PDA

View Full Version : Φρένα (για άλλη μία φορά...)



peter86
29/09/2010, 13:12
Καλησπέρα σε όλους!!!
Ανοίγω πάλι συζήτηση για τα φρένα του bandit μας καθώς δ είμαι καθόλου ικανοποιημένος από το μπροστινό μας σύστημα επιβράδυνσης...

Η μηχανή μου είναι το κ8 με περίπου 41.000λμ. Εξαέρωση κάναμε,τακάκια καινούργια μόλις έβαλα αλλά πάλι τα ίδια...Αισθάνομαι ότι η μανέτα απαιτεί περισσότερη πίεση από τι χρειάζεται για να πιάσουν τα φρένα ικανοποιητικά. Μετά απο εξαέρωση και μετά από αλλαγή στα τακάκια το σύστημα δουλεύει οπώς θα έπρεπε αλά όχι για πάρα πολύ.Στα 500-600 χλμ. έχω πάλι την ίδια αίσθηση...Δ θυμάμαι ρε γαμώτο όμως πως ήταν το μπροστινό της φρένο όταν την πρωτοπήρα για να μπορέσω να συγκρίνω.
Το συμπέρασμα αυτό βγαίνει απο την οδήγηση και τη σύγκριση με άλλες μηχανές που έχω οδηγήσει.Ακόμα και το brosaki που είχα πριν ,το οποίο πλησίαζε την 20 ετία είχε πολύ καλυτερο αρχικό δάγκωμα και αίσθηση και γενικά πιστεύω ότι υστερη αρκετά σε δύναμη σε σχέση με άλλες μηχανές, π.χ cbf600,strett triple 675(απλά θεικό φρένο το τελευταίο παρά την απουσία abs.)
Έχει κάνεις παρόμοιο προβληματισμό???
Διαβασα για παρόμοια προβλήματα σε ένα παλικάρι με gsr600 που νομίζω πρέπει να έχουμε τις ίδιες δαγκάνες αν δ κάνω λάθος.
Να την ψάξω και με service στις μπροστινές δαγκάνες????

yes-u
29/09/2010, 17:16
Κι εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος από το μπροστινό και μάλλον είναι χαρακτηριστικό του μοντέλου. Για να σου λυθεί η απορία πρέπει να οδηγήσεις κάποιον άλλο ληστή και να κάνεις σύγκριση. Έχω σκεφτεί τη λύση σωληνάκια υψηλής, έχει κάποιος εμπειρία;

Αταίριαστος
29/09/2010, 17:47
Η εξαέρωση από μόνη της δε λέει τιποτα, μετά από 41.000 χλμ. χρήσης τα υγρά φρένων έχουν "βράσει" πολλές φορές και έχουν χάσει τις ικανοτητές τους.
Παρατήρησε το χρώμα τους.
Όσο πιο καινούργια είναι τόσο πιό διαφανή.
όσο πιό "βρασμένα" τόσο πιό κίτρινα, καφέ και μαύρα θα δείς τα υγρά είτε από το τζαμάκι στην τρόμπα μπροστινού φρένου, είτε από το διάφανο βαρελάκι της πίσω τρόμπας.
Στο δικό μου (DL650 '06) όταν έβρασαν τα υγρά στο πίσω φρένο, απλά δεν είχα φρένο και βγήκε ένα μαύρο ζουμί όταν τα άλλαξα.
Προσωπικά, έβαλα Motul dot5.1 και τα φρένα "ήρθαν στα ίσα τους".
Στο πίσω φρένο άλλαξα μία φορά τακάκια στις 30.000 ενώ μπροστά έχω ακόμη τα μαμίσια με 52.000 χλμ. και έχουν ακόμη πάστα.
Σωληνάκια τα λαστιχένια της Suzuki ακόμη, αν και σκέφτομαι μόνο μπροστά να βάλω μεταλλικά... κάποια στιγμή.
Αν έχεις ABS ίσως φοράς και μικρότερη τρόμπα και τα μισά σωληνάκια σου είναι ήδη υψηλής.

pektis
29/09/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
Η εξαέρωση από μόνη της δε λέει τιποτα, μετά από 41.000 χλμ. χρήσης τα υγρά φρένων έχουν "βράσει" πολλές φορές και έχουν χάσει τις ικανοτητές τους.
Παρατήρησε το χρώμα τους.
Όσο πιο καινούργια είναι τόσο πιό διαφανή.
όσο πιό "βρασμένα" τόσο πιό κίτρινα, καφέ και μαύρα θα δείς τα υγρά είτε από το τζαμάκι στην τρόμπα μπροστινού φρένου, είτε από το διάφανο βαρελάκι της πίσω τρόμπας.
Στο δικό μου (DL650 '06) όταν έβρασαν τα υγρά στο πίσω φρένο, απλά δεν είχα φρένο και βγήκε ένα μαύρο ζουμί όταν τα άλλαξα.
Προσωπικά, έβαλα Motul dot5.1 και τα φρένα "ήρθαν στα ίσα τους".
Στο πίσω φρένο άλλαξα μία φορά τακάκια στις 30.000 ενώ μπροστά έχω ακόμη τα μαμίσια με 52.000 χλμ. και έχουν ακόμη πάστα.
Σωληνάκια τα λαστιχένια της Suzuki ακόμη, αν και σκέφτομαι μόνο μπροστά να βάλω μεταλλικά... κάποια στιγμή.
Αν έχεις ABS ίσως φοράς και μικρότερη τρόμπα και τα μισά σωληνάκια σου είναι ήδη υψηλής.

30000 χλμ. τα πισω τακακια?? :confused:
Μαλλον το εχεις συνεχεια εθνικη!

Ichigo
29/09/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
30000 χλμ. τα πισω τακακια?? :confused:
Μαλλον το εχεις συνεχεια εθνικη!

Έλα ντε κι εγώ στις 11500 τα άλλαξα. :confused:
Είχανε ακόμα αλλά λίγο. Άλλη αίσθηση το πίσω μετά την αλλαγή ;)

amyroukai
29/09/2010, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Κι εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος από το μπροστινό Ναι αλλά εσύ είχες πει ότι δεν έχεις τις 4πίστονες που φοράει το ABSάτο... ;)


Λόγω της ύπαρξης του ABS και της μεγάλης διαδρομής που κάνει το υγρό μέχρι να φτάσει στη δαγκάνα, λόγω και του ότι το μεγαλύτερο κομμάτι του κυκλώματος είναι λάστιχο, κάποιες ελαστικότητες στη μανέτα δικαιολογούνται. Επίσης όσοι δεν φορούν μεταλλικά τακάκια, μην περιμένουν πολλά. Τα υγρά υποτίθεται ότι πρέπει να αλλάζονται κάθε δύο χρόνια, αν κάποιος γράφει πολλά χιλιόμετρα, ίσως και πιο συχνά.

Προσωπικά μόνο σε σκληρή χρήση πίστας, και πάλι ελάχιστες φορές έχω νιώσει άσχημα από το μπροστινό φρένο. Και το δικό μου φοράει 2πίστονες... Το υδρόψυκτο που οδήγησα με τις 4πίστονες, είναι απλά σε άλλη τάξη μεγέθους.

lagman
29/09/2010, 22:40
παιδια καλησπερα,
καλως ή κακως η suzuki πασχει γενικοτερα στον τομεα αυτό, απ' το dl, bandit έως κ το busa..το μπροστινο τους ειναι για μοτοποδηλατα τοσο σε αισθηση όσο και αποδοση..εχω το v-strom 1000 κ η αλλαγη-τοποθετηση υψηλης ήταν επιτακτικη...τρομακτικη διαφορα απ' τα αρχικα πεθαμενατζιδικα που τερματιζε η μανετα κ ευτυχως υπηρχε το πισω για να σωσει την κατασταση..όσο για τα τακακια?? δραμα!! στα 11.500 χλμ αλλαγη μπροστα.. 26.000 χλμ την δευτερη και τωρα στα 33.000 το νιωθω ''αερα-πατερα''... :cry: :cry: :cry:

amyroukai
30/09/2010, 19:45
Αν αλλάζοντας τα εργοστασιακά δεν φρόντισες να βρεις τακάκια που να ταιριάζουν στην οδήγησή σου, δεν φταίει η Suzuki. :beer:
Το Vstrom πάντως έτσι και αλλιώς, ως "on-off" δεν σχεδιάστηκε για οριακά φρένα στην άσφαλτο, το οποίο σημαίνει πως το μαλακό πηρούνι και το "αργό" δάγκωμα μπήκαν για να κυκλοφορεί και χώμα. Άσχετο το αν το 99% των ιδιοκτητών δεν θα πατήσουν ποτέ εκτός ασφάλτου.

peter86
30/09/2010, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
Η εξαέρωση από μόνη της δε λέει τιποτα, μετά από 41.000 χλμ. χρήσης τα υγρά φρένων έχουν "βράσει" πολλές φορές και έχουν χάσει τις ικανοτητές τους.
Παρατήρησε το χρώμα τους.
Όσο πιο καινούργια είναι τόσο πιό διαφανή.
όσο πιό "βρασμένα" τόσο πιό κίτρινα, καφέ και μαύρα θα δείς τα υγρά είτε από το τζαμάκι στην τρόμπα μπροστινού φρένου, είτε από το διάφανο βαρελάκι της πίσω τρόμπας.
Στο δικό μου (DL650 '06) όταν έβρασαν τα υγρά στο πίσω φρένο, απλά δεν είχα φρένο και βγήκε ένα μαύρο ζουμί όταν τα άλλαξα.
Προσωπικά, έβαλα Motul dot5.1 και τα φρένα "ήρθαν στα ίσα τους".
Στο πίσω φρένο άλλαξα μία φορά τακάκια στις 30.000 ενώ μπροστά έχω ακόμη τα μαμίσια με 52.000 χλμ. και έχουν ακόμη πάστα.
Σωληνάκια τα λαστιχένια της Suzuki ακόμη, αν και σκέφτομαι μόνο μπροστά να βάλω μεταλλικά... κάποια στιγμή.
Αν έχεις ABS ίσως φοράς και μικρότερη τρόμπα και τα μισά σωληνάκια σου είναι ήδη υψηλής.
Εχω αλλάξει υγρα εδώ και περίπου 6 .000 χλμ!!H μηχανή έχει abs και όντως τα μισά σωληνάκια είναι υψηλής.

peter86
30/09/2010, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ναι αλλά εσύ είχες πει ότι δεν έχεις τις 4πίστονες που φοράει το ABSάτο... ;)


Λόγω της ύπαρξης του ABS και της μεγάλης διαδρομής που κάνει το υγρό μέχρι να φτάσει στη δαγκάνα, λόγω και του ότι το μεγαλύτερο κομμάτι του κυκλώματος είναι λάστιχο, κάποιες ελαστικότητες στη μανέτα δικαιολογούνται. Επίσης όσοι δεν φορούν μεταλλικά τακάκια, μην περιμένουν πολλά. Τα υγρά υποτίθεται ότι πρέπει να αλλάζονται κάθε δύο χρόνια, αν κάποιος γράφει πολλά χιλιόμετρα, ίσως και πιο συχνά.

Προσωπικά μόνο σε σκληρή χρήση πίστας, και πάλι ελάχιστες φορές έχω νιώσει άσχημα από το μπροστινό φρένο. Και το δικό μου φοράει 2πίστονες... Το υδρόψυκτο που οδήγησα με τις 4πίστονες, είναι απλά σε άλλη τάξη μεγέθους.
Αmyroukai πάντα φόραγα μεταλλικά μπροστά.Μέτά τα μαμά (τα άλλαξα στις 24.000χλμ) έβαλα EBC (τα άλλαξα στις 17.000χλμ) και τώρα φοραώ galfer.
Δηλαδή πόσο μεγάλη διαφορά είδες???Πως είναι δηλαδή οι 2πιστονες στην αποδοσή τους???
Ο bikenest έχει βάλει και τα υπόλοιπα μισά σωληνάκια υψηλής ( είναι με abs) Σκέφτομαι να το κάνω και γω με την πρώτη ευκαιρία για αρχή. Τι λέτε????

amyroukai
01/10/2010, 03:49
ο Bikenest δεν έχει βάλει τα άλλα μισά, έχει βάλει απλά όσα φαίνονται μεταλλικά. Υπάρχουν άλλα δύο που τρέχουν κάτω από το ρεζερβουάρ και οδηγούν στο ΑΒS, με αρκετά μεγάλο μήκος. Ο ίδιος βέβαια λέει ότι με την αλλαγή που έκανε, το φρένο του βελτιώθηκε τόσο που δεν χρειάζεται περισσότερο μάζεμα. Εγώ μιά που έχω το bandit σε κομμάτια, είπα ότι θα τα ξηλώσω όλα και θα μπουν μεταλλικά και κάτω από το ρεζερβουάρ...

Η διαφορά 2πίστονες/4πίστονες είναι τεράστια, είναι και ότι τα φρένα του υδρόψυκτου έχουν δίσκους 310 χιλιοστά αντί 290, έχει και πιο δυνατά ελατήρια εμπρός, γενικά εμένα μου άφησε μια πολύ ωραία αίσθηση στο φρένο. Και όταν το πήγα "άδειο" αλλά και όταν ήταν φορτωμένο σαν γαϊδούρι με δύο μεγαλόσωμα άτομα και βαλίτσα/tankbag ασήκωτα. Και ήταν όλο "μαμά"... Για αυτό και παραξενεύομαι να διαβάζω ότι "δεν έχει φρένα".

Ειδικά για το θέμα CBF600, επειδή ένας κάτοχος μπήκε σε ένα thread και ουσιαστικά μας είπε ότι το CBF είναι "θεϊκό" και το bandit "χάλια", μετρήσεις περιοδικών βγάζουν το bandit να φρενάρει αρκετά μέτρα νωρίτερα. Από αποτελεσματικότητα λοιπόν δεν τίθεται θέμα... MOTO λοιπόν, φρένα 120-40, CBF 55.83m, Bandit 52.15m

Με το 675 κακώς το συγκρίνεις. Άλλη κατηγορία μοτοσικλέτας, αλλά κυρίως άλλη κατηγορία τιμής...

peter86
01/10/2010, 14:22
για το 675 εισαι σωστός,απλά το αναφέρω σαν το top...
Για την αποτελεσματικότητα που λες δ έχω κατσει προσωπικά να μετρήσω μέτρα,αλλά απο θέμα αισθησης είναι που προβληματίζομαι,Το μηχανάκι σταματάει αλλά νιώθω ότι ζορίζεται παραπάνω απο ότι πρέπει η μανέτα.Στην ουσία δ μαρέσει που βυθίζεται η μανέτα τόσο πολύ για να αποδώσει ικανοποιητικό φρενάρισμα...(την έχω μόνιμα στη θέση 1,εννοείται...)
Οπως είπα και παραπάνω δ θυμάμαι πως ήταν στην αρχή η μανέτα όταν το πρωτοπήρα
Ο bikenest δ είχε αλλάξει και τη τρόμπα φρένου ή κάνω λάθος????

amyroukai
01/10/2010, 15:26
Ναι, έχει βάλει την μεγαλύτερη που φοράει και το δικό μου. Από 14mm σε 16mm.

Εγώ προτιμώ την μεγάλη διαδρομή, μου φαίνεται ότι παρέχει περισσότερη "ρυθμισιμότητα" και λιγότερη ευαισθησία σε πιθανό "χούφτωμα". Είχα οδηγήσει ένα με πολύ μικρή διαδρομή στη μανέτα και μου φαινόταν ότι το φρένο ήταν on-off σαν διακόπτης, δεν το χάρηκα καθόλου.