PDA

View Full Version : "Κυνοδοντας"



Panopticon7
04/10/2010, 22:35
Το να δω μια ταινια αθλια δεν με πειραζει, μια ταινια που "πλασαρεται" σαν... κουλτουρα αλλα ειναι ταινια του κωλου... με πειραζει σοβαρα στο στομαχι...

Αισθανομαι σαν να εφαγα χαλασμενη τυροπιτα: "Κυνοδοντας". Ελληνικη μαλακια.



Οριστε κ ενα λινκ

http://www.myfilm.gr/4788.html

ziggΥ
04/10/2010, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Το να δω μια ταινια αθλια δεν με πειραζει, μια ταινια που "πλασαρεται" σαν... κουλτουρα αλλα ειναι ταινια του κωλου... με πειραζει σοβαρα στο στομαχι...

Αισθανομαι σαν να εφαγα χαλασμενη τυροπιτα: "Κυνοδοντας". Ελληνικη μαλακια.



Οριστε κ ενα λινκ

http://www.myfilm.gr/4788.html
είπες και κάτι υπέρσωστο :p

:a18:

εγώ έκανα και το λάθος να δώσω 7ε για να τη δω :mad:

sfigas
04/10/2010, 23:18
η πιο ακυρη ακυρη ακυρη ταινια που σχεδον δεν ειδα!! πραγματικα ειναι δυνατον καποιος να εχει τοσο μικρη σκηνοθετικη ικανοτητα και να αυτοαποκαλυτε πρωτοπορος? ειναι δυνατον? και οχι τιιποτα αλλο αυτο το εκτρωμα πηρε και βραβειο.:bigcry: :bigcry: :bigcry:

mikros boudas
05/10/2010, 00:01
η ταινια ειναι αλληγορικη και ακροβατει σε ενα σχοινι πανω απο το θεατρο του παραλογου,τον μετα-μεταμοντερνισμο(αυτο που καλλιτεχνικα διανυουμε τωρα σε κυριαρχη βαση στο θεατρο και το σινεμα,αλλα που να ξερεις εσυ) και την αστικοτιτα της οικογενειας.φερνωντας κομματια απο το Φουκο(ελα μαλλον τον ξερεις),μαλλον οχι ηθελημενα,και δουλευωντας με δομες λογου σχεδον "λακανικες",η ταινια παραβαλεται στον τροπο οπου οι γονεις,η οικογενεια και σε κλιμακα η κοινωνια,στιγματιζουν,γενικευουν,παραποιουν και τελικα απορριπτουν,δαιμονοποιωντας καποιον που δεν ξερουν τι ειναι και τι μπορει να κανει....πριν βγεις και πεις πως ειναι βλακεια κλπ κλπ μια ταινια,κατσε λιγο να σκεφτεις...η συγκεκριμενη ειναι εξαιρετικη.αν παλι θες να περασεις μιαμιση ωρα ευχαριστα,κανε ενα μασαζ.μην πηγαινεις σινεμα,τουλαχιστον οχι σε τετοιες ταινιες.

SpineshankD
05/10/2010, 00:07
ελα ρε,εριξα τρελο γελιο μεχρι δακρυων με τον κολλητο μου οταν την ειδαμε...μιλαμε για απιστευτη κωμωδια,αμα την παρεις στα σοβαρα παει το εχασες το παιχνιδι..
πρεπει να δεις και το "με την ψυχη στο στομα" η το "σπιρτοκουτο"..εκει σε θελω!

καποιοι λενε οτι ειναι σκληρες ταινιες για γερα στομαχια και ετσι,εγω λεω το εξης:
αμα δεν εχεις παει σε μοναδα του στρατου που να εχεις πηξει απο την κομπλα,αμα δεν εχεις δουλεψει σε κωλοδουλεια που εχει να κανει με καθημερινη επαφη με μαλακες και αμα δεν εχεις δει και καμμια 10αρια σπλατεριες του ρομερο και του φουλτσι ειναι λογικο να
παρακολουθεις αυτες τις ταινιες και να σου προκαλουν δεος και δυσφορια απο την υπερτατη τεχνη που υπηρετουν....
εμενα μου βγαζουν καλο,κλασικο,μεχρι αναφιλητων γελιο:D :D

http://www.youtube.com/watch?v=xo54iFymOXg

χριστε μου γινεται ολο και καλυτερο :bawl: :bawl: :bawl:

http://www.youtube.com/watch?v=3ZgqeVSa2Ys&feature=related

mikros boudas
05/10/2010, 00:10
οι ταινιες αυτες σου βγαζουν αμυντικο χιουμορ.
ξερεις πως μια τετοια ζωη θα την αντεξεις μονο για λιγο.1 χρονο στρατο,1-2 χρονια κωλοδουλεια.εχεις ενα τελος.εχεις περασει απο εκει γι αυτο γελας τωρα.η νομιζεις πως εχεις περασει και πως εχεις τελειωσε:beer:

Panopticon7
05/10/2010, 01:21
Καλα μερικοι βλεπουν αυτες τις μαλακιες, μπορει να μην περναει ευχαριστα η ωρα τους... Αλλα αισθανονται ξεχωριστοι...


:rolleyes:

sfigas
05/10/2010, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
η ταινια ειναι αλληγορικη και ακροβατει σε ενα σχοινι πανω απο το θεατρο του παραλογου,τον μετα-μεταμοντερνισμο(αυτο που καλλιτεχνικα διανυουμε τωρα σε κυριαρχη βαση στο θεατρο και το σινεμα,αλλα που να ξερεις εσυ) και την αστικοτιτα της οικογενειας.φερνωντας κομματια απο το Φουκο(ελα μαλλον τον ξερεις),μαλλον οχι ηθελημενα,και δουλευωντας με δομες λογου σχεδον "λακανικες",η ταινια παραβαλεται στον τροπο οπου οι γονεις,η οικογενεια και σε κλιμακα η κοινωνια,στιγματιζουν,γενικευουν,παραποιουν και τελικα απορριπτουν,δαιμονοποιωντας καποιον που δεν ξερουν τι ειναι και τι μπορει να κανει....πριν βγεις και πεις πως ειναι βλακεια κλπ κλπ μια ταινια,κατσε λιγο να σκεφτεις...η συγκεκριμενη ειναι εξαιρετικη.αν παλι θες να περασεις μιαμιση ωρα ευχαριστα,κανε ενα μασαζ.μην πηγαινεις σινεμα,τουλαχιστον οχι σε τετοιες ταινιες.

μα φυσικα που να ξερω εγω. ο χωριατης. εσυ ο μορφομενος που ξερεις και τι σημαινει αλληγορικο εξηγησε το και σε εμας. το να βλεπεις κατι που στο τελος απλα σ αφηνει μια αηδια γιατι περι αηδιας ταινια μιλαμε δεν νομιζω οτι εχει καποιο νοημα. το να μ μιλας για λακονικοτητα για στιγματισμο απο την κοινωνια αλλα και οτι βρισκομαστε σε μια μεταμοντερνα εποχη νομιζω οτι δεν εχει ουσια. ο κινηματογραφος οπως και τα περισσοτερα μμε προσπαθουν περασουν ειτε φανερα ειτε κρυφα μηνυματα προς του δεκτες. ειμαι κατα αυτου αλλα να εισαι σιγουρος οτι εχω δει ταινιες που μ εχουν αγγιξει ελληνικες. με ουσια. με σεναριο. με αγαπη προς τον δεκτη. αλλα το να βλεπω μια ταινια που απλα ειναι ψευτοκουλτουρας και το να εχω εσενα να κανει copy paste απο καποιο site ανοησιες περι δαιμονοποιησης της κοινωνιας και μιλοντας για καποιον σαν το φουκο για εμενα απλα τον προσβαλεις αν εχεις διαβασει εστω και ενα εργο του με το να τον βαζεισ διπλα σε ενα τετοιο απλα τερατουργημα!!

mikros boudas
05/10/2010, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
μα φυσικα που να ξερω εγω. ο χωριατης. εσυ ο μορφομενος που ξερεις και τι σημαινει αλληγορικο εξηγησε το και σε εμας. το να βλεπεις κατι που στο τελος απλα σ αφηνει μια αηδια γιατι περι αηδιας ταινια μιλαμε δεν νομιζω οτι εχει καποιο νοημα. το να μ μιλας για λακονικοτητα για στιγματισμο απο την κοινωνια αλλα και οτι βρισκομαστε σε μια μεταμοντερνα εποχη νομιζω οτι δεν εχει ουσια. ο κινηματογραφος οπως και τα περισσοτερα μμε προσπαθουν περασουν ειτε φανερα ειτε κρυφα μηνυματα προς του δεκτες. ειμαι κατα αυτου αλλα να εισαι σιγουρος οτι εχω δει ταινιες που μ εχουν αγγιξει ελληνικες. με ουσια. με σεναριο. με αγαπη προς τον δεκτη. αλλα το να βλεπω μια ταινια που απλα ειναι ψευτοκουλτουρας και το να εχω εσενα να κανει copy paste απο καποιο site ανοησιες περι δαιμονοποιησης της κοινωνιας και μιλοντας για καποιον σαν το φουκο για εμενα απλα τον προσβαλεις αν εχεις διαβασει εστω και ενα εργο του με το να τον βαζεισ διπλα σε ενα τετοιο απλα τερατουργημα!! δεν εκανα copy-paste τιποτα.ουτε για λακωνικοτητα μιλησα.οι χωριατες δεν ειναι αμορφωτοι ουτε χαζοι.μαλλον τον φουκο τον εχεις ακουσει αμυδρα.δε συνεχιζω γιατι δεν υπαρχει και λογος,βλεπε ο,τι θελεις.το τι νομιζεις πως εχει ουσια ομως δε με νοιαζει και πολυ:beer:ο κινηματογραφος δεν ειναι μμε.αλλα αντι αλλων διαβασες!καληνυχτα,γενικα

mikros boudas
05/10/2010, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Καλα μερικοι βλεπουν αυτες τις μαλακιες, μπορει να μην περναει ευχαριστα η ωρα τους... Αλλα αισθανονται ξεχωριστοι...


:rolleyes: ο,τι να ναι λεμε ε?

7gibernau
05/10/2010, 02:00
φουκο VS ντοστογιεφσκι

http://www.youtube.com/watch?v=4RLaOsYA1WA&feature=related

sfigas
05/10/2010, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν εκανα copy-paste τιποτα.ουτε για λακωνικοτητα μιλησα.οι χωριατες δεν ειναι αμορφωτοι ουτε χαζοι.μαλλον τον φουκο τον εχεις ακουσει αμυδρα.δε συνεχιζω γιατι δεν υπαρχει και λογος,βλεπε ο,τι θελεις.το τι νομιζεις πως εχει ουσια ομως δε με νοιαζει και πολυ:beer:ο κινηματογραφος δεν ειναι μμε.αλλα αντι αλλων διαβασες!καληνυχτα,γενικα

αν θεωρεις οτι ο κινηματογραφος δεν ανηκει στα μεσα διεθνους επικοινωνιας συγνωμη αλλα εσυ εχεις μαυρα μεσανυχτα! θα χαιρομουν πολυ να ερχοσουν leeds που ειμαι ετσι ωστε να δεις ενα τμημα της βιβλιοθηκης που ειναι αφιερωμενο στον γαλλο φιλοσοφο που ανεφερες!! καλη σ νυχτα και εσενα! απλα μερικες φορες το να βγαζει καποιος τα εσωψυχα του και καποιοι αλλοι απλα να τα δεχονται ισως επειδη και μονο ισως εχουν βρεθει σε μια αντιστοιχη κατασταση εμενα δεν μ λεει κατι.. αντιθετος αν μπορουσες να δεις εστω και κατι τετοιο και να μ ελεγες την γνωμη σ... θα σ ημουν ευγνομων!!
http://www.youtube.com/watch?v=69GcxpZSJXs
:beer: :beer:

mikros boudas
05/10/2010, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
αν θεωρεις οτι ο κινηματογραφος δεν ανηκει στα μεσα διεθνους επικοινωνιας συγνωμη αλλα εσυ εχεις μαυρα μεσανυχτα! θα χαιρομουν πολυ να ερχοσουν leeds που ειμαι ετσι ωστε να δεις ενα τμημα της βιβλιοθηκης που ειναι αφιερωμενο στον γαλλο φιλοσοφο που ανεφερες!! καλη σ νυχτα και εσενα! απλα μερικες φορες το να βγαζει καποιος τα εσωψυχα του και καποιοι αλλοι απλα να τα δεχονται ισως επειδη και μονο ισως εχουν βρεθει σε μια αντιστοιχη κατασταση εμενα δεν μ λεει κατι.. αντιθετος αν μπορουσες να δεις εστω και κατι τετοιο και να μ ελεγες την γνωμη σ... θα σ ημουν ευγνομων!!
http://www.youtube.com/watch?v=69GcxpZSJXs
:beer: :beer: επειδη η βιβλιοθηκη στο Leeds που εισαι εχει βιβλια για τον η του Foucault,δε σημαινει ουτε πως τα εχεις διαβασει ουτε πως τα εχεις αναλυσει η χρησιμοποιησει στην δουλεια σου.
κατι που εχω κανει εγω ομως,στο πανεπιστημιο που ειμαι και που,παρεπιπτοντως,ειναι καλυτερο απο το Leeds(απλα επειδη ηθελες να τις μετρησουμε,τις βιβλιοθηκες)
μμε σημαινει μεσα μαζικης ενημερωσης και οχι επικοινωνιας.
ο κινηματογραφος δεν ειναι τιποτα απο τα δυο πρακτικα,ποσο μαλλον οταν μιλαμε για τετοιου ειδους ταινιες.
τα υπολοιπα που λες ειναι ασυναρτητα και δεν εχουν καμμια σχεση ουτε με αυτα που ειπα εγω αλλα ουτε και με αυτο που πραγματευεται η ταινια.δεν κανει επικληση στο συναισθημα η ταινια ετσι ωστε τα εσωψυχα κλπ κλπ που αναφερεις να σχετιζονται καπως.ξαναδες την αφου διαβασεις και καταλαβεις το πρωτο μου ποστ.δεν ειναι κακο να μην τα πιασεις ολα με την πρωτη φορα.ακομα και ο Φουκο εδωσε 2 φορες εξετασεις για να περασει σε κατι που ηθελε(αλλα μαλλον το ξερεις αφου τα εχει η βιβλιοθηκη σου)

την ταινια που μου λες την εχω δει.αυτη η ταινια ειναι για εσωψυχα κλπ κλπ.αυτα που ασχολειται ειναι θεματα που ποιητες,συγγραφεις και σκηνοθετες εχουν εξαντλησει εδω και καιρο(πολυ πριν το '89 που βγηκε).

τελοσπαντων,αρκετα ασχοληθηκα.ο καθενας εχει την γνωμη του.

:beer: :beer:

stavrogin
05/10/2010, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
[].αυτα που ασχολειται ειναι θεματα που ποιητες,συγγραφεις και σκηνοθετες εχουν εξαντλησει εδω και καιρο(πολυ πριν το '89 που βγηκε).



Τα οντολογικα θεματα μπορει να εχουν πολυερμηνευτεί αλλα δεν εχουν εξαντληθει ,βασικα, δεν εξαντλουνται για το λογο οτι μας υπερβαινουν. Δε ζουμε αρκετα για να τα απαντησουμε.Κι ακομα κι αν τα απαντησουμε δε σταματουν να μας ταλανίζουν, οποτε τα ξαναρωταμε. Για μενα η "γλωσσα" που χρησιμοποιουμε μου ειναι αδιαφορο αν ειναι αναχρονιστικη ή καινοτόμος. Αυτα ειναι για τους κριτικους τεχνης

Αυτο είναι μονο μια αποψη .:wave2:

rockobok
05/10/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
η ταινια ειναι αλληγορικη και ακροβατει σε ενα σχοινι πανω απο το θεατρο του παραλογου,τον μετα-μεταμοντερνισμο(αυτο που καλλιτεχνικα διανυουμε τωρα σε κυριαρχη βαση στο θεατρο και το σινεμα,αλλα που να ξερεις εσυ) και την αστικοτιτα της οικογενειας.φερνωντας κομματια απο το Φουκο(ελα μαλλον τον ξερεις),μαλλον οχι ηθελημενα,και δουλευωντας με δομες λογου σχεδον "λακανικες",η ταινια παραβαλεται στον τροπο οπου οι γονεις,η οικογενεια και σε κλιμακα η κοινωνια,στιγματιζουν,γενικευουν,παραποιουν και τελικα απορριπτουν,δαιμονοποιωντας καποιον που δεν ξερουν τι ειναι και τι μπορει να κανει....πριν βγεις και πεις πως ειναι βλακεια κλπ κλπ μια ταινια,κατσε λιγο να σκεφτεις...η συγκεκριμενη ειναι εξαιρετικη.αν παλι θες να περασεις μιαμιση ωρα ευχαριστα,κανε ενα μασαζ.μην πηγαινεις σινεμα,τουλαχιστον οχι σε τετοιες ταινιες. Αποκαλύφτηκες!!!:rotflmao: :rotflmao:


212831

Panopticon7
05/10/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τα υπολοιπα που λες ειναι ασυναρτητα και δεν εχουν καμμια σχεση ουτε με αυτα που ειπα εγω αλλα ουτε και με αυτο που πραγματευεται η ταινια.
....









Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
η ταινια ειναι αλληγορικη και ακροβατει σε ενα σχοινι πανω απο το θεατρο του παραλογου,τον μετα-μεταμοντερνισμο(αυτο που καλλιτεχνικα διανυουμε τωρα σε κυριαρχη βαση στο θεατρο και το σινεμα,αλλα που να ξερεις εσυ) και την αστικοτιτα της οικογενειας.φερνωντας κομματια απο το Φουκο(ελα μαλλον τον ξερεις),μαλλον οχι ηθελημενα,και δουλευωντας με δομες λογου σχεδον "λακανικες",η ταινια παραβαλεται στον τροπο οπου οι γονεις,η οικογενεια και σε κλιμακα η κοινωνια,στιγματιζουν,γενικευουν,παραποιουν και τελικα απορριπτουν,δαιμονοποιωντας καποιον που δεν ξερουν τι ειναι και τι μπορει να κανει....

Μου θυμιζεις τον τυπο στο ανεκδοτο, που ειναι σε μια γκαλερι κ κοιταει τον πυροσβετηρα κ εξηγει το...."εργο".

ολα αυτα τα ειδες στην παπαρια αυτη ? Για εξηγα αυτο παρακαλω γιατι δεν το καταλαβα

"δαιμονοποιωντας καποιον που δεν ξερουν τι ειναι και τι μπορει να κανει"

Anty12
05/10/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
το να μ μιλας για λακονικοτητα



Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ουτε για λακωνικοτητα μιλησα

Απλά για την ιστορία, να προσθέσω αγαπητοί συμφορουμήτες, ότι δεν πρόκειται ούτε για "Λακονισμό" , ούτε για "Λακωνισμό", αλλά για "Λακανισμό"....όρος που μάλλον με τα χίλια ζόρια στέκεται, αν δεχθούμε τους Λακανιστές και τον Jacques Lacan (http://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Lacan) στην ψυχανάληση....

συγνώμμη για την παρέμβαση...συνεχίστε

WebD
05/10/2010, 08:41
Αυτό που ακόμη κάποιοι τις μετράνε για να δουν ποιος την έχει ποιο μεγάλη... μόνο ψυχολόγος μπορεί να την αναλύσει!!

Όσον αφορά το θέμα ποιότητας και κουλτούρας, είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό...

Για μένα προσωπικά ταινίες σαν τον Κυνόδοντα και το Σπιρτόκουτο είναι ότι και οι ταινίες καλτ του Σουγλάκου... και οι δύο κατηγορίες έχουν φανατικούς θεατές αλλά μετρημένους στα δάχτυλα!!!

Τώρα ποια είναι κουλτούρα και ποια σκουπίδι, εξαρτάται από το ποια πλευρά το βλέπει κανείς.... και τα βιώματα του...

Το φαινόμενο όμως που κάποιοι δήθεν κουλτουριάρηδες προσπαθούν να μας πείσουν ότι έχουν τις απίστευτες γνώσεις και το αλάνθαστο κριτήριο της ποιότητας έχει καταντήσει αηδία!!! Έχουμε γεμίσει κριτικούς κινηματογράφου... όπως έχουμε γεμίσει και σεφ, τραγουδιστές, στιχουργούς, σκηνοθέτες κλπ.

Panopticon7
05/10/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis

Το φαινόμενο όμως που κάποιοι δήθεν κουλτουριάρηδες προσπαθούν να μας πείσουν ότι έχουν τις απίστευτες γνώσεις και το αλάνθαστο κριτήριο της ποιότητας έχει καταντήσει αηδία!!!


:a013:

mikros boudas
05/10/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Τα οντολογικα θεματα μπορει να εχουν πολυερμηνευτεί αλλα δεν εχουν εξαντληθει ,βασικα, δεν εξαντλουνται για το λογο οτι μας υπερβαινουν. Δε ζουμε αρκετα για να τα απαντησουμε.Κι ακομα κι αν τα απαντησουμε δε σταματουν να μας ταλανίζουν, οποτε τα ξαναρωταμε. Για μενα η "γλωσσα" που χρησιμοποιουμε μου ειναι αδιαφορο αν ειναι αναχρονιστικη ή καινοτόμος. Αυτα ειναι για τους κριτικους τεχνης

Αυτο είναι μονο μια αποψη .:wave2: o ψυλος δεν ασχολειται με οντολογικα θεματα

mikros boudas
05/10/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Απλά για την ιστορία, να προσθέσω αγαπητοί συμφορουμήτες, ότι δεν πρόκειται ούτε για "Λακονισμό" , ούτε για "Λακωνισμό", αλλά για "Λακανισμό"....όρος που μάλλον με τα χίλια ζόρια στέκεται, αν δεχθούμε τους Λακανιστές και τον Jacques Lacan (http://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Lacan) στην ψυχανάληση....

συγνώμμη για την παρέμβαση...συνεχίστε δεν μιλησα για Λακανισμο αλλα για λακανικοτητα,ορος που στεκεται και χρησιμοποιειται,για λακανισμο ουτε κι εγω ξερω!:beer: :beer: :beer:

Amplified
05/10/2010, 09:38
Χαλαρά στο top 5 ελληνικών ταινιών των τελευταίων 10 χρόνων.

mikros boudas
05/10/2010, 09:41
η ταινια ειναι αλληγορικη-καταπιανεται με ενα θεμα που δεν το αναλυει αμμεσα αλλα εμμεσα.οπως εκανε ο Αισωπος για παραδειγμα.Δλδ,αν εγω σου πω για ενα καστρο που εχει μεσα στρατο και απ'εξω ερχονται οι κακοι,μπορει και να μιλαω για τον καρκινο...

και ακροβατει σε ενα σχοινι πανω απο το θεατρο του παραλογου-θεατρικοι συγγραφεις οπως ο Μπεκετ(και βεβαια πολλοι αλλοι αλλα ας μεινω σε αυτον),εγραψαν θεατρικα εργα που,σε πρωτο θεαση,δεν εχουν νοημα.ειναι παραλογα.η γλωσσα φαινεται να ειναι απλη και απλοικη,δεν υπαρχει χρονος,χαρακτηρες με βαθος η πολλα σκηνικα.ομως,σε σχεση με την αλλογορια,το εργο εχει πολλα επιπεδα που πρεπει να αναλυθουν.

,τον μετα-μεταμοντερνισμο(αυτο που καλλιτεχνικα διανυουμε τωρα σε κυριαρχη βαση στο θεατρο και το σινεμα,αλλα που να ξερεις εσυ)-το αφηνω αυτο,πες πως δε το γραψα βαριεμαι να το αναλυσω ολο.ο μοντερνισμος και τα μετα του,ειναι "κινηματα" σκεψης και αποψης για τον κοσμο και την κοινωνια.κοσμολογικα,ψυχοκοινωνικα εως και οικονομικα βηματα εχουν γινει εκει.

και την αστικοτιτα της οικογενειας.αναμεσα στο να ζεις σε μια πολη και να μην την ξερεις
φερνωντας κομματια απο το Φουκο(ελα μαλλον τον ξερεις),μαλλον οχι ηθελημενα,-ολοκληροι τομοι πανω στην τιμωρια,πειθαρχια και την σεξουαλικοτητα,ολοκληρα δοκιμια πανω στον τροπο που η γλωσσα επηρεαζει την κοινωνια.

και δουλευωντας με δομες λογου σχεδον "λακανικες",-ψυχαναλιτικος αδοκιμος ορος.ο λακαν,χοντρικα,εβαλε στην φρουδικη ψυχαναλιση ενα ακομα επιπεδο στην γλωσσα.

η ταινια παραβαλεται στον τροπο οπου οι γονεις,η οικογενεια και σε κλιμακα η κοινωνια,στιγματιζουν(ο κακος αδερφος και η γατα σαν τερας),γενικευουν(ολοι ειναι κακοι εξω,ρατσισμος,στερεοτυπα),παραποιουν και τελικα απορριπτουν,
δαιμονοποιωντας(παλι ρατσισμος,εξωοικογειακοι παραγοντες οπως φιλοι για παραδειγμα) καποιον που δεν ξερουν τι ειναι και τι μπορει να κανει-τελικα καταληγουμε σε μια οικογενεια που οι γονεις ειναι τοσο "γαματοι",η ετσι νομιζουν,που για τα παιδια τους τιποτα δεν αξιζει εκτος απο την αγαπη τους και ο,τι αυτοι ξερουν.μικροεγωισμοι που επηρεαζουν καταστροφικα 3 ατομα που εχουν μεινει,γνωστικα,σε επιπεδο δημοτικου.για παραπανω δεν ειμαι,δεν εισαι ουτε συ

mikros boudas
05/10/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Αυτό που ακόμη κάποιοι τις μετράνε για να δουν ποιος την έχει ποιο μεγάλη... μόνο ψυχολόγος μπορεί να την αναλύσει!!

Όσον αφορά το θέμα ποιότητας και κουλτούρας, είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό...

Για μένα προσωπικά ταινίες σαν τον Κυνόδοντα και το Σπιρτόκουτο είναι ότι και οι ταινίες καλτ του Σουγλάκου... και οι δύο κατηγορίες έχουν φανατικούς θεατές αλλά μετρημένους στα δάχτυλα!!!

Τώρα ποια είναι κουλτούρα και ποια σκουπίδι, εξαρτάται από το ποια πλευρά το βλέπει κανείς.... και τα βιώματα του...

Το φαινόμενο όμως που κάποιοι δήθεν κουλτουριάρηδες προσπαθούν να μας πείσουν ότι έχουν τις απίστευτες γνώσεις και το αλάνθαστο κριτήριο της ποιότητας έχει καταντήσει αηδία!!! Έχουμε γεμίσει κριτικούς κινηματογράφου... όπως έχουμε γεμίσει και σεφ, τραγουδιστές, στιχουργούς, σκηνοθέτες κλπ. ειναι μαλλον που δε κανω σεξ επειδη ειμαι κοντος,με τεραστια μυτη και 167 κιλα:rotflmao:
αυτο με τα βιωματα που κολλαει?δλδ αν σου αρεσει ο ραμπο,σημαινει πως εχεις πολεμισει στο Βιετναμ?αν μας αρεσαν οι ταινιες συμφωνα μονο με τα βιωματα μας,τοτε θα βλεπαμε ελαχιστες απο αυτες γιατι,μην ξεγελιεσαι,η ζωη σου δεν ειναι τοσο γαματη οσο νομιζεις.ισα ισα που ταινιες βλεπουμε οχι για να επιβεβαιωσουμε την υπαρξη μας και να ξαναζησουμε τα βιωματα μας αλλα για να αποκτησουμε μια νεα προοπτικη μεσω της φαντασιας(που αυτο ειναι οι ταινιες,φαντασια)

αν σου αρεσε το αβαταρ θα ηθελα πολυ να σε γνωρισω να μου πεις για να βιωματα σου εκει

η ταιναι,αντικειμενικα,σχολιαζει καποια πραγματα που εχουν σημασια.αν εσενα δε σε αφορουν,δε σημαινει πως δεν αφορουν κι αλλους.
το υπολοιπο ειναι ασχετο
υγ σεφ ειναι μονο οποιος δουλευει σε κουζινα,οι υπολοιποι εκτος και σε tv ειναι μαγειροι

mikros boudas
05/10/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
:a013: απιστευτες γνωσεις οχι,σιγουρα ομως παραπανω και απο τους δυο σας μαζι:beer:

npat
05/10/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Το να δω μια ταινια αθλια δεν με πειραζει, μια ταινια που "πλασαρεται" σαν... κουλτουρα αλλα ειναι ταινια του κωλου... με πειραζει σοβαρα στο στομαχι...

Αισθανομαι σαν να εφαγα χαλασμενη τυροπιτα: "Κυνοδοντας". Ελληνικη μαλακια.


Καλά, τράβα δες μετά κανά "I love karditsa" να ισιώσεις...

Η πες μας τουλάχιστον τι και γιατί δεν σου άρεσε, για να ξέρουμε αν πρέπει να το κουβεντιάσουμε ή να το αγνοήσουμε...

WebD
05/10/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
απιστευτες γνωσεις οχι,σιγουρα ομως παραπανω και απο τους δυο σας μαζι:beer:

Εντάξει παν μέγιστε σε προσκυνώ!!! :a23: :a23:

Συνέχισε να μας διδάσκεις.......:a025: :a025:

Banana hammοck
05/10/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
η ταινια ειναι αλληγορικη και ακροβατει σε ενα σχοινι πανω απο το θεατρο του παραλογου,τον μετα-μεταμοντερνισμο(αυτο που καλλιτεχνικα διανυουμε τωρα σε κυριαρχη βαση στο θεατρο και το σινεμα,αλλα που να ξερεις εσυ) και την αστικοτιτα της οικογενειας.φερνωντας κομματια απο το Φουκο(ελα μαλλον τον ξερεις),μαλλον οχι ηθελημενα,και δουλευωντας με δομες λογου σχεδον "λακανικες",η ταινια παραβαλεται στον τροπο οπου οι γονεις,η οικογενεια και σε κλιμακα η κοινωνια,στιγματιζουν,γενικευουν,παραποιουν και τελικα απορριπτουν,δαιμονοποιωντας καποιον που δεν ξερουν τι ειναι και τι μπορει να κανει....πριν βγεις και πεις πως ειναι βλακεια κλπ κλπ μια ταινια,κατσε λιγο να σκεφτεις...η συγκεκριμενη ειναι εξαιρετικη.αν παλι θες να περασεις μιαμιση ωρα ευχαριστα,κανε ενα μασαζ.μην πηγαινεις σινεμα,τουλαχιστον οχι σε τετοιες ταινιες.

AAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
Ναι ναι, κι άλλο! Μη σταματάς!
ΧΑΧΑΧΑααχαΧΑΧΑΧΑχαααα
ΧΑΑΑΑΑχαχαχαχαχα
Απίστευτο :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


212856

mikros boudas
05/10/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Εντάξει παν μέγιστε σε προσκυνώ!!! :a23: :a23:

Συνέχισε να μας διδάσκεις.......:a025: :a025: αυτο θα κανω:beer:
μην με λες πανμεγιστο,ειμαι αριστερος και μου χαλαει το ιματζ

gcrook
05/10/2010, 10:15
Πανοπτικε παω στοιχημα οτι εισαι απο αυτους τους τυπους που βριζουν αυτους που τους παροτρυναν να δουν το funny games του Haneke, γιατι δεν ειχε χαπι εντ κι οι καλοι δεν κερδανΕ :lol:

Φορ δε ρεκορντ και εγω εχω αλλεργια σε δηθενιες και αρτσυ φαρτσυ κουραδες, αλλα αμα υπαρχει μια "ειλικρινεια" στο θεμα που πραγματευεται η εκαστοτε ταινια....:wave2:

vangelis 64
05/10/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πανοπτικε παω στοιχημα οτι εισαι απο αυτους τους τυπους που βριζουν αυτους που τους παροτρυναν να δουν το funny games του Haneke, γιατι δεν ειχε χαπι εντ κι οι καλοι δεν κερδανΕ :lol:

Φορ δε ρεκορντ και εγω εχω αλλεργια σε δηθενιες και αρτσυ φαρτσυ κουραδες, αλλα αμα υπαρχει μια "ειλικρινεια" στο θεμα που πραγματευεται η εκαστοτε ταινια....:wave2: Δεν ξέρεις πόσο περίμενα να γράψεις.:D :D

Αλλά ούτε μια ανάλυση ρε γαμώτο;:mad:

spiridaus
05/10/2010, 10:24
Δε τη βρήκα χάλια αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας.

Αν ο Λάνθιμος είχε σκοπό να περάσει όλα αυτά που περιγράφει ο βούδας μαγκιά του,
αλλά λένε τίποτα φοβερό ή καινούριο αυτά;

πχ.
"η κοινωνια,στιγματιζουν(ο κακος αδερφος και η γατα σαν τερας),γενικευουν(ολοι ειναι κακοι εξω,ρατσισμος,στερεοτυπα),παραποιουν και τελικα απορριπτουν"

WOW!

Όπως κ να έχει θέαμα κ τέχνη υποκειμενικά είναι όλα κ βρίσκω γελοίο να κατακρίνουμε αλλήλους για
τις προτιμήσεις τους στο σινεμα.

Το σίγουρο είναι ότι αυτού του τύπου οι ταινίες είναι για λίγους κ αυτοί οι λίγοι έχουν το κακό συνήθειο να τις υιοθετούν μαζικά να τις υπερασπίζονται έναντι των "ασχετων κ αμόρφωτων που βλέπουν μόνο μπλοκμπάστερ" κ αυτό μάλλον τους κάνει να αισθάνονται τόσο κάλα , ας μην τους το χαλάμε.

απιστευτες γνωσεις οχι,σιγουρα ομως παραπανω και απο τους δυο σας μαζι:beer: [/QUOTE]


Τέλος πρωτοποριακή δε μου φάνηκε γιατί πριν τη δώ είχα διαβάσει αυτό:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=169257

ΜΠΥΡΑ!

gcrook
05/10/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν ξέρεις πόσο περίμενα να γράψεις.:D :D

Αλλά ούτε μια ανάλυση ρε γαμώτο;:mad:

Δεν με ενδιαφερει ρε μαν να γινω κριτικος.
Αρκει μια ταινια να μου αρεσει για ποικιλλους λογους.
Τωρα αν με πιανει η δηθενια μου αναλυω,:lol: αλλα προτιμω να συζηταω με φιλους (και ΟΧΙ να αναλυω) για τα επιμερους.:wave2: :beer:

Panopticon7
05/10/2010, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Καλά, τράβα δες μετά κανά "I love karditsa" να ισιώσεις...

Η πες μας τουλάχιστον τι και γιατί δεν σου άρεσε, για να ξέρουμε αν πρέπει να το κουβεντιάσουμε ή να το αγνοήσουμε...

Δεν μου αρεσε ολοκληρη η ταινια, κατ αρχην η υποθεση μου φανηκε σαν απομιμηση μιας αλλης ξενης ταινιας περισσοτερο εμπορικης, (μου διαφευγει το ονομα) οπου εξω απο το χωριο καιροφυλακτουν "τερατα" επινοησεις των κατοικων λογω της ξενοφοβιας τους.

Πραγματικα περα απο το νοημα της απομονωσης, ξενοφοβιας κ του ρατσισμου ή της αρρωστης αναγκης μιας οικογενειας να ελεγξει τα παιδια "κ να τα φτιαξει τον σωστο χαρακτηρα" -οπως αναφερεται μεσα καποια στιγμη- σε υπερβολικο βαθμο μεσα απο ενα φιλμ ... δεν βλεπω κατι αλλο.


Αυτο ειναι το εργο, τα στοιχεια του ταδε η του τουδε που βγαζετε απο το μυαλο σας ειναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ εις την 2α.

Κ εγω αν φτιαξω μια ταινια με το κινητο ειστε ικανοι να να καταλαβετε ομοιτητες με τον "Φουκο" η οποιονδηποτε :lol: :lol: :lol:

Panopticon7
05/10/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus

Το σίγουρο είναι ότι αυτού του τύπου οι ταινίες είναι για λίγους κ αυτοί οι λίγοι έχουν το κακό συνήθειο να τις υιοθετούν μαζικά να τις υπερασπίζονται έναντι των "ασχετων κ αμόρφωτων που βλέπουν μόνο μπλοκμπάστερ" κ αυτό μάλλον τους κάνει να αισθάνονται τόσο κάλα , ας μην τους το χαλάμε.




Αυτες οι ταινιες ειναι για ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ, αυτοι που βλεπεις εδω μεσα να γραφουν με το ζορι την ειδαν...

Απλως πριν κρινουν αν ειναι καλη, διαβαζουν τις κριτικες :D

Εχω αλλεργια στην τεχνη κ στους δηθεν καλλιτεχνες ναι

konsttanttinos
05/10/2010, 10:51
Ρε'συ panopticon7. σ'εχω για staight παλικαρι, ξερεις βρισιδια με τους admin, κολλημα στους mod, ban κιετσ'..
Τι'ναι αυτα τωρα που βλεπεις?
Τραβα δες καμμια εκρηξη αδρεναλινης και πουτανιας και ασε τα φλωρικα δηθεν κουλτουριαρικα σκουπιδια για τον μαεβιους (http://www.youtube.com/watch?v=RwFvpN-Eq3g) :rotflmao: :rotflmao:

makis206
05/10/2010, 10:55
Mία είναι η ταινία..! ...και ο μπακλαβάς γωνία.. :lol: :rotflmao:


212863

mikros boudas
05/10/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Δε τη βρήκα χάλια αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας.

Αν ο Λάνθιμος είχε σκοπό να περάσει όλα αυτά που περιγράφει ο βούδας μαγκιά του,
αλλά λένε τίποτα φοβερό ή καινούριο αυτά;

πχ.
"η κοινωνια,στιγματιζουν(ο κακος αδερφος και η γατα σαν τερας),γενικευουν(ολοι ειναι κακοι εξω,ρατσισμος,στερεοτυπα),παραποιουν και τελικα απορριπτουν"

WOW!

Όπως κ να έχει θέαμα κ τέχνη υποκειμενικά είναι όλα κ βρίσκω γελοίο να κατακρίνουμε αλλήλους για
τις προτιμήσεις τους στο σινεμα.

Το σίγουρο είναι ότι αυτού του τύπου οι ταινίες είναι για λίγους κ αυτοί οι λίγοι έχουν το κακό συνήθειο να τις υιοθετούν μαζικά να τις υπερασπίζονται έναντι των "ασχετων κ αμόρφωτων που βλέπουν μόνο μπλοκμπάστερ" κ αυτό μάλλον τους κάνει να αισθάνονται τόσο κάλα , ας μην τους το χαλάμε.

απιστευτες γνωσεις οχι,σιγουρα ομως παραπανω και απο τους δυο σας μαζι:beer:


Τέλος πρωτοποριακή δε μου φάνηκε γιατί πριν τη δώ είχα διαβάσει αυτό:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=169257

ΜΠΥΡΑ! [/QUOTE]
καλα,ο,τι να ναι κι εσυ.για ασχετους και αμορφωτους μιλησαν οι ιδιοι που εκριναν,οχι εγω.
δεν μιλησαμε για προτιμησεις,η τεχνη δεν ειναι μονο μου αρεσει δε μου αρεσει.ηταν ολοφανερο ομως πως ο μεχρι τωρα σχολιασμος της ταινιας,απο αυτον που ανοιξε το θεμα και τους υπολοιπους κακοκριτες,ηταν επιφανειακος τουλαχιστον.συμφωνοι πως η ταινια δεν λεει κατι νεο,το λεει ομως με νεο τροπο.και το μεσο εχει ιση,ισως και μεγαλυτερη,σημασια με το υλικο.για πρωτοπορια εγω δε μιλησα.η ταινια που λεει το αρθρο,αν την εχεις δει και δεν εμεινες απλα στο αρθρο,δεν μοιαζει και τοσο πολυ με τον κυνοδοντα.αν εχει παρει ιδεα ομως,ουτε ο πρωτος ειναι ουτε ο τελευταιος.:beer: :beer: ναι μην μας το χαλατε δε θα κοιμηθουμε το βραδυ:a31: :a31:

mikros boudas
05/10/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Mία είναι η ταινία..! ...και ο μπακλαβάς γωνία.. :lol: :rotflmao: ρε συ ειδα και τα δυο εργα back 2 back σ'ενα βραδυ...τι ηταν αυτο?μου αρεσει ο κυνηγος,τα alien οχι τοσο αλλα μαζι...μαζι ειναι εργο ιδιοφυιας!(μην ξεχναμε πως δεν κανω σεξ και γι αυτο υποστηριζω μονο κουλτουριατικες ταινιες)

SpineshankD
05/10/2010, 11:01
για να μην παιδευεστε με αναλυσεις.....


http://www.youtube.com/watch?v=O9u2I1kzck4

mikros boudas
05/10/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
για να μην παιδευεστε με αναλυσεις.....


http://www.youtube.com/watch?v=O9u2I1kzck4 εσυ δικη σου αποψη δεν εχεις?:rolleyes:

SpineshankD
05/10/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εσυ δικη σου αποψη δεν εχεις?:rolleyes:



οχι εγω ξερω ολες τις ατακες του the κοπανοι απεξω και ακουω pig destroyer οποτε δεν μπορω να εκφρασω τεκμηριωμενη αποψη....αφηνω τον harry να μιλησει για μενα:winka:

7gibernau
05/10/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Mία είναι η ταινία..! ...και ο μπακλαβάς γωνία.. :lol: :rotflmao:

βασισμενο σε πραγματικα γεγονοτα......

το γραφει και στην αρχη...

npat
05/10/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Δεν μου αρεσε ολοκληρη η ταινια, κατ αρχην η υποθεση μου φανηκε σαν απομιμηση μιας αλλης ξενης ταινιας περισσοτερο εμπορικης, (μου διαφευγει το ονομα) οπου εξω απο το χωριο καιροφυλακτουν "τερατα" επινοησεις των κατοικων λογω της ξενοφοβιας τους.


Βέβαια είναι δύσκολο να πω κάτι για μια ταινία (έτσι γενικά) που δεν θυμάσαι ούτε τον τίτλο της ούτε τον δημιουργό της, αλλά ΑΝ αναφέρεσαι στο "The Vilage" του Shyamalan, και το παρομοιάζεις με τον "Kυνόδοντα" τότε... οποιαδήποτε κουβέντα μάλλον δεν έχει νόημα: Αν δυο ταινίες τόσο διαφορετικές μορφικά, αισθητικά, αφηγηματικά, ρυθμικά, ερμηνευτικά (και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) σου μοιάζουν παρόμοιες... άστο καλύτερα, δεν θα βγάλουμε άκρη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Πραγματικα περα απο το νοημα της απομονωσης, ξενοφοβιας κ του ρατσισμου ή της αρρωστης αναγκης μιας οικογενειας να ελεγξει τα παιδια "κ να τα φτιαξει τον σωστο χαρακτηρα" -οπως αναφερεται μεσα καποια στιγμη- σε υπερβολικο βαθμο μεσα απο ενα φιλμ ... δεν βλεπω κατι αλλο.


Απομόνωση, ξενοφοβία, ρατσισμός, άρρωστη ανάγκη να ελέγχουμε τους άλλους και τους διαμορφώνουμε σύμφωνα με τα δικά μας "θέλω" και "φοβάμαι", εγκλεισμός μέσα σε έναν ψεύτικο κόσμο όπου κάθε τι παίρνει το νόημα πους μας βολεύει, αδυναμία της λογικής (από μόνη της) να σπάσει τον παραμορφωτικό καθρέπτη της ψυχοπαθολογίας μας, υποταγή, σχεδόν εθελούσια, ακόμη και των πιο βασικών ενστίκτων στην ερμητικά κλειστή λογική της ομάδας. Όλα αυτά, απ' τη μια τραβηγμένα απ' τα μαλλιά (όσο δεν παίρνει) και απ' την άλλη ιδωμένα με μια παγερή οικειότητα (σαν να κοιτάς ποζαρισμένες φωτογραφίες ενός οικογενειακού άλμπουμ) και ταυτόχρονα μια ειρωνεία στην συνειδητοποίηση ότι "εγώ δεν είμαι σαν αυτούς" (ή είμαι?)... Δεν ξέρω, εμένα πάντως μια χαρά θέμα για ταινία μου φαίνονται αυτά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Κ εγω αν φτιαξω μια ταινια με το κινητο ειστε ικανοι να να καταλαβετε ομοιτητες με τον "Φουκο" η οποιονδηποτε :lol: :lol: :lol:


Αν έχει...

iosif
05/10/2010, 11:46
δεν την εχω δει-τον κυνοδοντα-

αλλα

το funny games του χανεκε ειναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ όπως πχ
οπως και το dogville και το δαμαζοντας τα κυμματα του λαρσ

όπως και το σπιρτοκουτο και η ψυχη στο στομα ειναι πολυ καλο οπως και η ακαδημια πλατωνος


το ιδιο και οι κουλτουρες του τυπου "ανθρωπος χωρις παρελθον" του καουρισμακι

αλλα με το "τραγουδια απο τον 6ο οροφο" κοιμομουν στην καρεκλα οπως και με ενα παλαιστινιακο (δεν θυμαμαι τιτλο) που και καλα ειχε επηροες ζακ τατι και μπαστερ κιτον κλπ. η μονη ταινια οπου 6 ανθρωποι σινεφιλ -τολμω να πω - κοιμομασταν ταυτοχρονα.

κοινως αλλα "κουλτουριαρικα" μας μιλανε αλλα απαιτουν τοση καλλιτεχνικη εμβαθυνση που δεν απολαμβανεις την ταινια.

SpineshankD
05/10/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[B]Βέβαια είναι δύσκολο να πω κάτι για μια ταινία (έτσι γενικά) που δεν θυμάσαι ούτε τον τίτλο της ούτε τον δημιουργό της, αλλά ΑΝ αναφέρεσαι στο "The Vilage" του Shyamalan, και το παρομοιάζεις με τον "Kυνόδοντα" τότε... οποιαδήποτε κουβέντα μάλλον δεν έχει νόημα: Αν δυο ταινίες τόσο διαφορετικές μορφικά, αισθητικά, αφηγηματικά, ρυθμικά, ερμηνευτικά (και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) σου μοιάζουν παρόμοιες... άστο καλύτερα, δεν θα βγάλουμε άκρη.


[b]



npat μαλλον για αυτη την ταινια λεει

http://www.imdb.com/title/tt0068348/

nikos_abel
05/10/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πανοπτικε παω στοιχημα οτι εισαι απο αυτους τους τυπους που βριζουν αυτους που τους παροτρυναν να δουν το funny games του Haneke, γιατι δεν ειχε χαπι εντ κι οι καλοι δεν κερδανΕ :lol:

Φορ δε ρεκορντ και εγω εχω αλλεργια σε δηθενιες και αρτσυ φαρτσυ κουραδες, αλλα αμα υπαρχει μια "ειλικρινεια" στο θεμα που πραγματευεται η εκαστοτε ταινια....:wave2:

ΤΑΙΝΙΑΡΑ.
ΣΤΟΠ.

mikros boudas
05/10/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
οχι εγω ξερω ολες τις ατακες του the κοπανοι απεξω και ακουω pig destroyer οποτε δεν μπορω να εκφρασω τεκμηριωμενη αποψη....αφηνω τον harry να μιλησει για μενα:winka: καλα ναι:hypnotize

glargkatzis
06/10/2010, 09:02
...εδώ ο κόσμος καίγεται ...

Viking
14/10/2010, 15:14
πραγματικά πολύ ηλίθια και βαρετή ταινία...

ΟΚ, έχει βαθύτερα νοήματα και προεκτάσεις (κοινωνικές δομές, οικογένεια κτλ) αλλά υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι για να απεικονίσεις και να διαπραγματευτείς κάτι τέτοιο. Η συγκεκριμένη απεικόνιση/διαπραγμάτευση ήταν κάτι τουλάχιστο άρρωστο και αηδιαστικό. Χαμένος χρόνος...

MUSTILI
19/10/2010, 21:11
Η ταινια μου αρεσε. Προφανως δεν μπορει να αρεσει σε ολους. Απορω ομως αν κανουν ετσι μερικοι για μια ταινια πως αντιδρουν σε αλλα πιο σοβαρα θεματα...

ermisVFR
19/10/2010, 22:25
Η ταινία, για μένα, είναι κόσμημα για το ελληνικό κινηματογράφο.

Η προσέγγιση ενός έργου τέχνης είναι προσωπική, μου αρέσει ή δεν μου αρέσει ή κάτι ενδιάμεσο.

Σε όλη την ανθρώπινη ιστορία απαξιωτικές συμπεριφορές οδήγησαν, όχι πάντα βέβαια, σε ενέργειες με βάση την απλή λογική "δεν το καταλαβαίνω = είναι άχρηστο".

Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι όσοι καταλαβαίνουν ένα έργο τέχνης είναι "ανώτεροι", αλλά εφόσον κάποιοι το καταλαβαίνουν ας σεβαστούμε, δημοκρατικά, την ύπαρξή του.

menos
20/10/2010, 08:35
Μιλάτε για την ταινία που φέρει την ατάκα.. ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ!!!???????? :hypnotize :hypnotize :hypnotize

http://www.youtube.com/watch?v=Vp6OdvS94Lk

MUSTILI
20/10/2010, 14:28
Μενο αν δεν την εχεις δει δεν αξιζει να απομονωνεις μια φραση. Ετσι ξεκουδουνο δεν λεει τιποτα. Παντως συζηταμε για μια πολυ δυσκολη ταινια αλλα δεν καταλαβαινω το μενος ρε παιδια....κριμα!

Amplified
20/10/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
αλλα με το "τραγουδια απο τον 6ο οροφο" κοιμομουν στην καρεκλα

Μάλλον εννοείς το Τραγούδια από τον 2ο όροφο του Άντερσον.

mizz
21/01/2011, 12:09
ξέθαμα ολίγον αλλά δε πειράζει
την είδα και γω, και περίμενα ότι θα μετανιώσω την ώρα και τη στιγμή με όσα είχα διαβάσει εδώ πέρα

τελικά μου άρεσε :D

Boxer
21/01/2011, 12:32
Δεν εχω αποψη...

sergiosm
21/01/2011, 13:52
Δεν το έχω δει και δεν έχω άποψη.

το τρέιλερ ήταν ... κάπως.


πάντως πάει για ... οσκαρ


Στους φιναλίστ των Oscar ο Κυνόδοντας!

Η ανακοίνωση της λίστας με τις εννέα ταινίες που προκρίνονται για τις οσκαρικές υποψηφιότητες για την Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία έκρυβε μία ευχάριστη έκπληξη! Για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια μία ελληνική ταινία φτάνει στα Όσκαρ!

Ο ''Κυνόδοντας'' του Γιώργου Λάνθιμου, η ταινία που βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ των Καννών και χαιρετίστηκε από κοινό και κριτικούς, είναι μία από τις εννέα φιναλίστ για την τελική πεντάδα των οσκαρικών υποψηφιοτήτων, που θα ανακοινωθούν στις 25 Φεβρουαρίου.

Πέντε μόλις ημέρες πριν από την ανακοίνωση των φετινών υποψηφιοτήτων, η Ακαδημία έδωσε στη δημοσιότητα τις εννέα ξενόγλωσσες ταινίες, που προκρίθηκαν ανάμεσα σε δεκάδες υποψηφιότητες και θα διεκδικήσουν μία θέση στην τελική πεντάδα.

Η παρουσία του Κυνόδοντα στις εννέα ταινίες - φιναλίστ αποτελεί μία τεράστια επιτυχία για το ελληνικό σινεμά διεθνώς, που φτάνει μία ανάσα πριν από την βραδιά των Όσκαρ μετά από πάρα πολλά χρόνια.

Οι εννέα ταινίες, που προκρίθηκαν είναι: Biutiful (Μεξικό), Confessions (Ιαπωνία), Incendies (Καναδάς), In A Better World (Δανία), Outside The Law (Aλγερία), Dogtooth (Ελλάδα), Life Above All (Νότιο Αφρική), Even The Rain (Ισπανία) and Simple Simon (Σουηδία).

Λέτε ο ''Κυνόδοντας'' να καταφέρει να περάσει στην τελική πεντάδα; Θα το μάθουμε πολύ σύντομα...


http://www.nooz.gr/entertainment/stous-finalist-ton-oscar-o-kunodontas

Boxer
21/01/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δεν το έχω δει και δεν έχω άποψη.

το τρέιλερ ήταν ... κάπως.


πάντως πάει για ... οσκαρ


Στους φιναλίστ των Oscar ο Κυνόδοντας!

Η ανακοίνωση της λίστας με τις εννέα ταινίες που προκρίνονται για τις οσκαρικές υποψηφιότητες για την Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία έκρυβε μία ευχάριστη έκπληξη! Για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια μία ελληνική ταινία φτάνει στα Όσκαρ!

Ο ''Κυνόδοντας'' του Γιώργου Λάνθιμου, η ταινία που βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ των Καννών και χαιρετίστηκε από κοινό και κριτικούς, είναι μία από τις εννέα φιναλίστ για την τελική πεντάδα των οσκαρικών υποψηφιοτήτων, που θα ανακοινωθούν στις 25 Φεβρουαρίου.


Λέτε ο ''Κυνόδοντας'' να καταφέρει να περάσει στην τελική πεντάδα; Θα το μάθουμε πολύ σύντομα...


http://www.nooz.gr/entertainment/stous-finalist-ton-oscar-o-kunodontas


Αποψη δεν εχω αλλα μετα απο αυτο κλινω προς τη μερια του Βουδα...:D

webassasin
21/01/2011, 16:57
Βουδα,σου εχουν πει οτι το κουραζεις?

DrBig
21/01/2011, 18:02
Εμενα προσωπικα, ενω με αρεζε η ταινια στο επιπεδο του 'νοηματος' και των 'μυνηματων', με αφησε λιγο αδιαφορο στο επιπεδο της 'αισθητικης'. Το πρωτο αφορα πανω κατω απολυτες ποιοτητες, το δευτερο σχετικες. Δεν μετανοιωσα που την ειδα παντως, αλλα δεν θα μου απασχολησει τους νευρωνες για πολυ ακομα (την κατεβασα και την ειδα χτες).

Naxame
21/01/2011, 23:57
Γιατι κύριε μου η τέχνη είναι .... Κριτσίνια









http://www.youtube.com/watch?v=4eeuPMqPMwM&feature=related

Cpt. Haddock
25/01/2011, 15:58
http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=244871


Ο «Κυνόδοντας» υποψήφιος για Οσκαρ ξένης ταινίαςΗ ταινία του Γ. Λάνθιμου είναι στις 5 υποψήφιες για το Οσκαρ ξένης ταινίας. Αυτή είναι η πρώτη φορά που ελληνική ταινία καταφέρνει να κερδίσει υποψηφιότητα καλύτερης ξένης ταινίας στα Όσκαρ, τα τελευταία 33 χρόνια

okourkoulos
25/01/2011, 16:04
Τη κατέβασα χτες και θα τη δω σήμερα.
Θα σας τα πρήξω γι'αυτή αύριο!

mikros boudas
26/01/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Βουδα,σου εχουν πει οτι το κουραζεις? δε με αφορα και πολυ η γνωμη σου:beer:

mikros boudas
26/01/2011, 12:28
η ταινια παιζει στα οσκαρ,η πρωτη πραγματικα ελληνικη ταινια του συγχρονου σινεμα που εφτασε εκει:D

WebD
26/01/2011, 12:49
Έχουμε χάσει μέτρα & σταθμά σε ένα σωρό πράγματα και ψάχνουμε να τα βρούμε στον κινηματογράφο!!!

Από πότε τα όσκαρ έγιναν κριτήριο ποιότητας;; Ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες...

mikros boudas
26/01/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Έχουμε χάσει μέτρα & σταθμά σε ένα σωρό πράγματα και ψάχνουμε να τα βρούμε στον κινηματογράφο!!!

Από πότε τα όσκαρ έγιναν κριτήριο ποιότητας;; Ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες...
δε ξερω τι εχεις χασει εσυ απο μετρα και σταθμα,αλλα στο συγκεκριμενο θεμα τα οσκαρ ειναι ενας θεσμος αξιοπιστος,οσο αξιοπιστος μπορει να ειναι ενας ακαδημαικος θεσμος:winka:
ασε που οι εμπορικες ταινιες σπανιως πανε αντιστοιχως καλα και στα οσκαρ(πχ the dark night απο προσφατες)

WebD
26/01/2011, 12:57
Ένας αξιόπιστος εμπορικός θεσμός είναι όπως και τα υπόλοιπα βραβεία τέτοιου είδους.

Εδώ δεν είναι αξιόπιστα τα βραβεία νόμπελ (δεν είναι και λίγοι οι δολοφόνοι με νόμπελ ειρήνης) και θα είναι τα όσκαρ;

mikros boudas
26/01/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ένας αξιόπιστος εμπορικός θεσμός είναι όπως και τα υπόλοιπα βραβεία τέτοιου είδους.

Εδώ δεν είναι αξιόπιστα τα βραβεία νόμπελ (δεν είναι και λίγοι οι δολοφόνοι με νόμπελ ειρήνης) και θα είναι τα όσκαρ; αλλο τα νομπελ που πηδανε απο την μια κατηγορια στην αλλη και που παιζει τεραστιο λομπυ πολιτικης,και αλλο τα οσκαρ που ειναι καθαρα για κινηματογραφο(ουτε καν για τηλεοραση) και ακαδημαικα:beer:

okourkoulos
26/01/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Τη κατέβασα χτες και θα τη δω σήμερα.
Θα σας τα πρήξω γι'αυτή αύριο!

Τελικά δεν ήταν και τόσο φοβερή, που πλακώνεστε όλοι!
Μια καλή σκέψη με κακό περιτύλιγμα.
Έχω δει και πολύ καλύτερες, σ'όλα τα επίπεδα, από Έλληνες!
Στη τελική, δε λέει και τίποτα καινούριο, ούτε με αφυπνηστικό τρόπο.
Και δεν λαμβάνω υπ'όψιν το γεγονός ότι είναι κλεμμένη!
Δεν έχασα και το χρόνο μου αλλά δεν είδα και κανα αριστούργημα.
Προσωπική άποψη!

ziggΥ
26/01/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Τελικά δεν ήταν και τόσο φοβερή, που πλακώνεστε όλοι!
Μια καλή σκέψη με κακό περιτύλιγμα.
Έχω δει και πολύ καλύτερες, σ'όλα τα επίπεδα, από Έλληνες!
Στη τελική, δε λέει και τίποτα καινούριο, ούτε με αφυπνηστικό τρόπο.
Και δεν λαμβάνω υπ'όψιν το γεγονός ότι είναι κλεμμένη!
Δεν έχασα και το χρόνο μου αλλά δεν είδα και κανα αριστούργημα.
Προσωπική άποψη!
ωραία :D , γιατί με όλα αυτά που ακούω απ'όλους νόμιζα πως μόνο εγώ δεν εντυπωσιάστηκα απ'αυτή την υπέρτατη μαλ.. εεεε, "κουλτουρο"ταινία..
:alien:

atom_smasher
27/01/2011, 00:01
περι ορεξεως κολοκυθοπιπα. θα την δω προσεχως μιας και κατι τετοια κουλτουροπεριεργα μ αρεσουν. Ακουσα και για φουκω, λακαν και χανεκε, σχολιαζει και ο μουστιλι αρα κατι θ αξιζει.

Boxer
27/01/2011, 07:18
μπλα μπλα μπλα μπλα....

Ο Λανθιμος απο χθες φωναζει το εξης :

"Δεν ειμαστε καλα
Δεν εχουμε μυαλο
και σεις που τα'χετε ολα
κοιτατε το ταμπλο"

και το ταμπλο γραφει ΟΣΚΑΡ....:D

MUSTILI
27/01/2011, 07:36
Δες το atom smasher ! Παντως ταινια που δημιουργει τοσο ντορο κατι θα αξιζει ρε παιδες...