PDA

View Full Version : Οι μοτοσυκλετιστές να προσέχουν πολύ στην Εγνατία οδό



menos
10/10/2010, 13:15
Η Λέσχη Μοτοσυκλετιστών Έβρου ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ τα μέλη της αλλά και γενικότερα όλους τους οδηγούς για ένα πολύ επικίνδυνο σημείο της Εγνατίας Οδού.
Πιο συγκεκριμένα μετά τον κόμβο της Καβάλας (Περιοχή Αγίου Σίλα) 3,5 km προς την Θεσσαλονίκη, στην πρώτη αριστερή στροφή πριν το πρώτο τούνελ, είχε προ καιρού ανατραπεί μια νταλίκα η οποία κουβαλούσε ένα είδος λιπαντικού υγρού.
Αφού απομακρύνθηκε το όχημα και «καθαρίστηκε» το οδόστρωμα το σημείο αυτό δόθηκε ξανά στην κυκλοφορία…

Μετά από λίγο όμως ο πρώτος μοτοσυκλετιστής που πέρασε από εκεί, έπεσε και σφηνώθηκε κάτω από τις μπαριέρες, με συνέπεια να μείνει παράλυτος από την μέση και κάτω!
Ο φίλος και αδελφός μας έχει τρία παιδιά!!!
Από τότε ακολούθησαν άλλες δύο πτώσεις από μοτοσυκλετιστές με διάφορα «σπασίματα» χτυπώντας και αυτοί στις μπαριέρες! ...»

Αυτό το λιπαντικό όπως φαίνεται θα «ανεβαίνει» διαρκώς στην επιφάνεια του οδοστρώματος κάθε φορά που θα βρέχει ή θα έχει υγρασία, «ανανεώνοντας» διαρκώς το θανατηφόρο «έργο» της ολισθηρότητας του σημείου αυτού!!!

Πηγή: http://alexpolisonline.blogspot.com/2010/10/blog-post_5516.html

nickald
10/10/2010, 13:22
Περασα προσφατα απο εκει

Οντως φαινεται κατι να εχει πεσει στο δρομο αλλα δεν πηγε το μυαλο μου σε τετοια κατασταση.....

Προσοχη

Aggelos_SV
10/10/2010, 14:07
To εν λόγω σημείο.

S.O.S.


214024

sergiosm
10/10/2010, 16:27
sticky

guzzistas
10/10/2010, 16:50
:eyepop:

Τα μάτια σας δεκατέσσερα συνάνθρωποι!

fz6man
10/10/2010, 17:08
μπορει να δωσει καποιος συντεταγμενες να το περασουν οποιοι θελουν.

the who
10/10/2010, 18:32
Και γιατι δεν κανουν κατι αφου ο καθαρισμος την πρωτη φορα δεν απεδωσε?:evil: :evil: :evil:

sergiosm
10/10/2010, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Και γιατι δεν κανουν κατι αφου ο καθαρισμος την πρωτη φορα δεν απεδωσε?:evil: :evil: :evil:


θα κάνουν μόλις φάνε την αγωγή από τον άτυχο μοτοσυκλετιστή ...
:sad: :sad: :sad: :sad:

PQC
10/10/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
sticky

+999

thalasinos
10/10/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Και γιατι δεν κανουν κατι αφου ο καθαρισμος την πρωτη φορα δεν απεδωσε?:evil: :evil: :evil:


Μονο ξηλωμα τις πισσας και ξανα απ' την αρχη. Αλλα ποιος????

H.A.Balafoutre
10/10/2010, 22:15
Όχι ρε γαμώτο....κρίμα το παλικάρι και κρίμα για τους υπόλοιπους που χτύπησαν...τι κρίμα...

Βαμβακέλαιο ήταν, 20+τόνοι από ένα φορτηγό που δίπλωσε αφού ο τούρκος οδηγός κοιμήθηκε στο τιμόνι...

Οι τοπικές αρχές έριξαν πάρα πολύ πριονίδι, έπληναν το δρόμο, τον ξαναέπληναν...αλλά προφανώς δεν είναι ακρετό...φυσικά ήλπιζα οι αναβάτες να προσέχουν έτσι κι αλλιώς σε έναν πολύ γρήγορο δρόμο.

thalasinos
10/10/2010, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Όχι ρε γαμώτο....κρίμα το παλικάρι και κρίμα για τους υπόλοιπους που χτύπησαν...τι κρίμα...

Βαμβακέλαιο ήταν, 20+τόνοι από ένα φορτηγό που δίπλωσε αφού ο τούρκος οδηγός κοιμήθηκε στο τιμόνι...

Οι τοπικές αρχές έριξαν πάρα πολύ πριονίδι, έπληναν το δρόμο, τον ξαναέπληναν...αλλά προφανώς δεν είναι ακρετό...φυσικά ήλπιζα οι αναβάτες να προσέχουν έτσι κι αλλιώς σε έναν πολύ γρήγορο δρόμο.

Ποιος, και που να προσεχει ρε Γιωργο!!
Επιτελους πρεπει να μπει φρενο σ' αυτες τις στροφες!! ποσα παιδια εχουν φυγει και ποσα καθηλωθηκαν στο κρεββατι ? παρε παραδειγμα τον Αντρεα!!!!:sad:

Προσοχη παιδες , προσοχη στις στροφες !! Μπαινοντας στην καβαλα απο θεσσαλονικη !

TROOPER
11/10/2010, 16:35
οτι και να λεμε κατοπιν εορτης...ποιος και ποσο θα αποζημιωσει τον ατυχο μοτοσυκλετιστη???

ποσο κοστιζει τελικα η αρτιμελεια ενος ανθρωπου???:sad: :sad: :sad:

προσοχη πολυ παντου !!!!

blackbusa
11/10/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos


Μετά από λίγο όμως ο πρώτος μοτοσυκλετιστής που πέρασε από εκεί, έπεσε και σφηνώθηκε κάτω από τις μπαριέρες, με συνέπεια να μείνει παράλυτος από την μέση και κάτω!
Ο φίλος και αδελφός μας έχει τρία παιδιά!!!
Από τότε ακολούθησαν άλλες δύο πτώσεις από μοτοσυκλετιστές με διάφορα «σπασίματα» χτυπώντας και αυτοί στις μπαριέρες! ...»


Πηγή: http://alexpolisonline.blogspot.com/2010/10/blog-post_5516.html

:( :( :(

sapila racing
11/10/2010, 17:30
:( :mad: :mad:

H.A.Balafoutre
11/10/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οτι και να λεμε κατοπιν εορτης...ποιος και ποσο θα αποζημιωσει τον ατυχο μοτοσυκλετιστη???

ποσο κοστιζει τελικα η αρτιμελεια ενος ανθρωπου???:sad: :sad: :sad:

προσοχη πολυ παντου !!!!


Δυστυχώς στο σημείο εκείνο μπαίνεις ανετότατα με 200+ στο κοντέρ, μάλιστα όλοι οι αναβάτες από Καβάλα μέχρι Έβρο ξέρουν πολύ καλά τι σημαίνει στροφές Καβάλας και χωρίς το βαμβακέλαιο έτσι κι αλλιώς.

Εγώ είχα περάσει με τη μηχανή από εκεί αρχές Σεπτεμβρίου και μετά το θυμήθηκα να φανταστείς...ο δρόμος φαίνεται εντάξει, ήταν εντάξει λόγω ηλιοφάνειας, αλλά δεν καταλαβαίνεις τι συμβαίνει στην έτσι κι αλλιώς καλή άσφαλτο. Αλλά έτσι κι αλλιώς θέλει πολύ προσοχή εκεί πάνω και το ξέρουν όλοι.

Αν ήταν κάποιος οδηγός αυτοκινήτου και την γλύτωνε θα μπορούσε να το κυνηγήσει, εμείς οι αναβάτες έχουμε και την προκατάληψη εναντίον μας.

fz6man
11/10/2010, 18:37
παιδια εγω δε το ηξερα αυτο με το βαμβακελαιο και περναω εκει αρκετα γρηγορα μιλαμε για απιστευτα στροφιλικια το μερος προσοχη εχει ενημερωσει κανεις την δημαρχεια καβαλας ρε παιδια?

υλικοποκεμον
12/10/2010, 14:38
Οπως λεει και το θεμα μου παιδια ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ.
Τυγχανει να ειμαι ο πρωτος παθων της φονικης αυτησ στροφης το ξημερωμα εκεινο.
Συναντησα τον Γιωργο (το παληκαρι στο οποιο αναφερεται το αρθρο) στην αρχη των στροφων, στο υψος του ΦΙΛΛΙΠΟΥ ΄Β¨. Η ωρα ηταν περιπου 06:10 και ερχομουν απο Ορεστιαδα για Σερρες οδηγοντας ενα CBR XX
Η ωρα ηταν καταλληλη για ενα χαλαρο "περασμα" των στροφων χωρις κινηση.
Ενω συνεχισα τηην πορεια ειδα τον γιωργο οτι με ακολουθουσε (σε αποσταση περιπου 100 μετρων) χωρις να εχει καμια προθεση να με προσπερασει Η να με πιεσει (οπωσ συνηθωσ γινεται σε τετοιες διαδρομες απο πολλους ΜΑΣ) ετσι αποφασισα να μην κατεβω απο την Εγνατια στο υψος του Αγιου Σιλα εφοσον εχω συνταξιδιωτη και να συνεχισω μεχρι Αμφιπολη.
Οταν εφτασα στην συγκεκριμενη στροφη η εισοδος της, ηταν normal οταν ομως συνεχισα λιγο πριν την κορυφη της αντικρισα κατι μαυρο στην αφαλτο, μεχρι να αναλογιστω "ΤΙΜΑΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ"? εχασα την μουρη απο το χχ,ενστικτοδως σηκωνω την μηχανη απο το πλαγιασμα αλλαζοντας ετσι την πορεια μου προς τις μπαριερες, ετσι ξαναριχνω την μηχανη προς την στροφη με αποτελεσμα να χασω τον "κωλο"... στιγμιαια σηκωνω την μηχανη και οδηγοντας τη σαν εντουρο με αναποδα τιμονια μια δεξια και μια αριστερα για να μαζεψω τον "κωλο, να κατα φερω να στριψω, και να αποφυγω την συγκρουση με τις μπαριερες, διοτι η μηχανη πηγαινε πλαγια σαν το περπατημα του καβουρα, καταληγω στην μπροστα αριστερomerow ενος HONDA CIVIC το οποιο προπορευοταν. Με τον δεξι μασπιε μου τρυπαω το λαστιχο του civic σε δυο σημεια,το δεξι φαιρινγκ μου τριβεται στο λαστιχο ενω ασυνεσθητα τραβαω το ποδι μου λιγο πανω και το πισω μερος του φτερου του civic απλα ζουλαει λιγο το ποδι μου λιγο πιο πανω απο τον σπασμενο μασπιε στο καταληγμα της ουρας του ΧΧ (ευτυχως φορουσα καλες μποτες και δεν επαθε τιποτα ο αστραγαλος). Με το χτυπημα αυτο το ΧΧ ευθιγραμιζεται ενω ειμαι στο υψος της εξοδου της στροφης αλλα ο δρομος συνεχιζει να ειναι "μαυρος" και η προσφυση ΜΗΔΕΝΙΚΗ και συνεχιζω την πορεια μου προς τις μπαριερεςε οταν αντιλαμβανοιμαι οτι στην ακρη του δρομου μετα απο την ασπρη γραμμη ο δρομος ειναι ασπρος και παρακαλαω να μην ειναι χωματα για να μπορεσω να ανακτησω τον ελεγχο, ΕΥΤΥΧΩΣ ομως δεν ηταν χωματα αλλα καθαρη ασφαλτος και ετσι καταφερα και πλαγιασα την μηχανη για να αποφυγω ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ. Την στιγμη εκεινη ριχνω το βλεμα μου στον αριστερο καθρεφτη διοτι θυμηθηκα οτι ερχεται κι αλλος αναβατης, αλλα το μονο που ειδα ηταν μια μηχανη να σερνεται προς τα "μαχαιρια" στην δευτερη ματια βλεπω την μηχανη να χτυπαει σις μπαρες και να συνεχιζει ξαπλωμενη στο "παγοδρομιο" (ετσι ακριβως ηταν ολο εκεινο το σημειο για να σας δωσω να καταλαβετε την κατασταση της ασφαλτου). Λιγα μετρα παρακατω οταν στματησα και κατεβηκα απο την μηχανη ετρεξα αμεσως προς το μερος που ειχε σταματησει η μηχανη του Γιωργου αναζητοντας τον διοτι νομιζα οτι βρισκοταν πανω στην ασφαλτο, αλλα δυστυχως ειχα κανει λαθος.Τα αυτοκινητα που ακολουθουσαν ειχαν σταματησει πιο πριν και ενω ανεβενα τον δρομο τους ρωτουσα που ειναι ο οδηγος της μηχανης. Τα γονατα μου κοπηκαν οταν μου εδειξαν τους θαμνους πισω απο τις μπαριερες. μολις εφτασα εκει και ειδα τον Γιωργο να κουνιεται και να μιλαει ξαλαφρωσα και εβγαλα το κρανος και τα γαντια (ακομη τα φορουσα). Εκεινη την στιγμη ο Γιωργος εβγαλε το κρανος (παρα την αντιθετη γνωμη μου) επειδη ενιωσε δυσφορια. Μια κυρια απο τα αυτοκινητα που ειχαν σταματησει (την ευχαριστω) μου εδωσε ενα μπουκαλι νερο για να βρεξω το προσωπο του Γιωργου και στην συνεχεια καλεσε την τροχαια.Ρωτησα τον Γιωργο πως αισθανεται, πως τον λενε, αν ξερει που ειναι, και ειχε πληρη γνωση απλα δεν μπορεουσε να κουνησει τα ποδια του.
Στην συνεχεια πηρα το τριγωνο ασφαλειας απο το civic και δυο κορινες τις οποιες βρηκα πεταμενες μεσα στους θαμνους και τα τοποθετησα 200 μετρα περιπου πριν την στροφη επειδη τα διερχομενα αυτοκινητα ερχοταν με μεγαλη ταχυτητα και δεν μας εβλεπαν πριν την εισοδο της στροφης.
Αργοτερα ηρθε το ΕΚΑΒ (ευτυχως δεν καθυστερησε καθολου) και η αστυνομια.
Αν και χωρις διπλωμα(μου αφαιρεθηκε λογω point system) παρεμεινα εκει μεχρι να ερθει η τροχαια για να δωσω καταθεση (υπηρχε φοβος να ξαναεχω το δικαιωμα να αποκτησω το διπλωμα μετα απο 5 χρονια) για να υπαρχει μαρτυρας στο συμβαν.
Να ευχαριστησω τον κυριο Θαναση Μπαχλη ο οποιος ειναι ο οδηγος του honda civic διοτι χαρη στην συγκρουση μου μ αυτον σωθηκα, και να του πω ενα ΜΠΡΑΒΟ διοτι καθημερινα περναει απο το σημειο εκεινο (το οποιο με την βροχη γινεται ΠΑΓΟΣ) και πηγαινει απο την Καβαλα στην Θεσ/νικη για εργασια.
Να με συγχωρεσετε αν σας κουρασα αλλα ειχα την αναγκη να τα πω σε καποιους οι οποιοι θα με καταλαβουν,θα το διαδωσουν και θα μπορεσουν να βοθησουν με τον τροπο τους τον Γιωργο και τον καθε Γιωργο!

Gandalf dr685sm
12/10/2010, 14:47
Περαστικά και στους δύο... και ενα μπράβο για το οτι έκατσες στο σημείο αν και χωρίς δίπλωμα να δώσεις στοιχεία κτλ.. όμως και ενα "γιατί" να οδηγήσεις άνευ αυτού.

Τέλος πάντων.. δεν είναι ώρα για κρίση... περαστικά και στους δύο και οσο το δυνατόν πιο ανώδυνα.

Gandalf

blackbusa
12/10/2010, 14:50
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=111614&perpage=15&pagenumber=1

devil's animal
12/10/2010, 14:52
ελπιζω να ειναι καλα ο Γιωργος...
:wave2:

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:04
/


214337

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:06
.


214338

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:14
.


214339

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:15
.


214340

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:16
.


214341

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:16
.


214342

Tigas
12/10/2010, 15:17
κάποιος να τον σταματήσει :rolleyes: , βάλε όλες τις φωτό σου σε 1 topic

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:17
Εδω φαινεται καθαρα η διαφορά χρωματος της πισσας


214344

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:18
.


214345

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:20
.


214346

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:21
.


214347

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:23
.


214348

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:23
.


214349

υλικοποκεμον
12/10/2010, 15:24
.


214350

Aggelos_SV
12/10/2010, 15:30
Εκτύπωση (http://www.egnatia.eu/page/default.asp?la=1&id=3254) και κατευθείαν σε δικηγόρο για να κινηθούν δικαστικώς όσοι έχουν πάθει ζημιά εξαιτίας πλημμελούς/ανεπαρκούς καθαρισμού οδοστρώματος από μαζική διαρροή λιπαντικών-ελαίων.


Φονιάδες :evil:

H.A.Balafoutre
13/10/2010, 00:34
Πολύ άσχημη κατάληξη...και τέτοια σύμπτωση...μου είναι πολύ δύσκολο...καλή δύναμη........:(

fz6man
15/10/2010, 14:03
μπορεις να μου πεις αν εβρεχε η οχι ? το σημιο αυτο ειναι νομιζω μετα τα καλά στροφιλικια στις στροφες που δεν εχεις καλη ορατοτητα απο τους θαμνους προσοχη παιδια... και εγω απο εκει τάπα περναω γαμωτο τωρα μετις εκλογες ειναι ευκαιρια να πιεσουμε λιγο

nickald
15/10/2010, 14:10
Εγω περασα μετα απο βροχη και παλι φαινεται οτι κατι δεν παει καλα στο οδοστρωμα....

Θυμιζει εισοδους πρατηριων ή συνεργειων που εχει πεσει πετρελαιοειδες και γυαλιζει περιεργα....

sergiosm
15/10/2010, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Δυστυχώς στο σημείο εκείνο μπαίνεις ανετότατα με 200+ στο κοντέρ, .....

Αν ήταν κάποιος οδηγός αυτοκινήτου και την γλύτωνε θα μπορούσε να το κυνηγήσει, εμείς οι αναβάτες έχουμε και την προκατάληψη εναντίον μας.

Το πρόβλημα (για όποιον κινηθεί νομικά) δεν θα είναι η προκατάληψη,
θα είναι αυτό το 200+

:wave2:

spiroslfc
16/10/2010, 00:21
παιδια καλο ειναι να μπει καποια σημανση ιδιετερη εκει που να προιδοποιει τους οδηγους για το προβλημα,αν ο φιλος με το χχ μιλησει με τροχαια η τους αρμοδιους της εγνατιας οδου να γινει κατι