PDA

View Full Version : Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?



giorgos5192
10/10/2010, 19:45
Παιδια ο τιτλος τα λεει ολα.Μου αρεσει αυτη η μοτοσυκλετα αλλα δεν ξερω αν μπορω να την καβαλησω ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΩ επιδει εχω διπλωμα Α1.Μηπως μπορω να κανω κανω καμια μπινια στον νομικο και γραφειοκρατικο τομεα αν δεν μπορω?

Akatanomastos
10/10/2010, 19:50
:bigcry: :bawl: :bigcry:

mikes
10/10/2010, 21:34
ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να την ασφαλισεις?? φυσικα και μπορεις! ολες οι εταιρειες θα σου κανουν συμβολαιο για να σου τα αρπαξουν, αλλα σε περιπτωση που θα τις χρειαστεις δεν θα σου παρεχουν απολυτως καμια καλυψη!!!

mikes
10/10/2010, 21:36
αληθεια... την goldwing με τι διπλωμα την καβαλας???

menos
10/10/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?
Απλά δεν μπορείς. :wave2:

mars696
10/10/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να την ασφαλισεις?? φυσικα και μπορεις! ολες οι εταιρειες θα σου κανουν συμβολαιο για να σου τα αρπαξουν, αλλα σε περιπτωση που θα τις χρειαστεις δεν θα σου παρεχουν απολυτως καμια καλυψη!!!


Πιο σαφης δεν γινεται!
Δεν θα εισαι καλυμενος,απλα +1 χαρτι ξερο στα χερια σου...:wave2:

georgio
10/10/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Απλά δεν μπορείς. :wave2:

Γιατί;

Με το δίπλωμα Α1 καβαλάς οτιδήποτε έχει μικρότερη ισχύ από 25kW ή αναλογία ισχύος ανά κιλό μικρότερη από 0,16kW/kg.
Το λέει επάνω και το δίπλωμα.

Το μπροσάκι βγάζει 27.2kW 37 PS @ 8500 rpm και έχει βάρος 164kg (άδειο). Γεμάτο είναι περίπου 184kg. Πουθενά δεν αναφέρεται αν ο λόγος ισχύς ανά κιλό αναφέρεται με το μηχανάκι άδειο ή γεμάτο. Με το μηχανάκι άδειο ο λόγος είναι 0,1659kW/kg, δηλαδή εκτός, ενώ με γεμάτο είναι 0,1478kW/kg, δηλαδή καλύπτεσαι!

Ξέρω άτομα που το έχουν και έχουν το μικρό δίπλωμα. Είναι και μια χαρά μηχανάκι για ξεκίνημα. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Απλά έχε υπόψη σου ότι τα όργανα της τάξης έχουν μείνει στο χίλια οχτακόσια που ίσχυε το 125 κυβικά, οπότε όταν θα σε σταματάνε για έλεγχο θα πρέπει να τους εξηγείς τι και πως, πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουν...

Φιλικά πάντως, βγάλε από το μυαλό σου τη νοοτροπία της μπινιάς. :winka:


Υ.Γ.: πέρνα και από ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=96232) για ό,τι σχετικό με το Bros. :beer:

mikes
10/10/2010, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Γιατί;

Με το δίπλωμα Α1 καβαλάς οτιδήποτε έχει μικρότερη ισχύ από 25kW ή αναλογία ισχύος ανά κιλό μικρότερη από 0,16kW/kg.
Το λέει επάνω και το δίπλωμα.

Το μπροσάκι βγάζει 27.2kW 37 PS @ 8500 rpm και έχει βάρος 164kg (άδειο). Γεμάτο είναι περίπου 184kg. Πουθενά δεν αναφέρεται αν ο λόγος ισχύς ανά κιλό αναφέρεται με το μηχανάκι άδειο ή γεμάτο. Με το μηχανάκι άδειο ο λόγος είναι 0,1659kW/kg, δηλαδή εκτός, ενώ με γεμάτο είναι 0,1478kW/kg, δηλαδή καλύπτεσαι!

Ξέρω άτομα που το έχουν και έχουν το μικρό δίπλωμα. Είναι και μια χαρά μηχανάκι για ξεκίνημα. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Απλά έχε υπόψη σου ότι τα όργανα της τάξης έχουν μείνει στο χίλια οχτακόσια που ίσχυε το 125 κυβικά, οπότε όταν θα σε σταματάνε για έλεγχο θα πρέπει να τους εξηγείς τι και πως, πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουν...

Φιλικά πάντως, βγάλε από το μυαλό σου τη νοοτροπία της μπινιάς. :winka:


Υ.Γ.: πέρνα και από ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=96232) για ό,τι σχετικό με το Bros. :beer: οχι φιλε μου! πρεπει να πληρει ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ περιορισμους! μπορει δλδ να εχει 0,15 αναλογια αλλα δεν παυει να ειναι πανω απο 25 kw! οπως και ενα παναλαφρο μηχανακι 125 κυβικων ας πουμε που εχει αναλογια μεγαλυτερη απο 0,16!! ουτε αυτο μπορει να το καβαλησει!!

georgio
10/10/2010, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
οχι φιλε μου! πρεπει να πληρει ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ περιορισμους! μπορει δλδ να εχει 0,15 αναλογια αλλα δεν παυει να ειναι πανω απο 25 kw! οπως και ενα παναλαφρο μηχανακι 125 κυβικων ας πουμε που εχει αναλογια μεγαλυτερη απο 0,16!! ουτε αυτο μπορει να το καβαλησει!!

Το έγραψα και στο άλλο θέμα που έχει ανοίξει το παιδί. Στο Υπουργείο Μεταφορών (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=362&id=&tid=362) λέει "ή" όχι "και" για τους δύο όρους.

Και τηλεκατευθυνόμενο μπορεί να έχει μεγαλύτερη αναλογία από 0,16 -δε λέει κάτι η αναλογία από μόνη της.

Το πνεύμα του νόμου ήταν να μην έχει ο νέος οδηγός στο χέρι του "πολύ γκάζι". Και το πολύ γκάζι μεταφράζεται σε πολλά άλογα, εξού και ο περιορισμός στη δύναμη, συν την αναλογία αλόγων ανά κιλό, δηλαδή σου λέει ότι μπορεί να είναι πιο δυνατό, αλλά αφού θα είναι πιο βαρύ, πάλι δεν θα πηγαίνει, οπότε πάρτο. :wave2:

giorgos5192
10/10/2010, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Το έγραψα και στο άλλο θέμα που έχει ανοίξει το παιδί. Στο Υπουργείο Μεταφορών (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=362&id=&tid=362) λέει "ή" όχι "και" για τους δύο όρους.

Και τηλεκατευθυνόμενο μπορεί να έχει μεγαλύτερη αναλογία από 0,16 -δε λέει κάτι η αναλογία από μόνη της.

Το πνεύμα του νόμου ήταν να μην έχει ο νέος οδηγός στο χέρι του "πολύ γκάζι". Και το πολύ γκάζι μεταφράζεται σε πολλά άλογα, εξού και ο περιορισμός στη δύναμη, συν την αναλογία αλόγων ανά κιλό, δηλαδή σου λέει ότι μπορεί να είναι πιο δυνατό, αλλά αφού θα είναι πιο βαρύ, πάλι δεν θα πηγαίνει, οπότε πάρτο. :wave2:


Φιλε εαν εισαι σιγουρος και εχουν και αλλοι με το διπλωμα Α1 τοτε τουλαχιστον πες μου αφου παρω την μηχανι τι κινησεις πρεπει να κανω.Οκ την μπινια ξεχνα την.Αλλα εχεις μηπως στο μυαλο σου καποια δυσκολια που μπορω να συναντισω.Π.χ εγω φοβαμαι το θεμα οτι η ασφαλεια δεν θα με καλυψει σε ενα τροχαιο και τοτε την εχω πουτσισει για τα καλα :/

giorgos5192
10/10/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
αληθεια... την goldwing με τι διπλωμα την καβαλας???

Ποια goldwing ρε αδερφε?

mikes
10/10/2010, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
Ποια goldwing ρε αδερφε?

:wave2: :wave2:


214160

georgio
10/10/2010, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
Φιλε εαν εισαι σιγουρος και εχουν και αλλοι με το διπλωμα Α1 τοτε τουλαχιστον πες μου αφου παρω την μηχανι τι κινησεις πρεπει να κανω.Οκ την μπινια ξεχνα την.Αλλα εχεις μηπως στο μυαλο σου καποια δυσκολια που μπορω να συναντισω.Π.χ εγω φοβαμαι το θεμα οτι η ασφαλεια δεν θα με καλυψει σε ενα τροχαιο και τοτε την εχω πουτσισει για τα καλα :/

Σου λέω, δεν αναφέρεται αν για την αναλογία παίρνουμε το βάρος με τη μηχανή άδεια ή γεμάτη (δηλαδή μαζί με λάδια, παραφλού, βενζίνη, μπαταρία κλπ). Σύμφωνα με το πνεύμα του νόμου -που δεν διευκρινίζεται- πρέπει να λαμβάνεται με τη μηχανή γεμάτη, αφού εξάλλου έτσι θα την κυκλοφορείς.

Στην ίδια κατάσταση είναι και ο giannisblest που σου πρότεινε το μπροσάκι. Στείλ' του πμ να σου λύσει όποια απορία (δίπλωμα Α1 και έχει το Bros 400).

Δική μου σκέψη: ακόμα και αυτό για την ασφάλεια που είπαν τα παιδιά. Η ασφαλιστική βλέπει τι δίπλωμα έχεις και τι μηχανή ασφαλίζεις όταν σου κάνει το συμβόλαιο, οπότε αν θέλει ας σου πει εκεί όχι. Εκ των υστέρων δικό της πρόβλημα, ας πρόσεχε τι ασφαλίζει.
Το παραπάνω είναι λογικό, αλλά είναι δική μου υπόθεση.

Υ.Γ.: για το Goldwing σου κάνει πλάκα. Απλά εσύ το έχεις βάλει στο προφίλ σου ως την μηχανή που έχεις, απ' ό,τι φαίνεται καταλάθος. Πας πάνω δεξιά που λέει π.δ. μέλους και μετά προφίλ και το αλλάζεις. :wave2:

Tigas
11/10/2010, 13:54
εάν βγάζει πάνω από 25kw θέλει απεριορίστων, τέλος.

Αυτό με την άτοπο απαγωγής συμπέρασμα με άρεσε :p

giorgos5192
11/10/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
:wave2: :wave2:


A oxi parexigisi den xero pos mpike.Den exo diploma gia tetoia.Oute tin xero tin mixani.

georgio
11/10/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
εάν βγάζει πάνω από 25kw θέλει απεριορίστων, τέλος.

Αυτό με την άτοπο απαγωγής συμπέρασμα με άρεσε :p


μάλιστα... :sick:


παράθεση από το Υπουργείο Μεταφορών (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=362&id=&tid=362):


Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg ή το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.

GiannisBlessed
18/08/2011, 16:30
Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg η το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.

panagath
07/09/2011, 18:19
Ναι , το δεχόμαστε ότι μπορείς να το οδηγήσεις με το Α1. Αλλά τι γίνεται με τα όργανα της τάξης που ξέρουν μόνο για κυβικά και δε δέχονται τίποτε άλλο? Πως θα τους εξηγήσει αυτός με το Α1 ότι ναι πράγματι η μηχανή αυτή έχει τέτοια αναλογία ισχύος βάρους η οποία είναι νόμιμη γι αυτό το δίπλωμα? Δε χρειάζεται κάποιο έγγραφο το οποίό να πιστοποιεί την αναλογία? Η τουλάχιστον να λέει ποιο είναι το βάρος και η ισχύς???

-(και για να κανουμε κ λίγη πλάκα) Μπορεί κάποιος με Α1 και μια R6 να τη φορτώσει με τούβλα και να πάει να βγάλει το έγγραφο ότι είναι πολύ βαριά και έτσι η αναλογία ισχύος βάρους είναι εντός των ορίων?

usabug
07/09/2011, 19:55
Δικαβαλος με καποιον που εχει διπλωμα ανεξαρτητου .... :smokin:

Gi_4ce
07/09/2011, 20:35
Μια χαρά το οδηγείς.

Nexus 500 οδηγούσα.

Και εμένα κάτι μ@λακίες μου λεγανε οι τυρέμπορες του φόρουμ που δεν ξέρουν την τύφλα τους και λεν το κοντό τους και το μακρύ τους, αλλα ενα τηλεφωνάκι στην εταιρία μου εξασφάλισε ενα χαρτί που αποδείκνυε την ισχύ της μοτοσυκλέτας.

Όποιος δεν ξέρει, ας παει να διαβάσει κανα ανέκδοτο μάγκες...

:beer:

devil's animal
07/09/2011, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Μια χαρά το οδηγείς.

Nexus 500 οδηγούσα.

Και εμένα κάτι μ@λακίες μου λεγανε οι τυρέμπορες του φόρουμ που δεν ξέρουν την τύφλα τους και λεν το κοντό τους και το μακρύ τους, αλλα ενα τηλεφωνάκι στην εταιρία μου εξασφάλισε ενα χαρτί που αποδείκνυε την ισχύ της μοτοσυκλέτας.

Όποιος δεν ξέρει, ας παει να διαβάσει κανα ανέκδοτο μάγκες...

:beer:

σε ποιον θα παραγγειλω μισο κιλο φετα σκληρη, που ξεμεινα ρε????:confused:

Gi_4ce
07/09/2011, 21:33
Κάτσε πρωτα να μας ανοίξει η όρεξη...

http://www.slang.gr/lemma/show/turi_406

:wacko:

mars696
07/09/2011, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Μια χαρά το οδηγείς.

Nexus 500 οδηγούσα.

Και εμένα κάτι μ@λακίες μου λεγανε οι τυρέμπορες του φόρουμ που δεν ξέρουν την τύφλα τους και λεν το κοντό τους και το μακρύ τους, αλλα ενα τηλεφωνάκι στην εταιρία μου εξασφάλισε ενα χαρτί που αποδείκνυε την ισχύ της μοτοσυκλέτας.

Όποιος δεν ξέρει, ας παει να διαβάσει κανα ανέκδοτο μάγκες...

:beer:

Aφου με ενα απλο τηλεφωνο λυνοταν η απορια σου,τοτε γιατι ρωταγες τους τυρεμπορους του φλορουμ?;)

Bowleno
07/09/2011, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Aφου με ενα απλο τηλεφωνο λυνοταν η απορια σου,τοτε γιατι ρωταγες τους τυρεμπορους του φλορουμ?;)


δεν ήξερε το τηλέφωνο....

MavrosPan
07/09/2011, 23:27
Το μονο που εχεις να ρωτησεις ειναι αν εχει σημασια αν την αναλογια την παιρνουμε με την μηχανη αδεια απο υγρα ή γεματη. Αν καλυπτεσαι με εναν απο τους 2 ορους (δηλαδη συνολο ιππων ή αναλογια ιππων/κιλων) εισαι οκ. Και νομιμα κυκλοφορεις και με νομιμη ασφαλιση.

taskon
08/09/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


Δική μου σκέψη: ακόμα και αυτό για την ασφάλεια που είπαν τα παιδιά. Η ασφαλιστική βλέπει τι δίπλωμα έχεις και τι μηχανή ασφαλίζεις όταν σου κάνει το συμβόλαιο, οπότε αν θέλει ας σου πει εκεί όχι. Εκ των υστέρων δικό της πρόβλημα, ας πρόσεχε τι ασφαλίζει.
Το παραπάνω είναι λογικό, αλλά είναι δική μου υπόθεση.

[/B]

Λογικο μεν αλλα στην Ελλαδα οι ασφαλιστικες κατα κυριο λογο ασφαλιζουν το οχημα και οχι τον οδηγο και καλυπτουν όποιον νομιμα μπορει να το οδηγησει.

Πολυμήχανος
08/09/2011, 12:25
Εναλλακτική λύση 3:

Βγάζεις τα carbs και φτιάχνεις δυο ροδέλες να εφαρμόζουν μέσα στα λάστιχα των εισαγωγών. Από υλικό που να μην αλλοιώνεται από την βενζίνη, π.χ. και πάτος από κουτάκι coca cola με κατάλληλο κοψιμο και τρύπημα.

Σκοπός είναι να μειώσεις την διάμετρο του αυλού, έτσι ώστε, εκεί που ήταν π.χ. 35mm να γίνει 22mm (στο περίπου τα νούμερα).

Τοποθετείς τις ροδέλες, απο πάνω τα carbs και αυτόματα η ιπποδύναμή σου έχει πέσει κατά πολύ. Αν είναι ακόμα πιο μάγκας, μπορείς να βάλεις και περιοριστή στην γκαζιέρα να μην ανοίγει τέρμα το γκάζι δλδ ένα εμπόδιο να μην αφήνει την γκαζιέρα να ανοίγει τέρμα την διαδρομή.

Η όλη διαδικασία ειναι αστεία υπόθεση από άποψη τεχνικής δυσκολίας και σε ένα μάστορα της προκοπής, ζήτημα να του πάρει μισή ώρα...

Κατόπην πηγαίνεις σε δυναμόμετρο και επιβεβαιώνεις έγγραφα την νέα μικρή και εντός ορίου ιπποδύναμη. Το χαρτί το κουβαλάς μαζί σου στην μηχανή ΚΑΙ για τους άπιστους ζητάδες KAI για την ασφαλιστική, μην σου πω του τραβάς και ένα γνήσιο της υπογραφής του δυναμομετρητή-μηχανικού σε ένα ΚΕΠ.

Θα κάνεις υπομονή 2-3 χρονάκια με την μικρή ιπποδύναμη. Και μόλις πας στο Α δίπλωμα, ξηλώνεις τον περιοριστή και είσαι και πάλι full speed χωρίς να χρειάζεσαι αλλαγή μοτοσυκλέτας.

Με τον τρόπο αυτό, μπορείς να πάρεις κατευθείαν και την μοτοσυκλέτα που σου αρέσει, και να μην συμβιβαστείς με μικρό τώρα, που θα πρέπει να πουλήσεις μετά, να χάσεις λεφτά κ.ο.κ.

Γιιιιιαααααα σκέψου το και αυτό.

panagath
08/09/2011, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Ενναλλακτική λύση 3:

Βγάζεις τα carbs και φτιάχνεις δυο ροδέλες να εφαρμόζουν μέσα στα λάστιχα των εισαγωγών. Από υλικό που να μην αλλοιώνεται από την βενζίνη, π.χ. και πάτος από κουτάκι coca cola με κατάλληλο κοψιμο και τρύπημα.

Σκοπός είναι να μειώσεις την διάμετρο του αυλού, έτσι ώστε, εκεί που ήταν π.χ. 35mm να γίνει 22mm (στο περίπου τα νούμερα).

Τοποθετείς τις ροδέλες, απο πάνω τα carbs και αυτόματα η ιπποδύναμή σου έχει πέσει κατά πολύ. Αν είναι ακόμα πιο μάγκας, μπορείς να βάλεις και περιοριστή στην γκαζιέρα να μην ανοίγει τέρμα το γκάζι δλδ ένα εμπόδιο να μην αφήνει την γκαζιέρα να ανοίγει τέρμα την διαδρομή.

Η όλη διαδικασία ειναι αστεία υπόθεση από άποψη τεχνικής δυσκολίας και σε ένα μάστορα της προκοπής, ζήτημα να του πάρει μισή ώρα...

Κατόπην πηγαίνεις σε δυναμόμετρο και επιβεβαιώνεις έγγραφα την νέα μικρή και εντός ορίου ιπποδύναμη. Το χαρτί το κουβαλάς μαζί σου στην μηχανή για τους άπιστους, μην σου πω του τραβάς και ένα γνήσιο της υπογραφής του δυναμομετρητή-μηχανικού σε ένα ΚΕΠ.

Θα κάνεις υπομονή 2-3 χρονάκια με την μικρή ιπποδύναμη. Και μόλις πας στο Α δίπλωμα, ξηλώνεις τον περιοριστή και είσαι και πάλι full speed χωρίς να χρειάζεσαι αλλαγή μοτοσυκλέτας.

Με τον τρόπο αυτό, μπορείς να πάρεις κατευθείαν και την μοτοσυκλέτα που σου αρέσει, και να μην συμβιβαστείς με μικρό τώρα, που θα πρέπει να πουλήσεις μετά, να χάσεις λεφτά κ.ο.κ.

Γιιιιιαααααα σκέψου το και αυτό.

Το θέμα είναι αν το υπουργείο και ακόμα περισσότερο οι στρουμφ στο δρόμο θα δεχτούν ένα χαρτί από δυναμόμετρο ως πιστοποιητικό ιπποδύναμης για μια μηχανή η οποία από το εργοστάσιο έχει πολλαπλάσια δύναμη. Γιατί μπορεί κάλιστα κάποιος "έξυπνος" να πάει απλά στο δυναμόμετρο, να πατήσει το μισό γκάζι, να πάρει το χαρτί και μετά να βγεί στο δρόμο full power. Έτσι κ αλλιώς τα μπλόκα δεν έχουν δυναμόμετρο μαζί.
Αν υπήρχε κάποια επίσημη τοποθέτηση από το υπουργείο μεταφορών ή από την τροχαία ότι ένα τέτοιο έγγραφο ( ας ζητήσουν να γίνει κ από πιστοποιημένα από αυτούς δυναμόμετρα) είναι αρκετό για να είσαι νόμιμος, τότε θα ήταν πολύ καλά για τους νέους οδηγούς.
Αλλά πιστεύω πως ακόμα και αν πράγματι ρίξεις την ιπποδύναμή σου τόσο όσο να είσαι πράγματι νόμιμος και έχεις το χαρτί μαζί σου...και ...και ...και ..... Από τη στιγμή που δεν υπάρχει μια επίσημη ανακοίνωση, τότε μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Αν θέλουν το δέχονται , αν θέλουν χρήματα δε το δέχονται :P .
Πάντως απ' ότι έχει πάρει το μάτι μου σε forums του εξωτερικού, εκεί έχουν διαδικασίες κατά τις οποίες κάνεις τη μηχανή σου "power restricted" και την οδηγάς με το δίπλωμα του νέου.

Πολυμήχανος
08/09/2011, 12:39
Μην τρελαινόμαστε, δεν είναι και ηλίθιοι οι μπάτσοι, ούτε είναι τόσο κολλημένοι. Στην τελική, αν κάποιος αμφιβάλει, του λέει επί τόπου ''πάρτο βόλτα να το δεις πως πάει ο ίδιος''.

Η ασφάλεια δε, θα εκδώσει ασφαλιστήριο στο οποίο θα αναφέρεται ο ειδικός όρος της μειωμένης ιπποδύναμης.

Εννοείται, για κανένα λόγο, δεν βγάζει τον περιοριστή νωρίτερα από το Α.

Α, αυτό γίνεται σε άλλες ευρωπαικές χώρες.

EDIT: Για το αλλο που γραφτηκε, οτι οι μπατσοι εχουν μεινει στο Α1 ειναι 125 κυβικα, πολυ απλα εχουμε μαζι μας ενα αντιγραφο του σημερινου νομου περι 25kw -αναλογιας, και αμα μας πουν καμια μαλακια, τους πεταμε στην μουρη (ωσαν πεντοχιλιαρο σε κλαρινιτζη :lol: ) το νομο επιτοπου και σχολαει η δουλεια.

ghostkon
08/09/2011, 18:20
το διπλωμα σου καλυπτει μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg...τι σημαινει αυτο?
αν υποθεσουμε οτι εχεις ενα μηχανακι που βγαζει μεχρι 25kw (χοντρικα 33,5 αλογα) τοτε το διπλωμα σου σε καλυπτει να το οδηγησεις
αν τωρα εχεις ενα μηχανακι παραδειγματος χαριν 600 κυβικα που βγαζει 50 αλογα και το βαρος του ειναι 240 κιλα τοτε καλυπτεσαι
με το συγκεκριμενο διπλωμα διοτι σε καλυπτει ο λογος ισχυος προς βαρος που δεν πρεπει να ξεπερναει το 0,16kw ανα κιλο...στο συγκεκριμενο
παραδειγμα ειναι 50hp = 37,28kw , διαιρουμε τα 37,28kw με το βαρος της μοτοσυκλετας και μας βγαζει 37,28 / 240 = 0,15 που ειναι τιμη μικροτερη απο
το οριο...με λιγα λογια το διπλωμα σου καλυπτει οτιδηποτε ειναι εως 25kw ή αλλιως 33,5hp και οτιδηποτε ειναι αρκετα βαρυ με λιγα αλογα ωστε η τιμη
ισχυος να μην υπερβαινει το 0,16 kw ανα κιλο...ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ εντελως τη λεξη κυβικα για το τι μπορεις να οδηγησεις με το διπλωμα που εχεις...
αν ενα μηχανακι ειναι 1200 κυβικα με 360 κιλα βαρος και βγαζει 55 αλογα, ΤΟ ΟΔΗΓΕΙΣ...αν ενα μηχανακι ειναι 125 κυβικα με 75 κιλα βαρος και βγαζει
50 αλογα τοτε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το οδηγησεις νομιμα με το διπλωμα που εχεις...τα παραπανω ειναι παραδειγματα για να το καταλαβεις...
εντελως πληροφοριακα σου λεω οτι με το διπλωμα που εχεις μπορεις να οδηγησεις το bross 400cc και δεν ειναι δικη σου υποχρεωση οι μπατσοι να
γνωριζουν τον νομο...(το γνωριζουν πλεον), και η ασφαλιστικη θα σε καλυψει κανονικα και στο 100% γιατι πολυ απλα εισαι ΝΟΜΙΜΟΣ.
αυτο που αναφερθηκε πιο πανω για δυναμομετρο δεν ισχυει γιατι ο νομος λαμβανει υποψη του ΜΟΝΟ τις επισημες τιμες αποδοσης του καθε
εργοστασιου και ΤΙΠΟΤΕ αλλο...ουτε αν ειναι αδειο, ουτε αν ειναι γεματο υγρα ουτε αν το φορτωσεις τουβλα ουτε αν του κοψεις τη δυναμη...
ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...καλοταξιδο σου ευχομαι!!!
edit...αν κοιταξεις το διπλωμα σου, λεει:μικροτερο ή ισο με 25kw και απο κατω,μικροτερο ή ισο με 0,16kw/kg
αρα δεν χρειαζεσαι να εχεις κατι αλλο εκτος απο διπλωμα σου μαζι, και απλως να του το τριψεις στη μουρη :p

panagath
08/09/2011, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon

αυτο που αναφερθηκε πιο πανω για δυναμομετρο δεν ισχυει γιατι ο νομος λαμβανει υποψη του ΜΟΝΟ τις επισημες τιμες αποδοσης του καθε
εργοστασιου και ΤΙΠΟΤΕ αλλο...ουτε αν ειναι αδειο, ουτε αν ειναι γεματο υγρα ουτε αν το φορτωσεις τουβλα ουτε αν του κοψεις τη δυναμη...
ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...καλοταξιδο σου ευχομαι!!!
edit...αν κοιταξεις το διπλωμα σου, λεει:μικροτερο ή ισο με 25kw και απο κατω,μικροτερο ή ισο με 0,16kw/kg
αρα δεν χρειαζεσαι να εχεις κατι αλλο εκτος απο διπλωμα σου μαζι, και απλως να του το τριψεις στη μουρη :p

Πολύ διαφωτιστικό το το post του ghostkon, αλλά να θέσω κ εγώ άλλο ένα ερωτηματικό. Απόλυτα δεκτό ότι είναι αποδεκτές οι επίσημες τιμές. Αλλά δεν είναι υποχρεωμένος ο αστυνομικός να ξέρει τις τιμές για την κάθε μηχανή. Και φαντάζομε ούτε τον έχουν προμηθεύσει με αντίστοιχη λίστα :rolleyes: . Οπότε δε θα έπρεπε να έχει μαζί του και ένα έγγραφο που να υποδεικνύει τις επίσημες τιμές του εργοστασίου? Εντάξει στα παπάκια κτλ είναι λογικό [συνήθως] να μην ξεπερνούν το όριο. Αλλά όταν εμφανίζεσαι με το bross , ε δε δείχνει κ για το μικρό το δίπλωμα, για full μηχανή δείχνει !

ghostkon
08/09/2011, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Πολύ διαφωτιστικό το το post του ghostkon, αλλά να θέσω κ εγώ άλλο ένα ερωτηματικό. Απόλυτα δεκτό ότι είναι αποδεκτές οι επίσημες τιμές. Αλλά δεν είναι υποχρεωμένος ο αστυνομικός να ξέρει τις τιμές για την κάθε μηχανή. Και φαντάζομε ούτε τον έχουν προμηθεύσει με αντίστοιχη λίστα :rolleyes: . Οπότε δε θα έπρεπε να έχει μαζί του και ένα έγγραφο που να υποδεικνύει τις επίσημες τιμές του εργοστασίου? Εντάξει στα παπάκια κτλ είναι λογικό [συνήθως] να μην ξεπερνούν το όριο. Αλλά όταν εμφανίζεσαι με το bross , ε δε δείχνει κ για το μικρό το δίπλωμα, για full μηχανή δείχνει !

δειχνει για full μηχανη γιατι ειναι full μηχανη...και αν ο μπατσος εχει μαζι του λιστα, θα του χρειαστει...αν δεν εχει, δικο του προβλημα...
το παιδι θα ειναι νομιμο και θα δικαιωθει αν τυχον ο στρουμφακιας δεν ξερει τι του γινεται και τον τραβηξει...με αυτη τη λογικη δεν θα υπηρχαν
χαρτια, κανονισμοι και νομοι αλλα ολα θα τα εκοβαν με το ''ματι'' οι στρουμφαιοι :rotflmao:

chr1s_86
08/09/2011, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
bross


I'm sorry για το σπαμ αλλά BROS το λένε το μηχανάκι ρε παιδιά.... Ήθελα να'ξερα ποιος την ξεκίνησε αυτή τη π@παριά με τα δύο S.... :confused:


:beer:


235495

nassosxlvbros
08/09/2011, 22:10
το ΒROS 400 και ουχί BROSS οδηγείται με Α1...αν είσαι δε και νόμιμος (κράνος-εξατμίσεις φώτα,κλπ)δεν υπάρχει περίπτωση να έχειςε πρόβλημα ποτέ και ποθενά,εκτός αν δε μοιάζει τόσο με 400άρι....;)