PDA

View Full Version : Προβληματισμός για φρένα



Nostradamus
28/09/2010, 13:00
Τον τελευταίο καιρό παρουσιάστηκε ένα θέμα με τα φρένα μου (suzuki gsr χωρίς abs). Έχει αυξηθεί σημαντικά η διαδρομή στην μενετά, κατά το φρενάρισμα (όχι μετά από παρατεταμένη χρήση). Επιπλέον σε στάση η μανέτα φτάνει να ακουμπά στo grip. Στην κίνηση μέσα στην πόλη (με λίγα χιλίομετρα) και κατα την χρήση του φρένου συμπεριφέρεται σαν να πιάνει και να αφήνει συνεχώς (το καταλαβαίνω όχι στιν μανέτα αλλά προκαλώντας βύθιση στο πιρούνι) ενώ συγχρόνως ακούγεται και χαρακτηριστικό «τσίριγμα» σε ένα σημείο.
Έγινε εξαέρωση και βελτιώθηκε για λίγο καιρό. Αλλά σύντομα επανήλθε το φαινόμενο.
Αλλάχτηκαν υγρά χωρίς να βελτιωθεί το πρόβλημα. Εγινε εξαέρωση ξανά.
Εχουν βγεί τακάκια και ελέγχθηκαν. Καθαρίστηκε η δαγκάνα. Ελέγχθηκαν τα σωληνάκια για φθορές και δεν παρουσιάζουν πρόβλημα (είναι ωστόσο 4 χρονών). Το ίδιο και η τρόμπα. Ο μηχανικός επίσης αποκλείει την περίπτωση στραβού δίσκου (λέγοντας ότι θα αισθανόμουν το πρόβλημα στην μανέτα σαν τρέμουλο-χτύπημα)..
Καμία ιδέα παρακαλώ?

Allst@rf
28/09/2010, 13:02
βαλε υψηλης.:wave2:

GIXXERAKIAS
28/09/2010, 13:06
Eφοσον εχει γινει καλη εξαερωση και ο μηχανικος σου ειναι σιγουρος γι αυτο,κανε σερβις στην τρομπα του φρενου.Εκει πρεπει να παιρνει αερα το συστημα σου.Η ακομα καλυτερα βαλε μια απο GSXR να βρεις την υγεια σου.:D :wave2:

Nostradamus
28/09/2010, 13:29
Ετσι οπως το εγραψα οντως δεν γινεται κατανοητο οτι (θεωρητικα) ουτε η τρόμπα δείχνει να έχει προβλημα γιατι την είδε και αυτή. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι παρουσίασε σχετικά απότομα.
Να δοκιμάσω λοιπόν αλλαγή της τρόμπας?
Να αφήσω σωληνάκια ώς έχουν ή να αλλαχτούν και αυτά?

Gandalf dr685sm
28/09/2010, 13:34
μπορεί το σωληνάκι κάπου να έχει φθαρεί και να έχει ανοίξει με αποτέλεσμα να βγάζει-βάζει άερα... νομίζω και εγώ οτι καλύτερα είναι να κοιτάξεις να βάλεις υψηλής...

Συν επίσης να αλλάξεις υγρά καθώς μπορεί να είναι εντελώς "νερό" αν είναι πολυκαιρισμένα.

Gandalf

DeusEx
28/09/2010, 14:39
μετα απο καποια χρονια πρεπει να αλλαζεις τα σωληνακια, το λεει κ στο μανουαλ

στο δικο μου το fz6 που ειναι 5 ετων ειχε ερθει η ωρα..

οποτε προτιμησα να βαλλω υψηλης με 120ε

σημαντικη βελτιωση κ ισως σου διορθωσει κ το προβλημα που περιγραφεις.

Αφου ειναι 4 ετων, ξεκινα απο τα υψηλης κ βλεπεις ... ουτως η αλλως δεν θα τα κλαις τα λεφτα σου..

:beer:

nihristo
28/09/2010, 15:38
η περιγραφή σου πάντως φαίνεται να δείχνει αέρας στο κύκλωμα των φρένων. Κάνε μια καλή εξαέρωση ξανά...Ίσως σε άλλο μάστορα, αν και δεν νομίζω να μην ξέρει να κάνει. Έπειτα, ψάχνεις από πού μπορεί να μπαίνει αέρας στο υδραυλικό κύκλωμα

devil's animal
28/09/2010, 15:56
κατα 99% ειναι τρομπα...
:wave2:

ego_o_idios
28/09/2010, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Τον τελευταίο καιρό παρουσιάστηκε ένα θέμα με τα φρένα μου (suzuki gsr χωρίς abs). Έχει αυξηθεί σημαντικά η διαδρομή στην μενετά, κατά το φρενάρισμα (όχι μετά από παρατεταμένη χρήση). Επιπλέον σε στάση η μανέτα φτάνει να ακουμπά στo grip. Στην κίνηση μέσα στην πόλη (με λίγα χιλίομετρα) και κατα την χρήση του φρένου συμπεριφέρεται σαν να πιάνει και να αφήνει συνεχώς (το καταλαβαίνω όχι στιν μανέτα αλλά προκαλώντας βύθιση στο πιρούνι) ενώ συγχρόνως ακούγεται και χαρακτηριστικό «τσίριγμα» σε ένα σημείο.
Έγινε εξαέρωση και βελτιώθηκε για λίγο καιρό. Αλλά σύντομα επανήλθε το φαινόμενο.
Αλλάχτηκαν υγρά χωρίς να βελτιωθεί το πρόβλημα. Εγινε εξαέρωση ξανά.
Εχουν βγεί τακάκια και ελέγχθηκαν. Καθαρίστηκε η δαγκάνα. Ελέγχθηκαν τα σωληνάκια για φθορές και δεν παρουσιάζουν πρόβλημα (είναι ωστόσο 4 χρονών). Το ίδιο και η τρόμπα. Ο μηχανικός επίσης αποκλείει την περίπτωση στραβού δίσκου (λέγοντας ότι θα αισθανόμουν το πρόβλημα στην μανέτα σαν τρέμουλο-χτύπημα)..
Καμία ιδέα παρακαλώ?

afto to provlima mpori na parousiasti gia tous kato8i logous
skoupidi sto kikloma
fisalida sto kikloma
diaroi aera sto kikloma
xalasmeni fouska simpiesis sto kipelo
oxi kala sfigmena mpek eksaerosis stin dagkana
oxi kala sfigmena solinakia sto kikloma
ke fisika fagomeno emvolo trompas

ke ama ine tokico otan fago8oun ta takakia kato apo to miso simveni na pefti i maneta
to exoun afto to kousouri