PDA

View Full Version : αγορα suzuki freewind 2003 με 1950euro. Τί λέτε?



romy
26/09/2010, 23:58
καλησπέρα. ειμαι έτοιμος να το αγοράσω, τί λετε?

SVX
27/09/2010, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από romy
καλησπέρα. ειμαι έτοιμος να το αγοράσω, τί λετε?

εχει στρογγυλο φαναρι...? ή σχημα "φασολι"?

βιβλιο service ?

romy
27/09/2010, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχει στρογγυλο φαναρι...? ή σχημα "φασολι"?

βιβλιο service ?

Βιβλίο υπάρχει, για το φανάρι δεν είμαι σίγουρος , νομίζω φασολί. Σε τι διαφέρει το ενα με το άλλο?

εχει 30000km και πολύ καλή κατάσταση

SVX
27/09/2010, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από romy
Βιβλίο υπάρχει, για το φανάρι δεν είμαι σίγουρος , νομίζω φασολί. Σε τι διαφέρει το ενα με το άλλο?

εχει 30000km και πολύ καλή κατάσταση

δεν ειναι 2003 ...

romy
27/09/2010, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δεν ειναι 2003 ...

ξέρεις πότε άλλαξε φαναρι?
Αυριο θα δω την Άδεια, αλλάζει και κάτι άλλο για να το δω? Ευχαριστώ

SVX
27/09/2010, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από romy
αλλάζει και κάτι άλλο για να το δω? Ευχαριστώ \

μπορεις να τ0 ψαξεις ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/search.php?s=&action=showresults&searchid=5018173&sortby=lastpost&sortorder=descending)

kokkiklhs
27/09/2010, 00:52
Αν το οδήγησες και "σου κάθεται", τσίμπα το!
Αξιόπιστο και "τίμιο" μηχανάκι, δε θα σε απογοητεύσει! Εξαρτάται, βέβαια και για τι το θέλεις...
Αν το θέλεις κυρίως για μέσα στην πόλη θα πηγαίνει τζετ, αλλά μήπως είναι πολλά τα 650κ.εκ για "μεγάλο παπί";
Στο χώμα θα πάει μεν, αλλά ίσως σου φανεί ψιλο-βαρύ! Σε ταξίδι θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο, αλλά μάλλον θα έχεις κραδασμούς, λόγω μονού κυλίνδρου!
Γενικά (όπως π.χ. και με τα ΧΤ600), πρόκειται για ένα γερό, απροβλημάτιστο και καλό μηχανάκι, που κάνει λίγο απ'όλα αξιοπρεπώς, αλλά τίποτα απ'όλα "τέλεια"!
Αν είσαι πιο πολύ του ταξιδιού, σε αυτά τα λεφτά δες οπωσδήποτε και το KLE 500!
Μακράν καλύτερο, λόγω δύο κυλίνδρων και ψυγείου, εξ ίσου (μπορεί και περισσότερο) αξιόπιστο!
Για μέσα στην πόλη το XF μάλλον θα σου αρέσει περισσότερο!
:beer:

romy
27/09/2010, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
\

μπορεις να τ0 ψαξεις ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/search.php?s=&action=showresults&searchid=5018173&sortby=lastpost&sortorder=descending)

τελικα επειδή έχω φωτο δεν είναι φασολί αλλά μάλλον αυτό που εννοεις στρόγγυλο(στο περίπου κ'ατι σαν οβάλ θα έλεγα)

Ευχαριστώ

dpapag3
11/10/2010, 18:29
χτυπατο φιλε ειναι πολη πρακτικο και σκυλι...

lef50
19/11/2010, 06:29
oxi πανω απο 1500 ευρω σε οσο καλη κατασταση και να ειναι

stroma
01/10/2011, 21:09
Είχα freewind για περίπου 5 χρόνια.Είναι πολύ αξιόπιστο έχει αρκετά ροπάτο και δυνατό κινητήρα ο οποίος δεν θα σε προβληματίσει ποτέ.Δεν είναι και το πιο οικονομικό λόγω τεχνολογίας καρμπυρατερ υπολόγισε 13-14 χιλιόμετρα στο λίτρο μέσα στην πόλη και γύρω στα 17 χιλιόμετρα στο λίτρο ταξίδι.Έχει άνετη σέλα και ωραία θέση οδήγησης για κίνηση μέσα στην πόλη και μικρές εξορμήσεις.Σε ότι αφορά το ταξίδι η ελλιπής προστασία από τον αέρα σε στήθος κεφάλι και πόδια θα περιορίσει την ταχύτητα ταξιδίου στα 110-120 χλμ/ω.Ο κινητήρας μπορεί και για περισσότερα αλλά εσύ θα κουραστείς αν έχεις να διανύσεις πολλά χιλιόμετρα σε εθνική.Σε ότι αφορά το επαρχιακό δίκτυο και τα στροφιλίκια δυστυχώς δεν είναι αρκετά καλό τουλάχιστον όταν προσπαθήσεις να ανεβάσεις ρυθμό πάνω από τα όρια του <σβέλτου> και θα καταλάβεις σύντομα οτι αναρτήσεις πλαίσιο και γεωμετρία δεν επιτρέπουν το κάτι παραπάνω.Εν κατακλείδι είναι ένα πολύ καλό και αξιόπιστο εργαλείο για την πόλη για τις καλοκαιρινές σου διακοπές στο νησάκι και για μικρές εξορμήσεις,αν θες περισσότερες δυνατότητες για ταξίδια και λίγο πιο γρήγορη οδήγηση σε στροφιλίκια κλπ κοίτα αλλού.

johnpan
02/10/2011, 14:07
πολλά τα 2κ για αυτό το μηχανάκι...

dpapag3
02/10/2011, 19:08
θεωρω πως για τα λεφτα του και για τα χρονια του δεν ειπαρχη τιποτα καλλητερο

Acacius
03/10/2011, 02:22
Έχω Freewind (το... φασολί όμως) οπότε ίσως δεν είμαι αντικειμενικός με την αξία του, αλλά θεωρώ ότι σε αυτά τα λεφτά είναι από τα πιο τίμια μηχανάκια που μπορείς να πάρεις, ειδικά αν μιλάμε για μοντέλο του 2003 κάτω από διχίλιαρο. Δεν είναι κ@υλα μηχανάκι, αλλά θα κάνει σχεδόν ό,τι και να του ζητήσεις. Χρυσή μετριότητα, αλλά αξιαγάπητο, αξιόπιστο και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής κατά τη γνώμη μου.

Αυτά που είπε ο stroma τα επιβεβαιώνω κι εγώ, αν και πιστεύω ότι με λογικές πραχωρήσεις μπορείς να κάνεις και μεγάλα ταξίδια. Ο αέρας δε με ενοχλεί (ύψος 1.80) αλλά αν είσαι εθνική πολλή ώρα θα κουραστείς χωρίς ωτοασπίδες. Αν θέλεις να το στρίψεις θα σου δείξει με το μαλακό όταν πλησιάζει τα όριά του, αλλά δεν είναι για άγριες καταστάσεις. Είπαμε, χρυσή μετριότητα.

Αν θέλεις περισσότερες απόψεις, πες μας για τι χρήση τη θέλεις κυρίως τη μηχανή. Γενικά πάντως δεν ξέρω κάποιον που να πήρε Freewind και να το μετάνοιωσε. Εγώ σκέφτομαι να το πουλήσω εδώ και κανένα χρόνο για να δοκιμάσω και τίποτα άλλο και δε μου κάνει καρδία γιατί με έχει βολέψει αφάνταστα.




Υ.Γ: Αν το πάρεις έχε το νου σου με το σταντ, είναι πολύ μακρύ οπότε πρόσεχε πώς το παρκάρεις μη σου πέσει. Το μόνο ελάττωμα που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή. Αν δεν πας καθόλου χώμα βάλε του τελείως ασφάλτινα λάστιχα και θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο στους δρόμους.

Dr. Pelion
27/10/2011, 10:31
Eγώ έχω για 12 χρόνια ένα του 1999. Επιβεβαιώνω κι εγώ όσα είπαν οι προλαλήσαντες. Το μηχανάκι είναι ο πιστός μου υπηρέτης, κάνει τα πάντα: καθημερινά στη δουλειά με ευελιξία παπιού στην πόλη, βόλτες σε επαρχιακούς δρόμους-το δυνατό του σημείο μαζί με την πόλη-, χωματόδρομοι στο βουνό οσοδήποτε κακοί αλλά όχι λάσπες, εθνική όσο μακριά θέλεις. Μπορεί να κινηθεί σβέλτα και να προσφέρει συγκινήσεις στα πλαίσια των δυνατοτήτων του, που είναι κοντά σε αυτές του μέσου οδηγού. Οσο για ταξίδια, φέτος γιόρτασε τα 80.000 χιλιόμετρα στο Ντουμπρόβνικ, διασχίζοντας την Αλβανία και το Μαυροβούνιο χωρίς να κάνει τσικ! Εχει βρεθεί επίσης στη Σόφια, Χειμάρα, Οχρίδα, δάσος Δαδιάς κλπ. Στην εθνική ταξιδεύω με 130-140 με 6000-6500 στροφές στο κοντέρ. Εκεί ζορίζεται και φαίνονται και τα όριά του πιο πολύ, αν θέλεις κάτι παραπάνω πρέπει να πας σε δικύλινδρο. Η άριστη ταχύτητα κατ` εμέ είναι τα 100 χλμ/ώρα αν δε βαριέσαι και δε βιάζεσαι, εκεί δε σε ενοχλεί τίποτα, κραδασμοί μηδέν, αέρας μηδέν, μπορείς να ταξιδεύεις όλη μέρα χωρίς ζόρι. Ο κινητήρας είναι άθραυστος και μου δίνει την αίσθηση ότι θα λειτουργεί για πάντα. Σημειωτέον ακολουθώ τις οδηγίες του κατασκευαστή και αλλάζω λάδια κάθε 6000 χλμ. Από τις 50000 χλμ και μετά άρχισε να τσιμπάει λάδι, ειδικά άν πάω με υψηλές στροφές στην εθνική. Πιστεύω ότι θα περάσει τις 100000 πριν χρειαστεί επισκευή. Λες να γεράσω μαζί του;

nickald
27/10/2011, 10:49
Ξερω ενα τετοιο που εχει κανει καμια 140000 σε ταξιδια σε ολη την Ευρωπη και σε ολη την Ελλαδα. Εχει μπει και πιστα και εχει χρησιμοποιηθει για μουλαρι μεσα στην πολη και εξακολουθει να ειναι αθραυστο.

Αν ριξεις λιγο την τιμη ειναι μια χαρα μηχανακι για πολλα πραγματα.

Gi_4ce
27/10/2011, 14:46
2 χηνες για freewind δεν εδινα για κανεναν φακεν λογο...

Τρομερο μηχανακι το fw αλλα 2 χηνες ρε κολλητε?

Ψαξε afirca.

:beer:

bogart
27/10/2011, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
2 χηνες για freewind δεν εδινα για κανεναν φακεν λογο...

Τρομερο μηχανακι το fw αλλα 2 χηνες ρε κολλητε?

Ψαξε afirca.

:beer:

αυτό ήμουν έτοιμος να γράψω...
πάρε Africa δαγκωτό...

dpapag3
28/10/2011, 12:16
ειναι πολλα τα λεφτα αλλα αν ειναι το μηχανακι και δεν θελει τιποτα επανω του καπως τρωγεται. παντως προσπαθησε να ριξεις την τιμη..το μηχανακι αυτο παντως πραγματικα αξιζει παιδια ειναι σκυλια και κανει τα παντα .ισως θελει για εθνικη πεξιμω με κανα γραναζακι για να πηγενει ποιο ξεκουραστα..

johnpan
29/10/2011, 00:13
υπαρχει βιντεακι στο σωλήνα με ενα freewind που κανει ωραια πραγματα, ανεβαινει σκαλες κλπ ...

αλλα 2.000 ??? ξερεις τι παιρνεις με τοςσα λεφτα? :eyepop:

dgrgtc
29/10/2011, 00:52
1400 € Εδωσα το δικο μου πριν εναμιση χρονο...μοντελο 2001 Ελληνικης αντιπροσωπειας με full extra και 45000 χιλιομετρα....

Πολυ αξιο μηχανακι σε ολα.....αλλα 2000 € πλεον ειναι πολλα λεφτα...τετοιες εποχες......

Dr. Pelion
01/11/2011, 19:02
Να αναφέρω και τις βλάβες, για να μη νομίζουμε ότι όλα είναι τέλεια. Σε 12 χρόνια και 81.000 χιλιόμετρα λοιπόν, από μηχανικά μέρη έχω αλλάξει κόμπλερ μίζας και ατέρμονα κοντέρ. Από ηλεκτρικά, τα πηνία κάηκαν στις 50.000 χλμ , ενώ το οδόμετρο στο ηλεκτρονικό κοντέρ κόλλησε στα 63.000. Παλιότερα είχα πρόβλημα με τον ανορθωτή, αλλά από ότι μου είπαν στο συνεργείο, αυτό οφειλόταν σε λάθος συνδεσμολογία του συναγερμού που είχα εγκαταστήσει. Τα τελευταία 7 χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το αμορτισέρ χρειάστηκε επισκευή τώρα στις 81.000 χλμ, οι τσιμούχες στα καλάμια αλλάχτηκαν πέρυσι στις 60.000 χλμ., ενώ ο δίσκος μπροστά κράτησε 74.000 χλμ. Μια φλάντζα στον τεντωτήρα της καδένας έσκασε επίσης φέτος.
Ενα ενοχλητικό θέμα είναι μια επίμονη διαρροή λαδιού από το καπάκι της κεφαλής αριστερά. Υπάρχει τα τελευταία 5-6 χρόνια. Φέτος, με την ευκαιρία της αλλαγής της φλάντζας, ο μάστορας εντόπισε μια μικρή ρωγμή ψηλά, την οποία ποντάρισε και κάλυψε και πράγματι η διαρροή μειώθηκε πολύ, χωρίς όμως να εξαφανιστεί τελείως. Το πρόβλημα είναι περισσότερο αισθητικό παρά ουσιαστικό, το μοτέρ λειτουργεί άριστα, γι αυτό το αφήνω μέχρι να ανοιχτεί για επισκευή φυσιολογικά κάπου στα 100.000 χλμ ίσως (και βάλε). Λάδι συμπληρώνω ανάμεσα στα σέρβις των 6.000 χλμ περίπου 800-1000 ml. Μέχρι τα 50.000 χλμ δέν έκαιγε καθόλου. Αν πάω ταξίδι π.χ. Αθήνα-Βόλο από εθνική με υψηλές στροφές, αμέσως πέφτει η στάθμη στο ματάκι. Αν όμως έχεις το νου σου και συμπληρώνεις, κανένα πρόβλημα.
Και κάτι τελευταίο: οι τιμές των μαμά ανταλλακτικών είναι στα ύψη. Εκανα το λάθος να δώσω 300 ευρώ για τον δίσκο και έτσουξε, ενώ μετά είδα το ίδιο εξάρτημα στο ebay με 100. Τα μαμά πηνία είχαν 600+(!) ευρώ και ευτυχώς ταίριαζαν κάτι άλλα από ΧΤ. Τώρα που χρειάστηκα μπροστινά φλας, τα παράγγειλα στο ebay και ήρθαν σε 3 εβδομάδες στο 1/3 της τιμής της αντιπροσωπείας. Μη μας πιάνουν κορόιδα, πόσο κέρδος θέλουν να έχουν τέλος πάντων;

schumifer
01/11/2011, 19:49
Όπα, 1 λίτρο στις 6000 είναι πολύ για τα δικά μου μέτρα...Και δεν είναι τσίμπημα, είναι πιώμα!!!
Στα πηνία δεν μπορούσε να γίνει περιέλιξη (ή κάπως έτσι νομίζω ότι λέγεται)?????????
Αυτό με τα ακριβά ανταλλακτικά μου κάνει εντύπωση, δεν υπάρχουν ιμιτασιόν?
Κατά τα άλλα, δε μου φαίνονται παράλογα αυτά που σου ζήτησε...είναι?

Dr. Pelion
01/11/2011, 21:06
Για μεγάλο αερόψυκτο μονοκύλινδρο 1lt λάδι σε 6.000 χλμ δεν είναι πολύ. Η BMW δίνει για το μπόξερ μέγιστη επιτρεπτή κατανάλωση 1 λίτρο στα 1000 χλμ! Δες και εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20872
Συνολικά δε νομίζω ότι είναι πολλές οι βλάβες για το διάστημα χρήσης. Αν εξαιρέσεις τα ηλεκτρικά, τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ αναμενόμενα.

dpapag3
03/11/2011, 16:52
εχεις κανει ομως αρκετα χιλιομετρακια ε? αρα η βλαβες ειναι φυσιολογικοτατες.εξαλου ειναι ολες πανω απο 65000χλμ

Acacius
03/11/2011, 18:01
Το Freewind βγάζει 100000χλμ (=100 Μεγάμετρα [Μμ] :D) εύκολα. Το δικό μου έχει 83000 και ούτε που τσιμπάει λάδι (ούτε καν 10W-40). Αν θυμάμαι καλά στο γερμανικό φόρουμ www.xf650.com υπάρχουν ιδιοκτήτες με 120+Μμ χωρίς προβλήματα.

Ο ατέρμονας και η λαδίλα από τις φλάντζες (κυρίως την πάνω) είναι κλασσικά κουσούρια του Freewind αλλά δεν είναι ακριβώς βλάβες. Ειδικά οι φλάντζες μπορούν να λαδώνουν μια ζωή χωρίς λειτουργικές επιπτώσεις. Μίζα είχε αλλάξει και το δικό μου πριν περιέλθει στην κατοχή μου. Κατά τα άλλα δε μου έχει κάνει κιχ με εξαίρεση τη διάβρωση των ακροδεκτών της κόρνας (δύο φορές, τη μία μου έκαψε ασφάλεια).

Αφού λέω για προβλήματα: στα "φασολί" μοντέλα ο προβολέας σκονίζει εσωτερικά λόγω κραδασμών και χάνει σε απόδοση με τον καιρό οπότε χρειάζεται πλύσιμο ή κατά προτίμηση αντικατάσταση, αφού ακόμα και καθαρός δε σκίζει. Επίσης προσοχή στον πίσω άξονα που συνδέει κινητήρα με πλαίσιο, διότι τα πλαστικά προστατευτικά του παγιδεύουν το νερό με αποτέλεσμα χειρότερη σκουριά.

viper1
23/02/2012, 21:43
Με κατι παραπανω απο 2000 παιρνεις τρανσαλπ 650...:beer:

krama22
23/02/2012, 22:13
Εδωσα το δικο μου 1800 ευρώ πριν 3-4 χρόνια. Σε αριστη κατασταση μοντέλο του 2000.

2000 ευρώ ειναι πολλά για το free αυτη την εποχή. Εχε υπ΄οψην σου οτι θα δυσκολευτείς να βρεις αξεσουαρ αν θελεις
μια και προκειται για αρκετα παλιο μοντελο.

Μικροβλαβες θα σου βγάλει οπως ειπαν και οι προηγουμενοι ( ρουλεμαν λαιμου, ατερμονας κοντερ,καμια φλαντζα) Δεν θα σε αφήσει ομως στο δρόμο παρα μόνο απο μπαταρια :)

Προσοχη να δεις ακριβως πιο μοντελο ειναι (βαλε μας μια φωτο να δουμε) γιατι ολα πωλουνται για καινουργια μοντελα, ακομα και τα πορτοκαλι με μαυρες ζαντες του 1997-1998 :). Τα τελευταια ειχαν στρογγυλεμενο φαναρι, ασημί ζάντες και μαυρα πλαινα καπακια.