PDA

View Full Version : Πρόστιμο 80ευρώ για βάση ποδηλάτου..



makis206
01/10/2010, 11:24
Με πρόστιμο 80 ευρώ πλήρωσε την αγάπη του για το ποδήλατο ένας Χανιώτης. Με το ποδήλατο είχε επιλέξει να μετακινείται στην πόλη για να κάνει τις δουλειές του.
Το δίτροχο το στήριζε στο αυτοκίνητό του με ράβδους συγκράτησης ποδηλάτου. Ερχόταν στα Χανιά από το Ακρωτήρι με το αυτοκίνητο και αφού το στάθμευε, έπαιρνε το ποδήλατό του για τις μετακινήσεις του.
Προ ημερών, του έκοψε κλήση η Τροχαία επειδή στο αυτοκίνητό του είχε τοποθετήσει τις ράβδους συγκράτησης ποδηλάτου. Ράβδους, οι οποίες πωλούνται νόμιμα στο εμπόριο αλλά οι τροχονόμοι θεώρησαν ότι προεξείχαν κατά ένα μέτρο και όχι κατά 0,45 m όπως ο ίδιος αναφέρει.
Πρόκειται για τον επισμηναγό ιπτάμενο ε.α. και υποψήφιο δημοτικό σύμβουλο Χανίων, Αθανάσιο Τσατσαρώνη.
Ο ίδιος εξηγεί:
"Την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου 2010 και ώρα 9.10 το βράδυ σε έλεγχο της Τροχαίας Χανίων, ενημερώθηκα ότι οι ράβδοι συγκράτησης ποδηλάτων τις οποίες έφερα στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου (με φόρτωση ποδηλάτου) ήταν παράνομες και επικίνδυνες σύμφωνα με το άρ. 82 του ΚΟΚ. Για το λόγο αυτό κρίθηκα παραβάτης και μου επιβλήθηκε πρόστιμο 80 ευρώ. Πρέπει να επισημανθεί ότι οι συγκεκριμένοι ράβδοι είναι του εμπορίου και δεν πρόκειται για ιδιοκατασκευή. Το ακριβές κείμενο της παράβασης είναι το παρακάτω:
'Να έχει τοποθετήσει ράβδους συγκράτησης ποδηλάτου οι οποίες προεξέχουν 1m περίπου του αμαξώματος'.
Την επόμενη ημέρα σύμφωνα με την προβλεπόμενη νομοθεσία, προέβην σε γραπτή αμφισβήτηση της εν λόγω παράβασης στο Τμήμα Τροχαίας Χανίων, αναφέροντας ότι ΔΕΝ υφίσταται παράβαση σύμφωνα με το άρ. 82 του ΚΟΚ και ότι οι ράβδοι προεξείχαν 0,45m και όχι «1m περίπου» που γράφεται στο έντυπο της Τροχαίας.
Την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου 2010 ενημερώθηκα από την Τροχαία ότι η ένστασή μου απορρίφθηκε και ότι αν επιμένω στα λεγόμενά μου πρέπει να προσφύγω στο Πρωτοδικείο. Πριν την τελική μου απόφαση (προσφυγή ή όχι) κρίνω σκόπιμο να ενημερώσω τους συμπολίτες μου ότι:
1. Σε επικοινωνία μου με τις εταιρείες εισαγωγής και εμπορίας των εν λόγω ράβδων συγκράτησης ποδηλάτων, έλαβα γνώση ότι είναι σύμφωνες με την ελληνική νομοθεσία του άρ. 32 του ΚΟΚ (φόρτωση οχημάτων) και όχι του άρ. 82. Κατόπιν αυτού είναι νόμιμη η διάθεση και χρήση αυτών.
2. Η ανάρτηση ποδηλάτων στους εν λόγω ράβδους, αποτελεί φορτίο και πρέπει να γίνεται σύμφωνα με το άρ. 32 του ΚΟΚ, οπότε δεν προκύπτει παράβαση.
Τελικά, η Τροχαία Χανίων έκρινε ότι εγώ έχω άδικο και ότι οι εν λόγω ράβδοι χρησιμοποιούνται παράνομα από τους πολίτες διότι είναι επικίνδυνες για τους άλλους χρήστες των δρόμων'.
Ακόμα ο κ. Τσατσαρώνης επισημαίνει:
'Κατόπιν όλων των ανωτέρω, χωρίς να κρίνω σκόπιμο να αναφέρω επακριβώς τα άρ. 32 και 82 του ΚΟΚ για τον αναγνώστη, επιθυμία μου είναι να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι για το συγκεκριμένο περιστατικό και να λάβουν γνώση ότι ίσως ελεγχθούν από την Τροχαία ως παραβάτες του άρ. 82 του ΚΟΚ και να τους επιβληθεί πρόστιμο 80 ευρώ.
Εγώ ακόμη αμφισβητώ τη νομιμότητα της παράβασης αλλά προτρέπω τους ποδηλατικούς Συλλόγους και τους ποδηλάτες των Χανίων, να ζητήσουν ενημέρωση από την Τροχαία για το αν υφίσταται παράβαση και να ενημερωθούν ανάλογα οι πολίτες μέσω των ΜΜΕ'.
Καταλήγοντας, σημειώνει:
'Η απάντηση της Τροχαίας Χανίων: «Αν κύριε αμφισβητείτε ακόμη την παράβαση έχετε το δικαίωμα να προσφύγετε στο Πρωτοδικείο» την κρίνω ως τυπικά υπηρεσιακή και νόμιμη, αλλά πρέπει επίσης να πω ότι μέρος της δουλειάς της Τροχαίας είναι η σωστή κρίση και αντίληψη. Το «1m περίπου» που γράφτηκε από τον υπάλληλο της Τροχαίας - αντί 0,45m - ως μήκος ράβδων (120% σφάλμα), σημαίνει ότι δεν υπάρχει σωστή αντίληψη ενώ η τελική απόρριψη της ένστασής μου σημαίνει ότι δεν υπάρχει και σωστή κρίση'.

Από εδώ (http://www.haniotika-nea.gr/from-sitemap-products_id-1)

Χαιρετίσματα..:lol:

notakos600
01/10/2010, 11:31
Πλάκα-πλάκα έχω δει ποδήλατο σε αμάξι, στηριγμένο με την εν λόγω σχάρα και τα δύο μισά των τροχών να προεξέχουν.

georgio
01/10/2010, 11:42
Εντάξει παιδιά καλή φάση το ποδήλατο αλλά μην τα χέσουμε όλα...

Πόσες φορές τα έχω δει επάνω σε αμάξια και σκέφτομαι, αν γίνει κάτι και πέσω εγώ πίσω του τι θα γίνει;

Γιατί από εκεί που απλά θα μπορούσα να μπω στο πίσω παρμπριζ, και φορώντας μπουφάν-κράνος να βγω κύριος και να ψάχνω μπροστινό για το μηχανάκι να βρεθώ να ψάχνω πνεύμονα, καρδιά, σπλήνα επειδή θα έχω γίνει σουβλάκι;;;

Κάθονται οι εταιρείες σχεδιάζουν τα αμάξια ώστε να προστατεύουν και τους απ'έξω σε διάφορες γωνίες πρόσκρουσης και πάει ο καθένας και πετάει 2 σίδερα να περισσεύουν...

makis206
01/10/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πλάκα-πλάκα έχω δει ποδήλατο σε αμάξι, στηριγμένο με την εν λόγω σχάρα και τα δύο μισά των τροχών να προεξέχουν.

Κι εγώ δεν ξέρω ακριβώς τη νομοθεσία αλλά υποθέτω ότι μπαίνουν νόμιμα στο αυτοκίνητο εφόσον επιτρέπεται και η πώλησή τους στα καταστήματα ποδηλάτων, φαντάζομαι βέβαια ότι θα πρέπει να αφαιρούνται όταν δεν υπάρχει ποδήλατο πάνω..

Ξέρει κανείς;

Gandalf dr685sm
01/10/2010, 11:47
makis206...

Σκόπιμα δεν αναφέρει τα άρθρα καθώς...



Άρθρο 32...

Το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει από το πίσω τμήμα του οχήματος περισσότερο από 30% του μήκους του αμαξώματος. Ειδικά, στα μοτοποδήλατα, μοτοσυκλέτες και τρίτροχα οχήματα, το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει περισσότερο από 0,40 μ. από τις πλευρές τους, υπολογιζόμενου από το εξωτερικό άκρο του εμπρόσθιου πλευρικού φανού του οχήματος, ή του μπρος ή πίσω ακραίου σημείου αυτών. .
........................

Τα φορτία τα οποία προεξέχουν κατά πλάτος περισσότερο από 0,40 μ. από το εξωτερικό άκρο του μπρος φανού ή του πίσω ερυθρού φανού του οχήματος, πρέπει να επισημαίνονται τη νύκτα.



Το όριο αρχικά είναι 0,40 και οχι 0,45 όπως αναφέρει...

Συν του οτι οι εταιρίες ναι μεν δίνουν χαρτί πιστοποίησης για το αντικείμενο τους προς πώληση, αλλά οι διαστάσεις του δεν σημαίνει οτι κάνουν και για όλα τα οχήματα. Είναι ευθύνη του οδηγού όσον αφορά την εγκατάσταση του, να είναι σύνομο με τις διατάξεις.

Επίσης στην κλήση μπορεί να αναγράφει το συνολικό σαν έκταση 0,45 + 0,45 αριστερά και δεξιά.. .και οχι μόνο την μία πλευρά.

Γενικά είναι άλλο ενα περιστατικό που έχουμε μόνο την μία άποψη και οχι και εκείνου που διαπίστωσε παράβαση. Οπότε οτι και να πούμε είναι άκυρο, εκτός απο την μικρο-διαφορά εκατοστών που προκύπτει απο τα παραπάνω άρθρα του κώδικα.

Gandalf

Εχετλαίος
01/10/2010, 11:53
Οι εργοστασιακές βάσεις των περισσότερων εταιρειών τοποθετούνται στην οροφή του αυτοκινήτου και όχι πίσω ή υπό μορφή hitch (κοτσαροειδές). Η κατασκευή τους είναι τέτοια που πληροί πολλές προδιαγραφές ασφάλειας αλλά το κόστος τους δυσβάστακτο.
Από την άλλη, οι aftermarket είναι ως επί το πλείστον προσθαφαιρούμενες στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου για ευκολία, ποιοτικά, εργονομικά και από άποψη ενεργητικής ασφάλειας υποδεέστερες των μαμίσιων.
Πράθυρα και "ευκαιρείες" στον διάτρητο Ελληνικό κοκ και λοιπή νομοθεσία έχουν δώσει τροφή στον κάθε εισαγωγέα ή κατασκευαστή φερούσιων ποδηλάτων να παίρνει και μια βεβαίωση για το αξιόμαχο του προιόντος.
Ε, είναι και θέμα παιδείας (αν σκέπτεσαι ότι μπορεί να γίνει sis-kebap ο δικυκλιστής από πίσω αν φρενάρεις-στουκάρεις) είναι και θέμα ωχαδερφισμού (εγώ θα φορτώ και θα πάω τη βόλτα μου) είναι και θέμα ευκολίας (και οι λοιποί να πα να γα).
Τώρα, βέβαια, καλά όλα αυτά. Αλλά και ...άλλα τα 45 εκατοστά και άλλο το ένα μέτρο.
:wave2:

makis206
01/10/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Γενικά είναι άλλο ενα περιστατικό που έχουμε μόνο την μία άποψη και οχι και εκείνου που διαπίστωσε παράβαση. Οπότε οτι και να πούμε είναι άκυρο, εκτός απο την μικρο-διαφορά εκατοστών που προκύπτει απο τα παραπάνω άρθρα του κώδικα.
Gandalf

Οπότε ακυρώνω και το "Χαιρετίσματα" που έγραψα παραπάνω μιας και δεν ήξερα τι γίνεται με το νόμο..

Πλάκα πλάκα αυτά θα έπρεπε να μας τα πει κάποιος όμως όταν προμηθευόμαστε τέτοιου είδους αξεσουάρ, προσωπικά χρησιμοποιώ αρκετά συχνά τέτοια βάση (απ'αυτές που πιάνουν με ιμάντες στην μπαγκαζόπορτα) κι ενώ την αφαιρώ όταν πρόκειται να οδηγήσω το αυτοκίνητο χωρίς το ποδήλατο πάνω, κανείς ποτέ δεν μου μίλησε περί διαστάσεων με λεπτομέρειες.. καταλαβαίνω βέβαια την επικινδυνότητα του πράγματος, βλέπω όμως ότι τα σίδερα που κρατούν το ποδήλατο δεν εξέχουν από αυτό.

Δεν θα μπορούσε όμως και η τροχαία να κάνει μια παρατήρηση προς ενημέρωση πριν δώσει την 80άρα έστω; Τέλος πάντων μην την πάω αλλού την κουβέντα..

Ευχαριστώ Μάγε :beer:

Operater
01/10/2010, 12:01
Xώρια ότι πρέπει να ασφαλίσεις αυτή την "επιμύκηνση"

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Xώρια ότι πρέπει να ασφαλίσεις αυτή την "επιμύκηνση"
΄
Και ο ηλιακός στην ταράτσα θέλει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν γνωρίζω έναν (1) που να το έχει κάνει.
(άσχετο)

Operater
01/10/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
΄
Και ο ηλιακός στην ταράτσα θέλει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν γνωρίζω έναν (1) που να το έχει κάνει.
(άσχετο)

κοίτα, αν ο άλλος που σε τρακάρει από πίσω (ενώ έχεις αυτό το πρόσθετο)
και είναι λίγο τζιμάνι, θα σου ζητήσει ασφαληστήριο για αυτό...

Cpt. Haddock
01/10/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
΄
Και ο ηλιακός στην ταράτσα θέλει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν γνωρίζω έναν (1) που να το έχει κάνει.
(άσχετο)

:D



:bigcry:

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
κοίτα, αν ο άλλος που σε τρακάρει από πίσω (ενώ έχεις αυτό το πρόσθετο)
και είναι λίγο τζιμάνι, θα σου ζητήσει ασφαληστήριο για αυτό...

Δεν ισχύει το "κρατάτε τις αποστάσεις" και το "ο προπορευόμενος δεν έχει αμάθια στον κώλο" ;
Άραγε τι από τα δυο θα είχε μεγαλύτερη ισχύ σε μια δύσκολη κατάσταση;
:confused:

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:D



:bigcry:

Iσχύει! Ο ηλιακός θέλει πολεοδομική άδεια, άνοιγμα πινακίδας στο ΙΚΑ+πέρασμα ολίγων μεροκαμάτων, υδραυλικό υπόμνημα + θεώρηση στον σύνδεσμο υραυλικών, βεβαίωση ηλεκτρολόγου θεωρημένη από το τοπικό σωματείο κτλ κτλ κτλ.
:wave2:

Cpt. Haddock
01/10/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Iσχύει! Ο ηλιακός θέλει πολεοδομική άδεια, άνοιγμα πινακίδας στο ΙΚΑ+πέρασμα ολίγων μεροκαμάτων, υδραυλικό υπόμνημα + θεώρηση στον σύνδεσμο υραυλικών, βεβαίωση ηλεκτρολόγου θεωρημένη από το τοπικό σωματείο κτλ κτλ κτλ.
:wave2:

το ξερω λεμε :lol:

Volo
01/10/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Εντάξει παιδιά καλή φάση το ποδήλατο αλλά μην τα χέσουμε όλα...

Πόσες φορές τα έχω δει επάνω σε αμάξια και σκέφτομαι, αν γίνει κάτι και πέσω εγώ πίσω του τι θα γίνει;

Γιατί από εκεί που απλά θα μπορούσα να μπω στο πίσω παρμπριζ, και φορώντας μπουφάν-κράνος να βγω κύριος και να ψάχνω μπροστινό για το μηχανάκι ....

Ούτε ο Chacky Chan δεν τα κάνει αυτά :lol: :lol: :lol:

Πάντως ότι μπορεί να γίνει τόσο επικίνδυνο σε σημείο να "σουβλιστείς"
σε αυτές τις μπάρες δεν το είχα φανταστεί :sick: Μήπως είναι λίγο τραβηγμένο?
Θα έχει τα ποδήλατα απάνω σκέφτομαι. Θα μου πεις το ίδιο μπορείς να πάθεις
με το πετάλι... Γενικώς φαίνεται οριακό και επικίνδυνο να τα έχεις κρεμασμένα από
πίσω.

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Γενικώς φαίνεται οριακό και επικίνδυνο να τα έχεις κρεμασμένα από πίσω.

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

makis206
01/10/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Για ποδήλατα μιλάμε σύντεκνε..:lol:

Operater
01/10/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
...Γενικώς φαίνεται οριακό και επικίνδυνο να τα έχεις κρεμασμένα από
πίσω.

δεν κάνει και κατάβαση απότομης πλαγιάς με μια σανίδα...

THEOD
01/10/2010, 12:19
Εμένα αυτό που ΑΝΕΚΑΘΕΝ με έβγαζε από τα ρούχα μου είναι αυτές οι σιδερόβεργες που μεταφέρουν κάποια φορτηγά.
Μιλάμε για θανατηφόρα δόρατα που προεξέχουν κανένα 2μετρο από την καρότσα...Και οι "ξύπνιοι" βάζουν και μια κόκκινη κορδέλλα στην άκρη για άλλοθι και νομίζουν ότι καθαρίσανε....Αλλά δεν έχω δει ποτέ κανένα τροχονόμο να σταματάει κανέναν από αυτούς του υποψήφιους φονιάδες και να τον κλείνει στο αυτόφωρο... :mad:

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εμένα αυτό που ΑΝΕΚΑΘΕΝ με έβγαζε από τα ρούχα μου είναι αυτές οι σιδερόβεργες που μεταφέρουν κάποια φορτηγά.
Μιλάμε για θανατηφόρα δόρατα που προεξέχουν κανένα 2μετρο από την καρότσα...Και οι "ξύπνιοι" βάζουν και μια κόκκινη κορδέλλα στην άκρη για άλλοθι και νομίζουν ότι καθαρίσανε....Αλλά δεν έχω δει ποτέ κανένα τροχονόμο να σταματάει κανέναν από αυτούς του υποψήφιους φονιάδες και να τον κλείνει στο αυτόφωρο... :mad:

Οι εργολάβοι κινούν την αγορά με πολλούς τρόπους.
Μονάχα τα πολύ εξόφθαλμα στυλιτίζονται και τα περισσότερα από αυτά απαλλάσονται στα δικαστήρια.
Άσε, πονεμένη ιστορία...
:sad:

konsttanttinos
01/10/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
΄
Και ο ηλιακός στην ταράτσα θέλει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν γνωρίζω έναν (1) που να το έχει κάνει.
(άσχετο)

Πεσ'τα !!

:rotflmao: :rotflmao:

Volo
01/10/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: Δεν παίζεσαι :beer:

STOYBI
01/10/2010, 12:24
Παιδια μιλαμε για τις βασεις που εξεχουν δυο μεγαλα σιδερα απο πισω....??? :confused:

Volo
01/10/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Παιδια μιλαμε για τις βασεις που εξεχουν δυο μεγαλα σιδερα απο πισω....??? :confused:

Ναι αν και μπορεί να έχεις και άλλα "πράγματα" κρεμασμένα εκεί....
Γενικώς είναι επικίνδυνο

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
...που εξεχουν δυο μεγαλα σιδερα απο πισω....??? :confused:

Το παρόν thread παίρνει γλυκά-γλυκά τρυφερές διαστάσεις...

Operater
01/10/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εμένα αυτό που ΑΝΕΚΑΘΕΝ με έβγαζε από τα ρούχα μου είναι αυτές οι σιδερόβεργες που μεταφέρουν κάποια φορτηγά.
..... :mad:

και τι θες μαν? να τα κουβαλανε με τα χέρια? :confused:

makis206
01/10/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Παιδια μιλαμε για τις βασεις που εξεχουν δυο μεγαλα σιδερα απο πισω....??? :confused:

:winka:

Η φωτό απ'την εφημερίδα:


212264

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
και τι θες μαν? να τα κουβαλανε με τα χέρια? :confused:

Μπορούνε και με τράκτορα και επικαθήμενο αλλά κοστίζει παραπάνω.
:wave2:

STOYBI
01/10/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εμένα αυτό που ΑΝΕΚΑΘΕΝ με έβγαζε από τα ρούχα μου είναι αυτές οι σιδερόβεργες που μεταφέρουν κάποια φορτηγά.
Μιλάμε για θανατηφόρα δόρατα που προεξέχουν κανένα 2μετρο από την καρότσα...Και οι "ξύπνιοι" βάζουν και μια κόκκινη κορδέλλα στην άκρη για άλλοθι και νομίζουν ότι καθαρίσανε....Αλλά δεν έχω δει ποτέ κανένα τροχονόμο να σταματάει κανέναν από αυτούς του υποψήφιους φονιάδες και να τον κλείνει στο αυτόφωρο... :mad:


Τους κοβουν κληση κανονικα...... :wave2:

Operater
01/10/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τους κοβουν κληση κανονικα...... :wave2:
...αν έχουν όρεξη...:)

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τους κοβουν κληση κανονικα...... :wave2:

Εδώ όχι.
:wave2:

Volo
01/10/2010, 12:30
Είναι πιο ακριβό να πάρεις 2 σχάρες και να τα βάζεις ξαπλωτά στην οροφή
και να κάνεις τη δουλειά σου? Πιο ασφαλές είναι και έχεις και το κεφάλι σου
ήσυχο... Για ποδήλατα μιλάμε ε:rolleyes:

el_hymador
01/10/2010, 12:31
Πω ρ.π.μ. τι αλλο θα διαβασουμε!

Οι προεκτασεις της σχαρας των ποδηλατων δεν ειναι ποτε πραλληλα με το εδαφος αλλα εχουν κλιση προς τα πανω, πιστευω να αντιλαμβανεστε το λογο.

Τωρα αν σκασει κανενας πισω απο αυτοκινητο που μεταφερει ποδηλατα μαλλον περισσοτερο κινδυνευει απο πεταλια και τιμονια παρα απο τα σιδερα...ε γενικα προσεχουμε και δεν σκαμε απο πισω, ημαρτον ρε σεις!

...εκτος αν θελετε να σας βγαζουν καμια Shimano SLX απο τη κοιλια...


οι αερτομες που ειναι σαν οριζοντιες λαιμιτομοι δεν σας πειραζουν, τα ποδηλατα σας μαραναν...

STOYBI
01/10/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:winka:

Η φωτό απ'την εφημερίδα:

Ρε Μακη εβλεπα ενα Φοκους προχθες με αυτο το πραγμα στο φαναρι ( χωρις ποδηλατα ) και πραγματικα....

Εστω και με 20κμ να πεσεις απο πισω θα σου βγαλει απ εξω με την μια ολη την συκωταρια στην καλλυτερη... :look:

Και να εισαι σιγουρος...

Σιγουρα υπαρχουν αρκετοι που βαριουνται να βγαζουν αυτες τις βασεις απο Κυριακη σε Κυριακη και κυκλοφορουν με αυτες ολη την εβδομαδα στην πολη.... :rolleyes:

:wave2:

STOYBI
01/10/2010, 12:33
Μα οι παραδοσιακες σχαρες οροφης τις βρισκω μια χαρα... Γιατι..?? Τις καταργησανε..??? :confused:

hidefnick
01/10/2010, 12:33
Γράφει πουθενά αν περίσευαν απο το πλάι του κάρου ή από πίσω? Γιατί αν ήταν απο πίσω ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ. Ειδικά αν δεν κουβαλάς ποδήλατο.....

konsttanttinos
01/10/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το παρόν thread παίρνει γλυκά-γλυκά τρυφερές διαστάσεις...


Eχεις ρεντα σημερα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Operater
01/10/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Γράφει πουθενά αν περίσευαν απο το πλάι του κάρου ή από πίσω? Γιατί αν ήταν απο πίσω ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ. Ειδικά αν δεν κουβαλάς ποδήλατο.....

:lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
01/10/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Είναι πιο ακριβό να πάρεις 2 σχάρες και να τα βάζεις ξαπλωτά στην οροφή
και να κάνεις τη δουλειά σου? Πιο ασφαλές είναι και έχεις και το κεφάλι σου
ήσυχο... Για ποδήλατα μιλάμε ε:rolleyes:

Δεν είναι τόσο απλό, δύο μπάρες οροφής κοστίζουν από 80-100 ευρώ και πάνω και απαιτείται πρόσθετη βάση που να κρατάει όρθιο το ποδήλατο με τουλάχιστον +30 ευρώ για το καθένα από αυτά. Αν το συγκρίνεις με αυτές που προαναφέραμε και κοστίζουν από 30-80 περίπου ευρώ και συγκρατούν μέχρι και 3 ποδήλατα.. συν ότι πωλούνται νόμιμα όταν ταυτόχρονα διαστάσεις/άδειες/λοιπές ασφάλειες δεν αναφέρονται πουθενά..

Το να πάρεις 2 μπάρες και να πετάξεις τα ποδήλατα πάνω απλώς δεν παίζει.:winka: :beer:

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μα οι παραδοσιακες σχαρες οροφης τις βρισκω μια χαρα... Γιατι..?? Τις καταργησανε..??? :confused:

Δεν είναι πια (από άποψη desihn) IN!
:yuck:

makis206
01/10/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Ειδικά αν δεν κουβαλάς ποδήλατο.....

Ειδικά σε αυτό δεν χωράει θέμα συζήτησης..:beer:

makis206
01/10/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μα οι παραδοσιακες σχαρες οροφης τις βρισκω μια χαρα... Γιατι..?? Τις καταργησανε..??? :confused:

Υπάρχουν άλλα θέματα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=111090) εκεί..:lol:

hidefnick
01/10/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
:lol: :lol: :lol: :lol:

:confused:

Aggelos_SV
01/10/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μπορούνε και με τράκτορα και επικαθήμενο αλλά κοστίζει παραπάνω.
:wave2:

Στις πολιτισμένες χώρες ΟΛΟΙ μεταφέρουν χάλυβες οπλισμού με επικαθήμενο,όχι μόνο για προστασία τρίτων αλλά πρωτίστως των ίδιων των χαλύβων.

Βέβαια η μεταφορά είναι το λιγότερο που πρέπει να σας απασχολεί για τους χάλυβες οπλισμού.Υπάρχουν ΠΟΛΥ πιο σοβαρά προβλήματα που θα τα διαπιστώσετε μόλις θα έρθει το 7αράκι :D :rolleyes: :sad:


212265

THEOD
01/10/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
συν ότι πωλούνται [B]νόμιμα .....
΄
Ε...καλά...και οι ξετάπωτες νόμιμα πωλούνται....Η χρήση απαγορεύεται όχι η αγορά...Είπαμε...Κάθε εμπόριο για καλό... :winka:

ego_o_idios
01/10/2010, 12:44
a na xa8ite mpatsodouloi...

makis206
01/10/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ε...καλά...και οι ξετάπωτες νόμιμα πωλούνται....Η χρήση απαγορεύεται όχι η αγορά...Είπαμε...Κάθε εμπόριο για καλό... :winka:

Πάει κι έτσι..:beer:

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
...μόλις θα έρθει το 7αράκι ...

:confused:

Aggelos_SV
01/10/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:confused:


σεισμός,αλλά μην το ακούσει κανείς και τρομοκρατηθεί :ZZZ:

Εχετλαίος
01/10/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
σεισμός,αλλά μην το ακούσει κανείς και τρομοκρατηθεί :ZZZ:
:a53: :a53: :a53:
:a53: :a53: :a53:
:a53: :a53: :a53:
:a53: :a53: :a53:

georgio
01/10/2010, 12:55
Μ' αρέσει που το συζητάμε ακόμα...

δηλαδή πρέπει κάποιος να γίνει σουβλάκι για να καταλάβουμε την επικινδυνότητα του πράγματος;

Και προφανώς και θα φταίει ο πίσω... αλλά πρέπει να πεθάνει για αυτό;;

Και ο μ@λ@κ@ς που θα φέρει τούμπες με το clio με 200 φταίει αλλά οι εταιρείες κάθονται και φτιάχνουν το αμάξι ώστε να ζήσει!

sapila racing
01/10/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
makis206...

Σκόπιμα δεν αναφέρει τα άρθρα καθώς...



Το όριο αρχικά είναι 0,40 και οχι 0,45 όπως αναφέρει...

Συν του οτι οι εταιρίες ναι μεν δίνουν χαρτί πιστοποίησης για το αντικείμενο τους προς πώληση, αλλά οι διαστάσεις του δεν σημαίνει οτι κάνουν και για όλα τα οχήματα. Είναι ευθύνη του οδηγού όσον αφορά την εγκατάσταση του, να είναι σύνομο με τις διατάξεις.

Επίσης στην κλήση μπορεί να αναγράφει το συνολικό σαν έκταση 0,45 + 0,45 αριστερά και δεξιά.. .και οχι μόνο την μία πλευρά.

Γενικά είναι άλλο ενα περιστατικό που έχουμε μόνο την μία άποψη και οχι και εκείνου που διαπίστωσε παράβαση. Οπότε οτι και να πούμε είναι άκυρο, εκτός απο την μικρο-διαφορά εκατοστών που προκύπτει απο τα παραπάνω άρθρα του κώδικα.

Gandalf

Αν εχω καταλάβει καλά, η βάση που είχε ο άνθρωπος εξείχε 45cm προς τα πίσω και όχι στα πλάγια.
Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και θα δείς οτι είναι νόμιμος. :winka:

Gandalf dr685sm
01/10/2010, 13:14
οι ράβδοι συγκράτησης ποδηλάτων τις οποίες έφερα στο πίσω μέρος του

Οχι "ρυμουλκούσε" όπως θα έγραφε η κλήση αν ήταν κατά μήκος απο πίσω απο το όχημα... αλλά "έφερε". Ακόμα όμως και αν τις ρυμουλκούσε με παραπάνω όχημα θα έτρωγε κλήση φαντάζομαι για παράνομο κοτσαδόρο , για παράνομη ρυμούλκηση κοκ... οπότε το πιθανότερο είναι οτι μιλάει για βάσεις που μπαίνουν στην πίσω πόρτα του οχήματος.

Αν τώρα προεξείχαν προς τα πίσω επειδή είναι πρόσθετο μέρος στο όχημα θα πρέπει να έχει αναρτήσει πρόσθετα φανάρια, μεταφορά πινακίδας κοκ.. που όπως καταλαβαίνεις και πάλι θα είναι παράνομος...άρθρο 82 ΚΟΚ αν θυμάμαι καλά.

Gandalf

makis206
01/10/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ρε Μακη εβλεπα ενα Φοκους προχθες με αυτο το πραγμα στο φαναρι ( χωρις ποδηλατα ) και πραγματικα....
Εστω και με 20κμ να πεσεις απο πισω θα σου βγαλει απ εξω με την μια ολη την συκωταρια στην καλλυτερη... :look:
Και να εισαι σιγουρος...
Σιγουρα υπαρχουν αρκετοι που βαριουνται να βγαζουν αυτες τις βασεις απο Κυριακη σε Κυριακη και κυκλοφορουν με αυτες ολη την εβδομαδα στην πολη.... :rolleyes:
:wave2:

Ασυζητητί χωρίς ποδήλατο αυτά τα πράγματα πάνω στο όχημα, κι εγώ έχω δει αρκετούς όντως.:beer:

Tigas
01/10/2010, 13:40
Άρθρο 32

Το φορτίο του οχήματος πρέπει να τακτοποιείται και να στοιβάζεται κατά τέτοιο τρόπο ώστε:
• Να μην εκτίθενται σε κίνδυνο πρόσωπα και να μην προκαλούνται ζημιές από διαρροή ή πτώση αυτού στην οδό.
• Να μην περιορίζεται ή παρεμποδίζεται η ορατότητα του οδηγού, να μην εμποδίζεται η οδήγηση του οχήματος και να μην μειώνεται η σταθερότητα αυτού.
• Να μην προκαλούνται θόρυβοι ή σκόνη άλλες ενοχλήσεις, οι οποίες μπορούν να αποφευχθούν.
• Να μην καλύπτονται οι φανοί, συμπεριλαμβανομένων και των φανών στάθμευσης και πορείας, τα αντανακλαστικά στοιχεία, οι πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας και το διακριτικό σήμα της χώρας απογραφής του οχήματος, ως και τα σήματα που δίνονται με το χέρι σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ. (Άρθρο 32 παρ. 2 Κ.Ο.Κ.)

Άρθρο 82
Ειδικές διατάξεις.
1. Η κατασκευή των μηχανοκινήτων οχημάτων και μοτοποδηλάτων πρέπει να είναι τέτοια ώστε ν' αποφεύγεται η δημιουργία οιουδήποτε κινδύνου πυρκαγιάς ή έκρηξης.
2. Η λειτουργία των κυκλωμάτων υψηλής τάσης των οδικών οχημάτων πρέπει να μην προκαλεί, από την υπερβολική εκπομπή ραδιοπαρασίτων, αισθητή παρενόχληση.
3. Το μηχανοκίνητο όχημα πρέπει να είναι κατασκευασμένο κατά τρόπον ώστε το πεδίο ορατότητας του οδηγού, μπροστά, δεξιά και αριστερά αυτού να είναι αρκετό για να είναι δυνατή η ασφαλής οδήγηση.
4. Τα μηχανοκίνητα οχήματα, τα μοτοποδήλατα και τα ρυμουλκούμενα πρέπει να είναι κατασκευασμένα και εξοπλισμένα κατά τρόπον ώστε να περιορίζεται κατά το δυνατόν, σε περίπτωση ατυχήματος, ο κίνδυνος, τόσο για τους επιβαίνοντες αυτών, όσο και για τους λοιπούς που χρησιμοποιούν τις οδούς. Ιδιαιτέρως τα οχήματα αυτά πρέπει να μην φέρουν στο εσωτερικό και εξωτερικό τους μέρος διακοσμητικά ή άλλα αντικείμενα που προεξέχουν και τα οποία είναι δυνατό να καταστούν επικίνδυνα για τους επιβάτες ή τους λοιπούς χρήστες της οδού.
5. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, ως και αυτός που οδηγεί όχημα, το οποίο δεν πληροί τις απαιτήσεις του άρθρου αυτού, τιμωρείται με πρόστιμο "δεκαπέντε χιλιάδων (15.000)" δραχμών.

Άρθρο 46
Η ακινητοποίηση ενός οχήματος επιβάλλεται αν διαπιστωθεί ότι η κίνησή του είναι επικίνδυνη για τους επιβαίνοντες ή τους λοιπούς χρήστες της οδού, συνεπεία βλαβών, φθορών, εκπομπής ρύπων, προσθήκης εξαρτημάτων και άλλων παράνομων μετατροπών ή εξαιτίας σωματικής ή πνευματικής κατάστασης του οδηγού. Επίσης αν - κατά τις ώρες κοινής ησυχίας και μέσα στις κατοικημένες περιοχές – από την λειτουργία του προκαλούνται υπερβολικοί θόρυβοι. (Άρθρο 46 παρ. 1 Κ.Ο.Κ.)



Γιά όλα τα παραπάνω η αστυνομία έχει το δικαίωμα να μας γράψει όσοι από εμάς έχουμε σχάρα για την κωλόπορτα του αυτοκινήτου μας.
Η απόσταση της δεν είναι παράνομη για ότι αφορά είτε σε μήκος είτε σε πλάτος

Tigas
01/10/2010, 13:45
τέλος επειδή γράφτηκε ότι πρέπει να υπάρχει ειδική άδεια, ασφάλεια κτλ κτλ

Για να έχει κάτι ασφάλεια πρέπει να είναι όχημα, οχήματα υπάρχουν τα αυτοκινούμενα-αυτοπρωοθούμενα, τα ημιρυμουλκούμενα και τα ρυμουλκούμενα.

Ο κοτσαδόρος πρέπει να δηλωθεί στο υπουργείο και απλά αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορείας του οχήματος ότι φέρει κοτσαδόρο :wave2:

Εχετλαίος
01/10/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Ο κοτσαδόρος πρέπει να δηλωθεί στο υπουργείο και απλά αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορείας του οχήματος ότι φέρει κοτσαδόρο :wave2:

Οπότε και τροποποιήται η ασφάλεια του οχήματος; Κατιτίς παραπάνω σαν όχημα που φέρει κοτσαδόρο;
:confused:

sapila racing
01/10/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Οπότε και τροποποιήται η ασφάλεια του οχήματος; Κατιτίς παραπάνω σαν όχημα που φέρει κοτσαδόρο;
:confused:

Oταν δεν ρυμουλκεί δεν δικαιούται να έχει κοτσαδόρο, αρα πρέπει να είναι αφαιρούμενος, εκτός αν είναι τέτοιο το όχημα που ο κοτσαδόρος δεν εξέχει από το αμάξωμα.

Το τρέιλερ πρέπει να εχει άδεια, και επίσης να αναφέρεται στην ασφάλεια του οχήματος.

:wave2:

Εχετλαίος
01/10/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Oταν δεν ρυμουλκεί δεν δικαιούται να έχει κοτσαδόρο, αρα πρέπει να είναι αφαιρούμενος, εκτός αν είναι τέτοιο το όχημα που ο κοτσαδόρος δεν εξέχει από το αμάξωμα.

Το τρέιλερ πρέπει να εχει άδεια, και επίσης να αναφέρεται στην ασφάλεια του οχήματος.

:wave2:

Ναι, το κατέχω. Αλλά δεν ξέρω αν αλλάζει και το ποσόν της ασφάλισης από τη στιγμή που αναγράφεται η ικανότητα ρυμούλκησης με κοτσαδόρο.
:confused:

el_hymador
01/10/2010, 13:56
Γαμώ τις λογικές έχετε ορισμένοι...να απαγορευτούν λοιπόν και τα τρεϊλερ μεταφοράς αγωνιστικών μοτοσικλετων, γιατί έτσι και πέσω από πίσω όλη αυτή στράτζα θα με κάνει κομμάτια...να απαγορευτούν επίσης και οι αιχμηρές ουρές στα supersport γιατί άμα πέσω από πίσω θα με ξεκοιλιάσουν... γενικά να απαγορευτούν όλα και να μπουν coco-mat στρώματα πίσω απο τα αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες, γιατί άμα κάνω τη μαλακία και πέσω από πίσω τους, να πέσω στα μαλακά...το ότι χάζευα ή δεν κρατούσα τις αποστάσεις δεν πάιζει κανένα ρόλο βέβαια...

makis206
01/10/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γαμώ τις λογικές έχετε ορισμένοι...να απαγορευτούν λοιπόν και τα τρεϊλερ μεταφοράς αγωνιστικών μοτοσικλετων, γιατί έτσι και πέσω από πίσω όλη αυτή στράτζα θα με κάνει κομμάτια...να απαγορευτούν επίσης και οι αιχμηρές ουρές στα supersport γιατί άμα πέσω από πίσω θα με ξεκοιλιάσουν... γενικά να απαγορευτούν όλα και να μπουν coco-mat στρώματα πίσω απο τα αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες, γιατί άμα κάνω τη μαλακία και πέσω από πίσω τους, να πέσω στα μαλακά...το ότι χάζευα ή δεν κρατούσα τις αποστάσεις δεν πάιζει κανένα ρόλο βέβαια...

Mην το πηγαίνεις στο άλλο άκρο Κωστή, εννοείται ότι και η "στράντζα" πρέπει να φέρει φώτα κλπ κλπ, οτιδήποτε δηλαδή στέκεται ικανό να ενημερώνει σωστά αυτόν που ακολουθεί. Δύο σίδερα στην μπαγκαζόπορτα χωρίς ποδήλατο πάνω τους είναι όντως φονικά όπλα.. εξέχουν χωρίς να έχουν μετωπική επιφάνεια, προειδοποίηση ότι εξέχουν απ'το όχημα..κλπ κλπ.:winka:

el_hymador
01/10/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Mην το πηγαίνεις στο άλλο άκρο Κωστή, εννοείται ότι και η "στράντζα" πρέπει να φέρει φώτα κλπ κλπ, οτιδήποτε δηλαδή στέκεται ικανό να ενημερώνει σωστά αυτόν που ακολουθεί. Δύο σίδερα στην μπαγκαζόπορτα χωρίς ποδήλατο πάνω τους είναι όντως φονικά όπλα.. εξέχουν χωρίς να έχουν μετωπική επιφάνεια, προειδοποίηση ότι εξέχουν απ'το όχημα..κλπ κλπ.:winka:

Ε ναι ρε φιλε, αν δεν εχεις ποδηλατα πανω πρεπει να τη βγαζεις τη σχαρα!

G M
01/10/2010, 15:36
Οι βασεις για ποδηλατο φερουν πλαστικα προστατευτικά εχουν κλιση και συγκεκριμενο υψος για να ειναι ασφαλεστερα - δεν ειναι σουβλια

Υποθετω εαν πεσει καποιος πανω στην βαση με +30χλμ δεν θα παθει και τιποτα απο την βαση - εαν πεσει με +100χλμ (γιατι αποφασισε να ανεβασει μια 200-αρα στην Συγγρου) μαλλον το προβλημα δεν θα ειναι η βαση αλλα το μυαλο που κουβαλαει....

Προσωπικα χαιρομαι να βλεπω ολο και περισσοτερα κουτακια με τα ποδηλατα φορτωμενα να πανε για την βολτα τους στο βουνο

Εαν δεν εχεις ποδηλατο δεν υπαρχει λογος να εχεις την βαση πανω.....

Delfian
01/10/2010, 17:25
Σωστή η παράβαση κατ' εμέ και ας διαμαρτύρεται ο κύριος.

Είναι προφανές οτι και η ορατότητα περιορίζεται και δεν είναι ορατά τα φώτα του πίσω.
Απ'όσο γνωρίζω, κάθε επιπρόσθετο αντικείμενο πέραν των όσων υπάρχουν ήδη (δηλ. όπως το αγοράζεις το όχημα) χρειάζεται να δηλώνεται στο Υ.Σ. και να αναγράφεται και στην άδεια κυκλοφορίας.

Κοτσαδόροι, κουτάκια για σκύλους, βάσεις για ποδήλατα είναι παράνομα . Έχει τύχει να την φάω στο αυτοκίνητο απο τζιπάκι που έκανε όπισθεν και με βρήκε με το σκυλόκουτο. Παρόλο το ύφος του τύπου όταν τον ρώτησα εάν αναγράφεται στην άδεια, κοκκίνησε και τα μάσαγε (πάλι καλά που το αυτοκίνητό μου ήτανε 25 ετίας και δεν με ένοιαζε τότε).

Άσε που και στην οροφή να βάλεις κάτι θα πρέπει να το δέσεις τόσο καλά για λόγους ασφαλείας.

devil's animal
01/10/2010, 17:49
μαλλον ειχαν δικιο τα μπατσακια....
:wave2:

STOYBI
01/10/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR


Γιά όλα τα παραπάνω η αστυνομία έχει το δικαίωμα να μας γράψει όσοι από εμάς έχουμε σχάρα για την κωλόπορτα του αυτοκινήτου μας.
Η απόσταση της δεν είναι παράνομη για ότι αφορά είτε σε μήκος είτε σε πλάτος


Καπου εχετε μπερδεψει ... φορτια με τρευλερ



Σκοπιμως αφαιρεσα τα παραπανω και στεκομαι στο θεμα παρανομιας του μηκους του συγκεκριμενου εξαρτηματος ( οτι και να κουβαλαει αυτο....)

Ας αφησουμε την κληση στο θεμα του αρχικου θρεντ

Οι συγκεκριμενες σουβλες ( οι οποιες στηριζονται σταθερα πανω στο αυτοκινητο και αλοιωνουν τις εξωτερικες διαστασεις του οχηματος ) νομιζω υπαγονται σε αυτο το νομο.......


( Στον ιδιο νομο υπαγονται τα ..... 1) κοτσαδοροι ΙΧ αυτοκινητων 2) πουλ μπαρ --- πλαινοι μαρσπιεδες--εργατες, στα τζιπ κλπ..)

Θα εκπλαγειτε καποιοι οταν μαθετε οτι τα τζιπ δεν χρειαζονται αδεια υπουργειου για τον κοτσαδορο εφοσον αυτος καλυπτεται απο την ρεζερβα στην πισω πορτα και εφοσον δεν ρυμουλκει τιποτα.....

Τωρα για το αν καποιοι θελουν να φερνουν συγκρισεις με νομιμα τρειλερ που φερουν αγωνιστικες μοτο ( τα οποια εχουν περασει απο μηχανολογους---υπουργεια ---φερουν ασφαλεια κλπ κλπ ) γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι υπαρχουν ανθρωποι που... δεν .... βγαζουν την σχαρα πανω απο το αυτοκινητο τους οταν ...δεν.... κουβαλανε ποδηλατα .....

Δεν μπορω να πω τιποτα........


Δεστε την φωτο και......Φανταστειτε την χωρις τα ποδηλατα......

Και οποιος καταλαβε... Καταλαβε...


:wave2:


212314

kalogeros
02/10/2010, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Οι βασεις για ποδηλατο φερουν πλαστικα προστατευτικά εχουν κλιση και συγκεκριμενο υψος για να ειναι ασφαλεστερα - δεν ειναι σουβλια

Υποθετω εαν πεσει καποιος πανω στην βαση με +30χλμ δεν θα παθει και τιποτα απο την βαση - εαν πεσει με +100χλμ (γιατι αποφασισε να ανεβασει μια 200-αρα στην Συγγρου) μαλλον το προβλημα δεν θα ειναι η βαση αλλα το μυαλο που κουβαλαει....

Προσωπικα χαιρομαι να βλεπω ολο και περισσοτερα κουτακια με τα ποδηλατα φορτωμενα να πανε για την βολτα τους στο βουνο

Εαν δεν εχεις ποδηλατο δεν υπαρχει λογος να εχεις την βαση πανω.....

+650




Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Το «1m περίπου» που γράφτηκε από τον υπάλληλο της Τροχαίας ...


Αυτό μόνο σε εμένα έκανε εντύπωση; Τι πάει να πει "1 μέτρο περίπου"; Στο περίπου κόβουνε κλήσεις; Η κλήση αποτελεί επίσημο δημόσιο έγγραφο και θέλει ακριβή στοιχεία και όχι στο περίπου. Αυτό δεν το ξέρουν οι εν λόγω αστυνομικοί; Φαίνεται ότι στις σχολές, πέρα από τα βιονικά αυτιά με τα οποία μετρούν το θόρυβο των εξατμίσεων, πλέον τους εξοπλίζουν και με βιονικά μάτια για να μετράν το μήκος. Κλασική ελληνική ωχαδερφιστική αντίδραση: "Έλα μωρέ τώρα, λίγο πάνω, λίγο κάτω δεν χάθηκε ο κόσμος".

Πριν 2-3 χρόνια, εδώ στη γειτονία μου, ένας πιτσιρικάς καρφώθηκε πίσω από ένα αμάξι και το παρμπρίζ του έκοψε την καρωτίδα και πέθανε. Γι' αυτό, απαιτώ να απαγορευτούν τα πίσω τζάμια στα αυτοκίνητα ΤΩΡΑ. Τα τζάμια φταίγανε που σκοτώθηκε το παληκάρι και όχι το μυαλό του. Πάτε καλά; Από όλα τα σκατά που συναντάμε στο δρόμο καθημερινά, αυτό μας πείραξε; λέτε αυτοί που τα κατασκευάζουν αυτά, να μην έχουν υπολογίσει αυτήν την περίπτωση; Λέτε, εάν είναι τόσο επικύνδυνα, να μην τα είχε απαγορέψει το κράτος. Εφόσον κυκλοφορούν ΝΟΜΙΜΑ στο εμπόριο, καθένας μπορεί να τα αγοράσει και να τα χρησιμοποιεί. Και εάν τα όργανα της τάξης νομίζουν ότι παραβιάζουν τον ΚΟΚ, ας κυκλοφορούν από εδώ και πέρα με μεζούρες.

Υ.Γ.: ΔΕΝ έχω τέτοια κέρατα στο αυτοκινητό μου.

G M
02/10/2010, 09:23
μεχρι να βρεθει τεχνολογια μεταφορας ποδηλατων μεσω αερος ή τηλε-μεταφορας θα βλεπουμε σχαρες και βασεις μεταφορας. Ισως οι ποδηλατες ανταλλαξουν τα IX τους με φορτηγακια να τα κουβαλανε εντος και να βγαζουν και μεροκαματο.

moutoulos
02/10/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μαλλον ειχαν δικιο τα μπατσακια....
:wave2:
+1
Ναι, στην συγκεκριμένη περίπτωση είχαν όντως δίκιο, και ας γκρινιάζουμε.
:beer:

Aggelos_SV
02/10/2010, 10:29
Μα καλά δεν έχει σκεφτεί καμιά κατασκευάστρια εταιρία να φτιάξει σύστημα ανάρτησης ποδηλάτων με αρθρωτούς βραχίωνες ώστε να κλείνουν προς τα πάνω όταν δεν μεταφέρονται ποδήλατα ???:confused:

fasma
02/10/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι εγώ δεν ξέρω ακριβώς τη νομοθεσία αλλά υποθέτω ότι μπαίνουν νόμιμα στο αυτοκίνητο εφόσον επιτρέπεται και η πώλησή τους στα καταστήματα ποδηλάτων, φαντάζομαι βέβαια ότι θα πρέπει να αφαιρούνται όταν δεν υπάρχει ποδήλατο πάνω..

Ξέρει κανείς;


Με την ίδια λογική που πουλιούνται και οι μπάρες που μπαίνουν στα 4X4 πουλιούνται και αυτά.:winka:

Tigas
02/10/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Καπου εχετε μπερδεψει ... φορτια με τρευλερ



Σκοπιμως αφαιρεσα τα παραπανω και στεκομαι στο θεμα παρανομιας του μηκους του συγκεκριμενου εξαρτηματος ( οτι και να κουβαλαει αυτο....)


:wave2:

δεν κατάλαβα που εννοείς ότι τα έχω μπερδέψει αλλά οκ :D

Tigas
02/10/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Με την ίδια λογική που πουλιούνται και οι μπάρες που μπαίνουν στα 4X4 πουλιούνται και αυτά.:winka:

οι μπάρες οι σιδερένιες τα γνωστά στους τζιπάκιδες ώς bullbar απαγορεύονται διότι είναι επικίνδυνες σε περίπτωση σύγκρουσης πεζού, ποδηλάτη ή μοτοσυκλετιστή.

Έστω και εάν ισχύουν τα παραπάνω οι αντιπροσωπείς-καταστήματα αξεσουάρ τις πουλάνε(το έχω κάνει όταν δούλευα και εγώ) ΑΛΛΑ ενημερώνουν τον πελάτη ότι θα τις τοποθετήσει με δική του ευθήνη και ότι απαγορεύονται.

Θα μου πείς αφού απαγορεύονται γιατί υπάρχουν στα καταστήματα πρός πώληση :rolleyes:

STOYBI
02/10/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
δεν κατάλαβα που εννοείς ότι τα έχω μπερδέψει αλλά οκ :D


Εννοω τα αρθρα που εβαλες παραπανω ( εκτος το τελευταιο...)

Aλλο το... Επικινδυνο φορτιο....

Αλλο το.... τρειλερ....

Αλλο το... Σταθερα στερεωμενο αξεσουαρ πανω στο αμαξωμα ( οπου και αυτο απο οτι νομιζω ειναι το θεμα μας...)

Οσο για το νομιμο μηκος απο ενα σταθερο αξεσουαρ στο αμαξωμα ( βαση νομου ) Πριν αρκετα χρονια ηξερα σιγουρα οτι δεν πρπει να υπερβαινει τα 10 cm...

Αλλα επειδη οπως ειπα ηταν πριν απο πολλα χρονια φυσικα και δεν αποκλειω να εχει αλλαξει αυτη η νομοθεσια...

Παντως για να μην παρεξηγιεμαι και επειδη βλεπω καποιους φιλους εδω μεσα με αρνητικη αντιδραση ....

Καλα ειναι για τις συγκεκριμενες σχαρες να το ψαξουν λιγο.......

Γιατι αν τελικα ειναι παρανομες σε περιπτωση και της ποιο μικρης εκτασης ατυχηματος θα μπλεξουν οχι για μια...

Αλλα για πολυ παραπανω "ζωες" ....!





:wave2:

Tigas
02/10/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εννοω τα αρθρα που εβαλες παραπανω ( εκτος το τελευταιο...)

Aλλο το... Επικινδυνο φορτιο....

Αλλο το.... τρειλερ....

Αλλο το... Σταθερα στερεωμενο αξεσουαρ πανω στο αμαξωμα ( οπου και αυτο απο οτι νομιζω ειναι το θεμα μας...)

Οσο για το νομιμο μηκος απο ενα σταθερο αξεσουαρ στο αμαξωμα ( βαση νομου ) Πριν αρκετα χρονια ηξερα σιγουρα οτι δεν πρπει να υπερβαινει τα 10 cm...

Αλλα επειδη οπως ειπα ηταν πριν απο πολλα χρονια φυσικα και δεν αποκλειω να εχει αλλαξει αυτη η νομοθεσια...

Παντως για να μην παρεξηγιεμαι και επειδη βλεπω καποιους φιλους εδω μεσα με αρνητικη αντιδραση ....

Καλα ειναι για τις συγκεκριμενες σχαρες να το ψαξουν λιγο.......

Γιατι αν τελικα ειναι παρανομες σε περιπτωση και της ποιο μικρης εκτασης ατυχηματος θα μπλεξουν οχι για μια...

Αλλα για πολυ παραπανω "ζωες" ....!





:wave2:

τα πρώτα που έγραψα είναι αυτούσια τα άρθρα του ΚΟΚ, και όσων αφορά την απόσταση που πρέπει να εξέχει από ένα αυτοκίνητο είναι πολύ σωστά όπως έγραψαν κάποια άλλα παιδιά το 30% του μήκους του αυτοκινήτου(όχι μοτοσυκλέτας), μετά από αυτό χρειάζονται ειδική άδεια, στάνταρ πράγματα.

τώρα τον άλλο που τον γράψανε, οκ έπεσε σε ''περιπτώσεις'' όργανα της τάξης που δεν έδειξαν καμία ελαστικότητα, οι αστυνομικοί κιόλας της Κρήτης είναι ''κάπως'' :ninja: :a015: :a016:

fz6man
02/10/2010, 17:31
Και ο ηλιακός στην ταράτσα θέλει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν γνωρίζω έναν (1) που να το έχει κάνει. (άσχετο)

οπως και το μποιλερ που χρησιμοποιητε κυριοι φοροδιαφευγετε ... :eek:

STOYBI
02/10/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
[B]τα πρώτα που έγραψα είναι αυτούσια τα άρθρα του ΚΟΚ, και όσων αφορά την απόσταση που πρέπει να εξέχει από ένα αυτοκίνητο είναι πολύ σωστά όπως έγραψαν κάποια άλλα παιδιά το 30% του μήκους του αυτοκινήτου(όχι μοτοσυκλέτας), μετά από αυτό χρειάζονται ειδική άδεια, στάνταρ πράγματα.




Τα πρωτα που εγραψες αφορα...... Φορτιο....

Αλλο το φορτιο.....

Αλλο το αξεσουαρ ( απο μονο του ) που εξεχει και που ειναι σταθερα τοποθετημενο πανω στο αμαξωμα του αυτοκινητου......

Αλλο τα Σιδερα--ξυλα κλπ ( φορτιο )που εξεχουν απο μια καροτσα φορτηγου.......

Αλλο το εξτρα σιδερο που ειναι σταθερα τοποθετημενο πανω στην καροτσα ( αρα αμαξωματος ) και χρησιμοποιειται σαν προεκταση αυτης....!!!

Ο αστυνομικος στην Κρητη ( εαν εχω δικιο ) ηταν παρα πολυ επιεικης η δεν ηξερε καλα την δουλεια του....



:wave2:

STOYBI
02/10/2010, 20:53
.

Εχετλαίος
02/10/2010, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
.

και -
:wave2:

STOYBI
02/10/2010, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
και -
:wave2:


Oτι καταλαβες....

Αυτο !!

:wave2: