PDA

View Full Version : από 98 hp σε 48?



nihristo
05/10/2010, 23:59
Καλησπέρα,
Εδώ και 1,5 χρόνο έχω το fz6n και είμαι υπερ-ευχαριστημένος από αυτά που προσφέρει. Αλλά (!) τελευταία έχω αρχίσει και γλυκοκοιτάζω μηχανάκια όπως το xtz 660 και xtx 660.. Λοιπόν, η χρήση της μηχανής είναι 70% πόλη 30% ταξίδι. Στο xtx θα βάλω λάστιχα με λίγο τακουνάκι για να μπορώ να μην λέω όχι σε κανένα χωματόδρομο και κανένα εύκολο μονοπατάκι, για το οποίο είναι ο λόγος που σκέφτομαι να δώσω και το fz6.

Θα ξενερρώσω με τα 48 μονοκύλινδρα άλογα;;; Η μόνη εμπειρία μου με μονοκύλινδρα είναι το dakar 650 και το F650 Funduro. Το Funduro μπορώ να πω ότι κέρδισε την συμπάθεια μου πολύ, αλλά είναι παλιό.

Γνώμες από κατόχους θα εκτιμηθούν δεόντως :beer:

H.A.Balafoutre
06/10/2010, 02:06
Παρόλο που έχω καβαλήσει και FZ1 και R1....τον τελευταίο χρόνο όμως ακριβώς αυτές οι σκέψεις που γράφεις, ακριβώς όμως, με οδηγούν ακριβώς, επίσης διαολεμένα στην ίδια κατεύθυνση με αυτήν που καταλήγεις κι εσύ...ως την ποιο λογική επιλογή για τους ίδιους ακριβώς λόγους. Και δεν κάνω καθόλου πλάκα. Έχω σοκαριστεί. Και για να μην σου πω πως πρίν 2 εβδομάδες δοκίμαζα το F650gs fanduro, του ξαδέρφου μου που ήθελε να το αλλάξει και περνούσε από το μυαλό μου να τα κάνουμε τράμπα με διαφορά...αλλά τελικά πέραν του ότι είναι απαράδεκτο από κραδασμούς και δεν έχει σχέση με τα ΧΤ τα τωρινά, το αντάλλαξε για ένα FZ6s τελικά. Το ΧΤ είναι πολύ πιο χαλαροτικό και σβέλτο.

Πόσο τυχαίο μπορεί να είναι αυτό τώρα...:confused:

makis206
06/10/2010, 07:39
Εγώ το έκανα αν και με μικρότερη διαφορά, απ'τα 78 του CBF πήγα στα 60 του Transalp. Θεωρώ ότι το πράγμα πάει ανάλογα με το πως είσαι σαν άνθρωπος όταν καβαλάς, αν είσαι γΛήγορος ε όλο και "κάπως" θα σου φανεί.. αν όμως είσαι συνειδητοποιημένος για τη χρήση που θες το ΧΤ-? και αν σε καλύπτει στις ταχύτητες που συνήθως κινείσαι, λίγο θα σε νοιάξει πιστεύω.

Αν τα άλογα δεν είναι για σένα το παν, θα μπορέσεις πολύ πιο εύκολα να εκτιμήσεις όλα τα πλεονεκτήματα που έχει να σου προσφέρει το καινούργιο έναντι του παλιού. Στην αρχή ίσως σου φανεί ότι έχασες σε γκάζι/φρένο/ανάρτηση, μόλις όμως πάρεις τις αρετές του (εσύ ξέρεις γιατί το διαλέγεις εξάλλου:winka: ) τότε το fz6 θα είναι για σένα απλά ένα όμορφο παρελθόν.

..απολαμβάνοντας ταυτόχρονα την οδήγηση με τη νέα σου μοτό.

"Γρήγορες ταχύτητες" δεν σημαίνει "απόλαυση" για όλους μας, υπάρχουν κι άλλες χάρες σε μια μοτοσυκλέτα.

:beer:

DrBig
06/10/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo

Θα ξενερρώσω με τα 48 μονοκύλινδρα άλογα;;;

Δες το διαφορετικα, αν ειναι να εχεις 48 αλογα, το να τα εχεις μονοκυλινδρα ειναι ο,τι καλλιτερο. Εκει που θα χαρεις το χτ, ειναι σε κλειστα στροφιλικια και στη πολη. Παντως κανε μια βολτα και ενα versys πριν αποφασισεις, γιατι μεταξυ των δυο που αναφερεις ειναι η χρυση τομη.

Gi_4ce
06/10/2010, 09:49
Εγω εχω ενα GSR600...

Πέρυσι ειχα στα χερια μου ενα KLR για 4 μηνες.

Οσο το είχα, το gsr έμεινε απο μπαταρία.

Μπορεί να έχει λιγότερα άλογα, αλλα ο ειναι εντελώς διαφορετικός ο τρόπος που τα "δινει" στο δεξι σου γκριπ...

Εγω ψαχνομαι καιρό τωρα για μια τετοια αλλαγη...

nihristo
06/10/2010, 14:30
αρκετοί "κρυφοί" βγήκαμε στην φόρα! :cool:

Φίλε DrBig το versys είναι φοβερό σύνολο, αλλά δεν νομίζω να μου δώσει κάτι που δεν μου δίνει το fz6. Βασικά, ο κινητήρας του σε ένα xtz θα ήταν ότι καλύτερο για τα γούστα μου, αλλά που...

Μάκη, στην περίπτωση που δεν θα μ 'αρέσει το xt θα μου δώσεις μια βόλτα το τρανσλαπ να νιώσω καλύτερα ; Παρηγοριά ότι, ρε παιδί μου υπάρχουν και χειρότερα :rotflmao: :rotflmao:

Άλλη μια ερώτηση: οι ζάντες του xtx αντέχουν καμία ταρζανιά ή είναι μόνο για άσφαλτρο;

Μου φαίνεται θα πάω στις "ανταλλαγές" σε λίγο....

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

nihristo
06/10/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre

Πόσο τυχαίο μπορεί να είναι αυτό τώρα...:confused:

τίποτα δεν είναι τυχαίο! Είσαι έτοιμος για μονοκύλινδρο, θα πάρεις πριν από μένα και θα μου πεις και εντυπώσεις!


Gi_4ce άντε με το καλό!

XJR_Billy
06/10/2010, 14:36
Nihristo αφού θέλεις ταρζανιές και λοιπά βρώμικα κόλπα, και σκέφτεσαι για ΧΤ660, γιατί δεν παίρνεις μια XTR που χωματόδρομους τους έχει για ψωμοτύρι?;)

GIXXERAKIAS
06/10/2010, 14:36
Αμ εγω που απο 4κυλινδρο με 185 αλογατα εχω καρφωσει το βλεμμα και το μυαλο μου σε τρικυλινδρο με 115 πουλαρια ειμαι στα καλα μου??:look:




















































Θελω και τα δυο αλλα δεν μπορω γμτ...:cry: :cry:

nihristo
06/10/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Nihristo αφού θέλεις ταρζανιές και λοιπά βρώμικα κόλπα, και σκέφτεσαι για ΧΤ660, γιατί δεν παίρνεις μια XTR που χωματόδρομους τους έχει για ψωμοτύρι?;)

η μεγάλη ζάντα λίγο μου τα χαλάει μέσα στην πόλη, το μακρύ φτερό νομίζω θα κουνάει σε μεγάλες ταχύτητες και είναι κ λίγο θέμα ομορφιάς :blush:

nic mor
06/10/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo


Θα ξενερρώσω με τα 48 μονοκύλινδρα άλογα;;;


η ερωτηση που πρεπει να απατησεις ειναι παρα πολυ απλη!!
το ας πουμε "fazerακι" σου το ανοιγεις καθολου;
ακομα και μες την πολη σε μια προσπεραση πχ,
η σε κανενα "ωραιο δρομο" πχ περιφεριακος καρεα
θα το στιψεις το εργαλειο η θα το πας χαλαρα;

γιατι ναι μεν το ον-οφακι θα το γουσταρεις σε αλλα
κολπα,αλλα θα κλαις τα 50 αλογατα που εχασες (ξαναλεω αν τα χρησιμοποιουσες και τα 98)
γιατι και το ταξιδι θα ειναι δυσκολοτερο γιατι απο
τα 240+ (τοσα δεν πιανει :confused: ) θα πεσεις στα
180max !!

την σταθερη αξια που εχει το χτ δεν τη σηζηταω,
αλλα μετρο συγκρισης μεταξυ αυτων των μηχανων δεν υπαρχει!!

XJR_Billy
06/10/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
η μεγάλη ζάντα λίγο μου τα χαλάει μέσα στην πόλη, το μακρύ φτερό νομίζω θα κουνάει σε μεγάλες ταχύτητες και είναι κ λίγο θέμα ομορφιάς :blush:

Το φτερό είναι βράχος, δεν κουνάει ποτέ και πουθενά.
Η ευελιξία της XTR στην πόλη είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Στην ομορφιά πάω πάσο, ο καθείς το γούστο του.

Καλή επιλογή φιλαράκι !!:beer:

Anty12
06/10/2010, 14:58
Πρώτα και πάνω απ' όλα , να έχεις κατά νου, ότι άλλο το ΧΤΧ και άλλο το ΧΤΖ.....έχουν τον ίδιο κινητήρα, αλλά εκεί σταματάνε οι ομοιότητες...

Αν η χρήση είναι 70-30 τότε το ΧΤΧ είναι για σένα η λύση (σε μονοκύλινδρο πάντα)

nihristo
06/10/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
η ερωτηση που πρεπει να απατησεις ειναι παρα πολυ απλη!!
το ας πουμε "fazerακι" σου το ανοιγεις καθολου;
ακομα και μες την πολη σε μια προσπεραση πχ,
η σε κανενα "ωραιο δρομο" πχ περιφεριακος καρεα
θα το στιψεις το εργαλειο η θα το πας χαλαρα;

μέσα στην ερωτική πόλη αν πας να το στίψεις θα κάνεις έρωτα με κανένα παρκαρισμένο, καθώς η άσφαλτος είναι χάααλια. Αν πάω παραέξω το ευχαριστιέμαι το γκάζι του και εκεί είναι που φοβάμαι την διαφορά, όπως και στα δικάβαλα ταξίδια..

XT_Billy :beer:

Πρόεδρε, με το xtz μέσα στην πόλη πως είναι; Φρενάρεις και πρώτα φτάνει πάτο η ανάρτηση κ μετά σταματάει ή επειδή είχα kle 250 πιο πριν έχω άδικες ανησυχίες;

kokkiklhs
06/10/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Πρόεδρε, με το xtz μέσα στην πόλη πως είναι; Φρενάρεις και πρώτα φτάνει πάτο η ανάρτηση κ μετά σταματάει ή επειδή είχα kle 250 πιο πριν έχω άδικες ανησυχίες;

Εεεεπ, λίγα για το KLE 250, εγώ πρόσφατα από Bandit 650 το γύρισα σε Anhelo και καραγουστάρω (βασικά κράτησα και το Bandit, αλλά τώρα είμαι σε μικρό νησί, οπότε μου ήταν ψιλο-άχρηστο)...
:lol:
Γιατί δεν κοιτάς ΧΤ600Ε? Το είχα κι αυτό παλιότερα, τα κάνει όλα και συμφέρει... ή και το KLR650, φανταστικό μηχανάκι!
Α, παίζει και το ΜΖ Baghira, που είναι το 660 σε συσκευασία ΜΖ, μπορείς να το βρεις και σε τιμή χώμα, κι από ανταλλακτικά και σέρβις θα είσαι Yamaha στον κινητήρα...
:beer:

Anty12
07/10/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Πρόεδρε, με το xtz μέσα στην πόλη πως είναι; Φρενάρεις και πρώτα φτάνει πάτο η ανάρτηση κ μετά σταματάει ή επειδή είχα kle 250 πιο πριν έχω άδικες ανησυχίες;

Και γω είχα το KLE το 500 ...καμία σχέση...τα KLE έχουν τον ασταμάτητο...

Το Τενερέ έχει πολύ καλά μπροστινά (διπλοί 300άρηδες + brembo) , τουλάχιστον δυό φορές πάνω από τα KLE η αίσθηση...πίσω είναι που μπλοκάρει πολύ εύκολα και θέλει προσοχή.

Τις αναρτήσεις μπροστά σχεδόν όλοι τις πήραμε 3-4 κλικ στο σκληρό, οι πίσω είναι ψιλό-σώβρακο.
Γενικά οι αναρτήσεις του ..ΔΕΝ....αλλά όχι τίποτε δραματικό...

Αν έχεις απαιτήσεις , δεν θα σε περιορίσουν στα στροφιλίκια , γιατί απλά εκεί σε προλαβαίνει η αργή γεωμετρία, και ο 21" μπροστά.

Μέσα στην πόλη είναι θέμα συνήθειας....

Στα αρνητικά το μεγάλο ύψος και το ψηλό κέντρο βάρους..
Στα θετικά .....ξανά το μεγάλο ύψος (περνάς πάνω από τους καθρέφτες) και ο όγκος του από μπροστά για να φαίνεσαι στους καθρέφτες...
Δεν θα ζεσταθεί ΠΟΤΕ.... , χειμώνα-καλοκαίρι , με 45 βαθμούς στην Τσιμισκή, έχω ακούσει το βεντιλατέρ να δουλεύει , 3 φορές στα 2.5 χρόνια...

πάντως εξακολουθώ να πιστέυω ότι για χρήση 70-30 τα ΧΤΧ-ΧΤR είναι καλύτερη επιλογή...