PDA

View Full Version : ερωτηση προς λογισταδες.........



kyko
05/10/2010, 09:29
εχω ενα μαγαζακι.....οσον αφορα το φπα που πληρωνω καθε 3 μηνες,τι εξοδα δικαιολογουνται κ αφαιρουνται απο το φπα?τιμολογια αγορων που κανω+λογαριασμοι δεκο μονο?
ή κ αλλα?το ενοικιο περναει στο φπα?το ικα της υπαλληλου?το τεβε?
για πειτε?

:wave2: :wave2:

mplah
05/10/2010, 10:54
το ενοικιο δεν εχει φπα.
το ικα της υπαλληλου περναει στα εξοδα της επιχ και διαμορφωνει το αποτελεσμα της χρονιας αλλα και παλι δεν εχει φπα.
το τεβε σου επισης.

απο φπα αγορες+δαπανες σχετικες με την επιχ. οχι πχ να πηγαινεις για τρακ-ντει και την Α.Π.Υ εκει να την περνας πχ στο λιαν.εμποριο που εχεις σαν επιχειρηση σαν εξοδο. σε ελεγχο θα κοπει.
εξαρταται και τι "μαγαζακι" εχεις.

kyko
05/10/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mplah
και την Α.Π.Υ εκει να την περνας πχ στο λιαν.εμποριο που εχεις σαν επιχειρηση σαν εξοδο. σε ελεγχο θα κοπει.
εξαρταται και τι "μαγαζακι" εχεις.

αυτο το Α.Π.Υ τι ειναι δεν καταλαβα......:confused:

VGER
05/10/2010, 11:31
Α(πόδειξη) Π(αροχής) Υ(πηρεσιών)

Τι είδους επιχείρηση είναι αυτή που δεν ξέρεις αν περνάνε τέτοιου είδους έξοδα στο ΦΠΑ και δεν ξέρεις τι είναι ΑΠΥ;;:confused:

DeusEx
05/10/2010, 11:36
και η υπαλληλος ειναι μηπως απο το ανατολικο μπλοκ?

:D

kyko
05/10/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Α(πόδειξη) Π(αροχής) Υ(πηρεσιών)

Τι είδους επιχείρηση είναι αυτή που δεν ξέρεις αν περνάνε τέτοιου είδους έξοδα στο ΦΠΑ και δεν ξέρεις τι είναι ΑΠΥ;;:confused:

βρε ξερω τι ειδους περνανε στα εξοδα....απλα εκανα διαπιστωση οτι τελικα το κρατος το ιδιο σε κλεβει κ σε κανει να χρεωκοπεις....αρα το να μην κοψεις καποιες αποδειξεις ειναι μονοδρομος για να επιβιωσει μια πολυ μικρη επιχειρηση....οποιος αμφιβαλλει ή θελει να το παιξει τιμιος κ ηθικος κ οτι πρεπει να τα κοβουμε ολα κτλ κτλ ας μου πει για να του δειξω με υπολογισμους πως το κρατος ερχεται κ σε κλεβει νομιμοτατα.....



Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
και η υπαλληλος ειναι μηπως απο το ανατολικο μπλοκ?

:D

θανο οχι ρε φιλε.....συγχωριανη ειναι η υπαλληλος...ντοπια :wave2:

Boxer
05/10/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
βρε ξερω τι ειδους περνανε στα εξοδα....απλα εκανα διαπιστωση οτι τελικα το κρατος το ιδιο σε κλεβει κ σε κανει να χρεωκοπεις....αρα το να μην κοψεις καποιες αποδειξεις ειναι μονοδρομος για να επιβιωσει μια πολυ μικρη επιχειρηση....οποιος αμφιβαλλει ή θελει να το παιξει τιμιος κ ηθικος κ οτι πρεπει να τα κοβουμε ολα κτλ κτλ ας μου πει για να του δειξω με υπολογισμους πως το κρατος ερχεται κ σε κλεβει νομιμοτατα.....




θανο οχι ρε φιλε.....συγχωριανη ειναι η υπαλληλος...ντοπια :wave2:

ο φπα δεν ειναι δικος σου , αρα δεν ειναι και εξοδο...απλα το μεσαζοντα κανεις...
τον εισπρατεις απο τον πελατη και τον αποδιδεις στην εφορια αφου πρωτα εχεις αφαιρεσει τον φπα που πληρωσες (στους προμηθευτες σου)

μην κοβοντας αποδειξη α)φοροκλεβεις (τον φπα που οπως ειπαμε δεν ειναι δικος σου) και β) φοροαποφευγεις (δηλωνοντας μικροτερο τζιρο και κατα συνεπεια , μικροτερο φορο εισοδηματος)...

για αυτο οταν σας λενε καποιοι εξυπνοι να μοιρασουμε τον φπα , να τους λετε "ασε φιλε , εσυ θα κερδισεις απο τον τζιρο" χαχαχα

ΥΓ. Για δειξε μας τους υπολογισμους σου

kyko
05/10/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer


ΥΓ. Για δειξε μας τους υπολογισμους σου

εχεις πμ

cityfly
05/10/2010, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
βρε ξερω τι ειδους περνανε στα εξοδα....απλα εκανα διαπιστωση οτι τελικα το κρατος το ιδιο σε κλεβει κ σε κανει να χρεωκοπεις....αρα το να μην κοψεις καποιες αποδειξεις ειναι μονοδρομος για να επιβιωσει μια πολυ μικρη επιχειρηση....οποιος αμφιβαλλει ή θελει να το παιξει τιμιος κ ηθικος κ οτι πρεπει να τα κοβουμε ολα κτλ κτλ ας μου πει για να του δειξω με υπολογισμους πως το κρατος ερχεται κ σε κλεβει νομιμοτατα.....




με αυτά που γράφεις και με αυτά που έχεις στην υπογραφή
έχω μια απορία
το "τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας δικά μας"
σου λέει κάτι;

kyko
05/10/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
με αυτά που γράφεις και με αυτά που έχεις στην υπογραφή
έχω μια απορία
το "τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας δικά μας"
σου λέει κάτι;

τι εγραψα κ σου φανηκε παραλογο?
τι σου φαινεται παραλογο στην υπογραφη μου?

libali10
05/10/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
ο φπα δεν ειναι δικος σου , αρα δεν ειναι και εξοδο...απλα το μεσαζοντα κανεις...
τον εισπρατεις απο τον πελατη και τον αποδιδεις στην εφορια αφου πρωτα εχεις αφαιρεσει τον φπα που πληρωσες (στους προμηθευτες σου)

μην κοβοντας αποδειξη α)φοροκλεβεις (τον φπα που οπως ειπαμε δεν ειναι δικος σου) και β) φοροαποφευγεις (δηλωνοντας μικροτερο τζιρο και κατα συνεπεια , μικροτερο φορο εισοδηματος)...

για αυτο οταν σας λενε καποιοι εξυπνοι να μοιρασουμε τον φπα , να τους λετε "ασε φιλε , εσυ θα κερδισεις απο τον τζιρο" χαχαχα

ΥΓ. Για δειξε μας τους υπολογισμους σου

ωραια τα λες φιλε μου...μαζι σου!
εγω ειμαι ελευθερος εππαγγελματιας (εργασιες οικοδομης) και θελω να σου κανω ενα ερωτημα.
Το ξερεις οτι κανεις σχεδον διωτης δεν θελει να αποδιδεις τον ΦΠΑ διαφορετικα χανεις την δουλεια?
Ποιον μεσαζοντα εννοεις?
Οι περισσοτεροι ελευθεροι επαγγελματιες (πχ Ξυλουργοι) εχουν πολυ χαμηλες τιμες διοτι δεν εχουν ουτε Εναρξη Εργασιας αρα ουτε παγια εξοδα,Δεη,Τηλεφωνα,Οτε,Λογιστη,ΤΕΒΕ =1000Ευρο

Πως θα επιβιωσω εγω και οι αλλες νομιμες επειχηρησεις?
Κανει κατι το κρατος για το μαυρο χρημα?
Εγω μπορω να κανω τον μεσαζοντα μονο σε μουτσες.
Ας δωσει το μπουρδελοκρατος ερμαιο τις τυχης,το παρακρατος των Δημοσιογραφων-των Δικαστικων-των πολιτικων,(η σειρα δεν ειναι τυχαια) μια λυση ωστε να μπορει Ο νομιμος να μην ειναι Ο μ@λακας.

Αντε τσαντιστηκα....Ποτε εχει TD Μεγαρα

Amplified
05/10/2010, 19:37
Βλέπετε τι γίνεται με την περαίωση ; Πλαστά ή αληθινά όλα μέσα και τρως και την 15άρα. Ζεις σε ένα κράτος που σου συμπεριφέρεται σαν κλέφτη ακόμα κι αν θες να είσαι τίμιος. Πριν 6 χρόνια και μένα μου φαινόταν παράλογο και οπισθοδρομικό να κλέβει ένας επιχειρηματίας από δω κι από κει τα ψιλά, αλλά πλέον βλέπω τους μικρομεσαίους που πάνε να γλιτώσουν κάνα 100άρι ΦΠΑ και λέω και μπράβο.
Ο άλλος την παλεύει να ζήσει ο ίδιος κι οι 5 υπάλληλοί του κι η Α.Ε. αποδίπλα να κάνει πάρτυ με αναπτυξιακό, μίζα στον ορκωτό και βουλευτή στην τσέπη ; Βρε άντε μου στο διάολο για κράτος. Κλέψε φίλε κι άμα σου φαίνονται λίγα αυτά που σου καβατζώνει ο λογιστής, πάρε τηλέφωνο να δώσω μία "χείρα βοηθείας".

Boxer
05/10/2010, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ωραια τα λες φιλε μου...μαζι σου!
εγω ειμαι ελευθερος εππαγγελματιας (εργασιες οικοδομης) και θελω να σου κανω ενα ερωτημα.
Το ξερεις οτι κανεις σχεδον διωτης δεν θελει να αποδιδεις τον ΦΠΑ διαφορετικα χανεις την δουλεια?
Ποιον μεσαζοντα εννοεις?
Οι περισσοτεροι ελευθεροι επαγγελματιες (πχ Ξυλουργοι) εχουν πολυ χαμηλες τιμες διοτι δεν εχουν ουτε Εναρξη Εργασιας αρα ουτε παγια εξοδα,Δεη,Τηλεφωνα,Οτε,Λογιστη,ΤΕΒΕ =1000Ευρο

Πως θα επιβιωσω εγω και οι αλλες νομιμες επειχηρησεις?
Κανει κατι το κρατος για το μαυρο χρημα?
Εγω μπορω να κανω τον μεσαζοντα μονο σε μουτσες.
Ας δωσει το μπουρδελοκρατος ερμαιο τις τυχης,το παρακρατος των Δημοσιογραφων-των Δικαστικων-των πολιτικων,(η σειρα δεν ειναι τυχαια) μια λυση ωστε να μπορει Ο νομιμος να μην ειναι Ο μ@λακας.

Αντε τσαντιστηκα....Ποτε εχει TD Μεγαρα

και τους μαυρους με τα σι ντι , τσαντες κλπ που κλεινουν τους μαγαζατορες κλπ κλπ

οκ τα ξερω ολα αυτα....

γιατι μου την πεφτεις ; :confused:

εγω ειμαι το κρατος ;

ermiss
05/10/2010, 20:52
Δεν πειράζει, έχετε δίκιο. κλέψτε το ΦΠΑ γιατι δεν βγαίνετε, να κλέψει και ο εφοριακός επειδή του έκοψαν τα επιδόματα, να κλέψει και ο βουλευτής γιατί η προεκλογική εκστρατεία έχει μεγάλο κόστος, να κλέψει και ο εργολάβος γιατί τόσα χρόνια έπαιρνε τις δουλειές ο κολλητός της προηγούμενης κυβέρνησης-υπουργού.

Μαλάκα μου τέτοια διαβάζω μετά απο τέτοια κρίση και ένα ξέρω.

ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ....

Τα παιδιά μας λυπάμαι μόνο για το χάος που θα τους δώσουμε και γιατί δεν θα έχουμε την δυνατότητα να τους παρέχουμε κανένα εφόδιο...


:bigcry: :bigcry:

kyko
06/10/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δεν πειράζει, έχετε δίκιο. κλέψτε το ΦΠΑ γιατι δεν βγαίνετε, να κλέψει και ο εφοριακός επειδή του έκοψαν τα επιδόματα, να κλέψει και ο βουλευτής γιατί η προεκλογική εκστρατεία έχει μεγάλο κόστος, να κλέψει και ο εργολάβος γιατί τόσα χρόνια έπαιρνε τις δουλειές ο κολλητός της προηγούμενης κυβέρνησης-υπουργού.

Μαλάκα μου τέτοια διαβάζω μετά απο τέτοια κρίση και ένα ξέρω.

ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ....

Τα παιδιά μας λυπάμαι μόνο για το χάος που θα τους δώσουμε και γιατί δεν θα έχουμε την δυνατότητα να τους παρέχουμε κανένα εφόδιο...



εισ'ωραιος ermiss!!!
βαζεις στην ιδια μοιρα:
-εφοριακο
-βο(υ)λευτη
-εργολαβο

κ ολους αυτους τους συγκρινεις με ποιους?με τα μαγαζια της γειτονιας σου που πληρωνουν το φπα τους....το οαεε τους....τον υπαλληλο....το ικα....τη δεη.....κ στο τελος ΑΝ βαλουν 100? στην τσεπη εχει καλως....αλλιως τον λοπου....μπραβο ρε!!!να εισαι καλα να χαιρεσαι τα παιδια σου!!!
:beer: :beer:

ermiss
06/10/2010, 08:37
Στην ίδια μοίρα μπαίνεις μόνος σου, όταν δικαιολογείς και επιβεβαιώνεις την κλοπή του ΦΠΑ.

Πάρτο χαμπάρι και άσε τις αστείες δικαιολογίες. Το ΦΠΑ είναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ λεφτά που ΔΕΝ προορίζονται για τις τσέπη σου και τις ανάγκες σου. Είναι ποσά που φεύγουν απο την ΔΙΚΗ μου τσέπη. για να πάνε ΑΛΛΟΥ, απλά μεσάζων είσαι. Όταν τα λεφτά αυτά ΔΕΝ πάνε στον προορισμό τους, είναι ΚΛΟΠΗ.

devil's animal
06/10/2010, 08:41
δεν θα γινουμε ανθρωποι ποτε!:sad:

kyko
06/10/2010, 08:57
μαλλον δεν καταλαβατε κατι....δεν ειπε κανεις οτι ειναι το σωστο να κλεβεις το φπα....
αλλα βρειτε εσεις που δεν ασχολειστε με ελευθερο επαγγελμα κ δεν πληρωνετε 1200? το μηνα εξοδα εναν τροπο να βγαλετε ψωμι να φατε....φανταζομαι οτι εσεις που λετε για αποδοση φπα οπως πρεπει,δεν θα γινουμε ανθρωποι κτλ ειστε υπαλληλοι σε καποια εταιρεια?υπαληλλοι σε καποιο μεγαλο καταστημα?σε καποιο μικρο καταστημα?δημ.υπαλληλοι?φοιτητες?εισοδηματιες?τι?οτιδ ηποτε αλλο εκτος απο ελευθερο επαγγελμα οπου πληρωνεις ο ιδιος τα εξοδα σου....κ φανταζομαι θα πειτε το κλασσικο "μεγαλε,αν δεν μπορεις να τα βγαλεις περα κλειστο..."
κατι καινουριο εχετε να πειτε?

:wave2:

ermiss
06/10/2010, 09:00
Ότι με την ίδια λογική, αν εγώ αύριο μείνω άνεργος και δεν έχω να φάω, να μπω μέσα να σου σηκώσω το μαγαζί για να βγάλω τα έξοδα μου...

kyko
06/10/2010, 09:03
απο οτι καταλαβαινω ο καθενας το αντιλαμβανεται απο τη σκοπια του....
αρα πρεπει να κλεισει το thread....δεν εχει νοημα κ δεν βγαινει κατι........

:a3: :a026: :a56:

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
μαλλον δεν καταλαβατε κατι....δεν ειπε κανεις οτι ειναι το σωστο να κλεβεις το φπα....
αλλα βρειτε εσεις που δεν ασχολειστε με ελευθερο επαγγελμα κ δεν πληρωνετε 1200? το μηνα εξοδα εναν τροπο να βγαλετε ψωμι να φατε....φανταζομαι οτι εσεις που λετε για αποδοση φπα οπως πρεπει,δεν θα γινουμε ανθρωποι κτλ ειστε υπαλληλοι σε καποια εταιρεια?υπαληλλοι σε καποιο μεγαλο καταστημα?σε καποιο μικρο καταστημα?δημ.υπαλληλοι?φοιτητες?εισοδηματιες?τι?οτιδ ηποτε αλλο εκτος απο ελευθερο επαγγελμα οπου πληρωνεις ο ιδιος τα εξοδα σου....κ φανταζομαι θα πειτε το κλασσικο "μεγαλε,αν δεν μπορεις να τα βγαλεις περα κλειστο..."
κατι καινουριο εχετε να πειτε?

:wave2:
+1000
εγω συνολικα φετος εχω πληρωσει
7700 ευρω φπα στο ακαθαριστο εισοδημα
μεχρι στιγμης απο την αρχη της χρονιας το εισοδημα μου ευτυχως ειναι 0

και λεω ευτυχως γιατι ολοι τριγυρω μου ειναι -4 ενοικια και -2 τεβε.

να κλεισουμε ολοι να δουμε απο που θα τσιμπαει φπα το κρατος απο τους δημοσιους υπαλληλους :lol:

ermiss
06/10/2010, 09:18
MOZART έχεις δίκιο, όμως όταν κάθε μήνα μπαίνεις μέσα τουλάχιστον ένα ενοίκιο, είναι σίγουρο ότι μετά απο ένα εξάμηνο οι οφειλές θα είναι τεράστιες...

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
MOZART έχεις δίκιο, όμως όταν κάθε μήνα μπαίνεις μέσα τουλάχιστον ένα ενοίκιο, είναι σίγουρο ότι μετά απο ένα εξάμηνο οι οφειλές θα είναι τεράστιες...
μα αυτο σου λεω οτι τα μαγαζια το φπα το πληρωνουν απο το ακαθαριστο εισοδημα.
σχεδον ολοι εχουν αποροφησει το 5% της αυξησης του φπα και με την κριση αναγκαζεσαι να κατεβασει και αλλο τις τιμες.

οταν φτασεις να κανεις και περαιωση τρως και το αγκουρι που ειναι εξτρα γαμισιατικα που δεν πληρωνει κανενας αλλος στην ελλαδα εκτος απο τον ελευθερο επαγγελματια και φτασανε ολοι να χρωστανε ενοικια και να μην βγαινουν.

τωρα το να κλεισεις ειναι μεγαλη κουβεντα γιατι θα πρεπει να κλισει αυτοματα ενα 60% των μικρων επιχειρησεων.

libali10
06/10/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Στην ίδια μοίρα μπαίνεις μόνος σου, όταν δικαιολογείς και επιβεβαιώνεις την κλοπή του ΦΠΑ.

Πάρτο χαμπάρι και άσε τις αστείες δικαιολογίες. Το ΦΠΑ είναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ λεφτά που ΔΕΝ προορίζονται για τις τσέπη σου και τις ανάγκες σου. Είναι ποσά που φεύγουν απο την ΔΙΚΗ μου τσέπη. για να πάνε ΑΛΛΟΥ, απλά μεσάζων είσαι. Όταν τα λεφτά αυτά ΔΕΝ πάνε στον προορισμό τους, είναι ΚΛΟΠΗ.

Ρε σεις τι ειναι αυτα που λετε?
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ "ΤΟ" ΔΙΑΦΘΑΡΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?
ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΙΔΗΣΕΙΣ...ΛΕΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ Η ΑΠΑΤΕΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΕΙΑ..ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?????????????????
ΠΟΙΟ ΦΠΑ ΛΕΤΕ?????






ΒΡΕ ΣΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΛΕΜΕ?
μιλας για αυτους που τοο εισπρακτουν συμφωνω οτι ειναι κλοπη...ΓΙΑ τους αλλους ομως?
Απο που θα αποδοσεις το ΦΠΑ?

Ερχεται ο πελατης και στο ξεκαθαριζει απο την αρχη...δΕΝ ΘΕΛΩ ΦΠΑ σου λεει?
Μολις του πεις 1000 ευρω + 230 εγινε πουλακι και παει στον Αλβανο ( η οποιον Ελληνα δεν εχει χαρτια και δουλευει μαυρα)
Για βρες μια τυχαια οικοδομη και ρωτησε τα συνεργεια που εργαζονται αν εχουν βιβλια και εναρξη στην εφορια.

Λοιπον μην πλαναστε...Παει οι Ελλαδα που ονειρευονται καποιοι...ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΡΓΑ.
Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΣΦΥΡΙΞΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ...ΠΩς ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ.


Για σε ενα 1.000.000 χρονια απο τωρα θα σε κυβερνουν απατεωνες.. Ειναι θεμα επιβιωσης πλεον.Χωνευτε το.
Μακαρι να ηταν αλλιως.

Amplified
06/10/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Στην ίδια μοίρα μπαίνεις μόνος σου, όταν δικαιολογείς και επιβεβαιώνεις την κλοπή του ΦΠΑ.

Πάρτο χαμπάρι και άσε τις αστείες δικαιολογίες. Το ΦΠΑ είναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ λεφτά που ΔΕΝ προορίζονται για τις τσέπη σου και τις ανάγκες σου. Είναι ποσά που φεύγουν απο την ΔΙΚΗ μου τσέπη. για να πάνε ΑΛΛΟΥ, απλά μεσάζων είσαι. Όταν τα λεφτά αυτά ΔΕΝ πάνε στον προορισμό τους, είναι ΚΛΟΠΗ.

Επειδή ο ρομαντισμός από την απ' έξω έχει μία γοητεία (παρόμοια με της ΚΝΕ στο 1ο έτος), άκου τι γίνεται στην Ελλάδα και βρες μου τρόπο να σταθεί ο νέος επιχειρηματίας, ως "τίμιος" επιχειρηματίας.
Με την περαίωση του 2000 έως 2005, ο φίλος μου ο Τάκης (διαλέγω λαϊκό όνομα γιατί θέλω να πιάσω όλα τα στρώματα), ο οποίος ως τότε ήταν τυπικότατος και τιμιότατος πάει στην εφορία της γειτονιάς του να κλείσει τα βιβλία του, όπως τον διέταξε το αείμνηστο ελληνικό κράτος. Ο εφοριακός του λέει : "με 20 χιλιάδες ευρώ είσαι εντάξει, μπορείς να ανάψεις μία φωτιά στην αυλή και να τα κάψεις τα αμαρτωλά βιβλία σου, ή αν δεν έχεις αυλή, στο τζάκι, ή αν δεν έχεις τζάκι βρες ένα τρόπο βρε αδερφέ !"
Έντρομος ο φίλος μου ο Τάκης του λέει : "Μα εγώ κύριε είμαι τίμιος ! γιατί να δώσω 20 χιλιάδες ευρώ ; Είναι σαν να μου ζητάτε να παραδεχτώ ότι είμαι κλέφτης ενώ δεν είμαι !"
Σηκώνει το κεφάλι ο εφοριακός και τον καρφώνει με το βλέμα της λοβοτομής, αυτό που έχουν εξασκήσει τόσο πολύ οι εφοριακοί πίσω από τα γυαλιά της πρεσβυωπίας, και λέει : "Κύριε αν δεν θέλετε να δώσετε 20 χιλιάρικα, τότε θα έρθουμε για έλεγχο και πιστέψτε με, δεν υπάρχει περίπτωση να σας βγει λιγότερο σε αυτή την περίπτωση."
Δεν άκουσε την σοφή προειδοποίηση ο φίλος μου ο Τάκης και σαν κλασικός μαλάκας τραμπούκος ελληναράς απαντά όλος αυτοπεποίθηση : "Εγώ κύριε μου όπως σας είπα είμαι τίμιος και τυπικότατος. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να πληρώσω τα 20 χιλιάδες ευρώ, μπορείτε να 'ρθείτε για έλεγχο."
Σκάει και το κλιμάκιο μετά από λίγο καιρό για έλεγχο και αρχίζουν : "Αυτό το δελτίο δεν έχει ακριβή ώρα έναρξης, πρόστιμο 500 ευρώ. Αυτό το ΤΔΑ δεν αναγράφει καθαρά την πινακίδα του οχήματος, πρόστιμο 750 ευρώ. Αυτό το ντουλάπι είναι 2,3 εκ. ψιλότερα από το έδαφος απ' όσο προβλέπεται, πρόστιμο 1000 ευρώ. Αυτός ο φάκελος είναι σκούρο γκρι, ενώ αυτός είναι ανοιχτό γκρι ποντικί, για πρόστιμο θα πάρουμε την γυναίκα σου και τον πρωτότοκο γιο σου."
Με τα πολλά ο ταλαίπωρος ο φίλος μου ο Τάκης, έκλεισε βιβλία με 23 χιλιάρικα αντί για 20 και ένα γιο λιγότερο (την γυναίκα ποιος την χέζ@@). Από τότε ξυπνάει και κοιμάται με την έννοια του πως θα καβατζώσει λίγο ΦΠΑ μπας και του μείνει κάτι από αυτό το κωλοκράτος, που βγαίνει παγανιά κάθε 5αετία για εισπράξεις.

Ε τώρα λοιπόν αδερφέ, βρες ένα τρόπο να αλλάξουμε τον κόσμο εγώ, εσύ κι ο Τάκης, και να αφήσουμε ένα κράτος όλο μέλι και περηφάνεια στα παιδιά μας κι εγώ σου ορκίζομαι δεν ξαναπουλάω ούτε τσίχλα χωρίς απόδειξη, μα τον Δία !

Amplified
06/10/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
(διαλέγω λαϊκό όνομα γιατί θέλω να πιάσω όλα τα στρώματα)

Εδώ εννοώ όλους όσους έχουν Vstrom, έτσι ; Γιατί είμαστε και σε φόρουμ για μηχανές, μην ξεχνιόμαστε !

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
βΡΕ ΣΕΙς ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΛΕΜΕ?
μιλας για αυτους που τοο εισπρακτουν...ΓΙΑ τους αλλους ομως?
Απο που θα αποδοσεις το ΦΠΑ?
Ερχεται ο πελατης και στο ξεκαθαριζει απο την αρχη...δΕΝ ΘΕΛΩ ΦΠΑ σου λεει?
Μολις του πεις 1000 ευρω + 230 εγινε πουλει και παει στον Αλβανο ( η οποιον δεν εχει χαρτια και δουλευει μαυρα)

Λοιπον μην πλαναστε...Παει οι Ελλαδα που ονειρευονται καποιοι...ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΡΓΑ.
Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΣΦΥΡΙΞΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ...ΠΩς ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ.


Για σε ενα 1.000.000 χρονια απο τωρα θα σε κυβερνουν απατεωνες.. Ειναι θεμα επιβιωσης πλεον.
ο μοναδικος χαμενος ειναι οποιος εχει μαγαζι.
και να μην κοψει αποδειξη κανοντας σκοντο στην τιμη θα πληρωσεις στην περαιωση τα κλεμενα
και να κοψει αποδειξη θα ειναι πιο ακριβος απο αυτον που δουλευει μαυρα.

η μονη λυση πλεον ειναι να αποροφησεις το φπα εσυ και να δουλευεις ουσιαστικα τσαμπα.

Operater
06/10/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
....

Ε τώρα λοιπόν αδερφέ, βρες ένα τρόπο να αλλάξουμε τον κόσμο εγώ, εσύ κι ο Τάκης, και να αφήσουμε ένα κράτος όλο μέλι και περηφάνεια στα παιδιά μας κι εγώ σου ορκίζομαι δεν ξαναπουλάω ούτε τσίχλα χωρίς απόδειξη, μα τον Δία !

+πολλά...

έξω από το χορό, πολλοί χορεύουν :mad:

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Επειδή ο ρομαντισμός από την απ' έξω έχει μία γοητεία (παρόμοια με της ΚΝΕ στο 1ο έτος), άκου τι γίνεται στην Ελλάδα και βρες μου τρόπο να σταθεί ο νέος επιχειρηματίας, ως "τίμιος" επιχειρηματίας.
Με την περαίωση του 2000 έως 2005, ο φίλος μου ο Τάκης (διαλέγω λαϊκό όνομα γιατί θέλω να πιάσω όλα τα στρώματα), ο οποίος ως τότε ήταν τυπικότατος και τιμιότατος πάει στην εφορία της γειτονιάς του να κλείσει τα βιβλία του, όπως τον διέταξε το αείμνηστο ελληνικό κράτος. Ο εφοριακός του λέει : "με 20 χιλιάδες ευρώ είσαι εντάξει, μπορείς να ανάψεις μία φωτιά στην αυλή και να τα κάψεις τα αμαρτωλά βιβλία σου, ή αν δεν έχεις αυλή, στο τζάκι, ή αν δεν έχεις τζάκι βρες ένα τρόπο βρε αδερφέ !"
Έντρομος ο φίλος μου ο Τάκης του λέει : "Μα εγώ κύριε είμαι τίμιος ! γιατί να δώσω 20 χιλιάδες ευρώ ; Είναι σαν να μου ζητάτε να παραδεχτώ ότι είμαι κλέφτης ενώ δεν είμαι !"
Σηκώνει το κεφάλι ο εφοριακός και τον καρφώνει με το βλέμα της λοβοτομής, αυτό που έχουν εξασκήσει τόσο πολύ οι εφοριακοί πίσω από τα γυαλιά της πρεσβυωπίας, και λέει : "Κύριε αν δεν θέλετε να δώσετε 20 χιλιάρικα, τότε θα έρθουμε για έλεγχο και πιστέψτε με, δεν υπάρχει περίπτωση να σας βγει λιγότερο σε αυτή την περίπτωση."
Δεν άκουσε την σοφή προειδοποίηση ο φίλος μου ο Τάκης και σαν κλασικός μαλάκας τραμπούκος ελληναράς απαντά όλος αυτοπεποίθηση : "Εγώ κύριε μου όπως σας είπα είμαι τίμιος και τυπικότατος. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να πληρώσω τα 20 χιλιάδες ευρώ, μπορείτε να 'ρθείτε για έλεγχο."
Σκάει και το κλιμάκιο μετά από λίγο καιρό για έλεγχο και αρχίζουν : "Αυτό το δελτίο δεν έχει ακριβή ώρα έναρξης, πρόστιμο 500 ευρώ. Αυτό το ΤΔΑ δεν αναγράφει καθαρά την πινακίδα του οχήματος, πρόστιμο 750 ευρώ. Αυτό το ντουλάπι είναι 2,3 εκ. ψιλότερα από το έδαφος απ' όσο προβλέπεται, πρόστιμο 1000 ευρώ. Αυτός ο φάκελος είναι σκούρο γκρι, ενώ αυτός είναι ανοιχτό γκρι ποντικί, για πρόστιμο θα πάρουμε την γυναίκα σου και τον πρωτότοκο γιο σου."
Με τα πολλά ο ταλαίπωρος ο φίλος μου ο Τάκης, έκλεισε βιβλία με 23 χιλιάρικα αντί για 20 και ένα γιο λιγότερο (την γυναίκα ποιος την χέζ@@). Από τότε ξυπνάει και κοιμάται με την έννοια του πως θα καβατζώσει λίγο ΦΠΑ μπας και του μείνει κάτι από αυτό το κωλοκράτος, που βγαίνει παγανιά κάθε 5αετία για εισπράξεις.

Ε τώρα λοιπόν αδερφέ, βρες ένα τρόπο να αλλάξουμε τον κόσμο εγώ, εσύ κι ο Τάκης, και να αφήσουμε ένα κράτος όλο μέλι και περηφάνεια στα παιδιά μας κι εγώ σου ορκίζομαι δεν ξαναπουλάω ούτε τσίχλα χωρίς απόδειξη, μα τον Δία !
ειναι τοσο απλο και δεν λεει κανενας να το καταλαβει.

η μονη λυση ειναι αυτο που κανουν οι μεγαλες επιχηρησεις.
κατακλεβουν το κρατος.
τους σκαει μια περαιωση ενα μοιριο πανε κανουν συμβιβασμο με 300χιλιαδες και ολα οκ.
μονο ετσι επιβιωνεις πλεον

Operater
06/10/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν θα γινουμε ανθρωποι ποτε!:sad:

πόση σοφία κρύβουν τα λόγια σου...:rolleyes:

libali10
06/10/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
+πολλά...

έξω από το χορό, πολλοί χορεύουν :mad:

+1000

ermiss
06/10/2010, 12:58
Άκου το ΦΠΑ του πληρώνετε απο το ακαθάριστα έσοδα.... :bigcry: :bigcry:

Το ΦΠΑ το βλέπετε σαν έσοδο?????



Και συνεχίζω να επιμένω μετά το παραλογισμό, ότι δεν έχουμε καμία ελπίδα...

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Άκου το ΦΠΑ του πληρώνετε απο το ακαθάριστα έσοδα.... :bigcry: :bigcry:

Το ΦΠΑ το βλέπετε σαν έσοδο?????



Και συνεχίζω να επιμένω μετά το παραλογισμό, ότι δεν έχουμε καμία ελπίδα...
οχι δεν το βλεπουμε σαν εσοδο αλλα πρεπει να βλεπουμε σαν στανταρ εξοδο την περαιωση οταν καποτε πληρωσεις περαιωση ελα να μιλησουμε.
βολεψου τωρα στο στανταρακι μισθο σου

ermiss
06/10/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
οχι δεν το βλεπουμε σαν εσοδο αλλα πρεπει να βλεπουμε σαν στανταρ εξοδο την περαιωση οταν καποτε πληρωσεις περαιωση ελα να μιλησουμε.
βολεψου τωρα στο στανταρακι μισθο σου

Αφήστε τις ειρωνείες και τους αφορισμούς. Η περαίωση σαφώς και είναι λάθος σαν διαδικασία, τραγική μπορώ να πω,ΟΜΩΣ δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να πληρώσει ή να περαιώσει...

Και επαναλαμβάνω ΤΟ ΦΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΟΔΟ... Μην μας δουλεύεις τώρα...

Amplified
06/10/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Η περαίωση σαφώς και είναι λάθος σαν διαδικασία, τραγική μπορώ να πω,ΟΜΩΣ δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να πληρώσει ή να περαιώσει...

Τρία πουλάκια κάθονταν...

ermiss
06/10/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Τρία πουλάκια κάθονταν...

Ενώ η επιχειρηματολογία σου περί μη ορθής αναγραφής στοιχείων στα ΔΑ-Τ είναι ουσιαστική...


Ικανό επιχείρημα για να παρακρατείς το ΦΠΑ.. Να το πεις αυτό αν σου έρθουν για έλεγχο και σου κόψουν κανά 2.000...

Operater
06/10/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
....ΟΜΩΣ δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να πληρώσει ή να περαιώσει...

....

δεν είσαι υποχρεωμένος να αποδώσεις στην εφορία; τι λες;

ermiss
06/10/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
δεν είσαι υποχρεωμένος να αποδώσεις στην εφορία; τι λες;


Για την περαίωση μιλάω... Δεν είναι υποχρεωτική

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Για την περαίωση μιλάω... Δεν είναι υποχρεωτική :rotflmao: :rotflmao:
πες μου λιγο και τι δουλεια κανεις

ermiss
06/10/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
:rotflmao: :rotflmao:
πες μου λιγο και τι δουλεια κανεις
υπάλληλος σε λογιστικό γραφείο :winka:

Επι της ουσίας, η περαίωση είναι χαριστική ρύθμιση για να καλυφτούν παρατυπίες. ΚΑΙ ΟΧΙ δικαιολογία για να παρατυπήσει κάποιος.

infinity loop λέμε.

Όπως και να έχει φίλε είναι τραγικό να επιχειρηματολογούμε υπέρ της φοροκλοπής... να σοβαρευτούμε και λίγο...

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
υπάλληλος σε λογιστικό γραφείο :winka:

Επι της ουσίας, η περαίωση είναι χαριστική ρύθμιση για να καλυφτούν παρατυπίες. ΚΑΙ ΟΧΙ δικαιολογία για να παρατυπήσει κάποιος.

infinity loop λέμε.

Όπως και να έχει φίλε είναι τραγικό να επιχειρηματολογούμε υπέρ της φοροκλοπής... να σοβαρευτούμε και λίγο...
δεν διαβασες τι εγραψα.
ειπα οτι κοψεις δεν κοψεις αποδειξη θα τα πληρωσεις στην περαιωση.
αν δεν κοψει αποδειξη τοσο παραπανω θα ειναι η περαιωση σε συγκριση με τα εμπορευματα.
αν κοψει αποδειξη και δεν της αποροσφησεις στην τιμη δεν θα εισαι ανταγωνιστικος σε σχεση με τους μαυρους που ειναι στην αγοαρα.

η μικρη επιχηρηση ειναι καταδικασμενη πλεον σε 0 κερδος κοψει δεν κοψει αποδειξη

DimChios
06/10/2010, 18:52
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=82971

Boxer
06/10/2010, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=82971

Αυτο ειναι για γελια :sad: :(

kyko
06/10/2010, 19:09
το θεμα δεν ειναι για γελια....το θεμα ειναι για κλαμματα....πολλα κλαμμματα.....
με απλα λογια.....βαζοντας κ τον εαυτο μου μεσα σε αυτους που "δεν τα κοβουν ολα"(οχι για να κανω καμμια περιουσια αλλα για να βγαλω να φαω ενα πιατο φαϊ) απο τον 1ο μηνα που θα ισχυσει κατι τετοιο ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ θα μπουμε μεσα....δλδ λουκετο....φιλε ermiss κ οι υπολοιποι υπερασπιστες του "δικαιου" φπα να δω τι θα λετε οταν δεν θα βρισκετε μαγαζι ανοιχτο στη γειτονια σας :winka: :wave2: να δω τι θα λετε οταν αυτο το λουκετο το βαλει καποιος κοντινος σας φιλος,συγγενης....

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ Φ**ΡΟΔΙ**ΓΗ για να κανει καποιος περιουσια....μιλαω για να βγαλει τα προς το ζην.....ξυπνατε....εχουν χαθει μυρια ? κ αυτα σιγουρα δεν οφειλονται στα μικρομαγαζα που παλευουν για επιβιωση.......

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ Φ**ΡΟΔΙ**ΓΗ για να κανει καποιος περιουσια....μιλαω για να βγαλει τα προς το ζην.....ξυπνατε....εχουν χαθει μυρια ? κ αυτα σιγουρα δεν οφειλονται στα μικρομαγαζα που παλευουν για επιβιωση.......
μα δεν καταλαβες οτι ειμαστε εμποδιο στις πολυεθνικες

και πραγματικα πλεον δεν μιλαμε για να κονομησουμε μιλαμε για για να βγαλουμε το καθαρο 20ευρω την μερα

ermiss
06/10/2010, 19:25
Παντού οφείλονται φίλε, ακόμα και στην φοροδιαφυγή του μικρού, στο ποσοστό που του αναλογεί πάντα.

Καμία δικαιολογία για φοροδιαφυγή φίλε, καμία... Υπήρχε και δέκα χρόνια πριν χωρίς περαιώσεις και χωρίς στρίμωγμα, τότε τι δικαιολογία είχαν???

Μια παρατήρηση, η τωρινή περαίωση μόνο ευνοϊκή δεν είναι για αυτό και ελάχιστοι θα περαιώσουν. Είναι τόσο βαριά στις μεγάλες διαφορές που όποιος είναι πιο κοντά στο νόμιμο θα προτιμήσει τον όποιο υποτιθέμενο έλεγχο... Δυστυχώς θα κλείσουν και όσοι είχαν κάνει χοντρές μαλακίες, και είναι απόλυτα άδικο αυτό για όλους...

ΜΟΖΑΡΤ
06/10/2010, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Παντού οφείλονται φίλε, ακόμα και στην φοροδιαφυγή του μικρού, στο ποσοστό που του αναλογεί πάντα.

Καμία δικαιολογία για φοροδιαφυγή φίλε, καμία... Υπήρχε και δέκα χρόνια πριν χωρίς περαιώσεις και χωρίς στρίμωγμα, τότε τι δικαιολογία είχαν???

Μια παρατήρηση, η τωρινή περαίωση μόνο ευνοϊκή δεν είναι για αυτό και ελάχιστοι θα περαιώσουν. Είναι τόσο βαριά στις μεγάλες διαφορές που όποιος είναι πιο κοντά στο νόμιμο θα προτιμήσει τον όποιο υποτιθέμενο έλεγχο... Δυστυχώς θα κλείσουν και όσοι είχαν κάνει χοντρές μαλακίες, και είναι απόλυτα άδικο αυτό για όλους...
μα ρε φιλε ειναι δυνατον να καθαρισει με ελενχο κατω απο 2000 ευρω?
δυο μουτζουρες σε τιμολογια να σου βρουν και ενα οτιδηποτε αντικειμενο χωρις να ειναι περασμενο φτανει.
ασε που μπαινεις στην λιστα με τα προστιμα
ποιος σου ειπε οτι πριν δεκα χρονια δεν κλεινανε βιβλια.

Amplified
06/10/2010, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Παντού οφείλονται φίλε, ακόμα και στην φοροδιαφυγή του μικρού, στο ποσοστό που του αναλογεί πάντα.

Καμία δικαιολογία για φοροδιαφυγή φίλε, καμία... Υπήρχε και δέκα χρόνια πριν χωρίς περαιώσεις και χωρίς στρίμωγμα, τότε τι δικαιολογία είχαν???

Μια παρατήρηση, η τωρινή περαίωση μόνο ευνοϊκή δεν είναι για αυτό και ελάχιστοι θα περαιώσουν. Είναι τόσο βαριά στις μεγάλες διαφορές που όποιος είναι πιο κοντά στο νόμιμο θα προτιμήσει τον όποιο υποτιθέμενο έλεγχο... Δυστυχώς θα κλείσουν και όσοι είχαν κάνει χοντρές μαλακίες, και είναι απόλυτα άδικο αυτό για όλους...

Εμένα το αφεντικό μου, οι άμεσοι συνεργάτες, και γενικά όλη η αγορά που κινούμε, τον τελευταίο μήνα συζητάει για το που θα βρει λεφτά για την περαίωση. Ήδη το χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία από τα credit control, για να κλείνουν καρτέλες. Τώρα αν εσύ δουλεύεις σε λογιστικό γραφείο που θα προτείνει στους πελάτες να ζητήσουν έλεγχο αντί για περαίωση, τι να πω... Έχω ακούσει και πιο κουφά πράγματα να σου πω την αλήθεια. :eyepop:
Εδώ τα στάζαμε όταν τα ζητούσαν για το τσαπατσούλισμα του προϋπολογισμού, δεν θα τα στάξουμε τώρα που περιμένουν οι ελεγκτές της τρόικας με τις π@@τσες στο χέρι ; Ωρέ πριτς !

ermiss
07/10/2010, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Εμένα το αφεντικό μου, οι άμεσοι συνεργάτες, και γενικά όλη η αγορά που κινούμε, τον τελευταίο μήνα συζητάει για το που θα βρει λεφτά για την περαίωση. Ήδη το χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία από τα credit control, για να κλείνουν καρτέλες. Τώρα αν εσύ δουλεύεις σε λογιστικό γραφείο που θα προτείνει στους πελάτες να ζητήσουν έλεγχο αντί για περαίωση, τι να πω... Έχω ακούσει και πιο κουφά πράγματα να σου πω την αλήθεια. :eyepop:
Εδώ τα στάζαμε όταν τα ζητούσαν για το τσαπατσούλισμα του προϋπολογισμού, δεν θα τα στάξουμε τώρα που περιμένουν οι ελεγκτές της τρόικας με τις π@@τσες στο χέρι ; Ωρέ πριτς !

Άσε τι προτείνει ο κάθε λογιστής, η περαίωση είναι μια χαρά εργαλείο στα χέρια τουμ καλύπτει τα πάντα,

Επι της ουσίας, δεν θα κλείσει ούτε το 1/2 απο την τελευταία φορά... Τουλάχιστον απο τις πρώτες αντιδράσεις. Π'ερα απο τα 2χίλιαρα για μικρούς, οι υπόλοιποι που είναι καθαροί ούτε το σκέφτονται...

mankam
07/10/2010, 15:17
κλοπη ΦΠΑ ,μεγαλη κουβεντα.

πραγματικα παιδια οποιος δεν ειναι ελευθερος επαγγελματιας δεν μπορει να το κατανοησει.
Για παραδειγμα: 23% σχεδον 1/4 του ακαθαριστου τζιρου μεσα στον οποιο περιλαμβανονται κοστολογιο αγορας προιοντος αν κανουμε εμποριο που σε γενικες γραμμες ειναι η μιση αξια της λιανικης στην καλυτερη περιπτωση πολλες φορες το ποσοστο ειναι μικροτερο αλλα για να κανουμε σχημα λογου...αρα αν εχουμε ενα προιον που κανει 10 ευρω αυτωματως αφαιρουμε την αγορα του που ειναι 5 ευρω και μας μενουν 5 αφαιρουμε επισης το 23% απο τα 10 ευρω που ειναι το ΦΠΑ αρα μας μενουν 2,7 ευρω καθαρα.τι καθαρα δηλαδη...
απο αυτο το ποσοστο κερδους αφαιρουμε λειτουργικα εξοδα (ενοικιο-δεη-νερο-τηλεφωνο-εξοδα υπαλληλου-ΙΚΑ-ΤΕΒΕ,Λογιστικα κ.τ.λ.)
με αυτα τα δεδομενα ο τζιρος πρεπει να ειναι ικανος να κρατησει την επιχειρηση και να αποφερει ενα αξιοπρεπες ποσοστο κερδους ( για να μην παρεξηγηθω,το αξιοπρεπες στο δικο μου μυαλο εχει να κανει με τον μεσο μισθο ενος μονιμου δημοσιου υπαλληλου,αρκετα προσγειωμενο πιστευω)
ελα ομως που δεν ειναι ετσι!
και εγω θα γινω κακος με το συναφι μου και θα πω,αν δεν μπορειτε να ειστε νομιμοι κλειστε!
ωραια κλεινουμε,τα δανεια-εξοδα τρεχουν,απορροφηστε τοσο κοσμο στην αγορα εργασιας μπορειτε? ( αστεια ερωτηση)
Και για να βγαλω αυτο που εχω στο μυαλο μου: ας αλλαξουν οι ρολοι κρατους και επαγγελματια,εγω δεχομαι να παιρνω το 23% των ακαθαριστων με την προυποθεση οτι το κρατος θα αναλαβει τις δικες μου υποχρεωσεις και εγω καθαρο 23% του τζιρου,τι καλα!
ακομα μια υποθεση( υποθεση γιατι δυστυχως δεν μπορει εκ των πραγματων να γινει):
δινω την επιχειρηση μου με ολο το εμπορευμα πανω απο ( 40.000) σε οποιον δημοσιο υπαλληλο θελει να μου δωσει τη θεση του και να παιρνει πανω απο 1500 ευρω το μηνα αρκει να ειναι μονιμος.
τι λετε?
λεω βλακειες ε?
ελατε απο κοντα να δειτε πως ειναι.
Για πηγαινετε μια βολτα στα κινεζικα πολυκαταστηματα που δεν κοβουν αποδειξεις εν ψυχρω στη λιανικη
για πηγαινετε και στηθητε επι καθημερινης βασης στα κινεζικα χονδρικης που γινονται ασυλληπτα ποσα τζιρου χωρις τιμολογια,σε ελληνες, σκοπια,βουλγαρια,και ολα τα βαλκανια.
ελατε στα εμπορικα σημεια και δειτε τους παρανομους μικροπωλητες που επισης εισπρατουν πολυ μεγαλο ποσοστο κερδους ( απο δικη μου προσεγγιση στα τουριστικα αφου το ζω απο πρωτο χερι ειναι 40% του τζιρου στα ειδη που ανταγωνιζονται τα μαγαζια),και πουλανε και ποιο ακριβα απο εμας αλλα εχουμε σφηνωμενη τυροπιτα στο κεφαλι μας ολοι,μαυρος,πακιστανος λεμε αρα ποιο φθηνα,ερχονατι στο δικο μου μαγαζι μετα και χτυπανε το κεφαλι τους οι πελατες που το πληρωσαν ποιο ακριβα στον μαυρο.
το αστειο ειναι οτι το ΣΔΟΕ μπορει να σε γραφει για αποδειξη που δεν εκοψες και απεξω στο πεζοδρομιο ο μαυρος να πουλαει χωρις να τον ενοχλει κανενας,και αν του πεις του εφοριακου μα αυτος?...
δεν ειναι δικη μου δουλεια αλλα της αστυνομιας.
ας διορθωθουν αυτα ας κανουμε υγιες τον ανταγωνισμο σε σωστα πλαισια και τοτε συζηταμε για το Φ.Π.Α.
που πρεπει να υπαρχει ολοι μας πρεπει να το αποδιδουμε αλλα οχι ρε παιδια 23% ελεος ας το κανουν 10% να ανασσανει η αγορα.
αυτα απο μενα

DimChios
07/10/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
κλοπη ΦΠΑ ,μεγαλη κουβεντα.

πραγματικα παιδια οποιος δεν ειναι ελευθερος επαγγελματιας δεν μπορει να το κατανοησει.
Για παραδειγμα: 23% σχεδον 1/4 του ακαθαριστου τζιρου μεσα στον οποιο περιλαμβανονται κοστολογιο αγορας προιοντος αν κανουμε εμποριο που σε γενικες γραμμες ειναι η μιση αξια της λιανικης στην καλυτερη περιπτωση πολλες φορες το ποσοστο ειναι μικροτερο αλλα για να κανουμε σχημα λογου...αρα αν εχουμε ενα προιον που κανει 10 ευρω αυτωματως αφαιρουμε την αγορα του που ειναι 5 ευρω και μας μενουν 5 αφαιρουμε επισης το 23% απο τα 10 ευρω που ειναι το ΦΠΑ αρα μας μενουν 2,7 ευρω καθαρα.τι καθαρα δηλαδη...
απο αυτο το ποσοστο κερδους αφαιρουμε λειτουργικα εξοδα (ενοικιο-δεη-νερο-τηλεφωνο-εξοδα υπαλληλου-ΙΚΑ-ΤΕΒΕ,Λογιστικα κ.τ.λ.)
με αυτα τα δεδομενα ο τζιρος πρεπει να ειναι ικανος να κρατησει την επιχειρηση και να αποφερει ενα αξιοπρεπες ποσοστο κερδους ( για να μην παρεξηγηθω,το αξιοπρεπες στο δικο μου μυαλο εχει να κανει με τον μεσο μισθο ενος μονιμου δημοσιου υπαλληλου,αρκετα προσγειωμενο πιστευω)
ελα ομως που δεν ειναι ετσι!
και εγω θα γινω κακος με το συναφι μου και θα πω,αν δεν μπορειτε να ειστε νομιμοι κλειστε!
ωραια κλεινουμε,τα δανεια-εξοδα τρεχουν,απορροφηστε τοσο κοσμο στην αγορα εργασιας μπορειτε? ( αστεια ερωτηση)
Και για να βγαλω αυτο που εχω στο μυαλο μου: ας αλλαξουν οι ρολοι κρατους και επαγγελματια,εγω δεχομαι να παιρνω το 23% των ακαθαριστων με την προυποθεση οτι το κρατος θα αναλαβει τις δικες μου υποχρεωσεις και εγω καθαρο 23% του τζιρου,τι καλα!
ακομα μια υποθεση( υποθεση γιατι δυστυχως δεν μπορει εκ των πραγματων να γινει):
δινω την επιχειρηση μου με ολο το εμπορευμα πανω απο ( 40.000) σε οποιον δημοσιο υπαλληλο θελει να μου δωσει τη θεση του και να παιρνει πανω απο 1500 ευρω το μηνα αρκει να ειναι μονιμος.
τι λετε?
λεω βλακειες ε?
ελατε απο κοντα να δειτε πως ειναι.
Για πηγαινετε μια βολτα στα κινεζικα πολυκαταστηματα που δεν κοβουν αποδειξεις εν ψυχρω στη λιανικη
για πηγαινετε και στηθητε επι καθημερινης βασης στα κινεζικα χονδρικης που γινονται ασυλληπτα ποσα τζιρου χωρις τιμολογια,σε ελληνες, σκοπια,βουλγαρια,και ολα τα βαλκανια.
ελατε στα εμπορικα σημεια και δειτε τους παρανομους μικροπωλητες που επισης εισπρατουν πολυ μεγαλο ποσοστο κερδους ( απο δικη μου προσεγγιση στα τουριστικα αφου το ζω απο πρωτο χερι ειναι 40% του τζιρου στα ειδη που ανταγωνιζονται τα μαγαζια),και πουλανε και ποιο ακριβα απο εμας αλλα εχουμε σφηνωμενη τυροπιτα στο κεφαλι μας ολοι,μαυρος,πακιστανος λεμε αρα ποιο φθηνα,ερχονατι στο δικο μου μαγαζι μετα και χτυπανε το κεφαλι τους οι πελατες που το πληρωσαν ποιο ακριβα στον μαυρο.
το αστειο ειναι οτι το ΣΔΟΕ μπορει να σε γραφει για αποδειξη που δεν εκοψες και απεξω στο πεζοδρομιο ο μαυρος να πουλαει χωρις να τον ενοχλει κανενας,και αν του πεις του εφοριακου μα αυτος?...
δεν ειναι δικη μου δουλεια αλλα της αστυνομιας.
ας διορθωθουν αυτα ας κανουμε υγιες τον ανταγωνισμο σε σωστα πλαισια και τοτε συζηταμε για το Φ.Π.Α.
που πρεπει να υπαρχει ολοι μας πρεπει να το αποδιδουμε αλλα οχι ρε παιδια 23% ελεος ας το κανουν 10% να ανασσανει η αγορα.
αυτα απο μενα


οπως τα λες φιλε μου!

οπως τα λες!

:sad: