PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΙΞΩΔΕΣ ΛΑΔΙΟΥ



arxiereas
21/07/2005, 13:57
Θα αναφερθω φυσικα στον τετρακυλινδρο εν σειρα κινητηρα μιασ και το Ζ- 750/1000 διαθετει αυτον τον ευλογιμενο κινητηρα.Το manual λεει οτι το ιδανικο ιξωδεσ για φυσιολογικεσ κλιματολογικεσ συνθικεσ ειναι το 10w-40.Η Ελλαδα εχει ενα τετοιο κλιμα χωρισ παγετονεσ το χιμονα 'η +40*c το καλοκαιρι.το ιξωδεσ που προανεφερα ενδικνιται για θερμοκρασιεσ απο -10 εωσ 40*c νομιζω οτι μασ καλιπτει.Αν τωρα παμε στο 15w- 50 πολυ απλα καλιπτει καπωσ ποιο ζεστο περιβαλον.οσο μεγαλονει ο αριθμοσ στο ιξωδεσ τοσο ποιο <<χοντρο>> παχιρευστο γινεται το λαδι αρα στον ισιμερινο που σκαει ο τζιτζικασ οι συναδελφοι λογικα θα πρεπει να βαζουν ποιο χοντρο λαδι ετσι οστε οταν οκινητηρασ φτασει στην προβλεπομενη θερμοκρασια λιτουργιασ το λαδι να εχει την επιθημιτη ρευστοτητα.εσεισ φιλοι μου τι λαδι χρισιμοποιητε? βαζετε καθε φορα το ιδιο 'η οτι κατσει?να θυμαστε οτι καλο ειναι να εχουμε παντα μια ποιοτητα λαδιου στον κινητηρα μιασ και σε αυτον υπαρχουν παγιδεσ λαδιου που κατακρατουν παντα απο το προηγουμενο λιπαντικο.Μηποσ τα ποιο λεπτα λαδια πατιναρουν ποιο ευκολα τουσ δισκουσ? λετε να εχουν δικιο αυτοι που λενε οτι χοντρα λαδια βαζουμε στουσ πολιδουλεμενουσ κινητηρεσ που αρχιζουν να τα τσιμπανε ετσι οστε να μη προλαβενει το λαδι να ανεβενει στο θαλαμο καυσησ και να κεγεται? ΘΑ ΕΚΤΙΜΙΘΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.χα χα μην τρομαζετε αστιευομαι:winka:

modeerf
21/07/2005, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxiereas
.εσεισ φιλοι μου τι λαδι χρισιμοποιητε? βαζετε καθε φορα το ιδιο 'η οτι κατσει?

Μέχρι τώρα (15.300χλμ αν δεν κάνω λάθος) έβαζα μόνο Castrol ημισυνθετικό GPS 15W-50...

Σε 500χλμ που εχω αλλαγή λαδιών θα βάλω πάλι τα ίδια...για την παρα-επόμενη φορά ίσως να το γυρίσω σε συνθετικό...θα δουμε...

Για να βοηθήσω λίγο την συζήτηση ποστάρω το λαδό-διαγραμμα απο το service manual του 750...


20033