PDA

View Full Version : Duke 125



KOSTAS-ER6
08/10/2010, 17:45
Εχει ανοιξει μια σελιδα στο FB λετε να εχουμε νεο μικρο στην παρεα??
φαινεται πολυ ομορφο παντως...


http://www.facebook.com/KTM125?v=app_6009294086


και φωτο : http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 1573544999

Black Mamba
08/10/2010, 20:06
Ειναι κουκλι και ζηλευω τους πιτσιρικαδες...
Ελπιζω η τιμη να ειναι προσιτη για να δουμε πολλα στο δρομο.
Ακου να δεις...ΚΤΜ με ενδειξη βενζινης...:eek:
Τσ, τσ, τσ...
Χαλασε ο κοσμος:winka:

imitrelos
08/10/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Ειναι κουκλι και ζηλευω τους πιτσιρικαδες...
Ελπιζω η τιμη να ειναι προσιτη για να δουμε πολλα στο δρομο.
Ακου να δεις...ΚΤΜ με ενδειξη βενζινης...:eek:
Τσ, τσ, τσ...
Χαλασε ο κοσμος:winka:

Ναι τα κωλοφαρδ@ :beer: ..........

Ασε χάλασε ο κόσμος πάμε για καταστροφή.......
ΚΤΜ με ένδειξη βενζίνης ...... Πήγασοι που μπουμπουνίζουν :beer:

Black δέν γινόταν θα έσκαγα άμα δέν το έλεγα :p

Α έχεις και δεματάκι οσονουπο........κρητικής νιτρογλυκερινομεθανόλης (απλα ρακουλα ) :cool:

KOSTAS-ER6
08/10/2010, 21:23
ειναι πολυ μπροστα το μικρο.....οσο για τη βενζινη ελπιζω να ειναι αρχη κ για τα υπολοιπα μοντελα!

Ktm.Prestige
09/10/2010, 10:15
Ομορφούλι φαίνεται!

Θα είναι ακριβό!!!(Έχει ένδειξη βενζίνης)...


:D

Black Mamba
09/10/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Ναι τα κωλοφαρδ@ :beer: ..........

Ασε χάλασε ο κόσμος πάμε για καταστροφή.......
ΚΤΜ με ένδειξη βενζίνης ...... Πήγασοι που μπουμπουνίζουν :beer:

Black δέν γινόταν θα έσκαγα άμα δέν το έλεγα :p

Α έχεις και δεματάκι οσονουπο........κρητικής νιτρογλυκερινομεθανόλης (απλα ρακουλα ) :cool:

Eλαααα....
Αρχισες τις μπαλωθιες μου φαινετε...
Ευχαριστω , να εισαι καλα για το ευλεκτο,,,:smokin: :D

KOSTAS-ER6
09/10/2010, 13:26
πιστευω κοντα στο 4χιλιαρο να παιζει....

Black Mamba
09/10/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
πιστευω κοντα στο 4χιλιαρο να παιζει....
Καλα θα ητανε αλλα...

Λογω των πολυ καλων περιφερειακων (και της ενδειξης βενζινης) :rotflmao:
εγω το βλεπω πανω απο 5.000:bigcry:

KOSTAS-ER6
09/10/2010, 14:13
δυσκολα θα πουλησει στο κοινο που απευθυνεται αν ειναι τοσο ψηλα η τιμη!!

Black Mamba
09/10/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
δυσκολα θα πουλησει στο κοινο που απευθυνεται αν ειναι τοσο ψηλα η τιμη!!

Το κοινο που απευθυνεται δεν ειναι οι πιτσιρικαδες
αλλα οι δολιοι οι γονεις τους (βλεπε χρημα):rotflmao:
E, ρε γλεντια:winka:

Black Mamba
17/11/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
πιστευω κοντα στο 4χιλιαρο να παιζει....

Eυτυχως βγηκα ψευτης... :smokin:

ΑΠΟ ΜΟΤΟ-ΤΡΙΤΗ:

Το τέλος της αγωνίας ήρθε μέσω της πλαγίας οδού και συγκεκριμένα δια μέσου της Αδριατικής. Τι εννοούμε με αυτό; Ότι στη γειτονική μας Ιταλία, η «τρικολόρε» αντιπροσωπεία της KTM ανακοίνωσε τις τιμές όλων των μοντέλων του 2011, μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το Duke 125. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η τιμή του εν λόγω μοντέλου θα είναι ακριβώς η ίδια και στην Ελλάδα, ωστόσο μας δίνει μια πρώτη τάξη μεγέθους, δεδομένου του ότι οι αποκλίσεις στην τιμολόγηση δεν μπορεί να είναι μεγάλες. Για να μην σας κρατάμε άλλο σε αγωνία λοιπόν, το KTM Duke 125, κοστίζει στην Ιταλία 3.890 ευρώ.


Μπαμπαδες - μαμαδες , εμπρος λοιπον ξηλωθητε!:rotflmao:

Ravendark
17/11/2010, 10:07
πολλά για 125

notakos600
17/11/2010, 13:08
:a06: :a06:

KOSTAS-ER6
17/11/2010, 20:52
σε σχεση με varadero 125, cbr 125 κτλ ειναι πολυ καλα πιστευω γιατι ειναι σαφως ανωτερο σε πολλα σημεια!
θα δειξει απο κοντα βεβαια...

fonzareli
28/05/2011, 23:38
Ετυχε να το δοκιμάσω για λίγο σήμερα.
Πολύ ωραίο στήσιμο, πολύ ελαφριά αίσθηση, καλά φρένα, καλή ανάρτηση (απορροφούσε καλά τις λακούβες).
1η, 2α τράβαγε καλά. 3η μου φαίνεται αργούσε να ανεβάσει (ισως και να την έβαζα από πολύ χαμηλά διότι ήταν καινούριο και το λυπόμουν).
Και ο θόρυβος αρκετά ωραίος.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος να μας πει πως το είδε και αυτός;

πυξιδας990
29/05/2011, 15:03
3850ε κανει μαγκες στην ελλαδα και θελω απελπισμενα να ξαναγινω δεκαεξαρις.

faraway
29/05/2011, 16:29
Έχω την αίσθηση πως μόνο 16αρηδες δεν θα το πάρουν ....:winka:



Και εξηγούμαι για να μην έχουμε πολέμους απογευματιάτικα :lol:......

εμένα δεν θα με χάλαγε να το έπερνα για τη πάρτη μου , για χρήση μέσα στη πόλη , αντί να αγόραζα κάποιο παπί ή scooter :yuck:

και κατανάλωση καλή , και φρένα , και πλαίσιο , και αναρτήσεις ...και εμφάνιση αστέρι ....γιατί όχι ? :cool:

fonzareli
29/05/2011, 16:38
κι εγώ απέχω 30 χρόνια από τα 16...
Αλλά για χρήση αστική και λίγο ξεμπούκωμα απο τα καθημερινά μια χαρά τη βρίσκω!
(α, και δεν γουστάρω καθόλου παπιά, αυτόματα κλπ)

Θα την τσιμπήσω νομίζω άμεσα εκτός και αν έχει κάποιο σοβαρό κουσούρι.

Joyrider
29/05/2011, 17:02
Και απότι μου είπανε στο Μακινα στην θεσνίκη γίνεται και 200cc με 300 ευρώπουλα. :cool:

4100 δηλαδή και έχεις κάτι καλύτερο (για να δούμε αν θα βγάλει τίποτα) από YBR250 πχ που κάνει 5000.

πυξιδας990
30/05/2011, 17:02
ακομα δεν ηρθε και αρχισατε τα πειραγματα.αυτο ειναι που λεμε READY TO RACE:mad: :mad: :mad: :mad:

Da.Vintage
18/07/2011, 09:01
Παίδες το χαζεύω άσχημα...θέλω ένα μικρό αντί για παπί ... αλλα αυτό το "παπί" κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ!

Συγχαρητήρια στη ΚΤΜ! :beer:


Το μόνο που με προβληματίζει είναι η τελική μπορεί κάποιο παιδι που το έχει στρωμένο ή εχει κανει ένα βαρβάτο τεστ να μας πεί τελική?:uplate:


Είδα σε ένα βιντάκι κοντρα με CBR 125 κ το χοντάκι ήθελε πολυ ψωμί να το φτάσει τουλάχιστον απο στάση...

Ενα άλλο θέμα είναι η αξιοπιστία που έχει ακουστεί για παλαιότερα κυρίως μοντέλα...

Δείκτης Βενζίνης κ ταχύτητας σε ΚΤΜ??? :eyepop: READY TO RACE?:evil:

Στο ΓιουΤιουμπι έχει πολλά βίντεο με Σταντς!!! Δε μπορώ να το πιστέψω οτι είναι 125...!

Άν και μεγάλος για 125... αν το δείς σαν ένα ακριβό παπί... αξίζει! γτ τα παπιά δε σταματάνε... ή μάλλον σταματάνε (πάνω σε πορτ μπαγκαζ)!:lol:

anyway ήμουν με το χέρι στην τσέπη... Αλλά έλεγα ρε τους Μλκς να μην το βγάλουν λίγο πιο δυνατό... με λίγο μεγαλύτερη τελική! Και κάνω ένα Google ... και είδα οτι θα βγάλουν μέσα στο 2012 μεγαλύτερο αδερφάκι... 200 μάλλον ίσως κ 250-300!

Μήπως να παίξει λίγο υπομονή???:wave2:

panos1050
18/07/2011, 11:05
200cc το κανεις και τωρα αν θες με το κιτ της ktm.

το 2012 θα βγαλουν 350cc και λιγο πιο μετα 500cc:smokin: :smokin:

αθανατη KTM:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Da.Vintage
19/07/2011, 09:22
Είναι μλκια να πάρεις μηχανάκι κούτα κ να αρχίσεις να το κατσαβιδιάζεις με το καλημερα...


Και ειδικά στην ΚΤΜ δε σε συμφέρει να χάσεις την εγγύηση για κανένα λόγο... γτ την χρειάζεται! :D :wave2:

Black Mamba
19/07/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από k0panos
Είναι μλκια να πάρεις μηχανάκι κούτα κ να αρχίσεις να το κατσαβιδιάζεις με το καλημερα...


Και ειδικά στην ΚΤΜ δε σε συμφέρει να χάσεις την εγγύηση για κανένα λόγο... γτ την χρειάζεται! :D :wave2:

Φήμες, φημες...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KOSTAS-ER6
19/07/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από k0panos
Είναι μλκια να πάρεις μηχανάκι κούτα κ να αρχίσεις να το κατσαβιδιάζεις με το καλημερα...


Και ειδικά στην ΚΤΜ δε σε συμφέρει να χάσεις την εγγύηση για κανένα λόγο... γτ την χρειάζεται! :D :wave2:

οταν η βελτιωση γινετε μεσα στην εταιρια η εγγυηση ισχυει κανονικα(τουλαχιστον αυτο ισχυει στα υπολοιπα μοντελα)

Black Mamba
19/07/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
οταν η βελτιωση γινετε μεσα στην εταιρια η εγγυηση ισχυει κανονικα(τουλαχιστον αυτο ισχυει στα υπολοιπα μοντελα)
Ποσο σιγουρος εισαι γι' αυτο?
Μονο αν την δινουν γραπτως θα ισχυει..
Γιατι απο λογια και παπαριες, αλλο τιποτα για να πουλησουν:smokin:

KOSTAS-ER6
19/07/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Ποσο σιγουρος εισαι γι' αυτο?
Μονο αν την δινουν γραπτως θα ισχυει..
Γιατι απο λογια και παπαριες, αλλο τιποτα για να πουλησουν:smokin:
στα 990 adv που ειχε το προγραμμα για επιπλεον 15 αλογα δεν χανοταν η εγγυηση!

panos1050
19/07/2011, 13:06
ρε παιδια μιλαμε για μια απο τις μεγαλητερες κατασκευαστριες εταιριες της ευρωπης!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ:smokin: :smokin: :smokin:

sergiosm
19/07/2011, 13:07
ό,τι γίνεται εντός του επίσημου συνεργείου καλύπτεται από εγγύηση.

ας λένε ό,τι θέλουν.

αρκεί βέβαια να αποδεικνύεται ότι έγινε εκεί.

:wave2:

Black Mamba
19/07/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
ρε παιδια μιλαμε για μια απο τις μεγαλητερες κατασκευαστριες εταιριες της ευρωπης!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ:smokin: :smokin: :smokin:

Δεν αντιλεγω!
Αντε ομως να αποδειξεις οτι ΔΕΝ εισαι ελεφαντας...
Δηλαδη αν ο Χ πιτσιρικας που εχει υπερκυβισει το μοτερακι του και πηγαινει καντηλι για 5 χιλιομετρα
και κανει burn out μερα-παραμερα και το σκιζει γενικως, αν σε "τυχαιο" κολλημα του
μοτερ η ΚΤΜ δεν αποφανθει οτι δεν φταιει αυτη αλλα η χρηση που του εχει κανει ο εν λογω
πιτσιρικας...
Πιαστο αυγο και κουρευτο, κοινως...
Κατα τη γνωμη μου, να περιμενει να μεγαλωσει (ο πιτσιρικας) και να παρει
το 200αρι ή τον 350αρι που θα βγουνε του χρονου.
:smokin:
Αυτια:wave2:

Joyrider
19/07/2011, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
το 200αρι ή τον 350αρι που θα βγουνε του χρονου.

200 & 350 cc, in India only:

http://www.visordown.com/motorcycle-news-new-bikes/ktm-releasing-200-and-350cc-dukes/18537.html

Στην Ελλάδα μόνο το κιτάκι κυλινδροπίστονου.

Da.Vintage
20/07/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
200 & 350 cc, in India only:

http://www.visordown.com/motorcycle-news-new-bikes/ktm-releasing-200-and-350cc-dukes/18537.html

Στην Ελλάδα μόνο το κιτάκι κυλινδροπίστονου.

Δε μπορεί κάτι θα διαρέυσει κ προς τα δω...

Νομίζω οτι μαλλον τα λενε αυτα για να μην κόψουν πωλήσεις απο το 125 στην ευρώπη... :confused:

kostas275
22/07/2011, 13:36
Καλησπέρα μια ερώτηση άμα θέλω να βγάλω τον κόφτη υπάρχει κανένα πρόβλημα για το μηχανάκι μετά το στρώσιμο ? και τι πρέπει να προσέξω ?

panthirakos86
30/07/2011, 16:51
ναι ρε παιδια δεν γινετε να εχει τελικη 110..

epp1640
30/07/2011, 19:38
Φαντάζομαι με την εγγύηση.. Και με το μοτέρ.. η κόφτης υπάρχει για δύο λόγους.. ένας είναι νομικός και ο άλλος για να μην γυρίζει το μοτέρ σε στροφές που θα προκαλούσαν συντονισμό..

Αξίζει για 10-15 χλμ? Απολαύστε το πολύ ωραίο μοτοσυκλετάκι σας όπως είναι καλύτερα γιατί δεν θα δώσει παραπάνω από αυτά.. 125 τετράχρονο είναι.. :beer: :wave2:

panthirakos86
30/07/2011, 19:41
απο τις 8500 που πιανει ο κοφτης τα 110 μεχρι τις 10500 εχει και μια διαφορα 2000 στροφες..

epp1640
30/07/2011, 19:50
" Είναι σημαντικό ότι η τελική ταχύτητα περιορίζεται ηλεκτρονικά, το στροφόμετρο δείχνει 11000 σ.α.λ., κανονικά θα είχε περιθώριο 500 σ.α.λ. ακόμη.
Έτσι οι προσπεράσεις σε ανοικτούς δρόμους θα χρειαστούν προγραμματισμό, γιατί στα 109-110 χ.α.ω. ένδειξη κοντέρ, game is over στο σκαρφάλωμα του κοντέρ, επεμβαίνει ο κόφτης. "

Από εμπειρία με τετράχρονα μονοκύλινδρα 125 σου λέω και εγώ ότι αν επεμβαίνει στις 8.000 κάτι δεν πάει καλά γιατί σε αυτά 8-10 είναι η ωφέλιμη περιοχή που μπορείς να κινηθείς σβέλτα (σχετικά πάντα). Αλλά αν συνέβαινε αυτό δεν θα έβλεπες 110 στο κοντέρ..

http://www.moto-choice.com/gr/Bike-Review/144/Ktm-Duke-125-%282011--%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1%29-%CE%91%CE%B3%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%AC.html

panthirakos86
31/07/2011, 03:20
το στροφομετρο κανονικα διχνει 13000...δεν ξερω αν εχει να πει κατι αυτο..

Black Mamba
02/08/2011, 12:22
Υπομονη και σε λιγο θα βγει προγραμμα που θα ανεβαζει
το κοφτη...
Πληφοριες απο το "Μοτο" που κυκλοφορει:D

fournas
06/08/2011, 12:35
κλικ (http://www.youtube.com/watch?v=PIhA1O-tb-U&feature=player_embedded#at=192)


:cool:

aris17
16/08/2011, 20:11
ρε παιδια καλό το μηχανάκι αλλά ακριβό. Και λέω τώρα αξίζει να δώσεις τέσσερα χιλιάρικα για ένα μικρό , που θα αντικατασταθεί γρήγορα ( μόλις το επιτρέπει το δίπλωμα λόγω ηλικίας)?

epp1640
16/08/2011, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris17
ρε παιδια καλό το μηχανάκι αλλά ακριβό. Και λέω τώρα αξίζει να δώσεις τέσσερα χιλιάρικα για ένα μικρό , που θα αντικατασταθεί γρήγορα ( μόλις το επιτρέπει το δίπλωμα λόγω ηλικίας)?

ΟΧΙ

fonzareli
12/10/2011, 10:03
3 ερωτήματα...

1) Εχει κάποιος αλλάξει το πίσω γρανάζι με μεγαλύτερο;

2) Μήπως κάποιος το "ξεκλείδωσε" στο σερβις να μας πει αν είδε διαφορά μετά;

3) Το όριο των στροφών ισχύει μόνο στην 6η ταχύτητα ή σε όλες; (ισχύει δηλαδή μόνο για την τελική ή και γενικότερα; )

Corki
12/10/2011, 12:25
1)Μεγαλυτερο γιατι να βαλεις? Να τραβαει καλυτερα? Μια χαρα μου φαινεται το δικο μου.

2)Θα σου πω σε 500 Km

3)Βλεπε "2"

Εχεις καποιο θεμα με τον δεικτη βενζίνης? Ο δικος μου δεν ειναι τοσο άμεσος στις μεταβολες της σταθμης ουτε στο γεμισμα ουτε στο αδειασμα.

Οταν γεμιζω περνει κανα 2-λεπτο να γεμισει τελειως ο δεικτης και οταν το σβηνω το βραδυ ο δεικτης δειχνει 1 παυλα παραπανω ή και δυο σε σχεση με το πρωι που φευγω για δουλεια.

Υγ νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι οι 8500 στρ/λπτ ειναι ο κοφτης της 6ης μονο και οι υπολοιπες εχουν 10500.

Δεν εχω δοκιμασει τπτ ομως γιατι εχω κανει 500 κμ μονο.

Corki
12/10/2011, 12:33
Ααα ξεχασα

Με 7 λιτρα εκανα 400+ χιλιομετρα

Αυτo για οσους λενε οτι ειναι ακριβο.

Και το wr της Yamaha ειναι 200 ευρω ακριβοτερο και δεν φτουραει μπροστα στο duke . Το kawasaki ειναι 200 ευρω φτηνοτερο αλλα και παλι δεν φτουραει διπλα στο duke.

Μου ερηξε ενα glx-ακι στα αυτια αλλα θα τον ξαναδω τον π@@στη δεν μπορει 500 km ειναι αυτα .2 εβδομαδες περιπου. Υπομονη.

Ασε που σε σταματανε στο δρομο ολοι, μα ολοι ομως. Σημερα χαζευω εναν παππου απο το παραθυρο που το κοιταει κανα 5 - λεπτο.

fonzareli
12/10/2011, 12:34
400 εγώ...

Απλά σκέφτηκα ότι αφού η τελική δεν με ενδιαφέρει γιατί να μην εκμεταλλευτώ το καλύτερο τράβηγμα που θα μου δώσει μια αλλαγή στα γρανάζια.

Corki
12/10/2011, 12:36
Για τον δεικτη βενζινης δεν μου ειπεσ! Σου κανει τα ιδια?

OldMan
12/10/2011, 12:36
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

@ fonzareli : Γουσταρεις τις πολυδιάστατες συζητήσεις..?? :winka:

fonzareli
12/10/2011, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

@ fonzareli : Γουσταρεις τις πολυδιάστατες συζητήσεις..?? :winka:

το θέμα εδώ αφορά μόνο το duke 125. Μόνο οι ιδιοκτήτες συνήθως το βλέπουν.
Το άλλο θέμα αφορά γενικότερα την άποψη για όφελος λόγω αλλαγής γραναζιού και το παρακολουθούν πολλοί και διάφοροι.
Τώρα αν είναι τόσο τραγικό που ρωτάω εκεί για το γρανάζι και εδώ αν το έχουν αλλάξει στο συγκεκριμένο μηχανάκι τι να πω... Ας σβηστεί το ένα θέμα αν είναι πρόβλημα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
Για τον δεικτη βενζινης δεν μου ειπεσ! Σου κανει τα ιδια?

δεν νομίζω αλλά δεν το έχω προσέξει και ιδιαίτερα. Θα δω και θα σου πω.

kostas275
12/10/2011, 13:08
Καταρχάς και εγώ είμαι ένας ιδιοκτήτης duke 125 από τους πρώτους , αυτά που έχω παρατηρήσει είναι τα εξής 1) στο σέρβις που του έκανα μου έκαναν και αναβάθμιση είδα μικρή διαφορά αλλά καλή 2) εμένα αυτό που μου κάνει είναι στην οθόνη να μην μου δείχνει ορισμένες ταχύτητες και σπάνια να μην μου δείχνει κάποια στοιχειά . 3) δεν αξίζει να το πειράξεις το μηχανάκι γιατί είναι άπαικτο από μονό του και αν θέλετε κάτι περισσότερο να πάρετε μεγαλύτερου κυβισμού . 4) και εγώ όταν τον κυκλοφορώ ψαρώνουν όλοι και το χαζεύουν και (έχω βαρεθεί να μου κάνουν συνέχεια ερωτήσεις) . ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΕΙ …

OldMan
12/10/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Τώρα αν είναι τόσο τραγικό που ρωτάω εκεί για το γρανάζι και εδώ αν το έχουν αλλάξει στο συγκεκριμένο μηχανάκι τι να πω... Ας σβηστεί το ένα θέμα αν είναι πρόβλημα.
Το τραγικό είναι ότι πάτε και παιρνετε 125αρια ... :beer:

Corki
12/10/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το τραγικό είναι ότι πάτε και παιρνετε 125αρια ... :beer:

Αντιλαμβάνομαι την διασταση στην οποια το λες και εν μερη συμφωνω μαζι σου. Το μηχανακι αξιζει να το παρεις μονο αν πεις οτι θα το κρατήσεις no matter what.

Εγω για αυτο πηγα και τα εσκασα. Αλλα ειναι καλυτερο απο το να καβαλας παπι-cbf-ybr. Για ενηλικο αντρα ειναι πιο ανετο και πιο οικονομικο (και πιο ασφαλες).

Δεν ειναι γρηγορο αλλα αξιοπρεπεστατο. Παει παντου στην πολη μεσα, ειναι στιβαρο με καλη ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με τα αντιστοιχα.

Και αν βγαλουν και κιτ-ακι 200cc στα 24 hp(που λενε) θα ειναι και γρηγορο(100 Kgr γαρ). (Αξιοπιστο δεν ξερω,θα δειξει).

kostas275
12/10/2011, 15:19
τι ειναι το κιτ-ακι 200cc ? το εχεις ακουσει απο καπου ?

Corki
12/10/2011, 15:31
Απο την επισημη αντ. μου ειπαν τον Γεναρη (κυλινδροπιστονο-ελατηρια-χαρτογραφηση). Αλλα εγω θα κραταγα "πολυ μικρο καλαθι" φιλε μου. Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο.

Αν γινει ομως και δουλευει σωστα, με το καλο να ερθει!!

Εσυ απο .............δεικτη βενζινης πως πας? Αργει στην αποκριση οπως ο δικος μου? Οι ενδειξεις ειναι ολες καλα παντα.

Μου ειπαν στο συνεργειο οτι ετσι κανουν οι "ηλεκτρονικοι". Αργουν στην αποκριση. Ισχυει? Ξερει κανεις?

fonzareli
12/10/2011, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το τραγικό είναι ότι πάτε και παιρνετε 125αρια ... :beer:

εγώ φίλε OldMan είχα 600 (xj6) και την έδωσα διότι δεν με βόλεψε καθόλου για τη χρήση που ήθελα.
Επιπλέον, δεν μπορούσα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο από 250 (ή 33 ίππους αν θες) διότι την οδηγεί κυρίως ο γιός μου (που έχει Α1) και σπανίως εγώ. Λοιπόν από όλα τα μηχανάκια μέχρι 250 που δοκιμάσαμε ήταν το καλύτερο σε στήσιμο, φρένα, αναρτήσεις κλπ με διαφορά! Και σαφώς το πιο ευχάριστο από όλα!
Βέβαια, αν έβγαινε σε 250 ή 300 θα ήταν πολύ καλύτερα αλλά και έτσι καλά είναι.

@Corki: Φίλε δεν το κοίταξα ακόμη για να το τσεκάρω. Λόγω κακοκαιρίας και διαφόρων ζητημάτων που τρέχουν δεν βγήκα. Ελπίζω το Σαβ/κο να την κάνω καμιά βόλτα.

epp1640
12/10/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
εγώ φίλε OldMan είχα 600 (xj6) και την έδωσα διότι δεν με βόλεψε καθόλου για τη χρήση που ήθελα.
Επιπλέον, δεν μπορούσα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο από 250 (ή 33 ίππους αν θες) διότι την οδηγεί κυρίως ο γιός μου (που έχει Α1) και σπανίως εγώ. Λοιπόν από όλα τα μηχανάκια μέχρι 250 που δοκιμάσαμε ήταν το καλύτερο σε στήσιμο, φρένα, αναρτήσεις κλπ με διαφορά! Και σαφώς το πιο ευχάριστο από όλα!
Βέβαια, αν έβγαινε σε 250 ή 300 θα ήταν πολύ καλύτερα αλλά και έτσι καλά είναι.

@Corki: Φίλε δεν το κοίταξα ακόμη για να το τσεκάρω. Λόγω κακοκαιρίας και διαφόρων ζητημάτων που τρέχουν δεν βγήκα. Ελπίζω το Σαβ/κο να την κάνω καμιά βόλτα.

Περίεργο πάντως γιατί το xj6, τουλάχιστον σε σχέση με το gsf650 αλλά και γενικά σε αυτή την κατηγορία είναι ίσως το πιο ελαφρύ και μαζεμένο και ακόμα και με το bandit που είναι πολύ πιο βαρύ και ογκώδες κινούμαι άνετα στο κέντρο..

Το dukάκι είναι όντως καλοστημένο και πολύ όμορφο αλλά σε αυτή την κατηγορία ιπποδύναμης το ανάποδο μπροστινό το μόνο που καταφέρνει είναι να αυξήσει το κόστος κατασκευής.. Νομίζω ότι εξίσου άνετο είναι και ένα suzuki dr 125 sm με 1000+ ευρώ κάτω..

Don't get me wrong, μια χαρά μοτοσυκλετάκι είναι, αλλά 4.000 για 15 ίππους οι οποίοι δεν μπορούν να σε πάνε ταξίδι, δεν σου πρσφέρουν ενεργητική ασφάλεια, θα ζοριστούν σε ένα δικάβαλο φόρτωμα.. Είχα 125, και όταν το πήρα τα ίδια έλεγα, και πριν το πάρω με προειδοποιούσαν όλοι.. πααααάρε ένα 250... θα κλαις...

Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα έχω να πω..

:beer:

OldMan
13/10/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
εγώ φίλε OldMan είχα 600 (xj6) και την έδωσα διότι δεν με βόλεψε καθόλου για τη χρήση που ήθελα.
Καλέ μου άνθρωπε, συμφωνώ και επαυξάνω (όπως και με τον φίλτατο Corki..).

Η ένστασή μου συνίσταται στο ότι, εφόσον η αγορά ενός 125 είναι πλήρως συνειδητή (σύμφωνα με τα λεγόμενά σας) ποιός ο λόγος να τρώτε την ψυχή σας για το αν το μηχανάκι θα πάρει μισό άλογο και με τι τρόπο και τι θα γίνει αν πειραχτεί το γρανάζωμα...??? :winka:

fonzareli
13/10/2011, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλέ μου άνθρωπε, συμφωνώ και επαυξάνω (όπως και με τον φίλτατο Corki..).

Η ένστασή μου συνίσταται στο ότι, εφόσον η αγορά ενός 125 είναι πλήρως συνειδητή (σύμφωνα με τα λεγόμενά σας) ποιός ο λόγος να τρώτε την ψυχή σας για το αν το μηχανάκι θα πάρει μισό άλογο και με τι τρόπο και τι θα γίνει αν πειραχτεί το γρανάζωμα...??? :winka:

διότι το μηχανάκι όπως καλά γνωρίζεις είναι πάνω απ' όλα μεράκι.

Οπότε δεν τρώμε την ψυχή μας. Το κέφι μας κάνουμε. Αν με μια απλή βελτίωση το μηχανάκι μπορεί να ταιριάξει καλύτερα στα προσωπικά γούστα του καθενός, τότε γιατί όχι;

Corki
13/10/2011, 13:45
Παιδια, κανεις δεν ειπε οτι ειναι καλυτερο απο 250 ή και παραπανω.

Απλα ειναι το καλυτερο 125 με διαφορα .

Και εγω χτ600Ε ειχα.

Για την κινηση στην πολη ειναι καλυτερο το 125

Τουλαχιστον για εμενα.

Οσο για το αν θα το πειραξω...............για την ωρα δεν νομιζω.Ακομα και το κιτακι να βγει .............θα το σκεφτω πολυ.

Ουτε σκοπευω να μεινω με αυτο μονο το μηχανακι. Απλα το εχω για τα "καθε-μερα πραγματα"

Και το βασικοτερο .....γουσταρω να το καβαλαω πολυ περισσοτερο απο το ΧΤ. Αυτο για εμενα φτανει
Και ας πηγαινω με 80


:beer:

Corki
13/10/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
[BΕίχα 125, και όταν το πήρα τα ίδια έλεγα, και πριν το πάρω με προειδοποιούσαν όλοι.. πααααάρε ένα 250... θα κλαις...

Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα έχω να πω..

:beer: [/B]

Παντως ειχες γραψει καπου οτι μετανιωσες που το εδωσες. Για ολους τους λογου που μετανιωσες που το εδωσες εγω πηγα και το αγορασα το δικο μου .....για να το κρατησω για παντα.

Ο πατερας μου εχει ενα RV50. Το πηρε καινουργιο και το διατηρει οπως μπορει και δεν το δινει με τπτ.
Δεν ειναι γρηγορο-ουτε καν βολικο πλεον δε το λες αλλα ειναι το μηχανακι του,το πρωτο.Λιγοι μπορουν να πουν οτι εχουν ακομα στο γκαραζ το πρωτο καινουργιο μηχανακι που αγορασαν. Αυτο που σου εκανε κλικ την πρωτη φορα.

Remember?


ΥΓ:Αν ειχες παρει το Duke δεν θα το εδινες με τπτ. Οσα και να ελειπαν για να παρεις τον Ληστη.Θα εβρισκες αλλο τροπο.

:winka:

epp1640
13/10/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
Παντως ειχες γραψει καπου οτι μετανιωσες που το εδωσες. Για ολους τους λογου που μετανιωσες που το εδωσες εγω πηγα και το αγορασα το δικο μου .....για να το κρατησω για παντα.

Ο πατερας μου εχει ενα RV50. Το πηρε καινουργιο και το διατηρει οπως μπορει και δεν το δινει με τπτ.
Δεν ειναι γρηγορο-ουτε καν βολικο πλεον δε το λες αλλα ειναι το μηχανακι του,το πρωτο.Λιγοι μπορουν να πουν οτι εχουν ακομα στο γκαραζ το πρωτο καινουργιο μηχανακι που αγορασαν. Αυτο που σου εκανε κλικ την πρωτη φορα.

Remember?


ΥΓ:Αν ειχες παρει το Duke δεν θα το εδινες με τπτ. Οσα και να ελειπαν για να παρεις τον Ληστη.Θα εβρισκες αλλο τροπο.

:winka:

Ναι, κρίμα είναι που το έδωσα και μακάρι να μπορούσα να το κρατούσα σαν δεύτερο γιατί ήταν πολύ οικονομικό. Όμως μην συγχέεις τον χαρακτήρα του ybr, του rv και του μικρού δούκα. Ξέρω ότι τώρα είσαι ερωτευμένος με το μηχανάκι σου αλλά όταν θα θελήσεις να ανέβεις κατηγορία, σε περίπτωση που δεν έχεις τα χρήματα για δεύτερο θα αλλάξεις γνώμη. Δεν είναι μόνο τα 1000-1500 ευρώ που θα σου αποφέρει η πώληση. Είναι ότι τα ασφάλιστρα+τέλη+service που θα πρέπει πχ να πληρώνεις για αυτοκίνητο, μηχανή, μηχανάκι.. όλα Χ 3.

Corki
13/10/2011, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Είναι ότι τα ασφάλιστρα+τέλη+service που θα πρέπει πχ να πληρώνεις για αυτοκίνητο, μηχανή, μηχανάκι.. όλα Χ 3. αυτοκίνητο

Απαπαπαπα κακες κουβεντες,δεν τα λεμε αυτα εδω μεσα.

:beer:

Ισως και να εχεις δικιο.......πασο.

fonzareli
13/10/2011, 22:13
Λοιπόν σχετικά με το αν είναι κοντές ή μακριές οι σχέσεις:

Αλλάζω λόγω στρωσίματος στις 7.000 και το κοντερ εκεί δείχνει:
1η 30km/h, 2η 40km/h, 3η 51 km/h, 4η 65 km/h.

Πως τις χαρακτηρίζετε;

Και μια διαπίστωση για την κατανάλωση: ή το όργανο δεν ξέρει τι λέει ή το μηχανάκι δεν καίει τίποτα! Έκανα 25 km σε ανηφορική ορεινή διαδρομή και ο δείκτης δεν δείχνει να κατεβαίνει καθόλου ενώ το ηλεκτρονικό όργανο μου έδειχνε κατανάλωση 1,5l/100km ή αλλιώς 67 km/1 l

Σαν υπερβολικά χαμηλό δεν είναι; Corki δεν ξέρω μήπως σχετίζεται με αυτά που παρατήρησες εσύ για το δείκτη...

panos1050
14/10/2011, 00:18
ε ρε παιδια τα λεγαμε αυτα,
δεν γινεται δείκτης βενζινης και KTM ,
το μηχανακι τον τρελανε

epp1640
14/10/2011, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Λοιπόν σχετικά με το αν είναι κοντές ή μακριές οι σχέσεις:

Αλλάζω λόγω στρωσίματος στις 7.000 και το κοντερ εκεί δείχνει:
1η 30km/h, 2η 40km/h, 3η 51 km/h, 4η 65 km/h.

Πως τις χαρακτηρίζετε;

Και μια διαπίστωση για την κατανάλωση: ή το όργανο δεν ξέρει τι λέει ή το μηχανάκι δεν καίει τίποτα! Έκανα 25 km σε ανηφορική ορεινή διαδρομή και ο δείκτης δεν δείχνει να κατεβαίνει καθόλου ενώ το ηλεκτρονικό όργανο μου έδειχνε κατανάλωση 1,5l/100km ή αλλιώς 67 km/1 l

Σαν υπερβολικά χαμηλό δεν είναι; Corki δεν ξέρω μήπως σχετίζεται με αυτά που παρατήρησες εσύ για το δείκτη...

Αν είσαι ελαφρύς και πηγαίνεις πολύ πολύ αηδιαστικά χαλαρά απίθανο δεν είναι.. Εκτός πόλης έχω δει αντίστοιχες καταναλώσεις με το ybr.. :winka:

Corki
14/10/2011, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli

Και μια διαπίστωση για την κατανάλωση: ή το όργανο δεν ξέρει τι λέει ή το μηχανάκι δεν καίει τίποτα! Έκανα 25 km σε ανηφορική ορεινή διαδρομή και ο δείκτης δεν δείχνει να κατεβαίνει καθόλου ενώ το ηλεκτρονικό όργανο μου έδειχνε κατανάλωση 1,5l/100km ή αλλιώς 67 km/1 l

Σαν υπερβολικά χαμηλό δεν είναι; Corki δεν ξέρω μήπως σχετίζεται με αυτά που παρατήρησες εσύ για το δείκτη...

Λεπον. Μη κοιτας το οργανο . Εννοω οτι δεν δειχνει πολυ συχνες διακυμανσεις .Αλλα μια τιμη που αντιστοιχει σε μια χρονικη περιοδο. Η τιμη που αναφερεις ειναι στο ρελαντι ή με 6η και 4000 στροφες ρολαριστος. Αλλα και παλι μην παιρνεις τοις μετρητοις αυτα που γραφει.

Τωρα για τον δεικτη. Εγω γυριζοντας απο καφε εχθες στην διασταυρωση για σπιτι, μου την γυριζει και παω μια Βαρκιζα βολτιτσα, απο στενα ομως.Μπρος-πισω καμια ωρα οδηγηση ,χιλομετρα περιπου 20 και δεν παιρνω και ορκο αν εκανα τοσα.Προοδευτικο ανοιγμα μεχρι 5000-5500 που αλλαζω εγω. Ο δεικτης δεν κουνηθηκε. Φτανοντας σπιτι λεω "δεν το σβηνω μια και να το ξανααναψω μετα απο ενα λεπτο να δω τον δεικτη". Και ο δεικτης ειχε πεσει μια παυλα. Την τριγωνικη την πανω πανω. Σημειωση "ειχα γεμισει" το πρωι και ειχα κανει 30 χλμ μεχρι να ξεκινησω την βολτα. Οποτε συνολο 50 κμ η μια παυλα. Τζαμπα πραμα δλδ.

Απλα μια φορα ξυπνησα το πρωι και οταν το αναψα λειπαν 2 παυλες και κολλησα. Απο οτι φαινεται οι συγκεκριμενες μετρησεις δεν ειναι το δυνατο του σημειο :lol:

sergiosm
14/10/2011, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
...

τελικά πόσα χιλιόμετρα βγάζει στο λίτρο;;

εγώ έχω το ybr και βγάζω περίπου 30-35, αναλόγως την .... κίνηση του καρπού μου

Corki
14/10/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
τελικά πόσα χιλιόμετρα βγάζει στο λίτρο;;



Στην πραγματικοτητα δεν μπορω να σου απαντησω ακομα. Το στρωνω (μολις 450 χλμ εχω κανει), παω πολυ προσεκτικα ,προοδευτικο ανοιγμα οχι κατεβασματα οχι τερμα ανοιχτο το γκαζι μεχρι τις μισες στροφες του στροφομετρου και ουτε(!) πολλες φορες κτλ.

Με αυτες τις συνθηκες εκαψε το πρωτο ντεποζιτο (1ο γεμισμα) ή 11 ευρω ή 7 λιτρα βενζινης σε 400 χλμ με βαση το χιλιομετρητη του. Δλδ ,κατι λιγο, κατω απο 2 λιτρα στα 100 χλμ .

Σε καμια περιπτωση ομως δεν πιστευω οτι αυτη θα ειναι η μεση καταναλωση του! Πιστευω κοντα στα 3 λιτρα στα 100 χλμ θα ειναι.

sergiosm
14/10/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
....

άρα αναμένουμε νεώτερα ...

:beer: :beer: :beer:

kostas275
14/10/2011, 15:12
Τι λάδια προτείνετε και τι βάζετε στο duke 125 ?

fonzareli
14/10/2011, 15:49
@Corki

νομίζω ότι το δουλεύεις σε πολύ χαμηλές στροφές. Το βιβλιαράκι θυμάμαι έλεγε να μην περνάς τις 7500 στο στρώσιμο;

Δεν ξέρω αν το στρώνεις σωστά έτσι. Ισως πρέπει να το ανοίξεις λίγο ακόμα.

Ας μας πει κάποιος έμπειρος.

Corki
14/10/2011, 18:07
Το σκεφτηκα αυτο!

Ο μηχανικος μου ειπε να το πηγαινω χαλαρα εως πολυ χαλαρα τα πρωτα 500 χλμ, να μην ξεπερναω τα 60 χλμ. Αλλα μαλλον δεν πρεπει. Ακουγεται σαν να κρεμαει με την 6η.

Ετσι σημερα γυριζοντας απο δουλεια το ανοιγα μεχρι 7000 στρ/λπτ.

Αλλα αμα κινησε σε πηγμενους δρομους δεν γινεται πολλες φορες.

Αααα και δεικτης που λεγαμε...........................οταν αναψα στην δουλεια να γυρισω σπιτι,... η παυλα που ελειπε το πρωι....ηταν στην θεση της!!!!!

Αλλα μεχρι να φτασω σπιτι με εγκατελειψε παλι.

Λες να αυγατιζει η βενζινη στο ντεποζιτο?

:lol:

fonzareli
14/10/2011, 18:24
μπορεί να παίζει ρόλο και η κλήση του εδάφους

fonzareli
29/10/2011, 17:10
το πίσω λάστιχο γλιστράει πολύ ή μου φαίνεται;

kostas275
29/10/2011, 19:49
Το λάστιχο δεν είναι για βρεγμένο έδαφος , γλιστρανε τα λαστιχα ....

kostas275
04/11/2011, 13:10
Καλησπέρα διάβασα το μοτο το περιοδικό και έλεγε για αναβάθμιση του κινητήρα να σου βγάλει τον κόφτη στην 5 , 6 ταχύτητα και να σου κάνει χαρτογράφηση του κινητήρα το έχει κάνει κανείς ?

Corki
04/11/2011, 15:58
Εμενα εχει τελικη 110 χλμ/ωρα και ηδη μου ειπαν για το 200cc απο το συνεργειο. Θα ερθει σιγουρα ως ολοκληρο μηχανακι (ετσι κυκλοφορει σε ασιατικες αγορες και βραζιλια) και θα δουν αν μπορουν να κανουν αλλαγη στο 125cc που ειναι το ευρωπαικο.

Αλλαγη στην χαρτογραφηση εκανα εγω για την τελικη στο 1ο service (50€-Αλλαγη λαδιων και φιλτρου.) αλλα δεν ειπαν τπτ για τον κοφτη σε 5η και 6η. Εισαι σιγουρος οτι παιζει κατι τετοιο.Στο δικο μου παντως ειναι οι κοφτες στην "θεση" τους και επεμβαινουν κανονικοτατα.

Αμα μαθεις-κανεις, σφυρα πως που και ποσο!

fonzareli
05/11/2011, 00:39
Λέω να αλλάξω τα λάστιχα. Διάβασα και σε ξένα φορουμ ότι είναι υπερβολικά σκληρά και "ξύλινα". Έχω πέσει λόγω ελαστικών παλιά και δεν θέλω επανάληψη του σκηνικού...

Θα ανοίξω νέο θέμα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=123406 οπότε μπορείτε να γράψετε και εσείς εκεί για να μην γεμίσουμε εδώ το χώρο με μηνύματα για λάστιχα.

kostas275
07/11/2011, 12:57
Τα καλά νέα για όσους έχουν αγοράσει duke 125 ,το οποίο έχει κόφτη στην 5 και 6 σχέση είναι ότι πλέον η ktm , χωρίς καμία επιβάρυνση οικονομική μπορεί να του βάλει την νέα χαρτογράφηση . το μόνο που απαιτείτε είναι λίγο γραφειοκρατία.
Αυτά λέει το περιοδικό μοτο . και ότι πλέον όλα τα μοντέλα θα πωλούνταν με την χαρτογράφηση και χωρίς τους κόφτες. Ρωτήστε τους μάστορες σας στα συνεργία να μάθουμε τι γίνετε .

kostas275
11/11/2011, 15:26
Για αναβαθμιση του 125


239742

epp1640
12/11/2011, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas275
Για αναβαθμιση του 125

Η εγγύηση εξακολουθεί να ισχύει? Επειδή όσο μπόρεσα να δω με 90o λέει για υπεύθυνση δήλωση.. :p

kostas275
12/11/2011, 00:58
Η εγγύηση εξακολουθεί να ισχύει . Εργοστασιακή είναι η αναβάθμιση .

kostas275
15/12/2011, 14:06
εχει κανει κανεις την 2 αναβαθμιση ?

fonzareli
05/02/2012, 16:27
Παιδιά μια βοήθεια για ένα προβληματάκι:

Την πάω μια βόλτα 30' κάθε εβδομάδα τώρα το χειμώνα για να μην μείνει από μπαταρία κλπ.
Μου παρουσίασε την προηγούμενη φορά αλλά και σήμερα ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα:

Ζεστός κινητήρας, όλα ΟΚ και μετά από ευθεία με 5η θέλω να στρίψω δεξιά σε στενό.
Κλείνω γκάζι, πατάω συμπλέκτη, αρχίζω να κατεβάζω ταχύτητες και σβήνει!
Την προηγούμενη φορά δεν πήρε μπροστά παρά μόνο αφού σταμάτησα πρώτα. Δεν έπαιρνε με τη μίζα όσο κύλαγε η μηχανή.
Ετούτη τη φορά πήρε με τη μίζα 1-2" μετά το σβήσιμο και όσο ακόμα κύλαγε η μηχανή.

Η θερμοκρασία ήταν στη μέση και έχω σταθερό ρελαντί γύρω στις 1200 στροφές (1 γραμμή πάνω από τις 1000 στο στροφόμετρο).

Εχει παρουσιάσει σε κάποιον κάτι τέτοιο;

Corki
18/04/2012, 14:49
Update.......

Πλεον +5000χλμ

Ο δείκτης βενζίνης δουλευει ρολοι πλεον χωρις να κανω τπτ.Ηθελε απλα λίγα γεμισματα ,προφανώς.

Κατανάλωση: 2,5λτρ/100χλμ πηγαινοντας νορμαλ για καθε μερα πολη (αλλαγές στις 8000στρ/λπτ) και 3λτρ/100χλμ με σκισιμο (αλλαγη ολες στον 9500-10000στρ/λπτ)

Σημειωση....... η διαφορα του "χαλαρα" με το "σκισιμο" μεταφραζεται σε ταχυτητα απο 75-80 χλμ στα 95-100 χλμ με εμενα πανω (92κιλα1,80 μπόι) Το μηχανακι παει μεχρι 110χλμ/ωρα (με εμενα πανω).

Ειδα βελτιωση στην πορεια-συμπεριφορα σκληραίνωντας την αναρτηση στα 5 κλικ (απο 2 που την ειχα).

Σημειωση ....δεν βρηκα το γατζοκλειδο στα (σφραγισμενα) εργαλεια μου και μου εκανε εντύπωση γιατι νομιζα πως υπηρχε. Στο συνεργειο (FanMoto) μου ειπαν πως δεν το δίνει η εταιρια και το παραγγέλνω αν θέλω ως έξτρα!!!

Τα μαμα λαστιχα γλυστράνε στα πολλα φρενα, φταιει και η ασφαλτος βεβαια αλλα κανα δυο φορες τα χρειαστηκα (κυριως σε φαναρι .........το μπροστινο αλλα ευτυχως:D)

Στην πτωση σπαει η βαση των μαρσπιε (ΟΛΗ-κοντα στην βιδα) και ο λεβιες (ταχυτητες-φρενο) και τπτ αλλο δν βρισκει κατω. Το τιμονι εννοειται!

Σημειωση....δν επεσα εγω,στο συνεργειο τα ειδα .

Κανει μια διακοπη-κομπιασμα(σαν να μπαινει ο κοφτης στις 7500-8000) στο πολυ ανοιγμα του γκαζιου! Αν επιμείνεις και περασει τις 8000 ανεβαζει κανονικα! Απο το συνεργειο μου είπαν οτι οτι φταιει ο "χαρτης" ,περασαμε τον καινουργιο (10 φορες) και εξακολουθει να το κανει!!! Αλλαξαμε και ενα μπουζι γιατι ηταν βραχυκυκλωμένο μου ειπαν την πρωτη φορα (@@...λεω εγω). Θα ξαναπερασουμε το "χαρτη" ειναι η απαντηση του μαστορα!!!

Σεντονι γαρ.....to be continued

Corki
18/04/2012, 15:22
συνεχίζοντας............

Μια φορα ειδα ψυκτικο στα καπακια του μοτερ. Εχανε μια φλατζουλα στο πισω μερος του κυλίνδρου στην μερια της εξατμισης. Μου το εφτιαξαν χωρις χρεωση αν και χρειάστηκε να λυθει ολο το τεποζιτο εξατμιση κτλ. Στο δεσιμο μου γαμισαν τα κεφαλια στις βιδες που κραταει το τεποζιτο (κατω απο την σελα), και δεν ειπαν-εκαναν τπτ. Αλλα ουτε και εγω .........ακόμα.

Εβαλα και συναγερμο........απο τα παουερ παρτς (μη χ3σW). Και κλοτσιες να του δωσεις χαμπαρι δν περνει . Βεβαια αρχικα τα μαστορια ειχαν ξεχασει να γεφυρωσουν κατι ασφάλειες [μια (1) συγκεκριμενα-το ειδαν στο σερβις των 5000χλμ] αλλα και πάλι αρχιδια δουλεια κανει. Το λυνω το μηχανακι ΟΛΟ και δεν χτυπαει .......και κυριολεκτω. Με 400 ευρω επαιρνα τρια λουκετα και ισως να ηταν πιο ασφαλες.

Γυρω στα 150 χλμ πριν το σερβις ξεκινησε ενας ηχος (σαν ηλεκτρικο μοτερ) οταν ανοιγω το γκάζι. Στο συνεργείο δεν ακουν τπτ αλλα πλεον ειμαι ολο και πιο σιγουρος. Νομίζω ειναι η αντλία του καυσιμου. Αρχικα πιστευα πως ηταν η καδενα των εκκεντροφόρων αλλα το κανει μονο οταν ανοιγω το γκαζι και ο ηχος ειναι χαρακτηριστικος οποτε μαλλον δν παιζει αυτο. Οταν τους ζορισα να τον ακουσουν μου ξεφουρνησαν οτι παιζει το μηχανακι να κανει διακοπες και κατι αλλα.... ακομα το ψαχνουμε. Υπαρχει θεμα λεει με τα τσιπακια του ψεκασμου και δεν συνεργαζονται καλα και @@ καπαμα. Το κανουν πολλα 125 λεει. Εγω παλι δν το πηρα χαμπαρι ....μια φορα ειδα ενα τρεμοπαιγμα στα λαμπακια αλλα μονο αυτο. Τεσπα....θα ξαναπερασουμε τον "χαρτη" :bawl:.

Απο κοστος.......

Πρωτο σερβις (επεμεναν στα 500χλμ) 50ευρω για αλλαγη λαδιων-φιλτρου και "γενικος ελεγχος". Αν και στο μανιουαλ εγραφε 1ο σερβις στα 1000χλμ και ελεγχος βαλβιδων (που δν εγινε αν και το ζητησα με αιτιολογια "δν χρειαζεται!!!")

Δευτερο σερβις (5000χλμ+4χλμ) 100ευρω για αλλαγη λαδια-φιλτρο λαδιου, φιλτρο βενζινης, μπουζι, "γενικος ελεγχος", ανοιξαν το καπακι αυτη την φορα για τις βαλβιδες. :a25:


Σε γενικες γραμμες ευχαριστημένος απο το μηχανακι εως πολυ ευχαριτημένος.