PDA

View Full Version : Ασφάλεια μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα



Meyaleleth
12/10/2010, 20:07
Σε περίπτωση που κάποιος μετακομίσει σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης και δεν θέλει να κάνει register την μοτοσυκλέτα του σε εκείνη τη χώρα αλλά να κρατήσει Ελληνικές πινακίδες, γνωρίζετε τι διαδικασία χρειάζεται για να είναι σε ισχύ η ασφάλεια? Καλύπτει/ισχύει η Ελληνική ασφάλεια?

SpeakeasyBlues
12/10/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Σε περίπτωση που κάποιος μετακομίσει σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης και δεν θέλει να κάνει register την μοτοσυκλέτα του σε εκείνη τη χώρα αλλά να κρατήσει Ελληνικές πινακίδες, γνωρίζετε τι διαδικασία χρειάζεται για να είναι σε ισχύ η ασφάλεια? Καλύπτει/ισχύει η Ελληνική ασφάλεια?

Εχεις π.μ. :)

megatim
13/10/2010, 12:19
Αν κάποιος γνωρίζει την απάντηση ή κάποια πληροφορία, ας την δημοσιεύσει εδώ για να την βλέπουμε όλοι μας. Είναι ένα θέμα που θα αρχίσει να ενδιαφέρει πολύ κόσμο σιγά σιγά.

yannis24
13/10/2010, 12:30
εξακολουθεις να εχεις την ασφαλεια απο την Ελλαδα...
αλλα βγαζεις πρασινη καρτα....
αναλογα με την εταιρεια η πρασινη καρτα ειτε θα πρεπει να την ανανεωνεις καθε 3 μηνες, ειτε μπορει να βγει και ετησια πχ...

Προσοχη γιατι ο εχων πρασινη καρτα καλυπτεται στο εξωτερικο μονο για αστικη ευθυνη και οχι για τυχων αλλες καλυψεις που εχει το συμβολαιο του ...( πχ, κλοπη, τρομοκρατικες, πυρκαια κτλ )...
οποτε......κανε την πιο φθηνη ασφαλεια που θα βρεις, στην εταιρεια την οποια σου δινει δωρεαν την πρασινη καρτα ( πχ Chartis.....Η Εθνικη πχ την χρεωνει €10)

menos
13/10/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
εξακολουθεις να εχεις την ασφαλεια απο την Ελλαδα...
αλλα βγαζεις πρασινη καρτα....
αναλογα με την εταιρεια η πρασινη καρτα ειτε θα πρεπει να την ανανεωνεις καθε 3 μηνες, ειτε μπορει να βγει και ετησια πχ...

Προσοχη γιατι ο εχων πρασινη καρτα καλυπτεται στο εξωτερικο μονο για αστικη ευθυνη και οχι για τυχων αλλες καλυψεις που εχει το συμβολαιο του ...( πχ, κλοπη, τρομοκρατικες, πυρκαια κτλ )...
οποτε......κανε την πιο φθηνη ασφαλεια που θα βρεις, στην εταιρεια την οποια σου δινει δωρεαν την πρασινη καρτα ( πχ Chartis.....Η Εθνικη πχ την χρεωνει €10)
+1137

Η πράσινη κάρτα είναι εντελώς δωρεάν και ανανεώνεται ανα 3μηνο.
Χρησιμοποιώ την πράσινη κάρτα εδώ και 2 χρόνια στο εξωτερικό και όλα βαίνουν καλώς. :wave2:

sapila racing
13/10/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
+1137

Η πράσινη κάρτα είναι εντελώς δωρεάν και ανανεώνεται ανα 3μηνο.
Χρησιμοποιώ την πράσινη κάρτα εδώ και 2 χρόνια στο εξωτερικό και όλα βαίνουν καλώς. :wave2:

Μάλλον είσαι σε κάποια χώρα του πρωην ανατολικου μπλόκ που μπήκε πρόσφατα στην ΕU, η είσαι παράνομος, αλλά οχι λόγω πρασινης κάρτας.
Στις περισσότερες χώρες της Ευρωπαικης Ενωσης πρέπει να κάνεις register μετα τους 6 μήνες.
Μετα απο αυτό το διάστημα θα πρέπει να βάλεις και στο όχημα Ολλανδικες, Αγγλικες, Γερμανικες κλπ πινακίδες.
Μην λέτε οτι σας κατεβει επειδή εσεις το κάνατε και την εχετε γλυτώσει, προς το παρόν τουλάχιστον. :lol:

edit: εδω info πχ για Ολλανδία

http://hollandsouth.angloinfo.com/countries/holland/motoregister.asp

Kι εγω εχω κάνει τέτοιες παρατυπίες παλιότερα, αλλά δεν συμβούλευσα κι αλλους να το κάνουν ελαφρά την καρδία... :winka:

menos
13/10/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μάλλον είσαι σε κάποια χώρα του πρωην ανατολικου μπλόκ που μπήκε πρόσφατα στην ΕU, η είσαι παράνομος, αλλά οχι λόγω πρασινης κάρτας.
Στις περισσότερες χώρες της Ευρωπαικης Ενωσης πρέπει να κάνεις register μετα τους 6 μήνες.
Μετα απο αυτό το διάστημα θα πρέπει να βάλεις και στο όχημα Ολλανδικες, Αγγλικες, Γερμανικες κλπ πινακίδες.
Μην λέτε οτι σας κατεβει επειδή εσεις το κάνατε και την εχετε γλυτώσει, προς το παρόν τουλάχιστον. :lol:

edit: εδω info πχ για Ολλανδία

http://hollandsouth.angloinfo.com/countries/holland/motoregister.asp


Kι εγω εχω κάνει τέτοιες παρατυπίες παλιότερα, αλλά δεν συμβούλευσα κι αλλους να το κάνουν ελαφρά την καρδία... :winka:
Mε έβαλες σε σκέψεις....
Αν θεωρούμαι παράνομος δεν είναι ηθελημένη κίνηση αλλά κάποιος κανόνας που δεν γνωρίζω...
Ο ασφαλιστής μου δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο, έχω αυτοκίνητο 3 χρόνια στο εξωτερικό και μηχανή 2 χρόνια... και κινούμαι κανονικότατα με τα ανάλογα σηματάκια της χώρας που χρειάζομαι.

Α ναι, και δεν λέω ότι μου κατέβει, ούτε συμβουλεύω με ελαφρά την καρδία, λέω αυτά που ζώ στα ξένα κράτη που κινούμαι τα τελευταία 4 χρόνια.

Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω.

sapila racing
13/10/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Mε έβαλες σε σκέψεις....
Αν θεωρούμαι παράνομος δεν είναι ηθελημένη κίνηση αλλά κάποιος κανόνας που δεν γνωρίζω...
Ο ασφαλιστής μου δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο, έχω αυτοκίνητο 3 χρόνια στο εξωτερικό και μηχανή 2 χρόνια... και κινούμαι κανονικότατα με τα ανάλογα σηματάκια της χώρας που χρειάζομαι.

Α ναι, και δεν λέω ότι μου κατέβει, ούτε συμβουλεύω με ελαφρά την καρδία, λέω αυτά που ζώ στα ξένα κράτη που κινούμαι τα τελευταία 4 χρόνια.

Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω.

σορρυ αν ημουν απότομος.
Ψαξτο λίγο!!!

miscelano
13/10/2010, 17:02
8 χρονια ημουν στην ιταλια και αλλαξα 5 μηχανακια...ποτε δεν τα εφερα ελλαδα (εκτος απο τ αφρικα) και ολα τα ειχα με ελληνικες πινακιδες....απλα η μανα μου μου εστελνε καθε6 μηνες τη πρασινη καρτα...ποτε κανενας μπατσος δεν μου ειπε κατι...καινουριο ειναι αυτο που λες sapila racing????εγω εχω που εφυγα κοντα 3 χρονια....δεν ξερω αν αλλαξε κατι...

thalasinos
13/10/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μάλλον είσαι σε κάποια χώρα του πρωην ανατολικου μπλόκ που μπήκε πρόσφατα στην ΕU, η είσαι παράνομος, αλλά οχι λόγω πρασινης κάρτας.
Στις περισσότερες χώρες της Ευρωπαικης Ενωσης πρέπει να κάνεις register μετα τους 6 μήνες.
Μετα απο αυτό το διάστημα θα πρέπει να βάλεις και στο όχημα Ολλανδικες, Αγγλικες, Γερμανικες κλπ πινακίδες.
Μην λέτε οτι σας κατεβει επειδή εσεις το κάνατε και την εχετε γλυτώσει, προς το παρόν τουλάχιστον. :lol:

edit: εδω info πχ για Ολλανδία

http://hollandsouth.angloinfo.com/countries/holland/motoregister.asp

Kι εγω εχω κάνει τέτοιες παρατυπίες παλιότερα, αλλά δεν συμβούλευσα κι αλλους να το κάνουν ελαφρά την καρδία... :winka:

+1000 Και εγω ετσι ξερω, με γνωστο που μιλουσα ειχε αυτοκινητο απο ελλαδα και το ανεβασε Γερμανια οντως μετα εξι μηνες εβαλε γερμανικες πινακιδες, οχι εβαλε ,τον ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝ να βαλει !!

Meyaleleth
13/10/2010, 17:56
Το θέμα είναι πως πρέπει να αποδείξουν την ημερομηνία που μπήκες στη χώρα. Και αυτό δεν είναι εύκολο να το κάνουν αν μπεις από μια Ευρωπαϊκή χώρα σε άλλη οδικώς. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πρέπει να αλλάξει κάποιος πινακίδες. Το τίμιο και νόμιμο φυσικά και θα ήταν να τις αλλάξουμε αλλά θέλει λεφτά και έχει διαδικασία. Και αν θελήσεις να ξαναλλάξεις χώρα μετά από ένα χρόνο, αυτή η διαδικασία θα γίνετε συνέχεια? :rolleyes:

thalasinos
13/10/2010, 18:05
Εξαρταται σε ποια χωρα θα πας? ισως και να μη χρειασθει να ανεβασεις αυτοκινητο, αγοραζεις ενα φθηνο με 500ευρω εδω 3000ευρω και οταν φυγεις παλι το πετας!!!

blackbusa
13/10/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Σε περίπτωση που κάποιος μετακομίσει σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης και δεν θέλει να κάνει register την μοτοσυκλέτα του σε εκείνη τη χώρα αλλά να κρατήσει Ελληνικές πινακίδες, γνωρίζετε τι διαδικασία χρειάζεται για να είναι σε ισχύ η ασφάλεια? Καλύπτει/ισχύει η Ελληνική ασφάλεια?

απο την στιγμη που θα μετακομισεις σε αλλη χωρα εισαι υποχρεωμενος να εχεις και πινακιδες της ιδιας χωρας...δεν λεμε για προσωρινη κατοικια (πχ σπουδες...αποσπαση σε θυγατρικη εταιριας) αλλα για μονιμη...
μολις θα αποκτησεις το ΑΦΜ/ασφαλιση/αδεια εργασιας/κλπ θα σε αναγκασουν...


:wave2:

Lupo
13/10/2010, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Το θέμα είναι πως πρέπει να αποδείξουν την ημερομηνία που μπήκες στη χώρα. Και αυτό δεν είναι εύκολο να το κάνουν αν μπεις από μια Ευρωπαϊκή χώρα σε άλλη οδικώς. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πρέπει να αλλάξει κάποιος πινακίδες. Το τίμιο και νόμιμο φυσικά και θα ήταν να τις αλλάξουμε αλλά θέλει λεφτά και έχει διαδικασία. Και αν θελήσεις να ξαναλλάξεις χώρα μετά από ένα χρόνο, αυτή η διαδικασία θα γίνετε συνέχεια? :rolleyes:
cmr? εισητήρια?
Αν δεν θέλεις να μπλεχτείς σε δικαστικούς αγώνες , πως θ'αποδείξεις ότι ... πριν λίγο μπήκες στην χώρα?
Μα φυσικά από το τελωνείο που θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει πότε μπήκες.
Άρα, :wave2:


Παρανόμως , όλα μπορουν να γίνουν φυσικά.
Και επίσης φυσικά, το κάθε κράτος σε υποχρεώνει να βάλεις τις πινακίδες του , μετά από 6 μήνες + 3 μήνες παράταση + άλλους 3 μήνες παράταση. Αν φυσικά αποδείξεις ότι δεν είσαι στην χώρα περισσότερες από 365 μέρες μέσα στα τελευταία 2 χρόνια.

sapila racing
14/10/2010, 08:43
Το θέμα είναι λίγο περίεργο, εξαρτάται πολύ κι απο την χώρα.
Πάντως σε γενικές γραμμές μετα τους 6 μήνες πρέπει να αλλαχτούν οι πινακίδες.
Εγω είχα αυτοκίνητο στην Γερμανία 16 μήνες με Ελληνικές πινακίδες και δεν είχα πρόβλημα, όπως επίσης και στην Ελλάδα είχα αυτοκίνητο με Αγγλικές πινακίδες για 2 χρόνια και παλι δεν είχα πρόβλημα, μεχρι που το κλέψανε βεβαια. :mad:
Κανονικά εφ όσν δεν είσαι τουρίστας αλλά δουλεύεις μετα τους 6 μήνες παραμονής σε ξένη χώρα της ΕΕ, πρέπει να κάνεις register που μένεις ποιός είαι κλπ και να κάνεις και φορολογική δήλωση στην χώρα αυτή!
Ημουν παράνομος όμως και το ήξερα.
Πράσινη κάρτα σου δίνει η ασφάλεια επ' απειρον δεν υπάρχει πρόβλημα σ αυτό, αλλά δεν είναι εκει το θέμα.
Ψαξτε το σε σχέση με την συγκεκριμένη χώρα που θα πατε να μείνετε, να ξέρετε τι παίζιε τουλάχιστον!

:wave2:

turogalos
14/10/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Το θέμα είναι πως πρέπει να αποδείξουν την ημερομηνία που μπήκες στη χώρα. Και αυτό δεν είναι εύκολο να το κάνουν αν μπεις από μια Ευρωπαϊκή χώρα σε άλλη οδικώς. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πρέπει να αλλάξει κάποιος πινακίδες. Το τίμιο και νόμιμο φυσικά και θα ήταν να τις αλλάξουμε αλλά θέλει λεφτά και έχει διαδικασία. Και αν θελήσεις να ξαναλλάξεις χώρα μετά από ένα χρόνο, αυτή η διαδικασία θα γίνετε συνέχεια? :rolleyes:

Όπως τα λέει ο Meyaleleth. Μιας και είσαι πολίτης της ΕΕ και μετακινήσαι μέσα στην ΕΕ, κανένα τελωνείο ή αρχή δεν σε ελέγχει όταν μπαίνει ή βγαίνεις.

Κάποια πράγματα που ισχύουν για την Φινλανδία και μάλλον είναι πάνω κάτω τα ίδια στις περισσότερες χώρες:

Όταν μετακομίζεις στην Φινλανδία δικαιούσε να φέρεις και την περιουσία σου αφορολόγητα. Τα οχήματα πρέπει να είναι στο όνομά σου τουλάχιστον 6 μήνες πριν την επίσημη ημερομηνία μετακόμισης και μπορείς να το εκτελωνίσεις αφορολόγητα. Παίρνεις δηλαδή φινλανδικές πινακίδες αλλά μόνο εσύ και μέλη της οικογενείας σου επιτρέπετε να το οδηγάτε. Απαγορεύεται να το πουλήσεις πριν περάσει διετία.

Με καινούριο νόμο, φοιτητές και προσωρινοί εργάτες μπορούν να το κυκλοφορούν με ξένες πινακίδες για όσο καιρό κρατάει η φοίτησή/εργασία τους. Παλαιότερα ήταν κάθε 6 μήνες.


Επειδή το έχω σκεφτεί από πολλές οπτικές γωνιές το θέμα, αν τρακάρεις και φταις, θέλεις να ταλαιπωρηθείς με την ελληνική ασφάλεια; Πες πως ο ξένος που τράκαρες στραβώσει και πάει δικαστικά κτλ. Άντε εσύ να ψάχνεις δικηγόρους και νομική προστασία και άλλα....εδώ δεν αποζημιώνουν στην Ελλάδα, στο εξωτερικό θα σε γράψουν ΚΑ-ΝΟ-ΝΙ-ΚΟ-ΤΑ-ΤΑ.

Meyaleleth
14/10/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από turogalos


Με καινούριο νόμο, φοιτητές και προσωρινοί εργάτες μπορούν να το κυκλοφορούν με ξένες πινακίδες για όσο καιρό κρατάει η φοίτησή/εργασία τους. Παλαιότερα ήταν κάθε 6 μήνες.

Ωραία , εγώ θα πάω για 3 χρόνια τουλάχιστον, αν έχει αλλάξει όντως ο νόμος λοιπόν,(και αν σταθώ τυχερή και δεν έχω κάποιο ατύχημα να με τραβάνε), δεν χρειάζεται να κάνω οποιαδήποτε διαδικασία.
Είσαι σίγουρος για τον νόμο αυτό?



Αρχικά δημιουργήθηκε από turogalos
Επειδή το έχω σκεφτεί από πολλές οπτικές γωνιές το θέμα, αν τρακάρεις και φταις, θέλεις να ταλαιπωρηθείς με την ελληνική ασφάλεια; Πες πως ο ξένος που τράκαρες στραβώσει και πάει δικαστικά κτλ. Άντε εσύ να ψάχνεις δικηγόρους και νομική προστασία και άλλα....εδώ δεν αποζημιώνουν στην Ελλάδα, στο εξωτερικό θα σε γράψουν ΚΑ-ΝΟ-ΝΙ-ΚΟ-ΤΑ-ΤΑ.

Τα γνωρίζω καθώς ζούσα έξω προηγούμενα χρόνια. Το θέμα συζήτησης ξεκίνησε για να μάθω αν σε καλύπτει η ασφάλεια στο εξωτερικό σε περίπτωση ατυχήματος. Αν σε τρακάρουν ας πούμε, απο που θα πάρεις τα λεφτά? Είναι αξιόπιστη η κάθε Ελληνική ασφαλιστική εταιρία για να σου παρέχει αποζημίωση σε αυτή την περίπτωση?

Meyaleleth
14/10/2010, 13:17
http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/when-who/index_en.htm?profile=0

If you are staying in another country for more than 6 months, you will need to register your car there. Exceptions to compulsory registration after 6 months: * students using their own vehicle in another EU country (if their only reason for being there is to study). * cross-border workers using their own vehicle to commute regularly from their country of residence to the country where they work.


Αυτή είναι η πληροφορία που μας λύνει την απορία σχετικά με τη δήλωση οχήματος.

Κάποια άλλα παραδείγματα : http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/faq/index_en.htm#faq-24

blackbusa
14/10/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/when-who/index_en.htm?profile=0

If you are staying in another country for more than 6 months, you will need to register your car there. Exceptions to compulsory registration after 6 months: * students using their own vehicle in another EU country (if their only reason for being there is to study). * cross-border workers using their own vehicle to commute regularly from their country of residence to the country where they work.


Αυτή είναι η πληροφορία που μας λύνει την απορία σχετικά με τη δήλωση οχήματος.

Κάποια άλλα παραδείγματα : http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/faq/index_en.htm#faq-24

Ζωιτσα ειπαμε...αν πας να δουλεψεις μονιμα σε μια χωρα ΕΙΣΑΙ υποχρεωμενη να βαλεις τις πινακιδες την χωρας διαμονης σου...και ΝΟΜΙΖΩ εκει δεν εχει προστιμα αλλα κατασχεση οχηματος...αν δουλευεις μαυρα/ανεπισημα δεν θα εχεις προβλημα μιας και θα το παιζεις τουριστρια...αν ομως εισαι μονιμη και νομιμη με αυτα δεν παιζουν...το καθεστως της Ελλαδας (πιο παλια βεβαια) με τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες ειναι πολυ διαφορετικο...για περισσοτερες info εδω ειμαστε...

:wave2:

blackbusa
14/10/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Ωραία , εγώ θα πάω για 3 χρόνια τουλάχιστον, αν έχει αλλάξει όντως ο νόμος λοιπόν,(και αν σταθώ τυχερή και δεν έχω κάποιο ατύχημα να με τραβάνε), δεν χρειάζεται να κάνω οποιαδήποτε διαδικασία.
Είσαι σίγουρος για τον νόμο αυτό?




Τα γνωρίζω καθώς ζούσα έξω προηγούμενα χρόνια. Το θέμα συζήτησης ξεκίνησε για να μάθω αν σε καλύπτει η ασφάλεια στο εξωτερικό σε περίπτωση ατυχήματος. Αν σε τρακάρουν ας πούμε, απο που θα πάρεις τα λεφτά? Είναι αξιόπιστη η κάθε Ελληνική ασφαλιστική εταιρία για να σου παρέχει αποζημίωση σε αυτή την περίπτωση?

πανω απο 6 μηνες θα βαλεις ξενες πινακιδες...

η ελληνικη ασφαλεια σε καλυπτει κανονικα για την περιοδο που διαρκει και η πρασινη καρτα σου...αν σε τρακαρουν σε αποζημιωνει η ασφαλιστικη του αλλου...αν εχουν online συστημα φιλικου διακανονισμου η δικια σου...αλλα βεβαια η δευτερη περιπτωση γινετε με επαναπατρισμο του οχηματος στην Ελλαδα (για τον φιλικο μιλαω)...αν τρακαρεις εσυ καποιον η ελληνικη ασφαλιστικη σε καλυπτει...

η μονη περιπτωση να εχεις προβλημα θα ειναι να εισαι μονιμος κατοικος μιας αλλης χωρας...εργαζομενος εκει...και να εχεις οχημα με ελληνικες πινακιδες...αν το ψαξουν υπαρχει κινδυνος να μην εχεις καλυψει σε καμμια περιπτωση...ουτε να τρακαρεις καποιον ουτε αν σε τρακαρουν...

θα ηθελα να τονισω οτι αν καποιος εχει πχ 2 κατοικιες (Ελλαδα-Ιταλια) σαν μονιμη θεωρητε εκει οπου βγαζει το μεγαλυτερο εισοδημα...

:wave2: