PDA

View Full Version : Προβληματα Αφρικα



crs-k
21/07/2005, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Μπράβο ρε παιδιά... :beer: :beer:

Καταπληκτικά.

Χρήστο τι ακριβώς έπαθε η τρόμπα ?
Ποιο "κόλπο" επιστράτευσες για να την
συνεφέρεις ??

:wave2:

Τα εχει φτυσει!
Κολλαει το μοτερακι της.

Αμα την κτυπησεις λιγο ξεκολλαει και συνεχιζεις ... :winka: :D

Nik0s
21/07/2005, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τα εχει φτυσει!
Κολλαει το μοτερακι της.

Αμα την κτυπησεις λιγο ξεκολλαει και συνεχιζεις ... :winka: :D

Έτσι είχα γυρίσει κι εγώ από τον Αθανάσιο Διάκο μια φορά που με είχε εγκαταλείψει.....

:beer: :beer:

SF
21/07/2005, 13:30
Έλα να μην ακούω αηδίες. Δεν παθαίνουν τίποτα τα Χόνδα... Άντε μπράβο μεγάλοι άνθρωποι να λέτε χαζομάρες...






:dizzy: :alien: :cool:

crs-k
21/07/2005, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Έτσι είχα γυρίσει κι εγώ από τον Αθανάσιο Διάκο μια φορά που με είχε εγκαταλείψει.....

:beer: :beer:


Απο την δευτερη μερα ειναι ετσι.
Εβγαλε ολο το ταξιδι (2525 χλμ) κι ακομαειναι ετσι, μεχρι να δω τι θα κανω ...

:lol: :rotflmao: :lol:

Κανένας
21/07/2005, 15:03
Καλά η αντλία, το φτερό τι σου έφταιγε και το φτυάρισες ?
Πρώτη φορά ήσουν φορτωμένος ?

αν πάντως αυτό συμβαίνει, τότε αυτό είναι μέγιστο κατασκευαστικό λάθος και πρέπει να οδηγήσει σε άμεση ανάκληση όλων των παρκαρισμένων αφρικα στις καφετερίες
:smokin:

Αυτό συνέβη, γιατί έχεις 19in τροχό?

Κανένας
21/07/2005, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Δειχνει το προβλημα σε 12αρι τροχο, οπου και ειναι και εντονοτερο, μιας και με το γυρισμα το φτερο βρισκει και μπροστα, πανω στο λαστιχο !!! :eek:
Οποτε η μικροτερη διασταση με βοηθαει, αφου εχω μονο το μισο προβλημα! :winka:
Συμβαινει στις περιπτωσεις που τερματιζουν οι αναρτησεις και επανερχονται αποτομα. :sick:

Εγω παντως το 'λυσα! :lol:
12αρι :confused: :confused: :confused:
σιγά μην βγαίνει το αφρικα με βοηθητικές
μάλλον 21 θα νοείς
:smokin:

Κανένας
21/07/2005, 17:24
:rolleyes:
Σοβαρά τώρα (αν και είμαστε στα ταξιδιωτικά), αν αυτό το πρόβλημα ισχύει ΚΑΙ σε νορμάλ αφρικα, που από ότι κατάλαβα αυτό εννοείς, βάλτο στο αφρικα section και είναι μεγάλη πατάτα από την μαμά, μιας και το φαινόμενο είναι πολύ επικίνδυνο, έστω και σε σπάνιες περιπτώσεις :mad:

matmat
21/07/2005, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
:rolleyes:
Σοβαρά τώρα (αν και είμαστε στα ταξιδιωτικά), αν αυτό το πρόβλημα ισχύει σε νορμάλ αφρικα, που από ότι κατάλαβα αυτό εννοείς, βάλτο στο αφρικα section και είναι μεγάλη πατάτα από την μαμά, μιας και το φαινόμενο είναι πολύ επικίνδυνο, έστω και σε σπάνιες περιπτώσεις :mad:

:nono: Οχι δεν ισχύει σε όλα τα Αφρικα
μονο στου Χρηστου συνέβη...
:wave2:

Κανένας
21/07/2005, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
:nono: Οχι δεν ισχύει σε όλα τα Αφρικα
μονο στου Χρηστου συνέβη...
:wave2: Κάτσε βρε Ματθαίε
Πριν είπα ένα μικρό γεώμηλο
Ότι μπορεί να φταινε οι 19 ίντσες, αλλά εδώ που τα λεμε με τις 21ιντσες , ο τροχός και το φτερό είναι πιο κοντά στην μηχανή, όποτε λογικό είναι να βρίσκει περισσότερο όπως λεει
Και μπορεί να συνέβη μόνο σε αυτόν, γιατί την είχε φορτωμένη Και την πήγαινε σε δρόμους, που δεν κατασκευάσθηκε να πηγαίνει, αλλά δεν παύει να υπάρχει η πιθανότητα

matmat
21/07/2005, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Κάτσε βρε Ματθαίε
Πριν είπα ένα μικρό γεώμηλο
Ότι μπορεί να φταινε οι 19 ίντσες, αλλά εδώ που τα λεμε με τις 21ιντσες , ο τροχός και το φτερό είναι πιο κοντά στην μηχανή, όποτε λογικό είναι να βρίσκει περισσότερο όπως λεει
Και μπορεί να συνέβη μόνο σε αυτόν, γιατί την είχε φορτωμένη Και την πήγαινε σε δρόμους, που δεν κατασκευάσθηκε να πηγαίνει, αλλά δεν παύει να υπάρχει η πιθανότητα


Ασε τα γεώμηλα να γίνουν τηγανιτά...
οι 19 και οι 21 ίντσες την μόνη διαφορά που έχουν είναι να είναι ποιο μικρή η απόσταση του ελαστικού απο το φτερό στις 21" , κάπου αλού πρέπη να το ψάξη ο Χρήστος . Και επιδή το είδα με τα μάτια μου (λέμε τώρα ) να συμβαίνη σε διδρομή που κάναμε μαζί και ξεφόρτωτη... μάλον ειναι πρόβλημα του μπροστινου γενικότερα
( δ.εν ξέρω πώς να το εκφράσω)


Ισος ο Ολντ να ξέρη περισότερα!!!!

:nono:

matmat
21/07/2005, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Απο την δευτερη μερα ειναι ετσι.
Εβγαλε ολο το ταξιδι (2525 χλμ) κι ακομαειναι ετσι, μεχρι να δω τι θα κανω ...

:lol: :rotflmao: :lol:

Για την τρόμπα υπάρχη λύση ...
ρίξε εδώ μια ματιάAfricatwin.gr (http://www.africatwin.gr)

crs-k
21/07/2005, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Για την τρόμπα υπάρχη λύση ...
ρίξε εδώ μια ματιάAfricatwin.gr (http://www.africatwin.gr)

Που να ψαξω ΟΛΟ το forum ρεεε ??? :eek: :eyepop:

Οσο για το φτερο ...

Ναι συμβαινει σε ΟΛΑ τα Αφρικα!
Εχω δει φωτο (νομιζω στο Horizons) που μαλλον την εχω στο γραφειο ...

Θα κοιταξω αυριο και θα την ποσταρω! :winka:

matmat
21/07/2005, 18:45
http://www.africatwin.gr/Nemesis/viewtopic.php?t=107


Η λύση για την τρόμπα (πατέντα)

:wave2: :wave2:

Κανένας
21/07/2005, 18:58
Χρήστο καλά έκανες και το έφερες εδώ, αν και εδώ, έχω πρόβλημα εγω :D



Το πρόβλημα που είχες αναφέρει ήταν


Το επιπλεον προβλημα ηταν οτι το φτερο της Αφρικα οταν τερματιζουν οι αναρτησεις της, καβαλαει πανω στην ποδια και μενεις σχεδον χωρις τιμονι. Πρεπει (να καταφερεις) να σταματησεις και στριψεις εντελως δεξια ή αριστερα το τιμονι για να "ξεκαβαλησει" και να συνεχισεις.

Και η προσωρινή λύση

Εκει που βαζουμε βενζινη λυνω και το προβλημα του φτερου της Αφρικα. Δεν βρηκα σιδεροπριονο, αλλα με ενα κλαδευτηρι κονταινω γυρω στους 2 ποντους το φτερο και το προβλημα εξαφανιστηκε.

Αν θες βαλε καμία Φώτο από το φτερό σου (της προσωρινής λύσης)

ολα αυτα
απο το http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11095

Stergios69
22/07/2005, 07:15
Βασικικά, αυτό με το φτερό μου συνέβη και εμένα. Ο λόγος ήταν ότι τα ελαήρια του μπροστινού είχαν ''τελειώσει'' με αποτέλεσμα να συμπιέζεται το πηρούνι πολύ με το παραμικρό. Δες μήπως και τα δικά σου τελειώνουν.

crs-k
22/07/2005, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Βασικικά, αυτό με το φτερό μου συνέβη και εμένα. Ο λόγος ήταν ότι τα ελαήρια του μπροστινού είχαν ''τελειώσει'' με αποτέλεσμα να συμπιέζεται το πηρούνι πολύ με το παραμικρό. Δες μήπως και τα δικά σου τελειώνουν.

Τα δικα μου ειναι καινουργια (9 μηνων) WP ! :smilea:

Stergios69
22/07/2005, 07:55
Αφού είναι καινούργια θα φάγαν πολύ κοπάνημα μιλάμε... :wave2:

crs-k
22/07/2005, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αφού είναι καινούργια θα φάγαν πολύ κοπάνημα μιλάμε... :wave2:

Αν δεν ηταν WP μπρος πισω, ΔΕΝ νομιζω οτι θα αντεχαν με τιποτα !!! :cool:

Κανένας
22/07/2005, 13:26
Λοιπόν παιδιά, αφού συμβαίνει και στα νορμάλ μοντέλα, πρέπει να το κοιτάξετε όλοι να εφαρμόσετε κάποια λύση, είτε λέγεται κόψιμο του φτερού όσο χρειάζεται, είτε βάζοντας ένα φτερό after market πιο κοντό, είτε βάζοντας πιο παχύρρευστο λάδι στο πιρούνι ,ώστε να αυξηθεί η απόσβεση (και ο χρόνος) επαναφοράς
(Μην δίνεται σημασία στις προτάσεις δεν είμαι ειδικός)
Ταυτόχρονα να πάρει κάποιος τηλέφωνο την αντιπροσωπεία, να γνωστοποιήσει το γεγονός και να δείτε την άποψη της εταιρίας
Διότι αν συμβαίνει αυτό, πρέπει να οδηγήσει σε ανάκληση, προς αποκατάσταση της αστοχίας σχεδίασης -μελετης
Μπορεί η λύση να φαίνεται αστεία, αλλά οι συνέπειες από ένα τέτοιο κλείδωμα του τιμονιού είναι τεράστιες και δεν θέλω να τις φανταστώ
Αν σας πουν ότι η μηχανή ήταν φορτωμένη η ότι και ποίος του είπε να παει εκεί, που δεν πανε ούτε τα εντούρο, τότε πρέπει να μιλάμε για φαιδρή αντιπροσωπία και υπευθυνότητα απέναντι στον πελάτη της
Ακόμα και αν σας πουν, ότι τα πιρούνια έχουν ελαστικότητας, αυτό είναι σωστό και πρέπει να συμβαίνει, αλλά μελετημένα, ώστε να μην οδηγεί στην πτώση του αναβάτη, επειδή το φτερό σκάλωσε στην ποδιά
Τέλος, είμαι σίγουρος, ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει και σε άλλες μοτοσικλέτες και απλώς οι αναβάτες τους, δεν έχει τύχει να το δουν η να το πουν
Δεν θα είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία στο γεγονός που περιέγραψε ο krs-k, αλλά είδα το fzr 750 ενός φίλου, μέσα στην εθνική Πατρών Αθηνών, να πέφτει σε μια λακουβιτσα που είχε ο δρόμος (στην οποία έπεσα και εγώ –αλλά δεν συνέβη τίποτα ), με ταχύτητα περίπου 140 και να αρχίζει τα φιδάκια μέσα στην εθνική μέχρι να καταφέρει να το σταματήσει
(Ευτυχώς ήμουν πίσω του και έκλεισα τα αυτοκίνητα, γιατί η πορεία της μηχανής ήταν τρελή, μέχρι να σταματήσει ευτυχως ορθιος )
Αυτό που είχε συμβεί, είναι ότι τερμάτισε η ανάρτηση, λύγισε λίγο το πιρούνι και στην εκτόνωση του, βρήκε το φτερό μέσα στο φαιρινγκ

crs-k
28/07/2005, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
..........................
Το επιπλεον προβλημα ηταν οτι το φτερο της Αφρικα οταν τερματιζουν οι αναρτησεις της, καβαλαει πανω στην ποδια και μενεις σχεδον χωρις τιμονι. Πρεπει (να καταφερεις) να σταματησεις και στριψεις εντελως δεξια ή αριστερα το τιμονι για να "ξεκαβαλησει" και να συνεχισεις.

Και η προσωρινή λύση

Εκει που βαζουμε βενζινη λυνω και το προβλημα του φτερου της Αφρικα. Δεν βρηκα σιδεροπριονο, αλλα με ενα κλαδευτηρι κονταινω γυρω στους 2 ποντους το φτερο και το προβλημα εξαφανιστηκε.

Αν θες βαλε καμία Φώτο από το φτερό σου (της προσωρινής λύσης)
..........................


Βρηκα την φωτο που ελεγα!

Τελικα ηταν απ' το AdventurMoto ... :wacko:


Εδω μαλιστα φαινεται ποσο μεγαλυτερο ειναι το προβλημα με τον 21αρη τροχο, μιας και κανει το "πιασμενο" φτερο να κοντραρει και στο λαστιχο ... :(


20640

matmat
28/07/2005, 11:35
Εδω ¨εχω την εντύπωση οτι πρόκειτε
περι σπασμένης γέφυρας...

:sick:

crs-k
28/07/2005, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Εδω ¨εχω την εντύπωση οτι πρόκειτε
περι σπασμένης γέφυρας...

:sick:


Οχι! Καθολου!
Η γεφυρα ειναι ενταξει!

Ξεπιανεις το φτερο και συνεχιζεις μια χαρα!

matmat
28/07/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οχι! Καθολου!
Η γεφυρα ειναι ενταξει!

Ξεπιανεις το φτερο και συνεχιζεις μια χαρα!

Για το συγκεκριμενο λέω στην φωτο...
ετσι οπως δειχνη δεν φενετε να ειναι πιασμενο το φτερο αλλα να εχει σπασει η βάση και κρεμασε μπροστα!!!!
:sick:

crs-k
28/07/2005, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Για το συγκεκριμενο λέω στην φωτο...
ετσι οπως δειχνη δεν φενετε να ειναι πιασμενο το φτερο αλλα να εχει σπασει η βάση και κρεμασε μπροστα!!!!
:sick:

ΟΧΙ σου λεω ανθρωπε μου! :wacko:

Ετσι ακριβως ηταν και το δικο μου!

Η ελαστικοτητα του φτερου φταιει !!!

Αμααααν! :smilea:

matmat
28/07/2005, 12:17
Καλα ντε!!! μην βαρας...
:rotflmao: :wave2: :rotflmao:

DimChios
03/09/2006, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Βρηκα την φωτο που ελεγα!

Τελικα ηταν απ' το AdventurMoto ... :wacko:


Εδω μαλιστα φαινεται ποσο μεγαλυτερο ειναι το προβλημα με τον 21αρη τροχο, μιας και κανει το "πιασμενο" φτερο να κοντραρει και στο λαστιχο ... :(



Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ έπαθα κι εγώ μετά από σούζα σε συνδιασμό με άλμα σε σκαλοπάτι! Ετυχώς δεν σαβουριάστηκα,το επανέφερα στην αρχκή του θέση χωρίς κανένα άλλο προβλημα εκτός του οπτικού που το φτερό πλέον έχει κάνει μιά εγκοπή στο πίσω μέρος του!
Στα @@δια μου, έτσι κι αλλιώς θα βάλο ψηλό σε λίγες μέρες γιατί...





































ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΣΠΟΒΟΛΤΕΣ!!!!



:a25: :a30: :a25: :a30: :a25:

crs-k
04/09/2006, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ έπαθα κι εγώ μετά από σούζα σε συνδιασμό με άλμα σε σκαλοπάτι! Ετυχώς δεν σαβουριάστηκα,το επανέφερα στην αρχκή του θέση χωρίς κανένα άλλο προβλημα εκτός του οπτικού που το φτερό πλέον έχει κάνει μιά εγκοπή στο πίσω μέρος του!
Στα @@δια μου, έτσι κι αλλιώς θα βάλο ψηλό σε λίγες μέρες γιατί...

ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΣΠΟΒΟΛΤΕΣ!!!!



:a25: :a30: :a25: :a30: :a25:



Το επαθε κι ο Στεργιος και πριονισε 2 ποντους το φτερο απο πισω για να το ξαναβαλει ... :wacko:

Stergios69
04/09/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το επαθε κι ο Στεργιος και πριονισε 2 ποντους το φτερο απο πισω για να το ξαναβαλει ... :wacko:
Επίσης, ξεβιδώθηκε η πάνω βίδα που κρατάει την εξάτμιση...

stathis7
11/07/2009, 21:26
ρε παιδια ......
πηδατε τις μηχανες σας και σας φταιει η χοντα ????????????????????
οσο για το φτερο που λετε απο κατι εξωφυσικο εσπασε στις βασεις της γεφυρας η ξεκουμπωσε παλι με κατι εξτριμ και βρηκε στη ροδα μπροστα και εγινε οπως εγινε..... και φυσικα βρηκε και πισω στην ποδια !!!!!!!!!!

Lupo
11/07/2009, 22:16
3 χρόνια μετά, πιστεύω ότι όχι μόνο βρήκαν την λύση, αλλά ίσως να το γύρισαν και σε Hundai.


Υ.Γ. Μπας και βρήκες καμμιά άκρη και με τα μάρμαρα του Παρθενώνα, μετά από τόση ανασκαφή, γιατί μ'εχουν πρήξει στο facebook.


:D


:beer: