PDA

View Full Version : Γιατί ξαφνικά τα ρούχα μου βρωμάνε καυσαέριο



Zacharias99
29/09/2010, 00:54
Παιδιά έχω ένα CBR 600 του 06 με 22.000 km και ξαφνικά άρχισε να μου "γεμίζει" τα ρούχα με καυσαέριο!!! Δεν το είχα ποτέ το πρόβλημα αυτό, αλλά από τη μια στιγμή στην άλλη η μηρωδιά είχε γίνει αφόρητη και δεν μπορόύσα να πάω ούτε για καφέ ούτε τπτ... Καθάρισα το φίλτρο αέρος το οποίο ήταν τελείως μπουκωμένο.

Το πήγα στο μηχανικό μου ο οποίος του άλλαξε λάδια και ρύθμησε βαλβίδες... Αυτή τη στιγμή το μηχανάκι δουλεύει υπέροχα και νιώθω ότι πάει φοβερά.Το κακό είναι ότι η μηρωδιά ελλατώθηκε, αλλά εξακολουθεί να με βασανίζει έτσι ώστε να μην μπορώ να πηγαίνω ούτε για καφέ με τη μηχανή μ...

Καμία ιδέα τι άλλο θα μπορούσε να φταίει? Μου είπε πως λογικά θα έχει μαζέψει κάπνα επειδή το δούλευα συχνά στις χαμιλές (όντως ισχύει) και γι'αυτό ψηλοβρωμάει και πως είναι φυσιολογικό όσο περνάνε τα χρόνια...

Μπορώ λοιπόν να κάνω κάτι γι'αυτό? Βοηθάει μήπως κανένα OCTANE BOOSTER (και καλά γράφει στην περιγραφή πως καθαρίζει τον κινητήρα)?

Ευχαριστώ από τώρα για οποιαδήποτε συμβουλή!

Ζάχος

Pardalotzatziki
29/09/2010, 01:27
Εξατμιση κοιταξες για τρυπες?

Zacharias99
29/09/2010, 01:36
Η εξάτμιση είναι και αυτή σε άριστη κατάσταση.. Γενικά το μηχανάκι είναι πάαααρα πολύ προσεγμένο... Γι'αυτό και χαλιέμαι που άρχισε να βρωμάει...

Ζεύκας
29/09/2010, 02:17
ρε μπας και τσιμπάει λαδάκι? λέω γω...

kaiba
29/09/2010, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zacharias99


Μου είπε πως λογικά θα έχει μαζέψει κάπνα επειδή το δούλευα συχνά στις χαμιλές (όντως ισχύει) και γι'αυτό ψηλοβρωμάει και πως είναι φυσιολογικό όσο περνάνε τα χρόνια...

Ζάχος

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το έχεις μπουκώσει . Ακριβώς έτσι δουλεύει το αμάξι ο πατέρας μου και όσες φορές το παίρνω δεν πάει μια . Βεβαία μετά από 2-3 βόλτες στα χέρια μου ξεμπουκώνει και έχει όντως διάφορα στην απόδοση. ¨Έρχεται και μου λέει πάλι έτρεχες , άνοιξε η μηχανή . Για αυτό καβαλά το και ξεκάπνισε το 3-4 και γενικά δούλεψε το κοντά στα κόκκινα ,αφού έχει ζεσταθεί το μοτέρ . Τώρα αμα δε φύγει η καπνά, δε πας να ρωτήσεις κάνα εξάτμισα και κάτι άλλο καυσαέριο μυρίζει η ο καταλύτης μας έχει αφήσει χρόνους και βρωμάει σάπιο αυγό . Παντός μη το φόβισε δε σκορπάει δώστου γκάζι όσο μπορείς .

npat
29/09/2010, 04:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaiba
Παντός μη το φόβισε δε σκορπάει δώστου γκάζι όσο μπορείς .

Πρόσεξε μόνο μην σκορπίσεις εσύ μαζί με το μηχανάκι...

imba
29/09/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Πρόσεξε μόνο μην σκορπίσεις εσύ μαζί με το μηχανάκι...


+1

Zacharias99
29/09/2010, 08:36
Μπα δε νομίζω να τσιμαπάει λαδάκι. Ο κινητήρας του είναι διαμάντι, απλά μπουκωμένος μου είπε ο μηχανικός. (Αφου να φανταστείτε πως από το φίλτρο αέρος δεν περνούσε ΤΠΤ πριν το φυσήξουμε και του έκανα και καμιά 200αρια Km έτσι)

Το έκανα 1 βόλτα στην αττική και βελτιώθηκε η κατάσταση.

Βασικά το μηχανάκι το έχω στην κρήτη και χαραμίζεται... Χτες θυμήθηκα μετά από καιρό πως είναι να δουλεύει ψηλά...

Βασικά η ερώτηση μου ήταν αν ύπαρχει κανένα συμπληρωματικό για τη βενζίνη που να καθαρίζει τον κινητήρα΄(ξέρω 1-2 τέτοια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν δουλειά) και αν σε τελική ανάλυση είναι φυσιολογικό αυτά τα SS να μυρίζουν (έστω και ελάχιστα και εγώ ως τώρα να μην το είχα παρατηρήσει)

nktR
29/09/2010, 08:36
μπας και είχες πρόβλημα με τα ρινικά σου (μπουκωμένος-όσφρηση κλπ.) και άρχισες να μυρίζεις?
Από τη μια στιγμή στην άλλη είναι λίγο δύσκολο να γίνει. Προφανώς δεν το είχες παρατηρήσει.
Θέλει ένα καλό ξεμπούκωμα, όχι εδώ μέσα (γιατί θα μας φλομώσεις:lol: ) αλλά εθνική ή Αττική οδό.
Καλά ξεμπουκώματα:wave2: