PDA

View Full Version : Συμπλεγματικός ο Χώκινγκ



Σελίδες : 1 [2] 3 4

sergiosm
25/09/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
ρε παλικάρια μια ερώτηξης...
πως αποδεικνύετε ότι η φωνή που βγαίνει από το pc είναι αυτού του ιδίου που λέμε και στο χωριό μου, και δεν είναι κανενός χλιμίτζουρα που λέει ότι του κατέβει στο τσερβέλο?
Επίσης υπάρχει τέτοιο σλυστημα που αποδεδειγμένα να λειτουργεί
που να μπορεί να διαβάζει τον ανθρώπινο εγκέφαλο και να το μετατρέπει σε λέξεις προτασεις, θεωρίες κλπ?
Εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε τι γίνετε που στο κεφάλι,
πως λειτουργεί αυτό το μαραφέτι λοιπόν?
Εγώ που ασχολούμε ερασιτεχνικά με την όλη φάση με soft-hard0ware ξέρω ότι κάτι τέτοιο με την σημερινή τεχνολογία είναι αδύνατον... άντε βαριά να παίξει ένα σύστημα που να μπορεί να βγάλει τις εκφράσεις ενός μωρού (μαμ, κακά και νάνι δλδ)
Λίγο μούφα μου φαίνετε η όλη φάση...
Παρακαλώ αποδείξεις και όχι αφορισμοί...
:a014:

είσαι προβοκάτορας

:lol: :lol: :lol: :lol:

BLiTzER
25/09/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
πως αποδεικνύετε ότι η φωνή που βγαίνει από το pc είναι αυτού του ιδίου που λέμε και στο χωριό μου, και δεν είναι κανενός χλιμίτζουρα που λέει ότι του κατέβει στο τσερβέλο?

Εχμ. Χρησιμοποιεί ειδικό εξοπλισμό που κάνει ακριβώς αυτό. Με το μάγουλό του εισάγει χαρακτήρες και έτσι πλάθει λέξεις και προτάσεις (για την ακρίβεια, δε χρειάζεται καν να εισάγει ολόκληρη τη λέξη, χάρη σε ειδικό software). Στη συνέχεια αποθηκεύει το κείμενο ή απλά το "μιλάει". Δεν υπάρχει καμία συνωμοσία και είναι πολύ απλό. Απλά δεν είναι ότι καλύτερο για real-time διαλόγους :P

zephyr1
25/09/2010, 12:11
Η πιστη δεν αποδεικνυεται,ειναι προσωπικο ζητημα.

Μονο που οποιαδηπωτε ''πιστη'' διαμορφωνει αναλογα και την συμπεριφορα σου αναμεσα στον συνανθρωπο,στη φυση,στα ζωα,στο ολο.

aakkuan
25/09/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Η έννοια του Θεού προέκυψε από την ανάγκη του ανθρώπου να δώσει μια εξήγηση σε φαινόμενα και πράγματα ανεξήγητα από τον ίδιο. Συνεπώς μπορεί να μην υπάρχουν αποδείξεις ότι υπάρχει μια ανώτερη οντότητα η οποία ευθύνεται για οτιδήποτε ανεξήγητο, υπάρχουν όμως ενδείξεις. Όταν λοιπον έχεις ενδείξεις θα πρέπει να προσπαθείσεις να βρεις και τις αποδείξεις.

Στο παράδειγμα που φέρνεις με τα μικρά μπλε ανθρωπάκια, δεν έχεις καμία ένδειξη ότι αυτά υπάρχουν. Συνεπώς χωρίς ενδείξεις δεν έχεις λόγο να προχωρήσεις στις αποδείξεις.

Η έννοια του Θεού είναι κάτι που υπερβαίνει την ανθρώπινη νόηση και συνεπώς η αναζήτησή του είναι ανέφικτη. Δεν μπορείς να βρείς κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις τι είναι.

και ομως παιδια, τα μπλε ανθρωπακια τα χω δει και γω!!! υπαρχουν σας λεω!! καθε φορα που κατι παει στραβα τους κανω τεμεναδες και ως δια μαγειας διορθωνεται το προβλημα!!!

περα απ την πλακα
νομιζω οτι
οι μεταφυσικες ανησυχιες ειναι κατι φυσικο στον ανθρωπο. ακομα και σε αθεους, επικλησεις οπως στην ανθρωποτητα, στην φυση, στο συμπαν κτλ ειναι μεταφυσικες δηλωσεις, οσο και αν δεν θελουν να το παραδεχτουν καποιοι. παρολα αυτα θεωρω οτι αλλο πραμα ειναι να υποκυπτεις ενιοτε σε καποιες μεταφυσικες αυταπατες που απο μονο του το μυαλο δημιουργει και αλλο το να ρυθμιζεις τη ζωη σου
συμφωνα με τις διαταγες ενος μπαμπουλα με μουσια....

nikos_abel
25/09/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Η έννοια του Θεού προέκυψε από την ανάγκη του ανθρώπου να δώσει μια εξήγηση σε φαινόμενα και πράγματα ανεξήγητα από τον ίδιο. Συνεπώς μπορεί να μην υπάρχουν αποδείξεις ότι υπάρχει μια ανώτερη οντότητα η οποία ευθύνεται για οτιδήποτε ανεξήγητο, υπάρχουν όμως ενδείξεις. Όταν λοιπον έχεις ενδείξεις θα πρέπει να προσπαθείσεις να βρεις και τις αποδείξεις.

Στο παράδειγμα που φέρνεις με τα μικρά μπλε ανθρωπάκια, δεν έχεις καμία ένδειξη ότι αυτά υπάρχουν. Συνεπώς χωρίς ενδείξεις δεν έχεις λόγο να προχωρήσεις στις αποδείξεις.

Η έννοια του Θεού είναι κάτι που υπερβαίνει την ανθρώπινη νόηση και συνεπώς η αναζήτησή του είναι ανέφικτη. Δεν μπορείς να βρείς κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις τι είναι.

Μα προφανώς υπάρχουν ενδείξεις για τα μπλε ανθρωπάκια. Αφού ο super_toto τα βλέπει, ο ίδιος έχει ενδείξεις τις οποίες μοιράζεται με τους γύρω του, οι οποίοι όμως δεν τον πιστεύουν.
Από την άλλη μεριά όμως, ποιες είναι ακριβώς οι ενδείξεις για την ύπαρξη θεού, ώστε να αναζητήσουμε τις αποδείξεις;

(Φωτιά βάζω ελπίζω...)

DrBig
25/09/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Η έννοια του Θεού προέκυψε από την ανάγκη του ανθρώπου να δώσει μια εξήγηση σε φαινόμενα και πράγματα ανεξήγητα από τον ίδιο. Συνεπώς μπορεί να μην υπάρχουν αποδείξεις ότι υπάρχει μια ανώτερη οντότητα η οποία ευθύνεται για οτιδήποτε ανεξήγητο, υπάρχουν όμως ενδείξεις. Όταν λοιπον έχεις ενδείξεις θα πρέπει να προσπαθείσεις να βρεις και τις αποδείξεις.

Στο παράδειγμα που φέρνεις με τα μικρά μπλε ανθρωπάκια, δεν έχεις καμία ένδειξη ότι αυτά υπάρχουν. Συνεπώς χωρίς ενδείξεις δεν έχεις λόγο να προχωρήσεις στις αποδείξεις.

Η έννοια του Θεού είναι κάτι που υπερβαίνει την ανθρώπινη νόηση και συνεπώς η αναζήτησή του είναι ανέφικτη. Δεν μπορείς να βρείς κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις τι είναι.

Εγω νομιζω οτι η εννοια του 'θεου' προεκυψε στην ανθρωποτητα με την χρηση ψυχοτροπων φυτων :D

BLiTzER
25/09/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Από την άλλη μεριά όμως, ποιες είναι ακριβώς οι ενδείξεις για την ύπαρξη θεού, ώστε να αναζητήσουμε τις αποδείξεις;

(Φωτιά βάζω ελπίζω...)

Το "άγιο" φως, οι εικόνες που ματώνουν και άλλα τέτοια. Εγώ έχω πειστεί πάντως.

nikos_abel
25/09/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το "άγιο" φως, οι εικόνες που ματώνουν και άλλα τέτοια. Εγώ έχω πειστεί πάντως.

Σωστό.

Ποιο Άγιο φως;

http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Fire#Criticism

BLiTzER
25/09/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ποιο Άγιο φως;


Δεν ήμουν εγώ αυτός που το έγραψε με κεφαλαίο "Α" ;)

nikos_abel
25/09/2010, 13:20
Βρε άστο κεφαλαίο μην έχουμε τίποτα μπλεξίματα...

Λοιπόν, πάω να φάω τη θεϊκιά μακαρονάδα μου προς το παρόν και υτα λέμε αργότερα.

Αυτό το θρεντ Δεν θα πεθάνει ποτέ.

idomeneas
25/09/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εχμ. Χρησιμοποιεί ειδικό εξοπλισμό που κάνει ακριβώς αυτό. Με το μάγουλό του εισάγει χαρακτήρες και έτσι πλάθει λέξεις και προτάσεις (για την ακρίβεια, δε χρειάζεται καν να εισάγει ολόκληρη τη λέξη, χάρη σε ειδικό software). Στη συνέχεια αποθηκεύει το κείμενο ή απλά το "μιλάει". Δεν υπάρχει καμία συνωμοσία και είναι πολύ απλό. Απλά δεν είναι ότι καλύτερο για real-time διαλόγους :P

φιλαράκι αυτό από την θεωρία στην πράξη ξέρεις πόσο απέχει?
κάτι εκατομύρια έτη φωτός...
ειδικά σε περιπτώσεις όπως την δική του που με τα βίας κουνάει τα μάτια του...
εγώ προς το παρόν δεν έχω ψηθεί ότι δουλεύει...
επίσης τι ακριβώς έχει πάθει και πότε συνέβει αυτό
και είναι σε αυτή την κατάσταση?

noe13
25/09/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το "άγιο" φως, οι εικόνες που ματώνουν και άλλα τέτοια. Εγώ έχω πειστεί πάντως. Παντως και αυτος ο μυθος καταρριφθηκε!Και μαλιστα απο τους ιδιους τους παπαδες!

Gandalf dr685sm
25/09/2010, 13:53
idomeneas... το σύστημα λειτουργεί άψογα... μάλιστα προ 11ετίας να φανταστείς κάτι αντίστοιχο με ηλεκτρονική φωνή το είχε ο συγχωρεμένος ο πεθερός μου , που είχε την ίδια ασθένεια.

ALS λέγεται και είναι νευρική εκφυλιστική. Είναι η ίδια ασθένεια που είχε και ο ηθοποιός που έπαιζε τον superman. Χτυπάει στα άκρα πρώτα και στην κίνηση , μετά στα υπόλοιπα μυικά συστήματα και τελευταία στην καρδιά και στο αναπνευστικό. Επειδή ακριβώς τώρα τα νεύρα αυτά νεκρώνονται αποτέλεσμα είναι η "ενίσχυση" ηλεκτρικών σημάτων σε άλλες περιοχές, κάτι που βοηθάει αν θες , στην ανάπτυξη της οξυδέρκειας των αντιλήψεων στον εγκέφαλο.

Στην ερώτηση σου λοιπόν σου λέω πως το σύστημα παίζει άψογα, μιας και ήμουν απο τους τυχερούς που το έχει δεί στην πράξη απο ασθενή ενώ του το δείχναμε να το λειτουργήσει.

Gandalf

BLiTzER
25/09/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
φιλαράκι αυτό από την θεωρία στην πράξη ξέρεις πόσο απέχει?
κάτι εκατομύρια έτη φωτός...
ειδικά σε περιπτώσεις όπως την δική του που με τα βίας κουνάει τα μάτια του...
εγώ προς το παρόν δεν έχω ψηθεί ότι δουλεύει...
επίσης τι ακριβώς έχει πάθει και πότε συνέβει αυτό
και είναι σε αυτή την κατάσταση?

Μηχανικός Η/Υ έχω τελειώσει. Απλό σύστημα μου ακούγεται. Μια κίνηση για +1, μία για -1. 26 χαρακτήρες. Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι? Ίσως δεν κάνει καν 2η κίνηση.

Όσο ξέρω, λόγω της ασθένειάς του, θα έχανε τη φωνή του έτσι κι αλλιώς, αλλά αναγκάστηκε να υποβληθεί σε τραχειεκτομή, η οποία επέσπευσε ελαφρώς τη διαδικασία.

noe13
25/09/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


ALS λέγεται και είναι νευρική εκφυλιστική. Είναι η ίδια ασθένεια που είχε και ο ηθοποιός που έπαιζε τον superman.

Gandalf αυτος δεν επεσε απο αλογο?

BLiTzER
25/09/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
αυτος δεν επεσε απο αλογο?

Ναι.

Από ALS πάσχει ο Jason Becker, καθηλωμένος από τα 20 του :/

Tribute (http://www.youtube.com/watch?v=1wFoSbjXB68)

ΥΓ. Πωπω τον είδα στο καροτσάκι και με έπιασε η καρδιά μου...

DrBig
25/09/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το "άγιο" φως, οι εικόνες που ματώνουν και άλλα τέτοια. Εγώ έχω πειστεί πάντως.

Καλα, πλακα με κανεις?

(οπου 'λ' το χοντρο, το σαλονικιωτικο)

BLiTzER
25/09/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Καλα, πλακα με κανεις?


Νομίζω είναι προφανές.

"That there must be any kind of god must be the greatest ever told lie. For the only god am I."

Allst@rf
25/09/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ναι.

Από ALS πάσχει ο Jason Becker, καθηλωμένος από τα 20 του :/

Tribute (http://www.youtube.com/watch?v=1wFoSbjXB68)

ΥΓ. Πωπω τον είδα στο καροτσάκι και με έπιασε η καρδιά μου...


o ρε μαστορη δεν το ξερα αυτο...


μιλαμε για πολυ παικταρας ο ανθρωπος...


κριμα...


τελικα δεν υπαρχει θεος ρε πστ...:evil:

DrBig
25/09/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Νομίζω είναι προφανές.

"That there must be any kind of god must be the greatest ever told lie. For the only god am I."


ουφ...ειπα κι εγω!

BLiTzER
25/09/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
o ρε μαστορη δεν το ξερα αυτο...


μιλαμε για πολυ παικταρας ο ανθρωπος...


κριμα...


τελικα δεν υπαρχει θεος ρε πστ...:evil:

Καταπληκτικός κιθαρίστας. Και έχασε την ικανότητα να παίζει στα 19-20 του :/ Ακόμα συνθέτει, βέβαια, μέσω υπολογιστή...

Allst@rf
25/09/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Καταπληκτικός κιθαρίστας. Και έχασε την ικανότητα να παίζει στα 19-20 του :/ Ακόμα συνθέτει, βέβαια, μέσω υπολογιστή...


ρε φιλε απιστευτο!!!

βλεπω ενα βιντεο tribute και κοιταω το πρωτο σχολιο απο κατω...


και λεει "Jason Becker became paralyzed because god was jealous"...


πριν ακομα δω το βιντεο που ποσταρες και ανακαλωντας το "perpetual burn "στο μυαλο μου,σκεφτηκα ακριβως το ιδιο πραγμα...:eyepop:

Allst@rf
25/09/2010, 14:38
αστα διαλα ,σκατα εγινα μεσημεριατικα...


μεε συγχωρειτε παιδες στεναχωρηθηκα λεμε...

BLiTzER
25/09/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
στο μυαλο μου,σκεφτηκα ακριβως το ιδιο πραγμα...:eyepop:

Δε χρειάζεται να διαβάσεις τίποτα. Αρκεί να δεις τις φωτός στο 3:17 και 4:36 στο βιντεάκι μου :( Ένιγουει. Εκτός θέματος. Απλά με έπιασε και μένα και θυμήθηκα...

nikos_abel
25/09/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
idomeneas... το σύστημα λειτουργεί άψογα... μάλιστα προ 11ετίας να φανταστείς κάτι αντίστοιχο με ηλεκτρονική φωνή το είχε ο συγχωρεμένος ο πεθερός μου , που είχε την ίδια ασθένεια.

ALS λέγεται και είναι νευρική εκφυλιστική. Είναι η ίδια ασθένεια που είχε και ο ηθοποιός που έπαιζε τον superman. Χτυπάει στα άκρα πρώτα και στην κίνηση , μετά στα υπόλοιπα μυικά συστήματα και τελευταία στην καρδιά και στο αναπνευστικό. Επειδή ακριβώς τώρα τα νεύρα αυτά νεκρώνονται αποτέλεσμα είναι η "ενίσχυση" ηλεκτρικών σημάτων σε άλλες περιοχές, κάτι που βοηθάει αν θες , στην ανάπτυξη της οξυδέρκειας των αντιλήψεων στον εγκέφαλο.

Στην ερώτηση σου λοιπόν σου λέω πως το σύστημα παίζει άψογα, μιας και ήμουν απο τους τυχερούς που το έχει δεί στην πράξη απο ασθενή ενώ του το δείχναμε να το λειτουργήσει.

Gandalf

Και για του λόγου το αληθές

http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hawking#Illness

Σόρρυ για τα λινκς από τη wikipedia αλλά νομίζω πως είναι απαραίτητα για αυτούς που δεν θα κάτσουν να το ψάξουν πολύ...

Παρεπιπτόντως, ρε παιδιά και γω δεν το ήξερα για τον Becker. Και μιλάμε για κομματάρα, κιθαρισταράρα και όλα τα ...άρα που μπορώ να σκεφτώ. Κρίμμα πράγματι.

idomeneas
25/09/2010, 14:56
θανκε :D

idomeneas
25/09/2010, 15:02
πάμε λοιπόν στο θέμα μας,
από ότι κατάλαβα αυτό που λέει αυτός είναι ότι η φύση μπορεί να δημιουργήσει από μόνη της ζωή χωρίς την ύπαρξη μια ανώτερης δύναμης... Σωστά?

nikos_abel
25/09/2010, 15:13
Ολόσωστα.
Και (τώρα δεν έχει link) το φετινό του ντοκυμαντέρ "Into the universe with Stephen Hawking" στο 1ο επεισόδιο (Aliens), έχει μια πολύ καλή και popular science ανάλυση για τις υπάρχουσες θεωρίες του πως μπορεί να έχει δημιουργηθεί η ζωή στη γη, αλλά και σε άλλους πλανήτες.
Αλλά και τα άλλα δύο επεισόδια "Time travel" και "The story of everything" είναι υπέροχα και έχουν γενικώς ανάλυση για τα παράδοξα του χρόνου και την ιστορία του σύμπαντος.
Το που θα το βρεις... βρωμάει το internet από τρόπους.

Πάντως, νομίζω ότι τελικά το ερώτημα της ύπαρξης του θεού συνοψίζεται στη παρακάτω φράση :

"Μήπως φοβάμαι να πεθάνω;"

DrBig
25/09/2010, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
πάμε λοιπόν στο θέμα μας,
από ότι κατάλαβα αυτό που λέει αυτός είναι ότι η φύση μπορεί να δημιουργήσει από μόνη της ζωή χωρίς την ύπαρξη μια ανώτερης δύναμης... Σωστά?

'Αυτος' ειπε οτι το συμπαν μπορει να δημιουργηθει μονο του χωρις την υπαρξη ανωτερης δυναμης.

Αλλα μαγκες, η συζητηση δεν εχει νοημα πριν ξεκαθαριστει το τι ειναι χρονος. Πολλα μεγαλα μυαλα οπως και πολλα μικρα (εγω πχ) υποπτευονται οτι 'χρονος' ειναι κατασκευασμα της λογικης για να βαλει σε γρηγορα προσπελασιμη ταξη την πραγματικοτητα. Αν δεν υπαρχει χρονος στο συμπαν (η αν υπαρχει και ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που νομιζουμε), τοτε δεν εχει και νοημα οποιαδηποτε εννοια 'δημιουργιας' οπως την εννουμε.

nikos_abel
25/09/2010, 15:24
Υπάρχει ένα βιβλίο του Kurt Vonnegut, το Slaughterhouse-Five, στο οποίο περιληπτικά, κάτι περίεργοι εξωγήινοι απαγάγουν το πρωταγωνιστή και τον μελετάνε. Αυτοί οι τύποι λοιπόν, ζούνε στη 4η διάσταση (ή καπως έτσι) και "βλέπουν" το χρόνο ως ένα μωσαϊκό.

Γνωρίζουν λοιπόν, στο επίπεδο της ύπαρξής τους, όλα τα γεγονότα από την αρχή ως το τέλος του σύμπαντος και μάλιστα του λένε ότι το τέλος το βλέπουν πολύ συχνά.

Αυτό που έχει για αυτούς νόημα, είναι να επικεντρώνουν τη προσοχή τους στις ευχάριστες στιγμές, όπως εμείς όταν την επικεντρώνουμε σε ένα όμορφο κομμάτι ενός πίνακα.

Και λίγο pop science από μένα.

Ο χρόνος, μαθηματικά αποδεικνύεται ότι μπορεί να κυλήσει από το μέλλον στο παρελθόν (ας μου επιτραπεί η έκφραση) το ίδιο ακριβώς όπως και από το παρελθόν στο μέλλον και είναι απλώς θέμα αντίληψης. Η πορεία του είναι αυτή γιατί έτσι την αντιλαμβανόμαστε εμείς και αυτή η ροή είναι για μας (εννοώ τους ανθρώπους και μόνο εμάς) απαραίτητη για να δημιουργήσουμε π.χ. τις συνάψεις στον εγκέφαλό μας μεγαλώνοντας. Αν και παράδοξο, εξηγεί πολλά σε πολλές περιπτώσεις που υπάρχουν άλλα επιστημονικά παράδοξα.

Για παράδειγμα, υπάρχει μια θεωρία, που αναφέρει ότι η θεραπεία με χημειοθεραπεία των καρκινοπαθών βασίζεται σε κβαντικές ιδιότητες των συστατικών των φαρμάκων που χρησιμοποιούνται (καθώς είναι άγνωστο το πως ακριβώς λειτουργούν) και συγκεκριμένα στη πλατίνα που εμπεριέχεται.
Οι ιδιότητες αυτές δεν είναι άλλες από το "ταξίδι" στο χρόνο που κάνουν σωματίδια τα οποία δεν "ενδιαφέρονται", ούτε έχουν αντίληψη για τη ροή του χρόνου.

DrBig
25/09/2010, 15:32
στην μυθολογια μας, χρονος (κρονος) ηταν ενας θεος που γεννουσε τα παιδια του απο το κεφαλι του (τη φαντασια του) και μετα τα ετρωγε (κυκλικη ιδιοτητα).

vangelis 64
25/09/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
στην μυθολογια μας, χρονος (κρονος) ηταν ενας θεος που γεννουσε τα παιδια του απο το κεφαλι του (τη φαντασια του) και μετα τα ετρωγε (κυκλικη ιδιοτητα). Όχι ακριβώς.Η Ρέα γεννούσε κι αυτός τα έτρωγε.Απ' το κεφάλι τού Δία(γιού υού Κρόνου)γεννήθηκε η Αθηνά.

nikos_abel
25/09/2010, 15:41
Άσχετο.
Gantalf, έχεις Insight;
Κάπου σε άλλο φόρουμ είδα το όνομά σου και μου έκανε εντύπωση.

(τα άλλα παιδιά θα καταλάβουν όταν και άν μου απαντήσεις0

DrBig
25/09/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Όχι ακριβώς.Η Ρέα γεννούσε κι αυτός τα έτρωγε.Απ' το κεφάλι τού Δία(γιού υού Κρόνου)γεννήθηκε η Αθηνά.


i stand corrected!

Gandalf dr685sm
25/09/2010, 16:30
nikos_abel...

Το Gandalf είναι πολύ κοινό nickname σε forums. Το μόνο insight που γνωρίζω είναι μια εφαρμογή που αφορά τηλεπικοινωνίες (Voice over IP applications) καθώς και αυτό που λένε περί παραψυχολογίας (insight - ενόραση). Τίποτα απο τα δύο δεν έχω...:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

nikos_abel
25/09/2010, 17:20
GANTALF

Εννούσα το Honda Insight αλλά γουάτέβερ

Απλώς, ταίριαζε και ο τρόπος γραφής, όπως και η ωριμότητα που έχω δει σε άλλα θρεντ.

Τέλος πάντων, τέλος το οφ τοπικ.

Gandalf dr685sm
25/09/2010, 17:45
Οχι αδερφέ... ενα Tigra έχω...να σαι καλά

idomeneas
25/09/2010, 18:41
αν υποθέσουμε ότι πριν το σύμπαν υπήρχε μόνο κενό αέρος,
ύλη=μηδέν τότε για να αποδειχθεί η θεωρία
θα πρέπει κάποιος να δημιουργήσει κίνηση-ζωή μέσα σε ένα
κουτί με κενό αέρος από το μηδέν...
κάτι το οποίο είναι πρακτικά αδύνατο...
διότι ως γνωστόν μηδέν εις το μηδέν μας κάνει μηδέν
όπως και μηδέν εις το άπειρο πάλι μηδέν...
αν τώρα πριν από το σύμπαν υπήρχε κάτι,
τότε πάλι ισχύει ο από πάνω ισχυρισμός λογικά...
Αν δεχτούμε ότι υπήρχε ύλη πριν από την δημιουργία του σύμπαντος,
τότε πάλι δεν αποδεικνύετε τπτ γτ η ύλη από κάπου προήλθε...
γενικά είναι ένα ερώτημα που μέχρι σήμερα μόνο
η βίβλος έχει δώσει μία απάντηση που να στέκει έστω θεωρητικά...

Εχετλαίος
25/09/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Εννούσα το Honda Insight

Insight owner here. How can I help you?

Panopticon7
25/09/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
η βίβλος έχει δώσει μία απάντηση που να στέκει έστω θεωρητικά...



WTF :eyepop:




Εγω ειμαι οπαδος της θρησκειας big spaghetti monster, οπου λεει οτι πριν απο το συμπαν υπηρχε ενα τεραστιο μαγικο μακαρονι, κ η δικη μου θεωρια στεκει.

idomeneas
25/09/2010, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
WTF :eyepop:




Εγω ειμαι οπαδος της θρησκειας big spaghetti monster, οπου λεει οτι πριν απο το συμπαν υπηρχε ενα τεραστιο μαγικο μακαρονι, κ η δικη μου θεωρια στεκει.

και πως δημιούργησε το μακαρόνι το σύμπαν?

Panopticon7
25/09/2010, 19:15
Hello !!! Μαγικο μακαρονι ειναι, εκανε μαγικα κ το δημιουργησε.


Η θεωρια μου στεκει "θεωρητικα" εστω οσο κ της βιβλου, αυτο δεν μπορεις να το αρνηθεις...

mikros boudas
25/09/2010, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
αν υποθέσουμε ότι πριν το σύμπαν υπήρχε μόνο κενό αέρος,
ύλη=μηδέν τότε για να αποδειχθεί η θεωρία
θα πρέπει κάποιος να δημιουργήσει κίνηση-ζωή μέσα σε ένα
κουτί με κενό αέρος από το μηδέν...
κάτι το οποίο είναι πρακτικά αδύνατο...
διότι ως γνωστόν μηδέν εις το μηδέν μας κάνει μηδέν
όπως και μηδέν εις το άπειρο πάλι μηδέν...
αν τώρα πριν από το σύμπαν υπήρχε κάτι,
τότε πάλι ισχύει ο από πάνω ισχυρισμός λογικά...
Αν δεχτούμε ότι υπήρχε ύλη πριν από την δημιουργία του σύμπαντος,
τότε πάλι δεν αποδεικνύετε τπτ γτ η ύλη από κάπου προήλθε...
γενικά είναι ένα ερώτημα που μέχρι σήμερα μόνο
η βίβλος έχει δώσει μία απάντηση που να στέκει έστω θεωρητικά... λες βλακειες,η απαντηση της βιβλου δε στεκει ουτα καν θεωρητικα

vangelis 64
25/09/2010, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas

όπως και μηδέν εις το άπειρο πάλι μηδέν...
Πριτς!:smokin:

DrBig
25/09/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
αν υποθέσουμε ότι πριν το σύμπαν υπήρχε μόνο κενό αέρος,
ύλη=μηδέν τότε για να αποδειχθεί η θεωρία
θα πρέπει κάποιος να δημιουργήσει κίνηση-ζωή μέσα σε ένα
κουτί με κενό αέρος από το μηδέν...
κάτι το οποίο είναι πρακτικά αδύνατο...
διότι ως γνωστόν μηδέν εις το μηδέν μας κάνει μηδέν
όπως και μηδέν εις το άπειρο πάλι μηδέν...
αν τώρα πριν από το σύμπαν υπήρχε κάτι,
τότε πάλι ισχύει ο από πάνω ισχυρισμός λογικά...
Αν δεχτούμε ότι υπήρχε ύλη πριν από την δημιουργία του σύμπαντος,
τότε πάλι δεν αποδεικνύετε τπτ γτ η ύλη από κάπου προήλθε...
γενικά είναι ένα ερώτημα που μέχρι σήμερα μόνο
η βίβλος έχει δώσει μία απάντηση που να στέκει έστω θεωρητικά...


Ερωτηση....Τι ειναι υλη?

ΥΓ...ασε που κατα την θεωρια της μεγαλης εκρηξης, πριν δεν υπηρχε κενο αερος, δεν υπηρχε ουτε χωρος ουτε χρονος....διαβασε Ησιοδο, ειναι πολυ πιο κοντα απο την βιβλο στο τι επαιζε...

idomeneas
25/09/2010, 19:41
λοιπόν επειδή σε σαχλαμάρες δεν απαντώ σε ένα σοβαρό θέμα,
και επειδή για καβγάδες όρεξη δεν έχω κόφτε ορισμένοι...
παμ παρακάτ...

@vangelis 64

για κάνε το λιανά, ενδιαφέρομαι...


@DrBig

ύλη είναι οτιδήποτε πέρα από το απόλυτο μηδέν...
δηλαδή εσύ αποτελείσαι από ύλη, κάτι το υπαρκτό...
υπάρχεις σαν οντότητα αποτελούμενος από εκατομύρια
εκατομυρίων ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα...
όταν τεζάρεις θα πάψεις να υπάρχεις σαν αυτό που είσαι
σήμερα και θα μοιραστείς στην φύση από όπου προήλθες...
σαν θρεπτικά συστατικά ας πούμε για τα σκουλίκια που θα
σε φάνε, αυτά με την σειρά τους θα χέσουν, δημιουργώντας
κοπριά, η οποία θα δημιουργήσει θρεπτικά συστατικά για φυτά
και κατά συνέπεια ζώα, τα οποία θα φάει κάποιος νεανίας,
θα παράγει σπέρμα και από αυτό θα βγει μια νέα ζωή...
ακόμα και τώρα που γράφεις στον υπολογιστή σου,
δισεκατομυρια κοματάκια από το δέρμα σου πέφτουν στην ατμόσφαιρα, τα οποία κάτι άλλα αλάνια θα τα φάνε,
θα παράγουν σκατό, κλπ κλπ κλπ μια από τα ίδια...
οπότε ο καθένας μα ανά πάσα στιγμή είναι σπέρμα και σκατά... :lol:
για το σύμπαν νεκροί οι ζωντανοί είμαστε μια από τα ίδια...
όπως λέει και η βίβλος από χώμα προήλθες και στο χώμα πας...
άρα μάλλον ψιλοστέκει σωστά?
ΥΓ: αν έχεις λινκ για τον Ισίοδο δώστο με ενδιαφέρει...

Κάποτε με είχε πιάσει μια μανία να βρω στοιχεία για το που, ποιος, πότε...
έπεσα πάνω σε αυτό το βιντεάκι...
όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν ας το δουν όλο...

http://www.youtube.com/watch?v=9Vu17CFG6g4
είναι καταπληκτικό...

vangelis 64
25/09/2010, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
λοιπόν επειδή σε σαχλαμάρες δεν απαντώ σε ένα σοβαρό θέμα,
και επειδή για καβγάδες όρεξη δεν έχω κόφτε ορισμένοι...
παμ παρακάτ...

@vangelis 64

για κάνε το λιανά, ενδιαφέρομαι...
Πάω για δουλειά,αργά ή αύριο:beer: :wave2:

Panopticon7
25/09/2010, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
λοιπόν επειδή σε σαχλαμάρες δεν απαντώ σε ένα σοβαρό θέμα,
και επειδή για καβγάδες όρεξη δεν έχω κόφτε ορισμένοι...



Ελπιζω να μην αποκαλεις σαχλαμαρα την θρησκεια μου.




Προσπαθεις να δωσεις επιστημονικη προεκταση στην θρησκεια, επιστημη κ θρησκεια δεν παντρευονται.

Allst@rf
25/09/2010, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
'Αυτος' ειπε οτι το συμπαν μπορει να δημιουργηθει μονο του χωρις την υπαρξη ανωτερης δυναμης.

Αλλα μαγκες, η συζητηση δεν εχει νοημα πριν ξεκαθαριστει το τι ειναι χρονος. Πολλα μεγαλα μυαλα οπως και πολλα μικρα (εγω πχ) υποπτευονται οτι 'χρονος' ειναι κατασκευασμα της λογικης για να βαλει σε γρηγορα προσπελασιμη ταξη την πραγματικοτητα. Αν δεν υπαρχει χρονος στο συμπαν (η αν υπαρχει και ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που νομιζουμε), τοτε δεν εχει και νοημα οποιαδηποτε εννοια 'δημιουργιας' οπως την εννουμε.


απο αποψης φυσικης επιστημης ,οπως θα ξερεις και συ καλυτερα,τον χρονο,τον κατασκευασαμε εμεις οι ανθρωποι για να μπορουμε να συνενοουμαστε αρχικα και σταδιακα να μπορουμε να φερουμε εις περας διαφορες εργασιες ,απλες ή πολυπλοκες...

αυτο που μου εμαθαν εμενα ειναι ,οτι ο χρονος δεν υπαρχει σαν διασταση ,βλεπουμε μονο τα αποτελεσμα του και οτι ειναι αμεσα δεμενος με τον χωρο...

προσωπικα,εντελως μπακαλιστικα οπως το εγραψα,με ικανοποιει σαν λογικη...

idomeneas
25/09/2010, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ελπιζω να μην αποκαλεις σαχλαμαρα την θρησκεια μου.




Προσπαθεις να δωσεις επιστημονικη προεκταση στην θρησκεια, επιστημη κ θρησκεια δεν παντρευονται.

εγώ φιλαράκι απλά παραθέτω γεγονότα όπως ακριβώς τα βρίσκω...
τυγχάνει τα γεγονότα να συμφωνούν με τις θεωρίες...
εκτός και αν έχω λανθασμένη αντίληψη οπότε διαφωτισέ με...

mikros boudas
25/09/2010, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
λοιπόν επειδή σε σαχλαμάρες δεν απαντώ σε ένα σοβαρό θέμα,
και επειδή για καβγάδες όρεξη δεν έχω κόφτε ορισμένοι...
παμ παρακάτ...

@vangelis 64

για κάνε το λιανά, ενδιαφέρομαι...


@DrBig

ύλη είναι οτιδήποτε πέρα από το απόλυτο μηδέν...
δηλαδή εσύ αποτελείσαι από ύλη, κάτι το υπαρκτό...
υπάρχεις σαν οντότητα αποτελούμενος από εκατομύρια
εκατομυρίων ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα...
όταν τεζάρεις θα πάψεις να υπάρχεις σαν αυτό που είσαι
σήμερα και θα μοιραστείς στην φύση από όπου προήλθες...
σαν θρεπτικά συστατικά ας πούμε για τα σκουλίκια που θα
σε φάνε, αυτά με την σειρά τους θα χέσουν, δημιουργώντας
κοπριά, η οποία θα δημιουργήσει θρεπτικά συστατικά για φυτά
και κατά συνέπεια ζώα, τα οποία θα φάει κάποιος νεανίας,
θα παράγει σπέρμα και από αυτό θα βγει μια νέα ζωή...
ακόμα και τώρα που γράφεις στον υπολογιστή σου,
δισεκατομυρια κοματάκια από το δέρμα σου πέφτουν στην ατμόσφαιρα, τα οποία κάτι άλλα αλάνια θα τα φάνε,
θα παράγουν σκατό, κλπ κλπ κλπ μια από τα ίδια...
οπότε ο καθένας μα ανά πάσα στιγμή είναι σπέρμα και σκατά... :lol:
για το σύμπαν νεκροί οι ζωντανοί είμαστε μια από τα ίδια...
όπως λέει και η βίβλος από χώμα προήλθες και στο χώμα πας...
άρα μάλλον ψιλοστέκει σωστά?
ΥΓ: αν έχεις λινκ για τον Ισίοδο δώστο με ενδιαφέρει...

Κάποτε με είχε πιάσει μια μανία να βρω στοιχεία για το που, ποιος, πότε...
έπεσα πάνω σε αυτό το βιντεάκι...
όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν ας το δουν όλο...

http://www.youtube.com/watch?v=9Vu17CFG6g4
είναι καταπληκτικό... δεν απαντας σε σαχλαμαρες αλλα απαντας με σαχλαμαρες.
αν διαβασεις αυτα που γραφεις θα δεις κι εσυ πως δεν βγαζουν κανενα νοημα.παραδειγμα:αποτελουμαστε,οπως υποστηριζεις, απο εκατομυρια εκατομυριων "μικρο-υλικα" και μετα λες πως καποιος που γραφει,χανει δισεκατομυρια τετοια "μικρο-υλικα",λογικο και επιχειρηματικο σφαλμα πρωτο:εκατομυρια η δισεκατομυρια?η το χασες στον δρομο?
δευτερο σφαλμα επιχειρηματος,υπεραπλοποιηση του οικολογικου κυκλου.δεν γινομαστε χωμα αλλα βιομαζα,ας το πουμε απλοικα να καταλαβουν και οι παπαδες,κατι πολυ διαφορετικο απο το απλο χωμα που μας δημιουργησε ο θεοςκι αυτο γιατι σε 7 μερες (βαλε 3-4 που εκανε τα ζωα και την φυση)δεν προλαβαν να πεθανουν αρκετα ζωα η φυτα,ουτε καλα καλα να χεσουν για να κανουν βιομαζα.οποτε λαθος η σκεψη σου και στον κυκλο που σκεφτηκες.
η βιβλος δεν στεκει θεωρητικα,το θεμα με το χωμα που αναφερεται στην βιβλο εχει να κανει καθαρα και μονο με την ταπεινοτητα που ο θεος της βιβλου θελει ο ανθρωπος να εχει.επισης,δεν εξηγει πολλα πραγματα μεσα οπως πχ τους δεινοσαυρους.και μην πεις πως ο θεος εχει αγνωστες βουλες και λειτουργει με μυστηριους τροπους:lol:

Allst@rf
25/09/2010, 19:54
@idomeneas...

μαλλον ο βαγγελης θελει να πει οτι το αποτελεσμα ειναι διαφορετικο αν κανεις την πραξη ,χρησιμοποιωντας αλγεβρα Boole...

υπομονη ,θα μας πει ο ιδιος...:wave2:

idomeneas
25/09/2010, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
απο αποψης φυσικης επιστημης ,οπως θα ξερεις και συ καλυτερα,τον χρονο,τον κατασκευασαμε εμεις οι ανθρωποι για να μπορουμε να συνενοουμαστε αρχικα και σταδιακα να μπορουμε να φερουμε εις περας διαφορες εργασιες ,απλες ή πολυπλοκες...

αυτο που μου εμαθαν εμενα ειναι ,οτι ο χρονος δεν υπαρχει σαν διασταση ,βλεπουμε μονο τα αποτελεσμα του και οτι ειναι αμεσα δεμενος με τον χωρο...

προσωπικα,εντελως μπακαλιστικα οπως το εγραψα,με ικανοποιει σαν λογικη...

έτσι ακριβώς...
ο χρόνος είναι δημιούργημα του ανθρώπου και μάλιστα σχετικός...
αυτή η δημιουργία ήταν και η απαρχή της σημερινής σκλαβιάς...
οι ιθαγενείς της Αυστραλίας έχουν διαφορετική αντίληψη του χρόνου...
δεν δίνουν ραντεβού με την ώρα... απλά λένε θα τα πούμε το πρωί, απόγευμα, βράδυ κλπ...

Allst@rf
25/09/2010, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν απαντας σε σαχλαμαρες αλλα απαντας με σαχλαμαρες.
αν διαβασεις αυτα που γραφεις θα δεις κι εσυ πως δεν βγαζουν κανενα νοημα.παραδειγμα:αποτελουμαστε,οπως υποστηριζεις, απο εκατομυρια εκατομυριων "μικρο-υλικα" και μετα λες πως καποιος που γραφει,χανει δισεκατομυρια τετοια "μικρο-υλικα",λογικο και επιχειρηματικο σφαλμα πρωτο:εκατομυρια η δισεκατομυρια?η το χασες στον δρομο?
δευτερο σφαλμα επιχειρηματος,υπεραπλοποιηση του οικολογικου κυκλου.δεν γινομαστε χωμα αλλα βιομαζα,ας το πουμε απλοικα να καταλαβουν και οι παπαδες,κατι πολυ διαφορετικο απο το απλο χωμα που μας δημιουργησε ο θεοςκι αυτο γιατι σε 7 μερες (βαλε 3-4 που εκανε τα ζωα και την φυση)δεν προλαβαν να πεθανουν αρκετα ζωα η φυτα,ουτε καλα καλα να χεσουν για να κανουν βιομαζα.οποτε λαθος η σκεψη σου και στον κυκλο που σκεφτηκες.
η βιβλος δεν στεκει θεωρητικα,το θεμα με το χωμα που αναφερεται στην βιβλο εχει να κανει καθαρα και μονο με την ταπεινοτητα που ο θεος της βιβλου θελει ο ανθρωπος να εχει.επισης,δεν εξηγει πολλα πραγματα μεσα οπως πχ τους δεινοσαυρους.και μην πεις πως ο θεος εχει αγνωστες βουλες και λειτουργει με μυστηριους τροπους:lol:


κρατοντας αυτο που λες θα πω το εξης...

γενικα οι θρησκειες ,προσπαθουν να εξηγησουν τον κοσμο ολο μεσα απο αλιγορικα νοηματα...

δεν εχει υποθει μεχρι τωρα στο παρον θρεντ.

μπορουμε αυτο να το παρουμε σαν δεδομενο?

mikros boudas
25/09/2010, 19:59
δεν κατασκευασαμε τον χρονο,μοναδες μετρησης κατασκευασαμε.αλλο το ενα αλλο το αλλο.απλα κοψαμε την συνεχεια σε κομματια.οπως με τον χωρο.

mikros boudas
25/09/2010, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κρατοντας αυτο που λες θα πω το εξης...

γενικα οι θρησκειες ,προσπαθουν να εξηγησουν τον κοσμο ολο μεσα απο αλιγορικα νοηματα...

δεν εχει υποθει μεχρι τωρα στο παρον θρεντ.

μπορουμε αυτο να το παρουμε σαν δεδομενο? δεν ειναι γενικα οι θρησκειες,ο χριστιανισμος και το ισλαμ ομως ναι.και πιστευω πως σε αυτες θα βασιστει η συζητηση με βαση την εως τωρα πορεια οποτε ας βασιστουμε σε αυτο που λες:beer:

ομως εγω την κανω τωρα:beer: :beer:

Allst@rf
25/09/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν ειναι γενικα οι θρησκειες,ο χριστιανισμος και το ισλαμ ομως ναι.και πιστευω πως σε αυτες θα βασιστει η συζητηση με βαση την εως τωρα πορεια οποτε ας βασιστουμε σε αυτο που λες:beer:

ομως εγω την κανω τωρα:beer: :beer:


για μπυρες...?

:D :D :D

:beer: :beer: :beer:

idomeneas
25/09/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν απαντας σε σαχλαμαρες αλλα απαντας με σαχλαμαρες.
αν διαβασεις αυτα που γραφεις θα δεις κι εσυ πως δεν βγαζουν κανενα νοημα.παραδειγμα:αποτελουμαστε,οπως υποστηριζεις, απο εκατομυρια εκατομυριων "μικρο-υλικα" και μετα λες πως καποιος που γραφει,χανει δισεκατομυρια τετοια "μικρο-υλικα",λογικο και επιχειρηματικο σφαλμα πρωτο:εκατομυρια η δισεκατομυρια?η το χασες στον δρομο?
δευτερο σφαλμα επιχειρηματος,υπεραπλοποιηση του οικολογικου κυκλου.δεν γινομαστε χωμα αλλα βιομαζα,ας το πουμε απλοικα να καταλαβουν και οι παπαδες,κατι πολυ διαφορετικο απο το απλο χωμα που μας δημιουργησε ο θεοςκι αυτο γιατι σε 7 μερες (βαλε 3-4 που εκανε τα ζωα και την φυση)δεν προλαβαν να πεθανουν αρκετα ζωα η φυτα,ουτε καλα καλα να χεσουν για να κανουν βιομαζα.οποτε λαθος η σκεψη σου και στον κυκλο που σκεφτηκες.
η βιβλος δεν στεκει θεωρητικα,το θεμα με το χωμα που αναφερεται στην βιβλο εχει να κανει καθαρα και μονο με την ταπεινοτητα που ο θεος της βιβλου θελει ο ανθρωπος να εχει.επισης,δεν εξηγει πολλα πραγματα μεσα οπως πχ τους δεινοσαυρους.και μην πεις πως ο θεος εχει αγνωστες βουλες και λειτουργει με μυστηριους τροπους:lol:

δεν το ήξερα να πάρω ένα μέτρο και να τα μετρήσω...
δεν θα το ξανακάνω... ώμην...
δεύτερον ο χρόνος δεν υπάρχει... τα πάντα είναι σχετικά,
αυτό είναι κανόνας... μια μέρα για εσένα δεν είναι το ίδιο για μια άλλη οντότητα...
πχ φανερότατα δεν κατάλαβες τι λέω... ίσως να σου πάρει και χρόνια... κάποιος άλλος το έπιασε αμέσως...
το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, αλλά η μονάδα μέτρησης του χρόνου λέει άλλα... στην πράξη εσύ βγαίνεις καθυστεριμένος... δεν είσαι όμως...
ποιο απλά για να τα καταλάβεις δεν μπορώ να τα πω...

Allst@rf
25/09/2010, 20:07
εχμ ...ναι...

η συζητηση τινει να μπει σε περιεργα μονοπατια...:rolleyes: :rolleyes:

Allst@rf
25/09/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν κατασκευασαμε τον χρονο,μοναδες μετρησης κατασκευασαμε.αλλο το ενα αλλο το αλλο.απλα κοψαμε την συνεχεια σε κομματια.οπως με τον χωρο.


αν παρουμε σαν δεδομενο αυτο που ειπε ο DrBig ,τον κατασκευασε...:wave2:

BLiTzER
25/09/2010, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γενικα οι θρησκειες ,προσπαθουν να εξηγησουν τον κοσμο ολο μεσα απο αλιγορικα νοηματα...


Επειδή αν υποστήριζαν ότι τα κείμενά τους κυριολεκτούν, βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα, χειροπιαστά στοιχεία, θα είχαν καταρριφθεί εν τη γενέσει τους. Είναι μια καλά στημένη επιχείρηση που προσαρμόζεται στους καιρούς.

Αλλά πάλι προσπαθείτε να αποδείξετε ότι υπάρχει θεός, το οποίο είπαμε πόσο χαζό είναι... :P

idomeneas
25/09/2010, 20:17
αυτό που λέμε είναι ότι ολόκληρο το σύμπαν βασίζετε σε μια αρχιτεκτονική και λειτουργεί σαν μια μηχανή...
αυτό είναι ολοφάνερο...
Ακόμα και οι μασόνοι και σατανιστές όταν επικαλούντε τον
θεό τους αναφέρονται σε αυτόν σαν μέγα αρχιτέκτονα...
θεωρούν ότι η Γη και το σύμπαν του ανήκει για αυτό...
άσχετα αν κάνουν λάθος...

Allst@rf
25/09/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Επειδή αν υποστήριζαν ότι τα κείμενά τους κυριολεκτούν, βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα, χειροπιαστά στοιχεία, θα είχαν καταρριφθεί εν τη γενέσει τους. Είναι μια καλά στημένη επιχείρηση που προσαρμόζεται στους καιρούς.

Αλλά πάλι προσπαθείτε να αποδείξετε ότι υπάρχει θεός, το οποίο είπαμε πόσο χαζό είναι... :P


βιαζεσαι και βγαζεις συμπερασματα που δεν ισχυουν...


τα παντα ειναι επιστημη για μενα φιλαρακ...

ακομα και η θρησκεια ,στην γεννηση της επιστημη ηταν...


και δεν το λεω εγω αυτο,μην παρεξηγηθω...

BLiTzER
25/09/2010, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
βιαζεσαι και βγαζεις συμπερασματα που δεν ισχυουν...


τα παντα ειναι επιστημη για μενα φιλαρακ...

ακομα και η θρησκεια ,στην γεννηση της επιστημη ηταν...


και δεν το λεω εγω αυτο,μην παρεξηγηθω...

Δεν ισχύουν γιατί? Θέλω πολύ να ακούσω.

Όπως θέλω να ακούσω τι σχέση έχει ο χριστιανισμός (οι υπόλοιπες θρησκείες δε μας αφορούν) με "δόξα αληθή μετά λόγου". Θα σε βοηθήσω. Λέξη-κλειδί ο "λόγος".

nikos_abel
25/09/2010, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Οχι αδερφέ... ενα Tigra έχω...να σαι καλά

Ε να πάρεις Insight

(πλάκα κάνω)

nikos_abel
25/09/2010, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Insight owner here. How can I help you?

Καλό ε;
Εγώ το πήρα σε κόκκινο.
Εσύ1

(Το σταματάω γιατί θα μας Χ3σuv3. Να τα πούμε σε κανα άλλο thread που θα ανοίξουμε για το πιο βαρετό και οικονομικό σούπερ ντούπερ κουτί)

nikos_abel
25/09/2010, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
αν υποθέσουμε ότι πριν το σύμπαν υπήρχε μόνο κενό αέρος,
ύλη=μηδέν τότε για να αποδειχθεί η θεωρία
θα πρέπει κάποιος να δημιουργήσει κίνηση-ζωή μέσα σε ένα
κουτί με κενό αέρος από το μηδέν...
κάτι το οποίο είναι πρακτικά αδύνατο...
διότι ως γνωστόν μηδέν εις το μηδέν μας κάνει μηδέν
όπως και μηδέν εις το άπειρο πάλι μηδέν...
αν τώρα πριν από το σύμπαν υπήρχε κάτι,
τότε πάλι ισχύει ο από πάνω ισχυρισμός λογικά...
Αν δεχτούμε ότι υπήρχε ύλη πριν από την δημιουργία του σύμπαντος,
τότε πάλι δεν αποδεικνύετε τπτ γτ η ύλη από κάπου προήλθε...
γενικά είναι ένα ερώτημα που μέχρι σήμερα μόνο
η βίβλος έχει δώσει μία απάντηση που να στέκει έστω θεωρητικά...

Αγαπητέ φίλε μου.

Αν ισχύει η big bang theory, τότε ΟΛΗ η ύλη, η ενέργεια, ο χώρος και ο χρόνος πριν από αυτό, ήταν συγκεντρωμένη σε ένα σημείο μικρότερο από το κεφάλι μιας καρφίτσας (έτσι μας το είπαν στο σχολείο όταν ήμουνα μικρός).

Απλά (πρόσεξε τώρα) "στατιστικά" - "τυχαία" κάποια στιγμή υπήρξε μια διακύμανση του κενού και το σύμπαν "έσκασε" σε μια αδιανόητη για εμάς έκρηξη, και από τότε ΟΛΗ η ύλη, η ενέργεια, ο χώρος και ο χρόνος άρχισε να διαστέλεται αστραπιαία προς όλες τις κατευθήνσεις.

Έξω από το κεφάλι της καρφίτσας δεν υπήρχε τίποτα. Ούτε ύλη, ενέργεια, χώρος ή χρόνος. Έρεβος δηλαδή, ούτε καν χάος, που σημαίνει ότι για τη δικιά μας αντίληψη δεν έχει καν νόημα να το εξετάζουμε. Δεν έχουμε τη δυνατότητα ως ύπαρξη να κατανοήσουμε οτιδήποτε δεν ορίζεται έξω από αυτές τις συνθήκες. Για μας είναι σαν να μην υπάρχει.

Οτιδήποτε όμως δεν μπορούμε να το αντηληφθούμε με τις αισθήσεις μας, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Π.χ. το ότι δεν βλέπουμε τον ήλιο τη νύχτα δεν σημαίνει ότι αυτός εξαφανίστηκε. Αν ένας άνθρωπος γεννήθηκε και μεγάλωσε σε ένα υπόγειο, δεν μπορεί να διανοηθεί την ύπαρξή του.

idomeneas
25/09/2010, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Αγαπητέ φίλε μου.

Αν ισχύει η big bang theory, τότε ΟΛΗ η ύλη, η ενέργεια, ο χώρος και ο χρόνος πριν από αυτό, ήταν συγκεντρωμένη σε ένα σημείο μικρότερο από το κεφάλι μιας καρφίτσας (έτσι μας το είπαν στο σχολείο όταν ήμουνα μικρός).


θεωρία, που ούτε στην θεωρία δεν στέκει... κατ' εμέ έτσι?



Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

Οτιδήποτε όμως δεν μπορούμε να το αντηληφθούμε με τις αισθήσεις μας, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Π.χ. το ότι δεν βλέπουμε τον ήλιο τη νύχτα δεν σημαίνει ότι αυτός εξαφανίστηκε. Αν ένας άνθρωπος γεννήθηκε και μεγάλωσε σε ένα υπόγειο, δεν μπορεί να διανοηθεί την ύπαρξή του.

για πες, για πες... :rolleyes:

mikros boudas
25/09/2010, 22:24
εισαι κακοδιαβασμενος και προκατειλημενος,καθε συζητηση μαζι σου ειναι καταδικασμενη και κατωτατα μονοπατια βλακειας,καληνυχτα για παντα:wave2:

mikros boudas
25/09/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
δεν το ήξερα να πάρω ένα μέτρο και να τα μετρήσω...
δεν θα το ξανακάνω... ώμην...
δεύτερον ο χρόνος δεν υπάρχει... τα πάντα είναι σχετικά,
αυτό είναι κανόνας... μια μέρα για εσένα δεν είναι το ίδιο για μια άλλη οντότητα...
πχ φανερότατα δεν κατάλαβες τι λέω... ίσως να σου πάρει και χρόνια... κάποιος άλλος το έπιασε αμέσως...
το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, αλλά η μονάδα μέτρησης του χρόνου λέει άλλα... στην πράξη εσύ βγαίνεις καθυστεριμένος... δεν είσαι όμως...
ποιο απλά για να τα καταλάβεις δεν μπορώ να τα πω... δεν απαντας σε αυτα που ειπα,μιλας αοριστα και συνεχιζεις να εκτιθεσαι.αφου τα ξερεις ολα λοιπον,καληνυχτα για παντα απο καποιον που δε τα ξερει:wave2:

Panopticon7
25/09/2010, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εισαι κακοδιαβασμενος και προκατειλημενος


συμφωνω σε αυτο μονο.

idomeneas
25/09/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εισαι κακοδιαβασμενος και προκατειλημενος,καθε συζητηση μαζι σου ειναι καταδικασμενη και κατωτατα μονοπατια βλακειας,καληνυχτα για παντα:wave2:

καλύτερα κακοδιαβασμένος παρά άρρωστος...

mikros boudas
25/09/2010, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
καλύτερα κακοδιαβασμένος παρά άρρωστος... ο,τι να ναι εισαι,κλασσικος υπεργνωμομενος φλαφατας,καλα το καταλαβα:wave2:

idomeneas
25/09/2010, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν απαντας σε αυτα που ειπα,μιλας αοριστα και συνεχιζεις να εκτιθεσαι.αφου τα ξερεις ολα λοιπον,καληνυχτα για παντα απο καποιον που δε τα ξερει:wave2:

σε τι ακριβώς δεν απάντησα?
πες μου να σου λύσω όλες τις απορίες...
έχε υπόψην πως θα τα πω μια φορά...
κουβέντα κάνουμε και όχι μάθημα...
το καταλάβαμε?

πσιτ... και μίλα όμορφα...

mikros boudas
25/09/2010, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
σε τι ακριβώς δεν απάντησα?
πες μου να σου λύσω όλες τις απορίες...
έχε υπόψην πως θα τα πω μια φορά...
κουβέντα κάνουμε και όχι μάθημα...
το καταλάβαμε? ασε το υφακι γιατι δε σε παιρνει,ξαναδιαβασε το ποστ που εκανα γιατι απαντησες μονο σε αυτο σχετικα με τον χρονο κι εκει απαντησες με μισοκουβεντες και πολλες τελιτσες για δημιουργια εντυπωσεων.οσο για τις αποριες μου,ευτυχως εσυ ουτε να κατανοησεις τις ερωτησεις μπορεις ποσο μαλλον να τις λυσεις κιολας:rotflmao:

mikros boudas
25/09/2010, 22:38
αλα τις και μαγκια στο εντιτ ποστ;)
το ψιτ γραφεται με ψ και οχι με πσ,εκτος αν στο mit το γραφετε ετσι εσεις

idomeneas
25/09/2010, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ασε το υφακι γιατι δε σε παιρνει,ξαναδιαβασε το ποστ που εκανα γιατι απαντησες μονο σε αυτο σχετικα με τον χρονο κι εκει απαντησες με μισοκουβεντες και πολλες τελιτσες για δημιουργια εντυπωσεων.οσο για τις αποριες μου,ευτυχως εσυ ουτε να κατανοησεις τις ερωτησεις μπορεις ποσο μαλλον να τις λυσεις κιολας:rotflmao:

και για πες μου ρε αλάνι που δεν με παίρνει για να ξέρω και εγώ δηλαδής να φυλάγομαι... μην πάθω καμιά νίλα... σωστός?

για πες τώρα και σε τι δεν απάντησα...

idomeneas
25/09/2010, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
αλα τις και μαγκια στο εντιτ ποστ;)
το ψιτ γραφεται με ψ και οχι με πσ,εκτος αν στο mit το γραφετε ετσι εσεις

η αλήθεια είναι ότι τα pc στο mit πάσχουν από ελληνικούς χαρακτήρες οπότε το ψ αναγκαστικά γίνετε πσ...
κατανοητό?

mikros boudas
25/09/2010, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
και για πες μου ρε αλάνι που δεν με παίρνει για να ξέρω και εγώ δηλαδής να φυλάγομαι... μην πάθω καμιά νίλα... σωστός?

για πες τώρα και σε τι δεν απάντησα... εγω δε σε απειλησα ετσι ωστε να φυλαγεσαι,δε σε παιρνει ομως γιατι δεν ιδρωνει το αυτι μου ,και ουτε τιποτα αλλο, με το υφος σου.
δεν απαντησες σε τιποτα σχετικα με την βιβλο και την υπερτατη μπαρουφα που ειπες που ηταν και το βασικο κομματι του κειμενου μου,εσυ ομως διαλεξες να μην το σχολιασεις.πιθανολογω τραγικη ελλειψη επιχειρηματων

idomeneas
25/09/2010, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εγω δε σε απειλησα ετσι ωστε να φυλαγεσαι,δε σε παιρνει ομως γιατι δεν ιδρωνει το αυτι μου ,και ουτε τιποτα αλλο, με το υφος σου.
δεν απαντησες σε τιποτα σχετικα με την βιβλο και την υπερτατη μπαρουφα που ειπες που ηταν και το βασικο κομματι του κειμενου μου,εσυ ομως διαλεξες να μην το σχολιασεις.πιθανολογω τραγικη ελλειψη επιχειρηματων

θα μιλήσεις καθαρά ή θα συνεχίσεις τα σάλια?

mikros boudas
25/09/2010, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
η αλήθεια είναι ότι τα pc στο mit πάσχουν από ελληνικούς χαρακτήρες οπότε το ψ αναγκαστικά γίνετε πσ...
κατανοητό? η εχουν ελληνικα η δεν εχουν(βασικα εχουν αρκετα και μερικα μαλιστα και αρχαια αλλα μη σε ζορισω αλλο;) )

mikros boudas
25/09/2010, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
θα μιλήσεις καθαρά ή θα συνεχίσεις τα σάλια? πεντακαθαρα μιλησα,δεν απαντησες σχετικα με αυτα που εγραψα για την βιβλο προς απαντηση αυτου που εγραψες σχετικα με το ποσο στεκει θεωρητικα η ιστορια της βιβλου

mikros boudas
25/09/2010, 22:46
και επειδη πρεπει να ξαναματαφυγω,γραψε ο,τι εχεις ευχαριστηση και σε ξανατιμωρω αυριο δεν ειναι θεμα,μην παρεξηγηθεις που δε θα το κανω σημερα.ενταξει?:wave2:

Panopticon7
25/09/2010, 22:49
:a014: :a014:


2-2 :a08:

idomeneas
25/09/2010, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
και επειδη πρεπει να ξαναματαφυγω,γραψε ο,τι εχεις ευχαριστηση και σε ξανατιμωρω αυριο δεν ειναι θεμα,μην παρεξηγηθεις που δε θα το κανω σημερα.ενταξει?:wave2:

εκτός από σπάμερ...
είσαι και τιμωρός?
μπράβο ρε φιλαράκι...
σου βρήκα και αβατάρ...


211318

Panopticon7
25/09/2010, 22:53
Αυτος ειναι ο ευλογητος.


2-2 ακομα :rotflmao: :rotflmao:

GYROSCOP FENOM
25/09/2010, 23:56
:a014:



























:a15:

notakos600
26/09/2010, 00:11
:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:


211321

vangelis 64
26/09/2010, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
@idomeneas...

μαλλον ο βαγγελης θελει να πει οτι το αποτελεσμα ειναι διαφορετικο αν κανεις την πραξη ,χρησιμοποιωντας αλγεβρα Boole...

υπομονη ,θα μας πει ο ιδιος...:wave2: Όχι αδερφέ,γρι δεν σκαμπάζω απ' αυτή την άλγεβρα.

Απλά στο γυμνάσιο μάθαμε πως ό,τι πολλαπλασιάζεται με το μηδέν δίνει μηδέν
και αντίστοιχα ό,τι πολλαπλασιάζεται με το άπειρο,κάνει άπειρο.

Μηδέν επί άπειρο δεν μάς είπε κανείς πόσο κάνει και όταν-χρόνια αργότερα-ρώτησα κάποιους μαθηματικούς,που έτυχε να γνωρίσω,
είτε δεν ήξεραν είτε είπαν ότι η πράξη δεν ορίζεται.

Αργότερα πάλι διάβασα...άκουσα(δεν θυμάμαι)πως ο Πυθαγόρας είχε πει ότι αυτό το γινόμενο ισούται με την μονάδα,
πράγμα που ομολογώ μού αρέσει πάρα πολύ και σαν μαθηματικά και σαν φιλοσοφία.


Τώρα για την υπόλοιπη κουβέντα,όλοι τα δίκηα τους έχουνε κι όλοι μακρυά νυχτωμένοι είμαστε πιστεύω.Αυτά!:wave2:

DrBig
26/09/2010, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
λοιπόν επειδή σε σαχλαμάρες δεν απαντώ σε ένα σοβαρό θέμα,
και επειδή για καβγάδες όρεξη δεν έχω κόφτε ορισμένοι...
παμ παρακάτ...

@vangelis 64

για κάνε το λιανά, ενδιαφέρομαι...


@DrBig

ύλη είναι οτιδήποτε πέρα από το απόλυτο μηδέν...
δηλαδή εσύ αποτελείσαι από ύλη, κάτι το υπαρκτό...
υπάρχεις σαν οντότητα αποτελούμενος από εκατομύρια
εκατομυρίων ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα...
όταν τεζάρεις θα πάψεις να υπάρχεις σαν αυτό που είσαι
σήμερα και θα μοιραστείς στην φύση από όπου προήλθες...
σαν θρεπτικά συστατικά ας πούμε για τα σκουλίκια που θα
σε φάνε, αυτά με την σειρά τους θα χέσουν, δημιουργώντας
κοπριά, η οποία θα δημιουργήσει θρεπτικά συστατικά για φυτά
και κατά συνέπεια ζώα, τα οποία θα φάει κάποιος νεανίας,
θα παράγει σπέρμα και από αυτό θα βγει μια νέα ζωή...
ακόμα και τώρα που γράφεις στον υπολογιστή σου,
δισεκατομυρια κοματάκια από το δέρμα σου πέφτουν στην ατμόσφαιρα, τα οποία κάτι άλλα αλάνια θα τα φάνε,
θα παράγουν σκατό, κλπ κλπ κλπ μια από τα ίδια...
οπότε ο καθένας μα ανά πάσα στιγμή είναι σπέρμα και σκατά... :lol:
για το σύμπαν νεκροί οι ζωντανοί είμαστε μια από τα ίδια...
όπως λέει και η βίβλος από χώμα προήλθες και στο χώμα πας...
άρα μάλλον ψιλοστέκει σωστά?
ΥΓ: αν έχεις λινκ για τον Ισίοδο δώστο με ενδιαφέρει...

Κάποτε με είχε πιάσει μια μανία να βρω στοιχεία για το που, ποιος, πότε...
έπεσα πάνω σε αυτό το βιντεάκι...
όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν ας το δουν όλο...

http://www.youtube.com/watch?v=9Vu17CFG6g4
είναι καταπληκτικό...


οπως ειπε και ο Ευαγγελος παραπανω, 0*οο (και 0^οο) ειναι απροσδιοριστες μορφες στα μαθηματικα, με αλλα λογια, τιποτα φορες το απειρο (η απειρες φορες το τιποτα) δεν μπορουμε ποτε να γνωριζουμε ποσο κανει.

Τωρα για την υλη, τα πραγματα ειναι ακομα πιο περιπλοκα, Αυτο που ειπες "οτιδηποτε περα απο το απολυτο τιποτα" δεν εχει νοημα γιατι καταρχην δεν υπαρχει απολυτο τιποτε, δεν το ειδαμε ποτε και δεν γνωριζουμε τι ειναι. Ο χωρος (ακομα και o απολυτως κενος υλης) περικλειει ενεργεια. Αρα αφου δεν ξερουμε τι ειναι το τιποτα, δεν μπορουμε να ξερουμε και τι ειναι το μη τιποτα. Μην σου ακουστει αυτο ως σοφιστεια, ο χωρος, ακομα και ο κενος ειναι 'κατι', εχει ιδιοτητες και ενεργεια.
Αυτο που νομιζουμε οτι ξερουμε, ειναι πως η 'υλη' γινεται αυτο που εμεις αντιλαμβανομαστε ως υλη, μονο οταν η συνεδηση μας αλληλεπιδρασει με ενα 'φαντασμα', το οποιο 'φαντασμα' 'υπαρχει' σε μια αλλη διασταση εξω απο την αντιληπτικη μας σφαιρα, ως κυμα πιθανοτητας. Με αλλα λογια, η υλη δεν υπαρχει στον κοσμο μας οταν δεν την παρατηρουμε. Οταν δε, την παρατηρουμε, τοτε η υποτιθεμενα α-υλη συνειδηση μας φτιαχνει μια συμμαχια με το α-υλο αυτο φαντασμα και τσουπ, ξεπηδαει το πρωτονιο, νετρονιο κλπ σαν ενα συμπαγες μπαλακι (που καθε αλλο παρα συμπαγες μπαλακι ειναι). Δες και αυτο το συντομο βιντεακι για το περιφημο πειραμα της διπλης σχισμης και μετα αν θελεις αναθεωρησε τη βεβαιοτητα σου για το τι ειναι τελικα υλη και τι πραγματικοτητα (που βαισζεται εξ'ολοκληρου σ'αυτη.)

http://www.youtube.com/watch?v=3_BzTMeV4HI

idomeneas
26/09/2010, 03:19
μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα...
τα μαθηματικά είναι απλά,
υπάρχουν οι αριθμοί και το μηδέν,
το άπειρο αν το δεχτούμε σαν έναν αριθμό,
πχ την αρχή και το τέλος των αριθμών, τότε πολλαπλασιαζόμενο
με το μηδέν πάντα θα κάνει μηδέν...
όπως και άπειρες φορές το μηδέν πάντα θα κάνει μηδέν...
για τον πολύ απλό λόγο ότι το άπειρο δεν είναι ένας συγκεκριμένος αριθμός, αλλά συμβολίζει μία επαναλαμβανόμενη πράξη
προχωρόντας μια αληλουχία αριθμών... πχ 5,5000,5000000,50000000000000 κλπ κλπ έως το άπειρο το οποίο ουσιαστικά δεν έχει τέλος...
αυτό είναι μια σταθερά...
Όσον αφορά το απόλυτο τίποτα,
θεωρητικά υπάρχει και είναι το κενό πριν την δημιουργία του σύμπαντος...
το οποίο και αυτό λαμβάνουμε σαν μια σταθερά...
αν θέλουμε φυσικά να φτάσουμε σε ένα συμπέρασμα...
Το απόλυτο τίποτα λοιπόν είναι το μηδέν...
το οποίο μάλιστα ανακαλύφθηκε μετά τους αριθμούς
και έδωσε λύσεις σε πάρα πολλά άλυτα προβλήματα...
καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις,
απλά με την λογική που αναλύεις πολύ απλά τα πάντα είναι ρευστά,
στα μαθηματικά δεν μπορείς να έχεις μόνο μεταβλητές,
πρέπει να έχεις και σταθερές, αλλιώς παντού και πάντα
θα έχεις εκατομύρια πιθανές λύσεις, αδύνατες όμως
και εκατομύρια νέα προβλήματα...
άκρη απλά δεν θα βγει ποτέ...
Πάμε τώρα στο παράδειγμα στο βιντεάκι,
ο τύπος λαμβάνει σαν σταθερά ότι τα ηλεκτρόνια
θα χτυπήσουν τον τοίχο με ένα συγκεκριμένο τρόπο,
καλά το κάνει, απλά η σταθερά του είναι λάθος,
παίρνει δηλαδή σαν δεδομένο ότι τα ηλεκτρόνια θα
ακολουθήσουν το ίδιο μοτίβο όπως οι μπάλες
αλλά αυτά συμπεριφέρονται όπως το νερό...
πάλι σταθερά είναι απλά πριν ήταν λάθος...

BLiTzER
26/09/2010, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


http://www.youtube.com/watch?v=3_BzTMeV4HI

Απίστευτο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
το μηδέν...
το οποίο μάλιστα ανακαλύφθηκε μετά τους αριθμούς
και έδωσε λύσεις σε πάρα πολλά άλυτα προβλήματα...


Ανακαλύφθηκε? Δεν είναι ανθρώπινη επινόηση οι αριθμοί?!

Panopticon7
26/09/2010, 04:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR



Ανακαλύφθηκε? Δεν είναι ανθρώπινη επινόηση οι αριθμοί?!


Οχι.

idomeneas
26/09/2010, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Απίστευτο.



Ανακαλύφθηκε? Δεν είναι ανθρώπινη επινόηση οι αριθμοί?!

ναι είναι ανθρώπινη επινόηση και ανακαλύφθηκε μετά τους αριθμούς...

Panopticon7
26/09/2010, 05:28
Δεν ειναι ανθρωπινη επινοηση οι αριθμοι, υπαρχουν, εμεις επινοησαμε τις λεξεις για να τους εκφρασουμε


Α κ διαβασε ξανα αυτο που εγραψες aidiomeneas

Gandalf dr685sm
26/09/2010, 08:31
τώρα απο το Σεραφείμ και τον Hawking πως φτάσαμε στο να αναλύουμε την δημιουργία του Σύμπαντος με μαθηματικά μέσα απο το moto.gr... είναι και αυτό ένα απο τα παράδοξα φαινόμενα που συμβαίνουν εδώ μέσα.. μου αρέσει που σκοτώνεστε κιόλας για αυτό....:lol: :lol: :lol:


Gandalf

nikos_abel
26/09/2010, 08:35
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[B]οπως ειπε και ο Ευαγγελος παραπανω, 0*οο (και 0^οο) ειναι απροσδιοριστες μορφες στα μαθηματικα, με αλλα λογια, τιποτα φορες το απειρο (η απειρες φορες το τιποτα) δεν μπορουμε ποτε να γνωριζουμε ποσο κανει.

Τωρα για την υλη, τα πραγματα ειναι ακομα πιο περιπλοκα, Αυτο που ειπες "οτιδηποτε περα απο το απολυτο τιποτα" δεν εχει νοημα γιατι καταρχην δεν υπαρχει απολυτο τιποτε, δεν το ειδαμε ποτε και δεν γνωριζουμε τι ειναι. Ο χωρος (ακομα και o απολυτως κενος υλης) περικλειει ενεργεια. Αρα αφου δεν ξερουμε τι ειναι το τιποτα, δεν μπορουμε να ξερουμε και τι ειναι το μη τιποτα. Μην σου ακουστει αυτο ως σοφιστεια, ο χωρος, ακομα και ο κενος ειναι 'κατι', εχει ιδιοτητες και ενεργεια.
Αυτο που νομιζουμε οτι ξερουμε, ειναι πως η 'υλη' γινεται αυτο που εμεις αντιλαμβανομαστε ως υλη, μονο οταν η συνεδηση μας αλληλεπιδρασει με ενα 'φαντασμα', το οποιο 'φαντασμα' 'υπαρχει' σε μια αλλη διασταση εξω απο την αντιληπτικη μας σφαιρα, ως κυμα πιθανοτητας. Με αλλα λογια, η υλη δεν υπαρχει στον κοσμο μας οταν δεν την παρατηρουμε. Οταν δε, την παρατηρουμε, τοτε η υποτιθεμενα α-υλη συνειδηση μας φτιαχνει μια συμμαχια με το α-υλο αυτο φαντασμα και τσουπ, ξεπηδαει το πρωτονιο, νετρονιο κλπ σαν ενα συμπαγες μπαλακι (που καθε αλλο παρα συμπαγες μπαλακι ειναι). Δες και αυτο το συντομο βιντεακι για το περιφημο πειραμα της διπλης σχισμης και μετα αν θελεις αναθεωρησε τη βεβαιοτητα σου για το τι ειναι τελικα υλη και τι πραγματικοτητα (που βαισζεται εξ'ολοκληρου σ'αυτη.)

Υπεραπλουστευμένο μεν αλλά με καλύπτει απόλυτα.

+0*οο

Panopticon7
26/09/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[B]Δες και αυτο το συντομο βιντεακι για το περιφημο πειραμα της διπλης σχισμης και μετα αν θελεις αναθεωρησε τη βεβαιοτητα σου για το τι ειναι τελικα υλη και τι πραγματικοτητα (που βαισζεται εξ'ολοκληρου σ'αυτη.)

Υπεραπλουστευμένο μεν αλλά με καλύπτει απόλυτα.

+0*οο

Εγω προτιμω το πειραμα της "μονης σχισμης" παντως.

Πιστευω σου διδασκει περισσοτερα σχετικα με το πως αρχισε η ζωη :lol: :bigcry: :bigcry:

nikos_abel
26/09/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα...
τα μαθηματικά είναι απλά,

Ε; ....

[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
[B]Όσον αφορά το απόλυτο τίποτα,
θεωρητικά υπάρχει και είναι το κενό πριν την δημιουργία του σύμπαντος...
το οποίο και αυτό λαμβάνουμε σαν μια σταθερά...
αν θέλουμε φυσικά να φτάσουμε σε ένα συμπέρασμα...
Το απόλυτο τίποτα λοιπόν είναι το μηδέν...
το οποίο μάλιστα ανακαλύφθηκε μετά τους αριθμούς
και έδωσε λύσεις σε πάρα πολλά άλυτα προβλήματα...
καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις,
απλά με την λογική που αναλύεις πολύ απλά τα πάντα είναι ρευστά,
στα μαθηματικά δεν μπορείς να έχεις μόνο μεταβλητές,
πρέπει να έχεις και σταθερές, αλλιώς παντού και πάντα
θα έχεις εκατομύρια πιθανές λύσεις, αδύνατες όμως
και εκατομύρια νέα προβλήματα...
άκρη απλά δεν θα βγει ποτέ...
Πάμε τώρα στο παράδειγμα στο βιντεάκι,
ο τύπος λαμβάνει σαν σταθερά ότι τα ηλεκτρόνια
θα χτυπήσουν τον τοίχο με ένα συγκεκριμένο τρόπο,
καλά το κάνει, απλά η σταθερά του είναι λάθος,
παίρνει δηλαδή σαν δεδομένο ότι τα ηλεκτρόνια θα
ακολουθήσουν το ίδιο μοτίβο όπως οι μπάλες
αλλά αυτά συμπεριφέρονται όπως το νερό...
πάλι σταθερά είναι απλά πριν ήταν λάθος...

Λοιπόν. Πρώτα ξεκόλλα από τη βασική σου αρχή: Το κενό είναι κενό, δεν είναι "τίποτα".
Το κενό καταλαμβάνει κάποιο χώρο, οπότε αυτομάτως ανήκει στο σύμπαν. Όπως σου είπα πιο πάνω, πριν τι μπιγκ μπανγκ δεν υπήρχε ΟΥΤΕ χώρος.
Πρέπει να συνειδητοποίησεις την έννοια του "τίποτα" σαν μια (πως να το πω) "ύπαρξη" που δεν έχει νόημα για μας. "ΤΙΠΟΤΑ".

Και φυσικά υπάρχουν, όχι εκκατομύρια, αλλά άπειρα νέα προβλήματα. Η επιστήμη εξ ορισμού όταν προχωρά σε μια ανακάλυψη, εμφανίζει νέα ερωτήματα.

Και όντως να δεις το ντοκυμαντέρ "What the bleep do we know" ολόκληρο.

Πιθανόν να σου λύσει πολλές απορίες που οφείλονται στη επιφανειακή προσέγγιση που έχεις στο ζήτημα, καθώς έχει μια πολύ ωραία ανάπτυξη της ιστορίας της επιστήμης και της κβαντομηχανικής, κατανοητή από το μέσο άνθρωπο.

Και μη κολλάς από αυτούς που σου τη λένε. Όρεξη να έχεις και να ρωτάς, ας είσαι και επιθετικός, όλο και κάτι θα τσιμπήσεις από αυτά που σου λέμε.

Προχώρα στην αναζήτησή σου. Εδώ είμαστε εμείς.

:beer:

nikos_abel
26/09/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Εγω προτιμω το πειραμα της "μονης σχισμης" παντως.

Πιστευω σου διδασκει περισσοτερα σχετικα με το πως αρχισε η ζωη :lol: :bigcry: :bigcry:

Και για αυτό φαντάζομαι ότι μπορείτε να ρίξετε κανα λινκ και μετά να μπαναριστεί το θρεντ!!!

:evil: :evil: :evil: