PDA

View Full Version : Sidi Vertigo φτερνα προβλημα



Zzz750
12/10/2010, 20:53
Καλησπερα....
ΕΙπα και εγω να καθαρισω τις μποτες μου και τα προστατευτικα στις φτερνες ειχαν μεσα....την μποχα του αιωνα και απο μεσα τα γκρι ανοιχτο φλουδες λαστιχο που εχουν πισω απο το καλυμα το διαφανο ειχαν γινει σχεδον μαυρα. Εκανα λοιπον την προσπαθεια να βγαλω τα διαφανα προστατευτικα και να τα καθαρισω απο μεσα.
Οποιος εχει vertigo ξερει οτι υπαρχουν 2 βιδες που λογικα ελευθερωνουν το προστατευτικο καλυμα της φτερνας. Ελα μου ντε που αυτες οι βιδες οσο και να τις ξεβιδωνα δεν εβγαιναν προς τα εξω. Και το προβλημα δεν ειναι εκει γιατι μαλλον δεν πρεπει να απελευθερωνονται οι βιδες τελειως...αλλα οτι στην προσπαθεια μου να τις ξεβιδωσω το ενα προστατευτικο "ξεφλουμπωσε":eyepop: . Λεω δε γαμει....αφου βγηκε ας το καθαρισω. Εκανα τη δουλεια μου και τωρα δε μπορω να το ξαναβαλω.
Καμια ιδεα? Μηπως κανεις εχει προσπαθησει κατι παρομοιο και μπορει να βοηθησει? :rolleyes:
Καποιο κολπο θα υπαρχει....δε μπορει.

Zzz750
12/10/2010, 20:53
photo


214470

golis
12/10/2010, 21:35
Βγαίνουν γιατί τα δίνει και σαν ανταλλακτικό : Sidi vertigo (http://www.motorcycle-superstore.com/1/4/421/10144/ITEM/Sidi-Vertigo-Corsa-Anti-Shock-Heel-Cup.aspx)

Δοκίμασε με λίγο WD40

Zzz750
12/10/2010, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Βγαίνουν γιατί τα δίνει και σαν ανταλλακτικό : Sidi vertigo (http://www.motorcycle-superstore.com/1/4/421/10144/ITEM/Sidi-Vertigo-Corsa-Anti-Shock-Heel-Cup.aspx)

Δοκίμασε με λίγο WD40

Οχι ρε συ....δεν ειπα οτι δε ξεβιδωνουν....δεν απελευθερωνονται λεω! Το WD40 τι να κανει...αφου με το κατσαβιδι γυρνανε κανονικα. ΑΝ το εκανε η μια μονο...θα ελεγα οτι εχει χαλασει καποιο σπιρωμα...αλλα και στις 2 μποτες και απο τις 2 μεριες (συνολο 4 βιδες) κανουν το ιδιο! Δε νομιζω να ειναι χαλασμενες και οι 4. Εξαλου δεν τις εχω ξαναπεραξει! Πως χαλασαν?
Καποιο αλλο "κολπο":confused: υπαρχει...και μονο καποιος που το εχει ξανακανει μπορει να βοηθησει

Ζεύκας
12/10/2010, 22:54
για να είμαι ειλικρινής το είχα αντιμετωπίσει κι εγώ αυτό τη ζήτημα με τις δικιές μου
αλλά πάνε 2 χρόνια από τότε και δν θυμάμαι πως ακριβώς το έλυσα το θέμα

προσπάθησες καθώς ξεβιδώνεις να πιέζεις το κατσαβίδι προς τα μέσα?

Zzz750
12/10/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
για να είμαι ειλικρινής το είχα αντιμετωπίσει κι εγώ αυτό τη ζήτημα με τις δικιές μου
αλλά πάνε 2 χρόνια από τότε και δν θυμάμαι πως ακριβώς το έλυσα το θέμα

προσπάθησες καθώς ξεβιδώνεις να πιέζεις το κατσαβίδι προς τα μέσα?

Γαμω το καντήλι της :a018: sidi γαμω!...Το προσπαθησα και αυτο και δεν επιασε!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .:a42: . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .

Ζεύκας
12/10/2010, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Γαμω το καντήλι της :a018: sidi γαμω!...Το προσπαθησα και αυτο και δεν επιασε!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .:a42: . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .

δωσ'μου μια στιγμή ρε φίλε να παλέψω τις δικες μου και θα σου πω :wave2:

Ζεύκας
12/10/2010, 23:32
φίλε την ξεκώλιασα τη φτέρνα! να δω πως θα τα ξαναβάλω στη θέση τους όλα τώρα :bawl:

bonnie
12/10/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
φίλε την ξεκώλιασα τη φτέρνα! να δω πως θα τα ξαναβάλω στη θέση τους όλα τώρα :bawl:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :a029: :a029:

Zzz750
12/10/2010, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
φίλε την ξεκώλιασα τη φτέρνα! να δω πως θα τα ξαναβάλω στη θέση τους όλα τώρα :bawl:

:a23: ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ μπαμπινο!


Γραψε και εσυ τωρα κανα παρακάλι...μπας και :a42: κανεις και τους 2 μας!

Λοιπον εγω την πεφτω για υπνο :ZZZ:...μπας και αυριο ξυπνησω φρεσκος και κατεβασει η κούτρα μου καμια ιδεα πως να τις φτιαξω.
Μπαμπη...οποιος βρει πρωτος τη λυση...μιλαει.
:a02:

Ζεύκας
12/10/2010, 23:52
πήγαινε για ύπνο τώρα και θα σου πω αύριο πως να την επσικευάσεις γτ θα πονέσει λιγάκι η μπότα σου :cry:


214497

Zzz750
13/10/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πήγαινε για ύπνο τώρα και θα σου πω αύριο πως να την επσικευάσεις γτ θα πονέσει λιγάκι η μπότα σου :cry:

Βλεπω τη photo και ποναω ηδη. Λιγο κουλο :uplate: μου φαινεται αυτο που βλεπω. Για πες κανα δυο λογακια παραπανω...

Toumpas
13/10/2010, 09:47
Πάνε στο Τζωρτζόπουλο ρε συ να σου δώσει τα φώτα :wave2:

dmf
13/10/2010, 11:00
http://www.youtube.com/watch?v=nlZ2XGnw_Cs&feature=channel στο 2:30


δειχνει για το μοντελο vortice, αλλα ειναι απλα διαφορετικο χρωμα το προστατευτικο

Zzz750
13/10/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
http://www.youtube.com/watch?v=nlZ2XGnw_Cs&feature=channel στο 2:30


δειχνει για το μοντελο vortice, αλλα ειναι απλα διαφορετικο χρωμα το προστατευτικο

Καλη προσπαθεια...αλλα οπως γραφω και λιγο παραπανω...εμενα οι βιδες δεν βγαινουν-απελευθερωνονται....γυρνανε απλα αλλα δε βγαινουν!
Ευχαριστω..αλλα δε βοηθησες.
:beer:

Ζεύκας
13/10/2010, 14:01
με ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι βγάζεις το πλαστικό προστατευτικό.

η βίδα βιδώνει στη τετράγωνη βάση που είναι χωμένη μέσα στη μπότα.
πρέπει να τη βγάλεις κι αυτή με το κατσαβίδι,μαλακά πάντά, έτσι?

αφού βγει πιάσε τη βάση με μια πένσα και με το κατάλληλο κατσαβίδι ξεβιδώνεις.
οι δικές μου τσαμπουκαλεύτηκαν πολύ.είναι βέβαια ταλαιπωρημένες οι μπότες μου.

τέσπα και τώρα πάμε να τα ξαναβάλουμε μέσα! :lol:

βάζεις ένα μυτοτσίμπιδο στη τρύπα την ανοίγεις (μαλακά πάντα ε) πολύ και βάζεις
την τετράγωνη βασούλα μέσα και με το μυτοτσίμπηδο την κουμαντάρεις να έρθει
στα ίσια της. από κει κ πέρα όλα είναι εύκολα.


Η φύση του προβλήματος είναι η βάση που βιδώνει η βίδα. αυτή δεν στηρίζεται
πουθενά μέσα στην μπότα με αποτέλεσμα όσο στρίβεις τη βίδα, να στρίβει και η βάση.

dmf
13/10/2010, 18:28
απ'οτι λεει στο βιντεο που σου εστειλα στη βολτα των βιδων, η φαμπρικα εχει ριξει locktite για να μην ξεβιδωνονται μονα τους (μιας και οι βιδες ειναι πολυ κοντες).
Δεν ξερω βεβαια αν εχει να κανει με το οτι βολταρει στη θεση της :confused:

ledz
13/10/2010, 19:44
Χωρις να τις εχω μπροστα μου τις δικες μου αν θυμαμαι καλα αυτες οι βιδες δε σφιγγουν τοσο οστε να κρατανε το διαφανο πλαστικο τσιτα πανω στη μποτα, αλλα του αφηνουν καποια μποσικα που δρουν ως αμορτισερ. (επαναλαμβανω δεν ειμαι σιγουρος - οτι βγαινει ανταλλακτικο βγαινει αρα καπως ξαναβιδωνει)

Zzz750
13/10/2010, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Χωρις να τις εχω μπροστα μου τις δικες μου αν θυμαμαι καλα αυτες οι βιδες δε σφιγγουν τοσο οστε να κρατανε το διαφανο πλαστικο τσιτα πανω στη μποτα, αλλα του αφηνουν καποια μποσικα που δρουν ως αμορτισερ. (επαναλαμβανω δεν ειμαι σιγουρος - οτι βγαινει ανταλλακτικο βγαινει αρα καπως ξαναβιδωνει)

Nai εχεις δικιο φιλε μου ετσι ειναι. Οι βιδες απλα συγκρατουν το προστατευτικο δεν στο σφιγκουν. Γι'αυτο κιολας πιανουν βρωμα απο μεσα και τα εβγαλα να τα καθαρισω. Εκει την πατησα.
:wave2:

Zzz750
14/10/2010, 13:39
Παιδες...πηγα στο GAS εδω στα Χανια και να'ναι καλα τα παιδια...βοηθησανε. Οταν τους ειπα το προβλημα μου :a26: ...με ηρεμησαν :confused: με ενα διπλο εσπρεσακι :a55:...και μολις ειδαν τις μποτες...αναψαν τσιγαρο!:a47:
2-3 χρονια εχουν το μαγαζι και ασχολουνται και οι 2 με διτροχο αθλητισμο εδω και χρονια...αλλα ποτε δεν ειχαν αντιμετωπισει αυτην την κατασταση. Προσπαθησαμε παρεα να ξεβιδωσουμε τις βιδες αλλα φαινοταν οτι γυρνουσε και απο μεσα η μεταλλικη βαση-σπιρωμα που βιδωνανε οποτε...κοπος αδικος!
Αρχισαν λοιπον να ριχνουν τηλεφωνα Αθηνες..μπας και οι πιο εμπειροι εμποροι...ειχαν αντιμετωπησει κατι αναλογο. Κανεις!
Με καποιο αλλο μαγαζι-φιλο που μιλησαν επιασε μια καινουρια vertigo και η βιδα ξεβιδωσε και την πηρε στο χερι...με χαλαρο ξεβιδωμα. :eyepop:
Ριξαμε μεσα σε 1 ωρα αρκετο WD40 μπας και μεταλλο (βιδα) με μεταλλο (σπιρωμα) ειχε κολλησει με τον καιρο. Τιποτα! Βιδα και σπυρωμα...στριφογυριζαν σα τρελα:a8:..αγκαλιασμενα! Θα τρελαθω!:a023:
Απελπιστηκαμε και η μονη λυση ηταν να σταλλει πανω Αθηνα αντιπροσωπια και να της φτιαξουν εκει οι "ειδικοι".
Εκει λοιπον πριν κανω αναστροφη και φυγω....ειπα να δοκιμασουμε κατι τελευταιο. Τα προστατευτικα καλυματα της φτερνας ειναι απο πλαστικο μαλακο σχετικα και ευλυγιστο...με ιδιοτητες σχεδον οπως τη σιλικονη (ειδικα στην τρυπα που περνανε οι βιδες). Τρια χερια χρειαστηκαν για να γινει η δουλεια. Ενα χερι πιεζε μεσα απο την μποτα στο σημειο που ηταν η βιδα για να μη μπορει απο την εξωτερικη πιεση που θα ασκηθει να υποχωρησει...ενα χερι για να κραταει-πιεζει το προστατευτικο στο σωστο σημειο και ενα χερι με προεκταση ενα ισιο κατσαβιδι που θα ανοιξει την οπη του προστατευτικου για να περασει η βιδα. Μπηκε λαδακι στην οπη για να γλιστησει η βιδα :a021: και να περασει ανετα...και τσοοοουυυυπ...:a08:
Οπως καταλαβατε...οσοι εχετε διαβασει απο την αρχη αυτο το thread...οπως βγηκαν...ετσι μπηκαν...απλα στην αρχη φαινοταν απιθανο να γινει ετσι.
Ζεύκα....ελπιζω να μη χαλασες τις μποτες με το ξήλωμα των βασεων. Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια και τις προσπαθειες σου :a20: :a012: ..οπως και ολους τους υπολοιπους που προσπαθησαν να βοηθησουν εστω και με μια ιδεα που του κατεβαινε οταν διαβαζαν τη σπαζοκεφαλια μου!
Ευχαριστω επισης...τους γονεις μου που με μεγαλωσαν με αρχες....το Θειο μου το Μπαμπη...που με πηγε και μου ανοιξε τα ματια στα μπουρδελα στα 15 μου:eyepop: ...και τελος το σκυλο μου τον Κουλη..που εκατσε μαζι μου 2 ολοκληρα βραδια που βασανιζομουν για να επιτυχω το στοχο μου:bigcry:
.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .:a3: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Zzz750
14/10/2010, 13:43
Α...και μια συμβουλη....DON'T TRY THIS AT HOME !:a027:
.
:a026:

Ζεύκας
14/10/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Α...και μια συμβουλη....DON'T TRY THIS AT HOME !:a027:
.
:a026:

ερασιτεχνες ρε πστη μου....:rolleyes:

εγώ σε μία ώρα την είχα λύσει και την είχα δέσει...

Nikos988
14/10/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ερασιτεχνες ρε πστη μου....:rolleyes:

εγώ σε μία ώρα την είχα λύσει και την είχα δέσει...


Άλλο οι Πυργιώτες αγόρι μου!!! Ίσα και όμοια είμαστε με τους άλλους???
Εμείς γεννηθήκαμε στα Άγια Χώματα:bigcry:

988