα κανένας μέχρι τώρα δέν έχει πει ξέρεται θα μειώσουμε το ΦΠΑ σε όσες επιχειρήσεις παράγουν το προιόν στη χώρα (να δείς τότε θέσεις εργασίας ) έτσι δημιουργείς ανταγωνισμό , θέσεις εργασιας , έσοδα , και πίο σημάντικο χώρα που παράγει δέν χρεωκοπεί.......

maron
23/09/2010, 01:13
μηλαμε για αυτον που ειπε οτι η γυναικα του δεν ειναι συγγενης του.........
και μπορει να κατευει στις εκλογες
(εξ αιματος εννοει)
και το λεει με θρασος
εν ολιγεις κοροιδευομαστε.........
ψυφιστε τους :beer:

Panopticon7
23/09/2010, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
μηλαμε για αυτον που ειπε οτι η γυναικα του δεν ειναι συγγενης του.........
και μπορει να κατευει στις εκλογες
(εξ αιματος εννοει)
και το λεει με θρασος
εν ολιγεις κοροιδευομαστε.........
ψυφιστε τους :beer:


ποτε το ειπε αυτο κ για ποιο λογο ?

DUKASII
23/09/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
ποιοι 1 εκ. δημοσιοι υπαλληλοι ρε παιδες? ακομα τρωτε προπαγανδα?

760.000 με τους αιρετους και τους στρατιωτικους μεσα


αναλογικα ειναι 11% ενω στην βρετανια ειναι 16%. σκανδιναυια πανω απο 25% του εργατικου δυναμικου.μονο η γερμανια και η ιρλανδια εχει λιγοτερους!

απλα ειναι κακα κατανεμημενοι. πολλες υπηρεσιες υπολειτουργουν και σε πολλες οι υπαλληλοι δεν χωρανε !
(25% των εκπαιδευτικων ειναι σε γραφεια....) +1

alximistis
23/09/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsinos
ΚΑΠΙΤΑΛΑ






:D :lol: :lol: :lol:

sergiosm
23/09/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
μηλαμε για αυτον που ειπε οτι η γυναικα του δεν ειναι συγγενης του.........
και μπορει να κατευει στις εκλογες
(εξ αιματος εννοει)
και το λεει με θρασος
εν ολιγεις κοροιδευομαστε.........
ψυφιστε τους :beer:


Δεν θυμάμαι ποια είναι τα κωλύμματα εκλογιμότητας και βαριέμαι να ψάχνω τώρα.

Όμως, η γυναίκα πάντως ΔΕΝ είναι συγγενής του άντρα της, ούτε εξ αίματος, ούτε εξ αγχιστείας.

Αν δεν το έχετε καταλάβει, είναι καιρός να το καταλάβετε:

Ο γάμος είναι ΣΥΜΒΑΣΗ δεν είναι μορφή συγγένειας.

Το ότι ο γάμος έχει μερικές (έννομες) συνέπειες δεν αναιρεί το γεγονός αυτό.

:wave2:

Boxer
23/09/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δεν θυμάμαι ποια είναι τα κωλύμματα εκλογιμότητας και βαριέμαι να ψάχνω τώρα.

Όμως, η γυναίκα πάντως ΔΕΝ είναι συγγενής του άντρα της, ούτε εξ αίματος, ούτε εξ αγχιστείας.

Αν δεν το έχετε καταλάβει, είναι καιρός να το καταλάβετε:

Ο γάμος είναι ΣΥΜΒΑΣΗ δεν είναι μορφή συγγένειας.

Το ότι ο γάμος έχει μερικές (έννομες) συνέπειες δεν αναιρεί το γεγονός αυτό.

:wave2:

Αυτο δεν το ηξερα....

αρα η κυρια Φωτεινη που συμβληθηκε με τον θειο μου τον Πανο (αδελφο του πατερα μου) δεν ειναι θεια μου (εξ αγχιστειας) ;

Δεν ειρωνευομαι...ρωταω....:wave2:

sniper
23/09/2010, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Αυτο δεν το ηξερα....

αρα η κυρια Φωτεινη που συμβληθηκε με τον θειο μου τον Πανο (αδελφο του πατερα μου) δεν ειναι θεια μου (εξ αγχιστειας) ;

Δεν ειρωνευομαι...ρωταω....:wave2:

Είναι θεία σου... συγγενής του άντρα της δεν είναι :D

faraway
23/09/2010, 10:34
εγώ δλδ έφαγα τα ίδια με αυτόν ....

:confused:


210900

Boxer
23/09/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
εγώ δλδ έφαγα τα ίδια με αυτόν ....

:confused:

Τωρα να συζητησουμε δηλαδη το πως οι ανεγκεφαλοι οπαδοι χειροκροτουσανε τις μεγαλες μεταγραφες του Θρυλου , η πως καποιοι αλλοι ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝΕ με συλλαλητηρια κλπ να σωσει το ΚΡΑΤΟΣ τις ομαδες τους (και το κρατος βεβαια το εκανε με τα λεφτα μας , με χορηγιες ,με χιλιους δυο τροπους) κλπ κλπ κλπ.... ;

τι να λεμε τωρα....:mad:

βαριεμαι να γραφω...

sergiosm
23/09/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είναι θεία σου... συγγενής του άντρα της δεν είναι :D

:a013:

sergiosm
23/09/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Τωρα να συζητησουμε δηλαδη το πως οι ανεγκεφαλοι οπαδοι χειροκροτουσανε τις μεγαλες μεταγραφες του Θρυλου , η πως καποιοι αλλοι ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝΕ με συλλαλητηρια κλπ να σωσει το ΚΡΑΤΟΣ τις ομαδες τους (και το κρατος βεβαια το εκανε με τα λεφτα μας , με χορηγιες ,με χιλιους δυο τροπους) κλπ κλπ κλπ.... ;

τι να λεμε τωρα....:mad:

βαριεμαι να γραφω...


Για να μην πούμε για τα 4.000.000 ευρώ πριμ από το κράτος στους παίκτες της Εθνικής που πήρε το euro....

blackrose
23/09/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Παγκαλε....


αντε γ@μησου ρε...


+10000000000000.................................................:beer: :wave2:






«Ολοι μαζί τα φάγαμε»!




Ηταν αναμενόμενο. Το μόνο που απομένει πλέον είναι - αυτό που πλαγίως έτσι κι αλλιώς μας το λένε κάθε μέρα - να μας το πούνε και κατάμουτρα: «Είστε μ...»!

«Ολοι μαζί τα φάγαμε»!

Αυτή είναι, τώρα, η επίσημη απάντηση της κυβέρνησης. Διά στόματος Πάγκαλου.

Αλλά, τότε, γιατί προεκλογικά ο Παπανδρέου είχε κάνει σλόγκαν εκείνο το «πού πήγαν τα λεφτά;». Δεν τον είχε ενημερώσει ο στενότερος συνεργάτης του, ο αντιπρόεδρός του, ότι «όλοι μαζί τα φάγαμε»;...

*

Μάθετε, λοιπόν, ότι η «πτώχευση», η «χρεοκοπία», η «εντατική», ο «Τιτανικός» προήλθαν επειδή οι καλοκάγαθοι ταγοί του Εθνους, καλόψυχοι και συναισθηματικοί καθώς είναι, ενέδιδαν στις απαιτήσεις του ανεπρόκοπου λαού και τον «διόριζαν» στο Δημόσιο!

Τι διαφορετικό έκανε ο τσιφλικάς, που ενώ γέμιζε την κοιλιά του με το αίμα των κολίγων, κραδαίνοντας την εξουσία του βούρδουλα και του κνούτου, γύριζε στους «χωριάτες» και έλεγε απαιτώντας να τον προσκυνήσουν: «Εγώ σας ταΐζω»!

*

Πράγματι, πρόκειται για μια πρωτοφανή ιστορία αθλιότητας. Ετσι την αποκάλεσε ο Πάγκαλος: «Αθλιότητα». Μόνο που πρόκειται για τη δική τους, την ολόδική τους πολιτική και προσωπική αθλιότητα.

Οι «κοτζαμπάσηδες» του δημόσιου βίου, οι εκμαυλιστές συνειδήσεων, οι «τζουμπέδες» της ρουσφετοκρατίας, τα κόμματα της εξαγοράς ψηφοφόρων και της κατασκευής εκλογικής πελατείας, είναι τα... θύματα!

Τους πήρε στο λαιμό του ο λαός!

*

«Φταίει» ο λαός του 1 εκατομμυρίου ανέργων.

«Φταίει» ο λαός των 2,5 εκατομμυρίων που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας.

«Φταίει» ο λαός του 1 εκατομμυρίου συνταξιούχων που ζουν με 600 ευρώ και κάτω.

«Φταίει» ο λαός με το 50% των ιδιωτικών υπαλλήλων να αμείβεται με κάτω από 1.011 ευρώ.

«Φταίει» ο λαός της συντριπτικής πλειοψηφίας των δημοσίων υπαλλήλων - δασκάλων και καθηγητών (που λείπουν κατά χιλιάδες από τα σχολεία), των νοσοκομειακών γιατρών και νοσηλευτών (που λείπουν κατά δεκάδες χιλιάδες από τα νοσοκομεία), που ζουν με «τρεις κι εξήντα».

«Φταίει» ο λαός των 11 εκατομμυρίων, γιατί oι 500.000 από αυτούς (το χαμηλότερο κατ' αναλογία πληθυσμού ποσοστό στην ΕΕ) διορίστηκαν στο Δημόσιο και οι κρατούντες, αυτοί που «τους διόρισαν», οι ίδιοι που επιχειρούν να χτίσουν πάνω στο δικαίωμα για δουλειά τους κομματικούς τους στρατούς, οι ίδιοι που αναφωνούσαν «εσείς είστε το κράτος», έρχονται σήμερα και ισχυρίζονται: «Ολοι μαζί τα φάγαμε»!

*

Ας το μάθει ο ελληνικός λαός.

Ας το μάθουν πρώτοι απ' όλους οι χτεσινοί ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ,

όλοι αυτοί που τους κόβουν τους μισθούς, τις συντάξεις, τα ασφαλιστικά και εργασιακά δικαιώματα, που τους έχουν πεθάνει στους φόρους:

* Τα 28 δισ., τα επόμενα 15 δισ., τα μεθεπόμενα 10 δισ. και τα τελευταία 25 δισ. προς τους τραπεζίτες... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα 100 δισ. καθαρά κέρδη την τελευταία δεκαετία που ενθυλάκωσαν 300 οικογένειες από το Χρηματιστήριο... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα 500 δισ. που διακινούνται ετησίως από βιομήχανους και εφοπλιστές στις «οφ σορ»... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα ομόλογα... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα λεηλατημένα από τη Σοφοκλέους... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα κτηματολόγια... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα φέσια της Ολυμπιάδας... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα «μαύρα» της «Ζήμενς»... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα μυστικά κονδύλια και τις χορηγίες του υπουργείου Εξωτερικών προς τους εκλεκτούς των ΜΚΟ... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα λεφτά για τα «υποβρύχια που γέρνουν»... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα «χαβιάρια» της ξιπασιάς πάνω στα «κότερα»... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα κλεμμένα από τους «συντρόφους που πλουτίσανε» και από τους «συντρόφους που ενέδωσαν στην κρυφή γοητεία της μπουρζουαζίας»... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα «απροσδιόριστα βάρη για τον προϋπολογισμό» που (όπως οι ίδιοι αναφέρουν στις αιτιολογικές εκθέσεις τους) συνιστούν οι επιδοτήσεις και οι φοροαπαλλαγές υπέρ πλουτοκρατών... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!
* Τα λύτρα υπέρ εργολάβων στις εθνικές και λοιπές οδούς... «όλοι μαζί τα φάγαμε»!

*

Η αλήθεια είναι τούτη:

Οσο ισχύει ότι «όλοι μαζί»... παραδώσαμε τον Οτσαλάν στους Τούρκους, άλλο τόσο ισχύει ότι «όλοι μαζί τα φάγαμε».

Οσο ισχύει ότι «όλοι μαζί» υπογράψαμε υπέρ των «νομίμων και ζωτικών συμφερόντων» της Τουρκίας στο Αιγαίο, άλλο τόσο ισχύει ότι «όλοι μαζί τα φάγαμε».

Οσο ισχύει ότι «όλοι μαζί» αναφωνούσαμε το βράδυ των Ιμίων εκείνο το «ευχαριστούμε τις ΗΠΑ», άλλο τόσο ισχύει ότι «όλοι μαζί τα φάγαμε».

*

Η αλήθεια είναι τούτη:

* Τα 600 δισ. του συσσωρευμένου πλούτου που κατέχουν οι τράπεζες,
* τα 700 δισ. του συσσωρευμένου πλούτου που κατέχουν οι εν Ελλάδι πολυεθνικές και μονοπώλια,
* τα 450 δισ. που έχει πληρώσει ο ελληνικός λαός σε τόκους την τελευταία δεκαετία υπέρ ντόπιων και ξένων «τοκογλύφων» δανειστών,
* τα 60 δισ. «ρευστό» που διαθέτουν οι 4.000 Ελληνες πλουτοκράτες με «private banking» λογαριασμούς,

είναι από μόνα τους ασφαλή στοιχεία για να προσδιοριστεί με απόλυτη ακρίβεια ποιοι «τα φάγανε» και ποιοι συνεχίζουν να «τα τρώνε».

*

Οσο για την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και τον αντιπρόεδρό της, τον Πάγκαλο, εφόσον όπως έχει δηλώσει για τον εαυτό του

«δεν είμαι δημαγωγός, δεν είμαι λαοπλάνος, δεν είμαι ένας ξεφτιλισμένος πολιτικάντης»,

δεν έχουμε να προσθέσουμε τίποτα.

Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ



http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5853720&publDate=23/9/2010

Cpt. Haddock
23/09/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5853720&publDate=23/9/2010


:wacko:


210914

sniper
23/09/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:a013:

Μπορεί να μην έχουμε πτυχίο αλλά έχουμε αφήσει μια γαμοπεριουσία στον Σάκουλα... :mad:

Cpt. Haddock
23/09/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μπορεί να μην έχουμε πτυχίο αλλά έχουμε αφήσει μια γαμοπεριουσία στον Σάκουλα... :mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol:

sniper
23/09/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wacko:


:lol:

sergiosm
23/09/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μπορεί να μην έχουμε πτυχίο αλλά έχουμε αφήσει μια γαμοπεριουσία στον Σάκουλα... :mad:

Αχ αυτός ο Σάκκουλας.

:lol:

LsKostas
23/09/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wacko:

Απο κατι τετοιες αντιδρασεις βγαινει ο Παγκαλος (και ο καθε Παγκαλος )


Μετα θα παραπονεθεις captain οτι ο κοσμος δεν παει και ψηφιζει ,οτι σε ενοχλει η αποχη
και διαφορα τετοια:winka: Μονο και μονο για να γεμιζουμε το φλορουμ :wave2:


Εγω χωρις να συμφωνω με το ΚΚΕ ,εδω βρισκω ενα μεγαλο δικιο στον Μπογιοπουλο.

Αν πει κατι σωστο και το πραξει ενα υποψηφιος θα ειμαι μαζι του διοτι με εκφραζει
δεν θα κοιταξω κομματικες ταυτοτητες.



υγ. δεν χρειαζεται να παμε μακρια στην περιπτωση Παγκαλου. Ο πατερας του αρκει ...:sick:

sniper
23/09/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αχ αυτός ο Σάκκουλας.

:lol:

Αχ αυτή η σχολή δικαστών :evil: :mad:

faraway
23/09/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Ο πατερας του αρκει ...:sick:

o παππούς του νομίζω ήταν....

sniper
23/09/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
.....

υγ. δεν χρειαζεται να παμε μακρια στην περιπτωση Παγκαλου. Ο πατερας του αρκει ...:sick:



Παππούς του..... :nono:

Boxer
23/09/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είναι θεία σου... συγγενής του άντρα της δεν είναι :D


μλκ μου...εχετε δικιο....χαχαχαχα....

πλακα πλακα , και επειδη ειμαι λιγο απιστος Θωμας , εψαξα και βρηκα το παλιο μου βιβλιο αστικου "Βασικοι θεσμοι του ιδιωτικου δικαιου" του Σπυριδακη για να το επιβεβαιωσω , αλλα επεσα πανω σε ενα αλλο αρθρο το ΑΚ 1387 το οποιο προβλεπει "ο ανηρ ειναι η κεφαλη της οικογενειας και αποφασιζει περι παντος οτι αφορα τον συζυγικον βιον"

Επειδη το βιβλιο ειναι παλιο θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα .

sergiosm
23/09/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αχ αυτή η σχολή δικαστών :evil: :mad:

δηλαδή;;;;

sergiosm
23/09/2010, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
μλκ μου...εχετε δικιο....χαχαχαχα....

πλακα πλακα , και επειδη ειμαι λιγο απιστος Θωμας , εψαξα και βρηκα το παλιο μου βιβλιο αστικου "Βασικοι θεσμοι του ιδιωτικου δικαιου" του Σπυριδακη για να το επιβεβαιωσω , αλλα επεσα πανω σε ενα αλλο αρθρο το ΑΚ 1387 το οποιο προβλεπει "ο ανηρ ειναι η κεφαλη της οικογενειας και αποφασιζει περι παντος οτι αφορα τον συζυγικον βιον"

Επειδη το βιβλιο ειναι παλιο θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα .

ΤΣΟΥ

από το 1983 και την ισότητα το 1387 ΑΚ λέει τα εξής:

Οι σύζυγοι αποφασίζουν από κοινού για κάθε θέμα του συζυγικού βίου. Αν ο ένας από τους συζύγους βρίσκεται σε φυσική ή νομική αδυναμία, αποφασίζει μόνος του ο άλλος.

Η ρύθμιση από τους συζύγους του κοινού τους βίου πρέπει να μην εμποδίζει την επαγγελματική και την υπόλοιπη δραστηριότητα του καθενός από αυτούς και να μην παραβιάζει τη σφαίρα της προσωπικότητάς τους


:wave2:

sniper
23/09/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ΤΣΟΥ

από το 1983 και την ισότητα το 1387 ΑΚ λέει τα εξής:

Οι σύζυγοι αποφασίζουν από κοινού για κάθε θέμα του συζυγικού βίου. Αν ο ένας από τους συζύγους βρίσκεται σε φυσική ή νομική αδυναμία, αποφασίζει μόνος του ο άλλος.

Η ρύθμιση από τους συζύγους του κοινού τους βίου πρέπει να μην εμποδίζει την επαγγελματική και την υπόλοιπη δραστηριότητα του καθενός από αυτούς και να μην παραβιάζει τη σφαίρα της προσωπικότητάς τους


:wave2:
Κάτι τέτοιες μαλακίες μας κατάντησαν έτσι.... :sad: :mad: :evil:

byron
23/09/2010, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
«Ολοι μαζί τα φάγαμε»!

«όλοι μαζί τα φάγαμε»!
«όλοι μαζί τα φάγαμε»
«όλοι μαζί τα φάγαμε»!
«όλοι μαζί τα φάγαμε»!

Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ



http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5853720&publDate=23/9/2010


Και τι μαλακίες θα "τρώμε" ακόμα από αρθρογράφους του στυλ Μπογιόπουλος.

Υπομονή σύντροφοι.... Η επανάσταση θα έρθει μέσα απ΄την εξαθλίωση. :wave2: