PDA

View Full Version : Transalp 600 96' ή 97'



EL250
20/07/2005, 17:34
Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο transalp 600 .
Ζητώ τα φώτα σας!

Έχω βρει 4 σε πολύ καλή κατάσταση και καλή τιμή.
Τα δύο μονόδισκα του 96' και τα δύο διπλόδισκα του 97'
Η αρχική μου επιλογή ήταν το μονόδισκο, κυρίως λόγω κατασκευής στην Ιαπωνία , που από τα διάφορα γραφόμενα σε σελίδες στο net φέρεται ως πιό αξιόπιστο σε σχέση με το επόμενο μοντέλο κατασκευής Ιταλίας.

Θα ήθελα να μάθω αν αυτό αληθεύει και αν όντως το μονόδισκο υστερεί τόσο στο φρενάρισμα.
Γίνεται ίσως μετατροπή και τοποθέτηση διπλού δίσκου στο 96άρι?
Η διαφορά στα χρήματα είναι σχετικά μικρή. μήπως να πάρω το 98άρι?
Να προσθέσω ότι σκοπεύω να κρατήσω τη μηχανή αυτή για αρκετά χρόνια και δεν θέλω να έχω αμφιβολίες για την αγορά μου.
Ευχαριστώ:wave2:

xifias
22/07/2005, 01:50
στη θεση σου θα επαιρνα το 96αρι.

Ειναι τζαπαν πως να το κανουμε .

αμα σκεφτεσαι να το κρατησεις χρονια, η ποιοτητα ειναι κατι που πρεπει να σε απασχολει

Επισης εχω προσεξει οτι το μοντελο με το διπλο δισκοφρενο το προτιμουν τα κλεφτρονια.

EL250
24/07/2005, 11:40
Εχθές τα είδα και από κοντά το 96άρι μάλλον,
αφού το χρωματάκι του είναι και καλύτερο - ένα γκρί-μαύρο.

Μέσα στην εβδομάδα θα το κάνω test drive μαζί με ένα
BMW GS 650 DAKAR που βρήκα σε καλή κατάσταση-τιμή.
Όποιο μου κάνει κλικ μάλλον...

Παλιότερα είχα οδηγήσει ένα F650 και δεν μου είχε κάνει και πολύ καλή εντύπωση (πολύ θορυβώδες ) το GS είναι διαφορετικό ?

xifias
24/07/2005, 13:15
Ναι.

στο f η θεση οδηγησης ειναι χεσε μεσα.Μετα απο λιγα λεπτα τα μπαλακια γινονται φραπε στο ρεζερβουαρ.

καλο μηχανακι αν εχεις γκομενα με πολλα αδερφια κατα προτιμηση μανιατες και σκεφτεσαι να μην την αφησης εγκυο

στο αλλο καθεσαι ωσαν πασας

γενικως ειναι πολυ διαφορετικα


εγω θα προτιμουσα το ΤΑ παντως

Μην ψαρωνεις απ τον ελικα της ΒΜW στο τεποζιτο.

Χωρις αξονα και αυτοκινηταδικο κιβωτιο μονο ΒΜW δεν ειναι.

, παρε το χοντα που δεν εχει κριση ταυτοτητος

ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστο

Transalper_696
24/07/2005, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από EL250
Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο transalp 600 .
Ζητώ τα φώτα σας!

Έχω βρει 4 σε πολύ καλή κατάσταση και καλή τιμή.
Τα δύο μονόδισκα του 96' και τα δύο διπλόδισκα του 97'
Η αρχική μου επιλογή ήταν το μονόδισκο, κυρίως λόγω κατασκευής στην Ιαπωνία , που από τα διάφορα γραφόμενα σε σελίδες στο net φέρεται ως πιό αξιόπιστο σε σχέση με το επόμενο μοντέλο κατασκευής Ιταλίας.

Θα ήθελα να μάθω αν αυτό αληθεύει και αν όντως το μονόδισκο υστερεί τόσο στο φρενάρισμα.
Γίνεται ίσως μετατροπή και τοποθέτηση διπλού δίσκου στο 96άρι?
Η διαφορά στα χρήματα είναι σχετικά μικρή. μήπως να πάρω το 98άρι?
Να προσθέσω ότι σκοπεύω να κρατήσω τη μηχανή αυτή για αρκετά χρόνια και δεν θέλω να έχω αμφιβολίες για την αγορά μου.
Ευχαριστώ:wave2: Ειμαι κατοχος ενος ΤΑ 96 και μονο καλα λογια μπορω να σου πω.
Βασικα για την μετατροπη σε διπλοδισκο
γινεται ευκολα αλλα χρειαζεσαι αρκετα πραγματακια οπως,δεξια μποτα με βαση για δαγκανα,αλλο κεντρο τροχου δισκοπλακα,δαγκανα,διανομεα και σωληνακι ( τα δυο τελευταια και να μην τα βαλεις γινεται και αλλιως η δουλεια),
αλλα δεν πιστευω οτι θα κερδισεις πολυ σε φρεναρισμα.
Αν τελικα παρεις το 96αρι αλλαξε μονο τα σωληνακια με υψηλης και θα δεις διαφορα.
Προσοχη στην χρονολογια του μοντελου.Οπως εχω ξαναγραψει πουλανε πολλα παλιοτερα για πιο νεα μοντελα.
Ενα ευκολο τσεκ ειναι απο τις ζαντες καπου γραφει DOT και μετα μηνα και χρονολογια.Απο κει βρισκεις περιπου το μοντελο.
Καλη αγορα απο μενα.

:wave2:

siokatas
24/07/2005, 22:53
:wave2:



φιλε εγω εχω ενα transalp 05 αλλλ εχω κανει βολτα και τα δυο που τα ειχαν φιλοι και το διπλοδισκο μου αρεσε πιο πολυ γιατι ειναι και πιο σταθερο στο φρεναρισμα του...οσο για bmw που ειπες παραπανω το πρωιν μου ηταν ενα f650 st 99αρι και εχω μονο τακλητερα να πω για το μοτο εκτος απο το μπροστινο του που ηταν μονοδισκο της brembo.....

Transalper_696
24/07/2005, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:



φιλε εγω εχω ενα transalp 05 αλλλ εχω κανει βολτα και τα δυο που τα ειχαν φιλοι και το διπλοδισκο μου αρεσε πιο πολυ γιατι ειναι και πιο σταθερο στο φρεναρισμα του...οσο για bmw που ειπες παραπανω το πρωιν μου ηταν ενα f650 st 99αρι και εχω μονο τακλητερα να πω για το μοτο εκτος απο το μπροστινο του που ηταν μονοδισκο της brembo..... Τι εννοεις πιο σταθερο γιατι και εγω εχω κανει αρκετα χιλιομετρα και με διπλοδισκο και ακομα σε συνθηκες πανικου δεν ειδα τρομερες διαφορες σε σχεση με το δικο μου παντα.

siokatas
24/07/2005, 23:09
:wave2:

απλα αν φρεναρης αποτομα και εχει απο την μερια του δισκου(για κακη σου τυχη εχουν ολοι οι δρομοι στην ελλαδα)σαμαρακι η οτιδηποτε αλλο τραβαει πολυ προς τα εκει...εγω μια φορα θα ξαπλωνομουνα με το f650 ετσι ..ενω με το διπλο σχεδον δεν το καταλαβενεις........

Transalper_696
24/07/2005, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:

απλα αν φρεναρης αποτομα και εχει απο την μερια του δισκου(για κακη σου τυχη εχουν ολοι οι δρομοι στην ελλαδα)σαμαρακι η οτιδηποτε αλλο τραβαει πολυ προς τα εκει...εγω μια φορα θα ξαπλωνομουνα με το f650 ετσι ..ενω με το διπλο σχεδον δεν το καταλαβενεις........ Μαλλον μετα απο τοσσα χροννια το συνιθησα και δεν το καταλαβαινω αυτο ......
:yuck: :yuck: :yuck:

xifias
25/07/2005, 18:01
εγω παλι εχω δει οτι δεν τραβανε ολα τα μονοδισκα στο φρεναρισμα.

ειχα το freewιnd.Δεν τραβαγε καθολου οταν φρεναρες και ως γνωστον ειναι μονοδισκο.

Το gs500 που ειχα τραβαγε κι αυτο

Το μονοκυλινδρο 650f του 98 επισης τραβαγε, αυτο ηταν φιλου και αλλαζαμε συχνα για να τον ξεκουρασω.Μιλαμε με αυτο το μονοκυλινδρο πας για στειροτητα

το ΤΑ το εχω παει σχετικα λιγο, δεν καταλαβα να τραβαει παντως.

EL250
30/07/2005, 23:56
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Κατέληξα λοιπόν ότι το διπλό δισκόφρενο δεν είναι και τόσο
ουσιαστική διαφορά σε σχέση με την προέλευση!
Οπότε μάλλον 96'.

Τώρα κάτι άλλο. Μου είπαν ότι το Tsansalp υστερεί σε συμπεριφορά - πλέει γιατί είναι πολύ μαλακό. Αυτό διορθώνεται?

Επίσης θέλω η μηχανή που θα πάρω να μην έχει κραδασμούς (λόγω μέσης) γι' αυτό και
απορρίπτω τα μονοκύλινδρα (και το Dakar). To μοτερ σε σειρά του KLE 500 είναι στα ίδια επίπεδα κραδασμών με το V 52 της HONDA? ή μήπως είναι πιο ήσυχο?

Πάντως το EL250 που είχα πριν 10 έτη είχε φοβερό μοτέρ (μήπως είναι έτσι και το 500?)

xifias
31/07/2005, 14:31
το ΤΑ δεν εχει ενοχλητικους κραδασμους.

Το kle ειναι δικυλινδρο σε σειρα και εχει κραδασμους με το κιλο.αφου αναφερεις τους κραδασμους ως προβλημα αποφυγε το.

τα μονοκυλινδρα εχουν κραδασμους αλλα η συχνοτητα τους δεν ενοχλει οπως σε ενα kle ας πουμε.

Επισης οσο αφορα τη μεση, η θεση οδηγησης στο κλε ειναι πιο κουραστικη απο τα αλλα

Transalper_696
04/08/2005, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από EL250
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Κατέληξα λοιπόν ότι το διπλό δισκόφρενο δεν είναι και τόσο
ουσιαστική διαφορά σε σχέση με την προέλευση!
Οπότε μάλλον 96'.

Τώρα κάτι άλλο. Μου είπαν ότι το Tsansalp υστερεί σε συμπεριφορά - πλέει γιατί είναι πολύ μαλακό. Αυτό διορθώνεται?

Επίσης θέλω η μηχανή που θα πάρω να μην έχει κραδασμούς (λόγω μέσης) γι' αυτό και
απορρίπτω τα μονοκύλινδρα (και το Dakar). To μοτερ σε σειρά του KLE 500 είναι στα ίδια επίπεδα κραδασμών με το V 52 της HONDA? ή μήπως είναι πιο ήσυχο?

Πάντως το EL250 που είχα πριν 10 έτη είχε φοβερό μοτέρ (μήπως είναι έτσι και το 500?) Φιλαρακι οτι κια να παρεις ελπιζω πρωτα απ'ολα να ειναι καλο για σενα.
Το ΤΑ δενεχει κραδασμους αντιθετα ειναι πολυ βολικο στα ταξιδια και το "πλεει" συμαινει οτι ειναι πολυ μαλακο.
Αυτο ΝΑΙ διωρθωνεται αναλογα με τα φραγκα που θες να χωσεις και την συμπεριφορα που θες να εχεις ( εννοω χρηση ).
Αν θες να μην πλεει ( ρυθμιζεις το πισω αμορτισερ η αλλαζεις το ελατηριο,σκληραινεις και λιγο μπροστα και τελειωσες )..
Αυτα απο μενα ....
Για περισοτερες INFO μιας και δεν εχω χρονο......6977087660 :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Transalper_696
04/08/2005, 01:46
Υ.Γ. Με το ΤΑ 400 που ειχα παταγα ολα τα KLE 500 , τα V ειναι πιο γραμμικα και πιο ροπατα χαμηλα... αν δεν το ζησεις δεν το καταλαβαινεις.
Αναλογικα με τα λεφτα που δινεις παντως το ΤΑ ειναι η καλυτερη αγορα στα λεφτα του ειδικα αν ειναι πριν το 97 που ειναι και γιαπωνεζικο ( τα 96αρια παιζουν στα 3000 ευρω ).