PDA

View Full Version : Αβανς!



harvad
08/10/2010, 23:30
Εχω ένα modenas x-cite αγορασμένο καινούργιο και στρωμένο με θρησκευτική ευλάβεια!Έχω κάνει 3.550 χλμ.Όταν άρχισα να το ανοίγω από τις 2.000 χλμ. το μηχανάκι στις επιταχύνσεις χτυπούσε αβάνς.Ειδικά όταν ξεκινούσα σε ανηφόρα και με δεύτερο άτομο ακουγόταν λίγο πιο έντονα.Στο service που έκανα σε εξουσιοδοτημένο μου είπαν ότι οι βαλβίδες ήταν λίγο ανοιχτές και τις ρύθμισαν.Συνεχίζει όμως το ίδιο.Οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν!

npat
08/10/2010, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvad
χτυπούσε αβάνς.

Τι χτυπούσε λέει??

:confused:

gcrook
09/10/2010, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τι χτυπούσε λέει??

:confused:

Πυρακια ρε αγραμμματε.:smokin: :lol:

npat
09/10/2010, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πυρακια ρε αγραμμματε.:smokin: :lol:

Α! Μπαρδόν μεσιέ, αλλά δεν την κατέχω καλά τη Γαλλική...

harvad
09/10/2010, 09:46
Εντάξει συγνώμη για το λάθος πυράκια όπως λέτε.Τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το διορθώσω.

lanzaman
10/10/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvad
Εντάξει συγνώμη για το λάθος πυράκια όπως λέτε.Τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το διορθώσω.

απ'οτι καταλαβαινω ειναι ακομα στην εγγυηση οποτε μην κανεις τιποτα.. πηγαινε παλι στο σερβις και να επιμεινεις να το κοιταξουν..

OldMan
18/10/2010, 10:17
Αγωνιώ να μάθω αν τελικά ρυθμίσανε τα πυράκια ...:alien:

alex14
18/10/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αγωνιώ να μάθω αν τελικά ρυθμίσανε τα πυράκια ...:alien:

Μηπως να τα αλλαζανε καλυτερα ?? :alien:

Bowleno
18/10/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Μηπως να τα αλλαζανε καλυτερα ?? :alien:


Α, πας γυρεύοντας εσύ :bawl:

alex14
18/10/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Α, πας γυρεύοντας εσύ :bawl:

Δεν φταιω εγω, ο Oldman αρχισε

:lol:

OldMan
18/10/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δεν φταιω εγω, ο Oldman αρχισε
:lol:
Εγώ δεν άρχισα τίποτε ... :nono:

Οι αποπάνω χτυπούσαν τα αβάνς τους ...!!!

tifoso4ever
18/10/2010, 11:04
Μηπως να αλλαζε βενζιναδικο και να μην εβαζε τριτη σε ανηφορα με 2ο ατομο το παλικαρι???? Θα βοηθουσε λιγο????Λεω εγω τωρα...
Χωρις παρεξηγηση...:beer:

harvad
18/10/2010, 22:08
Tελικά το παρεξηγήσατε πολύ το θέμα , δεν πειράζει!Μια ρύθμιση βαλβίδων ήταν και όλα μια χαρά.

lanzaman
19/10/2010, 04:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvad
Tελικά το παρεξηγήσατε πολύ το θέμα , δεν πειράζει!Μια ρύθμιση βαλβίδων ήταν και όλα μια χαρά.

αφου στο πρωτο μυνημα ειπες οτι στις ρυθμισαν και συνεχιζε το προβλημα
anyway....

lef50
19/10/2010, 06:23
πυρακια=προαναφλεξεις

OldMan
19/10/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από lef50
πυρακια=προαναφλεξεις
Αχάααα ....!!! :look:


(και η ρουφιάνα η γιαγιά μου μΕ έλεγε ότι τα πυράκια έιναι δείγμα αυτανάφλεξης ... :smokin: - θα πάω να φτύσω στον τάφο της ... :D )

lef50
19/10/2010, 12:48
Αυτανάφλεξη: Είναι μία δεύτερη ανάφλεξη του μείγματος αέρα-βενζίνης ΜΕΤΑ την πρώτη ανάφλεξη μέσω του σπινθήρα στο μπουζί. Πως συμβαίνει αυτό; Ο σπινθήρας στο μπουζί ξεκινά την καύση του μείγματος. Καθώς η φλόγα κινείται προς τις τρεις κατευθύνσεις καίγοντας το μείγμα, τα αέρια της καύσης συμπιέζουν τα τμήματα του μείγματος που δεν έχει καεί ακόμη. Η θερμοκρασία τους ανεβαίνει και αυταναφλέγονται πριν προλάβει η φλόγα που ξεκίνησε από το σπινθήρα του μπουζί να φτάσει σε αυτά. Εδώ παίζει ρόλο και ο αριθμός οκτανίων της βενζίνης που χρησιμοποιούμε, περισσότερα οκτάνια, μεγαλύτερη αντοχή της βενζίνης. Η δεύτερη αυτή ανάφλεξη δημιουργεί μία στιγμιαία πολύ υψηλή πίεση στο θάλαμο καύσης του κινητήρα, και αυξάνει τη θερμοκρασία της καύσης. Η πίεση αυτή «χτυπάει» τα μέταλλα του θαλάμου και ακούγεται αυτός ο χαρακτηριστικός μεταλλικός ήχος, πυράκια. Ο ήχος αυτός έχει συγκεκριμένη συχνότητα 6400 Hz. Συνήθως οφείλεται σε μεγάλη προπορεία ανάφλεξης, ή σε κακής ποιότητας βενζίνη. Προανάφλεξη: Είναι η ανάφλεξη του μείγματος αέρα-βενζίνης ΠΡΙΝ τη δημιουργία του σπινθήρα στο μπουζί. Πως συμβαίνει αυτό; Μετά από αρκετό χρόνο λειτουργίας του κινητήρα με αυταναφλέξεις. Η αυξημένη θερμοκρασία της καύσης με αυταναφλέξεις, συνήθως πυρώνει την ακίδα του μπουζί, ή κάποιο υπόλειμμα κάπνας που μπορεί να υπάρχει μέσα στον θάλαμο. Έτσι το μείγμα αέρα-βενζίνης αναφλέγεται πολύ πριν από τη δημιουργία σπινθήρα στο μπουζί. Το μείγμα καίγεται την ώρα που συμπιέζεται κατά τη διάρκεια του 2ου χρόνου, δημιουργώντας πάρα πολύ υψηλές θερμοκρασίες και πιέσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σε προανάφλεξη δεν έχουμε καμία ακουστική ειδοποίηση, όπως τα πυράκια της αυτανάφλεξης. Όπως βλέπετε, τα δύο αυτά φαινόμενα είναι εντελώς διαφορετικά, αλλά έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους, μια που η παρατεταμένη αυτανάφλεξη μπορεί να φέρει προανάφλεξη. Το σύνολο των κινητήρων μπορεί να δουλέψει για αρκετά μεγάλα διαστήματα με πυράκια

ευχαριστω για την διορθωση ειχα καιρο να διαβασω θεωρια και τα μπερδεψα
τα συλληπητηρια μου για την γιαγια σου

OldMan
19/10/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lef50
τα συλληπητηρια μου για την γιαγια σου
Ααα όχι έτσι ... :nono:

Πρώτα μας βάζεις να φτύνουμε σε τάφους και μετά "συλλυπητήρια" ...??? :smokin:

takis-kk
19/10/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ααα όχι έτσι ... :nono:

Πρώτα μας βάζεις να φτύνουμε σε τάφους και μετά "συλλυπητήρια" ...??? :smokin:



Χμμ .. Πρόβλημα αυτανάφλεξης... Τελικά δεν έχουν μόνο τα μηχανάκια :rotflmao:

Bowleno
19/10/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Χμμ .. Πρόβλημα αυτανάφλεξης... Τελικά δεν έχουν μόνο τα μηχανάκια :rotflmao:



Προφανώς ο παλιανθρωπΑς καίει κακής ποιότητας ρακΗ, εξ΄ου και τα πυρράκια του :lol: :lol: :rotflmao: :bawl: :bawl:

reinmeister
19/10/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αχάααα ....!!! :look:


(και η ρουφιάνα η γιαγιά μου μΕ έλεγε ότι τα πυράκια έιναι δείγμα αυτανάφλεξης ... :smokin: - θα πάω να φτύσω στον τάφο της ... :D )

η προαναφλεξη,επειδη δεν "ακουγεται",ειναι σαν να κατουρησε στο πηγαδι ε?:p

Tpap
19/10/2010, 15:10
Τα πυράκια, ρυθμίζονται από το κόντρα παξιμάδι που έχουν από πάνω...???:confused:



(αφού το γ@μάτε κι εσείς, εγώ θα μείνω πίσω...?)

lanzaman
19/10/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τα πυράκια, ρυθμίζονται από το κόντρα παξιμάδι που έχουν από πάνω...???:confused:



(αφού το γ@μάτε κι εσείς, εγώ θα μείνω πίσω...?)

οποιος δεν ξερει να μην μιλαει καλυτερα.. απο την ντιζα ρυθμιζονται..

:smokin:

OldMan
20/10/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
οποιος δεν ξερει να μην μιλαει καλυτερα.. απο την ντιζα ρυθμιζονται..
:smokin:
Νταξ ρε μάστορα αλλά μην τον αγρεύεις τον μακρυμάλη ...

(νέος είναι, θα μάθει σιγά σιγά ..) :winka: