PDA

View Full Version : κληση να τρελαινεσαι



xifias
20/07/2005, 16:35
η ιστορια εχει ως εξης.

Ανεβαινα αθηνα απο ελαφονησο και καποια στιγμη χαλαρωνω και παω δεξια με 120χλμ.

ηταν μετα το αρτεμησιο και τις στροφες, σε ενα κομματι με υπεροχη ασφαλτο , επιπεδο,λες και εισαι ευρωπη.

ξαφνου βλεπω να βγαινει ενας μπατσος απο ενα παρκινγκ και να μου κανει σημα να σταματησω.Δεν υπηρχε αλλος, το σημα ηταν για μενα.

Ας σταματησω σκεφτομαι, νομιμος ειμαι, σιγα πηγαινα, να ξεμουδιασω κι ολας

Χαιρεται μου λεει.Μπορειται να μου δωσετε τα χαρτια σας?

Καθως ψαχνω για τα χαρτια μου ξαναλεει.

Σασ μετρησαμε 122 χλμ την ωρα....

Και ποσο ειναι το οριο? του απαντω.

εκατο:confused: :confused: Μενω μαλακας.Μιλαμε για κομματι που δε θα πρεπε να χει οριο

Εκει που κοιταει τα χαρτια μου λεει¨,Ειναι το 50% στο ονομα σας?

Κοιταζω την αδεια...Παλι την εκανα τη λαλακια, εχω μαζι μου την αδεια του αυτοκινητου και για το μηχανακι ειναι στο αυτοκινητο.

εε, δεν την εχω μαζι μου, του λεω, ενω σκεφτομαι το αυτοφωρο.

ελατε μαζι μου, μου λεει.

παμε στο μπατσικο και λεει.Σας κοβω κληση για παραβαση οριου ταχητητας συν 8ε επειδη δε φερατε μαζι σασ την αδεια κυκλοφοριας.Συνολο 41ε.

Τα αμαξια εντωμεταξυ περνανε απ την αριστερη λωριδα με καμια 150αρια χλμ.

αυτους δε θα τους γραψεις?ρωταω ο αφελης

Αν τρεχεις δε διακυνδευει ο αλλος να σε σταματησει, σε εχει σταματησει κανεις οταν πηγαινεις γρηγορα?μου απαντα.

Συμπερασμα.

Οι μπατσοι το μονο που κανουν ειναι να μαζευουν λεφτα για να πληρωνει το κρατος τους δημοσιους υπαλληλους κλπ.

ουτε που τον ενοιαξε που δεν ειχα αδεια.Και μετα περιμενουμε να βρουνε τα κλεμμενα μηχανακια.

α ρε ελλαδαρα

div400
20/07/2005, 16:58
:mad:

THEOD
20/07/2005, 17:43
Mερικοί αστυνομικοί είναι εντελώς βλάκες....

Πριν μερικούς μήνες με σταματάνε στην οδό Αθηνάς για τυπικό έλεγχο.
Όπως του δίνω τα χαρτιά μου, από λάθος δίνω την άδεια του παπιού ενώ ήμουνα με το Φέιζερ...
Ο αστυνομικός τα κοιτάει, τα διαβάζει, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΙΠΟΤΑ...
Τα δίνει στον συνάδελφό του που ακουμπούσε στο περιπολικό 2-3 μέτρα πιο πέρα, προκειμένου να τα γράψει κάπου και ταυτόχρονα με καθησυχάζει ότι δεν πρόκειται να γράψει κλήση, απλά είναι για τυπικούς λόγους ότι κάνανε έλεγχο....
Και μόνο όταν ο ΑΛΛΟΣ αστυνομικός καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με την άδεια ανακαλύπτουμε το λάθος μου και του δίνω την σωστή άδεια...

Τώρα πως κατάφερε και μπέρδεψε ένα κινέζικο παπί με το Φείζερ μόνο αυτός το ξέρει...

sonic22
20/07/2005, 18:50
9/10 οταν σου λενε για τυπικο ελεγχω ή που καποιον ψαχνουν ή κανουν εκπαιδευση σε νεοπα μπατσο... ειδικα καλοκαιρι σε νησι...

ο μπατσος (εκτος και να ειναι μικτο μπλοκο με καποιον ανωτερο παρον) υπαρχει περιπτωση να μην σε γραψει ακομα και αν δεν εχεις και διπλωμα μαζι σου...
δεν εχετε ιδεα πωση χαρτουρα εχει μια απλη προσαγωγη μετα εξακριβωσης στοιχειων... και αν υπαρχει κατι που βαριουνται ειναι η χαρτουρα...

για τα λευτα τα κανουν ολα ρεεε!!

αν θελανε να σωφρονισουν και να προστατεψουν τον κοσμο θα ειχαν πολλα μπλοκα με μικρα προστιμα...

FUCK THEM AND THEIR LAW που λενε και οι Prodigy!!

mbjp
20/07/2005, 18:56
[Β]Αν τρεχεις δε διακυνδευει ο αλλος να σε σταματησει, σε εχει σταματησει κανεις οταν πηγαινεις γρηγορα?μου απαντα.
α ρε ελλαδαρα [/B]

Ελλαδαρα...αντε και απο Αγρινιο μερια, και εαν οι πινακιδες σου αρχιζουν απο Α μπορεις να τρεχεις και με 240 μεσα απο κατοικημενες περιοχες..
εαν δουν οτι εισαι Ζ ή Υ την τσιμπησες τη κληση

sunderlanos
21/07/2005, 05:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
η ιστορια εχει ως εξης.

Ανεβαινα αθηνα απο ελαφονησο και καποια στιγμη χαλαρωνω και παω δεξια με 120χλμ.

ηταν μετα το αρτεμησιο και τις στροφες, σε ενα κομματι με υπεροχη ασφαλτο , επιπεδο,λες και εισαι ευρωπη.

ξαφνου βλεπω να βγαινει ενας μπατσος απο ενα παρκινγκ και να μου κανει σημα να σταματησω.Δεν υπηρχε αλλος, το σημα ηταν για μενα.

Ας σταματησω σκεφτομαι, νομιμος ειμαι, σιγα πηγαινα, να ξεμουδιασω κι ολας

Χαιρεται μου λεει.Μπορειται να μου δωσετε τα χαρτια σας?

Καθως ψαχνω για τα χαρτια μου ξαναλεει.

Σασ μετρησαμε 122 χλμ την ωρα....

Και ποσο ειναι το οριο? του απαντω.

εκατο:confused: :confused: Μενω μαλακας.Μιλαμε για κομματι που δε θα πρεπε να χει οριο

Εκει που κοιταει τα χαρτια μου λεει¨,Ειναι το 50% στο ονομα σας?

Κοιταζω την αδεια...Παλι την εκανα τη λαλακια, εχω μαζι μου την αδεια του αυτοκινητου και για το μηχανακι ειναι στο αυτοκινητο.

εε, δεν την εχω μαζι μου, του λεω, ενω σκεφτομαι το αυτοφωρο.

ελατε μαζι μου, μου λεει.

παμε στο μπατσικο και λεει.Σας κοβω κληση για παραβαση οριου ταχητητας συν 8ε επειδη δε φερατε μαζι σασ την αδεια κυκλοφοριας.Συνολο 41ε.

Τα αμαξια εντωμεταξυ περνανε απ την αριστερη λωριδα με καμια 150αρια χλμ.

αυτους δε θα τους γραψεις?ρωταω ο αφελης

Αν τρεχεις δε διακυνδευει ο αλλος να σε σταματησει, σε εχει σταματησει κανεις οταν πηγαινεις γρηγορα?μου απαντα.

Συμπερασμα.

Οι μπατσοι το μονο που κανουν ειναι να μαζευουν λεφτα για να πληρωνει το κρατος τους δημοσιους υπαλληλους κλπ.

ουτε που τον ενοιαξε που δεν ειχα αδεια.Και μετα περιμενουμε να βρουνε τα κλεμμενα μηχανακια.

α ρε ελλαδαρα


Ανεβαινα αθηνα απο ελαφονησο και καποια στιγμη χαλαρωνω και παω δεξια με 120χλμ.Sta xalarwmata, prin?

ηταν μετα το αρτεμησιο και τις στροφες, σε ενα κομματι με υπεροχη ασφαλτο , επιπεδο,λες και εισαι ευρωπη.Enas ellhnas sthn eyrwph me liga logia...

Ας σταματησω σκεφτομαι, νομιμος ειμαι, σιγα πηγαινα, να ξεμουδιασω κι ολας.E oxi kai nomimos re file:D

Και ποσο ειναι το οριο? του απαντω.:sad:

εκατο:confused: :confused: Μενω μαλακας.Μιλαμε για κομματι που δε θα πρεπε να χει οριο.Wria den exei mono h pista file mou...


Οι μπατσοι το μονο που κανουν ειναι να μαζευουν λεφτα για να πληρωνει το κρατος τους δημοσιους υπαλληλους κλπ.En merh symfono, einai kai aytoi granazia enos mhxanhsmou...


α ρε ελλαδαρα Oti speireis tha theriseis file mou

;)

gtsiros
21/07/2005, 13:00
το βρήκα! το βρήκα τον τρόπο να τους πείσουν να μην πάνε γρήγορα!!!

Τιιιι;;;; Πήγαινες γρήγορα;;; Κάτσε τώρα ακίνητος μαζί μας να πιείς καφεδάκι για ΜΙΑ ΏΡΑ.

χεχεχε

sunderlanos
21/07/2005, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
το βρήκα! το βρήκα τον τρόπο να τους πείσουν να μην πάνε γρήγορα!!!

Τιιιι;;;; Πήγαινες γρήγορα;;; Κάτσε τώρα ακίνητος μαζί μας να πιείς καφεδάκι για ΜΙΑ ΏΡΑ.

χεχεχε

Ligo poli oloi trexoume kai oloi xepername ta wria gtsiros me liga logia oloi ypokrites eimaste.Alla oxi kai na mhn to paradexomaste kai na ftaine mono oi mpatsoi kai ta koutia tote ginomaste ypokrites^2 giati apo thn mia paranomoume alla apo thn allh den to paradexomaste kiolas h nomizoume pws oi nomoi isxyoun mono gia tous allous...:D :D

:beer: :beer: :beer: :smokin:

xifias
22/07/2005, 01:31
Ligo poli oloi trexoume kai oloi xepername ta wria gtsiros me liga logia oloi ypokrites eimaste.Alla oxi kai na mhn to paradexomaste kai na ftaine mono oi mpatsoi kai ta koutia tote ginomaste ypokrites^2 giati apo thn mia paranomoume alla apo thn allh den to paradexomaste kiolas h nomizoume pws oi nomoi isxyoun mono gia tous allous...

οι νομοι ομως φιλε μου πρεπει να ειναι και δικαιοι.

αμα θες να το προχωρησουμε οσο αφορα τα ορια ταχυτητας, υπαρχουν πολλες παλιες πινακιδες σε διαφορα σημεια της ελληνικης επαρχιας που ειναι για γελια.

δεν τις αλλαζουν(πχ απο 30 σε κατοικημενη περιοχη να το κανουν 50) επιτηδες για να στηνουν μπλοκα οι μπατσοι και να μασ τα παιρνουν.

κατι σαν εμμεση φορολογια.

Ας πουμε στα διοδια της κορινθου απο τριπολη προς αθηνα, εκει που δεν πληρωνεις(πληρωνουν στο αντιθετο ρευμα) εχει οριο τα 80χλμ.Ειναι η παλια πινακιδα.

Απ τη στιγμη που ξηλωσαν τους διαδρομους και ειναι ο δρομος 4 λωριδες φαρδυς, επρεπε να ξηλωσουν και το οριο των 80.

Εκει λοιπον τη στηνουν οι φιλοι μας τα ζωα και γραφουν τα ανθρωπακια με τα αυτοκινητα που προσπαθουν να μαζεψουν χλμ για την μετεπειτα ανηφορα

ασ μην πουμε για την αφαιρεση πινακιδων για ενα μηνα και για το προστιμο των 80ε....Εκτος κι αν σκασεις 180 και τις παιρνεις την αλλη μερα.

Και γαμω τους νομους...

sunderlanos
22/07/2005, 02:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias


οι νομοι ομως φιλε μου πρεπει να ειναι και δικαιοι.

αμα θες να το προχωρησουμε οσο αφορα τα ορια ταχυτητας, υπαρχουν πολλες παλιες πινακιδες σε διαφορα σημεια της ελληνικης επαρχιας που ειναι για γελια.

δεν τις αλλαζουν(πχ απο 30 σε κατοικημενη περιοχη να το κανουν 50) επιτηδες για να στηνουν μπλοκα οι μπατσοι και να μασ τα παιρνουν.

κατι σαν εμμεση φορολογια.

Ας πουμε στα διοδια της κορινθου απο τριπολη προς αθηνα, εκει που δεν πληρωνεις(πληρωνουν στο αντιθετο ρευμα) εχει οριο τα 80χλμ.Ειναι η παλια πινακιδα.

Απ τη στιγμη που ξηλωσαν τους διαδρομους και ειναι ο δρομος 4 λωριδες φαρδυς, επρεπε να ξηλωσουν και το οριο των 80.

Εκει λοιπον τη στηνουν οι φιλοι μας τα ζωα και γραφουν τα ανθρωπακια με τα αυτοκινητα που προσπαθουν να μαζεψουν χλμ για την μετεπειτα ανηφορα

ασ μην πουμε για την αφαιρεση πινακιδων για ενα μηνα και για το προστιμο των 80ε....Εκτος κι αν σκασεις 180 και τις παιρνεις την αλλη μερα.

Και γαμω τους νομους...

αμα θες να το προχωρησουμε οσο αφορα τα ορια ταχυτητας, υπαρχουν πολλες παλιες πινακιδες σε διαφορα σημεια της ελληνικης επαρχιας που ειναι για γελια.Den diafwnw alla anarwtisou poses fores kathws odhgouses koitaxes na deis poso einai to orio...Antithetos sxedon to 99% apo emas tha koitaxoume na eimaste "nomimoi" otan yparxei pithanothta gia na exoun steisei mploko h otan yparxei kamera.Kanw lathos?Opote symperasma einai oti exoume sinithisei me aythn thn nootropia kathws taizoume kai emeis thn kavla mas, thn glukada tou gkaziou, thn prwsperash ston efetzh me to cabrio ktl.Edw dikaiologhte kai h ypokrisia pou anefera parapanw.

Oso gia tous mpatsous pou les einai kai aytoi granazia tou mhxanismou sou xanalew, opote pws perimenoume apo aytous na einai swstoi epaggelmaties otan zoun kai aytoi mesa sthn zougkla... ;)


:beer: :beer: :beer: :sun: :sun:

xifias
22/07/2005, 10:12
...Antithetos sxedon to 99% apo emas tha koitaxoume na eimaste "nomimoi" otan yparxei pithanothta gia na exoun steisei mploko h otan yparxei kamera.Kanw lathos?Opote symperasma einai oti exoume sinithisei me aythn thn nootropia kathws taizoume kai emeis thn kavla mas, thn glukada tou gkaziou, thn prwsperash ston efetzh me to cabrio ktl.Edw dikaiologhte kai h ypokrisia pou anefera parapanw.

εχεις απολυτο δικιο, συμφωνω 100%.και η γνωμη μου ειναι οτι οι μηχανοβιοι ειναι ακομα χειροτεροι απο τους αυτοκινηταδες οσο αφορα την οδικη συμπεριφορα

δυστυχως η ευτυχως, μου φαινεται οτι ανηκω στο 1%.

εκατσε και πηρα ΒΜW 270 κιλα δεκαετιας 80, οποτε καταλαβαινεις ουτε στριβει ουτε φρεναρει, οι σφηνες ελαβαν τελος, με λιγα λογια παω συντηριτικα, σαν αυτοκινητο ενα πραμα.Και οταν δω το μαλακα με το καμπριο του κανω χωρο να με περασει.

ε τοτε συνειδητοποιησα ποσο μαλακισμενα οδηγουν ορισμενοι μηχανοβιοι, πρεπει να εισαι καπως εξω απ το χορο για να μπορεσεις να σκεφτεις καθαρα

αυτο ομως που μου τη δινει ειναι οτι οι νομοι δε φτιαχτονται για το γενικο καλο αλλα για να μας τα παιρνουν

δηλαδη αποφασιζεις καποια στιγμη να γινεις σωστος και βλεπεις οτι δεν ενδιαφερει κανεναν αυτο, μονο τα λεφτα σου θελουν

και σου μενει η απογοητευση για τη χωρα που ζεις

x-rider
22/07/2005, 12:08
το ρητο ειναι


τα περνω απο οπου μπορω πιο ευκολα


ισχυει για ολα τα θεματα του δημοσιου.εκπληκτικη χωρα η


ΕΛΛΑΔΑ , με σαπιο συστημα.

souniwths
22/07/2005, 12:26
Kalhmera se olous.Epsaxna na brw sto forum kapoia paliotera stoixeia gia thn upo8esh pou me apasxolei (troxaia-radar-kameres) kai eida th suzhthsh sas. Akouste kai th dikh mou istoria:
Prin 3 xronia (!!!) stis 16 Augoustou sthn A8hnwn-Lauriou eixan 3emeinei sthn eu8eia pou einai par/lh sthn Attikh kati pinakides apo erga pou aneferan orio taxuthtas ta 50!!!Ta erga teleiwsan,oi pinakides emeinan.Ekei 8ewrhsan swsto,gia na mas profula3oun, na baloun kinhtes kameres kai radar taxuthtas.Gia na mhn to trabaw, bghka wraiotath fwto pou me deixnei na paw me 97 (oxi idiaitera grhgora gia opoion 3erei to dromo kai shmeiwteon xwris kanena autokinhto logw 15augoustou).
H klhsh den mou hr8e pote spiti,perase mono apo to tmhma ths perioxhs mou opou me enhmerwsan oti uparxei kai oti 8a mou stalei apo Troxaia Ag. Paraskeuhs suntoma. To mono pou hr8e htan prox8es mia klhteush gia dikasthrio...
Exw akousei kai dei diafora (kai se auto to forum) gia parabiash proswpikwn dedomenwn, gia mh kalimprarismena radar kai tetoia.
3erei kaneis an uparxei kati epishmo h kapoia palia dedikasmenh sxetikh periptwsh;
De lew oti akolou8w panta ta oria kai tis pinakides (pou den einai kai oti pio asfales na kanei kaneis) alla auth h periptwsh deixnei akribws pws skeftetai tis perissoteres fores h troxaia, ka8ara eispraktikos foreas.
Elpizw thn epomenh fora na grapsw gia kapoia allou eidous empeiria me thn mhxanh...

_DaGaD_
09/08/2005, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias

Αν τρεχεις δε διακυνδευει ο αλλος να σε σταματησει, σε εχει σταματησει κανεις οταν πηγαινεις γρηγορα?μου απαντα.


ΤΑΠΑ ΡΕΕΕΕΕ... γαμώμπατσοι..

Κάτσε να πάρω καινούριο μοτόρι.. αν δεν ξηλώσω την πινακίδα κι αν ξανασταματήσω σε κανέναν να μου καεί ο κινητήρας με 20 σε προσπέρασμα παρκαρισμένου...

ruyjin
09/08/2005, 10:31
Αν τρεχεις δε διακυνδευει ο αλλος να σε σταματησει, σε εχει σταματησει κανεις οταν πηγαινεις γρηγορα?μου απαντα


αρα,
ολοι ταπα!!!!!



:D



αρε ξυλο που παει χαμενο...............

cityfly
09/08/2005, 16:19
καταρχάς καλώς ήρθες souniwths

πολλά θα μπορούσες να ισχυριστείς


πχ αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπήρχε πινακίδα που να προειδοποιεί ότι υπάρχει ραντάρ η κλήση είναι καταρχήν άκυρη

αλλά ρώτα και κάνα δικηγόρο καλύτερα


άντε και καλά ξεμπερδέματα

a123xxsp
09/08/2005, 16:37
1) Σιγά μην ποντάρει ο κάθε μπατσούλης την ζωούλα του να δει αν μπορεί να φρενάρει ο καθένας από 150+ και να μην πέσει πάνω του...

2) Γιατί νομίζεις ότι όλοι τους λένε αληταράδες..... πριν 2-3 μέρες γράφανε στο κέντρο αμάξια για την υπερβολική ταχύτητα των 55-60χλμ επειδή το όριο είναι 40 :alien: :eyepop:

3) πάλι καλά που την γλύτωσες φτηνά (και εγώ μία παρόμοια είχα φάει ε και 30-40ευρό .... για την Ελλάδα ρε γαμώτο..... :dizzy:

souniwths
09/08/2005, 20:12
Σας παρακολουθώ καιρό cityfly οπότε δεν είμαι ακριβώς καινούριος. Απλά είναι η πρώτη φορά που γράφω κι εγώ...Να 'σαι καλά πάντως.

Το έχω υπ'όψη μου κι αυτό με τις προειδοποιητικές πινακίδες, αλλά τελικά βρήκα κι άλλα από παλιότερη καταχώρηση στο forum. Βέβαια όλα αυτά θα τα δω στο δικαστήριο τι αξία έχουν.

Για την ώρα αναπολώ ακόμα την εκδρομή που έκανα την περασμένη βδομάδα Αθήνα-Καρπενήσι-Άγραφα-Αγρίνιο-Ναύπακτο-Κόκκινο (ένα ξεχασμένο χωριουδάκι πάνω στα βουνά στην αριστερή όχθη της Λίμνης του Μόρνου)-Παύλιανη-Λειβαδιά-Αθήνα. Μετά από αυτό ποιός θυμάται κλήση και ιστορίες!

Rouxlas
11/08/2005, 18:51
Ελλάδα και πάλι Ελλαδα.
Δεν προκειται να τα συναντήσεις σε κανενα αλλο κράτος αυτα...
μόνο στην Ελλαδάρα μας!!!!

Gandalf dr685sm
18/08/2005, 16:05
souniwti...

Το καλύτερο όλων είναι όταν , υποστηρίζεις οτι η μηχανή δεν ήταν στα χέρια σου , αλλά κάποιου φίλου που του την είχες δώσει δανεική και εκείνος παραβίασε τα όρια...

Μάλιστα καλό είναι να πείς οτι είναι απο το εξωτερικό επισκέπτης , δίδοντας μια διεύθυνση πραγματική αλλά τυχαία σε κάποια χώρα και μετά άστους να ψάχνονται...

Μοναδική προυπόθεση να φοράς κράνος στην φωτό , έτσι ώστε να μην διακρίνεσαι και βέβαια να πας με άλλα ρούχα και κράνος απο αυτά στην φωτογραφία...

Gandalf

dbandit
18/08/2005, 16:57
Προς Σουνιοτη,

Φιλε ειχα και εγω μια παρομια υποθεση με δικαστηριο. Τον 6ο του
2001 με σταματησανε με 159 στην Εγνατια προς Κοζανη. Ηρθε κληση για δικαστηριο πριν 3 μηνες!!! Τελος παντων δεν εγινε τπτ
γιατι λεει τετοιες υποθεσεις τις βαζουν στο αρχειο και δεν πληρωνεις ευρω. Απλα εισαι με αναστολη για 18 μηνες. Ολοκληρο στρατιοτικο ρε γμτ.
:wave2:

souniwths
19/08/2005, 10:10
Καλημέρα

Αυτό με τον επισκέπτη από το εξωτερικό δεν πολυπαίζει γιατί έχω υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι οδηγούσα εγώ,βλέπεις τότε που με ειδοποίησαν να πάω να δω τη φωτογραφία πήγα ψαρωμένος.Και οι ίδιοι εξάλλου δεν ήξεραν ακριβώς τη διαδικασία αφού μου έλεγαν να περιμένω κλήση στο σπίτι από την τροχαία...Αυτό όπως έμαθα πρόσφατα δεν ισχύει γιατί πήγαινα με πάνω από 40χλμ από το όριο ταχύτητας οπότε έρχεται κατευθείαν η μήνυση.Το καλό είναι που μου έβριζαν αυτούς της τροχαίας που πήγαν και έβαλαν radar σε τέτοιο σημείο!!!

Αυτό που λες dbandit για το αρχείο δεν το πολυέπιασα. Αφού με καλούν σε δικαστήριο και θα βγει μια απόφαση, πώς θα μπει αρχείο; Αναστολή ε; Και μόλις τέλειωσα και τον στρατό...

skous
19/08/2005, 13:12
Λοιπόν.

Έχει βγει μια διάταξη πρόσφατη.

Εάν η ποινή που προβλέπεται να σου επιδωθεί, φτάνει μέχρι και κάποιον μήνα του 2006 (Μάιος???) νομίζω, δεν πληρώνεις τίποτα και πας σπιτάκι σου.

Δηλαδή. Έστω ότι σε καταδικάζουν με 3 μήνες φυλάκιση (τους οποίους φυσικά δεν κάνεις και τους εξαγορεάζεις).
Εάν λοιπόν δικαστείς π.χ. Νοέμβριο, είσαι μέσα στο όριο και οκ μέλι γάλα.
Εάν δικαστείες όμως π.χ Απρίλιο, τον πούλο, δεν ισχύει η διάταξη, διότι η ποινή σου ξεπερνάει το ημερολογιακό όριο και έτσι πληρώνεις. Γενικά εάν το δικαστήριο σου έχει οριστεί ΑΜΕΣΑ, είσαι τυχερός.

Εγω πήγα σε δίκη και είχα πάρει τον πούλο αλλά ήμουν τόσο κολόφαρδος που η διάταξη αυτή είχε βγεί την προηγούμενη μέρα!!! και έτσι γλύτωσα.

Βασικά ρώτα κάποιον γνωστό σου εισαγγελέα ή κάποιο δικηγόρο για να σου πει σίγουρα.

souniwths
22/08/2005, 10:27
Χρήσιμο αυτό που μου λες skous. Θα το κοιτάξω.
Βασικά μου έχει οριστεί για τέλη Οκτωβρίου οπότε πέφτω μέσα στα όρια που μου λες.

Και ρώτησα κι αυτό που είπες dbandit και έχεις δίκιο.Πηγαίνοντας χαρτί με λευκό ποινικό μητρώο καταδικάζεσαι, δεν πληρώνεις αλλά είσαι με αναστολή για 18 μήνες ή, σύμφωνα με άλλη πηγή, για 3 χρόνια...