PDA

View Full Version : δίλημμα για κορντούρα



dmf
26/09/2010, 16:21
Γειααα,
λοιπον θελω να παρω ενα μπουφαν για το χειμωνα για γυμνη μηχανη και εχω καταληξει σε δυο, αλλα δεν ξερω ποιο να παραγγειλω τελικα. Οποτε οποιαδηποτε γνωμη απο κατοχους και μη ειναι ευπροσδεκτη.
Το ενα ειναι το Dainese Trickster D-Dry και το αλλο το Rev'it Raptor.

Σαν σχεδιο μου αρεσει πιο πολυ το dainese, αλλα απ'οτι διαβασα δεν εχει εσωτερικη τσεπη, που την θεωρω απαραιτητη ενω το rev'it εχει. Επισης ειναι και το θεμα με τα φερμουαρ (δεν ξερω αν ειναι αληθεια οντως).

Τωρα αδιαβροχα λεει ειναι και τα δυο, εχουν προστατευτικα αγκωνα, ωμους μονο (δεν ξερω ποιο εχει καλυτερους) ενω για την πλατη θελουν extra.


211453

dmf
26/09/2010, 16:22
rev'it


211454

dmf
26/09/2010, 16:23
http://www.revit.eu/en/#/products/FJT089/

http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/g-trickster-d-dry.html?destinazione_uso=44&cat=12&subcat=15

jou-jou
26/09/2010, 19:44
αποψη μου παντα και μονο
dainese
και σε συγκριση με τα δυο τα συγκεκριμενα dainese με τις μπαντες:lol:
οπως και να εχει παντως καλοφορετο

SVX
26/09/2010, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jou-jou
αποψη μου παντα και μονο
dainese
και σε συγκριση με τα δυο τα συγκεκριμενα dainese με τις μπαντες:lol:
οπως και να εχει παντως καλοφορετο


τρελλα επιχειρηματα... :confused:

Ζεύκας
26/09/2010, 20:14
η rev'it είναι σαφώς ανώτερη σχεδόν σε όλους τους τομείς σε σχέση με την dainese.

στο μόνο που υπερέχει η dainese είναι τα ποιοτικότερα και σκληρότερα προστατευτικά

jou-jou
26/09/2010, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
τρελλα επιχειρηματα... :confused:
εχεις δικιο καλυτερα το revit γιατι εχει και εσωτερικη τσεπη:lol:

SVX
26/09/2010, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jou-jou
εχεις δικιο καλυτερα το revit γιατι εχει και εσωτερικη τσεπη:lol:

σαμα τι θα τη καμεις? να την ειχε το Διανήζ να βανες 2-3 εφεδρικα φερμουαρ....να το καταλαβαινα.....


στο Rev'it ειναι πλεονασμος...καθαρα Marketing........ :cry:

stavrouliasp
26/09/2010, 21:48
Πάντως να ξέρεις οτι νερό σε βροχή (και ύστερα από κάποια ώρα) θα πάρουν και τα δύο...

fz6man
26/09/2010, 22:03
Προχτες κατεβηκα θεσσαλονικη να τσεκαρω τα revit , φιλε τα μπουφανακια μετρανε ασχημα η καλυτερη επιλογη πιστευω , ειδη εχω παραγγιλει απο fc moto ενα dragon το οποιο το φόρεσα στο μαγαζι και μου φανηκε πολυ Εργαλειο με 1000αρα condura και με 3 επενδυσεις αφαιρουμενες κτλ , μου αρεσε που εχει ψηλό γιακά και αδιαβροχη επενδυση απο μεσα + ισοθερμικη επενδυση η οποια μπορει να φορεθει και σαν jacket + μια τσεπη που εχει στο πισω μερος της πλατης αν θες περισσοτερες πληροφοριες σε 3-4 μερες θα το παραλαβω :)
φυσικα δεν ηθελα να δωσω πανω απο 180 ευρώ , αν σε παιρνει παντως δες και το κορυφαιο Cayenne αν μπορεις να διαθεσεις κανενα 100αρικο ακόμη και θες κατι καλο.

Gia
26/09/2010, 22:27
Δυνατές μάρκες και οι δύο. Απο ένα revit που έχω εμπειρία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Οποιο σου εφαρμόζει καλύτερα θα έλεγα εγώ:beer: :beer: :beer: :wave2:

dmf
27/09/2010, 13:24
ευχαριστω για τις απαντησεις :beer:

Το cayenne πολυ καλο ειναι, αλλα θελω κατι σε κοντο μπουφανακι, και οχι τοσο touring.
Και την εσωτερικη τσεπη εξακολουθω να την θεωρω must. Περαν της καλυτερης αδιαβροχοποιησης, ειναι και πιο ασφαλης (χαρτια λεφτα κλειδια κλπ)

fz6man
27/09/2010, 13:49
τι μηχανακι καβαλας?

LOUKILOUK
27/09/2010, 15:37
Φιλαράκι τα Dainese έχουν το ίδιο πρόβλημα με τα ΚΤΜ... σπάνε φιλαράκι... άσε να τα αγοράσει κανας άλλος... άσε που έχει βρωμίσει ο τόπος "διαβολάκια"... :bigcry:

Σοβαρά τώρα... από τα 2 που ποστάρισες το REVIT μου κάνει ποιο πρακτικό και ζεστό ενώ το "έξω απ΄εδω" ποιο μουράτο και μπάνικο... Προσωπικά θα διάλεγα κάτι διαφορετικό που να τα συνδυάζει όλα με τιμή γύρω στα 350 ευρό (αν αυτό είναι το μπάτζετ σου...). Ανάλογα καιν με την χρήση τους, διάλεξε... και αφού θα διαθέσεις κάποια χρήματα μη τσιγκουνευτείς να πάρεις κάτι που και να σου αρέσει, αλλά και να σε βολεύει σε αυτά που θες να κάνεις...
Καλές αγορές :beer: :wave2:

υγ1 Χρησιμότατη η εσωτερική τσέπη αλλά μη θαρρευτείς και αφήσεις εκεί χαρτιά και πορτοφόλια υπό βροχή... γενικά όσο αδιάβροχο και αν είναι ένα μπουφάν είναι πιθανό κάποια στιγμή να μπάσει από κάπου...όταν παλιώσει δε...άστα...
υγ2 dainesakias ήμουν ανέκαθεν χωρίς να θεωρώ ότι οι άλλες μάρκες δεν είναι το ίδιο καλές, ή και καλύτερες ίσως, αλλά απλά πάντα αυτά μου κάθονται καλύτερα στο μάτι αλλά και φορεμένα... :winka:
υγ3 8 χρόνια μπουφάν με καθημερινή χρήση τον χειμώνα και φερμουάρ δεν έχω αλλάξει ποτέ... ούτε στο μπουφάν την γυναίκας μου(4 χρόνια) ούτε στα παντελόνια μας... έχει σπάσει όμως το πιαστράκι του φερμουάρ μου και έβαλα ένα κρίκο από μπρελόκ κλειδιών και όλα οκ. Μπορεί βέβαια να είμαι απλά τυχερός όπως και με τα ΚΤΜ που είχα και κανένα δεν έσπασε... :winka: :lol:

bentouza
27/09/2010, 16:25
αν σου καθονται και τα δυο καλα και σαν μεγεθος αλλα και σαν σχεδιο-και σου αρεσουν το ιδιο τσεκαρε τα υλικα που εχουν το ενα και αλλο και η επιλογη θα γινει μονη της.

τσεκαρε μια και το navigator της revit.ειναι μεν πιο μακρυ αλλα οχι τοσο.

dmf
27/09/2010, 16:55
hornet 600 εχω. Γυμνο δηλαδις

Οσο για τα υλικα 500αρα κορντουρα το dainese,
και το rev'it εχει PWR shell 500, που λεει ειναι η εξελιξη της κορντουρας και το εχει φτιαξει η ιδια η revit :confused: :confused:
looki δεν θα διαθεσω τοσα πολλα. Και τα δυο μπουφαν τα βρισκω οριακα κατω απο τα 270?.
Γμτ εμφανισιακα μου αρεσει πιο πολυ το dainese, αλλα το αλλο φαινεται πιο λειτουργικο :cry: :cry:



α και ξεχασα τον απαραβατο κανονα της EVI's που λεει ποτε να μην κουμπωνει με velcro το μπουφαν στο λαιμο γιατι θα κολλαει στο κρανος. Το dainese μου φαινεται εχει velcro
:cry:

fz6man
27/09/2010, 17:57
αυτο το παθαινω με το clover :D μεγαλη μαλακια οντως αλλα συνηθιζεται