PDA

View Full Version : fairing απο ebay



andreas k1200s
13/10/2010, 08:32
Καλημερα συνφορουμιτες,θα ηθελα τα φωτα σας αν γνωριζει καποιος.
Εχω παραγγειλει κατι fairing απο ebay για να εξηπηρετησω ενα φιλο(απο ebay εχω αγορασει απειρα πραγματα εδω και 3 χρονια και δεν ειχα προβλημα ποτε)
Πληρωσα 29/07/2010 και 13/08/2010 τα fairing εφυγαν απο hong kong με ems courier
Της 07/09/2010 εφοσον δεν εχω παραλαβει τιποτα ανοιγω ενα dispute και στο ebay και στο paypal,o ο πωλητης παρουσιαζει το tracking numper που μου εχει δωσει και εμενα λεει οτι το εστειλε,οντως εχει φυγει απο το μαγαζι του αλλα στην Ελλαδα δεν εχει φτασει ακομη.
Για να μην σας ζαλιζω πολυ το paypal εκλεισε την υποθεση εφοσον ειχα ανοιξει dispute και στο ebay και αναλαμβανει πλεον το ebay να λυσει τη διαφορα.(οτι δεν εχω παραλαβει ακομη δηλ.)
04/09/2010 κανω escalate την υποθεση να αναλαβει το ebay και να αποφασισει αν θα μου δωσουν τα χρηματα μου πισω πρωφανος,κανονικα η υποθεση πρεπει να κλεισει μεσα σε 48 εως 72 ωρες,ακομη δεν εχω παρει απαντηση.
Ο πωλητης λεει οτι ενημερωθηκε απο την ems courier και τo δεμα μου βρισκεται στο τελωνειο της Ελλδας,η πορτα πορτα που συνεργαζεται με την ems λεει οτι δεν εχει ερθει τιποτα στην Ελλαδα,το ebay δεν εχει απαντησει τιποτα ακομη και εγω εχω πληρωσει 385 ευρω και δεν εχω παραλαβει τιποτα
Εχει καποιος καποια συμβουλη να μου δωσει?
Ευχαριστω

MuayThai
13/10/2010, 08:41
Με το ελληνικό τελωνείο επικοινώνησες?? γιατί προφανώς το δέμα εκεί έχει κολλήσει...

Είναι σύνηθες να συμβαίνει αυτό με τα μεγάλα δέματα από Κίνα μεριά.

Εχω ακούσει περίπτωση με fairing που το δέμα παρέμενε για ενα μηνα στο τελωνείο κ στο τέλος το στείλαν πίσω.

Προσπάθησε οπότε να επικοινωνήσεις μαζί τους μήπως βγάλεις άκρη.. κ καλό κουράγιο!

andreas k1200s
13/10/2010, 08:46
ποιο τελωνειο και ποιο ειναι το τηλ?
ιδου η απορια

kyko
13/10/2010, 08:50
το δικο μας τελωνειο ρε συ....
τους λες το tracking number κ περιμενεις να στο βρουν...
εβαλες το track number στο site της εταιρειας με την οποια στο εστειλε?
αν το εβαλες κ σου βγαζει οτι οντως εχει φτασει ελλαδα τοτε πρεπει να ψαξουν να στο βρουν
εκει στο τελωνειο στο ελ.βενιζελος....απλα θελει υπομονη κ επιμονη...
μπορει να πεσεις κ σε κανεναν στραβομουτσουνο κ να βαριεται να ψαξει....

andreas k1200s
13/10/2010, 08:59
στην σελιδα απο το πορτα πορτα που συνεργαζεται δεν το δειχνει καθολου,το δεμα εχει ερθει με αεροπλανο η` καραβι (δεν νομιζω να ειχε ερθει με αεροπλανο)

kyko
13/10/2010, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreas k1200s
στην σελιδα απο το πορτα πορτα που συνεργαζεται δεν το δειχνει καθολου,το δεμα εχει ερθει με αεροπλανο η` καραβι (δεν νομιζω να ειχε ερθει με αεροπλανο)

βρε αστην την σελιδα....παρε τηλ στα κεντρικα του τελωνειου στο ελ.βενιζελος
κ πες τον track number

road spirit
13/10/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreas k1200s
στην σελιδα απο το πορτα πορτα που συνεργαζεται δεν το δειχνει καθολου,το δεμα εχει ερθει με αεροπλανο η` καραβι (δεν νομιζω να ειχε ερθει με αεροπλανο)

τι σχέση έχει το πόρτα-πόρτα? αν δεν το έχουν παραλάβει δεν πρόκειται να σου δείξει τίποτα το tracking number σε site του ΕΛΤΑ. Θα το βάλεις σε site της EMS

αν εκεί σου δείξει ότι είναι τελωνείο, καλά Χριστούγεννα ! (κυριολεκτικά, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό ... )

andreas k1200s
13/10/2010, 13:17
ευχαριστω παιδες για τα φωτα σας, τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη
καλα να παθω γαι να μαθω αλλη φορα να μην κανω εξυπηρετησεις
Thanks anyway:wave2:

Anty12
13/10/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τι σχέση έχει το πόρτα-πόρτα? αν δεν το έχουν παραλάβει δεν πρόκειται να σου δείξει τίποτα το tracking number σε site του ΕΛΤΑ. Θα το βάλεις σε site της EMS

αν εκεί σου δείξει ότι είναι τελωνείο, καλά Χριστούγεννα ! (κυριολεκτικά, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό ... )

Μπορεί και να έχει...ότι στέλνεται από Γερμανία με DHL, στην Ελλάδα διακινείται με πόρτα πόρτα

road spirit
13/10/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μπορεί και να έχει...ότι στέλνεται από Γερμανία με DHL, στην Ελλάδα διακινείται με πόρτα πόρτα βρε ναι, και τα πακέτα που στέλνονται με ΕΜS, στην Ελλάδα τα διεκπεραιώνουν τα ΕΛΤΑ ... αυτό που εννοώ είναι ότι τα ΕΛΤΑ θα εμφανίσουν στο σύστημα τους το πακέτο αφού αυτό περιέλθει στα χέρια τους. Όχι πριν...

Αν λοιπόν το πακέτο έχει κολλήσει στο τελωνείο του αεροδρομίου, τα ΕΛΤΑ δεν το ξέρουν ...

Θα φανεί μόνο στο σύστημα της EMS

andreas k1200s
13/10/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
βρε ναι, και τα πακέτα που στέλνονται με ΕΜS, στην Ελλάδα τα διεκπεραιώνουν τα ΕΛΤΑ ... αυτό που εννοώ είναι ότι τα ΕΛΤΑ θα εμφανίσουν στο σύστημα τους το πακέτο αφού αυτό περιέλθει στα χέρια τους. Όχι πριν...

Αν λοιπόν το πακέτο έχει κολλήσει στο τελωνείο του αεροδρομίου, τα ΕΛΤΑ δεν το ξέρουν ...

Θα φανεί μόνο στο σύστημα της EMS


Ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος road spirit
Σημερα απο το πρωι εχω παρει τηλ τα τελωνεια τελικα βρηκα το αρμοδιο τμημα που δινεις το tracking numper αλλα δυστυχως τιποτα δεν εχει ερθει Ελλαδα.
Δυστηχως δεν ειχα ποτε καποιο αναλογο προβλημα και δεν ξερω πως να το χειριστω απο πλευρας ebay πιστευω οτι τα εχω κανει ολα σωστα αλλα ποτε δεν ξερεις
Αυτο που με στεναχωρει δεν ειναι τα χρηματα που μαλλον θα χασω αλλα ο φιλαρακος μου που απο τον ιουλιο δεν εχει μηχανακι ρε γαμωτο να ερθει ταξιδι μαζι μας.

road spirit
13/10/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreas k1200s
Ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος road spirit
Σημερα απο το πρωι εχω παρει τηλ τα τελωνεια τελικα βρηκα το αρμοδιο τμημα που δινεις το tracking numper αλλα δυστυχως τιποτα δεν εχει ερθει Ελλαδα.
Δυστηχως δεν ειχα ποτε καποιο αναλογο προβλημα και δεν ξερω πως να το χειριστω απο πλευρας ebay πιστευω οτι τα εχω κανει ολα σωστα αλλα ποτε δεν ξερεις
Αυτο που με στεναχωρει δεν ειναι τα χρηματα που μαλλον θα χασω αλλα ο φιλαρακος μου που απο τον ιουλιο δεν εχει μηχανακι ρε γαμωτο να ερθει ταξιδι μαζι μας.

ώπα στάσου, γιατί στο τελωνείο τον μπαίζουν ...

και μένα έτσι μου έλεγαν, αλλά το tracking number μου έδειχνε ότι το πακέτο ήταν στα χέρια τους. Αυτοί όμως δεν μπορούσαν να το βρουν ... και όμως τα φαίρινγκ ήταν στην αποθήκη τους επί 4 μήνες!

Αφού έχεις αριθμό απο την EMS, εδώ : http://www.ems.com.cn/english-main.jsp τον έβαλες ?

andreas k1200s
13/10/2010, 14:58
Online Tracking


EE369087375CN






   



 
Timing Site Status
  2010-08-12 20:08:00 GUANGZHOU Posting
  2010-08-12 20:26:00 GUANGZHOU Despatch from Sorting Center
  2010-08-12 21:57:00 GUANGZHOU Arrival at Sorting Center
  2010-08-13 00:17:00 GUANGZHOU Despatch from Sorting Center

ΑΠΟ 12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ STATUS ΕΙΝΑΙ

bikas
13/10/2010, 15:36
φιλε επειδή οι κινέζοι είναι λίγο μακακες μπορεί να στο έχουν βάλει να ερθει με το αργό ταχυδρομςίο που αυτό σημαίνει 3-4 μήνες γιατί το στέλνουν με καράβι.

κάποτε ήθελα να αγοράσω σέλλα για το cb μου και ήθελε το απλό ταχυδρομείο 75 δολλαρια και το γρήγορο 150 δολλάρια.
προφανώς τα ταχυδρομικά είναι πιο φθηνά αλλά αν το βιάζεσαι βγάζουν κι αυτοί κάτι παραπάνω .

Τσέκαρε το ίσως κάτι ανάλογο συνέβει .