PDA

View Full Version : Σταθερη τηλεφωνια...



devil's animal
07/10/2010, 11:52
το ερωτημα απλο.
θελω να πληρωνω λιγοτερα απ'οτι δινω τωρα στον ΟΤΕ με conn-x αλλα παραλληλα θελω να υπαρχει αξιοπιστο ιντερνετ και να μην με "κοβουν" καθε τρεις και λιγο...



οποτε εχουμε:
hol??
wind??
ή μενω OTE??


και hol και wind υποστηριζουν οτι εχουν δικα τους δικτυα με οπτικες ινες και οι ταχυτητες θα ειναι αυτες που υποσχονται.

επιπροσθετως στην wind θα εχω εξτρα οφελη λογω και της συνδεσης του κινητου μου που ειναι wind...


οποιος εχει τις εν λογω συνδεσεις ας καταθεσει τις αποψεις του...
:wave2:

reinmeister
07/10/2010, 11:53
μεινε οτε...εχω περασει απ ολες και ακομη βριζω...but that's just me...

οτε,παιρνω τηλεφωνο,το σηκωνουν(βασικο) και με τακτοποιουν αμεσα...ακομη κι οταν εχει χρειαστει παρουσια τεχνικου,την επομενη μερα ειναι εδω...

devil's animal
07/10/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μεινε οτε...εχω περασει απ ολες και ακομη βριζω...but that's just me...

οτε,παιρνω τηλεφωνο,το σηκωνουν(βασικο) και με τακτοποιουν αμεσα...ακομη κι οταν εχει χρειαστει παρουσια τεχνικου,την επομενη μερα ειναι εδω...



αυτο λεω Αντουαν.
επειδη ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο ΟΤΕ αλλα τα λεφτα ειναι λεφτα...(περιπου 60? το διμηνο):rolleyes:

thanks παντως..
:beer: :beer: :beer:

kyko
07/10/2010, 12:00
περιοχη:στυλιδα φθιωτιδας
εταιρεια:hol
τιμη:25? το μηνα....
200' αστικα&υπεραστικα,20' σε κινητα,20' διεθνεις κλησεις,ταχυτητα 6mpbs κ απεριοριστο net φυσικα.......εντυπωσεις πολυυυυ καλες......http://www.hol.gr/default.asp?pid=12&ct=3&la=1
εχω σταματησει να σκεφτομαι κατι αλλο επι του θεματος

αυτιαααα :D :wave2:

kokos08
07/10/2010, 12:03
HOL , το βαζεις στην πριζα και παιζει ;)
Και πολυ καλη εξυπηρετηση αν χρειαστει κατι.

reinmeister
07/10/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αυτο λεω Αντουαν.
επειδη ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο ΟΤΕ αλλα τα λεφτα ειναι λεφτα...(περιπου 60? το διμηνο):rolleyes:

thanks παντως..
:beer: :beer: :beer:

κι εχεις και παραπονο ρε τσιπη δεκαρογλυφτη?:lol: :lol:

50 το μηνα εδω...

mikros boudas
07/10/2010, 12:04
εγω την εκανα με την forthnet αφου ο οτε ηταν ασυμφορος...εδω στην περιοχη οσοι την εχουν,μονο καλα λογια λενε.σε αλλη περιοχη την βριζουν,πρεπει να δεις τα γειτονια τι εχουν...δινω 40 ευρω τον μηνα και εχω απεριοριστα αστικα-υπεραστικα,διεθνη σε καμποσες χωρες(ολη την ευρωπη,αμερικες,αυστραλιες νομιζω) και μια ωρα κινητα ελληνικα...ιντερνετ μεχρι 24Mbs,εμενα μου ρχονται 13mbs σταθερα μερα-νυχτα..ασυρματο modem-router μαζι που ειναι αξιοπρεπες..στα συν για μενα και η καλη εξυπηρετηση απο τηλεφωνο,ειχε το ιντερνετ προβλημα και μιλησε η μανα μου ,που ειναι σχεδον ασχετη,και της το λυσανε σε 2 λεπτα(ειχε αποσυνδεθει το πισι,τιποτα το σπουδαιο).ξαναλεω,ειναι η περιοχη(μενω βορεια αθηνα).δωσανε και δωρεαν εξοπλισμο νοβα και δωρεαν 1 χρονο νοβα χωρις ομως τα ποδοσφαιρα και τις ταινιες...δωρο αδωρο σχεδον αν και μερικα που εχει αξιζουν,η εγκατασταση ειναι κανενα 80αρι και την πληρωνεις εσυ...το βασικο για μενα ειναι να ρωτησεις γειτονες σου τι εχουν...

Εχετλαίος
07/10/2010, 12:04
Forthnet.
Απερ σταθερά Ελλάδα & εξωτερικό, απερ νετ, 1 ώρα κινητά 40κάτι€ το μήνα.
Είμαι 1,5 χλμ από τον κοντινότερο κόμβο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

mikros boudas
07/10/2010, 12:05
τωρα ειδα το ποσα δινεις,δε νομιζω να σε συμφαιρει να αλλαξεις εταιρεια!!

DimChios
07/10/2010, 12:13
ρε Σταυρο, πλακα μας κανεις??????

60 το ΔΙΜΗΝΟ????? ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΕΣΑΙ?????

Τεσπα, εγω εχω HOL και σπιτι και μαγαζι και ειμαι οκ!

Ιντερνετ απεριοριστο αλλα γυρω στα 8 βγαζω στο μαγαζι, (σπιτι δεν εχω τσεκαρει), απεριοριστα σταθερα, τζαμπα 40+ χωρες, μια ωρα κινητα...

82 ευρω το μηνα σε ενα λογαριασμο ΚΑΙ για τα 2.

Προβλημα ως τωρα ΜΗΔΕΝ!

Ο Τροπεας σκουζει να παω στον ΟΤΕ γιατι ειναι καλυτερος, ο Λεωνιδας μου λεει ο,τι θες εγω ειμαι εδω κλπ κλπ////

Δεν τον εχω χρειαστει μπαϊ φαρ, ουτε τον ενα ουτε τον αλλο!

:wave2:

DrEvil
07/10/2010, 12:15
Αθήνα είχα ΟΝ (περιοχή Χολαργού) και όλα δούλευαν σύρμα για 3,5 χρόνια.
Τώρα που μετακόμισα Χαλκίδα, αναγκάστηκα να την ψάξω εκ νέου.
Στην περιοχή μου, μετά από λίγο ψάξιμο, πέραν του ΟΤΕ μόνο Φορθνετ και ΧΟΛ ήσαν αξιόπιστες.
Κατέληξα σε ένα προγραμμτάκι Φορθνετ, όπου δίνουν εως 24 ΜΒ (έχω 11 κλειδωμένα), απεριόριστες εθνικές κλήσεις με 24? τον μήνα για το 1ο εξάμηνο, το οποίο μετά διαμορφώνεται σε 33-34 ? (δεν θυμάμαι ακριβώς).
Από την 1η μέρα είχα κάτι μικροθεματάκια (διακοπές στην σύνδεση) και μέσα στον 1ο μήνα τους κάλεσα 3 φορές. Τις 2 ήρθαν την επόμενη μέρα και την τρίτη το έφτιαξαν χωρίς παρουσία σε περίπου 4 μέρες.
Το πιο ενοχλητικό όμως είναι ότι κάθε φορά ξεκινούσε η καραμέλα του "η γραμμή του ΟΤΕ (από τον κόμβο στο σπίτι) έχει πρόβλημα" και λοιπές αηδίες.
ΟΤΕ για σταθερότητα, θα έλεγα εγώ. Οι λοιποί ίδια γεύση.

binzis
07/10/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μεινε οτε...εχω περασει απ ολες και ακομη βριζω...but that's just me...

οτε,παιρνω τηλεφωνο,το σηκωνουν(βασικο) και με τακτοποιουν αμεσα...ακομη κι οταν εχει χρειαστει παρουσια τεχνικου,την επομενη μερα ειναι εδω...

Συμφωνώ, ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ.
:beer:

makis206
07/10/2010, 12:23
Σταύρο δεν τα κόβεις όλα παιδί μου να ηρεμίσουμε κι εμείς..:lol: :rotflmao:

aris_n
07/10/2010, 12:26
Γιατί δεν χρησιμοποιείτε Skype που με 5.74 το μήνα έχετε απεριόριστα σταθερά σε όλη την Ελλάδα και με 10 ευρώ έχετε και 120 λεπτά σε κινητά; Στην Αμερική η skype τείνει να εξαφανίσει τις εταιρείες τηλεφωνίας. Εγώ όποτε είμαι Ελλάδα (όπως τώρα π.χ) πάντα χρησιμοποιώ skype.

devil's animal
07/10/2010, 12:31
επειδη οι περισσοτεροι δεν καταλαβατε...
εννοω οτι πληρωνω ΠΑΡΑΠΑΝΩ με τον ΟΤΕ σχεδον στα 60? το διμηνο σε σχεση με τις αλλες εταιρειες.

ο λογαριασμος σταθερου ερχεται περιπου στα 100 το διμηνο με απεριοριστα αστικα, υπεραστικα και μια ωρα σε κινητα.24αρι ιντερνετ αλλα χωρις να το εχω μετρησει, γενικα δεν εχω προβλημα με την ταχυτητα. με το κινητο πληρωνω παγια 35? το μηνα. αρα 70? το διμηνο. συνολο 170? την δημινια.

με hol μου λενε 55? το μηνα με τις ιδιες παροχες σε σταθερο και κινητο. υπ'οψιν οτι πρεπει να αλλαξω σε vodafone το κινητο μου.

σε wind μου δινουν ακομα περισσοτερα λογω του οτι εχω συνδεση wind στο κινητο.

αυτια..
:wave2:

kalgeorge
07/10/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το ερωτημα απλο.
θελω να πληρωνω λιγοτερα απ'οτι δινω τωρα στον ΟΤΕ με conn-x αλλα παραλληλα θελω να υπαρχει αξιοπιστο ιντερνετ και να μην με "κοβουν" καθε τρεις και λιγο...



οποτε εχουμε:
hol??
wind??
ή μενω OTE??


και hol και wind υποστηριζουν οτι εχουν δικα τους δικτυα με οπτικες ινες και οι ταχυτητες θα ειναι αυτες που υποσχονται.

επιπροσθετως στην wind θα εχω εξτρα οφελη λογω και της συνδεσης του κινητου μου που ειναι wind...


οποιος εχει τις εν λογω συνδεσεις ας καταθεσει τις αποψεις του...
:wave2:


FORTHNET

devil's animal
07/10/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil

Το πιο ενοχλητικό όμως είναι ότι κάθε φορά ξεκινούσε η καραμέλα του "η γραμμή του ΟΤΕ (από τον κόμβο στο σπίτι) έχει πρόβλημα" και λοιπές αηδίες.



επειδη το εχω νοιωσει στο πετσι μου και εγω αυτο που αναφερεις παλιοτερα, γι'αυτο ρωταω για τωρα...μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα..
:wave2:

devil's animal
07/10/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σταύρο δεν τα κόβεις όλα παιδί μου να ηρεμίσουμε κι εμείς..:lol: :rotflmao:


...ειπε και πηγε να σπαμαρει για 37968η φορα....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
07/10/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
επειδη οι περισσοτεροι δεν καταλαβατε...
εννοω οτι πληρωνω ΠΑΡΑΠΑΝΩ με τον ΟΤΕ σχεδον στα 60? το διμηνο σε σχεση με τις αλλες εταιρειες.




ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ετσι πες μας!

Κι ετοιμαζομουν να παρω το Λεωνιδα να τον χ3σω! :lol: :lol:

Ετσι οπως το γραψες ομως... τι περιμενες? :alien: :alien: :alien:


Εγω σου ειπα, αλλαξα γιατι κι εγω εκει εδινα στο κατοσταρικο και δεν εχω κανενα θεμα!
Με εχουν ζαλισει και απο τη wind (κινητό μου) να αλλαξω τη HOL και απο τη Vodafone (που εχω δλδ τη HOL) να αλλαξω τη wind!

Τους στελνω ολους στο διαολο γιατι μονο η wind εχει στο σπιτι μου σημα! Οι αλλες 2 τον ΜΠαίζουνε!

σημα @@δια η κοσμοτε!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
07/10/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Γιατί δεν χρησιμοποιείτε Skype που με 5.74 το μήνα έχετε απεριόριστα σταθερά σε όλη την Ελλάδα και με 10 ευρώ έχετε και 120 λεπτά σε κινητά; Στην Αμερική η skype τείνει να εξαφανίσει τις εταιρείες τηλεφωνίας. Εγώ όποτε είμαι Ελλάδα (όπως τώρα π.χ) πάντα χρησιμοποιώ skype.


γιατι δεν υπαρχει "πακετο" skype...ακομα τουλαχιστον...:rolleyes:

εκτος και αν εννοεις οτι ολοι εχουν laptops και καμερες και μιλανε ετσι...:p

kachius
07/10/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Γιατί δεν χρησιμοποιείτε Skype που με 5.74 το μήνα έχετε απεριόριστα σταθερά σε όλη την Ελλάδα και με 10 ευρώ έχετε και 120 λεπτά σε κινητά; Στην Αμερική η skype τείνει να εξαφανίσει τις εταιρείες τηλεφωνίας. Εγώ όποτε είμαι Ελλάδα (όπως τώρα π.χ) πάντα χρησιμοποιώ skype.

και μπορεί να σε καλέσει κάποιος από δίκτυο τηλεφωνίας;

devil's animal
07/10/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ετσι πες μας!

Κι ετοιμαζομουν να παρω το Λεωνιδα να τον χ3σω! :lol: :lol:

Ετσι οπως το γραψες ομως... τι περιμενες? :alien: :alien: :alien:


Εγω σου ειπα, αλλαξα γιατι κι εγω εκει εδινα στο κατοσταρικο και δεν εχω κανενα θεμα!
Με εχουν ζαλισει και απο τη wind (κινητό μου) να αλλαξω τη HOL και απο τη Vodafone (που εχω δλδ τη HOL) να αλλαξω τη wind!

Τους στελνω ολους στο διαολο γιατι μονο η wind εχει στο σπιτι μου σημα! Οι αλλες 2 τον ΜΠαίζουνε!

σημα @@δια η κοσμοτε!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


τα ιδια και σε μενα και εχω προβληματιστει τα μαλα...με τους αρχ!δηδες...:cry:

αντε ρε wind εχεις?? να σε παρω να τα πουμε τσαμπε απο τα κινητα...εχω απεριοριστο...:lol: :lol:

aris_n
07/10/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
και μπορεί να σε καλέσει κάποιος από δίκτυο τηλεφωνίας;

Κατ' αρχήν sorry Devil που απαντώ στο πόστ σου για άσχετο θέμα.

Η απάντηση είναι οτι ΝΑΙ σε καλεί όποιος θέλει να σε καλέσει κανονικά στο σταθερό σου. Το θέμα είναι εσύ να καλείς άλλους με χαμηλές χρεώσεις. Πάντως γίνεται να σε καλεί και κάποιος άλλος κατευθείαν στο skype, απλά αυτό προϋποθέτει να έχει και ο άλλος μια συσκευή τηλεφώνου voip.
Δικό μου παράδειγμα για να δείτε πόσο βολεύει το skype.
Πήρα πρίν 2 βδομάδες απο την Αμερική το νέο ipod touch 4g (δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα). Η συσκευή αυτή δεν είναι τηλέφωνο, είναι μια γενική συσκευή σαν υπολογιστής τσέπης θα έλεγα. Με την εφαρμογή Skype, συνδέομαι σε οποιοδήποτε ασύρματο δίκτυο και το χρησιμοποιώ ώς τηλέφωνο. Η ποιότητα κλήσεων είναι πραγματικά άριστη.

Vstrommer71
07/10/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι δεν υπαρχει "πακετο" skype...ακομα τουλαχιστον...:rolleyes:

εκτος και αν εννοεις οτι ολοι εχουν laptops και καμερες και μιλανε ετσι...:p
Ο φιλος-αν το ψαξεις-εχει...αρκετα δικιο:smilea:
Εσυ απλα βρες μια εταιρια που θα σου δωσει αξιοπιστα γραμμη+ιντερνετ (παιζει απο περιοχη σε περιοχη) και μετα ολες τις τηλεφωνικες αναγκες τις καλυπτεις με καθε VoIP(οπως το skype καλη ωρα) πολυ οικονομικα
Μεχρι ωρας η μονη εταιρια(δεν ξερω εαν εχουν ερθει οι Κυπριοι ακομη στην περιοχη σου) που δινει αυτονομα(εννοω χωρις να κολλαει και προγραμμα τηλεφωνιας μαζι) γραμμη δικη της και ιντερνετ ειναι η Forthnet(αρκετα πιο φτηνα απο τον ΟΤΕ)
Η λυση για οικονομικοτερη δουλεια ειναι αυτη
Γραμμη+ιντερνετ απο παροχο που θα επιλεξεις
και εξοπλισμο VoIP για τα τηλεφωνα σου
Το Skype ειναι αρκετα οργανωμενο στο θεμα αυτο παρεχοντας λυσεις και για ιδιωτες αλλα και επιχειρησεις.Ψαχτο λιγο και δες κι αυτη την επιλογη

Vstrommer71
07/10/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Κατ' αρχήν sorry Devil που απαντώ στο πόστ σου για άσχετο θέμα.

Η απάντηση είναι οτι ΝΑΙ σε καλεί όποιος θέλει να σε καλέσει κανονικά στο σταθερό σου. Το θέμα είναι εσύ να καλείς άλλους με χαμηλές χρεώσεις. Πάντως γίνεται να σε καλεί και κάποιος άλλος κατευθείαν στο skype, απλά αυτό προϋποθέτει να έχει και ο άλλος μια συσκευή τηλεφώνου voip.
Δικό μου παράδειγμα για να δείτε πόσο βολεύει το skype.
Πήρα πρίν 2 βδομάδες απο την Αμερική το νέο ipod touch 4g (δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα). Η συσκευή αυτή δεν είναι τηλέφωνο, είναι μια γενική συσκευή σαν υπολογιστής τσέπης θα έλεγα. Με την εφαρμογή Skype, συνδέομαι σε οποιοδήποτε ασύρματο δίκτυο και το χρησιμοποιώ ώς τηλέφωνο. Η ποιότητα κλήσεων είναι πραγματικά άριστη.
Αν εχεις και αριθμο αμερικανικο φανταζομαι θα εχεις και skype2go νουμερο για να σε καλουνε κατ'ευθειαν στο κινητο με χαμηλη χρεωση ε?:smilea:

Ειπαμε,ειμαστε ολιγον μπανανια ακομα.Τα νουμερα skype2go ακομα τα περιμενουμε εν Ελλαδι...

DimChios
07/10/2010, 12:46
τελος θα σου πω μια παραβολη ενος πολυ μεγαλου φλοσοφου

Καλες οι σταθερες και αξιοπιστες γκομενες αλλα τις πληρωνεις χρυσες εννιοτε!

Τις "αρπαχτες" τις κανεις ο,τι γουσταρεις! :winka:

MitsosNaked
07/10/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μεινε οτε...εχω περασει απ ολες και ακομη βριζω...but that's just me...

οτε,παιρνω τηλεφωνο,το σηκωνουν(βασικο) και με τακτοποιουν αμεσα...ακομη κι οταν εχει χρειαστει παρουσια τεχνικου,την επομενη μερα ειναι εδω...

ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εχω την ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ εμπειρια, και σημειωτεον εχω περασει και απο ΟnDSL και απο CONN-X. Απαραδεκτοι απο καθε αποψη. Αθηνα εχω HOL, Τρικαλα εχουμε forthnet(αφου παλι στην αρχη ειχαμε ΚοννεΞ) και ολα ζαχαρη.

aris_n
07/10/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αν εχεις και αριθμο αμερικανικο φανταζομαι θα εχεις και skype2go νουμερο για να σε καλουνε κατ'ευθειαν στο κινητο με χαμηλη χρεωση ε?:smilea:

Ειπαμε,ειμαστε ολιγον μπανανια ακομα.Τα νουμερα skype2go ακομα τα περιμενουμε εν Ελλαδι...

Ακριβώς.
Είναι όπως ακριβώς τα λέει ο vstrommer. Η οικονομικότερη λύση είναι αυτή που περιγράφει ο vstrommer παραπάνω. Βάζεις μια φτηνή γραμμή με καλές ταχύτητες και χαμηλά ή καθόλου πάγιο και απλά κοτσάρεις μια voip συσκευή. Το τελευταίο πακέτο της skype με 6 ευρώ νομίζω σου δίνει απεριόριστα λεπτά σε σταθερά σε όλες τις χώρες της ευρώπης. Ψάχτε το παιδιά και θα δείτε οτι είναι μονόδρομος η skype. Το ακόμα καλύτερο είναι οτι σου χρεώνει την κάρτα σου ανα μήνα και οτι αν εσύ για οποιονδήποτε λόγο δεν θέλεις να συνεχίσεις μπορείς να ακυρώσεις την ίδια στιγμή την συνδρομή σου και η συνδρομή θα ακυρωθεί μόλις περάσει ο ωρολογιακός μήνας.
Η ΑΤ&Τ και η Verizon κινούνται πλέον προς τέτοιου είδους λύσεις. Απλά εδώ θα μας τα παίρνουνε χοντρά μεχρι να ξυπνήσουμε.
Για να μην αρχίσω να μιλάω για το google voice....

vaska
07/10/2010, 13:19
Όλοι μα όλοι οι εναλλακτικοί παίζουν ακόμα με το χάλκινο του ΟΤΕ εκτός της ΟΝ ΤΕΛΕΚΟΜΣ. Οπότε για να αυξήσουν τη χωρητικότητά τους παίζουν με βοιπ. Τούτο πρακτικά σημαίνει ότι έχουν χειρότερη ποιότητα φωνής. Για μένα που το σημαντικό είναι να λειτουργεί το κέντρο μου και το φαξ δεν υπάρχουν περιθώρια αλλαγής παρόχου. Για κάποιον οικιακό όμως χρήστη που δεν έχει ανάγκη κέντρα, φαξ και λοιπές μαλακίες, η μετακίνηση σε κάποιον αξιόπιστο πάροχο πχ CYTA ή Forthnet είναι κέρδος. Προσωπικά θα έλεγα μακριά από HOL. Προτίμησε CYTA ή Forthnet.

:wave2: :wave2:

devil's animal
07/10/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Όλοι μα όλοι οι εναλλακτικοί παίζουν ακόμα με το χάλκινο του ΟΤΕ εκτός της ΟΝ ΤΕΛΕΚΟΜΣ. Οπότε για να αυξήσουν τη χωρητικότητά τους παίζουν με βοιπ. Τούτο πρακτικά σημαίνει ότι έχουν χειρότερη ποιότητα φωνής. Για μένα που το σημαντικό είναι να λειτουργεί το κέντρο μου και το φαξ δεν υπάρχουν περιθώρια αλλαγής παρόχου. Για κάποιον οικιακό όμως χρήστη που δεν έχει ανάγκη κέντρα, φαξ και λοιπές μαλακίες, η μετακίνηση σε κάποιον αξιόπιστο πάροχο πχ CYTA ή Forthnet είναι κέρδος. Προσωπικά θα έλεγα μακριά από HOL. Προτίμησε CYTA ή Forthnet.

:wave2: :wave2:

ευχαριστω Βασιλη...
για wind τι λες?
:wave2:

Anty12
07/10/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Οπότε για να αυξήσουν τη χωρητικότητά τους παίζουν με βοιπ. Τούτο πρακτικά σημαίνει ότι έχουν χειρότερη ποιότητα φωνής.

Είσαι απόλυτα σίγουρος γι'αυτό....??????

kokos08
07/10/2010, 14:01
HOL , το βαζεις στην πριζα και παιζει ;)
Και πολυ καλη εξυπηρετηση αν χρειαστει κατι.

sergiosm
07/10/2010, 14:15
εγώ είμαι στην hol σε συνδυασμό με την vodafone και μου έρχεται 30 το μήνα και η γραμμή είναι μια χαρά.

Όμως, όλα είναι θέμα ΠΕΡΙΟΧΗΣ.

Πρέπει να μάθεις τί παίζει στην περιοχή σου.

:wave2:

vaska
07/10/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Είσαι απόλυτα σίγουρος γι'αυτό....??????


γες αϊ εμ. αμπσολούτλι.

:wave2:

dukeandthecity
07/10/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Όλοι μα όλοι οι εναλλακτικοί παίζουν ακόμα με το χάλκινο του ΟΤΕ εκτός της ΟΝ ΤΕΛΕΚΟΜΣ.

η ΟΝ έχει δικο της χαλκο?:confused: :confused: :confused:

vaska
07/10/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ευχαριστω Βασιλη...
για wind τι λες?
:wave2:

Σταύρο ειλικρινά δεν μπορώ να σου απαντήσω. Από το μαγαζί μου έχουν περάσει κατά καιρούς όλες οι εναλλακτικές για να πουλάω συνδέσεις τους. Η φιλοσοφία μου είναι αν πρέπει να τσακωθώ με πελάτη να τσακωθώ για δικιά μου μαλακία και όχι για μαλακίες άλλων, οπότε στο δικό μου μαγαζί δεν μπήκε προς πώληση κανένας εναλλακτικός. Παλιότερα πουλούσα forthnet αλλά ήταν η εποχή που έδινε μόνο ίντερνετ. Από τότε που άρχισε να δίνει και σταθερή τηλεφωνία τους έκοψα γιατί αυξήθηκε δραματικά ο πελατειακός τους όγκος, έκαναν ελάχιστες προσλήψεις με αποτέλεσμα ο μέσος χρόνος αναμονής στο helpdesk να ξεπερνάει κατά πολύ τις 4 ώρες. Οπότε τους έστειλα στο γεροδιάολο και είμαι χαρούμενος. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα παρά μόνο τώρα πρόσφατα με τη CYTA η οποία είναι Κυπριακή εταιρία και τουλάχιστον αυτά που υπόσχεται τα υλοποιεί. Έχω κάνει μέχρι τώρα περίπου 150 συνδέσεις. Λένε σε 3 εβδομάδες σύνδεση και όντως είναι 3 και λιγότερο. Πάντως εγώ και στο σπίτι και στο μαγαζί έχω ΟΤΕ.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.
:wave2:

Anty12
07/10/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
η ΟΝ έχει δικο της χαλκο?:confused: :confused: :confused:


Δεν θα βγάλεις άκρη μικρέ....εδώ είμαστε σίγουροι ότι το ADSL 2+ είναι VoIP και μάλιστα με μέταλλο και καθυστέρηση...θα χαλάσουμε το θρεντ του παιδιού....

devil's animal
07/10/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Σταύρο ειλικρινά δεν μπορώ να σου απαντήσω. Από το μαγαζί μου έχουν περάσει κατά καιρούς όλες οι εναλλακτικές για να πουλάω συνδέσεις τους. Η φιλοσοφία μου είναι αν πρέπει να τσακωθώ με πελάτη να τσακωθώ για δικιά μου μαλακία και όχι για μαλακίες άλλων, οπότε στο δικό μου μαγαζί δεν μπήκε προς πώληση κανένας εναλλακτικός. Παλιότερα πουλούσα forthnet αλλά ήταν η εποχή που έδινε μόνο ίντερνετ. Από τότε που άρχισε να δίνει και σταθερή τηλεφωνία τους έκοψα γιατί αυξήθηκε δραματικά ο πελατειακός τους όγκος, έκαναν ελάχιστες προσλήψεις με αποτέλεσμα ο μέσος χρόνος αναμονής στο helpdesk να ξεπερνάει κατά πολύ τις 4 ώρες. Οπότε τους έστειλα στο γεροδιάολο και είμαι χαρούμενος. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα παρά μόνο τώρα πρόσφατα με τη CYTA η οποία είναι Κυπριακή εταιρία και τουλάχιστον αυτά που υπόσχεται τα υλοποιεί. Έχω κάνει μέχρι τώρα περίπου 150 συνδέσεις. Λένε σε 3 εβδομάδες σύνδεση και όντως είναι 3 και λιγότερο. Πάντως εγώ και στο σπίτι και στο μαγαζί έχω ΟΤΕ.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.
:wave2:


δεν με μπερδεψες...
μαλλον να παραμενω ΟΤΕ με βλεπω και εμενα...

δεν γουσταρω να αλλαξω εταιρεια κινητης γιατι η wind με καλυπτει και σε σημα και σε υπηρεσιες. αν αλλαξω εγω εταιρεια κινητης, πρεπει να αλλαξει και η χρυσα λογω απεριοριστου. παρ'οτι, λοιπον, η hol εχει καλη προσφορα, απορριπτεται.

η wind δεν ξερω τι δικτυο σταθερης + internet εχει, οποτε αδυνατω να την εμπιστευτω... αν μπορουσε να μου πει καποιος οτι ειναι αξιοπιστη θα ηταν καλη φαση γιατι θα μου ερχοταν και ενας λογαριασμος...

οποτε μενει ο ΟΤΕ..

την cyta την ειχα 9 μηνες στην Κυπρο οταν υπηρετουσα ΕΛΔΥΚ. τρομερη εταιρεια, με ΤΣΑΜΠΑ χρεωσεις. θυμαμαι το 2007 εβαζα 5 λιρες καρτα και εκανα τηλεφωνα Ελλαδα σταθερα,κινητα (με γκομενα) και τελειωνε σε καμια βδομαδα....:eyepop:

mikros boudas
07/10/2010, 14:43
την κυπριακη την εχουν 3 γνωστοι μου στην κρητη και ειναι πολυ ευχαριστημενοι.πακετο τηλεφωνο+ιντερνετ δατ ιζ

mikros boudas
07/10/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν με μπερδεψες...
μαλλον να παραμενω ΟΤΕ με βλεπω και εμενα...

δεν γουσταρω να αλλαξω εταιρεια κινητης γιατι η wind με καλυπτει και σε σημα και σε υπηρεσιες. αν αλλαξω εγω εταιρεια κινητης, πρεπει να αλλαξει και η χρυσα λογω απεριοριστου. παρ'οτι, λοιπον, η hol εχει καλη προσφορα, απορριπτεται.

η wind δεν ξερω τι δικτυο σταθερης + internet εχει, οποτε αδυνατω να την εμπιστευτω... αν μπορουσε να μου πει καποιος οτι ειναι αξιοπιστη θα ηταν καλη φαση γιατι θα μου ερχοταν και ενας λογαριασμος...

οποτε μενει ο ΟΤΕ..

την cyta την ειχα 9 μηνες στην Κυπρο οταν υπηρετουσα ΕΛΔΥΚ. τρομερη εταιρεια, με ΤΣΑΜΠΑ χρεωσεις. θυμαμαι το 2007 εβαζα 5 λιρες καρτα και εκανα τηλεφωνα Ελλαδα σταθερα,κινητα (με γκομενα) και τελειωνε σε καμια βδομαδα....:eyepop: θαρρω πως ειναι η πρωην τελλας η wind

faraway
07/10/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν με μπερδεψες...
μαλλον να παραμενω ΟΤΕ με βλεπω και εμενα...



και μόνο από αυτόν θα έχεις μια έστω τυπική εξυπηρέτηση σε περίπτωση βλάβης ,

από τους άλλους ούτε για πλάκα !!!:wave2:

devil's animal
07/10/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
θαρρω πως ειναι η πρωην τελλας η wind



:a53: :a53: :a53:

τελλας ειχα παλια και δεινοπαθησα...

να λειπει το βυσσινο και ας δινω 30? το μηνα παραπανω...:rolleyes:

Anty12
07/10/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
θαρρω πως ειναι η πρωην τελλας η wind

Για την ακρίβεια η Wind αγόρασε την Tellas εξολοκλήρου, εδώ και δύο χρόνια

makis206
07/10/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
:a53: :a53: :a53:
τελλας ειχα παλια και δεινοπαθησα...
να λειπει το βυσσινο και ας δινω 30? το μηνα παραπανω...:rolleyes:

Γι'αυτό μείνε στον ΟΤΕ πού'χει σήμα π00τ@ν@ να τελειώνεις..:lol:

BlackAdder
07/10/2010, 14:50
Forthnet χρόνια τώρα απροβλημάτιστα...

devil's animal
07/10/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γι'αυτό μείνε στον ΟΤΕ πού'χει σήμα π00τ@ν@ να τελειώνεις..:lol:

εσυ τι εχεις ψυχη μου??:blush:

manhunter
07/10/2010, 14:54
Σταυρο hol
Kαι οτι θες , εγω είμαι εδώ.


Είναι και ο Λεωνίδας οπως ειπε και ο Dim


:wave2:

DimChios
07/10/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Η φιλοσοφία μου είναι αν πρέπει να τσακωθώ με πελάτη να τσακωθώ για δικιά μου μαλακία και όχι για μαλακίες άλλων,


α να γεια σου!

:a10:

DimChios
07/10/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Σταυρο hol
Kαι οτι θες , εγω είμαι εδώ.


Είναι και ο Λεωνίδας οπως ειπε και ο Dim


:wave2:


ωραια!

Ο ΤροΜΠέας λείπει κι εδεσε το γλυκο!

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Joyrider
07/10/2010, 15:09
Έχω 4 χρόνια forthnet και το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν μια ρύθμιση που χρειαζόταν το modem λόγω αδυναμίας συχγρονισμού.(δωρεάν φυσικά και την επόμενη ήταν έτοιμο).

Δούλευα επίσης επί ένα χρόνο στον οτε και στατιστικά (όχι επίσημα αλλά από παράπονα και επιστροφή συνδρομητών στον οτε) οι πιο πολύ προέρχονταν από hol και tellas.Ελάχιστοι από forthnet.

Για cyta δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Αν σε συμφέρει ο οτέ κράτα τον γιατί αν αυτός έχει κάπου χάλια ποιότητα σήματος ή γραμμής φαντάσου οι άλλες εταιρίες που νοικιάζουν από αυτόν εκτός αν έχουν ιδιόκτητο οπότε δεν ξέρω.

hol και tellas έχουν τα περισσότερα παράπονα περί ποιότητας ήχου στα τηλέφωνα (παράσιτα, διακοπές κλπ) αλλά και ταχύτητα internet.Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά ισχύει.

Anty12
07/10/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
φαντάσου οι άλλες εταιρίες που νοικιάζουν από αυτόν εκτός αν έχουν ιδιόκτητο οπότε δεν ξέρω.


Δεν το νοικιάζουν...το αστικο δίκτυο (last mile) ΔΕΝ ανήκει στον ΟΤΕ

dukeandthecity
07/10/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δεν το νοικιάζουν...το αστικο δίκτυο (last mile) ΔΕΝ ανήκει στον ΟΤΕ

μήπως απο την ΟΝ ?:confused: :confused:

Joyrider
07/10/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δεν το νοικιάζουν...το αστικο δίκτυο (last mile) ΔΕΝ ανήκει στον ΟΤΕ

Αν εννοείς τον τοπικό βρόγχο έχω την εντύπωση ότι ανήκει στον οτέ. Ίσως κάνω και λάθος, δεν είμαι σίγουρος όμως.

Anty12
07/10/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
μήπως απο την ΟΝ ?:confused: :confused:

Μη σπαμάρεις ρε....του Λαναρά είναι......:mad:

devil's animal
07/10/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Σταυρο hol
Kαι οτι θες , εγω είμαι εδώ.


Είναι και ο Λεωνίδας οπως ειπε και ο Dim


:wave2:


Κιμωνα δεν ξερω αν για 12? διαφορα τον μηνα αξιζει να αναλωνομαι στα τηλεφωνα του help desk...:sick:


34? το μηνα η hol
46? το μηνα ο οτε
:dizzy: :dizzy:

mankam
07/10/2010, 15:34
αν τι δυκτιο ειναι ιδιοκτητο να προτιμησεις αυτη που σε συμφερει, αν πατανε πανω στον οτε αστο καλυτερα πληρωνε κατι παραπανω στον ΟΤΕ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,
Εγω ειχα connex το γυρισα σε hol μισα λεφτα,η γραμμη ομως χαλια ,απιστευτο λαγκαρισμα για οσους παιζουν ονλαιν παιχνιδια,εφτασε η ωρα να κανω μεταφορα σε αλλη διευθυνση,εκανα την αιτηση,σε 10 μερες με ειδοποιησαν οτι απεριφθη απο τον ΟΤΕ ,αρα η λυση μου ειπε ο υπαλληλος ηταν η να διακοψω τη γραμμη και να κανω νεα συνδεση χανοντας τον αριθμο η να παω στον ΟΤΕ .
Τελικα πηγα οτε,μου ετσειλε η hol ενα λογαριαμο με 80 ευρω τελος διακοπης ενω ηταν εξοφλημενοι ολοι οι λογαριασμοι τους,φυσικα δεν προκειται να τα παρουν ποτε.

Anty12
07/10/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Αν εννοείς τον τοπικό βρόγχο έχω την εντύπωση ότι ανήκει στο οτέ. Ίσως κάνω και λάθος, δεν είμαι σίγουρος όμως.

Ο τοπικός βρόγχος ή εξώτερο αστικό δίκτυο, ανήκει στο Ελληνικό Δημόσιο μετά την απελευθέρωση....στον ΟΤΕ έχει ανατεθεί η ευθύνη της ανάπτυξης και της συντήρησης του.

Ουσιαστικά όμως δεν άλλαξε τίποτα...μόνο στα χαρτιά ...οι ενναλλακτικοί εξακολουθούν να πληρώνουν (όταν πληρώνουν) τον ΟΤΕ για τις παρεχόμενες υπηρεσίες δικτύου εντός των πόλεων.

devil's animal
07/10/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
αν τι δυκτιο ειναι ιδιοκτητο να προτιμησεις αυτη που σε συμφερει, αν πατανε πανω στον οτε αστο καλυτερα πληρωνε κατι παραπανω στον ΟΤΕ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,
Εγω ειχα connex το γυρισα σε hol μισα λεφτα,η γραμμη ομως χαλια ,απιστευτο λαγκαρισμα για οσους παιζουν ονλαιν παιχνιδια,εφτασε η ωρα να κανω μεταφορα σε αλλη διευθυνση,εκανα την αιτηση,σε 10 μερες με ειδοποιησαν οτι απεριφθη απο τον ΟΤΕ ,αρα η λυση μου ειπε ο υπαλληλος ηταν η να διακοψω τη γραμμη και να κανω νεα συνδεση χανοντας τον αριθμο η να παω στον ΟΤΕ .
Τελικα πηγα οτε,μου ετσειλε η hol ενα λογαριαμο με 80 ευρω τελος διακοπης ενω ηταν εξοφλημενοι ολοι οι λογαριασμοι τους,φυσικα δεν προκειται να τα παρουν ποτε.


πατησες στο ευαισθητο σημειο μου...
επειδη εγω την τηλεφωνικη συνδεση την πηδ@ω στις εφαρμογες (βλ. ps3 on-line, laptop, desktop, ασυρματα τηλεφωνα)...
θα με χαλασει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν με "κοβει"...:mad:

τελικα ο ΟΤΕ φαινεται μονοδρομος...:rolleyes:

ευχαριστω!
:beer: :beer:

makis206
07/10/2010, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τελικα ο ΟΤΕ φαινεται μονοδρομος...:rolleyes:

Aυτό έχω κι εγώ αλλά διπλής κατεύθυνσης, μια δουλεύει, μια δεν δουλεύει..:a11: :lol:

vaska
07/10/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δεν θα βγάλεις άκρη μικρέ....εδώ είμαστε σίγουροι ότι το ADSL 2+ είναι VoIP και μάλιστα με μέταλλο και καθυστέρηση...θα χαλάσουμε το θρεντ του παιδιού....

Μάστορη επειδή φαίνεται να γνωρίζεις το άθλημα (εγώ χομπίστας είμαι) δεν μας δίνεις τα φώτα σου για να έχομε κι εμείς άποψη μπας και ξεδιαλύνει το ήδη θολό τοπίο??

Η γνώση πρέπει να μοιράζεται δεν πρέπει να την έχουν μόνο οι λίγοι. Ναι γιαβρί μου?

:wave2: :wave2:

Anty12
08/10/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μάστορη επειδή φαίνεται να γνωρίζεις το άθλημα (εγώ χομπίστας είμαι) δεν μας δίνεις τα φώτα σου για να έχομε κι εμείς άποψη μπας και ξεδιαλύνει το ήδη θολό τοπίο??

Η γνώση πρέπει να μοιράζεται δεν πρέπει να την έχουν μόνο οι λίγοι. Ναι γιαβρί μου?

:wave2: :wave2:

Θα το κάνουμε πολύ τεχνικό το θρεντ και θα χάσουμε αναγνωστικό κοινό......:D

εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line) , πολύ χονδρικά θα δεις (γιατί ξέρω ότι κατέχεις) ότι από το σπίτι μας, μέχρι το χώρο φυσικής συνεγκατάστασης , δηλ. το DSLAM, η σύνδεση γίνεται με δύο κανάλια πάνω στον ίδιο χαλκό, ένα για φωνή και ένα για data και κανένα δεν είναι ΙΡ.

Από το DSLAM και πέρα, ξέρω σίγουρα, ότι δύο από τους τρεις μεγάλους εναλλακτικούς χρησιμοποιούν τεχνολογίες Ethernet over SDH μέχρι τα δικά τους κέντρα, και από τα κέντρα τους προς τον έξω κόσμο, και σε ότι αφορά την φωνή, ο ένας τουλάχιστον χρησιμοποιεί κέντρα NGN (Next Generation Networks) με πρωτόκολλο MPLS.....εδώ θα μπορούσες να ισχυριστείς ότι χρησιμοποιείται ΙΡ ...αλλά σε τόσο ψηλές πολλυπλεξίες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην φωνή

Τέσπα...εγώ αν δεν ήξερα και ήθελα να μάθω, θα έψαχνα σε φόρα όπως το adsl.gr ...όχι ότι και εκεί λένε όλη την αλήθεια, αλλά όπως και να'χει είναι πιο εξειδικευμένα....

Anty12
08/10/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Aυτό έχω κι εγώ αλλά διπλής κατεύθυνσης, μια δουλεύει, μια δεν δουλεύει..:a11: :lol:

Μάκη έχεις ασύρματο τηλέφωνο στο σπίτι...????

Είναι μάρκας Panasonic...????

makis206
08/10/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μάκη έχεις ασύρματο τηλέφωνο στο σπίτι...????
Είναι μάρκας Panasonic...????

:uplate: :uplate: :uplate:

Ναι!:uplate: :uplate: :uplate:


Τι ρε;;;:look: :look: :look: :lol:

Anty12
08/10/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:uplate: :uplate: :uplate:

Ναι!:uplate: :uplate: :uplate:


Τι ρε;;;:look: :look: :look: :lol:

Για ξύλωσε τα πάντα-όλα ( σταθερά τηλέφωνα, ασύρματα, συναγερμούς ...τα πάντα) από τα μπριζάκια στον τοίχο, άσε μόνο το modem με ένα pc επάνω ( αν έχεις παραπάνω από ένα pc) , κλείσε και άνοιξε το modem , και παρακολούθα το internet σου, για 5-6 ώρες να δεις πως πάει....???

makis206
08/10/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για ξύλωσε τα πάντα-όλα ( σταθερά τηλέφωνα, ασύρματα, συναγερμούς ...τα πάντα) από τα μπριζάκια στον τοίχο, άσε μόνο το modem με ένα pc επάνω ( αν έχεις παραπάνω από ένα pc) , κλείσε και άνοιξε το modem , και παρακολούθα το για 5-6 ώρες να δεις πως πάει....???

Αν και τον τελευταίο καιρό πάει καλύτερα το πράγμα ("εργασίες αναβάθμισης των γραμμών" έλεγαν πριν λίγο καιρό απ'τον ΟΤΕ), αν αρχίσει να μου ξανακάνει νερά θα το δοκιμάσω και θα σου πω!

Αλλά εμένα με κόλλησε το Panasonic, (εκτός του ότι ψάχνομαι αν κοιμηθήκαμε ποτέ μαζί:lol: ) αναρρωτιέμαι αν παίζει πρόβλημα με τα συγκεκριμένα ασύρματα τηλέφωνα..:look:

Anty12
08/10/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
(εκτός του ότι ψάχνομαι αν κοιμηθήκαμε ποτέ μαζί:lol: )

Γκέυ αλέρτ....:blush: ....μπη κέρφουλ....


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
αναρρωτιέμαι αν παίζει πρόβλημα με τα συγκεκριμένα ασύρματα τηλέφωνα..:look:

Όχι απαραίτητα, αλλά έχει παρατηρηθεί ...ίσως κάποια κατασκευαστική ιδιαιτερότητα....

makis206
08/10/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Γκέυ αλέρτ....:blush: ....μπη κέρφουλ....

Η μέθη δεν ξέρεις τι κάνει καμμιά φορά..:lol: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όχι απαραίτητα, αλλά έχει παρατηρηθεί ...ίσως κάποια κατασκευαστική ιδιαιτερότητα....

Κι όταν τ'αγόρασα ήμουν ανάμεσα σ'αυτό και σε ένα Philips..δεν άνοιξα θρεντ να ρωτήσω ο μάλαξ..:lol: :beer:

manhunter
08/10/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Κιμωνα δεν ξερω αν για 12? διαφορα τον μηνα αξιζει να αναλωνομαι στα τηλεφωνα του help desk...:sick:


34? το μηνα η hol
46? το μηνα ο οτε
:dizzy: :dizzy:



Δεν νομιζω οτι σου προσφέρουν τα ίδια.
Είναι απίθανο να έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, θα φανεί απο την αρχή.
Αν ειναι ετσι, την ξηλώνεις επιτόπου και βάζεις ΟΤΕ.
Δεν θα το συζητούσα. Μακριά απο τον ΟΤΕ. Ρημάδι ρούτερ δίνει, οτι να ναι ταχύτητα, και η εξυπηρέτηση ποικίλει ανα περιοχή που μένεις.

Τι να σου, απο κει και πέρα, κάνε οτι νομιζεις.
Εγώ έχω HOL, και επειδή είναι καλή, και λόγω καβάτζας σε περίπτωση προβλήματος.

Πάρε και ένα xbox360 μετά να λιώσουμε στο live


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

devil's animal
08/10/2010, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η μέθη δεν ξέρεις τι κάνει καμμιά φορά..:lol: :rotflmao:



Κι όταν τ'αγόρασα ήμουν ανάμεσα σ'αυτό και σε ένα Philips..δεν άνοιξα θρεντ να ρωτήσω ο μάλαξ..:lol: :beer:


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

manhunter
08/10/2010, 09:22
Kαι για να τελειώνουμε

Βάσει δικαίου, και συντάγματος και νόμων και κλπ κλπ, η γραμμή,. το καλώδιο ντε, από το ΚΑΦΑΟ και μετά, δεν ανήκει σε κάνέναν πάροχο. Δεν ανήκει ούτε στον ιδιοκτήτη του σπίτιού. Ανήκει στον νόμιμο κάτοχο της τηλεφωνικής γραμμής. Απλά τόσα χρόνια νταβατζιλίκι απο τον ΟΤΕ, όλοι νομίζουν οτι είναι του ΟΤΕ.

Φυσικά καμία εταιρεία δεν βάζει τηλέφωνο αν δεν έχει κάνει την εγκατάσταση πρώτα ο ΟΤΕ, και αυτό γιατί οι ηλίθιος νόμος (ακόμα ένας) που έχουμε, σε διατάζει να βάλεις εγκατάσταση ΟΤΕ στην οικοδομή, για έρθουν καλώδια και κλπ.

Αμα θέλετε, να το συζητήσουμε εκτενέστερα


:wave2:

DimChios
08/10/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Δεν νομιζω οτι σου προσφέρουν τα ίδια.
Είναι απίθανο να έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, θα φανεί απο την αρχή.
Αν ειναι ετσι, την ξηλώνεις επιτόπου και βάζεις ΟΤΕ.
Δεν θα το συζητούσα. Μακριά απο τον ΟΤΕ. Ρημάδι ρούτερ δίνει, οτι να ναι ταχύτητα, και η εξυπηρέτηση ποικίλει ανα περιοχή που μένεις.

Τι να σου, απο κει και πέρα, κάνε οτι νομιζεις.
Εγώ έχω HOL, και επειδή είναι καλή, και λόγω καβάτζας σε περίπτωση προβλήματος.

Πάρε και ένα xbox360 μετά να λιώσουμε στο live


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


πριν 7 μερες εβαλε τηλεφωνο, ιντερνετ κλπ η Χαρα στο σπιτι της και χτες καηκε το ρουτερ!

coneΞ

:wave2:

Ichigo
08/10/2010, 09:24
?????? ????????????? ??? Anty12
??? ?? ??????????...?? ?????? ?????? (last mile) ??? ?????? ???? ???

Kai se poion anoikei dld? I mipos exei ginei leitourgikos diaxorismos ipodomon kai den peirame habari?:look:

devil's animal
08/10/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Δεν νομιζω οτι σου προσφέρουν τα ίδια.
Είναι απίθανο να έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, θα φανεί απο την αρχή.
Αν ειναι ετσι, την ξηλώνεις επιτόπου και βάζεις ΟΤΕ.
Δεν θα το συζητούσα. Μακριά απο τον ΟΤΕ. Ρημάδι ρούτερ δίνει, οτι να ναι ταχύτητα, και η εξυπηρέτηση ποικίλει ανα περιοχή που μένεις.

Τι να σου, απο κει και πέρα, κάνε οτι νομιζεις.
Εγώ έχω HOL, και επειδή είναι καλή, και λόγω καβάτζας σε περίπτωση προβλήματος.

Πάρε και ένα xbox360 μετά να λιώσουμε στο live


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τα ιδια μου προσφερουν βρε Κιμωνακο..
αν δεν παω στην vodafone και εχω μονο σταθερο+ιντερνετ

μιλαω για το hol double play GR (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=75&itmID=139&la=1)

και για το conn-x internet και ομιλια (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html)

ειναι 12? διαφορα το μηνα με ιδιες παροχες...

εχω ps3!!
:a43: :a43: :a43: :a43:

Anty12
08/10/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Kai se poion anoikei dld? I mipos exei ginei leitourgikos diaxorismos ipodomon kai den peirame habari?:look:

Το γράφω λίγο παρακάτω....

Τι σημαίνει "leitourgikos diaxorismos ipodomon"......?

devil's animal
08/10/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
πριν 7 μερες εβαλε τηλεφωνο, ιντερνετ κλπ η Χαρα στο σπιτι της και χτες καηκε το ρουτερ!

coneΞ

:wave2:


ε,καλα ρε Μητσε αυτο δεν λεει κατι...
και εγω εχω conn-x απο το 2007 με το ιδιο ασυρματο ρουτερ (philips) και παιζει περιφημα...

το θεμα ειναι να μας πεις ποσο χρονο θα κανουν να της το αντικαταστησουν, γιατι εκει φαινεται η εξυπηρετηση....(εσυ να πληρωνεις κανονικα και να ερχονται μετα απο 2 βδομαδες):evil:

DimChios
08/10/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
(εσυ να πληρωνεις κανονικα και να ερχονται μετα απο 2 βδομαδες):evil:


εγω δεν πληρωνω ποτε κανονικα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Θα ενημερωσω!

:wave2:

Akatanomastos
08/10/2010, 09:56
στο skype υπαρχει και το Online Number που αγοραζεις νουμερο και μπορουν να σε καλεσουν απο οποιοδηποτε κινητο σταθερο και να χτυπαει το skype


καλο το skype αλλα νομιζω στην ελλαδα δεν ειναι ακομα σε θεση να αποκαταστησει ΠΛΗΡΩΣ το σταθερο λογω συνδεσεων

manhunter
08/10/2010, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα ιδια μου προσφερουν βρε Κιμωνακο..
αν δεν παω στην vodafone και εχω μονο σταθερο+ιντερνετ

μιλαω για το hol double play GR (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=75&itmID=139&la=1)

και για το conn-x internet και ομιλια (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html)

ειναι 12? διαφορα το μηνα με ιδιες παροχες...

εχω ps3!!
:a43: :a43: :a43: :a43:



Στην HOL έχεις και 3 μηνες δώρο.
Anyway, βάλε ότι σε βολευει.
Εγώ δεν παίζει να πήγαινα ΟΤΕ.
I rest my case...good luck!

:wave2:

manhunter
08/10/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ε,καλα ρε Μητσε αυτο δεν λεει κατι...
και εγω εχω conn-x απο το 2007 με το ιδιο ασυρματο ρουτερ (philips) και παιζει περιφημα...

το θεμα ειναι να μας πεις ποσο χρονο θα κανουν να της το αντικαταστησουν, γιατι εκει φαινεται η εξυπηρετηση....(εσυ να πληρωνεις κανονικα και να ερχονται μετα απο 2 βδομαδες):evil:



H αντικατάσταση router στην HOL, τουλάχιστον από όσο ξέρω, γίνεται μέσα σε 3-4 εργάσιμες απο την στιγμή του troubleshooting και μετά. Και μην μπείτε καν στον κοπο να συγκρίνετε τα router...

Kαι δεν κάνει traffic shapping (τουλάχιστον εδώ και 3 περίπου χρόνια) , σε σύγκριση με τον ΟΤΕ που νομίζω οτι ακόμα κάνει.

PanVas
12/05/2011, 09:28
SPAMMER ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ερώτηση για σκάιπ...

Έχετε ακούσει κάτι...; Αλλαγές λέει έρχονται. Και μου είπαν να μην κάνω απντέιτ γιατί χρεώσεις θα ισχύουν.. Ξέρουμε κάτι περισσότερο;

http://youtu.be/ZQEZsxGQBIU

Πιο συγκεκριμένα αν κάποιος ξέρει, εγώ έχω πιστωτικό υπόλοιπο και καλώ Ελλάδα κτλ... Θα υπάρξει κάτι περισσότερο..;

Και η Μάικροσοφτ, αφού έχει το μέσεντζερ, τι το θέλει το σκάιπ ρε πούστη μου..;

Θένξ...

vaska
12/05/2011, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas

Και η Μάικροσοφτ, αφού έχει το μέσεντζερ, τι το θέλει το σκάιπ ρε πούστη μου..;

Θένξ...


Κοινή πολιτική μεγάλων εταιριών. Αγοράζουμε τον ανταγωνισμό για να του πάρουμε ότι μπορούμε (τεχνογνωσία κλπ) και μετά τον κλείνουμε έτσι ώστε να παραμείνουμε μονοπωλιακοί .

Τα ίδια έκανε η Pinacle και πολλές άλλες.


:wave2: :wave2:

mikros boudas
12/05/2011, 13:29
ειναι αρκετα διαφορετικα τα δυο προγραμματα μεταξυ τους παντως και σε φιλοσοφια και σε εκτελεση:beer: οσο για τις χρεωσεις,καπου διαβασα σε ξενο σαητ πως δεν θα αλλαξουν αλλα Microsoft ειναι αυτη...

webassasin
12/05/2011, 19:57
Hol χρησιμοποιω,οπως και πολλοι φιλοι μου.
Το double play lite εχει δωρεαν χρονο σε κινητα και σταθερα οπως προειπαν οι φιλοι απο πανω και ειναι σχετικα φθηνο.
Οταν δηλωσα βλαβη μου στειλαν σε 3 μερες καινουργιο router και κρατησα και το παλιο,το οποιο τελικα δουλευει κανονικα και ετσι καναμε αναβαθμιση σε ενα φιλο που δεν ειχε ασυρματο.
Συν οτι το router της HOL ειναι κορυφαιο.
Ειχα μονο μια φορα προβλημα στη γραμμη και με ενα restart στο router λυθηκε στα καπακια.

ns1982
12/05/2011, 22:02
+ 1.000.000 για την HOL

Εδώ και ένα χρόνο δέν έχω κανένα πρόβλημα που έχω βάλει HOL

2 φορές που τους χρειάστηκα τους πήρα τηλέφωνο και άφησα το τηλέφωνο μου

Μέσα σε μερικά δεύτερα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι το αίτημα μου καταχωρήθηκε και οτι θα επικοινωνήσουμε μαζί σας άμεσα

Μετά απο 2 λεπτά με πήραν στο κινητό:D

Στον πΟΤΕ που χρειάστηκα κάτι για έναν φίλο μου ακόμα περιμένω να βγάλω γραμμή :a31:

Ichigo
12/05/2011, 22:08
Καλό το skype αλλά όταν στην αγορά σταθερής τηλεφωνίας γίνεται μάχη προσφορών δεν νομίζω ότι είναι και πολύ αναγκαίο όσον αφορά υπηρεσίες φωνής. Εγώ το χρησιμοποιώ σαν chat που και που
και επίσης όταν θέλω να κάνω βιντεοκλήσεις.

Cpt. Haddock
13/05/2011, 10:09
:wave2: :lol:


226074

DAYMAN
13/05/2011, 11:36
HOL εχω και ειμαι πολυ καλά.Ο λογος για την περιοχή που μενω ισως 1χλμ πιο κατω να έβριζα.:smilea:

Operater
13/05/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αν εχεις και αριθμο αμερικανικο φανταζομαι θα εχεις και skype2go νουμερο για να σε καλουνε κατ'ευθειαν στο κινητο με χαμηλη χρεωση ε?:smilea:

Ειπαμε,ειμαστε ολιγον μπανανια ακομα.Τα νουμερα skype2go ακομα τα περιμενουμε εν Ελλαδι...

Τώρα που την εξαγόρασε η Microsoft, όλα θα γίνουν! :p

chr1s_86
13/05/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wave2: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

koulis25
13/05/2011, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ειναι αρκετα διαφορετικα τα δυο προγραμματα μεταξυ τους παντως και σε φιλοσοφια και σε εκτελεση:beer: οσο για τις χρεωσεις,καπου διαβασα σε ξενο σαητ πως δεν θα αλλαξουν αλλα Microsoft ειναι αυτη...

Εννοεί τη Μάηcrossoffτ :rotflmao:

PanVas
13/05/2011, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wave2: :lol:

:lol: :lol:


Microsoft bought Skype for 8 billion dollars.... Why didn't they just download it?


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

7Tolis
11/05/2017, 09:42
Ανασκαφή.
38.5 ευρώ στον οτε το μήνα.Η γραμμή ειναι καλή,στα 28 παίζει απο τα ονομαστικά 30 mbps
Σκέφτομαι για wind οπου το κόστος θα είναι 24 ευρώ το μήνα.Vdsl λέει διαθέσιμο στη περιοχή μου στα 50 (και 25 να πιάσει μια χαρά θα είναι)
Εχει γυρίσει κανείς απο οτε σε wind?Εντυπώσεις;
Τώρα παίρνω γραμμή απο καμπίνα απέναντι απο το σπίτι μου.Με τους εναλλακτικούς παίζει να πάρω απο αστικό κέντρο ή απο καμπίνα άραγε;

yes-u
11/05/2017, 10:24
Ανασκαφή.
38.5 ευρώ στον οτε το μήνα.Η γραμμή ειναι καλή,στα 28 παίζει απο τα ονομαστικά 30 mbps
Σκέφτομαι για wind οπου το κόστος θα είναι 24 ευρώ το μήνα.Vdsl λέει διαθέσιμο στη περιοχή μου στα 50 (και 25 να πιάσει μια χαρά θα είναι)
Εχει γυρίσει κανείς απο οτε σε wind?Εντυπώσεις;
Τώρα παίρνω γραμμή απο καμπίνα απέναντι απο το σπίτι μου.Με τους εναλλακτικούς παίζει να πάρω απο αστικό κέντρο ή απο καμπίνα άραγε;

Πριν κανά χρόνο προσπάθησα να κάνω αλλαγή από κοσμοτέ σε βονταφόν, κατόπιν διαφημίσεως φθηνής τιμής και υποστήριξης vdsl. Στην πράξη, δεν έπιασε την επιθυμητή ταχύτητα και η δικαιολογία της εταιρίας ήταν ότι η καμπίνα βρισκόταν μακριά, αλλά αυτό δεν μπορούσαν να το ελέγξουν πριν γίνει η σύνδεση. Τελικά το όνειρο διήρκησε μόνο μιά μέρα και ξανά αλλάγή σε κοσμοτέ. Προσπάθησε λοιπόν να σε διαβεβαιώσουν ότι θα έχεις την επιθυμητή ταχύτητα πριν κάνεις την αλλαγή.
Υ.Γ. Ξανάπιασες το γκασμά βλέπω...

zannisvel
11/05/2017, 10:59
Ανασκαφή.
38.5 ευρώ στον οτε το μήνα.Η γραμμή ειναι καλή,στα 28 παίζει απο τα ονομαστικά 30 mbps
Σκέφτομαι για wind οπου το κόστος θα είναι 24 ευρώ το μήνα.Vdsl λέει διαθέσιμο στη περιοχή μου στα 50 (και 25 να πιάσει μια χαρά θα είναι)
Εχει γυρίσει κανείς απο οτε σε wind?Εντυπώσεις;
Τώρα παίρνω γραμμή απο καμπίνα απέναντι απο το σπίτι μου.Με τους εναλλακτικούς παίζει να πάρω απο αστικό κέντρο ή απο καμπίνα άραγε;

Τολη καλημερα,
Εχω VDSL με τη Wind εδω και κανα 6μηνο. Δεν έχω κανένα προβλημα με τη σύνδεση και είμαι γύρω στα 27 down και 5 up. Βεβαια απο περιοχη σε περιοχη και απο σπιτι σε σπιτι ποτε δε ξερεις. Το σιγουρο ειναι οτι μπορεις να τους δοκιμασεις και αν δεν εισαι ικανοποιημενος με το που κανεις αποσβεση τα τελη συνδεσης και φορητοτητας ξανα-αλλαζεις.

7Tolis
01/09/2017, 10:39
Τελικά ακόμη στη σκέψη ειμαι μιας και σε λίγες ημέρες λήγει το συμβόλαιο στον οτε.Η απορία η ίδια.Ποιότητα της wind σε vdsl?Με διαβεβαίωσαν πως απο καμπίνα θα παιρνω και όχι απο αστικό κέντρο.Στη βόντα δεν με σύμφερε η τιμή οπότε κλίνω προς τη wind.

christoi
01/09/2017, 13:09
Κοίταξε και τις εναλλακτικές (HCN, Inalan) αν είσαι μέσα στην εμβέλειά τους. Βέβαια, αυτό μάλλον είναι off topic, γιατί οι συγκεκριμένες είναι Internet (και voip τηλεφωνία).

7Tolis
01/09/2017, 15:14
Πολύ καλές προτάσεις,ομολογώ δε τις γνώριζα αυτές.Ειμαι εκτός εμβέλειας όμως.Πήρα μια ωραία προσφορά απο wind το πρωι και μάλλον θα αιτηθώ εκεί και :priest::hunter: