PDA

View Full Version : Ρε δεν παμε να τζαμαρουμε σε κανα στουντιακι;



Σελίδες : [1] 2

gcrook
19/07/2005, 14:29
Πανε τα χρονια βεβαια που κοιμομουνα παρεουλα (σχεδον) με την Fender μου.

Χαλασαν και τα χερια αλλα δοξα σοι ο θεος και τον ρυθμο μας τον κραταμε, και τις μπλουζιες μας παιζουμε ενιοτε, βαραμε και κανα σολο, και αμα λαχει σκοτωνουμε και κανα Hendriko:D

Δεν υπαρχει πια χρονος για μπαντα, (με την αυστηρη εννοια του ορου), αλλα αν υπαρχει καποιος κιθαριστας,μπασιστας,ντραμερ, πιανιστας, πουλοφωνιστας και ουτω καθ'εξης, να κανονισουμε να παμε να ριξουμε κανα τζαμαρισμα.

Μουσικη οτι γουσταρετε απο rock,metal κτλ, αλλα ειμαι πιο πολυ του funk,στακατο παιξιματακι και τετοια ωραια.

Χμμμ...μυριζομαι κραξιμο και spam μπολικο:beer:

stokos
19/07/2005, 14:38
Άμα θες τραγουδιστή και είσαι κουφός, είμαι ο άνθρωπός σου.

























































Πλάκα ρε κάνω.
Εύχομαι να σε κάτσει η φάση και καλά γούστα.

Rezeguet
19/07/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


αμα γουσταρεις να κανουμε παρραλαγη του ''πιτσα'' των Delivery ειμαι μεσα εγω

:lol: :rotflmao: :lol:

gdevelek
19/07/2005, 14:59
Θέλω να πάρω ένα πολυεφέ και προσανατολίζομαι στο Behringer V-amp, μήπως το γνωρίζεις;

gcrook
19/07/2005, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Θέλω να πάρω ένα πολυεφέ και προσανατολίζομαι στο Behringer V-amp, μήπως το γνωρίζεις;

Εχω καιρο να ψαχτω με πεταλιερες (ακουστα το εχω βεβαια) αλλα εδω και χρονια μια ειναι η λυση στα πολυεφε αδερφε. Pod της Line6 (www.line6.com/)

Αν δεν θες να εχεις πολλα εφε, αλλωστε κατα τη γνωμη μου 3-4 χρειαζονται καλυτερα παρε πεταλια ξεχωριστα.:beer:

gcrook
19/07/2005, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
αμα γουσταρεις να κανουμε παρραλαγη του ''πιτσα'' των Delivery ειμαι μεσα εγω

:lol: :rotflmao: :lol:

Αυτη η πουτανα η δουλεια παντου με ακολουθει γαμωτο:mad:

Rezeguet
19/07/2005, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτη η πουτανα η δουλεια παντου με ακολουθει γαμωτο:mad:

ε φιλοσοφησε το λιγο για να μην το βλεπεις αρνητικα

:lol: :rotflmao: :lol:

gdevelek
19/07/2005, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εχω καιρο να ψαχτω με πεταλιερες (ακουστα το εχω βεβαια) αλλα εδω και χρονια μια ειναι η λυση στα πολυεφε αδερφε. Pod της Line6 (www.line6.com/)

Αν δεν θες να εχεις πολλα εφε, αλλωστε κατα τη γνωμη μου 3-4 χρειαζονται καλυτερα παρε πεταλια ξεχωριστα.:beer:

Το ξέρω το pod αν και δεν το έχω ακούσει. Κοιτάζω το v-amp γιατί:

1. έχω δει reviews από ιντερνετικά περιοδικά που το θεωρούν καλύτερο από το pod
2. το v-amp το απλό (το αντίστοιχο δηλαδή του pod) έχει μόλις 129Ε, και το επαγγελματικό έχει άλλα 100Ε, οπότε για ένα χομπίστα το έξοδο είναι μικρό.

Φυσικά και έχεις δίκιο για τα χωριστά πετάλια.

Ksames
19/07/2005, 15:35
Καλα όσον αφορά τα πετάλια καλά είστε.. Πιάστε εκεί κανα MetalZone της Boss, κανα Chorus για μπαλαντούλες (της Boss πάντα) κ μετά στην ουσία άντε να χρειαστούνε άλλα 1-2 στην πορεία.. Αλλα ναι γεγονός είναι πως όταν κάτι έχει φτιαχτεί για ΜΙΑ δουλειά, την κάνει και καλά Τώρα όσον αφορά το αρχικό ποστ, αν είσαι κουφός μπορώ να σου παίξω ότι (μουσικό) όργανο θες, ακόμη κ μπαλαλάικα :beer: Τώρα όμως αν ακούς.. Λίγο χλωμά τα πράγματα:p


Jackson DKMG Dinky
Peavey Triple XXX® Super 40 EFX

(και φυσικά)
Boss MT-2 MetalZone



:beer: :beer: :beer:

gdevelek
19/07/2005, 15:41
Φίλε ίσως ξαφνιαστείς, αλλά υπάρχουν άτομα που παίζουν ηλ. κιθάρα και ΔΕΝ είναι μεταλλάδες!

Είναι, βέβαια, ελάχιστοι και κρύβονται καλά, είναι δύσκολο να τους συλλάβεις.

gcrook
19/07/2005, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε ίσως ξαφνιαστείς, αλλά υπάρχουν άτομα που παίζουν ηλ. κιθάρα και ΔΕΝ είναι μεταλλάδες!

Είναι, βέβαια, ελάχιστοι και κρύβονται καλά, είναι δύσκολο να τους συλλάβεις.

Σωστοοοοοος:beer: :beer:

Φιλε Ksames ειχα παρει το Metal Zone της Boss ( και ο ηχος του ηταν σαν να ξυνεις εφημεριδα με τσουγκρανα), και καταλαβα οτι για να βγαλεις σοβαρο hard-rock/metal ηχο θες μονο 2 πραγματα:

1) Καλο μαγνητη στην κιθαρα, οχι απαραιτητα active μαγνητονια, και ενας Jeff Beck Jr, την κανει την δουλεια και εχει και καλο γκαζι και sustaine.

2) Εναν καλο λαμπατο ενισχυτη χωρις εφε, με ενα καλο distortion μονο.

Βεβαια ενα καλο κιθαρονι (δεν ειναι αναγκη να ειναι και κανα Parker) με δεκαρες και βαλε χορδουλες και ενα καλο πεταλακι σαν το TubeScreamer της Ιbanez (αυτο που δινει τον χαρακτηριστικο ηχο του Carlos Santana, και μαλιστα αποτελουσε επτασφραγιστο μυστικο των κιθαριστων), θα ηταν το ιδανικο setup για να παιξεις απο bossa μεχρι fusion.

A, και Steve Vai rulesssss:beer: :evil:

gcrook
19/07/2005, 16:11
Αχ αυτος ο Mesa Boogie.....:smokin:

Santana Gear

Carlos Santana: guitar
Paul Reed Smith Santana model guitars (3)
Alvarez-Yairi CY127CE nylon-string acoustic
Mu-Tron wah pedal
Ibanez Tube Screamer
Jim Dunlop customized selector box
Dumble Overdrive/Reverb amp head
Mesa/Boogie Mark I amp head
Fender Cyber Twin amp
Motion Sound AR-112 rotary guitar amps (2)
Mesa/Boogie 1x12 cabinet
Marshall 4x12 speaker cabinets with Celestion G12M Greenback speakers
Brown 4x12 cabinet with Tone Tubby Speakers

gdevelek
19/07/2005, 16:27
Με 10άρες χορδούλες τι bend θα κάνεις;;

:uplate:

Δυστυχώς ο καλός εξοπλισμός κοστίζει πολύ, οι PRS είναι πανάκριβες, το ίδιο βέβαια και οι Mesa, αλλά και γενικά οι λαμπάτοι ενισχυτές. Ευτυχώς οι MOSFET προσεγγίζουν κάπως τον ήχο της λάμπας...

Το tubescreamer κυκλοφορεί; Είναι περιζήτητο και θεωρείται κορυφαίο και στις ΗΠΑ.

gcrook
19/07/2005, 16:33
Αν ειναι καλορυθμισμενη η κιθαρα, bend κανεις ανετα και με 11αρες.

Μεχρι πριν απο 5-6 χρονια ο εξοπλισμος που αναφερεις ηταν 3 φορες φθηνοτερος σε σχεση με τωρα. Ακομα και Parker nightfly μπορουσες να βρεις με πολυ χαμηλοτερη τιμη.
Στο ιντερνετ βεβαια μπορεις να αγορασεις ακομα φθηνα, μεσα απο μια φοβερη ποικιλια.

Οσο για το Tubescreamer δεν το ηξερα οτι ειναι πλεον περιζητητο.
Καποτε ειχε 70.000 δρχ μονο αν θυμαμαι καλα.:(

idi
19/07/2005, 16:34
ο μεγας τρομπο-μπασιστας-μασιστας SUPERFOUR που ειναι?

cOzAtS
19/07/2005, 18:38
:beer: :beer:

George αν είναι για blues count me in...αντε να ξεσκουριάσουμε και λίγο...:D :D :D

afrotwin
19/07/2005, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Θέλω να πάρω ένα πολυεφέ και προσανατολίζομαι στο Behringer V-amp, μήπως το γνωρίζεις;
to efe pou anaferese ine eksomiotis enisxiton ke kampinon poli kalo mixanima opos ke to pod ala ine mixanima gia studio efarmoges kirios ke ligo disxristo gia live peksimo perni extra petaliera ala aneveni i timi sta ipsi pio akrivi ine i petaliera para to efe

ego sou protino na paris to V-amp X petalaki poliefe me pola efe me eksomiotes enisxiton ke kampinon vevea ligoterous apo oti to studiako me poli kala distorsion me waw waw petali to opio ine ke entasis me eksodo gia akoustika-enisxiti hi-fi ke me eksodo gia enisxiti ki8aras me pragmatika fovero ixo ke pola efe ke mono 90 euro

gdevelek
19/07/2005, 21:28
Λεωνίδα το v-amp στο οποίο αναφέρομαι είναι αυτό

http://www.behringer.com/V-AMP2/index.cfm?lang=ENG

...που εκτός από προσομοίωση ενισχυτών και καμπινών (πράγμα που με ενδιαφέρει πολύ αφού στην κιθάρα ο κάθε ενισχυτής και η κάθε καμπίνα έχουν το δικό τους ήχο) έχει και ένα σωρό εφέ. Έχει "μόλις" 129?, και το επαγγελματικό του αδελφάκι, που δεν είναι σαφές σε τι ακριβώς υπερέχει, έχει και πάλι "μόλις" 223?, οπότε είναι και τα δύο προσιτά. Το pod ο Νάκας το έχει 179?.

Το Χ που μου γράφεις δεν το γνώριζα, πρέπει να είναι πολύ πρόσφατο προϊόν, το βρήκα μόλις στην ιστοσελίδα της εταιρίας και θα το κοιτάξω, αν δεν κάνω λάθος τα έχει ο Καγμάκης στο κέντρο, θα πάω και θα τα ακούσω όλα κάποια στιγμή.

Η ειρωνεία, που μάλιστα συνδέει το θέμα "κιθάρα" με το θέμα "μηχανή" για μένα είναι ότι, την προηγούμενη φορά που ξεκίνησα να πάω στον Καγμάκη για τον ίδιο ακριβώς σκοπό, έπεσα για χάρη μιας βλαμμένης πεζής και έσπασα το πόδι μου όταν το πλάκωσε το CB. Ελπίζω να σταθώ πιο τυχερός την επόμενη φορά, διαφορετικά θα τα βάλω με τον Καγμάκη.

gcrook
20/07/2005, 00:08
Αμα λεμε οτι εχω μεινει πισω...:(
Με φοβιζουν καπως οι προσωμοιωσεις καμπινας και τα πολλα εφε.
Βεβαια η τεχνολογια εχει προχωρησει πολυ και στον χωρο της μουσικης, αρα δεν αποκλειεται με τα λεφτα που λεει ο αφρο οτι κανει το πεταλι, να βγαζει πολυ καλο ηχο.

Παντως περιεργη φαρα οι κιθαριστες.
Εχουνε τοσο εργαλεια πλεον στην διαθεση τους και οι περισσοτεροι που ξερω θα πουλαγανε το νεφρο τους για μια Gibson,η μια Fender Stratocaster.

LittleJohn
20/07/2005, 02:58
Εγώ πάντως το νεφρό μου δεν θα το πούλαγα για καμμία από τις δυό!!! :) :P :P

---------------------------------------------

Πολύ ευχάριστο να βλέπεις συνάδελφους κιθαρίστες και μοτοσυκλετιστές...

:wave2: :wave2:

Εγώ κοντεύω τα 15 χρονάκια μανιακής ενασχόλησης (τα κλείνω φέτος :)) Παιζώ αποκλειστικά instrumental rock-shred...``Όπως και στις μηχανές ,αν δεν ανοίξεις τέρμα το γκάζι δεν αξίζει``...:P :P :P

Πρός το παρόν το οπλοστάσιο (αν και έχει ανανεωθεί αρκετές φορές στο παρελθόν) έχει :

Jackson SL1 (με EMG 85)
Fernandes Le-1 systainer (με Seymor Duncan SD)
Ibanez RG7620 (7xordh) (EMG 81 και 85)
Ibanez Jem7vwh (εντελώς μαμά)...

Από εφφέ και πεταλιέρες να φάνε και οι κότες, και τι δεν έχω...Τα καλύτερα είναι
πεταλιέρα BOSS GT-6 και rack Roctron Prophesy...

Ενισχυτές Mesa Boogie 50/50 anniversary ,Marshall JCM900 stack (Κεφαλή με καμπίνα 2Χ10) και Marshall Valvestate 100...


:beer: :beer:

afrotwin
20/07/2005, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Εγώ πάντως το νεφρό μου δεν θα το πούλαγα για καμμία από τις δυό!!! :) :P :P

---------------------------------------------

Πολύ ευχάριστο να βλέπεις συνάδελφους κιθαρίστες και μοτοσυκλετιστές...

:wave2: :wave2:

Εγώ κοντεύω τα 15 χρονάκια μανιακής ενασχόλησης (τα κλείνω φέτος :)) Παιζώ αποκλειστικά instrumental rock-shred...``Όπως και στις μηχανές ,αν δεν ανοίξεις τέρμα το γκάζι δεν αξίζει``...:P :P :P

Πρός το παρόν το οπλοστάσιο (αν και έχει ανανεωθεί αρκετές φορές στο παρελθόν) έχει :

Jackson SL1 (με EMG 85)
Fernandes Le-1 systainer (με Seymor Duncan SD)
Ibanez RG7620 (7xordh) (EMG 81 και 85)
Ibanez Jem7vwh (εντελώς μαμά)...

Από εφφέ και πεταλιέρες να φάνε και οι κότες, και τι δεν έχω...Τα καλύτερα είναι
πεταλιέρα BOSS GT-6 και rack Roctron Prophesy...

Ενισχυτές Mesa Boogie 50/50 anniversary ,Marshall JCM900 stack (Κεφαλή με καμπίνα 2Χ10) και Marshall Valvestate 100...


:beer: :beer:

ama ixes ke vismata audio paparovits mas evgazes olous gkomenes leme
ana xa8is epidiksia...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
20/07/2005, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αμα λεμε οτι εχω μεινει πισω...:(
Με φοβιζουν καπως οι προσωμοιωσεις καμπινας και τα πολλα εφε.
Βεβαια η τεχνολογια εχει προχωρησει πολυ και στον χωρο της μουσικης, αρα δεν αποκλειεται με τα λεφτα που λεει ο αφρο οτι κανει το πεταλι, να βγαζει πολυ καλο ηχο.

Παντως περιεργη φαρα οι κιθαριστες.
Εχουνε τοσο εργαλεια πλεον στην διαθεση τους και οι περισσοτεροι που ξερω θα πουλαγανε το νεφρο τους για μια Gibson,η μια Fender Stratocaster.


to petali to exo pari stin kori mou pou spoudazi ilektriki

xoris plaka g@mi
ke petalia akrivoteris katigorias
i beringer ine germaniki eteria exi fovera pragmata ke se apisteftes times genika
ke xtipai asxima tin agora ine kali periptosi

me 90 euro pernis ena petalaki tis boss ke me afto milame exi tou kosmou ta efe ke mporis na ftiaksis 90 diaforetikous sindiasmous

poli kalo mixanima

afrotwin
20/07/2005, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Λεωνίδα το v-amp στο οποίο αναφέρομαι είναι αυτό

http://www.behringer.com/V-AMP2/index.cfm?lang=ENG

...που εκτός από προσομοίωση ενισχυτών και καμπινών (πράγμα που με ενδιαφέρει πολύ αφού στην κιθάρα ο κάθε ενισχυτής και η κάθε καμπίνα έχουν το δικό τους ήχο) έχει και ένα σωρό εφέ. Έχει "μόλις" 129?, και το επαγγελματικό του αδελφάκι, που δεν είναι σαφές σε τι ακριβώς υπερέχει, έχει και πάλι "μόλις" 223?, οπότε είναι και τα δύο προσιτά. Το pod ο Νάκας το έχει 179?.

Το Χ που μου γράφεις δεν το γνώριζα, πρέπει να είναι πολύ πρόσφατο προϊόν, το βρήκα μόλις στην ιστοσελίδα της εταιρίας και θα το κοιτάξω, αν δεν κάνω λάθος τα έχει ο Καγμάκης στο κέντρο, θα πάω και θα τα ακούσω όλα κάποια στιγμή.

Η ειρωνεία, που μάλιστα συνδέει το θέμα "κιθάρα" με το θέμα "μηχανή" για μένα είναι ότι, την προηγούμενη φορά που ξεκίνησα να πάω στον Καγμάκη για τον ίδιο ακριβώς σκοπό, έπεσα για χάρη μιας βλαμμένης πεζής και έσπασα το πόδι μου όταν το πλάκωσε το CB. Ελπίζω να σταθώ πιο τυχερός την επόμενη φορά, διαφορετικά θα τα βάλω με τον Καγμάκη.

kita ama pa8is ta idia tora mpes mesa ston kagmaki ke pare mia ki8ara apo tin vitrina ke kopana tin sto kefali tou ke pes tou ai g@misou esi ke to efe sou ke fige...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gdevelek
20/07/2005, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kita ama pa8is ta idia tora mpes mesa ston kagmaki ke pare mia ki8ara apo tin vitrina ke kopana tin sto kefali tou ke pes tou ai g@misou esi ke to efe sou ke fige...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Χε χε....

Άφρε είσαι σε φόρμα τελευταία... Η πρωινή στέρηση του Ιντερνετ μάλλον σε ωφέλησε...

Μήπως έχεις υπόψη σου άλλη πηγή για Behringer εκτός του Καγμάκη;

:beer:

afrotwin
20/07/2005, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Χε χε....

Άφρε είσαι σε φόρμα τελευταία... Η πρωινή στέρηση του Ιντερνετ μάλλον σε ωφέλησε...

Μήπως έχεις υπόψη σου άλλη πηγή για Behringer εκτός του Καγμάκη;

:beer:



veveos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gdevelek
20/07/2005, 22:05
Έξοχα! Μήπως θα ήθελες να μου την αποκαλύψεις; Ε, φανταστικέ άφρε;;

LittleJohn
20/07/2005, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ama ixes ke vismata audio paparovits mas evgazes olous gkomenes leme
ana xa8is epidiksia...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Βίσματα μόνο fernandes gold (hiss free)...

:D :D :D :D :wave2:

gcrook
22/07/2005, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από cOzAtS
:beer: :beer:

George αν είναι για blues count me in...αντε να ξεσκουριάσουμε και λίγο...:D :D :D

Σχεδον ξεχασα οτι ειχα ανοιξει το ποστ:ZZZ:

Θα μιλησουμε Δευτερα Δελεαρ Κωστα, να δουμε.
Πρεπει να βρουμε και κανα drummer, θα κοιταξω αν μπορει ενας φιλος μου.

Πωπω να κανω και ενα service στην κιθαρα.:beer:

damigz
22/07/2005, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μήπως έχεις υπόψη σου άλλη πηγή για Behringer εκτός του Καγμάκη;

:beer:

gdevelek, εάν ψήνεσαι για αγορά από internet, κοίτα αν θες κι αυτό : http://www.thomann.de/iw_smb_suche.html?SUBJECT=KOMFORTSUCHE&iwid=2&SUCHBEGRIFF=v-amp&x=0&y=0

αγόρασα το χειμώνα μια Epiphone Iommi SIG μαζί με θήκη, 150 ευρώπουλα πιο φθηνά απ' ότι έβρισκα μόνον την κιθάρα στο ελλάντα.
Εξυπηρετικοί, γρήγοροι στα reply τους συν οτι εδώ και λίγο καιρό υπάρχει και Ελληνας να συννενοηθείς.
Όσο για συσκευασία και κατάσταση πακέτου.... άψογοι !!

gtsiros
06/11/2005, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σχεδον ξεχασα οτι ειχα ανοιξει το ποστ:ZZZ:

Θα μιλησουμε Δευτερα Δελεαρ Κωστα, να δουμε.
Πρεπει να βρουμε και κανα drummer, θα κοιταξω αν μπορει ενας φιλος μου.

Πωπω να κανω και ενα service στην κιθαρα.:beer:

Τώρα δε ξέρω αν έχει στεγνώσει το ποστ, αλλά αν θέλετε drummer... Έχω ένα φιλαράκι επιπέδου Portnoy και άνω που τρελένεται για τζαμαρίες.

Γω απ'την άλλη παίζω ηλεκτρική.

Multi-Duc
06/11/2005, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Έχω ένα φιλαράκι επιπέδου Portnoy και άνω που τρελένεται για τζαμαρίες.



Mhpws ton lene Vinnie Colajuta?:eek:

Basil

el_hymador
07/11/2005, 14:02
Παντως αν μενει καμια θεση ανοιχτη για κιθαρα η μπασσο ειμαι ΜΕΣΑΑΑΑΑΑ!!!!!!
Ειδικα μπασσακι που το γουσταρω και πολυ

gcrook
07/11/2005, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Παντως αν μενει καμια θεση ανοιχτη για κιθαρα η μπασσο ειμαι ΜΕΣΑΑΑΑΑΑ!!!!!!
Ειδικα μπασσακι που το γουσταρω και πολυ

Μπασακι ε:)
Funkorockiες γουσταρεις;:beer:
Για πες τι γουσταρεις γιατι πρεπει καποια στιγμη να μιλησω και με τον cozats, να δουμε που θα παμε και ποτε.
Παιζει καλο στουντιακι σε Χαλανδρι, αλλα και ενα αρχη Βουλιαγμενης στον Αγιο Δημητριο αν θυμαμαι καλα.

el_hymador
07/11/2005, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μπασακι ε:)
Funkorockiες γουσταρεις;:beer:
Για πες τι γουσταρεις γιατι πρεπει καποια στιγμη να μιλησω και με τον cozats, να δουμε που θα παμε και ποτε.
Παιζει καλο στουντιακι σε Χαλανδρι, αλλα και ενα αρχη Βουλιαγμενης στον Αγιο Δημητριο αν θυμαμαι καλα.

Funckorockιες με τα χιλια!!! slapιες και groovαρισμα η καλυτερη μου!!!...θα παιξει κανα standart κομματι, η παμε και οτι μας βγει?
Ποσοι ειμαστε ακομα?

gcrook
07/11/2005, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Funckorockιες με τα χιλια!!! slapιες και groovαρισμα η καλυτερη μου!!!...θα παιξει κανα standart κομματι, η παμε και οτι μας βγει?
Ποσοι ειμαστε ακομα?

Πωπω γουσταρω λεμε.
Αν και απροπονητος κατι θα κανω:winka:
Γιατι δεν ερχεσαι κανα Δελεαρ να τα πουμε με την ησυχια μας;
Προς το παρον ο cozats και γω ειμαστε, και τον εχω στο περιμενε, και απλα κουβεντα κανουμε.
Τωρα για ντραμς ακομα δεν ξερω.
θα δουμε απο αυριο πως θα γινει.
Αν εχεις να προτεινεις και κανα κομματι, πες το να μελετησουμε και λιγο.
Πχ τιποτα απο Red Hot Chilli Peppers, που εχουν και ευκολα και groovata τραγουδακια, πως θα σου φαινοταν;:beer:

Α θελουμε και κανα σαξοφωνακι.............
















............for the ladies:lol: :lol: :wave2:

gcrook
07/11/2005, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Τώρα δε ξέρω αν έχει στεγνώσει το ποστ, αλλά αν θέλετε drummer... Έχω ένα φιλαράκι επιπέδου Portnoy και άνω που τρελένεται για τζαμαρίες.

Γω απ'την άλλη παίζω ηλεκτρική.

Ασχετο αλλα καποτε ειχες ποσταρει ενα βιντεακι με εναν φοβερο ντραμερ, με φοβερο ρυθμο και τεχνικη.
Ελα και εσυ να πουμε να δουμε τι θα κανουμε 3 κιθαρες.
Παιζεις καιρο;

el_hymador
07/11/2005, 17:39
red hot chillipeppers? θα ερθω με βερμουδα και skate....:lol: ...πλακα κανω , ολα ωραια ειναι , πειτε εσεις κανα κομματι να το ακουσω και να ερθω ετοιμος , δεν τους πολυ ακουω....απο την πλευρα μου προτεινω standarακια οπως cantaloop island , so what και ετσι.....στην τελικη παμε και παιζουμε δωδεκαμετρα χυμα!!! αλλωστε για jam δεν μιλαμε?
....πρεπει να αλλαξω και χορδες στο ταλαιπωρο το μπασο....στο Δελεαρ ποτε ειστε αυτου?

gcrook
07/11/2005, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
red hot chillipeppers? θα ερθω με βερμουδα και skate....:lol: ...πλακα κανω , ολα ωραια ειναι , πειτε εσεις κανα κομματι να το ακουσω και να ερθω ετοιμος , δεν τους πολυ ακουω....απο την πλευρα μου προτεινω standarακια οπως cantaloop island , so what και ετσι.....στην τελικη παμε και παιζουμε δωδεκαμετρα χυμα!!! αλλωστε για jam δεν μιλαμε?
....πρεπει να αλλαξω και χορδες στο ταλαιπωρο το μπασο....στο Δελεαρ ποτε ειστε αυτου?

Καθε Δευτερα μετα τις 8
www.delearcafe.gr
:wave2:

el_hymador
07/11/2005, 17:52
fuck !! δουλευω Δευτερες μεχρι 21:30 στον Αγ. Στεφανο....η τα λεμε αλλη μερα η τηλεφωνικα ( θα στο στειλω με π.μ.):wave2:

gtsiros
07/11/2005, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ασχετο αλλα καποτε ειχες ποσταρει ενα βιντεακι με εναν φοβερο ντραμερ, με φοβερο ρυθμο και τεχνικη.
Ελα και εσυ να πουμε να δουμε τι θα κανουμε 3 κιθαρες.
Παιζεις καιρο;

Ναι. Τον Bobby Jarzombek. Το βιντεάκι αυτό, και άλλα, του Bobby τα έδειξα στο φίλο μου. Μου είπε:

- Γιατί μου το κάνεις αυτό;;!! Δεν το καταλαβαίνεις ότι έχω εξεταστική;!;!

Μετά κλείστικε στο σπίτι του και μελέταγε 8-10 ώρες τη μέρα μέχρι να βγάλει ό,τι μπορούσε. Τελικά έβγαλε μπόλικα :look:

Alx 84
07/11/2005, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
αμα γουσταρεις να κανουμε παρραλαγη του ''πιτσα'' των Delivery ειμαι μεσα εγω

:lol: :rotflmao: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OZRICrazy
07/11/2005, 23:57
Aπο ενισχυτη παντος ο καλυτερος που εχω ακουσει και τον πηρε ενα ξαδερφακι δεν ξερω ποσα ευροπουλα,(αρκετα) χειροποιητος λαμπατος χιουτζες εντ βερτνερ.Ολα τα λεφτα.:rotflmao:

Multi-Duc
08/11/2005, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
Aπο ενισχυτη παντος ο καλυτερος που εχω ακουσει και τον πηρε ενα ξαδερφακι δεν ξερω ποσα ευροπουλα,(αρκετα) χειροποιητος λαμπατος χιουτζες εντ βερτνερ.Ολα τα λεφτα.:rotflmao:

hughes and ketner ..apsogos !

Egw exw ena Marshall TSL 122 sta 100 RMS full lamba kai einai koryfaios! Exw kai mia MusicMan Axis Sport ...kai kati alla psila :D

Basil

el_hymador
08/11/2005, 00:57
τελικα moto-forum , αλλα παιζει πολλη μουσικη εδω μεσα.....αψογα!!!

αν ειχα τα φραγκα :

fender strat usa standart
gibson es333:a23:
...απο ηλεκτρικες

εναν 60w λαμπατο fender
...απο ενισχυτες

ενα roland vg-88
...απο πολυεφε

συνεχεια.....

ενα yamaha trb 5II
...απο μπασα

μια καμπινα με κεφαλη ampeg
....απο ενισχυτες μπασου

και ενα αραβικο ουτι χειροποιητο απο μαστορι ψαγμενο....

...θα εβαζα και ολα τα synth (αναλογικα και μη ) το software , τις κονσολες , κ.τ.λ.-κ.τ.λ.-κ.τ.λ. αλλα θα εγραφα μεχρι το πρωϊ...


η σκληρη (αλλα ανεκτη) πραγματικοτητα

ηλεκτρικη ......δεν εχω!!! ειχα μια samick sv41 , η οποια για τα λεφτα της επαιζε μια χαρα , μεχρι που την εκανα αταστη για ανατολιτικα ακουσματα....μην το κανετε , δεν δουλευει!!

aria pro II τετραχορδο μπασακι ...best value for money!!

washburn d17 ακουστικη (εχει περασει πολλα αυτη η κιθαρα)
alhambra w-1/b ακουστικη-αποκαλυψη!!!! απιστευτος ηχος την εχω περιπου τεσσερις μηνες, δεν περιμενα οι Ισπανοι να βγαζουν τετοιες ακουστικες.

ουτι απο την Σμυρνη...μονο αυτα ξερω για την κατασκευη του , αλλα καλα παιζει....

ενισχυτες εναν crate 15l κιθαρας απο την αγρια εφηβεια μου , και εναν carlsbro 50w viper για το μπασο

μια πεταλιερα digitech pr200 για ηλ. κιθαρα

και......το κολλημα μου.....

roland:a23: :a23: :a19: jv1010 synth module + roland a-33 keyboard controller.....με αυτα τα δυο , ενα καλο pc και το αντιστοιχο software κανεις παπαδες!!!

gtsiros
08/11/2005, 00:59
http://www.hughes-and-kettner.com/scripts/big_image.php?t=products&id=1

MIAM MIAM MIAM


27662

el_hymador
08/11/2005, 01:29
σλουρπ, σλουρπ....

mesa boogie κεφαλη-καμπινα &
paul reed smith & fender strat.....


27663

afrotwin
08/11/2005, 08:21
EGO PROTINO NA FTIAKSOUME TIN MPANTA TOU MOTO.GR
DILADI OTAN GINONTE EKDILOSIS PITES MAKARONADES KE ALA TETIA NA PEZI KE I MPANTA LIVE EKI

KE AN 8ELETE ENA DRUMMER MESA KE EGO


parepiptontos psaxno mpasista gia rock blues an exete kanena ipopsin
pite mou

Cpt. Haddock
08/11/2005, 09:34
:wave2:

Gcrook, κανονίσατε τίποτε;

Θα μ' ενδιέφερε να γρατσουνίσω κι εγώ λίγο, όποτε μαζευτείτε

:a49:

:beer: :beer:

OldMan
08/11/2005, 10:18
:wave2: :wave2: :wave2:

Οκαρίνα χρειάζεστε ???

afrotwin
08/11/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Οκαρίνα χρειάζεστε ???
oxi re dodekaxordo mantolato xriazomaste...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ti ine i okarina re trelogere?
den mporo na anasiro tipota apo tin mnimi mou....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

powerphot
08/11/2005, 10:43
....οργανωθείτε
πέστε μου να φτιάξω τα....

εισητήρια...:lol: :lol: :lol:


....σε αυτοκόλλητα.... ...:lol: :lol: :lol:

afrotwin
08/11/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
....οργανωθείτε
πέστε μου να φτιάξω τα....

εισητήρια...:l


....σε αυτοκόλλητα.... ...:
esi re ise ikanos na sou dosoun doulia na ftiaksis xartonomismata ton 500 euro ke na ta kanis se aftokolito...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

empasi periptosi den perno to aleksiptoto na pao gia kamia ptosi...


pote 8a ine etima ta aftokolita
ke giati ta lene aftokolita kolane mona tous den xriazete na ta kolisoume emis?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
08/11/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Οκαρίνα χρειάζεστε ???

den mou les ilikiomene pezis afto?
http://www.musicroom.com/images/catalogue/fullsize/FC326.jpg

i exis katapioi kanena ke opote.....kseris afto me ta aeria vgazi notes ke skeftikes na ekmetaleftis to gegonos?
:rotflmao: :rotflmao:

lipon ama vris ilektriko tetio se pernoume stin mpanta..:rotflmao:

afrotwin
08/11/2005, 10:57
ke tora pou to 8imi8ika

pio ine to pio diskolo organo?












































i flogera giati prepi na filas ke ta provata..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
08/11/2005, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
den mou les ilikiomene pezis afto?

lipon ama vris ilektriko tetio se pernoume stin mpanta..:rotflmao:

Ναι ρε, γιατί ειρωνεύεσαι το όργανο ???
(Το δικό μου είναι πιο μεγάλο και με περισσότερες τρύπες...)

Μαγνήτες δεν δοκίμασα να βάλω. αλλά why not ??

:lol: :beer: :lol:

afrotwin
08/11/2005, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε, γιατί ειρωνεύεσαι το όργανο ???
(Το δικό μου είναι πιο μεγάλο και με περισσότερες τρύπες...)

Μαγνήτες δεν δοκίμασα να βάλω. αλλά why not ??

:lol: :beer: :lol:

re epidiksia me ton tripio loutso gia mousika organa milame re anomale amesos stin epidiksi...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gtsiros
08/11/2005, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Οκαρίνα χρειάζεστε ???

ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙΣ, ΜΗ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ!!!

OldMan
08/11/2005, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙΣ, ΜΗ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ!!!

:mad: :D :mad:

Δεν είπα ότι παίζω οκαρίνα, ρώτησα αν χρειάζεστε καμιά !!!

(Εγώ ο καημένος, μια ταλαίπωρη Stratocaster έχω παρατημένη - και κάνω πως δεν την βλέπω...)

:wave2: :beer: :wave2:

afrotwin
08/11/2005, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Δεν είπα ότι παίζω οκαρίνα, ρώτησα αν χρειάζεστε καμιά !!!

(Εγώ ο καημένος, μια ταλαίπωρη Stratocaster έχω παρατημένη - και κάνω πως δεν την βλέπω...)

:

ego exo okarina alazoume?
mou dinis tin strat ke sou dino tin okar...
:rotflmao: :rotflmao:
dikei antalagi...

kala re den trepese exis ki8ara ke den tin pezis?
:mad:
eno poulaki pou exis to pezis...
giati den kanis ke to idio me tin ki8ara sou re axriste?
ase pou 8a glitosis ke tin taleporia tou spinou sou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
09/11/2005, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wave2:

Gcrook, κανονίσατε τίποτε;

Θα μ' ενδιέφερε να γρατσουνίσω κι εγώ λίγο, όποτε μαζευτείτε

:a49:

:beer: :beer:

Ακομα τιποτα, ετσι και αλλιως αυτη την βδομαδα δεν παιζει για μενα τα βραδυα ειμαι πνιγμενος.
Σκεφτομαι για την επομενη Πεμπτη, αλλα δεν ξερω ποιος θα μπορει τοτε.
Καλυτερα αυτα να τα πουμε στο Δελεαρ, η καπου αλλου, μιας και τετοια πραγματα δεν κανονιζονται ουτε με ποστ ουτε με πμ.:wave2:

afrotwin
09/01/2006, 20:45
anakinosi
o afro vrike mpasista ke i mpanta tou ine etimi na fortsari me modates mplouzies..


parola afta ama gini tipota tis prokopis ke pali mesa

ala iste sapila leme:rotflmao: :rotflmao:

ke ipopsin min akouo gia mpouzoukia ke tetia giati 8a skotoso kanena
to mpouzouki den ine organo ine ivris ksepesmos skotadismos ipoanaptiksi
:yuck: :yuck: :yuck:

Multi-Duc
09/01/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
anakinosi

to mpouzouki den ine organo ine ivris ksepesmos skotadismos ipoanaptiksi
:yuck: :yuck: :yuck:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

gcrook
09/02/2007, 17:06
Αφου βολτες δεν παμε ας παμε επιτελους καπου να τζαμαρουμε.....


...ειπε ο νεκροθαφτης και εφυγε με το φτυαρι του στον ωμο.

dirtbird
09/02/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αφου βολτες δεν παμε ας παμε επιτελους καπου να τζαμαρουμε.....


...ειπε ο νεκροθαφτης και εφυγε με το φτυαρι του στον ωμο.

εγώ ψήνομαι (μπορεί να φέρω και τον Αποστόλη) :eyepop:

gcrook
09/02/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
εγώ ψήνομαι (μπορεί να φέρω και τον Αποστόλη) :eyepop:

Ποιος ειναι ο Αποστολης;:look:
Μην μου πεις "αυτος που σε μαμαει":lol:

bartlal
09/02/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ποιος ειναι ο Αποστολης;:look:


αυτος που θα στην βαλει ολη!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:










γιατρε μου, μου εχει μεινει τιποτα ή δεν την παλευω? :sad:

gcrook
09/02/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
αυτος που θα στην βαλει ολη!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

γιατρε μου, μου εχει μεινει τιποτα ή δεν την παλευω? :sad:

Βλεπω εμαθες τα μυστικα της ομοιακαταληξιας.
Ευγε μαλακα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
09/02/2007, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βλεπω εμαθες τα μυστικα της ομοιακαταληξιας.
Ευγε μαλακα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

thank you! (http://www.funpic.hu/funblog.click.php?id=1151&url=http%3A%2F%2Fwww.funpic.hu%2Fswf%2Fthks.html&en=1) για τα καλα σου λογια!


:lol: :lol: :lol: :lol:

675
09/02/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πανε τα χρονια βεβαια που κοιμομουνα παρεουλα (σχεδον) με την Fender μου.

Χαλασαν και τα χερια αλλα δοξα σοι ο θεος και τον ρυθμο μας τον κραταμε, και τις μπλουζιες μας παιζουμε ενιοτε, βαραμε και κανα σολο, και αμα λαχει σκοτωνουμε και κανα Hendriko:D

Δεν υπαρχει πια χρονος για μπαντα, (με την αυστηρη εννοια του ορου), αλλα αν υπαρχει καποιος κιθαριστας,μπασιστας,ντραμερ, πιανιστας, πουλοφωνιστας και ουτω καθ'εξης, να κανονισουμε να παμε να ριξουμε κανα τζαμαρισμα.

Μουσικη οτι γουσταρετε απο rock,metal κτλ, αλλα ειμαι πιο πολυ του funk,στακατο παιξιματακι και τετοια ωραια.

Χμμμ...μυριζομαι κραξιμο και spam μπολικο:beer:

φιλε μου μολις μιλησες με την τυχη σου!:smokin:

ο κολλητος παιζει του σκοτωμου funk μουσικη και ηλεκτρικη κιθαρα 4 χρονια τωρα!
εχει ενα fender-ονι stratocaster αμερικανακι απ τα ωραια τα τσουχτερα στη τιμουλα και τον ηχο μωρα αν ξερεις :winka:

τραγουδαει επισης!

προσωπικα δεν παιζω funk αλλα blues και rock...με μια ibanez rg prestige με ενισχυση μπαταριας!

ο κολλητος μου παντως ψαχνει καιρο γκρουπακι....

σε οτιδηποτε κι αν οργανωθει εμεις ειμαστε μεσα!:beer: :wave2:

h_m_akis
09/02/2007, 20:44
:yuck: εγω αυτους τους mesa γιατι δεν τους χωνεψα ποτε??? ουτε με σοδα δεν πανε κατω:rotflmao:



peavey rules!!!:smokin:

gcrook
09/02/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
:yuck: εγω αυτους τους mesa γιατι δεν τους χωνεψα ποτε??? ουτε με σοδα δεν πανε κατω:rotflmao:




:eek: :mad: :eek:
Γαργαρες με ταμπασκο 3 φορες την μερα και εντριβες με αμμοχαλικο.
Και να γραψεις στον τοιχο με μπατονετα βουτηγμενη σε μουσταρδα εκατο φορες την φραση "Δεν θα ξαναπιασω στο στομα μου τους Mesa Boogie" .
Κωλοπαιδο:rotflmao: :wave2:

el_hymador
09/02/2007, 23:34
Πουλησα το μπασσο ....


....οποτε αν κανονιστει κατι (λεμε τωρα...) προσθεστε αλλον εναν κιθαριστα...:D


υ.γ. line 6 rules σε λεω!!!!

soundstorm
09/02/2007, 23:48
Κανενας ηχοληπτης εδω μεσα υπαρχει?

el_hymador
09/02/2007, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Κανενας ηχοληπτης εδω μεσα υπαρχει?

προς το παρων ειμαστε 4.257,64 κιθαριστες , κανα δυο ντραμερ , ενας με οκαρινα και ΚΑΝΕΝΑΣ μπασιστας.....αν βρεθει ηχοληπτης και οοοοοολοι οι προαναφερομενοι βρουμε ενα απογευμα που να μας εξυπηρετει ολους , ενα studiο να μας εξυπηρετει ολους , ενα ειδος μουσικης που να αρεσει σε ολους , τοτε θα ειναι πολυ ενδιαφερον να ηχογραφηθει το αποτελεσμα...αν και πιστευω οτι καμεραμαν θα ηταν καλυτερα... :beer:

PriestBecause
10/02/2007, 00:30
Εγω παιδια για καλη μου τυχη τα βρηκα ολα ετοιμα απο το πατερα μου και δε χρειαστηκε να αγορασω τιποτα:p
Εχω στη κατοχη μου 2 ηλεκτρικες και 2 ηλεκτροακουστικες.

η 1 ηλεκτρικη ειναι Yamaha(δε θυμαμαι μοντελο)
και η αλλη ειναι μια ibanez ice paul stanley :D :hypnotize :hypnotize (αυτη με το ελεφαντοδοντο)

εχω 1 200αρι ενισχυτη peavy με ηχειο shefield μια πεταλιερα και κατι πεταλακια boss.Τωρα για μοντελα θα δω και θα σας πω.

Μπορει να μου πει κανενας κανα βιβλιο και εξικιωση στα σολακια?????

Fireball400
10/02/2007, 01:36
Αν κάποια στιγμή κάποιος κάνει live,να φέρω να σπάσουμε την Aria ProII που έχω!:lol:

dirtbird
10/02/2007, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ποιος ειναι ο Αποστολης;:look:
Μην μου πεις "αυτος που σε μαμαει":lol:


Μην τρώγεσαι γιατί αν φέρω τον Απο , το μόνο που θα κάνεις μετά θα είναι να κάτσεις πάνω στην όρθια κιθάρα σου:smokin: :lol:

Μπασίστας here και Peavey rules +1 (T40 άταστο) :D :D

el_hymador
10/02/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PriestBecause
Εγω παιδια για καλη μου τυχη τα βρηκα ολα ετοιμα απο το πατερα μου και δε χρειαστηκε να αγορασω τιποτα:p
Εχω στη κατοχη μου 2 ηλεκτρικες και 2 ηλεκτροακουστικες.

η 1 ηλεκτρικη ειναι Yamaha(δε θυμαμαι μοντελο)
και η αλλη ειναι μια ibanez ice paul stanley :D :hypnotize :hypnotize (αυτη με το ελεφαντοδοντο)

εχω 1 200αρι ενισχυτη peavy με ηχειο shefield μια πεταλιερα και κατι πεταλακια boss.Τωρα για μοντελα θα δω και θα σας πω.

Μπορει να μου πει κανενας κανα βιβλιο και εξικιωση στα σολακια?????

Βρες το band - in - a - box ...ειναι ενα software - sequencer το οποιο τραβαει ηχους απο την καρτα σου (general - midi ) και μπορεις ευκολα να το προγραμματισεις να σου παιζει συνοδεια οποιαδηποπτε ακκορντα , σε οποιοδηποτε στυλ και για οσα μετρα - τονικοτητα θες.

Μαθαινεις καλα την blues πεντατονικη σε ολη την ταστιερα και πλακωνεσαι στην εξασκηση....σιγα - σιγα θα σου ερθουν απο μονα τους καποια licks...μετα αρχιζεις να χρησιμοποιεις και αλλες κλιμακες και η ιστορια δεν εχει τελος....:) ειναι απειρως πιο ευχαριστο και αποτελεσματικο απο το να σου φευγει ο κολος να διαβασεις και να αποδωσεις ενα solo γραμμενο σε παρτιτουρα - ταμπλατουρα...:wave2:

sacramtt600r
10/02/2007, 11:20
προς το παρων ειμαστε 4.257,64 κιθαριστες

+1 ακόμα!!! Είμαι κ εγώ εδώ:smilea:

H kαλή μου... http://img164.imageshack.us/img164/4184/jem7dbkgv2.jpg (http://imageshack.us)
είναι στον γιατρό όμως...κάτι με το floyd rose....
Σε λίγη θα μάθω νέα από τον γιατρό

h_m_akis
10/02/2007, 22:26
εγω μεσα και για κιθαρα και για μπασο,οτι θελουν οι πολλοι... τωρα που'νε τζαμπα λεμεεε!!!

b.c.rich warlock και fender precision... για κανιβαλες καταστασεις:eek:

PriestBecause
10/02/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Βρες το band - in - a - box ...ειναι ενα software - sequencer το οποιο τραβαει ηχους απο την καρτα σου (general - midi ) και μπορεις ευκολα να το προγραμματισεις να σου παιζει συνοδεια οποιαδηποπτε ακκορντα , σε οποιοδηποτε στυλ και για οσα μετρα - τονικοτητα θες.

Μαθαινεις καλα την blues πεντατονικη σε ολη την ταστιερα και πλακωνεσαι στην εξασκηση....σιγα - σιγα θα σου ερθουν απο μονα τους καποια licks...μετα αρχιζεις να χρησιμοποιεις και αλλες κλιμακες και η ιστορια δεν εχει τελος....:) ειναι απειρως πιο ευχαριστο και αποτελεσματικο απο το να σου φευγει ο κολος να διαβασεις και να αποδωσεις ενα solo γραμμενο σε παρτιτουρα - ταμπλατουρα...:wave2:

Ναι αλλα εγω θελω και καποιες ασκησεις και να εχει μεσα και τις κλιμακες ωστε να λυθουν τα δακτυλα και να παιζω ποιο γρηγορα.

sacramtt600r
12/02/2007, 08:33
Bασικά βρες κάποιον ή σε κάποιο βιβλίο, να σου δείξει τη NTO major σε όλες τις θέσης της ταστιέρας.........ότι πρέπει για αρχή. Και τα χέρια σου θα λυθούν και θα μάθεις που βρίσκονται οι φυσικές νότες στην ταστιέρα σου:beer:

el_hymador
12/02/2007, 09:57
Βιβλια με κιλμακες και ασκησεις κυκλοφορουν ενα καρο ... ριξε μια ματια σε μουσικα καταστηματα και παρε οποιο σου φαινεται πιο ευληπτο / κατανοητο....τωρα για τις διαφορες μεθοδους που κυκλοφορουν δεν ξερω.....ειναι μια καλη Ελληνικη δεν θυμαμε τωρα ποια ακριβως...

Και στο internet παντως υπαρχουν εκατονταδες site με αυτα που ζητας ...ξεκινα ψαξιμο και θα βρεις ακριβως αυτο που θελεις....

π.χ. τυχαια επεσα πανω σε αυτο:

http://www.guitarists.net/scales/index.php

καλα παιξιματα

gcrook
12/02/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


π.χ. τυχαια επεσα πανω σε αυτο:

http://www.guitarists.net/scales/index.php

καλα παιξιματα

Εγραφα στο φορουμ τους πριν 6-7 χρονια.......:wacko:

el_hymador
12/02/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγραφα στο φορουμ τους πριν 6-7 χρονια.......:wacko:

τωρα το ειδα οτι εχει και forum:smilea: ....γαματο θεμα:

tele Vs strat!! τις πουτανας θα γινεται και εκει :lol: :rotflmao: :lol:

gcrook
12/02/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
τωρα το ειδα οτι εχει και forum:smilea: ....γαματο θεμα:

tele Vs strat!! τις πουτανας θα γινεται και εκει :lol: :rotflmao: :lol:

Η database τους εχει αλλαξει κανα δυο φορες απο τοτε.
Αλλα τα παιδια δεν παιζοντουσαν σε χαβαλε.
Υπηρχε καποτε ενα τεραστιο θρεντ με τιτλο "Shred like a man":smokin: η κατι τετοιο, και ανεβαζαν ολοι mp3 ηχογραφημενα απο το σπιτι η στουντιο τους, και την ελεγε ο εναν στον αλλο.
Και να τα σολο τα τρελλα ο ενας, και να οι φανκιες ο αλλος, και να τα καντηλια ο ετσι, και να τα sweepings ο αλλιως, και πηγαινε το μπινελικι συννεφο...
Μιλαμε ειχα πεθανει στο γελιο.

gcrook
12/02/2007, 12:23
Βρηκα και το πρωτο ποστ μου απο το 1999:eek: που ρωταγα για την κιθαρα που μολις ειχα αγορασει.
Ο dazco ηταν ενας απο τoυς admin και ακομα γραφει ανελλιπως και βοηθαει.


G-Crook Hi everyone, im new here and i'd appreciate it if anyone could
answer.
Οκ here goes...
A year ago i bought a second hand Japanese Fender Stratocaster
model of 92' (i think) in sunburst color.I payed 300$ for it
(..rip-off I think).
The main reason i bought it was because i thought it was
considered to be rare (at least in Greece)since the japanese
factory shut down a while back.
I also realized by looking at it carefully that its
color wasn't like the
usual sunburst, the red was "deeper" and it looked better than any
cheap fender i'd seen until then.
Its been over a year since ive been browsing the net to find
something similar to my guitar but no luck.
So, heres what i think.
1)Its another model maybe a fake one.
2)Its rare and worth the money i gave for it (yeah....right)
If anyone can help me or at least tell me about its true value or
anything i'd be greatfull.
Thanks a lot.
dazco
Posted - 7/26/99 8:18:22 PM

those aren't rare here in the states at all. you got a great guitar.
they were making them a lot better back in the early 90's, and
those go for $450-500 here. the ones they're making today aren't
nearly as good.the only strats made in japan(at least back
then)were the 62' and 57 reissues.

back then i believe they called the american version the "vintage",
and the jap version the "reissue".(i can't remember exactly)
anyway, your guitar is a jap 62' reissue or vintage model. they
also made a 57' model, but it has a maple fingerboard.i assume
yours is the 62 because you said it has red in the sunburst, and
the 57 only has yellow and black.

anyway, you have a great guitar there, and at a killer price for
where you are.(it's not a bad price even here in the states)

Edited by - dazco on 7/26/99 8:23:16 PM


Axxxxx αυτα ηταν.....

el_hymador
12/02/2007, 12:44
Fender jap ηταν πολυ καλες!!

Εχει ενας φιλος μου μια και παρ΄ολο που εχει αγορασει μια ibanez την κραταει ακομα (περα απο τους συναισθηματικους λογους..)

H μεγαλυτερη μαλακια που εχω κανει ειναι οταν πουλησα μια samick (Κορεα) , απομιμιση των pensa που επαιζε ο Κnopfler των DIRE STRAITS...

Την ειχα αγορασει θυμαμε 150000δρχ τοτε και ειχε εβενο ταστιερα, duncan μαγνητες και f.rose tremolo - lock...η κιθαρα απλα γαμουσε και εδερνε για τα χρηματα της και εγω ο μαλακας πηγα και την εδωσα ...η samick εχει σταματησει να την παραγει πλεον... :(

gc ακομα την fender εχεις?

gcrook
12/02/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Fender jap ηταν πολυ καλες!!

Εχει ενας φιλος μου μια και παρ΄ολο που εχει αγορασει μια ibanez την κραταει ακομα (περα απο τους συναισθηματικους λογους..)

H μεγαλυτερη μαλακια που εχω κανει ειναι οταν πουλησα μια samick (Κορεα) , απομιμιση των pensa που επαιζε ο Κnopfler των DIRE STRAITS...

Την ειχα αγορασει θυμαμε 150000δρχ τοτε και ειχε εβενο ταστιερα, duncan μαγνητες και f.rose tremolo - lock...η κιθαρα απλα γαμουσε και εδερνε για τα χρηματα της και εγω ο μαλακας πηγα και την εδωσα ...η samick εχει σταματησει να την παραγει πλεον... :(

gc ακομα την fender εχεις?

Ναι την εχω αλλα τοτε ειχα παραλειψει να προσθεσω κατι.
Οτι ειναι η γιωπωνεζικη η squier:sad:
Παραυτα την εχω στρωσει απο τοτε με Jeff Beck μαγνητη χαμηλα, με ταστα απο Strat και με αλλαγη του πενταθεσιου και καναδυο ακομα [ραματακια που δεν θυμαμαι, πανε χρονια βλεπεις..
Ο JImmys (o Rock stuff ντε:D ) μου ειχε πει σε ενα σερβις οτι ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε squier και οτι μπορει να βγει και "παραεξω" η κιθαρα να παιξει με καλο ενισχυτη.


Επισυναπτω ενα mid απο το band in a box.
Φρυγιες καταστασεις;)
Ακομα τζαμαρω με αυτο το κομματακι
Μετονομασε απο απο .bmp σε .mid

afrotwin
12/02/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ναι την εχω αλλα τοτε ειχα παραλειψει να προσθεσω κατι.
Οτι ειναι η γιωπωνεζικη η squier:sad:
Παραυτα την εχω στρωσει απο τοτε με Jeff Beck μαγνητη χαμηλα, με ταστα απο Strat και με αλλαγη του πενταθεσιου και καναδυο ακομα [ραματακια που δεν θυμαμαι, πανε χρονια βλεπεις..
Ο JImmys (o Rock stuff ντε:D ) μου ειχε πει σε ενα σερβις οτι ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε squier και οτι μπορει να βγει και "παραεξω" η κιθαρα να παιξει με καλο ενισχυτη.


Επισυναπτω ενα mid απο το band in a box.
Φρυγιες καταστασεις;)
Ακομα τζαμαρω με αυτο το κομματακι
Μετονομασε απο απο .bmp σε .mid

gcrooki sou exo pi ama gousternis kana jam idopia ego ke i mpaketes mou imaste mesa
:wave2:

zireous
12/02/2007, 23:30
Μια και αναφερθήκατε στα πολυεφέ, άν δεν έχετε το ενάμισυ χιλιάρικο που κάνει μία της προκοπής, μέχρι να το βρείτε, παίχτε με guitar rig (πολυεφέ σε software), συνεργάζεται καί με τη Cubase και θα σε βάλει εύκολα στη λογική των πολυεφέ γενικότερα...

Για τζαμαρίσματα δε λέω ποτέ όχι, αλλά είμαι πηγμένος τώρα και λίγο πιο μακριά από Αθήνα...

Be a man, shred like Gambale. :D

el_hymador
13/02/2007, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ναι την εχω αλλα τοτε ειχα παραλειψει να προσθεσω κατι.
Οτι ειναι η γιωπωνεζικη η squier:sad:
Παραυτα την εχω στρωσει απο τοτε με Jeff Beck μαγνητη χαμηλα, με ταστα απο Strat και με αλλαγη του πενταθεσιου και καναδυο ακομα [ραματακια που δεν θυμαμαι, πανε χρονια βλεπεις..
Ο JImmys (o Rock stuff ντε:D ) μου ειχε πει σε ενα σερβις οτι ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε squier και οτι μπορει να βγει και "παραεξω" η κιθαρα να παιξει με καλο ενισχυτη.


Επισυναπτω ενα mid απο το band in a box.
Φρυγιες καταστασεις;)
Ακομα τζαμαρω με αυτο το κομματακι
Μετονομασε απο απο .bmp σε .mid

Δεν μπορω να ανεβασω mid απο το band in a box ...Cubase δουλευεις καθολου??

Το mid σου ειναι οτι πρεπει για να λιωνεις σε εξασκηση ...

α και κατι τελευταιο wav υπαρχει καποιο μερος που να τα ανεβαζεις αλλα να υπαρχει δυνατοτητυα να τα ακουνε μονο οσοι θες εσυ? (να μην ειναι public εννοω)

gcrook
13/02/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν μπορω να ανεβασω mid απο το band in a box ...Cubase δουλευεις καθολου??

Το mid σου ειναι οτι πρεπει για να λιωνεις σε εξασκηση ...

α και κατι τελευταιο wav υπαρχει καποιο μερος που να τα ανεβαζεις αλλα να υπαρχει δυνατοτητυα να τα ακουνε μονο οσοι θες εσυ? (να μην ειναι public εννοω)

Μονο αμα το ανεβασεις ρε rapidshare και δωσεις το λινκ με πμ.:sad:

vangelis 64
13/02/2007, 21:27
Χθες βράδυ,δεν μπόρεσα δυστυχώς να κάτσω και πολύ στο Δέλεαρ και μόνο λίγες κουβέντες ανταλλάξαμε με τα παιδιά που ήταν εκεί,ένεκα που πίεζε ο χρόνος.
Δε γουστάριζα που έφυγα έτσι γρήγορα,αλλά τέλος πάντων....

Το λοιπόν.Την ερχόμενη Δευτέρα που θα ξανάρθω,είπα να κάνω την αρχή.Μιας και κυκλοφορώ με αυτοκίνητο:sick: θα πάρω μαζί μια κλασσική κιθάρα.Θα είναι εύκολο άραγε να βρεθούν κανά-δυο οργανάκια ακόμα,έτσι για να ξεφύγουμε λιγάκι;
Τρώγωντας ανοίγει η όρεξη!!

gcrook
13/02/2007, 21:35
Να φερω κιθαρα και ενισχυτη δηλαδη για καμια μεταμεσονυκτια;:a25: :a25: :a25: :a08: :a08: :a08:

vangelis 64
13/02/2007, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να φερω κιθαρα και ενισχυτη δηλαδη για καμια μεταμεσονυκτια;:a25: :a25: :a25: :a08: :a08: :a08:

Ρε Γιώργο,υπάρχει καλύτερο πράγμα από το χύμα;Ούτε για κρασί λέω ούτε για μηχανές:lol: :lol:

Μακάρι να κάτσει!!

zireous
13/02/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
α και κατι τελευταιο wav υπαρχει καποιο μερος που να τα ανεβαζεις αλλα να υπαρχει δυνατοτητυα να τα ακουνε μονο οσοι θες εσυ? (να μην ειναι public εννοω)

Υπάρχουν ένα κάρο τρόποι για να ανεβάσεις κάτι κάπου, ένας γρήγορος είναι να πετάξεις πρόσκληση στο gmail και να μπορείς να στείλεις μέσω mail...

To wav κάν' το πρώτα flac ή wv (wavpack που είναι αρκετά πιο γρήγορο στη συμπίεση).

vangelis 64
15/02/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

ke ipopsin min akouo gia mpouzoukia ke tetia giati 8a skotoso kanena
to mpouzouki den ine organo ine ivris ksepesmos skotadismos ipoanaptiksi
:yuck: :yuck: :yuck: [/B]
(Και multi-duc υπερθεματίζει)

Ξεπεσμός,σκοταδισμός,υποανάπτυξη....Γιατί ρε παιδά τόση έχθρα για το μπουζουκάκι;
Το να μην σάς αρέσει,το καταλαβαίνω.Αλλά από πού κι ως πού αυτοί οι χαρακτηρισμοί;Κιθαρίστας είμαι κι εγώ,πέρασα και περνάω διάφορες φάσεις από ακούσματα και παιξίματα και,ειλικρινά,αυτό το πράγμα δεν το έχω νοιώσει με κάποιο όργανο.
Εχω αηδιάσει με πολλούς κιθαρίστες,μπουζουξήδες,ντράμερ κλπ,όχι όμως με το όργανο αυτό καθαυτό.Τι εννοείτε λέγοντας αυτές τις τις 3 λέξεις για το μπουζούκι;
Ξέρετε τον Γιάννη τον Σταματίου;Σπόρος,το παρατσούκλι που τού το κόλλησε ο μεγάλος Μανώλης Χιώτης.
Εχει πάει λοιπόν στην Αμερική το 67 και γράφει,στο στούντιο,κάτι ορχηστρικά μεταξύ τών οποίων και το πολύ γνωστό(για όσους έχουν ασχοληθεί) "μπουζούκι και ουίσκι".
Μετά το τέλος τής ηχογράφησης,η ορχήστρα και το ακροατήριο-πίσω από το τζάμι-σηκώθηκαν αυθόρμητα κι χειροκρότησαν γιατί απλά πάθανε πλάκα.
Μεταξύ τού ακροατηρίου ήταν ο Sammy Davis Jr,ο Frank Sinatra,ο Elvis Presley και άλλοι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι.
Ο ίδιος ο Σταματίου διηγείται ότι μετά πήγαν στο μαγαζί που δούλευε και τούς έβλεπε να προσπαθούν,με τα δάχτυλα τους,να μετρήσουν τα 9/8,τα 5/8 και να μην βρίσκουν άκρη!Και φυσικά μάτωσαν τα χέρια τους από το χειροκρότημα.
Ο Hendrix,σε μια συνέντευξή του,είχε πεί(την κεντρική ιδέα λέω)ότι παίζω αυτά που παίζω και με θαυμάζετε,αλλά αυτός ο Ελληνας δεν πιάνεται.Εννοούσε τον Χιώτη.Και υπάρχουν και τόσοι άλλοι βέβαια.
Λοιπόν...περιμένω τις απόψεις σας:wave2:

el_hymador
16/02/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
(Και multi-duc υπερθεματίζει)
........
αυτός ο Ελληνας δεν πιάνεται.Εννοούσε τον Χιώτη.Και υπάρχουν και τόσοι άλλοι βέβαια.
Λοιπόν...περιμένω τις απόψεις σας:wave2:

Δυστυχως στην εποχη της γενικοτερης εκπτωσης που ζουμε , η μουσικη δεν θα μπορουσε να μεινει απ' εξω...

Σαν χωρα πιστευω οτι ειμαστε η μοναδικη στον κοσμο που παρουσιαζει τοσο μεγαλη μουσικη ποικιλοτητα , διαφορετικα ιδιωματα , τροπους παιξιματος , κτ.λ. Αν ξεκινησεις απο Θρακη και καταληξεις Κρητη θα ακουσεις δεκαδες διαφορετικα πραγματα , τα οποια ενω εχουν ιδια βαση διαφερουν τοσο πολυ...

Το μπουζουκι εχει εδραιωθει εδω και χρονια σαν το κυριο οργανο της λαϊκης μουσικης...
Το γεγονος οτι εχει υποστει βιασμο σε οτι αφορα το παιξιμο του , δεν το καθιστα ''υβρι - σκοταδισμο - ξεπεσμο και υποαναπτυξη''

Εχουν γραφτει και παιχτει υπεροχα πραγματα για το μπουζουκι , και ο ηχος του συνοδευει και επενδυει ηχητικα την νεοτερη ιστορια της Ελλαδας...

...τωρα αν εχουμε υποστει υπερβολικη εκθεση σε μπουζουκια που παιζουν με περισσοτερα εφφε απο μια ηλεκτρικη κιθαρα ,συμφωνω ...οχι αλλο καρβουνο...το εχετε γαμησει το οργανο....

zireous
18/02/2007, 20:59
Ότι και να μου λέτε σεις, μου έτυχε φίλη Αμερικάνα να μαθαίνει μπουζούκι εκεί, να έρχεται διακοπές εδώ, να πάιρνω το μπουζούκι να τις δείχνω μερικές τοπικές σκάλες, και μετά αφού γούσταρε να το γυρίζω στα μπλουζάκια (που γουστάρω εγώ) στο ίδιο όργανο.

Τα πολλά πολλά κολλήματα δε μετράνε άμα είσαι μουσικός, οφείλεις να διευρύνεις τη μουσική σου παιδεία -και αυτό σημαίνει ότι δεν αποκλείεις παρα μόνο την στείρα εμπορική μουσική...