PDA

View Full Version : Πρωταγωνιστές 26/9/2010



kalogeros
25/09/2010, 14:05
ΝΕΑΝΙΚΑ ΤΡΟΧΑΙΑ

«Ο πιο παράλογος τρόπος για να πεθάνεις είναι το τροχαίο»,
Αλμπέρ Καμύ, Γάλλος φιλόσοφος και συγγραφέας, έχασε τη ζωή του σε τροχαίο



Με τα τροχαία ατυχήματα των νέων θα ασχοληθούν οι «Πρωταγωνιστές» στην πρώτη τους γι’ αυτή τη σεζόν εκπομπή, την Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου, στις 11. 15’ το βράδυ.
Ο Σταύρος Θεοδωράκης, οι οπερατέρ Γιάννης Σαρηγιάννης και Μαρία Μαράκη, η δημοσιογράφος Βίκυ Καραβάλτσιου, ταξίδεψαν σε Θεσσαλία και Κρήτη, στις περιοχές που κάθε καλοκαίρι καταγράφονται και νέα ρεκόρ ατυχημάτων με δεκάδες νεκρούς και εκατοντάδες σοβαρά τραυματίες.
Ο Σταύρος Θεοδωράκης συνάντησε στη Λάρισα :
- τον Άγγελο Πετρουλάκη πατέρα του Πέτρου που έχασε τη ζωή ενώ οδηγούσε μηχανή. Ο Πέτρος είχε ζητήσει - αν ποτέ του συμβεί «κάτι» - να του κάνουν πολιτική κηδεία. Ο πατέρας του πραγματοποίησε την επιθυμία του, συνεχίζει όμως κάθε πρωί, να πίνει τον καφέ του στον τάφο του γιου του.
- τον Νίκο Παπαγιάννη, έναν νέο 23 ετών που μια πτώση χωρίς κράνος τον έχει καθηλώσει στο αναπηρικό καροτσάκι. Ο Νίκος ήταν πυγμάχος και επιστρέφει στο ρινγκ για τους «Πρωταγωνιστές».
Οι «Πρωταγωνιστές» οδήγησαν τους επαρχιακούς δρόμους της Θεσσαλίας και μίλησαν με ανήλικους μηχανόβιους που κάνουν επίδειξη των ικανοτήτων τους.
Στην Κρήτη ο Σταύρος Θεοδωράκης συνάντησε:
- τον Γιώργο και τη Στέλλα Κουταλώνη, που το καλοκαίρι έχασαν το μικρότερό τους γιο Νίκο,ι έδωσαν όμως τα όργανα του για να σωθούν κάποιοι άλλοι άνθρωποι.
- Την Έφη 20 χρόνων, φοιτήτρια Κοινωνιολογίας στο Παν/μιο του Ρεθύμνου που πρόσφατα έχασε τον 17χρονο αδελφό της ο οποίος οδηγούσε χωρίς δίπλωμα το αυτοκίνητο του πατέρα τους.
Στους «Πρωταγωνιστές» μιλούν επίσης ο Σπύρος Παπαδόπουλος για το ατύχημα που είχε προσφάτως με τη μηχανή του, ο Αντώνης Φραγκάκης για τον σωτήριο ρόλο του κράνους, ο Πυγμαλίων Δαδακαρίδης για τον κολλητό του που σκότωσε η άσφαλτος, η Ιωάννα Παππά για τον φίλο και συνάδελφό της που σκοτώθηκε πριν 2 χρόνια και ο δημοσιογράφος Αντώνης Κατσαρός που πέθανε και αναστήθηκε στην εντατική μετά από τροχαίο.

Από εδώ (http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=80)


Πιστεύω αξίζει να το δούμε.

fournas
25/09/2010, 14:25
:beer:

Gi_4ce
25/09/2010, 16:54
ήρθαν και μας πήραν μια συνεντευξούλα και απο την Λέσχη.

Ειδα τι εχουν ετοιμασει τα παιδιά πανω κατω...

Πολύ καλή δουλειά!

sergiosm
25/09/2010, 19:21
:beer: :beer: :beer:

devil's animal
26/09/2010, 11:21
ειναι απο τις "must see" εκπομπες του Θεοδωρακη...
:beer: :beer:

PanVas
26/09/2010, 19:45
Μην το ξεχάσουμε, σήμερα το βράδυ είπαμε!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

SVX
26/09/2010, 22:12
ΒΑΛΤΕ MEGA τΩΡΑ...........

johndoe
26/09/2010, 22:14
ασε ρε......εχει αθλητικη κυριακη σημερα
:( :look:

Lioulios
26/09/2010, 22:16
Θα δείξει πολλά . Θα ξυπνήσει μνήμες . Θα συνετήσει .


Αλλά για πόσο ;;

Εκπομπάρα όπως και να χει . Όπως πάντα ο Πο@@της !!

nio1981
26/09/2010, 22:16
με το ξεκινημα ανατριχιασα...ελπιζω να εχει λιγο βαθος η εκπομπη και να μην το πανε στο εμπορικο...αν και συνηθως κανει καλες εκπομπες...θα δειξει

binzis
26/09/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΒΑΛΤΕ MEGA τΩΡΑ...........

O.K:wave2:

Panopticon7
26/09/2010, 22:18
Ναι να βαλετε, ειναι γαματο το θεμα τωρα...

dammed_kittin
26/09/2010, 22:24
- ποιο ηταν το προβλημα?
- η αγνοια!!


:sad: :sad: :sad:

SVX
26/09/2010, 22:41
Οχι αλλα ΜΝΗΜΑΤΑ ! http://www.youtube.com/watch?v=poqynJl8rKc&feature=related
OΧΙ ΑΛΛΑ ΓΑΡΥΦΑΛΛΑ και ΣΤΕΦΑΝΙΑ....
ΟΧΙ ΑΛΛΑ καροτσακια ............... :(

dimitris22
26/09/2010, 22:43
τρομακτικα τα οσα λενε τα θυματα τροχαιων...σπανια οδηγουσα χωρις κρανος γυρω απ την γειτονια....ποτε δεν θα το ξανακανω.....υποσχεση στον εαυτο μου....

binzis
26/09/2010, 22:44
Κράνος ΡΕεεεεεεεεεεε!!!!:mad:

Ichigo
26/09/2010, 22:46
:a35: :sad:

Για αυτό να έχουμε κατά νου ότι του αργού και του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ :wave2:

nio1981
26/09/2010, 22:48
:a35:

trianefst
26/09/2010, 22:51
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!!!!!!!

golis
26/09/2010, 22:52
Γερό ταρακούνημα. :sad:

dammed_kittin
26/09/2010, 22:53
ρε παιδια πετυχε κανεις το κομματι με το ΚΑΤ??
ο ανθρωπος ειπε σε μια εφημερια 50 τροχαια?
δεν ειμαι σιγουρη αν ακουσα καλα
αλλα αν ισχυει αυτο
μιλαμε για τραγικα μεγαλο αριθμο...



οσο για ολα τα υπολοιπα

:a35:

SVX
26/09/2010, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
ρε παιδια πετυχε κανεις το κομματι με το ΚΑΤ??
ο ανθρωπος ειπε σε μια εφημερια 50 τροχαια?
δεν ειμαι σιγουρη αν ακουσα καλα
αλλα αν ισχυει αυτο
μιλαμε για τραγικα μεγαλο αριθμο...



οσο για ολα τα υπολοιπα

:a35:

για ρωτα τα μελη του Forum Που ειναι στο EKAB να σου πουν αλλα "περιεργα"....

varaderokav11
26/09/2010, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
ρε παιδια πετυχε κανεις το κομματι με το ΚΑΤ??
ο ανθρωπος ειπε σε μια εφημερια 50 τροχαια?
δεν ειμαι σιγουρη αν ακουσα καλα
αλλα αν ισχυει αυτο
μιλαμε για τραγικα μεγαλο αριθμο...



οσο για ολα τα υπολοιπα

:a35:


Καλα ακουσες... 50 ειπε...
Οχι ομως με μοτο,γενικα ...
Δυστυχως η αληθεια ποναει ...

:mad:

pakosgemistos
26/09/2010, 23:02
και Ό Χ Ι μεγάλες ταχύτητες!!!!!!!είτε με αυτ/το είτε με μοτο!
Ε Ι Δ Ι Κ Α σε κατοικημένες περιοχές!!!!!

έχω ανατριχιάσει βλέποντας τα παιδάκια στα Κέντρα Αποκατάστασης!
Οσο για τους ενήλικες,εδώ μέσα είμαστε,διαβάζουμε-μαθαίνουμε-μυαλό όμως βάζουμε????!!!!!

Γι'αυτό προσοχή και ηρεμία!

SVX
26/09/2010, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Γερό ταρακούνημα. :sad:

ασε φιλαρακι.... :(
ανωμαλη προσγειωση...


ΣΦΑΛΙΑΡΑ....! :sad:

noe13
26/09/2010, 23:03
θα επρεπε η εκπομπη να ειναι υποχρεωτικη και να παιζει ολο το 24ωρο!

nio1981
26/09/2010, 23:05
καθε μερα 4 νεκροι???:( :( :(

sprint
26/09/2010, 23:08
Συγκλονιστική εκπομπή...........

Λέγονται πράγματα που πρέπει να ειπωθούν…….

Για τα κράνη κ τις τιμές τους, για το μυαλό κ τις γνώσεις που δεν έχουμε, και το

σπουδαιότερο ……. Αυτόν τον γαμημένο τον εγωισμό που τον βάζουμε πάνω

απ’όλα…………

Serafino
26/09/2010, 23:10
Μολιs την παρακολουθω,τραγικη....συναισθηματα οργηs πονου φοβου..
Κριμα να γινεται η μηχανη αιτια για τοσο αδικα αποτελεσματα στη ζωη των αναβατων τηs
Κριμα που κανειs δεν κανει κατι ιδιωs με παιδεια στα σχολεια να μαθουμε
οτι πρεπει να οδηγουμε σωστα και να προσεχουμε.



Γιατι τοσο μαγκια, τοσα νευρα, τοσοs τσαμπουκαs , τοση επιδειξη ,τοση ανικανοτητα,
κυριωs στα νεα παιδια που σημαινει αυτο οτι τον μελλον ειναι ακομα δυστηχωs ΜΑΥΡΟ.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΤΕ ΕΞΥΠΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΤΕ ΠΑΝΤΑ


ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ......ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ

SVX
26/09/2010, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Serafino
Μολιs την παρακολουθω,τραγικη....συναισθηματα οργηs πονου φοβου..
Κριμα να γινεται η μηχανη αιτια για τοσο αδικα αποτελεσματα στη ζωη των αναβατων τηs


δεν ειναι μονο η μηχανη φιλε μου...


ειναι η ελλειψη παιδειας.....Εχω χασει φιλους και συγγενεις κι απο τα δυο...εχω δει συνομηλικο "λειψο" στο χειρουργειο....

Να λυπασαι..... Να θυμωνεις......... :(

rantanplan
26/09/2010, 23:18
γ@μ@τ@ ειμαστε................
δεν εχω λογια..........
παραλιγο να :bawl: :bawl: :bawl:

nio1981
26/09/2010, 23:22
δεν νομιζω οτι χρειαζεται μια εκπομπη για να καταλαβουμε τι συμβαινει.ο κοσμος ειναι γεματος δραμματα.διπλα μας,στις γειτονιες μας στους φιλους μας στους γνωστους μας.αισθανομαι τυχερος που γραφτηκα στο φορουμ.εδω ειδα καποιες φωτο και διαβασα ιστοριες που με εκαναν να καταλαβω τι αξιζει και αρχισα να φοραω κρανος και εξοπλισμο.νομιζω οτι μια βολτα στο κατ θα ειναι πολυ επιμορφωτικη για τους επιδοξους οδηγους...κριμα τοσες ψυχες χαμενες.κριμα

guzzistas
26/09/2010, 23:24
Νομίζω ότι όταν πηγαίνεις να βγάλεις δίπλωμα θα πρέπει να σε πηγαίνουν πρώτα στο ΚΑΤ με την υπόδειξη: "Τα βλέπεις αυτά? Βλέπεις αυτό το μέρος? Πρόσεξε, για να μην τα ξαναδείς..."

suzukimaniac
26/09/2010, 23:25
Και εγω βουρκωσα....Περαν του συναισθηματικου κομματιου...Κυριως ομως για το οτι εβαλα τον εαυτο μου στην θεση ολων αυτων των ανθρωπων....Για το οτι η ασυνειδησια, η ανευθυνοτητα και η ασχετοσυνη του αλλου ειναι σαν τον χαρο για καποιον αλλο.Πολυ καλο επεισοδιο, ενημερωτικο αλλα και ελλειπες.Εγινε λογος κυριως για τον οδηγο.Δεν εγινε αναφορα και για τους ΠΕΖΟΥΣ.Για το κωλοσυστημα που εχουμε και τους νομους που το διεπουν....
ΕΙμαι θυμα τετοιου ατυχηματος και το επεισοδιο μου ξυπνησε τις προσφατες μνημες απο αυτην την ασυνειδησια που διεπει τον κοσμο...Και ευτυχως ειμαι εδω.
Να μαστε ολοι καλα.

nio1981
26/09/2010, 23:26
συμφωνω

stvr1
26/09/2010, 23:26
Ο πατέρας που έδωσε τα όργανα του παιδιού του, ήταν πραγματικά πολύ συνειδητοποιημένος και συγκρατημένος.
Αλλά πήγε να λυγίσει όταν περιέγραψε πως το παιδί του πήγε τσάμπα, γιατί η χαζομάρα τσακίζει και τα αποτελέσματά της πολύ περισσότερο.

dammed_kittin
26/09/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Καλα ακουσες... 50 ειπε...
Οχι ομως με μοτο,γενικα ...
Δυστυχως η αληθεια ποναει ...

:mad:


50 τροχαια!!!
μονο στο κατ σε μια εφημερια!!

οχι μονο μοτο, τροχαια!!




:sad:



περα απο ολα τα συναισθηματα
λυπης θλιψης κτλ που μου δημιουργηθηκαν βλεποντας την εκπομπη
σε ενα σημειο μεσα μου
αηδιασα!!
απο την ανευθυνοτητα του καθενα ξεχωριστα κ ολων μας μαζι...
αηδια να βγαινω απο το σπιτι να ανεβαινω στο μηχανακι κ να μην φοραω κρανος
αηδια κ να σταματαω σε φαναρι κ ο μπατσος διπλα να μην με γραφει...
αηδια να εχω πιει τα κερατα μου κ να καθομαι στη θεση του οδηγου
αηδια κ να μην με ελεγχει κανεις...
αηδια να εχω το κωλοκινητο στο αυτι
αηδια κ να μην μου παιρνουν το διπλωμα επειδη εχω το κινητο στο αυτι...

:mad:

SVX
26/09/2010, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Νομίζω ότι όταν πηγαίνεις να βγάλεις δίπλωμα θα πρέπει να σε πηγαίνουν πρώτα στο ΚΑΤ με την υπόδειξη: "Τα βλέπεις αυτά? Βλέπεις αυτό το μέρος? Πρόσεξε, για να μην τα ξαναδείς..."


ετσι ακριβως μου μιλησε η ξαδερφη μου που εχει μια 20αρια χρονια στο ΑΧΕΠΑ.... γαμησετα.....:(

SVX
26/09/2010, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolasfazer
παραλιγο να :bawl: :bawl: :bawl:


Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
Και εγω βουρκωσα....

δε γινεται να μην το κανεις...Ειναι ΑΝΙΣΟΣ & ΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

να βλεπεις τον γονιο η την αδερφη του θυματος....με το ΓΙΑΤΙ ; στο βλεμμα.....


να τους βλεπεις να αναλογιζονται σεναρια ... "Αν γινοντουσαν ετσι τα πραματα.... τοτε θα ηταν ακομα μαζι μας..." :sad:

kalogeros
26/09/2010, 23:45
Πολύ δυνατή εκπομπή. Είπε πράγματα που πάνω-κάτω ξέρουμε όλοι μας. Όμως, όταν αυτά τα ακούς από ανθρώπους που τα έχουν βιώσει, τα συναισθήμτα είναι πιο έντονα.

Πραγματικά, όσο έβλεπα τα δύο παιδάκια (το αγοράκι που έπαιζε ποδόσφαιρο και το κοριτσάκι), ο εγκέφαλος μου είχε παραλήσει. Μέσα στο μυαλό μου υπήρχε ένα "γιατι" και τίποτα άλλο.

Σήμερα το πρωί μάλωνα με την κοπέλα μου, γιατί δεν ήθελε να φορέσει κράνος πάνω στη μηχανή. Είδε την εκπομπή, χωρίς να της πω εγώ, και αμέσως μετά το τέλος με πήρε τηλέφωνο και μου υποσχέθηκε ότι δεν θα ξαναανέβει χωρίς κράνος. Ένας, τουλάχιστον, άνθρωπος άλλαξε μυαλό προς το καλύτερο. Να, που η τηλεόραση εάν θέλει, μπορεί.

Dennis-
26/09/2010, 23:46
απίστευτη εκπομπή.. 50 τροχαια ειπε και τα 35 νεαροι.. Τι να πει κανεις με ολες τις περιπτώσεις σάστισα πραγματικα, και δεν πιστευω οτι 1 ωρα φτανει για να καλύψει το τι γίνετε εκει εξω.

:a35:

dammed_kittin
26/09/2010, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
και δεν πιστευω οτι 1 ωρα φτανει για να καλύψει το τι γίνετε εκει εξω.



τετοιες εκπομπες
αντι για x-factor κ μαλακιες!!!
αλλα δεν εχουν περαση
ουτε φερνουν νουμερα

:mad:

LiakosVstrom
27/09/2010, 00:17
για τους "εξεταστές" διπλωμάτων όμως και τις σχολές οδηγών που αφήνουν να κυκλοφορούν όλοι οι υποψήφιοι δολοφόνοι... τίποτα.. ποτέ και κανείς.

μου φάνηκε πολύ λίγη (σε τηλεοπτικό χρόνο) η εκπομπή.
θα έπρεπε να την βάλουν αντί δελτίου ειδήσεων και όχι το βράδυ που είναι όλοι έξω και τα πίνουν.

Αμφίσημος
27/09/2010, 00:28
Να υπάρχει στο youtube?

camen
27/09/2010, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Να υπάρχει στο youtube?

Sτην σελιδα του mega Νομιζω το εχει...:winka: :winka:

stvr1
27/09/2010, 00:37
όχι ακόμα...

7gibernau
27/09/2010, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Νομίζω ότι όταν πηγαίνεις να βγάλεις δίπλωμα θα πρέπει να σε πηγαίνουν πρώτα στο ΚΑΤ με την υπόδειξη: "Τα βλέπεις αυτά? Βλέπεις αυτό το μέρος? Πρόσεξε, για να μην τα ξαναδείς..."

επετρεψε μου να διαφωνισω....

το θεωρω τρομοκρατια αυτο...και δεν ειναι σωστο για καποιον που κανει μια αρχη σε κατι που αγαπαει να ξεκιναει ετσι....με τρομοκρατια....
αληθεια,δε μου ειπε πολλα η εκπομπη...τα βλεπω καθε μερα διπλα μου...παω αναβω 4 κερια το χρονο σε φιλους,πινω καφεδακι με φιλο και καθετε διπλα μου στο αναπηρικο καροτσακι....

τα στατιστικα ειχαν καποιο ενδιαφερον σιγουρα...

η παιδεια λειπει κυριοι...η παιδεια.....

οσοι την εχουν,εχουμε,ας προσπαθησουν να τη μεταφερουν και σε αλλους...απο νεους οδηγους μεχρι "παλιους"...
οχι νευρα στο δρομο...
βλεπεις πατερα με δυο παιδια πανω σε παπι....

"κυριος να τα χαιρεσε τα παιδακια σου,αλλα ειναι μεγα λαθος αυτο που κανεις..."
το εχω πει με ομορφο τροπο σε καποιον που πετυχα....την αλλη μερα τον ειδα με ενα παιδι πανω στο παπι και με κρανος...μετα απο λιγο τον ειδα και με το αλλο παιδι.....ειχε παρει κρανος,ειχε παει το ενα παιδακι εκει που ηθελε και μετα γυρισε και πηρε και το αλλο...
απλα του χαμογελασα.....
ποτε δεν ειναι αργα
ηρεμια θελει....
μεταδωστε την παιδεια σας...και ενας να το καταλαβει θα ειναι επιτυχεια...

stvr1
27/09/2010, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
επετρεψε μου να διαφωνισω....

το θεωρω τρομοκρατια αυτο...και δεν ειναι σωστο για καποιον που κανει μια αρχη σε κατι που αγαπαει να ξεκιναει ετσι....με τρομοκρατια....
αληθεια,δε μου ειπε πολλα η εκπομπη...τα βλεπω καθε μερα διπλα μου...παω αναβω 4 κερια το χρονο σε φιλους,πινω καφεδακι με φιλο και καθετε διπλα μου στο αναπηρικο καροτσακι....

τα στατιστικα ειχαν καποιο ενδιαφερον σιγουρα...

η παιδεια λειπει κυριοι...η παιδεια.....

οσοι την εχουν,εχουμε,ας προσπαθησουν να τη μεταφερουν και σε αλλους...απο νεους οδηγους μεχρι "παλιους"...
οχι νευρα στο δρομο...
βλεπεις πατερα με δυο παιδια πανω σε παπι....

"κυριος να τα χαιρεσε τα παιδακια σου,αλλα ειναι μεγα λαθος αυτο που κανεις..."
το εχω πει με ομορφο τροπο σε καποιον που πετυχα....την αλλη μερα τον ειδα με ενα παιδι πανω στο παπι και με κρανος...μετα απο λιγο τον ειδα και με το αλλο παιδι.....ειχε παρει κρανος,ειχε παει το ενα παιδακι εκει που ηθελε και μετα γυρισε και πηρε και το αλλο...
απλα του χαμογελασα.....
ποτε δεν ειναι αργα
ηρεμια θελει....
μεταδωστε την παιδεια σας...και ενας να το καταλαβει θα ειναι επιτυχεια...

Μεταξύ μας, δεν με ενδιαφέρει ο τρόπος που θα γίνει αλλά το αποτέλεσμα. Και αυτό τρόπος να αποκτήσουν παιδεία είναι, κυρίως οι μεγαλύτεροι που νομίζουν ότι την έχουν.
Ας τρομάξουν, ας μην καβαλήσουν ποτέ μηχανή ή αυτοκίνητο, ας σοκαριστούν, ας αηδηάσουν...

Αρκεί να μην είναι κατόρθομα ότι φτάνω σπίτι μου χωρίς να με έχει μαζέψει ένας απρόσεκτος, μεθυσμένος, άσχετος ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Δεν χρειάζεται να με κλαίει η μάνα μου επείδη κάποιος δεν μπορούσε να αναλογιστεί το μέγεθος της μαλακίας του...

7gibernau
27/09/2010, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Μεταξύ μας, δεν με ενδιαφέρει ο τρόπος που θα γίνει αλλά το αποτέλεσμα. Και αυτό τρόπος να αποκτήσουν παιδεία είναι, κυρίως οι μεγαλύτεροι που νομίζουν ότι την έχουν.
Ας τρομάξουν, ας μην καβαλήσουν ποτέ μηχανή ή αυτοκίνητο, ας σοκαριστούν, ας αηδηάσουν...



οκ,αλλα εγω δεν το βλεπω ετσι....

konsttanttinos
27/09/2010, 06:31
Χθες ειδα την ανεπαναληπτη αυτη εκπομπη μαζι με αλλα 2 πληρωματα.
Στην δειαρκεια της ευτυχως ο ασυρματος δεν εξεπεμψε για κανεναν λογο...να ειμασταν παντα αχρειαστοι οπως χθες.
Πρωτη φορα που κανενας μας δεν μιλησε, δεν πεταξε καμμια εξυπναδα, δεν ειπε τιποτα..
Ματια βουρκωσαν, τσιγαρα αναψαν, μα κανεις δεν εβγαλε μιλια.

Εχουμε ''μαζεψει'' τροχαια, θανατηφορα ή μη, ελαφρια και βαρια, μικρους και μεγαλους...
Αλλα μετα ξαναμπαινουμε στην ρουτινα...αυτη ειναι η αμυνα μας.
Χθες, δυστυχως για'μενα, ειδα ενα περιστατικο στην ''Αρωγη'' που συνελεξα εγω πριν αρκετες εβδομαδες.Μεσα στο ασθενοφορο μου μιλησε κανονικα, παρ'οτι το τραυμα του ηταν βαρυ.
Χθες, τον ειδα στην κατασταση που τον ειδαμε ολοι μας...δεν μπορεσα να κρατησω τα ζουμια.

Μακαρι να επανελθουν ολοι τους, αλλα ολοι ξερουμε οτι ειναι αδυνατον.
Δεν θα ξαναμιλησω για το κρανος ο,τι αλλο ακολουθει.
Απο σημερα ομως, δεν θα θεωρω συναδελφο μοτοσυκλετιστη οποιον δω ξεκρανωτο, ο,τι και να σημαινει αυτο.

Οποιος νομιζει οτι το κρανος ειναι αξεσουαρ, ας κοψει τον λαιμο του απο τωρα.

hidefnick
27/09/2010, 07:00
Κάπου χάνετε το νόημα. Δεν ήταν για μηχανές η εκπομπή. Απλώς τα θύματα των μηχανών είναι πιο εύκολα προσβάσιμα γιατί είναι πολλά.

Εχουμε όλοι δει λίγο πολύ τέτοιες εκπομπές. Και είδαμε άλλη μία. Πολύ καλή επειδή είναι Θεοδωράκης. Αλλά άλλη μία. Και τελικά χτες που την κοίταζα σκεφτόμουνα ότι κάποια στιγμή πρέπει να αμοληθούν οι μπατσοι έξω και να μας γράφουν για τα πάντα. Γιατί τελικά ισως μόνο έτσι βάλουμε μυαλο.... Ποιές παιδίες και μ@λακίες. Να μας σκίζουν απο το πρωί ως το άλλο πρωί. Κάποια στιγμή ίσως μαζευτούμε.

Αλλά χτες επίσης είχα μια συζήτηση με έναν φίλο τροχαίο. Που ουτε λίγο ούτε πολύ μου είπε απέξω-απέξω ότι δεν γραφουν πολύ αυτή την εποχη λόγω γενικής δυσαρέσκειας του κόσμου.... Οτι νά'ναι....

Respect σε αυτούς τους γονείς απο την Κρήτη. Απλά respect.

Και επίσης θα ήθελαν τα δημόσια νοσοκομεία να είναι έτσι.... Το συνόψισε άλλωστε ο δημοσιογράφος που λέει τα αθλητικά (δεν θυμάμαι το όνομα του) "Πέρασε ο γιατρος και είπε κοιτάχτε αυτόν εδώ. Εχει ελπίδες" Αν δεν είχε απλώς θα τον έστελναν μια ώρα αρχιτερα. Το έζησα απο πρώτο χέρι με την πρώην μου. Ο πακιστανός στο μπροστά φορείο δεν είχε ελπίδες.... Ισως και επειδή ήταν πακιστανός....

Μακριά απο όλους. Γιατί για άλλη μιά φορά έγινε σαφές ότι και πανοπλία να φοράς, αν σου κάτσει την πάτησες. Απλώς με την πανοπλία θα επιβιώσεις. Και εκεί, και κοιτώντας τα παιδία απο την ΑΡΩΓΗ αναρωτιέσαι αν θες να επιβιώσεις έτσι.....

Καλημέρα και πάντα όρθιοι. Ολοι μας....

Meganecc
27/09/2010, 07:39
Την είδα κ εγώ χθες, και παρα την κούραση που είχα την είδα μέχρι το τέλος.

Δεν θα επεκταθώ στο ότι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ να φοράμε κράνος, αν και υπήρχαν και παραδείγματα με παιδιά που το φόραγαν, αλλά δεν ήταν τόσο τυχεροι....Μην παρεξηγηθώ, αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα. Απλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με την μηχανή είμαστε απίστευτα εκτεθημένοι...

Εμένα, δύο πράγματα μου καρφώθηκαν στο μυαλό. Αυτό που είπε ο Σπύρος ο Παπαδόπούλος. λίγο πριν τρακάρει, αυτά τα δευτερόλεπτα πριν....."Αυτό είναι....τελείωσες....μέχρι εδώ...." Εκεί ανατρίχιασα, γιατί το έχω νιώσει αυτό, χωρίς όμως να συμβεί κάτι, μιας και την τελευταία στιγμή, στην δική μου περίπτωση, βρήκα την λύση της εξίσωσης και απέφυγα το τρακάρισμα...!

Το δεύτερο, ήταν αυτό που είπε ο άλλος ηθοποιός, Φραγκάκης αν δεν κάνω λάθος. Η κυρία που του πετάχτηκε από το STOP του είπε ότι "Ήμουν απλώς αφηρημένη.....!!!!!!!!!!!!!!"

Οπότε, καταλαβαίνετε.......ήμαστε σε έναν πόλεμο με ελάχιστα όπλα......!

Καλούς δρόμους σε όλους παιδιά....!

sf1n4k1
27/09/2010, 10:04
Χτες στην εκπομπή αναφέρθηκε επιγραμματικά..το κράνος φορολογείται ως είδος πολυτελείας..εδώ το ανέφερε ένας?Οι λέσχες που είναι σ αυτό το κομμάτι, εμείς όλοι?Ρωτάτε όλα τα πιτσιρίκια που με το ζόρι βρίσκουν τις βενζίνες για το τουμπανιασμένο με κόπο παπάκι τους αν έχουν τα φράγκα για ένα όμορφο είδος πολυτελείας?Εδώ δε τα χουν οι 30ρηδες...

Θα ήθελα η εκπομπή να είχε κι άλλα, να δείξει και τους πραγματικούς μοτοσυκλετιστές, ντυμένους με όλα..και να τονίσει οτι ακόμα και σαν αστακοί δεν είμαστε άτρωτοι..

Κάτι ακόμα που αναφέρθηκε στην εκπομπή και με τάραξε γιατί δε το ήξερα, είναι η δωρεά οργάνων, είμαστε τελευταίοι σε διάθεση οργάνων και απ ότι κατάλαβα μέχρι και το σύστημα σε κουράζει αν βρεις το κουράγιο μιας τέτοιας κίνησης όπως ο Κρητικός πατέρας.

faraway
27/09/2010, 10:18
Το σημαντικότερο νόημα κατά τη γνώμη μου στη χθεσινή εκπομπή ,

είναι πως όλοι εν δυνάμει είμαστε εγκληματίες !!!!

Όλοι έχουμε γράψει κατά καιρούς στα π@π@ρι@ μας τα όρια ταχύτητας ,
όλοι κατά καιρούς έχουμε δοκιμάσει τα όρια της μοτό μας σε μια στροφή ,

που να αναφέρω φυσικά αυτούς που τα κάνουν συνέχεια αυτά και μόνιμα ,
και αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι ξέρουν που τρέχουν , και πως το στίβουν το μηχανάκι ,
και τη χεράδες είναι ...κτλ

Ας γίνουμε πρώτα εμείς σωστοί σαν μοτοσυκλετιστές και άνθρωποι και όλα τα άλλα θα βρουν το δρόμο τους ,

να φαντάζεστε πάντα πως αυτό το κοριτσάκι θα μπορούσατε να το είχατε στείλει εσείς εκεί από ένα λεπτό απερισκεψίας σας .

Anty12
27/09/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Εχουμε ''μαζεψει'' τροχαια, θανατηφορα ή μη, ελαφρια και βαρια, μικρους και μεγαλους...
Αλλα μετα ξαναμπαινουμε στην ρουτινα...αυτη ειναι η αμυνα μας.


Απορώ που βρίσκεται το κουράγιο, να μαζεύετε σπασμένα κορμιά, μέρα με την ημέρα...κάθε μέρα, και μετά να γυρνάτε στα σπίτια σας, να βγαίνεται με τους φίλους σας , να πηγαίνετε τα παιδιά σχολείο, να καβαλάτε την μηχανή για μια βόλτα.....

συνήθεια θα μου απαντήσεις......αλλά πως μπορείς να συνηθίσεις και να κάνεις ρουτίνα την συναναστροφή με τον θάνατο (τον χειρότερο θάνατο ) σε καθημερινή βάση μόνο εσείς το ξέρετε...χαρά στα κουράγια σας.....:beer:

Meganecc
27/09/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Ρωτάτε όλα τα πιτσιρίκια που με το ζόρι βρίσκουν τις βενζίνες για το τουμπανιασμένο με κόπο παπάκι τους αν έχουν τα φράγκα για ένα όμορφο είδος πολυτελείας?Εδώ δε τα χουν οι 30ρηδες...



Συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα μαζί σου, αλλα εδώ θα με βρείς αντίθετο....!
Ας μην αλλάξουν εξάτμιση με after market ή καρμπυλατέρ και να πάρουν ένα κράνος πρώτα...!

Για τον λοιπό εξοπλισμό (γάντια, μπουφάν και τα συναφή) πάω εν μέρει πάσω....!

Anyway, όμως μην το πλατιάζουμε πολύ, μιας και η συνολική άποψη αυτού του forum πιστεύω ότι είναι υπέρ της χρήσης όλου το προστατευτικού εξοπλισμού....

Φιλικά πάντα,
Γιώργος

VANDA
27/09/2010, 11:04
Για όσους το έχασαν..

λινκ (http://www.megatv.com/article.asp?catid=14693).

makis206
27/09/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Να, που η τηλεόραση εάν θέλει, μπορεί.

Eυστοχότατο..:beer:

nickald
27/09/2010, 11:21
Ολα καλα ολα ωραια


Τα παλικαρακια ξεκρανωτα με τα παπια που εκαναν σουζες και κολπακια για να τα παρει η καμερα δεν τα ειδε κανενας?

Αν την ωρα που εκαναν ολες αυτες τις μαλακιες για να γραψει η καμερα γινοταν κανενα σκηνικο?


Μεγαλο φαουλ...


Κατα τα αλλα απο αυτη την εκπομπη δεν πηρα τιποτα παραπανω απο οσα προσπαθει να πει ο Ιαβερης και ο Σταθακης εδω και πολλα χρονια.

NIKOS_21
27/09/2010, 11:24
Vanda thanks!!!!!
δεν προλαβα χτες να το δω και θελω οπωσδήποτε!
νομιζω οτι επιβαλλεται

giorlari
27/09/2010, 11:41
Μπες στο protagon.gr

Υπάρχει αρχείο με εκπομπες εκεί

Volo
27/09/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Κάπου χάνετε το νόημα. Δεν ήταν για μηχανές η εκπομπή. Απλώς τα θύματα των μηχανών είναι πιο εύκολα. Και τελικά χτες που την κοίταζα σκεφτόμουνα ότι κάποια στιγμή πρέπει να αμοληθούν οι μπατσοι έξω και να μας γράφουν για τα πάντα. Γιατί τελικά ισως μόνο έτσι βάλουμε μυαλο.... Ποιές παιδίες και μ@λακίες. Να μας σκίζουν απο το πρωί ως το άλλο πρωί. Κάποια στιγμή ίσως μαζευτούμε.


Συμφωνώ σε αυτό αλλά όχι μόνο αυτό. Η παιδεία είναι το νούμερο ένα.
Να γνωρίσει ο κόσμος και κυρίως οι νέοι που βράζει το αίμα τους και την
άλλη όψη του νομίσματος. Μία επίσκεψη στο ΚΑΤ δεν είναι τρομοκρατία.
Είναι προειδοποίηση για το τι μπορεί να συμβεί όταν τρέχουμε στους δρόμους.
Όπως και η εκπομπή του Mega προειδοποίηση είναι. Όπως το να μιλήσεις στο
διπλανό σου στο δρόμο που δεν φοράει κράνος ή οτιδήποτε άλλη μαλακία κάνει
και αυτό βοηθάει. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνετιστεί όλος ο κόσμος αλλά λίγο η
μία εκπομπή, λίγο εμείς να μοιράσουμε τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας σίγουρα έστω
ένας θα μας ακούσει. Είναι μία ζωή που θα σωθεί!

Δείτε και αυτό το καταπληκτικό video. Εγώ προσωπικά την τελευταία σκηνή με το
λεωφορείο την είδα 10 φορές να την εμπεδώσω γιατί είναι και το πιο πιθανό να
συμβεί στους δημόσιους δρόμους.

http://www.youtube.com/watch?v=VruWHHEnZGw

+μύρια σε όσους προσπαθούν να μας ενημερώνουν. Σταθάκης, Ιαβέρης, Θεοδωράκης και όλους

VALES
27/09/2010, 12:17
Ο επίλογος για μένα ήταν όλα τα λεφτά... ''Στους Ελληνικούς δρόμους δεν συμβαίνουν
ατυχήματα/δυστυχήματα. Συμβαίνουν εγκλήματα.''

devil's animal
27/09/2010, 12:27
ωραια εκπομπη.
με τον δημοσιογραφο να ρωταει απλα πραγματα. κατανοητα.

τι πιστευε πριν.
τα συναιθηματα του μετα.
τι πιστευει οτι εφταιξε.


συγκινηθηκσ με τον πυγμαχο και σοκαριστηκα με το γεγονος οτι ο Παπαδοπουλος δεν θα ειχε παρει κρανος και χαρη στην επιμονη του φιλου του τελικα ζει.

mikros boudas
27/09/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Ο επίλογος για μένα ήταν όλα τα λεφτά... ''Στους Ελληνικούς δρόμους δεν συμβαίνουν
ατυχήματα/δυστυχήματα. Συμβαίνουν εγκλήματα.'' στην βρετανια πλεον ο ορος ατυχημα δεν χρησημοποιειται,ολα συγκρουση τα λενε...αλλα ξεχασα,αυτοι ειναι αδερφες και ξενερωτοι...

Volo
27/09/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
στην βρετανια πλεον ο ορος ατυχημα δεν χρησημοποιειται,ολα συγκρουση τα λενε...αλλα ξεχασα,αυτοι ειναι αδερφες και ξενερωτοι...

Οι Άγγλοι δεν παίζονται στον δρόμο! Έχω ζήσει και οδηγήσει εκεί και είναι φανταστικό!
Οι αδερφές και οι ξενέρωτοι δεν είναι λιγότερο άνθρωποι από εμάς για να τους πάρουμε
σαν παράδειγμα. Ρε εκεί μοτοσυκλετιστές με δερμάτινα είναι κάθε μέρα. Κίνηση στους
δρόμους και σπάνια είδα μοτό να κάνει διήθηση. Πλάκα κάνουμε τώρα? Ποιος από εμάς
έχει διάθεση να είναι σταματημένος στην κίνηση? Ανέφερα τη διήθηση σαν παράδειγμα γιατί
είναι συχνή αιτία ατυχήματος, είναι παράνομο και παρ' όλα αυτά εγώ πάντα κάνω διήθηση.
Στην Αγγλία αμα κάνεις μαλακία όμως σε πάνε μέσα σηκωτό. Εδώ σου κλάνουν μία μάντρα.

sfigas
27/09/2010, 13:37
απιστευτη εκπομπη με νοημα.. συγκινιθηκα σχεδον δακρυσα... εχω χασει και εγω καποιον απο τροχαιο....
τελικα ποσο ματαιωτητα εχουμε στην ζωη μας..

vagelis24
27/09/2010, 14:02
Nοσηλευτικα και εγω για τρεις μηνες στο ιδιο κεντρο αποκαταστασης (λαρισα) μετα απο μοτοατυχημα και ετυχε να γνωρισω τα παιδια και αρκετα αλλα δυστηχως σε πιο βαρια
κατασταση που εχουν πανω απο δυο χρονια εκει
Δεν υπαρχουν λογια
Εγω μολις εβγαλα τα σιδερα και πηγα για πρωτη φορα μονος μου τουαλετα (με πατεριτσες φυσικα)
ειταν τετοια η χαρα μου που δεν περιγραφεται.....κι ομως μεγαλο πραγμα μεγαλο
Εκει καταλαβαινεις οτι τα μικρα ασημαντα πραγματα μες την ζωη ειναι ....

dammed_kittin
27/09/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Ο επίλογος για μένα ήταν όλα τα λεφτά... ''Στους Ελληνικούς δρόμους δεν συμβαίνουν
ατυχήματα/δυστυχήματα. Συμβαίνουν εγκλήματα.''


:a23: :a23: :a23:

dammed_kittin
27/09/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Ρωτάτε όλα τα πιτσιρίκια που με το ζόρι βρίσκουν τις βενζίνες για το τουμπανιασμένο με κόπο παπάκι τους αν έχουν τα φράγκα για ένα όμορφο είδος πολυτελείας?

συγγνωμη!!!
αλλα...

αισχος!
αηδια!

οι γονεις δλδ τι ρολο βαρανε?
τα πιτσιρικια τα λεφτα τα βρισκουν απο το χαρτζιλικι τους απο τους γονεις...
οταν γυρισουν μια μερα σπιτι με μηχανακι
γιατι να μην του πουν μπραβο
κ να πανε να του παρουν ενα κρανος...

αξιοπρεπεστατο κρανος υπαρχει με 100 ευρω!!

κ ας ειναι ειδος πολυτελειας μιας κ το κρατος μας ειναι απλα για τα πανηγυρια!!!

μερικες φορες οι γονεις παιζουν πολυ μεγαλο ρολο στη ΖΩΗ του παιδιου τους!
κ ας κανουν κ αυτοι κατι!!!

dammed_kittin
27/09/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Και τελικά χτες που την κοίταζα σκεφτόμουνα ότι κάποια στιγμή πρέπει να αμοληθούν οι μπατσοι έξω και να μας γράφουν για τα πάντα. Γιατί τελικά ισως μόνο έτσι βάλουμε μυαλο.... Ποιές παιδίες και μ@λακίες. Να μας σκίζουν απο το πρωί ως το άλλο πρωί. Κάποια στιγμή ίσως μαζευτούμε.



κλησεις?
δλδ οι "φτωχοι" βαζουν μυαλο
οι "πλουσιοι" συνεχιζουν να οδηγουν μεθυσμενοι!!!

μπα!!

εγω λεω οτι η λυση ειναι μια!

μιλας στο κινητο?
δεν φορας ζωνη?
δεν φορας κρανος?
3 μηνες το διπλωμα σου κ τις πινακιδες σου

οδηγας μεθυσμενος?
1 χρονο το διπλωμα σου κ τις πινακιδες σου

κτλ κτλ
κ φυσικα ελεγχους
λιγο πολυ ολοι εχουμε δει καποιον να οδηγει χωρις να εχει πινακιδες
ποσοι μαλλον χωρις διπλωμα!!
ολο κ καποιο μεσο θα εχουμε να παρουμε πισω τι διπλωμα μας σε 5 μερες!!!
απαραδεκτο να μην εχουμε κρατος!!

BUSA MAKIS
27/09/2010, 14:59
Πολύ καλή εκπομπή

faraway
27/09/2010, 15:03
Έκανες μ@λ@κι@ στο δρόμο ,

σου πέρνουν τη μοτό και τέλος !!

αντίστοιχα και τα κουτάκια να δεις πόσο γρήγορα μπαίνει η παιδεία ανάμεσα μας !!!

mats8282
27/09/2010, 15:50
Ωραία εκπομπή,αυτός ο γαμημένος ο κόμπος στο λαιμό δεν λέει να φύγει....

DimChios
27/09/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Για όσους το έχασαν..

λινκ (http://www.megatv.com/article.asp?catid=14693).




:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Dennis-
27/09/2010, 17:05
Για όσους το έχασαν.. λινκ.

Και για οσους ψαχνουν το soundtrack

http://www.youtube.com/watch?v=1hTw-66Q-n4 ;)

AUFGEBRACHT
27/09/2010, 17:23
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
[B]Ολα καλα ολα ωραια


Τα παλικαρακια ξεκρανωτα με τα παπια που εκαναν σουζες και κολπακια για να τα παρει η καμερα δεν τα ειδε κανενας?

Αν την ωρα που εκαναν ολες αυτες τις μαλακιες για να γραψει η καμερα γινοταν κανενα σκηνικο?


Μεγαλο φαουλ...


Και νόμιζα ότι ήμουνα ο μόνος που με πείραξε αυτό το σκηνικό...Καγκουριές με παπιά από 15χρονα προς τέρψιν της κάμερας,μεγάλη μ@λ@κία του Θεοδωράκη...Από την άλλη αυτό που με άφησε άναυδο ήταν ο παραπληγικός πλέον νεαρός με τα φρικτά σημάδια στο κεφάλι, ο οποίος είπε ότι λόγω της ημέρας εκείνης δε μπορούσε να φορέσει κράνος, και όταν ο δημοσιογράφος τον ρώτησε τί εννοούσε, απάντησε ότι ήταν 25 Μαρτίου και τέτοια μέρα θέλεις να βγεις σε μαγαζιά και δεν είναι δυνατόν να κουβαλάς μαζί κράνος,άσε που τις αργίες οι μπάτσοι δε γράφουν!!!!!

:a018: :a018: :a018: :a018:

epp1640
27/09/2010, 18:51
1λεπτό και έχω ανατριχιάσει ήδη παρότι τα ξέρω, τα έχω δει, ξαναδεί, ξανασυζητήσει, χάσει φίλους.. :(

alres
27/09/2010, 18:53
ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου...Να θέλει ο άνθρωπος του 21ου αιώνα να ΔΕΙ κάτι, αλλιώς δεν πείθεται.
Αυτό που μάλλον ισχύει, είναι ότι θέλει να καταναλώσει σκληρές σκηνές όπως καταναλώνει μια αδιάφορη ταινία, για να πει μετά το οκ.
Δηλαδή πριν το Θεοδωράκη δεν ήξερες τι είναι να σκας με 60χλμ κάτω χωρίς κράνος, λες και δεν έχειε δει αυγό να σπάει...

Είναι τρομακτικό. Για να πειστούν οι άνθρωποι (για την ακρίβεια: για να σχηματίσουν στο μυαλό τους εκείνη την εικόνα που λέει "έτσι είναι, δεν μπορεί να είναι αλλιώς") πρέπει να "φάνε" εικόνα.

Τους λες δίπλα σου συμβαίνει αυτό και αυτό, πολύ συχνά το "βλέπουν" και οι ίδιοι, αλλά μέχρι να το πει το άγιο κουτί ή ο ειδικός, δεν συμβαίνει τίποτα, δεν υπάρχει κάτι, δεν είναι δυνατό να υπάρχει κάτι άλλο.

Κάπως έτσι, στο δυτικό πολιτισμένο κόσμο, "ανακαλύπτονται" νέα κοινωνικά προβλήματα (βλ. τσιγάρο), νέες ανάγκες, νέα καθήκοντα...Επειδή αυτός που δίνει τον τόνο και καθορίζει "το ζήτημα" (είτε μήντια, είτε άλλος), το είπε, το έκανε εικόνα και από κάτω το έφαγαν.

Να ανακαλύψουμε πάλι την πυρίτιδα (επειδή το πε κάποιος ειδικός) ή είναι πολύ πασέ;

sergiosm
27/09/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
...,άσε που τις αργίες οι μπάτσοι δε γράφουν!!!!!


Άρα τελικά, το συμπέρασμα είνα ότι η ΜΟΝΗ λύση είναι να αρχίσουν οι τροχαίοι να ΓΡΑΦΟΥΝ

είμαστε και γ@μώ τους πολιτισμένους λαούς τελικά

:sad: :sad: :sad: :sad:

Panopticon7
27/09/2010, 18:56
Δεν νομιζω οτι μια εκπομπη μπορει να αναπληρωσει την ελλειψη παιδειας που εχουμε σαν αναβατες.

Ο θερμοκεφαλος θα ανατριχιασει μολις την δει την εκπομπη αλλα δεν θα αλλαξει κατι, παλι "αυτα θα συμβαινουν μονο στους αλλους"


Αν δεν πονεσεις κ δεν τρομοκρατηθεις απο προσωπικη εμπειρια...

klx_13
01/10/2010, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου...Να θέλει ο άνθρωπος του 21ου αιώνα να ΔΕΙ κάτι, αλλιώς δεν πείθεται.
Αυτό που μάλλον ισχύει, είναι ότι θέλει να καταναλώσει σκληρές σκηνές όπως καταναλώνει μια αδιάφορη ταινία, για να πει μετά το οκ.
Δηλαδή πριν το Θεοδωράκη δεν ήξερες τι είναι να σκας με 60χλμ κάτω χωρίς κράνος, λες και δεν έχειε δει αυγό να σπάει...

Είναι τρομακτικό. Για να πειστούν οι άνθρωποι (για την ακρίβεια: για να σχηματίσουν στο μυαλό τους εκείνη την εικόνα που λέει "έτσι είναι, δεν μπορεί να είναι αλλιώς") πρέπει να "φάνε" εικόνα.

Τους λες δίπλα σου συμβαίνει αυτό και αυτό, πολύ συχνά το "βλέπουν" και οι ίδιοι, αλλά μέχρι να το πει το άγιο κουτί ή ο ειδικός, δεν συμβαίνει τίποτα, δεν υπάρχει κάτι, δεν είναι δυνατό να υπάρχει κάτι άλλο.

Κάπως έτσι, στο δυτικό πολιτισμένο κόσμο, "ανακαλύπτονται" νέα κοινωνικά προβλήματα (βλ. τσιγάρο), νέες ανάγκες, νέα καθήκοντα...Επειδή αυτός που δίνει τον τόνο και καθορίζει "το ζήτημα" (είτε μήντια, είτε άλλος), το είπε, το έκανε εικόνα και από κάτω το έφαγαν.

Να ανακαλύψουμε πάλι την πυρίτιδα (επειδή το πε κάποιος ειδικός) ή είναι πολύ πασέ;

Ακριβώς!!
:(

imitrelos
01/10/2010, 01:28
Τρομερή εκπομπή ......χρειάζεται μπάς και βάλουμε μυαλό

Αλλά είναι θέμα πώς μάθεις .....
Για να πω τήν αλήθεια ευχαριστώ 2 ανθρώπους τον αδερφό μου
που μου έταξε το address του με όρο ότι για 6 μήνες το μηχανάκι θα πήγαινε μόνο σε 1 αλάνα κοντά στο σπίτι για εξάσκηση (άμα δέν μάθεις σε χαμηλή πρόσφυση φρενάρισμα και πώς θα μπαίνεις πάς μικρέ για τουμπα καλή σύντομα και είχε δίκιο η εκπαιδευση )

και στόν πατέρα μου που ακόμα και τώρα και δίπλα στο μηχανάκι να ειμαι με το κράνος στο χέρι θα μου τήν πει :D και έτσι απο τμικρός κρανάκι

Μια ερώτηση μόνο εγώ πιστεύω ότι ειμαι πιο ωραίος με το κράνος
τι διάολο όλοι οι άλλοι ειναι κουκλάκια ζωγραφιστά :rotflmao: :rotflmao:

dj_spiros
05/10/2010, 22:30
καλησπερα σας. 26 σεπτεμβριου πιστευω οτι η εκπομπη πρωταγωνιστες ειχε θεμα κατι που αφορα οχι μονο εμας αλλα ολους.Εκατσα και εψαξα ολη την εκπομπη και σας παραθετω τα link . Σε περιπτωση που δημιουργω οποιοδηποτε προβλημα να μετακινηθουν.
Ευχαριστω και παντα κρανος. .

Μερος 1ο (http://www.youtube.com/watch?v=5nmKHxCGzUY)

Μερος 2ο (http://www.youtube.com/watch?v=kVtjN8TN6Kg)

Μερος 3ο (http://www.youtube.com/watch?v=cpp6_uQD4iI)

Μερος 4ο (http://www.youtube.com/watch?v=jXob7XNIqK4) :a55:

edit: μολις εφυγε ο ανηψιος μου αφου τον εβαλα να δει ολη την εκπομπη.ειχε συνεχεια το κεφαλι σκυμενο ο λογος εμφανης.φευγοντας μου ειπε...μετα απο αυτο παω να παρω αυριο κρανος. :ninja:

granazi
06/10/2010, 07:25
up

ioannios
12/10/2010, 18:05
Τώρα το είδα παιδιά και σφίχτικε η καρδιά μου αλλά τι να κάνεις; Μπορείς να πείς δεν θα ξανακαβαλήσω μηχανή; από τύχη ζούμε...

billydurex
28/08/2011, 19:30
Παιδεία και ο Θεός μαζί μας....

sergiosm
30/08/2011, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dj_spiros
...
Μερος 1ο (http://www.youtube.com/watch?v=5nmKHxCGzUY)

Μερος 2ο (http://www.youtube.com/watch?v=kVtjN8TN6Kg)

Μερος 3ο (http://www.youtube.com/watch?v=cpp6_uQD4iI)

Μερος 4ο (http://www.youtube.com/watch?v=jXob7XNIqK4) :a55:

...


επειδή αυτά δεν δουλεύουν

http://www.youtube.com/watch?v=wThgYLFa5mA

paTman_the
02/09/2011, 01:48
ΟΚ, μια που έπαιξε στην τβ, μια που τα είπαμε πάλι μεταξύ μας εδώ μέσα και μια που συνεχίζουν οι ίδιες μαλακίες κάθε μέρα ξανά και ξανά.


Τι ωραία!

katath
18/09/2011, 22:52
Στην αρχή της εκπομπής, ο Θεοδωράκης παίρνει συνέντευξη από ένα παλικάρι που βρίσκεται πάνω σε αναπηρικό καροτσάκι και λέει πως τράκαρε την ημέρα της παρέλασης και ελπίζει πως θα ξαναπερπατήσει.
Ε λοιπόν σήμερα το είδα το παιδί στην Λάρισα, να πίνει καφέ με τους φίλους του, να είναι πολύ χαμογελαστός και το κυριότερο σας το άφησα για το τέλος. ...

Τον είδα να περπατάει, χωρίς καν την βοήθεια από πατηρίτσες, ή από τους φίλους του! Κούτσαινε μεν το παλικάρι (όχι πολύ, ελάχιστα), περπατούσε δε!
Υπέροχη εικόνα, απερίγραπτη! Μακάρι όλοι μας να είχαμε - έχουμε μία δεύτερη ευκαιρία, όπως αυτό το παιδί και άλλα παρόμοια περιστατικά, αν και δυστυχώς δεν γίνεται.
Να είσαστε όλοι καλά και προσοχή στους δρόμους. :beer:

sergiosm
19/09/2011, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Στην αρχή της εκπομπής, ο Θεοδωράκης παίρνει συνέντευξη από ένα παλικάρι που βρίσκεται πάνω σε αναπηρικό καροτσάκι και λέει πως τράκαρε την ημέρα της παρέλασης και ελπίζει πως θα ξαναπερπατήσει.
Ε λοιπόν σήμερα το είδα το παιδί στην Λάρισα, να πίνει καφέ με τους φίλους του, να είναι πολύ χαμογελαστός και το κυριότερο σας το άφησα για το τέλος. ...

Τον είδα να περπατάει, χωρίς καν την βοήθεια από πατηρίτσες, ή από τους φίλους του! Κούτσαινε μεν το παλικάρι (όχι πολύ, ελάχιστα), περπατούσε δε!
Υπέροχη εικόνα, απερίγραπτη! Μακάρι όλοι μας να είχαμε - έχουμε μία δεύτερη ευκαιρία, όπως αυτό το παιδί και άλλα παρόμοια περιστατικά, αν και δυστυχώς δεν γίνεται.
Να είσαστε όλοι καλά και προσοχή στους δρόμους. :beer:

:sun: :sun: :sun:

Operater
19/09/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios
.... Μπορείς να πείς δεν θα ξανακαβαλήσω μηχανή; από τύχη ζούμε...
Μεγάλη και σωστή κουβέντα... :(