PDA

View Full Version : Ένα κείμενο που δεν δημοσιεύεται συχνά



SpeakeasyBlues
04/10/2010, 22:10
Ο τιτλος ηταν πιο βαρυς στο original του και παντως δεν βαζω το κειμενο για βαρυ προβληματισμο αλλα για τον ωραιο κοφτο militer βηματισμο του.
Κατσε να φτιαξω κι ατμοσφαιρα.

Ένα συγκλονιστικό κείμενο που δεν δημοσιεύεται συχνά…
Από έναν Πεζοναύτη στο Αφγανιστάν… Σαρκόψυλλοι, ψύλλοι και Σπορπιοί!
Σε σχέση με το καταφύγιο, εδώ έχει παγωνιά. Κάθομαι στο σκληρό κρύο χώμα ανάμεσα σε πέτρες και θάμνους στους πρόποδες της οροσειράς Χίντου Κους, δίπλα στον ποταμό Νταριάγιε Παμίρ, έχοντας τα μάτια μου καρφωμένα σε μια τρύπα που οδηγεί σε ένα τούνελ που με τη σειρά του οδηγεί σε μια σπηλιά.
Παγωνιά φίλε μου, και το κοντινότερο ντελίβερι απέχει χιλιάδες χιλιόμετρα.
Δεν ξεχνάω να ρίχνω μια ματιά στο χώμα γύρω μου κάθε 10-15 δευτερόλεπτα για να αποφύγω ακόμη ένα τσίμπημα από σκορπιό.
Έχω εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια να αποφύγω τους σαρκόψυλλους και τους ψύλλους, όμως το τσίμπημα του σκορπιού είναι σαν να σε κουτουλάει βόδι.
Πονάει τρελά. Το αντίδοτο έχει γεύση από υγρό φρένων, όμως να ΄ναι καλά το Σώμα των Πεζοναυτών για τα πέντε μπουκαλάκια που έχω στο σακίδιό μου.
Από ένα πράγμα δεν μπορούν να ξεφύγουν οι Ταλιμπάν: είναι κι αυτοί ανθρώπινα όντα κι αυτό σημαίνει ότι έχουν ανάγκη από τροφή και νερό. Χρειάζονται λοιπόν ανθρώπους που θα φροντίσουν για τον εφοδιασμό τους και εδώ είναι που χρειάζεται ένας έμπειρος κυνηγός όπως εγώ.
Παρακολουθώ τους μεταφορείς, εντοπίζω τις εισόδους των τούνελ και τις αποθήκες, πληκτρολογώ τις συντεταγμένες στον υπολογιστή παλάμης και τις στέλνω μέσω δορυφόρου στους διοικητές των αεροπορικών μονάδων. Έτσι μαθαίνουν που πρέπει να ρίξουν τις βόμβες τους. Τους σφυροκοπάμε για λίγο και εγώ ξεκινάω να εντοπίσω τον επόμενο μεταφορέα.
Αυτό που έχει σημασία είναι η συλλογή πληροφοριών.
Ακόμη δεν έχουμε βάλει στο παιχνίδι ούτε τους ελεύθερους σκοπευτές. Αυτά τα ποντίκια δεν έχουν ιδέα που έχουν μπλέξει.
Σε λίγες μέρες θα έχουμε κόψει τις γραμμές εφοδιασμού και θα ξεκινήσουμε το ξεκαθάρισμα. Ονειρεύομαι τον Μπιν Λάντεν να ξυπνάει και να με βλέπει από πάνω του, με την μπότα μου στον λαιμό του, καθώς τον φτύνω και του μπήγω το κυνηγετικό μου μαχαίρι. Όμως με ξέρετε, εγώ είμαι ρομαντικός.
Το έχω πει και θα το πω ξανά: αυτή η χώρα είναι χάλι μαύρο. Δεν είναι καν χώρα. Δεν υπάρχουν δρόμοι, υποδομές, κυβέρνηση.
Ένας κακοτράχαλος αφιλόξενος τόπος που τον ελέγχουν αντιμαχόμενες φυλές του 11ου αιώνα.
Εδώ δεν υπάρχουν δουλειές όπως τις ξέρουμε.
Στο Αφγανιστάν, κάποιος που θέλει να συντηρήσει την οικογένειά του έχει δύο μόνο τρόπους: είτε να ασχοληθεί με το εμπόριο του οπίου ή να καταταγεί στον στρατό. Αυτές είναι οι μόνες επιλογές. Ξέχασα και μια ακόμη λύση: μπορείς να ζήσεις σε καταυλισμό προσφύγων και να τρως σκαθάρια και λάσπη αν είναι του γούστου σου.
Όμως και μόνο η βρώμα σ’ αυτές τις «τεντουπόλεις των ζωντανών-νεκρών» αρκεί για να σε στείλει τρέχοντας στα χωράφια με τις παπαρούνες για να χαράζεις με χαρά τους βολβούς δεκαοχτώ ώρες τη μέρα.
Ζω με αυτούς τους Τατζίκ, τους Ουζμπέκους, τους Τουρκμάνους, ακόμη και με μερικούς Παστούν, σχεδόν δυο μήνες τώρα, και ένα μπορώ να πω με σιγουριά:
Αυτοί οι τύποι, όλοι τους, είναι Ούννοι… πραγματικοί, ζωντανοί Ούννοι. ΖΟΥΝ για να ΠΟΛΕΜΟΥΝ. Αυτό είναι το ΜΟΝΟ που κάνουν.
Δεν έχουν σεβασμό για τίποτα, ούτε για τις οικογένειές τους, ούτε για τον διπλανό τους, ούτε για τον εαυτό τους.
Γι’ αυτούς είναι τρόπος ζωής να ξεσκίζονται μεταξύ τους.
Παίζουν πόλο με πεθαμένα μοσχάρια και ρίχνουν τους πεντάχρονους γιους τους σε ανθρώπινες κοκορομαχίες για να υπερασπιστούν την τιμή της οικογένειας.
Ούννοι, περιπλανώμενες αγέλες πρωτόγονων, άκαρδων θηρίων που τους τρέφει η βαρβαρότητα. Άνθρωποι των σπηλαίων με ΑΚ-47.
Απ’ την άλλη, μπορεί να είμαι εγώ ο παράξενος.
Έχω ξεπαγιάσει σ’ αυτό τον ηλίθιο λόφο γιατί η μπαταρία της ατομικής μου θερμάστρας έχει πέσει και δεν μπορώ να τη φορτίσω ξανά μέχρι να ανατείλει ο ήλιος σε μερικές ώρες.
Σου αρέσει να γράφεις γράμματα, σωστά;
Κάνε μου μια χάρη, Μάγκα.
Στείλε ένα γράμμα στο CNN και πες στον Γουλφ και τον Άντερσον και σ’ αυτό τον απαίσιο, σαρκαστικό, ξιπασμένο Άαρον Μπράουν να σταματήσουν να λένε «έξυπνους» τους Ταλιμπάν. Δεν είναι έξυπνοι.
Καλά θα ήταν εκεί στο CNN να αγοράσουν κανένα λεξικό, γιατί η λέξη που ψάχνουν είναι «πανούργοι». Οι Ταλιμπάν είναι πανούργοι, όπως τα τσακάλια, οι ύαινες και οι αδηφάγοι.
Είναι ύπουλοι και άσπλαχνοι, και όποτε συναντούν αντίσταση, άνανδροι.
Είναι μισητά, μοχθηρά παράσιτα που δεν δημιουργούν τίποτα και καταστρέφουν τα πάντα.
Σιγά μην είναι έξυπνοι. Σε όλη τους τη ζωή διαβάζουν μόνο ένα βιβλίο (και για βιβλίο, όχι και πολύ σπουδαίο) και θεωρούν ότι οι κανόνες υγιεινής και οι υδραυλικές εγκαταστάσεις στα σπίτια, είναι έργα του διαβόλου.
Ακόμη προσπαθούν να καταλάβουν πώς δουλεύει ένας αναπτήρας Bic.
Αν μιλήσεις σε έναν μαχητή Ταλιμπάν για ποιότητα ζωής, είναι σαν να προσπαθείς να διδάξεις έναν πίθηκο πώς να κρατάει στυλό: τελικά εκνευρίζεται και στο καρφώνει στο μάτι.
Αρκετά όμως. Πρέπει να κρυφτώ ξανά στην τρύπα μου.
Χρειάζεται μεγάλη εμπειρία για να καλύπτεις τα ίχνη σου στο χιόνι, αλλά σ’ αυτό είμαι καλός. Σε παρακαλώ, κι εσένα και τους συμπολίτες μου Αμερικάνους, κλείστε τις τηλεοράσεις σας και συνεχίστε να ζείτε τη ζωή σας.
Οι ειδήσεις που σας σερβίρει το CNN και άλλα ειδησεογραφικά πρακτορεία είναι εντελώς κουραφέξαλα και είναι φτιαγμένες όχι για να σας πουν την αλήθεια αλλά για να σας κρατήσουν κολλημένους στην οθόνη μέχρι να τελειώσουν οι διαφημίσεις. Την κατάσταση εδώ την έχουμε υπό τον έλεγχό μας.
Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.
Είμαστε ο στρατός σας και κάνουμε αυτό που μας στείλατε να κάνουμε.
Saucy Jack Πεζοναύτης στο Αφγανιστάν Πάντα Πιστός
«Η ελευθερία δεν είναι δωρεάν… όμως το Σώμα των Πεζοναυτών θα πληρώσει το μεγαλύτερο από το μερίδιό σας».
Βετεράνος είναι αυτός που σε κάποια στιγμή της ζωής του υπέγραψε λευκή επιταγή με δικαιούχο τις «Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής» και αξία «περιλαμβανομένης και της ζωής μου.»
Αυτό είναι η Τιμή, και υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι σ’ αυτή τη χώρα που δεν το καταλαβαίνουν πια.



http://www.insurancedaily.gr/blog/?p=21374


212791

DrBig
04/10/2010, 22:15
ωχ τι εχει να γινει....:D

SpeakeasyBlues
04/10/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ωχ τι εχει να γινει....:D

Μιλας Εσυ με το Πα'ι'σιο :rolleyes:

Εσυ! :mad:

Με κουφανες οταν ειδα οτι ειναι δικο ΣΟΥ :p

Ειδες δεν εγραψα :nono:

SVX
04/10/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Σε παρακαλώ, κι εσένα και τους συμπολίτες μου Αμερικάνους, κλείστε τις τηλεοράσεις σας και συνεχίστε να ζείτε τη ζωή σας.
Οι ειδήσεις που σας σερβίρει το CNN και άλλα ειδησεογραφικά πρακτορεία είναι εντελώς κουραφέξαλα και είναι φτιαγμένες όχι για να σας πουν την αλήθεια αλλά για να σας κρατήσουν κολλημένους στην οθόνη μέχρι να τελειώσουν οι διαφημίσεις. Την κατάσταση εδώ την έχουμε υπό τον έλεγχό μας.
Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.
Είμαστε ο στρατός σας και κάνουμε αυτό που μας στείλατε να κάνουμε.
[/COLOR]


To διάβασα....



















ΟΛΟ ! :a013:

gmeles
04/10/2010, 22:22
ιιιιιιιιελα παρε παρεεεεε, παρε ποπ κορν παρεεεεεε

:a014: :a014: :a014: :a014:


στα 3 μια :beer: δωροοοο


παρε παρεεεε

SpeakeasyBlues
04/10/2010, 22:30
Την πρωτευουσα την ειδατε, Παρισι!
Παμε και μια εξοχη.


212796

DrBig
05/10/2010, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Μιλας Εσυ με το Πα'ι'σιο :rolleyes:

Εσυ! :mad:

Με κουφανες οταν ειδα οτι ειναι δικο ΣΟΥ :p

Ειδες δεν εγραψα :nono:

δεν κατηγορω εσενα για κατι ρε! :beer:

stavrogin
05/10/2010, 03:23
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues



Ζω με αυτούς τους Τατζίκ, τους Ουζμπέκους, τους Τουρκμάνους, ακόμη και με μερικούς Παστούν[]
Ούννοι, περιπλανώμενες αγέλες πρωτόγονων, άκαρδων θηρίων που τους τρέφει η βαρβαρότητα. Άνθρωποι των σπηλαίων με ΑΚ-47.
.
[]
/QUOTE]

Αμα εχουν πόλεμο απο το 1970 μεχρι σημερα, 40 γεματα χρονια πως αλλιως να ειναι δηλαδη;

uberalles
05/10/2010, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues



Ζω με αυτούς τους Τατζίκ, τους Ουζμπέκους, τους Τουρκμάνους, ακόμη και με μερικούς Παστούν[]
Ούννοι, περιπλανώμενες αγέλες πρωτόγονων, άκαρδων θηρίων που τους τρέφει η βαρβαρότητα. Άνθρωποι των σπηλαίων με ΑΚ-47.
.
[]
/QUOTE]

Αμα εχουν πόλεμο απο το 1970 μεχρι σημερα, 40 γεματα χρονια πως αλλιως να ειναι δηλαδη;

δεν νομιζω οτι ευθυνονται αυτα τα 40 χρονια για τα χαλια τους....

blackrose
05/10/2010, 06:59
Re: Ένα κείμενο που δεν δημοσιεύεται συχνά

[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues




Παρακολουθώ τους μεταφορείς, εντοπίζω τις εισόδους των τούνελ και τις αποθήκες, πληκτρολογώ τις συντεταγμένες στον υπολογιστή παλάμης και τις στέλνω μέσω δορυφόρου στους διοικητές των αεροπορικών μονάδων. Έτσι μαθαίνουν που πρέπει να ρίξουν τις βόμβες τους. Τους σφυροκοπάμε για λίγο και εγώ ξεκινάω να εντοπίσω τον επόμενο μεταφορέα.
Αυτό που έχει σημασία είναι η συλλογή πληροφοριών.
Ακόμη δεν έχουμε βάλει στο παιχνίδι ούτε τους ελεύθερους σκοπευτές. Αυτά τα ποντίκια δεν έχουν ιδέα που έχουν μπλέξει.



Στείλε ένα γράμμα στο CNN και πες στον Γουλφ και τον Άντερσον και σ’ αυτό τον απαίσιο, σαρκαστικό, ξιπασμένο Άαρον Μπράουν να σταματήσουν να λένε «έξυπνους» τους Ταλιμπάν. Δεν είναι έξυπνοι.
Καλά θα ήταν εκεί στο CNN να αγοράσουν κανένα λεξικό, γιατί η λέξη που ψάχνουν είναι «πανούργοι». Οι Ταλιμπάν είναι πανούργοι, όπως τα τσακάλια, οι ύαινες και οι αδηφάγοι.
Είναι ύπουλοι και άσπλαχνοι, και όποτε συναντούν αντίσταση, άνανδροι.
Είναι μισητά, μοχθηρά παράσιτα που δεν δημιουργούν τίποτα και καταστρέφουν τα πάντα.
Σιγά μην είναι έξυπνοι.




Αρκετά όμως. Πρέπει να κρυφτώ ξανά στην τρύπα μου.
Χρειάζεται μεγάλη εμπειρία για να καλύπτεις τα ίχνη σου στο χιόνι, αλλά σ’ αυτό είμαι καλός. Σε παρακαλώ, κι εσένα και τους συμπολίτες μου Αμερικάνους, κλείστε τις τηλεοράσεις σας και συνεχίστε να ζείτε τη ζωή σας.
Οι ειδήσεις που σας σερβίρει το CNN και άλλα ειδησεογραφικά πρακτορεία είναι εντελώς κουραφέξαλα και είναι φτιαγμένες όχι για να σας πουν την αλήθεια αλλά για να σας κρατήσουν κολλημένους στην οθόνη μέχρι να τελειώσουν οι διαφημίσεις. Την κατάσταση εδώ την έχουμε υπό τον έλεγχό μας.
Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.
Είμαστε ο στρατός σας και κάνουμε αυτό που μας στείλατε να κάνουμε.

/QUOTE]




χμμμ.......................................................:rolleyes:




Υ.Γ Για την ιστορια και μονο οι αφγανοι πολεμουν πανω απο 200 χρονια!



Ιστορία

Οι πρώτες ιστορικές πληροφορίες για τους Αφγανούς και το Αφγανιστάν είναι από τον 10ο - 11ο αιώνα και τις παρέχουν οι Τατζίκοι, οι Άραβες και οι Πέρσες. Οι πρώτες όμως ιστορικές καταβολές του Αφγανιστάν αρχίζουν από τον 6ο αιώνα π.Χ. όπου και δέσποζαν στη περιοχή κατά σειρά οι Αχαιμενίδες, οι Έλληνες, από εκεί πέρασε ο Μέγας Αλέξανδρος κατά την εκστρατεία του στην Ινδία, άλλωστε, η Κανταχάρ, που κάποτε ήταν και πρωτεύουσα, χτίστηκε από τον Μέγα Αλέξανδρο, και στη συνέχεια οι Σελευκίδες, οι Πάρθοι, οι Κουσαίοι ή Κουσάνα, οι Σασανίδες και οι Εφθαλίτες.
Από τον 7ο μέχρι τον 18ο αιώνα ακολούθησαν οι πρώτες μουσουλμανικές δυναστείες σημαντικότερες των οποίων ήταν οι Γαζναβίδες ή Γαζνεβίδες, οι Γκούριοι ή Γουρίδες, μέχρι της εισβολής των Μογγόλων των οποίων ακολούθησε ο Ταμερλάνος ή Τιμούρ που εγκαθίδρυσε τη δυναστεία των Τιμουρίδων. Αυτή αντικαταστάθηκε από τη δυναστεία των Σαφαβίδων και αυτή από την τελευταία των Μπαρακζάι.

Από τον 14ο αιώνα αρχίζει πλέον και οργανώνεται το Αφγανιστάν σαν κράτος. Οι Αφγανοί κατάφεραν, ύστερα από πολλούς πολέμους, να επιβληθούν στις άλλες εθνότητες. Τον 19ο αιώνα άρχισε ο πρώτος πόλεμος των Αφγανών με τους Βρετανούς. Αφού κατέλαβαν και το Πακιστάν, άρχισαν να προχωρούν βορειότερα. Τελικά, το 1842 οι Αφγανοί κατάφεραν να εκδιώξουν τους Βρετανούς από τη χώρα τους, για να ακολουθήσει δεύτερος πόλεμος, το 1878-1880, κατά τον οποίο οι Βρετανοί πέτυχαν να θέσουν το Αφγανιστάν κάτω από τον έλεγχο του Άγγλου αντιβασιλέα των Ινδιών.

Στον τρίτο αγγλο-αφγανικό πόλεμο του 1919 οι Αφγανοί κατάφεραν τελικά να νικήσουν τους Άγγλους και να τους υποχρεώσουν να αναγνωρίσουν την ανεξαρτησία τους. Στην περίοδο του δεύτερου παγκόσμιου πολέμου το Αφγανιστάν τήρησε απόλυτη ουδετερότητα απέναντι και στα δύο στρατόπεδα. Το 1973 ανατράπηκε η μοναρχία και τη διακυβέρνηση ανάλαβε το καθεστώς Νταούντ, που ανατράπηκε, μετά από στρατιωτικό πραξικόπημα, το 1978. Την εξουσία ανάλαβε το καθεστώς Ταράκι, το οποίο τήρησε φιλοσοβιετική στάση. Το 1980 ανατράπηκε και αυτό. Ακολούθησε η εγκατάσταση νέου φιλοσοβιετικού καθεστώτος και η κατάληψη της χώρας από στρατεύματα της ΕΣΣΔ.

Οι σοβιετικές δυνάμεις συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από ένοπλες ομάδες ανταρτών μουτζαχεντίν. Στα πλαίσια της στρατηγικής του Ψυχρού Πολέμου οι μουτζαχεντίν υποστηρίχθηκαν από τις ΗΠΑ, το Πακιστάν, την Κίνα, το Ιράν και τη Σαουδική Αραβία.[3] Οι πολεμικές συρράξεις αναγκάζουν χιλιάδες ανθρώπους να εγκαταλείψουν τις εστίες τους.[4] Οι σοβιετικοί αποχωρούν το 1989 και ακολουθεί μια ακόμα περίοδος αστάθειας κατά την οποία αναδεικνύεται το ισλαμικό φονταμενταλιστικό κίνημα των Ταλιμπάν. Οι Ταλιμπάν καταλαμβάνουν την Καμπούλ το 1996 και επιβάλουν ένα αυστηρό ισλαμικό καθεστώς. Το 2001 οι Ταλιμπάν ανατινάζουν δύο γιγάντια σκαλισμένα στο βράχο αγάλματα του Βούδα στην περιοχή Μπαμιγιάν.[5][6]

Μετά τις επιθέσεις της 11ης Σεπτεμβρίου 2001 οι ΗΠΑ, η Βρετανία και συμμαχικές δυνάμεις αναλαμβάνουν στρατιωτική δράση και ανατρέπουν το καθεστώς των Ταλιμπάν. Με απόφαση του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ στη χώρα εγκαθίσταται διεθνής στρατιωτική δύναμη, τη διοίκηση της οποίας ανέλαβε το 2003 το NATO.[7] Το 2004 διενεργούνται εκλογές και πρόεδρος εκλέγεται ο Χαμίντ Καρζάι. Έκτοτε το κίνημα των Ταλιμπάν έχει ανασυγκροτηθεί και επιτίθεται στις ξένες στρατιωτικές δυνάμεις αλλά και στην κυβέρνηση της χώρας. Μετά από δεκαετίες πολιτικής αστάθειας και πολεμικών επιχειρήσεων η ανθρωπιστική κρίση έχει λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Εκατομμύρια Αφγανοί προσφυγές έχουν εγκαταλείψει τη χώρα και η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες έχει συστήσει ειδική επιχείρηση για να διαχειριστεί την κρίση.



περισσοτερα εδω:http://www.istoria.gr/nov01/2.htm

SpeakeasyBlues
05/10/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
δεν κατηγορω εσενα για κατι ρε! :beer:

Το το ξερω, αλλα επρεπε να πω κατι αφου δεν μπηκα στο thread με τον Πα'ι'σιο. :)

byron
05/10/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Το το ξερω, αλλα επρεπε να πω κατι αφου δεν μπηκα στο thread με τον Πα'ι'σιο. :)

Το θέμα συζήτησης ποιό είναι ακριβώς?? :confused:

Gandalf dr685sm
05/10/2010, 07:57
byr0n.... το νόημα είναι το παρακάτω που το λέει και ο πεζοναύτης στο γραπτό του.


Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.
Είμαστε ο στρατός σας και κάνουμε αυτό που μας στείλατε να κάνουμε.


Gandalf

byron
05/10/2010, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
byr0n.... το νόημα είναι το παρακάτω που το λέει και ο πεζοναύτης στο γραπτό του.



Gandalf

Aαα καλά...:wave2:

sergiosm
05/10/2010, 09:23
έγω βλέπω ένα ΠΟΡΩΜΕΝΟ αμερικανό πεζοναύτη, που ο θεός ξέρει πόσα φάρμακα έχει πιει και τί έχει ακούσει στην εκπαίδευσή του, που πιστεύει ότι κάνει το σωστό.

Θα μου πείτε τί είναι το σωστό;
Έλα ντε;
καλή ερώτηση.


όσο για το σχόλιο του (αν τελικά όλο αυτό προέρχεται πράγματι από αυτόν που λέει ότι προέρχεται)

Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
... ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.

εχω μια αφελή απορία:
αυτός ξέρει τί κάνει εκεί;
:wave2:

Εχετλαίος
05/10/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
αυτός ξέρει τί κάνει εκεί;

Μaking money!

sergiosm
05/10/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μaking money!


for someone else who is making MUCH MORE money!!!!

mats8282
05/10/2010, 09:34
Τι βλακείες...

Εχετλαίος
05/10/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
for someone else who is making MUCH MORE money!!!!

Μπατ οφ κόρσ'. Πηπλ ντάι, φατ γουόλετς γκετ φάτερ εντ φάττερ!
:wave2:
:sad:

sergiosm
05/10/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μπατ οφ κόρσ'. Πηπλ ντάι, φατ γουόλετς γκετ φάτερ εντ φάττερ!
:wave2:
:sad:

:beer: :beer: :beer:

Εχετλαίος
05/10/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Τι βλακείες...

Παρακαλώ κύριε συνφορουμί(σ)τα!
Σας ανακαλλώ εις την τάξιν!
Αποκαλλείτε βλαξ τον μισθοφόρον;
Κλέφτης εις την γειτονιάn του εις τας Αμερικάς να γίνει; Δεν είναι πλεόν πρέπον, αντί αυτού, να σκοτώσει μερικές δεκάδες ανώνυμων ρακένδυτων φονταμενταλιστών κελεμπιοφόρων;
:confused:

SVX
05/10/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μaking money!

δεν ειναι τοσο απλο.... δεν ειναι δουλεια...
δεν ειναι 9 με 5 και το μισθο στην τραπεζα την 1η του μηνα


δεν ειναι επαγγελματικη αποκατασταση...


Το Αφγανισταν και το Ιρακ ειναι σαν τιμωρια ....


Οποτε ειναι και επιβιωση....Πολεμαει για τα $$$$ ?? ! πολεμαει για να μεινει ζωντανος...μηπως και καταφερει να δει το τελος αυτης της κολασης

μετα απο τοσους που ειδαν να γυριζουν με κομμενα ποδια και χερια , παραμορφωμενα προσωπα, αναπηριες και μονιμες βλαβες....Μερικοι ευχονται να "φυγουν" μια κι εξω....


Ειναι δυσκολη η φαση... Να ευχεσαι να πεθανεις σε εναν τοπο που μισεις....χιλιαδες χλμ μακρυα απο τους δικους σου.... σε τοσο ασχημη ψυχολογια τους εχουν φτασει....



Υ.Γ. Εχει κανεις ιδεα ΠΟΣΕΣ αυτοκτονιες εχουν γινει σε ΙΡΑΚ & Αφγανισταν τα τελευταια 2-3 χρονια? ΟΧΙ

Εχετε ιδεα ποσα ΦΕΡΕΤΡΑ εχουν φυγει πισω στην Αμερικη....?ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΓΕΜΑΤΑ...



ο Πεζοναυτης δεν μπορει να εκφερει γνωμη και να αναπτυξει "ιδεολογια"..... Τον πεταξαν εκει και κανει οτι μπορει για να αυτοσυντηρηθει

Akatanomastos
05/10/2010, 09:40
πολεμοι γινοντουσαν παντα

και θα γινοντε παντα



για να γινουν αυτοι οι πολεμοι, χρειαζοντε "ανθρωποι" σαν τους πεζοναυτες απο την μια
και σαν τους ταλιμπαν απο την αλλη,
ανθρωποι-ζωα δηλαδη με μονο οπλο τους το ενστικτο της επιβιωσης
και μπολικη τρελα..ή παρανοια καλητερα..


γιατι γινοντε αυτοι οι πολεμοι? πολλοι οι λογοι, αλλα ο σημαντικοτερος νομιζω που πρεπει να επικεντρωθουμε ειναι η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ζωη και καθημερινοτητα..

mats8282
05/10/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Παρακαλώ κύριε συνφορουμί(σ)τα!
Σας ανακαλλώ εις την τάξιν!
Αποκαλλείτε βλαξ τον μισθοφόρον;
Κλέφτης εις την γειτονιάn του εις τας Αμερικάς να γίνει; Δεν είναι πλεόν πρέπον, αντί αυτού, να σκοτώσει μερικές δεκάδες ανώνυμων ρακένδυτων φονταμενταλιστών κελεμπιοφόρων;
:confused:


:beer:

Εχετλαίος
05/10/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ο Πεζοναυτης δεν μπορει να εκφερει γνωμη και να αναπτυξει "ιδεολογια"..... Τον πεταξαν εκει και κανει οτι μπορει για να αυτοσυντηρηθει

Όταν πήγε ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ να καταταγεί τί του είπαν; Ότι θα είναι σχολικός τροχονόμος σε χωριό στο Αιντάχο;
:confused:

SVX
05/10/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όταν πήγε ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ να καταταγεί τί του είπαν; Ότι θα είναι σχολικός τροχονόμος σε χωριό στο Αιντάχο;
:confused:


αν δεις τις ποyστιες που χρησιμοποιουν οι στρατολογοι και ΣΕ ΠΟΙΕΣ γειτονιες "στρατολογουν¨....

θα καταλαβεις....

Akatanomastos
05/10/2010, 09:49
καλα για το θεμα στρατολογησης μην το συζητατε


τους δινουν καλα λεφτα, +ασφαλεια γιαυτους και την φαμιλλια τους (πραγμα που γιαυτους που πανε εκει δεν ειναι καθολου αυτονοητα)


αν ο αλλος με την οικογενεια του ειναι σε εξαθλιωμενη κατασταση εγω το καταλαβαινω.(δεδομενου και αλλα κοινωνικα θεματα που αντιμετωπιζουν)

Εχετλαίος
05/10/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αν δεις τις ποyστιες που χρησιμοποιουν οι στρατολογοι και ΣΕ ΠΟΙΕΣ γειτονιες "στρατολογουν¨....

θα καταλαβεις....

Το ξέρω ρε μάγκα, το ξέρω...
Το ανέφερα "κεκαλυμμένα" σε ένα παραπάνω ποστ μου.
:wave2:

Αλλά δεν του δίδει το αλάθητο να σκοτώνει για να ζήσει αυτός. Για εμένα δεν πρέπει να τίθεται τέτοιο θέμα. Καλιά ζητιάνος και άνεργος και ρακένδυτος παρά φονιάς και παραπονούμενος και απο πάνω.
:wave2:

super_toto
05/10/2010, 09:52
Μη βλέπετε τόσο επιφανειακά το ζήτημα. Όσο μπορούμε να κατηγορήσουμε έναν Ταλιμπάν άλλο τόσο μπορούμε να κατηγορήσουμε ένα πεζονάυτη. Και οι δύο πιόνια είναι.

Gandalf dr685sm
05/10/2010, 09:56
1. το λεγόμενο "drafting" γίνεται σε γειτονιές που έχουν χαμηλότατο δείκτη εκπαίδευσης και βιοτικό επίπεδο. Το "τάξιμο" εκ του θείου Σαμ, είναι μεγάλο σε παροχές συγκριτικά με το μέλλον που τους περιμένει στην γειτονιά τους. Συν οτι μιλάμε για ηλικίες 18-22 που δεν έχουν και μυαλό συν το οτι είναι ανεκπαίδευτοι.

2. Απο την στιγμή που είσαι στο πεδίο δράσης με όπλο στο χέρι, αν σκεφτείς τι είναι σωστό και τι όχι , σκοτώθηκες.. Απλά ακολουθείς διαταγές και παίζεις "ομαδικά".. ενίοτε δημιουργείς ασυνείδητα και εικόνα φανταστική για τον εχθρό για να μην σε ακουμπάει το θέμα οτι σκοτώνεις κάποιον.

Οπότε επιμένω...


Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.


Gandalf

Εχετλαίος
05/10/2010, 09:58
Ανδράποδα! Τρισάθλια ανδράποδα!
:mad:
:sad:

Akatanomastos
05/10/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ανδράποδα! Τρισάθλια ανδράποδα!
:mad:
:sad:
εχετλεε πριν κατηγορησουμε ξανα ολους τους αλλους για τα κακα του πλανητη

σκεφτηκες καθολου αυτο?



Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

γιατι γινοντε αυτοι οι πολεμοι? πολλοι οι λογοι, αλλα ο σημαντικοτερος νομιζω που πρεπει να επικεντρωθουμε ειναι η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ζωη και καθημερινοτητα..


υ.γ. δεν ειναι μονο σε σενα το ερωτημα, μην το παρεις οτι στην λεω μονο εσενα

SVX
05/10/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Οπότε επιμένω...

quote:Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.



αυτο ταιριαζει αψογα ΚΑΙ στο Vietnam θα λεγα...

Εχετλαίος
05/10/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
σκεφτηκες καθολου αυτο?

Φυσικά.
Αλλά και χωρίς χέρια, και να θέλει ο εγκέφαλος, να κάμει το κακό δεν μπορεί.
:wave2:

Δεν ξέρω πια...Πολυπαραγοντικό το σύστημα. Από εμάς αρχίζει (επιλογή, ανοχή και τα σια), σε εμάς τελειώνει (ένα οπλισμένο ανεγκέφαλο ανδράποδο στη γειτονιά μας).

:sad:

reinmeister
05/10/2010, 10:09
"κοντινοτερο ντελιβερυ",ατομικη θερμαστρα","αντιδοτο για το δηλητηριο"...

πρεπει να μιλησει αμεσα με καποιον βετερανο του βιετναμ η ακομη καλυτερα με καποιον ελληνα των ελληνοαλβανικων αν ζουσε,η καποιον του ρωσικου μετωπου...:wave2:

Akatanomastos
05/10/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φυσικά.
Αλλά και χωρίς χέρια, και να θέλει ο εγκέφαλος, να κάμει το κακό δεν μπορεί.
:wave2:

Δεν ξέρω πια...Πολυπαραγοντικό το σύστημα. Από εμάς αρχίζει (επιλογή, ανοχή και τα σια), σε εμάς τελειώνει (ένα οπλισμένο ανεγκέφαλο ανδράποδο στη γειτονιά μας).

:sad: εγω μιλαω για πολυ ποιο εμπρακτα θεματα και οχι φιλοσοφια

μιλαω για την ζωη μας ως ευρωπεοι, βορειο αμερικανοι, αυστραλοι, και καποιοι αλλοι "τυχεροι"

που επειδη ειμαστε λαρτζ, για να τρωμε γ@μ@με χεζουμε εμεις πρεπει να το πληρωνουν με το αιμα τους οι υπολοιποι του πλανητη

mats8282
05/10/2010, 10:16
Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για το χέσιμό μου....

Εχετλαίος
05/10/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
που επειδη ειμαστε λαρτζ, για να τρωμε γ@μ@με χεζουμε εμεις πρεπει να το πληρωνουν με το αιμα τους οι υπολοιποι του πλανητη

Και δε θα βρεις άνθρωπο (νοήμονα) να διαφωνεί μαζί σου.
Δεν τίθεται θέμα βαθύτερης φιλοσόφισης, οι επιλογές και οι ανοχές μας (αν θες πέτε το και βόλεμα, γιατί όχι; ) έφεραν και συντήρησαν τις καταστάσεις που συζητάμε.
Ο τελευταίος τροχός της άμαξας είναι ο στρατόκαβλος φαντάρος που "υπηρετεί" την πατρίδα του στην άλλη άκρη της γης. Αλλά και αυτός αν δεν υπάρχει η άμαξα θα κλατάρει γερά.
Μερίδιο ευθύνης έχουμε όλοι. Ναι, έτσι φρονώ, όλοι.
Αλλά και αυτός φέρει μεγάλη ευθύνη, δεν μπορώ να τον εξαιρέσω ούτε τον λυπάμει για την αναίσχυντη επιλογή του. Αντίθετα στη λίστα της ηθικής, για μένα, είναι το κατακάθι.
:sad:

Εχετλαίος
05/10/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για το χέσιμό μου....

Εγώ όχι. Το εδικό μου τελικό του ορθού με έχει κάνει ουκ ολίγες φορές ρεζίλι. Προσπαθεί το παντέρμο να μιλήσει μα δεν τα καταφέρνει καλά (ακόμα).
:lol:

SVX
05/10/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
"κοντινοτερο ντελιβερυ",ατομικη θερμαστρα","αντιδοτο για το δηλητηριο"...

πρεπει να μιλησει αμεσα με καποιον βετερανο του βιετναμ η ακομη καλυτερα με καποιον ελληνα των ελληνοαλβανικων αν ζουσε,η καποιον του ρωσικου μετωπου...:wave2:

και η ειρωνια ειναι οτι ο αγωνας ειναι ανισος ΥΠΕΡ των Ταλιμπαν.....


Και οχι μονο επειδη παιζουν στην εδρα τους....ΑΛΛΑ επειδη υπαρχουν ηδη 2 γενιες ανθρωπων που γεννηθηκαν μεσα σε πολεμο...γεννηθηκαν και μεγαλωσαν σε σπηλιες....


Κανενας εξοπλισμος δεν "εξισωνει" το "σκυλιασμα" του πολεμιστη ... και τις ασχημες συνθηκες ...



Με λιγα λογια ...Τα παιδια της CocaCola και των McDOnalds...δεν την παλευουν απεναντι στους αγριους

Gandalf dr685sm
05/10/2010, 10:20
πρεπει να μιλησει αμεσα με καποιον βετερανο του βιετναμ η ακομη καλυτερα με καποιον ελληνα των ελληνοαλβανικων αν ζουσε,η καποιον του ρωσικου μετωπου

@reimaster....Αυτό δεν παίζει φίλε... οι βετεράνοι πολύ λίγα θέλουν να έχουν με πολεμικές καταστάσεις και εξιστόρηση τους. Δεν βλέπεις τους δικούς μας τους παππούδες που με το ζόρι σου λένε ιστορίες για τον πόλεμο του 40;;;

@Εχετλαίος.... Ο ιδανικός στρατιώτης φίλε είναι εκείνος που δεν σκέπτεται.. θυμίσου λίγο την θητεία σου και το τι γινόταν για να μην έχεις προσωπικότητα διαφορετική. Μην το αναλύουμε άλλο... για μένα οι φαντάροι έχουν το μικρότερο μερίδιο ευθύνης απο όλους. Ψάξε την ευθύνη σε μεγαλύτερα αξιώματα.

Gandalf

vangelis 64
05/10/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εγώ όχι. Το εδικό μου τελικό του ορθού με έχει κάνει ουκ ολίγες φορές ρεζίλι. Προσπαθεί το παντέρμο να μιλήσει μα δεν τα καταφέρνει καλά (ακόμα).
:lol: Φίλτρο άλλαξες;:p

Εχετλαίος
05/10/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Φίλτρο άλλαξες;:p

Γενικό ρεκτιφιέ οπέρσυς. Ούτε στον εχθρό μου!
:cry:

super_toto
05/10/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Και δε θα βρεις άνθρωπο (νοήμονα) να διαφωνεί μαζί σου.
Δεν τίθεται θέμα βαθύτερης φιλοσόφισης, οι επιλογές και οι ανοχές μας (αν θες πέτε το και βόλεμα, γιατί όχι; ) έφεραν και συντήρησαν τις καταστάσεις που συζητάμε.
Ο τελευταίος τροχός της άμαξας είναι ο στρατόκαβλος φαντάρος που "υπηρετεί" την πατρίδα του στην άλλη άκρη της γης. Αλλά και αυτός αν δεν υπάρχει η άμαξα θα κλατάρει γερά.
Μερίδιο ευθύνης έχουμε όλοι. Ναι, έτσι φρονώ, όλοι.
Αλλά και αυτός φέρει μεγάλη ευθύνη, δεν μπορώ να τον εξαιρέσω ούτε τον λυπάμει για την αναίσχυντη επιλογή του. Αντίθετα στη λίστα της ηθικής, για μένα, είναι το κατακάθι.
:sad:

Κάποιος είχε πει ότι είμαστε 95% το περιβάλλον μας και 5% ο εαυτός μας. Τι σημαίνει αυτό? Ότι αν γεννηθείς μέσα στα σκατά, η πιθανότητα να βγείς από τα σκατά είναι πολύ μικρή.
Ο Ταλιμπάν για παράδειγμα, εφόσον γεννιέται σε ένα περιβάλλον θρησκευτικού φανατισμού δεν έχει και πολλές πιθανόητες να ανοίξει το μυαλό του. Θα γίνει ότι ήταν και ο πατέρας του αφού επιλογές άλλες δεν θα έχει.

Το ίδιο όμως ισχύει και για τον αμερικανό. Η Αμερική είναι πολύ βάρβαρη χώρα, εαν είσαι φτωχός. Πολύ πιο βάρβαρη από τις περισσότερες χώρες. Το παιδί που θα γεννηθεί στο γκέτο, ή σε κάποια βιομηχανική ζώνη του Ντητρόιτ, η οποία παρακμάζει, δεν έχει και πολλές πιθανότητες να αλλάξει τη μοίρα του. Αν θέλει να κάνει κατι καλύτερο στη ζωή του από το να ντηλάρει ναρκωτικά στο δρόμο ή να πουλάει τον κώλο του δεν έχει και πολλές επιλογές. Ο στρατός είναι μια λύση. Θα του πληρώσει τις σπουδές, θα του δώσει μισθό και αν καταφέρει να βγει ζωντανός και υγιής από τον πόλεμο θα έχει μια ευκαιρία να μπει στη μεσαία τάξη και να προσπαθήσει να ζήσει , χωρίς και αυτό να είναι βέβαιο.

Δεν είναι πάντα θέμα επιλογής δηλαδή. Πολλές φορές οι αποφάσεις μας είναι μονόδρομος.

Εχετλαίος
05/10/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν είναι πάντα θέμα επιλογής δηλαδή. Πολλές φορές οι αποφάσεις μας είναι μονόδρομος.

Έχεις δίκιο, αυτονόητα αυτά.
Αυτό, όμως, δεν τις δικαιώνει (για εμένα) ηθικά.
:wave2:

granazi
05/10/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues

Οι ειδήσεις που σας σερβίρει το CNN και άλλα ειδησεογραφικά πρακτορεία είναι εντελώς κουραφέξαλα και είναι φτιαγμένες όχι για να σας πουν την αλήθεια αλλά για να σας κρατήσουν κολλημένους στην οθόνη μέχρι να τελειώσουν οι διαφημίσεις. Την κατάσταση εδώ την έχουμε υπό τον έλεγχό μας.
Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.
Είμαστε ο στρατός σας και κάνουμε αυτό που μας στείλατε να κάνουμε.
Saucy Jack Πεζοναύτης στο Αφγανιστάν Πάντα Πιστός
«Η ελευθερία δεν είναι δωρεάν… όμως το Σώμα των Πεζοναυτών θα πληρώσει το μεγαλύτερο από το μερίδιό σας».
Βετεράνος είναι αυτός που σε κάποια στιγμή της ζωής του υπέγραψε λευκή επιταγή με δικαιούχο τις «Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής» και αξία «περιλαμβανομένης και της ζωής μου.»
Αυτό είναι η Τιμή, και υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι σ’ αυτή τη χώρα που δεν το καταλαβαίνουν πια.[/COLOR]



http://www.insurancedaily.gr/blog/?p=21374 [/B]








εμενα μου μυριζει προπαγανδα του αμερικανικου πενταγωνου.........



αλλα εγω ειμαι και κακος ανθρωπος ,οποτε μην δινετε σημασια :smokin:

iosif
05/10/2010, 11:49
απιστευτη μπουρδα γραμμενη απο εναν ηλιθιο

Εχετλαίος
05/10/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
απιστευτη μπουρδα γραμμενη απο εναν ηλιθιο

Nαι, αλλά από οπλισμένο ηλίθιο.
:mad:

Volo
05/10/2010, 12:52
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
[B]

Ούννοι, περιπλανώμενες αγέλες πρωτόγονων, άκαρδων θηρίων που τους τρέφει η βαρβαρότητα. Άνθρωποι των σπηλαίων με ΑΚ-47.



Δεν είναι αστείο να περιγράφει τον εχθρό του ενώ στην ουσία περιγράφει τον εαυτό του; Οι Αμερικάνοι είναι
καλύτεροι; Δική του επιλογή ήταν να πάει για να σφάξει:mad:
Θυμάμαι τότε με τους βορβαδισμούς στη Γιουγκοσλαβία είχαν πάρει συνέντευξη από κάποιους πιλότους.
Ε ρε να τους βλέπατε χαρά και περιφάνεια γι' αυτό που είχαν κάνει.
"Είμαστε οι καλύτεροι, σας γαμήσαμε κανείς δεν τα βάζει μαζί μας"

ΟΥΣΤ Τσόγλανοι βλαμένοι που θα κρίνεις ένα λαό όταν εσύ ο ίδιος είσαι μέσα στα σκατά

Gandalf dr685sm
05/10/2010, 12:58
Μας αρέσει ή οχι.. το θέμα είναι πως αυτοί είναι οι σύγχρονοι Ρωμαίοι και φροντίζουν όπως και τα αρχαία πρότυπα τους να διδάσκουν στο στράτευμα τους , πως όλα γίνονται για το καλό του κόσμου και το καλό της "Ρώμης"...

Ακριβώς όπως διδάσκονταν και μετέφεραν ιστορικά και οι Ρωμαίοι.. οτι ήταν οι μεταφορείς του πολιτισμού στον κόσμο και οτι η Ρώμη ήταν η υπέρτατη αυτοκρατορία.

Μην σας κάνει εντύπωση λοιπόν.. μην το βλέπετε μόνο απο την δική μας πλευρά... αλλά και απο την δική τους. Και όπως είπα και πριν.... οι στρατιώτες,

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ (άρα και κρίση, ηθική, και γενικά "ευγενικά" γνωρίσματα ) κατά την ώρα της μάχης. Έτσι διδάσκονται/διδασκόμαστε όλοι. Ελπίζω να το κατανοείτε αυτό. Για αυτό άλλωστε και ιστορίες φιλίας και συναδερφικότητας μεταξύ εχθρών στο πεδίο της μάχης είναι πάντα άξιες αναφοράς.

Gandalf

stavrogin
05/10/2010, 13:21
Είδα το hard locker. Είναι στο ιδιο μοτιβο. αποφευγουν ιδεολογιες και μιλουν για τη βια του πολέμου Η ταινία υπονοεί και τη βία πισω στην πατρίδα. εγω αυτο που βλέπω είναι δυο χασίματα, αλλωτριώσεις, αποπροσωποποιήσεις η μία πάνω στην άλλη. Το αμερικανάκι δεν εχει τοπο ,δεν εχει ελπιδα, που λεει και το τραγουδι, δε το χωρα καμια πατριδα, και χωρευει στους ρυθμους του "δε χωρας πουθενα ,πουθενα ,πουθενά.. Ούτε εκεί ούτε και στη πατρίδα του. Έιναι μες στα σκατά, γραμμη για τη κόλαση των χριστιανών, και τον έχουν και για μαλάκα.Και φωνάζει ,"μη με κρίνεις" κι έχει ανάγκη ,τιμές και πατρίδες γιατί χωρίς αυτα τα "κατασυνθηκη ψέυδη" δεν επιβιώνει στην καμία.Θα διαλυθεί τελείως. Χρειάζεται ένα αντίβαρο "δικαίου", "ηθικής" το ίδιο που χρειάζονται οι βαρυποινίτες μας όταν λυντσάρουν τους παιδεραστές κι είναι σα να λένε. "κλεψαμε σκοτώσαμε αλλα σα κι αυτόν δεν είμαστε".

Τωρα τι να πεις για την ηθική? Εχει κι η Ζωη την αξία της και υποτιμάται αυτη η αξία αναλόγως. Η ζώη του ανθρώπου και του κοτόπουλου , εξισώνονται. άντίστοιχα εξισώνεται και η ηθική.
Επιβιώνεις ώς αφγανός με την ηθική που χεις στην Ελλάδα ώς Έλληνας? Άρα ένα θεμα, η Έπιβίωση ,άρχέγωνη και βίαιη απο τη μάνα της.
Άυτος που ρίχνει το πεντάχρονο του στην κοκορομαχία το αγαπά σα παιδί του, όχι με την ελληνική αγάπη, με την αφγανική. Προσαρμοσμένη στη σκληροτητα του τόπου που λέει σα φιλοσοφία περίπου αυτό. "Έγω μπορώ να ριξω το παιδι μου στα σκυλιά,Έσυ ο εχθρός μου λοιπον δε μπορείς να με εκβιάσεις απειλώντας μου την οικογένειά μου.Άμα μου σκοτώσεις τη γυναίκα θα πάρω άλλη,κι άμα μου πάρεις πέντε παιδιά μου για τον πόλεμο σου ,θα κάνω άλλα πέντε"
(πχ. Μία φυλή του αμαζονίου σκότωνε τα βρέφη απο το δέυτερο παιδί και μετα με την λογικη ότι ο κάθε γονιός στον κύνδινο φρόντιζέ απο ένα παιδί.Ποιός τους κρίνει αυτους?)

Ποιός τον κρίνει (και το αφγανό και τον αμερικάνο)? Εγώ? Εσύ? Με τι φόντα. Ο θεός ξεκαθάρισε τη θέση του με εκείνο το: " μη κρίνεις ινα μη κριθείς, Άσε με μένα να βγάλω το φίδι απο την τρύπα" (Θεός speaking).

super_toto
05/10/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin


Ποιός τον κρίνει (και το αφγανό και τον αμερικάνο)? Εγώ? Εσύ? Με τι φόντα. Ο θεός ξεκαθάρισε τη θέση του με εκείνο το: " μη κρίνεις ινα μη κριθείς, Άσε με μένα να βγάλω το φίδι απο την τρύπα" (Θεός speaking).

Μόνος σου έδωσες την απάντηση. Ο καθένας θα κρίνει σύμφωνα με τη δική του ηθική. Και επειδή η ηθική είναι ανθρώπινο δημιούργημα και όχι φυσικός νόμος (και άρα μη αμφισβητίσιμος), θα υπάρχουν πολλές και διαφορετικές οπτικες γωνίες.

Εχετλαίος
05/10/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
... θα υπάρχουν πολλές και διαφορετικές οπτικες γωνίες.

Άντικειμενικά η αφαίρεση ανθρώπινης ζωής με αντίτιμο μισθό δεν είναι εξ ορισμού κάτι το μη ηθικό;
:confused:

super_toto
05/10/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άντικειμενικά η αφαίρεση ανθρώπινης ζωής με αντίτιμο μισθό δεν είναι εξ ορισμού κάτι το μη ηθικό;
:confused:

Το "εξ ορισμού" πως προκύπτει? Ποιός το όρισε?

Εχετλαίος
05/10/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Το "εξ ορισμού" πως προκύπτει? Ποιός το όρισε?

Δεν ξέρω μα έτσι πρέπει να είναι μιας και ο άνθρωπος είναι που έχει εξουσία και γ. τα πάντα στο πέρασμα του σε αυτόν τον πλανήτη.
(ειρωνικά, προφανώς...)

Και μη ειρωνικά αλλά ίσως άσχετο τώρα, όταν βλέπω την αθωωτητα και το αμόλυντο στο πρόσωπο ενός μωρού που μου γελάει, το μόνο που περνάει από το μυαλό μου είναι η ιερότητα της ύπαρξης, όπως και κάθε ύπαρξης...
Και η επί πληρωμή αφαίρεσή της μου κοστίζει σαν άνθρωπος...
:sad:

SpineshankD
05/10/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
"κοντινοτερο ντελιβερυ",ατομικη θερμαστρα","αντιδοτο για το δηλητηριο"...

πρεπει να μιλησει αμεσα με καποιον βετερανο του βιετναμ η ακομη καλυτερα με καποιον ελληνα των ελληνοαλβανικων αν ζουσε,η καποιον του ρωσικου μετωπου...:wave2:


ετσι...ο πεθερος μου πριν κανα δυο βδομαδες μου ελεγε πως τα τελευταια 10+ χρονια τα 2,5 ειναι σαν αξιωματικος σε πρωτη γραμμη πυρος....πολεμος με βοσνια,κοσσοβο,κροατια κ.ο.κ.
με κακουχιες και καταστασεις που δεν μπορει να βαλει ο νους μας...
και ομως ο ανθρωπος ειναι λογικοτατος μορφωμενος και ηξερε ανα πασα στιγμη το τι εκανε και γιατι το εκανε και οχι με ατακες του στυλ
"Ονειρεύομαι τον Μπιν Λάντεν να ξυπνάει και να με βλέπει από πάνω του, με την μπότα μου στον λαιμό του, καθώς τον φτύνω και του μπήγω το κυνηγετικό μου μαχαίρι..."
χανει ακομη και το 1% της συμπονοιας μου...
σαν να σου λεει ειμαι εδω και σκοτωνω και σκοτωνομαι γιατι ο λυκος εφαγε την γιαγια της κοκκινοσκουφιτσας.
οπως ειπε και ο μαγος διαλεγουν ατομα κατωτατου μορφωτικου επιπεδου για αυτο και μονο τον λογο...φαυλος κυκλος:a022:

stavrogin
05/10/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άντικειμενικά η αφαίρεση ανθρώπινης ζωής με αντίτιμο μισθό δεν είναι εξ ορισμού κάτι το μη ηθικό;
:confused:
Αν η αφαιρεση ζωής ειναι ανηθικη εξ ορισμού (χωρις αντίτιμο κατ αρχην γιατι το αντιτιμο περιπλεκει το θέμα.Γιατι κάθε φονος εχει ενα αντιτιμο, και γιατι το αντιτιμο μπορει να αναχθει λογικα στην επιβίωση και γιατι αν εισαι μεσα στο χορο χορευεις, ειτε με 1000δολλαρια αντιτιμο ειτε με μηδεν.
Λεει λοιπον ο ποιητής;

ΑΙΩΝΙΟΤΗΣ

Ο Ινδός Αρσούνας, βασιλεύς φιλάνθρωπος και πράος,
μισούσε ταις σφαγαίς. Ποτέ δεν έκαμνε πολέμους.
Πλην τού πολέμου ο φοβερός θεός δυσηρεστήθη
(λιγόστεψεν η δόξα του άδειασαν οι ναοί του)
και μπήκε με θυμό πολύ στου Αρσούνα το παλάτι.
Ό βασιλεύς φοβήθηκε και λέει «Θεέ μεγάλε
συγχώρεσε με αν δεν μπορώ ζωή να πάρω ανθρώπου».
Με περιφρόνησι ο θεός απήντησε «Από μένα
νομίζεσαι πιο δίκαιος; Με λέξεις μη γελιέσαι.
Καμμιά ζωή δεν παίρνεται. Γνώριζε πώς ποτέ του
μήτε γεννήθηκε κανείς, μήτε κανείς πεθαίνει».

Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ

Το βρίσκω πολυ σημαντικό και πολυ επεξηγηματικό ποιημα πάνω στο θέμα του φόνου, μα δε μπορω ακριβως να πω σε τι με διαφωτιζει. Πάντως κι εγω έχω σκεφτεί πολλες φορες πως δε μπορω να πάρω ανθρώπινη ζωή

super_toto
05/10/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δεν ξέρω μα έτσι πρέπει να είναι μιας και ο άνθρωπος είναι που έχει εξουσία και γ. τα πάντα στο πέρασμα του σε αυτόν τον πλανήτη.
(ειρωνικά, προφανώς...)

Και μη ειρωνικά αλλά ίσως άσχετο τώρα, όταν βλέπω την αθωωτητα και το αμόλυντο στο πρόσωπο ενός μωρού που μου γελάει, το μόνο που περνάει από το μυαλό μου είναι η ιερότητα της ύπαρξης, όπως και κάθε ύπαρξης...
Και η επί πληρωμή αφαίρεσή της μου κοστίζει σαν άνθρωπος...
:sad:


Συμφωνώ. Αλλά αυτό είναι υποκειμενική άποψη. Δική σου, δική μου και εκατομμύρια άλλων. Υπάρχουν όμως και πολλοί οι οποίοι διαφωνούν. Πολύ φιλοσοφικό το ζήτημα δεν ξέρω αν μπορούμε να το συζητήσουμε στο μοτό.

Εχετλαίος
05/10/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
...Πολύ φιλοσοφικό το ζήτημα δεν ξέρω αν μπορούμε να το συζητήσουμε στο μοτό.

Έχω σου ξαναπεί.
Την τσικουδιά την έχω έτοιμη και κρύα-κρύα.
:wave2:

super_toto
05/10/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχω σου ξαναπεί.
Την τσικουδιά την έχω έτοιμη και κρύα-κρύα.
:wave2:

Εχώ τη βεβαιότητα ότι θα την δοκιμάσω! Το πότε δεν ξέρω...

Gandalf dr685sm
05/10/2010, 14:48
SpineshankD


σωστός .... μια επισήμανση μόνο... Οι αξιωματικοί στον στρατό των ΗΠΑ δεν γίνονται "drafted". Όπως και σε κάθε στρατό περνάνε απο ακαδημία. Άρα έχουν και αυτοί πλήρη επίγνωση όπως και το κοντινό σου πρόσωπο του πως , τι και γιατί είναι εκεί που είναι. Έχουν επιλέξει όπως λες για τους όποιους , δικούς τους λόγους να είναι εκεί.

Οι στρατιώτες που είναι και οι πλέον αναλώσιμοι ... δεν πρέπει να σκέφτονται έτσι.. δέν πρέπει να έχουν κρίση. Πρέπει απλά να εκτελούν εντολές-διαταγές. Δυστυχώς έτσι είναι οι πόλεμοι. Τα "πιόνια" πρέπει να είναι όσο μπορούν πιο αποτελεσματικά χωρίς αναστολές... έτσι ο εχθρός αποκτά κέρατα, τρίαινα και ουρά.

Gandalf

Tpap
05/10/2010, 15:03
τι ακριβώς κάνουμε εδώ, παίδες..???

Σχολιάζουμε πολεμικές επιχειρήσεις εκ του πληκτρολογίου,
καθήμενοι σε δερμάτινη περιστρεφόμενη γλωτιέ
και έχοντας υπηρετήσει στην σκοπιά που έφτιαξε για μάς ο Στρατός απέναντι από την κρεβατοκάμαρά μας...? (Αν υπηρετήσαμε κιόλας).


Και φυσικά βάζουμε ταμπέλες, αυτό δλδ που ξέρουμε να κάνουμε καλλίτερα.





+1000 σε όλα τα σχόλια και θέσεις του SVX στό παρών φρεντ.

Gandalf dr685sm
05/10/2010, 15:08
Tpap... το ίδιο λέω τόση ώρα ρε φίλε... και το υπογράμμισα κιόλας απο τις πρώτες απαντήσεις μου.

να το ξαναβάλω αν μου επιτρέπεται...


Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.
Είμαστε ο στρατός σας και κάνουμε αυτό που μας στείλατε να κάνουμε.


Και ας μην ξεχνάμε πως στο Αφγανιστάν έχουμε και δικές μας δυνάμεις... λίγες μεν.. υπαρκτές δε!

Gandalf

cityfly
05/10/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues


Ένα συγκλονιστικό κείμενο που δεν δημοσιεύεται συχνά…
Από έναν Πεζοναύτη στο Αφγανιστάν… Σαρκόψυλλοι, ψύλλοι και Σπορπιοί!

Από ένα πράγμα δεν μπορούν να ξεφύγουν οι Ταλιμπάν: είναι κι αυτοί ανθρώπινα όντα κι αυτό σημαίνει ότι έχουν ανάγκη από τροφή και νερό. .... Αυτά τα ποντίκια δεν έχουν ιδέα που έχουν μπλέξει.
Ονειρεύομαι τον Μπιν Λάντεν να ξυπνάει και να με βλέπει από πάνω του, με την μπότα μου στον λαιμό του, καθώς τον φτύνω και του μπήγω το κυνηγετικό μου μαχαίρι. Όμως με ξέρετε, εγώ είμαι ρομαντικός.



Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε τι κάνουμε εδώ. Γιατί, ούτε έχετε ιδέα τι κάνουμε και, ούτε θέλετε να έχετε.
Είμαστε ο στρατός σας και κάνουμε αυτό που μας στείλατε να κάνουμε.






κι επειδή μας είπε να μην ασχολούμαστε πρέπει να τον ακούσουμε κιόλας;

sniper
05/10/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
απιστευτη μπουρδα γραμμενη απο εναν ηλιθιο


Υπάρχει κάτι αντίστοιχο από την εποχή που ήταν οι Σοβιετικοί στην θέση των Αμερικανών;

stavrogin
05/10/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
κι επειδή μας είπε να μην ασχολούμαστε πρέπει να τον ακούσουμε κιόλας;

+1000000

κι ας το κανουμε απο τη ζέστα μας και τις ροδατες καρεκλες μας. Πριν πάει αυτος ο πεζοναυτης να χωθει μες τις λασπες και του σκορπιους , εχουν χωθει κατι δισεκατομμυρια αλλοι. Δε βλεπω γιατι αυτο πρεπει να μου στερει εμενα το λογο! Και στη τελικη κουβεντα γινεται.

Και γιατι λεει ρε γκάνταλφ: "ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε..." Με αυτη τη λογικη δε θα επρεπε να μην ειχε γυριστει καμία πολεμικη ταινια τυπου "αποκαλυψη τωρα" "πλατουν" κλπ????????????????????????????????????

tai
05/10/2010, 19:47
μπορώ να σκοτώσω
μπορώ να πνίξω ενα βρέφος
μπορώ να βιάζω γυναικοπαιδα
μπορώ να κλέβω
μπορώ να εκμεταλλευτώ άνθρωπο για να περνάω καλά
μπορώ να ζωρισω μεχρι θανάτου ζωω για να "κερδίσω"
μπορώ να εχω εχθρούς που να φταίνε για το χαλι μου
μπορώ να ειμαι "παράνομος" στην ηθική σου στον Θεό σου και στο κράτος σου.
ΑΛΛΑ

ΕΠΙΛΈΓΩ να μην ειμαι

ΘΕΛΩ να μην ειμαι

αρα οποιος ΔΕΝ ειναι ...

το εχει επιλέξει


ΤΟ ΘΕΛΕΙ

:wave2:

cityfly
05/10/2010, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
μπορώ να σκοτώσω
μπορώ να πνίξω ενα βρέφος
μπορώ να βιάζω γυναικοπαιδα
μπορώ να κλέβω
μπορώ να εκμεταλλευτώ άνθρωπο για να περνάω καλά
μπορώ να ζωρισω μεχρι θανάτου ζωω για να "κερδίσω"
μπορώ να εχω εχθρούς που να φταίνε για το χαλι μου
μπορώ να ειμαι "παράνομος" στην ηθική σου στον Θεό σου και στο κράτος σου.
ΑΛΛΑ

ΕΠΙΛΈΓΩ να μην ειμαι

ΘΕΛΩ να μην ειμαι

αρα οποιος ΔΕΝ ειναι ...

το εχει επιλέξει


ΤΟ ΘΕΛΕΙ

:wave2:


:a013:

menelaos46
05/10/2010, 20:10
Συμφωνω μερικως και με τον Tai αλλα και με τον Gandalf αν και οι δυο αυτοι φαινονται να διαφωνουν, γι'αυτο και το μερικως.

Αλλα θελω να σας κανω μια ερωτηση.
Ποσοι απο σας νομιζουν οτι η πλοιοψηφια των Αμερικανων πολιτων θα στερουνταν απο το πετρελαιο τους, το φαγητο τους, την ωρα τους και οτι αλλα αγαθα για τον τριτο κοσμο????

Εγω θα ελεγα ουτε το 1/10.

Μην κατηγορειτε λοιπον ουτε τον πεζοναυτη ουτε τον Ταλιμπαν γιατι ο καθενας εχει τους λογους του.

Ο πεζοναυτης υπερασπιζεται το συμφερον της χωρας του ειτε το ξερει ειτε οχι κι ο Ταλιμπαν το δικο του...

Στη μεση ειναι οι αθωοι αμαχοι απο τη μια κι απο την αλλη οι δηθεν ανθρωπιστες που πληρωνουν ομως τη βενζινη 0.50 το λιτρο και δε τους χαλαει καθολου.

SpeakeasyBlues
05/10/2010, 20:13
Μια καταπληκτικη ταινια για το Αφγανισταν και την "πρωτογονισμο" των Φυλων του ειναι το The Beast Of War του 1988 με πρωταγωνιστη ενα Ρωσικο Tank.

Εαν το δειτε θα μαθετε τι σημαινει Nanawatai, το δικαιωμα να επικαλεσθεις την προστασια τους!
Λεπτομερειες στην ταινια παρακαλω, αξιζει απο καθε αποψη και θα καλυψει πολλους που σχολιασαν εδω.

Ελληνικοι Υποτιτλοι εδω: http://www.opensubtitles.org/el/subtitles/3251853/the-beast-of-war-el ;)

Για βιαστικους.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nanawatai


212994

Εχετλαίος
05/10/2010, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Μια καταπληκτικη ταινια για το Αφγανισταν και την "πρωτογονισμο" των Φυλων του ειναι το The Beast Of War του 1988 με πρωταγωνιστη ενα ρωσικο Tank.

Εαν το δειτε θα μαθετε τι σημαινει Nanawatai, το δικαιωμα να επικαλεσθεις την προστασια τους!
Λεπτομερειες στην ταινια παρακαλω, αξιζει απο καθε αποψη και θα καλυψει πολλους που σχολιασαν εδω.

Ελληνικοι Υποτιτλοι εδω: http://www.opensubtitles.org/el/subtitles/3251853/the-beast-of-war-el ;)

Για βιαστικους.
ttp://en.wikipedia.org/wiki/Nanawatai

TAINIAΡΑ!!!! Που το θυμήθηκες ρε μάγκα;
:wave2:

Εχετλαίος
05/10/2010, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο από την εποχή που ήταν οι Σοβιετικοί στην θέση των Αμερικανών;

Rambo 3;
:lol:

SpeakeasyBlues
05/10/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
TAINIAΡΑ!!!! Που το θυμήθηκες ρε μάγκα;
:wave2:

Χαιρομαι που εχω τα Διαπιστευτηρια σου! :)

Εχετλαίος
05/10/2010, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Χαιρομαι που εχω τα Διαπιστευτηρια σου! :)

Γαμώτο, δεν έχω βάλει και το φράκο μου (βάση πρωτοκόλλου επιβάλλεται! )
:lol:

SpeakeasyBlues
05/10/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Γαμώτο, δεν έχω βάλει και το φράκο μου (βάση πρωτοκόλλου επιβάλλεται! )
:lol:

Ελα οπως εισαι!


212997

Acacius
05/10/2010, 21:12
Για να επιστρέψουμε στο κείμενο του "Είμαι ο υπεργαμάουα Αμερικανός φαντάρος που τρώει σίδερα και χ€ζει ρουλμάν", μάλλον μούφα είναι όπως οι περισσότερες τέτοιες μ@λακίες:

http://www.snopes.com/rumors/freezing.asp

Και να μην είναι, οι Αφγανοί κάνουν αυτό που κάναν τα τελευταία εκατοκαιβάλε χρόνια: τη ζωή δύσκολη στον υπερφίαλο που νόμισε ότι "τους έχει".


Προσωπικά πάντως, δεδομένης της αφορμής/δικαιολογίας που είχαν οι Αμερικάνοι, δεν ήμουν αντίθετος με την εισβολή (βλέπε Ιράκ).

Joyrider
05/10/2010, 21:24
Προσωπικά μου είναι αδύνατον να αντιληφθώ πως μπορεί να νιώθει κάποιος ο οποίος βρίσκεται σε πόλεμο. Τα βιβλία και τα ντοκυμαντέρ μόνο μια γεύση μπορούν να σου δώσουν και αυτή παροδική που την ξεχνάς.

Δεν θα μπορούσα ποτέ να προκαταβάλλω το τι θα έκανα σε παρόμοια κατάσταση και ποια από τις αξίες μου θα στεκόταν όρθια και για πόσο και γιαυτό μου φαίνεται περίεργο με πόση ευκολία το κάνουν κάποιοι.

Νομίζω πως όσο διαβασμένος και αν είναι κάποιος, αν δεν ζήσει τον πόλεμο δεν θα καταλάβει ποτέ. Ίσως καταλαβαίνει περισσότερα από αυτόν που γεννήθηκε και πέθανε εν καιρό πολέμου αλλά και πάλι...

Απόσα διάβασα θα κρατήσω αυτό του gandalf:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...έτσι ο εχθρός αποκτά κέρατα, τρίαινα και ουρά.

Gandalf

Μου θύμισες το διήγημα "Το ποτάμι" από το "Ζητείται ελπίς". Μέσα στο ποτάμι όι εχθροί γίνονται και πάλι ίσοι και όμοιοι, γίνονται και οι δυο και πάλι άνθρωποι. Όπως λέει και το κείμενο: "Ήτανε και οι δυο γυμνοί. Δυο άνθρωποι γυμνοί. Γυμνοί από ρούχα. Γυμνοί από ονόματα. Γυμνοί από εθνικότητα. Γυμνοί από τον χακί εαυτό τους."

Tpap
05/10/2010, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
+1000000

κι ας το κανουμε απο τη ζέστα μας και τις ροδατες καρεκλες μας. Πριν πάει αυτος ο πεζοναυτης να χωθει μες τις λασπες και του σκορπιους , εχουν χωθει κατι δισεκατομμυρια αλλοι. Δε βλεπω γιατι αυτο πρεπει να μου στερει εμενα το λογο! Και στη τελικη κουβεντα γινεται.

Και γιατι λεει ρε γκάνταλφ: "ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που μπορείτε να κάνετε τώρα, είναι να αρχίσετε να αναλύετε..." Με αυτη τη λογικη δε θα επρεπε να μην ειχε γυριστει καμία πολεμικη ταινια τυπου "αποκαλυψη τωρα" "πλατουν" κλπ????????????????????????????????????

Πάρε μία ''μετρημένη'' απάντηση από τον νέο:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Νομίζω πως όσο διαβασμένος και αν είναι κάποιος, αν δεν ζήσει τον πόλεμο δεν θα καταλάβει ποτέ.


Και μία από μένα:
πώς μπορεί κανείς να έχει άποψη όχι απλά για κάτι που αγνοεί παντελώς...
...αλλά γιά κάτι που μάλλον είναι τόσο τυχερός που δεν θα μάθει ΚΑΙ ΠΟΤΕ...

Αλλά ξέχασα...εμείς μπορούμε να έχουμε άποψη για όλα. Να σχολιάζουμε τα πάντα. Και φυσικά ταμπέλες...

τι σχέση έχει ο κινηματογράφος με εμένα κι εσένα...?
τι σχέση έχει ο συγγραφέας-ερευνητής με εμένα και εσένα...?

τέλος πάντων...απόψεις. Απόψεις για τα πάντα από τους πάντες.


:wave2: :beer:

stavrogin
05/10/2010, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Πάρε μία ''μετρημένη'' απάντηση από τον νέο:




Και μία από μένα:
πώς μπορεί κανείς να έχει άποψη όχι απλά για κάτι που αγνοεί παντελώς...
...αλλά γιά κάτι που μάλλον είναι τόσο τυχερός που δεν θα μάθει ΚΑΙ ΠΟΤΕ...

Αλλά ξέχασα...εμείς μπορούμε να έχουμε άποψη για όλα. Να σχολιάζουμε τα πάντα. Και φυσικά ταμπέλες...

τι σχέση έχει ο κινηματογράφος με εμένα κι εσένα...?
τι σχέση έχει ο συγγραφέας-ερευνητής με εμένα και εσένα...?

τέλος πάντων...απόψεις. Απόψεις για τα πάντα από τους πάντες.


:wave2: :beer:


Άν καταλαβα καλα εσυ νομιζεις οτι εμεις τωρα ειμαστε τα τεκνα της ειρήνης. Αλλα ειμαστε τα τέκνα του πολέμου.
Εγω δε ξερω τι ξερεις. Αλλα ξερω σιγουρα οτι δε μπορεις να ξερεις τι ξερω. Κι αν το ξερω σα γνωση ή σαν εμπειρία ζωης. Εγω ΜΠΟΡΩ να εχω αποψη και σιγουρα δεν εισαι ουτε εσυ ουτε κανεις που θα αποφασισει οτι δε μπορω. Εχω και φερω την ευθηνη της.
Ο συγγραφεας ερευνητης μπορει να ειναι ο καθενας εδω μεσα ειμαστε 12000 μελη.
Οι ανθρωποι που σκεφτονται δεν ειναι τιποτα αλιεν απο αλλο πλανητη, ειναι εγω και συ. Και καθε βαρυς πολεμος που πληγωνει μια κοινωνια κανει εως και 50 χρονια για να μπορεσει να ανακαλυφτει και να ερμηνευτει απο τους ανθρωπους που γεννηθηκαν κι εζησαν στην ειρηνη.

Tpap
06/10/2010, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Άν καταλαβα καλα εσυ νομιζεις οτι εμεις τωρα ειμαστε τα τεκνα της ειρήνης. Αλλα ειμαστε τα τέκνα του πολέμου.
Εγω δε ξερω τι ξερεις. Αλλα ξερω σιγουρα οτι δε μπορεις να ξερεις τι ξερω. Κι αν το ξερω σα γνωση ή σαν εμπειρία ζωης. Εγω ΜΠΟΡΩ να εχω αποψη και σιγουρα δεν εισαι ουτε εσυ ουτε κανεις που θα αποφασισει οτι δε μπορω. Εχω και φερω την ευθηνη της.
Ο συγγραφεας ερευνητης μπορει να ειναι ο καθενας εδω μεσα ειμαστε 12000 μελη.
Οι ανθρωποι που σκεφτονται δεν ειναι τιποτα αλιεν απο αλλο πλανητη, ειναι εγω και συ. Και καθε βαρυς πολεμος που πληγωνει μια κοινωνια κανει εως και 50 χρονια για να μπορεσει να ανακαλυφτει και να ερμηνευτει απο τους ανθρωπους που γεννηθηκαν κι εζησαν στην ειρηνη.

Νόμιζα ότι ήμουν σαφής αλλά μάλλον τελικά, δεν ήμουν.
Νόμιζα ότι θα κατανοούσες αλλά τελικά, παρεξήγησες.

Για ''τα τέκνα του πολέμου'' πιθανόν να μιλάς μεταφορικά. Εκτός αν ήσουν Κύπρο το '74.
Για τον αν ξέρω τι ξέρεις, είναι σαφές ότι δεν έχω ιδέα. Όπως σίγουρα δεν έχεις ιδέα από πόλεμο.

Αλλά αν έστω υποθέσουμε ότι είχες...θα μιλούσες κάπως αλλιώς, ίσως.

Για το αν μπορείς να έχεις άποψη ή όχι, είναι επίσης σαφές ότι ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ. Όπως όλοι.

Όπως και εγώ, έχω άποψη, για όλους εκείνους που έχουν άποψη.


Προσωπικά, πάντα, δεν έχω άποψη για κάτι που αγνοώ. Και δεν ντρέπομαι να πώ ''δεν ξέρω'', εάν ερωτηθώ.
Αντίθετα με πολλούς.

Δεν σου αφαίρεσα την άποψη ή τον λόγο, φίλε. Κάθε άλλο.
Προσπάθησα, μάλλον να σε προστατέψω, από τον συνήθη ''ξερολίδη'' νεοέλληνα, που τα ξέρει όλα ρουφώντας φραπόγαλο.
Με την εφημερίδα στο χέρι και ανοικτή την τν.


:wave2: :beer:

Akatanomastos
06/10/2010, 01:08
οσο σου μεταφερει μια πορνο ταινια την ηδονη του σεξ/ερωτα

αλλο τοσο σου μεταφερει μια πολεμικη ταινια την φρικη του πολεμου

stavrogin
06/10/2010, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οσο σου μεταφερει μια πορνο ταινια την ηδονη του σεξ/ερωτα

αλλο τοσο σου μεταφερει μια πολεμικη ταινια την φρικη του πολεμου

H πολεμικη ταινία μπορει να μη θέλει να μεταφερει τη φρίκη του πολέμου αλλα το παράλλογο του πχ.
Το ξεβρακωμα των χαρακτηρων πχ. (αν ειναι λιγο ψαγμενη).Αυτα δε χρειαζεται να χεις ζησει πόλεμο για να τα καταγραψεις στο φακο με την ιδια λογικη που οι ανθρωποι οπως πχ οι επιστημονες αλλα και οι φιλόσοφοι, συγγραφεις κλπ ανακαλυπτουν χωρις να βιώσουν.Ισα ισα το προσωπικο βίωμα ειναι πολλες φορες εμποδιο για να μάθεις.

stavrogin
06/10/2010, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Για τον αν ξέρω τι ξέρεις, είναι σαφές ότι δεν έχω ιδέα. Όπως σίγουρα δεν έχεις ιδέα από πόλεμο.



αϊ ρεστ μάι κεισ.

Akatanomastos
06/10/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
H πολεμικη ταινία μπορει να μη θέλει να μεταφερει τη φρίκη του πολέμου αλλα το παράλλογο του πχ.
Το ξεβρακωμα των χαρακτηρων πχ. (αν ειναι λιγο ψαγμενη).Αυτα δε χρειαζεται να χεις ζησει πόλεμο για να τα καταγραψεις στο φακο με την ιδια λογικη που οι ανθρωποι οπως πχ οι επιστημονες αλλα και οι φιλόσοφοι, συγγραφεις κλπ ανακαλυπτουν χωρις να βιώσουν.Ισα ισα το προσωπικο βίωμα ειναι πολλες φορες εμποδιο για να μάθεις.

συμφωνω

το τι θελει να σου περασει ο καθενας ειναι πολυ σχετικο

πχ στο πλατουν αν θυμαμαι καλα, δειχνει το ελικοπτερο να πεταει πανω απο το χαος και παιζει νομιζω το perfect day..

φοβερη συλληψη και εκτελεση του concept
και σου περναει αυτο που θελει
και ειναι αριστουργημα
και
και
και


επιμενω ομως οτι αν δεν βρεθεις στο πεδιο της μαχης ΔΕΝ εχεις ιδεα τι ειναι πολεμος
(οχι μονο στο πεδιο, αλλα γενικως να το ζησεις το ολο πραγμα)

edit: παιζει να ναι και στο full metal jacket, μπορει και απο αλλη ταινια, δεν θυμαμαι τωρα

izzy
06/10/2010, 20:02
Ωραία ολα αυτά που λεει ο marineρης :rotflmao:
Αρχικα είναι κατακριτέα η ένοπλη διεκδίκηση.
Επειτα τα παιχνίδια που παίζουν είναι μεγάλα και οσο η αντίσταση μεγαλώνει ,βρίσκουν τρόπους να κερδίζουν χρόνο.
ΣΥΓΚΡΙΣΗ :Ο β παγκόσμιος έληξε σε λιγότερο χρόνο απο οσο ειναι αυτοί εκει ....αν αναλογιστείς θα βρεις ακόμα και αφορμή για την ισοτιμία ΔΟΛΑΡΙΟΥ ,ασε τον φαντάρο να κουρευτει και να την βγαζει με την θερμαστρα ,και να κλείνει τα απροσδόκητα κείμενα του με το πόσο πατριώτης πρεπει να αισθάνεται κανείς...

@@ για να κοιμούνται οι φορολογούμενοι και οι κοινωνίες με δυτικά πρότυπα...παω να παίξω COD.:rotflmao:

granazi
06/10/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
συμφωνω

το τι θελει να σου περασει ο καθενας ειναι πολυ σχετικο

πχ στο πλατουν αν θυμαμαι καλα, δειχνει το ελικοπτερο να πεταει πανω απο το χαος και παιζει νομιζω το perfect day..

φοβερη συλληψη και εκτελεση του concept
και σου περναει αυτο που θελει
και ειναι αριστουργημα
και
και
και


επιμενω ομως οτι αν δεν βρεθεις στο πεδιο της μαχης ΔΕΝ εχεις ιδεα τι ειναι πολεμος
(οχι μονο στο πεδιο, αλλα γενικως να το ζησεις το ολο πραγμα)

edit: παιζει να ναι και στο full metal jacket, μπορει και απο αλλη ταινια, δεν θυμαμαι τωρα




αυτο λες?


http://www.youtube.com/watch?v=1b26BD5KjH0

menelaos46
06/10/2010, 21:22
http://www.youtube.com/watch?v=pPi8EQzJ2Bg

Μερικοι περνανε πολυ ωραια στο Βιετναμ.:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
06/10/2010, 22:08
Θέλετε μια μικρογραφία του τι εστί μάχη; Οχι πόλεμος που είναι φαινόμενο κατά τον Κονδύλη (αξίζει να το διαβάσετε) και έχει παγκόσμιες επεκτάσεις. Αλλά τι είναι μάχη έστω και σε άλλο είδος σε ενα περιορισμένο χώρο. Ελπίζω να δείξετε μια ανοχή στο τι θα γράψω.. μέρος της είναι απο εμπειρία Έλληνα ενστόλου στο πεδίο δράσης του Αφγανιστάν. Απο μια προσπάθεια γραφής άρθρου σχετικά με μια υπηρεσία.


"................................

Η κατάσταση ηρεμίας, είναι μόνο προσωρινή. Σου δίνει την ψευδαίσθηση οτι όλα είναι καλά. Αλλοίμονο αν ξεχαστείς όμως. Η κίνηση μέσα σε μια περιοχή υψηλού κινδύνου σημαίνει πως ανά πάσα στιγμή , σε οποιοδήποτε χώρο και χρόνο, μπορεί να γίνεις στόχος , μιας αόρατης "σκιάς" που δεν θα εμφανιστεί παρά την στιγμή που θα έχει διαπράξει την επίθεση του.

...................................

Δεν υπάρχει ασφαλής χρόνος για ύπνο. Δεν υπάρχει ασφαλής χρόνος για φαγητό... ούτε για να πας καν τουαλέτα. Μέσα απο το όχημα βλέπεις σκεπασμένα πρόσωπα με μπούρκα ή παιδάκια που παίζουν κατά ομάδες στους δρόμους με πάνινα κουρέλια για μπάλα. Δεν έχεις ιδέα όμως αν στο επόμενο μέτρο κάτω απο την μπούρκα βγεί όπλο ή τα παιδάκια αφήσουν τα κουρέλια που τελικά είναι IED (σ.σ. Εκρηκτικός μηχανισμός στον δρόμο).

Αυτό που θεωρούμε δεδομένο στο σπίτι μας , οτι θα είμαστε μετά την δουλειά στο σπίτι και θα χαλαρώσουμε , θα μιλήσουμε με φίλους, θα φάμε κάτι, θα πάμε μια βόλτα... αυτό που αποκαλούμε χαλάρωση δεν υπάρχει εδώ. Είσαι αναγκασμένος να κοιμάσαι με τα ρούχα και το όπλο σχεδόν κάτω απο το μαξιλάρι ή στα πόδια όρθιο, οπλισμένο.

...................................

Την στιγμή που θα βρεθείς στην μάχη, δεν είναι video game. Δεν έχεις δεύτερη ευκαιρία. Κάθε σφαίρα που πέφτει δεν γνωρίζεις αν γράφει το όνομα σου πάνω, ή του φίλου σου δίπλα που το μεσημέρι γελούσατε μαζί. Ο κρότος απο το ΑΚ47 χαρακτηριστικός. Δεν μπορείς να τον δείς. Δεν σε βλέπει μάλλον και εκείνος. Απλά ρίχνει προς το μέρος σου μπας και σε πετύχει. Τα σφυρίγματα των σφαιρών είναι σαν το φύσημα ενός φιδιού που ετοιμάζεται να δαγκώσει.

...................................
Είμαι σε υπηρεσία και η δουλειά μου είναι να επιτηρώ υπο αμοιβή, με τη στολή, την ετοιμότητα, την εκπαίδευση, την προυπηρεσία και την πλήρη υποταγή μου στο σώμα που άνοιξε την αγκαλιά του να με εμπιστευτεί στους κόλπους του εδω και χρόνια. Στο μυαλό μου γυρίζουνε πολλές σκέψεις, βλέποντας για άλλη μια μέρα μέσα στον κόσμο τις πιθανόν ύποπτες συμπεριφορές που να δείχνουν πιθανό κίνδυνο.

Τον τελευταίο καιρό, τα Ελληνικά ΜΜΕ έχουν πληγώσει την εικόνα και τον ρόλο μας εδώ. Αυτές τις μέρες έχουν κάνει πολλές επιθέσεις σε στρατόπεδα και σε οχήματα. Τόσοι που περνάνε γύρω μου άραγε τι σκέφτονται για μένα, μια κακή σκέψη περνάει απο το μυαλό μου και θέλω να τη διώξω, "...όχι μην κάνεις τέτοιες σκέψεις, λέω στον εαυτό μου, δεν υπάρχει κίνδυνος, άλλωστε όλες αυτές οι επιθέσεις σε εμάς δεν πρόκειται να γίνουν...". Έχει πολύ ζέστη σήμερα, είναι ανυπόφορο να φοράω όλα αυτά τα ρούχα με 38 βαθμούς , αλλά, δεν μπορώ να βγάλω τίποτα. Κάθε κομμάτι εξοπλισμού μπορεί ανά πάσα στιγμή να χρειαστεί. Να είναι ζωτικής σημασίας.
..................................."

Ο άνθρωπος αυτός είναι αξιωματικός στον Ε.Σ. .. πήγε όντως απο επιλογή εκεί. Σήμερα όμως ακολουθεί διαταγές και δεν μπορεί να αποχωρήσει πριν συμπληρωθεί χρονικό διάστημα που έχει δηλώσει. Μου έχει αναφέρει πως αυτά που έχει δεί εκεί θα τον κρατούν ξύπνιο με εφιάλτες.

Την περίοδο που είχε έρθει εδώ με 7 μέρες άδεια, δεν μπορούσε να κοιμηθεί και ξενυχτούσαμε μαζί στα bar. Περπατούσαμε στον δρόμο και ειλικρινά τον έβλεπα που κοιτουσε κάτω στον δρόμο συνέχεια προς το πλάι και πίσω.. όταν τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό... μου είπε "Συνήθεια... μπορεί να σου σώσει την ζωή".


Άνθρωποι λοιπόν που δεν έχουν ζήσει τα παραπάνω.. άποψη μπορούν να έχουν. Κρίση όμως για το τι είναι ορθό σε τέτοιες καταστάσεις και τι οχι... ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ. Οχι τουλάχιστον μέχρι να τις ζήσουν.

Gandalf

stavrogin
07/10/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Άνθρωποι λοιπόν που δεν έχουν ζήσει τα παραπάνω.. άποψη μπορούν να έχουν. Κρίση όμως για το τι είναι ορθό σε τέτοιες καταστάσεις και τι οχι... ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ. Οχι τουλάχιστον μέχρι να τις ζήσουν.

Gandalf

Ευχαριστούμε που ΜΠΟΡΟΥΜΕ να έχουμε άποψη. Λυπούμαστε που ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να έχουμε κρίση μέχρι να τα ζήσουμε.

Αυτα που μετέφερες δεν είναι βεβαια νέα. Το ρόλο του ίσως να τον αμφισβητώ.Τον πόνο του δεν τον αμφισβητω και τον σέβομαι οσο μπορώ.
Ποιός ειναι ο υπέρτατος φοβος? Ο φόβος της απώλειας της συνοχης του σώματος, ο διαμελισμός. Ο φοβος της απωλειάς της ζωής. Ποιός είναι ο μεγαλήτερος πόνος? Το ίδιο. ο σωματικος-ψυχικος πόνος της διάλυσης. Σταματήστε να διατυμπανίζεται πως δε ξέρουμε και δε ξερουμε γιατι δε ζήσαμε. Καθε χρονο κλαιμε 2000 νεκρούς κλπ μερικοι είναι και μέσα απο τις οικογενειές μας και πηγαμε παγωμένοι στις κηδείες τους. Κι άλλοι απλα σταθηκαμε αμήχανοι διπλα σε διαλυμένα σωματα στις εντατικές. Αηντε να πουμε που ξερεται και τι εζησε και τι μπορει να καταλάβει ο κάθε ένας.

Gandalf dr685sm
07/10/2010, 13:04
To σχόλιο είναι γενικό.. αν θεωρείς οτι σε περιγράφει, είναι δικό σου θέμα. Και οχι .. κρίση μέχρι να το ζήσει κάποιος δεν μπορεί να έχει, διότι θα στηρίζεται σε σκέψεις και δεδομένα που δεν τα έχει ζήσει.

Τώρα το 2000 θύματα που αναφέρεις ώς νεκροί .. είναι τα θύματα απο τα τροχαία;... Μεγάλος πόνος σίγουρα.. ασχολιάστος και είμαι ανάξιος καν να αναφερθώ. Αλλά τα θεωρώ δύο διαφορετικά πράγματα. Γνώμη μου πάντα.

mats8282
07/10/2010, 17:13
Αν κάτι έφερνε σε πόλεμο,στην περίπτωση αυτή,τελείωσε λίγο μετά την εισβολή πριν 10τόσα χρόνια.Αυτός ο φαντάρος δεν είναι εκεί για πόλεμο,ούτε για υπεράσπιση της ελευθερίας των Αμερικάνων.Οι δικαιολογίες τους τέλειωσαν εδώ και χρόνια...

Tpap
07/10/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αλλά τα θεωρώ δύο διαφορετικά πράγματα. Γνώμη μου πάντα.


Και 'μένα, επίσης.

Και οι δύο είναι απώλειες, αλλά οι διαφορές/ομοιότητες σταματούν εκεί.


Τέλος, από μένα στο παρόν. Νιώθω ότι επαναλαμβάνομαι. :wave2: :beer:

nikos_abel
09/10/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οσο σου μεταφερει μια πορνο ταινια την ηδονη του σεξ/ερωτα

αλλο τοσο σου μεταφερει μια πολεμικη ταινια την φρικη του πολεμου

Όταν πάντως απολύθηκα το '97, σχεδόν καπάκι βγήκε το Saving Private Ryan. Καθώς ήμουνα παπάκι (πεζοναύτης για τους αδαείς), κυρίως η πρώτη σεκάνς με την απόβαση, με έκανε να αναθεωρήσω πλήρως τη περηφάνια μου και την "ένδοξη" θητεία μου.
Αυτό που έμεινε ήταν το κατα πόσο είχε νόημα, για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λόγο, να σφαγιασθώ σε λίγα δευτερόλεπτα από την είσοδό (έξοδο για την ακρίβεια) μου σε ένα παιχνίδι κάποιων με αμφιλεγόμενα συμφέροντα και αξίες.
Ακόμα κι αν κάνω λάθος, δε αποδέχομαι ότι η ελευθερία και η αξιοπρέπεια μπορούν σε καμμία
περίπτωση να προστατευθούν με αυτό το τρόπο.
Εξάλου, ακόμη και οι ίδιοι οι στρατιωτικοί, θεωρούν ότι η αντιμετώπιση του εχθρού (των αιχμαλώτων συγκεκριμένα) χαρακτηρίζει τη ποιότητά μας ως άνθρωποι.
Για ποια ποιότητα μιλάμε όταν, ακόμη και οι "δικοί μας" αντιμετωπίζονται ως αριθμοί και στατιστικά δεδομένα για την έκβαση της μάχης-πολέμου.
Θα κουωτάρω στο περίπου και αντίστροφα την υπογραφή του Gantalf :

"Στον πόλεμο θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του συνόλου, έστω και εις βάρος του ατόμου."

Και στο κάτω κάτω, δείτε και το δεύτερο σκέλος της δικής μου υπογραφής.

Akatanomastos
09/10/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Όταν πάντως απολύθηκα το '97, σχεδόν καπάκι βγήκε το Saving Private Ryan. Καθώς ήμουνα παπάκι (πεζοναύτης για τους αδαείς), κυρίως η πρώτη σεκάνς με την απόβαση, με έκανε να αναθεωρήσω πλήρως τη περηφάνια μου και την "ένδοξη" θητεία μου.
Αυτό που έμεινε ήταν το κατα πόσο είχε νόημα, για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λόγο, να σφαγιασθώ σε λίγα δευτερόλεπτα από την είσοδό (έξοδο για την ακρίβεια) μου σε ένα παιχνίδι κάποιων με αμφιλεγόμενα συμφέροντα και αξίες.
Ακόμα κι αν κάνω λάθος, δε αποδέχομαι ότι η ελευθερία και η αξιοπρέπεια μπορούν σε καμμία
περίπτωση να προστατευθούν με αυτό το τρόπο.
Εξάλου, ακόμη και οι ίδιοι οι στρατιωτικοί, θεωρούν ότι η αντιμετώπιση του εχθρού (των αιχμαλώτων συγκεκριμένα) χαρακτηρίζει τη ποιότητά μας ως άνθρωποι.
Για ποια ποιότητα μιλάμε όταν, ακόμη και οι "δικοί μας" αντιμετωπίζονται ως αριθμοί και στατιστικά δεδομένα για την έκβαση της μάχης-πολέμου.
Θα κουωτάρω στο περίπου και αντίστροφα την υπογραφή του Gantalf :

"Στον πόλεμο θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του συνόλου, έστω και εις βάρος του ατόμου."

Και στο κάτω κάτω, δείτε και το δεύτερο σκέλος της δικής μου υπογραφής.

φιλε μου καλε

και συ δεν καταλαβες τι θελω να πω

παρολου που ειναι ξεκαθαρο

απο μια ταινια μπορεις να καταλαβεις οτι σαν φανταρος παιζεις τα παιχνιδια αλλων,
οτι εξαπατασαι, οτι μπορει να πεθανεις χωρις λογο(καποιες φορες υπαρχει)
και αλλα τετοια


αλλα αφου δεν εχεις ζησεις σε πολεμο
ΠΟΤΕ δεν θα ξερεις πως ειναι να βρισκεσαι στο πειδιο της μαχης
οι σφαιρες να σφυριζουν πανω απο το κεφαλι σου
να ακους ουρλιαχτα πονου
να σκοτωνεις τυφλωμενος απο ενστικτο
να μην ξερεις ποιος εισαι
να σκανε βομβες διπλα σου
οι απεναντι σου να θελουν να πεθανεις

και τελικα το αν θα ζεις το επομενο δευτερολεπτο
να ειναι αφημενο εντελως στην τυχη..

nikos_abel
09/10/2010, 15:05
Φίλε Akatanomaste

Ναι, κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς, αν και δεν απαντούσα-αναφερόμουν σε σένα.
Αντιθέτως, μάλλον συμφωνώ απόλυτα στο ότι δεν είναι δυνατόν να μεταφερθεί η αίσθηση
του πεδίου της μάχης, ούτε από ταινία, ούτε βιβλίο, ούτε σε paintball.

Για να σε υποστηρίξω, σε μικρή όμως αναλογία, είναι σαν να μπορείς να νιώσεις την αδρεναλίνη του να
τρέχεις σε motogp παίζοντας PS3, ή έστω τρέχοντας στα Μέγαρα σε trackday.

Ή κάνοντας virtual dogfight σε εξωμοιωτή πτήσης.

Δεν είναι το ίδιο, ούτε οι αντιδράσεις μπορεί να είναι οι ίδιες, ούτε διακυβεύονται τα ίδια πράγματα.

Μιας όμως που αναφέρθηκες άμεσα σε μένα, επίτρεψέ μου να σου πω πως πολλά
εξαρτώνται από τη φαντασία και την ταύτιση που μπορείς να έχεις σε κάποια κατάσταση.

Κανείς δεν μπορεί να σου πει πως είναι να είσαι π.χ. ναρκομανής - δες όμως το Trainspoting ή
το Requiem for a dream.

Κανείς δε μπορεί να σου μεταφέρει τα συναισθήματα του να έχεις δικό σου άνθρωπο με καρκίνο.
Και εν τέλη να τον χάνεις.

Δες όμως το Love Story.

Αν λοιπόν καταφέρεις και δημιουργήσεις μέσα σου μια αναλογία συναισθημάτων από οικίες πηγές,
τότε μπορείς να έχεις μια καλή εικόνα του τι συμβαίνει σε κάποιες πραγματικές συνθήκες.

Ξέρασα κατά τη διαδρομή, κατέβηκα από άβακ, σκάσανε γύρω μου καπνογόνα, ίδρωσα για να ανέβω
το ύψωμα, περπάτησα με πλήρη εξοπλισμό 50 χλμ για να κάνω εικονική επίθεση και ναι, κανένας γύρω μου, πόσο μάλλον εγώ δεν σκοτώθηκε ή τραυματίστηκε (σοβαρά τουλάχιστον).

Όμως, την ώρα που έπεφτε η πόρτα και έβγαινα έξω, είναι μια εικόνα που συνδέθηκε άμεσα με
αυτό που είδα στο κινηματογράφο, οι σφαίρες που λόγω 5.1 ακούστηκαν να σφυράνε γύρω μου
μου και τα ντινκ ντανκ στα κεφάλια των πρωταγωνιστών ολόγυρα,
δημιούργησαν τη ψευδαίσθηση του πως θα ήταν στη πραγματικότητα.
Και αυτή η ψευδαίσθηση, μαζί με τη φαντασία μου και την αίσθηση πως είναι να πεθαίνει κάποιος,
με κάλυψαν.
Δεν θέλω να το ζήσω, ΞΕΡΩ πως περίπου θα είναι. Κια χέζομαι πάνω μου χωρίς να έχω βρεθεί ποτέ
σε πραγματικές συνθήκες.
Μπορώ να το ΦΑΝΤΑΣΤΩ.

Και μου αρκεί.

Και επίσης, ναι, ξέρω ότι σε τέτοια "μακρυά από 'δω" κατάσταση, οι αντιδράσεις μου και οι πράξεις μου
θα είναι πολύ μακρυά από αυτές που θα ήθελα να πιστεύω πως θα ήταν.