PDA

View Full Version : ΧΤ 600 - ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ



apsogos
23/09/2010, 10:58
Καλησπερα παιδια,

ανοιγω αυτο το θεμα για να κανω ενα γκαλοπ ποσο χρεωνει ο ''δικος'' σας μαστορα την παραπανω εργασια και επισης εχω την εξης ερωτηση . πχ εμενα που ειναι πιο αγριος ο εκκεντροφορος η βαλβιδες ρυθμιζονται στα μαμα διακενα η πιο ''ανοιχτες'' ?περιμενω γνωμες

ευχαριστω

faraway
23/09/2010, 11:15
Στο πρώτο ερώτημα δεν έχω απάντηση .

Στο δεύτερο όμως θα απαντήσω με μια ερώτηση !!!:wacko:

Αν έχεις πιο άγριο εκκεντροφόρο και ανοιξεις το κενό δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το να έχεις το μαμά εκκεντροφόρο με κανονικά κενά ???:confused: :confused:

apsogos
23/09/2010, 11:37
δεν γνωριζω φιλε μου

mai_tai
23/09/2010, 15:55
Πανω απο 30 eyro αν σου παρει ειναι απατη...-οσο για το διακενο εχω την εντυπωση πως ρυθμιζεται οπως το μαμισιο..(με καθε επιφυλαξη..)

daz
23/09/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
Πανω απο 30 eyro αν σου παρει ειναι απατη...

Έχεις βρει κάποιον που να παίρνει 30?

p@nos
23/09/2010, 16:50
οι πιο αγριοι εκκεντροφοροι δεν αυξανουν το βυθισμα...αυξανουν το χρονο που μενει ανοιχτη η βαλβιδα...ειναι πιο ''μπομπε'' δηλαδη...

mai_tai
23/09/2010, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχεις βρει κάποιον που να παίρνει 30?

στο δικο μου τις ρυθμισα μεσα σε 20 λεπτα-με εξαγωγη ρεζερβουαρ κ τραβηγμα ψυγειου-2 βαλβιδες ειναι ρε παιδια-ελεος-ποσασ να παρει δηλαδη...??

mai_tai
23/09/2010, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οι πιο αγριοι εκκεντροφοροι δεν αυξανουν το βυθισμα...αυξανουν το χρονο που μενει ανοιχτη η βαλβιδα...ειναι πιο ''μπομπε'' δηλαδη...

σωστος στο δευτερο...-:beer:

mai_tai
23/09/2010, 23:04
"Άγριοι" εκκεντροφόροι
Το σύστημα των εκκεντροφόρων ενός κινητήρα είναι ένας βελτιώσιμος τομέας. Στο εμπόριο υπάρχουν aftermarket εκκεντροφόροι, οι οποίοι υπόσχονται αύξηση της ιπποδύναμης αλλά και της ροπής ενός μηχανικού συνόλου. Βέβαια, υπάρχει και η οικονομικότερη λύση, η οποία αφορά στη βελτίωση των εργοστασιακών εκκεντροφόρων από μηχανικούς, που εξειδικεύονται στον τομέα αυτό και διαθέτουν τα ανάλογα μηχανήματα. Όταν λέμε ότι ένας εκκεντροφόρος είναι βελτιωμένος, σημαίνει ότι τα έκκεντρα που διαθέτει είναι ανάλογα σχεδιασμένα, ώστε να προσφέρουν στη βαλβίδα μεγαλύτερο βύθισμα αλλά και διάρκεια. Το αποτέλεσμα είναι να βελτιώνεται σημαντικά η εισαγωγή και η εξαγωγή του κινητήρα, άρα και η απόδοσή του.

p@nos
24/09/2010, 12:51
mai tai εχεις δικιο...απλα στα χτ οι εκκεντροφοροι που βαζουν δεν αυξανουν το βυθιμσα...

συνηθως ειναι ειτε οι μαμα μετατροπη(μπουμπης), η απο ττρ που ειναι πιο αγριος...και στις δυο περιπτωσεις δεν αλλαζει το βυθισμα αλλα μονο η διαρκεια...

τωρα δε ξερω τι εχει κανει ο απσογος και θα πρεπει να συνεννοηθει με το μηχανικο του για να μαθει...

mai_tai
24/09/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
mai tai εχεις δικιο...απλα στα χτ οι εκκεντροφοροι που βαζουν δεν αυξανουν το βυθιμσα...

συνηθως ειναι ειτε οι μαμα μετατροπη(μπουμπης), η απο ττρ που ειναι πιο αγριος...και στις δυο περιπτωσεις δεν αλλαζει το βυθισμα αλλα μονο η διαρκεια...

τωρα δε ξερω τι εχει κανει ο απσογος και θα πρεπει να συνεννοηθει με το μηχανικο του για να μαθει... :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

litakos
26/09/2010, 09:15
καλημερα παιδια με την ευκαιρια για προτεινεται κανενα δοκιμασμενο εκκεντροφορο και που τον βρισκουμε.

φιλικα γιωργος

apsogos
27/09/2010, 18:08
παιδια μολις ειδα ολα τα μηνυματα.
εμενα ειναι αγριεμενος εκκεντρος της μανας του απο μπουμπη, εχω πιστονι 620 κυβ σφυρηλατο και ροικη εξελιξη στην κεφαλη.
εχω περασει τουλαχιστεν μεχρι 3ες που δοκιμασα lc4 620 , xt660 , tenere 660, bmw gs βαζω λαδακι castrol gps 15 50 μην σας πω οτι μολις πιασει λιγο ακομα κρυο θα βαλω το castrol racing 1 10 50 Που εχει τρελο στροφαρισμα...ομως!αυτα

apsogos
06/10/2010, 10:34
Λοιπον παιδες....
αναλογα με τον εκκεντροφορο που εχει πανω ενα μηχανακι ρυθμιζομαι και οι βαλβιδες..
πχ. αν παρεις ενα εκκεντροφορο weber σου δινει μαζι κατι με μοιρες σαν μοιρογνωμονιο για να ρυθμισεις τις βαλβιδες με τα νεα δεδομενα

apsogos
21/10/2011, 10:57
παιδες...

τελικα ......ετσι για ενημερωση..... ο μηχανικος μου.... μου ρυθμιζει...τις βαλβιδες με τις μαμα ρυθμισεις....για να αποφυγουμε και ανεπιθυμητες συνεπειες...