PDA

View Full Version : Er-500?



$py
19/07/2005, 13:51
To ksaderfaki mou skeftete na parei mixanaki.Diatheti gyro sta 5000 euro (kai ta misa se doseis).

Se afta ta lefta kainourgio pernei mono to Kawasaki ER-500 kai to GS tis Suzuki.

Exei i kserei kaneis tipota gia to ER? Ksero oti exei to idio kinitira me to KLE (ara mamaei :p )

Kana allo mixanaki kainourgio se afta ta lefta kai kyvika pou na mou exei diafygei?

idi
19/07/2005, 14:02
για κοιτα εδω...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10307

ΕR-5 τελος... ερχεται το ER-6

idi
19/07/2005, 14:05
ε δεν ειναι κουκλι? :beer: :smokin:


19818

oulas
19/07/2005, 14:23
Αν τον ενδιαφερει κατι πιο φθηνο, μιας και θα βαλει δοσεις, και πολυ καλο για τα λεφτα του, τοτε CBF 250. 3935 euro!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8647


19821

$py
19/07/2005, 15:14
Den me pianete kai oi dyo sas :p


To ER-6 apokleiete na kanei 5000 euro kai to to CBF einai 250.


Eiste kai oi dyo adynamoi krikoi, oust... :p




PS. TO ER-6 mamei kai mporei kai na dernei

http://www.mototriti.gr/_NEA/preview_news.asp?category_id=41&NEWS_DATA_ID=37116

modeerf
19/07/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Exei i kserei kaneis tipota gia to ER?

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις???

Ημουν ιδιοκτήτης ένός ER-5 μοντέλο 2000 για 50.000χλμ...

oulas
19/07/2005, 15:43
Περισσότερα όμως για την νέα ER-6n, μπορείτε να διαβάσετε στο τεύχος του mototriti, 15/07 που κυκλοφορεί στις 19 Ιουλίου.


Παιδια, Σψανναρετε την επιμαχη σελιδα!

$py
19/07/2005, 15:44
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις???


Genika ama eisoun euxaristimenos me ti mixani.
Aksiopistia, taksidia, odigiki symperifora, aksizei gia ta lefta tis genika? (proorizete gia proti mixani)



Euxaristo :beer:

modeerf
20/07/2005, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Genika ama eisoun euxaristimenos me ti mixani.
Aksiopistia, taksidia, odigiki symperifora, aksizei gia ta lefta tis genika? (proorizete gia proti mixani)



Euxaristo :beer:

Οκ λοιπον...εν συντομία...

Πρωτα απο όλα το μηχανάκι δεν ήταν κατασκευασμένο για την "χρήση" που το ήθελα εγώ...ήταν μεταβατική λύση επειδή είχα βαρεθει να πληρώνω τα μεταχειρισμένα χρυσάφι και μεχρι να μαζεψω φράγκα να πάρω κάτι που πραγματικά μου "έκανε"...

Θα αναφέρω ΜΟΝΟ τα αρνητικά που είδα εγώ...


ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ:
Ψυκτικό κύκλωμα: καποιες φορά που εβγαινα "παγανιά" (οδηγηση τελείως τσίτα) όλο και κάποιο oring απο το κύκλωμα τα επαιζε... ...το γεγονός οτι δεν έχει αναφέρει κανενας άλλος αυτό το πρόβλημα (ουτε και σε φορουμς) σημαίνει οτι μάλλον εγώ εφταίγα...άλλο ενδιαφέρον ήταν οτι η σταθμη του ψυκτικου κατέβαινε σχετικά γρήγορα...διαρροή δεν είχα απο πουθενά ουτε εξωτερικά ουτε εσωτερικά (μπορρρρρ, ουτε να το σκέφτομαι)...για κάποιον λόγο απλά με τον καιρό εξαφανιζόταν κάποια απο την ποσότητα στο δοχείο ψυκτικού και σχεδόν αδειαζε (κανένα πρόβλημα υπερθέρμανσης παρόλα αυτά πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί το δοχείο να ήταν ψιλοάδειο αλλά το κύκλωμα ήταν πάντα γεμάτο ψυκτικο και χωρίς αέρα)...αυτό το είχα συζητήσει με τον μάστορα και μου είχε πεί οτι το είχε δεί και σε άλλα ER αλλά και KLE ...δεν ξερω...

Εκκεντροφόροι: στις 8000χλμ οταν ανοιξαμε καπάκι για να ρυθμίσουμε βαλβίδες (κοντρα παξιμάδι, η καβασακι λέει καθε 10.000χλμ θυμάμαι καλά) ολα ήταν λουλουδι εκτός απο ένα "αμύγδαλο" του εκκεντροφόρου εξαγωγής που ήταν παρα πολύ ελαφριά γρατζουνισμένο...τελευταία φορά που ρυθμίσαμε βαλβίδες στα 42000χλμ η χαρακιά ουτε είχε επεκταθεί ούτε
τίποτα... μαλλον και αυτό ειναι μεμονωμένο περιστατικό...

Κεντρικός διακόπτης: στα τελευταία του είχα ένα «περιστατικο» με τον διακόπτη...καποιες φορές γύριζα τον διακόπτη, πάταγα μίζα και δεν γινόταν ΤΙΠΟΤΑ (ενδείξεις και φώτα είχα)...εκλεινα τον διακόπτη, ξανανοιγα, παταγα μίζα και ξεκιναγε...μπαταρία είχα καινουρια, μίζα δεν ήταν...οπότε ο μάστορας αποφανθηκε οτι ήταν
διακόπτης...δεν τον άλλαξα (ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΝΟΥΡΑ) γιατί ήταν σπάνιο το φαινόμενο και είχα ερθει η εποχή να πάρω το επόμενο...μαλλον και αυτό είναι μεμονωμένο περιστατικό γιατι δεν έχω ακουσει/διαβάσει για άλλο τετοιο περιστατικό...

Ηλεκτρικά: Στα 4+ χρόνια μου είχαν καεί συνολικά 5-6 λαμπάκια του καντραν ταχυμετρου/στροφόμετρου και τίποτα άλλο...

Ψιλολόγια: μια τσιμουχα πιρουνιού, μία ντίζα συμπλέκτη (που την είχα 4+ χρονια ε?), μια βαλβίδα στοπ για το πίσω φρένο και άλλη μία για το εμπρος και μία φορά ντίζες γκαζιού...αυτά...

Εξάτμιση: αυτό ΕΙΝΑΙ προβλημα για μεγάλο ποσοστό των ER...Στις 15000χλμ περίπου εσπασαν εσωτερικά τα διαφράγματα της
εξάτμισης...επίσης είχε ψιλοσκουριάσει το στόμιο...κανένα απο τα 2
πράγματα δεν επηρρεάζουν την αποδοση/οδήγηση κλπ απλά στο
επισημαίνω...Μου την άλλαξαν στην εγγυηση και μετά απο 1 χρόνο ΠΑΛΙ εσπασαν τα διαφράγματα...Σε άλλους σάπιζε...


ΤΑΞΙΔΙΑ:

Ολα σχετικά ειναι φίλε...προσωπικά η ελλειψη windscreen δεν με
εμποδισε να κάνω ταξίδια τους στυλ Αθήνα-Αλεξανδρουπολη με 160+ χωρίς πρόβλημα...αλλά ο αέρας είναι ένα θέμα...σέλα επιβάτη-συνεπιβάτη είναι σχετικά πολυθρόνες για τα δικά μου τα δεδομένα...αυτονομια ανάλογα με τα κέφια του δεξιου σου χεριού...


ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (τι με προβληματιζε):

Κλασσικά...ολο το μπροστινό είναι για "πεταμα"...αν δεν το "πετάξεις" τότε θα χρειαστεί κάνεις μερικά upgrades:

1) Στα ξυλινα μαμάτα Dunlop (αν και τελευταία φορά που είχα δεί απο κοντά καινουριο ER μοντέλο 2004 ειδα οτι έβαζαν Dunlop πάλι αλλά πιο "μαλακά") ενδεχομένως με ένα ζευγάρι Bridgestone BT45 τα οποία θα σου κοστίσουν στο περίπου 185ευρώ το ζευγος και με καγκουριές/τελικές/ντριφταρισματα και οτι άλλο μπορείς να σκεφτείς θα σου κρατήσουν το λιγότερο 10 με 12000χλμ...(αν είσαι φυσιολογικός ανθρωπος θα σε βγάλουν καμιά 18000αρια υποθέτω)...

2) Ελατήρια σωστά και πιο παχιά λάδια στο μπροστινό...ειναι πολύ
μαλακό απο την μάνα του...για την ακριβεια "πέφτει" απότομα η απόδοση του μετά απο λίγες χιλιάδες χλμ...στην περίπτωση μου είχαν μπεί αποστάτες και πιο παχύ λάδι...βελτίωση υπήρξε απλά ώς "δώρο" πήρα πιο γρήγορη επαναφορά με οτι αυτό συνεπάγεται...

3) Τακάκια...τα μαμά είναι πανσκληρα και χωρίς αισθηση και τρώνε πολύ γρήγορα τον δίσκο...στην περίπτωση μου τα ημιμεταλικά AP Lockheed έκαναν την διαφορά (απλά αντι να τρώγονται κάθε >16.000χλμ οπως της μάνας του στην περίπτωση μου εφευγαν κάθε 2500-5000χλμ ανάλογα την οδήγηση)...

4) Τρόμπα...ηταν η μόνη μοτοσυκλέτα που η μανέτα εφτανε στο
γκρίπ...εξαερώσεις κλπ κλπ δεν βοηθησαν...μπήκε ένα υψηλής και
βελτίωσε ΚΑΠΩΣ τα πράγματα...

5) 37άρια καλάμια...στρεβλώσεις σε νευρική οδηγηση (κυρίως δυνατά φρεναρίσματα αλλά όχι μόνο εκεί)...

6) Με τσαντιζε υπερβολικά οτι ανέβαζε παρα πολύ αργα στροφές (κινητήρας απο GPZ 500, με πιο ηπιους εκκεντροφόρους και παρα πολύ βαρύ βολάν ακριβώς για να μην ανεβάζει γρήγορα και τρομάζει) ενώ πάνω απο τις 9000στροφές ιδρωνε του κερατά...σε αυτό το μοτόρι κοφτη (10200rpms αν θυμάμαι καλά) δεν βρήκα ποτέ...δεν αξιζε...εν ολίγοις για μένα παρα ήταν φιλικό το μηχανάκι...απο την άλλη δεν είναι τυχαίο οτι οι σχολές οδηγών είναι τίγκα στα ER...


Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ως προς το αν εχουν βελτιωθεί τα πιο πάνω πραγματάκια στα επόμενα μοντέλα...δεν ξέρω...


ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ?

Την εποχή που το αγόρασα (2000) έκανε 1.800.000δρχ (5300 eur περίπου)...στα λεφτά της δεν είχε αντίπαλο...αν απλά κάποιος θέλει να μάθει, να κινηθεί στην πόλη και να κάνει ταξιδάκια με ήπιους ρυθμους τοτε είναι μια χαρά...αν κάποιος θέλει κάτι παραπάνω τότε αφενός θα πρέπει να κάνει μερικές βελτιώσεις και αφετέρου θα πρέπει ΠΡΩΤΑ να μαθει τα χούγια της....η μοτοσυκλέτα είναι φιλική και συγχωρεί και τον απειρο και τον κάγκουρα που προσπαθεί να βρεί τα όρια της...


ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ:

Ισως θα επρεπε ο φίλος σου να ρίξει και μια ματιά στα CB500...αν δεν κάνω λάθος εχουν μεγαλύτερα καλάμια, καλύτερο μπροστινό γενικά και φρένα...λογικά η τιμή του θα είναι μεγαλύτερη απο του ER αλλά το θέμα είναι τι ζητάς απο μια μοτοσυκλέτα...


ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ:

Κατανάλωση με φυσιολογική ήπια οδήγηση υπολόγιζε 17χλμ/λίτρο...αγρια οδήγηση στην πόλη 15χλμ/λίτρο...flat out τελικές 13χλμ/λίτρο (το ρεκόρ μου με αυτό το μοτόρι)...

Λάδια: αλλαγές λαδιών κάθε 3500χλμ (οταν τα έκανα μόνο στην πόλη) με 4000χλμ (οταν τα περισσότερα ήταν εκτός Αθηνών) πάντα ημισυνθετικό...μεχρι και τα τελευταία του λαδι δεν εκαιγε ούτε σταγόνα... τα ημισυνθετικά Valvoline Durablend δουλευαν μια χαρά (αυτά συνιστούσε τότε η «μαμα»)...δοκίμασα και τα αντιστοιχα ημισυνθετικά Belray αλλά ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΩ...πανσκληρο κιβώτιο και μεγάλες θερμοκρασίες...απο εκει και περα έως να το δώσω έβαζα Motul 5100…κανένα πρόβλημα...ποσότητα 3l...αλλαζα και φίλτρο λαδιου σε ΚΑΘΕ
αλλαγή...

Ρυθμιση βαλβίδων: γινόταν κάθε 8.000χλμ (10.000 λέει η μαμά αν θυμάμαι καλά) και μαζί εμπαιναν και καινουρια μπουζί, καθαριζόντουσαν τα καρμπυρατερ και το φίλτρο αέρα...

Δισκόπλακα: αν το κράταγα το μηχανάκι σίγουρα κάποια στιγμή συντομα θα έβαζα καινουρια γιατί είχε κάνει μεγάλη πατούρα (αυλάκι) που το έβλεπες και με το μάτι (50.000χλμ)...

Σιαγώνες ταμπούρου: αλλαχτηκαν προοληπτικά στις 18000 περίπου ενώ φαιντόταν οτι αντεχαν άλλο τόσο...παρόλο που έπαιξα με aftermarket (newfren) συνιστώ τα μαμάτα...υπολογίζω οτι τα μαμά θέλουν αλλαγή κάθε 25000χλμ (αλλά καθάρισμα στα μισά περίπου)...εντάξει οπως όλα τα ταμπούρα θέλουν και
ψιλοσυχνό «σφίξιμο» αλλά είναι υπόθεση δευτερολέπτων...




ΥΓ1: Το ER-5 προσωπικά για μένα απο θέμα αξιοπιστίας είναι RESPECT...αν άντεξε στα βρωμόχερα μου 50.000χλμ ΑΓΡΙΑΣ και περα για πέρα ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ οδήγησης τότε είμαι σίγουρος οτι κάποιος λίγότερο λαλημένος θα κάνει τα διπλάσια και τριπλάσια χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα...

ΥΓ2: Ολο το ιστορικό της συντήρησης του υπάρχει σε Excel, οπότε αν θέλεις κάποια εξτρα πληροφορία, απλά ρωτάς...

$py
20/07/2005, 15:39
Modeerf pio safis den mporouses na gineis.
Apo deftera th paei na kleisi to ER mallon.


:beer: :beer: :beer:

xifias
22/07/2005, 02:20
εγω παλι ειχα το gs 500 μοντελο 90 για 7 χρονια .

ειναι ακριβως το ιδιο με το καινουριο, μονο που ηταν γυμνο.

το μηχανακι πουληθηκε με 80.000χλμ.

δεν παρουσιασε ποτε τιποτις.Μονο αλλαξα 2 φορες τσιμουχες στα καλαμια.και μια φορα υπερχυλισαν τα καρμπυρατερ.

ολα τα αλλα εξοδα ηταν για λαδια φιλτρα μπουζια κλπ.

ειναι γνωστο οτι ειναι πολυ πιο αξιοπιστο απ το er, kle, gpz.

βασικα ειναι σκυλι , ειναι τρακτερ σε στροφαλο και κιβωτιο.

εγω αλλαζα συχνα χωρις συμπλεκτη και ψιλοαγρια

στην αμερικη τα φτιαχνουνε και τα γυρνανε στις πιστες

Εχει καλυτερο κρατημα απ το er και πιο σπορ γεωμετρια, μια ματια στο σκελετο θα σε πεισει.

πισω εχει μοχλικο, και δισκοφρενο(το ερ ντεν εχει απο δαυτα)

εχει κραδασμους καθοτι δικυλινδρο σε σειρα

δεν εχει ανετη σελα, ιδιως για συνεπιβατη,Το καινουριο εχει διαφορετικη ομως.

ειναι πολυ οικονομικο σε καυσιμο.

βασικα δεν συστηνω κανενα απ τα 2.Τα βρισκω και τα 2 ακριβα για αυτα που προσφερουν

αλλα αν πρεπει να διαλεξω, σιγουρα το σουζουκι.

alex14
22/07/2005, 10:33
GS 500 RULEZ.

Εδωσα και εγω το δικο μου πριν 2 μηνες και το σκυλομετανοιωσα.
Ποτε δεν εβγαλε την παραμικρη ζημια. Πανευκολο και πολυ οικονομικο στην συντηρηση.
Οσο για την τιμη, συμφωνω, ειναι πολυ ακριβα για τοσα χρονια μοντελο.



:wave2: