PDA

View Full Version : Μετατροπή σε φλας



Ζεύκας
10/10/2010, 03:15
Αγόρασα κάτι φλασάκια αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι συμβατές οι φίσες.

Καμιά ιδέα? να πάω σε ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει τη φίσα στο φλας?

επίσης επειδή είναι led έχω ακούσει ότι θα πρέπει να μπει κάποιου είδους αντίσταση, ισχύει?


Ακολουθούν φωτό :wave2:

Ζεύκας
10/10/2010, 03:15
φίσα μηχανής


214011

Ζεύκας
10/10/2010, 03:16
led φλασακι


214012

vaska
10/10/2010, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
led φλασακι

δεν χρειάζεσαι κανενός είδους μετατροπή αν χωράνε σφηνωτά τα τσουτσούνια του νέου στην παλιά φίσα. Βάλε το κίτρινο στο καλώδιο που έρχεται από τον θετικό πόλο και το μαύρο στο άλλο (τα led για να δουλέψουν έχουν πολικότητα) και είσαι οκ. Φρόντισε όμως να μονώσεις την ένωση

:nono: :nono:

the who
10/10/2010, 08:53
Αν μενουν σταθερα αναμμενα,αναβοσβηνουν πολυ γρηγορα η αργα θελεις αλλο ρελε(πως τη λενε αυτη τη μαλακια για τα φλασακια ποτε δεν θυμαμαι).flash relay ειναι?Αν συμβαινουν τα παραπανω παντως στειλε πμ.:wave2:

Gi_4ce
10/10/2010, 09:50
Θα χρειασυν αντιστάσεις (εκτος αν τα πηρες ακριβά και εχουν μεσα δικες τους.)

Τωρα, ή αντιστάσεις, ή ρελλαί!

Σου στελνω ΠΜ με το που θα βρεις.
:beer:

the who
10/10/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Θα χρειασυν αντιστάσεις (εκτος αν τα πηρες ακριβά και εχουν μεσα δικες τους.)

Τωρα, ή αντιστάσεις, ή ρελλαί!

Σου στελνω ΠΜ με το που θα βρεις.
:beer:

Τοχουμε ξαναπει.Οι αντιστασεις θερμαινονται πολυ.Πρεπει να μπουν σε καταλληλο μερος λοιπον.Με το ρελεδακι δεν θαχει προβλημα.

Gi_4ce
10/10/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Τοχουμε ξαναπει.Οι αντιστασεις θερμαινονται πολυ.Πρεπει να μπουν σε καταλληλο μερος λοιπον.Με το ρελεδακι δεν θαχει προβλημα.

Υπάρχουν μονωμένες αντιστάσεις γι αυτή τη δουλειά.

Είναι μεν λιγο μεγαλούτσικες, αλλα δεν φερνουν θερμοκρασία.

Αυτές ειναι που είχαν μεσα τα δικά μου led φλας

http://img532.imageshack.us/img532/4346/pic0558.jpg

:beer:

sv9cvk
10/10/2010, 12:31
Οι αντιστασεις μπαινουν για να "βλεπει" το φλασερ καταναλωση αντιστοιχη με αυτην των πυρακτωσεως
Η βασικη διαφορα των LED ειναι οτι δεν εχουν καταναλωση ,και δεν επιβαρυνουν την μπαταρια ...
Τωρα αν μπουν αντιστασεις τοτε αυτο δεν ισχυει ...

Για μενα η γνωμη μου η καλυτερη λυση ,ειναι αλλαγη του φλασερ με καποιο συμβατο με τα LED.
ετσι ωστε να υπαρχει και καποιο οφελος και οχι μονο¨"μουρη":rotflmao: (βεβαια καλη ειναι και αυτη ετσι?)

Τωρα το φις αυτο πιστευω οτι θα το βρεις το ιδιο αν πας σε κανενα μεγαλο (η ενημερωμενο) καταστημα ηλεκτρονικων
Αλλα οπως σου ειπε ο Vaska μπαινουν και ετσι φτανει να ειναι η σωστη πολικοτητα και να μονωθουν σωστα μην εχεις καποιο ατυχημα:rolleyes: :rolleyes:
Καλη επιτυχια:beer:

Μοτορεμαλι
10/10/2010, 13:12
απο την στιγμη που βαζεις led καλο ειναι να κερδισης και στην καταναλωση,αν βαλης αντιστασεις απλα φερνης στα ιδια watt την καταναλωση με τις λαμπες πυρακτωσεως που ειχες.καλυτερα ηλεκτρονικο ρελε λοιπον οποτε σεταρεις σωστα το κυκλωμα και αποφωρτηζεις κυκλωματα και διακοπτες.(λεω εγω τωρα...):beer:

Ζεύκας
10/10/2010, 14:49
κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις πολλές κ άμεσες απαντήσεις.

τώρα με μπερδεψατε με την διαμάχη ρελέ vs αντίστασης!

εγώ θέλω απλά το led φλας να αναβοσβήνει όπως και τα μαμά πυρακτώσεως πίσω.

επίσης όντως θα χρειαστώ φις γιατί τα τσουτσούνια του φλας δεν χωρούν στο φις της μηχανής

Gi_4ce
10/10/2010, 22:02
Απλό.

Πήγαινε σε καποιο μαγαζι.

Αν βρεις κανα ρελλαί, έχει καλώς. Προτίμησέ το

Αν δεν εχουν, παρε αντιστασούλες...

Δεν πιστεύω δα να εχεις και τόσο πρόβλημα με το ρεύμα...

;)

Ζεύκας
10/10/2010, 22:14
Έγινε Τάσο. το πμ το έχω λάβει υπ'όψιν

Μοτορεμαλι
10/10/2010, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις πολλές κ άμεσες απαντήσεις.

τώρα με μπερδεψατε με την διαμάχη ρελέ vs αντίστασης!

εγώ θέλω απλά το led φλας να αναβοσβήνει όπως και τα μαμά πυρακτώσεως πίσω.

επίσης όντως θα χρειαστώ φις γιατί τα τσουτσούνια του φλας δεν χωρούν στο φις της μηχανής

κοβης τα ακρα απο τα νεα φλασακια και γυμνωνης τα καλωδια στην ακρη περιπου εναν ποντο.(οχι ευξηνο εναι μεγαλος :nono: )βαζεις τα γυμνωμενα καλωδια μεσα στις οπες της φυσας του μοτο με προσοχη να μην μπερδεψεις τα χρωματα.το μαυρο με μαυρο και αν τα αλλο δεν ειναι ιδιο μην σε χαλαει,αν δεις πως τα καλωδια δεν σφυνονουν χρησιμοποιησε για σφυνα (αφου πρωτα εχεις βαλει τα καλωδια στις τρυπες)καμια οδοντογλυφιδα.(αν χρειαστη καντες 2-3...)τα φλας θα δουλεψουν αλλα λογικα αρκετα ποιο γρυγορα.ΕΔΩ λοιπον αποφασιζεις.βατικη αντισταση η' ηλεκτρονικο ρελε (φλασερ)???η γνωμη μου ειναι νεο ηλ/κο φλασερ.
ΑΑΑΑΑ....μην ξεχασης οταν τελειωσεις με τα καλωδια στις φυσες να βαλεις και λιγη μονοτικη ταινια να μην εχεις τιποτα κεραυνους να σε κυνηγανε,και βαλε ολο το απογυμνωμενο συρμα μεσα στις φυσες μεχρι την μονοση του καλωδιου του φλας.

sernodas2
11/10/2010, 23:26
ante bres fisakia poy frakaroyn... stis opes poy exeis k afou kopseis k petaxhs aytes poy exoyn ta flas pano,xegimnoma to kalwdio k me mia pensoyla tsaprizma-patima to neo fisaki pano sto kalwdio..


pare k kana fisaki para panw,peiramatisoy kiolas me kana allo kalwdio k tha eisai ok.
mhn mplekeis me monotikes(kapoia stigmi xekolan)odontoglifides k alles tetoioy idoys mpakalomontifies..min gamas to moto soy....alios ante se ena hlektrologio na kaneis doyleia soy
:beer: :beer:

Μοτορεμαλι
12/10/2010, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
ante bres fisakia poy frakaroyn... stis opes poy exeis k afou kopseis k petaxhs aytes poy exoyn ta flas pano,xegimnoma to kalwdio k me mia pensoyla tsaprizma-patima to neo fisaki pano sto kalwdio..


pare k kana fisaki para panw,peiramatisoy kiolas me kana allo kalwdio k tha eisai ok.
mhn mplekeis me monotikes(kapoia stigmi xekolan)odontoglifides k alles tetoioy idoys mpakalomontifies..min gamas to moto soy....alios ante se ena hlektrologio na kaneis doyleia soy
:beer: :beer:

σιγουρα καλυτερη δουλεια ειναι να πρεσαρεις κοσακια,νομιζω ακομα καλυτερα να ειναι μονταρισμενα πανω σε ιδια φυσα,αρκει βεβεα να εχεις πρεσακι γιατι με πενσα σε τοσο μικρο φις...μπακαλομοντα κανης παλι.αλλα δεν ξεκινας να μαθενης οδηγηση με 1000αρα...(για την ταινια που ξεκολα σε καποια στιγμη.....);)

sernodas2
12/10/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από acwaterdc
σιγουρα καλυτερη δουλεια ειναι να πρεσαρεις κοσακια,νομιζω ακομα καλυτερα να ειναι μονταρισμενα πανω σε ιδια φυσα,αρκει βεβεα να εχεις πρεσακι γιατι με πενσα σε τοσο μικρο φις...μπακαλομοντα κανης παλι.αλλα δεν ξεκινας να μαθενης οδηγηση με 1000αρα...(για την ταινια που ξεκολα σε καποια στιγμη.....);)

ontos an k kathistos ortha mila o filos..
ama to xeis ligo k soy poyn k pws...ta pas to 1000ari k oso to pas matheneis
:)

npat
12/10/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Οι αντιστασεις μπαινουν για να "βλεπει" το φλασερ καταναλωση αντιστοιχη με αυτην των πυρακτωσεως

Σωστά. Και αυτό απαιτείται γιατί κάποιος μαλάκας σκέφτηκε ότι καλό θα ήταν να ξέρει ο οδηγός αν κάηκε κανένα φλας (χωρίς να το κοιτάξει) οπότε οι τυπικοί flasher (τουλάχιστον αυτοί που είναι σύμφωνοι με τις προδιαγραφές έγκρισης τύπου) αυξάνουν την συχνότητα αναβοσβήματος όσο μικραίνει η κατανάλωση που βλέπουν. Η ιδέα είναι ότι αν καεί ένα λαμπάκι φλας, τότε έχεις μικρότερη κατανάλωση οπότε ο φλάσερ αβοσβήνει πιο γρήγορα και έτσι το καταλαβαίνεις. Αν τώρα εσύ πας και αλλάξεις τα λαμπάκια με LED (τα οποία έτσι κι αλλιώς έχουν ΠΟΛΥ μικρότερη κατανάλωση) ο στάνταρ φλασερ παθαίνει τραλαλά, νομίζει ότι έχεις καμμένα λαμπάκια και αναβοσβήνει σαν τρελός.

Ο χαζός (αλλά φθηνός και εύκολος) τρόπος για να το ξεπεράσεις είναι να βάλεις μαζί με τα LED φλασάκια αντιστάσεις που καταναλώνουν περίπου τόσο όσο κατανάλωναν και τα μαμά λαμπάκια (και φυσικά ζεσταίνονται μια και την κατανάλωση την μετατρέπουν σε θερμότητα).

Ο σωστός τρόπος είναι να αντικαταστήσεις τον φλάσερ σου με έναν που είναι φτιαγμένος για να οδηγεί LED.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk

Για μενα η γνωμη μου η καλυτερη λυση ,ειναι αλλαγη του φλασερ με καποιο συμβατο με τα LED.
ετσι ωστε να υπαρχει και καποιο οφελος και οχι μονο¨"μουρη":rotflmao: (βεβαια καλη ειναι και αυτη ετσι?)


Ακριβώς.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk

Τωρα το φις αυτο πιστευω οτι θα το βρεις το ιδιο αν πας σε κανενα μεγαλο (η ενημερωμενο) καταστημα ηλεκτρονικων


Αν πας μια βόλτα από έναν Κατουμά, 99% θα βρεις κατάλληλο βύσμα---δεν δείχνει να είναι περίεργο. Καλύτερα μην μπλέκεις με μανταλάκια, οδοντογλυφίδες, χαρτοπετσέτες και άλλες τέτοιες με πατέντες.

:wave2:

imitrelos
12/10/2010, 15:37
Οπως σου είπανε και πιό πάνω υπάρχει μια αντίσταση στα led ανόρθωσης 10 ohm αν θυμάμε καλά , συνήθως όλα τα έτιμα πακέτα
έχουν μέσα το κύκλωμα οδήγησης τους (τήν αντίσταση :p )

απλά μόνο τα συνδέεις και να ξέρεις ότι τα led καταπωνουν λιγότερο τήν μπαταρια (στο λέω γιατι φιλαράκι σε ηλετρολόγο πήρε απάντηση του τύπου φιλαράκι πρέπει να βάλουμε και ισχυρότερη μπαταρία γιατι τι δικιά σου τα led θα την ξεζουμίσουν :rotflmao: :rotflmao: )

καλοφόρετα :beer:

Ζεύκας
21/10/2010, 14:02
Λοιπόν πήγα σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά και μου έριξε άκυρο.

Τι εννοώ?
Εγώ θέλω να αντικαταστήσω τα εμπρος φλας με led
τα πισω θα τα αφησω πυρακτωσεως.

Με είπαν ότι άμα έχω μπροστα λεντ και πισω πυρακτωσεως ΚΑΙ ρελέ να βάλω πάλι θα έχω
πρόβλημα και τα μπροστά θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα από τα πίσω.

Για να πετύχω σωστό αποτέλεσμα πρέπει λέει να αντικαταστήσω και τα πίσω με led
κάτι βέβαια που δν σκοπεύω να κάνω.


Καμιά ιδέα? :rolleyes:

sapila racing
21/10/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Καμιά ιδέα? :rolleyes:

Να αφήσεις τις μλκιες, μια χαρά φλας εχει το μηχανάκι. :D

sniper
21/10/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
......


Καμιά ιδέα? :rolleyes:

Ξεκίνα μ' ένα καλό κούρεμα πρώτα....

:smokin:

Tpap
21/10/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Καμιά ιδέα? :rolleyes:


215495

harris_x
21/10/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Λοιπόν πήγα σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά και μου έριξε άκυρο.

Τι εννοώ?
Εγώ θέλω να αντικαταστήσω τα εμπρος φλας με led
τα πισω θα τα αφησω πυρακτωσεως.

Με είπαν ότι άμα έχω μπροστα λεντ και πισω πυρακτωσεως ΚΑΙ ρελέ να βάλω πάλι θα έχω
πρόβλημα και τα μπροστά θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα από τα πίσω.

Για να πετύχω σωστό αποτέλεσμα πρέπει λέει να αντικαταστήσω και τα πίσω με led
κάτι βέβαια που δν σκοπεύω να κάνω.


Καμιά ιδέα? :rolleyes:
Από τη στιγμή που δε θες να αλλάξεις τα πίσω, βάζεις τις αντιστάσεις και τέλος!

Ζεύκας
21/10/2010, 14:53
με τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς...:sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Από τη στιγμή που δε θες να αλλάξεις τα πίσω, βάζεις τις αντιστάσεις και τέλος!

ρε όταν λες αντιστάσεις εννοάς τα ρελέ? γτ είμαι άσχετος από ηλεκτρολογικά

sniper
21/10/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
με τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς...:sick:



ρε όταν λες αντιστάσεις εννοάς τα ρελέ? γτ είμαι άσχετος από ηλεκτρολογικά

Ε άνοιξε θέμα στα Τεχνικά.... :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :bawl: :bawl: :lol:

harris_x
21/10/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
με τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς...:sick:

ρε όταν λες αντιστάσεις εννοάς τα ρελέ? γτ είμαι άσχετος από ηλεκτρολογικά
οχι ρε'συ, άλλο το ένα, άλλο το άλλο!
δες παρακάτω

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Υπάρχουν μονωμένες αντιστάσεις γι αυτή τη δουλειά.

Αυτές ειναι που είχαν μεσα τα δικά μου led φλας

http://img532.imageshack.us/img532/4346/pic0558.jpg

:beer:

devil's animal
21/10/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

Καμιά ιδέα? :rolleyes:


γιατι να μην αλλαξεις και τα πισω??

σαν πολυ περιεργος εισαι μωρ'αδερφε μου...:rolleyes:

harris_x
21/10/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι να μην αλλαξεις και τα πισω??

σαν πολυ περιεργος εισαι μωρ'αδερφε μου...:rolleyes:
ναι ρε 'σύ, γιατι δε βάζεις led και πίσω;;
(http://cgi.ebay.co.uk/2-Tail-Rear-Brake-Turn-Amber-36-LED-Light-Bulb-Lamp-12V-/160488298612?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item255dd91874)

edit: αλλάζεις το φλασέρ και είσαι έτοιμος!

OldMan
21/10/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε άνοιξε θέμα στα Τεχνικά.... :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :bawl: :bawl: :lol:
Έχουμε γεμίσει έξυπνους ρε φούστη μου ... :smokin:

sniper
21/10/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχουμε γεμίσει έξυπνους ρε φούστη μου ... :smokin:


Σωστά, εσύ θες να εξετάζεις το πόσο σκληραίνει ή μαλακώνει η ανάρτηση απο την προφόρτηση....

npat
21/10/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Λοιπόν πήγα σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά και μου έριξε άκυρο.

Τι εννοώ?
Εγώ θέλω να αντικαταστήσω τα εμπρος φλας με led
τα πισω θα τα αφησω πυρακτωσεως.

Με είπαν ότι άμα έχω μπροστα λεντ και πισω πυρακτωσεως ΚΑΙ ρελέ να βάλω πάλι θα έχω
πρόβλημα και τα μπροστά θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα από τα πίσω.

Για να πετύχω σωστό αποτέλεσμα πρέπει λέει να αντικαταστήσω και τα πίσω με led
κάτι βέβαια που δν σκοπεύω να κάνω.


Καμιά ιδέα? :rolleyes:

Πίπες! Υπάρχουν ηλεκτρονικά φλάσερ που κάνουν ΚΑΙ για λάμπες (πυρακτώσεως) ΚΑΙ για LED. Απλά πρέπει να αντικαταστήσεις τον φλάσερ που έχει το μηχανάκι σου με ένα από αυτά. Βρες λοιπόν τον φλάσερ στο μηχανάκι σου, δες το τύπο του (μέγεθος pin-out) και αντικατέστησέ τον με έναν συμβατό (παρόμιο μέγεθος και ίδιο pin-out) ηλεκτρονικό και καθάρισες.

(Καλού κακού κράτα και έναν πυροσβεστήρα κάπου κοντά)

Ζεύκας
21/10/2010, 16:13
έχουμε κανά μαγαζί να πάω να ρωτήξω?

npat
21/10/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
έχουμε κανά μαγαζί να πάω να ρωτήξω?

Δεν ξέρω ρε Μπάμπη... Εγώ μια φορά είχα ψωνίσει απ' το e-bay. Ποιός τα φέρνει εδώ δεν ξέρω...

OldMan
21/10/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σωστά, εσύ θες να εξετάζεις το πόσο σκληραίνει ή μαλακώνει η ανάρτηση απο την προφόρτηση....
Γουστάρεις δηλ. να σκάει μούρη κανας λάκης σαν τον Ζεύκα που ενώ ξέρει/βλέπει/καταλαβαίνει ότι στο μηχανάκι του (όπως; και σε όλα τα άλλα) ανάβουν ΜΑΖΙ το μπρος και πίσω φλάς, αυτός θέλει ντε και καλά να πατεντάρει μόνο το μπροστά ...??? :smokin:


@Ζεύκα παλλικάρι μας, ομορφιά μας και καμάρι μας, πες μας πόσα Watts ήταν τα παλιά φλας και πόσα τα LED, να σΕ πούμε τι αντίσταση θα βάλεις σε σειρά με τα μπροστινά για να μην αλλάζεις φλασέρ ή παράλλληλα με τα πισινά αν θέλεις να βάλεις φλασέρ για LED ... :winka:

hidefnick
21/10/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
έχουμε κανά μαγαζί να πάω να ρωτήξω?


Τζάμπα πράμα ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ (http://cgi.ebay.co.uk/2-PIN-LED-FLASHER-RELAY-UNIT-FIX-INDICATOR-FLASH-RATE-/350372002629?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item5193cc7b45) :wave2:

Ζεύκας
21/10/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γουστάρεις δηλ. να σκάει μούρη κανας λάκης σαν τον Ζεύκα που ενώ ξέρει/βλέπει/καταλαβαίνει ότι στο μηχανάκι του (όπως; και σε όλα τα άλλα) ανάβουν ΜΑΖΙ το μπρος και πίσω φλάς, αυτός θέλει ντε και καλά να πατεντάρει μόνο το μπροστά ...??? :smokin:


@Ζεύκα παλλικάρι μας, ομορφιά μας και καμάρι μας, πες μας πόσα Watts ήταν τα παλιά φλας και πόσα τα LED, να σΕ πούμε τι αντίσταση θα βάλεις σε σειρά με τα μπροστινά για να μην αλλάζεις φλασέρ ή παράλλληλα με τα πισινά αν θέλεις να βάλεις φλασέρ για LED ... :winka:

λοιπόν Μαθουσαλίξ θα πάω να κάνω μια απόπειρα τώρα με ένα συμφορουμιτη
κι αν δεν βγάλω άκρη θα σε πω :lol:

μείνετε συντονισμένοι

OldMan
21/10/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Πίπες!
Μια που μιλάς καθαρά επιστημονικά ρε Νικολάκη, για πες μας πως μπορεί να δουλέψει ένα φλασέρ με LED ΚΑΙ λάμπα πυράκτωσης μαζί ...??? :blush:

sniper
21/10/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γουστάρεις δηλ. να σκάει μούρη κανας λάκης σαν τον Ζεύκα που ενώ ξέρει/βλέπει/καταλαβαίνει ότι στο μηχανάκι του (όπως; και σε όλα τα άλλα) ανάβουν ΜΑΖΙ το μπρος και πίσω φλάς, αυτός θέλει ντε και καλά να πατεντάρει μόνο το μπροστά ...??? :smokin:


@Ζεύκα παλλικάρι μας, ομορφιά μας και καμάρι μας, πες μας πόσα Watts ήταν τα παλιά φλας και πόσα τα LED, να σΕ πούμε τι αντίσταση θα βάλεις σε σειρά με τα μπροστινά για να μην αλλάζεις φλασέρ ή παράλλληλα με τα πισινά αν θέλεις να βάλεις φλασέρ για LED ... :winka:

Είδες;


Ζεύκα, αντε πες του τα στα τεχνικά....

:smokin:

OldMan
21/10/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
λοιπόν Μαθουσαλίξ θα πάω να κάνω μια απόπειρα τώρα με ένα συμφορουμιτη
κι αν δεν βγάλω άκρη θα σε πω :lol:
Ευχαριστώ πολύ αγόρι μου, αλλά δεν θέλω να μάθω... :nono:

npat
21/10/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ή παράλλληλα με τα πισινά αν θέλεις να βάλεις φλασέρ για LED ... :winka:

Σίγουρα? Νομίζω ότι τα ηλεκτρονικά φλάσερ δεν αλλάζουν τον ρυθμό αναβοσβήματος ανάλογα με το φορτίο...

hidefnick
21/10/2010, 16:40
Ενα πριν απο κάθε led flash και είσαι κομπλέ..... (http://cgi.ebay.co.uk/LED-Indicator-fast-flash-problem-Load-Ballast-Resistor-/130424135062?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item1e5de25d96)

npat
21/10/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μια που μιλάς καθαρά επιστημονικά ρε Νικολάκη, για πες μας πως μπορεί να δουλέψει ένα φλασέρ με LED ΚΑΙ λάμπα πυράκτωσης μαζί ...??? :blush:

Γιατί να ΜΗΝ μπορεί?

OldMan
21/10/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Ενα πριν απο κάθε led flash και είσαι κομπλέ..... (http://cgi.ebay.co.uk/LED-Indicator-fast-flash-problem-Load-Ballast-Resistor-/130424135062?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item1e5de25d96)
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (για την γυναίκα μου είμαι σίγουρος..) αυτές οι αντιστάσεις είναι 12 Watts και δεν είναι φθηνές ...:winka:

OldMan
21/10/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Γιατί να ΜΗΝ μπορεί?
Καλά σε είχα καταλάβει ότι είσαι γουσταρλής άντρας ...!! :blush:

hidefnick
21/10/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (για την γυναίκα μου είμαι σίγουρος..) αυτές οι αντιστάσεις είναι 12 Watts και δεν είναι φθηνές ...:winka:

2 λίρες το κομμάτι? Οτι είναι πολλά για το συγκεκριμένο αντικείμενο, είναι. Οτι του λύνουν το πρόβλημα χωρίς πολύ ψάξιμο όμως? Αξία ανεκτίμητη.... :lol: (πάμε για 4 σελίδες και βλέπουμε.....)

iconan
05/12/2012, 09:49
Εξήγησέ μας λίγο τι ακριβώς θέλεις να κάνεις γιατί μπερδευτήκαμε.
Αν θες να αλλάξεις μόνο τα μπροστινά φλάς και να έχεις και οικονομία μπορείς να προσθέσεις επιπλέον φλασερ ηλεκτρονικό, μόνο για τα μπροστά και να αφήσεις το παλιό για τα πίσω. Για να το κάνεις αυτό όμως πρέπει να ξέρεις λίγο από ηλεκτρονικά για να βρείς τις σωστές καλωδιώσεις, να αποκόψεις από το παλιό φλασερ τα μπροστινά και να τα συνδέσεις στο καινούριο.
Αν δεν σε ενδιαφέρει όμως η κατανάλωση τότε βάζεις μία αντίσταση σαν αυτές που σου προτείναν τα παιδιά παραπάνω, σε κάθε φλας και είσαι έτοιμος. Εχε στο νού σου ότι αρκετα led φλας που υπάρχουν στο εμπόριο έχουν ενσωματωμένη την αντιστασούλα αυτή οπότε δεν έχεις να κάνεις τίποτα παρα να τα συνδέσεις στις παλιές φύσες και είσαι έτοιμος. (χωρίς οικονομία στην κατανάλωση ρεύματος όμως). Τώρα εαν θέλεις να κάνεις και οικονομία στην κατανάλωση ρεύματος παίρνεις led φλας χωρίς αντίσταση, ή μόνο λαμπάκια led που αντικαθιστούν τα δικάσου ''(πιο οικονομική λυση)'', βγάζεις το φλασερ-ρελε, της μάνας του και βάζεις έναν αντίστοιχο ηλεκτρονικό και είσαι έτοιμος χωρίς να κόβεις-ράβεις τίποτα.