PDA

View Full Version : GSR 750 2011



golis
23/09/2010, 00:19
Υπομονή ένα μήνα ακόμα μέχρι την έκθεση Intermot (http://www.intermot-cologne.com/) 2011 στη Κ0λ0νία στην οποία θα παρουσιαστεί επίσημα.

750ψψ και σε κάτι να θυμίζει... :smokin: :ZZZ:


210860

SVX
23/09/2010, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis

750ψψ και σε κάτι να θυμίζει... :smokin: :ZZZ:


FZ8 μουρη και CB 1000R κορμι....ενδιαφερον το πλαισιο.... :wacko:

mars696
23/09/2010, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
FZ8 μουρη και CB 1000R κορμι....ενδιαφερον το πλαισιο.... :wacko:


Και ουρα απο Ζ...:smokin:

Shaolin Monk
23/09/2010, 00:24
Αμα δεν εχει το ελεεινο φαναρι, δεν ειναι GSR...:lol:

Αυτο το ανεβασμα κυβικων, ας ελπισουμε να μην οδηγησει στην καταστροφη των φθηνων και καλων entry level μοτοσυκλετων...

SVX
23/09/2010, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
των φθηνων και καλων entry level μοτοσυκλετων...


εχει ολοκληρο Gladius ρε η SUZUKI....για να χτυπησει το ER6... :p

Shaolin Monk
23/09/2010, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχει ολοκληρο Gladius ρε η SUZUKI....για να χτυπησει το ER6... :p


Gladius, er6, xj6 μια χαρα μηχανακια ειναι, αλλα οι σημερινοι πιτσιρικαδες θελουν απο R6 και πανω.
Και εμεις καποτε δωριζαμε ενα νεφρο για ενα Dt 200...:lol:

Count Me Out
24/09/2010, 03:30
Κατι μου λεει οτι η απατη που λεγεται Ζ750 φτανει σιγα σιγα στο τελος της.

uberalles
24/09/2010, 04:52
εμενα μου μοιαζει με z750 με r6.. παντως αν βγει διαφορετικο χωρις να μιμειται καποιο αλλο θα ναι πολυ καλο πιστευω

michaelgtc
24/09/2010, 07:54
πολυ ωραιο εμφανισιακα αλλα τα Ζ750 γιατι ειναι απατη?

PortisHead
24/09/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
πολυ ωραιο εμφανισιακα αλλα τα Ζ750 γιατι ειναι απατη?

Κανεις κιεσυ κατι ερωτησεις.....στο moto.gr βρισκεσαι.
:lol:

Count Me Out
24/09/2010, 11:23
Γιατι το Ζed εχει τα καλυτερα περιφεριακα,πλαισιαρα,ψαλιδαρα ειναι πολυ στριφτερο,παναλαφρο και οταν τρεχεις εχεις τετοια αισθηση και σιγουρια σα να εισαι σε τρενο. Ειναι περα για περα αδικο που ο κοσμος δεν το προτιμαει επειδη δεν εχει ωραια εμφανιση για να το αραζει στις καφετεριες ολη μερα σαν πολυ παραγωγικος λαος που ειμαστε.
υψιλον γαμα: Μηχανακι σπεσιαλ εντισιον ή R ή οπως στο διαολο αλλιως το λενε που να σου χρεωνουν ολα τα περιφερειακα εξτρα εχεις ξαναδει;

SVX
24/09/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Count Me Out
τρεχεις εχεις τετοια αισθηση και σιγουρια σα να εισαι σε τρενο.




:look: Τόσο ΒΑρύ ?! :wacko:

Toumpas
24/09/2010, 11:40
Κάτσε μιλάς για το Ζ750 ή για το ΝΕΟ Ζ1000? Γιατί είναι η μέρα με την νύχτα

captaindimitris
24/09/2010, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Count Me Out
Γιατι το Ζed εχει τα καλυτερα περιφεριακα,πλαισιαρα,ψαλιδαρα ειναι πολυ στριφτερο,παναλαφρο και οταν τρεχεις εχεις τετοια αισθηση και σιγουρια σα να εισαι σε τρενο. Ειναι περα για περα αδικο που ο κοσμος δεν το προτιμαει επειδη δεν εχει ωραια εμφανιση για να το αραζει στις καφετεριες ολη μερα σαν πολυ παραγωγικος λαος που ειμαστε.


σωστος....οσοι ξερουν καταλαβαινουν...

απο την αλλη το νεο gsr750 μου δειχνει πολυ ωραιο...πιστευω την διαφορα θα την κανει το καταπληκτικο μοτερ που δανειζεται απο το gsxr750...


ουρα οντως θυμιζει cb1000r, εμπρος φτερο φερνει σε b-king, φαναρι οντως σε fz8 και b-king...γενικοτερα μια χαρα μου φαινεται....θα σκισει το μηχανακι!

Gi_4ce
24/09/2010, 17:59
Η suzuki δεν συνηθίζει να αντιγράφει...

Αυτό, ως απόλυτη φωτόσουπα με υλικά απο διάφορα μοτο, δεν το βλεπω πιθανο σχεδιο για το νεο gsr 750

Gi_4ce
05/10/2010, 17:03
αναθεωρω.

βγηκε

http://www.gsr750.com/

αντιγραφη πολλών μοτο και υποβάθμιση σε πολλούς τομείς.

ατσαλινο ψαλίδι (και κοροιδευαμε τα Ζ γι αυτο)

ατσαλινο πλαισιο...

nickald
05/10/2010, 17:15
Πφφφφφφ


Κριμα.......

Εκτος του κινητηρα που εχει τα φοντα να ειναι γαματος ολο το υπολοιπο ειναι σουπα....

kokkiklhs
05/10/2010, 17:26
Κακάσχημο, όπως και το Ζ...
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο κάνουν πλέον τα γυμνά σαν ξεβράκωτα και κακοσυναρμολογημένα supersport...
Όλο ηλίθιες γωνίες και χαζά φανάρια κι εξατμίσεις..
Υποτίθεται ότι κάποιος διαλέγει γυμνό διότι θέλει μια πιο κλασική αίσθηση...
Δε χωράει αμφιβολία ότι θα είναι καλό σε συμπεριφορά, επιδόσεις κλπ., αλλά από σχεδίαση είναι ultra μάπα!!
:confused:

byron
05/10/2010, 18:10
Γαμάτο ρε ΄σεις.....

Το 2011 γυρνάμε στα σιδερένια πλαίσια και ψαλίδια ως καινοτομία. Εμπρός στον δρόμο της kawa που ακολούθησε και η yamaha με το κούφωμα πόρτας για ψαλίδι του FJ.

Όλοι στο δρόμο της Χόντα θα καταλήξετε με τα 2 αμορτισέρ πίσω του CB και δεν το ΄χετε πάρει χαμπάρι ρεεεεε. :lol:

ΥΓ. Βάρος γιατί δεν ανακοινώνει στα specs?

p@nos
05/10/2010, 18:14
παιδια απο τη στιγμη που βγαινει 796 στα 9500...απορω με αυτους που θα πανε να παρουν αυτα τα χαρχαλα

valantis8
05/10/2010, 22:22
Kριμα ρε γαμώτο, το 600 ειχε κατι διαφορετικό ήταν καινοτόμο, η ουρα, το ψαλίδι,
Αυτό το 750 τι σουπα είναι;;;;
Απογοήτευση.
(Αλήθεια ο Σφάκ θα το φέρει?):nono: :nono:

Joyrider
05/10/2010, 22:45
Παρεπιμτόντως να οι επίσημες φωτό:

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/82722.asp

idi
05/10/2010, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Count Me Out
Γιατι το Ζed εχει τα καλυτερα περιφεριακα,πλαισιαρα,ψαλιδαρα ειναι πολυ στριφτερο,παναλαφρο και οταν τρεχεις εχεις τετοια αισθηση και σιγουρια σα να εισαι σε τρενο. Ειναι περα για περα αδικο που ο κοσμος δεν το προτιμαει επειδη δεν εχει ωραια εμφανιση για να το αραζει στις καφετεριες ολη μερα σαν πολυ παραγωγικος λαος που ειμαστε.
υψιλον γαμα: Μηχανακι σπεσιαλ εντισιον ή R ή οπως στο διαολο αλλιως το λενε που να σου χρεωνουν ολα τα περιφερειακα εξτρα εχεις ξαναδει;

ολα τα ducati, aprilia και παρα πολλα γιαπωνέζικα σα το r1 παλιοτερα και παει λεγοντας

αν δεν εχεις κατι καλυτερο να δικαιολογήσεις τη ζηλια σου για την επιτυχία των Ζ750 μην εκτίθεσαι..πες απλα "ΔΕ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ" θα σε καταλαβουμε

golis
07/10/2010, 11:33
.


213290

golis
07/10/2010, 11:33
..


213291

golis
07/10/2010, 11:34
... Τεχνικά Χαρακτηριστικά- mrbike.gr (http://www.mrbike.gr/website/street/Suzuki-GSR-750-2011.html)


213292

golis
07/10/2010, 12:03
Πάμε μπροστά με βήματα προς τα πίσω...


213296

golis
07/10/2010, 12:09
Τρέχουσα τιμή του GSR 600 ABS : 6095
Για να δούμε σε τι τιμή θα έρθει στην Ελλάδα το καινούργιο ώστε να μπορέσει δικαιολογίσει αυτά τα φρένα :


213297

SVX
07/10/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Πάμε μπροστά με βήματα προς τα πίσω...


Πηρε τηλεφωνο το RF 400 ....θελει το ψαλιδι του πίσω...! :sick:

p@nos
07/10/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis

Για να δούμε σε τι τιμή θα έρθει στην Ελλάδα το καινούργιο ώστε να μπορέσει δικαιολογίσει αυτά τα φρένα :



αγκυρες :a53: :a53: :a53: :a53:

PortisHead
07/10/2010, 13:47
:lol: :lol: :lol:
Θα γουσταρα πολυ να αντιδικήσω με Golis και Byron , αλλα δυστυχως η Suzuki κανει μια απο τις μεγαλυτερες αποτυχιες της με αυτο το συνοθηλευμα μοντερνου design και απαρχαιωμένων περιφερειακων.
Κριμα.
Εκτος κιαν η τιμη ειναι στα 5 χιλιαρικα.....
:(

hidefnick
07/10/2010, 14:00
Αυτές οι tokiko πρέπει να είναι οι πιο pass-partout δαγκάνες ever. Τέτοιες φόραΓΕ και το zephyr μου.... :D

sapila racing
07/10/2010, 14:04
Σου λέει, αφού το έκανε η Kawa με το Z750 και το πήρε όλος ο κόσμος γιατί να μην το κάνουμε κι εμείς?
Το ίδιο έργο ακριβώς είναι. :rolleyes:

imba
14/12/2010, 09:21
Ρε τετοιες δαγκανες φοραει το στρωμα μου τι τους επιασε επιτελους?Μηπως για να ριξουν το κοστος η τελικα το gsr 600 ηταν πιο γληγορο?χααχχααχαχ.Ελεοςςςςςςςςςς

stavrogin
14/12/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Αυτές οι tokiko πρέπει να είναι οι πιο pass-partout δαγκάνες ever. Τέτοιες φόραΓΕ και το zephyr μου.... :D

Mε προλαβες. Μιλαμε πρεπει να χουν παραγγειλει ενα δισ. κομματια και για τα μοντελα του 2020:lol:
και το ζ 2005 αυτες φορει. πραγματικα αθλιες.

GIXXERAKIAS
14/12/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Τρέχουσα τιμή του GSR 600 ABS : 6095
Για να δούμε σε τι τιμή θα έρθει στην Ελλάδα το καινούργιο ώστε να μπορέσει δικαιολογίσει αυτά τα φρένα :

Εντελως ακυρη επιλογη το ανεστραμμενο χωρις ακτινικες δαγκανες...εντελως ομως....:sick:

nickald
14/12/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εντελως ακυρη επιλογη το ανεστραμμενο χωρις ακτινικες δαγκανες...εντελως ομως....:sick:



Ενω η αντικατασταση της ψαλιδαρας με το κομματι απο πασαλο περιφραξης κοτετσιου ειναι πετυχημενη......


Η Σουζουκι την εκανε την λαλακια της και θα την λουστει....

Hornet_08
14/12/2010, 18:54
Ακουγα για την βαρια αισθηση (τανκς) που εμπνεει το 600... Ελεγα χειροτερο δεν θα μπορουσε να ειναι...
Κι ομως εκανα λαθος, καταφεραν να το πανε ακομα ποιο πισω :bigcry: :bigcry:

golis
26/05/2011, 11:09
GSR 750 χωρίς ABS = 8.995 e

Δοκιμή στο mototriti :

Πετυχημένος ακροβάτης (http://www.mototriti.gr/data/magazine/viewthema/38303.asp) :lol:

Yianniss
26/05/2011, 12:25
Καλα, η τιμη του ειναι αστεια...

dmf
26/05/2011, 12:28
και τα 600αρια γυμνα τοσο κανουν πανω κατω

fournas
26/05/2011, 12:45
καλα.....
στην ελλαδα μπορει να εχει και εμπορικη επιτυχια.... :cry:

PortisHead
26/05/2011, 12:57
Περαν των απαραδεκτων περιφερειακων και της απαγορευτικης τιμης ,
με το χερι στην καρδια ,
πόσοι Ροσσιδες δλδ. απο μας θα εξαντλουσαμε τις δυνατοτητες του
σε τετοιο σημειο ωστε να ευσταθει η αγανακτηση μας για τα φτωχα ψαλιδια , φρενα κ.λ.π. ???

:wave2:

fournas
26/05/2011, 13:09
ολα εχουν να κανουν με την τιμη ...

θα δεχομουν τα περιφερειακα και την ξεπερασμενη ασθητικη τους, την βαρια αισθηση με μια -καλη- τιμη...

γιατι και το ζητουμενο μου ,να μην ειναι το απολυτο στριψημο,φρεναρισμα,φινιρισμα κ.ο.κ. σιγουρα δεν θα θελα να το πληρωσω οσο ενα που θα τα ειχε...:winka:

:wave2:

PortisHead
26/05/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
ολα εχουν να κανουν με την τιμη ...

θα δεχομουν τα περιφερειακα και την ξεπερασμενη ασθητικη τους, την βαρια αισθηση με μια -καλη- τιμη...

γιατι και το ζητουμενο μου ,να μην ειναι το απολυτο στριψημο,φρεναρισμα,φινιρισμα κ.ο.κ. σιγουρα δεν θα θελα να το πληρωσω οσο ενα που θα τα ειχε...:winka:

:wave2:

Ετσι ξεκινησα.....
"Περαν των απαραδεκτων περιφερειακων και της απαγορευτικης τιμης..."
:wave2:

johnpan
26/05/2011, 16:28
να συμπληρώσω για το "αγαπημένο" μου Ζ... από τις δύο μπουκάλες μόνο η μία κάνει τη δουλειά. Η δεύτερη απλώς ακολουθεί, σαν φουσκωτήρας ποδηλάτου. Ούτε απόσβεση ούτε Χρηστό... Αλλά αφού πούλησε γιατί να μην το κάνει και η σουζουκι?

Υ.Γ. Κάποτε δίναμε ένα νεφρό για ένα DT200... εγώ που μπορούσα να αγοράσω νεφρό με τα λεφτά που έχω χαλάσει για το δικό μου γιατί δε δουλεύει γαμωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωτ :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Acacius
26/05/2011, 18:29
Ιδέα μου είναι, ή οι Ιάπωνες εδώ και 15+ χρόνια έχουν μείνει από έμπνευση (και σχεδιαστικά); Αν εξαιρέσεις την πρόοδο στους κινητήρες, σπάνια πλέον βλέπω κάτι που να με διεγείρει. Είμαι πολύ υπέρ του value for money αλλά ούτε αυτό δεν ισχύει πια (οκ, φταίει και το γεν) και το αποτέλεσμα είναι μοτοσυκλέτες που συχνά βαριέσαι να τις κοιτάξεις.

Μήπως φταίει που μεγαλώνω εγώ;
(μπα...τότε θα γκρίνιαζα και για τα Ευρωπαϊκά το ίδιο)


Υ.Γ: ψαλίδι και φρένα από την εποχή των δεινοσαύρων, αλλά το usd για να κάνει φιγούρα ο μ...οντέρνος που θα την πάρει δεν το γλίτωσε.

lagman
26/05/2011, 23:32
...το ΜΟΤΟ απεφανθη...ο καλυτερος τετρακυλινδρος κατω απ' τα 1.000 κυβικα....δεν σηκωνει συζητηση....:a01:

PetranGR
21/07/2011, 16:51
εμένα μ'αρεσε η σχεδιαση του αλλα ως εκει ... τιποτα παραπανω :)

panos1050
21/07/2011, 17:49
πια προοδο κανουν οι ιαπωνες στους κινητηρες?????????????????????
αν εξαιρεσεις την honda ολοι οι αλλοι το εχουν ριξει στον υπνο

οσο για το gsr ειναι μια μαλακια αναμεσα σε kawa και yamaha
τελειως μπασταρδο εργαλειο,
με ''τεχνολογικες καινοτομιες'' τουλαχιστον 10 χρονια πισω
και απο τιμη, δεν το συζηταω με τα λεφτα αυτα παιρνεις κατι πολυ καλυτερο
monster 796 ας πουμε και τοσα αλλα

H.A.Balafoutre
21/07/2011, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
πια προοδο κανουν οι ιαπωνες στους κινητηρες?????????????????????
αν εξαιρεσεις την honda ολοι οι αλλοι το εχουν ριξει στον υπνο

οσο για το gsr ειναι μια μαλακια αναμεσα σε kawa και yamaha
τελειως μπασταρδο εργαλειο,
με ''τεχνολογικες καινοτομιες'' τουλαχιστον 10 χρονια πισω
και απο τιμη, δεν το συζηταω με τα λεφτα αυτα παιρνεις κατι πολυ καλυτερο
monster 796 ας πουμε και τοσα αλλα

Δηλαδή η χονδα τι έκανε που αποδικνύει πως δεν κοιμάται...τα τελευταία 10 χρόνια?

panos1050
21/07/2011, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Δηλαδή η χονδα τι έκανε που αποδικνύει πως δεν κοιμάται...τα τελευταία 10 χρόνια?

στανταρ παραπανω απο οτι ολοι οι αλλοι μαζι
τουλαχιστον προσπαθει να καινοτομήσει(dn1,vfr κλπ)

υ.γ. δεν ειμαι χοντακιας αλλα η αληθεια να λεγετε

H.A.Balafoutre
21/07/2011, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
στανταρ παραπανω απο οτι ολοι οι αλλοι μαζι
τουλαχιστον προσπαθει να καινοτομήσει(dn1,vfr κλπ)

υ.γ. δεν ειμαι χοντακιας αλλα η αληθεια να λεγετε


Το dn1.....:lol: ε ναί....η αλήθεια να λέγεται.....:bawl:

BLACKGAS
21/07/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
στανταρ παραπανω απο οτι ολοι οι αλλοι μαζι
τουλαχιστον προσπαθει να καινοτομήσει(dn1,vfr κλπ)

υ.γ. δεν ειμαι χοντακιας αλλα η αληθεια να λεγετε

Ξέχασες την Deauville.
:smokin:

panos1050
21/07/2011, 21:23
δεν ειπα οτι μου αρεσει ρε παιδες
αλλα ειναι μια προσπαθια διαφορετικη
οχι κοπια

H.A.Balafoutre
21/07/2011, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
δεν ειπα οτι μου αρεσει ρε παιδες
αλλα ειναι μια προσπαθια διαφορετικη
οχι κοπια

Κάτσε ρε παλίκαρε....δηλαδή το ότι το dn1 είναι κάτι ανάμεσα σε σίλβεργουίνγκ και τράνσαλπ, αλλά αθριζόμενη την τιμή και των 2....μας λες δηλαδή πως η χονδα ξεκινάει και τελειώνει στα καινούρια πλαστικά....αυτή είναι η αλήθεια δηλαδή...? Ενώ η suzuki έβγαλε ένα 750 γυμνό, πρέπει ντέ και καλά να είναι κόπια με τα Ζ και FZ....κι όχι η δική της άποψη στην κατηγορία....δηλαδή τα 1000άρια όλα τα ιαπωνικά που είναι τετρακύλινδρα σε σειρά, εκεί τι παίζει.....?

usabug
21/07/2011, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
....δηλαδή τα 1000άρια όλα τα ιαπωνικά που είναι τετρακύλινδρα σε σειρά, εκεί τι παίζει.....?

Γελαει ο κοσμος με τα χαλια τους !!!!
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

panos1050
21/07/2011, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κάτσε ρε παλίκαρε....δηλαδή το ότι το dn1 είναι κάτι ανάμεσα σε σίλβεργουίνγκ και τράνσαλπ, αλλά αθριζόμενη την τιμή και των 2....μας λες δηλαδή πως η χονδα ξεκινάει και τελειώνει στα καινούρια πλαστικά....αυτή είναι η αλήθεια δηλαδή...? Ενώ η suzuki έβγαλε ένα 750 γυμνό, πρέπει ντέ και καλά να είναι κόπια με τα Ζ και FZ....κι όχι η δική της άποψη στην κατηγορία....δηλαδή τα 1000άρια όλα τα ιαπωνικά που είναι τετρακύλινδρα σε σειρά, εκεί τι παίζει.....?

το οτι δεν εχει συμπλεκτη δεν σου λεει κατι?
το οτι δεν μοιαζει με τιποτα αλλο δεν σου λεει κατι?
το vfr τι ειναι ? και αυτο μονο πλαστηκα??
αυτο σημαινει προσπαθω,ασχετα αν ειναι ωραιο η οχι.
οσο για τα 1000αρια ειπαμε ,οι ιαπωνες το εχουν ριξει στον υπνο

H.A.Balafoutre
22/07/2011, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
το οτι δεν εχει συμπλεκτη δεν σου λεει κατι?
το οτι δεν μοιαζει με τιποτα αλλο δεν σου λεει κατι?
το vfr τι ειναι ? και αυτο μονο πλαστηκα??
αυτο σημαινει προσπαθω,ασχετα αν ειναι ωραιο η οχι.
οσο για τα 1000αρια ειπαμε ,οι ιαπωνες το εχουν ριξει στον υπνο

Σου λέω και πάλι, στα πλαστικά ξεκινάει και τελειώνει η χονδα....ή μήπως το να κάνεις ένα παπιοσκούτερ να δείχνει μηχανή....με περυσινά ξυνά ανταλλακτικά, εξυψώνει το v4 1200 που έτσι κι αλλιώς αν δεν το έφτιαχνε...θα έφευγαν και και ραδίκια από το χώμα στο εργοστάσιο....

Πολύ προσπάθεια, για την δικιά σου αλήθεια....μόνον....όχι για μένα, μάλιστα το gsr750 είναι πολύ καλύτερο και μόνον που δεν μου πρίζει τα φρύδια ότι είναι χονδα.....με τα δήθεν ψεύτικα κοκοψόνια....κάνει πολύ καλά αυτό για το οποίο κατασκευάστηκε και φθηνότερα και πιο αξιόπιστα. Βεβαια....ένα καλύτερο ψαλιδάκι θα μπορούσαν να του δόσουν....κακά τα ψέματα....:lol:

Όσο για τα 1000άρια...είσαι εκτός πραγματικότητας....δηλαδή μαζί με τα 1000άρια....δεν είναι και το cbr μέσα...δηλαδή το Yamaha με τον στρόφαλο που κανείς άλλος δεν έφτιαξε, δεν σου λέει κάτι....άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα.....:rotflmao:

panos1050
22/07/2011, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Σου λέω και πάλι, στα πλαστικά ξεκινάει και τελειώνει η χονδα....ή μήπως το να κάνεις ένα παπιοσκούτερ να δείχνει μηχανή....με περυσινά ξυνά ανταλλακτικά, εξυψώνει το v4 1200 που έτσι κι αλλιώς αν δεν το έφτιαχνε...θα έφευγαν και και ραδίκια από το χώμα στο εργοστάσιο....

Πολύ προσπάθεια, για την δικιά σου αλήθεια....μόνον....όχι για μένα, μάλιστα το gsr750 είναι πολύ καλύτερο και μόνον που δεν μου πρίζει τα φρύδια ότι είναι χονδα.....με τα δήθεν ψεύτικα κοκοψόνια....κάνει πολύ καλά αυτό για το οποίο κατασκευάστηκε και φθηνότερα και πιο αξιόπιστα. Βεβαια....ένα καλύτερο ψαλιδάκι θα μπορούσαν να του δόσουν....κακά τα ψέματα....:lol:

Όσο για τα 1000άρια...είσαι εκτός πραγματικότητας....δηλαδή μαζί με τα 1000άρια....δεν είναι και το cbr μέσα...δηλαδή το Yamaha με τον στρόφαλο που κανείς άλλος δεν έφτιαξε, δεν σου λέει κάτι....άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα.....:rotflmao:


ρε φιλε για να τελειωνουμε, τα ιαπωνικα τα σιχαίνομαι ολα μα ολαααααααααααααααα.
τι ακριβως κανει καλα το gsr που δεν εχεις οδηγησει κιολας?
αν κρινουμε απο τα περιφεριακα, ΤΙΠΟΤΑ.ειναι και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ για μια μαζα σιδερα.
τωρα για τα 1000αρια ΜΑΖΙ και το cbr δεν μου λενε απολυτος τιποτα.
παλευουν καθα χρονο ποιος θα βγαλει εναν υπο παραπανω
το yamaha με τον μαλακια στροφαλο τι κερδισε?
τιποτα γιατι το ζητουμενο στην κατηγορια αυτη ειναι οι επιδωσεις.:wave2: :wave2:

captaindimitris
22/07/2011, 01:45
ενταξει ρε παιδια...το καταλαβαμε οτι δεν γουσταρετε τα ιαπωνικα...γιατι ασχοληστε τοτε με αυτα... και εγω θεωρω τα ducati καμπανοκουδουνιστρες που 'η περισια βενζινη καινε 'η λαδια θα καινε (με φρενα αγκυρες και αναρτησεις κοκαλα για 70 αλογα) αλλα δεν πηγα ποτε σε εκεινη την ενοτητα να το πω γιατι απλα σεβομαι τα παιδια που τα γουσταρουν και καλα κανουν...

παρεπιπτοντως μια χαρα μου φαινετε το μηχανακι...και ας μην εχει φρενα γιγας(ετσι για το ματι)

http://www.youtube.com/watch?v=LOhddT9siLE

panos1050
22/07/2011, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από captaindimitris
ενταξει ρε παιδια...το καταλαβαμε οτι δεν γουσταρετε τα ιαπωνικα...γιατι ασχοληστε τοτε με αυτα... και εγω θεωρω τα ducati καμπανοκουδουνιστρες που 'η περισια βενζινη καινε 'η λαδια θα καινε (με φρενα αγκυρες και αναρτησεις κοκαλα για 70 αλογα) αλλα δεν πηγα ποτε σε εκεινη την ενοτητα να το πω γιατι απλα σεβομαι τα παιδια που τα γουσταρουν και καλα κανουν...

παρεπιπτοντως μια χαρα μου φαινετε το μηχανακι...και ας μην εχει φρενα γιγας(ετσι για το ματι)

http://www.youtube.com/watch?v=LOhddT9siLE

με το να μην γουσταρει καποιος τα ιαπωνικα σημαινει οτι δεν σεβεται αυτους που εχουν τετοια????
και ασχολουμαστε για να γινει κουβεντα
αλλιως να παμε ο καθενας στην ενοτητα της μαρκας του και να λεμε τι γαματα μηχανακια εχουμε:beer:

captaindimitris
22/07/2011, 02:00
ενταξει....κουβεντα να γινεται τοτε...:beer:

daz
22/07/2011, 09:30
Ο στρόφαλος της Υαμαχα είναι μαλακία? Δεν νομίζω! Απλά η τεχνολογία αυτή δεν ήταν ακόμα έτοιμη για να περάσει στο δρόμο. Γιατί για τους αγώνες είναι. Εκεί όμως το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα ενώ στην αγορά..

Η honda μπορεί να έβγαλε το vfr αλλά το έβγαλε με μάτια μισόκλειστα και μετά την πήρε πάλι ο ύπνος.
Και αφού μπορεί να βγάζει τέτοια μηχανάκια χωρίς να ανοίξει τα ματάκια της είναι σίγουρο πως μπορεί πολλά. Το θέμα είναι να ξυπνήσει.

Ότι δεν έχουν βγάλει όλες οι άλλες μαζί?

Η Yamaha παρουσίασε ανάποδες κεφαλές, περίεργους στροφάλους μηχανές φτιαγμένες απ' το μηδέν. Η berg κινητήρες ξάπλα. Η bmw το 1000άρι. Το 800άρι. Τον εξακύλινδρο. Η ducati το multi. Η κτμ? Όχι αυτή δεν την πιάνω στο στόμα μου, γιατί τραβάει τόσο δυναμικά που ή θα την πατήσει ή θα τους πατήσει όλους.
Δεν κατάλαβα τι παραπάνω έχει κάνει η Ηοντα. Α ναι! Έβγαλε πάλι το c100. (Μη χαίρεστε δεν εισάγεται). Έβγαλε και κάτι εκτρώματα και άνοιξε καινούριους ορίζοντες (ή κατηγορίες αν θέλετε). Και βάζει σε όλα το νέο σήμα κατατεθέν της. Το εμπνευσμένο σχεδιαστικά φανάρι απ' το vfr.
Θέλει να μας πει δλδ πως έχει περάσει σε καινούρια εποχή με αφετηρία τη ναυαρχίδα της. Που παρεμπιπτόντως δεν παρέλειψε να την βγάλει και σε 125, σύντομα και σε λαμπάδα στο μαγαζάκι της γειτονιάς σας.

byron
22/07/2011, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από captaindimitris
και εγω θεωρω τα ducati καμπανοκουδουνιστρες που 'η περισια βενζινη καινε 'η λαδια θα καινε (με φρενα αγκυρες και αναρτησεις κοκαλα για 70 αλογα)

Πολλά λες....γύρω στα 28-30 τροχό δίνουν

Αρχικά δημιουργήθηκε από captaindimitris
παρεπιπτοντως μια χαρα μου φαινετε το μηχανακι...και ας μην εχει φρενα γιγας(ετσι για το ματι)



Όντως για καμμιά αφίσα στον τοίχο, μια χαρά φαίνεται. Γιατί με τα κουφώματα που φοράει για σκελετό/ψαλίδι δεν είναι και τίποτα παραπάνω. :wave2:

H.A.Balafoutre
22/07/2011, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
ρε φιλε για να τελειωνουμε, τα ιαπωνικα τα σιχαίνομαι ολα μα ολαααααααααααααααα.
τι ακριβως κανει καλα το gsr που δεν εχεις οδηγησει κιολας?
αν κρινουμε απο τα περιφεριακα, ΤΙΠΟΤΑ.ειναι και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ για μια μαζα σιδερα.
τωρα για τα 1000αρια ΜΑΖΙ και το cbr δεν μου λενε απολυτος τιποτα.
παλευουν καθα χρονο ποιος θα βγαλει εναν υπο παραπανω
το yamaha με τον μαλακια στροφαλο τι κερδισε?
τιποτα γιατι το ζητουμενο στην κατηγορια αυτη ειναι οι επιδωσεις.:wave2: :wave2:

Βρε κάνε ότι θες με τα ιαπωνικά...σίγουρα έχουν τις μαλακίες τους και οι ιάπωνες, αλλά έχοντας οδηγήσει το Z750, το hornet το τελευταίο, το FZ6, GSR600, FZ1 καταλαβαίνω ακριβώς τι θα κάνει και πως θα το κάνει αυτό το 750....οπότε, στα 9000 δεν είναι κι απλησίαστο...άσε που τόσα θα έπρεπε να αξίζει μόνον ο κινητήρας του για τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Και τέλος, ας περιμένει ο υποψήφιος αγοραστής 3 μήνες να ρίξει η suzuki την τιμή στα 6500χιλιάρικα...να είναι ένα μάτσο φθηνά σίδερα....δεν θα χαλάσει κανέναν σε πληροφορώ.

Και στα 1000άρια όμως γαργάρα το κάνεις πως κι η χονδα κοιμάται επίσης....εκτός κι αν είναι η καβάτζα σου στην ανατολή οπότε και μια στη δύση για να φέρνεις κατά πως θες, όταν πατώνουν οι ιάπωνες να έχεις τους ευρωπαίους και το ανάποδο....

Ναί, σε απόλυτα νούμερα το R1...μπορεί να μην κέρδισε, αλλά είναι καινούριος κινητήρας, διαφορετικός από ότι υπήρχε μέχρι τώρα (πέρα από πανάκριβος)...επιλογές λοιπόν υπάρχουν, ακρεί να μην έχουμε παροπίδες.

:lol:

panos1050
22/07/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ο στρόφαλος της Υαμαχα είναι μαλακία? Δεν νομίζω! Απλά η τεχνολογία αυτή δεν ήταν ακόμα έτοιμη για να περάσει στο δρόμο. Γιατί για τους αγώνες είναι. Εκεί όμως το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα ενώ στην αγορά..

Η honda μπορεί να έβγαλε το vfr αλλά το έβγαλε με μάτια μισόκλειστα και μετά την πήρε πάλι ο ύπνος.
Και αφού μπορεί να βγάζει τέτοια μηχανάκια χωρίς να ανοίξει τα ματάκια της είναι σίγουρο πως μπορεί πολλά. Το θέμα είναι να ξυπνήσει.

Ότι δεν έχουν βγάλει όλες οι άλλες μαζί?

Η Yamaha παρουσίασε ανάποδες κεφαλές, περίεργους στροφάλους μηχανές φτιαγμένες απ' το μηδέν. Η berg κινητήρες ξάπλα. Η bmw το 1000άρι. Το 800άρι. Τον εξακύλινδρο. Η ducati το multi. Η κτμ? Όχι αυτή δεν την πιάνω στο στόμα μου, γιατί τραβάει τόσο δυναμικά που ή θα την πατήσει ή θα τους πατήσει όλους.
Δεν κατάλαβα τι παραπάνω έχει κάνει η Ηοντα. Α ναι! Έβγαλε πάλι το c100. (Μη χαίρεστε δεν εισάγεται). Έβγαλε και κάτι εκτρώματα και άνοιξε καινούριους ορίζοντες (ή κατηγορίες αν θέλετε). Και βάζει σε όλα το νέο σήμα κατατεθέν της. Το εμπνευσμένο σχεδιαστικά φανάρι απ' το vfr.
Θέλει να μας πει δλδ πως έχει περάσει σε καινούρια εποχή με αφετηρία τη ναυαρχίδα της. Που παρεμπιπτόντως δεν παρέλειψε να την βγάλει και σε 125, σύντομα και σε λαμπάδα στο μαγαζάκι της γειτονιάς σας.

σε ολες τις μαρκες που ανεφερες οτι κατα εκαναν,τα περισοτερα ειναι ευρωπαικα
για τα ποια εγω δεν ανεφερα ποτε τιποτα.
ΓΙΑ ΙΑΠΩΝΙΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
ειπα οτι ολοι οι ιαπωνες κοιμουντε,παλευουν καθε χρονο να ελαφρυνουν κιλο κιλο και να δωσουν λιγο υποδυναμη παραπανω
και ερχετε ξαφνικα η bmw και βγαζει το πιο τουμπανο 1000αρι που εχει βγει ποτε
με την πρωτη προσπαθια.
η honda τα τελευταια χρονια δειχνει οτι προσπαθει περισοτερο
εκτος της yamaha με αυτον τον στροφαλο
πες μου ολοι οι αλλοι τι εχουν να δειξουν?
και δεν με νοιαζουν οι αγωνες,με ενδιαφερει μεχρι εκει που μπορω να οδηγησω εγω
για τους αγωνες ας προβληματιστει ο lorenzo και stoner

daz
22/07/2011, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
σε ολες τις μαρκες που ανεφερες οτι κατα εκαναν,τα περισοτερα ειναι ευρωπαικα
για τα ποια εγω δεν ανεφερα ποτε τιποτα.
ΓΙΑ ΙΑΠΩΝΙΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
ειπα οτι ολοι οι ιαπωνες κοιμουντε,παλευουν καθε χρονο να ελαφρυνουν κιλο κιλο και να δωσουν λιγο υποδυναμη παραπανω
και ερχετε ξαφνικα η bmw και βγαζει το πιο τουμπανο 1000αρι που εχει βγει ποτε
με την πρωτη προσπαθια.
η honda τα τελευταια χρονια δειχνει οτι προσπαθει περισοτερο
εκτος της yamaha με αυτον τον στροφαλο
πες μου ολοι οι αλλοι τι εχουν να δειξουν?
και δεν με νοιαζουν οι αγωνες,με ενδιαφερει μεχρι εκει που μπορω να οδηγησω εγω
για τους αγωνες ας προβληματιστει ο lorenzo και stoner

Εντάξει Πάνο μαζί σου είμαι! Παρεξήγησα αυτό..


Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
στανταρ παραπανω απο οτι ολοι οι αλλοι μαζι
τουλαχιστον προσπαθει να καινοτομήσει(dn1,vfr κλπ)

υ.γ. δεν ειμαι χοντακιας αλλα η αληθεια να λεγετε

Νόμιζα πως εννοείς απ' όλους τους άλλους ενώ εσύ αναφερόσουν στα Ιαπωνικά.

:beer: :beer:

panos1050
22/07/2011, 21:31
:beer:

IVX
22/07/2011, 23:13
#1 στόχος των εταιρειών ήταν ειναι και θα ειναι να μην μεινουν εκτος αγορας.
Πια αγορά όμως? Μα φυσικά της Κίνας και της Ινδίας!
Κατεβάζουν το κατασκευαστικο κοστος οπως μπορουν για να μπορουν να πουλησουν εκει.

Το ερωτημα ειναι γιατι ενα σχετικα φθηνο κατασκευαστικα μηχανακι να ειναι ακριβο?
Μα μπορουν να το πουλησουν ακριβα.....
Εδω ερχεται το brand name.
Σου λεει Honda Yamaha Suzuki Kawasaki δεν σπανε δεν χαλανε ,σε σχεση με κατι BMW, Ducati, KTM, Aprilia. Και οντως ετσι ειναι.
Μετα τα τεχνολογικα αλματα, χωρις κερδος, των προηγουμενων δεκαετιων απλα αραζουν και φτιαχνουν σαν ενα καλο καρτελ τιμες.
Ποσο κανει το 796 , το street triple, το Duke, το F800, το shiver? Εμεις σου λεει θα ειμαστε φθηνοτεροι με διπλασιο ποσοστο κερδους ομως.

PetranGR
22/07/2011, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από IVX
#1 στόχος των εταιρειών ήταν ειναι και θα ειναι να μην μεινουν εκτος αγορας.
Πια αγορά όμως? Μα φυσικά της Κίνας και της Ινδίας!
Κατεβάζουν το κατασκευαστικο κοστος οπως μπορουν για να μπορουν να πουλησουν εκει.

Το ερωτημα ειναι γιατι ενα σχετικα φθηνο κατασκευαστικα μηχανακι να ειναι ακριβο?
Μα μπορουν να το πουλησουν ακριβα.....
Εδω ερχεται το brand name.
Σου λεει Honda Yamaha Suzuki Kawasaki δεν σπανε δεν χαλανε ,σε σχεση με κατι BMW, Ducati, KTM, Aprilia. Και οντως ετσι ειναι.
Μετα τα τεχνολογικα αλματα, χωρις κερδος, των προηγουμενων δεκαετιων απλα αραζουν και φτιαχνουν σαν ενα καλο καρτελ τιμες.
Ποσο κανει το 796 , το street triple, το Duke, το F800, το shiver? Εμεις σου λεει θα ειμαστε φθηνοτεροι με διπλασιο ποσοστο κερδους ομως.

το παλικάρι απο εδώ τα είπε όλα..ακριβώς στοχεύουν εκεί που θέλουν να βγάλουν ;) :eyepop:

panos1050
23/07/2011, 04:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από IVX
#1 στόχος των εταιρειών ήταν ειναι και θα ειναι να μην μεινουν εκτος αγορας.
Πια αγορά όμως? Μα φυσικά της Κίνας και της Ινδίας!
Κατεβάζουν το κατασκευαστικο κοστος οπως μπορουν για να μπορουν να πουλησουν εκει.

Το ερωτημα ειναι γιατι ενα σχετικα φθηνο κατασκευαστικα μηχανακι να ειναι ακριβο?
Μα μπορουν να το πουλησουν ακριβα.....
Εδω ερχεται το brand name.
Σου λεει Honda Yamaha Suzuki Kawasaki δεν σπανε δεν χαλανε ,σε σχεση με κατι BMW, Ducati, KTM, Aprilia. Και οντως ετσι ειναι.
Μετα τα τεχνολογικα αλματα, χωρις κερδος, των προηγουμενων δεκαετιων απλα αραζουν και φτιαχνουν σαν ενα καλο καρτελ τιμες.
Ποσο κανει το 796 , το street triple, το Duke, το F800, το shiver? Εμεις σου λεει θα ειμαστε φθηνοτεροι με διπλασιο ποσοστο κερδους ομως.

+950 :beer:

eagleye101
24/11/2011, 11:25
Ξεκιναει μια συζητηση για ενα καινουριο μηχανακι και καταληγει στο γιατι κανουν οι εταιριες αυτο που κανουν και σε κοντρα μεταξυ Ευρωπης και Ιαπωνιας (μια χωρα δεν ειναι η Ιαπωνια;; γιατι νομιζα η Ευρωπη ειχε πολλες χωρες... Τεσπα!)

Στο θεμα μας, το εχει παρει κανεις το gsr750;

Εχει καποιος να πει κατι απο εμπειρια πανω σε αυτο;

giuzer
24/11/2011, 12:49
μπαααα .... έχει μάπα ψαλίδι όμως ... :ZZZ:

DoctoR_k6
24/11/2011, 14:31
Και οχι πολυ καλα φρενα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Filosofos
19/06/2012, 10:03
Τώρα που το οδήγησα, μπορώ να πω τη γνώμη μου. :p
Τελικά μια χαρά μηχανάκι είναι, αν και όταν το είδα (έχοντας το gsr600) μου φάνικε τελείως κάπως.
Τελικά έχει μια χαρα φρένα, καλύτερη οδηγική σιμπεριφορά από το παλιό, πολύ καλύτερο κινητήρα, χωρίς κρεμμάσματα χαμηλά, αν έπεφτε και η τιμή κανα χιλιαρικάκι...

H.A.Balafoutre
19/06/2012, 12:45
Το έκανα test ride για περίπου μισή ώρα. Ωραίος κινητήρας, γραμμικός, ελαστικός (7500+χλμ είχε), όχι τρελή δύναμη αλλά τραβάει πολύ καλά με όλες τις σχέσεις, αγχολυτικός. Μου άρεσε (είμαι 1.90μ και 100κιλά) η θέση του και η εργονομία του γενικά, άνετη στάση και ξεκούραστη κι έχεις καλό έλεγχο της μηχανής. Κιβώτιο πολύ καλό και ακριβές. Η εμφάνισή του, έχει έναν δυναμισμό, μου αρέσει εκτός του ψαλιδιού (περί ορέξεως βέβαια)... Μαλακές αναρτήσεις, στα 160-180 σε κάτι ανοιχτές καμπές κούναγε λίγο...αλλά μπορεί να φταίγανε και τα λάστιχα...μάλλον μπρίτζεστον (κάτι σκληρά) πρέπει να ήτανε, όμως με κάποια πιο μαλακά μπορεί να φανεί περισσότερο το κούνημα. Τα φρένα με καλή αίσθηση, όταν τα πίεσα σχεδόν για έντο έχουν δύναμη...αλλά βουτάει πολύ το μπροστινό (αν και ήτανε άνετο). Πολύ εύκολη μηχανή για πόλη και άνετη με 150χ.α.ω. να ρολάρεις παραέξω. To καρύδωσα φυσικά σε ευθεία 8χλμ τέζα...255 είδα στο κοντέρ και 241 πραγματικά στο gps. Μέχρι τα 230 κοντέρ ανεβάζει πολύ καλά και οι αλλαγές ταχυτήτων κουμπώνουνε καρφί δίχως κίχ.

daz
22/06/2012, 00:00
Nice review. :beer: