PDA

View Full Version : Ακόμη ένα θρεντ για λάστιχα...



npat
09/10/2010, 22:44
Τα λάστιχα που έχω φορέσει μέχρι τώρα στο CBFάκι, και οι εντυπώσεις που μου άφησε καθένα από αυτά:

- Michelin Pilot Road, ένα ζευγάρι απ' τον κατασκευαστή: Πραγματικά άθλιο λάστιχο. Σκληρό, ανασφαλές, αργό, με κορώνα κατάλληλη για νταλίκα, δεν τρώγεται με τίποτα. Τα άλλαξα μετά από 20000 χλμ και ήταν ακόμη σαν καινούρια

- Michelin Pilot Road 2, ένα ζευγάρι: Τίμιο λάστιχο, πολύ τουριστάδικο, καλό στο βρεγμένο, έβγαλε περίπου 15000 χλμ. Δεν με εντυπωσίασε όμως. Εγώ προσωπικά δεν θα το ξαναέβαζα.

- Michelin Pilot Power, έξι ζευγάρια στη σειρά: Εξαιρετικές εντυπώσεις. Πολύ καλό κράτημα, αξιοπρεπέστατα στο βρεγμένο, πολύ γρήγορη κορώνα (αλλά εμένα αυτό μ' αρέσει). Παρουσιάζουν την τάση να γλιστράνε λίγο αν τα πιέσεις, αλλά με έναν εντελώς προβλέψιμο τρόπο που όταν το συνηθίσεις όχι μόνο δεν σε τρομάζει, αλλά σου δίνει πολύτιμη πληροφόρηση. Μου κρατάνε από 8000 έως 10000 χλμ ανάλογα με το πόσο και πως πάω στην εθνική. Απολύτως ευχαριστημένος. Μειονεκτήματα: Δεν τους αρέσουν καθόλου οι λευκές διαχωρίστηκες, ειδικά στο βρεγμένο (ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ όμως).

- Pirelli Diablo Rosso, ένα ζευγάρι: Μετριότατες εντυπώσεις. Στο στεγνό, σε καλή άσφαλτο και όταν ζεσταθούν καλά είναι μια χαρά. Ψιλοάθλια στο βρεγμένο. Όταν γλιστρήσουν, ειδικά σε κακή άσφαλτο, γλιστράνε απότομα χωρίς καμία σχεδόν προειδοποίηση (τουλάχιστον που να μπορώ να την καταλάβω εγώ).

Και τώρα ήρθε ο καιρός για καινούρια. Σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο απ' τα:

- Dunlon SportSmart
- Metzeler M5 (αν το βγάζει σε 160)
- Michelin Pilot Pure
- Michelin Pilot Power 2CT

Διαφορετικά ξαναγυρνάω στα Pilot Power που τα ξέρω και τα εμπιστεύομαι.

Γνώμες (ειδικά αν κάποιος μπορεί να συγκρίνει με το Power τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο)?

:wave2:

gixxerpap
10/10/2010, 09:40
corsa III βγαίνουν στις διαστάσεις σου?

binzis
10/10/2010, 09:43
Pirelli Angel. Βάλτα και θα με θυμηθείς...:)
:beer: :wave2:

Cpt. Haddock
10/10/2010, 09:49
Nικο, Metzeler M5 φοραγε ο Τιγρης οταν τον εκανες εκεινη την μακρας διαρκειας :lol: δοκιμη. Δεν ξερω εαν θυμασαι πώς σου φάνηκαν (και δεν ξερω για το θεμα των διαστάσεων)

Παντως κρατανε πανω απο 10000 χλμ

manhunter
10/10/2010, 09:54
+1 στα Corsa III που λεει ο pap.
Νομιζω εσένα θα σου έρθουν κουτί


:beer: :beer:

tzeronymo
10/10/2010, 10:06
Εγω φορεσα Μ5 ΜΕTZELER εχω κανει 500 χλμ απατητο ακομη, αλλα το περασμενο Σ/Κ
ολη την Β.Ευβοια με βροχη -στεγνο - βροχη και επιστροφη απο ΑΡΚΙΤΣΑ μου φανηκε καλυτερο απο το ROAD 2 που ειχα !
Τιμη 320 e
Υπαρχει και σε size 160

Joyrider
10/10/2010, 10:16
Καλημέρα.

Τώρα φοράω τα pilot power και βλέπω ότι έχουμε πανομοιότυπες απόψεις για αυτά τα λάστιχα, ειδικά αυτό για τις διαβάσεις στο βρεγμένο μου είχε κάνει και μένα εντύπωση.

Μάλλον στα ίδια θα πάω γιατί είμαι ευχαριστημένος, αλλά αν βάλεις τα M5 και δεν βαριέσαι γράψε δυο λόγια γιατί με ενδιαφέρουν και εμένα και σε λίγο θα είμαι σε φάση αλλαγής.

Καλά χιλιόμετρα πάντως :beer: