PDA

View Full Version : torco και



Λευκάδιος
22/09/2010, 14:32
το λοιπον,honda dominator 650 με 71000χλμ στην πλατη του.απο τα 54000χλμ που ειναι στα χερια μου εβαζα motul 5100 15/50 καθε 3000χλμ περιπου.λαδακι τσιμπαει χωρις να βγαζει καπνους απο την εξατμιση.πριν λιγες μερες αποφασισα να βαλω torco 20/50 T4R ημισυνθετικα.και ω του θαυματος, απεκτησα μια τσαγιερα 650 κυβικων,τυφλα να'χουν τα maico :lol: .το ντουμανι που βγαζουν οι εξατμισεις οταν ο κινητηρας ειναι κρυος δεν περιγραφεται.σ.σ φιλος με suzuki gr 650(δικυλινδρο αεροψυκτο)ειχε παθει ακριβως το ιδιο με την αλλαγη των παραπανω δυο εταιριων.σ.σ 2 εχω βαλει και castrol ημισυνθετικο και δεν ειχα τετοιο προβλημα.ακουω γνωμες παιδες :wave2:

vaska
22/09/2010, 14:41
Ωχ ωχ ωχ στην ετήσια βάλτε με σκούπα και φαράσι μαζί γιατί αν είναι έτσι τα πράγματα ..... γάματα.
Άλλαξα λάδια στη χοντρή το περασμένο Σάββατο και δεν την έχω κάνει ακόμα βόλτα αλλά αν αρχίσει και ντουμανάει οι από πίσω μου θα φτάσουν στην ταβέρνα "κόκαλο" λέμε...


Σκούπα λοιπόν ο vaska.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
22/09/2010, 14:53
Για αποζημιωσεις περαστε απο το ταμειο με ταμπελιτσα "reinmeister" :smokin:

Λευκάδιος
22/09/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Για αποζημιωσεις περαστε απο το ταμειο με ταμπελιτσα "reinmeister" :smokin: :lol: αν μου δωσει μια μπλουζα torco θα τον συγχωρησω :rotflmao:

vaska
22/09/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Για αποζημιωσεις περαστε απο το ταμειο με ταμπελιτσα "reinmeister" :smokin:

Ωρέ αν με σπρώξατε σε μαλακία θα μπω μπροστά σας στην εκδρομή και μετά και οι δύο θ' αλλάξετε νικ

ο καπνιστός rein και ο μυρίζω ρέγγο camen.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
22/09/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
το λοιπον,honda dominator 650 με 71000χλμ στην πλατη του.απο τα 54000χλμ που ειναι στα χερια μου εβαζα motul 5100 15/50 καθε 3000χλμ περιπου.λαδακι τσιμπαει χωρις να βγαζει καπνους απο την εξατμιση.πριν λιγες μερες αποφασισα να βαλω torco 20/50 T4R ημισυνθετικα.και ω του θαυματος, απεκτησα μια τσαγιερα 650 κυβικων,τυφλα να'χουν τα maico :lol: .το ντουμανι που βγαζουν οι εξατμισεις οταν ο κινητηρας ειναι κρυος δεν περιγραφεται.σ.σ φιλος με suzuki gr 650(δικυλινδρο αεροψυκτο)ειχε παθει ακριβως το ιδιο με την αλλαγη των παραπανω δυο εταιριων.σ.σ 2 εχω βαλει και castrol ημισυνθετικο και δεν ειχα τετοιο προβλημα.ακουω γνωμες παιδες :wave2:


φταιει ο κουβας ? ή φταιει το πηγαδι...... ? :rolleyes:

reinmeister
22/09/2010, 16:05
αυτα συμβαινουν οταν χρησιμοποιειτε, για τοσα πολλα χιλιομετρα σκατολαδα, σε μονοκυλινδρο αεροψυκτο και τα κρατατε και τοσα πολλα χιλιομετρα...

:sad:

ειναι προφανες,οτι τα μοτερ σας.πιστονια βαλβιδες και τα συναφη τριβομενα,εδω και πολυ καιρο δουλευαν πανω σε καταλοιπα λαδιου...

οταν το λαδι ζοριζεται,ειδικα σε αεροψυκτο,που πολλες φορες φτανει και τους 150 βαθμους,αρχιζει και χανει τις λιπαντικες του ιδιοτητες και συχνα στερεοποιειται...ειδικα οταν ειναι τοσο καλης ποιοτητας οσο τα μοτουλ...

αυτα τα στερεα καταλοιπα λοιπον, πανε και αραζουν στις κορωνες των εμβολων,στα ελατηρια,στις βαλβιδες και τα τσιμουχακια τους και γινονται τσιμεντο...οι τριβομενες δηλαδη επιφανειες,πλεον δεν ακουμπουν σε υγρο λιπαντικο αλλα σε σκατα...

οταν λοιπον μπαινει μεσα αληθινο λαδι ,το οποιο εκτος απο λιπαντικες ιδοτητες,εχει και απορρυπαντικες,αυτα ολα τα σκατα,αφαιρουνται σιγα σιγα...

οταν ομως συμβαινει αυτο,στις θεσεις που αραζαν υπαρχει το απολυτο κενο,ητοι,μεγαλωνουν οι ανοχες...

εξ ων και η καταναλωση λαδιου που παρατηρησατε...

λυσεις...

1) τα πατατε στον λαιμο τα μοτερ σας και κανετε δυο τρεις μαζεμενες αλλαγες λαδιων μαζι με φιλτρο...ανα 1000 το πολυ και παρακαλατε να εχουν ακομη ψωμι τα ελατηρια σας για να κανουν καινουρια πατηματα κι ελαστικοτητα τα τσιμουχακια βαλβιδων σας...πολυ πιθανον να συνελθουν...αν γινει αυτο,θα δειτε μειωση στην καταναλωση βενζινης και αισθητα καλυτερη αποδοση...

2)ξαναβαζετε τα σκατολαδα που βαζατε και κανετε υπομονη μεχρι να ξαναγεμισουν μακα το μοτερ σας...

3)ανοιγετε μοτερ και τα φρεσκαρετε...

υ.γ. αυτο που επαθαν οι δυο φιλοι ας γινει μαθημα σε οσους λενε οτι χρησιμοποιουν μοτουλ για ενα σκασμο χιλιομετρα και τα μοτερ τους ειναι λουλουδια...:yuck:

υ.γ.2 ποτε πανω απο 2000 αλλαγη λαδιων, σε αεροψυκτο μονοκυλινδρο,οτι λαδι και να χρησιμοποιειτε...

vaska
22/09/2010, 16:14
με καλοπιάνεις ή με φαίνεται??


Υ.Γ.
Το δικό μου μοτέρ έχει μόνο 6000 χλμ μάστορα και δεν το είδα να καπνίζει. Αν είπα αν ... τότε θα τρώγαμε τα μουστάκια μας....

:rotflmao: :bigcry:

camen
22/09/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
τότε θα τρώγαμε τα μουστάκια μας....



Αφου δεν εχεις μουστακι μωρε λαλακα...:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

vaska
22/09/2010, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αφου δεν εχεις μουστακι μωρε λαλακα...:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Αυτή είναι η ουσία της κουβέντας, κι επειδή εγώ μουστάκι δεν έχω ότι θα τρώγαμε από το δικό του θα ήταν

Απίστευτος Σταυρίδης στα "Κίτρινα γάντια"

:bigcry: :bigcry:

camen
22/09/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αυτή είναι η ουσία της κουβέντας, κι επειδή εγώ μουστάκι δεν έχω ότι θα τρώγαμε από το δικό του θα ήταν

Απίστευτος Σταυρίδης στα "Κίτρινα γάντια"

:bigcry: :bigcry:

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

ego_o_idios
22/09/2010, 17:01
exo pari ke ego ladia maimou gnostis markas..
prosoxi apo pou psonizete

reinmeister
22/09/2010, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
με καλοπιάνεις ή με φαίνεται??


Υ.Γ.
Το δικό μου μοτέρ έχει μόνο 6000 χλμ μάστορα και δεν το είδα να καπνίζει. Αν είπα αν ... τότε θα τρώγαμε τα μουστάκια μας....

:rotflmao: :bigcry:

εσενα οτι και να παθει δικαιολογειται απο τρια γραμματα και μονον...BMW...:lol: :lol: :lol:

vaska
22/09/2010, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εσενα οτι και να παθει δικαιολογειται απο τρια γραμματα και μονον...BMW...:lol: :lol: :lol:


Μωρέ να δεις που είδα κάτι φωτό με Τζουτζούκι με κομμένα πλαίσια .....

faraway
22/09/2010, 18:16
ρεεεεε μη λέτε τέτοια για τα Torco και δε τα έχω βάλει ακόμα !!!:uplate:

λέτε το aprilia να γλύτωσε

από ανορθωτή
από φύσσες
από ταχυσυνδέσμους
από πολλαπλασιαστές ....κτλ

και να τη πάθει από λάδι !!!
:bawl: :bawl: :bawl:

:lol: :lol:

reinmeister
22/09/2010, 19:15
ρε δεν πατε ολοι μαζι να κοψετε τους λαιμους σας...

ωχουυυ...:smokin:

vaska
22/09/2010, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε δεν πατε ολοι μαζι να κοψετε τους λαιμους σας...

ωχουυυ...:smokin:

Πολύ καπνίζεις μάστορα

:nono: :nono:

camen
22/09/2010, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πολύ καπνίζεις μάστορα

:nono: :nono:

Mιλησε ο μπουχαρης...:smokin:

vaska
22/09/2010, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Mιλησε ο μπουχαρης...:smokin:

Ρε δεν τον βλέπεις που είναι κατακόκκινος??? Να δεις υπερτασικός θα είναι....

Τώρα που βλέπω κι εσένα ..... για πηγαίνετε σε κανένα γιατρό.

:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
23/09/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
.οι τριβομενες δηλαδη επιφανειες,πλεον δεν ακουμπουν σε υγρο λιπαντικο αλλα σε σκατα...

οταν λοιπον μπαινει μεσα αληθινο λαδι ,το οποιο εκτος απο λιπαντικες ιδοτητες,εχει και απορρυπαντικες,αυτα ολα τα σκατα,αφαιρουνται σιγα σιγα...
Το ανέκδοτο με τον μάστορα που καθάριζε τον υπόνομο μέσα στα σκατά και ο πιτσιρικάς από έξω αραχτός του έδινε τα εργαλεία, το ξέρεις ..?? :winka:

reinmeister
23/09/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το ανέκδοτο με τον μάστορα που καθάριζε τον υπόνομο μέσα στα σκατά και ο πιτσιρικάς από έξω αραχτός του έδινε τα εργαλεία, το ξέρεις ..?? :winka:

οχι...για πες...

OldMan
23/09/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οχι...για πες...
Φώναζε συνέχεια στον πιτσιρικά : " Μάθε γράμματα ρε γιατί μόνο εργαλεία θα δίνεις.." :winka:

sniper
23/09/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φώναζε συνέχεια στον πιτσιρικά : " Μάθε γράμματα ρε γιατί μόνο εργαλεία θα δίνεις.." :winka:

:lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

reinmeister
23/09/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φώναζε συνέχεια στον πιτσιρικά : " Μάθε γράμματα ρε γιατί μόνο εργαλεία θα δίνεις.." :winka:

:lol: :lol:

ειλικρινα ομως δεν θελω να σκεφτω την συνδεση που εκανε το υπεργηρο μυαλο σου με το θεμα...:D

Λευκάδιος
24/09/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αυτα συμβαινουν οταν χρησιμοποιειτε, για τοσα πολλα χιλιομετρα σκατολαδα, σε μονοκυλινδρο αεροψυκτο και τα κρατατε και τοσα πολλα χιλιομετρα...

:sad:

ειναι προφανες,οτι τα μοτερ σας.πιστονια βαλβιδες και τα συναφη τριβομενα,εδω και πολυ καιρο δουλευαν πανω σε καταλοιπα λαδιου...

οταν το λαδι ζοριζεται,ειδικα σε αεροψυκτο,που πολλες φορες φτανει και τους 150 βαθμους,αρχιζει και χανει τις λιπαντικες του ιδιοτητες και συχνα στερεοποιειται...ειδικα οταν ειναι τοσο καλης ποιοτητας οσο τα μοτουλ...

αυτα τα στερεα καταλοιπα λοιπον, πανε και αραζουν στις κορωνες των εμβολων,στα ελατηρια,στις βαλβιδες και τα τσιμουχακια τους και γινονται τσιμεντο...οι τριβομενες δηλαδη επιφανειες,πλεον δεν ακουμπουν σε υγρο λιπαντικο αλλα σε σκατα...

οταν λοιπον μπαινει μεσα αληθινο λαδι ,το οποιο εκτος απο λιπαντικες ιδοτητες,εχει και απορρυπαντικες,αυτα ολα τα σκατα,αφαιρουνται σιγα σιγα...

οταν ομως συμβαινει αυτο,στις θεσεις που αραζαν υπαρχει το απολυτο κενο,ητοι,μεγαλωνουν οι ανοχες...

εξ ων και η καταναλωση λαδιου που παρατηρησατε...

λυσεις...

1) τα πατατε στον λαιμο τα μοτερ σας και κανετε δυο τρεις μαζεμενες αλλαγες λαδιων μαζι με φιλτρο...ανα 1000 το πολυ και παρακαλατε να εχουν ακομη ψωμι τα ελατηρια σας για να κανουν καινουρια πατηματα κι ελαστικοτητα τα τσιμουχακια βαλβιδων σας...πολυ πιθανον να συνελθουν...αν γινει αυτο,θα δειτε μειωση στην καταναλωση βενζινης και αισθητα καλυτερη αποδοση...

2)ξαναβαζετε τα σκατολαδα που βαζατε και κανετε υπομονη μεχρι να ξαναγεμισουν μακα το μοτερ σας...

3)ανοιγετε μοτερ και τα φρεσκαρετε...

υ.γ. αυτο που επαθαν οι δυο φιλοι ας γινει μαθημα σε οσους λενε οτι χρησιμοποιουν μοτουλ για ενα σκασμο χιλιομετρα και τα μοτερ τους ειναι λουλουδια...:yuck:

υ.γ.2 ποτε πανω απο 2000 αλλαγη λαδιων, σε αεροψυκτο μονοκυλινδρο,οτι λαδι και να χρησιμοποιειτε... εχω κανει περιπου 100 χιλιομετρα απο την αλλαγη λαδιων.οι καπνοι οπως γραφω αρχικα εβγαιναν μονο οταν το μοτερ ηταν κρυο(πχ απο το βραδυ)αυτο εγινε για τρια περιπου πρωινα.δυο-τρεις ημερες τωρα δεν βγαζει καθολου καπνους.η μαλακια που εκανα(ισως οχι η τελευταια:lol: )ειναι οτι δεν αλλαξα φιλτρο λαδιου οπως κανω παντα στις αλλαγες.θα κρατησω τα λαδια για καποια(λιγα)χιλιομετρα θα τα αλλαξω μαζι με το φιλτρο και θα ποσταρω εντυπωσεις.ευχαριστω για τις συμβουλες αν και τις 2) και 3) λεω να μην τις υλοποιησω :rotflmao: :beer:

reinmeister
24/09/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
εχω κανει περιπου 100 χιλιομετρα απο την αλλαγη λαδιων.οι καπνοι οπως γραφω αρχικα εβγαιναν μονο οταν το μοτερ ηταν κρυο(πχ απο το βραδυ)αυτο εγινε για τρια περιπου πρωινα.δυο-τρεις ημερες τωρα δεν βγαζει καθολου καπνους.η μαλακια που εκανα(ισως οχι η τελευταια:lol: )ειναι οτι δεν αλλαξα φιλτρο λαδιου οπως κανω παντα στις αλλαγες.θα κρατησω τα λαδια για καποια(λιγα)χιλιομετρα θα τα αλλαξω μαζι με το φιλτρο και θα ποσταρω εντυπωσεις.ευχαριστω για τις συμβουλες αν και τις 2) και 3) λεω να μην τις υλοποιησω :rotflmao: :beer:

εχε και ενα κλομπ διπλα σου οταν θα βγαζεις το φιλτρο...ποτε δεν ξερεις τι ζωντανα μπορει να πεταχτουν...:lol: :lol:

sapila racing
24/09/2010, 16:09
Απο αυτα που λές υποθέτω οτι ο καπνός που λές δεν είναι λάδια αλλά υδρατμοί, απλά συνέπεσε η αλλαγή λαδιών με την σχετική αλλαγή της θερμοκρασίας το πρωι.

Θα έλεγα να κάνεις κάμποσα χιλιόμετρα, να το σκίσεις και λιγουλάκι και να παρατηρήσεις αν εχεις μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού απο πρίν.
Πιστέυω πως οχι. :wave2:

Λευκάδιος
25/09/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχε και ενα κλομπ διπλα σου οταν θα βγαζεις το φιλτρο...ποτε δεν ξερεις τι ζωντανα μπορει να πεταχτουν...:lol: :lol: θα το'χω υποψην :lol:
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Απο αυτα που λές υποθέτω οτι ο καπνός που λές δεν είναι λάδια αλλά υδρατμοί, απλά συνέπεσε η αλλαγή λαδιών με την σχετική αλλαγή της θερμοκρασίας το πρωι.

Θα έλεγα να κάνεις κάμποσα χιλιόμετρα, να το σκίσεις και λιγουλάκι και να παρατηρήσεις αν εχεις μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού απο πρίν.
Πιστέυω πως οχι. :wave2: πριν δυο χειμωνες εβγαζε καποιες κρυες μερες καπνους-υδρατμους στο ξεκινημα.οταν αλλαξα τα λαδια ομως ηταν μεσημερι με αρκετα ψηλη θερμοκρασια.επισης οι καπνοι συνοδευοταν με μυρωδια λαδιου κατι που δεν ειχα παρατηρησει δυο χρονια πριν :wave2:

Λευκάδιος
05/10/2010, 22:44
για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα πριν απο λιγες ωρες το ντομι παρεδωσε πνευμα.κινουμενος στον κηφισσο απο περιστερι προς πειραια με 130 ενιωσα καποιους μικροδισταγμους.οταν εφτασα στην γεφυρα για ΣΕΦ αρχισε να κανει διακοπες,το στροφομετρο επαιζε σαν τρελο ωσπου εσβησε.σπρωξιμο , πηρε για λιγο μπροστα με μιζα, για λιγα μετρα και μετα ξανα σπρωξιμο ωσπου εφτασα στον προορισμο μου.κατι παρομοιο ειχε κανει πριν 12-15 μερες αλλα πηρε μπρος.η μπαταρια δινει για λιγο αλλα μετα ακουγεται το χαρακτηριστικο τακ(την εβγαλα για φορτισμα)φωτα δουλευουν.τσεκαρα κεντρικη ασφαλεια ειναι οκ.καμια γνωμη?ΥΓ1 σημερα ρυθμιστηκαν βαλβιδες(ηταν κλειστες)και μπηκε καινουργιο μπουζι ΥΓ2 ευχαριστω τους ''συναδελφους μοτοσυκλετιστες'' που περναγαν αδιαφοροι βλεποντας με να σπρωχνω και να γυρνανε το βλεμμα τους απο την αλλη μερια

vaska
06/10/2010, 00:08
Τα λάδια φταίνε μάστορα !!!! Torco είπαμε έβαλες???


Λουλούδι το μοτέρ....

Λευκάδιος
06/10/2010, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Τα λάδια φταίνε μάστορα !!!! Torco είπαμε έβαλες???

εισαι απόλυτος σ'αυτο που λες μάστορα?

camen
06/10/2010, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
εισαι απόλυτος σ'αυτο που λες μάστορα?

Πλακα σου κανει μωρε μου ψαρωνεις και εσυ. Τα ιδια εχει βαλει και αυτος στην χοντρη του...:winka:

Λευκάδιος
06/10/2010, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Πλακα σου κανει μωρε μου ψαρωνεις και εσυ. Τα ιδια εχει βαλει και αυτος στην χοντρη του...:winka: μου το χαλάς,μου το χαλάς :rotflmao: α,και καλόστριφτο το εργαλειο :beer:

camen
06/10/2010, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
μου το χαλάς,μου το χαλάς :rotflmao: α,και καλόστριφτο το εργαλειο :beer:

Nα 'σε καλα.:beer: Ελα διπλα να κερασω σοκολατακι:smokin:

reinmeister
06/10/2010, 01:10
τελικα σκορπισε η απλως εμεινε και δεν ξερουμε τον λογο?

Λευκάδιος
06/10/2010, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τελικα σκορπισε η απλως εμεινε και δεν ξερουμε τον λογο? μακαρι να σκορπιζε να το πεταγα το ρημαδι :lol: .φορτισα μπαταρια,δινει ρευμα στο μπουζι, γυρναει το μοτερ αλλα δεν αρνειται το γ@μημενο να παρει

reinmeister
06/10/2010, 01:21
με κρυο μοτερ,βγαλε μπουζι και πατωντας μιζα βαλε δαχτυλο στην τρυπα...(λιγο σε τσοντα κανει αυτο,αλλα μονο ετσι μπορω να το θεσω):D ...

αν δεν αισθανεσαι πιεση,μαλλον το πιστονακι σου εχει αποδημησει εις τοπον χλοερον...

Xlitos
06/10/2010, 01:23
τα ιδια ακριβως ειχα παθει με ax-1 250 και 1 χρονο αργοτερα το χα δει και σε dominator 250...δισταγμοι,στροφομετρο πανω κατω σα τρελό και τετοια.Και στα 2 ηλεκτρονικη.

reinmeister
06/10/2010, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
τα ιδια ακριβως ειχα παθει με ax-1 250 και 1 χρονο αργοτερα το χα δει και σε dominator 250...δισταγμοι,στροφομετρο πανω κατω σα τρελό και τετοια.Και στα 2 ηλεκτρονικη.

εγραψε οτι δινει ρευμα στο μπουζι...συνηθως ,οταν μας χαιρετουν οι ηλεκτρονικες ,ρευμα στο μπουζι δεν παιζει...

μακαρι να μην ειναι αυτο που λεω φυσικα...

Λευκάδιος
06/10/2010, 01:38
αν και στριμοκωλα εκει κατω νοιωθω πιεση :blush: .χθες που το αφησα για βαλβιδες ειπα στον μηχανικο να μετρησει και συμπιεση. σημερα που το πηρα μου ειπε οτι ειναι ενταξει.η ηλεκτρονικη σ'αφηνει κατευθειαν ή σε προειδοποιει(τοκ-τοκ :rotflmao: )

reinmeister
06/10/2010, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
αν και στριμοκωλα εκει κατω νοιωθω πιεση :blush: .χθες που το αφησα για βαλβιδες ειπα στον μηχανικο να μετρησει και συμπιεση. σημερα που το πηρα μου ειπε οτι ειναι ενταξει.η ηλεκτρονικη σ'αφηνει κατευθειαν ή σε προειδοποιει(τοκ-τοκ :rotflmao: )

πολλες φορες,μια δουλευει,μια οχι...δυστυχως,στανταρ δεν μπορει να σου πει κανεις...απλως βαζεις αλλη και τσεκαρεις...

Λευκάδιος
06/10/2010, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πολλες φορες,μια δουλευει,μια οχι...δυστυχως,στανταρ δεν μπορει να σου πει κανεις...απλως βαζεις αλλη και τσεκαρεις... αρα παω για αναζητηση ηλεκτρονικης και βλεπουμε,thanks reinmeister και Xlitos :beer:

camen
06/10/2010, 07:17
Αν σε βοηθα,οταν ειχα το serow και την ειχε ακουσει η ηλεκτρονικη, το μηχανακι οποτε το θυμονταν μπορει να επερνε και με την πρωτη μιζια μπορει και με την εκατοστη... :sick: Αν εβγαζες την ηλεκτρονικη και την κοπανουσες να τρανταχτει τοτε ξεκολλουσε και επερνε αμεσως. Ετσι καταλαβαμε οτι φταιει η ηλεκτρονικη :winka:

Την αλλαξαμε με μια μεταχειρισμενη και ηταν κομπλε...:D

vaska
06/10/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αν σε βοηθα,οταν ειχα το serow και την ειχε ακουσει η ηλεκτρονικη, το μηχανακι οποτε το θυμονταν μπορει να επερνε και με την πρωτη μιζια μπορει και με την εκατοστη... :sick: Αν εβγαζες την ηλεκτρονικη και την κοπανουσες να τρανταχτει τοτε ξεκολλουσε και επερνε αμεσως. Ετσι καταλαβαμε οτι φταιει η ηλεκτρονικη :winka:

Την αλλαξαμε με μια μεταχειρισμενη και ηταν κομπλε...:D

Μα καλά ρε μαλάκα όλα σου τα μηχανάκια τα δέρνεις πριν τα βάλεις μπρος?? Ένα λέω ένα της προκοπής δεν θα υπάρξει στα χέρια σου, όλα με το βίτσιο τους? Το ένα το κοπανάς το άλλο το κλωτσάς τι διάολο?

devil's animal
06/10/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μα καλά ρε μαλάκα όλα σου τα μηχανάκια τα δέρνεις πριν τα βάλεις μπρος?? Ένα λέω ένα της προκοπής δεν θα υπάρξει στα χέρια σου, όλα με το βίτσιο τους? Το ένα το κοπανάς το άλλο το κλωτσάς τι διάολο?

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

camen
06/10/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μα καλά ρε μαλάκα όλα σου τα μηχανάκια τα δέρνεις πριν τα βάλεις μπρος?? Ένα λέω ένα της προκοπής δεν θα υπάρξει στα χέρια σου, όλα με το βίτσιο τους? Το ένα το κοπανάς το άλλο το κλωτσάς τι διάολο?

Ετσι θελουν οι γυναικες...:smokin:

faraway
08/10/2010, 12:13
Σήμερα τελικά μετά από πολύ καιρό κατάφερα να αλλάξω τα λάδια .

4,5 λίτρα πήρε το σκασμένο .....:lol:

η πρώτη μου αίσθηση είναι πολύ θετική για τα torco μέχρι στιγμής ,

μαλάκωσε κιβώτιο και αλλαγές , και γενικός γλύκανε ο θόρυβος του μοτέρ !!!:winka:

είδωμεν στη συνέχεια .....:D

Λευκάδιος
08/10/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
αρα παω για αναζητηση ηλεκτρονικης και βλεπουμε,thanks reinmeister και Xlitos :beer: πριν κανα χρονο εβαλα αποστατες στα καβαλετα για να φερω το τιμονι πιο ψηλα.ενα καλωδιο που φευγει απο το μπουτον(sic) της μιζας τραβαγε μια φισα που βρισκεται μεσα απο το δεξι φερινγκ με αποτελεσμα να κοβει το ρευμα.ειχα αλλαξει την πορεια του καλωδιου για να εχει μεγαλυτερο μποσικο.αυτη η φισα λοιπον δεν εκανε καλη επαφη και δεν περναγε αρκετο ρευμα για να παρει μπρος το μηχανακι
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Σήμερα τελικά μετά από πολύ καιρό κατάφερα να αλλάξω τα λάδια .

4,5 λίτρα πήρε το σκασμένο .....:lol:

η πρώτη μου αίσθηση είναι πολύ θετική για τα torco μέχρι στιγμής ,

μαλάκωσε κιβώτιο και αλλαγές , και γενικός γλύκανε ο θόρυβος του μοτέρ !!!:winka:

είδωμεν στη συνέχεια .....:D αυτα ακριβως εκανε και η δικια μου,αισθηση-ηχος αλλα με συνοδεια ντουμανιών :smokin: :p

road spirit
08/10/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
4,5 λίτρα πήρε το σκασμένο .....:lol: :eyepop: :eyepop:


τόσα παίρνει το capo ωρέ απριλιανοί ??

faraway
08/10/2010, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:eyepop: :eyepop:


τόσα παίρνει το capo ωρέ απριλιανοί ??

ωωω ,......ναι !!!!:wave2:

uberalles
08/10/2010, 19:44
επιτηδες βαζουν τοσο πολυ λαδι, ετσι ωστε οταν σπανε οποιος ακολουθει να πεφτει και να βγαινουν πρωτοι :D :D

:lol:

chris_honda
09/10/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αυτα συμβαινουν οταν χρησιμοποιειτε, για τοσα πολλα χιλιομετρα σκατολαδα, σε μονοκυλινδρο αεροψυκτο και τα κρατατε και τοσα πολλα χιλιομετρα...

:sad:

ειναι προφανες,οτι τα μοτερ σας.πιστονια βαλβιδες και τα συναφη τριβομενα,εδω και πολυ καιρο δουλευαν πανω σε καταλοιπα λαδιου...

οταν το λαδι ζοριζεται,ειδικα σε αεροψυκτο,που πολλες φορες φτανει και τους 150 βαθμους,αρχιζει και χανει τις λιπαντικες του ιδιοτητες και συχνα στερεοποιειται...ειδικα οταν ειναι τοσο καλης ποιοτητας οσο τα μοτουλ...

αυτα τα στερεα καταλοιπα λοιπον, πανε και αραζουν στις κορωνες των εμβολων,στα ελατηρια,στις βαλβιδες και τα τσιμουχακια τους και γινονται τσιμεντο...οι τριβομενες δηλαδη επιφανειες,πλεον δεν ακουμπουν σε υγρο λιπαντικο αλλα σε σκατα...

οταν λοιπον μπαινει μεσα αληθινο λαδι ,το οποιο εκτος απο λιπαντικες ιδοτητες,εχει και απορρυπαντικες,αυτα ολα τα σκατα,αφαιρουνται σιγα σιγα...

οταν ομως συμβαινει αυτο,στις θεσεις που αραζαν υπαρχει το απολυτο κενο,ητοι,μεγαλωνουν οι ανοχες...

εξ ων και η καταναλωση λαδιου που παρατηρησατε...

λυσεις...

1) τα πατατε στον λαιμο τα μοτερ σας και κανετε δυο τρεις μαζεμενες αλλαγες λαδιων μαζι με φιλτρο...ανα 1000 το πολυ και παρακαλατε να εχουν ακομη ψωμι τα ελατηρια σας για να κανουν καινουρια πατηματα κι ελαστικοτητα τα τσιμουχακια βαλβιδων σας...πολυ πιθανον να συνελθουν...αν γινει αυτο,θα δειτε μειωση στην καταναλωση βενζινης και αισθητα καλυτερη αποδοση...

2)ξαναβαζετε τα σκατολαδα που βαζατε και κανετε υπομονη μεχρι να ξαναγεμισουν μακα το μοτερ σας...

3)ανοιγετε μοτερ και τα φρεσκαρετε...

υ.γ. αυτο που επαθαν οι δυο φιλοι ας γινει μαθημα σε οσους λενε οτι χρησιμοποιουν μοτουλ για ενα σκασμο χιλιομετρα και τα μοτερ τους ειναι λουλουδια...:yuck:

υ.γ.2 ποτε πανω απο 2000 αλλαγη λαδιων, σε αεροψυκτο μονοκυλινδρο,οτι λαδι και να χρησιμοποιειτε...

Τα πάντα όλα! (το αγαπάω αυτό το παιδί) :beer: :beer:

reinmeister
10/10/2010, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Τα πάντα όλα! (το αγαπάω αυτό το παιδί) :beer: :beer:

εγω να δεις ποσο αγαπαω εσενα που με λες παιδι...:lol: :lol: :lol:

faraway
27/10/2010, 16:36
Μετά από 1000 χλμ περίπου με τα Torco παρουσίασε και μένα το καπνό που αναφέρθηκε στην αρχή . Για πολύ λίγο χρονικό διάστημα ( δλδ 15 δεύτερα το πολύ ) και τέλος .

Το μηχανάκι ήταν ζεστό και όχι κρύο , για την ακρίβεια είχα κάνει και 85 χλμ από Άρτα στα Γιάννενα . Το έσβησα για 45 λεπτά και βάζοντας το μπροστά , ( όχι άμεσα αλλά μετά από λίγο ) άρχισε να βγάζει καπνό , λευκό και μύριζε λάδι .

Ακολούθησαν άλλα 350 χλμ εκείνη τη μέρα εκδρομής με παρέα και μου είπαν οι άλλοι πως άλλη μια φορά έβγαλε καπνό στο δρόμο για μικρότερο χρονικό διάστημα .

Αν ισχύει αυτό που λέει ο rein , πως καθαρίζουν βαλβίδες κτλ από παλιές επικαθίσεις , τότε όλα οκ !!!

Και βασικά για υτό έχω πείσει τον εαυτό μου , γιατί αν είναι καμιά ζημιά να πάει να γ@#@$ει , θα το αφήσω έτσι να κάνω και το Αβέρωφ στο δρόμο !!!!:sad:

Λευκάδιος
20/11/2010, 07:54
επανερχομαι στο θεμα.μετα απο περιπου 500 χιλιομετρα εβγαλα λαδια και φιλτρο,τα μετρησα και ηταν μολις 1.5λιτρο,απο τα 2.3 που βαζω περιπου με το φιλτρο.δηλαδη μεσα σε 500 χιλιομετρα εκαψε 500-800μλ λαδιου.διαβαζοντας σε ενα ιταλικο φορουμ για dominator,οι περισσοτεροι βαζουν castrol.λεω δεν γ@μιεται τι εχω να χασω.πηρα 20-50 ημισυνθετικα και αλλαξα και το φιλτρο.εκτός απο δυο φορες τις πρωτες μερες, εχω κανει τωρα 700χιλ και οι καπνοι-μυρωδια ειναι πια παρελθον.

foler
20/11/2010, 15:25
Μπηκαν επιτελους τα Τ4R στο 636...Πρωτη εντυπωση: Καπου ειχα διαβασει ενα σχολιο του Rein που ελεγε οτι οταν τα βαλεις το πρωτο σοκ θα το παθεις οταν βαλεις μπρος τον κινητηρα και ακουσεις την διαφορα στο δουλεμα και το δευτερο σοκ οταν θα ξεκινησεις και αλαξεις ταχυτητες..λοιπον +636 και στα 2! Προς το παρον ομως, δεν θελω να ενθουσιαζομαι ευκολα. Καπνους και τετοια δεν ειδα:) .
Υ.Γ νομιζω οτι πηρα και 2-3 αλογα!:lol:

reinmeister
20/11/2010, 17:44
εγραψα πιο πανω τι παιζει στο δια ταυτα...

απο κει και περα,μαγικα λαδια που να μαζευουν ανοχες δεν υπαρχουν...υπαρχουν βεβαια πολλα που κρυβουν απο το ματι φθορες...

υπαρχουν επισης κι ενας σκασμος προϊοντα τεφλον και συναφη που βουλωνουν τρυπες...

οπερ μεθερμηνευομενον...ο καθενας αποφασιζει για το μοτερ του και πραττει κατα το δοκουν...

theofilos888
30/11/2010, 10:57
Εγω παντως με τα torco ειμαι υπερ το δεον ευχαριστημενος. Αλλαξα σε αυτα στην τελευταια αλλαγη πριν 5000 χλμ απο motul 5100 κ σταματησε η ευανθια κ το καπνισμα κ μαλακωσε πολυ το κιβωτιο μου. Τωρα παμε για την επομενη αλλαγη. 96000 χλμ καλα ειναι;