PDA

View Full Version : Μία ερώτηση



project.breeze
12/10/2010, 11:31
Όπως κάποιοι από σας ξέρετε,πριν 3 χρόνια περίπου είχα ένα ατύχημα με την παλιά μου μηχανή κατά το οποίο ευτυχώς δεν έπαθα κάτι σοβαρό αλλά η μηχανή καταστράφηκε εντελώς.Σήμερα λοιπόν ήταν το δικαστήριο που αφορά το αστικό κομμάτι της υπόθεσης,το θέμα δηλαδή της αποζημίωσης.Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι η ασφαλιστική όπως κατέθεσε εκπρόσωπός της στο δικαστήριο δεν αποδέχεται το γεγονός πως το κράνος δεν μπορεί να ξαναφορεθεί,όπως και ο υπόλοιπος εξοπλισμός και κατά συνέπεια αρνούνται την αποζημίωσή μου όσο αφορά τον εξοπλισμό ασφαλείας που φορούσα.Και τώρα έρχεται η ερώτηση,υπάρχει κάποιο κείμενο το οποίο να μπορεί να σταθεί στο δικαστήριο το οποίο να λέει με σαφή τρόπο πως το κράνος στην ουσία είναι μίας χρήσεως και όσο αλώβητο και να φαίνεται μετά από ένα χτύπημα,δεν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί;

p@nos
12/10/2010, 11:36
ολες οι εταιριες δηλωνουν πως το κρανος ειναι ''μιας χρησης''...δηλαδη σε περιπτωση ατυχηματος αν κοπανισει, μετα παει για αλλαγμα...η αραι το λεει παντως, καθως επισης υπαρχει και σχετικο βιντεο της αραι που το ΤΟΝΙΖΕΙ αυτο...

φυσικα βεβαια το αν θα παρεις την αποζημιωση νομιζω πως ειναι θεμα δικηγορου...το οτι τα κρανη εινι μιας χρησης, ειναι γνωστο


καλα ξεμπερδεματα :beer:

PacMan
12/10/2010, 11:42
Καλή σου μέρα.
Επειδή πριν 3 χρόνια κι εγώ βρέθηκα σε παρόμοια περίπτωση.....στέλνεις το κράνος με δικά σου έξοδα στην κατασκευαστρια εταιρια, ζητώντας την γνώμη εμπειρογνώμονα της εταιρίας, και αφού λάβεις πίσω το κράνος και την γνωμάτευση(θετική ελπίζω) τοτε την παρουσιάζεις στο δικαστήριο, και δικαστή θέλοντος δικαιώνεσαι........



εγώ προσωπικά δικαιώθηκα για το δερματινο μουφαν, το κράνος και τα μεταφερόμενα στην μοτο ηλεκτρονικά ανταλλακτικά πελατών, αλλά δεν δικαιώθηκα για γαντια,το δερματινο παντελόνι, μπότες, γιαλιά ηλίου , κινητό.

Σου ευχομαι το καλύτερο

sapila racing
12/10/2010, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Όπως κάποιοι από σας ξέρετε,πριν 3 χρόνια περίπου είχα ένα ατύχημα με την παλιά μου μηχανή κατά το οποίο ευτυχώς δεν έπαθα κάτι σοβαρό αλλά η μηχανή καταστράφηκε εντελώς.Σήμερα λοιπόν ήταν το δικαστήριο που αφορά το αστικό κομμάτι της υπόθεσης,το θέμα δηλαδή της αποζημίωσης.Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι η ασφαλιστική όπως κατέθεσε εκπρόσωπός της στο δικαστήριο δεν αποδέχεται το γεγονός πως το κράνος δεν μπορεί να ξαναφορεθεί,όπως και ο υπόλοιπος εξοπλισμός και κατά συνέπεια αρνούνται την αποζημίωσή μου όσο αφορά τον εξοπλισμό ασφαλείας που φορούσα.Και τώρα έρχεται η ερώτηση,υπάρχει κάποιο κείμενο το οποίο να μπορεί να σταθεί στο δικαστήριο το οποίο να λέει με σαφή τρόπο πως το κράνος στην ουσία είναι μίας χρήσεως και όσο αλώβητο και να φαίνεται μετά από ένα χτύπημα,δεν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί;

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιο κείμενο ππυθενα, και σωστά γιατί μπορεί και να μην εχει πρόβλημα. Εξαρτάται απο το χτύπημα.

H Arai πχ συμβουλεύει να γίνει έλεγχος στο κράνος, και μάλιστα στα πολιτισμένα κράτη η υπηρεσία παρέχεται απο τους αντιπροσώπους που παραλαμαβάνουν τα χτυπημένα κράνη και τα στέλνουν στην εταιρεία για επιθεώρηση.

Εγω για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα εχω πρόβλημα σε παρόμοια περίπτωση το έκανα να δείχνει οτι εχει διαλύσει τελείως.

http://www.araiamericas.com/support.asp?page=support/warranty.asp

Kαλά ξεμπερδέματα. :wave2:

devil's animal
12/10/2010, 12:17
δυσκολη περιπτωση.

δεν ξερω αν μπορει να σε καλυψει και ο επισημος αντιπροσωπος του κρανους σου, με μια επιστολη-γνωματευση.


ευχομαι τα καλυτερα..
:beer: :beer: :beer:

alres
12/10/2010, 12:30
Υπάρχει νομίζω ήδη νομολογία επ αυτού. Το κράνος τηρεί εγγύηση ασφαλείας για μια πτώση, όχι για μια πρόσκρουση. Όλα αυτά και δη το συγκεκριμένο το γράφεις αναλυτικά επί της αγωγής, ότι είναι για μια πτώση μπλα μπλα κίνδυνος.

Επειδή πάντα παίζουν με κάτι τέτοια οι ασφαλιστικές φροντίζεις να ζητάς μια γερή ηθική βλάβη, να τη στηρίζεις και να την αποδεινύεις κατά τον καλύτερο τρόπο, για να μπαλώσεις τέτοιες πιθανές χασούρες.

Τώρα έφεση μόνο για αυτό είναι μάταιο να κάνεις

Tigas
12/10/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Όπως κάποιοι από σας ξέρετε,πριν 3 χρόνια περίπου είχα ένα ατύχημα με την παλιά μου μηχανή κατά το οποίο ευτυχώς δεν έπαθα κάτι σοβαρό αλλά η μηχανή καταστράφηκε εντελώς.Σήμερα λοιπόν ήταν το δικαστήριο που αφορά το αστικό κομμάτι της υπόθεσης,το θέμα δηλαδή της αποζημίωσης.Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι η ασφαλιστική όπως κατέθεσε εκπρόσωπός της στο δικαστήριο δεν αποδέχεται το γεγονός πως το κράνος δεν μπορεί να ξαναφορεθεί,όπως και ο υπόλοιπος εξοπλισμός και κατά συνέπεια αρνούνται την αποζημίωσή μου όσο αφορά τον εξοπλισμό ασφαλείας που φορούσα.Και τώρα έρχεται η ερώτηση,υπάρχει κάποιο κείμενο το οποίο να μπορεί να σταθεί στο δικαστήριο το οποίο να λέει με σαφή τρόπο πως το κράνος στην ουσία είναι μίας χρήσεως και όσο αλώβητο και να φαίνεται μετά από ένα χτύπημα,δεν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί;


Τί κάνω μετά από ένα ατύχημα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1894869#post1894869)

Ερώτηση 120 του βιβλίου σημάτων του Υπουργείου μεταφορών και επικοινωνιών

Το κράνος σας έχει μια μικρή ρωγμή.Πρέπει :

Να αλλάξετε το κράνος πρίν οδηγήσετε ξανά (Σ)


Βιβλίο Υπουργείου μεταφορών και επικοινωνιών παράγραφο 3.4 σελίδα 20

''Τα κράνη δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται, μετά από σοβαρό κτύπημα ή ήταν παρουσιάζουν κάποια ρωγμή.''


Για να μην σου βρεί και κανένα ψεγάδι ο πονηρός δικηγόρος πάρε ένα χαρτί από την αντιπροσωπεία του κράνους ότι είναι ακτάλληλο για χρήση και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα :wave2: