PDA

View Full Version : Θάνατος απο τροχαίο



ermiss
27/09/2010, 21:01
http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=70&smid=382&ArticleID=3919&reftab=61&t=%CE%98%CE%AC%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BF


Θάνατος απο τροχαίο
27/09/2010
του Οδυσσέα Ιωάννου

Γράφω αυτό το κείμενο αμέσως μετά την κυριακάτικη εκπομπή των Πρωταγωνιστών για τα τροχαία.

Ο θάνατος από τροχαίο είναι ο μόνος θάνατος που δεν έχω αποδεχτεί. Εννοώ πως στην προσπάθεια να δημιουργήσω έναν αμυντικό μηχανισμό, έχω “φιλοσοφήσει” όλους τους θανάτους. Ακόμη κι εκείνον ενός μικρού παιδιού από σπάνια ασθένεια. Με τα τροχαία δεν κατάφερα ποτέ μου να “διαπραγματευτώ”.

Εκείνο το ξαφνικό τηλεφώνημα μέσα στην νύχτα που χωρίζει οριστικά και απότομα τον χρόνο στα δύο- στο πριν και το από δω και πέρα- το ξένο αίμα που το αισθάνομαι αμέσως στον λαιμό μου, σαν να καταπίνω πληγές γνωστών και φίλων, τα αλλοιωμένα σώματά τους, τα πρόσωπα τους σαν χαλασμένα λουλούδια…

Νομίζω πως έχω εντοπίσει την πηγή της άρνησης και του φόβου μου. Μη γίνω θύτης. Την ώρα που οδηγώντας ψάχνω τον αναπτήρα, που κοιτάω την αναπάντητη στο κινητό, την διαολεμένη στιγμή που κάτι άλλο παιδεύει το μυαλό μου και το αποσπά. Σκοτώνω άνθρωπο. Πώς συνεχίζεις μετά από αυτό; Πώς πείθεις ότι δεν ήσουν εσύ, ότι μία στιγμή δευτερολέπτων δεν μπορεί να σε κάνει τέρας στα μάτια των άλλων; Πώς μπορούν κι εκείνοι να ξεχάσουν ποιος ήσουν τόσα χρόνια, τι ήσουν τόσα χρόνια και σε ακρωτηριάζουν με τα μάτια; Τι λες στους συγγενείς; Τι θα άντεχες εσύ να ακούσεις στην θέση τους;

Θα μπορούσα να πω πολλά, και για τους δρόμους μας, και για την αγωγή μας, και για την ανευθυνότητα του μυαλού που δεν έχει “πήξει” αλλά δεν θέλω να πω τίποτα για αυτά. Είναι όλα εξαιρετικά σοβαρά, αλλά τόσο λίγα όταν σπάει η ζωή στα χέρια σου. Φαντάζομαι πως εκείνη τη στιγμή είσαι ο πιο μόνος σε όλη τη γη. Δεν κρατιέσαι από πουθενά, κλαις για μια ελάχιστη παρηγορητική κουβέντα, την αναζητάς από τον κάθε περαστικό αλλά δεν περισσεύει τίποτα για σένα, όλα για εκείνον που δεν έφταιξε.

Έχω τρέξει πολύ –μου αρέσει η ταχύτητα- έχω σωθεί από θαύμα σε τροχαίο που δεν ευθυνόμουν, δεν έχω οδηγήσει ποτέ πιωμένος αλλά έχω δώσει παράταση ζωής σε αρκετούς ανυποψίαστους που ποτέ δεν θα μάθουν πόσο πολύ τους “πλησίασα” όταν τους είδα τελευταία στιγμή και γύρισα το τιμόνι, γιατί έψαχνα τα τσιγάρα μου. Και κάθε τέτοια φορά αισθάνομαι μία ανείπωτη ξεφτίλα. Και φοβάμαι μήπως είμαι ικανός για το χειρότερο. Και εύχομαι να είναι κολώνα ή τοίχος…

Lupo
27/09/2010, 21:10
Βραδιάτικα , μ' έβαλες να κάνω σκέψεις που έκανα πολλές φορές στην ζωή μου.

Και σήμερα το πρωί, στο δρόμο για το γραφείο που κατέβασα τα μάτια μου για ένα δευτερόλεπτο και όταν τα ξανασήκωσα στον δρόμο, όλα κινούνταν όπως και πριν.
Στο μυαλό μου όμως σκεφτόμουν, αν είχε πατήσει φρένο ο μπροστινός? αν είχε αλλάξει λωρίδα κάποιος , αν κάποιος πεταγόταν να περάσει τον δρόμο, αν..



:beer:

stavrogin
27/09/2010, 23:31
Κι ας μη ξεγελαστουμε εμεις που οδηγαμε μονο μηχανακια οτι δεν ειμαστε ικανοι για θυτες. Και συνεπιβατες κουβαλουμε μερικοι απο αυτους χωρις κρανος και παιδια μπορει να σου πεταχτουν κι απο ολα.

700_Thespieis
28/09/2010, 00:35
Ρε παιδια που μπορω να δω ολοκληρωμενο το επεισοδιο αυτο?Γιατι στο protagon.gr εχει μονο λιγα μερη.


:wave2:

Αμφίσημος
28/09/2010, 00:45
Το επεισόδιο ανέβηκε...

http://www.youtube.com/watch?v=aVcIfBiJ0xM

και παέι λέγοντας

Αμφίσημος
28/09/2010, 01:10
Σε άλλο επεισόδιο ο Θεοδωράκης οδηγεί ξεκράνωτος. Δείτε στο 2:40
http://www.youtube.com/watch?v=eL-pMoC_E0E&feature=related
Δε φτύνει τα μπούτια του;

glargkatzis
28/09/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Ρε παιδια που μπορω να δω ολοκληρωμενο το επεισοδιο αυτο?Γιατι στο protagon.gr εχει μονο λιγα μερη.


:wave2:

megatv.com

zephyr1
28/09/2010, 12:05
Ευτυχως που χω πεταξει την τηλεοραση ,αφηνω φιλους-φιλες να ρχονται στα ονειρα μου και να μου υπενθυμιζουν το δωρο της ζωης.

Παπαδοπουλος: χωρις κρανος-ραντεβου στην κολαση.:yuck:

700_Thespieis
28/09/2010, 13:56
Ευχαριστω:wave2:

ziggΥ
28/09/2010, 14:04
..ωραίο

:a18:

pakosgemistos
28/09/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1


χωρις κρανος-ραντεβου στην κολαση.:yuck: [/B]

Αυτό πρέπει να γίνει αυτοκόλλητο και να βάλουμε όλοι απο ένα στα κράνη μας: μήνυμα προς όλους τους άμυαλους που κυκλοφορούν δίπλα μας χωρίς(μικρούς και μεγάλους).

moto.gr αυτοκόλλητο έχω(τσάμπα ήταν)-ένα τέτοιο όμως το πληρώνω!!!!

Erianis
28/09/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
Αυτό πρέπει να γίνει αυτοκόλλητο και να βάλουμε όλοι απο ένα στα κράνη μας: μήνυμα προς όλους τους άμυαλους που κυκλοφορούν δίπλα μας χωρίς(μικρούς και μεγάλους).

moto.gr αυτοκόλλητο έχω(τσάμπα ήταν)-ένα τέτοιο όμως το πληρώνω!!!!

και γω...μεσα....ειναι καλό...πολύ καλή ιδέα....και μία καμπάνια με νόημα ..είναι καλό να βαζεις αλλους που δεν έχουν μυαλό σε σκέψεις...

zephyr1
28/09/2010, 17:10
Με κρανος ραντεβου στον παραδεισο.:rolleyes:

camen
28/09/2010, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Σε άλλο επεισόδιο ο Θεοδωράκης οδηγεί ξεκράνωτος. Δείτε στο 2:40
http://www.youtube.com/watch?v=eL-pMoC_E0E&feature=related
Δε φτύνει τα μπούτια του;

Mην το φορας ουτε εσυ τοτε μεγαλε...!!!

Αν ο καθενας κοιτουσε τον εαυτο του και πως θα γινει ο ιδιος καλυτερος ,ειμαι σιγουρος πως ολα θα ηταν διαφορετικα. Αλλα μια ζωη κοιταμε πως θα φανουμε πιο εξυπνοι απο τον αλλο,πιο μαγκες,πιο γαμιαδες και παει λεγοντας...:wave2:

zephyr1
28/09/2010, 17:39
Αλλο λεω γω αλλο εσεις ,κρανακι παντου και παντα δεν τιθεται θεμα,τωρα η ευκαιριακη δημοσιοκαφροι που ευαισθητοποιηθηκαν για γεγονοτα που ζουμε καθε μερα μονο και μονο για να ανεβασουν ακροαματικοτητα ,ειναι αλλο καπελο.

Να κανουν και μια εκπομπη για τα τοσα τροχαια που γινονται απο μαλακιες εργολαβων,δημων,ΓΙΑΤΡΩΝ και πολιτικων.

Βλεπεις αυτο ομως δεν εχει κυρωσεις για οποιονδηπωτε ,ενω για τον ''ατυχο'' που την πατησε μπορουμε να δουμε τ'αποτελεσματα αμμεσα.

Ακου χωρις κρανος.:alien:

camen
28/09/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αλλο λεω γω αλλο εσεις ,κρανακι παντου και παντα δεν τιθεται θεμα,τωρα η ευκαιριακη δημοσιοκαφροι που ευαισθητοποιηθηκαν για γεγονοτα που ζουμε καθε μερα μονο και μονο για να ανεβασουν ακροαματικοτητα ,ειναι αλλο καπελο.

Να κανουν και μια εκπομπη για τα τοσα τροχαια που γινονται απο μαλακιες εργολαβων,δημων,ΓΙΑΤΡΩΝ και πολιτικων.

Βλεπεις αυτο ομως δεν εχει κυρωσεις για οποιονδηπωτε ,ενω για τον ''ατυχο'' που την πατησε μπορουμε να δουμε τ'αποτελεσματα αμμεσα.

Ακου χωρις κρανος.:alien:

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα πρεπει να συμφωνησεις και εσυ οτι αλλο το "τιποτα" και αλλο το "κατι". Καλυτερα να εχει υποθει/δειχνει "κατι" παρα "τιποτα". Κ μια ανθρωπινη ζωη να γλιτωσει απο αυτο το "κατι" επιτυχια θα ειναι...:winka:

zephyr1
28/09/2010, 17:56
Το ''κακο'' δυστηχως παντα εχει να κανεις με την δικη μας υπευθηνοτητα και μονο.

Αυτο ευτυχως ειμαστε τυχεροι ,το μαθαμε , το εμπεδωσαμε, πες μου ομως αυτοι που ειναι υπευθηνοι για τα τοσα αφανοι τροχαια ,ποτε θ'αναλαβουν την ευθυνη τους, αν δεν κανει κανενας αναφορα και συνεχιζουν της λαμογιες τους?

Και βεβαια συμφωνω οτι απο το τιποτα καλο κ αυτο,αλλα να δω ποσο θα κρατησει η ''ενημερωση''.

:wave2:

Erianis
28/09/2010, 22:43
Πάντως νομίζω οτι ακόμα και εδώ μέσα το χουμε χάσει λίγο το νόημα...Δεν πρόκειται για κατι ή τίποτα που ειπώθηκε(λίγη σημασία εχει μία εκπομπή),λαμογιές ,δημοσιοκάφρους που βλέπω γραμμένα...όλα τα εγκλήματα γιατί περί εγκλημάτων πρόκειται όταν χάνονται τόσοι (ατύχημα είναι ετυμολογικά αυτό που προέρχεται από ατυχη στιγμή) έχουν ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΟΓΟ και ΑΙΤΙΑ δημιουργίας πρωτίστως την έλειψη κυκλοφοριακής αγωγής και παιδείας και δευτερευόντως λόγω κακοτεχνιών δρόμων ...Επίσης αλλο κυκλοφοριακή αγωγή και άλλο παιδεία...Κυκλοφοριακή αγωγή πιθανόν και κάποιοι να έχουν μα μας λέιπει από πολλους (και μιλώ με πρώτο πληθυντικό γιατί είμαστε όλοι στο τσουβάλι) η απαραίτητη για την δύσκολη στιγμή παιδεία που απαιτείται προς αντιμετώπιση της.Και τα κάνω λιανά...Όταν εκνευρίζεσαι με τον προπορευόμενο όπως είδα μπροστα στα μάτια μου πριν 10 μέρες και κάνεις γκαζιές σε διασταύρωση που δεν έχεις προτεραιότητα,δεν σου λείπει η κυκλοφοριακή αγωγή μα η παιδεία.Μπορεί η ελλιπής παιδεία να δημιουργήσει ατύχημα?ναι.μπορεί.Προκαλείται αδικιολόγητος εκνευρισμός με αποτελέσματα τραγικά(το ανωτέρω αναφερόμενο αυτοκίνητο με τις ξερογκαζιές λόγω εκνευρισμού με μια γυναίκα,αντε μωρη ποτε θα περάσεις φώναζε,η κακομοίρα είχε Ν,κατέληξε σε βιαστικό ελιγμό και παρασύρθηκε από διπλό με φυσούνα λεωφορείο[Γρ Λαμπράκη Τούμπα θεσ/νικης]).Οταν σταματάς στο φανάρι διπλο-τριπλο παρκαρισμένος για να πάρεις τσιγάρα με αλάρμ Ε ΝΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ πιθανό ατύχημα...και είναι έλλειψη σεβασμού.Οταν παρκάρεις στην καφετέρια μπροστά διπλός για να πιείς καφέ και εμποδίζεις το ογκώδες λεωφορείο είσαι απλά ΤΑΓΑΡΟΣ και ασυγχώρητος...και με συγχωρείτε αδέρφια..αλλά όλα αυτά..δεν είναι ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ οπως τα λέμε..είναι απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ τα οποία αυξάνουν τις ήδη πολύ κακές συνθήκες των δρόμων.παπιά χωρίς φώτα βράδυ(πολύ συνηθες) με κρανος άφαντο (επίσης) με κράνος στον αγκώνα (επίσης) είναι εγκλήματα...αυτοκίνητα με ένα φανάρι (μονο δεξί ή μόνο αριστερό) παραβάτες σηματοδότη διπλοπαρκαρισμένοι για ψιλικά γκαζιές σε δρόμους για προβολή νεας εξάτμισης και σούπερ ντούπερ ΡΣ φορντ και χίλια δυο άλλα...τα λέω τόσο έντονα και τόσο τραγικά γιατί δουλεψα κάποιον καιρό παράλληλα με την σχολή σε ασφαλιστική..Εφυγα ξερετε γιατί?όχι για τα λεφτα..γιατί δεν άντεχα να βλέπω με την ομάδα πραγματογνωμοσύνης τόσο αίμα στον δρόμο..κανω στον εαυτό μου μια ερώτηση μονίμως ακόμα και με το παπί...ΕΣΥ ΜΕ ΤΙ ΜΟΥΤΡΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ Η ΣΥΜΒΑΛΛΕΙΣ ΣΕ ΑΤΥΧΗΜΑ?αν το παρκαρισμένο παράνομα αυτοκίνητο σου γίνει το τέλος ενός ή μιας αν ή μια φορά (ελα μωρε μονο τώρα δε σταματησα στο στοπ) καταλήξει με εναν να ψυχοραγεί στα χέρια σου πως θα συνεχίσεις να αναπνέεις??με τι συνείδηση??και για να μην εθελοτυφλούμε...το 35% των ΘΑΝΑΣΙΜΩΝ τροχαίων γίνονται (ΝΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ) με ταχυτητες κάτω των 40.Αυτα από μένα ...και πριν καβαλήσετε την επόμενη φορά (εγώ το κάνω ) μπήξτε μια γερή στο μούτρο σας να ξυπνήσετε...το τιμόνι δεν ευνοεί αφηρημένους...όσοι πιστεύουν και ένα κερί.Αυτά και πάντα όρθιοι,είμαστε εδώ για να αγωνιζόμαστε για το αύριο και όχι να λιπαίνουμε με άιμα την άσφαλτο.

camen
28/09/2010, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Erianis
Πάντως νομίζω οτι ακόμα και εδώ μέσα το χουμε χάσει λίγο το νόημα...Δεν πρόκειται για κατι ή τίποτα που ειπώθηκε(λίγη σημασία εχει μία εκπομπή),λαμογιές ,δημοσιοκάφρους που βλέπω γραμμένα...όλα τα εγκλήματα γιατί περί εγκλημάτων πρόκειται όταν χάνονται τόσοι (ατύχημα είναι ετυμολογικά αυτό που προέρχεται από ατυχη στιγμή) έχουν ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΟΓΟ και ΑΙΤΙΑ δημιουργίας πρωτίστως την έλειψη κυκλοφοριακής αγωγής και παιδείας και δευτερευόντως λόγω κακοτεχνιών δρόμων ...Επίσης αλλο κυκλοφοριακή αγωγή και άλλο παιδεία...Κυκλοφοριακή αγωγή πιθανόν και κάποιοι να έχουν μα μας λέιπει από πολλους (και μιλώ με πρώτο πληθυντικό γιατί είμαστε όλοι στο τσουβάλι) η απαραίτητη για την δύσκολη στιγμή παιδεία που απαιτείται προς αντιμετώπιση της.Και τα κάνω λιανά...Όταν εκνευρίζεσαι με τον προπορευόμενο όπως είδα μπροστα στα μάτια μου πριν 10 μέρες και κάνεις γκαζιές σε διασταύρωση που δεν έχεις προτεραιότητα,δεν σου λείπει η κυκλοφοριακή αγωγή μα η παιδεία.Μπορεί η ελλιπής παιδεία να δημιουργήσει ατύχημα?ναι.μπορεί.Προκαλείται αδικιολόγητος εκνευρισμός με αποτελέσματα τραγικά(το ανωτέρω αναφερόμενο αυτοκίνητο με τις ξερογκαζιές λόγω εκνευρισμού με μια γυναίκα,αντε μωρη ποτε θα περάσεις φώναζε,η κακομοίρα είχε Ν,κατέληξε σε βιαστικό ελιγμό και παρασύρθηκε από διπλό με φυσούνα λεωφορείο[Γρ Λαμπράκη Τούμπα θεσ/νικης]).Οταν σταματάς στο φανάρι διπλο-τριπλο παρκαρισμένος για να πάρεις τσιγάρα με αλάρμ Ε ΝΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ πιθανό ατύχημα...και είναι έλλειψη σεβασμού.Οταν παρκάρεις στην καφετέρια μπροστά διπλός για να πιείς καφέ και εμποδίζεις το ογκώδες λεωφορείο είσαι απλά ΤΑΓΑΡΟΣ και ασυγχώρητος...και με συγχωρείτε αδέρφια..αλλά όλα αυτά..δεν είναι ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ οπως τα λέμε..είναι απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ τα οποία αυξάνουν τις ήδη πολύ κακές συνθήκες των δρόμων.παπιά χωρίς φώτα βράδυ(πολύ συνηθες) με κρανος άφαντο (επίσης) με κράνος στον αγκώνα (επίσης) είναι εγκλήματα...αυτοκίνητα με ένα φανάρι (μονο δεξί ή μόνο αριστερό) παραβάτες σηματοδότη διπλοπαρκαρισμένοι για ψιλικά γκαζιές σε δρόμους για προβολή νεας εξάτμισης και σούπερ ντούπερ ΡΣ φορντ και χίλια δυο άλλα...τα λέω τόσο έντονα και τόσο τραγικά γιατί δουλεψα κάποιον καιρό παράλληλα με την σχολή σε ασφαλιστική..Εφυγα ξερετε γιατί?όχι για τα λεφτα..γιατί δεν άντεχα να βλέπω με την ομάδα πραγματογνωμοσύνης τόσο αίμα στον δρόμο..κανω στον εαυτό μου μια ερώτηση μονίμως ακόμα και με το παπί...ΕΣΥ ΜΕ ΤΙ ΜΟΥΤΡΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ Η ΣΥΜΒΑΛΛΕΙΣ ΣΕ ΑΤΥΧΗΜΑ?αν το παρκαρισμένο παράνομα αυτοκίνητο σου γίνει το τέλος ενός ή μιας αν ή μια φορά (ελα μωρε μονο τώρα δε σταματησα στο στοπ) καταλήξει με εναν να ψυχοραγεί στα χέρια σου πως θα συνεχίσεις να αναπνέεις??με τι συνείδηση??και για να μην εθελοτυφλούμε...το 35% των ΘΑΝΑΣΙΜΩΝ τροχαίων γίνονται (ΝΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ) με ταχυτητες κάτω των 40.Αυτα από μένα ...και πριν καβαλήσετε την επόμενη φορά (εγώ το κάνω ) μπήξτε μια γερή στο μούτρο σας να ξυπνήσετε...το τιμόνι δεν ευνοεί αφηρημένους...όσοι πιστεύουν και ένα κερί.Αυτά και πάντα όρθιοι,είμαστε εδώ για να αγωνιζόμαστε για το αύριο και όχι να λιπαίνουμε με άιμα την άσφαλτο.

Δυστυχως με την πυκνοτητα του κειμενου σου δεν εχω το κουραγιο να σε διαβασω...:beer:

giorgosv
28/09/2010, 22:54
panta kranos boufan gantia botes kai o theos mazi sas!

Erianis
29/09/2010, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δυστυχως με την πυκνοτητα του κειμενου σου δεν εχω το κουραγιο να σε διαβασω...:beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

με συνεπήρε ό πυρινος λόγος :eyepop: :eyepop: :uplate:

XJR_Billy
29/09/2010, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Erianis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

με συνεπήρε ό πυρινος λόγος :eyepop: :eyepop: :uplate:

:lol: :lol: :beer:

Μια χαρά τα λες φιλαράκι.
Εγώ απ' την πλευρά μου να πω ότι είμαι σύμφωνος με οποιαδήποτε κίνηση προσπαθεί να δημιουργήσει λίγη οδηγική παιδεία στο χάος που υπάρχει.
Είτε αυτό προέλθει από διαφήμιση, τηλεθέαση είτε από συντονισμένη προσπάθεια λίγο με ενδιαφέρει.

Το θέμα είναι ότι ο τυπάς με τη Βαραντέρο, που πάνω από δυό χρόνια συναντιόμαστε το πρωί, ακολουθώντας τη γνωστή συνταγή, μαλλί "ελεύθερη κι ωραία" και cool γυαλί ηλίου, χειμώνα καλοκαίρι, φέτος το καλοκαίρι φόρεσε ένα Arai και κόντεψα να πέσω απ' το σοκ!!:eyepop: :rotflmao:

Από τότε δεν το'βγαλε απ' το κεφάλι του.:beer:
Δεν ξέρω τι τον ώθησε σε αυτή την ευχάριστη έκπληξη, αλλά δεν είναι ανάγκη να χάσεις φίλους για να μάθεις τη χρησιμότητα του να προστατεύεις το σημαντικότερο και πιο ευπαθές σημείο του σώματος.

Αδυνατούσα να πιστέψω ότι ο μοναδικός που φορούσε κράνος σε μια ολόκληρη πόλη ήταν γνωστός και μη εξαιρετέος συμφορουμίτης. Μέχρι που το είδα...:sick:

Erianis
29/09/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
μαλλί "ελεύθερη κι ωραία" και cool γυαλί ηλίου, χειμώνα καλοκαίρι, φέτος το καλοκαίρι φόρεσε ένα Arai και κόντεψα να πέσω απ' το σοκ!!:eyepop: :rotflmao:


αγαπητέ billy δε θες να μάθεις τι έχω ακούσει στα φανάρια από deliver-αδες μηχανόβιους νέους φοιτητές 16χρονα και γέρους γιατί φοράω γαντακι(λεπτό υποτυπωδες το χειμώνα μεν αλλά γάντι) και μονίμως μονίμως μονίμως το μαυρο airoh μου πάνω στο 125.

-ελα μωρε το παρακάνεις..(ντιλιβερας)
-(16χρονο σε 25αρη)(εμενα) έλα μωρε για απόσταση 3χμ?
-(ενας μπάρμπας προχτες με γυαλάκι και μαστιχούλα παρακαλώ-μασούλαγε κιόλας) ρε νεαρε 250 ευρώ κράνος για το παπι?



τι απαντας???......no comments απλά....

camen
29/09/2010, 13:45
Ψιλο ασχετο αλλα εχω πετυχει κοπελια στην Πατρα ,ντυμενη με ολοσωμη alpinestars των 800+,arai των 500+,sidi μποτες και γαντια επισης alpinestars καβαλα σε ενα scooteraki mio...:D

Mε την πρωτη ματια στο φαναρι σιγουρα σου ερχεται να βαλεις τα γελια.Μετα απο 1-2 μερες την πετυχαινω στην εθνικη βγαινοντας απο Πατρα ,που περασε με ενα triumph triple διχως αυριο...:look:
Προφανως καπου αφηνει το triple και καβαλαει το scooter για να παει σπιτι.:lol:

XJR_Billy
29/09/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Erianis
αγαπητέ billy δε θες να μάθεις τι έχω ακούσει στα φανάρια από deliver-αδες μηχανόβιους νέους φοιτητές 16χρονα και γέρους γιατί φοράω γαντακι(λεπτό υποτυπωδες το χειμώνα μεν αλλά γάντι) και μονίμως μονίμως μονίμως το μαυρο airoh μου πάνω στο 125.

-ελα μωρε το παρακάνεις..(ντιλιβερας)
-(16χρονο σε 25αρη)(εμενα) έλα μωρε για απόσταση 3χμ?
-(ενας μπάρμπας προχτες με γυαλάκι και μαστιχούλα παρακαλώ-μασούλαγε κιόλας) ρε νεαρε 250 ευρώ κράνος για το παπι?



τι απαντας???......no comments απλά....

Μη μασάς αδερφέ.
Δεν υπάρχει "βαρύς" ή ελαφρύς εξοπλισμός για τη μηχανή.
Ότι μπορεί να σου προσφέρει λίγη παραπάνω προστασία σε περίπτωση στραβής δεν είναι περιττό ή ακραίο.
Και η στραβή καραδοκεί εκεί που δεν την περιμένεις.
Άσε τον καθένα να λέει το παραμύθι του.

Και συ δεν θα'θελες ν'ακούσεις τα μαργαριτάρια (κυρίως από "μηχανόβιους":rolleyes: ) που ακούω όταν είμαι με καλοκαιρινό μπουφάν, full face κράνος, μποτάκια και αεριζόμενο γαντάκι μεσημέρι με ντάλα ήλιο το καλοκαίρι.:lol:

Πάντα όρθιος φιλαράκι !!:beer:

binzis
29/09/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Και συ δεν θα'θελες ν'ακούσεις τα μαργαριτάρια (κυρίως από "μηχανόβιους":rolleyes: ) που ακούω όταν είμαι με καλοκαιρινό μπουφάν, full face κράνος, μποτάκια και αεριζόμενο γαντάκι μεσημέρι με ντάλα ήλιο το καλοκαίρι.

Μια από τα ίδια Billy...τους ακουώ κάθε μέρα που λένε διάφορα, καθώς με βλέπουν ντυμένο έτσι, αλλά στα ...ίδια μου.
:beer: :wave2:

Joyrider
29/09/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Erianis
-(ενας μπάρμπας προχτες με γυαλάκι και μαστιχούλα παρακαλώ-μασούλαγε κιόλας) ρε νεαρε 250 ευρώ κράνος για το παπι?

τι απαντας???......no comments απλά....

-Όχι μπάρμπα, λάθος κατάλαβες. Έχω δυο ίδια κράνη απλά στο παπί φοράω το φτηνό μου κεφάλι...

Σόρρυ αλλά αυτό μάλλον θέμα βλακείας είναι και όχι παιδείας.Και να του απαντούσες τζάμπα θα πήγαινε το σάλιο.

XJR_Billy
29/09/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Μια από τα ίδια Billy...τους ακουώ κάθε μέρα που λένε διάφορα, καθώς με βλέπουν ντυμένο έτσι, αλλά στα ...ίδια μου.
:beer: :wave2:

Γεια σου ρε καλλιτέχνη !!

Διάλογος.
Εγώ με εξοπλισμό σε φανάρι. Σκάει ο τζίτζικας.
Σκάει κι ο πιτσιρικάς με ΧΤ600. Ακράνοβιτς και τα σχετικά.
Βλέπει το γαντομπουφανοκράνος μου, γελάει ειρωνικά.

"Δροσούλα σήμερα έ?"

"Το Pulvo το ξέρεις?"

"Οχι"

Κλείσιμο ματιού, χαμόγελο και άντε γεια.
Θα μας ειρωνευτεί κι ο κάθε τυχαίος εποχιακός...:yuck:

Volo
29/09/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
-Όχι μπάρμπα, λάθος κατάλαβες. Έχω δυο ίδια κράνη απλά στο παπί φοράω το φτηνό μου κεφάλι...

Σόρρυ αλλά αυτό μάλλον θέμα βλακείας είναι και όχι παιδείας.Και να του απαντούσες τζάμπα θα πήγαινε το σάλιο.

Αύγουστο μήνα σε φανάρι ήρθε ένας πιτσιρικάς δίπλα μου με ένα παπάκι.
Εγώ κράνος, μπουφάν, μπότες, γάντια.(Με το παντελόνι δεν έχω συμβιβαστεί ακόμα).
Αυτός τίποτα. Με κοιτάει και μου λέει. Ωραία γάντια ρε φίλε ότι πρέπει για μπουκετίδια:hypnotize
Άστα να πάνε.
Για το κράνος μία λύση είναι να μην φορολογούνται και όποιος δεν φοράει, προστιμάρα
και αφαίρεση διπλώματος. Και μην ακούω μαλακίες του στυλ "Δηλαδή μόνο με καμπάνες μαθαίνουμε?
Ωραίο πολιτισμό έχουμε, Ελληνάρες). Όλοι έτσι είναι. Αν δεν υπάρχει η φοβία αρχίζουμε τις παρανομίες.
Έχετε ποτέ πετύχει ξένους οδηγούς στην Ελλάδα? Σαν εμάς οδηγούν. Στην πουτάνα τη χώρα τους προσέχουν.

Πιο παλιά (δεκαετία 90) στους 10 δεν φόραγαν οι 7. Σήμερα στους 10 οι 8 φοράνε κράνος :beer:
Βέβαια το κράνος αφορά την προστασία από ένα κάρο μαλακίες που βλέπουμε καθημερινά στους δρόμους.
Οι Έλληνες κυρίως ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ στο τιμόνι. Δεν υπάρχει υπομονή και όλα από εκεί ξεκινάνε
:sad:

Εχετλαίος
29/09/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Σήμερα στους 10 οι 8 φοράνε κράνος

:confused:
Ελλάδα; Σε ποιά πόλη;
Eδώ μακάρι στους 10 να φοράνε οι 2-3 και σε κάθε 20 από τους τελευταίους οι 18 είναι με τσόφλια από το Alex Pak
:sad:

Volo
29/09/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:confused:
Ελλάδα; Σε ποιά πόλη;
Eδώ μακάρι στους 10 να φοράνε οι 2-3 και σε κάθε 20 από τους τελευταίους οι 18 είναι με τσόφλια από το Alex Pak
:sad:

Αθήνα αλλά σοβαρά μετράω κάθε μέρα τα κράνη που βλέπω και όντως οι πιο πολλοί φοράνε.
Μπορεί να μην είναι 8 στους 10 ακριβώς αλλά συγκριτικά με πιο παλιά είναι τεράστια η
διαφορά. Οι μοτοσυκλετιστές του σήμερα είναι πιο συνειδητοποιημένοι από ότι παλιά.

Εχετλαίος
29/09/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Οι μοτοσυκλετιστές του σήμερα είναι πιο συνειδητοποιημένοι από ότι παλιά.

Nαι αλλά και οι ξεκράνωτοι πιτσιρικάδες περισσότεροι...
Δυστυχώς...
:sad:

Volo
29/09/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Nαι αλλά και οι ξεκράνωτοι πιτσιρικάδες περισσότεροι...
Δυστυχώς...
:sad:

Σε αυτό έχεις δίκιο ναι :sad: Και τι να κάνεις? Να τους αρχίσεις στα χαστούκια?
Εγώ σαν μπαμπάς (αν με αξιώσει ποτέ ο Θεός) θα τους το μπολιάσω στο μυαλό
τους ότι μηχανή και τουλάχιστον κράνος πάνε μαζί. Αν δεν με ακούσει θα του
κλέψω τη μηχανή.

Joyrider
29/09/2010, 15:10
Αυτή είναι η νοοτροπία των απανταχού καγκουράδων πιτσιρικάδων με τα φτιαγμένα παπάκια τους (και όχι μόνο παπάκια αλλά από κει ξεκινάει..):

http://www.youtube.com/watch?v=QcbNqxM_MWU&feature=related

Η φράση που αξίζει είναι νομίζω αυτή:

"Στην κόντρα δεν φοράμε κράνος στο κεφάλι, εκτός αν θες να σε φωνάζουμε καρναβάλι"

Από κει και πέρα τι περιμένεις, όταν οι γονείς αδιαφορούν. Και το ξαναλέω δεν είναι θέμα παιδείας πιστεύω. Βλακεία είναι, καθαρή. Άντε ο άλλος παιδεία δεν έχει, το παιδί του δεν μπορεί να το προτατεύσει? Θέλει και ειδική μόρφωση για αυτό???

camen
29/09/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Και το ξαναλέω δεν είναι θέμα παιδείας πιστεύω. Βλακεία είναι, καθαρή.

Aυτο σκεφτομαι και εγω τοση ωρα...
Καταγομαι απο επαρχιακη πολη και μαλιστα νησι,ο πατερας μου εχει ενα παπακι για να κανει τις δουλειες του,κρανος δεν εχει φορεσει ποτε του εκτος απο το πυροσβεστικο:smokin: ,η οικογενια δεν ηταν ποτε φιλικη προς τις μοτοσυκλετες,φιλους καγκουρες ειχα πολλους, οταν πρωτο πηρα μηχανη δεν το ηξεραν καν οι δικοι μου οποτε και δεν με συμβουλεψαν ποτε να φοραω εξοπλισμο κλπ...

...ΚΑΙ ΟΜΩΣ αυτο το γαμημενο το κρανος(τουλαχιστον...)το φοραω απο πριν παρω μηχανακι...:mad: Ειχα παρει το πρωτο μου κρανος πριν καν παρω δικο μου μηχανακι και το ειχα στο ραφι και το κοιτουσα ή το φορουσα οταν καβαλουσα ξενα...:winka:
Με το πρωτο μηχανακι ηρθε και ο υπολοιπος απαραιτητος εξοπλισμος...

Οποτε δεν ξερω αν εχει να κανει με την καραμελα της παιδειας το θεμα :look:

Volo
29/09/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Aυτο σκεφτομαι και εγω τοση ωρα...
Καταγομαι απο επαρχιακη πολη και μαλιστα νησι,ο πατερας μου εχει ενα παπακι για να κανει τις δουλειες του,κρανος δεν εχει φορεσει ποτε του εκτος απο το πυροσβεστικο:smokin: ,η οικογενια δεν ηταν ποτε φιλικη προς τις μοτοσυκλετες,φιλους καγκουρες ειχα πολλους, οταν πρωτο πηρα μηχανη δεν το ηξεραν καν οι δικοι μου οποτε και δεν με συμβουλεψαν ποτε να φοραω εξοπλισμο κλπ...

...ΚΑΙ ΟΜΩΣ αυτο το γαμημενο το κρανος(τουλαχιστον...)το φοραω απο πριν παρω μηχανακι...:mad: Ειχα παρει το πρωτο μου κρανος πριν καν παρω δικο μου μηχανακι και το ειχα στο ραφι και το κοιτουσα ή το φορουσα οταν καβαλουσα ξενα...:winka:
Με το πρωτο μηχανακι ηρθε και ο υπολοιπος απαραιτητος εξοπλισμος...

Οποτε δεν ξερω αν εχει να κανει με την καραμελα της παιδειας το θεμα :look:

Μερικοί όπως εσύ απλά καταλαβαίνουν και μπράβο. :beer:
Η παιδεία έρχεται να συμπληρώσει δεν λέμε ότι μόνο η παιδεία μας λείπει και πως είναι η μόνη λύση.
Λίγο το ένα λίγο το άλλο βγαίνει αποτέλεσμα. Και σίγουρα για να έχεις πάρει κράνος πριν τη μηχανή
κάπου θα είχες δει κάτι για να θες να φοράς το κράνος. (έναν αγωνιζόμενο, έναν ηθοποιό που γούσταρες, ένα ατύχημα)

camen
29/09/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Μερικοί όπως εσύ απλά καταλαβαίνουν και μπράβο. :beer:
Η παιδεία έρχεται να συμπληρώσει δεν λέμε ότι μόνο η παιδεία μας λείπει και πως είναι η μόνη λύση.
Λίγο το ένα λίγο το άλλο βγαίνει αποτέλεσμα. Και σίγουρα για να έχεις πάρει κράνος πριν τη μηχανή
κάπου θα είχες δει κάτι για να θες να φοράς το κράνος. (έναν αγωνιζόμενο, έναν ηθοποιό που γούσταρες, ένα ατύχημα)

Υποσεινηδητα δεν ξερω τι μπορει να επαιξε και πολλα μπορει να ειναι,συνηδητα παντως ,και δεν ντρεπομαι να το πω,το πρωτο κρανος το πηρα για την μοστρα...Γουσταρα να το φοραω ρε παιδι μου, πως να το πω...:p
Ε απο εκει και περα κολλησα και πλεον δεν μπορω ουτε για τσιχλες να παω χωρις αυτο...:D

Volo
29/09/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Υποσεινηδητα δεν ξερω τι μπορει να επαιξε και πολλα μπορει να ειναι,συνηδητα παντως ,και δεν ντρεπομαι να το πω,το πρωτο κρανος το πηρα για την μοστρα...Γουσταρα να το φοραω ρε παιδι μου, πως να το πω...:p
Ε απο εκει και περα κολλησα και πλεον δεν μπορω ουτε για τσιχλες να παω χωρις αυτο...:D

χαχα ωραίος ρε φίλε και εγώ έτσι ακριβώς. Γούσταρα τους μοτοκροσάδες
και τα κράνη με τη μουσούδα μπροστά και είχα πάρει ένα και το φόραγα
όταν έκανα βόλτες με το BMX :beer:

Joyrider
29/09/2010, 15:47
Να σας πω πως το βλέπω εγώ να μου πείτε την άποψή σας...

Δυο πράγματα κυριαρχούν στο κόσμο των μικρών, οι γονείς και οι φίλοι.. Τίποτα άλλο.

Άντε και ο γονιός έχει γαλουχίσει το παιδί να φοράει πάντα κράνος από το ποδήλατο και το πατίνι ακόμα, και το παιδί ακολουθεί αυτό το πρότυπο...

Έλα όμως που με το που πάει πρώτη δημοτικού τα ξεχνάει όλα...

Η επιρροή που δέχεται από τα άλλα συνομήλικα είναι τεράστια και μεγαλύτερη από του γονιού. Το παιδί θέλει να ταιριάξει με τα άλλα και θα κάνει τα πάντα. Δεν πάει να λέει ο γονιός βάλε κράνος? Αν τρώει κορόιδεμα από την παρέα γιατί είναι ο μόνος που το κάνει, μπομπόλια θα το βάλει το κράνος...

Εδώ είναι που κολλάει ο στίχος "αν φοράς κράνος στο κεφάλι θα σε φωνάζουμε καρναβάλι"...

Αν όμως όλοι οι γονείς κάνανε το ίδιο πράγμα ταυτόχρονα τότε θα φορούσαν όλα τα παιδάκια κρανάκι και θα ήταν όλα όμορφα και ωραία...

Φυσικά μεγαλώνοντας τα φλώρε, χέστη κτλ πέφτουν σύννεφο και κανένας 13άρης, 14άρης δεν θα προτιμήσει το κράνος αν είναι να ακούει αυτά.

Όσοι πιτσιρικάδες και αν πεθάνουν οι υπόλοιποι ακόμα θα ντρέποντε να το φορέσουν. Πως αλλιώς θα φανεί η μαγκιά άλλωστε?

Και ο κύκλος συνεχίζεται μέχρι να αποφασίσει η επόμενη γενιά γονιών να κάνει κάτι...

Αλλά είπαμε είμαστε μάγκες οι έλληνες...:rolleyes:

camen
29/09/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider


Όσοι πιτσιρικάδες και αν πεθάνουν οι υπόλοιποι ακόμα θα ντρέποντε να το φορέσουν. Πως αλλιώς θα φανεί η μαγκιά άλλωστε?



Aυτο ισχυει...ΠΟλλοι φιλοι μου εχουν χασει φιλους που εχουν καρφωθει σε κολωνες,μαντρες,αυτοκινητα κλπ κλπ αλλα το κρανος ηταν-ειναι-και θα ειναι αγνωστη λεξη για αυτους...:(

ziggΥ
29/09/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Να σας πω πως το βλέπω εγώ να μου πείτε την άποψή σας...

Δυο πράγματα κυριαρχούν στο κόσμο των μικρών, οι γονείς και οι φίλοι.. Τίποτα άλλο.

Άντε και ο γονιός έχει γαλουχίσει το παιδί να φοράει πάντα κράνος από το ποδήλατο και το πατίνι ακόμα, και το παιδί ακολουθεί αυτό το πρότυπο...

Έλα όμως που με το που πάει πρώτη δημοτικού τα ξεχνάει όλα...

Η επιρροή που δέχεται από τα άλλα συνομήλικα είναι τεράστια και μεγαλύτερη από του γονιού. Το παιδί θέλει να ταιριάξει με τα άλλα και θα κάνει τα πάντα. Δεν πάει να λέει ο γονιός βάλε κράνος? Αν τρώει κορόιδεμα από την παρέα γιατί είναι ο μόνος που το κάνει, μπομπόλια θα το βάλει το κράνος...

Εδώ είναι που κολλάει ο στίχος "αν φοράς κράνος στο κεφάλι θα σε φωνάζουμε καρναβάλι"...

Αν όμως όλοι οι γονείς κάνανε το ίδιο πράγμα ταυτόχρονα τότε θα φορούσαν όλα τα παιδάκια κρανάκι και θα ήταν όλα όμορφα και ωραία...

Φυσικά μεγαλώνοντας τα φλώρε, χέστη κτλ πέφτουν σύννεφο και κανένας 13άρης, 14άρης δεν θα προτιμήσει το κράνος αν είναι να ακούει αυτά.

Όσοι πιτσιρικάδες και αν πεθάνουν οι υπόλοιποι ακόμα θα ντρέποντε να το φορέσουν. Πως αλλιώς θα φανεί η μαγκιά άλλωστε?

Και ο κύκλος συνεχίζεται μέχρι να αποφασίσει η επόμενη γενιά γονιών να κάνει κάτι...

Αλλά είπαμε είμαστε μάγκες οι έλληνες...:rolleyes:

αμα δεν έχεις ψυχολογικά με τον εαυτό σου και με τους γύρω σου τα έχεις χεσμέν@ όλα αυτά που ακούς.. :alien:

αν ο άλλος γεννήθηκε-μεγάλωσε σαν μ@λάκας έτσι θα παραμείνει και δεν πρόκειτε να αλλάξει. ΤΕΛΟΣ :wave2:

Joyrider
29/09/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
αμα δεν έχεις ψυχολογικά με τον εαυτό σου και με τους γύρω σου τα έχεις χεσμέν@ όλα αυτά που ακούς.. :alien:

αν ο άλλος γεννήθηκε-μεγάλωσε σαν μ@λάκας έτσι θα παραμείνει και δεν πρόκειτε να αλλάξει. ΤΕΛΟΣ :wave2:

Μα έτσι κάνω χεσμένα όλα, όπως το είπες.

Πιο πολύ εμπιστοσύνη είχα και έχω στον πατέρα μου παρά σε οποιονδήποτε άλλο. Αν και ο φάδερ με πρόδωσε και το έσκισε το φρυδάκι του πριν καιρό που βγήκε χωρίς κράνος...Τα άκουσε...

Αλλά δεν μ'αρέσει να λέω: "εγώ τα έλεγα", ειδικά όταν υπάρχει νεκρός..Είναι λυπηρο.

granazi
29/09/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Να σας πω πως το βλέπω εγώ να μου πείτε την άποψή σας...

Δυο πράγματα κυριαρχούν στο κόσμο των μικρών, οι γονείς και οι φίλοι.. Τίποτα άλλο.

Άντε και ο γονιός έχει γαλουχίσει το παιδί να φοράει πάντα κράνος από το ποδήλατο και το πατίνι ακόμα, και το παιδί ακολουθεί αυτό το πρότυπο...

Έλα όμως που με το που πάει πρώτη δημοτικού τα ξεχνάει όλα...

Η επιρροή που δέχεται από τα άλλα συνομήλικα είναι τεράστια και μεγαλύτερη από του γονιού. Το παιδί θέλει να ταιριάξει με τα άλλα και θα κάνει τα πάντα. Δεν πάει να λέει ο γονιός βάλε κράνος? Αν τρώει κορόιδεμα από την παρέα γιατί είναι ο μόνος που το κάνει, μπομπόλια θα το βάλει το κράνος...

Εδώ είναι που κολλάει ο στίχος "αν φοράς κράνος στο κεφάλι θα σε φωνάζουμε καρναβάλι"...

Αν όμως όλοι οι γονείς κάνανε το ίδιο πράγμα ταυτόχρονα τότε θα φορούσαν όλα τα παιδάκια κρανάκι και θα ήταν όλα όμορφα και ωραία...

Φυσικά μεγαλώνοντας τα φλώρε, χέστη κτλ πέφτουν σύννεφο και κανένας 13άρης, 14άρης δεν θα προτιμήσει το κράνος αν είναι να ακούει αυτά.

Όσοι πιτσιρικάδες και αν πεθάνουν οι υπόλοιποι ακόμα θα ντρέποντε να το φορέσουν. Πως αλλιώς θα φανεί η μαγκιά άλλωστε?

Και ο κύκλος συνεχίζεται μέχρι να αποφασίσει η επόμενη γενιά γονιών να κάνει κάτι...

Αλλά είπαμε είμαστε μάγκες οι έλληνες...:rolleyes:



+1000
οσοι καβαλουσαμε δεκαετια '80 θυμομαστε οτι το κρανος το φορουσαν τιποτα ζηταδες και αυτοι μονο σε παρελασεις.
το '90 κατι πηρε να αλαζει
τωρα εν συγκριση με παλιοτερα εχει βελτιωθει ανεκτα η κατασταση.
η επομενη γενια ελπιζω να ειναι πιο ωριμη σοβαρη συνηδειτοποιημενη και με παιδεια οχι μονο στο θεμα οδικη ασφαλεια αλλα σε πολλα ακομα.
δεν φτανει ενας πατερας που να περασει σωστα μυνηματα. χρειαζονται πολλοι αν οχι ολοι.
μαγκες φτανετε σε ηλικιες γαμου, οσοι δεν εχετε παιδια ηδη. εχετε ανηψια γειτονοπουλα γενικα πιτσιρικαδες που σας βλεπουν πανω στις μηχανες, και το μυαλο τους πεταει και παιρνουν εικονες και προτυπα.
δειξτε τα καλυτερα που μπορειτε :wave2:
αφου σε αυτον τον τοπο ολα αλαζουν με βημα καβουρα ας ξεκινησουμε επιτελους κατι.

ziggΥ
29/09/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μα έτσι κάνω χεσμένα όλα, όπως το είπες.

Πιο πολύ εμπιστοσύνη είχα και έχω στον πατέρα μου παρά σε οποιονδήποτε άλλο. Αν και ο φάδερ με πρόδωσε και το έσκισε το φρυδάκι του πριν καιρό που βγήκε χωρίς κράνος...Τα άκουσε...

Αλλά δεν μ'αρέσει να λέω: "εγώ τα έλεγα", ειδικά όταν υπάρχει νεκρός..Είναι λυπηρο.
δεν το εννοούσα προσωπικά, το κατάλαβες φαντάζομαι..

κι εγώ με τον πατέρα μου το ίδιο πρόβλημα έχω.. εμπιστοστοσύνη του χω, αλλά τις π@π@ριές του τις κάνει που και που και τα ακούει..
αλλά που.. :a1:

Erianis
29/09/2010, 18:02
το θέμα παιδεία δεν είναι καραμέλα..όχι..φυσικά δεν είναι και αυτό που θα σε κάνει να φορέσεις ή όχι κράνος με το κράνος μόνον δεν λύνεται το θέμα...και γενικά το τροχαίο δυστύχημα δεν είναι μόνον ένας παράγοντας είναι πολλοί...αυτό έλεγα εγω πιο πάνω δε μίλησα μόνο για παιδεία...Οι παράγοντεσ που φέρνουν ένα δυστύχημα είναι η κυκλοφοριακή αγωγή(κατά πόσον ξερεις να οδηγείς και να αποτελεσματικά στον δρόμο,να ξερεις ποτε και αν ενοχλεις πας γρήγορα αργα κλπ) είναι διάφοροι ψυχοσωματικοί παράγοντες (μαλωσες με τους δικούς σου χώρισες έχασες κάποιον είσαι αγουροξυπνημένος ) και τέλος είναι και αυτό που έλεγα παιδεία...Μην έχοντας την και τα λέω για να με καταλάβετε τι εννοούσα μπορέι να μην παραβιάζεις τον κ.ο.κ απαράιτητα αλλά παρόλ αυτά να ενοχλείς...και τι εννοω...παραδειγμα...ο τυπος που ανέφερα με το παλίο αμάξι που βαραγε συμπλεκταρισμένες γκαζιές και έβριζε την κοπελιά που ήταν νέα στην διαστάυρωση δεν παρεβει κανένα νομο..γκαζιές εκανε εε και?αλλά εκνευρίστηκε τόσο με την κατάσταση την βιασύνη του που δεν κοίταξε καλά και τον παραμάζεψε (αφού βγηκε βιαστικός) το λεωφορείο...επίσης υπάρχουν σημεία που ναι λεει ο κώδικας ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η ολιγόλεπτη σταση μα όχι σταθμευση...θα πας να σταματήσεις ομως ενώ ξέρεις οτι ενοχλεις τον ήδη πολύ φορτομένο δρόμο για τσιγάρα?????δηλαδή θέλω να πώ οτι κάποια πράγματα όλοι ξέρουμε οτι μπορεί να επιτρέπονται αλλά και να μπορούν να προκαλούν τροχαίο...απότομες τιμονιές γκαζιές φρεναρίσματα για να τεσταρω ΩΩ τα καινούρια λαστιχα όλα αυτα επιβαρύνουν ήδη την πολύ πολύ ασχημη κατάσταση των ελληνικων δρόμων.Και όχι το πρωτο πράγμα δεν ειναι η παιδεία...ΤΟ πρώτο για μένα ειναι ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ στους κανόνες και σε κάποιουσ τυπους...ποιοι ειναι αυτοί?Ξεκούραστος και όχι εκνευρισμενος αν δεν γίνεται τοτε πάντα με τα μάτια καρφωμενα στον δρόμο ,προστατευτικά,πρωτεραιότητες που τις έχουμε χεσμένες και πάνω απ όλα ΗΡΕΜΙΑ και προσοχή σε κινήσεις..τελικά..Οταν είσαι ευγενικός ήρεμος προσεκτικός και φυλάς τα νώτα σου γενικά στον δρόμο , δίνοντας ίσως πρωτεραιότητα σε καποιον βιαστικό γλιτώνεις πολλά...Φυσικά και υπάρχει βελτίωση απ το 70 αλλά πρέπει να χάνουμε κόσμο για να βελτιωθούμε?Οσο για το κράνος και το πόσο πρέπει να κάνει?εχω παραδειγμα...ο θειος μ παρασύρθηκε απο παραβάτη κόκκινου σηματοδότη με 70,ο οποίος τον χτύπησε στο πλάι ενός παλιού honda supra...αν δεν φορούσε το arai (μεσα στο οποίο ανάβει καντήλι τώρα πια) που έκανε 500+ ευρώ όσο στην ουσία το παπί δεν θα ταν κοντά μας.

ermiss
29/09/2010, 18:15
Ρε φίλε, ωραία τα κείμενα σου, αλλά πάτα και κανά ΕΝΤΕR, χάνουμε την μπάλα...