PDA

View Full Version : Μου σβήνει το Cb400



pipe_smoker
24/09/2010, 21:01
Καλησπέρα για άλλη μια φορά.....

Ίσα που μπήκε το κρύο και άρχισαν τα ζόρια (νομίζω)....

Το πρόβλημα είναι το εξής.

Εβαλα μπροστά σήμερα το πρωί τη μηχανή (CB400 του 95-97 αν δεν κάνω λάθος).....

Κουμπάκι μίζας, γκάζι στις 2-3 χιλ σαλ σταθερά για να πάρει μπρος και το κράτησα και άλλα 4-5 δευτερόλεπτα για να μη σβήσει.

Όντως δεν έσβησε (αρχικά) ωραίος λέω, κι αρχινάω να ετοιμάζομαι.

Πάνω που έχω βάλει το μπουφάν ακούω το ρελαντί να λιποψυχάει και τσουπ σβήνει το δίκυκλο.

Ώπα λέω τι έχουμε εδώ?

Κάνω πάλι την ίδια διαδικασία.

Παίρνει, βαστάει καμιά 20αριά δευτερόλεπτα και σβήνει πάλι.

Αααα λέω.... Δε θα τα πάμε καλά....

Ανοίγω το τσοκ.... Πάλι η ίδια διαδικασία, παίρνει μπρος.... Βαστάει 20 δευτερόλεπτα, και τσουπ σβήνει πάλι....

Φυτιλιάστηκα.... Λέω θα ανοίξω κι άλλο το τσοκ....

Το ανοίγω κι άλλο, παλι η ίδια διαδικασία, παίρνει μπρος. Εκεί αποφάσισα να ανοίξω ακόμα περισσότερο το τσοκ όπου παρατήρησα ότι σχεδόν όλο ανοιγμένο χωρίς να ανοίγω γκάζι η μηχαή ανέβαζε στις 4 χιλ σαλ και βάλε... Είναι λογικό αυτό????

Τέσπα.... Το κατεβάζω λίγο για να μη κάνω καμιά ζημιά, πέφτουν οι στροφές στις 2.5-3 χιλ σαλ κι άντεχε κανονικά....

Λέω εντάξει, το φτιάξαμε....

Κουμπώνω μπουφάν, βάζω κράνος, γάντια, ανεβαίνω....... και μόλις έρχεται η μηχανή σε ευθεία γραμμή (την είχα στο πλαϊνό σταντ) τσουπ σβήνει πάλι......

Άρχισα καντήλια έβαλα μπρος κι έφυγα με φόβο μη μου σβήσει πουθενά και δεν παίρνει μπρος.

Εν τέλει δε συνέβη αυτό ευτυχώς....

Για πέτε ρε παλουκάρια....

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει??????

reinmeister
24/09/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker


Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει??????

τιποτα...ειναι γεγονος οτι τα cb 400 βαριουνται να ζεσταθουν γρηγορα στο κρυο...

pipe_smoker
24/09/2010, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τιποτα...ειναι γεγονος οτι τα cb 400 βαριουνται να ζεσταθουν γρηγορα στο κρυο...

Άρα το αφήνω ως έχει και δεν τρέχω στο μηχανικό μου από βδομάδα???

Ανησύχησα άδικα ο ανίδεος???

Το τσοκ να το ανοίγω πιο πολύ ή θα γίνει καμιά ζημιά???

Να κρατάω πιο πολύ το γκάζι ανοιγμένο???

(Τώρα που σε βρήκα μάστορα τα ρωτάω όλα μη σε χάσω:bawl: :bawl: :bawl: )

reinmeister
24/09/2010, 22:59
τραβας οσο τσοκ χρειαζεται ετσι ωστε να παρει μπρος...να παθει κατι δεν παθαινει...

με το που παρει μπρος,το κλεινεις και το κρατας με το γκαζι 2000 σταθερα για ενα λεπτο...

ταχυτητα και φευγεις...

προβλημα που να χρηζει κοιταγμα απο μηχανικο,μονο στην περιπτωση που δεν κραταει ρελαντι μετα απο 5 λεπτα χρησης...

καλες βολτες...

:wave2:

pipe_smoker
24/09/2010, 23:53
Να'σαι πάντα καλά δικέ μου!!!!

Σε ευχαριστώ!!!!:beer:

Themis_81
25/09/2010, 09:01
Τσεκαρε και ανορθωτη .... ειδικα αν δεν σου κραταει ρελαντι μετα απο λιγο οπως πολυ σωστα επε ο reinmaster :beer: ( ειναι ισως το μονο ευαισθητο σημειο του CB )
Οταν το ειχα και μου εκανε κατι παρομοια ο ανορθωτης μου ελεγε διακριτικα οτι ετοιμαζεται να την κανει ;)

:a024:

pipe_smoker
25/09/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Themis_81
Τσεκαρε και ανορθωτη .... ειδικα αν δεν σου κραταει ρελαντι μετα απο λιγο οπως πολυ σωστα επε ο reinmaster :beer: ( ειναι ισως το μονο ευαισθητο σημειο του CB )
Οταν το ειχα και μου εκανε κατι παρομοια ο ανορθωτης μου ελεγε διακριτικα οτι ετοιμαζεται να την κανει ;)

:a024:

Κατά πως φαίνεται θα τσεκάρω και τον ανορθωτή και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μιας και το μάστορα δε φαίνεται να τον γλιτώνω......

Χθές έφαγα την πρώτη μου χύμα.

Κατηφορικός δρόμος, κατεβάζω σταντ για να παρκάρω. Το φοβόμουν εδώ, δε μου άρεσε η κλίση εκεί, λίγο μπρος, λίγο πίσω.... ωπ εδώ καλά είμαστε.... Γέρνω να ακουμπήσει το σταντ, έλα όμως που από το μπρος πίσω το σταντ είχε μαζέψει κι εγώ δεν το πήρα γραμμή..... Τσουπ! Πάρ'τον κάτω το δικό σου σε slow motion πτώση με τη μηχανή.....

Αποτέλεσμα.... Σπασμένο καβούκι του ταχύμετρου, και ο επιλογέας ταχυτήτων στράβωσε ελαφρώς προς τα μέσα.

Σιχτήρια, καντήλια, ευχές να είναι έτσι οι χειρότερες χύμες ολονών μας, αλλά η ξενέρα ξενέρα....

Καβάλησα σήμερα, το πήγα σε ένα φίλο του οποίου του δίνεις μια βίδα ένα σπίρτο κι ένα άλεν και σου φτιάχνει πλοίο, μπας και μαζευτεί η φάση....

Τον επιλογέα τον ισιώσαμε επιτυχώς.:a2:

Το καβούκι έφαγε μία βίδα που έλειπε, έφαγε και λίγη κόλλα κι έκατσε...

Καλά μέχρι εδώ....

Έλα όμως που μετα ανακαλύψαμε ότι δε δουλέυουν τα φώτα των φρένων.

Αλλάξαμε λάμπες, τίποτα....

Τσεκάραμε τις ασφάλεις τίποτα.....

Μου λέει το παλουκάρι "η βαλβίδα θα φταίει"... Βγάζει ένα καλώδιο κάτω από τη μανέτα του φρένου, τη βραχυκυκλώνει με ένα καλωδιάκι, πατάει φρένο, τσουπ! Ανάψαν τα φωτάκια!!!

Μόνο έτσι ανάβανε βέβαια οπότε μόλις ξανακούμπωσε το καλώδιο πήρα πάλι τα ριπαπά μου....

Τέσπα, τον ευχαρίστησα, έφυγα, και στο δρόμο είδα ότι δε δούλευε και το ταχύμετρο (το οποίο ήταν ούτως ή άλλως ψιλορημαγμένο... Δεν είχε αυτό το κερατάκι στο πλάι που μηδενίζει το μερικό χιλιομετρητή, κι άμα ανέβαζες πάνω από τα 100-120 η βελόνα δε έπεφτε όταν έκοβες. Έπρεπε να χτυπήσεις το τζαμάκι για να επανέλθει. Δούλευε όμως κουτσά στραβά, ενώ τώρα τίποτα....)

Αυτά!:bawl: :bawl: :bawl:

sakisam
26/09/2010, 17:08
99% εχεις ρυθμισμενες τις βαλβιδες πολυ κλειστες η απλα θελουν ρυθμισμα και οταν απαιτει πιο πολυ μιγμα(οταν ειναι κρυο δηλαδη )δεν εχει!!!

για να μη σου πω 100%

GiannisBlessed
26/09/2010, 17:27
δεν απαιτει πιο πολυ μειγμα.απαιτει πιο πλουσιο μειγμα.
κατι το οποιο μου φαινεται δεν εχει να κανει με τις βαλβιδες.
μπορεις να το εξηγησεις καλυτερα?

sakisam
30/09/2010, 12:23
να σου πω γιατι το λεω!!πριν δυο χρονια ειχα ενα suzuki burgman

μια των ημερων μου εκανε ακριβως τα ιδια,ακριβως λεμε!!

οταν ηταν ζεστο ολα καλα!!

τα πρωινα με κοιταγαν οι γειτονες απ τα καντηλια,ωσπου ενα πρωι απ τα νευρα μου επιτοπου το βαλα στο γκαραζ το ελυσα και τοπροβλημα ηταν στην βαλβιδα του καυσιμου η οποια για καποιο λογο δεν ανοιγε σωστα ωστε οταν ζεσταινονταν και δεν απαιτουσε πιο πλουσιο μειγμα δουλευε οκ!!

τωρα μιας και μιλαει για μια εξισου απλη μηχανη που δεν εχει αυτοματα τσοκ πιστευω ειναι αυτο!!

reinmeister
30/09/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisam
99% εχεις ρυθμισμενες τις βαλβιδες πολυ κλειστες η απλα θελουν ρυθμισμα και οταν απαιτει πιο πολυ μιγμα(οταν ειναι κρυο δηλαδη )δεν εχει!!!

για να μη σου πω 100%

μην γραφετε μπουρδες στα τεχνικα...παρακληση...

Themis_81
30/09/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μην γραφετε μπουρδες στα τεχνικα...παρακληση... :beer:

pipe_smoker
30/09/2010, 17:02
Ο rein είχε δίκιο....

Η πατάτα που έκανα είναι ότι άφηνα το τσοκ ανοιχτό και πήγαινα εγώ απορώντας γιατί σβήνει.

Προχθές που είχε λίγο κρυάκι (λέμε τώρα) ίσα που το άνοιξα, πήρε, το έκλεισα, ούτε για ένα λεπτό δε χρειάστηκε να κρατήσω γκάζι, κι ούτε που το διανοήθηκε να σβήσει.

Ευχαριστώ και πάλι!!!:beer:

GiannisBlessed
30/09/2010, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisam
να σου πω γιατι το λεω!!πριν δυο χρονια ειχα ενα suzuki burgman

μια των ημερων μου εκανε ακριβως τα ιδια,ακριβως λεμε!!

οταν ηταν ζεστο ολα καλα!!

τα πρωινα με κοιταγαν οι γειτονες απ τα καντηλια,ωσπου ενα πρωι απ τα νευρα μου επιτοπου το βαλα στο γκαραζ το ελυσα και τοπροβλημα ηταν στην βαλβιδα του καυσιμου η οποια για καποιο λογο δεν ανοιγε σωστα ωστε οταν ζεσταινονταν και δεν απαιτουσε πιο πλουσιο μειγμα δουλευε οκ!!

τωρα μιας και μιλαει για μια εξισου απλη μηχανη που δεν εχει αυτοματα τσοκ πιστευω ειναι αυτο!!

προφανως εννοεις το τσοκ και οχι τις βαλβιδες του κινητηρα...:wave2:

sakisam
01/10/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μην γραφετε μπουρδες στα τεχνικα...παρακληση...


αρε μαστοραντζα!!!!

reinmeister
01/10/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisam
αρε μαστοραντζα!!!!


μαστορας sbk πλεον,σε παρακαλω...

ego_o_idios
01/10/2010, 12:55
ke tsoup...
:rotflmao: :rotflmao:
sinonimo tis ketsap
ine to proimo onoma tis ketsap protou er8i i faini idea gia pio piasadiko onoma..:wacko:
:lol:

meta me diaforetiki enia xrisimopioi8ikes os xrats

ke xrats ton atimo

http://www.youtube.com/watch?v=uKIhYLDJz5w&feature=related


:rotflmao: :rotflmao:

webassasin
02/10/2010, 23:44
εχω και εγω προβλημα στο CB.
Απο περυσι το χειμωνα μου εβγαζε την παναγια τα πρωινα.
Δεν επαιρνε για κανενα λογο,πολλη μιζα,μετα σπρωξιμο.
Το καλοκαιρι δεν τα εκανε αυτα.
Το εβαλα μια νυχτα μεσα στο σπιτι για δοκιμη κ το πρωι πηρε με μια μιζια.
Βαλβιδες?Ανορθωτης? Τι διαολο ειναι,δε θελω να περασω μαυρο χειμωνα παλι..

reinmeister
03/10/2010, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
εχω και εγω προβλημα στο CB.
Απο περυσι το χειμωνα μου εβγαζε την παναγια τα πρωινα.
Δεν επαιρνε για κανενα λογο,πολλη μιζα,μετα σπρωξιμο.
Το καλοκαιρι δεν τα εκανε αυτα.
Το εβαλα μια νυχτα μεσα στο σπιτι για δοκιμη κ το πρωι πηρε με μια μιζια.
Βαλβιδες?Ανορθωτης? Τι διαολο ειναι,δε θελω να περασω μαυρο χειμωνα παλι..

υγρασια στο ηλεκτρικο σου κυκλωμα αγαπητε και κατ επεκτασιν απωλειες...απολυτως φυσιολογικο ειναι στα μηχανακια που εχουν χιλιομετρα κι εχουν ζησει εκτος γκαραζ για πολλα χρονια...

ενας καλος ελεγχος στην καλωδιωση σου και μια καλη μονωση θα το λυσουν...

webassasin
03/10/2010, 00:55
Θα πρηξω το μαστορα μεθαυριο που θα τη βαλω μεσα,να το κοιταξει κ αυτο..
Ευχαριστω αφεντικο..

reinmeister
03/10/2010, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Θα πρηξω το μαστορα μεθαυριο που θα τη βαλω μεσα,να το κοιταξει κ αυτο..
Ευχαριστω αφεντικο..

τιποτα,να σαι καλα...εξυπακουεται , οτι τα παραπανω γραφτηκαν με δεδομενη θεωρηση ,οτι η μπαταρια σου ειναι μια χαρα...ναι?

webassasin
03/10/2010, 01:08
Ναι,ειναι σχετικα καινουργια.. Την αλλαξα γιατι μετα απο 2 λεπτα εμενε..
Αλλα εχω προβλημα στο ρελαντι οταν ειναι πολυ ζεστη, εκει που την κραταω και με γκαζι ακομα στο φαναρι ρεταρει,σβηνει και μετα τον κλαιγανε.. θελει ωρα μιζα για να παρει..
Ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι βαλβιδες αυτο...

reinmeister
03/10/2010, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Ναι,ειναι σχετικα καινουργια.. Την αλλαξα γιατι μετα απο 2 λεπτα εμενε..
Αλλα εχω προβλημα στο ρελαντι οταν ειναι πολυ ζεστη, εκει που την κραταω και με γκαζι ακομα στο φαναρι ρεταρει,σβηνει και μετα τον κλαιγανε.. θελει ωρα μιζα για να παρει..
Ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι βαλβιδες αυτο...

πολυ πιθανον...κανε λοιπον ενα πληρες σερβις και βλεπουμε...

mevi
27/10/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υγρασια στο ηλεκτρικο σου κυκλωμα αγαπητε και κατ επεκτασιν απωλειες...απολυτως φυσιολογικο ειναι στα μηχανακια που εχουν χιλιομετρα κι εχουν ζησει εκτος γκαραζ για πολλα χρονια...

ενας καλος ελεγχος στην καλωδιωση σου και μια καλη μονωση θα το λυσουν...

καλή μόνωση...κουβερτούλα εννοείς ή τι άλλο ?????