PDA

View Full Version : ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΑΛΚΙΝΟΟΣ!!!



blueangel
08/10/2010, 20:32
Πρόκειται για την κατάληξη της συνέντευξης του Αλκίνοου Ιωαννίδη στη Κυριακάτικη «Ε». Τελικά ο Αλκίνοος είναι πολύ αξιόλογο άτομο. Αξίζει να διαβάσουμε τι είπε για τη σημερινή πραγματικότητα στη χώρα και πώς ο ίδιος τη βιώνει!!!
Ελπίζω μόνο να διαβάζεται από το σκαναρισμένο κείμενο...:wave2:


213740

DimChios
08/10/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Πρόκειται για την κατάληξη της συνέντευξης του Αλκίνοου Ιωαννίδη στη Κυριακάτικη «Ε». Τελικά ο Αλκίνοος είναι πολύ αξιόλογο άτομο. Αξίζει να διαβάσουμε τι είπε για τη σημερινή πραγματικότητα στη χώρα και πώς ο ίδιος τη βιώνει!!!
Ελπίζω μόνο να διαβάζεται από το σκαναρισμένο κείμενο...:wave2:



ειχες καποια αμφιβολία οτι δεν ειναι ενα πολυ αξιολογο ατομο, ενας εξαίρετος καλλιτέχνης και ενας απίθανος άνθρωπος γενικότερα?

vangelis 64
08/10/2010, 23:06
Ωραίος είναι,πολύ αξιόλογος.Και γράφει εμπνευσμένα και ενορχηστρώνει όμορφα...από τούς λίγους εναπομείναντες που δεν πουλάνε φτηνά χαζοτράγουδα και τσόντα.

αλλά ρε γαμώτο,δεν μπορώ να τον ακούω να τραγουδάει...με πιάνει κατάθλιψη με το χρώμα τής φωνής του.:(

gixxerpap
09/10/2010, 10:02
διαβάζεται και πονάει ... όπως πάντα λιγομίλητος και εύστοχος. καταφέρνει πάντα να βλέπει τα πράγματα απο μια άλλη πλευρά

BLiTzER
09/10/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Και γράφει εμπνευσμένα και ενορχηστρώνει όμορφα...από τούς λίγους εναπομείναντες που δεν πουλάνε φτηνά χαζοτράγουδα και τσόντα.

με πιάνει κατάθλιψη με το χρώμα τής φωνής του.:(

Ότι είπε. Μόνο που το τελευταίο δεν είναι "γαμώτο" για έναν μουσικό. Η χαρούμενη μουσική είναι - κατά κανόνα - βαρετή.

the who
09/10/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64


αλλά ρε γαμώτο,δεν μπορώ να τον ακούω να τραγουδάει...με πιάνει κατάθλιψη με το χρώμα τής φωνής του.:(

Η οπως λεει ενας φιλος παιζει μουσικη για μαλακα κα@λια.:rotflmao: :rotflmao:

ΜΟΖΑΡΤ
09/10/2010, 13:00
να πηγαινε και στρατο ισως μας επειθε για το ποσο ποναει αυτη την πατριδα

the who
09/10/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
να πηγαινε και στρατο ισως μας επειθε για το ποσο ποναει αυτη την πατριδα

Τι δουλεια εχει ο γαιδαρος με την κομποστα?

Ζεύκας
09/10/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
να πηγαινε και στρατο ισως μας επειθε για το ποσο ποναει αυτη την πατριδα

ρε ο αλκινοος είναι κύπριος απ'ότι ξέρω

gixxerpap
09/10/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
να πηγαινε και στρατο ισως μας επειθε για το ποσο ποναει αυτη την πατριδα



:eyepop:

billanti
09/10/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
:eyepop:
:eyepop: :eyepop:

Allst@rf
09/10/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
να πηγαινε και στρατο ισως μας επειθε για το ποσο ποναει αυτη την πατριδα


καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

Cpt. Haddock
09/10/2010, 13:20
Αλλος ενας που έχει λυσει το πρόβλημά του και κάνει βαρυσήμαντες δηλώσεις... :rolleyes:

gixxerpap
09/10/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αλλος ενας που έχει λυσει το πρόβλημά του και κάνει βαρυσήμαντες δηλώσεις... :rolleyes:

εδώ δε μπορώ και να διαφωνήσω ...

blackrose
09/10/2010, 13:34
Η μοναδικη προσωπικη του συνεντευξη το 2007,απανταει σχεδον σε ολα τα ερωτηματα σας.

http://www.theschooligans.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=28




απολαυστε και αυτο το κομματι απο μουσικη και στιχους.http://www.youtube.com/watch?v=R13y0CfluTw :sun:

vangelis 64
09/10/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ότι είπε. Μόνο που το τελευταίο δεν είναι "γαμώτο" για έναν μουσικό. Η χαρούμενη μουσική είναι - κατά κανόνα - βαρετή. Συμφωνώ.Αυτό που εννοώ είναι ότι ο τρόπος που προσεγγίζει το τραγούδι έχει απαισιόδοξο και νταουνιάρικο χρώμα.

Ο Καζαντζίδης,ας πούμε,έχει φωνάρα αλλά είναι συνδεδεμένος(και όχι άδικα) με τη μιζέρια.Πολλά από τα κομμάτια που έχει πει,τα έχω ακούσει κι από άλλους(Νικολαΐδης,Περπινιάδης κλπ)κι ήταν σαν να άκουγες άλλο τραγούδι.:wave2:

vangelis 64
09/10/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Η οπως λεει ενας φιλος παιζει μουσικη για μαλακα κα@λια.:rotflmao: :rotflmao: Θα σού φέρω ένα σιντάκι να το βάζεις στο φορτηγό.:bawl: :bawl:

motoexelixis
09/10/2010, 14:15
ο καζαντζιδης οχι φωνη δεν εχει αλλα ουτε να μη πω τι, και αν δεν τραγουδαγε την ξενιτια που τοτε ολοι οι ελληνες την τρωγανε στη μαπα,η τα τραγουδια για την μαμα του το μαμοθρευτο, θα ηξερε και αυτος οπως και ολοι οι γνωστες οπως εσυ(και το λεω επειδη σε σεβομαι φιλαρακι) που στο διαολο θα βρισκοταν,απλα αλλες εποχες τοτε....
Και κατι που μου την δινει ειναι το οτι επειδη και καλα αγαπηθηκε,δεν εχουμε δηκαιωμα να λεμε οτι πολυ απλα ηταν ενας κλαψομουνης και μισος,οχι ηταν φωναρα,καλιτεχναρα,θεος,τουρμπο gti και δε συμαζευεται,για να μη μας πουνε ασχετους....κατι σαν τα ρουχα του βασιλια δηλ,που ολοι θαυμαζαν και τους ανοιξε τα ματια ενα μικρο παιδι.......Χωρις να θελω να προβω σε συγκρισεις,υπαρχουν και υπηρχαν απειρως ποιο καλοι καλιτεχνες,και φωναρες......και πιστεψε με η σχεση μου μες τη μουσικη δεν ειναι απλα να την ακουω μονο και αυτος ειναι και ο λογος που ειμαι τοσο κατηγορηματικος.......Οσο για τον αλκινοο,συμφωνω απολυτα,οτι με νταουνιαζει....

vangelis 64
09/10/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από motoexelixis
Νταξ,μην την γυρίσουμε την κουβέντα στον Καζαντζίδη.άλλοι τον λάτρεψαν,άλλοι τον αποστράφηκαν,δεν έχει σημασία.
Εγώ πιστεύω πως είναι φωνάρα,εσύ όχι...αυτά!Το πολύ πολύ να ανταμώσουμε να τα πούμε από κοντά.:beer: :beer: :wave2:

motoexelixis
09/10/2010, 14:35
και να βαλω και τις μπυρες αμα γουσταρεις και σε οποιο αλλο γκαρνταση γουσταρει απο δω μεσα.... να γινουμε μια μεγαλη παρεα να τα γ@μησουμε ολα λεμε.......

vangelis 64
09/10/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από motoexelixis
και να βαλω και τις μπυρες αμα γουσταρεις και σε οποιο αλλο γκαρνταση γουσταρει απο δω μεσα.... να γινουμε μια μεγαλη παρεα να τα γ@μησουμε ολα λεμε....... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: θεός!Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα,από βδομάδα μιλάμε

DimChios
09/10/2010, 15:05
Βιαζομαι να κλεισω και θα ξαναμπω Δευτερα!

Δε μπορω να απαντησω τωρα!

ΚΟΨ ΤΕ ΤΙΣ ΜΛΚΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!!!

:evil:

byron
09/10/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Βιαζομαι να κλεισω και θα ξαναμπω Δευτερα!

Δε μπορω να απαντησω τωρα!

ΚΟΨ ΤΕ ΤΙΣ ΜΛΚΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!!!

:evil:

+απειρο. Υπέροχος άνθρωπος, χαρισματικός τραγουδοποιός.

Για τον στρατό κλπ, ο άνθρωπος είναι Κύπριος παλληκάρια και παντρεμένος με Ελληνίδα. Μην λέτε ότι να ΄ναι...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αλλος ενας που έχει λυσει το πρόβλημά του και κάνει βαρυσήμαντες δηλώσεις... :rolleyes:

Αυτή η απαξίωση σου ρε Ηλία για τους πάντες και τα πάντα.....
Όσοι έχουν λύσει το πρόβλημα τους δεν δικαιούνται να μιλάνε. Ακόμα και αν είναι πραγματικοί και φωτισμένοι καλλιτέχνες που ξυπνάνε μυαλά και ανθρώπους.
Αυτοί που θα έπρεπε να δικαιούνται να μιλάνε δηλαδή οι αβόλευτοι, ακούγονται μόνο ως μια φωνή σε μια πορεία ενάντια σε όσους τους γαμάνε. Αλλά και αυτούς δεν τους γουστάρεις.

Ποιός δικαιούται να μιλάει τελικά στο μπουρδέλο μας ρε φίλε?

byron
09/10/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ο Καζαντζίδης,ας πούμε,έχει φωνάρα αλλά είναι συνδεδεμένος(και όχι άδικα) με τη μιζέρια.


Φωνάρα αλλα πολύ μιζέρια όντως. Έβγαινε στην τηλεόραση βρίζοντας τα κυκλώματα που δεν τον άφηναν να τραγουδήσει, και καθόταν σε σπασμένο τραπεζάκι με ντομάτα και παξιμάδι. Μόνο αυτά μου έμειναν (έλεγε...)

Ελα μου όμως που δεν ήταν έτσι. :smokin: Κανείς δεν διαφωνεί ότι ο Καζ. θα μπορούσε να έχει μαζέψει δις. Εδώ έκαναν περιουσίες 100δες ατάλαντοι πανηγυριτζήδες.
Αλλα ρε άνθρωπε μην κλαίγεσαι σαν Μικρασιάτης πρόσφυγας στις κάμερες.

Τεσπα ας είναι ελαφρύ το χώμα...

Cpt. Haddock
09/10/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτή η απαξίωση σου ρε Ηλία για τους πάντες και τα πάντα.....

Κρίση τη λέω εγω και όχι απαξίωση. Ο καθένας δικαιούται να ομιλεί και να εκφράζεται προφανώς, αλλα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και το πλαίσιο στο οποίο τα λέει.

Απαξιώσαμε πριν λιγες μερες τον Σ.Καργακο. Γιατί να υμνούμε τον Αλκινοο - τον οποίο θεωρώ εξαιρετικού ήθους άνθρωπο και πραγματικα χαρισματικο καλλιτέχνη, άλλο εαν ακούγοντας τον, μετά καταφεύγεις στα λεξοτανίλ.

Αλλα μπορώ να κρίνω αυτά που λέει (που δεν ειναι και τιποτα φοβερό δηλαδή - έχουν γραφτεί καλύτερα εδω μεσα απο πολύ κοσμο), επειδή ειναι αυτός που είναι.

Ξέρεις, πάντα φέρνω στο μυαλό μου τον βασιλιά του Βελγίου το 1940 που παρέδωσε το σπαθι του στους Γερμανους για "να μοιραστει τα βασανα του λαού του" και απομονώθηκε σε ενα καστρο με 100 υπηρέτες...


:wave2:

doctor x
09/10/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Ποιός δικαιούται να μιλάει τελικά στο μπουρδέλο μας ρε φίλε?

κανεις αν δεν συμφωνει μαζι μας ....



















δυστυχως....:wave2:

project.breeze
09/10/2010, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από motoexelixis
...



Ο Καζαντζίδης δεν είχε φωνάρα...Μάλιστα.Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις εσύ ποιούς θεωρείς φωνάρες για να καταλάβω;Να μου πεις ότι δεν σου αρέσαν τα τραγούδια του να το καταλάβω,σε πολλούς δεν αρέσουν,αλλά είσαι ο πρώτος που λέει πως ο Καζαντζίδης δεν είχε φωνάρα,γι'αυτό μου κάνει εντύπωση...

blueangel
09/10/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ειχες καποια αμφιβολία οτι δεν ειναι ενα πολυ αξιολογο ατομο, ενας εξαίρετος καλλιτέχνης και ενας απίθανος άνθρωπος γενικότερα?

Απεναντίας Μήτσο κάθε άλλο!!!!Απλά με τις δηλώσεις του αυτές δείχνει για μια ακόμη φορά πόσο προσγειωμένο και συγκροτημένο άτομο είναι!!!:smilea: :wave2:

AUFGEBRACHT
09/10/2010, 18:57
Μην συγκρίνετε Αλκίνοο με Καζαντζίδη...ένα επιχείρημα και ατράνταχτο...ο Νομάρχης της καρδιάς μας, ο Παναγιώτης ο Ψωμιάδης (το λέω και ανατριχιάζω) δεν έχει τραγουδήσει ΠΟΤΕ κομμάτι του Αλκίνοου...αυτό κάτι πρέπει να σας λέει

blueangel
09/10/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64


αλλά ρε γαμώτο,δεν μπορώ να τον ακούω να τραγουδάει...με πιάνει κατάθλιψη με το χρώμα τής φωνής του.:(

Και ο Paco που έχεις στην υπογραφεί σου παίζει παραπονιάρικα κάποιες φορές φιλε μου αλλά είναι Θεός!!!

benny
09/10/2010, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ωραίος είναι,πολύ αξιόλογος.Και γράφει εμπνευσμένα και ενορχηστρώνει όμορφα...από τούς λίγους εναπομείναντες που δεν πουλάνε φτηνά χαζοτράγουδα και τσόντα.

αλλά ρε γαμώτο,δεν μπορώ να τον ακούω να τραγουδάει...με πιάνει κατάθλιψη με το χρώμα τής φωνής του.:(




Τα βουνά περνάω
και τις θάλασσες περνώ
Κάποιον αγαπάω
Δυο ευχές κρατάω
και δυο τάματα κρατώ
Περπατώ και πάω...


:hypnotize
















































:rolleyes:

vangelis 64
09/10/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Και ο Paco που έχεις στην υπογραφεί σου παίζει παραπονιάρικα κάποιες φορές φιλε μου αλλά είναι Θεός!!! Τα μεγαλύτερα μουσικά έργα και τραγούδια γράφτηκαν κάτω από πολύ πολύ πόνο κι όχι γιατί ο συνθέτης βρισκόταν στην καλή χαρά.

Το παράπονο,που λες,είναι ένας τρόπος έκφρασης που δεν έχει όμως απαραίτητα απαισιοδοξία και δυστυχία.Προσωπικά,ακούγοντας τον Paco,αισθάνομαι-μεσα απ' το δικό του βλέμμα-αυτόν τον πόνο.
Αλλά και τη λεβεντιά,τη θέληση να ξεπεραστούν τα βάσανα,τη χαρά και πολλά τέτοια.

Μην ξεχνάς ότι,σαν άνθρωποι που είμαστε,η πορεία μας προς την εξέλιξη δεν είναι καθόλου ευχάριστη.
Για να προοδεύσουμε πρέπει να ματώσουμε κι αυτό πονάει.Για τον λόγο αυτό ακριβώς οι εταιρείες μάς οδήγησαν στα εφήμερα χαζοτράγουδα.
Και χέζονται στο τάληρο και ο κοσμάκης αποβλακώνεται και ζήσαν αυτοί καλά.

Ο Αλκίνοος έχει στο τραγούδισμά του εκείνη τη δυστυχία που έχει και η Αλεξίου,Οι Κατσιμιχαίοι και άλλοι πολλοί.
Ευαισθησία μεν αλλά και νταούνιασμα.Πράγματα με τα οποία ταυτιζόμαστε και πουλάνε επίσης πολύ.

Ο Ζαμπέτας ας πούμε ήταν το αντίθετο.Τούς πιο βαρείς στίχους να έπαιρνε,τούς έκανε χαρά.Εγώ αυτό γουστάρω.:)

vangelis 64
09/10/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
Τα βουνά περνάω
και τις θάλασσες περνώ
Κάποιον αγαπάω
Δυο ευχές κρατάω
και δυο τάματα κρατώ
Περπατώ και πάω..

:hypnotize

:rolleyes: Είπε κανείς ότι ο Αλκίνοος(και κάθε Αλκίνοος)γράφει μόνο καλά πράγματα;:confused:

benny
09/10/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Είπε κανείς ότι ο Αλκίνοος(και κάθε Αλκίνοος)γράφει μόνο καλά πράγματα;:confused:


οχι.

ειπε κανεις οτι γραφει ΜΟΝΟ ασχημα ;

οχι.

παντως δεν ειναι λιγο παραξενο που απ τα τοσα ωραια τραγουδια του

οι μεγαλυτερς επιτυχιες εγιναν τα μετρια;

ενα ακομα πραγνα που αποδεικνυει οτι ειμαστε γιδια στην πλειψηφια...


:rotflmao:


:wave2:

BLiTzER
10/10/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τα μεγαλύτερα μουσικά έργα και τραγούδια γράφτηκαν κάτω από πολύ πολύ πόνο


Και νόμιζα ότι μόνο εγώ το έλεγα αυτό... Εύγε νέε μου :P

AUFGEBRACHT
10/10/2010, 08:51
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
[B]Τα μεγαλύτερα μουσικά έργα και τραγούδια γράφτηκαν κάτω από πολύ πολύ πόνο κι όχι γιατί ο συνθέτης βρισκόταν στην καλή χαρά.

Δηλ η "Ωδή στη χαρά" από την 9η συμφωνία του Μπετόβεν γράφτηκε κάτω από πολύ πολύ πόνο;;;;

Cpt. Haddock
10/10/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Δηλ η "Ωδή στη χαρά" από την 9η συμφωνία του Μπετόβεν γράφτηκε κάτω από πολύ πολύ πόνο;;;;

Ω, ναι.... :wave2:

Μη μιλήσουμε για άλλα εργα. Τριστάνο, 6η του Τσαϊκόφσκι, ποίηση Καρυωτάκη, Καββαφη κλπ

AUFGEBRACHT
10/10/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ω, ναι.... :wave2:

Μη μιλήσουμε για άλλα εργα. Τριστάνο, 6η του Τσαϊκόφσκι, ποίηση Καρυωτάκη, Καββαφη κλπ

Μισό λεπτό γιατί όπως θα έλεγε κι ο Καψής στο Mega, ειλικρινά αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω...
Αφού η Ωδή στη χαρά (γερμανιστί Ode an die Freude) γράφτηκε πάνω σε πολύ πολύ πόνο, γιατί δεν ονομάζεται Ωδή στον πόνο, ωδή στη λύπη;.....

Cpt. Haddock
10/10/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Μισό λεπτό γιατί όπως θα έλεγε κι ο Καψής στο Mega, ειλικρινά αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω...
Αφού η Ωδή στη χαρά (γερμανιστί Ode an die Freude) γράφτηκε πάνω σε πολύ πολύ πόνο, γιατί δεν ονομάζεται Ωδή στον πόνο, ωδή στη λύπη;.....

Γιατι έτσι ονομαζεται το ποίημα του Σιλλερ τα λογια του οποίου εχει το χορωδιακό μερος της συμφωνιας :winka:

vangelis 64
10/10/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Μισό λεπτό γιατί όπως θα έλεγε κι ο Καψής στο Mega, ειλικρινά αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω...
Αφού η Ωδή στη χαρά (γερμανιστί Ode an die Freude) γράφτηκε πάνω σε πολύ πολύ πόνο, γιατί δεν ονομάζεται Ωδή στον πόνο, ωδή στη λύπη;..... Τι σημασία έχει ο τίτλος ρε αδερφέ;Μέσα απ΄το κομμάτι(το κάθε κομμάτι)εκφράζονται ανθρώπινες καταστάσεις.Η χαρά,η λύπη,η απογοήτευση,ο θυμός κι άλλα πολλά.

Λέω ότι ο παρονομαστής όλων είναι ο Πόνος,αφού μόνο μέσα απ' αυτόν προοδεύουμε σαν άνθρωποι.:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εύγε νέε μου :P Αυτό θα το θυμάμαι.:lol: :bawl: :lol:

the who
10/10/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64

Αυτό θα το θυμάμαι.:lol: :bawl: :lol: [/B]

Oχι για πολυ γιατι με την γκουντα που εχεις στο μυαλο...:lol:

DimChios
11/10/2010, 07:55
δε μιλαω, γαμα το!

:a31:

vangelis 64
11/10/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
δε μιλαω, γαμα το!

:a31: Όχι,να μιλήσεις:smokin:

nihristo
11/10/2010, 13:48
o Aλκίνοος ήταν καταδρομέας στην Κύπρο για όσουν δεν ξέρουν. Εξαιρετικός σε όλα του, αν και δεν είναι για όλες τις ώρες. Τώρα για τον Καζαντζίδη δεν θα πω τίποτα άλλο, ήταν από τους τελευταίους "μάγκες" που περάσανε από τον τόπο με την γνήσια έννοια του όρου.

blueangel
11/10/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τα μεγαλύτερα μουσικά έργα και τραγούδια γράφτηκαν κάτω από πολύ πολύ πόνο κι όχι γιατί ο συνθέτης βρισκόταν στην καλή χαρά.

Το παράπονο,που λες,είναι ένας τρόπος έκφρασης που δεν έχει όμως απαραίτητα απαισιοδοξία και δυστυχία.Προσωπικά,ακούγοντας τον Paco,αισθάνομαι-μεσα απ' το δικό του βλέμμα-αυτόν τον πόνο.
Αλλά και τη λεβεντιά,τη θέληση να ξεπεραστούν τα βάσανα,τη χαρά και πολλά τέτοια.

Μην ξεχνάς ότι,σαν άνθρωποι που είμαστε,η πορεία μας προς την εξέλιξη δεν είναι καθόλου ευχάριστη.
Για να προοδεύσουμε πρέπει να ματώσουμε κι αυτό πονάει.Για τον λόγο αυτό ακριβώς οι εταιρείες μάς οδήγησαν στα εφήμερα χαζοτράγουδα.
Και χέζονται στο τάληρο και ο κοσμάκης αποβλακώνεται και ζήσαν αυτοί καλά.

Ο Αλκίνοος έχει στο τραγούδισμά του εκείνη τη δυστυχία που έχει και η Αλεξίου,Οι Κατσιμιχαίοι και άλλοι πολλοί.
Ευαισθησία μεν αλλά και νταούνιασμα.Πράγματα με τα οποία ταυτιζόμαστε και πουλάνε επίσης πολύ.

Ο Ζαμπέτας ας πούμε ήταν το αντίθετο.Τούς πιο βαρείς στίχους να έπαιρνε,τούς έκανε χαρά.Εγώ αυτό γουστάρω.:)
Με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα!!!:a013: