PDA

View Full Version : Δάνεια-Τράπεζες και κατασχέσεις....



Σελίδες : [1] 2

sakis_200sx
09/10/2010, 09:32
Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση και αν κάποιος ξέρει να μου πει την γνώμη του.Πρόσφατα πήγα στην eurobank και προσπάθησα να κάνω εναν διακανονισμό για τις οφειλές μου.Έχω ενα καταναλωτικό δάνειο και άλλο ενα αυτοκινήτου.Η απάντηση ηταν αρνητική με την δικαιολογία οτι στο δάνειο του αυτοκινήτου δεν γίνεται διακανονισμός γιατί υπάρχει και άλλη εταιρεια στην μέση και κατι άλλες δικαιολογίες.Δεν είναι εκεί το θέμα.Απλά επειδή βλέπω τους επόμενους μήνες να μην μπορώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου μπορώ να τους επιστρέψω το αυτοκίνητο απο μόνος μου χωρις να μπούμε σε διαδικασίες κατάσχεσης κλπ?Να ενημερώσω πως δεν είμαι κανένας ανευθυνος που πήρε δάνειο για πολυτελή αυτοκίνητο και τώρα δεν γουστάρει να πληρώσει.Ενα 1400 toyota έχω που το πληρώνω εδώ και δυο χρόνια απλά τα μεροκάματα μειωθήκανε αισθητά και προτιμώ να πέρνω το λεοφωρείο παρά να μην έχω να φάω.Σας ευχαριστώ.

idomeneas
09/10/2010, 10:38
πούλα το φιλαράκι,
τώρα αν σώνει και καλά θες διακανονισμό,
μπορείς να κάνεις το εξής,
κάθε μήνα αν πχ έχεις δόση 100 ευρώ
εσύ θα βάζεις 50, κάθε μήνα το ίδιο ακριβώς,
έτσι ώστε να δείξεις αδυναμία αποπληρωμής, αλλά το δάνειο να παραμένει ενήμερο...
κάποια στιγμή θα σε πάρουν να σου ζητήσουν διακανονισμό οι ίδιοι μετά από κάνα τετράμηνο-εξάμηνο...
οπλίσου με υπομονή και άλλαξε τηλέφωνο γτ θα σου απάσουν τα @ρχιδι@
αν τώρα στο κατασχέσουν το ποιο πιθανό είναι να μην ξεχρεώσεις και συνάμα θα μπεις Τειρεσία, οπότε πάλι δεν ξεμπλέκεις...
Αν θες διακανονισμό άμεσα, πάνε βγάλε μια κάρτα ανεργίας (μη με ρωτήσεις πως, βρες τρόπο) και είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν διακανονισμό με περίοδο χάριτος αν θέλεις...
καλή υπομονή

sakis_200sx
09/10/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
πούλα το φιλαράκι,
τώρα αν σώνει και καλά θες διακανονισμό,
μπορείς να κάνεις το εξής,
κάθε μήνα αν πχ έχεις δόση 100 ευρώ
εσύ θα βάζεις 50, κάθε μήνα το ίδιο ακριβώς,
έτσι ώστε να δείξεις αδυναμία αποπληρωμής, αλλά το δάνειο να παραμένει ενήμερο...
κάποια στιγμή θα σε πάρουν να σου ζητήσουν διακανονισμό οι ίδιοι μετά από κάνα τετράμηνο-εξάμηνο...
οπλίσου με υπομονή και άλλαξε τηλέφωνο γτ θα σου απάσουν τα @ρχιδι@
αν τώρα στο κατασχέσουν το ποιο πιθανό είναι να μην ξεχρεώσεις και συνάμα θα μπεις Τειρεσία, οπότε πάλι δεν ξεμπλέκεις...
Αν θες διακανονισμό άμεσα, πάνε βγάλε μια κάρτα ανεργίας (μη με ρωτήσεις πως, βρες τρόπο) και είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν διακανονισμό με περίοδο χάριτος αν θέλεις...
καλή υπομονή
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Να το πουλήσω λίγο δύσκολο μιας και έχει παρακράτηση κυριότητας η τράπεζα.Να βγάλω κάρτα ανεργίας δεν μπορώ γιατι απλά δεν είμαι άνεργος..(ακόμη).Το να κρυφτώ δεν το βρίσκω σωστό και είναι μια προσωρινή λύση.
Το θέμα είναι αν γίνεται να τους το δώσω πίσω.Βέβαια θα μου πεις μπορεί και να μην πιάσει την αξία της οφειλής και να μείνουν 2-3 χιλιάρικα ακόμα χρέος.2-3 χιλιάρικα παλεύονται με δόσεις.13 όμως με τίποτα.:(

nickald
09/10/2010, 11:27
Μπορεις ισως να κανεις μεταφορα δανειων σε αλλη τραπεζα...


Αν και υπαρχουν μελη που τα γνωριζουν καλυτερα εδω μεσα και θα σε βοηθησουν.

nic mor
09/10/2010, 11:29
το κακο ειναι οτι αυτη την περιοδο μεχαχειρισμενο
αμαξι δεν πουλιεται ευκολα,υπαρχει δηλαδη μεγαλη
πιθανοτητα να σου το παρουν κοψοχρονια!

δεν εχω ασχοληθει με το θεμα,αλλα μου φαινεται οτι
ο idomeneas στα λεει καλα για το τι να κανεις με την τραπεζα,
ψαξ'το λιγο ακομα,αλλα φοβαμαι οτι δυσκολα θα πουληθει (για αξιοπρεπη τιμη λεμε παντα)
αρα κατι πρεπει να κανεις για καινουριο διακανονισμο η
καποια μεταφορα του χρεους σε αλλη τραπεζα!!

WebDevGr
09/10/2010, 11:32
Δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρει πίσω και να σου μειώσει το χρέος.

Έτσι κι αλλιώς θα σου το πάρει στο τέλος!! αφού πρώτα σε φεσώσει με τρελούς τόκους και στο τέλος σε βάλει και στον Τειρεσία... Οπότε η λύση είναι να τους βάζει συνεχώς λιγότερα για να κάνουν αυτοί την κίνηση...


Εγώ έχω σταματήσει εδώ και ένα χρόνο να τους πληρώνω... ένα αυτοκίνητο παλιό που είχα δεν ασχολήθηκαν ποτε να το πάρουν... κι απλά με παίρνουν τηλέφωνο κάθε μέρα για σπάσιμο νεύρων.

Έχω αλλάξει τηλέφωνα - διευθύνσεις κι απλά με ψάχνουν...

sakis_200sx
09/10/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Μπορεις ισως να κανεις μεταφορα δανειων σε αλλη τραπεζα...


Αν και υπαρχουν μελη που τα γνωριζουν καλυτερα εδω μεσα και θα σε βοηθησουν.
Δύσκολα σου κάνουν μεταφορά δανειών σε άλλη τράπεζα.Είναι σα να πάρεις νεο δάνειο.Άσε που η eurobank πλεον στα ενημερωτικά που στέλνει στο σπίτι σε πληροφορει μόνο για το τι χρήματα έβαλες και όχι για το υπόλοιπο του χρέους έτσι ώστε να μην μπορεις να το χρησιμοποιήσεις για μεταφορά δανείου σε άλλη τράπεζα.Και μόλις πήγα σε υποκατάστημα τους να ζητήσω το υπόλοιπο των δανείων μου δεν μου έδωσαν.Έπρεπε να κάνω αίτηση και θα έπερνα απαντηση το λιγότερο σε 20 εργάσιμες.Μιλάμε για ξεφτιλισμό της ανθρώπινης υπομονής καθώς και για υποτίμηση της νοημοσύνης μας.

billanti
09/10/2010, 13:07
Μεταφορά δανείων σε άλλες τράπεζες τέλος.Το έψαξα!

pakosgemistos
09/10/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis_200sx
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Να το πουλήσω λίγο δύσκολο μιας και έχει παρακράτηση κυριότητας η τράπεζα.Να βγάλω κάρτα ανεργίας δεν μπορώ γιατι απλά δεν είμαι άνεργος..(ακόμη).Το να κρυφτώ δεν το βρίσκω σωστό και είναι μια προσωρινή λύση.
Το θέμα είναι αν γίνεται να τους το δώσω πίσω.Βέβαια θα μου πεις μπορεί και να μην πιάσει την αξία της οφειλής και να μείνουν 2-3 χιλιάρικα ακόμα χρέος.2-3 χιλιάρικα παλεύονται με δόσεις.13 όμως με τίποτα.:(
μα μόλις βρεθεί αγοραστής,του εξηγείς οτι υπάρχει παρακράτηση,πηγαίνετε παρέα στη Τράπεζα πληρώνει εκεί το ποσό που χρωστάς,παίρνεις την άρση κυριότητας,μετα στο ΚΕΠ για μεταβίβαση και σου δίνει (αν υπάρχουν) τα υπόλοιπα.

transalpblack
09/10/2010, 14:04
μπορεις στην ιδια τραπεζα να βγαλεις ενα δανειο συνολικο με τα δυο που εχεις και να μεγαλωσεις τον χρονο αποπληρωμης και συναμα να μικρινεις την δοση. θα ανεβει βεβαια η ολικη αποπληρωμη αλλα τουλαχιστον θα ξαλαφρωσεις

chris_honda
09/10/2010, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
μπορεις στην ιδια τραπεζα να βγαλεις ενα δανειο συνολικο με τα δυο που εχεις και να μεγαλωσεις τον χρονο αποπληρωμης και συναμα να μικρινεις την δοση. θα ανεβει βεβαια η ολικη αποπληρωμη αλλα τουλαχιστον θα ξαλαφρωσεις

To έκανα εγώ στην ίδια τράπεζα. Δεν υπήρξε πρόβλημα, έχω τη μότο και 1 μικρό καταναλωτικό. Η μλκια είναι πως θα ανέβει η ολική αποπληρωμή και κατά συνέπεια θα παραταθεί η παρακράτηση κυριότητας. Πιο συγκεκριμένα για τη μότο χρωστούσα ακόμη 4000? και ανέβηκα στα 5500? μετά την συγχώνευση, που σημαίνει οτι και καλά για να άρω την παρακράτηση θα πρέπει να ξεχρεωθούν και τα 5500?.

Hornet_08
10/10/2010, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis_200sx
Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση και αν κάποιος ξέρει να μου πει την γνώμη του.Πρόσφατα πήγα στην eurobank και προσπάθησα να κάνω εναν διακανονισμό για τις οφειλές μου.Έχω ενα καταναλωτικό δάνειο και άλλο ενα αυτοκινήτου.Η απάντηση ηταν αρνητική με την δικαιολογία οτι στο δάνειο του αυτοκινήτου δεν γίνεται διακανονισμός γιατί υπάρχει και άλλη εταιρεια στην μέση και κατι άλλες δικαιολογίες.Δεν είναι εκεί το θέμα.Απλά επειδή βλέπω τους επόμενους μήνες να μην μπορώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου μπορώ να τους επιστρέψω το αυτοκίνητο απο μόνος μου χωρις να μπούμε σε διαδικασίες κατάσχεσης κλπ?Να ενημερώσω πως δεν είμαι κανένας ανευθυνος που πήρε δάνειο για πολυτελή αυτοκίνητο και τώρα δεν γουστάρει να πληρώσει.Ενα 1400 toyota έχω που το πληρώνω εδώ και δυο χρόνια απλά τα μεροκάματα μειωθήκανε αισθητά και προτιμώ να πέρνω το λεοφωρείο παρά να μην έχω να φάω.Σας ευχαριστώ.



:a7: :a35: :a35: :a35: :a35: :a35: :a35:


Γινεται να το δωσεις στην αντιπροσωπια σαν μεταχειρα ?


Πολυ κριμα, ευχομαι να την βρεις την ακρη φιλε.

mikros boudas
10/10/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρει πίσω και να σου μειώσει το χρέος.

Έτσι κι αλλιώς θα σου το πάρει στο τέλος!! αφού πρώτα σε φεσώσει με τρελούς τόκους και στο τέλος σε βάλει και στον Τειρεσία... Οπότε η λύση είναι να τους βάζει συνεχώς λιγότερα για να κάνουν αυτοί την κίνηση...


Εγώ έχω σταματήσει εδώ και ένα χρόνο να τους πληρώνω... ένα αυτοκίνητο παλιό που είχα δεν ασχολήθηκαν ποτε να το πάρουν... κι απλά με παίρνουν τηλέφωνο κάθε μέρα για σπάσιμο νεύρων.

Έχω αλλάξει τηλέφωνα - διευθύνσεις κι απλά με ψάχνουν... δλδ κλεβεις τα λεφτα της τραπεζας?με λιγα λογια

WebDevGr
10/10/2010, 10:51
Όταν έχεις πληρώσει ένα σκασμό λεφτά αλλά το χρέος δεν πέφτει γιατί κάποια στιγμή σου πήγαν στραβά τα πράγματα (υγεία - δουλειά) και δε μπορούσες να πληρώσεις... αλλά κι όταν οι τράπεζες παίρνουν δισεκατομμύρια από το κράτος, δηλαδή πάλι από μένα και σένα... τότε ναι καταφεύγεις στην έσχατη λύση να κρύβεσαι και να λειτουργείς σαν κλέφτης.

Αλλά στην πραγματικότητα είσαι το θήραμα κι όχι το αρπαχτικό!!!

dmf
10/10/2010, 10:54
να ρωτησω, οταν κρυβεσαι δεν προχωρουν στην κατασχεση απο μονοι τους;; Να ανακαλεσουν ξερω γω καπως την αδεια, και αν σε σταματησει κανα μπατσος στο δρομο για ελεγχο θα φανει οτι το αμαξι δεν σου ανηκει πια...
Τί ακριβως κερδιζεις με το να κρυβεσαι; :look:

Hornet_08
10/10/2010, 10:56
Δεν τους συμφερει να κανουν κινηση, χανουν, προτημουν να σε ζαλιζουν, οσο οι τοκοι αυξανονται

WebDevGr
10/10/2010, 11:03
αν ρωτάς εμένα... πέρα από τα τηλεφωνήματα και μερικές επιστολές του στυλ θα προχωρήσουμε σε κατάσχεση δεν έκαναν τίποτα οι τράπεζες.

Επί ένα χρόνο το κυκλοφορούσα κανονικά, ώσπου το πούλησα πριν από λίγο καιρό. Δεν υπήρχε παρακράτηση κυριότητας γιατί ήταν ένα παλιό μεταχειρισμένο και μάλιστα η αξία του ήταν πάρα πολύ μικρή.

Και μια μηχανή που έχω φρόντισα από την αρχή να την μεταβιβάσω στην κοπέλα μου. Δεν έχω δηλώσει πουθενά την πραγματική μου διεύθυνση, δεν έχω κανέναν λογαριασμό στο όνομα μου και δεν απαντάω στα τηλεφωνήματα τους

Αν θέλουν ας με βάλουν φυλακή, χάρη θα μου κάνουν!!! Αλλά ούτε κι αυτό παίζει γιατί ήδη άρχισαν να αδειάζουν τις φυλακές.

AUFGEBRACHT
10/10/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Όταν έχεις πληρώσει ένα σκασμό λεφτά αλλά το χρέος δεν πέφτει γιατί κάποια στιγμή σου πήγαν στραβά τα πράγματα (υγεία - δουλειά) και δε μπορούσες να πληρώσεις... αλλά κι όταν οι τράπεζες παίρνουν δισεκατομμύρια από το κράτος, δηλαδή πάλι από μένα και σένα... τότε ναι καταφεύγεις στην έσχατη λύση να κρύβεσαι και να λειτουργείς σαν κλέφτης.

Αλλά στην πραγματικότητα είσαι το θήραμα κι όχι το αρπαχτικό!!!

Χωρίς ίχνος και διάθεση αντιπαράθεσης, βάσει της λογικής σου, αν κάποια μέρα κάποιος που έχει σπουδάσει 4 χρόνια, έχει κάνει 2 μεταπτυχιακά και δεν έχει δουλέψει ούτε μισή ώρα και είναι άνεργος παρά τις προσπάθειες για ανεύρεση εργασίας, περάσει κάτω από το σπίτι σου και δει το αμάξι σου και σκεφτεί "κοίτα, αύριο πρέπει να πάω να κάνω μια αίτηση για δουλειά στου διαόλου τη μάνα και δεν έχω ούτε μισό ευρώ στην τσέπη, αυτός για να έχει αυτοκίνητο και να το συντηρεί έχει και λεφτά και δουλειά, ας του το βουτήξω γιατί έχω φτάσει στην έσχατη λύση...θα το δεχόσουν;;;
Ή άλλο ενδεχόμενο...εγώ σου χρωστάω λεφτά, μου έτυχε μια στραβή αναποδιά και πνίγομαι, θα γούσταρες να εξαφανιζόμουνα και θα μου τα χάριζες;;; Ειλικρινά πες μου...

WebDevGr
10/10/2010, 11:15
Έχουν εξαφανιστεί άνθρωποι που μου χρωστούσαν ή με εξαπάτησαν... όταν κινήθηκα δικαστικά πήρα κοινώς τα @@ μου!!! Οπότε μη ψάχνεις τι είναι δίκαιο και τι είναι άδικο.

Και μη συγκρίνεις έναν άνθρωπο με μια τράπεζα. Δεν χρωστάω σε κανέναν ιδιώτη... άλλοι χρωστάνε σε μένα.
Κι από τη στιγμή που δεν έχω λεφτά τι να πάω να τους δώσω; τα νεφρά μου;

Ειλικρινά όμως ακόμη κι αν βρω μια δουλειά που να μου δίνει έναν μισθό όπου θα μπορώ να πληρώσω τα χρέη στις τράπεζες θα το σκεφτώ πολύ πριν το κάνω!!!

Λες να είναι τυχαίο το νομοσχέδιο που έβγαλαν για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά; Στην ουσία θέλουν να βάλουν στο χέρι και τους μισθούς που μέχρι τώρα δεν μπορούσαν να το κάνουν...

LsKostas
10/10/2010, 11:23
το να χρωστας σε τραπεζα και να βρεις και τροπο να μην τα δωσεις την στιγμη που σε εχει φεσωσει
παρανομα ειναι οχι μονο θεμιτο αλλα και επιβεβλημενο να γινει.

Το ηθικο ειναι το νομιμο με λιγα λογια AUFGEBRACH

Και λιγο λιγο αυτη η ιδεα εξαπλωνεται...



Λες να είναι τυχαίο το νομοσχέδιο που έβγαλαν για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά; Στην ουσία θέλουν να βάλουν στο χέρι και τους μισθούς που μέχρι τώρα δεν μπορούσαν να το κάνουν...


Το εβγαλαν αφου πρωτα κατεσχεσαν οτι υπήρχε ,αδιαφοροντας για πρωτες κατοικιες κτλ κτλ
... Μονα ζυγα δικα τους τα λαμογια των τραπεζων :rolleyes:

AUFGEBRACHT
10/10/2010, 11:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
[B]το να χρωστας σε τραπεζα και να βρεις και τροπο να μην τα δωσεις την στιγμη που σε εχει φεσωσει
παρανομα ειναι οχι μονο θεμιτο αλλα και επιβεβλημενο να γινει.

Το ηθικο ειναι το νομιμο με λιγα λογια AUFGEBRACH

Και λιγο λιγο αυτη η ιδεα εξαπλωνεται..

Κάτσε τώρα ρε φίλε, αυτά τα "επαναστατικά" ώρες-ώρες δεν τα αντέχω...Γιατί σε έχει φεσώσει παράνομα μια τράπεζα; Όταν παίρνεις δάνειο δεν ξέρεις ότι θα πληρώσεις τόκους; Δηλ παίρνουμε το δάνειο από την τράπεζα γιατί έτσι είναι η νοοτροπία μας, να ζούμε ως χώρα και άτομα στην καθημερινή μας ζωή με δανεικά, παίρνω λοιπόν τα ξένα λεφτά, κάνω τη δουλειά μου, πουλάω μούρη και μετά το παίζω επαναστάτης Ποπολάρος ότι είναι ανήθικος ο δανεισμός από τράπεζα και δεν τα πληρώνω...Εμένα γιατί καμιά τράπεζα δεν με έχει χρεώσει; Ήρθε καμιά τράπεζα να σε πάρει από το αφτί να σε αναγκάσει να πάρεις δάνειο χωρίς να το θες;
Για το δε άλλο το ηθικό είναι νόμιμο...οκ, άμα μεθαύριο κάποιος που δεν έχει λεφτά να πληρώσει το πετρέλαιο για το καλοριφέρ έρθει και σου αδειάσει το τεπόζιτο επειδή κατ΄αυτόν είναι ηθικό και επιβεβλημένο έλα πες μου τα ίδια...

WebDevGr
10/10/2010, 11:47
Τα όσα δις έδωσε το κράτος στις τράπεζες θα μπορούσε να τα δώσει σε όσους έχουν πραγματικό οικονομικό πρόβλημα και είναι ένα βήμα πριν τινάξουν τα μυαλά τους στον αέρα... οι οποίοι με την σειρά τους θα τα έδιναν στις τράπεζες για να ξεχρεώσουν... οπότε πάλι στις τράπεζες θα πήγαιναν τα λεφτά.

Όσον αφορά τις τράπεζες... εμένα μου είχε στείλει 4 πιστωτικές κάρτες (η ίδια τράπεζα) με 2.500 όριο η κάθε μία, χωρίς να τις ζητήσω και χωρίς να έχω αντίστοιχο φανερό εισόδημα στο εκκαθαριστικό και έχοντας ήδη κι άλλα χρέη στην ίδια τράπεζα. Κι αν δεν ήμουν στον λαβύρινθο των νοσοκομείων εκείνη την εποχή θα κατέληγαν στα σκουπίδια...

Όταν μετά από 2 χρόνια πήγα στην ίδια τράπεζα να ρυθμίσω τα χρέη μου (κοινώς να τα βάλω σε ένα δάνειο με βάθος χρόνου) μου ζητούσαν ένα κάρο χαρτιά (που δεν μου είχανε ζητήσει όταν μου έστελνα τις κάρτες) και στο τέλος μου το αρνήθηκαν!!!!!

Οι τράπεζες είναι κοράκια!!! κι όσοι σκέφτονται να μπλέξουν μαζί τους καλά θα κάνουν να το ξανασκεφτούν!!!

DrBig
10/10/2010, 11:59
“What is the crime of robbing a bank compared with the crime of founding one.”
Bertolt Brecht

idomeneas
10/10/2010, 12:08
παλικάρια, η τράπεζα είναι ένας επενδυτής...
αναλύει την οικονομική σου κατάσταση,
μελετάει και προβλέπει, και αναλόγως επενδύει επάνω σου ή όχι...
είτε είσαι εταιρεία, έιτε νοικοκυριό οι αναλύσεις είναι ίδιες...
όλοι μας κάνουμε επενδύσεις, αν πέσουμε έξω δεν έρχετε το κράτος
να μας πει, αχ κακόμοιρο ατύχησες πόσα έχασες πάρτα...
Έπαιξες και κέρδισες μαγκιά σου, έχασες ας πρόσεχες...
το ίδιο ισχύει και με τις τράπεζες, οι οποίες ουσιαστικά,
και αν πάρουμε τα πράγματα ως έχουν δεν χάνουν ποτέ,
για τον απλούστατο λόγο ότι δεν επενδύουν τα δικά τους χρήματα
αλλά τα δικά μας... και μάλιστα έχουν και ένα τεράστιο περιθώριο
κέρδους χωρίς ουσιαστικά να κάνουν και τίποτα...
πάιρνουν τα χρήματα του Γιωργάκη με 3%
και τα δίνουν στον Κωστάκη με 15% και αν βάλουμε και έξοδα
πανωτόκια και σου ξου μούξου μανταλάκια περνάνε το 20%...
Αυτή την στιγμή, η Ελλάδα βρίσκετε σε οικονομικό μαρασμό
γτ αυτοί οι λεχρίτες πήραν τα χρήματα του Ελληνικού λαού
και τα επένδυσαν σε άλλες οικονομίες οι οποίες δεν τους βγήκαν...
(Αυτά όλα βέβαια στα χαρτιά, στην πραγματικότητα αισχροκερδούν ακόμα και σήμερα...)
Έκλεισαν λοιπόν την στρόφιγκα, και σταμάτησαν να δίνουν ρευστό
στην αγορά με αποτέλεσμα καταναλωτές και έμποροι να μην μπορούν
να κινηθούν...
Όταν καταφέρουν να ξεχρεώσουν μετά κόπων και βασάνων
πάλι θα τους βάλουνε στη σβούρα και πάλι τούμπαλιν...
Αυτή η υπερχρέωση των νοικοκυριών ξεκίνησε επί Σημιτη,
επειδή τότε ήταν και η εποχή που ήρθαν οι μεγάλες εταιρίες
στην Ελλάδα, τότε εδρεώθηκε η ιμιαπασχόληση, και από τότε,
έμεινε ο βασικός μισθός στα 600 ριμαδοευρώ...
Επίσης τότε εδρεώθηκε το Μακεδονικό, τα προβλήματα στη Θράκη, και
πολλά άλλα κατάπτυστα στην Ελληνική ιστορία τα οποία μέσα στο όργιο του υπερκαταναλωτισμού πέρασαν στο ντούκου...
Ο Έλληνας σαν μια ζωή μαλάκας να βρέθηκε με πλαστικά χρήματα
στην τσέπη και μπορούσε να ξοδεύει για χάρη του μεγάλου κεφαλαίου,
διαλύοντας ουσιαστικά την οικονομία των μικρομεσέων...
Η ΕΘΝΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ...
Να ξεκαθαρίσω ότι ούτε έχω ψηφίσει ποτέ, και ούτε πρόκειτε να ψηφίσω, γενικά δεν είμαι κοματικοποιημένος, απλά αυτή είναι η αλήθεια...

mikros boudas
10/10/2010, 12:10
Δεν σε υποχρεωσε κανεις να παρεις δανειο.Ουτε για αμαξι,ουτε για μηχανη,ουτε για σπιτι αλλα και για οτιδηποτε αλλο.Μονος σου πηγες στην τραπεζα και ειπες "θελω 10,000 ευρω για να παρω μηχανη".
Σου λενε "μαλιστα,αυτοι ειναι οι οροι".
Υπεγραψες.Δε φταιει η τραπεζα,εσυ φταις(δε σε προσβαλλω προσωπικα,στο "εσυ" βαλε οποιον θελεις)
Το ιδιο συμβαινει και με την πιστωτικη καρτα.
Πρεπει σε ολα αυτα,να υπολογιζεις μια ενδεχομενη αναποδια και να μην τα φτανεις στα ορια τους ρισκαρωντας.
Προσωπικα δεν εχω δανειο και εχω χρεωστικη καρτα.Οταν εχω λεφτα ψωνιζω,οταν δεν εχω δεν ψωνιζω.Οι τραπεζες δε λενε ψεματα αλλα εχουν εξυπνα τρικ και σε ξεγελανε(καπως ετσι αρχισε και η κριση στην αμερικη στην αγορα ακινητων,εδιναν δανεια υψηλου ρισκου μακροπροθεσμα αλλα ο κοσμος εβλεπε πως τα πρωτα 2-3 χρονια δεν ειχα να πληρωνουν πολλα τοκακια,μετα απο αυτην την περιοδο ομως ανεβαιναν αποτομα και αδυνατουσε η αποπληρωμη.Επαιρνε η τραπεζα τα σπιτια με τεραστιο χρεος και δεν μπορουσε να τα πουλησει.Τα υπολοιπα τα ξερετε).
Δεν ειναι επιβεβλημενο να "κλεβεις" ειτε τραπεζα λεγεται αυτο, ειτε ιδιωτης.
Γι αυτο και η κριση ειναι πρωτα κοινωνικη και μετα,αναποφευκτα,οικονομικη.Γιατι ολοι θελουν να αγοραζουν με λεφτα που ΘΑ βγαλουν ενω υπαρχουν τοσα ρισκα,απο το να χασεις μια δουλεια μεχρι θεματα υγειας,που κανενας δεν υπολογιζει σοβαρα.

AUFGEBRACHT
10/10/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Δεν σε υποχρεωσε κανεις να παρεις δανειο.Ουτε για αμαξι,ουτε για μηχανη,ουτε για σπιτι αλλα και για οτιδηποτε αλλο.Μονος σου πηγες στην τραπεζα και ειπες "θελω 10,000 ευρω για να παρω μηχανη".
Σου λενε "μαλιστα,αυτοι ειναι οι οροι".
Υπεγραψες.Δε φταιει η τραπεζα,εσυ φταις(δε σε προσβαλλω προσωπικα,στο "εσυ" βαλε οποιον θελεις)
Το ιδιο συμβαινει και με την πιστωτικη καρτα.
Πρεπει σε ολα αυτα,να υπολογιζεις μια ενδεχομενη αναποδια και να μην τα φτανεις στα ορια τους ρισκαρωντας.
Προσωπικα δεν εχω δανειο και εχω χρεωστικη καρτα.Οταν εχω λεφτα ψωνιζω,οταν δεν εχω δεν ψωνιζω.Οι τραπεζες δε λενε ψεματα αλλα εχουν εξυπνα τρικ και σε ξεγελανε(καπως ετσι αρχισε και η κριση στην αμερικη στην αγορα ακινητων,εδιναν δανεια υψηλου ρισκου μακροπροθεσμα αλλα ο κοσμος εβλεπε πως τα πρωτα 2-3 χρονια δεν ειχα να πληρωνουν πολλα τοκακια,μετα απο αυτην την περιοδο ομως ανεβαιναν αποτομα και αδυνατουσε η αποπληρωμη.Επαιρνε η τραπεζα τα σπιτια με τεραστιο χρεος και δεν μπορουσε να τα πουλησει.Τα υπολοιπα τα ξερετε).
Δεν ειναι επιβεβλημενο να "κλεβεις" ειτε τραπεζα λεγεται αυτο, ειτε ιδιωτης.
Γι αυτο και η κριση ειναι πρωτα κοινωνικη και μετα,αναποφευκτα,οικονομικη.Γιατι ολοι θελουν να αγοραζουν με λεφτα που ΘΑ βγαλουν ενω υπαρχουν τοσα ρισκα,απο το να χασεις μια δουλεια μεχρι θεματα υγειας,που κανενας δεν υπολογιζει σοβαρα.

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ΑΥΤΟ!!!!!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

thePrince
10/10/2010, 12:20
@sakis_200sx
Όπως ήδη αναφέρθηκε, θα πας σε άλλη τράπεζα και θα ζητήσεις μεταφορά οφειλών. Τόσες τράπεζες, κάποια θα βρεθεί να δεχτεί. Οι όροι μάλλον δεν θα είναι ευνοικοί και πιθανότατα θα αυξηθεί η συνολική οφειλή αλλά θα πάρεις την κυριότητα του αυτοκινήτου και μετά θα μπορέσεις, αν δεις και δεν βγαίνει, να το πουλήσεις, έστω κοψοχρονιά, να βγάλεις την δύσκολη. Τις προτάσεις για μη πληρωμή και κρύψιμο τις θεωρώ ανόητες και δεν θα βγουν σε καλό μακροπρόθεσμα - μπορεί κάποτε να ξαναχρειαστείς υπηρεσίες από τράπεζα!

AUFGEBRACHT
10/10/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
@sakis_200sx
Όπως ήδη αναφέρθηκε, θα πας σε άλλη τράπεζα και θα ζητήσεις μεταφορά οφειλών. Τόσες τράπεζες, κάποια θα βρεθεί να δεχτεί. Οι όροι μάλλον δεν θα είναι ευνοικοί και πιθανότατα θα αυξηθεί η συνολική οφειλή αλλά θα πάρεις την κυριότητα του αυτοκινήτου και μετά θα μπορέσεις, αν δεις και δεν βγαίνει, να το πουλήσεις, έστω κοψοχρονιά, να βγάλεις την δύσκολη. Τις προτάσεις για μη πληρωμή και κρύψιμο τις θεωρώ ανόητες και δεν θα βγουν σε καλό μακροπρόθεσμα - μπορεί κάποτε να ξαναχρειαστείς υπηρεσίες από τράπεζα!

Έχε υπόψιν σου ότι το πρώτο πράγμα που θα κάνει μια τράπεζα όταν θα πάει να ζητήσει δάνειο θα είναι να τον ψάξει στον Τειρεσία...οι αναζητήσεις που γίνοντα φαίνονται στην εικόνα του πελάτη στον Τειρεσία...αν μια τράπεζα δει ότι έχουν γίνει πριν από αυτή άλλες 4-5 αναζητήσεις, σου λέει "ώπ, αυτός έχει πάει σε άλλες 4 και του το έχουν κόψει, εμείς γιατί να το δώσουμε, κάτι τρέχει εδώ"...επίσης για να το μεταφέρει σε άλλη τράπεζα θα του ζητήσουν τραπεζική ενημερότητα του δανείου, ο φίλος παραπάνω δεν έχει το δάνειό του ενήμερο...Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο που έχει να κάνει είναι ανάλογα με την οικονομική του κατάσταση να αφήνει μία το πολύ δύο δόσεις απλήρωτες, αλλά κάθε μήνα να βάζει ένα ποσό, έτσι θα δείξει ότι έχει διάθεση και καλή πίστη, ίσως τότε τους ζητήσουν μόνοι τους ρύθμιση.

devil's animal
10/10/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Δεν σε υποχρεωσε κανεις να παρεις δανειο.Ουτε για αμαξι,ουτε για μηχανη,ουτε για σπιτι αλλα και για οτιδηποτε αλλο.Μονος σου πηγες στην τραπεζα και ειπες "θελω 10,000 ευρω για να παρω μηχανη".
Σου λενε "μαλιστα,αυτοι ειναι οι οροι".
Υπεγραψες.Δε φταιει η τραπεζα,εσυ φταις(δε σε προσβαλλω προσωπικα,στο "εσυ" βαλε οποιον θελεις)
Το ιδιο συμβαινει και με την πιστωτικη καρτα.
Πρεπει σε ολα αυτα,να υπολογιζεις μια ενδεχομενη αναποδια και να μην τα φτανεις στα ορια τους ρισκαρωντας.
Προσωπικα δεν εχω δανειο και εχω χρεωστικη καρτα.Οταν εχω λεφτα ψωνιζω,οταν δεν εχω δεν ψωνιζω.Οι τραπεζες δε λενε ψεματα αλλα εχουν εξυπνα τρικ και σε ξεγελανε(καπως ετσι αρχισε και η κριση στην αμερικη στην αγορα ακινητων,εδιναν δανεια υψηλου ρισκου μακροπροθεσμα αλλα ο κοσμος εβλεπε πως τα πρωτα 2-3 χρονια δεν ειχα να πληρωνουν πολλα τοκακια,μετα απο αυτην την περιοδο ομως ανεβαιναν αποτομα και αδυνατουσε η αποπληρωμη.Επαιρνε η τραπεζα τα σπιτια με τεραστιο χρεος και δεν μπορουσε να τα πουλησει.Τα υπολοιπα τα ξερετε).
Δεν ειναι επιβεβλημενο να "κλεβεις" ειτε τραπεζα λεγεται αυτο, ειτε ιδιωτης.
Γι αυτο και η κριση ειναι πρωτα κοινωνικη και μετα,αναποφευκτα,οικονομικη.Γιατι ολοι θελουν να αγοραζουν με λεφτα που ΘΑ βγαλουν ενω υπαρχουν τοσα ρισκα,απο το να χασεις μια δουλεια μεχρι θεματα υγειας,που κανενας δεν υπολογιζει σοβαρα.


+ σε ολα...
:wave2:

devil's animal
10/10/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Τα όσα δις έδωσε το κράτος στις τράπεζες θα μπορούσε να τα δώσει σε όσους έχουν πραγματικό οικονομικό πρόβλημα και είναι ένα βήμα πριν τινάξουν τα μυαλά τους στον αέρα... οι οποίοι με την σειρά τους θα τα έδιναν στις τράπεζες για να ξεχρεώσουν... οπότε πάλι στις τράπεζες θα πήγαιναν τα λεφτά.

Όσον αφορά τις τράπεζες... εμένα μου είχε στείλει 4 πιστωτικές κάρτες (η ίδια τράπεζα) με 2.500 όριο η κάθε μία, χωρίς να τις ζητήσω και χωρίς να έχω αντίστοιχο φανερό εισόδημα στο εκκαθαριστικό και έχοντας ήδη κι άλλα χρέη στην ίδια τράπεζα. Κι αν δεν ήμουν στον λαβύρινθο των νοσοκομείων εκείνη την εποχή θα κατέληγαν στα σκουπίδια...

Όταν μετά από 2 χρόνια πήγα στην ίδια τράπεζα να ρυθμίσω τα χρέη μου (κοινώς να τα βάλω σε ένα δάνειο με βάθος χρόνου) μου ζητούσαν ένα κάρο χαρτιά (που δεν μου είχανε ζητήσει όταν μου έστελνα τις κάρτες) και στο τέλος μου το αρνήθηκαν!!!!!

Οι τράπεζες είναι κοράκια!!! κι όσοι σκέφτονται να μπλέξουν μαζί τους καλά θα κάνουν να το ξανασκεφτούν!!!


και γιατι ρε φιλε να δωσει το κρατος σε αυτους που εχουν δανεισθει και ζουσαν με δανεικα τοσο καιρο??
για να τα δωσουν μετα στις τραπεζες, να ξεχρεωσουν και ουτε γατα ουτε ζημια??

και οι αλλοι που δεν δανεισθηκαν τι ειναι? μ@λακες??

προσοχη, δεν ειπα να μην υπαρχει κρατος προνοιας που να βοηθαει τους ανημπορους κλπ...
αλλα οταν καποιοι δανειζονται με σκοπο να ζησουν καλα, ειτε αυτο αφορα αυτοκινητο, ειτε διακοπες, ειτε καλυτερο σπιτι, ειτε καταναλωτικα αγαθα και δεν εχουν υπολογισει ολες τις παραμετρους οπως αρρωστιες, απολυση κλπ...ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ!!

οπως γραφτηκε απο πανω. γι'αυτο εγινε η κριση. κοινωνικα κομπλεξ.
α,γιατι ο γειτονας εχει καινουργιο αμαξι?? να παρουμε και εμεις ενα.
α,γιατι ο ταδε παει μπουζουκια?? να παμε και εμεις..
να παρουμε και ενα διακοποδανειο και παει λεγοντας...

πρεπει ομως να παιρνεις το χειροτερο σεναριο σε αυτα τα πραγματα...
αλλιως, μονο μετρητα.
το πολυ πολυ και να απολυθεις, δεν θα χρωστας. ισα ισα, θα πουλησεις και θα ανταπεξελθεις.

και σε μια αρρωστια, μια απο τα ιδια.


επισης μπορει να εχεις δωσει λαθος διευθυνσεις, τηλεφωνα κλπ...
αλλα το ΑΦΜ σου παραμενει ιδιο. και οταν σφιξουν τα πραγματα η εφορια θα κανει τα μαγικα της και θα βρεθεις...απλα ειναι μεγαλος ο αριθμος αυτων των περιπτωσεων και αργει...(εκτος αν πας να ζησεις σε καμια σπηλια)
:wave2:

LsKostas
10/10/2010, 13:23
Μερικοι μπλεκουν την φουτσα με την βουρτσα


Οσο ενοχος ειναι καποιος που πηρε διακοποδανειο το ιδιο ενοχη ειναι η Marfin και η EuroBank
με τα επιτοκια στον Θεο.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Θα μας τρελανεται ??? Συγκρίνεται η τοκογλυφια με την αφελεια ???

Και εσεις που το αναπαραγεται εδω ... Ποσο αφελεις ειστε ???


Επειδη ομως ειναι Κυριακη και επειδη εχω καλυτερα πραγματα να κανω δεν θα κατσω να εξηγησω ποσο οπισθοδρομικη και συντηρικτικη σκεψη εχουν.


Θα παραθεσω ομως ενα πολυ ωραιο κειμενο pitsirikos speaking ετσι για να γουσταρουμε
αυτα που επιμελως κρυβουν το mega,αντ1 κτλ κτλ


Τραπεζες λοιπον και οι ανθρωποι πισω απο αυτες!


Ο Ανδρέας Βγενόπουλος επισκέπτεται το υποκατάστημα της Marfin Egnatia με τους τρεις νεκρούς. Προφανώς, έχει στο μυαλό του να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και να καταγγείλει το σάπιο πολιτικό σύστημα. Η υποδοχή που του γίνεται του χαλάει τα σχέδια. Οι συγκεντρωμένοι τον αποκαλούν «αλήτη», «κλέφτη», «λαμόγιο», «δολοφόνο», «καριόλη», φωνάζουν «Νάτος, νάτος ο πρωθυπουργός» και ξαφνικά κάποιος φωνάζει:

«Κάντε κότερα, ρε πούστη, κότερα». Τότε, ο Ανδρέας Βγενόπουλος χαμογελάει και του δείχνει τρία δάχτυλα (φωτό). Δηλαδή, έχει τρία κότερα. Από σατανική σύμπτωση, οι νεκροί υπάλληλοι είναι τρεις – όσα και τα κότερα. Όχι, μια γυναίκα ήταν έγκυος – ε, όλο και κάνα φουσκωτό θα έχει ο κ. Βγενόπουλος πάνω στα κότερά του, για να είναι ακριβής αριθμητικά ο συμβολισμός.

Σκέφτομαι πως ο Βγενόπουλος σηκώνει τα τρία δάχτυλα, όπως τα σηκώνει στον Πατέρα, όταν κάνουν πλάκες για τα κότερά τους και συγκρίνουν τις περιουσίες τους.

Τα βίντεο με τις αποδοκιμασίες και την επίθεση στον κ. Βγενόπουλο δεν έπαιξαν στα δελτία ειδήσεων, αν και όλα τα κανάλια ήταν εκεί. Η Marfin είναι μεγάλη εταιρία και, αν σου κόψει τη διαφήμιση, μπορεί να σε πεθάνει οικονομικά –κατά τ’ άλλα, ο κ. Βγενόπουλος διατυμπανίζει πως δεν είναι διαπλεκόμενος.

Να είστε σίγουροι πως, αν οι αντιεξουσιαστές πλήρωναν για διαφήμιση στα κανάλια, κανείς δεν θα τους αποκαλούσε "δολοφόνους". Πολλοί δολοφόνοι διαφημίζονται στα κανάλια και κανείς δεν τους χαρακτηρίζει έτσι.

Αν, βέβαια, ο κ. Βγενόπουλος είχε γνωρίσει χτες την αποθέωση από τους συγκεντρωμένους, τα κανάλια θα έπαιζαν το βίντεο και οι ανεξάρτητοι τηλεδημοσιογράφοι θα έκαναν και τα ανάλογα εγκωμιαστικά σχόλια για τον ακέραιο και αυτοδημιούργητο επιχειρηματία.

Πάντως, είναι γελοίο να δείχνει ένα κανάλι βίντεο με πολίτες που μουτζώνουν τη Βουλή και αποκαλούν τους πολιτικούς "κλέφτες" και να "εξαφανίζει" τα βίντεο με τους προπηλακισμούς και τις βρισιές στον Βγενόπουλο. Ο κόσμος δεν μασάει κουτόχορτο πια. Το είδαμε το βίντεο στο διαδίκτυο.

Ψάχνω σε σάιτ και μπλογκ πληροφορίες για το περιστατικό, αλλά και για το πώς πέθαναν από ασφυξία οι τρεις υπάλληλοι. Τα σάιτ των δημοσιογράφων μούγκα. Ούτε το όνομά του Βγενόπουλου δεν αναφέρουν. Τα ίδια με την τηλεόραση: «οι αναρχικοί έκαψαν τους ανθρώπους» και εκεί τελειώνουν οι ένοχοι και η δίκη.

Σε ένα σάιτ διαβάζω σε άρθρο γνωστού δημοσιογράφου της τηλεόρασης πως κάποιοι ανεγκέφαλοι τα ρίχνουν στους τραπεζίτες, που δεν άφησαν το προσωπικό τους να απεργήσει. Ε, δεν φταίνε; Είναι ποτέ δυνατόν να λειτουργεί η τράπεζα στη Σταδίου κατά τη διάρκεια της πρώτης πορείας αμέσως μετά την ουσιαστική χρεοκοπία της χώρας και την ανακοίνωση μέτρων που οδηγούν στην απελπισία μεγάλο μέρος του πληθυσμού;

Σκέφτομαι πως τον εκτιμούσα κάποτε τον δημοσιογράφο που έχει γράψει αυτό το άρθρο. Τι το θέλει το διαδίκτυο και τις αναλύσεις, αφού δεν μπορεί να γράψει τη γνώμη του ελεύθερα; Ακόμα και στο διαδίκτυο σκέφτεται τι θα πει το μεγάλο αφεντικό του.

Μπαίνω σε άλλο σάιτ –πολύ δυναμικό-, αλλά δεν βλέπω καμία αναφορά στον Βγενόπουλο. Μου κάνει εντύπωση, αλλά ξαφνικά βλέπω τη διαφήμιση της Marfin στο …κούτελο και καταλαβαίνω. Σκέφτομαι πως δεν είναι τραγικοί αυτοί που έχουν αυτά τα σάιτ – τραγικοί είναι αυτοί που τους διαβάζουν και νομίζουν πως έχουν εναλλακτική ενημέρωση.

Μπαίνω στα μπλογκ – τουλάχιστον τα μπλογκ δεν έχουν διαφημίσεις της Marfin και δημοσιογράφους που νομίζουν ότι είναι opinion leaders. Διαβάζω πως οι εργαζόμενοι στην τράπεζα είχαν κλειδωθεί με άνωθεν εντολή, πως το κτίριο δεν διαθέτει πυρασφάλεια και πυροπροστασία, πως το προσωπικό απειλήθηκε για να μην κάνει απεργίες και ένα σωρό άλλες καταγγελίες.

Άλλα λένε οι δημοσιογράφοι, άλλα οι μπλόγκερ. Θα εμπιστευτώ τους μπλόγκερ• όχι από συναδελφική αλληλεγγύη, αλλά επειδή –σύμφωνα με τελευταία έρευνα- ο κόσμος εμπιστεύεται περισσότερο τα μπλογκ από τα ΜΜΕ.

Ξαναγυρνάω στο βίντεο με τον Βγενόπουλο. Αποχωρεί από την τράπεζα με τον κόσμο να προσπαθεί να τον χτυπήσει και τους μπράβους με τα ΜΑΤ να τον προστατεύουν. Φιάσκο η πρόβα ενθρόνισης. Ξαφνικά, συνειδητοποιώ το πρόβλημα του κ. Βγενόπουλου και των ομοίων του:

Ο κ. Βγενόπουλος δεν μπορεί να βγει βόλτα στην Αθήνα μόνος του – πρέπει να έχει και φρουρά. «Ε και;» θα μου πείτε. Μα, το παιχνίδι θα παιχτεί στους δρόμους. Άρα, ο επόμενος εκλεκτός θα πρέπει, διάολε, να μπορεί να περπατάει τουλάχιστον στο κέντρο της Αθήνας και μόνος του – χωρίς να φοβάται τον κόσμο.

Έχουμε πολιτικούς, μεγαλοεπιχειρηματίες, καναλάρχες και μεγαλοδημοσιογράφους, οι οποίοι δεν μπορούν να πάνε χωρίς μια διμοιρία ΜΑΤ για ένα καφέ στο Σύνταγμα. Το πρόβλημα είναι πως πιστεύουν ότι αυτοί κατέχουν τη μια και μοναδική αλήθεια –για το τι πρέπει να γίνει στη χώρα-, αλλά θέλουν να μας την επιβάλουν από την ασφάλεια των στούντιο.

Μέσα στα στούντιο είναι λαλίστατοι και σίγουροι –όπως ο κ. Βγενόπουλος-, αλλά στο δρόμο είναι σιωπηλοί και φοβισμένοι. Φαντάζεστε τον Καραμανλή ή τον Πρετεντέρη μόνους τους στη Σταδίου; Θα τους ξεβράκωναν.

Από δω και πέρα, όλο το παιχνίδι είναι στο δρόμο. Στο δρόμο θα παίρνεις το χρίσμα. Όποιοι καταφέρουν να περπατήσουν στους δρόμους της Αθήνας –χωρίς να διαπομπευτούν- αυτοί θα είναι οι επόμενοι εκλεκτοί. Όλα είναι δρόμος.

Hornet_08
10/10/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Δεν σε υποχρεωσε κανεις να παρεις δανειο.Ουτε για αμαξι,ουτε για μηχανη,ουτε για σπιτι αλλα και για οτιδηποτε αλλο.Μονος σου πηγες στην τραπεζα και ειπες "θελω 10,000 ευρω για να παρω μηχανη".
Σου λενε "μαλιστα,αυτοι ειναι οι οροι".
Υπεγραψες.Δε φταιει η τραπεζα,εσυ φταις




Με αυτην την λογικη ομως... Κ οι τοκογλυφοι θα πρεπει να νομιμοποιηθουν, να ενταχθουν στο συστημα φορολογιας. Εξαλλου οποιος τους "χρειαστει" ξερει πολυ καλα τους "ορους" και συμφωνει

Επισης δεν χρειαζεται να υπαρχει κατωτερος μισθος για εργασια, ο εργοδοτης θα δινει την συμβαση "θελεις να παιρνεις 10 ευρω την ημερα χωρις ενσιμο" ? Ο εργαζομενος κ ξερει τους ορους κ ΑΝ θελει δεχεται.
Δοξα το θεο υπαρχουν ανθρωποι που ειναι τοσο απεγνωσμενοι

Μπορουμε να εκμεταλευτουμε την απογνωση του καθε ενα, μερικοι μπορει κ να στησουν κωλο για 10 ευρω... Σημασια εχει οτι "αυτοι ειναι οι οροι" κ αυτος υπεγραψε.

daz
10/10/2010, 13:41
Πιο εύκολα κάνεις μεταφορά χρέους 10.000 ευρώ από μια τράπεζα σε άλλη παρά παίρνεις 10.000 ακόμα και αν δε χρωστάς πουθενά. Τις τράπεζες τις συμφέρει να σου πληρώσουν αυτά που χρωστάς σε άλλους και μετά να χρωστάς σε αυτές. Με λίγα λόγια σε κάνουν πελάτη τους και αντί να τα δίνεις σε άλλους τα δίνεις σε αυτούς.

Μπορείς να ξανά πας στην τράπεζά σου και να τους πεις πως αν δε σου κάνουν διακανονισμό θα μεταφέρεις τις οφειλές σου αλλού διότι αδυνατείς να ανταπεξέλθεις.

Αν μεταφέρεις τις οφειλές σου αλλού ρώτα πρώτα αν με αυτόν τον τρόπο η κυριότητα του αυτοκινήτου σου ανήκει. Που μάλλον έτσι θα είναι.

Στην καινούρια τράπεζα ρώτα αν θα μπορείς μετά να κάνεις μερική αποπληρωμή του δανείου έτσι ώστε να μειωθεί κι' άλλο η δόση ή ο χρόνος οφειλής. Λίγο δύσκολο αυτό.

Αν δε μπορείς να κάνεις μερική αποπληρωμή του καινούριου δανείου μπορείς να πουλήσεις το αμάξι να βάλεις τα χρήματα σε ένα λογαριασμό απ' τον οποίο θα πληρώνεται το δάνειο στην καινούρια τράπεζα και ή να ανασάνεις για λίγο καιρό έχοντας μετά να πληρώνεις μικρότερη δόση και χωρίς τα έξοδα του αυτοκινήτου (σερβις, ασφάλεις κτλ.) ή κάθε μήνα να προσθέτεις ένα μικρότερο ποσό στον λογαριασμό που βρίσκονται τα χρήματα απ' το αυτοκίνητο που πούλησες.

Όλα αυτά προϋποθέτουν να μπορέσεις να κάνεις μεταφορά οφειλών και άρση κυριότητας. :wave2:

dmf
10/10/2010, 13:53
σωστα αυτα που λες daz, μονο που αυτη την περιοδο (δηλ εδω και ενα χρονο τουλαχιστον) οι τραπεζες εχουν ως προτεραιοτητα να μαζεψουν χρημα και οχι να δωσουν.
Γι'αυτο δεν εγκρινουν δανεια, σε πρηζουν με τα τηλεφωνα να πλερωσεις, και εν αναγκη σου κανουν διακανονισμο ωστε να παρουν οσα μπορουν

billanti
10/10/2010, 14:03
Δάνειο φίλου 6000.
Ελάχιστη καταβολή 120 ευρώ.
Μετά 6 χρόνια χρωστάει ακόμα 2000.
Ρε είμαστε καλά;
Και υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που σου λένε "...γιατί δεν πληρώνεις.Αφού
υπόγραψες."
Γιαυτό μας....

devil's animal
10/10/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Μερικοι μπλεκουν την φουτσα με την βουρτσα


Οσο ενοχος ειναι καποιος που πηρε διακοποδανειο το ιδιο ενοχη ειναι η Marfin και η EuroBank
με τα επιτοκια στον Θεο.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Θα μας τρελανεται ??? Συγκρίνεται η τοκογλυφια με την αφελεια ???

Και εσεις που το αναπαραγεται εδω ... Ποσο αφελεις ειστε ???


Επειδη ομως ειναι Κυριακη και επειδη εχω καλυτερα πραγματα να κανω δεν θα κατσω να εξηγησω ποσο οπισθοδρομικη και συντηρικτικη σκεψη εχουν.


Θα παραθεσω ομως ενα πολυ ωραιο κειμενο pitsirikos speaking ετσι για να γουσταρουμε
αυτα που επιμελως κρυβουν το mega,αντ1 κτλ κτλ


.......


ρε Κωστα νομιζω οτι εχεις χασει καθε εννοια και μετρο...
λαϊκιζεις (αν μου επιτραπει η εκφραση)...:rolleyes:

καθεσαι και ποσταρεις ενα κειμενο για το θανατο των 3 ανθρωπων τοτε και το συγκρινεις με τα δανεια, τους τοκους και τις οφειλες καθε ψωροφαντασμενου νεοελληνα που θελει να γινει βασιλικοτερος του Βασιλεως με το τιποτα...


αλλα βεβαια. η λεξη-κλειδι ειναι "τραπεζα"...:rolleyes:


ας σοβαρευτουμε.
δεν γινετε ολοι να ζουν πλουσιοπαροχα.
δεν γινετε να πηγαινουν ολοι διακοπες, να εχουν ακριβα αμαξια, ωραια σπιτια, 50 ιντσων tv κλπ...

παλιοτερα (και δεν εννοω πριν 60 χρονια), εννοω πριν 20-30...αν ειχες λεφτα επαιρνες αμαξι, τηλεοραση, ψυγειο κλπ...

μονο για ενα σπιτι ΤΟΛΜΟΥΣΕΣ και δανειζοσουν. και εκει ακομα πολλοι δεν κοιμοντουσαν το βραδυ γιατι σκεφτοντουσαν οτι χρωστανε. υπηρχε συνειδηση.

σε ολα επαιζαν τα μετρητα. ουτε καρτες, ουτε δοσεις, ουτε διακανονισμοι. απλα και ομορφα. ειχες λεφτα πορευοσουν. αν οχι εμαινες εκει πουθ ησουν.

μετα ηρθαν οι "εξυπνοι" διαφημιστες και διαφημιζαν οχι τα αυτοκινητα, οχι τις ηλεκτρικες συσκευες...διαφημιζαν το ΧΡΗΜΑ. παρε χρημα τωρα και το ξεπληρωνεις εν καιρο...

αρεστηκε ο ψωμολυσσας ο Ελληνας και αρχιζε και εκανε σχεδια με το μυαλο του.
τωρα δεν υπηρχε φρενο. παρ'το παραδακι και τρεχα. αγορασε αμαξι, ψωνισε ρουχα, πηγαινε διακοπες και εχει ο Θεος...


δεν υπολογιζε ουτε την στραβη (αρρωστια, τρακαρισματα, κακη στιγμη) ουτε τον μισθο.
επεφταν τοτε και οι επιχορηγησεις και τα "πακετα ντελορ" βροχη..αρχισαν οι επιχορηγησεις..δημιουργηθηκε κλιμα ανακαμψης..και καλα ανοιγουν οι δουλειες..

αρχισε ο κοσμος να ξοδευει ασυστολα κινουμενος σε εναν παραισθησιογονο χορο....ωσπου...

οι τραπεζες αρχισαν να ζητανε τα λεφτα τους πισω...
η Ε.Ε. εψαχνε τις επενδυσεις των επιχορηγησεων...

και ω μοντιε...τοτε ανακαλυφθηκε οτι οι τραπεζες ειχαν βαλει τοκους πανω στα λεφτα...τους αλητες...

η Ε.Ε. εβαλε κwλοχερο στην κυβερνηση για τις παροχες...τους αξεστους και αυτους...

ας μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας.
θελατε να ζησετε το μεγαλο ονειρο με δανεικα. τα θελατε ολα και τα θελατε εδω και τωρα.

και τωρα που γυρισε τουμπα το παιχνιδι, ψαχνοσαστε...
:wave2:

cityfly
10/10/2010, 14:15
πάντως πλέον υπάρχουν και νόμιμοι τοκογλύφοι


http://www.wonga.com/money/fast-cash-loans?B=208&A=46&TargetURL=http%3a%2f%2fwww.wonga.com%2fmoney%2ffast-cash-loans&SubAffiliateID=fast&gclid=CIT-w-SkyKQCFdD-2Aod-Cb1EQ


Typical APR: 2689% :hypnotize :hypnotize

WebDevGr
10/10/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
α και δεν εχουν υπολογισει ολες τις παραμετρους οπως αρρωστιες, απολυση κλπ...ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ!!


Ξέρεις τι θα πει καρκίνος; Σου έχει χτυπήσει ποτέ την πόρτα; Ελπίζω και εύχομαι πως όχι!!

Πριν μου χτυπήσει λοιπόν τη πόρτα τα είχα όλα κανονισμένα και υπολογισμένα! Ήξερα τι παίρνω και πότε θα ξεπληρώσω. Μέτα όμως ήρθαν τα πάνω κάτω!!

Το τελευταίο που με ένοιαζε τότε (αλλά και τώρα που τα έχω ξεπεράσει) είναι οι τράπεζες και οι τόκοι!!! Χέστηκα αν χρωστάω λεφτά και αν αυτό είναι νόμιμο ή μη, ηθικό ή μη.

Ξέρεις πόσοι είναι οι καρκινοπαθείς στην Ελλάδα; Οι ανάπηροι - τραυματίες από τροχαία; Ξέρεις πόσοι χάνουν την δουλειά τους καθημερινά, ειδικά τώρα στην κρίση;

Λες όλοι αυτοί να νοιάζονται για το αν θα πάρει ή όχι η τράπεζα τα λεφτά της; Χέστηκαν!!

Όσο για το κράτος... άστο καλύτερα! Επί χρόνια δούλευα για 600-700? και τα μισά χωρίς ασφάλιση. Νοιάστηκε καθόλου το κράτος για μένα; Ήξερα πως τα βγάζω πέρα; Πως πληρώνω το νοίκι; Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να στηρίξουν τις τράπεζες γιατί προφανώς είναι τα αφεντικά τους!!!

Όποιος νιώθει άσχημα για τα χρέη προς τις τράπεζες ας συνεχίσει να πληρώνει... εγώ θα συνεχίζω πίνω στην υγεία μου!!!!

devil's animal
10/10/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ξέρεις τι θα πει καρκίνος; Σου έχει χτυπήσει ποτέ την πόρτα; Ελπίζω και εύχομαι πως όχι!!

Πριν μου χτυπήσει λοιπόν τη πόρτα τα είχα όλα κανονισμένα και υπολογισμένα! Ήξερα τι παίρνω και πότε θα ξεπληρώσω. Μέτα όμως ήρθαν τα πάνω κάτω!!

Το τελευταίο που με ένοιαζε τότε (αλλά και τώρα που τα έχω ξεπεράσει) είναι οι τράπεζες και οι τόκοι!!! Χέστηκα αν χρωστάω λεφτά και αν αυτό είναι νόμιμο ή μη, ηθικό ή μη.

Ξέρεις πόσοι είναι οι καρκινοπαθείς στην Ελλάδα; Οι ανάπηροι - τραυματίες από τροχαία; Ξέρεις πόσοι χάνουν την δουλειά τους καθημερινά, ειδικά τώρα στην κρίση;

Λες όλοι αυτοί να νοιάζονται για το αν θα πάρει ή όχι η τράπεζα τα λεφτά της; Χέστηκαν!!

Όσο για το κράτος... άστο καλύτερα! Επί χρόνια δούλευα για 600-700? και τα μισά χωρίς ασφάλιση. Νοιάστηκε καθόλου το κράτος για μένα; Ήξερα πως τα βγάζω πέρα; Πως πληρώνω το νοίκι; Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να στηρίξουν τις τράπεζες γιατί προφανώς είναι τα αφεντικά τους!!!

Όποιος νιώθει άσχημα για τα χρέη προς τις τράπεζες ας συνεχίσει να πληρώνει... εγώ θα συνεχίζω πίνω στην υγεία μου!!!!

φιλε μου δεν πηγαινε μονο σε 'σενα αυτο που εγραψα.
καταλαβαινω οτι υπαρχουν πολλα προβληματα, και φυσικα τα χειροτερα ειναι τα ιατρικης φυσεως.
ποτε κανενας ανθρωπος να μην νοιωσει βαρια αρρωστια.
εδω πεφτουμε και γρατζουνιζομαστε και κανουμε αμαν και πως να αναρρωσουμε.

αυτα ομως πρεπει να υπαρχουν στο πισω μερος του κεφαλιου οταν αρχιζουμε και δανειζομαστε.
καλυτερα παρτα απο φιλους και γνωστους, παρα απο τραπεζες.
τοκογλυφοι ειναι με κουστουμια. ειναι λογικο. οπως ειπα και πριν. χρημα πουλανε. και το χρημα πουλιεται πολυ ακριβα. (ειδικα αν αυτος που το αγοραζει εχει μεγαλη αναγκη).:rolleyes:


σου ευχομαι οτι καλυτερο για την υγεια σου και να ξεμπλεξεις οσο το δυνατον πιο γρηγορα...
:beer: :beer: :beer:

SVX
10/10/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ξέρεις τι θα πει καρκίνος; Σου έχει χτυπήσει ποτέ την πόρτα; Ελπίζω και εύχομαι πως όχι!!

Πριν μου χτυπήσει λοιπόν τη πόρτα τα είχα όλα κανονισμένα και υπολογισμένα! Ήξερα τι παίρνω και πότε θα ξεπληρώσω. Μέτα όμως ήρθαν τα πάνω κάτω!!

Το τελευταίο που με ένοιαζε τότε (αλλά και τώρα που τα έχω ξεπεράσει) είναι οι τράπεζες και οι τόκοι!!! Χέστηκα αν χρωστάω λεφτά και αν αυτό είναι νόμιμο ή μη, ηθικό ή μη.

Ξέρεις πόσοι είναι οι καρκινοπαθείς στην Ελλάδα; Οι ανάπηροι - τραυματίες από τροχαία; Ξέρεις πόσοι χάνουν την δουλειά τους καθημερινά, ειδικά τώρα στην κρίση;

Λες όλοι αυτοί να νοιάζονται για το αν θα πάρει ή όχι η τράπεζα τα λεφτά της; Χέστηκαν!!

Όσο για το κράτος... άστο καλύτερα! Επί χρόνια δούλευα για 600-700? και τα μισά χωρίς ασφάλιση. Νοιάστηκε καθόλου το κράτος για μένα; Ήξερα πως τα βγάζω πέρα; Πως πληρώνω το νοίκι; Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να στηρίξουν τις τράπεζες γιατί προφανώς είναι τα αφεντικά τους!!!

Όποιος νιώθει άσχημα για τα χρέη προς τις τράπεζες ας συνεχίσει να πληρώνει... εγώ θα συνεχίζω πίνω στην υγεία μου!!!!


o devil's αναφεροταν σε επιπολαια ατομα που με βασικο μισθο 700 ευρω ηθελαν να "πιασουν" το ονειρο και να την σπασουν στον γειτονα με μια COmpressor Και ενα GSXR 1000....


ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εννοουσε οτι δεν υπαρχουν προβληματα υγειας...

ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ οι "μαγκες" που το παιζουν "ΓΙΑΝΝΑ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ" με δανεικα.... τη βγαζουν πιο καθαρη απ'ολους.......

Red Rider
10/10/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ οι "μαγκες" που το παιζουν "ΓΙΑΝΝΑ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ" με δανεικα.... τη βγαζουν πιο καθαρη απ'ολους.......

Ναι,αλλα για ποσο?

mikros boudas
10/10/2010, 16:11
σε καμια περιπτωση δεν αγιαζω τις τραπεζες γιατι το να εχουμε 20 τραπεζες,που συντηρουνται με μικραστικους εγωισμους(βλεπε δανειο με οποιο επιθετικο προσδιορισμο θελεις μπροστα), ειναι ελληνικο φαινομενο.στο εξωτερικο δουλευει πια η debit card που σου παιρνει λεφτα απο τον λογαριασμο.δε σε πιστωνει.στην αμερικη ολοι ζουνε χρωστοντας λεφτα αλλα με αντικρισμα απο πισω.θα μεινουν αστεγοι,χωρις ρουχα και χωρις ζωη αλλα θα ξεχρεωσουν.
και οπως ειπα,συμβαινουν πολλα.
ασθενειες και ατυχιες ειναι συνηθεις,το εχω ζησει και προσωπικα αυτο.εκει τα πραγματα δυσκολευουν αλλα δε νομιζω πως το να μην πληρωνεις ειναι κατι που πρεπει να διαλαλουμε υπερηφανοι.

οι τοκογλυφοι θα σου παρουν πολλα λεφτα παραπανω και θα σε δειρουν κιολας.μην μπλεκουμε την παρανομια με την κυριλε αλητεια των τραπεζων.ξαναλεω ομως,η τραπεζα δε λεει ψεματα ουτε κανει αυθαιρετους διακανονισμους,εχει ομως τρικ.και οσοι χρωστανε λεφτα,χρωστανε γιατι με μικρους μισθους ηθελαν να τα κανουν ολα:μηχανες,διακοπες και βολτες επειδη αυτο τους πουλουσαν οι τραπεζες.προσωπικα,ειμαι εναντιων του τραπεζικου συστηματος οσο ειμαι εναντιων και της δανειστικης αφελειας.δεν δικαιολογω ουτε τους μεν ουτε και τους δε.
δεν ειναι ομως και ιδρυμα μια τραπεζα.να μην παρεξηγουμε τον ρολο της.
οσο μπορει να σε βοηθησει να εξελιχθεις η να αποκτησεις κατι γρηγοροτερα,αλλο τοσο ευκολα μπορει να σε καταστρεψει.
και ξαναλεω πως γι αυτο η κριση ειναι πρωτα κοινωνικη και μετα,και αναποφευκτα,οικονομικη.

mikros boudas
10/10/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Με αυτην την λογικη ομως... Κ οι τοκογλυφοι θα πρεπει να νομιμοποιηθουν, να ενταχθουν στο συστημα φορολογιας. Εξαλλου οποιος τους "χρειαστει" ξερει πολυ καλα τους "ορους" και συμφωνει

Επισης δεν χρειαζεται να υπαρχει κατωτερος μισθος για εργασια, ο εργοδοτης θα δινει την συμβαση "θελεις να παιρνεις 10 ευρω την ημερα χωρις ενσιμο" ? Ο εργαζομενος κ ξερει τους ορους κ ΑΝ θελει δεχεται.
Δοξα το θεο υπαρχουν ανθρωποι που ειναι τοσο απεγνωσμενοι

Μπορουμε να εκμεταλευτουμε την απογνωση του καθε ενα, μερικοι μπορει κ να στησουν κωλο για 10 ευρω... Σημασια εχει οτι "αυτοι ειναι οι οροι" κ αυτος υπεγραψε. τι εννοεις με αυτην την λογικη?σε μια οικονομικη αγορα συμφεροντων,οπως ειναι αυτη που εχουμε στην Ελλαδα,τα αγαθα και το χρημα εχουν συγκεκριμενο κοστος.εσυ μπορει να θες να δωσεις κωλο για να παρεις μηχανη,εγω προτιμω να δουλεψω για 5 χρονια και με ο,τι εχω μαζεψει να την παρω.η να παρω δανειο τα μισα λεφτα οχι ολο το ποσο.εχεις πολλες επιλογες.αν ομως θελεις δανειο,εχεις ορους.δεν σε υποχρεωνει κανεις.τα ειπα και πριν αυτα.
η λογικη μου δεν οδηγει στην νομιμοποιηση των τοκογλυφων για πολλους λογους.αυθαιρετα επιτοκια και διαρκεια αποπληρωμης,βιαιοι τροποι πιεσης και υπενθυμισης χρεους(πολυ πιο βιαιοι απο τα τηλεφωνα,εστω και τα απαραδεκτα τηλεφωνα που εκαναν οι τραπεζες μεχρι πριν 2 χρονια).

αυτο με τον μισθο δεν προκυπτει απο την λογικη μου και ειναι καπως απλοικη απαντηση για οενα συνθετο κοινωνικοοικονομικη θεμα οπως ο δανεισμος.αλλο θεμα η εργασια και αλλο ο δανεισμος(ειδικα ο δανεισμος για καταναλωση και οχι για στεγαση,που ειναι ενα ακομα τρικ των τραπεζων τα στεγαστικα δανεια)

mikros boudas
10/10/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Μερικοι μπλεκουν την φουτσα με την βουρτσα


Οσο ενοχος ειναι καποιος που πηρε διακοποδανειο το ιδιο ενοχη ειναι η Marfin και η EuroBank
με τα επιτοκια στον Θεο.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Θα μας τρελανεται ??? Συγκρίνεται η τοκογλυφια με την αφελεια ???

Και εσεις που το αναπαραγεται εδω ... Ποσο αφελεις ειστε ???


Επειδη ομως ειναι Κυριακη και επειδη εχω καλυτερα πραγματα να κανω δεν θα κατσω να εξηγησω ποσο οπισθοδρομικη και συντηρικτικη σκεψη εχουν.


Θα παραθεσω ομως ενα πολυ ωραιο κειμενο pitsirikos speaking ετσι για να γουσταρουμε
αυτα που επιμελως κρυβουν το mega,αντ1 κτλ κτλ


Τραπεζες λοιπον και οι ανθρωποι πισω απο αυτες!


Ο Ανδρέας Βγενόπουλος επισκέπτεται το υποκατάστημα της Marfin Egnatia με τους τρεις νεκρούς. Προφανώς, έχει στο μυαλό του να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και να καταγγείλει το σάπιο πολιτικό σύστημα. Η υποδοχή που του γίνεται του χαλάει τα σχέδια. Οι συγκεντρωμένοι τον αποκαλούν «αλήτη», «κλέφτη», «λαμόγιο», «δολοφόνο», «καριόλη», φωνάζουν «Νάτος, νάτος ο πρωθυπουργός» και ξαφνικά κάποιος φωνάζει:

«Κάντε κότερα, ρε πούστη, κότερα». Τότε, ο Ανδρέας Βγενόπουλος χαμογελάει και του δείχνει τρία δάχτυλα (φωτό). Δηλαδή, έχει τρία κότερα. Από σατανική σύμπτωση, οι νεκροί υπάλληλοι είναι τρεις – όσα και τα κότερα. Όχι, μια γυναίκα ήταν έγκυος – ε, όλο και κάνα φουσκωτό θα έχει ο κ. Βγενόπουλος πάνω στα κότερά του, για να είναι ακριβής αριθμητικά ο συμβολισμός.

Σκέφτομαι πως ο Βγενόπουλος σηκώνει τα τρία δάχτυλα, όπως τα σηκώνει στον Πατέρα, όταν κάνουν πλάκες για τα κότερά τους και συγκρίνουν τις περιουσίες τους.

Τα βίντεο με τις αποδοκιμασίες και την επίθεση στον κ. Βγενόπουλο δεν έπαιξαν στα δελτία ειδήσεων, αν και όλα τα κανάλια ήταν εκεί. Η Marfin είναι μεγάλη εταιρία και, αν σου κόψει τη διαφήμιση, μπορεί να σε πεθάνει οικονομικά –κατά τ’ άλλα, ο κ. Βγενόπουλος διατυμπανίζει πως δεν είναι διαπλεκόμενος.

Να είστε σίγουροι πως, αν οι αντιεξουσιαστές πλήρωναν για διαφήμιση στα κανάλια, κανείς δεν θα τους αποκαλούσε "δολοφόνους". Πολλοί δολοφόνοι διαφημίζονται στα κανάλια και κανείς δεν τους χαρακτηρίζει έτσι.

Αν, βέβαια, ο κ. Βγενόπουλος είχε γνωρίσει χτες την αποθέωση από τους συγκεντρωμένους, τα κανάλια θα έπαιζαν το βίντεο και οι ανεξάρτητοι τηλεδημοσιογράφοι θα έκαναν και τα ανάλογα εγκωμιαστικά σχόλια για τον ακέραιο και αυτοδημιούργητο επιχειρηματία.

Πάντως, είναι γελοίο να δείχνει ένα κανάλι βίντεο με πολίτες που μουτζώνουν τη Βουλή και αποκαλούν τους πολιτικούς "κλέφτες" και να "εξαφανίζει" τα βίντεο με τους προπηλακισμούς και τις βρισιές στον Βγενόπουλο. Ο κόσμος δεν μασάει κουτόχορτο πια. Το είδαμε το βίντεο στο διαδίκτυο.

Ψάχνω σε σάιτ και μπλογκ πληροφορίες για το περιστατικό, αλλά και για το πώς πέθαναν από ασφυξία οι τρεις υπάλληλοι. Τα σάιτ των δημοσιογράφων μούγκα. Ούτε το όνομά του Βγενόπουλου δεν αναφέρουν. Τα ίδια με την τηλεόραση: «οι αναρχικοί έκαψαν τους ανθρώπους» και εκεί τελειώνουν οι ένοχοι και η δίκη.

Σε ένα σάιτ διαβάζω σε άρθρο γνωστού δημοσιογράφου της τηλεόρασης πως κάποιοι ανεγκέφαλοι τα ρίχνουν στους τραπεζίτες, που δεν άφησαν το προσωπικό τους να απεργήσει. Ε, δεν φταίνε; Είναι ποτέ δυνατόν να λειτουργεί η τράπεζα στη Σταδίου κατά τη διάρκεια της πρώτης πορείας αμέσως μετά την ουσιαστική χρεοκοπία της χώρας και την ανακοίνωση μέτρων που οδηγούν στην απελπισία μεγάλο μέρος του πληθυσμού;

Σκέφτομαι πως τον εκτιμούσα κάποτε τον δημοσιογράφο που έχει γράψει αυτό το άρθρο. Τι το θέλει το διαδίκτυο και τις αναλύσεις, αφού δεν μπορεί να γράψει τη γνώμη του ελεύθερα; Ακόμα και στο διαδίκτυο σκέφτεται τι θα πει το μεγάλο αφεντικό του.

Μπαίνω σε άλλο σάιτ –πολύ δυναμικό-, αλλά δεν βλέπω καμία αναφορά στον Βγενόπουλο. Μου κάνει εντύπωση, αλλά ξαφνικά βλέπω τη διαφήμιση της Marfin στο …κούτελο και καταλαβαίνω. Σκέφτομαι πως δεν είναι τραγικοί αυτοί που έχουν αυτά τα σάιτ – τραγικοί είναι αυτοί που τους διαβάζουν και νομίζουν πως έχουν εναλλακτική ενημέρωση.

Μπαίνω στα μπλογκ – τουλάχιστον τα μπλογκ δεν έχουν διαφημίσεις της Marfin και δημοσιογράφους που νομίζουν ότι είναι opinion leaders. Διαβάζω πως οι εργαζόμενοι στην τράπεζα είχαν κλειδωθεί με άνωθεν εντολή, πως το κτίριο δεν διαθέτει πυρασφάλεια και πυροπροστασία, πως το προσωπικό απειλήθηκε για να μην κάνει απεργίες και ένα σωρό άλλες καταγγελίες.

Άλλα λένε οι δημοσιογράφοι, άλλα οι μπλόγκερ. Θα εμπιστευτώ τους μπλόγκερ• όχι από συναδελφική αλληλεγγύη, αλλά επειδή –σύμφωνα με τελευταία έρευνα- ο κόσμος εμπιστεύεται περισσότερο τα μπλογκ από τα ΜΜΕ.

Ξαναγυρνάω στο βίντεο με τον Βγενόπουλο. Αποχωρεί από την τράπεζα με τον κόσμο να προσπαθεί να τον χτυπήσει και τους μπράβους με τα ΜΑΤ να τον προστατεύουν. Φιάσκο η πρόβα ενθρόνισης. Ξαφνικά, συνειδητοποιώ το πρόβλημα του κ. Βγενόπουλου και των ομοίων του:

Ο κ. Βγενόπουλος δεν μπορεί να βγει βόλτα στην Αθήνα μόνος του – πρέπει να έχει και φρουρά. «Ε και;» θα μου πείτε. Μα, το παιχνίδι θα παιχτεί στους δρόμους. Άρα, ο επόμενος εκλεκτός θα πρέπει, διάολε, να μπορεί να περπατάει τουλάχιστον στο κέντρο της Αθήνας και μόνος του – χωρίς να φοβάται τον κόσμο.

Έχουμε πολιτικούς, μεγαλοεπιχειρηματίες, καναλάρχες και μεγαλοδημοσιογράφους, οι οποίοι δεν μπορούν να πάνε χωρίς μια διμοιρία ΜΑΤ για ένα καφέ στο Σύνταγμα. Το πρόβλημα είναι πως πιστεύουν ότι αυτοί κατέχουν τη μια και μοναδική αλήθεια –για το τι πρέπει να γίνει στη χώρα-, αλλά θέλουν να μας την επιβάλουν από την ασφάλεια των στούντιο.

Μέσα στα στούντιο είναι λαλίστατοι και σίγουροι –όπως ο κ. Βγενόπουλος-, αλλά στο δρόμο είναι σιωπηλοί και φοβισμένοι. Φαντάζεστε τον Καραμανλή ή τον Πρετεντέρη μόνους τους στη Σταδίου; Θα τους ξεβράκωναν.

Από δω και πέρα, όλο το παιχνίδι είναι στο δρόμο. Στο δρόμο θα παίρνεις το χρίσμα. Όποιοι καταφέρουν να περπατήσουν στους δρόμους της Αθήνας –χωρίς να διαπομπευτούν- αυτοί θα είναι οι επόμενοι εκλεκτοί. Όλα είναι δρόμος. η απαντηση ειναι ασχετη με τον δανεισμο ομως.
κι εγω ειμαι αντιθετος στο τραπεζικο συστημα,δε φταιει ομως μονο αυτο που τα μυαλα μας φουσκωνουν.θελει 2 μαλακες για να γινει η μαλακια που λεμε.

mikros boudas
10/10/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Δάνειο φίλου 6000.
Ελάχιστη καταβολή 120 ευρώ.
Μετά 6 χρόνια χρωστάει ακόμα 2000.
Ρε είμαστε καλά;
Και υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που σου λένε "...γιατί δεν πληρώνεις.Αφού
υπόγραψες."
Γιαυτό μας.... οταν πηρε το δανειο,6000 ευρω οπως λες,δεν του ειπανε και τοκος τοσο?απλα μαθηματικα ειναι μετα.6000+οι τοκοι δια την ελαχιστη καταβολη=καποια χρονια.

Hornet_08
10/10/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τι εννοεις με αυτην την λογικη?σε μια οικονομικη αγορα συμφεροντων,οπως ειναι αυτη που εχουμε στην Ελλαδα,τα αγαθα και το χρημα εχουν συγκεκριμενο κοστος.εσυ μπορει να θες να δωσεις κωλο για να παρεις μηχανη,εγω προτιμω να δουλεψω για 5 χρονια και με ο,τι εχω μαζεψει να την παρω.η να παρω δανειο τα μισα λεφτα οχι ολο το ποσο.εχεις πολλες επιλογες.αν ομως θελεις δανειο,εχεις ορους.δεν σε υποχρεωνει κανεις.τα ειπα και πριν αυτα.
η λογικη μου δεν οδηγει στην νομιμοποιηση των τοκογλυφων για πολλους λογους.αυθαιρετα επιτοκια και διαρκεια αποπληρωμης,βιαιοι τροποι πιεσης και υπενθυμισης χρεους(πολυ πιο βιαιοι απο τα τηλεφωνα,εστω και τα απαραδεκτα τηλεφωνα που εκαναν οι τραπεζες μεχρι πριν 2 χρονια).

αυτο με τον μισθο δεν προκυπτει απο την λογικη μου και ειναι καπως απλοικη απαντηση για οενα συνθετο κοινωνικοοικονομικη θεμα οπως ο δανεισμος.αλλο θεμα η εργασια και αλλο ο δανεισμος(ειδικα ο δανεισμος για καταναλωση και οχι για στεγαση,που ειναι ενα ακομα τρικ των τραπεζων τα στεγαστικα δανεια)

Στο θεμα που αναφερεις για τον δανεισμο ανεφ πορων συμφωνω, προσπαθεις να στρεψεις την συζητηση εκει ομως, δυστυχως το 90% των ανθρωπων που δανειζονται σημερα, κ ειδικα στην κατασταση που βρισκομαστε σαν κρατος, ειναι για να ζησουν.

Για να βγαλουν τον μηνα, αν το θελεις.

mankam
10/10/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τι εννοεις με αυτην την λογικη?σε μια οικονομικη αγορα συμφεροντων,οπως ειναι αυτη που εχουμε στην Ελλαδα,τα αγαθα και το χρημα εχουν συγκεκριμενο κοστος.εσυ μπορει να θες να δωσεις κωλο για να παρεις μηχανη,εγω προτιμω να δουλεψω για 5 χρονια και με ο,τι εχω μαζεψει να την παρω.η να παρω δανειο τα μισα λεφτα οχι ολο το ποσο.εχεις πολλες επιλογες.αν ομως θελεις δανειο,εχεις ορους.δεν σε υποχρεωνει κανεις.τα ειπα και πριν αυτα.
η λογικη μου δεν οδηγει στην νομιμοποιηση των τοκογλυφων για πολλους λογους.αυθαιρετα επιτοκια και διαρκεια αποπληρωμης,βιαιοι τροποι πιεσης και υπενθυμισης χρεους(πολυ πιο βιαιοι απο τα τηλεφωνα,εστω και τα απαραδεκτα τηλεφωνα που εκαναν οι τραπεζες μεχρι πριν 2 χρονια).

αυτο με τον μισθο δεν προκυπτει απο την λογικη μου και ειναι καπως απλοικη απαντηση για οενα συνθετο κοινωνικοοικονομικη θεμα οπως ο δανεισμος.αλλο θεμα η εργασια και αλλο ο δανεισμος(ειδικα ο δανεισμος για καταναλωση και οχι για στεγαση,που ειναι ενα ακομα τρικ των τραπεζων τα στεγαστικα δανεια)

Εννοει οτι ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τις ιδιες αμυνες,παρασυρονται απο διαφημησεις των τραπεζων και προχωρανε στην ευκολη λυση και πιστεψε με ειναι πολλοι αυτοι,τοσοι που δεν γινεται να τους αγνοησουν οσοι σκευτονται σαν και εσενα η και εμενα.
Γιαυτο υπαρχει το κρατος που θεσπιζει νομους,που ηταν λοιπον οταν δημηουργηθηκε ολη αυτη η υπερχρεωση των νοικοκυριων με τις τραπεζες και τους ενδιαμεσους των τραπεζων να δανειζουν ασυστολα και χωρις να τηρουνται οι προυποθεσεις για το αν εχει την δυνατοτητα η καθε κυρα φροσω και κυρ τακης να αποπληρωσουν καποτε?
Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και συμφωνω και εγω ειμαι της λογικης οτι δανειζομαι μονο οταν ειναι απολυτη αναγκη και μπορω να τα βγαλω περα μετρωντας και τις στραβες που θα μου τυχουν,αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι το ιδιο,δεν μπορω ομως να τους κατηγορησω.

Γιαυτο επιμενω να δειτε το βιντεο που εχω βαλει
ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=111482&highlight=%F7%F1%E7%EC%E1+%F7%F1%E5%EF%F2)

και να καταλαβετε οτι οι τραπεζες δανειζουν χρημα που δεν υπαρχει στην ουσια και ποιο σωστα δανειζουν χρημα τοσο οσο και το χρεος που υπαρχει απο τους δανειοληπτες

mankam
10/10/2010, 16:36
Λαθος διπλοποσταρισμα παρακαλω να σβηστει

mikros boudas
10/10/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Στο θεμα που αναφερεις για τον δανεισμο ανεφ πορων συμφωνω, προσπαθεις να στρεψεις την συζητηση εκει ομως, δυστυχως το 90% των ανθρωπων που δανειζονται σημερα, κ ειδικα στην κατασταση που βρισκομαστε σαν κρατος, ειναι για να ζησουν.

Για να βγαλουν τον μηνα, αν το θελεις. πολυ δυσκολο να βγει δανειο καταναλωτικο τωρα πια.ειδικα με το πιστωτικο ιστορικο των περισσοτερων.αν θυμασαι το '99,με την φουσκα του χρηματιστηριου,ολοι παλι ηθελαν λαγο απο το καπελο.παλι φεσωθηκαν για να παρουν μετοχες και ρευστοποιουσαν συνεχως.τοσα καινουργια αμαξια στην γειτονια δεν ειχα ξαναδει σαν το '99.μετα ολοι κλαιγανε.και τοτε τρικ ηταν.δεν ειχε κανεις εγγυηση.

mikros boudas
10/10/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
Εννοει οτι ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τις ιδιες αμυνες,παρασυρονται απο διαφημησεις των τραπεζων και προχωρανε στην ευκολη λυση και πιστεψε με ειναι πολλοι αυτοι,τοσοι που δεν γινεται να τους αγνοησουν οσοι σκευτονται σαν και εσενα η και εμενα.
Γιαυτο υπαρχει το κρατος που θεσπιζει νομους,που ηταν λοιπον οταν δημηουργηθηκε ολη αυτη η υπερχρεωση των νοικοκυριων με τις τραπεζες και τους ενδιαμεσους των τραπεζων να δανειζουν ασυστολα και χωρις να τηρουνται οι προυποθεσεις για το αν εχει την δυνατοτητα η καθε κυρα φροσω και κυρ τακης να αποπληρωσουν καποτε.
Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και συμφωνω και εγω ειμαι της λογικης οτι δανειζομαι μονο οταν ειναι απολυτη αναγκη και μπορω να τα βγαλω περα μετρωντας και τις στραβες που θα μου τυχουν,αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι το ιδιο,δεν μπορω ομως να τους κατηγορησω.

Γιαυτο επιμενω να δειτε το βιντεο που εχω βαλει εδω
και να καταλαβετε οτι οι τραπεζες δανειζουν χρημα που δεν υπαρχει στην ουσια και ποιο σωστα δανειζουν χρημα τοσο οσο και το χρεος που υπαρχει απο τους δανειοληπτες. το βιντεο το εχω δει.γι αυτο οπως ειπα σε 2 ποστ μου,η κριση ειναι κοινωνικη.:beer:

idomeneas
10/10/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Δάνειο φίλου 6000.
Ελάχιστη καταβολή 120 ευρώ.
Μετά 6 χρόνια χρωστάει ακόμα 2000.
Ρε είμαστε καλά;
Και υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που σου λένε "...γιατί δεν πληρώνεις.Αφού
υπόγραψες."
Γιαυτό μας....

ποια τράπεζα αν επιτρέπεται?

billanti
10/10/2010, 18:49
Eurobank.Ανοιχτό δάνειο.

mankam
10/10/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Eurobank.Ανοιχτό δάνειο.

η καλυτερα ανοιχτο γ@μησι,ποσους εχει βαλει στο λουκι η συγκεκριμενη κολοτραπεζα...
,ηταν κοινο μυστικο σε ολους ,οταν σε αποριπταν οι υπολοιπες τραπεζες εκει σου διναν δανειο με τρελλα επιτοκια και ορους εξωφρενικους,τωρα...ουτε μεταφορα υπολοιπου απο αλλες καρτες δεν κανουν.

byron
10/10/2010, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Eurobank.Ανοιχτό δάνειο.

Με το συμπάθειο, αλλά μόνο ένας αφελής θα πάει να πάρει ανοιχτό δάνειο.

Σε ότι αφορά το πρόβλημα του φίλου, μην χάνεις τον χρόνο σου ψάχνοντας μεταφορά δανείου, εκτός και είσαι συνεπής μέχρι στιγμής και δεν φαίνονται ληξιπρόθεσμες οφειλές. Εννοείται ότι οι αυτά που σου είπε η υπάλληλος για να δικαιολογήσει την απόρριψη της ρύθμισης (περί τρίτου μέρους) είναι μαλακίες. Το 3ο μέρος (δηλαδή ο έμπορος) έχει λάβει τα χρήματα του, και η χρηματική οφειλή είναι μόνο σε ΄σένα και την τράπεζα.
Ξαναπήγαινε και ζήτα ρύθμιση οφειλών, είτε περιόδου χάριτος για 6μήνες-1 χρόνο, είτε για παράταση του χρόνου αποπληρωμής (περισσότεροι τόκοι μεν, μικρότερη δόση).
ΜΗΝ αφήσεις απλήρωτη δόση πέραν των 90 ημερών, φροντίζοντας όπως είπε ο AUFBACHT να βάζεις έστω και ένα μέρος της δόσης.

takis-kk
10/10/2010, 19:06
Απο τα πιο θλιβερά θρεντ, εκτός φυσικά αυτων που αναφέρονται σε τραγικά δυστυχήματα.
Η γνώμη μου για όσους έχουν εγκλωβιστεί και αδυνατούν να εξυπηρετήσουν τις δόσεις του δανείου τους είναι να συνεχίσουν να καταθέτουν κάποιο μικρό ποσο δηλώνοντας αδυναμία.
Προσοχή, όχι άρνηση, αυτό σημαίνει κακοπιστία και συνεπάγεται άλλου είδους νομική αντιμετώπιση.
Πιστεύω , ελπίζω, ότι οι τράπεζες θα αναγκαστούν σε κάποιο συμμάζεμα των τόκων και επαναδιαπραγμάτευση , το λεγόμενο "κούρεμα" .
Αυτο θα αναγκαστούν τελικά να κάνουν προκειμένου να χάσουν πιο λίγα και όχι απο φιλανθρωπία.
Ηδη τα μισά περίπου δάνεια αντιμετωπίζουν πρόβλημα (Η πληροφορία απο φίλο διευθυντή τράπεζας όμως ελέγχεται).
Βλέπετε το να κατασχέσεις 1 ή 2 αυτοκίνητα είναι εφικτό, όταν όμως τα αυτοκίνητα είναι χιλιάδες τότε εκτός του ότι σου είναι άχρηστα , με δεδομένο το κάθισμα της αγοράς, πρέπει να πληρώσεις κιόλας για χώρο αποθήκευσης φύλαξης κλπ (χώρια την απαξίωση λόγω παλαιότητας) και αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά.
Οπως και νάχει το πράγμα , αγάντα αδέρφια και προσοχή στην υγεία σας , μη ξεχνάτε και τα χειρότερα γύρω μας.

:(

WebDevGr
10/10/2010, 19:18
Όταν μίλησα για ασθένεια δεν αναφερόμουν μόνο σε μένα. Εγώ στ' @@ μου δεν έχω οικογένεια και παιδιά να σέρνω μαζί μου!! Ότι κι αν πάθω θα το πάθω μόνος μου.

Υπάρχουν όμως χιλιάδες που είτε από σοβαρή ασθένεια, είτε από κάποιο ατύχημα, είτε γιατί μείνανε χωρίς δουλεία λόγω κρίσης αδυνατούν να ξεπληρώσουν τα χρέη τους. Και σίγουρα οι περισσότεροι δανείστηκαν από ανάγκη κι όχι για χαβαλέ!

Αυτοί στους οποίους αναφέρεστε με τα διακοποδάνεια ή με τα ακριβά αυτοκίνητα δε νομίζω να τραβάνε και κανένα ζόρι. Είναι γνωστά λαμόγια! και ακόμη και τώρα στην κρίση θα βρουν τρόπο την βγάλουν καθαρή.

Ο μεροκαματιάρης όμως που πρέπει να πληρώσει νοίκι και έχει και παιδιά να μεγαλώσει τι θα κάνει; Θα δανειστεί από γνωστό; Τόσο εύκολο νομίζεται ότι είναι; Ή μήπως τυχαία έγιναν οι τράπεζες αυτό που είναι;

Χρόνια τώρα μας πηδάνε στην λιτότητα... ξαφνικά μας πλασάρανε την ευρωπαϊκή προοπτική, να σου και το στημένο χρηματιστήριο, να σου και η αλλαγή του νομίσματος με την αύξηση στο τριπλάσιο όλων των αγαθών... φτάσαμε σε μια χώρα καταχρεωμένη!!!!

Και το πρόβλημα στο τραπεζικό σύστημα δεν είμαι εγώ κι εσύ.... αλλά τα δικά τους λαμόγια!!! Να μην αναφέρω ονόματα γνωστών "επιχειρηματιών" που φτιάξανε μεγάλες εταιρείες με δανεικά και ξαφνικά βάρεσαν πτώχευση!! είναι θέμα χρόνου να βαρέσει λουκέτο γνωστή αλυσίδα ρούχων που φτιάχτηκε πάνω σε μια δανεική φούσκα!

Τώρα λοιπόν καλούμαστε να πληρώσουμε τον λογαριασμό για το πάρτι τους!!! Αλλά για να μην αντιδράσουμε... μας πιπιλάνε τα μυαλά για τον δήθεν ανεύθυνο λαό που σπαταλούσε δανεικά λεφτά, για τους δημόσιους υπαλλήλους ότι είναι πολλοί και ακριβοπληρωμένοι κι άλλες τέτοιες μπαρούφες για να βγάλουν την ουρά τους απ' έξω.

Εγώ κουράστηκα και δεν ασχολούμαι άλλο μαζί τους... είμαι και πάλι άνεργος και τα παραμύθια τους δεν θα μου πληρώσουν το νοίκι. Δεν είμαστε όλοι τεμπέληδες, ούτε σπάταλοι, ούτε ακριβοπληρωμένοι. Όποιοι είναι κάτι από τα παραπάνω ας πληρώσουν αυτό που τους αναλογεί!!!

madox
10/10/2010, 19:45
για οσους ειναι εγκλωβισμενοι απο τους τοκογλυφους ας κανουν τον κοπο να διαβασουν τις απαντησεις στο παρακατω μπλογκ(ειναι πολλες αλλα αξιζει τον κοπο μιας και ειναι μπλογκ δικηγορου που ασχολειται με το θεμα)



http://lawblog.gr/about/



(μπορει με τον ΙΕ να υπαρχει καποιο θεμα αλλα με τον chrome ανοιγει κανονικα)


Επισης ενας τροπος να απαλαγουν απο την οχληση των εισπρακτικων και λοιπων τοκογλυφων και να αντιστρεψουν την ολη διαδικασια προς ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ οφελος ειναι η εγγραφη εδω



http://www.eixe.org/


Καλο ειναι και για τους υποστηρικτες των τοκογλυφων να γνωριζουν οτι υπαρχει νομος απο το 2001 που απαγορευει στις τραπεζες να δανειζουν με επιτοκιο μεγαλυτερο του 6,75% που αποτελει και το διαπρατικο επιτοκιο που οριζει η ΤτΕ.
Θα συνιστουσα στους υπερχρεωμενους συμφορμιτες-συμπολιτες να μην απελπιζονται και να ξεκινησουν αμεσα την διαδικασια μεσω του eixe.
ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΟΣ ΣΤΟΥΣ ΛΗΣΤΕΣ-ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ:beer:

Εχετλαίος
10/10/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
η καλυτερα ανοιχτο γ@μησι,ποσους εχει βαλει στο λουκι η συγκεκριμενη κολοτραπεζα...

2 χρόνια εξοφλημένο δάνειο και μας έστελναν ειδοποιήσεις για δόσεις και τόκους.
Ακόμα και το χαρτί της προεξόφλησης με τις υπογραφές των ιδίων το κοιτούσαν και δεν το αναγνώριζαν...
Είδα και έπαθα να αποδείξω το αυταπόδειχτο.

:mad:

byron
10/10/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Καλο ειναι και για τους υποστηρικτες των τοκογλυφων να γνωριζουν οτι υπαρχει νομος απο το 2001 που απαγορευει στις τραπεζες να δανειζουν με επιτοκιο μεγαλυτερο του 6,75% που αποτελει και το διαπρατικο επιτοκιο που οριζει η ΤτΕ.


Επειδή υποθέτω ότι το παραπάνω αφορά και εμένα, καλό θα είναι να ελέγχεις τι πληροφορίες γράφεις γιατί θα πάει κανένας άνθρωπος με τουπέ να υποστηρίξει το παραπάνω και θα γελάνε και τα τασάκια.

madox
10/10/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Επειδή υποθέτω ότι το παραπάνω αφορά και εμένα, καλό θα είναι να ελέγχεις τι πληροφορίες γράφεις γιατί θα πάει κανένας άνθρωπος με τουπέ να υποστηρίξει το παραπάνω και θα γελάνε και τα τασάκια.


1200+ τασακια απλως πανηγυριζουν δε γελανε.Καλα θα ειναι να ελεγχουμε και τα λινκ πριν γραψουμε διαφορα υποτιμητικα.


Tεσπα οποις ενδιαφερεται μπαινει και διαβαζει ειναι τζαμπα.

byron
10/10/2010, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
1200+ τασακια απλως πανηγυριζουν δε γελανε.Καλα θα ειναι να ελεγχουμε και τα λινκ πριν γραψουμε διαφορα υποτιμητικα.


Tεσπα οποις ενδιαφερεται μπαινει και διαβαζει ειναι τζαμπα.

Τεσπα, και από μένα.
Ας πληρώσει όποιος θέλει το συνδρομητικό site του ελληνα που καταγγέλει τις ελληνικές τράπεζες απ΄το Delaware των ΗΠΑ (!), και όταν ο ενδιαφερόμενος ερωτηθεί...

1) Τι είναι το διαπρατικό επιτόκιο που ορίζει η ΤτΕ

2) Με ποιά δικαιοδοσία ορίζει η ΤτΕ επιτόκια αφού ο ρόλος της είναι μόνο εποπτικός των τραπεζών

3) Ποιός και με τι τρόπο ορίζει τα επιτόκια ατόμων, τραπεζών, κρατών

4)Γιατί δεν καταγγέλλει το Ελληνικό δημόσιο τους ομολογιούχους δανειστές του που ζητούν 10-12% για να δανείσουν την Ελλάδα.

5) Γιατί όλες οι τράπεζες το 1ο εξάμηνο του 2009 και πολλές απ΄την άνοιξη του 2010 έδιναν επιτόκια καταθέσεων πάνω από 6,5%


Ας τους πει ότι το διάβασε στο moto.gr...

panoulis2222
10/10/2010, 22:58
[i]
5) Γιατί όλες οι τράπεζες το 1ο εξάμηνο του 2009 και πολλές απ΄την άνοιξη του 2010 έδιναν επιτόκια καταθέσεων πάνω από 6,5%[/B]

αυτο καλο δεν ειναι??:confused:

mikros boudas
10/10/2010, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
“What is the crime of robbing a bank compared with the crime of founding one.”
Bertolt Brecht αλλο το να κλεψεις και αλλο να δανειστεις απο μια τραπεζα.
αν κλεψεις,ειναι πολυ πιθανο να μην σε βρουνε ποτε και να χαρεις τα λεφτα σου ανενοχλητος.αν δανειστεις,δεν γλιτωνεις ευκολα.ασε που και τα ποσα ειναι πολυ διαφορετικα(ελπιζει ο ληστης τουλαχιστον να ειναι:lol: ):beer: :beer:

byron
10/10/2010, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoulis2222
αυτο καλο δεν ειναι??:confused:

Για τον καταθέτη που απαιτεί τόκους απ΄την τράπεζα για τα λεφτά του μια χαρά είναι. Η τράπεζα παίζεται αν μπορεί να απαιτεί τόκους... :lol:

Αυτό που θέλω να πώ, είναι ότι αν οι συνθήκες που επικρατούν στείλουν τα επιτόκια καταθέσεων πολύ ψηλά (μέχρι 8% πριν 2 μήνες) δεν μπορεί καμμία τράπεζα να δανείζει με ζημιά.

Πολύ περισσότερο όταν τα επιτόκια ορίζονται απ΄την διατραπεζική αγορά και όχι απ΄την ECB που είναι και η μόνη αρμόδια να ασκεί νομισματική πολιτική (μην το αναλύσουμε περαιτέρω γιατι είναι ανευ ουσίας για την συζήτηση).

notakos600
10/10/2010, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για τον καταθέτη που απαιτεί τόκους απ΄την τράπεζα για τα λεφτά του μια χαρά είναι. Η τράπεζα παίζεται αν μπορεί να απαιτεί τόκους... :lol:

Αυτό που θέλω να πώ, είναι ότι αν οι συνθήκες που επικρατούν στείλουν τα επιτόκια καταθέσεων πολύ ψηλά (μέχρι 8% πριν 2 μήνες) δεν μπορεί καμμία τράπεζα να δανείζει με ζημιά.

Πολύ περισσότερο όταν τα επιτόκια ορίζονται απ΄την διατραπεζική αγορά και όχι απ΄την ECB που είναι και η μόνη αρμόδια να ασκεί νομισματική πολιτική (μην το αναλύσουμε περαιτέρω γιατι είναι ανευ ουσίας για την συζήτηση).



Που το διάβασες το 8% Βύρωνα;
Μήπως κάπου κάνεις λάθος;
Οι προθεσμιακές, αναλόγως χρονικής διάρκειας, έπαιζαν στο 2,3,4%.

byron
10/10/2010, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Που το διάβασες το 8% Βύρωνα;
Μήπως κάπου κάνεις λάθος;
Οι προθεσμιακές, αναλόγως χρονικής διάρκειας, έπαιζαν στο 2,3,4%.

FBB, Proton, ProBank,Ταμείο Παρακαταθηκών δίνουν τώρα πάνω από 5%.
Πριν 3-4 μήνες επιβεβαιωμένα κάποιες απ΄αυτές είχαν φτάσει στο 7,50%+ για μεγάλα ποσα (300.000+).

Πχ. http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=26435145

notakos600
11/10/2010, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
FBB, Proton, ProBank,Ταμείο Παρακαταθηκών δίνουν τώρα πάνω από 5%.
Πριν 3-4 μήνες επιβεβαιωμένα κάποιες απ΄αυτές είχαν φτάσει στο 7,50%+ για μεγάλα ποσα (300.000+).

Πχ. http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=26435145


A οκ κατάλαβα, τα μικτά είναι που ανακοινώνουν αυτοί για να δελεάσουν.
Στη τσέπη του καταθέτη Βύρωνα δεν φτάνουν ούτε τα μισά πάντως. ;)

takis-kk
11/10/2010, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis_200sx
Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση και αν κάποιος ξέρει να μου πει την γνώμη του.Πρόσφατα πήγα στην eurobank και προσπάθησα να κάνω εναν διακανονισμό για τις οφειλές μου.Έχω ενα καταναλωτικό δάνειο και άλλο ενα αυτοκινήτου.Η απάντηση ηταν αρνητική με την δικαιολογία οτι στο δάνειο του αυτοκινήτου δεν γίνεται διακανονισμός γιατί υπάρχει και άλλη εταιρεια στην μέση και κατι άλλες δικαιολογίες.Δεν είναι εκεί το θέμα.Απλά επειδή βλέπω τους επόμενους μήνες να μην μπορώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου μπορώ να τους επιστρέψω το αυτοκίνητο απο μόνος μου χωρις να μπούμε σε διαδικασίες κατάσχεσης κλπ?Να ενημερώσω πως δεν είμαι κανένας ανευθυνος που πήρε δάνειο για πολυτελή αυτοκίνητο και τώρα δεν γουστάρει να πληρώσει.Ενα 1400 toyota έχω που το πληρώνω εδώ και δυο χρόνια απλά τα μεροκάματα μειωθήκανε αισθητά και προτιμώ να πέρνω το λεοφωρείο παρά να μην έχω να φάω.Σας ευχαριστώ.


Ο άνθρωπος καθ'όλα σοβαρός αντιμετωπίζει συγκεκριμμένο πρόβλημα και ζητά υπεύθυνη απάντηση απο όσους γνωρίζουν, είτε λόγω εργασίας , τραπεζουπάλληλοι κλπ, είτε λόγω ιδιότητας, νομικοι πχ.
Ολα αυτά μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας και όσων ισχύουν στη σημερινή πραγματικότητα.
Για άλλη μια φορά η συζήτηση ξέφυγε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις που ουδόλως τον ενδιαφέρουν.
Ας επιστρέψουμε λοιπόν στην Αρχή της κουβέντας και όποιος γνωρίζει ας του απαντήσει.

Cpt. Haddock
11/10/2010, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
A οκ κατάλαβα, τα μικτά είναι που ανακοινώνουν αυτοί για να δελεάσουν.
Στη τσέπη του καταθέτη Βύρωνα δεν φτάνουν ούτε τα μισά πάντως. ;)

τί εννοείς μικτα; :confused:

nikos_abel
11/10/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ξέρεις τι θα πει καρκίνος; Σου έχει χτυπήσει ποτέ την πόρτα; Ελπίζω και εύχομαι πως όχι!!

Πριν μου χτυπήσει λοιπόν τη πόρτα τα είχα όλα κανονισμένα και υπολογισμένα! Ήξερα τι παίρνω και πότε θα ξεπληρώσω. Μέτα όμως ήρθαν τα πάνω κάτω!!

Το τελευταίο που με ένοιαζε τότε (αλλά και τώρα που τα έχω ξεπεράσει) είναι οι τράπεζες και οι τόκοι!!! Χέστηκα αν χρωστάω λεφτά και αν αυτό είναι νόμιμο ή μη, ηθικό ή μη.

Ξέρεις πόσοι είναι οι καρκινοπαθείς στην Ελλάδα; Οι ανάπηροι - τραυματίες από τροχαία; Ξέρεις πόσοι χάνουν την δουλειά τους καθημερινά, ειδικά τώρα στην κρίση;

Λες όλοι αυτοί να νοιάζονται για το αν θα πάρει ή όχι η τράπεζα τα λεφτά της; Χέστηκαν!!

Όσο για το κράτος... άστο καλύτερα! Επί χρόνια δούλευα για 600-700? και τα μισά χωρίς ασφάλιση. Νοιάστηκε καθόλου το κράτος για μένα; Ήξερα πως τα βγάζω πέρα; Πως πληρώνω το νοίκι; Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να στηρίξουν τις τράπεζες γιατί προφανώς είναι τα αφεντικά τους!!!

Όποιος νιώθει άσχημα για τα χρέη προς τις τράπεζες ας συνεχίσει να πληρώνει... εγώ θα συνεχίζω πίνω στην υγεία μου!!!!

Νά 'σαι καλά

Δώσε τις προτεραιότητες γιατί τις έχουμε χάσει.

nikos_abel
11/10/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Με το συμπάθειο, αλλά μόνο ένας αφελής θα πάει να πάρει ανοιχτό δάνειο.



Παρών!!!
Ακόμα τρέχω...

byron
11/10/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Παρών!!!
Ακόμα τρέχω...

:blush: Σορρυ φίλε μου....

Απλά μου έκανε και μου κάνει πάντα εντύπωση, πως κάποιος άνθρωπος υπογράφει δάνειο το οποίο δεν εξοφλείται ποτέ (!) και πληρώνει τόκους στον αιώνα τον άπαντα...:sick:

Ελπίζω να κατάλαβες τι παίζει και να το γύρισες σε τακτής λήξης.

notakos600
11/10/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τί εννοείς μικτα; :confused:



Μαζί με τον φόρο 10% και κάποια άλλα ''έξοδα''....

byron
11/10/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μαζί με τον φόρο 10% και κάποια άλλα ''έξοδα''....

Ντεν καταλαβαίνει τι είναι τα άλλα έξοδα, αλλά θα το αναλύσουμε σε άλλο thread με τίτλο "προθεσμιακές καταθέσεις, Repos ή swaps ? "

Amplified
11/10/2010, 13:52
Φίλε sakis, το θέμα είναι καθαρά παζάρια με την τράπεζα. Πιθανόν, αν τους πεις : "εγώ δεν έχω να πληρώσω, πάρτε το αυτοκίνητο τώρα γιατί έτσι κι αλλιώς θα αναγκαστείτε να το κατασχέσετε", να προχωρήσουν σε διακανονισμό. Το ίδιο θα γίνει κι αν σταματήσεις να πληρώνεις δόσεις και σε πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο μετά από 2-3 απλήρωτες δόσεις. Η διαφορά είναι ότι με τον πρώτο τρόπο γλυτώνεις τον τειρεσία που όπως είπαν κι οι άλλοι, πλέον καταχωρείται και το παραμικρό (καθυστερημένες οφειλές κλπ.).
Η μεταφορά οφειλών είναι επίσης καλή λύση και δεν νομίζω να δυσκολευτείς να βρεις τράπεζα γιατί το ποσό που χρωστάς είναι μικρό απ' ότι κατάλαβα.
Εγώ στην θέση σου θα τους έκανα εγώ μία κρούση για παζάρια όπως πολύ σωστά σκέφτηκες κι εσύ κι αν δεν ταρακουνιόταν θα σταματούσα να πληρώνω δόσεις. Μου φαίνεται αδύνατον να προχωρήσουν σε κατάσχεση χωρίς διακανονισμό, γιατί σίγουρα θα βγουν χαμένοι. Γενικά πλέον οι τράπεζες αποφεύγουν τις κατασχέσεις ακόμα και στα σπίτια, λόγω κατάστασης της αγοράς.
Πάντως σε καμία μα καμία περίπτωση η eurobank δεν πρόκειται να σου δώσει την κυριότητα, αν δεν εξοφληθεί όλο το κεφάλαιο.

PortisHead
11/10/2010, 13:55
Αυτες οι συζητήσεις "τυπου" κοροιδεψε την τραπεζα , κλεψτην , αυτη ειναι το αρπακτικο κιεσυ ο κακομοιρης , μονο σε τριτοκοσμικες χωρες σαν την Ελλαδα πρεπει να γινονται.

:(

Cpt. Haddock
11/10/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
A οκ κατάλαβα, τα μικτά είναι που ανακοινώνουν αυτοί για να δελεάσουν.
Στη τσέπη του καταθέτη Βύρωνα δεν φτάνουν ούτε τα μισά πάντως. ;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μαζί με τον φόρο 10% και κάποια άλλα ''έξοδα''....

Δηλαδή το 10% φόρου και "καποια άλλα εξοδα" ειναι πανω απο το 50% του τόκου;

byron
11/10/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Μου φαίνεται αδύνατον να προχωρήσουν σε κατάσχεση χωρίς διακανονισμό, γιατί σίγουρα θα βγουν χαμένοι. Γενικά πλέον οι τράπεζες αποφεύγουν τις κατασχέσεις ακόμα και στα σπίτια, λόγω κατάστασης της αγοράς.


Παιδιά, αυτά τα λέτε υποθετικά και σκεπτόμενοι με την κοινή λογική του έλα μωρέ, σιγά μην τη συμφέρει να σε τρέχει κλπ κλπ, ή ξέρετε κάτι από "μέσα"? :winka:

Ας έχετε υπ΄όψη σας ότι οι τράπεζες θα διευκολύνουν με τους τρόπους που είπαμε, παρά να πνίξουν τον πελάτη τους ΑΝ υπάρχει περίπτωση να σώζεται η κατάσταση. Γιατί αν δεν σώζεται τον λόγο τον έχουν άλλα τμήματα που δεν μπορείς να συνεννοηθείς :winka:

Amplified
11/10/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αυτες οι συζητήσεις "τυπου" κοροιδεψε την τραπεζα , κλεψτην , αυτη ειναι το αρπακτικο κι εσυ ο κακομοιρης , μονο σε τριτοκοσμικες χωρες σαν την Ελλαδα πρεπει να γινονται.

:(

Παντού γίνονται, απλά στον υπόλοιπο κόσμο γίνονται πολιτισμένα. Δηλαδή πας σε μία τράπεζα και λες "αυτός μου έδωσε 3,5%, αυτός 3,7% κι αυτός 3,8%. Θα μου δώσεις κάτι καλύτερο να το κλείσω σε σένα ;".
Στην Ελλάδα όλοι ψάχνουμε κανέναν συγχωριανό υπάλληλο, κανέναν γνωστό διευθυντή που θα προωθήσει το θέμα γρηγορότερα στα κεντρικά, και μετά ξεκινάμε τα μπακαλίστικα κόψε-ράψε-κρύψε. Το θέμα είναι αυτά τα ξεκινάνε οι τράπεζες πρώτα και μετά τα κάνει ο κόσμος.

byron
11/10/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Παντού γίνονται, απλά στον υπόλοιπο κόσμο γίνονται πολιτισμένα. Δηλαδή πας σε μία τράπεζα και λες "αυτός μου έδωσε 3,5%, αυτός 3,7% κι αυτός 3,8%. Θα μου δώσεις κάτι καλύτερο να το κλείσω σε σένα ;".


Ρπμ, στην Ευρώπη δουλεύω τόσα χρόνια και δεν το ξέρω? :look: :look:

Cpt. Haddock
11/10/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Παντού γίνονται, απλά στον υπόλοιπο κόσμο γίνονται πολιτισμένα. Δηλαδή πας σε μία τράπεζα και λες "αυτός μου έδωσε 3,5%, αυτός 3,7% κι αυτός 3,8%. Θα μου δώσεις κάτι καλύτερο να το κλείσω σε σένα ;".
Στην Ελλάδα όλοι ψάχνουμε κανέναν συγχωριανό υπάλληλο, κανέναν γνωστό διευθυντή που θα προωθήσει το θέμα γρηγορότερα στα κεντρικά, και μετά ξεκινάμε τα μπακαλίστικα κόψε-ράψε-κρύψε. Το θέμα είναι αυτά τα ξεκινάνε οι τράπεζες πρώτα και μετά τα κάνει ο κόσμος.

Καμία σχεση

:wave2:

PortisHead
11/10/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Παντού γίνονται, απλά στον υπόλοιπο κόσμο γίνονται πολιτισμένα. Δηλαδή πας σε μία τράπεζα και λες "αυτός μου έδωσε 3,5%, αυτός 3,7% κι αυτός 3,8%. Θα μου δώσεις κάτι καλύτερο να το κλείσω σε σένα ;".
Στην Ελλάδα όλοι ψάχνουμε κανέναν συγχωριανό υπάλληλο, κανέναν γνωστό διευθυντή που θα προωθήσει το θέμα γρηγορότερα στα κεντρικά, και μετά ξεκινάμε τα μπακαλίστικα κόψε-ράψε-κρύψε. Το θέμα είναι αυτά τα ξεκινάνε οι τράπεζες πρώτα και μετά τα κάνει ο κόσμος.

Εγω λεω πως ειμαστε κουκουρουκου και δεν αναλαμβανουμε τις ευθυνες των πραξεων μας γενικοτερα.
Αλλα θα μου πεις μονο σε αυτον τον τομεα γινετε αυτο ?

Amplified
11/10/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Παιδιά, αυτά τα λέτε υποθετικά και σκεπτόμενοι με την κοινή λογική του έλα μωρέ, σιγά μην τη συμφέρει να σε τρέχει κλπ κλπ, ή ξέρετε κάτι από "μέσα"? :winka:

Εγώ το λέω με βάση αυτά που ακούω από γνωστούς-φίλους-συγγενείς και από αυτά που πιάνω από άμεσους συνεργάτες στις τράπεζες. Γενικά η συμπεριφορά είναι αρκετά πιο γλυκιά όταν φτάνει το θέμα ως την κατάσχεση. Προχθές είδα μία τύπισσα στην τράπεζα που είχε πάει για διακανονισμό της πιστωτικής, αφού χρωστούσε 6 δόσεις και την είχαν πάρει 3 τηλέφωνα ήδη, κι ο υπάλληλος της μιλούσε με το σεις και το σας. Πριν 1 χρόνο αυτό θα ήταν αδιανόητο νομίζω.


Ας έχετε υπ΄όψη σας ότι οι τράπεζες θα διευκολύνουν με τους τρόπους που είπαμε, παρά να πνίξουν τον πελάτη τους ΑΝ υπάρχει περίπτωση να σώζεται η κατάσταση. Γιατί αν δεν σώζεται τον λόγο τον έχουν άλλα τμήματα που δεν μπορείς να συνεννοηθείς :winka:

Μα έτσι κι αλλιώς η τράπεζα πνίγει τον πελάτη και με τον διακανονισμό. Η διάρκεια αυξάνεται άρα κι οι τόκοι αυξάνονται, απλά παράλληλα αυξάνεται και το ρίσκο (θεωρητικά).

Εγώ πάντως θα έκανα αυτό που είπα παραπάνω στο δικό μου το δάνειο αν έχω παρόμοιο πρόβλημα (χτύπα ξύλο).

PortisHead
11/10/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Παιδιά, αυτά τα λέτε υποθετικά και σκεπτόμενοι με την κοινή λογική του έλα μωρέ, σιγά μην τη συμφέρει να σε τρέχει κλπ κλπ, ή ξέρετε κάτι από "μέσα"? :winka:



Εγω να σου μιλησω προσωπικα απο στενο οικογενειακο κυκλο.
Σπιτι αξιας 250.000 ευρω , δεν εχει πληρωθει ουτε μια δοση...εδω και 2 χρονια
Ουτε καταχεση ουτε τιποτα.
Τα γραμματα και οι απειλες.....σωριδόν βεβαια.
Αλλα εδω δεν μπορει να βρει αγοραστη να το πουλησει αυτος που το χρωσταει , θα βρει η τραπεζα ?
Να το παρει και να το κανει τι μετα ?

notakos600
11/10/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δηλαδή το 10% φόρου και "καποια άλλα εξοδα" ειναι πανω απο το 50% του τόκου;


Εν πάση περιπτώση δεν παίρνεις ποτέ στο χέρι όσα αρχικά υπόσχονται.
Η κάθε γειτονιά έχει και από μια τράπεζα, δεν χάνετε τίποτα να μπείτε και να ρωτήσετε.

Cpt. Haddock
11/10/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εν πάση περιπτώση δεν παίρνεις ποτέ στο χέρι όσα αρχικά υπόσχονται.
Η κάθε γειτονιά έχει και από μια τράπεζα, δεν χάνετε τίποτα να μπείτε και να ρωτήσετε.

Προφανώς, αλλα το οτι υπαρχει 10% φόρος δεν ειναι κρυφό, όπως δεν ειναι κρυφη και η επιβάρυνση του χρεωστικού επιτοκιου με την εισφορά του ν.128/75

Αλλο αυτό και άλλο να λέμε, ετσι απλά, οτι ο πελατης "δεν παίρνει ουτε τα μισα" :winka:

byron
11/10/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Εγώ πάντως θα έκανα αυτό που είπα παραπάνω στο δικό μου το δάνειο αν έχω παρόμοιο πρόβλημα (χτύπα ξύλο).

Μακριά απ΄ολους εννοείται. Το θέμα διακανονισμού το αναφέραμε και παραπάνω νομίζω. Αν συμφέρει ή όχι τον πελάτη από θέμα κόστους προφανώς και όχι. Τον βολεύει μόνο απ΄τη μείωση της δόσης αν είναι ζορισμένος.

Απλά ανέφερες ότι δεν νομίζεις ότι θα προχωρήσουν σε κατασχέσεις ακόμα κια ακινήτων γιατί η αγορά έτσι κι αλλιώς κλπ κλπ.

Δυστυχώς δεν δουλεύουν έτσι τα πράγματα....
Υπάρχουν διαδικασίες που τηρούνται απαρέκλητα. 1-2-3-4-5 στάδια, ανάλογα την τράπεζα. Στο 5 :wave2: και ότι πάρουν. Πιθανόν και τίποτα αλλα η διαδικασία είναι όπως σου είπα.

Ετσι μου ΄χουν πει δυο τρεις τραπεζικοί που δουλεύουν εδώ μέσα. :dizzy:

notakos600
11/10/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Προφανώς, αλλα το οτι υπαρχει 10% φόρος δεν ειναι κρυφό, όπως δεν ειναι κρυφη και η επιβάρυνση του χρεωστικού επιτοκιου με την εισφορά του ν.128/75

Αλλο αυτό και άλλο να λέμε, ετσι απλά, οτι ο πελατης "δεν παίρνει ουτε τα μισα" :winka:


Βρε συ καπ, παίζει το χρονικό διάστημα που τα ''κλείνεις'' και κάποια άλλα ψιλολόγια.
Ασχολούμαι πάνω από πενταετία με προθεσμιακές, ποσά σοβαρά όχι 30 και 40 χιλιάρικα και δεν είναι πάντα όπως φαίνονται.

Cpt. Haddock
11/10/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ασχολούμαι πάνω από πενταετία με προθεσμιακές, ποσά σοβαρά όχι 30 και 40 χιλιάρικα και δεν είναι πάντα όπως φαίνονται.

Για πες για να μαθαίνουμε κι εμεις :wacko:

Amplified
11/10/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρπμ, στην Ευρώπη δουλεύω τόσα χρόνια και δεν το ξέρω? :look: :look:

Πως δλδ πήρες δάνειο από τράπεζα της χώρας που δουλεύεις ; Για πες χώρα και τράπεζα και διαδικασία αν σου είναι εύκολο γιατί με ενδιαφέρει. Εγώ έχω μία φίλης hsbc uk και δεν μου λέει κάτι αλλιώτικο από τις ελληνικές τράπεζες, απλά τα πράγματα είναι λίγο πιο formal.

notakos600
11/10/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για πες για να μαθαίνουμε κι εμεις :wacko:

ΟΚ, εν καιρώ. ;)

byron
11/10/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εγω να σου μιλησω προσωπικα απο στενο οικογενειακο κυκλο.
Σπιτι αξιας 250.000 ευρω , δεν εχει πληρωθει ουτε μια δοση...εδω και 2 χρονια
Ουτε καταχεση ουτε τιποτα.
Τα γραμματα και οι απειλες.....σωριδόν βεβαια.
Αλλα εδω δεν μπορει να βρει αγοραστη να το πουλησει αυτος που το χρωσταει , θα βρει η τραπεζα ?
Να το παρει και να το κανει τι μετα ?

Ωραία, να σου πω και εγώ κάτι από στενό επαγγελματικό κύκλο. :lol:
Δάνειο 260.000?, βγήκε μέσα σε 2 χρόνια σε πλειστηριασμό απ΄την στιγμή που σταμάτησε να πληρώνει.
Το πήραν κάποιοι τον Μάρτιο του 2010 για 119.000, και χρωστάει ακόμα 94.000 (είχε πληρώσει τα υπόλοιπα).
Η τράπεζα έχασε 94.000, αυτός το σπίτι του και τέλος. Είδες τι μπορεί να το κάνει?

ggs
11/10/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ωραία, να σου πω και εγώ κάτι από στενό επαγγελματικό κύκλο. :lol:
Δάνειο 260.000?, βγήκε μέσα σε 2 χρόνια σε πλειστηριασμό απ΄την στιγμή που σταμάτησε να πληρώνει.
Το πήραν κάποιοι τον Μάρτιο του 2010 για 119.000, και χρωστάει ακόμα 94.000 (είχε πληρώσει τα υπόλοιπα).
Η τράπεζα έχασε 94.000, αυτός το σπίτι του και τέλος. Είδες τι μπορεί να το κάνει?

Στο παράδειγμα αυτό , που ακριβώς έχασε η τράπεζα?
Ο δανειοληπτης της χρωσταει ακόμη 94.000.
Δηλαδή έχει πληρώσει 166.000 ..
Το έβγαλε στο «σφυρί» για 119.000..
Δηλαδή , 119.000+166.000 = 285.000…

…και τα 94.000 τα χρωσταει ακόμη ….δεν εξόφλησε..

byron
11/10/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Στο παράδειγμα αυτό , που ακριβώς έχασε η τράπεζα?
Ο δανειοληπτης της χρωσταει ακόμη 94.000.
Δηλαδή έχει πληρώσει 166.000 ..
Το έβγαλε στο «σφυρί» για 119.000..
Δηλαδή , 119.000+166.000 = 285.000…

…και τα 94.000 τα χρωσταει ακόμη ….δεν εξόφλησε..

Come again γιατί σ΄έχασα? :look:

ggs
11/10/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Come again γιατί σ΄έχασα? :look:

Κάτσε να δω αν κατάλαβα καλά…

Πήρε κάποιος δάνειο για σπίτι 260,000
Πλήρωσε τις πρώτες 166,000 και μετά τους φέσωσε τις 94,000
Η τράπεζα έβγαλε στο σφυρί το σπίτι και πήρε 119,000

Αυτό είναι ή λάθος κατάλαβα ?
:confused:

byron
11/10/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Κάτσε να δω αν κατάλαβα καλά…

Πήρε κάποιος δάνειο για σπίτι 260,000
Πλήρωσε τις πρώτες 166,000 και μετά τους φέσωσε τις 94,000
Η τράπεζα έβγαλε στο σφυρί το σπίτι και πήρε 119,000

Αυτό είναι ή λάθος κατάλαβα ?
:confused:

Ναι. Δεν είχε πληρώσει 166.000.... (Θα*) είχε πληρώσει περίπου κανένα 50άρι (δόσεις που πληρώθηκαν-πλειστηρ.-οφειλή)

*το θα πάει στο ότι είχα μπερδέψει τα δάνεια και τα ξανατσέκαρα. Η οφειλή ήταν 190.000 και είχε πληρώσει δόσεις κάποιων μηνών μέχρι αρχές του 2008 και τέλος.
Το σπίτι πουλήθηκε 112.000 και η οφειλή είναι 95.000 ακόμα (απλήρωτες δόσεις μέχρι την παύση εκτοκισμού + δικαστικά έξοδα + έξοδα πλειστηριασμού κλπ κλπ κλπ)

ggs
11/10/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ναι. Δεν είχε πληρώσει 166.000.... (Θα*) είχε πληρώσει περίπου κανένα 50άρι (δόσεις που πληρώθηκαν-πλειστηρ.-οφειλή)

*το θα πάει στο ότι είχα μπερδέψει τα δάνεια και τα ξανατσέκαρα. Η οφειλή ήταν 190.000 και είχε πληρώσει δόσεις κάποιων μηνών μέχρι αρχές του 2008 και τέλος.
Το σπίτι πουλήθηκε 112.000 και η οφειλή είναι 95.000 ακόμα (απλήρωτες δόσεις μέχρι την παύση εκτοκισμού + δικαστικά έξοδα + έξοδα πλειστηριασμού κλπ κλπ κλπ)

ε... παλι καλα την εβγαλε η τραπεζα.... (θεός φυλάξει...):lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
11/10/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ε... παλι καλα την εβγαλε η τραπεζα.... (θεός φυλάξει...):lol: :lol: :lol:

:rotflmao:

byron
11/10/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ε... παλι καλα την εβγαλε η τραπεζα.... (θεός φυλάξει...):lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

PortisHead
11/10/2010, 15:45
Αρα καθε τραπεζα δρα με αλλα κριτηρια ???