PDA

View Full Version : Χωματινη διαδρομη Άθηνα-Ψαράδες.



Σελίδες : 1 2 3 4 [5]

crs-k
08/08/2005, 12:45
Μαζι του σταμαει ολο το κονβόι αναζητοντας λυση.


(Σημειο φωτο "Γ" σε Χαρτη 10_05)


21436

crs-k
08/08/2005, 12:46
Η λυση δοθηκε απο τον πολυμηχανο Θοδωρα κι ακουγε στο ονομα του βαφτηστηριου του!!!

"Κωσταααα! Παρε τ' αγροτικο σου κι ελα να φορτωσουμε ενα μηχανακι !", ηταν η εντολη ...

Ο Κωστας ανταποκριθηκε και λιγο αργοτερα ...


(Σημειο φωτο "Γ" σε Χαρτη 10_05)


21437

crs-k
08/08/2005, 12:47
... το DT βρισκοταν φορτωμενο κι ετοιμο να ταξιδεψει με του δυο Κωσταδες προς την Εδεσσα.


(Σημειο φωτο "Γ" σε Χαρτη 10_05)


21438

crs-k
08/08/2005, 12:54
Οι υπολοιποι ακολουθησαμε με τον Θοθωρα να δειχνει τον δρομο και παραλληλα να το παιζει και κυριολεκτικα.παπαρατσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10650&perpage=15&pagenumber=10). :lol:

Με εναν ανεφοδιασμο καπου διπλα στην Βεγορίτιδα (στην Νεα Ξανθόγεια νομιζω) φτανουμε στην Έδεσσα στο σπιτι του Θοδωρα, οπου και ξεφορτωσαμε το μηχανακι απο το αγροτικο.

Ηταν αργα και ημασταν και κουρασμενοι, ενω επρεπε να παμε και Θεσσαλονικη.
Ο Θοδωρας ομως ΔΕΝ μας αφηνε, κι ετσι βρεθηκαμε σ' ενα ομορφο τσιπουραδικο (κουμπαρου του Θοδωρα φυσικα, οπως η μιση Έδεσσα) να εχουμε πεσει με τα μουτρα στο τσιπουρο και τους τσιπουρομεζεδες παρεα και με τον Κωστα τον βαφτισημιο που ειχε συμβαλει στην μεταφορα.

Κατα τις 01:00 φευγουμε και παμε στο σπιτι του Θοδωρα, οπου δινει στον Κωστα (οχι το βαφτιστηρι) το Cannyon για να γυρισουμε στην Θεσσαλονικη.

Αφου σταυροφιλιθηκαμε και ειπαμε και χιλια ευχαριστω στον Θοδωρα για την καταλυτικη συμβολη του στην επιλυση του προβληματος, ξεκινησαμε κατα τις 1+ για την Θεσσαλονικη.

Η κουραση ειχε κανει εντονη την εμφανιση της, τουλαχιστον σε 'μενα.
Σ' ενα βενζιναδικο στα Γιαννιτσα που σταματησαμε για βενζινη, πινω στα γρηγορα ενα καφε, ενω καθομαι επιτηδες με το καλοκαιρινο μπουφαν, αν και εχει κρυο και υγρασια, για να καταφερνω να μενω ξυπνιος πανω στην μηχανη. :o

Εκει επισης αποχαιρετηθηκαμε και με τον Βασιλη, μιας και δεν θα ξανασταματαγαμε, ενω πλησιαζοντας στην Θεσσαλονικη, αυτος θα ακολουθουσε αλλη διαδρομη. :wave2:

Στην Θεσσαλονικη πηγαμε για να αφησει ο Αντωνης την μηχανη σ' ενα γκαραζ και να παρει τ' αμαξι του και μετα φτασαμε κατα τις 3:30 στο σπιτι του Κωστα, οπου αφου ξεφορτωσαμε την Αφρικα, ξεραθηκαμε. :ZZZ:

crs-k
08/08/2005, 12:57
.


21439

crs-k
08/08/2005, 12:57
..


21440

crs-k
08/08/2005, 13:01
Σηκωνομαι κατα τις 10:30 και φτιαχνω καφε περιμενοντας να ξυπνησει κι ο Κωστας κι αφου συναντηθουμε και με τον Αντωνη, να τους αποχαιρετησω και να φυγω.
Κανα μισαωρο μετα ξυπναει κι ο Κωστας κι επιμενει να κανουμε κανα μπανιο.
Αν και το ηξερα οτι θα ηταν λαθος, ενεδωσα.
Το αποτελεσμα ηταν να ειμαι μετα με κομενα χερια και ποδια απο την ταλαιπωρια των προηγουμενων ημερων που εβγαινε μαζεμενη.
Ουτε λογος να καταφερω να ανεβω στην μηχανη! :sick:

Ο Κωστας επεμενε να μεινω τουλαχιστον μια μερα για να ξεκουραστω.
Ο Βασιλης επισης ειχε παρει απο νωρις τηλεφωνο και με καλουσε να μεινω στο σπιτι του στο Πανοραμα.

Λογω της καταστασης (μου) αποφασιζω οτι δεν το κουναω ρουπι. :wacko:

Κατα τις 12 ερχεται κι ο Αντωνης με το κλειστο (μικρο) φορτηγακι της εταιρειας του για να πανε με τον Κωστα στην Έδεσσα να παρουν την μηχανη και να επιστρεψουν το Cannyon.
Αφου ειπιαμε κι αλλον καφε κατα τις 14:00 ξεκιναμε ολοι μαζι για την Έδεσσα.

Δοκιμασαμε να βρουμε καπου να κατσουμε για φαϊ στον Βαθύλακκο, αλλα δεν βρηκαμε ενα μερος που να μας εμπνεει κι ετσι φευγουμε για την Έδεσσα, που αφου την περασουμε ανεβαινουμε μεχρι τον 'Αγρα (480μ) και καθομαστε για φαϊ στον παλιο σταθμο, λιγο πιο εξω απ' το χωριο.
Ηταν ομορφα, δροσερα και το καταευχαριστηθηκαμε. :cool:

Κατα τις 17:30 κατεβαινουμε στην Έδεσσα και βρισκουμε τον Θοδωρα που ορκιζοταν οτι ΔΕΝ προκειτε να με ξαναποχαιρετησει, γιατι ετσι με βρισκει συνεχεια μπροστα του! :lol:

Αφου φορτωνουμε την μηχανη, ειπαμε να φυγουμε, αλλα ο Θοδωρας ειχε αλλη γνωμη. :D

Μπαινουμε λοιπον ολοι στην Αλφα και παμε μεχρι το παρκακι μπροστα απ' το Ξενια ...


21441

crs-k
08/08/2005, 13:02
... που αφου το διασχισαμε ...


21442

crs-k
08/08/2005, 13:02
... αραξαμε για καφε στο pool bar ...


21443

crs-k
08/08/2005, 13:03
... με καταπληκτικη θεα προς τον καμπο.


21444

crs-k
08/08/2005, 13:05
Αφου ευχαριστηθηκαμε τον καφε, ειπαμε οτι θα γλυτωναμε κι απ' τον Θοδωρα, φευγοντας για την Θεσσαλονικη, αλλα φευ! :(

Αυτος ειχε αλλα σχεδια! :sick:

Αφου μας κανει μια μινι περιηγηση στην πανεμορφη πραγματικα πολη του, και τρομοκρατει οποιο pizza boy βρεθει στον δρομο του, καταληγουμε σ' ενα μαγαζι χτισμενο σ' εναν πευκοφυτο λοφο, πανω απο την Έδεσσα. :cool:


21445

crs-k
08/08/2005, 13:05
Το μαγαζι (κουμπαρου του φυσικα κι αυτο), εκτος απο την καταπληκτικη θεα ...


21446

crs-k
08/08/2005, 13:06
... ειχε και μια εντυπωσιακη βεραντα με γυαλι κι εβλεπες το κενο απο κατω σου !!!


21447

crs-k
08/08/2005, 13:07
Ο Θοδωρας εψηνε την σερβιτορα ... :winka:

Για να μας βγαλει καμια φωτο ρεεεεε ... :D


21448

crs-k
08/08/2005, 13:08
Καλα που πηγε το μυαλο σας ??? :eek:


21449

crs-k
08/08/2005, 13:12
Μετα απο κανα δυο ποτακια κι αφου εχει νυχτωσει για τα καλα κι εχουμε ξεσκιστει και στα γελια, φανταστηκαμε οτι το "μαρτυριο" μας τελειωσε ... :p

Μπαινουμε στην Αλφα για να επιστρεψουμε, αλλα το "ταξιδι" της επιστροφης (1χλμ μεχρι το σπιτι του Θοδωρα) εξελιχθηκε τωρα σε μια μεγαλη περιηγηση στην βραδυνη Έδεσσα, με καταληξη στο Επιμελητηριο (που δουλευει) οπου μ' εναν υπολογιστη ο καθενας μπροστα μας χαζευουμε για κανα δυωρο το forum! :dizzy:

Καποια στιγμη μετα τις 12 καταφεραμε να κερδισουμε την ελευθερια μας!
Κρατοντας την υποσχεση του ο Θοδωρας, ΔΕΝ με φιλησε, γιατι φοβηθηκε οτι θα με βρει κι αυριο μπροστα του !!! :lol:

Εδω τελειωνει και το υπεροχο τριημερο που περασαμε παρεα μ' αυτο το καταπληκτικο λαθρεμπορα ... εεε παιδι ηθελα να πω ... :winka:
Που πραγματικα ηταν η ψυχη της παρεας κι εκλεβε την παρασταση! :wacko:

Δεινοπαθησαμε να βρουμε πως θα ξεφορτωθουμε τοσες κλεμενες παραστασεις που ειχαμε στο πορτμπαγκαζ! :rotflmao:

Φτασαμε κατα τις 2:30 στην Θεσσαλονικη και παλι, κι αφου αφησαμε φορτωμενο το μηχανακι την πεσαμε και παλι κουρασμενοι (απο την τοοοσο κουραστικη μερα) για υπνο. :lol: :o :ZZZ:

crs-k
08/08/2005, 13:13
:p


21452

crs-k
08/08/2005, 13:15
Εχω ξυπνησει νωρις, κατα τις 08:30 και περιμενω τον Κωστα και τον Αντωνη να ξυπνησουν.

Εχω πιει δυο καφεδες, ειμαι ξεκουραστος, κι εχω μπροστα μου και 520χλμ μεχρι την Αθηνα.

Η Αφρικα ειναι φορτωμενη και γρασαρισμενη κι εγω ετοιμος και ντυμενος.

Καποια στιγμη (κατα τις 11) ξυπναει κι ο Κωστας και περνω τηλεφωνο και τον Αντωνη, να ερθει απο το σπιτι του Κωστα να πιουμε καφε και να φυγω, οπως και γινεται.

crs-k
08/08/2005, 13:16
Κατα τις 12 με βαρια καρδια και πολλη ζεστη εξω, χαιρεταω τα παιδια και βγαινοντας απ' τον περιφεριακο, αφηνω πισω μου την ομορφη Θεσσαλονικη, οδηγοντας μηχανικα, με πολλες εικονες μπροστα μου απο τις μερες που περασα παρεα τους. :bawl:

crs-k
08/08/2005, 13:20
Το ταξιδι αυτο ηταν ενα ονειρο μου. :rolleyes:

Πιστευα οτι θα κερδιζα πολλα γνωριζοντας αγνωστες γωνιες της ορεινης Ελλαδας, οπως κι εγινε. :cool:

Η αληθεια ειναι οτι κερδισα ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ! :D

Κερδισα καλους ΦΙΛΟΥΣ! :a07:

Κερδισα ισως κι αλλο ενα ονειρο ... :wacko:

Ο "οριζοντιος αξονας" χτυπαει την πορτα ... :winka:

crs-k
08/08/2005, 13:29
Νιωθοντας την αναγκη για μια μικρη αναφορα ...
Αρχιζω απο αυτους που ηταν λιγες μερες μαζι μας.

Ο Θοδωρας (tdaf), ειχε πολυ θεληση και κουραγιο.
Με ελαχιστο εξοπλισμο και μηδενικη εμπειρια, ΘΕΛΗΣΕ κι ακολουθησε σε πολλα δυσκολα κοματια, με αποτελεσμα να κερδισει με το σπαθι του τον σεβασμο ολων.

Ο Βασιλης (ξαδελφος του Uriah Heep, καρδιολογος), οδηγοντας το βαρυφορτωμενο τερας, με τ' ασφαλτινα λαστιχα σε οποιοδηποτε σπαστηρι, χωρις ποτε να βαρυγκομησει, ηταν ο ανθρωπος που μας ενεπνεε με την ηρεμια και την ψυχραιμια του. Οι ιατρικες του συμβουλες και φαρμακα που κουβαλαγε μαζι του, μας εκανε να αισθανομαστε ανασφαλεις οταν εφυγε.

Ο αλλος Βασιλης (Uriah Heep), ηταν η προσωποποιηση της (καλως εννοουμενης) τρελλας. Ξαφνικα αγοραζει και ετοιμαζει μηχανακι, μολις 15 μερες πριν ξεκινησουμε, για να μας ακολουθησει! Λατρευε αυτο που καναμε και το καταυχαριστοταν. Μας γεμιζε με ιστοριες σε καθε σταση! Μονο του μειονεκτημα η αναζητηση καυτερης πιπεριας σε καθε "κωλοχωρι" που καθομασταν! :lol:

Για τον Κωστα οτι και να πω θα τον αδικησω. Ειναι αυτο που εχει ο καθενας στο μυαλο του οταν λεει την λεξη "ψυχη"!
Με το DTακι και χωρις να εχει κι αυτος μεγαλη εμπειρια ακολουθουσε στα ισια παντου.
Το κυριοτερο ομως ειναι οτι οπου κι οποιος χρειαζοταν την οποιαδηποτε βοηθεια, εβρισκε ΑΜΕΣΩΣ τον Κωστα διπλα του!
Το εντυπωσιακο ειναι οτι αν και ειναι Θεσσαλος (Λάρισα) και πολυ καλος στο τσιπουρο του αρεσε το τσιπουρο ΧΩΡΙΣ γλυκανισο. :rotflmao:

Ο Αντωνης (Oldman) τελος ηταν ο φυσικος αρχηγος. Με την μεγαλη του εμπειρια στο χωμα (και στα μηχανολογικα) ειχε επαξια κατακτησει αυτην την θεση. Ηταν το "αναγνωριστικο" μας σε αρκετες περιπτωσεις που χρειαστηκε να "ανοιξει" δρομο με το ΚΤΜ για να δει αν μπορουσαμε να περασουμε κι ηταν προθυμος να τρεξει οπου υπηρχε αναγκη.
Χωρις τον Αντωνη ΔΕΝ θα γινοταν αυτο το εγχειρημα!
Αν και το σχεδιαζα για μενα, ειχα καταλαβει νωρις, οτι μονος μου ΔΕΝ θα μπορουσα (και δεν επρεπε) να ξεκινησω.
Η συμμετοχη του Αντωνη ηταν καταλυτικη για την ολη εξελιξη των πραγματων.

Εγω (crs-k).
Επειδη το ξερω οτι θα πουν διαφορα τα υπολοιπα παιδια ... :p
ΜΗΝ τους ακουσετε! :nono:
Το μονο που εκανα ηταν οτι με το GPS εβρισκα τον δρομο.
Γι' αυτον τον λογο ημουνα συνεχεια μπροστα κι εφαγα την λιγοτερη σκονη απο ολους! :D
Το οτι οδηγουσα το αλλο βαρυφορτωμενο τερας, ηταν ισως το μονο για το οποιο θα μου αξιζε καποια μνεια, αν και ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα τα καταφερναν καλυτερα ... :rolleyes:
Μειονεκτηματα: Πολλα και θα γραφει ειδικο βιβλιο! :lol:


Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προς ολους παιδια.

Ηταν τιμη μου και χαρα μου που ημασταν παρεα !!!


:smokin: :beer: :wave2:

crs-k
08/08/2005, 13:31
Ταξιδευοντας προς Νοτο, δεν αντεχα την ζεστη και την μονοτονια της Εθνικης.
Ετσι μετα τα διοδια στρβω δεξια για Βέροια, με σκοπο απο Κοζάνη να κατεβω Καλαμπάκα μεσω των Γρεβενών και να συνεχισω παραλληλα με την Εθνικη το ταξιδι για την Αθήνα.


21457

crs-k
08/08/2005, 13:32
Στην Βέροια εκανα βολτες στις καφετερειες της πολης μιας κι ηταν μια παρα μηπως και πετυχω πουθενα την μηχανη του Στέργιου (Stergios69) μιας και τον ιδιο δεν τον γνωριζω και δεν ειχα και το κινητο του. :sick:

Αποτυγχανοντας σ' αυτην την αναζητηση, πιανω τον παλιο δρομο για Κοζάνη. Ανεβαινω μεχρι το περασμα της Καστανιάς, πανω απο την Παναγια την Σουμελα, στα 1370μ, οπου η θεα ειναι καταπληκτικη, με την λιμνη Σφηκιά σε πρωτο πλανο ...


21458

crs-k
08/08/2005, 13:33
... την Εγνατια να γεφυρωνει χασματα και την τ.λιμνη του Αλιάκμωνα στο βαθος ...


21459

crs-k
08/08/2005, 13:33
... και τελος την Εγνατια ξανα να χανεται προς την Κοζάνη.


21460

crs-k
08/08/2005, 13:36
Κατεβαινω λιγο μεχρι την Ζωοδόχο Πηγή (1260μ) οπου και σταματαω για μια μπυρα και τρια σουβλακια. :wacko:

Βενζινα ειχα βαλει εξω απο την Βέροια, οποτε φευγω non stop, τον κατηφορο μεχρι την Εγνατια, λιγο πριν την Κοζάνη.

Μεσω της Εγνατιας φτανω μεχρι τα Γρεβενά οπου κι εχοντας ηδη αλλη διαθεση, αλλαζω τα πλανα μου κι αντι για τον δρομο προς Καλαμπάκα και Τρίκαλα, πιανω τον μικρο επαρχιακο και πανεμορφο δρομο, που παει για Μέτσοβο.


21461

crs-k
08/08/2005, 13:37
Περναω απ' εξω και συνεχιζω κατεβαινοντας τον στενο με παρα πολλα στροφιλικια δρομο που παει για Γιάννενα, εχοντας στ' αριστερα μου πολλα εργοταξια κατασκευης του κοματιου της Εγνατιας που με πολλες σηραγγες περναει Νοτια του Μετσόβου.

Καμποση ωρα μετα η Παμβώτιδα και τα Γιάννενα μπαινουν στο οπτικο μου πεδιο, ενω κατεβαινω προς τα ΄κει.


21462

crs-k
08/08/2005, 13:39
Η Αφρικα μου ζηταει ρεζερβα και 10χλμ εξω (αφου εχω περασει) απ' τα Γιάννενα σταματαω μετα απο 3 ωρες και 20 λεπτα συνεχους οδηγησης !!!
Οποιος πει κακη κουβεντα για την σελλα του Μπατζιο, θα του κοψω τα ποδια!

Αφου ηπια εναν καφε κι ενα νερο συνεχιζω Νοτια κι αφηνοντας αριστερα μου την Άρτα παω προς Πρέβεζα.
Περνοντας απο το υποθαλασσιο τουνελ, βγαινω στο Άκτιο, κι απο 'κει σε λιγο βρισκομαι στην Λευκάδα.


21463

crs-k
08/08/2005, 13:41
Το ανεβασμα μεχρι την Καρυά (485μ), το ημιορεινο χωριο της γυναικας μου, μεσα στην δροσια, ηταν το πιο ευχαριστο κοματι, μετα απο πολυ ωρα παραθαλασσιας ή καμπισιας διαδρομης. :wacko:

Τελικα ομως η βραδυνη βολτα στην πλατεια για φαϊ με τις γυναικες της ζωης μου ηταν για μενα η μεγαλυτερη χαρα και ξεκουραση. :smokin:


21464

crs-k
08/08/2005, 13:44
Εφυγα αργα, απο την κλασσικη διαδρομη για Αθήνα.

Κατεβαινοντας προς την πολη της Λευκαδας κρατησα (για σας) μια εικονα της πολης ...


21465

crs-k
08/08/2005, 13:44
... και των διπλανων Νοτιοτερων χωριων (Σφακιώτες) απο ψηλα!


21466

crs-k
08/08/2005, 13:45
Περνοντας απο το σπιτι του πατερα μου εξω απ' τ' Αγρίνιο ...


21467

crs-k
08/08/2005, 13:46
... χαρηκα που η επιμονη μου επιασε τοπο και (αφου εβαλε μυαλο ο πατερας μου) τα χελιδονια ξαναγυρισαν μετα απο πολλα χρονια.


21468

crs-k
08/08/2005, 13:48
Το μονο που φροντισα μετα ηταν να προλαβω να κανω ενα μπανιο πριν ερθω στο Δελεαρ! :lol:

Κι ετσι και με την δικη μου επιστροφη (εστω και λιγο κυκλικη) στην βαση μου, εληξε ολο αυτο το μακρυ κι ομορφο ταξιδι. :rolleyes:

Με 1350χλμ απο το "χωματινο" (μεχρι που χαλασε το DT) κοματι και την Αφρικα να δειχνει 2525χλμ με την επιστροφη μου στο σπιτι. :cool:





Ευχομαι ΟΛΟΙ να καταφερνουν να κανουν πραγματικοτητα τα ονειρα τους!


:smokin: :beer: :beer: :beer: :wave2:

crs-k
28/02/2006, 16:58
10_06


Ο Χαρτης αυτος ειχε παραληφθει απο παραδρομη και αναφερεται στα ποστς: 1 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=172375#post172375) και 2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=172376#post172376).


38979

crs-k
01/08/2006, 20:46
Μετα απο πολυυυυ πραγματικα καιρο, καταφερα να παρω τα ψαλιδια μου, τα πριονια μου, τις κλωστες και τις βελονες μου και να μαζεψω τελικα τα 10 διαφορετικα επεισοδια σε ΕΝΑ! :wacko:


Αν μπορουσα να μεταφερω τα σχολια (των διαφορων ημερων) στο τελος του νεου thread, θα το εκανα.

Αυτα ομως μεταφερονται και ταξινομουνται αυτοματα, αναλογα με την ημερομηνια και την ωρα που γραφηκαν, εχοντας σαν αποτελεσμα την διακοπη της ροης πληροφοριων, μιας κι ολη συγγραφη πηρε καμμια 20αρια μερες ... :sick:

Μετεφερα λοιπον το μεγαλυτερο μερος των σχολιων σας (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων των συμμετεχοντων) στο υπ αριθμον 11111 thread :eyepop: "Υποδειξεις-Σχολια" (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11111) για την διαδρομη, οπου και μπορουν να γραφονται κι οποιαδηποτε απο 'δω και περα σχολια, μιας και το παρον θα κλειδωθει ... :a3:






Ευχαριστωντας για την κατανοηση ...


Χρηστος :D

crs-k
01/08/2006, 20:49
Εχουμε πλεον την τιμη, το παρον "ταξιδιωτικο" να φιλοξενειται και στην σελιδα του Γιάννη Σπυράκου "4Χ4 Εκδρομες (http://www.4x4ekdromes.gr/)". :cool:

Ο Γιαννης (Τοπογραφος Μηχανικος) ειναι συνεργατης της Αναβασης (www.anavasi.gr) και administrator στο εξειδικευμενο forum (http://www.mapforum.gr) της. :sick:


Επ' ευκαιρια να ξαναθυμισω οτι ΟΛΟΙ οι χαρτες στο παρον "ταξιδιωτικο" εχουν βγει απο το TopoNavigator (3.1.0) της Αναβασης! :)