PDA

View Full Version : Απατεώνας μάστορας στην Πάτρα Νο.2



ArgyP
03/10/2010, 12:23
Έχει ξαναγραφτεί και άλλο ποστ για απατεώνα μάστορα στην Πάτρα, εγώ θα γράψω και τη δικιά μου άσχημη εμπειρία:

Έχω ένα Suzuki V-Strom 650 που το αγόρασα καινούριο στην Πάτρα. Τα σέρβις τα έκανα όλα εκεί που μου υπέδειξαν απο το μαγαζί που αγόρασα τη μηχανη. Τα σέρβις πολύ ακριβά, όπως και τα ανταλλακτικά. Μετά απο τη λήξη της εγγύησης και εφ'όσον είχα απηυδύσει με τις ψηλές τιμές και τη χαμηλή ποιότητα αποφάσισα να κάνω το μικρό σέρβις μόνος μου και το μεγάλο στον _______, μετά από πρόταση γνώστη φίλου. Μαζί με το V-Strom αφήνω και το εργοστασιακό μπροστινό γρανάζι της αλυσίδας στον ______ να το τοποθετήσει.
Αφήνω το μηχανάκι την Τετάρτη, Πέμπτη ήταν έτοιμο. Φτάνω στο συνεργείο και καθόμαστε να μου εξηγήσει τι έκανε, τι άλλαξε, τι συμβουλεύει να αλλαχτεί στο επόμενο σέρβις. Το μέγεθος της δουλειάς που είχε κάνει ήταν τουλάχιστον διπλάσιο από του προηγούμενου "μάστορα". Το μηχανάκι είχε λαδωθεί παντού, είχαν σφιχτεί οι σημαντικότερες βίδες ενώ ο προηγούμενος "μάστορας" δεν είχε καν προτείνει κάτι τέτοιο. Το σημαντικότερο από όλα:
Όπως είπα είχα αλλάξει το μπροστινό γρανάζι της αλυσίδας με μικρότερο κατά ένα δόντι. Για αυτή τη δουλειά είχα πάει στον πρώτο μάστορα λόγω έλλειψης εργαλείων. Περιμένω. Ανεβάζει το βεστρόμ στη ράμπα και δουλέυει 20 λεπτά. Με χρεώνει 20 ευρώ για μια αλλαγή γραναζιού. "Ωραία" λεω, τουλάχιστον να γίνει σωστή δουλειά, δεν πειράζει που έφυγε το 20ευρο... :wave2: Ο _______ με ενημερώνει οτι έχει κάνει τα πάντα εκτός από την αλλαγή του γραναζιού, γιατί είναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ.... Παθαίνω πλάκα. Παιδιά δεν είμαι γνώστης του συγκεκριμένου επαγγέλματος αλλά έχω σπουδάσει μηχανολογία και οταν βλέπω γρανάζι που μπαίνει σε άξονα με εσωχές και πάνω του βιδώνει 25άρι (νομίζω) παξιμάδι ασφαλείας, ε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΟΛΛΑ! Το γρανάζι τελικά βγήκε με ΟΞΥΓΟΝΟ.
Το βεστρομάκι ρόλαρε απίστευτα μετά το σέρβις, οτιδήποτε κινούταν ήταν λαδωμένο και οι ήχοι τριβών δεν υπήρχαν... Η καλύτερη δουλειά που έχω δεί στη μηχανή μου μέχρι τώρα.

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει ονόματα, ευχαρίστως με π.μ.
Αυτό το κάνω γιατί νιώθω παντελώς αδικημένος από τη συμπεριφορά του πρώτου "μάστορα" και θέλω να προλάβω όσους μπορώ που ίσως κάνουν το ίδιο λάθος με εμένα. Γιατί εφ'όσον μπορώ να πηγαίνω σε μάστορα ο οποίος έχει συστάσεις και σε πείθει με την ποιότητα της δουλειάς του, γιατί να δώσω τα λεφτά μου σε κάποιον που δεν θα κάνει καν κάτι πάνω του μετρίου στη μηχανή μου; Για κανένα λόγο.

nic mor
03/10/2010, 12:35
αυτο με το γραναζι δεν καταλαβα:confused:
στο ειχε βαλει ο αλλος μαστορας η οχι;
και κολλημενο ηταν απο την μανα του:confused:
κολλημενο με κολλα σπειρωματων πχ
η με κατι αλλο;

γιατι αυτο με το οξυγονο μου ακουγεται καπως:eek:

ArgyP
03/10/2010, 13:01
Είχα πάει στον άλλο μάστορα για να το βάλει, ναι. Θα αντικαθιστούσε το εργοστασιακό με τα 15 δόντια και θα έβαζε αυτό που του είχα δώσει, με 14 δόντια.
Δεν ξέρω τι κόλλα χρησιμοποίησε, δεν το παρατήρησα καν οτι έκανε κάτι τέτοιο εκείνη τη στιγμή...
Φαντάσου πως μου φάνηκε εμένα. :eyepop:
Δεν ξέρω αν ήταν η σωστή μέθοδος να βγεί το κολλημένο γρανάζι, δεν ξέρω αν δεν υπήρχε άλλη λύση, το θέμα είναι οτι το γρανάζι δεν θα έπρεπε να είναι κολλημένο!

Xlitos
03/10/2010, 15:42
Φελουτζης=καλή και σχολαστική δουλειά.
:wave2:

AUFGEBRACHT
03/10/2010, 15:59
Πάντως στο manual της ΒΜW για το 650, αναφέρει πως το παξιμάδι του μπροστινού γραναζιού είναι κολλημένο με Loctite 243 και σε αλλαγή του πρέπει να κολληθεί πάλι...προχτές που το άλλαξα πάντως ξέχασα να το ρωτήσω γιατί μου είχε κάνει εντύπωση...

camen
03/10/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Έχει ξαναγραφτεί και άλλο ποστ για απατεώνα μάστορα στην Πάτρα, εγώ θα γράψω και τη δικιά μου άσχημη εμπειρία:

Έχω ένα Suzuki V-Strom 650 που το αγόρασα καινούριο στην Πάτρα. Τα σέρβις τα έκανα όλα εκεί που μου υπέδειξαν απο το μαγαζί που αγόρασα τη μηχανη. Τα σέρβις πολύ ακριβά, όπως και τα ανταλλακτικά. Μετά απο τη λήξη της εγγύησης και εφ'όσον είχα απηυδύσει με τις ψηλές τιμές και τη χαμηλή ποιότητα αποφάσισα να κάνω το μικρό σέρβις μόνος μου και το μεγάλο στον Φελουτζή, μετά από πρόταση γνώστη φίλου. Μαζί με το V-Strom αφήνω και το εργοστασιακό μπροστινό γρανάζι της αλυσίδας στον Φελουτζή να το τοποθετήσει.
Αφήνω το μηχανάκι την Τετάρτη, Πέμπτη ήταν έτοιμο. Φτάνω στο συνεργείο και καθόμαστε να μου εξηγήσει τι έκανε, τι άλλαξε, τι συμβουλεύει να αλλαχτεί στο επόμενο σέρβις. Το μέγεθος της δουλειάς που είχε κάνει ήταν τουλάχιστον διπλάσιο από του προηγούμενου "μάστορα". Το μηχανάκι είχε λαδωθεί παντού, είχαν σφιχτεί οι σημαντικότερες βίδες ενώ ο προηγούμενος "μάστορας" δεν είχε καν προτείνει κάτι τέτοιο. Το σημαντικότερο από όλα:
Όπως είπα είχα αλλάξει το μπροστινό γρανάζι της αλυσίδας με μικρότερο κατά ένα δόντι. Για αυτή τη δουλειά είχα πάει στον απατεώνα λόγω έλλειψης εργαλείων. Περιμένω. Ανεβάζει το βεστρόμ στη ράμπα και δουλέυει 20 λεπτά. Με χρεώνει 20 ευρώ για μια αλλαγή γραναζιού. "Ωραία" λεω, τουλάχιστον να γίνει σωστή δουλειά, δεν πειράζει που έφυγε το 20ευρο... :wave2: Ο Φελουτζής με ενημερώνει οτι έχει κάνει τα πάντα εκτός από την αλλαγή του γραναζιού, γιατί είναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ.... Παθαίνω πλάκα. Παιδιά δεν είμαι γνώστης του συγκεκριμένου επαγγέλματος αλλά έχω σπουδάσει μηχανολογία και οταν βλέπω γρανάζι που μπαίνει σε άξονα με εσωχές και πάνω του βιδώνει 25άρι (νομίζω) παξιμάδι ασφαλείας, ε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΟΛΛΑ! Το γρανάζι τελικά βγήκε με ΟΞΥΓΟΝΟ.
Το βεστρομάκι ρόλαρε απίστευτα μετά το σέρβις, οτιδήποτε κινούταν ήταν λαδωμένο και οι ήχοι τριβών δεν υπήρχαν... Η καλύτερη δουλειά που έχω δεί στη μηχανή μου μέχρι τώρα.

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει ονόματα, ευχαρίστως με π.μ.
Αυτό το κάνω γιατί νιώθω παντελώς αδικημένος από τη συμπεριφορά του πρώτου "μάστορα" και θέλω να προλάβω όσους μπορώ που ίσως κάνουν το ίδιο λάθος με εμένα. Γιατί εφ'όσον μπορώ να πηγαίνω σε μάστορα ο οποίος έχει συστάσεις και σε πείθει με την ποιότητα της δουλειάς του, γιατί να δώσω τα λεφτά μου σε κάποιον που δεν θα κάνει καν κάτι πάνω του μετρίου στη μηχανή μου; Για κανένα λόγο.

Oδος Κανελοπουλου φιλε μου?!:look:

ArgyP
03/10/2010, 16:32
Η κόλληση με thread-locking adhesives, όπως το Loctite 243 που ανέφερες είναι σχεδιασμένη να "σπάει" με απλή εφαρμογή εργαλείων όπως πχ αερόκλειδο. Αυτό δοκιμάστηκε στο συνεργείο τρεις φορές, παρ'όλα αυτα το παξιμάδι δεν έβγαινε. Το να σπάσει εύκολα βέβαια, προϋποθέτει να έχει γίνει σωστή εφαρμογή της κόλλας και όχι κατάχρηση. Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο. Σε τέτοια περίπτωση, η Loctite λέει οτι χρειάζεται να ζεσταθεί το κολλημένο στοιχειο στους 250 βαθμους Κελσίου και να επαναληφθεί το ξεβίδωμα ενώ το στοιχείο είναι ζεστό. Όπως και έγινε.
Η άλλη περίπτωση, είναι να έχει χρησιμοποιηθεί άλλη (δυνατότερη) κόλλα. :confused: Σε τέτοια περίπτωση, βλακεία του "μάστορα". Αυτό απλά δείχνει ανοησία και άγνοια αυτού που σε πληρώνω και υποτίθεται οτι ξέρεις να κάνεις... Ίσως να είμαι υπερβολικός αλλά νιώθω οτι δεν πρέπει να συγχωρούνται αυτά.

ArgyP
03/10/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Oδος Κανελοπουλου φιλε μου?!:look:

Αφαιρετικά θα το πάμε; :lol: παρακαλώ π.μ. για ότι θες να ρωτήσεις... ;)

camen
03/10/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Αφαιρετικά θα το πάμε; :lol: παρακαλώ π.μ. για ότι θες να ρωτήσεις... ;)

Ε στειλε ντε ενα πμ... :D Απο περιεργεια ρωταω μιας και ειμαι Πατρα...:winka:

johnpan
03/10/2010, 19:39
Φιλαράκι, στείλε μου ένα π.μ. ποιος είναι γιατί θέλω να βάλω ένα 16 γρανάζι στο ΜΤΧ50 και ο μόνος τρόπος να μπει είναι με αργκόν, οπότε θα το πάω σε αυτόν τον άγιο άνθρωπο!:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Panopticon7
03/10/2010, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Περιμένω. Ανεβάζει το βεστρόμ στη ράμπα και δουλέυει 20 λεπτά. Με χρεώνει 20 ευρώ για μια αλλαγή γραναζιού. "Ωραία" λεω, τουλάχιστον να γίνει σωστή δουλειά, δεν πειράζει που έφυγε το 20ευρο... :wave2:

Για τα αλλα δε ξερω κ πολλα γιαυτο δε θελω να εκφερω αποψη, αλλα... θα μεινω στο 20ευρω.


Το θεωρεις μεγαλο το ποσον ?

jimmis5
03/10/2010, 20:10
Φιλε μου σε διαβαζω ολιγον τι υπερβολικο οχι πως δεν ειναι οι περισσοτεροι λαμογιεν αλλα μην κανεις τον εναν θεο και τον αλλο παλιατσο.Το θεμα σου μου κανει ακρως διαφημιστικο:winka: :wave2:

nic mor
03/10/2010, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Σε τέτοια περίπτωση, η Loctite λέει οτι χρειάζεται να ζεσταθεί το κολλημένο στοιχειο στους 250 βαθμους Κελσίου και να επαναληφθεί το ξεβίδωμα ενώ το στοιχείο είναι ζεστό. Όπως και έγινε.



αρα απλα το εκαψε με το καμινετο!!
και οχι με το οξυγονο!
ειπα και εγω!!
ενταξει μαλλον του επεσε λιγο παραπανω κολλα (για μενα καλυτερα απο το να μην βαλει)
γιατι σιγουρα δεν θα ηθελα να δω το γραναζι να φευγει!!

motoexelixis
03/10/2010, 22:16
κατσε λιγο ρε φιλαρακι, ποιο ειναι το θεμα δηλ,οτι σου εβαλε κολα στο γραναζι; και γιαυτο τον λες απατεωνα;μαλλον δεν εχεις καιρο μηχανακι η θες να κανεις διαφημιση.......

ArgyP
03/10/2010, 22:26
Λοιπόν...
20 ευρώ για κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου; Γιατί; Είναι κάτι εξιδεικευμένο; Χρειάζεται ειδικά εργαλεία; Ειδικές γνώσεις; Νομίζω πως όχι.
Φίλε Τζίμη να συμφωνήσω μαζί σου για την υπερβολή (απλά τσαντίστηκα που δεν έγινε καλή δουλειά στο μηχανάκι μου), θα διαφωνίσω για τη διαφήμιση όμως. Κανένα λόγο δεν έχω να κάνω θεό τον έναν, όμως έχω λόγο να ρίξω τον άλλον (τον έκανα τόσο παλιάτσο;; ). Εγώ γράφω την εμπειρία μου μόνο για να τη διαβάσουν όσοι ενδιαφέρονται και να αποφύγουν αυτό που έπαθα εγω. Και έχουν επικοινωνήσει αρκετοί οι οποίοι δεν εξεπλάγησαν απο το ποιός ήταν!!! :lol: Νιώθω αδικημένος και απλά το αναφέρω σε όποιον το ζητήσει. Ας γίνει edit ώστε να μη φαίνεται κανένα όνομα, κανένα σκοπό διαφήμισης δεν έχω. :beer:
Είμαι λίγο καχύποπτος ρε συ nic mor... Λες απλά να έβαλε περισσότερη κόλλα;
Κανένα πρόβλημα αν είχε βάλει κόλλα, μοτοεξελιξις. Αν είχε γίνει σωστά η δουλειά, το γρανάζι θα είχε βγει το πολύ με τη δεύτερη, κάνω λάθος; Γιατί να χρειαστεί ζέσταμα αν είχε τη σωστή κόλλα (η τη σωστή ποσότητα κόλλας); Δεν είναι περίεργο;

nic mor
03/10/2010, 22:48
βρε αυτο σε λεω:D :D
ενταξει του επεσε λιγο παραπανω η εβαλε πιο δυνατη!!
καλυτερα αυτο παρα να μην εβαζε!!
απο την αλλη αμα εσυ δεν τον γουσταρεις,
καλα εκανες και εφυγες!!
και καλα κανεις και τον ξεμπροστιαζεις,
αφου λες οτι ποτε δεν σου γρασαρε την μηχανη!
ετσι για να μαθαινουν και οι ενδιαφερομενοι!!

αλλα γενικα οταν μιλας για μηχανικο,να κρατας
μικρο καλαθι!
και να τον εχεις τσεκαρει αρκετα!!(και σε μεγαλο διαστημα)
οι πιο πολλοι απλα το πορτοφολι σου κοιτανε!!

ArgyP
03/10/2010, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor

αλλα γενικα οταν μιλας για μηχανικο,να κρατας
μικρο καλαθι!
και να τον εχεις τσεκαρει αρκετα!!(και σε μεγαλο διαστημα)
οι πιο πολλοι απλα το πορτοφολι σου κοιτανε!!

Σωστά, δεν αποκλείω τίποτα. Παντού μπορεί να γίνει βλακεία, απλά μέχρι τώρα ο τελευταίος μάστορας είναι αυτός που έχει κάνει την πιο προσεκτική δουλειά, σε αντίθεση με τον άλλον.

camen
03/10/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Σωστά, δεν αποκλείω τίποτα. Παντού μπορεί να γίνει βλακεία, απλά μέχρι τώρα ο τελευταίος μάστορας είναι αυτός που έχει κάνει την πιο προσεκτική δουλειά, σε αντίθεση με τον άλλον.


Ο Φελουντζης λενε οτι ειναι εγγυηση... :winka: Προσωπικα δεν τον εχω επισκεφτει ποτε γτ λενε οτι οσο καλος ειναι αλλο τοσο φαρμακειο ειναι...:D

p@nos
03/10/2010, 23:29
παλι για συνεργεια λετε ρπμ?


:evil: :evil: :evil:

Panopticon7
04/10/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Λοιπόν...
20 ευρώ για κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου; Γιατί; Είναι κάτι εξιδεικευμένο; Χρειάζεται ειδικά εργαλεία; Ειδικές γνώσεις; Νομίζω πως όχι.



Εισαι τελειως λαθος σε αυτο το θεμα, παρολο που ειναι κατι "απλο" οπως λες, σε αυτον πηγες, την ωρα που ασχολιοταν μαζι σου θα μπορουσε να κανει κατι αλλο...

Μην εισαστε τοσο υπερβολικοι ρε πουστη μου...

motoexelixis
04/10/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Λοιπόν...
20 ευρώ για κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου; Γιατί; Είναι κάτι εξιδεικευμένο; Χρειάζεται ειδικά εργαλεία; Ειδικές γνώσεις; Νομίζω πως όχι.

λοιπον,για να καταλαβεις κατι το οποιο για πολλους ειναι κατανοητο,για καποιους αλλους οχι.Οταν παμε σε ενα μαστορα να πραγματοποιησουμε μια εργασια,οποια κι αν ειναι αυτη,παμε γιατι ζηταμε τις υπηρεσιες του,οποιες και αν ειναι αυτες.Το θεμα ειναι οτι αφου βαζεις καποιον να ασχοληθει με το μηχανακι σου,αυτος θα πρεπει να πληρωθει.Αν πιστευεις οτι μπορεις να κανεις ορισμενες εργασιες μονος σου πανω στο μηχανακι σου ,καλο ειναι να τις κανεις οποτε θα γλυτωνεις και τα μαστορικα.Δεν μπορω να καταλαβω μονο το σκεπτικο,ηταν κατι απλο,θα το εκανα και μονος που λες,δηλ αν πας σε καποιον,με δικα σου λαδια,παραφλου,υγρα φρενων,γραναζι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο,και του πεις να στα περασει,εκεινος δεν πρεπει να πληρωθει;ολες απλες δουλιτσες ειναι,στο κατω κατω αλλη η χαρα και η σχεση που αποκτας με το μηχανακι σου οταν ασχολεισαι και λιγο μαζι του..........Δικιο ομως δεν εχεις σε καμια περιπτωση

ArgyP
04/10/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από motoexelixis
.Το θεμα ειναι οτι αφου βαζεις καποιον να ασχοληθει με το μηχανακι σου,αυτος θα πρεπει να πληρωθει.

Αν κάνεις σωστά τη δουλειά; Κανένα πρόβλημα να σε πληρώσω! Μη με κοροιδεύεις όμως... Εγώ έρχομαι και σου αφήνω το μηχανάκι μου και 1) δεν κάνεις καλή δουλειά και 2) μου παίρνεις και λεφτά; Άδικο.
Όπως καταλαβαίνεις, τα έδωσα τα λεφτά χωρίς παράπονο! Δηλαδή ουσιαστικά δεν του έφερα αντίρρηση σε αυτό που λες κι εσύ, οτι αφιέρωσε χρόνο. Όμως, θεωρώ τον εαυτό μου αδικημένο, γι'αυτό άλλωστε γράφω εδώ.

fournas
04/10/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από motoexelixis
λοιπον,για να καταλαβεις κατι το οποιο για πολλους ειναι κατανοητο,για καποιους αλλους οχι.Οταν παμε σε ενα μαστορα να πραγματοποιησουμε μια εργασια,οποια κι αν ειναι αυτη,παμε γιατι ζηταμε τις υπηρεσιες του,οποιες και αν ειναι αυτες.Το θεμα ειναι οτι αφου βαζεις καποιον να ασχοληθει με το μηχανακι σου,αυτος θα πρεπει να πληρωθει.Αν πιστευεις οτι μπορεις να κανεις ορισμενες εργασιες μονος σου πανω στο μηχανακι σου ,καλο ειναι να τις κανεις οποτε θα γλυτωνεις και τα μαστορικα.Δεν μπορω να καταλαβω μονο το σκεπτικο,ηταν κατι απλο,θα το εκανα και μονος που λες,δηλ αν πας σε καποιον,με δικα σου λαδια,παραφλου,υγρα φρενων,γραναζι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο,και του πεις να στα περασει,εκεινος δεν πρεπει να πληρωθει;ολες απλες δουλιτσες ειναι,στο κατω κατω αλλη η χαρα και η σχεση που αποκτας με το μηχανακι σου οταν ασχολεισαι και λιγο μαζι του..........Δικιο ομως δεν εχεις σε καμια περιπτωση



20 euro για μια αλλαγη γραναζιου μπροστα ???:yuck:

να κανει 5 τετοιες αλλαγες να βγαλει οσα βγαζουν αλλοι σε 2 8ωρα......

:sick: