PDA

View Full Version : Υγρά αγνωστης προέλευσης!



Douglas
01/10/2010, 23:26
Γεια σας.Έχω ένα ΚΤΜ lc4.

Σήμερα έκανα μια εντουρόβολτα για κανα μισάωρο.Γυρνώντας παρατήρησα ότι όταν χρειαζόταν να σταματήσω και να βάλω νεκρά δεν κρατούσε το ρελαντί που έχει συνήθως(1800 στροφές)αλλά γύρω στις 1200 και όταν άνοιγα το γκάζι απότομα έκανε τσαφ,έσβηνε.Το αναφέρω γιατί κανονικά δεν έσβηνε με το απότομο άνοιγμα του γκαζιού,απλά ανέβαζε τις στροφές.Αυτά το μεσημεράκι.

Το βράδυ έβγαλα τη σέλα για να κάνω κάτι στα πλαστικά και είδα στο κάτω μέρος της κάτι υγρά.Κοιτώντας εκτενέστερα παρατήρησα ότι κάτω στο φιλτροκούτι είχε γεμίσει με τα ίδια υγρά,σχετικά πολλά και είχε ποτίσει λίγο και στο φίλτρο.

Το χρώμα θα το χαρακτήριζα καφεάσπρο ενώ δεν μυρίζουν ούτε σαν λάδια ούτε σαν βενζίνη,ουσιαστικά είναι άοσμα και έχουν παχύρευστη υφή.

Το φιλτροκούτι έχει από την εξωτερική του πλευρά κάτι σαν τάπα που βγάζοντάς την ξέρασε τα περισσότερα από αυτά τα υγρά όχι όμως όλα και τα καθάρισα εσωτερικά βγάζοντας το φίλτρο και στουμπώνοντας πανιά.Η ύπαρξη τάπας υποδηλώνει ότι έχει προβλεφθεί να συσωρεύονται εκεί υγρά αλλά σίγουρα όχι σε τέτοια ποσότητα.

Έχετε καμιά ιδέα από που μπορεί να προήλθαν αυτά τα υγρά?Σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο?

KaTaNaS
02/10/2010, 00:29
soy epese σε κανενα ποταμακι;

το μηχανακι εσβηνε επειδη δεν ανεπνεε, το φιλτρο ηταν βρεγμενο;

πισω απο το φιλτρο (στην εισαγωγη του καρμπ) το κατασταΣη επικρατει; ειναι καθαρα ή εχει λαδακι;

αυτα που βρηκες στο φιλτροκουτι θυμιζουν νερα ανακατεμενα με λάδακι...


τσεκαρε το ψυγειο σου, εχει κατεβει η σταθμη του παραφλου;

:wave2:

Douglas
02/10/2010, 01:15
Όχι από ποτάμι δεν πέρασα,γενικά η βόλτα ήταν χαλαρή.

Από όσο μπορώ να δω δεν πέρασε κάτι από το φίλτρο προς το καρμπυρατέρ,το φίλτρο ίσα ίσα που πότισε όχι ολόκληρο μόνο μια μεριά του και όταν το έβγαλα φαινόταν καθαρά από πίσω.

Τα πιο πολλά υγρά συσωρεύτηκαν στο φιλτροκούτι και μέρος αυτών υπήρχε στο κάτω μέρος της σέλας ενώ κάποιες πιτσιλιές ήταν μέχρι και πάνω στη μπαταρία.

Αφού πρώτη εντύπωσή μου ήταν ότι ξέρασε υγρά η μπαταρία αλλά μετά θυμήθηκα ότι όλη την υπόλοιπη μέρα μετά τη βόλτα μου έπαιρνε μπρος η μηχανή χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επειδή το μηχανάκι το έχω φρέσκο και δεν γνωρίζω,που τσεκάρω για τη στάθμη του παραφλού?Επίσης να αναφέρω ότι προχθές έγινε αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού μπας και έχει καμια σχέση με το όλο θέμα.

banditgr
02/10/2010, 10:48
κατα πασα πιθανότητα βάλατε περισσοτερο λαδι και το ξέρασε εκει..τσέκαρε την στάθμη του λαδιού και πράξε ανάλογα.

camen
02/10/2010, 11:22
Καμια τουμπα εφαγες?!:look:

Γτ οι αναθυμιασεις απο το καρτερ βγαινουν στο φιλτροκουτι και πιθανον με την τουμπα να σου ανεβασε λαδια στο φιλτροκουτι απο το σωληνακι των αναθυμιασεων...:winka:

Παντως τσεκαρε τα λαδια στο καρτερ οτι ειναι φυσιολογικα και δεν εχουν ασπρισει ή τιποτα τετοιο...
Κ τσεκαρε και την σταθμη του παραφλου.

Οπως καθεσε πανω στο μηχανακι,στο δεξι ψυγειο εχει μια ασημι ταπα. Με κρυο μηχανακι βγαλτην ,γυρε το μηχανακι αρκετα αριστερα μετα αρκετα δεξια και φερτο στα ισα. Τοτε θα πρεπει το παραφλου να καλυπτει τις ψυκτρες που φαινονται μεσα στην τρυπα. Αν δεν βλεπεις τιποτα συμπληρωνεις λιγο-λιγο κανοντας το "αριστερα-δεξια" οπως σου ειπα ,και συμπληρωνεις μεχρι να καλυφτουν οι ψυκτρες. ΟΧΙ μεχρι πανω στην ταπα ,θα στα πεταξει απο την υπερχειλιση...

Εννοειται οτι καθαριζεις καλα ολο το φιλτροκουτι και πλενεις και το φιλτρο ,ωστε να μπορεις να δεις αν θα ξαναβγαλει τιποτα...

ΑΥτα και βλεπομε...:beer: :wave2:

Douglas
02/10/2010, 22:02
Καθάρισα φιλτροκούτι-φίλτρο,τα λάδια έχουν κανονικό χρώμα,πήρα και παραφλού και θα συμπληρώσω αύριο αν χρειάζεται.

Μετά παρακολούθηση αν ξαναγίνει κάτι παρόμοιο.Απλά μου έκανε εντύπωση το όλο σκηνικό γιατί δεν έγινε κάτι τραγικό στην βόλτα.Οι βόλτες μου γενικά είναι οι κουλοεντουρόβολτες που λέω κι εγώ,ούτε ποταμάκια περνάω ούτε λούκια ούτε τίποτα,τώρα ξεκινάω σιγά σιγά να μαθαίνω.

Το πιο πιθανό θεωρώ ότι είναι υπερβολική ποσότητα λαδιού όταν πήγα και τάλλαξα τις προάλες και το παραπανίσιο το ξέρασε όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.

Πάντως ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και έστω και ηλεκτρονικά πολλές :beer: :beer: :beer: από μένα.

Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναγράψω σαυτό το thread:wave2:

Douglas
28/10/2010, 17:03
Δυστηχώς επανέρχομαι στο thread γιατί το πρόβλημα αποδείχτηκε σοβαρό.Στην αλλαγή λαδιών που ανέφερα δεν έγινε εξαέρωση,το ξέρω γιατί ήμουν μπροστά.Απλά τότε δεν γνώριζα τα περι εξαέρωσης και δεν είπα στο μηχανικό εκεί να κάνει.

Για να μη μακρυγορώ,μου ξαναπέταξε λάδια μετά από βόλτα και τότε ψάχτηκα και διάβασα ότι πρέπει να γίνεται και εξαέρωση και έκανα μόνος μου την αλλαγή εντελώς προβλεπέ και λέω τώρα όλα καλά.Αλλά δεν...

Έτσι έλυσα τον κινητήρα και αφού ανοίχτηκε από τα κάρτερ και πάνω το συμπέρασμα είναι το εξής:
κύλινδρος ανέπαφος(το μόνο καλό νέο)
πιστόνι ραγισμένο,πρέπει να αλλαχτεί,πειράχτηκαν κοκοράκια-βαλβίδες δεν θυμάμαι τι μου είπε ο μηχανικός αν θέλουν αλλαγή ή φτιάχνονται τα ίδια,καινούριες φλάντζες,ρουλεμάν εκεντροφόρου αλλαγή.Η δε τρόμπα νερού κανονικά έχει μια φτερωτή αλλά η δικιά μου δεν είχε καθόλου φτεράκια είναι φαγωμένα εξολοκλήρου οπότε ΚΑΙ τρόμπα νερού.

Γνωρίζει κανείς στο περίπου πόσο θα βγει το κοστούμι?Γενικά δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς.Οι εναλλακτικές μου είναι οι εξής:
επισκευή με ανταλλακτικά ktm
επισκευή με after market ανταλλακτικά μπας και μειωθεί το κόστος
αγορά άλλου κινητήρα μεταχείρω

Πείτε καμιά γνώμη,εσείς τι θα κάνατε?Και αν γνωρίζετε πάνω κάτω κόστος για τα παραπάνω?

camen
28/10/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Δυστηχώς επανέρχομαι στο thread γιατί το πρόβλημα αποδείχτηκε σοβαρό.Στην αλλαγή λαδιών που ανέφερα δεν έγινε εξαέρωση,το ξέρω γιατί ήμουν μπροστά.Απλά τότε δεν γνώριζα τα περι εξαέρωσης και δεν είπα στο μηχανικό εκεί να κάνει.

Για να μη μακρυγορώ,μου ξαναπέταξε λάδια μετά από βόλτα και τότε ψάχτηκα και διάβασα ότι πρέπει να γίνεται και εξαέρωση και έκανα μόνος μου την αλλαγή εντελώς προβλεπέ και λέω τώρα όλα καλά.Αλλά δεν...

Έτσι έλυσα τον κινητήρα και αφού ανοίχτηκε από τα κάρτερ και πάνω το συμπέρασμα είναι το εξής:
κύλινδρος ανέπαφος(το μόνο καλό νέο)
πιστόνι ραγισμένο,πρέπει να αλλαχτεί,πειράχτηκαν κοκοράκια-βαλβίδες δεν θυμάμαι τι μου είπε ο μηχανικός αν θέλουν αλλαγή ή φτιάχνονται τα ίδια,καινούριες φλάντζες,ρουλεμάν εκεντροφόρου αλλαγή.Η δε τρόμπα νερού κανονικά έχει μια φτερωτή αλλά η δικιά μου δεν είχε καθόλου φτεράκια είναι φαγωμένα εξολοκλήρου οπότε ΚΑΙ τρόμπα νερού.

Γνωρίζει κανείς στο περίπου πόσο θα βγει το κοστούμι?Γενικά δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς.Οι εναλλακτικές μου είναι οι εξής:
επισκευή με ανταλλακτικά ktm
επισκευή με after market ανταλλακτικά μπας και μειωθεί το κόστος
αγορά άλλου κινητήρα μεταχείρω

Πείτε καμιά γνώμη,εσείς τι θα κάνατε?Και αν γνωρίζετε πάνω κάτω κόστος για τα παραπάνω?

Χοντρικα το κοστος ειναι περιπου 1500Ε χωρις εργατικα. Τοσο κοστισε σε φιλο που εκανε ενα γενικο φρεσκαρισμα στο μοτερ του.
Εγω θα επελεγα καποια ανταλλακτικα ΚΤΜ και καποια aftermarket καλυτερης ποιοτητας. Αφου θα το κανεις που θα το κανεις καντο ΣΩΣΤΑ να σου κρατησει για πολλα χιλιομετρα ακομα.

:beer:

Douglas
28/10/2010, 18:43
Τόσα πολλά ε?Δεν το περίμενα τόσα.

Με τέτοιο κόστος επισκευής νομίζω ότι συμφέρει άλλο κινητήρα.Αλλά με ένα ρίσκο αν και αυτός θα είναι σε καλή κατάσταση εσωτερικά.

Αυριο θα μάθω τιμές επακριβως και βλέποντας και κάνοντας.Για να ψαχτώ γενικότερα ποιας χρονολογίας κινητήρες ταιριάζουν στο σκελετό μου?
(έχω κτμ adventure 640 του 1999)

camen
28/10/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Τόσα πολλά ε?Δεν το περίμενα τόσα.

Με τέτοιο κόστος επισκευής νομίζω ότι συμφέρει άλλο κινητήρα.Αλλά με ένα ρίσκο αν και αυτός θα είναι σε καλή κατάσταση εσωτερικά.

Αυριο θα μάθω τιμές επακριβως και βλέποντας και κάνοντας.Για να ψαχτώ γενικότερα ποιας χρονολογίας κινητήρες ταιριάζουν στο σκελετό μου?
(έχω κτμ adventure 640 του 1999)

Γνωμη μου να μην πας σε μεταχειρισμενο κινητηρα γτ δεν θα ξερεις τι παιζει μεσα...
Καλυτερα φτιαξε το δικο σου οπως ακριβως το θες. Με εναν σωστο μηχανικο και τα καταλληλα υλικα μπορεις να το κανεις καινουργιο και να το κρατησεις για πολλααα απροβληματιστα χιλιομετρα.
Αρκει να μην το πιασει στα χερια του κανενας μαστορας σαν τον τελευταιο...:winka:

ΤΩρα το 1500 ειναι χοντρικα.Ο φιλος μου εμεινε απο αντλια λαδιου και την ακουσαν πολλα πραγματα. Αλλα κατω απο 1000αρικο δεν νομιζω να πεσεις αν βαλεις καλα πραγματα μεσα.

:beer: :wave2:

Douglas
28/10/2010, 19:13
Καλά η απόφαση θα παρθεί αύριο αν και κλείνω κι εγώ για ανταλλακτικά aftermarket κυρίως.

Η μηχανή μου άρεσε πολύ,πρώτη φορά με ΚΤΜ,και θα το κρατήσω όσο πάει οπότε όλα πρέπει να γίνουν σωστά.

Το μόνο που μου χτυπάει ασχημα είναι τα 1000 με 1500 ευρώ ζημιά τη στιγμή που όλη η μηχανή πάει στα 2000ευρώ...

Εδώ όμως κολλάει ακριβώς το <ας πρόσεχες>...

Ευχαριστώ camen:beer:

camen
28/10/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Καλά η απόφαση θα παρθεί αύριο αν και κλείνω κι εγώ για ανταλλακτικά aftermarket κυρίως.

Η μηχανή μου άρεσε πολύ,πρώτη φορά με ΚΤΜ,και θα το κρατήσω όσο πάει οπότε όλα πρέπει να γίνουν σωστά.

Το μόνο που μου χτυπάει ασχημα είναι τα 1000 με 1500 ευρώ ζημιά τη στιγμή που όλη η μηχανή πάει στα 2000ευρώ...

Εδώ όμως κολλάει ακριβώς το <ας πρόσεχες>...

Ευχαριστώ camen:beer:

Σου ξαναλεω οτι η εκτιμηση ειναι πολυ χοντρικα.Εξαρταται ποσο θα ψαχτεις και τι θα αποφασισεις να βαλεις πανω. Εμενα το φιλαρακι τα ξαναεβαλε ολα μαμα πανω και πηγε στο 1500αρι.
Εγω αν το εκανα δεν θα τα εβαζα ολα μαμα πανω αλλα θα ψαχνομουν για aftermarket μπιελα,πιστονι,βαλβιδες(εννοειται ψαχνοντας για καλυτερη ποιοτητα και οχι πια ειναι η πιο οικονομικη) και θα εβαζα ΚΤΜ πραγματα στην τρομπα νερου πχ. Φυσικα αφου θα το ανοιξεις ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αλλαζεις ΟΛΑ τα ρουλεμαν και οτι o-ring+τσιμουχακια υπαρχουν.

Καλυτερα να τα δωσεις μια και εξω και τα ειναι κομπλε παρα να λυπηθεις 500Ε και σε ενα μηνα να το μετανιωσεις που δεν εκανες κατι οσο το ειχες ανοιχτο. :winka:

Panoskl
28/10/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Απλά τότε δεν γνώριζα τα περι εξαέρωσης και δεν είπα στο μηχανικό εκεί να κάνει.



Κάτι δεν κατάλαβα μάλλον... Εσύ έπρεπε να του πεις περί εξαέρωσης;

Douglas
28/10/2010, 20:53
Εννοείται πως έπρεπε να κάνει από μόνος του.Απλά λέω ότι από τη στιγμή που το έκανε μπροστά μου αν γνώριζα τότε για την εξαέρωση θα του έλεγα να κάνει.

camen
28/10/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Εννοείται πως έπρεπε να κάνει από μόνος του.Απλά λέω ότι από τη στιγμή που το έκανε μπροστά μου αν γνώριζα τότε για την εξαέρωση θα του έλεγα να κάνει.

Φροντισε το rebuilt να γινει απο κανεναν σωστο μαστορα,μην τρεχεις και δεν φτανεις παλι...:dizzy:

Douglas
30/10/2010, 17:34
Τελικά είχες δίκιο,από ΚΤΜ το κόστος αυτών που χρειάζονται είναι 1076 ευρώ,χωρίς εργατικά.

Την τρόμπα νερού θα πάρω γνήσια(καλά 220 ευρώ???)σίγουρα.Ήδη πήρα πιστόνι wiseco και από Δευτέρα θα καταλήξω και για τα υπόλοιπα,άλλα γνήσια άλλα afermarket.

Και φώτο από το ραγισμένο πιστόνι


216959

Douglas
30/10/2010, 17:35
κι απο την 'αλλη


216960

camen
30/10/2010, 17:41
Αντε καλα μονταρισματα και γρηγορα να αρχισει το στρωσιμο...:beer: :beer: :beer: :beer:

OldMan
02/11/2010, 11:03
Να ρωτήσω κάτι ..

Την διάγνωση ότι το πιστόνι τρύπησε (γιατί αυτό δεν είναι απλώς ράγισμα) από πολλά (ή λίγα) λάδια, ποιος την έκανε ??

hidefnick
02/11/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να ρωτήσω κάτι ..

Την διάγνωση ότι το πιστόνι τρύπησε (γιατί αυτό δεν είναι απλώς ράγισμα) από πολλά (ή λίγα) λάδια, ποιος την έκανε ??

Άυτός που βρήκε και την σκόρπια φτερωτή....

GiannisBlessed
02/11/2010, 12:09
to πιστονι εχει χτυπηθει απο κατι.η κεφαλη εχει σημαδια?
η αντλια δεν ξερω...
παντως χωρις αντλια το συτημα ψυξης τον πινει.
πηγαινε στον μηχανικο και ζητα του τα ρεστα.
να μην το αναλαμβανε αν δεν ηξερε περι εξαερωσης.(αν και το προβλημα πολυ πιθανο να μην ειναι εκει)

KaTaNaS
02/11/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
(αν και το προβλημα πολυ πιθανο να μην ειναι εκει)

einai sigouro oti den einai apo ekei...

Douglas
02/11/2010, 15:18
Παιδιά την επισκευή την εμπιστεύθηκα σε φίλο μηχανικό που δουλεύει σε συνεργείο Θεσσαλονίκη και συνεργάζεται για θέματα που προκύπτουν με ΚΤΜ με εξουσιοδοτημένο,δεν γράφω ποιο,δύο είναι όλα κι όλα.Εγώ έβγαλα τον κινητηρα και αφού τον άνοιξε μου είπε τη ζημιά.

Από κει και πέρα τα προβλήματα με ξέρασμα λαδιού που ανέφερα ξεκίνησαν με την αλλαγή λαδιού που έκανα σε ντόπιο συνεργείο και με δεδομένο ότι δεν έγινε εξαέρωση υπέθεσα ότι αυτό έφταιγε.Δεν θυμάμαι αν είπα απόλυτα ότι ναι επειδή δεν έγινε εξαέρωση τρύπησε το πιστόνι,αν το είπα είναι λάθος διατύπωση.Θεωρώ ότι η πιθανότητα να έγινε η ζημιά από τη μη εξαέρωση είναι πολύ μεγάλη.

Ενοείται ότι ο ντόπιος μάστορας έφαγε Χ από μένα αλλά το να πάω να του ζητήσω τα ρέστα πιστεύω ότι θα χαλαστούμε τζάμπα χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.Απλά δεν ξαναπάω...

Εσείς τι πιστεύετε ότι πήγε στραβά και τρύπησε πιστόνι?Γιατί από ότι διάβασα σας φαίνεται κουλό να φταίει η αλλαγή λαδιού.Γενικότερα ότι παρατήρηση έχετε είναι ευπρόσδεκη.

GiannisBlessed
02/11/2010, 19:41
να πας και αν οχι να του ζητησεις τα ρεστα τουλαχιστων να του τα ψαλεις για να καταλαβει δυο πραγματα.
φανταζεσαι αν ολοι πανε εκει και αφου παθουν ζημεια απλα φευγουν??
κανε το για τον επομενο κτμακια.
τουλαχιστων να μαθει ο βλακας οτι χρειαζεται εξαερωση....
τεσπα...
για το πιστονι τωρα. μοιαζει να μπηκε κατι μεσα στον κυλινδρο και να συνθλιφτηκε στον θαλαμο καυσης απο το πιστονι..
η κεφαλη αντιστοιχα τι φθορα εχει στον θαλαμο?ισως και να εχει ραγισει??:confused: και να εφυγε παραφλου μεσα στο καρτερ να ανεβηκε η ποσοτητα μειγματος λαδιου-παραφλου στο καρτερ και το εφτησε.
η μηπως για καποιον λογο εφτησε πρωτα μπηκε στην εισαγωγη υγρο και μετα απο υδραυλικο κλειδομα εγινε οτι εγινε...
δεν ξερω...

papaki100
03/11/2010, 10:02
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?
Η μπιέλα σε τι κατάσταση είναι μετά από αυτή την στενή επαφή του πιστονιού? Σημάδι στον θάλαμο καύσης δεν έχεις?
Η πορεία δηλαδή ήταν η εξής : Μετά την αλλαγή λαδιών το μηχανάκι δούλευε με μειωμένα νερά (γιατί η αντλία νερού ήταν χωρίς φτερωτή) και τα λάδια δεν είχαν σωστή πίεση λόγω μη εξαέρωσης.
Το πιστόνι γιατί τρύπησε όμως? Από θερμοκρασία? Το σημείο είναι περίεργο.
Τα λέω όλα αυτά για να εντοπίσεις καλύτερα τι έφταιξε και να μην τραβάς άδικα κουπί μετά.

Υ.Γ Το μάστορα που σου άλλξε τα λάδια σπάστου τα χέρια για να μην κάνει και σε άλλους ζημιά με τη "μαστοριά" του.

dimdoc
03/11/2010, 11:55
Den einai aparaithto na exei paremblh8ei kati anamesa srth kefali kai to pistoni gia na kanei tetoia trupa. F8ora apo to xrono kai ftoxo migma pou anebazei katakorufa tis 8ermokrasies sto esoteriko tou 8alamou kaushs arkoun gia na truphsei to pistoni...

papaki100
03/11/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Den einai aparaithto na exei paremblh8ei kati anamesa srth kefali kai to pistoni gia na kanei tetoia trupa. F8ora apo to xrono kai ftoxo migma pou anebazei katakorufa tis 8ermokrasies sto esoteriko tou 8alamou kaushs arkoun gia na truphsei to pistoni...

Μαζί σου αλλά συνήθως αυτές οι τρύπες είναι με μπιμπίκια γύρω γύρω κτλ εδώ δεν έχει τίποτα ανάλογο...

OldMan
03/11/2010, 15:12
Αν τα γδαρσίματα που φαίνονται στην αριστερή πλευρά του πιστονιού δεν γίναν μετά, τότε "κάτι" πέρασε στον θάλαμο καύσης (από σπασμένο κομμάτι ασφάλειας πείρου μέχρι τμήμα ραγισμένης κυλινδροκεφαλής - πράγμα που αποκλείω κατηγορηματικά όσον αφορά στο συγκεκριμένο μηχανάκι..:p )

Douglas
03/11/2010, 23:54
Παληκάρια ότι ήταν να παραγγελθεί από ανταλλακτικό παραγγέλθηκε,τώρα μένει το μοντάρισμα να γίνει από αύριο.

Θα επανάλθω όταν τελειώσει η διαδικασία,όσο για το τι παίχτηκε,γιατί τρύπησε το πιστόνι,τι έγινε πριν και μετά από ότι καταλαβαίνω είναι δύσκολο να πει κανείς με σιγουρια.

Thanks για τις απαντήσεις :beer: :beer:

Υ.Γ.
Παραθέτω και μια φώτο με το τρύπιο πιστόνι στο νέο του ρόλο


217687

GiannisBlessed
04/11/2010, 02:53
καλο ειναι οταν ενα μοτερ σπαει να βρεις πανω κατω τι εφταιξε γιατι μετα το rebuild μπορει να συμβει παλι κατι και να εχεις τρεξιματα.
το πιστονι σου κατι το χτυπησε...
δες την κεφαλη αν εχει αναλογα σημαδια κα ψαξε τι μπορει να εχει συμβει σε ολο το συστημα απο την εισαγωγη,τον θαλαμο,τον κυλινδρο και το πιστονι μεχρι κ την εξαγωγη.
κοιτα και αυτα που λεει και ο παππους μην εφυγε καμια ασφαλεια(αν και 8α το εβλεπε αμμεσως αυτος που ελυσε το μοτερ.)
προσεχε μην τρυπησει το πιστονι με τις γοπες εε!!:lol: :lol:

papaki100
04/11/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaki100
Μαζί σου αλλά συνήθως αυτές οι τρύπες είναι με μπιμπίκια γύρω γύρω κτλ εδώ δεν έχει τίποτα ανάλογο...

Αυτή η φτερωτή της αντλίας νερού μου έχει κάτσει, αλλά από πού να ανέβασε έστω κι ένα κομματάκι? (Γιατί είναι και το μοναδικό που βρήκε σπασμένο, σωστα?)

CSI το κάνουμε το θέμα :cool:

sotpag
04/11/2010, 08:14
και η απορία της ημέρας....


το πανελ με τόσα καλούδια πάνω αποδίδει


217724

OldMan
04/11/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
και η απορία της ημέρας....
το πανελ με τόσα καλούδια πάνω αποδίδει
Άμα το θέλεις για ξηραντή υλικών ...