PDA

View Full Version : Αυτοκόλλητα-Μηνυμα προς ασυνείδητους!



Σελίδες : [1] 2

pakosgemistos
28/09/2010, 23:24
quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1


χωρις κρανος-ραντεβου στην κολαση. [/B]
(απο το tread με συζήτηση για την εκπομπή 'Πρωταγωνιστές με Θέμα:τα τροχαία )



Αυτό πρέπει να γίνει αυτοκόλλητο και να βάλουμε όλοι απο ένα στα κράνη μας: μήνυμα προς όλους τους άμυαλους που κυκλοφορούν δίπλα μας χωρίς(μικρούς και μεγάλους).

moto.gr αυτοκόλλητο έχω(τσάμπα ήταν)-ένα τέτοιο όμως το πληρώνω!!!!


Σκέφτηκα να ανοίξω ένα thread για τον παραπάνω λόγο,γιατί πιστεύω οτι θα υπάρχουν και άλλοι σύμφωνοι-συνειδητοποιημένοι.
βασικά επειδή τα moto.gr αυτοκόλλητα είναι τέλεια(ποιότητα/σχέδιο),πιστεύω οτί ο ''Ispiros'' είναι ιδανικός να κάνει πάλι τη δουλειά πάλι!αν έχει χρόνο,γιατί η πρότασή μου είναι αυτά τα αυτοκόλλητα να είναι επι πληρωμή!!!!

Lioulios
28/09/2010, 23:32
+1

DrBig
29/09/2010, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
χωρις κρανος-ραντεβου στην κολαση.


Καποιος που το διαβαζει αυτο σε ενα αυτοκολλητο, ειλικρινα δεν βγαζει νοημα τι θελει να πει ο ποιητης. Κατι, οτι αν δε φορας κρανος πας στη κολαση, το οποιο ειναι ακρως ηλιθιο (και φασιστικο) σλογκαν.
Απλα η γνωμη μου.


ΥΓ Τα μυνηματα περναν καλλιτερα με περισσοτερο χιουμορ και λιγοτερα θρησκευτικα.

Akatanomastos
29/09/2010, 00:07
οντως

η κολαση που κολαει?



εκτος και αν η κινηση γινει σε συνεργασια με αυτο (http://www.ecclesia.gr/) το site

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πολυ καλη ιδεα, το σλογκαν θελει ψαξιμο:beer:

DrBig
29/09/2010, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οντως

η κολαση που κολαει?


Γιατι κολαει το ραντεβου? :)

Xrated
29/09/2010, 00:42
η αληθεια ειναι οτι κατι τοσο επιθετικο δεν νομιζω να κανει καποιον να βαλει κρανος.Αλλα ουτε και με χιουμορ νομιζω παλι...Οσο πιο ρεαλιστικο τοσο καλυτερα περναει το μηνυμα... Αφου ουτως η αλλως στο φαναρι θα το διαβασουν οι περισσοτερο καλυτερα να λες στο ομιλητο στον ακρανωτο διπλανο σου οτι πρεπει να το φορεσει...Αναμενομενες ομως και πολλες ειρωνικες απαντησεις...η απλα ηλιθιες
-Ρε φιλε ειμαι ξαδερφος του ροσσι οδηγαω απο τα 15 και δεν εχω πεσει ποτε
-Μου χαλαει το μαλλι
-Θελω να βλεπουν ποιος εχει αυτο το τρομερο μηχανημα οταν περναω απο τις καφετεριες.

HLIASCBF
29/09/2010, 00:50
Εγω θα πρότεινα να φτιάξουμε αυτοκόλητα με το logo THINK BIKER.
http://www.youtube.com/watch?v=3-EDJj-gu2Q

el_hymador
29/09/2010, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Γιατι κολαει το ραντεβου? :)

ελα ντε...

ραντεβου με εναν ξεκρανωτο στη κολαση...οκ σε καλυτερη μοιρα θα ειμαι εγω που θα φοραω κρανος δεν θα με καιει πολυ το καυτο λαδι που θα μας ριχνουν στο κεφαλι οι βελζεβουληδες, αλλα δεν περναει μηνυμα...

chr1s_86
29/09/2010, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated

-Μου χαλαει το μαλλι



211960

daz
29/09/2010, 06:20
"Χωρίς κράνος δεν παίρνει μπρος η μηχανή" ??? :wave2:

lspiros
29/09/2010, 06:20
εγω μονο κατασκευη μπορω να κανω,οσο για το σλογκαν.....

:a014: :a014: :a014:

Stergios69
29/09/2010, 07:33
Εγω πάλι, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κόλαση...
:evil: :winka:

DUKASII
29/09/2010, 07:48
ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕΕΕΕΕΕ:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

STOYBI
29/09/2010, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Καποιος που το διαβαζει αυτο σε ενα αυτοκολλητο, ειλικρινα δεν βγαζει νοημα τι θελει να πει ο ποιητης. Κατι, οτι αν δε φορας κρανος πας στη κολαση, το οποιο ειναι ακρως ηλιθιο (και φασιστικο) σλογκαν.
Απλα η γνωμη μου.


ΥΓ Τα μυνηματα περναν καλλιτερα με περισσοτερο χιουμορ και λιγοτερα θρησκευτικα.

+ Oσα....

Και στο φιναλε....φιναλε αυτος που φοραει κρανος γιατι πρεπει να παει και αυτος στην κολαση...???? :look:

( :lol: :lol: Ε ρε φουστη μου θα τρελαθουμε τελειως...... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

Sapadak
29/09/2010, 08:16
Μπορουμε να παμε και για το κλασσικο


"Βαλτο ΚΑΛΑ στο κεφαλι σου"


211976

Operater
29/09/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Μπορουμε να παμε και για το κλασσικο


"Βαλτο ΚΑΛΑ στο κεφαλι σου"

in greek, please! :D

Cpt. Haddock
29/09/2010, 08:18
[ακραιο μηνυμα]
Μπορούμε να μην κανουμε και τιποτα, όσοι ειναι να σωθουν το ξέρουν, για τους υπόλοιπους καλυτερα για να καθαρίζει και το gene pool
[/ακραιο μηνυμα]

Operater
29/09/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[ακραιο μηνυμα]
Μπορούμε να μην κανουμε και τιποτα, όσοι ειναι να σωθουν το ξέρουν, για τους υπόλοιπους καλυτερα για να καθαρίζει και το gene pool
[/ακραιο μηνυμα]
νομίζω ότι δεν είναι θέμα γενικής άγνοιας. Νομίζω ότι είναι θέμα προσωπικού εγωισμού
και άγνοιας κινδύνου. Απλά, με αυτό το αυτοκόλλητο, ίσως κάποιοι ευαισθητοποιηθούν.
Θα το θεωρούσα τεράστια επιτυχία, αν έστω και ένας δει αυτό το μήνυμα
και ευαισθητοποιηθεί.

Gandalf dr685sm
29/09/2010, 08:39
γενικά τα motο που πρέπει να χρησιμοποιηθούν πρέπει να είναι λίγο επιθετικά για να ξυπνάνε κόσμο... αλλά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ.

Σε μπλουζάκι που φοράω ας πούμε έχω τυπώσει πίσω...

"Ενα αυτοκίνητο λιγότερο στο μποτιλιάρισμα σου" που είναι καθαρό και ευδιάκριτο όταν οδηγώ μηχανή και έχω πιάσει τύπους απο τον καθρέφτη που το χαζεύουν... και μάλλον (θέλω να πιστεύω) προβληματίζονται.

Για το θέμα του κράνους.... μπορεί να βάλει κάποιος.... "Μια ΝΕΚΡΗ στατιστική μονάδα λιγότερη"... ή κάτι αντίστοιχο ας πούμε. Σύντομο, να ξυπνάει , αλλά χωρίς να προσβάλει κανέναν.

Gandalf

Sapadak
29/09/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
in greek, please! :D

Balto kala sto kefali sou


Καλυτερα τωρα?

:lol:

Λεωνίδας
29/09/2010, 08:41
αφήστε το για την άνοιξη... τώρα οι εποχικοί παίρνουν τα κουτιά τους :ZZZ:

Operater
29/09/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Balto kala sto kefali sou


Καλυτερα τωρα?

:lol:

τα μυνήματα από κάτω ρε συ, που παρέθεσες σε εικόνες...
όχι αυτό... :lol: :lol:

Operater
29/09/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
αφήστε το για την άνοιξη... τώρα οι εποχικοί παίρνουν τα κουτιά τους :ZZZ:

μου έδωσες μια καλή αφορμή...
στο Λονδίνο που βρέθηκα, για λίγες μέρες (μην πω ώρες :lol: )
έβλεπα όλους του μοτοσυκλετιστές με κράνη, αδιάβροχα, με φωσφωρίζουσες λωρίδες μάλιστα, με μπότες. Μάλιστα πιο έξω, είδα μερικούς που πηγαίναν εκδρομή με φουλ εξάρτηση.
Όλα αυτά στο Λονδίνο, όπου όμως, δεν ξέρεις πότε θα βρέξει και πότε όχι! Οι μηχανές που κυκλοφορούσαν ήταν ελάχιστες.
Μήπως εδώ δεν είναι μόνο θέμα νοοτροπίας? Δηλαδή κάποιος που ζεσταίνεται μέσα στο κράνος, στο Λονδίνο ειναι ευτυχία να το φοράει, αλλά εδώ νοιώθει κάπως και γι' αυτό ίσως το βγάζει. Εδώ, που έχουμε 90% λιακάδα και ζεστό καιρό. Αν είχαμε τον ίδιο καιρό, πιστεύω ότι θα ήταν μόνιμο το κράνος στα κεφάλια μας..
Απλά, δίνω μια άλλη διάσταση... (4D κι έτσι :lol: )

byron
29/09/2010, 09:00
Δηλαδή υπάρχει κάποιος που καβαλάει ξεκράνωτος μοτό, και δεν γνωρίζει τι προσφέρει και από τι θα τον γλυτώσει το κράνος? :confused:

Και αυτός θα ευαισθητοποιηθεί με το αυτοκόλλητο? Πλάκα κάνετε,ναι ??

giorlari
29/09/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δηλαδή υπάρχει κάποιος που καβαλάει ξεκράνωτος μοτό, και δεν γνωρίζει τι προσφέρει και από τι θα τον γλυτώσει το κράνος? :confused:

Και αυτός θα ευαισθητοποιηθεί με το αυτοκόλλητο? Πλάκα κάνετε,ναι ??



κορυφαία παρατήρηση...:beer: :beer: :beer:

Λεωνίδας
29/09/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
μου έδωσες μια καλή αφορμή...
στο Λονδίνο που βρέθηκα, για λίγες μέρες (μην πω ώρες :lol: )
έβλεπα όλους του μοτοσυκλετιστές με κράνη, αδιάβροχα, με φωσφωρίζουσες λωρίδες μάλιστα, με μπότες. Μάλιστα πιο έξω, είδα μερικούς που πηγαίναν εκδρομή με φουλ εξάρτηση.
Όλα αυτά στο Λονδίνο, όπου όμως, δεν ξέρεις πότε θα βρέξει και πότε όχι! Οι μηχανές που κυκλοφορούσαν ήταν ελάχιστες.
Μήπως εδώ δεν είναι μόνο θέμα νοοτροπίας? Δηλαδή κάποιος που ζεσταίνεται μέσα στο κράνος, στο Λονδίνο ειναι ευτυχία να το φοράει, αλλά εδώ νοιώθει κάπως και γι' αυτό ίσως το βγάζει. Εδώ, που έχουμε 90% λιακάδα και ζεστό καιρό. Αν είχαμε τον ίδιο καιρό, πιστεύω ότι θα ήταν μόνιμο το κράνος στα κεφάλια μας..
Απλά, δίνω μια άλλη διάσταση... (4D κι έτσι :lol: ) ναι η ζέστη φταίει
τι λες ρε Φώτη :alien:

Operater
29/09/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ναι η ζέστη φταίει
τι λες ρε Φώτη :alien:
ρε μαν, δεν είναι ότι ευσταθεί αυτή η άποψη. Δεν είπα ότι είναι νορμάλ.
Απλά σκέψου το λίγο. Ένας ο οποίος δεν έχει μοτοσυκλετιστική παιδεία,
δεν έχει συνηθίσει κι έχει μια δυσφορία στο κράνος,
γιατί να μην το βγάλει, γιαυτούς και μόνο τους λόγους;
Δεν καταλαβαίνεις τι λέω... :alien:

Gandalf dr685sm
29/09/2010, 09:09
Δηλαδή υπάρχει κάποιος που καβαλάει ξεκράνωτος μοτό, και δεν γνωρίζει τι προσφέρει και από τι θα τον γλυτώσει το κράνος?

Και αυτός θα ευαισθητοποιηθεί με το αυτοκόλλητο? Πλάκα κάνετε,ναι ??

90% της πιτσιρικαρίας... και αρκετοί άλλοι που ναι μεν το ξέρουν αλλά δεν τους κάνει εντύπωση μέχρι να το διαβάσουν ή να το δούν κάπου... Μην ξεχνάς την τότε καμπάνια της ΕΛΠΑ για την ζώνη ασφαλείας που όλοι ήξεραν γιατί ήταν εκεί και σε τι χρησίμευε.

Gandalf

giorlari
29/09/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μην ξεχνάς την τότε καμπάνια της ΕΛΠΑ για την ζώνη ασφαλείας που όλοι ήξεραν γιατί ήταν εκεί και σε τι χρησίμευε.

Gandalf

Νομίζω όμως ότι ζώνη βάλαμε όταν άρχισαν να γράφουν και όχι λόγω της καμπάνιας...

Μάλιστα οι πιο πολλοί, την φορούν γιατί τα νέα αυτοκινητα έχουν αυτό το σπαστικό μπιιιιιιπ
για τη ζώνη....

Gandalf dr685sm
29/09/2010, 09:24
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.... ειδικά μετά απο εκείνα τα σποτάκια στις αρχές δεκαετίας 90 - τέλη δεκαετίας 80 , που έδειχναν τι γίνεται με ανθρώπους (και οχι με dummies) σε ατύχημα όταν δεν φοράνε ζώνη... συν κάποια τρακαρισμένα που είχαν μπεί σε βάθρο σε δρόμους... πολλοί έβαλαν ζώνες χωρίς κλήσεις.

Το θέμα είναι πως αυτό το αυτόματο που κάνουμε το 90% όλων μας στο Ι.Χ. με την ζώνη , μπορούμε να το περάσουμε και στο θέμα κράνους.

Gandalf

binzis
29/09/2010, 09:29
Κοίτα που έχουμε φτάσει στην Ελλάδα, για άλλη μία φορά, να μας απασχολεί και να γίνονται συζητήσεις για το αυτονόητο…:confused:
:mad:

byron
29/09/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
90% της πιτσιρικαρίας... και αρκετοί άλλοι που ναι μεν το ξέρουν αλλά δεν τους κάνει εντύπωση μέχρι να το διαβάσουν ή να το δούν κάπου... Μην ξεχνάς την τότε καμπάνια της ΕΛΠΑ για την ζώνη ασφαλείας που όλοι ήξεραν γιατί ήταν εκεί και σε τι χρησίμευε.

Gandalf

Και πως το εξηγείς ρε μάγε, ότι η πιτσιρικαρία που είναι άφραγκη δείχνει αδιαφορία για τις κλήσεις, ενώ η πιτσιρικαρία που έχει σίγουρα κάποιον κολλητό με σπασμένο κεφάλι πάλι αδιαφορεί ?

Ιδίως στην επαρχία που κάθε ατύχημα αφορά γνωστό/συγγενή/φίλο, και όχι απρόσωπη είδηση στην εφημερίδα, η χρήση κράνους είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Ποιό πολλά κράνη φόραγαν στα Τσακάλια του 1982 παρά στην επαρχία του 2010.

Ο μόνος και μοναδικός τρόπος να το "Βάλει κάποιος στο Κεφάλι του", είναι η απρόσωπη και συνεχής αστυνόμευση. Δεν χρειάζεται να έχει τα αστεία πρόστιμα των 300-700-1700? που τα ρίχνουν όποτε το θυμηθούν (δηλαδή θέλουν φράγκα). Και το προστιματάκι των 50? μια χαρά κάνει τη δουλειά του, αρκεί να ξέρουν ότι αν συναντήσουν αστυνομία θα το τσιμπίσουν 1000%.
Κάτι αντίστοιχο γίνεται και στο εξωτερικό μάγκες. Ναι μεν απέκτησαν καλύτερη οδηγική παιδεία, αλλά κάνε 5 χλμ ξεκράνωτος στο Λονδίνο, στο Παρίσι ή στο Βερολίνο και έλα να μετρήσουμε κλήσεις και πόσο καιρό θα μείνει χωρίς δίπλωμα.
Και στην ίδια έλλειψη αστυνόμευσης φυσικά, οφείλεται και το ότι οι τουρίστες στο Ελλαδιστάν κυκλοφορούν όπως και οι αυτόχθονες.

Gandalf dr685sm
29/09/2010, 09:42
άλλο θέμα αυτό... μαζί σου οτι η αστυνόμευση πρέπει να υπάρχει και να μην χωράνε δικαιολογίες του στύλ "έχω πάθει ωτίτιδα και δεν το φοράω.. ".

Εγώ μιλώ πως μπορούμε να περάσουμε το μήνυμα. Αν περάσει αυτό μετά ας πέφτει και η καμπάνα.

Gandalf

Εχετλαίος
29/09/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ο μόνος και μοναδικός τρόπος να το "Βάλει κάποιος στο Κεφάλι του", είναι η απρόσωπη και συνεχής αστυνόμευση.

Πράγματι, μονάχα αυτό...
Δε μου αρέσει αυτό που θα περιγράψω αλλά θα το κάμω χάριν συζητήσεως.
Στο γυμναστήριο καιρό βλέπω μια παρέα πιτσιρικάδων 15-16 να έρχονται με καγκουρόπαπα.
Από τους 5 μονάχα ο ένας φοράει κράνος σωστά και πάντα, οι λοιποί είτε στο χέρι είτε σαν περικεφαλαία (στο πίσω μέρος της κεφαλής).
Κάποια φορά και αφού το είχα συζητήσει πολύ με τον εαυτό μου τόλμησα και τους έκαμα μια ψιλοσυζήτηση, ειδικά σε αυτούς με τις περικεφαλαίες. Πάνω στη συζήτηση, ο πιτσιρικάς που φοράει πάντα το κράνος με συνέτρεχε με λόγια όπως "να, ρε μαλάκες, σας τα λέω αλλά δε με ακούτε" κτλ κτλ κτλ
Μια φορά τους πρότεινα να κάνουμε μαζί μια βόλτα μαζί στο νοσοκομείο Χανίων στη νευροχειρουργική που έχω γνωστό ιατρό να τους πει μερικά πράγματα.
Δε θέλανε.
Δώσαμε ραντεβού σε ένα νετ καφέ και τους πήγα ένα στικάκι με κάποιος φωτό από τροχαία με μηχανάκια, είδαμε και κάποια κλιπάκια στο σωλήνα. Τα κοπέλια είχανε μείνει με ανοιχτό το στόμα και εκείνο το απόγευμα φύγανε από το καφέ με τα κράνη σωστά πάνω στα κεφάλια τους.
Δυο μέρες μετά, έξω από το γυμναστήριο, τους είδα πάλι στα παλαιότερα χάλια...
Μονάχα όταν τσούξει η τσέπη, παιδιά, μονάχα έτσι...Αλλιώς δεν!
:sad:

Cpt. Haddock
29/09/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Και πως το εξηγείς ρε μάγε, ότι η πιτσιρικαρία που είναι άφραγκη δείχνει αδιαφορία για τις κλήσεις, ενώ η πιτσιρικαρία που έχει σίγουρα κάποιον κολλητό με σπασμένο κεφάλι πάλι αδιαφορεί ?

Ιδίως στην επαρχία που κάθε ατύχημα αφορά γνωστό/συγγενή/φίλο, και όχι απρόσωπη είδηση στην εφημερίδα, η χρήση κράνους είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Ποιό πολλά κράνη φόραγαν στα Τσακάλια του 1982 παρά στην επαρχία του 2010.

Ο μόνος και μοναδικός τρόπος να το "Βάλει κάποιος στο Κεφάλι του", είναι η απρόσωπη και συνεχής αστυνόμευση. Δεν χρειάζεται να έχει τα αστεία πρόστιμα των 300-700-1700? που τα ρίχνουν όποτε το θυμηθούν (δηλαδή θέλουν φράγκα). Και το προστιματάκι των 50? μια χαρά κάνει τη δουλειά του, αρκεί να ξέρουν ότι αν συναντήσουν αστυνομία θα το τσιμπίσουν 1000%.
Κάτι αντίστοιχο γίνεται και στο εξωτερικό μάγκες. Ναι μεν απέκτησαν καλύτερη οδηγική παιδεία, αλλά κάνε 5 χλμ ξεκράνωτος στο Λονδίνο, στο Παρίσι ή στο Βερολίνο και έλα να μετρήσουμε κλήσεις και πόσο καιρό θα μείνει χωρίς δίπλωμα.
Και στην ίδια έλλειψη αστυνόμευσης φυσικά, οφείλεται και το ότι οι τουρίστες στο Ελλαδιστάν κυκλοφορούν όπως και οι αυτόχθονες.

+1050

Αυτή τη στιγμή τα μεγάλα πρόστιμα που πέφτουν όποτε να 'ναι δε βοηθουν. Καλύτερα μικρο ποσό, που να μπορεί να το πληρώσει ο αλλος αλλα να ξέρει οτι υπαρχιε η πιθανοτητα καθε δευτερη μερα να τον τσιμπησουν και να τον τσιμπανε, παρα τα 700 που ακόμα κι ο μπάτσος με δυσκολια τα γραφει πολλές φορές, ειδικα εαν ειναι κανενας πιτσιρικάς. Αλλα αν του κοβεις ταριφα 100 καθε βδομαδα θα ζοριστει.

2 κλησεις στο εξωτερικο ήταν "ευτελη" ποσά, 24 ευρω για όριο (72 αντι 50 βραδυ σε κατοικημένη περιοχή) και 50 ευρω για προσπερασμα απο δεξια σε autobahn. Αλλα άντε ξανακαντο όταν ξερεις οτι δεν χαρίζονται.

Εχετλαίος
29/09/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
2 κλησεις στο εξωτερικο ήταν "ευτελη" ποσά, 24 ευρω για όριο (72 αντι 50 βραδυ σε κατοικημένη περιοχή) και 50 ευρω για προσπερασμα απο δεξια σε autobahn. Αλλα άντε ξανακαντο όταν ξερεις οτι δεν χαρίζονται.

1998 Αγγλία.
Έχει έλθει κολλητός με μηχανή σταματάει κάτω από το σπίτι, δεν ξεπεζεύει αλλά σβήνει, βγάζει το κράνος και μιλάμε. Περνάει περιπολικό, τον γράφουν, του φορτώ το μηχανάκι σε γερανό που ήλθε εν ριπή οφθαλμού και ο Στέργιος μέσα στο περιπολικό και 3 ώρες στο τμήμα.
Κάμε το και εδώ...

Cpt. Haddock
29/09/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
[...]Κάμε το και εδώ...

Και ειδικα (θα το πω κι ας φωναξουν ορισμενοι) στην επαρχία που θα τρέξει ο γονιος απειλώντας στο διοικητη....

Αμα του φέρουν τα μυαλα του πιτσιρικα σε μπολ, ποιον θα απειλεί μετα;

(πιθανοτατα το κρατος που δε φτιαχνει τους δρομους κλπ κλπ)

Εχετλαίος
29/09/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και ειδικα (θα το πω κι ας φωναξουν ορισμενοι) στην επαρχία που θα τρέξει ο γονιος απειλώντας στο διοικητη....

Εδώ Χανιά δεν παίζει. Ο Δκτης της τροχαίας είναι γυναίκα, ξανθιά, κουκλάρα.
:D
(δεν αστειεύομαι)

Operater
29/09/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Κοίτα που έχουμε φτάσει στην Ελλάδα, για άλλη μία φορά, να μας απασχολεί και να γίνονται συζητήσεις για το αυτονόητο…:confused:
:mad:

Δεν έχεις κουαστά την "επανάσταση του αυτονόητου"; :)

Cpt. Haddock
29/09/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εδώ Χανιά δεν παίζει. Ο Δκτης της τροχαίας είναι γυναίκα, ξανθιά, κουκλάρα.
:D
(δεν αστειεύομαι)


211990

zephyr1
29/09/2010, 10:44
Ποιος ηταν εψες με το superduke κατα της 23.30 στην μαραθωνος?:evil:

sniper
29/09/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ποιος ηταν εψες με το superduke κατα της 23.30 στην μαραθωνος?:evil:



Τέιον; :lol:

Εχετλαίος
29/09/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


http://www.yanniskakanos.gr/reportaz/koinonika/575.htm
Και την αδικεί η φωτό.
:D

DUKASII
29/09/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://www.yanniskakanos.gr/reportaz/koinonika/575.htm
Και την αδικεί η φωτό.
:D η φωτο είναι ΄΄οτι πρεπει +τη στάση και το χερι της..

λιγο το βλεμα με χαλαει..:bawl: :lol: :rotflmao:

zephyr1
29/09/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τέιον; :lol:

Και οχι μονο,δωρο και μια φωτο στον καθενα.

Πως παει ετσι το μπουρδελο.:bawl:

sapila racing
29/09/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Και οχι μονο,δωρο και μια φωτο στον καθενα.

Πως παει ετσι το μπουρδελο.:bawl:

Παλι με κλειστά τα μάτια βγήκες? :rotflmao:

sniper
29/09/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Και οχι μονο,δωρο και μια φωτο στον καθενα.

Πως παει ετσι το μπουρδελο.:bawl:


άσε τα υπόλοιπα.... κρατάμε το μπουρδέλο....

pakosgemistos
29/09/2010, 14:12
Ξεφύγαμε κάποια στιγμή απο το θέμα της συζήτησης,αλλά οκ,ακούστηκαν διάφορες απόψεις!
ίσως να είναι λίγο ωμό και απότομο το σλόγκαν.
αλλά καμία καλύτερη-ξεκάθαρη πρόταση δεν έπεσε!
προτάσεις για φράση και σχέδιο στο αυτοκόλλητο,αν υπάρχουν συμμετοχές σε αυτό! ΚΑΙ όποιος καταλάβει βλέποντας το,κέρδος θα έχει, όποιος δεν...εμείς τουλάχιστον θα έχουμε προσπαθήσει!
πιθανόν κάποιος να ρωτήσει και τί σημαίνει,οπότε θα πέσουν οι εξηγήσεις όπως και αν προτρέπαμε τον/την οδηγό στο να φορέσει κράνος στο 'μιλητό'!!!!

byron
29/09/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
Ξεφύγαμε κάποια στιγμή απο το θέμα της συζήτησης,αλλά οκ,ακούστηκαν διάφορες απόψεις!
ίσως να είναι λίγο ωμό και απότομο το σλόγκαν.
αλλά καμία καλύτερη-ξεκάθαρη πρόταση δεν έπεσε!
προτάσεις για φράση και σχέδιο στο αυτοκόλλητο,αν υπάρχουν συμμετοχές σε αυτό! ΚΑΙ όποιος καταλάβει βλέποντας το,κέρδος θα έχει, όποιος δεν...εμείς τουλάχιστον θα έχουμε προσπαθήσει!
πιθανόν κάποιος να ρωτήσει και τί σημαίνει,οπότε θα πέσουν οι εξηγήσεις όπως και αν προτρέπαμε τον/την οδηγό στο να φορέσει κράνος στο 'μιλητό'!!!!


pako....όταν βλέπεις συνεχώς ατομάρες να έχουν τα ΠΑΙΔΙΑ τους ξεκράνωτα, νομίζω ότι χάνεις τον χρόνο σου και τους ενοχλείς κιόλας αν τους πεις να ενδιαφερθούν για το δικό τους κεφάλι.

Cpt. Haddock
29/09/2010, 14:30
Άκου Πακο, ο σκοπός και οι προθέσεις αγαθες, πλην όμως κανένα νόημα δεν έχουν.

Ατομα σαν αυτα που περιγράφει ο αποπανω, μονο με πρόστιμο, συνεχόμενα, θα καταλάβουν. Ανέβαινα τις προάλλες Κατεχάκη για να μπω περιφερειακή και ήταν δυο τυπάκια πανω σ' ενα ss ακρανωτοι, μπλουζα βερμουδα παντόφλα.

Σιγα μην κατσω να ασχοληθω. Εαν δεν ξέρουν τί κάνουν, δε θα λείψουν, απλά και κυνικά. :wave2:

Tpap
29/09/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
... απλά και κυνικά. :wave2:

''Αποσκότησόν με..'' Διογένης ο κύων --->Μ.Αλέξανδρο.

Manalishi
29/09/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050

Αυτή τη στιγμή τα μεγάλα πρόστιμα που πέφτουν όποτε να 'ναι δε βοηθουν. Καλύτερα μικρο ποσό, που να μπορεί να το πληρώσει ο αλλος αλλα να ξέρει οτι υπαρχιε η πιθανοτητα καθε δευτερη μερα να τον τσιμπησουν και να τον τσιμπανε, παρα τα 700 που ακόμα κι ο μπάτσος με δυσκολια τα γραφει πολλές φορές, ειδικα εαν ειναι κανενας πιτσιρικάς. Αλλα αν του κοβεις ταριφα 100 καθε βδομαδα θα ζοριστει.

2 κλησεις στο εξωτερικο ήταν "ευτελη" ποσά, 24 ευρω για όριο (72 αντι 50 βραδυ σε κατοικημένη περιοχή) και 50 ευρω για προσπερασμα απο δεξια σε autobahn. Αλλα άντε ξανακαντο όταν ξερεις οτι δεν χαρίζονται.

Όποιος είναι Τεταρτο-δεσμίτης, ίσως θυμηθεί οτι στον Ευρωπαϊκό Διαφωτισμό, Ιστορία Δέσμης,
αναφέρετο το εξής απο φιλόσοφο της εποχής(Τσεζαρε Μπεκαρία):


Σκοπός της ποινής δεν είναι η εκδίκηση,αλλά ο σωφρονισμός εκείνου που διέπραξε αδίκημα και ο παραδειγματισμός των άλλων άρα, σωστό είναι να επιλέγεται όχι η πιο εξοντωτική αλλά εκείνη που θα έχει το διαρκέστερο αποτέλεσμα στη σκέψη και στη βούληση του δράστη και των άλλων.
Η δικαιοσύνη πρέπει να ενργεί άμεσα, σύντομα· γιατί όσο πιο σύντομα έλθει η ποινή τόσο πιο στενός θα είναι ο σθνειρμός των δύο (αδικήματος - ποινής) στη σκέψη όλων, ώστε να αποφεύγουν αξιόποινες πράξεις.
Το αδίκημα αποτρέπεται πιο αποτελεσματικά μάλλον όταν υπάρχει η βεβαιότητα κάποιας ποινής παρά όταν επισείεται η αυστηρότητα αβέβαιης τιμωρίας· η βεβαιότητα μιας μικρής ποινής ενεργεί αποτρεπτικά πιο πολύ από μια μεγάλη ποινή που θεωρείται πιθανή μόνο.


Νομίζω οτι αυτό τα λεεί όλα για την κατάσταση του ελέγχου στην χώρα μας... Ούτε το ένα έχουμε, ούτε το άλλο...

pakosgemistos
29/09/2010, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Σιγα μην κατσω να ασχοληθω. Εαν δεν ξέρουν τί κάνουν, δε θα λείψουν, απλά και κυνικά. :wave2: [/B]

Δίκιο έχετε,μερικοί αν όχι σχεδόν όλοι,δεν δέχονται παρατηρήσεις!
Αλλά εγω αυτόν τον ωχαδερφισμό δεν μπορώ!είμαι της άποψης,πές μια κουβέντα και όποιος δεν τη θέλει,ας την αφήσει να πέσει κάτω!και άξιος της μοίρας του!

BELZEBOYLIS
30/09/2010, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ελα ντε...

...δεν θα με καιει πολυ το καυτο λαδι που θα μας ριχνουν στο κεφαλι οι βελζεβουληδες, αλλα δεν περναει μηνυμα...


μαύρη προπαγάνδα !!!!!:lol: :wave2:

BLiTzER
30/09/2010, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δηλαδή υπάρχει κάποιος που καβαλάει ξεκράνωτος μοτό, και δεν γνωρίζει τι προσφέρει και από τι θα τον γλυτώσει το κράνος? :confused:

Και αυτός θα ευαισθητοποιηθεί με το αυτοκόλλητο? Πλάκα κάνετε,ναι ??

Επιτέλους κάποιος το παρατήρησε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ο μόνος και μοναδικός τρόπος να το "Βάλει κάποιος στο Κεφάλι του", είναι η απρόσωπη και συνεχής αστυνόμευση. Δεν χρειάζεται να έχει τα αστεία πρόστιμα των 300-700-1700? που τα ρίχνουν όποτε το θυμηθούν (δηλαδή θέλουν φράγκα). Και το προστιματάκι των 50? μια χαρά κάνει τη δουλειά του, αρκεί να ξέρουν ότι αν συναντήσουν αστυνομία θα το τσιμπίσουν 1000%.

[δικηγόρος του διαβόλου] Δηλαδή επειδή εγώ (ο οποιοσδήποτε) δε γουστάρω να φοράω κράνος και το μόνο που ρισκάρω είναι η ΔΙΚΗ μου ζωή, πρέπει να έχω τον κάθε μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι μου να μου τρώει τα λεφτά? Ή τον κάθε μοτοσυκλετοπατέρα να μου το υπενθυμίζει με αυτοκόλλητα ή κηρύγματα παντός είδους? [/δικηγόρος του διαβόλου]

byron
30/09/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
[δικηγόρος του διαβόλου] Δηλαδή επειδή εγώ (ο οποιοσδήποτε) δε γουστάρω να φοράω κράνος και το μόνο που ρισκάρω είναι η ΔΙΚΗ μου ζωή, πρέπει να έχω τον κάθε μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι μου να μου τρώει τα λεφτά? Ή τον κάθε μοτοσυκλετοπατέρα να μου το υπενθυμίζει με αυτοκόλλητα ή κηρύγματα παντός είδους? [/δικηγόρος του διαβόλου]

[τεχνοκρατική σκέψη/on]
Το πρόστιμο δεν αφορά την καταπάτηση του δικαιώματος να ρισκάρει κάποιος την ΔΙΚΗ του ζωή και μόνο. Μπορείς να το δεις ως φορολογική ισονομία. Ο καπνιστής, αλκοολικός και όποιος συνειδητά ρισκάρει την ζωή του, πλΕρώνει ένα σκασμό έμμεσους φόρους. Με κάποιον τρόπο πρέπει και ο ακράνωτος να πληρώνει τα γούστα του. :winka: [τεχνοκρατική σκέψη/off]

Συμπερασματικά, ο οδηγός που παίρνει τα ρίσκα και είναι υπέυθυνος για τις επιλογές του, θα πρέπει να μείνει χωρίς δίπλωμα εις τον αιώνα τον άπαντα αν ρισκάρει με τις ζωές των άλλων (βλέπε ξεκράνωτος συνεπιβάτης, ζώνες ασφαλείας, σουρωμένος, υπέρβαση ταχύτητας, κλπ, κλπ), ενώ όπως ορθά φαντάζεσαι η λογική αυτή εύκολα καταλήγει σε ακραία σενάρια τιμωρίας όταν η δικαίωμα ελευθερίας στην παραβίαση των νόμων που ισχύουν για τους άλλους καταλήγει σε τραγωδίες αθώων.
Για ποιό λόγο θα πρέπει να βγεί κάποιος απ΄τη φυλακή πχ, αν στείλει στον άλλο κόσμο κάποιον-(ους) άσχετους με τη δική του κάβλα?

Τα όρια μεταξύ του να κάνω την ζωή μου ότι γουστάρω και στο να γαμήσω τις ζωές των άλλων είναι πολύ πολύ κοντά, νομίζω.... :D

pakosgemistos
30/09/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR




[δικηγόρος του διαβόλου] Δηλαδή επειδή εγώ (ο οποιοσδήποτε) δε γουστάρω να φοράω κράνος και το μόνο που ρισκάρω είναι η ΔΙΚΗ μου ζωή, πρέπει να έχω τον κάθε μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι μου να μου τρώει τα λεφτά? Ή τον κάθε μοτοσυκλετοπατέρα να μου το υπενθυμίζει με αυτοκόλλητα ή κηρύγματα παντός είδους? [/δικηγόρος του διαβόλου] [/B]

δεν έχεις δίκιο σε κάτι μόνο:δεν ρισκάρεις μόνο τη ζωή σου,γιατί αν κάποιο ιπτάμενο ζωύφιο καρφωθεί στο κεφάλι σου(μάτι-μύτη-μάγουλο) και ίσως χάσεις τον έλεγχο της μηχανής με άγνωστες περαιτέρω συνέπειες!-αυτό σαν [δικηγόρος του διαβόλου] δεν το σκέφτεσαι?


τέλοσπάντων εγω το Θέμα το άνοιξα ώστε αν υπάρχουν και άλλοι που συμφωνούν να κάνουμε μια προσπάθεια προώθησης της χρήσης τουλάχιστον ΚΡΑΝΟΥΣ ,δεν άνοιξα το θέμα για να συζητήσουμε εν τέλει αν είμαστε ''μοτοσυκλετοπατέρες'' ή όχι,ή αν εμείς έιμαστε οι σωστοι και όλοι οι άλλοι λάθος.

και στο κάτω κάτω θα είναι μια προσπάθεια από όλους εμάς, χωρίς να μας ενδιαφέρει το στατιστικό κομμάτι-δηλαδή σε πόσους αλλάξαμε μυαλά και σε πόσους όχι!

CIRUS
30/09/2010, 09:56
"Ο ανεγκέφαλος δεν χρειάζεται κράνος"

"Αν δεν έχεις κάτι να προστατεύσεις μην το φοράς"

"Δεν το χρειάζομαι είπε, 5 λεπτά αργότερα έπεσε"

"Το μαλλί το προστατεύεις, το κρανίο?"

"Ναι ΡΕ, το κεφάλι μου είναι πολύτιμο"

"Χωρίς Προφυλακτικό μπορώ, χωρις κράνος ποτέ"

"Το προσέχω όπως και το ΚΑΤΩ"

"No head, no leaking pussy"

"Στο χέρι βολεύει, στο κεφάλι προστατεύει"

και άλλα πολλά

Operater
30/09/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
....

"Χωρίς Προφυλακτικό μπορώ, χωρις κράνος ποτέ"

...

Iδιαιτέρως άστοχο...

CIRUS
30/09/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Iδιαιτέρως άστοχο...

ανάλογα πως το παίρνεις, καποιοι με τη γυναίκα τους θέλουν να βρίσκουν στόχο:rotflmao: :rotflmao: (απόγονοι γαρ)

είναι χιουμοριστικό για να δίνει έμφαση ρε συ, ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι σωστό έτσι και αλλιώς:beer: :beer:

BLiTzER
30/09/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
[τεχνοκρατική σκέψη/on]
Το πρόστιμο δεν αφορά την καταπάτηση του δικαιώματος να ρισκάρει κάποιος την ΔΙΚΗ του ζωή και μόνο. Μπορείς να το δεις ως φορολογική ισονομία. Ο καπνιστής, αλκοολικός και όποιος συνειδητά ρισκάρει την ζωή του, πλΕρώνει ένα σκασμό έμμεσους φόρους. Με κάποιον τρόπο πρέπει και ο ακράνωτος να πληρώνει τα γούστα του. :winka: [τεχνοκρατική σκέψη/off]

Αυτό είναι άκυρο, όμως, γιατί ο καπνιστής και ο αλκοολικός φορολογούνται για τα "αγαθά", την "απόλαυση" που λαμβάνουν. Ο μοτοσυκλετιστής πρέπει να φορολογηθεί για το αγαθό που ΔΕ δέχεται? Μάλιστα, αν επιλέξει να το δεχθεί, πάλι φορολογείται, εκτός του ότι πληρώνει ένα σκασμό λεφτά για την αγορά του.


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
αν ρισκάρει με τις ζωές των άλλων (βλέπε ξεκράνωτος συνεπιβάτης, ζώνες ασφαλείας, σουρωμένος, υπέρβαση ταχύτητας, κλπ, κλπ), ενώ όπως ορθά φαντάζεσαι η λογική αυτή εύκολα καταλήγει σε ακραία σενάρια τιμωρίας όταν η δικαίωμα ελευθερίας στην παραβίαση των νόμων που ισχύουν για τους άλλους καταλήγει σε τραγωδίες αθώων.
Για ποιό λόγο θα πρέπει να βγεί κάποιος απ΄τη φυλακή πχ, αν στείλει στον άλλο κόσμο κάποιον-(ους) άσχετους με τη δική του κάβλα?

Τα όρια μεταξύ του να κάνω την ζωή μου ότι γουστάρω και στο να γαμήσω τις ζωές των άλλων είναι πολύ πολύ κοντά, νομίζω.... :D

Εδώ συμφωνώ 100%. Αλλά το θέμα του κράνους νομίζω είναι προσωπικό. Δε δέχομαι ότι πρέπει να γίνεται καταναγκαστικά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
δεν έχεις δίκιο σε κάτι μόνο:δεν ρισκάρεις μόνο τη ζωή σου,γιατί αν κάποιο ιπτάμενο ζωύφιο καρφωθεί στο κεφάλι σου(μάτι-μύτη-μάγουλο) και ίσως χάσεις τον έλεγχο της μηχανής με άγνωστες περαιτέρω συνέπειες!-αυτό σαν [δικηγόρος του διαβόλου] δεν το σκέφτεσαι?


Καλά, αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Δε χρειάζεται να εξηγήσω γιατί ε? :P

Δε διαφωνώ και μπράβο για την πρωτοβουλία, απλά δε νομίζω ότι τέτοιου είδους συνθήματα θα βοηθήσουν. Όχι με αυτόν τον τρόπο. Ο πιτσιρικάς δε θα ευαισθητοποιηθεί από ένα αυτοκόλλητο με ένα πιασιάρικο motto. Και ο μεγαλύτερος δε θα μάθει κάτι που δεν ξέρει ήδη. Δυστυχώς, όλοι μαθαίνουν όταν είναι πλέον αργά. Αλλά μόνο δυστυχήματα τους αγγίζουν, όχι λέξεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS

"No head, no leaking pussy"


Φιλαράκι, εδώ χρειάζεσαι υδραυλικό.

harris_x
30/09/2010, 11:07
Δεν έχω διαβάσει το θέμα από την αρχή και ούτε πρόκειται, θεωρώ πως αν δε βγει η αστυνομία στο δρόμο (όπως τότε με τις ζώνες ασφαλείας) δεν θα συνετιστεί κανείς.

Βλέπω αστυνομία στο δρόμο και ενώ κινούμε παρέα με κανα δυο ξεκράνωτα μηχανάκια παραδίπλα, δεν κάνουν τπτ.
Πρέπει δηλ να υπάρχει η εντολή (βγείτε να κόψετε κλήσεις για κράνη) για να τσεκουρώσουν ή προειδοποιήσουν τους ξεκράνωτους;

CIRUS
30/09/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Φιλαράκι, εδώ χρειάζεσαι υδραυλικό.

ποιάνουν τα χερια σου??? :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
30/09/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Αυτό είναι άκυρο, όμως, γιατί ο καπνιστής και ο αλκοολικός φορολογούνται για τα "αγαθά", την "απόλαυση" που λαμβάνουν. Ο μοτοσυκλετιστής πρέπει να φορολογηθεί για το αγαθό που ΔΕ δέχεται? Μάλιστα, αν επιλέξει να το δεχθεί, πάλι φορολογείται, εκτός του ότι πληρώνει ένα σκασμό λεφτά για την αγορά του.



Εδώ συμφωνώ 100%. Αλλά το θέμα του κράνους νομίζω είναι προσωπικό. Δε δέχομαι ότι πρέπει να γίνεται καταναγκαστικά.



Πως δεν απολαμβάνει? Ηλίος, αεράκι, ζελέ στο μαλί, wet look γύρω απ΄τα μάτια :lol: .

Το καταναγκαστικά ή όχι είναι άκυρον. Δεν στο χώνει στο κεφάλι, ούτε σε χώνει φυλακή. ΠλΕρώ αυτό που έχει ορίσει ο νομοθέτης. Αν τώρα κάποιος θεωρεί ότι είναι above the law :winka:

BLiTzER
30/09/2010, 11:42
Επιμένω ότι είναι νόμος που περιορίζει την προσωπική ελευθερία του ατόμου, καθώς δεν υπάρχει κανένα άλλο όφελος, καμία συνέπεια. Όποιος θέλει να φάει το κεφάλι του, ας το φάει. Είναι τελείως διαφορετικό από τη ζώνη ασφαλείας. Το ΑΝ σε πετύχει μυγάκι και ΑΝ σε πονέσει τόσο πολύ που ΙΣΩΣ χάσεις τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας και ΙΣΩΣ χτυπήσεις κάποιον και ΙΣΩΣ τον σκοτώσεις δεν το θεωρώ επιχείρημα.

Ξανά, δε με αφορά το θέμα, απλά κάνω τον αντίλογο. Συνήθως φοράω κράνος, αλλά, ομολογώ, όχι πάντα. Ξέρω πολύ καλά όμως τι κάνω, οπότε δε θα δεχθώ συμβουλή/εξυπνάδα από κανέναν.

CIRUS
30/09/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Αυτό είναι άκυρο, όμως, γιατί ο καπνιστής και ο αλκοολικός φορολογούνται για τα "αγαθά", την "απόλαυση" που λαμβάνουν. Ο μοτοσυκλετιστής πρέπει να φορολογηθεί για το αγαθό που ΔΕ δέχεται? Μάλιστα, αν επιλέξει να το δεχθεί, πάλι φορολογείται, εκτός του ότι πληρώνει ένα σκασμό λεφτά για την αγορά του.

Εδώ συμφωνώ 100%. Αλλά το θέμα του κράνους νομίζω είναι προσωπικό. Δε δέχομαι ότι πρέπει να γίνεται καταναγκαστικά.


Καλά, αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Δε χρειάζεται να εξηγήσω γιατί ε? :P

Δε διαφωνώ και μπράβο για την πρωτοβουλία, απλά δε νομίζω ότι τέτοιου είδους συνθήματα θα βοηθήσουν. Όχι με αυτόν τον τρόπο. Ο πιτσιρικάς δε θα ευαισθητοποιηθεί από ένα αυτοκόλλητο με ένα πιασιάρικο motto. Και ο μεγαλύτερος δε θα μάθει κάτι που δεν ξέρει ήδη. Δυστυχώς, όλοι μαθαίνουν όταν είναι πλέον αργά. Αλλά μόνο δυστυχήματα τους αγγίζουν, όχι λέξεις.



Ισχύει ότι ισχύει και για την ζώνη στο αυτοκίνητο, είναι υποχρεωτική αν θες να οδηγάς. Ισχύει σε ΟΛΑ τα κράτη του κόσμου λες να κάνουμε εδώ εξαίρεση επειδή πιστεύεις ότι είναι προσωπική επιλογή? Δεν είναι καταναγκαστικό πάντως, είναι δικαίωμα σου να μην το φοράς και να πληρώνεις πρόστιμα.

Καθόλου επιστημονικής φαντασίας δεν είναι, είναι πολύ σύνηθες να σου ρχονται ζωήφια στη μάπα είδικά το καλοκαίρι και είναι πάρα πολύ πιθανό να πάει κάποιο και στα μάτια σου και να χάσεις τον έλενγχο της μηχανής.

CBRIDHS
30/09/2010, 11:52
Επειδη τα πολλά λόγια είναι φτώχεια,γίνεται να αναλάβει κάποιος να το σχεδιάσει τουλάχιστον για εμάς που το θέλουμε?βάζω αυτά που μου άρεσαν:

"Ο ανεγκέφαλος δεν χρειάζεται κράνος"



"Δεν το χρειάζομαι είπε, 5 λεπτά αργότερα...."



"Ναι ΡΕ, το κεφάλι μου είναι πολύτιμο"



"Το προσέχω όπως και το ΚΑΤΩ"(+++++1000000)



"Στο χέρι βολεύει, στο κεφάλι προστατεύει"

υγ:μπορούμε και κάνουμε κ ψηφοφορία για το ποιο να επιλέξουμε????

BLiTzER
30/09/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
Ιείναι πολύ σύνηθες να σου ρχονται ζωήφια στη μάπα είδικά το καλοκαίρι και είναι πάρα πολύ πιθανό να πάει κάποιο και στα μάτια σου και να χάσεις τον έλενγχο της μηχανής.

Ε αφού επιμένεις και μάλιστα είναι "σύνηθες" και "πολύ πιθανό", εχεις ζήσει πολλά τέτοια περιστατικά? Έχεις δει? Έχεις ακούσει? Πες μου μόνο ένα και θα το δεχτώ :)

golis
30/09/2010, 11:58
mia eikona,xilies lekseis


212129

BLiTzER
30/09/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
Ισχύει ότι ισχύει και για την ζώνη στο αυτοκίνητο, είναι υποχρεωτική αν θες να οδηγάς. Ισχύει σε ΟΛΑ τα κράτη του κόσμου λες να κάνουμε εδώ εξαίρεση επειδή πιστεύεις ότι είναι προσωπική επιλογή?

Αυτό το δέχομαι και σκάω. Και για να συνεισφέρω, ορίστε τα πιο πετυχημένα (αν και επιμένω ότι μόνο με - τραγικές - εικόνες θα ευαισθητοποιήσετε):


Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
"Αν δεν έχεις κάτι να προστατεύσεις μην το φοράς"

"Ναι ΡΕ, το κεφάλι μου είναι πολύτιμο"

CIRUS
30/09/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ε αφού επιμένεις και μάλιστα είναι "σύνηθες" και "πολύ πιθανό", εχεις ζήσει πολλά τέτοια περιστατικά? Έχεις δει? Έχεις ακούσει? Πες μου μόνο ένα και θα το δεχτώ :)

Ο πατέρας μου με TDM δεν θυμάμαι δρόμο πέρσυ, ανοικτή ζελατίνα στο κράνος μπήκε σφίγκα τον τσίμπησε λίγο κάτω από το μάτι και από τύχη και μόνο δεν έπεσε, ξαναλέω τύχη όχι ικανότητα να την κρατήσει.

εγώ ξεκράνωτος, (μλκ μου αλλά το έκανα και το λέω) σε κοντινή απόσταση δεν έβαλα κράνος στην Πέτρου Ράλλη και καρφώθηκε μεγάλο ζωύφιο πάνω ακριβώς στο φακό των γυαλιών μου (αντιλαμβάνεσαι τι θα γινόταν αν δεν φόραγα γιαλιά μυωπίας φαντάζομαι)

αυτά είναι από προσωπική πείρα, έχω ακούσει και άλλα σε άλλα παιδιά αλλά δεν τα αρδιάζω, σου λέω μόνο αυτά που είμαι 1000% σίγουρος πως έγιναν.

BLiTzER
30/09/2010, 12:15
Νταξ, είπα σκάω (δεν αλλάζω γνώμη βέβαια). Έχω φάει ζωύφιο με πάνω από 180 και, οκ πονάει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κινδύνευσα. Μπορούν να σε τσιμπήσουν και με κράνος, πάντως (πχ στο λαιμό), εκτός αν κυκλοφορείς μονίμως με πανοπλία, οπότε δεν πολυστέκει. Πάμε παρακάτω..

CIRUS
30/09/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
αν και επιμένω ότι μόνο με - τραγικές - εικόνες θα ευαισθητοποιήσετε

αυτό δυστηχώς το πιστεύω και γω, νομίζω οτι ό,τι και να διαβάσει ένας πιτσιρικάς με καγκουροπαπί και όχι μόνο θα ευαισθητοποιηθεί ή θα αλλάξει συμπεριφορά στον συγκεκριμένο τομέα

alres
30/09/2010, 12:19
Είναι φανερό μετά από τόσες απαντήσεις ότι η συζήτηση περί του τι φοράς όταν καβαλάς, δεν εκινεί από αγνές προθέσεις για τον διπλανό μας, αλλά από ένα ηθικισμό άγνωστης ακόμα προέλευσης.

Το έχει η εποχή βλέπεις, να θέλουν να τα "ταχτοποιήσουν" όλα και τσιμπάνε από κάτω και δώστου να μαι σωστός, και τυπικός και οι "παράνομοι" στο πυρ το εξώτερον και να μην τους δίνει η αποζημίωση η ασφάλεια όταν χτυπήσουν, και είναι κίνδυνος για όλους εμάς τους "καλούς" κλπ

Επειδή ξέρουμε και τα 80s και οι σκηνές με τα ξεκράνωτα σουζίδια, το μαλλί ν ανεμίζει κλπ και πολλοί που τώρα μας τα κάνουν τσουρέκια για να είμαστε "μοτοσικλετιστικά ορθοί" ούτε που σκέφτονταν να τα λεγαν αυτά σε παρέα (γιατί θα έπεφτε η φάπα σύννεφο), καλά θα κάνουν να χαλαρώσουν και να ξεκαβαλικέψουν.

Υπάρχει (ακόμα;) αυτό το γαμημένο δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού, το οποίο με μανία έχετε αρχίσει να μας το γαμάτε, γινόμενοι οι μπάτσοι της παρέας. Ρε μάγκες, όποιος θέλει το φοράει, όποιος δεν θέλει δεν το φοράει. Και το ένα και το άλλο έχουν συνέπειες. Δεν καταλαβαίνω, όλη αυτή η μανία ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΝΕ ΟΛΟΙ ΡΕ από που πηγάζει; Ποιος είναι αυτός που θα μου πει τι θα κάνω; Ρε μπας και τα πέρνετε από ασφαλιστικές για να βγει καμιά απόφαση δικαστηρίου και να πει "δεν φόραγε μπουφάν, δεν δικαιούται αποζημιώσεως"; Γιατί από το πολύ το μπίρι μπιρι και τον ηθικισμό, που θα πάει, θα φτάσει και εκεί το πράγμα.

Με σταματάει πριν πολλά χρόνια ποδηλάτης 3 το πρωί (εγώ με ποδήλατο), αφού με κυνηγούσε στο δρόμο και μου λέει λαχανιασμένος: "Ρε φίλε γιατί περνάς τα κόκκινα; Που είναι το κράνος σου"; Απαντώ: "άντε και γαμήσου ρε ανώμαλε βραδιάτικα" . Ίδια θα είναι και σήμερα.

Cpt. Haddock
30/09/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Επιμένω ότι είναι νόμος που περιορίζει την προσωπική ελευθερία του ατόμου, καθώς δεν υπάρχει κανένα άλλο όφελος, καμία συνέπεια. Όποιος θέλει να φάει το κεφάλι του, ας το φάει. [...]

Οχι αδερφε

Θα νοσηλευτει

Θα αναλάβει το κρατος τα παιδια του

Θα δώσει συνταξη στη γυναικα του


Απο την τσέπη σου θα πληρώσεις τη μαλακια του άλλου στο ονομα μιας "προσωπικης ελευθερίας"

Ιδεολογία στην υγεία σας βαζετε ρε σεις; :sick:

CIRUS
30/09/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Νταξ, είπα σκάω (δεν αλλάζω γνώμη βέβαια). Έχω φάει ζωύφιο με πάνω από 180 και, οκ πονάει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κινδύνευσα. Μπορούν να σε τσιμπήσουν και με κράνος, πάντως (πχ στο λαιμό), εκτός αν κυκλοφορείς μονίμως με πανοπλία, οπότε δεν πολυστέκει. Πάμε παρακάτω..

συζήτηση κάνουμε δεν το λέω για να σου αλλάξω γνώμη ούτε να σκάσεις ρε συ αλλίμονο:beer: :beer:

αλλά έχεις φάει κανένα στο μάτι???

και εντάξει εγώ που θα έχανα τον έλεγχο της μηχανής είμαι κουλάδι

εσύ ή κάποιος καλός οδηγός τεσπα νομίζεις ότι θα την κρατήσεις με 180 και με ένα ζωύφιο μέσα στο μάτι σου?????

άλλο πράγμα το πονάει αλλά μένω προσυλομένος και άλλο να χάνεις τα αβγά και τα πασχάλια με ένα Γκοτζίλα μέσα στο μάτι σου ρε συ

BLiTzER
30/09/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι αδερφε

Θα νοσηλευτει

Θα αναλάβει το κρατος τα παιδια του

Θα δώσει συνταξη στη γυναικα του


Απο την τσέπη σου θα πληρώσεις τη μαλακια του άλλου στο ονομα μιας "προσωπικης ελευθερίας"

Ιδεολογία στην υγεία σας βαζετε ρε σεις; :sick:

Ίσα ίσα που θα νοσηλευτεί αυτός που φοράει κράνος. Οι ξεκράνωτοι συνήθως δεν προλαβαίνουν :P Εγώ, είπαμε, φοράω κράνος - σχεδόν - πάντα και έχω πανάκριβο εξοπλισμό, τον κορυφαίο ίσως. 3 σετ γάντια, 3 σετ παπούτσια/μπότες, 3 μπουφάν, για όλες τις συνθήκες... Τώρα, οκ, αν βγω για κανά καφεδάκι κοντά ίσως δε φορέσω, αλλά δε νιώθω ότι πρέπει να δικαιολογηθώ γι'αυτό, ούτε ότι είναι καλύτεροι μοτοσυκλετιστές όσοι κυκλοφορούν μονίμως αρματωμένοι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS

αλλά έχεις φάει κανένα στο μάτι???

και εντάξει εγώ που θα έχανα τον έλεγχο της μηχανής είμαι κουλάδι

εσύ ή κάποιος καλός οδηγός τεσπα νομίζεις ότι θα την κρατήσεις με 180 και με ένα ζωύφιο μέσα στο μάτι σου?????


Δεν έχει να κάνει με κουλάδι ή μη. Πίστεψέ με, αν ποτέ συμβεί, το τελευταίο που θα σκεφτείς μέχρι να πατήσεις σταθερά τα πόδια σου κάτω, θα είναι το μάτι σου.

CIRUS
30/09/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Είναι φανερό μετά από τόσες απαντήσεις ότι η συζήτηση περί του τι φοράς όταν καβαλάς, δεν εκινεί από αγνές προθέσεις για τον διπλανό μας, αλλά από ένα ηθικισμό άγνωστης ακόμα προέλευσης.

Το έχει η εποχή βλέπεις, να θέλουν να τα "ταχτοποιήσουν" όλα και τσιμπάνε από κάτω και δώστου να μαι σωστός, και τυπικός και οι "παράνομοι" στο πυρ το εξώτερον και να μην τους δίνει η αποζημίωση η ασφάλεια όταν χτυπήσουν, και είναι κίνδυνος για όλους εμάς τους "καλούς" κλπ

Επειδή ξέρουμε και τα 80s και οι σκηνές με τα ξεκράνωτα σουζίδια, το μαλλί ν ανεμίζει κλπ και πολλοί που τώρα μας τα κάνουν τσουρέκια για να είμαστε "μοτοσικλετιστικά ορθοί" ούτε που σκέφτονταν να τα λεγαν αυτά σε παρέα (γιατί θα έπεφτε η φάπα σύννεφο), καλά θα κάνουν να χαλαρώσουν και να ξεκαβαλικέψουν.

Υπάρχει (ακόμα;) αυτό το γαμημένο δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού, το οποίο με μανία έχετε αρχίσει να μας το γαμάτε, γινόμενοι οι μπάτσοι της παρέας. Ρε μάγκες, όποιος θέλει το φοράει, όποιος δεν θέλει δεν το φοράει. Και το ένα και το άλλο έχουν συνέπειες. Δεν καταλαβαίνω, όλη αυτή η μανία ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΝΕ ΟΛΟΙ ΡΕ από που πηγάζει; Ποιος είναι αυτός που θα μου πει τι θα κάνω; Ρε μπας και τα πέρνετε από ασφαλιστικές για να βγει καμιά απόφαση δικαστηρίου και να πει "δεν φόραγε μπουφάν, δεν δικαιούται αποζημιώσεως"; Γιατί από το πολύ το μπίρι μπιρι και τον ηθικισμό, που θα πάει, θα φτάσει και εκεί το πράγμα.

Με σταματάει πριν πολλά χρόνια ποδηλάτης 3 το πρωί (εγώ με ποδήλατο), αφού με κυνηγούσε στο δρόμο και μου λέει λαχανιασμένος: "Ρε φίλε γιατί περνάς τα κόκκινα; Που είναι το κράνος σου"; Απαντώ: "άντε και γαμήσου ρε ανώμαλε βραδιάτικα" . Ίδια θα είναι και σήμερα.

δική σου είναι η ζωή έχεις δικαίωμα να κάνεις ό,τι θες αν δεν ενοχλείς τον πλησίον σου. Το κράνος δικαίωμα σου να μην το φοράς, το μπουφάν το ίδιο, μέχρι εκεί έχεις ένα δίκιο. Η μέγιστη Μ@λ@κία να περνάς με κόκκινο θέτει και ζωές άλλων σε κίνδυνο οπότε σωστά στη λέει κάποιος και αν θες τη γνώμη μου έπρεπε να σου απαντήσει: να πα να μπιπ εσύ και οι ομοίοι σου που έχουν φάει κοσμάκη περνώντας με κόκκινο.

το ο,τι λέμε το σωστό εδώ μέσα δεν καταλαβαίνω γιατί σε πειράζει, άσε να λέμε και μεις αυτό που γουστάρουμε και όποιος θέλει κάνει το αντίθετο, μπάτσοι δεν είμαστε και δεν νομίζω ότι κανένας εδω μέσα θέλει να γίνει. Τι θες ενα Forum να προτρέπει στη καγκουριά και να λέει μάγκες χέστε τα κράνη δεν χρειάζονται σε τίποτα και περνάτε τα κόκκινα στα @@ σας αν θα πάρετε μαζί σας και κάποια άλλη ζωή??? Πήγαινε βρες ένα άλλο forum που να τα λέει αυτά, νομίζω οτι κάπου μπορείς να βρεις. Και αυτό επιλογή σου είναι δεν σε αναγκάζει κανένας να διαβάζεις τι λέγεται εδώ.

CIRUS
30/09/2010, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Δεν έχει να κάνει με κουλάδι ή μη. Πίστεψέ με, αν ποτέ συμβεί, το τελευταίο που θα σκεφτείς μέχρι να πατήσεις σταθερά τα πόδια σου κάτω, θα είναι το μάτι σου.

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το τι θα σκεφτείς, το θέμα είναι πως θα αντιδράσεις στιγμιαία, άσε με να πιστεύω πως με ένα μυγάκι στο μάτι και 180χλμ θα την κάνω την Μ@λ@κία μου και δεν θα πατήσω σταθερά τα πόδια μου κάτω για να το σκεφτώ.:wave2:

CBRIDHS
30/09/2010, 13:12
Ρε παιδιά μη σκάτε άδικα,όσοι δε θέλουν ας μη πάρουν αυτοκόλητα.....δεν είναι υποχρεωτικά!!!!!

alres
30/09/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
δική σου είναι η ζωή έχεις δικαίωμα να κάνεις ό,τι θες αν δεν ενοχλείς τον πλησίον σου. Το κράνος δικαίωμα σου να μην το φοράς, το μπουφάν το ίδιο, μέχρι εκεί έχεις ένα δίκιο. Η μέγιστη Μ@λ@κία να περνάς με κόκκινο θέτει και ζωές άλλων σε κίνδυνο οπότε σωστά στη λέει κάποιος και αν θες τη γνώμη μου έπρεπε να σου απαντήσει: να πα να μπιπ εσύ και οι ομοίοι σου που έχουν φάει κοσμάκη περνώντας με κόκκινο.

το ο,τι λέμε το σωστό εδώ μέσα δεν καταλαβαίνω γιατί σε πειράζει, άσε να λέμε και μεις αυτό που γουστάρουμε και όποιος θέλει κάνει το αντίθετο, μπάτσοι δεν είμαστε και δεν νομίζω ότι κανένας εδω μέσα θέλει να γίνει. Τι θες ενα Forum να προτρέπει στη καγκουριά και να λέει μάγκες χέστε τα κράνη δεν χρειάζονται σε τίποτα και περνάτε τα κόκκινα στα @@ σας αν θα πάρετε μαζί σας και κάποια άλλη ζωή??? Πήγαινε βρες ένα άλλο forum που να τα λέει αυτά, νομίζω οτι κάπου μπορείς να βρεις. Και αυτό επιλογή σου είναι δεν σε αναγκάζει κανένας να διαβάζεις τι λέγεται εδώ.

Το να περνάς κόκκινο με το ποδήλατο βραδύ, μόνος σου στο δρόμο, άδεια όλα, δεν είναι μαλακία. Ίσως δεν πρόσεξες τι έγραψα. Το ανέφερα μόνο και μόνο για το κουφό της ιστορίας να σου ζητάει τα ρέστα ένας διπλανός σου χωρίς να του κάνεις κάτι...

Δεν καταλαβαίνεις. Δε λέει κανείς μη φοράς κράνος. Το να κατακρίνεται όμως αυτός που δεν φορά ποτέ, μία ή καμία φορά ως το απόβρασμα της κοινωνίας, ο εξαποδώ, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα και πάει αλλού την κουβέντα.

Απ την άλλη μπορεί να δεις σύντομα να έρχεται στο προσκήνιο και να κυνηγάνε αβέρτα για μετατροπές στη μηχανή και να σε πηγαίνουν μέσα επειδή έβαλες το α το β το γ πάνω στη μηχανή, μη εγκεκριμένο κλπ. Γιατί είσαι εν δυνάμει κίνδυνος, φονιάς, εχθρός της κοινωνίας και δεν ξέρω τι άλλο λένε. Τότε αυτοί που καβαλάνε τα 150+ HP, τα ξετάπωτα, τα τουρμπισμένα, τα ανοιγμένα με αλλαγμένους ΕΕΚ, με χειροποιητο το ένα και το άλλο τι θα λένε; Γιατί να σε καλύψει η ασφαλιστική όταν έχεις μηχανάκι 120 κιλά με 70 άλογα και πέσεις; Το πιάνεις;

project.breeze
30/09/2010, 13:19
Μη φοράτε κράνος,χαλάει το μαλλί


Πάνω σε φορεμένο κράνος μετράει πολύ σαν σλόγκαν :beer:

project.breeze
30/09/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres


Με σταματάει πριν πολλά χρόνια ποδηλάτης 3 το πρωί (εγώ με ποδήλατο), αφού με κυνηγούσε στο δρόμο και μου λέει λαχανιασμένος: "Ρε φίλε γιατί περνάς τα κόκκινα; Που είναι το κράνος σου"; Απαντώ: "άντε και γαμήσου ρε ανώμαλε βραδιάτικα" . Ίδια θα είναι και σήμερα.



Αφού μιλάς για ηθικισμό,θα σου μιλήσω λίγο ανήθικα που μάλλον θα με καταλάβεις καλύτερα...

Γιατί ρε φιλαράκι να σε έχουμε στην εντατική να κρατάς μία θέση από κάποιον που πραγματικά το χρειάζεται;Γιατί το σύστημα υγείας να

πληρώνει την "επαναστατικότητά" σου με απανωτές εγχειρήσεις,θεραπείες αποκατάστασης κτλ; Αν θες να το παίξεις επαναστάτης,βάλε κανένα εκατομύριο στην μπάντα να εξασφαλίσεις τα ιατρικά σου έξοδα και την οικογένειά σου όταν έρθει εκείνη η στιγμή,γιατί με αυτά τα μυαλά θα έρθει,για να μην πληρώνουμε εμείς οι "ηθικοί" το δικό σου ξεροκέφαλο.Μαγκιές με ξένα @@ κάνουν όλοι...Επαναστάτες του κώλου....

BLiTzER
30/09/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
για να μην πληρώνουμε εμείς οι "ηθικοί" το δικό σου ξεροκέφαλο.Μαγκιές με ξένα @@ κάνουν όλοι...Επαναστάτες του κώλου....

Το "σύστημα υγείας" το πληρώνεις έτσι κι αλλιώς. ΑΥΤΟ είναι καταναγκαστικό. Όπως το πληρώνω κι εγώ, παρόλο που δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ποτέ. Αλλά ας μην το πιάσουμε... :P

Cpt. Haddock
30/09/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ίσα ίσα που θα νοσηλευτεί αυτός που φοράει κράνος. Οι ξεκράνωτοι συνήθως δεν προλαβαίνουν [...]

Ναι, αλλα αυτός έκανε οτι μπορούσε :winka:

CIRUS
30/09/2010, 13:48
Επειδή το πηδήξαμε το θρεντάκι, προτείνω να καθαριστεί από τα άσχετα (και δικά μου σχόλια) και να συνεχιστεί όπως άρχισε.

κάποιοι θέλουν να φτιάξουν αυτοκόλλητα για να βάλουν στο κράνος που αφορούν την ασφάλεια να μην τους χαλάσουμε τη συζήτηση εδώ, μπορούμε να πάμε στις αντιπαραθέσεις και να βγάλουμε τα μάτια μας αν θέλουμε για τα υπόλοιπα:wave2:

κάποιος μοντ μπορεί να το αναλάβει?????

alres
30/09/2010, 13:48
έχεις πρόβλημα
χαλάρωσε
και έννοια σου, εσένα λεφτά δεν σου ζητάω

makis206
30/09/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
Επειδή το πηδήξαμε το θρεντάκι, προτείνω να καθαριστεί από τα άσχετα (και δικά μου σχόλια) και να συνεχιστεί όπως άρχισε.
κάποιοι θέλουν να φτιάξουν αυτοκόλλητα για να βάλουν στο κράνος που αφορούν την ασφάλεια να μην τους χαλάσουμε τη συζήτηση εδώ, μπορούμε να πάμε στις αντιπαραθέσεις και να βγάλουμε τα μάτια μας αν θέλουμε για τα υπόλοιπα:wave2:
κάποιος μοντ μπορεί να το αναλάβει?????

Επειδή τούτο έχει τον ακαθάριστο, για τα αυτοκόλλητα αποκλειστικά μπορείτε να μιλήσετε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=111101).

Στο παρόν μπορείτε να συνεχίσετε τον διάλογο.:beer:

CIRUS
30/09/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Επειδή τούτο έχει τον ακαθάριστο, για τα αυτοκόλλητα αποκλειστικά μπορείτε να μιλήσετε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=111101).

Στο παρόν μπορείτε να συνεχίσετε τον διάλογο.:beer:


:beer: :beer: :beer: :beer:

pakosgemistos
30/09/2010, 14:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Δεν καταλαβαίνω, όλη αυτή η μανία ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΝΕ ΟΛΟΙ ΡΕ από που πηγάζει; Ποιος είναι αυτός που θα μου πει τι θα κάνω; Ρε μπας και τα πέρνετε από ασφαλιστικές για να βγει καμιά απόφαση δικαστηρίου και να πει "δεν φόραγε μπουφάν, δεν δικαιούται αποζημιώσεως";

Όταν όμως σου είπανε οτι για να οδηγήσεις μοτοσυκλέτα πρέπει να βγάλεις Δίπλωμα,πήγες και έβγαλες,δεν αντέδρασες με τον ίδιο τρόπο!

και όχι δεν τα παίρνουμε απο τις Ασφαλιστικές,απλώς στενοχωριέμαι όταν χάνεται ένας άνθρωπος που θα σωζόταν εάν φορούσε κράνος.
Ακόμη,μας τα έχουν 'κλάσει΄λέγοντας συνεχώς οτι οι μηχανές είναι επικίνδυνες(σκοτώστρες για τους γονείς), γιατί να τους δίνουμε το δικαίωμα να μας λένε και απρόσεκτους-αμελείς με τους ίδιους μας τους εαυτούς!

Αλλά ας συνεχίσουμε το πραγματικό θέμα,εκεί που παραπέμπει άλλο μέλος,να μαζευτούμε όσοι πραγματικά μας ενδιαφέρει η συγκεκριμένη προσπάθεια!

BELZEBOYLIS
30/09/2010, 14:50
μπορώ και γράφω γιατί φορούσα κράνος !! Το μόνο που έχω να πω είναι ότι η φυσική επιλογή λειτουργεί !!!! :wave2:

pakosgemistos
30/09/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Το να περνάς κόκκινο με το ποδήλατο βραδύ, μόνος σου στο δρόμο, άδεια όλα, δεν είναι μαλακία. Ίσως δεν πρόσεξες τι έγραψα. Το ανέφερα μόνο και μόνο για το κουφό της ιστορίας να σου ζητάει τα ρέστα ένας διπλανός σου χωρίς να του κάνεις κάτι...

Δεν καταλαβαίνεις. Δε λέει κανείς μη φοράς κράνος. Το να κατακρίνεται όμως αυτός που δεν φορά ποτέ, μία ή καμία φορά ως το απόβρασμα της κοινωνίας, ο εξαποδώ, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα και πάει αλλού την κουβέντα.

Απ την άλλη μπορεί να δεις σύντομα να έρχεται στο προσκήνιο και να κυνηγάνε αβέρτα για μετατροπές στη μηχανή και να σε πηγαίνουν μέσα επειδή έβαλες το α το β το γ πάνω στη μηχανή, μη εγκεκριμένο κλπ. Γιατί είσαι εν δυνάμει κίνδυνος, φονιάς, εχθρός της κοινωνίας και δεν ξέρω τι άλλο λένε. Τότε αυτοί που καβαλάνε τα 150+ HP, τα ξετάπωτα, τα τουρμπισμένα, τα ανοιγμένα με αλλαγμένους ΕΕΚ, με χειροποιητο το ένα και το άλλο τι θα λένε; Γιατί να σε καλύψει η ασφαλιστική όταν έχεις μηχανάκι 120 κιλά με 70 άλογα και πέσεις; Το πιάνεις;

Το θέμα αφορά αυτοκόλλητο με μηνυμα για χρήση κράνους προς αυτούς που δεν το θεωρούν απαραίτητο-αμελούν την χρησιμότητα του!δές το σαν μια υπενθύμιση, δεν θα βρίζει,ούτε θα καταδικάζει αυτόν που δε φορά,απλώς θα του το υπένθυμίζει!!!!!

Aggelos_SV
30/09/2010, 15:07
Ρε μη φοράτε κράνος λέμεεεε! Το κράνος είναι για τους φασίστες και τους φλώρους χωρίς @@!





Πρέπει κάπως να μειωθεί η ανεργία σ'αυτή τη χώρα!

sf1n4k1
30/09/2010, 17:57
Το κράνος στον αγκώνα δε χαλάει το μαλλί και προστατέυει το χέρι.

alres...γιατί ρ αδερφέ την ώρα που θα φας το μυγάκι στο μάτι, οδηγώντας σα κλαμένο μουνί μες τα δάκρυα και τη μύξα..να μπεις στ αντίθετο και να με σκοτώσεις?Ποιος σου είπε οτι είναι δικαίομά σου το να μη φοράς κράνος, ποιος σου είπε οτι μόνο εσύ κινδυνέυεις?

daz
30/09/2010, 19:17
Κράνος φοράει όποιος θέλει, αν το θέλει, όποτε το θέλει. Οι συνέπειες του νόμου είναι γνωστές, το ίδιο και οι συνέπειες μιας πτώσης.

Το κεφάλι του καθενός δεν θα το προστατεύσω ούτε εγώ, ούτε ο νόμος ούτε αυτός που θα τον επιβάλει. Εξάλλου ο νόμος, έτσι όπως εφαρμόζεται ή πιθανόν εφαρμοστεί δεν πρόκειται να προστατεύσει αυτόν που θα επιλέξει να βάψει μια κολοκύθα και να την φορέσει.

Δεν βρίσκω όμως πως μπορεί να είναι κακό μια φιλική προτροπή για την χρήση κράνους. Ειδικά αν γίνεται από μοτοσικλετιστή προς μοτοσικλετιστή νομίζω πως έχει ιδιαίτερη βαρύτητα.

Οι περισσότεροι φυσικά, κακό δε το βρίσκετε. Μερικοί όμως το βρίσκετε περιττό. Ακόμα και αν δεχτούμε πως κανένα όφελος δεν έχετε από το να φορέσει ο πιτσιρικάς ή ο οποιοσδήποτε το κράνος του, (πράγμα με το οποίο δε συμφωνώ αλλά ας το δεχτούμε) μπορείτε νομίζω να το κάνετε προς αγάπη για τον συνάνθρωπο. Από ανθρωπιά ρε παιδί μου! Παράλογο? Ρομαντικό?
Χαζό μήπως? Όκ. Δεκτό.

Χέστε τα μυγάκια κτλ. Αν βλέπατε κάποιον να παίζει Ρώσικη ρουλέτα δε θα του λέγατε, ρε φίλε τι μαλακίες κάνεις? Όχι? Και τι θα κάνατε? Θα περιμένατε να δείτε τα μυαλά του στον τοίχο? Και αν δίπλα σας καθόταν ο γιος σας?

Βέβαια εδώ διαφωνούμε ακόμα και αν είναι σωστή η υποχρεωτική χρήση του κράνους ή όχι, θα συμφωνήσουμε μήπως αν είναι περιττή ή όχι μια προτροπή?!!!

Αν κάποιος σας έλεγε πως, σε κάθε έναν που θα λέτε πως το κράνος θα του σώσει τη ζωή, αυτός την ίδια κιόλας μέρα θα το φορούσε, τι θα κάνατε? Πάλι δεν θα λέγατε τίποτα σε κανέναν?
Εγώ σας λέω πως από τους 100 ο ένας θα σας ακούσει. Μήπως δεν είναι το ίδιο?

Ερώτηση: Εσάς σας έχει σώσει ποτέ το κράνος τη ζωή? Σας έχει γλυτώσει ποτέ από τον οδοντίατρο?

Τι θα λέγατε για...

"Εμένα το κράνος μου έχει σώσει 1 φορά τη ζωή" ?

"Εμένα το κράνος με έχει γλυτώσει από μερικές επισκέψεις στον οδοντίατρο" ? :lol:

Μην απαντήσετε ρε.. :D

Πάω να το βάλω στο κατάλληλο θρεντ. :wave2:


:beer: :beer: :beer:

Xrated
30/09/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Μη φοράτε κράνος,χαλάει το μαλλί


Πάνω σε φορεμένο κράνος μετράει πολύ σαν σλόγκαν :beer:
Oντως,αν και ειρωνικο εμενα μου αρεσει.Αν μπορουσε να μπει και η φωτογραφια που μπηκε στην 1η-2η σελιδα με τα ραμματα ειναι οτι πρεπει.

Εχετλαίος
30/09/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
"Εμένα το κράνος μου έχει σώσει 1 φορά τη ζωή" ?


2
:wave2:

AUFGEBRACHT
30/09/2010, 21:29
Η όλη φάση μου θυμίζει κάτι ανάλογο με τα συλλαλητήρια για να μάθουν οι ξένοι ότι η μακεδονία είναι ελληνική...τί συνειρμούς περίεργους κάνω...anyway εμένα με κάλυψε ο captain παραπάνω...

alres
01/10/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Το κράνος στον αγκώνα δε χαλάει το μαλλί και προστατέυει το χέρι.

alres...γιατί ρ αδερφέ την ώρα που θα φας το μυγάκι στο μάτι, οδηγώντας σα κλαμένο μουνί μες τα δάκρυα και τη μύξα..να μπεις στ αντίθετο και να με σκοτώσεις?Ποιος σου είπε οτι είναι δικαίομά σου το να μη φοράς κράνος, ποιος σου είπε οτι μόνο εσύ κινδυνέυεις?

ποιος σου είπε ότι έχεις το δικαίωμα να μην ελέγχεις καθημερινά τη μηχανή σου, να περνάς διαχωριστική, να κάνεις σφήνες, να οδηγείς όταν είσαι αφηρημένος/λιγο πιωμένος/τσαντισμένος/πηγμένος από τη δουλειά, να οδηγείς με ανοιχτή/βρώμικη/φιμέ ζελατίνα (ειδικά το βράδυ) να ..... να .....

ό, τι να ναι λες. Ένα εκατομμύριο θα σου πω και ούτε στα μισά δεν θα είσαι οκ.

Γιατί πέραν των κραγμένων περιπτώσεων (μέθη, ταχύτητα εντός κατοικημένων, στοπ, κόκκινα) το να εγκαλείς κάποιον επειδή δεν φοράει κράνος γιατί μπορεί μία στις χίλιες, έμμεσα και από εδώ και από εκεί και αλλιώτικα να σε κάνει να κινδυνεύσεις, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

2 στα 2 έχω και γω και δεν έφταιγα σε καμία. Και τα φοράω όλα που να πάρει και να σηκώσει αλλά τι σημαίνει αυτό; Κοίτα να δεις κ@βλες που σκάνε στον κόσμο...

Άντε ρε παίδες, να σας δώσουμε κ ένα μπλοκάκι, να μειωθεί και ο όγκος εργασίας των τροχαίων και των λοιπών

Και αν πέσεις κανένα ακράνωτος μπροστά σας να του φωνάζετε δυνατά: δεν θα πληρώνω εγώ τις μαλακίες σου, έτσι να τον βάλετε στη θέση του, τον ασυνείδητο, που χρεωκοπεί τσάμπα τα ταμεία

:hypnotize

sf1n4k1
01/10/2010, 09:17
Τέσπα alres..οκ, έχεις δίκιο, επειδή πατάμε διαχωριστικές, οδηγούμε ανάμεσα σ αυτοκίνητα και ένα εκατομύριο άλλες μλκς δε πρέπει να φοράμε κ κράνος.

Και μια ατάκα για να είμαστε και on topic

Το κράνος είναι είδος πολυτελείας, δεν είμαι πλούσιος άρα γιατί να το φοράω?