PDA

View Full Version : Poio SportTouring na dialekso?



kachius
20/07/2005, 18:10
Geia xara paides!
Sygnwmh gia tous xarakthres alla se auto to pc pou brethike
sta xeria mou den paizoun ellhnikoi.

"Apofasisa" telika na mhn parw kati se megalo on-off
(opws GS1200) pou me psinei h parea (enas dhladh!)
alla auto pou thelo: SportTouring!!!
(gia thn wra exw tdm850)

Ta montela pou paizoun sthn kathgoria poia einai?
Exw up'opsin mou ta
Fazer1000
R1200S
VFR800
VTR1000(einai st ;h ss??)
zzr1200
XX
triumph st
kai auto pou me fwnazei!!:
ducati st4.

Ti proteinete eseis?
Gia to triumph diabasa sto teleutaio moto kapoia
pragmata pou me ksenerwsan ligo, opws zesth apo tis
eksatmiseis, oxi eukolia fortwshs ....

to bmw, to xx kai to kawa einai "ligo" pio akriba
enw to st4 bghke se prosfora!

Pio polu tha hthela th gnwmh sas gia to ducati
(aksiopistia, krathma, anesh, swlhnoto plaisio?!)

Tha mou arese ena sugritiko gia sport touring
sto periodiko!

Thanks!!!

THEOD
20/07/2005, 18:33
ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tsoukas77
20/07/2005, 19:26
Παρε αυτη που σε συγκινει,αυτη που σου κανει αισθηση.
Η μοτοσυκλετα ειναι απολαυση.Πανω απ'ολα,συναισθηματικα κριτηρια.Δεν ειναι πλυντηριο,δεν ειναι σπιτι,ουτε καν αυτοκινητο...

n1k3man
20/07/2005, 19:31
το SV1000S το εχεις αποκλεισει..? δε το βλεπω στη λιστα.. :nono:


19923

kachius
20/07/2005, 19:37
Me endiaferei arketa kai o touristikos xarakthras ths.
Gia paradeigma sto SV parathrw ta ekseis

1. den nomizw pws prosferetai gia fwrtoma (se mpagazia,
oxi se gazia!)
2. nomizw pws h gunaika mou tha fugei trexontas makria
mou etsi kai thn anebazw sthn anothen eikonizomenh
piso sela!

n1k3man
20/07/2005, 19:44
1. η πισω σελα ειναι καλυμενη στην φωτο
2. απο μπαγκαζια περνει τα παντα [δοκιμασμενο]
3. ανεση δικαβαλο επισης δοκιμασμενο
4. καλα γκαζια
5. οικονομικο + αρκετα ροπάτο V2
6. ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ

:winka:

kachius
20/07/2005, 20:08
Mou exeis kanei mia mikrh zhmia ofeilw na omologhsw!
To psaxnw gia thn wra kai isws telika me apasxolhsei ....

de briskw timh...mhws ksereis gia poia taksh
megethous suzhtame?

kachius
20/07/2005, 20:21
kai gia to st4

kai to fazer1000

an exei kaneis kati na pei tha to ektimousa....

Tropeas
20/07/2005, 20:53
Τα ποιο άνετα για τον πίσω είναι τα
VFR
Fazer1000
R1200
ZZR1200

Rezeguet
20/07/2005, 20:55
egw giati protimw to Triumph ST?
:confused: :confused:

Monompratso, 1050 kyvika, trikylindro finetsato, treis provoleis kai eksatmiseis ala MV Agusta kai panemorfo. Episis i timi tou einai sta kato oria tou antagonismou.

:wave2: :wave2:

YG) to VTR 1000 den 8a to xaraktiriza ST :winka: , oute kai to R1200S, kai to Fazeraki einai alli katigoria. Alla mias kai eisai sta ST des kai to Hayabusa kai ZX12R (an kai einai to extreme sport akro tis katigorias). To ducati st4 den maresei prosopika....


19938

n1k3man
20/07/2005, 20:58
η τιμη του ειναι στα 10900 την τελευταια φορα που το συζητουσα με ενα γνωστο που το εχει..

η ζημια θα μεγαλωσει περισσοτερο αν το δεις απο κοντα η ακομα χειροτερα αν το παρεις test drive! :winka:

παρε αλλες 2 φωτο μεχρι τοτε!
σε κοκκινο, γιατι σε διαβαζω επιρρεπη στο χρωμα :beer:


19939

n1k3man
20/07/2005, 20:59
κοιτα να δεις που ειναι ομορφο και σε κοκκινο..!


19941

dimitris74
20/07/2005, 21:02
αν δεν κανω λαθος το t στο st ειναι touring,
φιλε n1k3man ξερεις μηπως την αυτονομια του sv1000? μπορει να ειναι ομορφο ροπατο στριφτερο αλλα touring δεν ειναι,
φιλε μου αν σε ενδιαφερει καλυψη απο τον αερα παρε κανα zzr1200 δεν θα σε προβληματισει με τιποτα,

n1k3man
20/07/2005, 21:08
και γιατι δεν ειναι touring το SV?? μηπως ειναι SS δηλαδης? :confused: :confused:

προσωπικα μου ηταν ανετο και στις δυο θεσεις σε οσες βολτες ειχα παει.. δεν θυμαμαι αυτονομια γμτ..

idi
21/07/2005, 00:53
ωραιο πραμα να ειναι να εχει ανεση ο συναναβατης σου ...

αλλα αν σου αρεσει αλλο περισσοτερο απο το "ιδανικο σουπερ ανετο" αργα ή γρηγορα θα το βαρεθεις ... θα το πουλησεις ... και θα παρεις αυτο που λεει η καρδια σου. καναπε θες ή μοτοσυκλετα?

αρα σωσε τον εαυτο σου απο εξοδα και παρε με τη μια αυτο που σου αρεσει και μην ακους κανενα

και αν δεν αρεσει στον συναναβατη σου ... παντα υπαρχει η λκυση του μονοσελου... if you know what i mean... :smokin: :smokin: :smokin:

Xlitos
21/07/2005, 02:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris74
αν δεν κανω λαθος το t στο st ειναι touring,
φιλε n1k3man ξερεις μηπως την αυτονομια του sv1000? μπορει να ειναι ομορφο ροπατο στριφτερο αλλα touring δεν ειναι,
φιλε μου αν σε ενδιαφερει καλυψη απο τον αερα παρε κανα zzr1200 δεν θα σε προβληματισει με τιποτα,

+1



έχεις κάνει ένα λαθάκι
''R1200S''

Προφανώς εννοείς το K1200S ή το R1200ST ή το R1100S.(διαφορετικά μηχανάκια στην ίδια κατηγορία-και τα 3: σπορ τούρινκ)
Το Ducati δεν θα το έπαιρνα..παραείναι σπορ για τουρισμό,
Όπως και το SV φυσικά.
Το R1200ST δεν μ'αρέσει κ-α-θ-ό-λ-ο-υ σαν σχεδίαση.
Απο την στιγμή που βάζεις στο παιχνίδι ΧΧ και ΖΖR το VFR φαντάζει ''λίγο''.
Γενικά θα σε συμβούλευα να κάνεις υπομονή γιατί ΧΧ,ZZR,FAZER1000,R1100S θα αναβαθμιστούν σημαντικά.
Αν πάλι δεν κρατιέσαι πήγαινε οπωσδήποτε να κάνεις τεστ ride ΜΗΝ μένεις μόνο στην εμφάνιση της κάθε μοτό και στις γνώμες άλλων.Όλα τα μηχανάκια που αναφέρεις είναι από λίγο εως πολύ διαφορετικά μεταξύ τους.

Xlitos
21/07/2005, 02:30
Ά
πήγαινε κάνε τεστ ride και το K1200S στον Παναγιωτόπουλο,αν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο.(είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ)

hornet
21/07/2005, 14:21
Προσωπικα δεν υπαρχει στοχος στην συγκεκριμενες επιλογες ....εχεις μπλεξει παρα πολλα διαφορετικα μηχανακια!!!

1.Εχεις 3 ST αμιγως τα ducati ST4s-sprint ST-VFR
2.Μετα βαζεις τα SST δηλαδη το ΖΖR και το ΧΧ
3.Υστερα ενα Τ το bmw
4.και τελος δυο street poy πλησιαζουν την κατηγορια ST αλλα αποτυγχανουν στο τομεα πληρους καλυψης αερα και αυτονομιας...το fazer1000 και το VTR αντιστοιχα!


Βασικα πες μας τι θελεις να κανεις με αυτα να σε βοηθησουμε:

Καποια ειναι βαρια καποια πολυ δυνατα καποια εχουν καλυτερη θεση οδηγησης καποια εχουν καταξιωθει στη κατηγορια ST...
καποια ειναι κουκλες καποια δεν εχουν μπαγκαζιερες καποια εχουν καποια ειναι λιμουζινες αλλα ουτε λεξη για κινηση και αθηνα καποια ειναι μανες στην αθηνα αλλα στο ταξιδι κατι τους λειπει


Ειναι πολλα παρα πολλα...εσυ τι απολα θες να κανεις;

apolon10
21/07/2005, 16:02
μηπως αυτο που ψαχνεις ειναι ενα tdm 900?

gdevelek
21/07/2005, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
μηπως αυτο που ψαχνεις ειναι ενα tdm 900?

Ο άνθρωπος έγραψε πως προς το παρόν έχει το 850...

apolon10
21/07/2005, 18:26
δηλ θεωρεις οτι ενα ψεκαστο 900 με abs ειναι ιδιο με ενα 850?
γιατι αν ειναι ετσι τοτε ειμαι πολυ λαλακας που πηρα το πρωτο ρε Γιωργη

vassilis88
21/07/2005, 18:35
triumph sprint! eidika se kokkino me abs einai polu omorfo! kai to monompratso metraei polu!

gdevelek
21/07/2005, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
δηλ θεωρεις οτι ενα ψεκαστο 900 με abs ειναι ιδιο με ενα 850?
γιατι αν ειναι ετσι τοτε ειμαι πολυ λαλακας που πηρα το πρωτο ρε Γιωργη

Το ίδιο βεβαίως και δεν είναι, αλλά θα το έπαιρνες αν είχες ήδη το 850;;; Αν μου πεις "ναι", πάω Ελ Πάσο, και δεν θέλω, ψήνεται από τη ζέστη τέτοιο καιρό, αλλά δεν κινδυνεύω γιατί δεν θα πεις "ναι".

:beer:

hornet
22/07/2005, 09:51
Κοιταξτε να δειτε και οι δυο σας ...!!
Οταν θεωρεις οτι ενα μηχανακι δεν σε καλυπτει ουτε στα βασικα πας σε κατι αλλο....στο εξωτερικο πολλοι παιρνουν το επομενο απο ενα μοντελλο που ειχαν και ειναι ευχαριστημενοι...εδω θελουμε και το κατιτις παραπανω...το παληκαρι εδωσε μια γκαμα μοτοσυκλεττων που ειναι ολες πολυ διαφορετικες απο οτι ενα tdm....θα ελεγα καμια σχεση....το μπλεξιμο στα μοντελα μου δειχνει τα εξης:

πρωτον θελει γκαζια (εξου τα χχ-ζζρ)
θελει ανεση και αποθηκευτικο χωρο εξου bmw
αλλα θελει και λιγο σπορτιβ κατασταση εξου vfr ,sprint st,st4

τωρα εαν θελει και κινηση στη πολυ εκει με τα προηγουμενα μοντελα θα τα χαλασουμε...θα πρεπει να στραφει στο fazer,vtr κλπ αλλα εκει χανει αλλα πραγματα

τωρα εαν θελετε να συγκρινετε τα προηγουμενα με το tdm....υπαρχει θεραπεια!!!!

n1k3man
22/07/2005, 10:03
ρε hornet χωρις παρεξηγηση..! το SV γιατι το αφηνεις στην απεξω!? Ειλικρινα δεν εχω ακουσει/διαβασει αρνητικα σχολια για το μοτορι απο τους ελαχιστους που το εχουν.. Αν ειναι επειδη δε το ξερεις [εννοω δεν εχεις γνωμη για το μηχανακι κλπ] τοτε παω βολτα στο Ελ Πασο.. :winka:

Ok ειμαι πορωμενος με το SV, ειμαι SVouras και το θεωρω μια πολυ καλη επιλογη. Ευρωπη αλλωστε εχει παει πολυ καλα σε πωλησεις. Δε καταλαβαινω γιατι εδω στην Ελλαδα οι περισσοτεροι εχουν παρωπιδες και πανε σε γνωστα και μη εξαιρετεα μοντελα σαν προβατα..

hornet
22/07/2005, 10:44
Ρε συ νικμαν δεν το χω στην απεξω απλα το μηχανακι δεν εχει καμια σχεση με sport touring ειναι στη κατηγορια του vtr και εμπιπτει στα ιδια με αυτο δηλαδη σπoρ θεση οδηγησης και μικρη αυτονομια οποτε αυτοματα και μονον απορριπτεται οπως και το vtr.
Και επειδη μπερδευομαστε σας οριοθετω λιγο την κατηγορια Sport Touring
Μια μηχανη αυτης της κατηγοριας θα πρεπει να..:
Εχει πολυ καλη προστασια αερα στον αναβατη και στο συνεπιβατη σε ταχυτητες μεγαλες
Να εχει μεγαλη αυτονομια
Να εχει δυναντοτητα μεταφορας αποσκευων (μπαγκαζιερες η δυνατον εργοστασικες) και να μην επηρεαζεται η ευσταθεια της απο αυτες
Η θεση οδηγησης να ειναι εργονομικη και να μην κουραζει τους αναβατες σε πολυωρα ταξιδια
Θα πρεπει ομως και απο την αλλη να ακουμπαει και το σπορ κομματι οδηγησης δηλαδη η γεωμετρια της να ειναι αρκετα γρηγορη ετσι ωστε να στεκεται ικανοποιητικα και σε ενα track day
Δυνατο μοτερ για σπορ οδηγηση
πολυ καλα φρενα
Και η δυνατον υψηλη ταχυτητα ταξιδιου με σχετικη οικονομια για την επιτευξη της μεγαλης αυτονομιας (υποψιν εχουν μεγαλα ντεποζιτα καυσιμων)
Τωρα αλλες μηχανες πανε πιο πολυ στο Τ κομματι οπως η bmw και αλλες ακουμπανε το S οπως τα ducati
Οι περισσοτερες απο αυτες ομως αγκομαχουν στην κινηση κατι που ευκολα κανουν τα στριτ μηχανακια οπως το fazer,vtr,sv τα οποια ομως χανουν σε καποιες αλλες απαιτησεις της κατηγοριας...θα λεγα το πιο κοντινο ειναι το fazer αλλα και αυτο χανει σε ελλειψη πληρους προστασιας λογω bikini fairink και εργοστασιακης μελετης για μπαγκαζια

Tropeas
22/07/2005, 10:46
Και εγω αν εξαιρέσεις το ατύχημα μου,
απο το μοτέρ δεν είχα παράπονο ...

Ομως δεν είναι βολικό για ταξίδι για τον συνεπιβάτη το πίσω σελάκι αν το συγκρίνεις με οποιοδήποτε ST ή SST...

Bέβαια η μηχανή για μένα είναι μονοκάβαλη απόλαυση,
και δικάβαλη υπομονή...
οπο΄τε αναλόγως συμβιβάζεσαι...

idi
22/07/2005, 10:48
πω πω μανια... ρε παιδια δεν ειχε SV στις επιλογες του ο ανθρωπος....(εμενα μ'αρεσει μη παρεξηγηθω!)

σαν τους Hondaκιδες κανετε... "παρε Honda γιατι δε σπαει"

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

n1k3man
22/07/2005, 11:04
ρε συ idimona δεν επιμενω να παρει το παιδι SV αν ειναι δυνατον! σιγα μην αποφασιζε κανεις για το τι μηχανακι θα παρει απο αποψεις αλλων..! απλα το παρουσιαζω σαν μια ακομα επιλογη σε αυτα που ειχε ετσι ωστε να το σκεφτει ΚΑΙ αυτο. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ λεμεεε!

και ξαναρωταω λεπον τι ειναι το SV αν οχι ST?? κουβεντα κανουμε..

@Tropeas: προσωπικα μου φανηκε αρκετα ανετο. και το εχω καβαλησει αρκετες φορες both ways.. δε ξερω τωρα ισως επειδη ημουν ποδηλατης εχει συνηθισει ο κωλος :lol: τι να πω!

:beer:

hornet
22/07/2005, 11:10
Και τελος αγαπητε kachius το moto.gr δεν εχει καμια σχεση με τον εντυπο τυπο (βλεπε μοτο,0-300 κλπ) ειναι ανεξαρτητο forum στο internet

THEOD
22/07/2005, 11:28
Πάρε αγόρι μου ένα V-STROM1000 να νοιώσεις ΑΡΧΟΝΤΑΣ....

Και άσε τους άλλους να στριμώχνωνται σε άβολες σέλλες, να κοπανιούνται από αναρτήσεις κούτσουρο, να αναγκάζουν τον συνεπιβάτη σε δίαιτα για να χωρέσει πίσω, και να σκέφτονται που στο διάολο θα βολέψουν αυτό το σακ-βουαγιάζ....

Εντάξει...Μην τα θέλεις και όλα δικά σου...Θα σε πατάνε τα σούπερ-σπορ 600άρια, θα καις κάτι παραπάνω, τα φρένα δεν θα σε σταματάνε ακαριαία από τα 150-180, θα πέφτει και το σχετικό δούλεμα περί θωρηκτού, καραβιού, γαλέρας κλπ, αλλά όταν φτάνετε στον προορισμό σας, αυτοί θα είναι σαν κλαμμένες ρέγκες ενώ εσύ θα χρειάζεσαι λίγο ίσιωμα στην ...γραβάτα !!!

:beer: :beer: :beer:

n1k3man
22/07/2005, 11:32
τι να πει κανεις για τον αρχοντα με το V-Strom που εχει αφησει στο avatar του το fazeraki.. :rotflmao: :rotflmao:

i'm kidding theod! :winka: :beer:

THEOD
22/07/2005, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
τι να πει κανεις για τον αρχοντα με το V-Strom που εχει αφησει στο avatar του το fazeraki.. :rotflmao: :rotflmao:


Mου άρεσε και το μηχανάκι και το avatar ρε γαμώτο...

Αλλά επειδή μου την είπες... ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ... :evil: :evil: :evil:

n1k3man
22/07/2005, 11:50
:rotflmao: :rotflmao: το περιμενα να βαλεις αρχοντικο avatar! :rotflmao: :rotflmao:

apolon10
22/07/2005, 12:38
ανεφερα το tdm για τους παρακατω λογους:
1) ανηκει στην κατηγορια, τουλαχιστον απο την επισημη yamaha
2) το παλικαρι εχει ηδη tdm που σημαινει οτι του αρεσει το στυλ και το 900 εχει νομιζω το κατιτις παραπανω
3) το μηχανακι κανει λιγο απολα και χωραει και στην κινηση
4) ειναι ομορφο (υποκειμενικο αλλα νομιζω απο κατι vtr και ducati st4 ειναι σιγουρα πιο ομορφο)
5) εχει λιγοτερα χρηματα απο τα περισσοτερα μοντελα που αναφερονται
Για να μην παρεξηγουμε, μου αρεσει και το triumph st και το fjr1300 και το zzr1200 και το vstrom αλλα δεν εχω χρηματα και χωρο παρκαρισματος για να τα παρω ολα (γιατι μην ξεχναμε οτι ολοι εχουμε και ενα παπι η σκουτερ για δευτερο και αφηνουμε χωρο {ονειρευομαστε} και για ενα Κ5 για να συμπληρωσουμε ολες μας τις αναγκες).
:winka:

V-TEC
22/07/2005, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
ανεφερα το tdm για τους παρακατω λογους:
1) ανηκει στην κατηγορια, τουλαχιστον απο την επισημη yamaha
2) το παλικαρι εχει ηδη tdm που σημαινει οτι του αρεσει το στυλ και το 900 εχει νομιζω το κατιτις παραπανω
3) το μηχανακι κανει λιγο απολα και χωραει και στην κινηση
4) ειναι ομορφο (υποκειμενικο αλλα νομιζω απο κατι vtr και ducati st4 ειναι σιγουρα πιο ομορφο)
5) εχει λιγοτερα χρηματα απο τα περισσοτερα μοντελα που αναφερονται
:winka:

Θα ήθελε να ανήκει στην κατηγορία πες καλύτερα .. γιατι ούτε αυτο ξέρει που ακριβώς ανήκει ..
μάλλον μια γενική έννοια street του ταιριάζει καλυτερα ..

το παιδί έχει ήδη το 850 .. γιατί να πάρει παλι ένα παρόμοιο μηχανάκι ?
ή μάλλον ένα σχεδόν ίδιο μηχανάκι τουλάχιστον εμφανισιακά .. ?
ναι , έχει ένα κατιτίς παραπάνω .. το έχει πάρει και η κουτσή μαρία ..

έχει λιγότερα χρήματα και κάνει λιγότερα πράγματα .. ή αν θες τα κάνει λιγότερο καλά ..

μια κορυφαία λύση συμβιβασμου που δεν κάνει απολύτως τίποτα πολύ καλά ..
απλά στην καλύτερη λίγο απο όλα .. και αυτά μέτρια ..

----------------------------------------------------------------------------------
για αυτά που διάβασα για το SV 1000 ..
αν το SV είναι S.T .. τότε τα VFR,XX,ZZR .. τι είναι ? τούρινκ απλά ή μήπως να τα πούμε και on off?

gdevelek
22/07/2005, 12:51
φρένοοοοοοοο....

πού το είδες ότι όλοι έχουμε παπί/σκούτερ για δεύτερο;;;

Πού το είδες ότι όλοι ονειρευόμαστε ένα Κ5;;;;

:confused: :confused: :confused:

Φίλε μου, εντελώς φιλικά, άσε τον κόσμο να έχει το δικό του τρόπο σκέψης και δράσης, και όχι το δικό σου...

apolon10
22/07/2005, 13:15
δειγματοληπτικα ολοι οι γνωστοι και φιλοι μου που εχουν μεγαλη μηχανη , εχουν και ενα παπι που τους εμεινε απο τα χρονια της νιοτης η το αγορασαν για να μετακινουνται πιο ευκολα σε πολυ μποτιλιαρισμενες περιοχες. Το ολοι σημαινει η πλειοψηφια, μην κολας στις λεξεις.
Επισης ολοι (οσοι δεν εχουνε) απο το παραπανω δειγμα φιλων και γνωστων ονειρευοντε να ειχαν και ενα ss οποιο και αν ειναι αυτο (εγω ειπα κ5 για μενα).
Πες μου εσυ τωρα ποιος δεν θα ηθελε να μπορει να εχει και ενα καλο ss.:eek:

THEOD
22/07/2005, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man

και ξαναρωταω λεπον τι ειναι το SV αν οχι ST?? κουβεντα κανουμε..
:beer:

Προσωπικά σε μια σύντομη επαφή που είχα με το SV1000s (υπάρχει σχετικό πόστ στην κατηγορία) ΔΕΝ μπορώ να το θεωρήσω σπόρ-τούρινγκ και ας πλασσάρεται εμπορικά σαν τέτοιο...Ή τέλος πάντων αν θεωρητικά ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, σίγουρα φλερτάρει έντονα με την επόμενη των σούπερ-σπόρ...

Η θέση οδήγησης είναι κλιπονάτη, η διόρωφη σέλλα και η στάση που εξαναγκάζει τον συνεπιβάτη δεν ενδυκνείεται για ταξίδια, μικρό ρεζερβουάρ-μεγάλη κατανάλωση που σημαίνει μικρή αυτονομία, ούτε καν δείκτη βενζίνης δεν διαθέτει..., και γενικά δεν μου έδωσε την αίσθηση του "φορτώνω γυναίκα-μπαγκάζια και φύγαμε να το γλεντήσουμε"....

Όχι ότι δεν είναι ένα θαυμάσιο μηχανάκι... Προσωπικά μου άρεσε, και αν ήταν πιο κοντά στα τούρινγκ στους τομείς που αναφέρω, θα το είχα πάρει...
Αν κάποια στιγμή η SUZUKI βγάλει μια έκδοση με πιο όρθια θέση οδήγησης ώστε ο συνεπιβάτης να μην ξαπλώνει στον οδηγό, συνεχόμενη και μεγαλύτερη σέλλα, προστασία από τον αέρα (έστω και με μισό φαίρινγκ), και καλύτερη αυτονομία-όργανα το μηχανάκι θα είναι στις πρώτες μου επιλογές...

manos187
22/07/2005, 21:22
Eπειδή έχω το vtr θα σου πω ότι είναι περισσότερο ss από st απλά δεν είναι ακραίο ss θα το χαρακτήριζα μόνο sport και οχι super είναι μια μηχανή εύκολη για 1000 με εκμεταλεύσιμη ισχύ που σε βοηθάει να εξελιχθείς στη σπορ οδήγηση αλλά tourer δεν ειναι.
Βεβαία του βάζεις σαμάρια tank bag ακόμα και σχάρα άμα γουστάρεις και πας όπου θες (τον συνεπιβάτη άστον καλύτερα σπίτι η πίσω σέλλα δεν είναι για μεγάλες αποστάσεις) η θέση οδήγησης δεν είναι πολύ σκυφτή αλλά σε μεγάλες αποστάσεις θα σε πονέσουν οι καρποί και ίσως η μέση.Επίσης η κάλυψη από τον αέρα δεν είναι και οτι καλύτερο για μεγάλες πάντα αποστάσεις.
Παρόμοιας πιστεύω φιλοσοφίας είναι και το sv απλά είναι πιο δυνατό και πιο σύγχρονο . Οπότε υπολόγιζε κάνα δυο στάσεις ξεκούρασης παραπάνω σε σχέση με τα πραγματικά sportourers. Στη θέση σου θα κοίταζα τα st vfr zzr xx ή και bmw. Ελπίζω να βοήθησα.

manos187
22/07/2005, 21:35
Πάω να διαβάσω κάτι συγκριτικά των Ιταλών για τα ducati και θα σου πω

manos187
23/07/2005, 00:00
Λοιπον ακου, test της st4 δεν βρηκα, βρηκα ομως συγκριτικο της st3 με vfr, στο εν λογω συγριτικο λοιπον οι Ιταλοι του περιοδικου in moto μεσα σε 4 σειρες θαβουν την st4 xαρακτηριζoντας τη λειτουργια του μοτερ της <<τραχειά>> και <<αποτομη>> κυριως στις χαμηλες και στις μεσαιες σε σχεση με την ομαλη και γεματη λειτουργια της st3. Δεν ξερω αν ειναι να τους πιστεψεις αυτο που μπορω να πω εγω ειναι οτι η διαφορα των μοτερ st3 και st4 ειναι οτι το st3 εχει 3 βαλβιδες ανα κυλινδρο 992cc και περιπου 98 ιππους στο τροχο ενω η st4 4 βαλβιδες ανα κυλινδρο 996 και 114 αλογα στο στροφαλο, στην ουσια το μοτερ της τελευταιας ειναι αυτο της ακραιας ss 996 ελαφρως εξημερωμενο ,οποτε μπορει και να χουν δικιο. Τεσ πα, αν σου αρεσει η st4 δες αν υπαρχει καμια για test ride και κρινε μονο σου (πες μου και μενα συμπερασματα για να ξερω). Επισης καλα θα ταν να χες και τη γνωμη των ducatisti βαλε και κει ενα post αν εδω δεν μας διαβαζουν. Εχε υποψη σου οτι αγοραζοντας ducati st μαλλον θα την παντρευτεις.Αν θελεις αλλες πληροφοριες πανω στο αρθρο της st3 πες μου. Γεια χαρα.

kachius
23/07/2005, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Sport Touring
Μια μηχανη αυτης της κατηγοριας θα πρεπει να..:
Εχει πολυ καλη προστασια αερα στον αναβατη και στο συνεπιβατη σε ταχυτητες μεγαλες
Να εχει μεγαλη αυτονομια
Να εχει δυναντοτητα μεταφορας αποσκευων (μπαγκαζιερες η δυνατον εργοστασικες) και να μην επηρεαζεται η ευσταθεια της απο αυτες
Η θεση οδηγησης να ειναι εργονομικη και να μην κουραζει τους αναβατες σε πολυωρα ταξιδια
Θα πρεπει ομως και απο την αλλη να ακουμπαει και το σπορ κομματι οδηγησης δηλαδη η γεωμετρια της να ειναι αρκετα γρηγορη ετσι ωστε να στεκεται ικανοποιητικα και σε ενα track day
Δυνατο μοτερ για σπορ οδηγηση
πολυ καλα φρενα
Και η δυνατον υψηλη ταχυτητα ταξιδιου με σχετικη οικονομια για την επιτευξη της μεγαλης αυτονομιας (υποψιν εχουν μεγαλα ντεποζιτα καυσιμων)
Τωρα αλλες μηχανες πανε πιο πολυ στο Τ κομματι οπως η bmw και αλλες ακουμπανε το S οπως τα ducati
Οι περισσοτερες απο αυτες ομως αγκομαχουν στην κινηση κατι που ευκολα κανουν τα στριτ μηχανακια οπως το fazer,vtr,sv τα οποια ομως χανουν σε καποιες αλλες απαιτησεις της κατηγοριας...θα λεγα το πιο κοντινο ειναι το fazer αλλα και αυτο χανει σε ελλειψη πληρους προστασιας λογω bikini fairink και εργοστασιακης μελετης για μπαγκαζια

Eyxaristo poly paidia gia th bohtheia kai sugnwmh gia to "grapsimo" alla sthn katastash moy de briskomai suxna se
epafh me pc/net.

Nai Nai!! auto thelo ! Ena Sport Touring!!!
Pio polu sport ;h touring? de ksero! kapoia test ride+look
tha krinoun thn katallhlh.

To TDM 900 htan auto pou skeftomouna arxika kathos pragmati to 850 to goustaro me trella. Alla:
1. tha to hthela pio poly soprt
2. h koutsi maria poy legame...den th goustaro katholou!

To ST (triumph) eixa sto mualo mou alla to sxetiko arthro sto
periodiko (sorry pou to mperdepsa me to site!!!) mou edwse thn entupwsh oti apotugxanei se kapoia basika touring themata!

Gia XX, ZZR, BMW ta anaferw logw kathgorias alla
ta fragka einai polla kai ta gkazia episeis nomizo oti einai
perissotera apo oti mou xreiazontai (kai auto exei na kanei
pali me ta fragka....diaforetika kapoia aloga parapano de blaptei
na yparxoyn sto stablo...estw kai an den ta bgazeis bolta).

File THEOD...mh me parekshghseis alla mprosta se ena vstrom tha epairna me trella to tdm na sunexisw na ksynw marspie apo psila! (ase pou einai kai asxhmopapo!)

To ST3 eixa prwtolianisei apo ducati...apla thewrhsa oti to st4
tha htan mia kapoia ekseliksh tou 3!

Ta FZS, SV dinoun thn enthpwsh mias "aplhs" street
me pseuaisthhseis touring...

Oso gia thn polu, h kathimerinothta mou perilambanei kata
60-70% attikh odo opote den trabaw zoria....shkwnei gazia
gia na bgazeis kai pio wraies fotografies:lol: :lol: :lol:

Gia aksiopistia sta ducati?
H mpriza gia dauta mou mphke apo thn prosfora tou st4...

(nai sto aneto fwrtoma...nai sta polla xiliometra (sto konter kai sto xarth!!). Euelpisto kai se ektos sunorwn...

BILLS
25/07/2005, 07:56
KACHIUS SXETIKA ME THN PROSFORA TOU ST4 POY LES OTI SE VAZEI SE YPOPSIES...TA TELEYTAIA 2-3 XRONIA POU THYMAMAI...I DUCATI VAZEI SE PROSFORA TETOIA EPOXH MODELA POU I THA KATARGHSEI I THA ALLAKSEI RIZIKA THN EPOMENH XRONIA.
OSO GIA THN AKSIOPISTIA EMENA DEN MOU EXEI VGALEI TIPOTA TO MONSTER POU EXW...(FTOU FTOU SKORDA :) )
TO MONO MEION EINAI TA SXETIKA AKRIVA ANTALLAKTIKA! :(
PANDWS K EGW YPOSTHRIZW THN APOPSI NA AGORASEIS MIA MHXANH POY NA SOU ARESEI K OXI MIA POU NA SOU EINAI ADIAFORH ALLA THN EKSYMNOUN OI ALLOI.
ENA TEST DRIVE XREIAZETAI PANDWS...AN DEN EXEIS ODHGISEI KSDANA DUCATI...THA KATALAVEIS TI SHMAINEI KRATHMATA!!!

DRIVE SAFE!