PDA

View Full Version : Θελω να μαθω....



Meni0s
21/07/2005, 19:43
Χαι γκαιζ.Εχω προβλημα με το εξουσιοδοτημενο συνεργειο στην πολη μου.Ειναι χασαπης ο ανθρωπος.Πηγαινω στα 1000κμ για το καθιερωμενο service μου αλλαξε μονο τα λαδια τιποτα αλλο.Οταν εβαζε τα λαδια κοιτουσε την σταθμη απο το πλαι (στο καρτερ) και εβαζε.
-Οπα του λεω.Μαστορα 3.1 λτ βαζει(χωρις αλλαγη φιλτρου)στα κουτουρου βαζεις?
-Ε,ναι ναι μου απανταει.

Και ρωταω εγω τωρα: 1)Μονο αλλαγη λαδιων περιλαμβανει το μενου των 1000 κμ και 2)Αν ξερετε κανενα υπευθυνο εξουσιοδοτημενο συνεργειο στην Κρητη να το παω.Στην τελικη ανεβενω Αθηνα για service.Ευκαιρια να σας γνωρισω απο κοντα σε Δελεαρ καταστασεις :beer: :beer: :beer:

Αυτο που θελω ειναι να γινει ΣΩΣΤΗ και υπευθυνη δουλεια.

Αυτα προς το παρον.Ευχαριστω προκαταβολικα:wave2: :wave2:

BAD BOY
21/07/2005, 19:54
...ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ.ΚΑΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ:beer:

bonepeeler
21/07/2005, 22:28
Με αυτά που λες για πρόσεχε και το λάδι που σου βάζει να μην έχεις άλλα μετά.:winka:





:beer:

idi
21/07/2005, 23:00
Αν δεν εχεις ορεξη/ωρα/εργαλεια να σφίγγεις μονος σου ΟΛΕΣ τις βιδες... καλυτερα άλλαξε μαστορα που θα το κανει για σενα γιατι πρεπει να γινεται και μαλιστα τακτικα

για την ερωτηση σου κοιτα εδω :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11977

modeerf
22/07/2005, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meni0s
Οταν εβαζε τα λαδια κοιτουσε την σταθμη απο το πλαι (στο καρτερ) και εβαζε.
-Οπα του λεω.Μαστορα 3.1 λτ βαζει(χωρις αλλαγη φιλτρου)στα κουτουρου βαζεις?
-Ε,ναι ναι μου απανταει.


Καλημέρα...

Ενα πραγματάκι μόνο, αν μου επιτρέπεις...τα νούμερα που αναγράφονται σχετικά με την ποσότητα του λαδιού ανα περίπτωση (κινητήρας τελείως "στεγνός" απο λάδι, αλλαγή λαδιου χωρίς αλλαγή φίλτρου, αλλαγή λαδιου με αλλαγή φίλτρου) είναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ...

Αν ο μάστορας σου, σηκωσε την μοτό σε ορθια θέση (οχι πλαινο σταντ), συμπλήρωνε λάδι ένω τακτικά εβαζε την τάπα, εβαζε μπρός την μοτο σου για λίγο, περιμενε κανα 2 λεπτά (για να πέσουν τα λάδια) και τσέκαρε την στάθμη και μετά συμπλήρωνε σιγά σιγά τότε είναι μια χαρά...

Και στο λέω αυτό γιατί πρίν απο αρκετά χρόνια είχα το ΑΝΑΠΟΔΟ πρόβλημα με τους μάστορες...

Πόσο γράφει??? 3.1 λιτρα??? Ωραιααααα....Βάααααγγοοοοο...χώσε 3.1 λιτρα...

Και όταν τελείωνε η διαδικασία (εβαζα μπρος για κανα λεπτάκι, εσβηνα και περίμενα κανα 5άλεπτο να "κατέβουν τα λάδια") η ενδειξη του λαδιου ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ κατα πολύ την ανώτατη ενδειξη...

Απο τότε τα λάδια στα μηχανάκια μου τα βάζω εγώ...πόσα λέει η Kawa και με αλλαγή φίλτρου??? 3.3 λίτρα...ωραία...μάστορα, βάλε 3 λίτρα εσύ και μετά αστο σε ΜΕΝΑ το μηχανάκι....και μετά τα κλασσικά...μπρός το μηχανάκι για κανα λεπτό, σβήσιμο το μηχανάκι και περιμένω κανα 2-3λεπτο...σηκωμα η μοτο, ελεγχος στάθμης και συμπληρώνω οσο χρειάζεται...2-3 φορές το πολύ το κάνεις και ξεμπερδευεις...

Meni0s
22/07/2005, 08:12
Motul 3100 βαζω(Μποουνπιλερ) αλλα δεν μου γεμιζει το ματι σαν μαστορας.Οσο για το αλλο θρεντ (Ιντι) το εχω δει. . .Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να παω σε εξουσιοδοτημενο καταστημα για να μην χασω την εγγυηση μου.

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ! ! !