PDA

View Full Version : Περι ναρκωτικων "ελαφρων"



Σελίδες : [1] 2

Xrider
25/09/2010, 12:57
Χτες το βραδι ειχε ενα "ντοκ" στον ΣΚΑΙ περι ναρκωτικων...
Ηταν μια γυναικα που δεν ειχε καπνισει ποτε χορτα εκτος απο τσιγαρα κανονικα...
Δοκιμασε διαφορα ναρκωτικα,χασισια,μαριχουανες κλπ περιγράφοντάς το πως αισθανοταν εκεινη την στιγμη...σε καθαρες ουσιες ειχε κρίσεις πανικου σε μειγματα,ευφορια...
Ολα αυτα ηταν τα εγκυκλοπαιδικά...οταν ομως πηγε σε κεντρα ερευνας τέτοιον ουσιων στην ΟΛΛΑΝΔΙΑ (που ειναι απελευθερωμενα) και της εξηγησαν και εδειξαν Αξονικη καπνιστη "χορτων" επαθα πραγματικα σοκ!Ηταν και η πρωτη φορα που σκεφτηκα να κοψω το καπνισμα!

Στην Αξονικη ειχε μια εικονα ενος 20χρονου που ο πνευμονας του ειχε ΤΡΥΠΕΣ!!:eyepop:
Η γυναικα ρωτησε τι σχεση εχει με τα "χορτα" και αν ειναι αναστρεψιμη η κατασταση.
Απαντηση...Ενα "τσιγαριλικι ισοδυναμει σε τοξικοτητα με 3 τσιγαρα,καπνιστες τετοιων χορτων καταστρεφουν 4 φορες πιο γρηγορα τους πνευμονες και η κατασταση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ"
Σε εναν καπνιστη τετοιοι πνευμονες εμφανιζονται σε ηλικια 40-50-60 χρονων και ειναι τα γνωστα αναπνευστικα προβληματα εξαιτιας του καπνισματος"

Οποιος εχει τυχη να παθει πνευμονια 1 φορα μπορει να καταλαβει τι σημαινει να μην μπορεις να αναπνευσεις (ειχα παθει πνευμωνια πριν 3 χρονια και τα ειδα ΟΛΑ),με 2 πνευμονια σουρωτηρι φανταζομαι οτι καποιος πρεπει να αρχίσει να σκεφτεται τον πιο ανωδυνο και γρηγορο τροπο αυτοκτονιας :(

Ολα μου εκαναν τεραστια εντυπωση (δεν καπνιζω χορτα) για το ποσο λαθος πληροφορηση εχουμε ολοι και κυριως αυτοι που κανουν χρηση...εχω ακουσει απειρες φορες,ειναι πιο υγειηνο απο το τσιγαρο,το αλκοολ ειναι χειροτερο κλπ κλπ.
εν μερει συμφωνω γιατι οτι ξεφευγει του μετρου γινεται υπρβολη και αρα επικίνδυνο....ομως το να ειναι 100% σιγουρο οτι θα μεινεις αναπηρος (γιατι χαλασμενοι πνευμονες αυτο σημαινει) αξιζει να μην το ξερει αυτος που καπνιζει χορτα?
Δικαιωμα του ειναι να κανει οτι θελει την ζωη του...αλλα δεν πρεπει πρωτα να ξερει σε τι εχει "ραντεβου"?

Η εκπομπη οσο και να ηθελε να δειξει οτι τα ελαφριά ναρκωτικα κανουν κακο και οτι Τζιζ θα μπορουσα να το παρω σαν τροπο για να φοβισει τον κοσμο,αυτο ομως που αναιρει αυτην την σκεψη ειναι οτι αυτα εγιναν στην Ολλανδια που εκει ειναι νομιμα!!
οι Ολλανδοι παντως δεν εμοιαζαν και πολλοι χαρουμενοι να μαζευουν ολους τους "χορτοκαπνιστες"....η λεξη που χρησιμοποιουσαν ακομα και αυτη που ειχε το "κοφι σοπ" ηταν ΑΝΩΧΗ.

Οταν ημουν μικρος-δηλ. οταν πηγαινα ακομα σχολειο...για καποιο λογω ηταν μαγκια να καπνιζει κανεις τσιγαριλικια + τσιγαρα...ειχα και 5 -6 συμμαθητες που καπνιζαν...σημερα για εναν περιεργο λογω δεν ειναι μετάξυ μας...εχουν ολοι πεθανει.
Ηταν καλα παιδια,και την μπαλιτσα μας παιζαμε και την πλακα μας καναμε απλα αυτοι την έβρισκαν και ετσι...αλλα αν ηξεραν φανταζομαι και παλι θα το εκαναν για μαγκια.

Gandalf dr685sm
25/09/2010, 13:54
ίσα με 600 σελίδες το κόβω... ειδικά απο τους υποστηρικτές της αθωώτητας των μαλακών ναρκωτικών.

Gandalf

CPANTELO
25/09/2010, 13:58
Καταρχην εαν προσεξες καλα το θεμα με τις βλαβες στα πνευμονια (τρυπες) αφορουσε καπνιστες χορτου που δεν χρησιμοποιουν καπνο τσιγαρου μεσα στο τσιγαρο αλλα μονο χορτο.Αυτο δεν σημαινει πως απο τη στιγμη που εχει και καπνο μεσα δεν δημιουργει κανενα προβλημα.Ειναι απολυτως λογικο οτι ενας καπνιστης προκαλει προβλημα στα πνευμονια του με οτι και αν καπνιζει αναλογα με την ποσοτητα , την ποιοτητα αλλα και του ειδους του καπνου/ναρκωτικου που εισπνεει.

Ειναι μεγαλη κουβεντα το θεμα των σκληρων ή μαλακων ναρκωτικων .Ενα ειναι σιγουρο παντως πως οτιδηποτε κανει ενας ανθρωπος, απο το φαγητο μεχρι τα ναρκωτικα,απο την ξαπλα μεχρι την αθληση, εαν δεν τα κανει με μετρο τοτε σιγουρα με τον εναν ή τον αλλο τροπο θα δημιουργησει καποιο προβλημα στον οργανισμο του....

dmf
25/09/2010, 14:00
Εμενα γνωμη μου να απογορευτουν ολα. Αλλα δεν μπορω να μην τονισω οτι:
Λες οτι η marijuana ειναι 4 φορες πιο τοξικη απο το τσιγαρο, αρα ενα που καπνιζει mj θα καταστεψει 4 φορες πιο γρηγορα τα πνευμονια του απο ενα που απλα καπνιζει. Ποσο λαθος ειναι αυτο;;
Οι καπνιστες τσιγαρων αδειαζουν πακετα ολοκληρα καθε μερα ασ πουμε 30 τσιγαρα την ημερα.
Δεν εχω ακουσει ομως κανεναν να καπνιζει τοση mj σε ημερησια βαση.
Εχω καπου αδικο;

Και να ξαναπω οτι για μενα ας τα απαγορεψουν ολα. Ό,τι σου δημιουργει παθος σου κανει κακο.-

BLiTzER
25/09/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ενα "τσιγαριλικι ισοδυναμει σε τοξικοτητα με 3 τσιγαρα,καπνιστες τετοιων χορτων καταστρεφουν 4 φορες πιο γρηγορα τους πνευμονες

Μαθηματικό παράδοξο?

Xrider
25/09/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εμενα γνωμη μου να απογορευτουν ολα. Αλλα δεν μπορω να μην τονισω οτι:
Λες οτι η marijuana ειναι 4 φορες πιο τοξικη απο το τσιγαρο, αρα ενα που καπνιζει mj θα καταστεψει 4 φορες πιο γρηγορα τα πνευμονια του απο ενα που απλα καπνιζει. Ποσο λαθος ειναι αυτο;;
Οι καπνιστες τσιγαρων αδειαζουν πακετα ολοκληρα καθε μερα ασ πουμε 30 τσιγαρα την ημερα.
Δεν εχω ακουσει ομως κανεναν να καπνιζει τοση mj σε ημερησια βαση.
Εχω καπου αδικο;

Και να ξαναπω οτι για μενα ας τα απαγορεψουν ολα. Ό,τι σου δημιουργει παθος σου κανει κακο.-
Πρεπει να πω οτι εχει δικιο ο CPANTELO σε αυτο που συμπληρωσε,ομως και η αξονικη δεν νομιζω να ηταν "μουφα" και ο ιδιωκτητης των πνευμονων ηταν μονο 20 χρονων...αυτο σημαινει οτι οπως και να το κανουμε η καταληξη ειναι αυτη.

Σχετικα με αυτο που λες dmf 30τσιγαρα ειναι 1+1/2 πακετο την ημερα που μιλαμε για εξαρτηση και σιγουρα μελλοντικα προβληματα ομως επειδη δεν ειναι αυτα που λεω εγω αλλα αυτα που λενε οι ειδικοι φανταζομαι οτι εχει σχεση με τον χρονο εισπνοης και κρατησης του καπνου στους πνευμονες.
Ενας καπνιστης καπνου παιρνει την τζουρα και την αφηνει μετα απο 1-2δευτερολεπτα 9επιφανειακη αναπνοη)ενας καπνιστης χορτου παιρνει τζουρα και την κραταει +5 δευτερολεπτα (κανονικη αναπνοη)
Οταν οπως τωρα διαβαζεις το ποστ χαλαρος η αναπνοη σου ειναι επιφανειακη δηλαδη δεν γεμιζει ολος ο πνευμονας οξυγονο και μπορεις να το παρατηρησεις απο την διαστολη του θωρακα σου,μικρες πολλες και συντομες αναπνοες...οταν ομως παρεις κανονικη αναπνοη π.χ οταν ειναι να βουτηξεις στην θαλασσα εκει παιρνεις κανονικη/βαθυα αναπνοη και το βλεπεις γιατι ολος ο θωρακας διαστελεται...αρα περισσοτερος ογκος αερα στα πνευμονια αρα στην περιπτωση της τζουρας χορτου το ποσοστο τοξικοτητας ειναι περισσοτερο σε σχεση ογκου αερα που μπαινει στους πνευμονες...η τοξικοτητα μαλλον ειναι κατα πολυ περισσοτερη απο αυτη του κανονικου καπνου και γιαυτο εχει μαλλον το 4πλο αποτελεσμα.
Μαλλον...

LsKostas
25/09/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ίσα με 600 σελίδες το κόβω... ειδικά απο τους υποστηρικτές της αθωώτητας των μαλακών ναρκωτικών.

Gandalf

Μπα ουτε 3 σελιδες...


Οποιαδηποτε εξαρτηση σε κρατα ναρκωμενο,ειτε τσιγαρο ειτε μαλακο ειτε σκληρο
ειναι για τα σκουπιδια.


Μπυροίνη και Κρασισι καλη παρεα σε μια καλη βολτα στην παραλιακη :beer: :beer: :beer:

Οπως ΤΩΡΑ :a25:

Μικe777
25/09/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εμενα γνωμη μου να απογορευτουν ολα. Αλλα δεν μπορω να μην τονισω οτι:
Λες οτι η marijuana ειναι 4 φορες πιο τοξικη απο το τσιγαρο, αρα ενα που καπνιζει mj θα καταστεψει 4 φορες πιο γρηγορα τα πνευμονια του απο ενα που απλα καπνιζει. Ποσο λαθος ειναι αυτο;;
Οι καπνιστες τσιγαρων αδειαζουν πακετα ολοκληρα καθε μερα ασ πουμε 30 τσιγαρα την ημερα.
Δεν εχω ακουσει ομως κανεναν να καπνιζει τοση mj σε ημερησια βαση.
Εχω καπου αδικο;

Και να ξαναπω οτι για μενα ας τα απαγορεψουν ολα. Ό,τι σου δημιουργει παθος σου κανει κακο.-

καλα αυτο μην το λες!
ορισμενοι καπνιζουν 30 τσιγαρα mj
την ημερα!:lol:

notakos600
25/09/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas


Μπυροίνη και Κρασισι καλη παρεα σε μια καλη βολτα στην παραλιακη :beer: :beer: :beer:

:a25:


Συμφωνώ και με αυτό και με το μέτρο στα πάντα. :beer:

DrBig
25/09/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εμενα γνωμη μου να απογορευτουν ολα. Αλλα δεν μπορω να μην τονισω οτι:
Λες οτι η marijuana ειναι 4 φορες πιο τοξικη απο το τσιγαρο, αρα ενα που καπνιζει mj θα καταστεψει 4 φορες πιο γρηγορα τα πνευμονια του απο ενα που απλα καπνιζει. Ποσο λαθος ειναι αυτο;;
Οι καπνιστες τσιγαρων αδειαζουν πακετα ολοκληρα καθε μερα ασ πουμε 30 τσιγαρα την ημερα.
Δεν εχω ακουσει ομως κανεναν να καπνιζει τοση mj σε ημερησια βαση.
Εχω καπου αδικο;

Και να ξαναπω οτι για μενα ας τα απαγορεψουν ολα. Ό,τι σου δημιουργει παθος σου κανει κακο.-


Ναι εχεις παντου αδικο και ξεκιναμε απο την ελευθερια του ατομου να αποφασισει αν θα κανει κατι κακο η οχι, οταν δεν ενοχλει τον συνανθρωπο του.
Και συνεχιζουμε στο οτι, πολλα πραγματα σε μικρες δοσεις ειναι ευεργετικα ενω σε μεγαλες σκοτωνουν (πχ το φαι, η η ταχυτητα οταν οδηγεις μηχανη). Με την ιδια λογικη, πρεπει να απαγορευτει το τσιγαρο, το κρασι, το πηδημα, και ενας θεος ξερει τι.

vaska
25/09/2010, 16:23
Είδα ι εγώ την εκπομπή χθες και να σου πω την αλήθεια εξεπλάγην. Θεωρώ ότι θα γίνει μπόλικος ντόρος για πρόστιμα στο ΕΡΣ. Από την άλλη υπάρχει τελικά το μείζον ζήτημα όχι του τι παρουσιάζεις αλλά πως το παρουσιάζεις. Η Γκόμενα από ελαφρώς χάλια έως εντελώς ακατάλληλη για την πραγματεία του θέματος. Σε κοινωνίες που υπάρχει ποινικοποίηση της χρήσης της κάνναβης, περιθωριοποίηση των χασικλήδων και μη διαχωρισμός τους από τα πρεζάκια σε βάθος δεκαετιών δεν μπορείς έτσι χωρίς καμία προετοιμασία να θίξεις τέτοια θέματα.

Επίσης στην Αγγλία, στην Αμερική αλλά και σε άλλες χώρες της Ευρώπης δεν παίζουν με το κλασικό "χορταράκι" άντε και κανένα "ψημένο" ή καμία "σοκολάτα". Έχουν καταφέρει να ζευγαρώσουν το "φυσικό" με το "χημικό" και το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ τοξικό, όπως επίσης η νοθεία στο χόρτο (συνήθως με γυαλί) είναι καταστροφική.

Οπότε: Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε.....

Πάντως εμένα προσωπικά η προβολή τέτοιων θεματικών ενοτήτων με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.
:wave2: :wave2:

mikros boudas
25/09/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ναι εχεις παντου αδικο και ξεκιναμε απο την ελευθερια του ατομου να αποφασισει αν θα κανει κατι κακο η οχι, οταν δεν ενοχλει τον συνανθρωπο του.
Και συνεχιζουμε στο οτι, πολλα πραγματα σε μικρες δοσεις ειναι ευεργετικα ενω σε μεγαλες σκοτωνουν (πχ το φαι, η η ταχυτητα οταν οδηγεις μηχανη). Με την ιδια λογικη, πρεπει να απαγορευτει το τσιγαρο, το κρασι, το πηδημα, και ενας θεος ξερει τι. οπως υπαρχει προβλημα με το αλκοολ και την οδηγηση,ετσι υπαρχει προβλημα με τα ναρκωτικα(νομιμα η μη) και την οδηγηση.και αυτο ειναι μονο η αρχη και κατι απλο.ελευθερια δυστυχως δεν υπαρχει ουτε ατομικη,ουτε συλλογικη οποτε δεν μπορω να καταλαβω που βασιζεις την σκεψη σου.
:beer: :beer:

mikros boudas
25/09/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εμενα γνωμη μου να απογορευτουν ολα. Αλλα δεν μπορω να μην τονισω οτι:
Λες οτι η marijuana ειναι 4 φορες πιο τοξικη απο το τσιγαρο, αρα ενα που καπνιζει mj θα καταστεψει 4 φορες πιο γρηγορα τα πνευμονια του απο ενα που απλα καπνιζει. Ποσο λαθος ειναι αυτο;;
Οι καπνιστες τσιγαρων αδειαζουν πακετα ολοκληρα καθε μερα ασ πουμε 30 τσιγαρα την ημερα.
Δεν εχω ακουσει ομως κανεναν να καπνιζει τοση mj σε ημερησια βαση.
Εχω καπου αδικο;

Και να ξαναπω οτι για μενα ας τα απαγορεψουν ολα. Ό,τι σου δημιουργει παθος σου κανει κακο.- πολλοι,πιτσιρικια κυριως, κανουν και 6-7 και 8 "γαρα" την μερα και μαλιστα μαυρο,οχι φουντα

HolyDiver
25/09/2010, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ίσα με 600 σελίδες το κόβω... ειδικά απο τους υποστηρικτές της αθωώτητας των μαλακών ναρκωτικών.

Gandalf
Αν καΙ όρος "ΝΑΡΚΩΤΙΚΆ" χρησiμοποιήται λανθασμένα και στην ουσία αφορά μόνο τις οπιούχες ουσίες, τον δέχομαι και σε ρωτάω:
Το αλκοόλ και η νικοτίνη είναι ή δεν είναι ναρκωτικά? Με βάση τον ορισμό του όρου (σωματικά και ψυχική εξάρτηση κτλ) είναι και παραείναι.
Εσύ σε τι κατηγορία τις βάζεις τότε αυτές τις δυο ουσίες βάση του κακού που προκαλούν?

Σίγουρα τίποτα δεν είναι αθώο, και το πιο σημαντικό είναι να λέμε την αλήθεια στους νέους, οι οποίοι θα έπρεπε να απέχουν από τα πάντα (ακόμα και τη καφείνη :lol:) όσο ο εγκέφαλος τους αναπτύσσεται.

Τώρα για το "documentary" του ΣΚΑΙ. ¨Οπως πάντα δεν βασίζεται σε long-term-peer reviewed-case controlled (ψάξτε το στο λεξικό) , άλλα σε μία του στυλ "ΑΑΑ ωραία βρήκα έναν με τρύπια πνευμόνια, ΑΑΑΑ έκανε και χρήση κάνναβης- super , θα κάνουμε ντόρο πάλι, δεν έχει καμία σημασία αν έκανε χρήση άλλων ουσιών-δεν έτρωγε-είχε αρρωστήσει, ζούσε δίπλα σε εργοστάσιο λιγνίτη, έπαιρνε φαρμακευτική αγωγή (μεθ-αμφεταμίνες δηλαδή με συνταγή γιατρού) για ADHD από 6 χρονών κτλ.

Η παρακάτω έρευνα οι οποία ακολουθεί το gold standard της επιστημονικής κοινότητας λέει ακριβώς τα αντίθετα από το ΣΚΑΙ:
Η αναφορά στην Washigton post (http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/05/25/AR2006052501729.html)


Marijuana and upper respiratory cancer (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17035389)

Α και αυτές:
Cannabis and Lung function - Cohort study (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19679602)

Cannabis and obstructive lung disease (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19364790)

Hint: Οι δύο τελευταίες έρευνες δεν ακολουθούν το gold standard, καθώς είναι έρευνες που τα ευρήματα τους δείχνουν ενδειξεις και συσχετισμούς που μπορούν να οδηγήσουν τους επιστήμονες σε υποθέσεις τις οποίες τις τεστάρουν με ΜΙΑ long-term-peer reviewed-case controlled study. Δυστυχώς έρευνες του κ... υ δημοσιεύονται συχνά όπως και τα ποσοστά του στυλ "αυξάνει την πιθανότητα να πάθεις μπλα-μπλα 60%", τα οποία όμως είναι σχετικά ποσοστά. Πχ Ας πούμε ότι 1% του πλυθυσμού θα πάθει ούτως η άλλως αιμορροίδες. Κάνουμε μια έρευνα (στατιστική στην ουσία συνδιάζοντας παλιότερες έρευνες και όχι κάνοντας μια καινούργια) και βρίσκουμε ότι το να τρως βατόμουρα αυξάνει τις πιθανότητες ερεθισμού του πισινού σου :rotflmao: 60 %. Τώρα 60% μπορεί να ακούγεται πολύ, αλλά μην ξεχνάτε αυτό είναι σχετικό ποσοστό 1% επί 60% = 1,6%:o το οποίο σε τέτοιου είδους έρευνα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αποδεκτή στατιστική διακύμανση. Για να ξοδέψουν λεφτά σε μια έρευνα της προκοπής το σχετικό ποσοστό θα πρέπει να είναι 300-400%
Όσο για την τοξικότητα του καπνού της κάνναβης σε σχέση με τον καπνό του τσιγάρου προέρχεται από μια κλασική έρυνα του κ...υ η οποία λέει το εξής: "η κάνναβη έχει 4 φορές περισσότερο πίσσα από το τσιγάρο άρα προκαλέι 4 φορές περισσότερο καρκίνο του πνεύμονα"

Τέσπα βαρέθηκα πάω να παίξω λίγο Left for Dead

Ψάξτε κάλα τα όνοματα τους στο διαδύκτιο- αξίζει (http://medicalmarijuana.procon.org/view.answers.php?questionID=000257) .

miscelano
25/09/2010, 19:34
σε οτιδιποτε γινεται καταχρηση ειμαι κατα....οτιδιποτε....και στην εκκλησια αν πηγαινεις συνεχεια καμενος θα καταντησεις...αν αραια και που καπνισεις και κανα μπαφακι δε τρεχει και τιποτα....για ποιο σκληρα πραγματα δεν το συζητω...ειμαι παλι κατα...τωρα η συγκεκριμενη κυρια πηγε στα 40 να πιει μπαφους....που πας κοκονα μου???ρουφιξε λεει 10 τζουρες και ξεφυγε....χαχαχχ...εριξα πολυ γελιο....παντως καλο ειναι να προβαλουν τετοια ντοκιμαντερ...μονο καλο κανουν για μενα προσωπικα:wave2: :wave2:

vaska
25/09/2010, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από HolyDiver

Η παρακάτω έρευνα οι οποία ακολουθεί το gold standard της επιστημονικής κοινότητας λέει ακριβώς τα αντίθετα από το ΣΚΑΙ:
Η αναφορά στην Washigton post (http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/05/25/AR2006052501729.html)


Marijuana and upper respiratory cancer (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17035389)

Α και αυτές:
Cannabis and Lung function - Cohort study (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19679602)

Cannabis and obstructive lung disease (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19364790)


Όσο για την τοξικότητα του καπνού της κάνναβης σε σχέση με τον καπνό του τσιγάρου προέρχεται από μια κλασική έρυνα του κ...υ η οποία λέει το εξής: "η κάνναβη έχει 4 φορές περισσότερο πίσσα από το τσιγάρο άρα προκαλέι 4 φορές περισσότερο καρκίνο του πνεύμονα"

Τέσπα βαρέθηκα πάω να παίξω λίγο Left for Dead

Ψάξτε κάλα τα όνοματα τους στο διαδύκτιο- αξίζει (http://medicalmarijuana.procon.org/view.answers.php?questionID=000257) . [/B]


Μέχρι τώρα ήξερα πως την πίσσα την έχει το χαρτί και όχι ο καπνός!!!!!!!

Μπερδεύτηκα

:confused: :confused: :confused:

BLiTzER
25/09/2010, 20:37
EDIT: Αφήστε με, χρειάζομαι ύπνο :P

el_hymador
25/09/2010, 21:49
Καλα τωρα για να μιλησουμε και λιγο ανοικτα, ποιος διασφαλιζει ενα "ποιοτικο" στανταρ στη κανναβη που κυκλοφορει εκει εξω;

Το τι σκατα τις ποτιζουνε και τις ψεκαζουνε ειναι να τα ακους και να φρικαρεις!

Μακρια παιδες, μονο "φυσικο" προϊον δεν ειναι....

γενικα μακρια και δεν το λεω με πατερναλιστικο υφος αυτο

Λεωνίδας
25/09/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Καλα τωρα για να μιλησουμε και λιγο ανοικτα, ποιος διασφαλιζει ενα "ποιοτικο" στανταρ στη κανναβη που κυκλοφορει εκει εξω;

Το τι σκατα τις ποτιζουνε και τις ψεκαζουνε ειναι να τα ακους και να φρικαρεις!

Μακρια παιδες, μονο "φυσικο" προϊον δεν ειναι....

γενικα μακρια και δεν το λεω με πατερναλιστικο υφος αυτο ενώ αν αποποινικοποιηθεί και φορολογηθεί ... :lol:

imitrelos
25/09/2010, 23:41
Για 3 σελίδες το κόβω.....(τρυφυλλο γαρ :p )

Πρέπει να γίνεται διάκρηση τών ναρκωτικών ουσιών ανάλογα τήν τοξικότητα (Ναρκωτικες ουσίες είναι και το αλκοολ και η ασπιρήνη και ο καπνός φυσικά και άλλα πολλά )

Πρώτα θα αναφέρω ότι η κάναβη είναι λιγότερο τοξική σύγουρα απο το αλκοολ (περίπου 100 λιγότερο) πχ ή τήν κόκα κόλα κλπ βασικά είναι στήν χαμηλώτερη βαθμίδα τοξικότητας,

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ κάναβης και skunk( γενετικά τροποποιημένα με πολύ χημεία πάνω τους ),

Η καθαρή κάναβη θεωρείται απο τα πιό ύπεια ηρεμιστηκά (πιο ύπιο απο ασπιρινη) χωρίς σωματικές εξαρτήσεις
αλλά......
Αποδεδειγμένα η ανάμιξη του με καπνό ( τύπος kush όπως καπνίζεται σε όλη τήν ανατολή...)
έχει το πρόβλημα του καπνου και τον co2 που βγένει )
Π.χ σε ένα από τα καλήτερα βιβλία γεωπονίας
Το ελληνικό είδος (sativa) όπως και το αφγανικο έχουν το χαμηλότερα ποσοστά cbd (carbon dioxide) άρα και πιό καθαρό
η ανάμιξη με καπνό μεγαλώνει τα ποσοστά cbd και το κάνει πιο επιβλαβές γιαυτο και καλήτερα σε αργιλέ ;)
Για αλβανους με εντομοκτόνα κλπ είναι άλλο πράγμα (αμά είναι να πήνεις τέτια σκ@τ@ μήν το κάνεις )
επίσεις σε ανήλικους χρήστες βαριάς μορφής 8-10 τσιγγάρα έχουν παρουσιαστή φαινώμενα ψυχολογικής εξάρτησης αλλά και ψυχωτικά φαινώμενα
Εγώ προσωπικα είμαι υπέρ τής αποποινικοποιησης αλλά άμα αλλάξουμε σάν έλληνες θα μας αποφέρει καλα και στο κράτος :smokin:
άν και είναι λάθος η λέξη αποποινικοποιηση γιατι ρωτήστε ένα ολλανδό τι γίνεται σε περίπτωση παράνωμης πώλησης ή πώληση σε ανήλικο απλά τήν πίνουν για καλά βλακίες με εφέσεις και αλλά
σε εμπορους δέν έχει .....μπαίνουν για καλά μέσα .....αλλα οι έμποροι

ermiss
26/09/2010, 00:58
H αποποινικοποίηση δεν είναι τόσο θέμα υπέρ των ναρκωτικών. Είναι κυρίως θέμα νομικής αντιμετώπισης και καταστολής των παράνομων κυκλωμάτων.

Δεν είναι ανάγκη να είσαι υπερ των ναρκωτικών για να αποδεχτείς την αποποινικοποίηση σαν λύση ενός μεγάλου προβλήματος.

Το πρόβλημα είναι ότι ένας μεγάλος αριθμός περιστασιακών χρηστών, και μιλάμε για πολύ μεγάλος αριθμός, έρχεται σε επαφή με κύκλωμα παρανομίας για να προμηθευτεί απλά μερικά γραμμάρια. Μπαίνει δηλαδή στην διαδικασία αφενός να παρανομήσει ένας χρήστης, αφετέρου έρχεται σε επαφή με ένα κύκλωμα που θα του δώσει πρόσβαση και σε σκληρότερα και σε μεγαλύτερη ποικιλία ναρκωτικά.

Σημαντικό κέρδος της αποποινικοποίησης, είναι ότι τα κυκλώματα εμπορίας άμεσα θα αποδυναμωθούν αλλά το κυριότερο θα αποξενωθούν απο ένα πολύ μεγάλο πελατολόγιο που δυνητικά θα μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να ψωνίσει και άλλα "εμπορεύματα"....

Μην γελιόμαστε, αυτός που μπορεί να βρει 2-3 τσιγάρα χασίσι, έχει σχετικά εύκολη πρόσβαση και στην ηρωίνη και στην κόκα και σε χάπια κλπ κλπ. Όταν έρθεις σε επαφή με "έμπορο" είτε μικρό, είτε απλά βαποράκι, μπορείς με 1-2 κινήσεις να βρεις και σκληρά ναρκωτικά. Όταν θα μπορεί να τα βρίσκει νόμιμα ή να τα καλλιεργεί τότε τα σκληρά απομακρύνονται απο το πολύ κόσμο.Αυτό σε συνδυασμό ότι το κράτος ελέγχει και παρακολουθεί την παραγωγή και την διάθεση τους, τότε τα κυκλώματα περιορίζονται σε πολύ λιγότερο πελατολόγιο...

deusXT
26/09/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss Όταν θα μπορεί να τα βρίσκει νόμιμα ή να τα καλλιεργεί τότε τα σκληρά απομακρύνονται απο το πολύ κόσμο.Αυτό σε συνδυασμό ότι το κράτος ελέγχει και παρακολουθεί την παραγωγή και την διάθεση τους, τότε τα κυκλώματα περιορίζονται σε πολύ λιγότερο πελατολόγιο... [/B]

αυτο είπε και η αγγλίδα στο σκαι
στην ολλανδια εχουν τα ιδια ποσοστα εξαρτημενων απο ηρωινη (νομιζω) εδω και 20 χρονια
στην αγγλία το αντιστοιχο ποσοστο εχει ανεβει εκατονταδες φορες.

αν ηταν καποια πιο σοβαρη ερευνα θα το πιστευα και πιο ευκολα (ακουγεται λογικό)

SVX
26/09/2010, 10:11
ολοκληρη υπερσυναμη εστειλε τους Commandos να φυλανε τις παπαρουνες απο τους Ταλιμπαν ...κι εσεις μιλατε για αποποινικοποιηση και καλλιεργεια για προσωπικη χρηση...??


μου θυμιζει αυτο με την νομιμοποιηση των στοιχηματζηδων και του παρανομου τζογου...

δεν εχουν να χασουν τιποτα....(η εχουν?)



Αλλα στην Ελλαδα που ο μεγαλυτερος μαφιοζος ειναι το κρατος και με πρωθυπουργο Rastafari ...ΟΛΑ να τα περιμενουμε....

Xrider
26/09/2010, 11:20
Ρεε....
παψτε επιτελους να τα μετρατε ολα με το χρημα!!

Οτι και να λεμε το αποτελεσμα δεν αλλαζει!!!
Το καταλαβενεται οτι αν χασεις τα πνευμονια σου εισαι τελειωμενος!?????

Καποιος εγραψε οτι η Αγγλιδα ηταν ακαταλληλη για τετοιο ντοκ....δηλ μηπως πρεπει να εχει καποιος τελειωσει κανεναν ΙΕΚ για να πει πως ειναι οταν καπνιζεις χορτα!???

Εμενα ΔΕΝ με ενδιαφερει οταν καποιος ΘΕΛΕΙ να κανει οτι γουσταρει να καπνιζει σαν τσιμινιερα,να ψωφησει στο πεζοδρομιο κλπ κλπ πληρωνει τα μυαλα που κουβαλαει...αυτο ομως που με κανει να θυμωνω ειναι οτι απο αγνοια πολλοι παιρνουν το εισητηριο χωρις επιστροφη...γιατι καποιοι μας θελουν ναρκωμενους,εξαρτημενους.

Αυτοι που νομιζουν οτι μπαινωντας σε τετοια κυκλωματα γινονται "επαναστατες","αντιδραστικοι",ριχνουν καταρες στην κοινωνια γιατι εχουν προβληματα κλπ κλπ ειναι αυτοι που στην ουσια δημιουργουν τα προβληματα απο την στιγμη που ειναι αμμσεοι χρηματοδοτες των "επιχηρησεων"!

SVX
26/09/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
αυτο ομως που με κανει να θυμωνω ειναι οτι απο αγνοια πολλοι παιρνουν το εισητηριο χωρις επιστροφη...γιατι καποιοι μας θελουν ναρκωμενους,εξαρτημενους.

Αυτοι που νομιζουν οτι μπαινωντας σε τετοια κυκλωματα γινονται "επαναστατες","αντιδραστικοι",ριχνουν καταρες στην κοινωνια γιατι εχουν προβληματα κλπ κλπ ειναι αυτοι που στην ουσια δημιουργουν τα προβληματα απο την στιγμη που ειναι αμμσεοι χρηματοδοτες των "επιχηρησεων"!


:a10:

Viking
26/09/2010, 12:12
Nα τα επιτρέψουν όλα. Να ελέγξουν την ποιότητα και την αγορά-πώληση όπως γίνεται με το αλκοόλ και το τσιγάρο. Ούτε μαλακά ούτε σκληρά. ΟΛΑ να τα επιτρέψουν.

Το καθεστώς παρανομίας είναι που "εγκλωβίζει" χρήστες κι εξαρτημένους και δημιουργεί υπόγεια κυκλώματα.

Εξάλλου όποιος θέλει να βρει βρίσκει, ό,τι θέλει κι όπου θέλει. Η παρανομία κάνει τους πούστηδες τους ναρκο-έμπορους να δουλεύουν περισσότερο ΚΑΙ ανεξέλεγκτα.

Πάω μάλιστα στοίχημα ότι όσο πιο πολύ απαγορεύουμε το κάπνισμα τόσο πιο περιζήτητο θα γίνεται. Οι καπνοβιομηχανίες ξέρουν γι'αυτό και δεν ανησυχούν.

super_toto
26/09/2010, 21:29
Αν δεν κάνω λάθος η χρήση μαριχουάνας θα νομιμοποιηθεί τον Νοέμβριο στην Καλιφόρνια. Μετά τους Ολλανδούς πέρνουν σειρά και οι Αμερικάνοι.

Τι ξέρουν αυτοί οι μαλάκες όμως? Κάφροι, Λαιστυιγόνες, Βάρβαροι. Προσοχή παιδιά, μη σας πάρει κάνα ντουμάνι κατά λάθος και εθιστείτε.:p

ermiss
26/09/2010, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αν δεν κάνω λάθος η χρήση μαριχουάνας θα νομιμοποιηθεί τον Νοέμβριο στην Καλιφόρνια. Μετά τους Ολλανδούς πέρνουν σειρά και οι Αμερικάνοι.

Τι ξέρουν αυτοί οι μαλάκες όμως? Κάφροι, Λαιστυιγόνες, Βάρβαροι. Προσοχή παιδιά, μη σας πάρει κάνα ντουμάνι κατά λάθος και εθιστείτε.:p

Στην δεκαετία των 80's άρχισε άγρια καταστολή στην χρήση της μαριχουάνας στις ΗΠΑ. Πολύ έντονη προσπάθεια στον περιορισμό εισόδου στην χώρα, εμπορίας, κατοχής κλπ κλπ κλπ

Αποτέλεσμα? Περιορίστηκε κατά πολύ η χρήση της MJ, ΑΛΛΑ ο κόσμος είχε ήδη έρθει σε επαφή με το παράνομο κύκλωμα, είχαν πρόσβαση στα υπόλοιπα ναρκωτικά απο τους ίδιους που τους προμήθευαν την "μαλακή" MJ και εκτινάχθηκε στα ύψη η χρήση των σκληρών, κόκα, ηρωίνη, αμφεταμίνες, χημεία κλπ κλπ. Εκτίναξη του αριθμού των εξαρτημένων χρηστών, εκτίναξη των θανάτων και το σημαντικότερο εκτίναξη του κόστους για απεξάρτηση, προγράμματα κλπ κλπ...

LsKostas
26/09/2010, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αν δεν κάνω λάθος η χρήση μαριχουάνας θα νομιμοποιηθεί τον Νοέμβριο στην Καλιφόρνια. Μετά τους Ολλανδούς πέρνουν σειρά και οι Αμερικάνοι.

Τι ξέρουν αυτοί οι μαλάκες όμως? Κάφροι, Λαιστυιγόνες, Βάρβαροι. Προσοχή παιδιά, μη σας πάρει κάνα ντουμάνι κατά λάθος και εθιστείτε.:p

Aπο ποτε ειναι κακο να μην εχει ο ανθρωπος εξαρτηση σε κατι ,οτι και να ναι αυτο ?

npat
26/09/2010, 23:10
Επειδή το τζανκ σάιενς γενικά πάει σύννεφο...

Πηγή:

Nutt, D.; King, L. A.; Saulsbury, W.; Blakemore, C. (2007). "Development of a rational scale to assess the harm of drugs of potential misuse". The Lancet 369 (9566): 1047. PMID 17382831 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17382831).

Τώρα τα "είδα μια ακτινογραφία του ξαδέλφου του μπατζανάκη της κουνιάδας μου που κάπνιζε μαύρο και τα πλεμόνια του είναι χάλια", τα ακούω βερεσέ...


211532

npat
26/09/2010, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Πηγή:


Α και που 'στε... μιλάμε για σούπερ συντηρητική πηγή (όσο συντηρητική δηλαδή μπορεί να γίνει και να παραμείνει επιστημονική)

vangelis 64
26/09/2010, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aπο ποτε ειναι κακο να μην εχει ο ανθρωπος εξαρτηση σε κατι ,οτι και να ναι αυτο ? Παρακαλώ μη μάς βάζετε δύσκολα.:p

Boxer
26/09/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ενώ αν αποποινικοποιηθεί και φορολογηθεί ... :lol:

θα βγουμε και απο την κριση....:D

η μονη μου ενσταση ειναι η οδηγηση μαστουρωμενος....κατα τα αλλα να αποποινικοποιηθει....

jfx
26/09/2010, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
[.....]



Αν ο μονος σου ενδοιασμος είναι η υγεία των πνευμονων σου και δε στεκεσαι σε λοιπες μαλακιες που λεγονται εδω κι εκει για την κανναβη, παρε ενα vaporizer. Και κανεις και το καπνο σου αμα καπνιζεις με δαυτο.


Τωρα για τα υπολοιπα, εκτενες ποστ δεν εχω χρόνο να κανω,
αλλα οταν διαβασα για τρυπιους πνευμονες σε 20αρη απο χορτο, αναρρωτηθηκα, αν ο 20αρης εχει τοσο κατεστραμενους πνευμονες οπως τους περιγραφεις, πως γίνεται να
υπαρχουν (παρα πολλοι) ανθρωποι ,οχι εικοσαρηδες αλλά 40+, χρονιοι χρηστες κανναβης και να μπορουν ακομα να αναπνεουν...

o teos
27/09/2010, 00:32
εγω ενα θα πω...κοφτε το το μαμημενο μεγαλοι μικροι που για να πλουτισουν βιομηχανιες "αυτοκτονητε" αργα εσεις...για ονομα δηλαδη καλυτερα να παω απο το πολυ φαι παρα απ αυτο το σκατοπραμα...μια φορα το βαλα στο στομα μου οταν ημουν 17 για καμια βδομαδα καθαρα για λογους μαλακιας μετα εμεινα 1 μηνα νοσοκομειο γιατι εβαλα λαμα στο ποδι και οταν βγηκα και τονιζω δεν το βαλα στο στομα μου απλα ανεπνευσα τον καπνο αλουνου μου κοπηκε η ανασα..ε λοιπον απο τοτε δε το ξαναβαλα στο στωμα μου και ειμαι 25 και ουτε προκειτε να το ξαναβαλω.....θελετε παραδειγμα??ετυχε να παιξω μπαλα με φιλο που καπνιζει απο τοτε εκτος οτι καθε τεταρτο εκανε και διαλημα για ενα δε μπορουσε να ανασανει..τι τσιγαρα τι χορτα τι μαλακιες ολα τα ιδια σκατα ειναι τι αλλο πια για να καταλαβεται οτι ειναι αργος θανατος.........:yuck: :yuck: :yuck: ουφφφφ τα πα και ξελαφρωσα...:o

Xrider
27/09/2010, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Αν ο μονος σου ενδοιασμος είναι η υγεία των πνευμονων σου και δε στεκεσαι σε λοιπες μαλακιες που λεγονται εδω κι εκει για την κανναβη, παρε ενα vaporizer. Και κανεις και το καπνο σου αμα καπνιζεις με δαυτο.


Τωρα για τα υπολοιπα, εκτενες ποστ δεν εχω χρόνο να κανω,
αλλα οταν διαβασα για τρυπιους πνευμονες σε 20αρη απο χορτο, αναρρωτηθηκα, αν ο 20αρης εχει τοσο κατεστραμενους πνευμονες οπως τους περιγραφεις, πως γίνεται να
υπαρχουν (παρα πολλοι) ανθρωποι ,οχι εικοσαρηδες αλλά 40+, χρονιοι χρηστες κανναβης και να μπορουν ακομα να αναπνεουν...

Αυτο ειναι η ΑΓΝΟΙΑ!

Οπως το πινακακι που δινει οτι η νικοτινη κανει μεγαλυτερη ζημια απο τα στεροιδη που εβαλε ενα αλλο μελος.

Το αυτοπαραμυθιασμα με διαφορες δικαιολογιες και ακυρες συγκρησεις μεταξυ περιπου ομοιων πραγματων και ασχετων ουσιων.

Στο βιντεο ΔΕΙΧΝΕΙ την μαγνητικη ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΩΣ (κατι θα ξερει) και λεει ο γιατρος απο τι εγινε η ζημια.

Και αυτος που εχει ασθμα η εναν πνευμονα η πνευμονικη ανεπαρκεια Γ βαθμου....αναπνεει...αλλα πως αναπνεει...και αυτος με τα τρυπια πνευμονια το 20χρονο θα αναπνεει αλλα πως θα αναπνεει...
Σημείωση....
οτιδηποτε κανει καποιος εκτος απο το να ειναι αραχτος και να πινει φραπες...θελει οξυγονο ;)

o teos
27/09/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Αυτο ειναι η ΑΓΝΟΙΑ!

Οπως το πινακακι που δινει οτι η νικοτινη κανει μεγαλυτερη ζημια απο τα στεροιδη που εβαλε ενα αλλο μελος.

Το αυτοπαραμυθιασμα με διαφορες δικαιολογιες και ακυρες συγκρησεις μεταξυ περιπου ομοιων πραγματων και ασχετων ουσιων.

Στο βιντεο ΔΕΙΧΝΕΙ την μαγνητικη ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΩΣ (κατι θα ξερει) και λεει ο γιατρος απο τι εγινε η ζημια.

Και αυτος που εχει ασθμα η εναν πνευμονα η πνευμονικη ανεπαρκεια Γ βαθμου....αναπνεει...αλλα πως αναπνεει...και αυτος με τα τρυπια πνευμονια το 20χρονο θα αναπνεει αλλα πως θα αναπνεει...
Σημείωση....
οτιδηποτε κανει καποιος εκτος απο το να ειναι αραχτος και να πινει φραπες...θελει οξυγονο ;)


+1000:a10:

npat
27/09/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Οπως το πινακακι που δινει οτι η νικοτινη κανει μεγαλυτερη ζημια απο τα στεροιδη που εβαλε ενα αλλο μελος.


Το πινακάκι δείχνει ότι ο καπνός κάνει ΛΙΓΟΤΕΡΗ ζημιά από τα αναβολικά, απλά είναι πολύ πιο εξαρτησιογόνος...

Xrider
27/09/2010, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Το πινακάκι δείχνει ότι ο καπνός κάνει ΛΙΓΟΤΕΡΗ ζημιά από τα αναβολικά, απλά είναι πολύ πιο εξαρτησιογόνος...
sorry,exeis dikio

HolyDiver
27/09/2010, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Αυτο ειναι η ΑΓΝΟΙΑ!
¨Οχι φίλε μου, δεν είναι άγνοια. Είναι ένα εύλογο ερώτημα που προκύπτει από το "θεώρημα" ότι η κάνναβη τρυπάει τους πνεύμονες. Άλλα εύλογα ερωτήματα που προκύπτουν είναι: Που είναι τα υπόλοιπα των εκατομύριων των καημένων με τους διαλυμένους πνεύμονες? Τι δεν ακούσατε για την επιδημιά της "θα σου φάω τα πνευμόνια" μαριχουάνας? Σε χώρες με αυξημένη κατανάλωση υπάρχει μεγαλύτερος αριθμός περιστατικών?
Οπως το πινακακι που δινει οτι η νικοτινη κανει μεγαλυτερη ζημια απο τα στεροιδη που εβαλε ενα αλλο μελος.
Σου απαντήσανε
Το αυτοπαραμυθιασμα με διαφορες δικαιολογιες και ακυρες συγκρησεις μεταξυ περιπου ομοιων πραγματων και ασχετων ουσιων.
Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια γεμάτα επιχειρήματα.


Στο βιντεο ΔΕΙΧΝΕΙ την μαγνητικη ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΩΣ (κατι θα ξερει) και λεει ο γιατρος απο τι εγινε η ζημια.
Εντάξει, ολοκληρο UCLA (το πνευμολογικό) έκανε ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ έρευνα σε ΧΙΛΙΑΔΕΣ ανθρώπους η οποία ήταν case-controlled (δηλαδή πέρνουμε υπόψη όλους τους πιθανούς παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν τα αποτελέσματα) και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι χρήστες κάνναβης έιχαν τα ίδια και λιγότερα ποσοστά πνευμονικών παθήσεων με τους μη χρήστες. Οι χρήστες τσιγάρου το μπούλο βέβαια.

Και αυτος που εχει ασθμα η εναν πνευμονα η πνευμονικη ανεπαρκεια Γ βαθμου....αναπνεει...αλλα πως αναπνεει...και αυτος με τα τρυπια πνευμονια το 20χρονο θα αναπνεει αλλα πως θα αναπνεει...
Καμιά διαφωνία, αλλά δεν είναι επιχείρημα υπέρ του "θεωρήματος"
Σημείωση....
οτιδηποτε κανει καποιος εκτος απο το να ειναι αραχτος και να πινει φραπες...θελει οξυγονο ;)
(κάτσε αραχτός με ένα φραπέ σε κενό αέρος τότε)


Δεν έχει το σασπένς ΜΙΑΣ μαγνητικής:rotflmao:
http://www.youtube.com/watch?v=GJmQ16cGBHU

super_toto
27/09/2010, 23:13
Δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι παιδιά, αλλά η Ελλάδα έχει μία απέραντη αγορά ναρκωτικών. Είτε για εγχώρια κατανάλωση είτε ως σταθμός για άλλες χώρες της Ευρώπης. Αυτοί που διακινούν τα μαλακά ναρκωτικά (αδόκιμος όρος ) διακινούν και τα σκληρά. Και δεν έχουν κανένα πρόβλημα να μπάσουν στο πανυγήρι των οπιούχων οποιονδήποτε έρθει σε επαφή μαζί τους.

Με λίγα λόγια από κει που δεν το περιμένεις μπορεί να βρεθείς να έχεις πάρε δώσε με τα χειρότερα αποβράσματα της κοινωνίας και να καταλήξεις στην ομόνοια να πουλάς τον κώλο σου (στην καλύτερη περίπτωση) για μιά δόση. Ενώ ο αρχικός σου σκοπός μπορεί να ήταν να δοκιμάσεις ένα τσιγάρο με τους φίλους σου για χαβαλέ.

Κερδισμένοι: Οι έμποροι, κοινώς μαφιόζοι, που κυκλοφορούν με τα ακριβά τουτου, μένουν στα ευρύχωρα σπίτια, κάνουν ζημιές στα σκυλάδικα και η κοινωνία τους θαυμάζει.

Χαμένοι: Όλοι οι υπόλοιποι.

Δεν νομίζετε ότι θα έπρεπε το κράτος να πάρει την κατάσταση τα χέρια του? Η απαγόρευση έχει αποτύχει τι να λέμε τώρα. Μήπως η νομιμοποίηση των μαλακών θα ήταν καλή λύση? Έλεγχος και έσοδα για το κράτος.

Έτσι ο κάθε πιτσιρικάς που θα ήθελε να δοκιμάσει ένα τσιγάρο, είτε από περιέργια, είτε για μαγκιά είτε για έτσι του ήρθε, δεν θα ήταν αναγκασμένος να έρθει σε επαφή με τον μέλλοντα δήμιό του.
Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν μια κοινωνία που δεν ζει με τα σλόγκαν της δεκαετίας του 50. Όπως πχ "Μην καπνίσεις φούντα γιατί θα εθιστείς και δεν θα μπορείς να την κόψεις" ή "Αν ξεκινήσεις από τα μαλακά θα πάς στα σκληρά αργότερα" . Και άλλα τέτοια ωραία. Επίσης προϋπόθεση είναι μια κοινωνία η οποία διαθέτει κράτος. Όχι μια κοινωνία που οι έμποροι ναρκωτικών είναι το κράτος και ο κόσμος χάβει ότι παπαριά του σερβίρουν.

Αυτά.

HxC
28/09/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν νομίζετε ότι θα έπρεπε το κράτος να πάρει την κατάσταση τα χέρια του? Η απαγόρευση έχει αποτύχει τι να λέμε τώρα. Μήπως η νομιμοποίηση των μαλακών θα ήταν καλή λύση? Έλεγχος και έσοδα για το κράτος.

Αυτά. [/B]

Γιατί τώρα ποιός πουλάει την πρέζα;
Ναρκωτικά, κράτος και μπάτσοι πάνε μαζί...γνωστά πράγματα χρόνια τώρα.

Επίσης, έχουμε αργά αντανακλαστικά σαν κοινωνία, αν νομιμοποιήσουν και τη φούντα να πίνει ο καθένας τότε θα μιλάμε για πλήρη χειραγώγηση.

super_toto
28/09/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από HxC
Γιατί τώρα ποιός πουλάει την πρέζα;
Ναρκωτικά, κράτος και μπάτσοι πάνε μαζί...γνωστά πράγματα χρόνια τώρα.

Επίσης, έχουμε αργά αντανακλαστικά σαν κοινωνία, αν νομιμοποιήσουν και τη φούντα να πίνει ο καθένας τότε θα μιλάμε για πλήρη χειραγώγηση.

Αυτό λεώ κι εγώ. Όπως θα είδες είπα ότι χρειάζεται μια άλλη κοινωνία για να γίνουν αυτά. Σίγουρα όχι η Ελληνική.
Θα πρέπει όμως να διαχωρίσουμε στο μυαλό μας ότι η κατάσταση είναι αυτή που είναι επειδή οι κοινωνία είναι τόσο χαμηλού επιπέδου, και όχι γιατί "νομοτελιακά" δεν μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα.

H.A.Balafoutre
28/09/2010, 13:13
Όταν ήμουνα φοιτητής, είχα έναν συμφοιτητή που με είχε φάει τα αυτιά...θέλω να πάω Ολλανδία, θέλω να πάω Ολλανδία...για το χασίσι ήθελε να παει για να είναι πίτα όλη μέρα...

Και πήγε και φυσικά γύρισε...

Τον ρωτάω, τι έγινε εντάξει...?

Άσε...μου λέει...καλά ήτανε...αλλά ντάξει...με μέτρο...και δεν επιτρέποντε, αλλά τα ανέχοντε...

Ά έτσι του λέω...του έχωσα 1-2 κλοτσιές, πρώτων που μου ζάλιζε τα @@ με τις μαλακίες του λες και ανακάληψε τον τροχό ο βλάκας και δεύτερον όταν εγώ του έλεγα άσε, δεν θέλω, μου το έπαιζε δεν είσαι φίλος....κατάλαβε πλέον και έχει κόψει, πέρασαν και τα χρόνια βέβαια...

Συμπέρασμα...μακριά, μακριά, μακριά...η μόνη αλήθεια βρίσκεται στο τσίπουρο...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: έ και στο ()...ντάξει...με μέτρο....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tsompanis
28/09/2010, 17:36
η μαλακια σε αυτο το τοπικ,παει συννεφο!
αυτη η παπαριά να υιοθετεί ο καθένας ότι τον συμφέρει ή ότι εν πάση περιπτώση ισχυροποιεί την άποψή του δεν παλεύετε ....


δεν θα μπω στην διαδικασία για περισσότερη ανάλυση.
μονο το εξής που μου έρχεται στο μυαλό και διάβασα παραπάνω σχετικά με το πιο είναι πιο επικινδυνο. το τσιγάρο ή ο μπάφος..
η νικοτίνη ή η τετραυδροκαναβινόλη.
η τελευταία τελειώνει σε όλη......η πρώτη σε ίνη...
μαντέψτε σε ποια κατηγορία ανήκει η νικοτίνη...στην ίδια ακριβώς που υπάγεται και η ηρωίνη,η κοκαίνη η μεσκαλίνη κ.λ.π


και τέλος καπνίστε 1 γρμ.χασίς.το πολύ πολύ να γίνεται κομάτια για καμια 10αριά ώρες.
καπνίστε όμως και ενα γραμμάριο νικοτίνης επιτόπου.
σκοτώνει και βόδι!
γι αυτό και η αναλογία νικοτινης στα τσιγάρα ειναι πολύ μικρή..0.01 mg!!!
(αυτά μπορείτε να τα διαβάσετε και σε ένα πακέτο τσιγάρα)

μαντέψτε λοιπόν τι είναι πιο εθιστικό.....πιο επικίνδυνο...και πιο σίγουρο στο κέρδος..

:smokin:

DrBig
28/09/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
η μαλακια σε αυτο το τοπικ,παει συννεφο!
αυτη η παπαριά να υιοθετεί ο καθένας ότι τον συμφέρει ή ότι εν πάση περιπτώση ισχυροποιεί την άποψή του δεν παλεύετε ....


δεν θα μπω στην διαδικασία για περισσότερη ανάλυση.
μονο το εξής που μου έρχεται στο μυαλό και διάβασα παραπάνω σχετικά με το πιο είναι πιο επικινδυνο. το τσιγάρο ή ο μπάφος..
η νικοτίνη ή η τετραυδροκαναβινόλη.
η τελευταία τελειώνει σε όλη......η πρώτη σε ίνη...
μαντέψτε σε ποια κατηγορία ανήκει η νικοτίνη...στην ίδια ακριβώς που υπάγεται και η ηρωίνη,η κοκαίνη η μεσκαλίνη κ.λ.π


και τέλος καπνίστε 1 γρμ.χασίς.το πολύ πολύ να γίνεται κομάτια για καμια 10αριά ώρες.
καπνίστε όμως και ενα γραμμάριο νικοτίνης επιτόπου.
σκοτώνει και βόδι!
γι αυτό και η αναλογία νικοτινης στα τσιγάρα ειναι πολύ μικρή..0.01 mg!!!
(αυτά μπορείτε να τα διαβάσετε και σε ένα πακέτο τσιγάρα)

μαντέψτε λοιπόν τι είναι πιο εθιστικό.....πιο επικίνδυνο...και πιο σίγουρο στο κέρδος..

:smokin:

ωραιος ο ποιμην!
:beer:

the who
28/09/2010, 18:44
Πρωτ απ ολα δεν καταλαβαιμω ποιος και γιατι ξυρισε την προηγουμενη απαντηση μου.

Ολοι εσεις που λετε οτι η οποιαδηποτε ουσια(θεωρουμενη απο το νομο ως ναρκωτικο) δεν κανει δα και τοσο κακο,πως το λετε?Με ποια ιδιοτητα?Και σε ποιους απευθυνεστε?Καλα εμεις που γερασαμε κι εχουμε κανει τις επιλογες μας.Εδω ομως μπαινουν και δεκαπενταχρονα(μην πω και μικροτερα).Τι λετε σ αυτα τα πιτσιρικια λοιπον?

-Πιειτε μπαφους δεν κανει τοσο κακο οσο η πρεζα?

Ειστε για γελια και για κλαματα μαζι.Οποιος θελει να πιει οποιοδηποτε σκατοπραγμα κυκλοφορει στην αγορα με γεια του με χαρα του.Αλλα το να τα διαφημιζετε κιολας παει πολυ.

Akatanomastos
28/09/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who


Ειστε για γελια και για κλαματα μαζι.Οποιος θελει να πιει οποιοδηποτε σκατοπραγμα κυκλοφορει στην αγορα με γεια του με χαρα του.Αλλα το να τα διαφημιζετε κιολας παει πολυ.
+1000


τι γιναμε εδω μεσα?

διαφημιστες του καθε ΜΑΜΗΜΕΝΟΥ παραγωγου και εμπορα?

super_toto
28/09/2010, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who

Οποιος θελει να πιει οποιοδηποτε σκατοπραγμα κυκλοφορει στην αγορα με γεια του με χαρα του.Αλλα το να τα διαφημιζετε κιολας παει πολυ.

Ακριβώς εδώ είναι το ζήτημα ρε φίλε. Ότι κυκλοφορεί θα έπρεπε να ελέγχεται από το κράτος.

the who
28/09/2010, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ακριβώς εδώ είναι το ζήτημα ρε φίλε. Ότι κυκλοφορεί θα έπρεπε να ελέγχεται από το κράτος.

Ναι σιγουρα.Να φορολογειται κιολας για να βοηθησουμε το Γιωργακη με το ελλειμα.Τι να ελεγχει ρε φιλε το γαμοκρατος?Αν την ακουσες με το μπαφο?Ελεος ρπμ.Αφου και μπαμπακοπιττα να σας δωσουν θα την πιειτε και θα γουσταρετε κιολας.

super_toto
28/09/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ναι σιγουρα.Να φορολογειται κιολας για να βοηθησουμε το Γιωργακη με το ελλειμα.Τι να ελεγχει ρε φιλε το γαμοκρατος?Αν την ακουσες με το μπαφο?Ελεος ρπμ.Αφου και μπαμπακοπιττα να σας δωσουν θα την πιειτε και θα γουσταρετε κιολας.

Κατ αρχάς όταν λες "σας" σε ποιούς αναφέρεσαι? Με ξέρεις και απο χθες και με κατηγοριοποιείς?

Κατα δεύτερον, φυσικά και πρέπει να φορολογείται η φούντα όπως φορολογείται το αλκολ και το τσιγάρο. Και τα δυο είναι πιο επιβλαβή και πιο εθιστικά από το χόρτο. Εκεί δεν σε βλέπω να έχεις ενστάσεις που είναι νόμιμα και τα δύο.

Xrider
29/09/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
η μαλακια σε αυτο το τοπικ,παει συννεφο!
αυτη η παπαριά να υιοθετεί ο καθένας ότι τον συμφέρει ή ότι εν πάση περιπτώση ισχυροποιεί την άποψή του δεν παλεύετε ....


δεν θα μπω στην διαδικασία για περισσότερη ανάλυση.
μονο το εξής που μου έρχεται στο μυαλό και διάβασα παραπάνω σχετικά με το πιο είναι πιο επικινδυνο. το τσιγάρο ή ο μπάφος..
η νικοτίνη ή η τετραυδροκαναβινόλη.
η τελευταία τελειώνει σε όλη......η πρώτη σε ίνη...
μαντέψτε σε ποια κατηγορία ανήκει η νικοτίνη...στην ίδια ακριβώς που υπάγεται και η ηρωίνη,η κοκαίνη η μεσκαλίνη κ.λ.π


και τέλος καπνίστε 1 γρμ.χασίς.το πολύ πολύ να γίνεται κομάτια για καμια 10αριά ώρες.
καπνίστε όμως και ενα γραμμάριο νικοτίνης επιτόπου.
σκοτώνει και βόδι!
γι αυτό και η αναλογία νικοτινης στα τσιγάρα ειναι πολύ μικρή..0.01 mg!!!
(αυτά μπορείτε να τα διαβάσετε και σε ένα πακέτο τσιγάρα)

μαντέψτε λοιπόν τι είναι πιο εθιστικό.....πιο επικίνδυνο...και πιο σίγουρο στο κέρδος..

:smokin:
Οντως παπαρια αναλυση θα εκανες...απο την στιγμη που πιστευεις οτι εχει καταληξη σε -ινη ειναι το ιδιο!!!
Απο χημεια δεν πρεπει να τα πας καθολου καλα....και η Ταυρινη σε -ινη τελειωνει αλλα τυχαινει να ειναι πρωτεινη.
Το Μαρλμπορακι το κοκκινο εχει 0,8 νικοτινη...τα 0,001 ειναι μαλλον σε ρηγανες που ηταν διπλα σε τσιγαρα.
Μας γλυτωσες απο τον κοπο να μας κανεις να διαβαζουμε παπαριες αναλυσεις ;)

the who
29/09/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κατ αρχάς όταν λες "σας" σε ποιούς αναφέρεσαι? Με ξέρεις και απο χθες και με κατηγοριοποιείς?

Κατα δεύτερον, φυσικά και πρέπει να φορολογείται η φούντα όπως φορολογείται το αλκολ και το τσιγάρο. Και τα δυο είναι πιο επιβλαβή και πιο εθιστικά από το χόρτο. Εκεί δεν σε βλέπω να έχεις ενστάσεις που είναι νόμιμα και τα δύο.

Μονος σου μπηκες σε κατηγορια.Αλκοολ χρησιμοποιω σπανια και μονο με το φαγητο.Τσιγαρο καπνιζω 30 χρονια αλλα που θα παει θα το κοψω.Αν βαζεις στο ιδιο τσουβαλι το τσιγαρο με το τριφυλλο τοτε μαλλον εχεις προβλημα.

Εχετλαίος
29/09/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αν βαζεις στο ιδιο τσουβαλι το τσιγαρο με το τριφυλλο τοτε μαλλον εχεις προβλημα.

Ο ανθρώπινος πνεύμονας δεν είναι φτιαγμένος για κανένα εκ των δυο.
Να μια κοινή βάση θεώρησης.
:wave2:

the who
29/09/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ο ανθρώπινος πνεύμονας δεν είναι φτιαγμένος για κανένα εκ των δυο.
Να μια κοινή βάση θεώρησης.
:wave2:

ΟΚ αλλα η εξαρτηση απο το τσιγαρο μπορει και να μη σε σκοτωσει ποτε(λεμε τωρα).Το μαυρο ομως μπορει πολυ ευκολα και αποδεδειγμενα απο μελετες του ΚΕΘΕΑ σε πρωην χρηστες,να λειτουργησει ως προθαλαμος για τα λεγομενα σκληρα.:winka:

Εχετλαίος
29/09/2010, 13:55
Kαμία εξάρτηση είναι καλή. Πόσο μάλλον αυτές ποπυ είναι σίγουροι προθάλαμοι σε ανεξέλεκτες καταστάσεις.
:wave2:

super_toto
29/09/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μονος σου μπηκες σε κατηγορια.Αλκοολ χρησιμοποιω σπανια και μονο με το φαγητο.Τσιγαρο καπνιζω 30 χρονια αλλα που θα παει θα το κοψω.Αν βαζεις στο ιδιο τσουβαλι το τσιγαρο με το τριφυλλο τοτε μαλλον εχεις προβλημα.

Δηλαδή κάποιος δεν μπορεί αν έχει διαφορετική άποψη από τη δική σου στο ζήτημα παρα μόνο εφόσον είναι χασικλής , αυτό λες.

Συγχαρητήρια για το φωτεινό μυαλό σου!

Πάντως δεν ξεκαθαρίζεις τη θέση σου. Θεωρείς ότι πρέπει να απαγορευτεί το αλκοολ και το τσιγάρο?
Σύμφωνα με τον πίνακα που πόσταρε ο npat, που φαίνεται να προέρχεται από σοβαρή πηγή, η κάναβη είναι λιγότερο εθιστική και λιγότερο επιβλαβής και από τα δύο. Ξαναβάζω τον πίνακα για να το δεις και πάλι.

Σε ρωτάω λοιπόν, θεωρείς οτι πρέπει να απαγορευτεί το τσιγάρο και το αλκοόλ?Οχι συμφωνα με το τι πιστεύεις εσύ ή εγώ αλλά σύμφωνα με το τι λέει η επιστημονική κοινότητα. ΓΙατι το τι λες εσύ ή εγώ δεν έχει καμία σημασία.

super_toto
29/09/2010, 13:58
.


212025

Εχετλαίος
29/09/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
... αλλά σύμφωνα με το τι λέει η επιστημονική κοινότητα...

η οποία υπάρχει μοναχά και μόνο επειδή τυγχάνει χρηματοδότησης
α) από τις εταιρείες τα προιόντα των οποίων ερευνά και
β) από τις κυβερνήσεις οι οποίες καρπώνονται φόρους από την κυκλοφορία των εν λόγω προιόντων.

Βλέπε καπνός, αλκοόλ, προιόντα θρέψης, καθημερινής χρήσης και ταλιμπαν, και ταλιμπαν...
:wave2:

super_toto
29/09/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
η οποία υπάρχει μοναχά και μόνο επειδή τυγχάνει χρηματοδότησης
α) από τις εταιρείες τα προιόντα των οποίων ερευνά και
β) από τις κυβερνήσεις οι οποίες καρπώνονται φόρους από την κυκλοφορία των εν λόγω προιόντων.

Βλέπε καπνός, αλκοόλ, προιόντα θρέψης, καθημερινής χρήσης και ταλιμπαν, και ταλιμπαν...
:wave2:

Δηλαδή ρε Στέλιο στο συγκεκριμένο διάγραμμα, οι καπνοβιομηχανίες και οι βιομηχανιες οινοπνευματωδών πλήρωσαν για να φιγουράρουν στην κορυφή των βλαβερών και εθιστικών ουσιών?

the who
29/09/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή ρε Στέλιο στο συγκεκριμένο διάγραμμα, οι καπνοβιομηχανίες και οι βιομηχανιες οινοπνευματωδών πλήρωσαν για να φιγουράρουν στην κορυφή των βλαβερών και εθιστικών ουσιών?

Αυτοι δεν εχουν να φοβηθουν κατι.Το καπνισμα και το αλκοολ ειναι συνυφασμενα με την κουλτουρα ολοκληρων λαων εδω και αιωνες.Επισης καποιες ουσιες χρησιμοποιουνται απο κοινωνικες θρησκευτικες κλπ ομαδες αλλα για εντελως αλλους λογους.
Οχι δεν πιστευω οτι πρεπει να απαγορευτει το τσιγαρο και το αλκοολ.Πιστευω οτι εμεις που μεγαλωνουμε παιδια μπορουμε να φροντισουμε ωστε να μην καταφευγουν σ αυτα.
Εξ αλλου η καταχρηση του αλκοολ δεν διαφερει και πολυ απο το οποιοδηποτε ναρκωτικο.
Για μενα υπαρχουν οι φιλοι και οι εχθροι των ναρκωτικων.Εσενα σε κατατασσω στους φιλους αρα εισαι απεναντι.Δεν νομιζω να σε ειπα χασικλη,μιλησα γενικα οπως γενικα μιλησες κι εσυ.

Α κανε τον κοπο και πες στην επιστημονικη κοινοτητα να την παω μια βολτα στην Ιθακη η στην Παρεμβαση.

Εχετλαίος
29/09/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή ρε Στέλιο στο συγκεκριμένο διάγραμμα, οι καπνοβιομηχανίες και οι βιομηχανιες οινοπνευματωδών πλήρωσαν για να φιγουράρουν στην κορυφή των βλαβερών και εθιστικών ουσιών?

Είδες πολλούς να το/τα κόβουν; Αδιάφορο τους είναι...
Και η παραγωγή δεν ήταν ποτέ μεγαλύτερη.
:wave2:

Akatanomastos
29/09/2010, 14:24
παιδια

το σιγουρο ειναι οτι ολα εχουν να κανουν με το μετρο

εχω πολλα φιλαρακια που ΚΑΘΕ βραδυ θα πιουν ή ενα ποτηρακι ουισκι, ή 3 μπυρες, ή 2 ρακιες

και καποιες φορες ολα τα παραπανω και ακομα κατι..


οπως πιστευω ολοι μας,

κανενας απο τους παραπανω δεν ειχε προβλημα με την δουλεια του με τους φιλους του με την γυναικα του(προβλημα που να προκαλεσε το αλκοολ εννοω)

το ιδιο συμβαινει και με χρηστες χορτου, με μετρο



ειτε ομως κατεβαζεις 1 μπουκαλι ουισκι την μερα, ειτε καπνιζεις 5-6 χορτα την ημερα το προβλημα νομιζω ειναι ιδιο, με το χορτο ισως φαινετε λιγοτερο αλλα υπαρχει
(εποχιακα οκ μπορει να συμβει στον καθενα να καταναλωνει πολυ κατι απο τα παραπανω και μετα να σου περασει, μιλαω για να συμβαινει για χρονια κατι τετοιο, τοτο μιλαμε ουσιαστικα για εξαρτημενο ατομο)

super_toto
29/09/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αυτοι δεν εχουν να φοβηθουν κατι.Το καπνισμα και το αλκοολ ειναι συνυφασμενα με την κουλτουρα ολοκληρων λαων εδω και αιωνες.Επισης καποιες ουσιες χρησιμοποιουνται απο κοινωνικες θρησκευτικες κλπ ομαδες αλλα για εντελως αλλους λογους.
Οχι δεν πιστευω οτι πρεπει να απαγορευτει το τσιγαρο και το αλκοολ.Πιστευω οτι εμεις που μεγαλωνουμε παιδια μπορουμε να φροντισουμε ωστε να μην καταφευγουν σ αυτα.
Εξ αλλου η καταχρηση του αλκοολ δεν διαφερει και πολυ απο το οποιοδηποτε ναρκωτικο.
Για μενα υπαρχουν οι φιλοι και οι εχθροι των ναρκωτικων.Εσενα σε κατατασσω στους φιλους αρα εισαι απεναντι.Δεν νομιζω να σε ειπα χασικλη,μιλησα γενικα οπως γενικα μιλησες κι εσυ.

Α κανε τον κοπο και πες στην επιστημονικη κοινοτητα να την παω μια βολτα στην Ιθακη η στην Παρεμβαση.

Αν από όλα όσα έγραψα συμπέρανες ότι είμαι φίλος των ναρκωτικών, άστο δεν έχει νόημα να συζητάμε.

the who
29/09/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αν από όλα όσα έγραψα συμπέρανες ότι είμαι φίλος των ναρκωτικών, άστο δεν έχει νόημα να συζητάμε.


Ωραια λοιπον,ο εχθρος των ναρκωτικων τασσεται υπερ της αποποινικωποιησης τους.Ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε πουλεγε κι εκεινη η αγγλιδα.

samoure
29/09/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who


Α κανε τον κοπο και πες στην επιστημονικη κοινοτητα να την παω μια βολτα στην Ιθακη η στην Παρεμβαση.

Αυτο τωρα που κολλαει?
Καλα νταξει αυτο το σχολιο ειναι τελειως ακυρο, ασχετο εκτος τοπου και χρονου πως να το πω.
Νταξει ακουστηκαν πολλα αλλα οχι κι ετσι, δηλαδη για να καταλαβω τσουβαλιαζεις την πρεζα με την φουντα? Ελεος.
Συγκρινεις εντελωσ ανομοια πραγματα.
Ετσι οπως τα λες εσυ αν ειναι φυσικη συνεχεια του χορτου η πρεζα τοτε η μιση Ελλαδα πρεπει να πινει ζα:alien:

the who
29/09/2010, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Αυτο τωρα που κολλαει?
Καλα νταξει αυτο το σχολιο ειναι τελειως ακυρο, ασχετο εκτος τοπου και χρονου πως να το πω.
Νταξει ακουστηκαν πολλα αλλα οχι κι ετσι, δηλαδη για να καταλαβω τσουβαλιαζεις την πρεζα με την φουντα? Ελεος.
Συγκρινεις εντελωσ ανομοια πραγματα.
Ετσι οπως τα λες εσυ αν ειναι φυσικη συνεχεια του χορτου η πρεζα τοτε η μιση Ελλαδα πρεπει να πινει ζα:alien:



Koλλαει σε προηγουμενη απαντηση μου.

"ΟΚ αλλα η εξαρτηση απο το τσιγαρο μπορει και να μη σε σκοτωσει ποτε(λεμε τωρα).Το μαυρο ομως μπορει πολυ ευκολα και αποδεδειγμενα απο μελετες του ΚΕΘΕΑ σε πρωην χρηστες,να λειτουργησει ως προθαλαμος για τα λεγομενα σκληρα."

Φυσικη συνεχεια μπορει να μην ειναι για ολους.Για καποιους (και μαλλον για αρκετους) ειναι.Εσυ μπορεις να ξερεις με σιγουρια 100% οτι αν καποιος πινει μαυρο δεν θα παει παραπερα?Αν το υπογραφεις αυτο τοτε μαλλον εσυ εισαι σε διαφορετικο χωροχρονο.
Εχεις στοιχεια που να λενε οτι η μιση Ελλαδα πινει μαυρο?Κι αν ναι απο που?

Joyrider
29/09/2010, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εχεις στοιχεια που να λενε οτι η μιση Ελλαδα πινει μαυρο?Κι αν ναι απο που?

Το λέει και το τραγούδι...Και τα τραγούδια είναι από την ζωή βγαλμένα...:rotflmao:

http://www.youtube.com/watch?v=NrTyqC5PjTA&feature=related

:bigcry:

zephyr1
29/09/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Koλλαει σε προηγουμενη απαντηση μου.

"ΟΚ αλλα η εξαρτηση απο το τσιγαρο μπορει και να μη σε σκοτωσει ποτε(λεμε τωρα).Το μαυρο ομως μπορει πολυ ευκολα και αποδεδειγμενα απο μελετες του ΚΕΘΕΑ σε πρωην χρηστες,να λειτουργησει ως προθαλαμος για τα λεγομενα σκληρα."

Φυσικη συνεχεια μπορει να μην ειναι για ολους.Για καποιους (και μαλλον για αρκετους) ειναι.Εσυ μπορεις να ξερεις με σιγουρια 100% οτι αν καποιος πινει μαυρο δεν θα παει παραπερα?Αν το υπογραφεις αυτο τοτε μαλλον εσυ εισαι σε διαφορετικο χωροχρονο.
Εχεις στοιχεια που να λενε οτι η μιση Ελλαδα πινει μαυρο?Κι αν ναι απο που?

Εχεις δοκιμασει?

npat
29/09/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
να λειτουργησει ως προθαλαμος για τα λεγομενα σκληρα."


Τι σημαίνει "να λειτουργήσει ως προθάλαμος"?

:confused:

Αμφίσημος
29/09/2010, 18:53
Μέτρον άριστον μαγκες.
Οποιος δεν πίνει να μην πίνει και όποιος πίνει με γεια του και με χαρά του...Απλά πράματα.
Αυτό που δεν είναι απλό είναι πως αν με πιάσουν έστω και με ενα τσιγάρο θα μου το βάλουν πρώτα στο κώλο, θα με στιγματίσουν κοινωνικά, θα με τρέχουν στα δικαστήρια να λέω: Πρώτη φορά, δεν θα το ξανακάνω κτλ.
Άλλο νομιμοποίηση κι άλλο αποποινικοποίηση. Τουλάχιστον ας γίνει το 2ο.
Δυστυχώς για μένα ήταν ο στρατός ο 'προθάλαμος' και ευτυχώς που η όποια παιδεία μου και η εμπειρία μου με πρεζόνια / κοκάκια κτλ δεν με έστειλε παρακάτω. Όποιος ψάχνεται πάντως βρίσκει...Κι όποιος δεν θέλει στο στόμα του το βάζουν και το φτύνει.
10 χρόνια πίνω φούντα, άλλοτε γάμησε τα (διακοπές παραλία ας πούμε) κι άλλοτε κάνω να το βάλω μήνες στο στόμα μου. (ημικρανίες τέλος σας το'πα; ). Οσο αναφορά τον εγκεφαλικό εκφυλισμό πιστέψτε με το νερό που πίνω στη Βοιωτία ή η τηλεόραση που βλέπουμε οι περισσότεροι μαθηματικώς θα με εκφυλίσουν ταχύτερα...
Εννοείτε πως το αγοράζω στη ζούλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ (και συνήθως μέτριας ποιότητας) ενω θα μπορούσα να το καλλιεργώ στο μπαλκόνι μου όμορφα και καλά.
Τι θα γίνει τελικά με αυτή την ιστορία; Θα κοροιδευόμαστε πολλά χρόνια ακόμα;
Ο Γιωργάκης κάποτε έταζε τα αυτονόητα (http://www.cannabishellas.com/greek_cannabis_magazine/o_γιώργος_παπανδρέου_δοκίμασε_χασίς_και_μαριχουάνα)
Άλλο χρήστης κι άλλο έμπορος κύριοι.
Ευχαριστώ.

the who
29/09/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τι σημαίνει "να λειτουργήσει ως προθάλαμος"?

:confused:

Σημαινει οτι ενας πιτσιρικας που "πειραματιζεται" με μια ουσια ειναι πιο ευκολο να περασει στην επομενη.Πολυ πιο ευκολα απο καποιον που δεν εχει δοκιμασει τπτ.

the who
29/09/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εχεις δοκιμασει?

Εσυ?

super_toto
29/09/2010, 19:23
Τι να πω. Κρίμα που υπάρχουν τόσο κολημένα μυαλά, που δεν αντιλαμβάνονται ότι η κατάσταση που επικρατεί σήμερα είναι η χείριστη δυνατή.

Ίσως σε μερικές δεκαετίες να αντιληφθούμε ως λαός ότι αυτό που δεν μπορώ να πολεμήσω είναι καλύτερα να το βάλω σε ένα πλαίσιο και να το ελέγχω.
Βέβαια μπορεί και να πάμε στο άλλο άκρο και να γίνουμε Σαουδική Αραβία. Κάπνισες μπάφο? Θάνατος.

Οψομεθα.

HxC
29/09/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Μέτρον άριστον μαγκες.
Οποιος δεν πίνει να μην πίνει και όποιος πίνει με γεια του και με χαρά του...Απλά πράματα.
Αυτό που δεν είναι απλό είναι πως αν με πιάσουν έστω και με ενα τσιγάρο θα μου το βάλουν πρώτα στο κώλο, θα με στιγματίσουν κοινωνικά, θα με τρέχουν στα δικαστήρια να λέω: Πρώτη φορά, δεν θα το ξανακάνω κτλ.
Άλλο νομιμοποίηση κι άλλο αποποινικοποίηση. Τουλάχιστον ας γίνει το 2ο.
Δυστυχώς για μένα ήταν ο στρατός ο 'προθάλαμος' και ευτυχώς που η όποια παιδεία μου και η εμπειρία μου με πρεζόνια / κοκάκια κτλ δεν με έστειλε παρακάτω. Όποιος ψάχνεται πάντως βρίσκει...Κι όποιος δεν θέλει στο στόμα του το βάζουν και το φτύνει.
10 χρόνια πίνω φούντα, άλλοτε γάμησε τα (διακοπές παραλία ας πούμε) κι άλλοτε κάνω να το βάλω μήνες στο στόμα μου. (ημικρανίες τέλος σας το'πα; ). Οσο αναφορά τον εγκεφαλικό εκφυλισμό πιστέψτε με το νερό που πίνω στη Βοιωτία ή η τηλεόραση που βλέπουμε οι περισσότεροι μαθηματικώς θα με εκφυλίσουν ταχύτερα...
Εννοείτε πως το αγοράζω στη ζούλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ (και συνήθως μέτριας ποιότητας) ενω θα μπορούσα να το καλλιεργώ στο μπαλκόνι μου όμορφα και καλά.
Τι θα γίνει τελικά με αυτή την ιστορία; Θα κοροιδευόμαστε πολλά χρόνια ακόμα;
Ο Γιωργάκης κάποτε έταζε τα αυτονόητα (http://www.cannabishellas.com/greek_cannabis_magazine/o_γιώργος_παπανδρέου_δοκίμασε_χασίς_και_μαριχουάνα)

Άλλο χρήστης κι άλλο έμπορος κύριοι.
Ευχαριστώ.


Καλό είναι να λείπουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί προς τους τοξικοεξαρτημένους.Άρρωστοι άνθρωποι είναι και χρειάζονται βοήθεια, όχι περιθωριοποίηση και υποβιβασμό.Γενικά συμφωνώ σε όσα έγραψες.

Και τέλος, το σύστημα είναι που σπρώχνει - και "σπρώχνει" - τον κόσμο στην πρέζα και την απαξίωση.Συνολική και εκ βαθέως αντιμετώπιση του προβλήματος πρέπει να τεθεί σε βάσεις πολιτικές και όχι κατασταλτικές ή νομοκρατικές.
Γιατί πρέζα δεν είναι μόνο η φούντα, η ρούχλα και η καρτέλα, είναι το αλκοόλ, είναι η γαμώ-τηλεόραση, η ρουτίνα, η απάθεια και γενικώς κάθε τι που μας σκοτώνει σε καθημερινή βάση με αργά βήματα.

the who
29/09/2010, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Τι να πω. Κρίμα που υπάρχουν τόσο κολημένα μυαλά, που δεν αντιλαμβάνονται ότι η κατάσταση που επικρατεί σήμερα είναι η χείριστη δυνατή.

Ίσως σε μερικές δεκαετίες να αντιληφθούμε ως λαός ότι αυτό που δεν μπορώ να πολεμήσω είναι καλύτερα να το βάλω σε ένα πλαίσιο και να το ελέγχω.
Βέβαια μπορεί και να πάμε στο άλλο άκρο και να γίνουμε Σαουδική Αραβία. Κάπνισες μπάφο? Θάνατος.

Οψομεθα.


Ρε παληκαρι μου το ιδιο εκαναν και οι Ολλανδοι.Δεν απεδωσε,η εγκληματικοτητα δεν κατεβηκε,η πρεζα συνεχιζει να πουλιεται στο δρομο οπως ακριβως και στην Αθηνα.Εκαναν το πειραμα με την μεθαδονη.Δεν απεδωσε τα αναμενομενα ουτε αυτο.Εμεις γιατι να δοκιμασουμε να κανουμε κατι που δεν απεδωσε σε μια τοσο φιλελευθερη κοινωνια οπως η ολλανδικη?

Xrider
29/09/2010, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε παληκαρι μου το ιδιο εκαναν και οι Ολλανδοι.Δεν απεδωσε,η εγκληματικοτητα δεν κατεβηκε,η πρεζα συνεχιζει να πουλιεται στο δρομο οπως ακριβως και στην Αθηνα.Εκαναν το πειραμα με την μεθαδονη.Δεν απεδωσε τα αναμενομενα ουτε αυτο.Εμεις γιατι να δοκιμασουμε να κανουμε κατι που δεν απεδωσε σε μια τοσο φιλελευθερη κοινωνια οπως η ολλανδικη?
+ οτι οι Ολλανδοι διαμαρτυρονται γιατι εχουν μαζεψει ολα τα πρεζονια της Ευρωπης για τουρισμο...νομιζω οτι κατι χρονια τωρα θελουν να κλεισουν τα συγκεκριμενα μαγαζια

Akatanomastos
29/09/2010, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
ι εχουν μαζεψει ολα τα πρεζονια της Ευρωπης για τουρισμο...

ε να τους φερουμε εδω


ετσι και αλλιως το μπουρδελο της ευρωπης δεν εχουμε γινει?

αυτο θα μας πειραξει?

πειτε μου οτι καποιοι ψηφισατε παπανδρεου για να αποποινικοποιησει το χορτο:bigcry: :bawl: :bigcry:




αλλο ενα μεγαλο προβλημα της κοινωνιας που πρεπει να λυθει:sick:

super_toto
29/09/2010, 22:58
Παιδιά, σταματήστε να πετάτε ότι έχετε ακούσει χωρίς να έχετε ιδέα για τι μιλάτε.

Σε πολλές χώρες της Ευρώπης έχει αποποινηκοποιήθει η κάναβη. Η διαφορά με την Ολλανδία είναι ότι εκεί έχει νομιμοποιήθεί και μπορείς να την εμπορεύεσαι νόμιμα, υπό προϋποθέσεις βέβαια.

Η Πορτογαλλία δε, έχει πάει και ένα βήμα παρακάτω και έχει αποποινηκοποιήσει όλες τις ναρκωτικές ουσίες.

Σε άλλες δε χώρες υπάρχει σχετική ανοχή από το κράτος ώστε να μην σε μπουζουριάζουν αν κουβαλάς ένα τσιγάρο.

Επίσης καλό θα ήταν να ξεχωρίσετε επιτέλους την φούντα από την πρέζα γιατί πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα σε όλα τα επίπεδα.

Πάρτε και ένα χάρτη της Ευρώπης για να ξέρουμε για τι μιλάμε.


212092

zephyr1
30/09/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εσυ?

Ναι,σειρα σου.

Xrider
30/09/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Παιδιά, σταματήστε να πετάτε ότι έχετε ακούσει χωρίς να έχετε ιδέα για τι μιλάτε.

Σε πολλές χώρες της Ευρώπης έχει αποποινηκοποιήθει η κάναβη. Η διαφορά με την Ολλανδία είναι ότι εκεί έχει νομιμοποιήθεί και μπορείς να την εμπορεύεσαι νόμιμα, υπό προϋποθέσεις βέβαια.

Η Πορτογαλλία δε, έχει πάει και ένα βήμα παρακάτω και έχει αποποινηκοποιήσει όλες τις ναρκωτικές ουσίες.

Σε άλλες δε χώρες υπάρχει σχετική ανοχή από το κράτος ώστε να μην σε μπουζουριάζουν αν κουβαλάς ένα τσιγάρο.

Επίσης καλό θα ήταν να ξεχωρίσετε επιτέλους την φούντα από την πρέζα γιατί πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα σε όλα τα επίπεδα.

Πάρτε και ένα χάρτη της Ευρώπης για να ξέρουμε για τι μιλάμε.
Stin Italia σε πανε για εμπορο αν σε πιασουν με οποιαδηποτε ποσοτητα.
Αρα ο χαρτης μαλλον δεν ειναι ενημερωμενος.

DrBig
30/09/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε παληκαρι μου το ιδιο εκαναν και οι Ολλανδοι.Δεν απεδωσε,η εγκληματικοτητα δεν κατεβηκε,η πρεζα συνεχιζει να πουλιεται στο δρομο οπως ακριβως και στην Αθηνα.Εκαναν το πειραμα με την μεθαδονη.Δεν απεδωσε τα αναμενομενα ουτε αυτο.Εμεις γιατι να δοκιμασουμε να κανουμε κατι που δεν απεδωσε σε μια τοσο φιλελευθερη κοινωνια οπως η ολλανδικη?

Η 'αποδοση' εχει πολλες πλευρες. Δεν ειναι παντα η μειωση της χρησης. Για παραδειγμα στην Ολλανδια η αστυνομια στηνει κινητα χημικα εργατηρια σε rave parties και ελεγχουν αν τα χαπακια σου ειναι ενταξει. Αυτο δεν συγκαταλεγεται στην αποδοση?

Εξ'αλλου, ο μπαφος ειναι για πολλους απολαυση και ο,τι μετρα και να ληφθουν, παντα θα υπαρχει και θα γινεται χρηση. Θυμασαι την ποτο-απαγορευση στην αμερικη? Οποτε οπως προ-ειπαν και πολλοι, καλλιτερα η ολη ιστορια να ειναι ελεγχομενη, παρα να καπνιζουμε πρεζοχορτα και να τα παιρνουν οι συμμοριες (με τις ευλογιες της κυβερνησης). Οι τελευταιοι που θελουν η κανναβη να αποποινικοποιηθει ειναι αυτοι που την παραγουν.

Η γνωμη μου λοιπον ειναι να ξεκολλησεις απο την ιδιεα οτι οι ανθρωποι χρειαζονται προστασια απο τον εαυτο τους στις επιλογες τους. Και με το συμπαθειο, αλλα οι λυσεις που προτεινεις ειναι μεσαιωνικες.

super_toto
30/09/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Stin Italia σε πανε για εμπορο αν σε πιασουν με οποιαδηποτε ποσοτητα.
Αρα ο χαρτης μαλλον δεν ειναι ενημερωμενος.

Απο όσο γνωρίζω, χωρίς να είμαι απόλυτος, στην Ιταλία ισχύουν πάρα πολύ αυστηροί νόμοι για κάθε είδους ναρκωτικής ουσίας, όπως το το λες.

Ισχύουν όμως και δυο περιπτώσεις ελεύθερης κατοχής. Αν η χρήση της κάναβης ή μαριχουάνας είναι για ιατρικούς λόγους τότε επιτρέπεται.
Επίσης αν δηλώσεις Rastafari (θρήσκευμα), μπορείς να κατέχεις επίσης νόμιμα εφόσον είναι για τελετουργικούς λόγους.

Λίγο μπουρδέλο η κατάσταση μάλλον.

the who
30/09/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ναι,σειρα σου.

Ναι.Παρακατω.

notakos600
30/09/2010, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto

Επίσης αν δηλώσεις Rastafari (θρήσκευμα), μπορείς να κατέχεις επίσης νόμιμα εφόσον είναι για τελετουργικούς λόγους.




Rastafari πως γίνεσαι είπαμε;

the who
30/09/2010, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Rastafari πως γίνεσαι είπαμε;

Ρασταφαρι δεν γινεσαι γεννιεσαι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

notakos600
30/09/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρασταφαρι δεν γινεσαι γεννιεσαι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Σε πηγάδι κατουρήσαμε εμείς ρε πστ μου; :lol: :lol: :lol: :lol:

DrBig
30/09/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Rastafari πως γίνεσαι είπαμε;

Με μια βολτα απο το κομμωτηριο...
http://en.wikipedia.org/wiki/Dreadlocks

TheFace
30/09/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
ΟΚ αλλα η εξαρτηση απο το τσιγαρο μπορει και να μη σε σκοτωσει ποτε(λεμε τωρα).Το μαυρο ομως μπορει πολυ ευκολα και αποδεδειγμενα απο μελετες του ΚΕΘΕΑ σε πρωην χρηστες,να λειτουργησει ως προθαλαμος για τα λεγομενα σκληρα.:winka:

:a018: :a018: :a018:

και μετοχος σε καπνοβιομηχανια δε θα ελεγε κατι τετοιο

TheFace
30/09/2010, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Koλλαει σε προηγουμενη απαντηση μου.

Εχεις στοιχεια που να λενε οτι η μιση Ελλαδα πινει μαυρο?Κι αν ναι απο που?

:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Hell_Rider
30/09/2010, 19:11
Παιδια κοψτε το χορτο.....δεν φτανει για ολους....:smokin:

DrBig
30/09/2010, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who

ΟΚ αλλα η εξαρτηση απο το τσιγαρο μπορει και να μη σε σκοτωσει ποτε(λεμε τωρα).Το μαυρο ομως μπορει πολυ ευκολα και αποδεδειγμενα απο μελετες του ΚΕΘΕΑ σε πρωην χρηστες,να λειτουργησει ως προθαλαμος για τα λεγομενα σκληρα.


QED

:rotflmao:

Volo
01/10/2010, 13:08
Όλα αυτά, ελαφριά, βαριά, σκατά καλό είναι να παραμείνουν παράνομα.
Θα νομιμοποιηθούν και θα βγαίνουμε από την πόρτα του σπιτιού μας
και θα μαστουρώνουμε από την κάπνα. Είναι κάτι που σου γαμάει το μυαλό
απλά. Τι να το κάνεις αν γίνεσαι βλάκας και αργόστροφος? Αυτό θέλουμε ?
Διαύγειες και μαλακίες. Καλύτερη μαστούρα από τη γυμναστική και την
καλή υγεία δεν υπάρχει.

notakos600
01/10/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Όλα αυτά, ελαφριά, βαριά, σκατά καλό είναι να παραμείνουν παράνομα.
Θα νομιμοποιηθούν και θα βγαίνουμε από την πόρτα του σπιτιού μας
και θα μαστουρώνουμε από την κάπνα. Είναι κάτι που σου γαμάει το μυαλό
απλά. Τι να το κάνεις αν γίνεσαι βλάκας και αργόστροφος? Αυτό θέλουμε ?
Διαύγειες και μαλακίες. Καλύτερη μαστούρα από τη γυμναστική και την
καλή υγεία δεν υπάρχει.


Έτσι ακριβώς μας θέλουνε, μαστουρώμενους, άβουλους και μαλ@κες.

the who
01/10/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
QED

:rotflmao:

Ποιο ειναι το αστειο?

notakos600
01/10/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ποιο ειναι το αστειο?


Κάτσε, το σκέφτεται.

the who
01/10/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Κάτσε, το σκέφτεται.

Εισαι κακος.:lol:

notakos600
01/10/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εισαι κακος.:lol:


Ένας ήταν ο κακός.

http://www.youtube.com/watch?v=ON-w2WNxeqE


:rotflmao: :rotflmao:

route 66
01/10/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η 'αποδοση' εχει πολλες πλευρες. Δεν ειναι παντα η μειωση της χρησης. Για παραδειγμα στην Ολλανδια η αστυνομια στηνει κινητα χημικα εργατηρια σε rave parties και ελεγχουν αν τα χαπακια σου ειναι ενταξει. Αυτο δεν συγκαταλεγεται στην αποδοση?

Εξ'αλλου, ο μπαφος ειναι για πολλους απολαυση και ο,τι μετρα και να ληφθουν, παντα θα υπαρχει και θα γινεται χρηση. Θυμασαι την ποτο-απαγορευση στην αμερικη? Οποτε οπως προ-ειπαν και πολλοι, καλλιτερα η ολη ιστορια να ειναι ελεγχομενη, παρα να καπνιζουμε πρεζοχορτα και να τα παιρνουν οι συμμοριες (με τις ευλογιες της κυβερνησης). Οι τελευταιοι που θελουν η κανναβη να αποποινικοποιηθει ειναι αυτοι που την παραγουν.

Η γνωμη μου λοιπον ειναι να ξεκολλησεις απο την ιδιεα οτι οι ανθρωποι χρειαζονται προστασια απο τον εαυτο τους στις επιλογες τους. Και με το συμπαθειο, αλλα οι λυσεις που προτεινεις ειναι μεσαιωνικες.

route 66
01/10/2010, 20:44
Απο DR BIG

"Η γνωμη μου λοιπον ειναι να ξεκολλησεις απο την ιδιεα οτι οι ανθρωποι χρειαζονται προστασια απο τον εαυτο τους στις επιλογες τους.":a012: