PDA

View Full Version : CBR 600 F Sport ή Ninja 250R



Jay El
28/09/2010, 11:20
διαθέτω 3-3,5 χιλιάρικα και είμαι μεταξύ της CBR και της ninja
από τη μια μεριά έχουμε επιδόσεις και περισσότερα χιλιόμετρα, από την άλλη οικονομία
θέλω να κινούμαι στην πόλη και να πηγαίνω και τσξίδια
το κόστος χρήσης είναι σημαντικο για μένα (κατανάλωση, ανταλλακτικά)
θα ήθελα την άποψη σας

pilotos_xtreme
28/09/2010, 11:44
cbr

Shaolin Monk
28/09/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
cbr


+1

DUKASII
28/09/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jay El
διαθέτω 3-3,5 χιλιάρικα και είμαι μεταξύ της CBR και της ninja
από τη μια μεριά έχουμε επιδόσεις και περισσότερα χιλιόμετρα, από την άλλη οικονομία
θέλω να κινούμαι στην πόλη και να πηγαίνω και τσξίδια
το κόστος χρήσης είναι σημαντικο για μένα (κατανάλωση, ανταλλακτικά)
θα ήθελα την άποψη σας κοστος χρήσης...

νιντζα 250r.
και cbr 600 f

σιγουρα και χωρις δευτερη σκεψη θα παρεις το νιντζα.

DeusEx
28/09/2010, 14:01
cbr

:beer:

Sapadak
28/09/2010, 14:11
Καβα

Jay El
28/09/2010, 14:22
πείτε και 2 πράγματα ρε παιδιά δεν βοηθάτε και πολύ έτσι

πόσο καίνε περίπου?
πόσο κάνουν service ανταλλακτικά?

DeusEx
28/09/2010, 14:46
το κοστος συντηρησης της cbr θα ειναι σαφως μεγαλυτερο απο αυτο του ninja

αλλα φανταζομαι οτι ειναι δυσαναλογο/αμελητεο ως προς το τι θα σου προσφερει ...

οσον αφορα τις βενζινες απο την εμπειρια μου με το fz6 εχω να σ πω το εξης :

οπως το πας στα τρωει...

δηλαδη εχει τυχει να καψω 10λ/100 χλμ κ οταν κανανε απεργιες οι βενζιναδες εκαψα 5λ/100χλμ.

road spirit
28/09/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jay El
πείτε και 2 πράγματα ρε παιδιά δεν βοηθάτε και πολύ έτσι

πόσο καίνε περίπου?
πόσο κάνουν service ανταλλακτικά?

δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε αυτά τα δυο, το κάβα είναι ένα μεγάλο παπί.... τα χωρίζουν περίπου 80 άλογα στη ρόδα... προφανώς και - πριν πάμε σε τεχνικές λεπτομέριες, σερβις, κατανάλωση κλπ - δεν έχεις εμπειρία, αλλιώς δεν θα τα έβαζες στο ίδιο τραπέζι ...

πάρε το νίντζα να έχεις το κεφάλι σου ασφαλέστερο και μετά απο 2 χρόνια ανεβαίνεις γκάζια

CIRUS
28/09/2010, 14:57
βάλε μια προτεραιότητα αδερφέ και αναλόγως πράξε

αν θες περισσότερη οικονομία γενικά και που και που να πας κάνα ταξιδάκι με λίγα χλμ το ninja είναι η επιλογή σου

αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το γκάζι και η δύναμη και δεν έχεις προτεραιότητα τη συντήρηση και το κόστος της βενζίνης που θα καις πάρε το cbr

είναι τελείως διαφορετικά μηχανάκια με μεγάλη διαφορά κυβικών οπότε δεν συγκρίνονται και τα 2 καλά είναι, εσύ απλά πρέπει να βάλεις τις προτεραιότητες σου και αναλόγως να πράξεις.:wave2:

Jay El
28/09/2010, 14:58
είμαι 30 χρονών εδώ και 10 χρόνια έχω οδηγήσει τα πάντα
μην βγάζεις το άλλον άσχετο

δεν συγκρίνουμε εδώ πιο πάει πιο γρήγορα

Cpt. Haddock
28/09/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jay El
είμαι 30 χρονών εδώ και 10 χρόνια έχω οδηγήσει τα πάντα

Θα έπρεπε να ξέρεις ήδη την απάντηση :look:

road spirit
28/09/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jay El
είμαι 30 χρονών εδώ και 10 χρόνια έχω οδηγήσει τα πάντα
μην βγάζεις το άλλον άσχετο

δεν συγκρίνουμε εδώ πιο πάει πιο γρήγορα

10 χρόνια εμπειρία, μα αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η διαφορά των 80 ίππων δεν έχει να κάνει με το ποιο πάει γρήγορα, τότε επιμένω στη αρχική μου πρόταση : πάρε το νίντζα .+-

Jay El
28/09/2010, 15:06
παιδια ωραία τα γκάζια αλλά λεφτά δεν μου περισσεύουν αυτός είναι ο λόγος αυτής της σύγκρισης

ρωτάω εδώ για λειτουργικά κόστη από άτομα που έχουν εμπειρία με τις συγκεκριμένες μηχανές
γιατί οπωσδήποτε ξέρουν καλύτερα από όλους

στα χαρτιά η ninja καίει 4,5 λίτρα και η CBR 6,5
στην πράξη είναι τόσο ?

Cpt. Haddock
28/09/2010, 15:12
Για να σε βοηθήσουμε


Αρχικά δημιουργήθηκε από Jay El
[...]θέλω να κινούμαι στην πόλη και να πηγαίνω και τσξίδια
[...]

Εξήγησε λιγο τί εννοείς "ταξιδια" και αν θα εισαι μόνος ή μάνος

road spirit
28/09/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jay El
...η CBR 6,5
στην πράξη είναι τόσο ? ~ 7 με 7,5 lt/100 με συντηρητική οδήγηση

Jay El
28/09/2010, 15:20
κυκλοφορώ μέσα στη θεσσαλονίκη
καμια φορα τη βδομαδα πάω στο χωρίο μου κοντά στη Βεροια
και μια φορά το δίμηνο να πάω Αλεξανδρούπολη να δώσω κανα μάθημα
αυτά είναι τα ταξίδια

Cpt. Haddock
28/09/2010, 15:22
Αν δεν πας απο Εγνατια, γινεται και με το 250αρι.

Εαν θες αυτοκινητόδρομο, θα σε κουράσει :wave2:

Jay El
28/09/2010, 15:27
κατάλαβα ζόρικα τα πράγματα με την κατανάλωση
και σιγά μην πάς συντηρητικά με 100+ ίππους

Jay El
28/09/2010, 15:34
έxω πάει Αλεξπολη με CBR 125 ...

εντάξει ο κώλος μου δεν υπήρχε όταν κατέβηκα αλλά νομίζω σε ότι σέλα και να κάτσεις 3 ώρες το ίδιο θα γίνει

westie
28/09/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
~ 7 με 7,5 lt/100 με συντηρητική οδήγηση

Διαφωνώ...φιλικά πάντα :)
Πήγα με το f διακοπες Πελλοπόνησο φέτος,με σαμάρια, tankbag και γυναίκα (σακίδιο στην πλάτη) κι έκαιγα 1 ευρώ στα 10 χλμ δλδ 6,6 λτ/100 χλμ

Τώρα, αν το ξεκ#$λιάζεις το γκάζι, ε κάτι θα κάψει το εργαλείο...δεν είναι Prius.

Αν φορτώσεις το ninja έτσι, πας μέχρι το περίπτερο;;;:D

Αυτά!Επιπλέον f το είναι και έρωτας :blush:

fdTolis
28/09/2010, 19:20
Λοιπον ως κατοχος ninja.....

Ειναι πολυ οικονομικο σε σχεση με το cbr
Εγω οταν ημουν φοιτητης στην Κομοτηνη ξεκινουσα απο Θεσ/νικη γεματος και οταν εφτανα στην εξοδο για κομοτηνη αναβε λαμπα(πιγενα με 130-140,9500-10000στρ) που αυτο στο Ninja συμενει αλλα 50km πανω κατω

Η θεση του δεν με εχει κουραση παρα πολυ σε αυτα τα km, αμα θες ομως να βαλεις 2ο ατομο πανω για τοσα km αστο καλητερα, καμια Χαλκιδικη και πολυ ειναι!(εχω κανει 700km με το ninja σε μια μερα με 20λεπτα σταση και στασεις για βενζινη, σε αυτην την περιπτοση μπορω να πω οτι ειχε πιαστει ο κ0λ0$ μου)

Μεσα στην πολη κυκλοφορεις ανετα, δεν σε κουραζει και δεν καιει πολυ!

Οσο αφορα τα σερβις το μεγαλο στα 24000 μου βγηκε 350e τα υπολιπα που ειναι πιο μικρα βγενουν απο 100-200, αναλογος και τι θελει η μηχανη(ποιο πολυ εργατικα πληρωνεις)

Τωρα να σου πω οτι αν και θελω να παρω ενα ss(που αυτην την στιγμη μπορω να το κανω) δεν μπορω να πω οτι το εχω βαρεθει οσες φορες και να το εχω σκευτει ή οτι μου ειναι λιγο γιατι με εξυπηρετει σε οτι και να κανω και απο αποψη σημα,σερβις,ασφαλεια,βενζινη ειναι πιο οικονομικο απο οποιοδηποτε 600....

Η αποφαση δικη σου...........

:sun: :sun:

gs 500 f
28/09/2010, 20:14
δυο διαφορετικες μηχανες!παρε το cbr μια και εισαι 30 αρης και στα 50 ηντα σου παρε το Ninja!

Shaolin Monk
28/09/2010, 20:28
Με 3500 και λιγη υπομονη, μπορει να βρεθει και καποιο Μπαντιτ 650 s, που ειναι πολυ καλο, απιστευτα αξιοπιστο και οικονομικο. Γιατι λοιπον περοριζεται συζητηση σε αυτα τα δυο; Εκτος βεβαια αν αποτελουν τελικες επιλογες του Jay el...

Road67
28/09/2010, 20:52
Εγώ θα σου απαντήσω λίγο πιο πρακτικά παρότι δεν είχα ποτέ δική μου καμία απ' τις δύο.

Με CBR 600f έχω πάει σχετικά γρήγορα Αθήνα Πάτρα περίπου 200 χλμ κι έκαψε 18 ευρώ κι έχω γυρίσει την ίδια ημέρα Πάτρα Αθήνα κι έκαψε περίπου 15 ευρώ πολύ πιο χαλαρά στο γυρισμό και με στάσεις.

Με το νιντζάκι δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία, αλλά για μια περίοδο χωρίς να είναι δικό μου (αλλά εγώ το οδηγούσα) καβαλούσα το ZZR 250. Δεν ξέρω αν είναι ίδια ή παρόμοια τα δυο μηχανάκια. Πάντως το ZZR αφ' ενός ταξίδευε άνετα με 140 και έκαιγε 22-25 ευρώ στα 250 χλμ αλλά ως πολύστροφο που σημαίνει οτι χαμηλά ήταν πιο τάφος κι απ' το fazer μου μέσα στην πόλη έτρωγε τα κέρατα του.

Από 'κει και πέρα θα μου επιτρέψεις να σου πω κάτι που το στηρίζω στην εμπειρία μου στους δρόμους και χωρίς κανένα ίχνος αντιπαράθεσης μαζί σου. Το ''έχω οδηγήσει τα πάντα σε μια δεκαετία'' εμένα δε μου λέει μία. Και θα σου εξηγήσω πως το εννοώ. Αν δε συμβιώσεις καθημερινά με μια μοτοσυκλέτα και στην κίνηση και στη βόλτα και γυρίζοντας κουρασμένος απ' τη δουλειά και στη χαρά και στη λύπη και στη βροχή και στον αέρα πολύ απλά δεν είσαι μοτοσυκλετιστής και το εννοώ τόσο απόλυτα όπως το γράφω. Μόνο αν έχεις βιώσει καθημερινά τη ρόδα και την κίνηση και τους δρόμους και όσα προανέφερα δικαιούσαι να μιλάς για εμπειρία. Δε θέλω να σε προσβάλω αλλά οι ερωτήσεις σου και αυτά που γράφεις εμένα μου δείχνουν ότι δεν έχεις την εμπειρία της καθημερινής συμβίωσης με μοτό.

Πάρε ένα δικό σου μηχανάκι να το μάθεις και να σε μάθει. Ακόμη κι όταν θα φτάσεις στο σημείο να λες ''το ΄χω" στην πραγματικότητα θα το έχεις μόνο κατά ένα μικρό ποσοστό και όχι τόσο πολύ όσο νομίζεις. Αν θέλεις άκουσε με και μην ξεκινήσεις με μηχανή με πλαστικά. Ξεκίνα με κάτι περισσότερο γυμνό. Αλλά κι αν πάλι θέλεις μοτό με πλαστικούρες ξεκίνα με το νιντζάκι.

Γνώμη μου και πάντα φιλικά :beer:

pilotos_xtreme
28/09/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jay El
πείτε και 2 πράγματα ρε παιδιά δεν βοηθάτε και πολύ έτσι

πόσο καίνε περίπου?
πόσο κάνουν service ανταλλακτικά?

φιλε απλα , το παραπανω γκαζι το πληρωνεις περισσοτερο αλλα εχεις περισσοτερα πλεονεκτηματα στο που θα πας πως θα πας κτλ κτλ.

το νιντζα ειναι ενα πολυ καλο 250αρι για να σε βαλει στο κοσμο του ''σπορ'' πνευματος.
το φορτωνεις,πας αξιοπρεπως ταξιδι,μεσα στη πολυ παπι ειναι ,και του βαζεις μονο βενζινη χωρις να ασχοληθεις με τπτ περισσοτερο.

το σι μπι αρ τωρα, ειναι ενα πολυ καλο σπορ τουρινγκ κυριως μηχανακι,που το φορτωνεις, το πας ταξιδι γαμιωντας αμα θες η και κυριλε (αυτο εξαρταται ποσο ανοιγεις το γκαζι),στη πολυ παπι ειναι κατα προσωπικη αποψη ,και του βαζεις μονο βενιζνη διοτι προβληματα δε βγαζει.

τωρα με το σιμπιαρ θα καις περισσοτερο βενζινη στανταρ, θα θες πιο συχνα λαστιχα (καθε 1 χρονο αντε το πολυ 2) σε σχεση με το νιντζα. αλλα φιλε το γκαζι το πληρωνεις παραπανω.

μην ανησυχεις ,κανενα απο αυτα δε καιει ενα σκασμο βενζινη ουτε θα σε με το χερι στη τσεπη συνεχεια.
απλα το σιμπιαρ θελει λιγο περισσοτερο χρημα,γιατι σου προσφερει περισσοτερα.

ασε που με το σιμπιαρ μπαινεις πολυ πιο ανετα σε τρακ ντει αμα σε ενδιαφερει η πας σε κανα ορεινο στροφιλικη ανετα.

το σιμπιαρ απλα ειναι πιο ''μηχανακι'' απο το φυσικα πολυ καλο νιντζα.

για μενα, αν ψαχνεις ενα μηχανακι που θα το κρατησεις καιρο, που δε θα σου βγαλει προβληματα,αλλα ζητας το κατι παραπανω σε δυναμη και στριψημο, δαγκωτο σιμπιαρ
αν παλι ψαχνεις κατι το οποιο παλι θα το κρατησεις καιρο ,δε θα σου βγαλει προβλημα, και δε σε ενδιαφερει τοσο το γκαζι κ το στριψημο,δακγωτο νιντζα.

ελπιζω να σε βοηθησα.

υ.γ. κατα εμου παρε κατευθειαν σιμπιαρ. θα το ερωτευτεις περισσοτερο .

westie
29/09/2010, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme


...παρε κατευθειαν σιμπιαρ. θα το ερωτευτεις περισσοτερο .

+1000

Panopticon7
29/09/2010, 07:05
Αφου θελεις να κυκλοφορεις περισσοτερο μεσα σε πολη αλλα κ φθινοτερη συντηρηση, παρε το Ninja.



Το Ninjaκι ομως να ξερεις οτι ουσιαστικα ειναι ενα μεγαλο παπι με look ss, σκεψου το ενδεχομενο να παρεις μια σκουτεριά σε αυτα τα κυβικα πολυ πολυ φθινοτερα

Jay El
29/09/2010, 12:46
ευχαριστώ για την ανταπόκριση με βοηθήσατε αρκετά
φυσικά και γουστάρω τη CBR αλλά τα οικονομικά μου αυτό τον καιρό μάλλον δε την αντέχουν
οπότε μάλλον θα βολευτώ με την ninja και όταν θα είμαι άνετα παίρνω CBR
νομίζω το καλύτερο είναι κάνα 125 για την πόλη και μια SS600 για ξεκαύλωμα και βόλτα

Jay El
29/09/2010, 12:53
παρεπιπτόντως ρίξτε μια ματιά στο post απάτη μέσω internet να δείτε τι παίχτηκε με έναν περίεργο τύπο που απαντάει σε αγγελίες πολύ γέλιο

road spirit
29/09/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από westie
Διαφωνώ...φιλικά πάντα :)
Πήγα με το f διακοπες Πελλοπόνησο φέτος,με σαμάρια, tankbag και γυναίκα (σακίδιο στην πλάτη) κι έκαιγα 1 ευρώ στα 10 χλμ δλδ 6,6 λτ/100 χλμ

Τώρα, αν το ξεκ#$λιάζεις το γκάζι, ε κάτι θα κάψει το εργαλείο...δεν είναι Prius.

Αν φορτώσεις το ninja έτσι, πας μέχρι το περίπτερο;;;:D

Αυτά!Επιπλέον f το είναι και έρωτας :blush:

τα Χ ευρώ δεν λένε τίποτα, άλλα θα σου βγούν με τη βενζίνη στο 1ε/λίτρο και άλλα στο 1,5 ε/λίτρο...

μη μετράτε κατανάλωση με χρήμα ...



Στο ξεκόλιασμα με άφησε (όχι "μπήκα ρεζέρβα", με άφησε...) μετα απο 130 χλμ (απο φουλ γεμάτο ρεζερβουάρ.... αλλά μιλάμε για ξεκόλιασμα ... :lol: