PDA

View Full Version : Sms και χρεώσεις.



fasma
03/10/2010, 06:53
Πριν κανα μήνα μου ήρθε ένα σμς του τύπου "μόλις χώρισα και μπλα μπλα μπλα..."
και έκανα το λάθος ο :a31: να απαντήσω νομίζοντας ότι ένας φίλος μου, μου έκανε πλάκα μιας και ο αριθμός δεν ήταν κάποιος 4ψηφιος η 5ψηφιος αλλά κανονικό νούμερο κινητού.
Μετά από κανα 2 μέρες που δεν έλαβα κάποια απάντηση άρχισα να ψιλιάζομαι μπας και είναι από αυτά τα ςμς που ακούμε κατά καιρούς στα μμε που χρεώνουν τα κινητά.
Ενώ ο λογαριασμός κάθε μήνα ήταν +/- 80? οι 2 τελευταίοι έχουν έρθει 140 και 160? λέτε να......???
Περιμένω τον αναλυτικό λογ/σμο για να δούμε από που είναι αυτές οι χρεώσεις.
υπάρχει και άλλος :a31: παθών εδώ μέσα η ο μοναδικός είμαι?:lol:


Άσχετο (εν μέρη): ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΜΑΙΛ?
Να ξέρετε ότι αν δεν έχει γίνει μέχρι την λήξη της συνδρομής μου εγω θα πάω αλλού!!
:rotflmao:

varaderokav11
03/10/2010, 07:57
Αδερφε κατ΄αρχην περαστικα!!!
Ειχα ακουσει μια παρομοια ιστορια απο ενα γνωστο
Ο οποιος την εψαξε τη δουλεια και βρηκε ενα νομο
που λεει οτι οι εταιριες ειναι υποχρεωμενες μετα απο
καποιο ποσο να ενημερωνουν τον συνδρομητη...
Σιγουρα δε ξερω αν ισχυει αυτο αλλα σιγουρα αν το
Ψαξεεις κατι θα βρεις....
Ισως καποιος αλλος να ξερει κατι παραπανω!!!
Καλα ξεμπερδεματα...



:wave2: :wave2: :wave2:

fasma
03/10/2010, 08:07
ε καλά αν συνεχίσει αυτό το βιολί το πολύ πολύ να αντικαταστήσω την σιμ με άλλη.
Πιστεύω ότι έτσι λύνεται το πρόβλημα.

Boxer
03/10/2010, 08:22
oxi δεν λυνεται...

πρεπει να παρεις σε καποιο τηλεφωνο για να απενεργοποιησεις την υπηρεσια...

μεγαλη απατη....2 ? το σμσ που λαμβανεις

fasma
03/10/2010, 08:29
Το θέμα είναι ότι δεν λαμβάνω κανένα σμς!!
Τον καιρό που είχε γίνει δεν είχα κάποιο smart phone αλλά μια μπαχαντέλα:lol:
και δεν παίζει δλδ να είχε εγκατασταθεί κάποιο πρόγραμμα και να δουλεύει στο background στέλνοντας sms.
To μόνο που ελπίζω είναι να έχω κάνει όντως τα τηλεφωνήματα.

Gandalf dr685sm
03/10/2010, 08:50
Αν έχεις όρεξη για φασαρίες και τραβήγματα μπορείς να αρνηθείς να πληρώσεις λογαριασμό (αν όντως προέκυψε το πρόβλημα απο το μήνυμα αυτό) και να κάνεις μαζί και μια καταγγελία σε ΕΕΤΤ. Οι πάροχοι κινητής είναι υποχρεωμένοι να προστατεύουν τους πελάτες τους απο τέτοιες "απατεωνιές" καθώς η απάντηση σε ενα SMS δεν συνιστά αποδοχή όρων συμβολαίου για να λαμβάνεις τα 2-4 μηνύματα την εβδομάδα/μήνα και να χρεώνεσαι ποσά.

Βέβαια πρώτα τσέκαρε ανάλυση λογαριασμού γιατί μπορεί να μην είναι και απο αυτό.

Gandalf

TassosK
03/10/2010, 10:46
και μενα μια φορα μουχαν στειλει κ καλα καταλαθως σμσ οτι μια κοπελα μιλουσε σε μια αλλη για χωρισμο κλπ. ειπα να απαντησω για πλακα αλλα λεω αστο. λιγο καιρο μετα καπου ειδα οτι ειναι νεα μορφη απατης αλλα δν ξερω πως δουλευει

BLACKGAS
03/10/2010, 11:01
Φίλε έχω λάβει παρεμφερή -όχι ίδια- μυνήματα σε 3 διαφορετικά τηλέφωνα που έχω (έπιασα τον άντρα μου να με κερατώνει με τη γραμματέα, μόλις χώρισα και θέλω να γνωρίσω κανένα τύπο να περάσουμε "καλά"-σταλμένο και καλά στην κολλητή). Το σενάρια μου θύμισε παραγωγή "sirina productions" και απλώς το έσβησα. Πιασάρικη απάτη για πιτσιρικάδες. Τα νούμερα αποστολής ήταν κανονικά και αυτό με παραξένεψε. Προφανώς υπάρχει κενό ασφαλείας στους παρόχους. Νομίζω ότι αν ψάξουμε εξωτερικό θα βρούμε πηγή στο "knowhow". Απευθύνσου στην εταιρεία παροχής τηλεφωνίας και στο προστασία καταναλωτή με αυτή τη σειρά για να βγάλεις άκρη. Η αλλαγή κάρτας δε διορθώνει την κατάσταση.

Καλό κουράγιο - που έλεγε και μια σκ@τόφατσα!
:wave2:

fasma
04/10/2010, 16:54
περιμένω τον νέο λογ/σμο και βλέπουμε!!!!:a018:

Το πολύ πολύ να βγω για έρανο στο moto.gr :lol:

faraway
04/10/2010, 17:10
τα μηνύματα αυτά έρχονται στο κινητό σας με τους εξής τρόπους ,

1) κάποια στιγμή κατεβάσατε κάποιο ringtone ή wallpaper από αυτά που δείχνουν στη τηλεόραση ,

2) κάποια στιγμή πήρατε μέρος σε κάποιον διαγωνισμό στέλνοντας sms ,

3) κάποια στιγμή γράψατε το τηλέφωνο σας σε κάποιο έντυπο και υπογράψατε να μπορούν να εκμεταλευτούν τον αριθμό σας όλες οι συνεργαζόμενες εταιρείες ( μιλάω για κάποιο δάνειο ...κτλ)

4) μετά έχουμε μέσο ;internet , ξέρετε βρες το κολλητό σου , x rays και μλκιες που τσιμπάνε κάποιοι

5) κάποιος άλλος στο internet αντί να βάλει το δικό του κινητό έβαλλε το δικό σας

6) .......κτλ,κτλ

Καταλάβατε πως λειτουργεί το κύκλωμα , στο οποίο φυσικά είναι συνένοχοι και οι τρεις εταιρείες κινητής , γιατί μπορεί ναι μεν να αποδίδουν τα ποσά σε τρίτους αλλά αφού εισπράξουν το δικό τους μερίδιο ,

και όλα αυτά που μπορεί να φαίνονται χαζά και αμελητέα ανεβάζουν κατακόρυφα τη καθαρή κερδοφορία τους .

μην τα αφήνετε αυτά να τρέχουν , κατευθείαν τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών δίνετε το 5ψήφιο και απαιτείτε πίστωτικο για όλες αυτές τις χρεώσεις .

chr1s_86
06/10/2010, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres

μην τα αφήνετε αυτά να τρέχουν , κατευθείαν τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών δίνετε το 5ψήφιο και απαιτείτε πίστωτικο για όλες αυτές τις χρεώσεις .


Μου είχε έρθει κι εμένα ένα sms στο στυλ που λένε και τα παιδιά πιο πάνω. Περίπου ήταν "τον έπιασα με τη γραμματέα του και χωρισαμε να βρεθουμε για καφε κτλ".

Βέβαια δεν ασχολήθηκα και το έσβησα αλλά δεν ήταν απο τα γνωστά 5ψήφια αλλά από κανονικό νούμερο. :confused:

Boxer
07/10/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
τα μηνύματα αυτά έρχονται στο κινητό σας με τους εξής τρόπους ,



5) κάποιος άλλος στο internet αντί να βάλει το δικό του κινητό έβαλλε το δικό σας



Εγω ετσι την πατησα...

δεν το εβαλε αλλος βεβαια (εγω εκανα ενα τεστ) αλλα θα μπορουσε καλλιστα....η θα μπορουσα εγω να βαλω το τηλεφωνο του κολλητου μου και να τον τρεχω , και να μην εχει ιδεα τι εγινε....

αστα διαολο....:mad: