PDA

View Full Version : ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΝΕΟΣ ΕΞΩΠΛΑΝΗΤΗΣ!!!



Σελίδες : [1] 2 3

nikos_abel
01/10/2010, 15:53
Ετοιμαστήτε για την ίδρυση της Ομοσπονδίας Ενωμένων Πλανητών.

Τα νέα είναι πολύ ευχάριστα για μας που βλέπουμε μπροστά.

"Αμερικανοί αστρονόμοι ανακάλυψαν για πρώτη φορά ένα πλανήτη που μοιάζει περισσότερο από κάθε άλλο με τη Γη. Ο εξωπλανήτης, που πιθανώς διαθέτει βραχώδη επιφάνεια, ατμόσφαιρα και νερό, έχει το μέγεθος περίπου του δικού μας, θα μπορούσε να είναι κατοικήσιμος λόγω της κατάλληλης θερμοκρασίας του και περιφέρεται γύρω από ένα κοντινό άστρο.

Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι πάρα πολλοί, ίσως 20 έως 40 δισεκατομμύρια «γήινοι» εξωπλανήτες υπάρχουν μόνο στο γαλαξία μας (για να μη μιλήσουμε για όλο το σύμπαν…) και σιγά-σιγά θα ανακαλύπτονται, καθώς εντείνεται η σχετική αστρονομική έρευνα.

Η ανακάλυψη, που παρουσιάζεται στο περιοδικό αστροφυσικής “Astrophysical Journal”, έγινε -μετά από 11 χρόνια παρατηρήσεων με τη βοήθεια του δέκα μέτρων τηλεσκοπίου Κεκ της Χαβάης- από αστρονόμους του πανεπιστημίου της Καλιφόρνια - Σάντα Κρουζ και του Ινστιτούτου Κάρνεγκι της Ουάσογκτον, υπό τον καθηγητή αστρονομίας και αστροφυσικής Στίβεν Βογκτ, σύμφωνα με το BBC, τα πρακτορεία Ρόιτερ και Γαλλικό, το “Science” και το “New Scientist”.

Ο «γήινος» εξωπλανήτης Γκλιέζε 581g περιστρέφεται σε σχεδόν κυκλική τροχιά κάθε 37 γήινες μέρες γύρω από το άστρο-νάνο Γκλιέζε 581 μαζί με άλλους πέντε εξωπλανήτες (είναι το μεγαλύτερο εξωπλανητικό ηλιακό σύστημα, μετά το δικό μας, που έχει ποτέ βρεθεί). Βρίσκεται σε απόσταση «μόνο» 20 ετών φωτός από τη Γη (ένα έτος φωτός είναι περίπου 10 τρισ. χλμ.), στον αστερισμό του Ζυγού.

Ο πλανήτης φαίνεται να έχει τριπλάσια έως τετραπλάσια μάζα και διάμετρο μεγαλύτερη κατά 1,2 έως 1,4 φορές σε σχέση με τη Γη. Δεν είναι ούτε πολύ ζεστός, ούτε πολύ κρύος (η μέση θερμοκρασία του εκτιμάται σε μείον 31 έως μείον 12 βαθμούς Κελσίου), πράγμα που τον τοποθετεί στην «ιδανική» ζώνη των κατοικήσιμων πλανητών, που θα μπορούσαν να φιλοξενούν κάποιες μορφές ζωής.

Αν όντως είναι βραχώδης (αυτό είναι πολύ πιθανό λόγω της μάζας του, αλλά όχι ακόμα εξακριβωμένο), όπως η Γη, θα μπορούσε να έχει βαρύτητα και ατμόσφαιρα παρόμοια με του δικού μας πλανήτη (άρα θα μπορούσε ένας αστροναύτης να περπατήσει πάνω του), καθώς επίσης να διαθέτει υγρό νερό στην επιφάνειά του, αν και προς το παρόν κάτι τέτοιο δεν έχει ανιχνευθεί από τους αστρονόμους. Όπως η Σελήνη, η μια πλευρά του εξωπλανήτη είναι «κλειδωμένη» και λούζεται μόνιμα στο φως του άστρου-ήλιου του (που είναι πολύ αχνό, καθώς έχει μόλις το 1% της λαμπρότητας του δικού μας ήλιου), ενώ η άλλη βρίσκεται μόνιμα στο σκοτάδι.

Η πιο κατοικήσιμη περιοχή του πλανήτη θα είναι αυτή που αποτελεί το «σύνορο» ανάμεσα στις ζώνες του φωτός (με εκτιμώμενη θερμοκρασία 71 βαθμών Κελσίου) και του σκοταδιού (με θερμοκρασία μείον 34 βαθμών). Όμως, θα είναι δύσκολο οι επιστήμονες να μάθουν αν όντως ο συγκεκριμένος εξωπλανήτης φιλοξενεί ζωή, τουλάχιστον μέχρι να αναπτυχθούν νέες μέθοδοι και τεχνικές για την εξ αποστάσεως μελέτη ιχνών ζωής στην ατμόσφαιρα ενός τόσο μακρινού ουρανίου σώματος.

Μέχρι στιγμής έχουν βρεθεί περίπου 500 εξωπλανήτες, αλλά κανείς ως τώρα δεν φαινόταν να πληροί τις προϋποθέσεις για φιλοξενία ζωής. Όλοι σχεδόν είναι ουσιαστικά αέριοι γίγαντες (μερικοί πολύ μεγαλύτεροι και από τον Δία), χωρίς στερεή επιφάνεια και με θερμοκρασίες υπερβολικά ψηλές ή χαμηλές."

Πηγή

http://www.skai.gr/news/technology/article/152969/anakalyfthike-exoplanitis-poy-moiazei-me-ti--gi-/

Σχόλια επιστήμονες!!!!!

sniper
01/10/2010, 15:55
Βρήκαν και τους συγγενείς του Panopticon 7;

ziggΥ
01/10/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βρήκαν και τους συγγενείς του Panopticon 7;
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
01/10/2010, 15:57
εγω θα κανω ενα χωρις να ειμαι επιστημονας...

εφ οσον ειναι 20 ετη φωτος μακρυα μας,αυτο που βλεπουμε στην παρουσα ειναι παρελθον...20 ετων για την ακριβεια...

τι μας λεει οτι εξακολουθει στο παρον να υφισταται ο συγκεκριμενος?

sniper
01/10/2010, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω θα κανω ενα χωρις να ειμαι επιστημονας...

εφ οσον ειναι 20 ετη φωτος μακρυα μας,αυτο που βλεπουμε στην παρουσα ειναι παρελθον...20 ετων για την ακριβεια...

τι μας λεει οτι εξακολουθει στο παρον να υφισταται ο συγκεκριμενος?



Εύκολο....


Δεν του κάνεις εσύ σέρβις....

:smokin:

Cpt. Haddock
01/10/2010, 16:06
Prepare an away team, number one :D

notakos600
01/10/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Prepare an away team, number one :D


number two. :alien:

Cpt. Haddock
01/10/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
number two. :alien:

:nono:

Ζεύκας
01/10/2010, 16:12
v-strom τσεκ
μπαγκαζιέρες τσεκ
υπερουλτραφωτοσυμπιεστης τσεκ
λαδια δεν χρειαζεται



είμαι έτοιμος.

notakos600
01/10/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono:

Why not cap? :confused:

Panopticon7
01/10/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω θα κανω ενα χωρις να ειμαι επιστημονας...

εφ οσον ειναι 20 ετη φωτος μακρυα μας,αυτο που βλεπουμε στην παρουσα ειναι παρελθον...20 ετων για την ακριβεια...

τι μας λεει οτι εξακολουθει στο παρον να υφισταται ο συγκεκριμενος?



20 γηινα ετη ειναι ενα κλασμα δευτερολεπτου.

Πριν εξαφανιστει ενας πλανητης φαινεται κατι μυρια χρονια πριν. :beer:

Cpt. Haddock
01/10/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Why not cap? :confused:

Πως φαινεται οτι στην ωρα του Star Trek καναμε κοπάνα.... :smokin:

H.A.Balafoutre
01/10/2010, 16:22
Πότε θα διαβάσουμε το πρώτο ταξιδιωτικό....ποιός θα πάει πρώτος? Λέτε πάλι κάνα boxer?

Η άσφαλτος θα είναι καλή? Αλλιώς να μην πάρουμε ον-όφ...Μαζεύω λεφτά....:lol:

reinmeister
01/10/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
20 γηινα ετη ειναι ενα κλασμα δευτερολεπτου.

Πριν εξαφανιστει ενας πλανητης φαινεται κατι μυρια χρονια πριν. :beer:

μα για 20 γηινα ετη φωτος αποσταση μιλανε...20 χρονια δηλαδη...

Panopticon7
01/10/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μα για 20 γηινα ετη φωτος αποσταση μιλανε...20 χρονια δηλαδη...


Ναι, 20 χρονια για το συμπαν ειναι πολυ μικρος χρονος, ελαχιστες αλλαγες συμβαινουν, μονο σε αλλο σημειο της τροχιας του θα ειναι.


Πριν εξαφανιστει ενας πλανητης η... διαδικασια που ακολουθει διαρκει καποια εκατομμυρια γηινα χρονια.

sniper
01/10/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μα για 20 γηινα ετη φωτος αποσταση μιλανε...20 χρονια δηλαδη...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πες μου ότι μας δουλεύεις..... :lol: :bawl: :bawl:

Panopticon7
01/10/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πες μου ότι μας δουλεύεις..... :lol: :bawl: :bawl:

Μαλλον μας δουλευει :lol: :lol:

sniper
01/10/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ναι, 20 χρονια για το συμπαν ειναι πολυ μικρος χρονος, ελαχιστες αλλαγες συμβαινουν, μονο σε αλλο σημειο της τροχιας του θα ειναι.


Πριν εξαφανιστει ενας πλανητης η... διαδικασια που ακολουθει διαρκει καποια εκατομμυρια γηινα χρονια.


Στην φυσική την κοπανάγαμε για φραπέ, τσιγάρο και κανα γκομενάκι;

Panopticon7
01/10/2010, 16:30
Γιατι, λεω κατι λαθος ?

Για πες να μαθω κ εγω

reinmeister
01/10/2010, 16:30
υπο σκεψιν ειναι το θεμα δουλεματος...:p

sniper
01/10/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Γιατι, λεω κατι λαθος ?

Για πες να μαθω κ εγω

Τα 20 έτη φωτός δεν ειναι χρονική μέτρηση αλλά απόσταση....

Panopticon7
01/10/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τα 20 έτη φωτός δεν ειναι χρονική μέτρηση αλλά απόσταση....


:lol: :lol: :lol: :lol:

Τωρα μας δουλευεις εσυ ΧΑΑΧΑΧΑΧΑ















































Οταν το φως κανει 20 ετη για να φτασει στα τηλεσκοπια, τοτε βλεπουμε την εικονα του πλανητη πριν απο 20 χρονια.

Αυτο εννοει ο ρεινκλαιν.

alex14
01/10/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τα 20 έτη φωτός δεν ειναι χρονική μέτρηση αλλά απόσταση....

.... την οποια εαν δεν κανω λαθος την εχουν μετρησει με VStrom :D

notakos600
01/10/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τα 20 έτη φωτός δεν ειναι χρονική μέτρηση αλλά απόσταση....


Repeat please. :dizzy:

Panopticon7
01/10/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7



Οταν το φως κανει 20 ετη για να φτασει στα τηλεσκοπια, τοτε βλεπουμε την εικονα του πλανητη πριν απο 20 χρονια.



Επισης πολλα απο τα αστρα που βλεπεις το βραδυ στην παραλια με την γκομενα σου, δεν υπαρχουν (η δεν βρισκονται εκει), εχουν καταστραφει πριν απο μερικα εκατομμυρια χρονια, παρολα αυτα τα βλεπεις γιατι ερχεται ακομα το φως τους, κ θα ερχεται μεχρι να καταστραφει η γη (για τα περισσοτερα).


ΓΑΜΑΤΟ ? :alien: :alien:

Cpt. Haddock
01/10/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τα 20 έτη φωτός δεν ειναι χρονική μέτρηση αλλά απόσταση....

Ορθον.

notakos600
01/10/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7



ΓΑΜΑΤΟ ? :alien: :alien:


Αναλόγως τη γκόμενα....

camen
01/10/2010, 16:43
Εχουμε και λεμε:

-ταχυτητα φωτος c=300.000 km το δευτεροπλεπτο
- 1 έτος φωτός ισοδυναμεί με ly=9.460.730.472.580,8 km
Ε καντε τον πολλαπλασιασμο 20*ly και θα δειτε ποσα χιλιομετρα απεχει απο την γη ο πλανητης.

Και ναι το ετος φωτος ειναι μοναδα μετρησης αποστασης και ΟΧΙ χρονου...

:beer: :wave2:

Panopticon7
01/10/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εφ οσον ειναι 20 ετη φωτος μακρυα μας,αυτο που βλεπουμε στην παρουσα ειναι παρελθον...20 ετων για την ακριβεια...




Ορθον.

DrBig
01/10/2010, 16:49
Το φωτονιο ποσο χρονο κανει να ερθει απο ενα πλανητη 20 ετη φωτος μακρια? :wacko:

alex14
01/10/2010, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το φωτονιο ποσο χρονο κανει να ερθει απο ενα πλανητη 20 ετη φωτος μακρια? :wacko:

Αναλογως τη γκομενα ....

camen
01/10/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το φωτονιο ποσο χρονο κανει να ερθει απο ενα πλανητη 20 ετη φωτος μακρια? :wacko:

Νομιζω κανει 175.199 ωρες...Δλδ 7299 μερες...Δλδ περιπου 20 και κατι χρονια...:winka:

camen
01/10/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Νομιζω κανει 175.199 ωρες...Δλδ 7299 μερες...Δλδ περιπου 20 και κατι χρονια...:winka:

Εν ολιγοις αυτο που βλεπουμε τωρα εχει συμβει σε εκεινον τον πλανητη πριν 20 περιπου γηινα χρονια ,δλδ εν ετη 1990...:D

Panopticon7
01/10/2010, 16:55
Ε... ποιος ειπε οτι το ετος φωτος ειναι χρονος, αποσταση ειναι.. :bigcry:

DrBig
01/10/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Νομιζω κανει 175.199 ωρες...Δλδ 7299 μερες...Δλδ περιπου 20 και κατι χρονια...:winka:


Χεχε....το φωτονιο ερχεται σε χρονο μηδεν :D

Panopticon7
01/10/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Χεχε....το φωτονιο ερχεται σε χρονο μηδεν :D


Καποτε το πιστευαν κ αυτο.

DrBig
01/10/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Καποτε το πιστευαν κ αυτο.


τωρα τι πιστευουν?

Panopticon7
01/10/2010, 17:10
Τωρα πας να μου μπλεξεις σχετικοτητα ή μου φαινεται...

Panopticon7
01/10/2010, 17:13
Μια που λεμε φια φωτονια παρτε ενα κειμενο που βρηκα πολυ εντυπωσιακο



5. Κάποια πράγματα μπορούν να ταξιδέψουν πιο γρήγορα απ’ το φως. Το φως δεν ταξιδεύει πάντα πολύ γρήγορα.

Η ταχύτητα του φωτός στο κενό είναι σταθερή στα 300.000 χλμ το δευτερόλεπτο. Όμως το φως δεν ταξιδεύει πάντα στο κενό. Έτσι, στο νερό, για παράδειγμα, τα φωτόνια ταξιδεύουν με περίπου τα τρία τέταρτα της παραπάνω ταχύτητας, ενώ στους πυρηνικούς αντιδραστήρες μερικά σωματίδια (όταν διέρχονται μέσα από κάποιο μονωτικό υλικό που επιβραδύνει το φως) μπορεί να εξαναγκαστούν να κινηθούν σε ταχύτητες υψηλότερες και από αυτή του φωτός γύρω τους. Όταν αυτό συμβαίνει, τότε δημιουργείται η γαλάζια “ακτινοβολία Τσερένκοφ”, κάτι αντίστοιχο με την υπερηχητική έκρηξη, αλλά στο πεδίο του φωτός, και γι’ αυτό, άλλωστε, οι πυρηνικοί αντιδραστήρες λάμπουν μέσα στο σκοτάδι. Παρεμπιπτόντως, η πιο αργή ταχύτητα φωτός που έχει ποτέ μετρηθεί, είναι μόλις 17 μέτρα το δευτερόλεπτο ή περίπου 61 χλμ. την ώρα (σαν… σακαράκα στη λεωφόρο!), κάτι που συμβαίνει όταν το φως διέρχεται μέσα από ρουβίδιο που έχει θερμοκρασία κοντά στο απόλυτο μηδέν.

DrBig
01/10/2010, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Τωρα πας να μου μπλεξεις σχετικοτητα ή μου φαινεται...


καλα....θα στην αφησω απ'εξω :blush:

Panopticon7
01/10/2010, 17:18
Ενταξει, εισαι πανμεγιστος, μη το κουραζουμε






Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Χεχε....το φωτονιο ερχεται σε χρονο μηδεν :D


Λες γενικα κ αοριστα οτι το φωτονιο ερχεται σε χρονο μηδεν.... :a20: :a20:

el_hymador
01/10/2010, 17:21
20 ετη φωτος ειναι μια σπασμενη δευτερα για ενα V-Strom....

sniper
01/10/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Μια που λεμε φια φωτονια παρτε ενα κειμενο που βρηκα πολυ εντυπωσιακο



5. Κάποια πράγματα μπορούν να ταξιδέψουν πιο γρήγορα απ’ το φως. Το φως δεν ταξιδεύει πάντα πολύ γρήγορα.

Η ταχύτητα του φωτός στο κενό είναι σταθερή στα 300.000 χλμ το δευτερόλεπτο. Όμως το φως δεν ταξιδεύει πάντα στο κενό. Έτσι, στο νερό, για παράδειγμα, τα φωτόνια ταξιδεύουν με περίπου τα τρία τέταρτα της παραπάνω ταχύτητας, ενώ στους πυρηνικούς αντιδραστήρες μερικά σωματίδια (όταν διέρχονται μέσα από κάποιο μονωτικό υλικό που επιβραδύνει το φως) μπορεί να εξαναγκαστούν να κινηθούν σε ταχύτητες υψηλότερες και από αυτή του φωτός γύρω τους. Όταν αυτό συμβαίνει, τότε δημιουργείται η γαλάζια “ακτινοβολία Τσερένκοφ”, κάτι αντίστοιχο με την υπερηχητική έκρηξη, αλλά στο πεδίο του φωτός, και γι’ αυτό, άλλωστε, οι πυρηνικοί αντιδραστήρες λάμπουν μέσα στο σκοτάδι. Παρεμπιπτόντως, η πιο αργή ταχύτητα φωτός που έχει ποτέ μετρηθεί, είναι μόλις 17 μέτρα το δευτερόλεπτο ή περίπου 61 χλμ. την ώρα (σαν… σακαράκα στη λεωφόρο!), κάτι που συμβαίνει όταν το φως διέρχεται μέσα από ρουβίδιο που έχει θερμοκρασία κοντά στο απόλυτο μηδέν.


Αυτό το google τα κάνει όλα για σένα....

Πηδάς και μ' αυτό;

DrBig
01/10/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ενταξει, εισαι πανμεγιστος, μη το κουραζουμε








Λες γενικα κ αοριστα οτι το φωτονιο ερχεται σε χρονο μηδεν.... :a20: :a20:



Μα σε χρονο μηδεν ερχεται, εσυ νομιζεις οτι κανω πλακα. Το ο,τι για μας φαινεται να κανει 20 χρονια ειναι αλλο θεμα. Αυτο φτανει με το που φευγει.

ERRIKA
01/10/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
20 ετη φωτος ειναι μια σπασμενη δευτερα για ενα V-Strom....
Εγώ άκουσα πως το καινούργιο μοντέλo V-Strom θα καίει αποκλειστικά βενζίνη 98 φωτονίων.

sniper
01/10/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εγώ άκουσα πως το καινούργιο μοντέλo V-Strom θα καίει αποκλειστικά βενζίνη 98 φωτονίων.

δεν γίνεται....

Με το που θα το γεμιζουν αυτά θα έχουν φύγει....

Απλή φυσική ΡΠΜ....

sniper
01/10/2010, 17:31
Εν τω μεταξύ, για να μην εχει γράψει τόση ώρα, θα μελετά στο γκουγκλη ο Πανόπτικος :rotflmao: :rotflmao:

ERRIKA
01/10/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Με το που θα το γεμιζουν αυτά θα έχουν φύγει....



Ναι, μαζί με το V-Strom.... :lol:

pilotos_xtreme
01/10/2010, 17:36
ωραια επιτελους βρηκα μερος χωρις μπατσους να παω!
ποιος ψηνετε την κυριακη (αμα εχει καλο καιρο εκει) να ξεκινησουμε να παμε να βρουμε καμια στριφτερη διαδρομη???

φανταστειτε δε θα χει αμαξια ,μπατσους ,δρομους.......:lol: ,τπτ απολυτος!!!!
τωρα δε ξερω αμα εχει πολυ ζεστη γτ ειναι κ πιο κοντα στον ηλιο μηπως σκασουμε μεσα στις δερματινες αλλα χαλαλι.


το πρωτο γρουπ φευγει απο το ακρωτηρι κενεντυ στης 10 ,να προλαβουμε υγρασια.
οι υπολοιποι τρεχτε να μας βρειτε :lol:

Cpt. Haddock
01/10/2010, 17:37
:sick:


212313

ERRIKA
01/10/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme


το πρωτο γρουπ φευγει απο το ακρωτηρι κενεντυ στης 10 ,να προλαβουμε υγρασια.
οι υπολοιποι τρεχτε να μας βρειτε :lol:
Εμείς από την εκδρομή της Κυριακής προβλέπεται να βρισκόμαστε στη Λιβύη τη Δευτέρα 4/10 και από κει σε μια βδομάδα στο Ακρωτήρι... Αν σας προλάβουμε... :wave2:

Panopticon7
01/10/2010, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό το google τα κάνει όλα για σένα....

Πηδάς και μ' αυτό;


Ρωτα την @@@@ σου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Panopticon7
01/10/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μα σε χρονο μηδεν ερχεται, εσυ νομιζεις οτι κανω πλακα. Το ο,τι για μας φαινεται να κανει 20 χρονια ειναι αλλο θεμα. Αυτο φτανει με το που φευγει.

Αυτο ηθελες να πεις κ τρομαξα :beer: :beer:

Panopticon7
01/10/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εν τω μεταξύ, για να μην εχει γράψει τόση ώρα, θα μελετά στο γκουγκλη ο Πανόπτικος :rotflmao: :rotflmao:

Οχι ρε, την γνωμη μου την λεω μονο οταν ξερω, αντιθετα με εσενα :wacko:

sniper
01/10/2010, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Οχι ρε, την γνωμη μου την λεω μονο οταν ξερω, αντιθετα με εσενα :wacko:

Α ΟΚ....

Panopticon7
01/10/2010, 17:50
Εμαθα κατι κ σημερα απο το γουγλη ομως, το χορνετ μου μπορει να τρεξει με 3 φορες την ταχυτητα του φωτος...








που διερχεται μεσα απο ρουβιδιο που εχει θερμοκρασια κοντα στο απολυτο μηδεν.

super_toto
01/10/2010, 18:01
Γιατί τον λένε εξωπλανήτη? Αν αυτός είναι ένας εξωπλανήτης τότε οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος γιατί δεν λέγονται εσωπλανήτες?

nikos_abel
01/10/2010, 18:04
Μια κουβέντα άνοιξα και γω σοβαρή, μου την πηδ@ξ@τε....

LsKostas
01/10/2010, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μα σε χρονο μηδεν ερχεται, εσυ νομιζεις οτι κανω πλακα. Το ο,τι για μας φαινεται να κανει 20 χρονια ειναι αλλο θεμα. Αυτο φτανει με το που φευγει.

Το φωτονιο ειναι οπως ολα τα σωματιδια που γνωριζουμε.Απλα στο κενο εχει την ταχυτητα του φωτος.

Υπαρχουν και σωματιδια με μεγαλυτερη ταχυτητα του φωτος , τα λεγομενα και "ταχυονια"
αλλα νομιζω οτι δεν εχουν απομονωθει ακομα,απλα εχουν βρεθει θεωρητικα.

Akatanomastos
01/10/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μα σε χρονο μηδεν ερχεται, εσυ νομιζεις οτι κανω πλακα. Το ο,τι για μας φαινεται να κανει 20 χρονια ειναι αλλο θεμα. Αυτο φτανει με το που φευγει. :hypnotize


για αναλυσε το δοκτορα αυτο

7gibernau
01/10/2010, 18:29
BIG BANG POST

Ζεύκας
01/10/2010, 19:19
Sheldon FTW!!!

npat
01/10/2010, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:hypnotize

για αναλυσε το δοκτορα αυτο

Η σωστή ερώτηση, για να καταλάβεις τι εννοεί ο δόκτορας είναι "με ποιανού ρολόι"?

Με το δικό σου κάνει πράγματι 20 χρόνια.

Με το ρολόι ενός μαμά βεστρόμ στην τελική του, μπορεί να κάνει και 10 χρόνια, μπορεί και λιγότερο.

Με το ρολόι ενός τουμπανιασμένου βεστρόμ---με τελική, ως γνωστό, λίγο μικρότερη απ' την ταχύτητα του φωτός---έρχεται σχεδόν ακαριαία.

Με το ρολόι του ίδιου φωτονίου... ε.. δεν ξέρουμε ουσιαστικά τι παίζει ή αν είναι κάτι που μπορούμε να καταλάβουμε οπότε λέμε μηδέν για να μηδενίσουμε τους παρονομαστές και να είμαστε ήσυχοι...

Κάπως έτσι.

Akatanomastos
01/10/2010, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Η σωστή ερώτηση, για να καταλάβεις τι εννοεί ο δόκτορας είναι "με ποιανού ρολόι"?

Με το δικό σου κάνει πράγματι 20 χρόνια.

Με το ρολόι ενός μαμά βεστρόμ στην τελική του, μπορεί να κάνει και 10 χρόνια, μπορεί και λιγότερο.

Με το ρολόι ενός τουμπανιασμένου βεστρόμ---με τελική, ως γνωστό, λίγο μικρότερη απ' την ταχύτητα του φωτός---έρχεται σχεδόν ακαριαία.

Με το ρολόι του ίδιου φωτονίου... ε.. δεν ξέρουμε ουσιαστικά τι παίζει ή αν είναι κάτι που μπορούμε να καταλάβουμε οπότε λέμε μηδέν για να μηδενίσουμε τους παρονομαστές και να είμαστε ήσυχοι...

Κάπως έτσι.

α αυτο εννοουσε:rolleyes:

μπας σε καλο του, και με τρομαξε:bigcry: :rotflmao:



υ.γ. αν μηδενισετε τους παρανομαστες, εσεις μπορει να ειστε ήσυχοι,
αλλα εγω οχι :evil:

pilotos_xtreme
01/10/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εμείς από την εκδρομή της Κυριακής προβλέπεται να βρισκόμαστε στη Λιβύη τη Δευτέρα 4/10 και από κει σε μια βδομάδα στο Ακρωτήρι... Αν σας προλάβουμε... :wave2: mhn anusixeis,problepete hliakh kataigida kai tha mas kathisterisei.mas prolabenete aneta:-P

npat
01/10/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
υ.γ. αν μηδενισετε τους παρανομαστες, εσεις μπορει να ειστε ήσυχοι,
αλλα εγω οχι :evil:

Ο καθένας με τις ανασφάλειές του...

matmat
01/10/2010, 20:17
Να ρωτησω ρε παιδιά μιας και λέτε για φωτα κι ετη


Μου χάλασε το φωτόσπαθο και δεν φορτίζει τα φωτόνια
να εχει καψει ανορθωτή ????




:sad: :look: :hypnotize

npat
01/10/2010, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat

Μου χάλασε το φωτόσπαθο και δεν φορτίζει τα φωτόνια
να εχει καψει ανορθωτή ????


Χονδα είναι?

SvsGreek
01/10/2010, 21:26
Ρε παιδες...μερικα σχολια ειναι απιστευτα μαργαρηταρια...χαχαχα...κλαιω λεμε....

Οσο για το θεμα...ειναι απλα κολλημα...

epp1640
02/10/2010, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Sheldon FTW!!!

:lol: :lol: :lol: ΕΕΕΤΣΙ :beer: :beer: :beer:

Sheldon Cooper for president.. :lol:

fotisdragon
02/10/2010, 03:05
Χεχε


212336

Ζεύκας
02/10/2010, 05:39
μόλις είδα το S04E02...από τα καλύτερα επεισόδια! :lol:

Anty12
02/10/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Χεχε....το φωτονιο ερχεται σε χρονο μηδεν :D


Ρε μανία που σ' έχει πιάσει με τον θείο Αλβέρτο........και πας να δουλέψεις και τον κόσμο....:lol:

Αφού είπαμε....δεν ήξερε από μπαρμπούτι (http://www.physics4u.gr/articles/epr.html) ...

λοιπόν...εγώ λέω ότι όταν το "κοιτάς" το φωτόνιο κάνει 20 χρόνια να έρθει......

άμα το γράψεις στα @@@δια σου , και απλά δεν το κοιτάς δεν πρόκειται ποτέ των ποτών να ξέρεις πόσο χρόνο θα κάνει...μπορεί 0 sec μπορεί και ποτέ...γιατί απλά δεν θα είσαι σίγουρος ποτέ...!!! (http://el.wikipedia.org/wiki/Αρχή_της_απροσδιοριστίας)

Cpt. Haddock
02/10/2010, 08:44
Ωχ, μπήκε κι ο Heisenberg στη μέση... :sad:

Anty12
02/10/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ωχ, μπήκε κι ο Heisenberg στη μέση... :sad:

Πάντα εκεί ήταν....καλημέρα.....:beer:

nikos_abel
02/10/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε μανία που σ' έχει πιάσει με τον θείο Αλβέρτο........και πας να δουλέψεις και τον κόσμο....:lol:

Αφού είπαμε....δεν ήξερε από μπαρμπούτι (http://www.physics4u.gr/articles/epr.html) ...

λοιπόν...εγώ λέω ότι όταν το "κοιτάς" φωτόνιο κάνει 20 χρόνια να έρθει......

άμα το γράψεις στα @@@δια σου , και απλά δεν το κοιτάς δεν πρόκειται ποτέ των ποτών να ξέρεις πόσο χρόνο θα κάνει...μπορεί 0 sec μπορεί και ποτέ...γιατί απλά δεν θα είσαι σίγουρος ποτέ...!!!! (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AE_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%C E%B9%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82)

Αγαπητοί συνάδελφοι επιστήμονες, μην μαλώνετε

Μιλάμε για την αρχή της απροσδιοριστίας του Χάιζενμπεργκ, δηλαδή

"Είναι αδύνατο να μετρήσουμε με απεριόριστη ακρίβεια, τη θέση και την ορμή ενός σωμάτιου ταυτόχρονα"

http://el.wikipedia.org/wiki/Αρχή_της_απροσδιοριστίας

Giorgos19
02/10/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε μανία που σ' έχει πιάσει με τον θείο Αλβέρτο........και πας να δουλέψεις και τον κόσμο....:lol:

Αφού είπαμε....δεν ήξερε από μπαρμπούτι (http://www.physics4u.gr/articles/epr.html) ...

λοιπόν...εγώ λέω ότι όταν το "κοιτάς" το φωτόνιο κάνει 20 χρόνια να έρθει......

άμα το γράψεις στα @@@δια σου , και απλά δεν το κοιτάς δεν πρόκειται ποτέ των ποτών να ξέρεις πόσο χρόνο θα κάνει...μπορεί 0 sec μπορεί και ποτέ...γιατί απλά δεν θα είσαι σίγουρος ποτέ...!!! (http://el.wikipedia.org/wiki/Αρχή_της_απροσδιοριστίας)





:lol: :lol:


212361

Allst@rf
02/10/2010, 12:45
γιατι να μην σας ηξερα μερικους μια δεκατια πισω ,να περνουσα πιο ευκολα την οπτοηλεκτρονικη??????????


:bawl: :bawl: :bawl:

matmat
02/10/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

"Είναι αδύνατο να μετρήσουμε με απεριόριστη ακρίβεια, τη θέση και την ορμή ενός σωμάτιου ταυτόχρονα"

http://el.wikipedia.org/wiki/Αρχή_της_απροσδιοριστίας

μαλλον δεν ειχε κανει ποτε του σεξ ο τυπος


αν δεν μπορεις να βρεις με ακριβεια μια τρυπα σε ενα σωμα που η θεση του ειναι γνωστη ( κατω σου πανω σου πλαι σου δεν εχει σημασια ) τοτε ειναι για :bigcry: :bigcry:


:dizzy:

H.A.Balafoutre
02/10/2010, 15:41
πφφφ.....μηχανόβιοι του πληκτρολογίου....


Κάνα ταξιδιωτικό θα πάμε....:lol: τι ρεζερβουάρ θα χρειαστεί εκεί πέρα?

Ποιούς χάρτες να φορτώσω στο Garmin....?

:sun:

nikos_abel
02/10/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
μαλλον δεν ειχε κανει ποτε του σεξ ο τυπος


αν δεν μπορεις να βρεις με ακριβεια μια τρυπα σε ενα σωμα που η θεση του ειναι γνωστη ( κατω σου πανω σου πλαι σου δεν εχει σημασια ) τοτε ειναι για :bigcry: :bigcry:


:dizzy:

nikos_abel
02/10/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
μαλλον δεν ειχε κανει ποτε του σεξ ο τυπος


αν δεν μπορεις να βρεις με ακριβεια μια τρυπα σε ενα σωμα που η θεση του ειναι γνωστη ( κατω σου πανω σου πλαι σου δεν εχει σημασια ) τοτε ειναι για :bigcry: :bigcry:


:dizzy:

G@mw το φελεκι του Δία, τι sk@t@ πρέπει να κάνω για να επισυναφθεί η 79Kb jpeg ή gif, ή jpg φωτό που u;elvq

the who
02/10/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
πφφφ.....μηχανόβιοι του πληκτρολογίου....


Κάνα ταξιδιωτικό θα πάμε....:lol: τι ρεζερβουάρ θα χρειαστεί εκεί πέρα?

Ποιούς χάρτες να φορτώσω στο Garmin....?

:sun:

Ποιο garmin ρε?Πουλα το γιαμαπα και παρε στρωμα να σε παει μονο του.:rotflmao: :rotflmao:

nikos_abel
02/10/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
μαλλον δεν ειχε κανει ποτε του σεξ ο τυπος


αν δεν μπορεις να βρεις με ακριβεια μια τρυπα σε ενα σωμα που η θεση του ειναι γνωστη ( κατω σου πανω σου πλαι σου δεν εχει σημασια ) τοτε ειναι για :bigcry: :bigcry:


:dizzy:

[IMG]/Users/nikos_get/Desktop

epp1640
02/10/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
:lol: :lol:

:nono:

http://www.youtube.com/watch?v=HCOE__N6v4o

ledz
02/10/2010, 20:58
:cool:


212388

nikos_abel
03/10/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
μαλλον δεν ειχε κανει ποτε του σεξ ο τυπος


αν δεν μπορεις να βρεις με ακριβεια μια τρυπα σε ενα σωμα που η θεση του ειναι γνωστη ( κατω σου πανω σου πλαι σου δεν εχει σημασια ) τοτε ειναι για :bigcry: :bigcry:


:dizzy:

Ρι λες να φταίει του σαφάρ';

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια, μήπως φταίει ο περιηγητής

nikos_abel
03/10/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
μαλλον δεν ειχε κανει ποτε του σεξ ο τυπος


αν δεν μπορεις να βρεις με ακριβεια μια τρυπα σε ενα σωμα που η θεση του ειναι γνωστη ( κατω σου πανω σου πλαι σου δεν εχει σημασια ) τοτε ειναι για :bigcry: :bigcry:


:dizzy:

Παρακαλώ τους μοντεράδες να σβήσουν τις βλακείες που έχω κάνει προσπαθώντας να επισυνάψω τη παρακάτω φωτό. Επιτέλους!:


212399

pilotos_xtreme
03/10/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Αγαπητοί συνάδελφοι επιστήμονες, μην μαλώνετε

Μιλάμε για την αρχή της απροσδιοριστίας του Χάιζενμπεργκ, δηλαδή

"Είναι αδύνατο να μετρήσουμε με απεριόριστη ακρίβεια, τη θέση και την ορμή ενός σωμάτιου ταυτόχρονα"

http://el.wikipedia.org/wiki/Αρχή_της_απροσδιοριστίας


το οποιο χημικα μεταφραζετε οτι ,στα τροχιακα που υπαρχουν ηλεκτρονια, ειναι αδυνατο να μετρησουμε ταυτοχρονο την ορμη (δηλαδη ταχυτητα) και την θεση του ηλεκτρονιου. αν προσδιορισουμε τη θεση του e- με ακριβεια τοτε δεν εχουμε αποψη για την ορμη/ταχυτητα και αντιστροφα.

και απο την εξισωση (κυματοσυναρτηση) του χαιζενμπεργκ βγαινουν ολα τα τροχιακα ,οι επιτρεπομενες τροχιες/θεσεις/ των ηλεκτρονιων

ασχετο αλλα μου θυμησε ανοργανη χημεια 1 που εκανα 1ο ετος :smilea:

nikos_abel
03/10/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
το οποιο χημικα μεταφραζετε οτι ,στα τροχιακα που υπαρχουν ηλεκτρονια, ειναι αδυνατο να μετρησουμε ταυτοχρονο την ορμη (δηλαδη ταχυτητα) και την θεση του ηλεκτρονιου. αν προσδιορισουμε τη θεση του e- με ακριβεια τοτε δεν εχουμε αποψη για την ορμη/ταχυτητα και αντιστροφα.

και απο την εξισωση (κυματοσυναρτηση) του χαιζενμπεργκ βγαινουν ολα τα τροχιακα ,οι επιτρεπομενες τροχιες/θεσεις/ των ηλεκτρονιων

ασχετο αλλα μου θυμησε ανοργανη χημεια 1 που εκανα 1ο ετος :smilea:

Επίσης μη ξεχνάτε ότι (κάπως έτσι το είχα διαβάσει κάποτε, δεν θυμάμαι από ποιον) τα ηλεκτρόνια ΔΕΝ γυρνάνε γύρω από τον πυρήνα, απλά κάτι κάνουνε γύρω από αυτόν, απλά αλλάζουν στιβάδα

Επίσης, ρε φιλαράκι τόχεις λάθος το τραγούδι :

"Take me down to the paradise city
where the grass is free
and the girls are easy"

είναι το σωστόν!

ego_o_idios
03/10/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ρι λες να φταίει του σαφάρ';

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια, μήπως φταίει ο περιηγητής

safar?:eyepop:

ti mou 8imises tora
prin merika xronia ego ke enas filos fiaxname ena pima meres pou i stixi tou na telionoun se


AR

ke ksekinage os eksis

ka8ismenos is to bar
na kitazo to fegkar
ke me troi to papar
ke nasou enas me tagar...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

to ixame kani megalo ke to legame 15 meres

ti gelio:lol: :lol:

nikos_abel
03/10/2010, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
safar?:eyepop:

ti mou 8imises tora
prin merika xronia ego ke enas filos fiaxname ena pima meres pou i stixi tou na telionoun se


AR

ke ksekinage os eksis

ka8ismenos is to bar
na kitazo to fegkar
ke me troi to papar
ke nasou enas me tagar...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

to ixame kani megalo ke to legame 15 meres

ti gelio:lol: :lol:

Safari βρε κούκλε, ο εξπλόρερ του μακ, γιου νόου μακιντος;

DrBig
03/10/2010, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Η σωστή ερώτηση, για να καταλάβεις τι εννοεί ο δόκτορας είναι "με ποιανού ρολόι"?

Με το δικό σου κάνει πράγματι 20 χρόνια.

Με το ρολόι ενός μαμά βεστρόμ στην τελική του, μπορεί να κάνει και 10 χρόνια, μπορεί και λιγότερο.

Με το ρολόι ενός τουμπανιασμένου βεστρόμ---με τελική, ως γνωστό, λίγο μικρότερη απ' την ταχύτητα του φωτός---έρχεται σχεδόν ακαριαία.

Με το ρολόι του ίδιου φωτονίου... ε.. δεν ξέρουμε ουσιαστικά τι παίζει ή αν είναι κάτι που μπορούμε να καταλάβουμε οπότε λέμε μηδέν για να μηδενίσουμε τους παρονομαστές και να είμαστε ήσυχοι...

Κάπως έτσι.

Αυτο ακριβως εννοουσα. Με το ρολογι του φωτονιου δε θα περασει καθολου χρονος.

BELZEBOYLIS
04/10/2010, 00:37
ορε λεβέντες δεν πιάνετε καμιά μπιέλα κανένα στρόφαλο καμιά ντίζα ,να πάτε στα τεχνικά και να αφήσετε της αστρονομία και την φυσική στην ησυχία της ??? Όχι τίποτα άλλο ,αλλά θα τρίζουν πολλά κόκαλα και είναι κρίμα !!! (τα ''τεχνικά'' είναι περίπου ακίνδυνα) :lol: :wave2:

pilotos_xtreme
04/10/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Επίσης μη ξεχνάτε ότι (κάπως έτσι το είχα διαβάσει κάποτε, δεν θυμάμαι από ποιον) τα ηλεκτρόνια ΔΕΝ γυρνάνε γύρω από τον πυρήνα, απλά κάτι κάνουνε γύρω από αυτόν, απλά αλλάζουν στιβάδα

Επίσης, ρε φιλαράκι τόχεις λάθος το τραγούδι :

"Take me down to the paradise city
where the grass is free
and the girls are easy"

είναι το σωστόν!


τα ηλεκτρονια γυρνανε γυρω απο τον πυρηνα .αμα δε γυνουσανε θα πεφταν πανω του οπως η σεληνη πανω στη γη κ γιοκ εμεις.
αλλαζουν στιβαδα οταν τους προσφερθει ενεργεια , και αυτο ονομαζετε μεταπτωση.
στιβαδα ονομαζετε η επιτρεπομενη ,απο την εξισωση του φιλτατου στροιντιγκερ κυματοσυναρτηση, που μας δειχνει την ''θεση'' του ηλεκτρονιου.
το γιατι κ το πως ειναι κβαντομηχανικη κ θα σου πω οταν διαβασω φυσικοχημεια με ακριβεια λολ


επισης μη δοκιμασετε ουτε καν να προσπαθησετε να καταλαβετε ολα αυτα , γτ ως γνωστων μονο οι κατοχοι Β-ΣΤΡΟΜ μπορουν να συλλαβουν αυτες τις εννοιες.......


:lol:


http://en.wikipedia.org/wiki/Schr%C3%B6dinger_equation


y.g θανξ για την υποδειξη ματε

nikos_abel
04/10/2010, 07:15
Τα ηλεκτρόνια βρίσκονται στο ηλεκτρονικό νέφος γύρω από το πυρήνα, και το μόνο που κάνουν είναι να αλλάζουν στιβάδα αναλόγως παίρνοντας ή εκπέμποντας ενέργεια.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BF#.CE.97.CE.BB.CE.B5.CE.BA.CF.84.CF.81.CE.BF.CE.BD.CE.B9.CE.BA.CE.AE_.C E.B4.CE.BF.CE.BC.CE.AEΤώρα, αν χοροπηδάνε, μας χαμογελάνε ή κλωτσάνε δεν το ξέρουμε.

Σίγουρα πάντως δεν γυρνάνε.
Μη μπερδεύεσαι από τα μοντέλα του Ράδερφορντ

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF_%CF%84%CE%BF%C F%85_%CE%A1%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%81%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BD%CF%84

και του Μπορ

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF_%CF%84%CE%BF%C F%85_%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%81

Εσύ εξάλλου μίλησες για την εξίσωση του Σρέντιγκερ, που το μπέρδεψες το τροχιακό;

http://users.sch.gr/kassetas/educ287.htm

Anty12
04/10/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ορε λεβέντες δεν πιάνετε καμιά μπιέλα κανένα στρόφαλο καμιά ντίζα ,να πάτε στα τεχνικά και να αφήσετε της αστρονομία και την φυσική στην ησυχία της ??? Όχι τίποτα άλλο ,αλλά θα τρίζουν πολλά κόκαλα και είναι κρίμα !!! (τα ''τεχνικά'' είναι περίπου ακίνδυνα) :lol: :wave2:


Πσσσσσσσ......μίλησε και ο Κοπέρνικος τώρα ναούμ......:smokin: :D


















* τι έγινε το ποδάρι σου ρε....καλά...?????

nikos_abel
04/10/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πσσσσσσσ......μίλησε και ο Κοπέρνικος τώρα ναούμ......:smokin: :D

Ο Κοπέρνικος δε (δεν έχω το θεό μου όμως), δεν είχε το θάρρος να απορρίψει τη δικιά του κομψή θεωρία για τις κυκλικές τροχιές των πλανητών, όταν διαπίστωσε πως δεν του έβγαιναν οι υπολογισμοί.

















* τι έγινε το ποδάρι σου ρε....καλά...?????

tifoefs
04/10/2010, 10:33
Για να δουμε ποσοι απο δω θ' αγορασουν εξωγηινα οικοπεδακια !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Anty12
04/10/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ο Κοπέρνικος δε (δεν έχω το θεό μου όμως), δεν είχε το θάρρος να απορρίψει τη δικιά του κομψή θεωρία για τις κυκλικές τροχιές των πλανητών, όταν διαπίστωσε πως δεν του έβγαιναν οι υπολογισμοί.

Κλέφτης του κερατά ήτανε ελόγου του....τον Αρίσταρχο αντέγραψε.....τον οποίο και καλά ξεχάσε(...σαν) να αναφέρει(...ρουν) μέσα στο «De revolutionibus» λίγο πριν σχωρεθεί........:smokin:...και στα μαθηματικά ήταν και μπουμπούνας....μπέρδεψε τον κύκλο με την έλλειψη.....