PDA

View Full Version : Keith Code και ελληνικοι δρόμοι



Alex_Under
19/07/2005, 15:37
Έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα το "Twist of the wrist II" by Keith Code...Φαντάζομαι οι περισσότεροι ξέρουν περι τίνος πρόκειται. Το διάβασα και το ξαναδιάβασα και και και....Το βιβλίο λέει σωστά πράγματα μέσες άκρες (ποιος είμαι εγώ φυσικά να αμφισβητήσω έναν Keith Code). Η φιλοσοφία του είναι το πως να καταφέρει ο οδηγός να υπερνικήσει τις ενστικτώδεις αντιδράσεις επιβίωσης οι οποίες συνήθως είναι καταστροφικές. Για να μην τα πολυλογώ λέει ότι πριν μια στροφή...
1) Φρενάρουμε αποκτώντας την επιθυμητή ταχύτητα
2) Κάνουμε ανάποδο τιμόνι (counter steering) με αποτέλεσμα η μοτοσυκλέτα μας να πλαγιάσει προς την πλευρά της στροφής.
3) Αμέσως μόλις η μοτοσυκλέτα πάρει κλίση, ανοίγουμε προοδευτικά το γκάζι μέχρι την έξοδο.
Τα κύρια σημεία λέει είναι α)Να μην φοβηθούμε να ανοίξουμε το γκάζι και β) Να κρατάμε χαλαρά το τιμόνι.
Δεν γίνεται και πολύς λόγος για πρόσφυση, πόση κλίση μας επιτρέπουν διαφόρων τύπων οδοστρώματα κτλ. Γενικότερα το όλο βιβλίο σου δείνει την αίσθηση (τουλάχιστον σε εμένα) ότι πάει να σου περάσει την φιλοσοφία "...δεν έχει σημασία πού οδηγάς (όσον αφορά την ποιότητα του οδοστρώματος και την μοτοσυκλέτα), δεν έχει σημασία αν έχεις μεγάλη κλίση ή αν πάει να σου φύγει το πίσω (...don't worry it will come back), εσύ πρέπει να πλαγιάσεις και να γκαζώσεις". Μου φάνηκαν πολύ ιδανικά για να είναι όλα αληθινά αλλά, όπως προείπα, keith code είναι αυτός, ποιος είμαι εγώ για να τον αμφισβητήσω.
Ωραία τα λέει, είπα, ας πάμε να τα κάνουμε πράξη.
Διάλεξα σημείο με μέτρια/λίγη κίνηση με ανηφορικές αλλεπάλληλες στροφές και με την συνήθη άσφαλτο που έχουμε στους ελληνικούς δρόμους (no comment). Λέω, " δεν πειράζει που δεν έχω άσφαλτο πίστας, αφού αυτά που λέει το βιβλίο είναι για να εφαρμόζονται ως επι το πλείστον στην καθημερινή οδήγηση". Άρχισα να ανεβαίνω. Δεν ξέρω αν τα κατάφερα τόσο καλά με τα ανάποδα τιμόνια πάντως έτσι ένιωθα. Οι ταχύτητες μου ήταν της τάξης των 55-70 km/h και οι στροφές του κινητήρα 3000-4500. Σε μια δεξιά στροφή που δεν είχα πολή ορατότητα κατάλαβα ότι με την κλίση με την οποία μπήκα, ανοιγόμουν πολύ και έρχονταν και αμάξια από το αντίθετο :eek: . Λέω λοιπόν να αυξήσω την κλίση και ταυτόχρονα την επιτάχυνση (εφόσον λέει ότι όσο μεγαλώνει η κλίση τόσο περισσότερο επιβραδύνει η μοτοσυκλέτα). Πλαγιάζω λίγο ακόμη (μη φανταστείτε τρελές κλισεις, αμφιβάλω αν άγγιξα καν τις 35-40 μοίρες) και ανοίγω προοδευτικά το γκάζι και αρχίζει να μου φεύγει το πίσω :uplate: . Να μη φοβάστε, λέει το βιβλίο. Προσωπικά χέστηκα επάνω μου. Απογοητεύτικα. :sad: Τι έκανα λάθος; Καθόμουν και σκεφτόμουν αλλά δεν μπορούσα να το βρώ. Το γκάζι μου ήταν απαλό και προοδευτικό, το ψιλο-ανάποδο αρκετό για την απαραίτητη κλίση, τα χέρια μου χαλαρά στο τιμόνι. Τί έφταιγε λοιπόν? Μήπως ήταν η αναμενόμενη συμπεριφορά της μηχανής και εγώ κακώς νόμιζα ότι θα φάω χώμα ή κάτι όντως πήγαινε στραβά;
Αφού ο Keith λέει No Fear, "κάντο σωστά και ως εκ' θαύματος θα στρίψει", εγώ γιατί μου καρφώθηκε η ιδέα ότι μάλλον ο τύπος μιλάει για άλλες συνθήκες οδήγησης, εξωπραγματικές για μας, για μέρη όπου τα λάστιχα είναι φτιαγμένα από τσιχλόφουσκα και οι δρόμοι στρώνονται καινούργιοι κάθε μέρα και έχουν πάντα την σωστή κλίση;

div400
19/07/2005, 17:15
χωρις να ειμαι ''ειδικος'' θα ελεγα τοι μαλλον φταιει ή το οτι το γκαζι δεν το ανοιξες και τοσο προοδευτικα ή οντος η ασφαλτος δεν ηταν και τοσο καλη (και που ειναι στην ελλαδα θα μου πεις) οποτε το γλυστριμα οφειλεται εκει.
παντος καλα κανεις και ενημερωνεσαι αλλα ακομα καλλιτερο θα ηταν να ΜΗΝ τα δοκιμαζεις στους δρομους. γιατι δεν πας σερρες αφου εισαι και στην γειτονια?

δεν βοηθησα και πολυ ε?

α και δεδομενο οτι ο code μαλλον δεν εχει υποψιν του την ελληνικη ασφαλτο! αν την ειχε θα ειχε στο βιβλιο του υποσημειωση του τυπου:

!!!DO NOT TRY THIS IN GREECE!!!
:wave2:

Bladerunner
19/07/2005, 17:25
Να ρωτήσω κάτι...

Πού νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε περισσότερο τον απόλυτο έλεγχο της μοτοσυκλέτας μας; Σε ιδανικές συνθήκες (πίστα) ή στην βρεγμένη ελληνική άσφαλτο;

Η μελέτη, εξάσκηση, σχολεία κλπ, μας βοηθάνε ώστε να έχουμε καλύτερο έλεγχο της μηχανής μας;


ΥΓ. Το πίσω ελαστικό χάνει την πρόσφυσή του όταν δεν μπορεί να αντέξει το γκάζι που δίνουμε. Ο βαθμός "αντοχής" του, σαφώς και εξαρτάται από την ποιότητα της ασφάλτου. Δεν παύει όμως, ο σωστός χειρισμός του γκαζιού να είναι το Α και το Ω στην οδήγηση της μοτοσυκλέτας.
Αν την ώρα που πλάγιασες περισσότερο, έκλεινες το γκάζι... μπορείς να φανταστείς τί θα συνέβαινε;

Alex_Under
19/07/2005, 18:40
Κοίτα, το ξέρω ότι το γκάζι είναι αναγκαίο για να υπάρχει 40/60 (εμπρός/πίσω) κατανομή βάρους της μοτοσυκλέτας. Αυτά βέβαια μιλώντας για τον παράλληλο με την μοτοσυκλέτα άξονα όπου έχουμε την επιτάχνση και επιβράνδυση της μηχανής ως δυνάμεις. Στον κάθετο άξονα όμως που η δύναμη που μας κρατάει (κεντρομόλος νομίζω...:rolleyes: ) απ' το να γλυστρίσουμε προς το εξωτερικό της στροφής είναι η πρόσφυση των ελαχιστότατων τετραγωνικών εκατοστών του ελαστικού που έχουν επαφή με το έδαφος. Με το απλό μου μυαλό λοιπόν λέω... Περισσότερη ταχύτητα=περισσότερη φυγόκεντρος=περισσότερη ανάγκη για αντίστοιχη κεντρομόλο=περισσότερη ανάγκη για πρόσφυση. Άρα η επιτάχυνση και η μεγαλύτερη ταχύτητα που αυτή έχει ως αποτέλεσμα, σε ότι αφορά τον κάθετο άξονα της μοτοσυκλέτας, είναι ΜΟΝΟ κακή. Κάνω λάθος; Τώρα πρέπει να βρίσκουμε πάντα την χρυσή τομή΄. Επιτάχυνση τόσο πολύ ώστε να μη χάσουμε την σωστή κατανομή βάρους αλλά από την άλλη τόσο λίγη ώστε να μην κάνουμε παρκέ στην άσφαλτο. Και όλα αυτά στους ελληνικούς δρόμους....
Βρε μήπως στις στροφές πρέπει να κατεβαίνουμε και να το πέρνουμε στα χέρια??? :lol:

jp929rr
26/07/2005, 18:07
Ο Keith Code επίσης γράφει στα βιβλία του ότι η σωστή γραμμή είναι αυτή που επιτρέπει το άνοιγμα του γκαζιού νωρίς και ομαλά. Και η γραμμή που επιτρέπει αυτό είναι συνήθως να μπεις «όρθιος» βαθιά στη στροφή ώστε να πάρεις “late apex”, μετατοπισμένο προς την έξοδο έτσι: έχεις ορατότητα καλύτερη, έχεις κλειστή γραμμή στην αρχή αλλά τελειώνεις με τα δύσκολα νωρίς και μετά μπορείς να ανοίξεις το γκάζι. Επειδή πας και πιο αργά στην είσοδο έχεις και το χρόνο να στηθείς καλύτερα για την στροφή. Το δύσκολο είναι ότι πρέπει να γείρεις την μηχανή γρήγορα, κάτι που ξεπερνιέται όμως με εξάσκηση αλλά νομίζω ότι αυτή η γραμμή έχει μεγάλο πλεονέκτημα στον δρόμο διότι αυξάνει την ορατότητα.

Αν η στροφή κλίνει είναι δύσκολο να ανοίγεις προοδευτικά το γκάζι γιατί μαζεύεις πολλά χιλιόμετρα στην έξοδο. Δεν μιλάει πολύ για πρόσφυση γιατί π.χ. στις Η.Π.Α που οδηγούσα το CBR929 κάποιους μήνες οι δρόμοι ήταν πολύ καλοί από άποψη πρόσφυσης και ο φόβος της κλίσης ήταν λιγότερο δικαιολογημένος, εδώ βέβαια πρέπει να φοράς πολύ μαλακές γόμες ή να διαλέγεις διαδρομές. Καλύτερα δεν είναι όμως να γλιστρήσει το πίσω παρά το εμπρός;

gmakris
26/07/2005, 20:47
Θα προτεινα το :

Techniques of Motor Cycle Road Racing
By Kenny Roberts



Προχωραει ακομη περισσοτερο απο τον Keith Code και βοηθαει να κατανοησεις καποια πραγματα που δεν θα βρεις στο υλικο του KC.....

Οσο για τους Ελληνικους δρομους απλα οδηγας οσο σε "παιρνει".....


20488

kinhsh
26/07/2005, 23:26
O Code καλα τα λεει. Αλλα εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η οδηγηση δεν μαθαινεται απο βιβλια αλλα με τα χλμ,και δυστυχως μετα απο ενα 20λεπτο συνεχους και απαιτητικης οδηγησης.
Το ειδαμε αυτο αλλωστε στην Αγγλια στα μοτο τζι πι που πηγαινανε καλυτερα μετα το πρωτο τεταρτο αυτοι οι οδηγοι που ολο το τριημερο οδηγουσαν !

SF
27/07/2005, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas
Βρε μήπως στις στροφές πρέπει να κατεβαίνουμε και να το πέρνουμε στα χέρια??? :lol:


Να μη σου πω και τις ευθείες!!!!! :D


Ρε παιδιά, πόσες φορές πρέπει να πούμε ότι ζούμε και οδηγούμε σε συνθήκες Β' ΠΠ?

DrIoannis
28/07/2005, 14:42
Προσωπικα πιστευω οτι η Ελληνικη ασφαλτο πρεπει να αποτελεσει θεμα μελετης απο το εξωτερικο ετσο ωστε να ξερουν τι θα πρεπει να αποφευγουν

gmakris
28/07/2005, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Προσωπικα πιστευω οτι η Ελληνικη ασφαλτο πρεπει να αποτελεσει θεμα μελετης απο το εξωτερικο ετσο ωστε να ξερουν τι θα πρεπει να αποφευγουν

Bασικα, την Ελλαδα θα αποφευγουν εφοσον εχουμε τα πρωτεια μαζι με κατι αλλες Βαλκανικες στην ποιοτητα του οδοστρωματος.....

Βy the way, Welcome.....:wave2: :wave2:

Alex_Under
28/07/2005, 15:34
Μεγάλη πλάκα έχει ο δήμαρχός μας εδώ στην Θεσσαλονίκη.
Κανα μήνα και, τώρα, περνάνε καινούργιο οδόστρωμα σε διάφορους δρόμους της πόλης. Αντί όμως να αλλάξουνε το οδόστρωμα π.χ. της τσιμισκή ή της εγνατίας που και πολυσύχναστες και μεγάλες και παγοδρόμια είναι, πάνε και αλλάζουνε τους δρόμους σε κάτι γειτονιές, αρκετά μικρούς και σχετικά ολιγοσύχναστους. Είχα ακούσει σε τοπικό τηλεοπτικό κανάλι ποιούς δρόμους σκόπευαν να φτιάξουν και...δεν ήξερα ούτε έναν.
Μήπως αλλάζουν τους δρόμους που περνούν μπροστά από τα σπίτια των δημοτικών συμβούλων (προφανώς κανείς δεν μένει εγνατία μεριά :mad: )
Ο μόνος πολυσύχναστος δρόμος που πήγαν να φτιάξουν είναι η όλγας. Στρώσανε καινούργια άσφαλτο στο 1 τέταρτο του συνολικού μήκους και αυτό ήταν...Άρε φαταούλες.....Φονιάδες

xifias
05/08/2005, 18:51
ο keith code μια χαρα τα λεει, αλλα αναφερεται ως επι τοπλειστον σε πολυ γρηγορη οδηγηση, σε πιστα .

Ας πουμε δεν αναφερεται καθολου στο οτι υπαρχει και αντιθετο ρευμα με φορτηγα και λεωφορεια που μπορει να μην υπολογισουν καλα τη στροφη και να μπουν στο ρευμα σου...

οποτε στο δρομο πρωτο μελημα πρεπει να ειναι πως θα ολοκληρωθει η στροφη με περισσοτερη ασφαλεια και οχι να μπουμε με 10 χιλ. παραπανω

Σε γενικες γραμμες.. η σωστη ταχυτητα εισοδου ειναι αυτη που θα σου επιτρεψει να εχεις το γκαζι ανοιχτο στη στροφη.

η εισοδος πρεπει να γινεται απ την εξωτερικη μερια της στροφης, δηλ στις αριστερες κοντα στην ακρη του δρομου και στις δεξιες κοντα στη διαχωριστικη γραμμη

Μενουμε ορθιοι και καθυστερουμε να στριψουμε, ωστε να εχουμε καλυτερη ορατοτητα της στροφης, και των αυτοκινητων που κινουνται στο αλλο ρευμα.αυτο ειναι πολυ βασικο.Μια φορα να κατσει στραβη φτανει

στριβουμε το κεφαλι και κοιταμε το βαθος της στροφης, πιεζουμε το τιμονι να στριψει η μοτο και ανοιγουμε το γκαζι(μ αυτη τη σειρα)
αν η στροφη ειναι μεγαλη, θα περιμενεις να δεις την εξοδο και τοτε θα ανοιξεις γκαζι.Προσεχουμε για να εχουμε

Αυτος ειναι ο γενικος κανονας.Τωρα για γρηγορη οδηγηση παιζει βγαλσιμο σωματος, αποτομο στριψιμο και αλλα που δεν τα ξερω γιατι οδηγαω αργα.

η μηχανη μου ειναι 270κιλα δεκαετιας 80, αλλα και παλι οι κανονες ειναι οι ιδιοι
το μυστικο για να μαθεις ειναι η ταχυτητα εισοδου.Πρεπει στην αρχη να ειναι μικρη.Μην εχεις στο μυαλο σου πως θα πας γρηγορα, σκεψου πως θα παρεις τη στροφη σωστα.Η ταχυτητα θα ερθει αργοτερα.

εγω προτιμω παντα να χαιδευω το μπροστινο φρενο πριν στριψω.Με αυτο τον τροπο αν κατι παει στραβα μεσα στη στροφη, ενστικτωδως θα φρεναρω με το μπροστινο, αφου το εχω συνηθισει.Το πισω απαγορευεται δια ροπαλου.

xifias
05/08/2005, 19:04
Βασικα αυτο που θελω να σου πω , ειναι οτι αν γουσταρεις να οδηγας γρηγορα και να ψαξεις που ειναι τα ορια, πρεπει να πας σε πιστα.

johnpan
07/08/2005, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias


εγω προτιμω παντα να χαιδευω το μπροστινο φρενο πριν στριψω.Με αυτο τον τροπο αν κατι παει στραβα μεσα στη στροφη, ενστικτωδως θα φρεναρω με το μπροστινο, αφου το εχω συνηθισει.Το πισω απαγορευεται δια ροπαλου.


Πόσα λάθος πράγματα μπορεί να μάθει κανείς διαβάζοντας φόρουμς... Ουδέν σχόλιο....

Xlitos
08/08/2005, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias


εγω προτιμω παντα να χαιδευω το μπροστινο φρενο πριν στριψω.Με αυτο τον τροπο αν κατι παει στραβα μεσα στη στροφη, ενστικτωδως θα φρεναρω με το μπροστινο, αφου το εχω συνηθισει.Το πισω απαγορευεται δια ροπαλου.

Λάθος.Κάποιες μηχανές μπορεί να μην το έχουν τόσο ανάγκη(π.χ η δικιά σου ή μια Varadero 1000 ξέρω γω που σαν κατασκευή+φρένα CBS δεν αντιδρά άσχημα στο πάτημα του μπροστινού στη στροφή) αλλά για κάποιες είναι ζωτικό(street και ακόμα περισσότερο ss).Και το ότι οδηγούμε στην Ελλάδα το κάνει ακόμα ποιο ζωτικό.Και άμα είσαι και κ@υλόγκαζος;Ουίιιιιιιι...ικί να δεις τι έχ' να γίν'...θα παρ'ς τ'ς ρόδεις στου χέρ'. :cool:

ironbum2
12/08/2005, 09:37
Από όλα αυτά που διάβασα το συμπέρασμα είναι πως τα περσσότερα από αυτά που γράφουν τα βιβλία πρέπει να προσπαθείς να τα εφαρμόσεις στο ελεγχόμενο περιβάλλον της πίστας όπου τα λάθη "συγχωρούνται" . Τώρα θα μου πεις που να βρεις την πίστα..αυτό είναι αλουνού παπά ευαγγέλιο. Ίσως μαζί με το διάβασμα αυτων των βιβλίων να συνδίαζες και ένα CSS ή τα μαθήματα του 0-300. Από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ αξίζουν... Τι να πω ρε γαμώτο, ζούμε σε τριτοκοσμική χώρα!!!!